koka

nr. 85 / 7 dhjetor 2005

alukit

 

Deputetėt dhe tė ēmendurit kanė imunitet

Kufizimi i imunitetit tė deputetit nuk ėshtė aq i thjeshtė sa duket, madje jo edhe aq i ngjyrtė politikisht. Ndėr tre avokatė qė pranuan tė pėrgjigjen pėr gazetėn, dy prej tyre thanė se kanė mbrojtur tė pandehur tė sėmurė mendorė, pra tė ēmendur. Dhe normalisht i kanė nxjerrė tė pafajshėm klientėt e tyre. Por nuk ėshtė krejt qėllimi i kėtij shkrimi ky fenomen, pasi s’kemi ndėrmend tė themi pse trupi gjykues nxjerr tė pafajshėm njė person qė ka siguruar nga mjeku psikiatėr apo psikologu njė mburojė ligjore apo imunitet.

    E keqja, ndoshta edhe mė e madhe se mungesa e energjisė elektrike pėr shoqėrinė shqiptare, ėshtė se njėlloj si tė ēmendurit, edhe deputetėt kanė mburojė ligjore, pra imunitet. Unė jam i bindur, edhe pa iu referuar faktit konkret, se secilit lexues i ka rastisur tė shohė me sytė e vet njė veprim jo tė hijshėm tė njė personi. Secili ka dėgjuar qė dikush tė thotė: “Lėreni, ai ėshtė i ēmendur”.

    Kjo mendojmė se nėnkupton qė mosreagueshmėria e shoqėrisė lidhet direkt me faktin e njohur se atė nuk e dėnon ligji. Veēse krejt kėshtu, kjo shoqėri nė ēdo cep tė Shqipėrisė, s’dėnon as tė zgjedhurit e vet. Prapė, pa iu referuar faktit konkret, jam i bindur se secili shqiptar ka dėgjuar se abuzoi deputeti, ministri, diplomati, kryetari i bashkisė, drejtori, kryetari i komunės... Edhe nė kėto raste dikush, madje edhe ligji, ka thėnė: “Lėreni, s’kemi ē’i themi, ėshtė me imunitet”.

    Ja, pra, lėreni nė punė tė vet tė ēmendurin, lėreni nė punė tė vet deputetin. Kėshtu duket se konceptet psikologjike janė institucionalizuar dhe kanė mundur qė falė kėsaj qeverisjeje tė keqe deri sot, tė ndėrtojnė shtėpinė vetėm pėr tė ēmendur dhe deputetė, pasi shoqėria u nėnshtrohet ca rregullave tė tjera, apo jo?

    Kryeministri Sali Berisha ka marrė pėrsipėr ta shembė kėtė “shtėpi” qė strehon deri tash edhe tė ēmendurit, edhe deputetėt e VIP-at. Ai, sėpaku ėshtė i papėrlyer dhe mjek dhe mund tė ekzaminojė veprimet e kompetentėve, ku shumė kriminelė kanė dalė tė pafajshėm e pastaj s’kanė qenė aq tė paaftė mendėrisht sa tė mos ngrenė edhe biznese. Ai, sė dyti, reflekton sinqeritet dhe VIP-at mund t’i trajtojė si abuzues kur janė tė tillė, duke pėrcaktuar rreptė ligjin, por edhe standardin e sjelljes. E, standardi i sjelljes sė deputetit, nė kushte e rrethana tė veēanta, nuk ėshtė as se si mė lart se ai i tė “ēmendurit”. Tė dy kanė imunitet, tė dy nuk pėrgjigjen para ligjit, tė dy janė tė pasjellshėm, tė dy edhe paguhen nga shteti, nga taksat e shoqėrisė.

    I ēmenduri brenda ēmendinės nuk dėnohet ligjėrisht, edhe nėse vret. As deputeti brenda parlamentit nuk dėnohet, apo jo? Ėshtė akuzuar Fatos Nano pėr vrasje nė Shkallnuer, as hetim s’u hap. Ka qėlluar nė foltoren e Parlamentit katėr herė me pistoletė ish-deputeti Gafur Mazreku, dhe nuk qe dėnuar.

    Dėnim the?

    Jo, jo, fjala ėshtė pėr... deputet.

    Edhe jashtė Parlamentit ngjason i ēmenduri me deputetin, se ky i fundit ashtu ka “pjellė” ligjin.

    I ēmenduri jashtė ēmendine gėzon pension dhe mirė ėshtė, ish-deputeti jashtė Parlamentit gėzon “pension”, 800 dollarė amerikanė nė muaj, dhe... mirė nuk ėshtė.

    Ne mendojmė se pėrbėn fenomen edhe ky fakt, pasi me kaq shumė raporte psiqike dhe me kaq shumė ish-deputetė, dendėsia e tyre do bėhet shumė e madhe pas pak vitesh. Po tė kontrollohen ca dosje, mund tė dalė se Shqipėria e vockėl ka mė shumė tė “ērregullt mendorė” se Italia e Gjermania sė bashku. Po tė bėhet njė llogari e thjeshtė, sikur Kina tė kishte kaq deputeė pėr frymė, duket se na del njė shifėr afėrsisht prej 70.000 deputetėsh.

    Meqė jemi nė kėto “lėndina”, dikush mund tė pyesė se a ka ndonjė ndryshim mes tė ēmendurit e deputetit nė Shqipėri? Edhe ndryshimi ekziston. I ēmenduri s’arrin tė dallojė tė keqen nga e mira, kurse deputeti, atė qė nuk e pranon tė pranueshme tek shoqėria, e standardizon normalisht tek vetja. Madje, duke u ekspozuar edhe mė fodull se i ēmenduri. I ēmenduri prej vėrteti i ka frikė bluzat e bardha, deputeti s’ta ēan mendermethėnė kokėn e vet as pėr togat e zeza, biles kėtyre tė fundit edhe t’ua nxin jetėn kur t’i mbushet ajo rradake.

    I themi kėto, pasi mendojmė se ende nuk kemi njė pėrfaqėsim tė pranueshėm shoqėrisht dhe ndėrkombėtarisht. Shkodra, fjala vjen e ka dhėnė votėn pėr ndryshim, por jemi tė mendimit se sikur tė kishte nė parlament figura si Anton Leka, Qashif Hoxha, Paulin Radovani, Tonin Gjuraj, Fatlum Nurja, Ormir Rusi etj., ndryshe do ishte. Tė paktėn pa tensione tė 99 formulave.

    Amerika, bastioni i lirive dhe tė drejtave njerėzore, tė tėrė e dinė se themel ka moralin. E, nė kėtė linjė mund tė flasėsh me volume tė tėra, mjafton tė aktivizosh gishtat mbi tastierėn e kompjuterit. Pra, nėse nuk tingėllon tepėr keq kur sheh njė prostitutė nė Tiranė, dhe dikush thotė, lėre se lavire ėshtė, nėse nuk tingėllon keq kur pėr njė tė ēmendur dikush shprehet, lėre se i marrė ėshtė, tingėllon fort keq kur thuhet, lėreni se... deputet ėshtė.

Sokol Pepushaj

 

Mafia e tokave merr jetėn e pronarėve tė ligjshėm

Problemet e pronėsisė nė Shqipėri janė dhe do tė jenė tė mėdha dhe shumė tė ndėrlikuara pėr t’u zgjidhur. Si rezultat i kėtyre problemeve dhe pamundėsisė qė shteti shqiptar t’i zgjidhė drejt dhe nė favor tė pronarėve tė ligjshėm, nė Shqipėri ka pasur dhe do tė ketė nė tė ardhmen me dhjetra e qindra viktima. Jo vetėm zgjidhja ligjore e kėtij problemi do tė shkaktojė kėto viktima, por ėshtė edhe mafia e tokės (kėshtu ka filluar tė quhet kohėt e fundit nė Shqipėri) ajo qė shkakton viktimėn e radhės. Kėta grabitės tokash janė persona tė lidhur me strukturat e pushtetit lokal dhe qendror, tė cilėt me lloj-lloj mėnyrash kanė pėrvetėsuar pronat e tė tjerėve dhe i kanė bėrė prona tė tyre. Meqenėse nė zyrat e regjistrimit tė pasurive nė hipotekė ata kanė njerėzit e tyre, dhe nėpėrmjet privatizimeve tė paligjshme dhe fallsifikimit tė dokumentave tė pronėsisė kanė bėrė regjistrimin e kėtyre tokave nė favor tė tyre, ky fenomen ėshtė bėrė mė sė shumti nė tokat bregdetare tė Shqipėrisė si nė Durrės, Golem, Sarandė etj.

    Kėta grabitės tokash pushtetarė duke qenė se zotėronin gjithēka nė dorė, kanė ngritur mbi kėto prona bizneset e tyre tė pista si pallate, hotele, disko etj.

    Por, tė ishte vetėm kjo e keqe, nuk do tė kisha marrė mundimin pėr tė shkruar kėtė artikull, sepse kėto probleme janė bėrė tė njohura dhe tė shpeshta nė Shqipėri, por njė e keqe edhe mė e madhe po ndodh kohėt e fundit nė Shqipėri. Shumė pronarė tė vjetėr e tė ligjshėm nuk guxojnė tė kėrkojnė tė drejtėn e tyre, atė tė pronėsisė, sepse kėta kėrcėnohen seriozisht nga kjo mafia.

    Kėshtu ka ndodhur nė disa raste kėto kohėt e fundit kur disa pronarė kanė filluar procese gjyqėsore pėr tė fituar tokat e tyre.

    Aktuale janė rastet kur familja Xhafa filloi tė kėrkojė tokat e saj nė Golem dhe kėta mafiozė i morėn peng njė nga djemtė e kėsaj familjeje, i quajtur Dashamir Xhafa. Dashamiri ka prej afro muajit qershor 2005 e deri mė sot qė ėshtė marrė peng dhe ėshtė zhdukur pa lėnė gjurmė. Po kėshtu, tė njėjtin fund do tė pėsonte edhe pronari i njė sasie tė konsiderueshme tė tokave nė komunėn Plazh tė qytetit tė Durrėsit, z.Azbi Mitrolozi, tė cilin kjo mafie e ekzekutoi me vdekje, duke e vrarė me armė zjarri mė dt.18 tetor 2005. Azbiu kishte prej mė shumė se njė viti qė kishte filluar proceset gjyqėsore pėr tė fituar tokat e tij, por ai ishte kėrcėnuar disa herė qė tė tėrhiqej nga ky proces ose nė tė kundėrt do ta eliminonin sė bashku me pjesėtarėt e tjerė tė familjes.

    I takon shtetit shqiptar dhe institucioneve ndėrkombėtare qė tė ndėrhyjė sa mė shpejt pėr ta zgjidhur shpejt dhe me drejtėsi kėtė problem madhor tė pronės nė Shqipėri.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

 

Shqetėsimi I PS

Partia socialiste, Dega Malėsi e Madhe, proteston pėr aktin e dhunshėm tė datės 7 nėntor 2005 kundėr anėtares sė Partisė Socialiste, Lindita Ulkaj. Persona tė panjohur e kanė kėrcėnuar dhe goditur. U bėjmė thirrje forcave tė rendit tė identifikojnė menjėherė autorėt e kėtij akti dhe t’I vėrė ato pėrpara pėrgjegjėsisė ligjore.

Zėdhėnėsi I Partisė Socialiste,

Dega Malėsi e Madhe

 

Soros, shembulli i njeriut te suksesshem

Eshte nje nga emrat me te njohur ne mbare globin, i njejte edhe me Bill Gates, manjatin e kompjutrave dhe pronar i Microsoft-it. Xhorxh Soros, eshte shembulli i njeriut te suksesshem. Pak kush do te mund ta mendonte se 17 vjecari Soros, me emigrimin e tij ne Angli, do te fillonte ndertimin e nje perandorie, por me se shumti te koncepteve.

Xhorxh Soros lindi me 12 gusht 1930 ne Budapest te Hungarise. Ne vitin 1947 ai emigroi ne Angli dhe u diplomua ne Shkollen Ekonomike te Londres me 1952. Pas 4 viteve, ai largohet nga Anglia ne drejtim te SHBA-se dhe fillon veprimarine finnciare ne bursat e Londres dhe te Nju Jorkut. Ne vitin 1969, Soros krijon Fondin e Investimeve (Quantum Found), nje firme private menaxhimi, e cila jep konsulence per investimet dhe e ka prezantuar Xhorxh Sorosin si nje nga financieret me te suksesshem ne bote.

Viti 1979 do te shenonte edhe fillimin e aktivitetit te tij bamires, kur krijon ne Nju Jork “Fondin e Shoqerise se Hapur”. Qe ketu nis edhe themelimi i Fondacioneve Lokale te Shoqerise se Hapur (Open Society), fillimisht ne vendlindje Hungari (1984) dhe pastaj ne Bashkimin Sovjetik (1987). Sot rrjeti i etyre fondacioneve shtrihet ne mese 30 vende, duke perfshire edhe Mongoline, Haitin, Guatemalen, Afriken e Jugut dhe SHBA-ne. Keto fondacione ndihmojne ne ndertimin e infrastruktures dhe institucioneve te nje shoqerie te hapur, nepermjet mbeshtetjes se nje sere programeve rajonale dhe lokale ne fushen e arsimit, kultures, shendetesise, medias, botimeve etj.

Xhorxh Soros njihet edhe si botues e krijues i disa librave si Alkimia e Financave (1987), Hapja e Sistemit Sovjetik (1990), Duke garantuar Demokracine (1991), Sorosi per Sorosin: Te qendrosh ne krye te kurbes (1995), Kriza e Kapitalizmit Global (1999).

Filozofia e Soros mbeshtetet ne konceptin e Karl Poperit mbi Shoqerine e Hapur, koncept qe ai e njohu dhe e beri te vetin qe kur ishte student.

Kontributi i Soros, i Fondacionit Shoqeria e Hapur dhe i projekteve te tjera, eshte shume i pranishem edhe ne Shqiperi. Mund te konsiderohet si mik i te gjitheve dhe i yni, si gazetare por edhe si gazete, ku disa nga konceptet e tija, tashme jane bere tonat si Levizja Qytetare Civile. Shkolla e gazetarise shqiptare, pati nje ndihme te madhe nga projektet e Fondacionit Soros. Te gjithe ne, kemi perfitur dicka nga ai, nga idete dhe madheshtia e tij shumeplaneshe.

Xhorxh Soros man edhe mjaft tituj neri dhe cmime te dhena nga institucione shume prestixhoze si New School for Social Research (Nju Jork) dhe Universiteti i Oksfordit me 1980, nga Universiteti Ekonomik i  Budapestit dhe Universiteti i Yales ne SHBA me 1991. Kater vite me pas, Universiteti i Bolonjes i jep cmimin e larte Doctor Honoris Causa per nxitjen e Shoqerise se Hapur neper bote. Ne vitin 1999, presidenti i Shqiperise, Rexhep Mejdani i akordoi Sorosit edhe titullin e larte “Gjergj Kastrioti” per aktivitetin e zhvillur ne favor te shoqerise shqiptare. Ndersa vetem pak dite me pare, kryebashkiaku i Tiranes i akordoi edhe titullin e larte “Qytetar Nderi” i kryeqytetit shqiptar.

Aktiviteti i Soros eshte me te vertete unikal, jo vetem nga forma se si u be i pasur, por edhe nga zemergjeresia e jashtezakonshme qe e karakterizon ate si dhe vizioni i tij i jashtezakonshem. Gjithcka e k nisur me vetem 5 mije dollare, per te arritur tashme ne ndertoje nje perandori, jo vetem ekonomike por edhe te koncepteve. Duket se fokusi i punes se Fondacionit te tij ne Shqiperi, eshte perqendruar tek Shoqeria Civile. Megjithate, mediat jane aty, te vemendshme dhe ne pritje te sinjalit per Levizjen Qytetare, nismetar i te ciles edhe njehere ne vendin tone, po behet Soros. Tashme edhe ne, marrim persiper sot nje levizje te re, me nje tjeter hapesire dhe do te jemi te lumtur te behemi edhe ne pjese, te japim kontributin tone modest.

Blerti DELIJA

Sokol PEPUSHAJ

Socialistėt tė kėrcėnuar pėr jetėn, detyrohen tė largohen nga Shqipėria

Historia po pėrsėritet, deri kur do tė vazhdojmė kėshtu? Sa herė nė Shqipėri ka rotacion politik, apo ndėrrim qeverish, nė Shqipėri fillon luftė klasash ndaj anėtarėve dhe simpatizantėve tė forcave tė ndryshme politike. Kėshtu ka ndodhur me socialistėt nė vitin 1992, kur nė pushtet erdhėn demokratėt dhe me demokratėt nė vitin 1997, kur socialistėt fituan zgjedhjet, po i njėjti fenomen ndodhi edhe sot me socialistėt tė cilėt fitoren e zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005 tė PD-sė. Ndaj tyre ėshtė ushtruar dhe po ushtrohet njė dhunė dhe terror fizik e moral pėr t’i detyruar kėta tė lėnė shtėpitė, punėn apo biznesin e tyre qė tė largohen nga Shqipėria. Tė njėjtin fat pati edhe biznesmeni dhe anėtari i PS-sė tė qytetit tė Lushnjės, z.Kadri Myrtaj.

    Z.Kadri Myrtaj ishte njė tregtar i ndershėm dhe me njė reputacion tė madh nė qytetin e Lushnjės ku Partia Socialiste e kishte pėrfshirė atė nė komisionin zonal zgjedhor. Ai nuk pranoi tė bėhej pjesė nė manipulimet zgjedhore tė 3 korrikut nė kėtė zonė. Ai dėshmoi me forcė manipulimet dhe dhunėn qė ushtroi PD-ja nė kėto zgjedhje. Si rezultat i kėsaj ai u bė objekti i kėrcėnimeve dhe shantazheve nga strukturat e PD-sė nė qytet. Ndaj pjestarėve tė familjes sė tij ėshtė tentuar nga persona kriminelė tė PD-sė pėr t’i asgjėsuar fizikisht. I ndodhur nė kėto kushte tė rėnda dhe serioze ndaj ti filloi dhe njė proces penal pėr gjoja se braktisi komisionin zonal zgjedhor, ai sė bashku me familjen e tij u detyrua tė largohej nga Shqipėria duke braktisur shtėpinė dhe biznesin e tij.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

 

Pėrvjetori i masakrės sė Qafė-Thanės kalon nė heshtje pa u pėrmendur nga Qeveria

Njė nga masakrat mė tė mėdha tė shkaktuara nė Shqipėri e Tetor-Nėntorit 1990, nė Qafė-Thanės, qė lidh Shqipėrinė me Greqinė.

    Qindra shqiptarė tė pafajshėm u vranė nga ushtarėt “tanė” tė pamėshirshėm dhe trupat e tyre u varrosėn nė vende tė fshehta qė nuk janė zbuluar akoma. Qeveritė e Shqipėrisė, qofshin socialiste apo demokrate, nuk e kanė marrė kėtė ēėshtje seriozisht dhe nuk kanė ndėrmarrė hetime tė plota dhe tė paanshme pėr tė gjetur kush urdhėroi kryerjen e kėtyre krimeve. Pėrse u dha ky urdhėr? Cili ishte zingjiri i komandės? Kush i shkaktoi ato? Ku janė trupat e viktimave? Ku janė ushtarakėt qė janė dėrguar pėr tė kryer kėto vrasje? Pėrse disa nga ata u falėn? Kush i fali ata dhe pse?, etj. Ndėrsa nėna, baballarė, bashkėshorte dhe fėmijė u mblodhėn nė Qafė-Thanė pėr tė 15-in vit, pėr tė pėrkujtuar vrasjen e bijve, burrave, baballarėve dhe fėmijėve gjatė muajve Tetor-Nėntor 1990, ata i bėnė sėrish thirrje qeverisė sė Shqipėrisė tė hetojė the sė sjellė para drejtėsisė zyrtarėt dhe oficerėt qė urdhėruan ekzekutimin dhe qė morėn pjesė nė vrasjen e tė dashurve tė tyre ndėrsa kėta po iknin drejt Greqisė nė kėrkim tė lirisė. Megjithatė, thirrjet e tyre bien pėrsėri nė vesh tė shurdhėr. Nė kėtė pėrkujtimore nuk mori pjesė asnjė zyrtar i qeverisė.

    Agim Smaili, njė ushtar kufiri i asaj kohe, i cili u gjykua dhe u dėnua me 15 vjet heqje lirie sepse kishte refuzuar tė vriste ata qė arratiseshin, tha se “ndėrmjet muajve tetor-nėntor 1990, qindra, nė mos mijėra shqiptarė u pėrpoqėn tė arratiseshin nga Shqipėria dhe tė kalonin kufirin pėr nė Greqi nėpėr Qafė-Thanė. Posta Ushtarake e Kopstikut ishte ajo qė ruante kėtė rrugė. Duke e ditur se shumė shqiptarė mund tė arratiseshin nėpėr kėtė rrugė, Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė urdhėroi pėrforcimin nga Korēa deri nė atė Postė, duke u pėrpjekur ta frenojė kėtė vėrshim tė shqiptarėve pėr nė Greqi. Urdhėri ishte “Qėllo pėr tė vrarė”. Tė gjithė oficerėt kishin marrė tė njėjtin urdhėr, dhe po kėtė urdhėr u dhanė ushtarėve tė kufirit”.

    “Ushtarėt e kufirit duhet tė ishin mė tė besuarit dhe t’i bindeshin kėtyre urdhėrave pa diskutim. Megjithatė, ne refuzuam tė qėllonim dhe tė vrisnim bashkatdhetarėt tanė. Njė grup prej nesh zgjodhi mė mirė tė arratisej nga Shqipėria pėr nė Greqi se sa tė vrisnim bashkėqytetarėt tanė. Ne u quajtėm dezertorė dhe u akuzuam pėr tradhėti ndaj Shqipėrisė, njė krim qė nė atė kohė dėnohej me 15 vjet burg”, thotė Panajot Karafili me telefon nga Greqia, ku jeton qė kur iku nga Shqipėria nė nėntor 1990. “Kur oficerėt e kuptuan se ushtarėt nuk po i bindeshin udhėrave tė tyre, ata ngritėn njė grup “Forcash Speciale” dhe i bėnė vetė kėto vrasje”, thotė Nikollaq Bako, 35 vjeē, nė atė kohė i caktuar nė Qafė-Thanė, dhe qė iku nė Greqi me 20 ushtarė tė tjerė qė refuzuan tė qėllonin ata qė donin tė arratiseshin. “Ne duam qė emrat e atyre oficerėve tė bėhen publikė, dhe mė pas tė arrestohen dhe tė gjykohen nga njė gjykatė e paanshme pėr vrasjen e pjestarėve tė familjeve tona”, thotė Angjelina Tirana, 55 vjeēe, djali i sė cilės, Angle, 22 vjeē, u vra nga kėta oficerė.

    “Ushtarėt e kufirit nuk i vranė tė dashurit tanė”, thotė Artur Velia, Kryetari i Grupit pėr tė Vėrtetėn nė Masakrėn e Qafė-Thanės. “Ata nuk iu bindėn superiorėve tė tyre, dhe pastaj superiorėt e tyre, nė bashkėpunim me Forcat Speciale nga Tirana kryen vrasjet”, thotė ai. “Ne duam qė ata superiorė tė sillen para drejtėsisė”, vazhdon ai.

    Thirrja jonė drejtuar Ministrit tė Brendshėm tė Shqipėrisė nė Tiranė, z.Olldashi, nuk mori pėrgjigje, po kėshtu as thirrjet drejtuar Avokatit tė Popullit.

    Motivi i heshtjes sė qeverisė pėr kėtė ēėshtje ėshtė e dukshme. Nėse do tė ngrihen akuza kundėr oficerėve pėrgjegjės pėr ato vrasje, ata oficerė do tė pėrfshijnė edhe politikanėt. Dhe kjo ėshtė e papranueshme sot nė Shqipėri.

    Ndoshta njė ditė, dėshira e kėtyre familjeve do tė plotėsohet, kur Shqipėria tė zgjedhė njė qeveri qė tė mos jetė e pėrfshirė nė fshehjen e tyre.

Redaksia

 

Gjakmarrja kėrcėnon fėmijėn edhe nė barkun e nėnės

Ėshtė njė nga plagėt mė tė rėnda tė shoqėrisė shqiptare. Shteti ėshtė i pafuqishėm tė ndryshojė diēka nė kėtė skemė vrastare, ndėrsa shoqata tė ndryshme raportojnė shifra tronditėse tė viktimave tė gjakmarrjes. Viktima tė krismave tė armėve nė emėr tė gjakmarrjes, janė tė gjithė shqiptarėt, pa dallim moshe, nga pleqtė deri tek fėmijėt, madje edhe tek ata qė akoma presin tė dalin nė jetė dhe e pėrjetojnė frikėn edhe nė barkun e nėnės. Njė tragjedi e mirėfilltė ėshtė ajo qė po pėrjeton prej kohėsh Manjola Nikoll Kiēi. Faji i saj i vetėm ėshtė se ėshtė martuar me njė pjestar tė familjes sė Robert Kiēit. Kjo histori ėshtė vėrtet e dhimbshme dhe personifikon mė sė miri edhe zinxhirin e marrėzisė njerėzore nė emėr tė gjakmarrjes. Robert Kiēi, kunati i Manjolės, vėllai i bashkėshortit tė saj, Rrikut, pėr motive gjakmarrjeje ka vrarė mė 19 shkurt 2005 njė person tė familjes Cubashi. Qė nga ajo kohė, siē ėshtė edhe e parashikuar nė Kanunin famėkeq ku bazohet gjakmarrja, kanė filluar kėrcėnimet ndaj tė gjithė pjestarėve tė familjes, madje edhe grave, nga familja e gjaksorit Cubashi. Nuk i ka shpėtuar kėsaj skeme tė llahtarshme as edhe Manjola, madje asaj i kanė kėrcėnuar edhe fėmijėn qė ka nė barkun e saj. Kjo familje e re, mund tė thuhet se ėshtė shkatėrruar krejtėsisht. Manjola dhe bashkėshorti i saj, Rriku, janė larguar pėr motive sigurie nga atdheu, ku vdekja pėr ta ėshtė shumė mė pranė se vazhdimi i jetės, tė cilėn si bashkėshortė e menduan mė tė lumtur. Nga qershori i kėtij viti, Manjola nuk e ka parė burrin e saj, nuk ka asnjė informacion pėr tė, edhe pse nė kėto kohė ajo duhet tė ndjente pranė bashkėshortin, nė pritje tė lindjes sė frytit tė dashurisė sė tyre. Drama qė ka pėrfshirė Manjolėn, bashkėshortin, por edhe familjen nė pėrgjithėsi, tregon mė sė miri se “Murtaja e shekullit” nė Shqipėri, ėshtė fatkeqėsisht jo SIDA, por Gjakmarrja, e cila tashmė nuk kursen as edhe fėmijėn nė barkun e nėnės sė saj.

Albert Vataj

 

Liria e opnioneve jo vetėm duhet ēmuar por dhe subvecionuar

Nga Ndriēim KULLA

Ėshtė thėnė, p.sh. nga John Miltoni nė traktatin e tij tė famshėm “Areopagitica”(1644), se liria e opinioneve pėrbėn pėr njė shoqėri praktikėn mė tė efektshme pėr ndjekjen e sė vėrtetės. Me fjalė tė tjera, qarkullimi i lirė i ideve ėshtė kėrkesa e domosdoshme pėr njė njohje tė tillė. Madje kjo tezė themelore pėr shekuj tė tėrė jo vetėm qė ka rezistuar, por ka pėsuar zhvillim tė mėtejshėm nėpėr shumė fusha. Ashtu si tregu i lirė arrin tė na sigurojė diktimin e produktit mė tė mirė, po kėshtu edhe konkurimi i lirė i ideve dhe opinioneve, duhet tė na sugurojė edhe mendimin mė tė mirė e mė tė kualifikuar. Ja, pse lipset jo vetėm tė ēmohet e tė vlerėsohet, por edhe tė investohet e promovohet liria e opinioneve. Ajo pėrbėn edhe filozofikisht tė vetmen rrugė nė formulimin e maksimės sė njohjes. E nė rastin e demokracive moderne shqetėsimet pėr funksionimin e tyre lindin pėrbrendėsisht qė nė procesin e krijimit dhe zhvillimit. Mirėpo ideja e pėrthyrjes sė realitetit shqiptar nė prizmin e dijeve filozofiko-sociologjike, pėr t’i bėrė “diagnozėn” demokracisė sonė tė re, me qėllimin e gjetjes sė rrugėve tė pėrmirėsimit apo shėrimit, fuqizimit apo shpėtimit tė saj nga mendėsitė dhe format e jetesės politike, civile dhe shoqėrore, tė sistemit totalitar qė lamė pas, do tė na pėrftonte spektrin e njė shoqėrie ku mbizotėron korrupsioni, nepotizmi, rritja e tejskajshme e formalizmit burokratik krahas me plutokracinė (rastit kur fuqia ėshtė nė dorėn e njė “elite ekonomike”), apo e mundėsisė pėr tė “dirigjuar” informacionin dhe rrjedhėn e tij, pėr tė administruar madje edhe kulturėn si njė industri mė vete nė shėrbim tė kėsaj elite ekonomike, ku dhe vetė shtypi dhe televizioni – nė momente tė caktuara, por me mjaft rėndėsi – nė vend qė tė ndėrtojė opinione tė drejta,  manipulojnė edhe ato mė tė pranueshmit.Nė segmente tė qarta tė komunikimit sot tek ne bėhet njė luftė e drejtpėrdrejtė dhe e sofistikuar, pėr tė lėnė sa mė pak (a ka mundėsi dhe asnjė) kanale komunikimi pėr idetė e reja apo idetė e mendimit tė lirė tė ēdo fushe, pasi ato priren mė tepėr nė ruajtjen e statuskuosė, ē’ka do tė thotė, ruajtje e monopolit tė shtypit dhe televizionit nga ana e njė kaste analistėsh, editorialistėsh,tė cilėt pėr tė mos cėnuar kėtė pozitė, shpesh nga paaftėsia por shpesh edhe nga xhelozia apo cmira, bėjnė ēmos tė mbyllin ēdo mundėsi pėr ngjitjen dhe konfirmimin e kėtyre ideve tė reja apo mendimeve tė lira nga tė gjitha llojet e fijeve me tė cilat ata vetė e ndjejnė veten tė mpleksur.Nė vend qė tė subvecionohen qartazi dhe nė mėnyrė trasparente krijuesit dhe pėrhapėsit e ideve tė reja pėr tė cilat ka kaq shumė nevoj zhvillimi  i kėtij vėndi, po subvecionohen pėrhapėsit e statukuos dhe kryesisht ata qė nė emėr tė shtypit tė lire bėjnė pazare nga mė tė ndyrat pėr  ndere tė shumta pushtetore.Nuk ėshtė parė shpesh nė bot, nė mos tė themi se ėshtė fenomen tipik korruptiv shqipėtar ,ku opinioni po kthehet gati nė profesion.E po ti shtosh gjithė kėsaj situate edhe interesat e nėndheshme ekonomike tė kėsaj kaste, atėherė jemi mėse tė pėrligjur tė mos flasim mė vetėm pėr ruajtje pozitash, interesash apo statusquoje, por pėr simptomėn mė tė qartė e mė tė rrezikshme tė njė krize tė thellė tė demokracisė.

Ndaj, dhe nga ana e mendimit objektiv, ka pasur gjithmonė njė kritikė qė i druhej ekzistencės sė njė demokracie qė sipas tyre ishte “e tepėrt”, ashtu siē ka pasur gjithmonė edhe njė qėndrim tjetėr qė kritikonte ekzistencėn e njė demokracie “tė mangėt”. E para quhet “kritika liberale”, kurse e dyta “kritika republikane”. Shpeshherė ato trajtohen bashkė, kur nė fakt ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė ndahen dhe tė dallohen nga njėra tjetra.

Kėshtu, kritika liberale konsiston nė pohimin se nėse institucionet demokratike nuk janė tė balancuara nga ana e institucioneve tė tjera (p.sh nėpėrmjet kufizimeve kushtetuese pėr shtrirjen e pushtetit tė qeverisė, magjistraturės sė pavarur apo shtypit tė lirė), atėherė demokracia rrezikon t’i bėjė shtrojė liritė individuale. Kush qeveris, duke pasur prapa vetes njė konsensus tė fortė popullor, mund t’i shkallmojė garancitė, mund t’u kanoset minoriteteve e tė “kolonizojė” ēdo fushė tė jetės sociale. E kjo pėrfaqėson ankthin mė tė madh tė demokracisė iliberale tė “tiranisė sė mazhorancės”. Ndėrkohė qė kritika tjetėr, ajo republikane, parashtron si problem faktin se ka pak demokraci dhe se ajo qė ekziston ėshtė e njė cilėsie tė mangėt. Ngandonjėherė pėr kėtė gjė kritikohen kufizimet nė pushtetin e mazhorancės, por shpesh si shkak i demokracisė sė pakėt pėrcaktohet skarsiteti i informimit tė qytetarėve dhe mos-angazhimi  i tyre nė jetėn publike,tė cilėn po e favorizon kjo mbyllje e sofistikuar qė ekziston nė shtypin tone tė sotėm.Madje edhe projektet e ndryshme tė demokracisė pjesmarrėse nė zbatimin e tyre praktik janė ndeshur gjithmonė me indiferencėn e publikut ose me atė qė politologėt e gjykojnė si njė “mungesė tė vajtueshme tė virtytit civil” tė shumicės sė qytetarėve.

Nga ana tjetėr, mjaft e prekshme nė vetė strukturėn e shoqėrisė sonė, ėshte edhe fenomeni i populizmit i cili ndikon drejtpėrdrejt nė nivelin e ulėt tė demokracisė pjesmarrėse. E nė kėtė luftė, tashmė kronike nė shoqėrinė tonė, do tė qe mjaft efikase tė pėrdoreshin edhe antidotė tė veēantė, si psh ai i “artikuluar” nga ana e politologut tė famshėm amerikan James Fishkin, kėtu e 15 vjet mė parė, por qė sot ka filuar tė pėrdoret gjithnjė e mė shpesh e me mjaft sukses, jo vetėm nė botėn anglo-saksone, por edhe nė Evropė. Bėhet fjalė pėr demokracinė “deliberative” ose demokracinė e adjudikuar, njė instrument ky i spikatur nė luftimin e dy burimeve kryesore qė shkaktojnė populizmin, e qė janė, sė pari fakti se publiku nuk ėshtė i mirė-informuar nė lidhje me ēėshtjet pėr tė cilat konsultohet; dhe sė dyti, se ekzistojnė shpesh grupe tė vetė-zgjedhur e jo pėrfaqėsues qė synojnė tė flasin nė emėr tė tė gjithė komunitetit tė interesuar. Pėrkundrazi, nėpėr sondazhet deliberative - elementi thelbėsor i kėsaj demokracie - ”mikrobota” e qytetarėve i ka tė gjitha mundėsitė tė bėhet e pėrgjegjshme pėr atė ē’ka voton. E si rezultat, mund tė ndodhė shpesh qė opinioni i tyre pėr problemet politike qė konsultohen, tė fillojė tė ndryshojė. Aq mė tepėr qė kampionėt e pėrzgjedhur janė goxha pėrfaqėsues, pasi seleksionohen me metoda thellėsisht shkencore. Natyrisht, shtrohet pyetja: Po ē’pėrfitime vallė mund tė nxjerrin demokracitė e sotme nga sondazhe tė tillė? Lipset ta konsiderojmė problemin nė dy nivele: nga njėra anė qėndrojnė qytetarėt dhe nga ana tjetėr tėrėsia e sistemit politik. Pėr sa i pėrket qytetarėve, jo vetėm kėtu te ne, por edhe nė shumicėn e vėndeve mė tė zhvilluara, elektorati nuk ėshtė i mirė-informuar mbi detajet e ndryshme tė politikave publike. Ekonomisti i famshėm Anthony Downs, njė problem tė tillė e pėrkufizon si “injorancė racionale”, duke e shpjeguar kėshtu: nėse vota ime vlen 1 nė 1 milion, atėherė pėrse duhet tė investoj kohė e lodhje pėr t’u informuar? Megjithatė, nga kėndvėshtrimi i teorisė sė demokracisė lipset qė qytetarėt idealė tė jenė tė mirė-informuar. Mirėpo, nė fakt, ata kanė shumė pak stimuj racionalė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Ndėrkohė qė nėpėr kėto lloj sondazhesh, llogaritė pėr ēdo qytetar qė merr pjesė nė kėto eksperimente, ndryshojnė menjėherė. Ēdo pjesmarrės ka zėrin e vet mes disa qindra tė tjerėve tė angazhuar nė kėtė sondazh dhe njė nė 15, brenda grupit tė vogėl tė diskutimit, qė formohet sipas procedurės normative tė kėtij eksperimenti. Madje ajo qė ndodh, ndiqet detyrimisht nga tv apo mediat e tjera. Nė kėtė mėnyrė, arrihet motivimi i duhur racional i qytetarėve pėr t’u informuar nė tė gjitha detajet, duke pasur pėr rezultat nė shumicėn e rasteve ndryshimin e opinionit tė tyre. Natyrisht, ėshtė e pamundur tė arrijnė tė informohen tė gjithė qytetarėt e njė shoqėrie, por fare mirė mund tė kryhet procedura e njė eksperimenti tė tillė pėr njė “mikrobotė” tė pėrfaqėsuesve tė tyre, pėr t’ua transmetuar mė pas rezultatin tė gjithė politikanėve dhe vendim-marrėsve. Ja, kjo ėshtė logjika dhe avantazhi i pėrdorimit tė kėsaj metode, qė pėr shumė aspekte ėshtė perifrazuar si neo-tokėviliane. E kjo pėr faktin se ishte pikėrisht Tokėvili ai qė iu nguliti amerikanėve nevojėn e pėrdorimit tė meeting-eve dhe jurive tė qytetarėve, bashkė me mėnyrėn se si ato mund t’i bėjnė tė ndihen sa mė efikasė. Mė pas, ai u bė mjaft popullor edhe pėr ndikimin qė pati nė veprat e Robert Putnamit, mjaft i famshėm nė parashtrimin e metodave tė formimit tė “kapitalit shoqėror”. Nė kėtė kėndvėshtrim, edhe sondazhet deliberative, duke arritur tė mbledhin bashkė njerėz tė ardhur nga fusha tė ndryshme pėr tė diskutuar probleme tė pėrbashkėta, janė njė instrument i gjetur pėr tė krijuar “kapital shoqėror”. Aq mė tepėr qė diskutimet brenda sondazhit nuk prekin kurrė kategori politike konvencionale, tė tilla si e djadhta apo e majta. Ato vetėm krijojnė situatat mė tė favorshme qė publiku tė pėrqėndrohet nė thelbin e problemeve tė veēanta politike si p.sh. shėndeti, edukimi, ekonomia, etj; Madje, shpesh rezultatet qė dalin janė elementė qė i pėlqejnė si tė majtės ashtu edhe tė djadhtės. Ja, pse demokracia deliberative ėshtė veēanėrisht mjaft e dobishme dhe efikase nė zgjidhjen e shumė problemeve tė kėtyre  fushave qė pėrmendėm mė lart. Ja, pse propozimi i politologut amerikan mbi pėrdorimin e sondazhit deliberativ ėshtė pjesė pėrbėrėse e politikės sė ndreqjes sė kėtyre dėmeve tė rėndėsishme qė shkakton padija e publikut dhe mos-pjesmarja e tij. Ėshtė vėrtet njė ide e mirė, qė lipset me ēdo kusht tė eksperimentohet edhe te ne, edhe pse nė fillim mund tė rrethohet nga njė frymė skepticizmi.

 

Rreth pozicionit te MPJ z. Besnik Mustafaj

A mund te kete dy shtete shqiptar?

Ne shqiptaret, per fatin tone te keq, shpesh here duam te jemi me ē'do kusht te gjithe politikane, diplomate, gjenerale e pse jo dhe udheheqes suprem. Perligjet ky kostatim i trishte i karakterit tone nga fakti qe ministri i ri i Puneve te Jashtme te Republikes se Shqiperise, Besnik Mustafaj, eshte kthyer padrejtesisht ne tabele qitjeje per shume bashkatdhetar te nderuar por qe ne aspektin politik, diplomatik, atdhetar e intelektual mbase qendrojne shume larg figures se kompletuar te Ministrit tone. Megjithe kete fushate denigruese ndaj Tij e si rrjedhim ndaj politikes se jashtme shqiptare, une nuk besoj se ajo te jete e inskenuar me art ne ndonje tavoline te Beogradit apo te Athines per te perēare kombin tone ne kete moment teper kritik, por vjen thjeshte nga deshira e pakontrollueshme e shqiptarit per te kundershtuar ē'do gje e per te kritikuar kedo.

Pertej retorikes, le te analizojme per nje ēast ate qe ka shprehur Ministri yne ne lidhje me Kosoven, gje qe ka prodhuar kryqezimin e tij mediatik, sigurisht nga bashkekombas atdhetar sa dhe ne te tjeret, por mbase me pak reflektive.

Nese Ministri yne eshte shprehur qe: "Do te kete vetem nje shtet Shqiptar...", atehere per ē'fare krimi duhet ta akuzojme?

Le te bejme pak hapa prapa ne histori dhe te reflektojme per ca ēaste.

Cilat kane qene aspiratat e popullit shqiptar ne rrjedhen e shekujve? Nje shtet shqiptar, siē proklamon Mustafaj, apo dy te tille?

Sigurisht rilindasit tane nuk u kenduan dy shteve shqiptare. Abdyl Frasheri e te tjere, ne Lidhjen e Prizrenit, nuk aspiruan per dy shtete shqiptare, por per nje dhe te vetem.

Ismail Qemali, Gurakuqi e Boletini nuk shpallen pavaresine e  dy shteteve shqiptare apo te gjysmes se tij por te gjithe trojeve shqiptare etnike e te bashkuar ne nje shtet te vetem. Gjate luftrave ballkanike, qe pararenden luften e pare boterore, gjysherit tane nuk luftuan per dy shtete shqiptare por per nje komb shqiptar te bashkuar ne nje shtet. Ne Konferencen e Mukjes nuk u vendos per dy shtete shqiptare por per nje dhe te bashkuar, pavaresisht se famekeqi Hoxha i nderroi letrat nen tavoline.

Po per gjate pesedhjete viteve diktature e gjenocid qe pasuan luften e dyte boterore ne Kosove, shqiptaret atje nuk luftuan valle duke aspiruar bashkimin me token ame ne nje shtet te vetem shqiptar?

Atehere perse Ministri Mustafaj duhet te shkele turpshem mbi gjakun e deshmoreve dhe heronjeve tane e te mbeshtese tezen e dy shteteve shqiptare? Perse valle?

Qe Kosova nuk do te jete kurre me nen Serbi e kane kuptuar edhe qytetaret e Burundit, ndaj ne sot duhet te pregatitemi e te ndergjegjesohemi me tempin e kohes pasi se shpejti mund te na shtrohet pyetja: Ju shqiptare aspironi per nje shtet apo per dy shtete? Ne si mendojme te pergjigjemi nese do na parashtrohej nje referendum i mundshem? A jemi ne te gatshem qe te jetojme ne nje Shqiperi te bashkuar? Mbi kete dhe vetem mbi kete duhet ta pyesim thellesisht vehteveten tone.    

Nuk eshte me sekret qe mbi te ardhmen e Kosoves kancelerite perendimore kane mbi tryezen e tyre tre opcione:

1- Opcioni serb dhe i mbeshtetesve te tij, perhere e me te pakte, "me shume se autonomi dhe me pak se pavaresi". Ky opcion tashme duket perfundimisht i destinuar te mbete ne kaseten e harreses dhe parashikohet te jete i pari qe do te skartohet nga tryeza e bisedimeve.

2- Opcioni i dyte, Kosova shtet i pavarur. Ne kete pike duket se konvergojne pjesa me e madhe e kancelerive perendimore si dhe nje pjese e opinionit shqiptar ne Kosove dhe Shqiperi. Por sa prosperitet mund te kene dy republika shqiptare te vogla dhe te varfera te ndara me kufi mes tyre, qofte ai dhe thjeshte imagjinar?

3- Opcioni i trete, nje shtet shqiptar ne Ballkan. Kjo e fundit ka qene dhe eshte aspirata shume shekullore e popullit tone, deshira e vetme e jetes te patrioteve tane me te mire, amanet i te pareve tane. Ky opcion eshte mbase me pak i konsideruar nga faktori nderkombetar, e ja ku hyn ne skene deklarimi i Mustafajt ne tentative per te kerkuar me shume mbeshtetje internacionale ndaj kesaj teze te trete. Sigurisht qe Ministri yne me shprehjen "nje shtet shqiptar" ne menyre te rafinuar ka dashur te perligj pa shume komente kete aspirate te ndritur e te enderruar nga shume gjenerata, nje komb shqiptar, nje shtet shqiptar.

Kush e njeh sadopak diplomacine e kupton qe nje deklarate e tille shume e guximeshme nuk mund te sqarohej me tej. Kujt i drejtohej per ta kuptuar, e ka kuptuar. Ka mjaftuar kjo thenie e Ministrit tone qe shtypi zyrtar serb ta konsideroje Shqiptaro madh. Ndaj, nje diplomati nuk duhet pretenduar qe ti kerkohet shqiptarēe: ...epo thuaje troē dhe shkoqur se nuk e kuptuam te gjithe!!!

Diplomacia eshte art e si i tille nuk kuptohet nga te gjithe. 

Dr. Alban Kraja

Kryetar i lidhjes shqiptaro-arberesh ne Itali

 

Bujanovc: Sulm me bombė nė shtėpinė e Reshat Avdullahit

Pak ditė mė parė, pikėrisht mė 28 nėntor, sulmohet me bombė shtėpia e zotit Reshat Avdullahi, nė fshatin Zarbincė, komuna Bujanovc. Shpėrthimi i bombės e ka shkatėrruar pjesėrisht banesėn. Siē dihet, kjo shtėpi, si tė gjitha tė tjerat nė malėsinė e Bujanovcit, ėshtė pa banorėt e saj qė nga lufta e fundit, kur edhe u bė shpėrngulja me dhunė nga ushtria serbe, e cila gjendet edhe sot e kėsaj dite e stacionuar nė kėtė rajon. Motivet dhe aktorėt e kėtij akti terrorist ende nuk dihen zyrtarisht pasi policia serbe nuk pranoi tė prononcohet pėr gazetėn tonė.

    Sipas burimeve tona tė sigurta, mėsojmė se qėllimi i kėtij sulmi ka qenė vrasja e Reshat Avdullahit, pėr tė cilin serbėt kishin tė dhėna se ishte kthyer nga Franca. Por, pėr fat tė mirė, Reshati nuk ishte kthyer aty. Me kėtė rast vlen tė theksojmė se Reshat Avdullahi ka qenė njė ndėr aktivistėt e njohur tė Partisė pėr Veprim Demokratik qė nga themelimi i saj e deri sa u largua pėr nė Francė pėr tė shpėtuar nga vdekja. Shumė shokė tė tij mėsojmė se janė vrarė mizorisht pa asnjė faj, thjesht se kanė kontribuar pėr liri e tė drejta njerėzore, aspirata tė cilat vetėm vėmendja e amerikanėve mund t’i konkretizojė. Reshat Avdullahi ka mbajtur poste tė rėndėsishme politike nė kėtė parti, si kryetar pėr rajonin e Malėsisė, ku ka mbuluar fshatrat Zarbincė, Pribovc, Novoselė, Suharren dhe Ramnabuq, dhe ka qenė anėtar i kryesisė sė degės Bujanovc.

     Sipas burimeve tona, aktiviteti i tij politik ėshtė shkak i shumė bisedave informative nga policia serbe, qė ēuan edhe nė burgosjen e tij, ku ka provuar dhunė e keqtrajtim ēnjerėzor. Nė reagimin e PVD-sė dega Bujanovc, pėr sulmin me bombė mė 28 nėntor, theksohet se ky ishte njė sulm i policisė sekrete serbe drejtuar drejtpėrdrejt kundėr jetės sė Reshat Avdullahit, me qėllim eliminimin e tij fizik nė njėrėn anė dhe shkaktimin e panikut dhe bėrjen e pamundur tė kthimit tė popullatės sė dėbuar, nga ana tjetėr.

    Ne arritėm tė marrim edhe deklaratėn e nėnės sė Reshatit, zonjės Sherife Avdullahi, e cila nga ky akt kriminal e terrorist ėshtė shumė e tronditur dhe e shqetėsuar pėr jetėn e djalit tė saj. Sherife Avdullahi thekson se ky ėshtė sulmi i dytė, pas atij tė 10 shtatorit 2001. Ajo na tha, me lot nėne nėpėr faqe, se ishte lajmėruar nga djali se ai mund tė kthehej nga perėndimi dhe kjo ishte tmerr, pasi djali mund tė vritej. Nė tė vėrtetė shumė nėna janė shamizeza pėr djemtė e tyre qė njė pushkė, njė bombė, njė thikė pas shpine etj., u ka marrė jetėn edhe pas shumė vitesh, kur ndonjėri ka menduar se mund tė takojė tė afėrmit.

Jetmir Delaj

 

Sqarim pėr shkrimin “Shqipėria e vogėl e krimeve tė mėdha”

Sqarojmė tė gjithė lexuesit e shumtė, brenda dhe jashtė vendit, tė gazetės “Shqipėria Etnike”, pėr disa gabime tekike tė konstatuara nė njė nga shkrimet e numrave tė kaluar, atė me titull “Shqipėria e vogėl e krimeve tė mėdha”, botuar nė numrin 77, ditėn e martė, datė 14 qershor 2005, nė faqen 10, me autor Rifat Ymeri.

    Nė kėtė shkrim rrėfehet historia e dhimbshme e njė ēifti tė ri, Kreshnik Osmani dhe Manjola Zojza, tė cilėt si shumė tė tjerė, u detyruan tė marrin rrugėn e emigracionit pėr t’i shpėtuar vdekjes.

    Si pasojė e gabimeve teknike gjatė procesit tė pėrgatitjes sė gazetės, nė disa fjali ka pasaktėsi pėrsa i takon datave tė paraqitura. Kėshtu, aty ku thuhet se “Mė 31 mars 1994, Kreshnik Osmani ėshtė pranuar anėtar i Shoqatės “2 Prilli”...”, sqarojmė se duhet tė jetė “Kreshniku ėshtė bėrė anėtar i Shoqatės “13 Dhjetori 1990” mė 10 tetor 1994 dhe jo mė 11 janar 1995”.

    Ndėrsa nė njė shprehje tjetėr ku thuhet “Mė 20 tetor 1998, thirret nė Komisariatin e Shkodrės, ku gjatė hetimeve...”, saktėsojmė se “Kreshniku nuk ka patur frakturė nė kafkė, kur ėshtė goditur mė 20 tetor 1998, por ėshtė plagosur seriozisht”.

    Kemi patur njė pasaktėsi edhe nė njė shprehje tjetėr. Aty ku thuhet se “Nė tetor 2002 demokrati Kreshnik Osmani njihet me aktivisten dhe anėtaren e PD-sė qė nga viti 2001, zonjushėn Manjola Ndue Zojza...”, sqarojmė se “Manjola Zojza ėshtė arrestuar mė 2 prill 2002 dhe jo mė 2 prill 1992”.

    Nė fjalėt ku citohet: “Manjola ėshtė mbajtur nga 11 prilli deri mė 14 prill 2003 nė komisariat me akuzėn banale...”, saktėsojmė se “Bėhet fjalė pėr Festėn e Pashkėve Katolike tė vitit 2003 dhe jo atyre tė vitit 2004”.

    Redaksia e gazetės “Shqipėria Etnike” e sheh tė arsyeshme tė botojė kėtė Sqarim, duke u kėrkuar ndjesė lexuesve tė shumtė tė saj brenda dhe jashtė vendit, pėr disa pasaktėsi tė cilat kanė ardhur si pasojė e disa gabimeve teknike gjatė procesit tė pėrgatitjes pėr botim tė gazetės.

Redaksia

 

Ne emer te jetes, riktheni vdekjen!

Ishte viti 1993 kur ne mes te qytetit te Fierit, u varen dy vellezer kriminele. Per 4 vite, deri net e mbarphtin 1997, nuk u degjua thuajse asnje lajm per vrasje kriminale. Ishte hera e fundit, kur shteti, te emer te jetes, denoi me vdekje dy shtetas qe nuk meritonin te jetonin me ne mesin e njerezoreve. President i vendit ishte Sali Berisha.

Pas vitit 1997 u rrit ndjeshem kriminaliteti ne Shqiperi. Ngjarje nga me makabret u konsumuan Brenda kufinjeve te vendit tone, por edhe ne ujera kombetare e nderkombetare. Nderkohe, askush nuk mund te denohej me me vdekje. Ne emer te “bashkimit me familjen e madhe te Keshillit te Evropes”, denimi me vdekje u abrogua.

Te jete apo te mos jete denimi me vdekje ne fuqi?

Kam mendimin se nese do te behej ndonje referendum, mbi 2/3 e shqiptareve do te shpreheshin pro ketij denimi. Megjithate, sovrani ia ka deleguar puhstetin 140 zoterinjeve, te cilet as qe e cojne ne mend te rikthejne denimin me vdekje. Ndoshta jo vetem per te qene koherente me Evropn, por edhe ndoshta nuk jane ndjere te rerzikuar nga kriminaliteti ekstrem, “buurrat e koombit” nuk kane nder mend te dikutojne kete ceshtje.

Personalisht, kam qene dhe jam per mbrojtjen e jetes se cdo njeriu por kur ai e jeton si i tille. Kur nje grua 40 vjecare, vret dhe masakron nje femije 7 vjec, i fsheh kufomen vetem per faktin se ai eshte nip ii dashnorit qe e ka lene, nuk kemi te bejme me njerez. Kur nje Monster, si ai i Shkodres, masakron , nenen dhe femijen e saj 3 vjecar, nuk meriton te rreshtohet nder njerez. Kur ne emer te gjakmarrjes, vriten femije dhe gra, ai vrases nuk quhet me njerezor. Kur tentohen te vriten dhe grabiten 2 murgesha, vetem per tu marre 5 mije leke, at ate rinje meritojne te provojne rrathet e Ferrit.

Kam qene dhe jam i bindur se “frika e ruan vreshtin” sic jam mese i sigurte se frika per humbjen e jetes tende permes dores se shtetit, do te ndalte doren tende teksa perpiqej ti merrte jeten nje tjetri.

Eshte koha e shembujve. Shteti duhet ti jape i pari ato. Te mbroje jeten e qytetareve te tij, duke rikthyer denimin me vdekje per kriminelet vrases. Nese dikush do te ndjente mbi koke ligjin e denimit me vdekje, do te matej teksa do te vriste te pafajshem ne emer te gjakmarjes, gjaknxehtesise apo motive te tjera.

Nje mik i imi nga Berati, keto dite me ktheu ne mendje nje ngjarje vertete rrenqethese. Nje babi i kishin vrare djalin e vetem dhe teksa ishte ne sallen e gjyqit te vrasesit, mbetet i habitur kur gjykata e denon kriminelin me vetem 7 vite burg. I drejtohet gjykatesit:

-    Jam gati te bejm une 7 vite burg, vetem me sillni para meje vrasesin, te cilin dua te vras me doren time…

Eshte dhimbja e nje prindi per djalin e tij te humbur, por edhe shprehje e opinionit te pergjithshem per drejtesine ne Shqiperi. Vete shteti dhe struktura te  tija, nxisin konflikte, stimulojne akte kriminale, teksa nuk ka denim me vdekje, por edhe denimet e tjera jo kapitale, kane tendence uljeje apo faljeje. Si mund te jetoje nje prind, teksa sheh se vrasesi i birit te tij, denuar me 25 vite burg, “del” pasi ka vujtur 3-5 vite, ndersa krijesa e tij e pafajshme kalbet ne dhe te zi?

Mbase me kete sy, duhet ta shohin edhe deputetet tane rikthimin e denimit me vdekje. Me te vertete, mund te marre fund jeta e nje krimineli, por ajo mund te rrezikonte edhe jete te tjera, jo vetem si pasoje e “hileve” me drejtesine, por edhe nga “siguria e larte” ne burgjet tona. Nese ne emer te shume jeteve, mijera jeteve te pafajshme, duhet te sakrifikohet nje per te ruajtur te tjerat, ia vlen sakrifica njerezore. Nese duhet te merret jeta e nje njeriu, i cili ka marre me pare nje jete, shteti duhet te veproje. Ne te kundert, do te jete edhe per shume vite Vetegjyqesia!

Blerti DELIJA

 

Poeti i papėrsėritshėm

“Nuk ka dhe nuk mund tė ketė epokė historike pa poetė”

(Pierre Reverd)

    1. Jo pa qėllim e nisa mendimin tim me kėtė thėnie brilante tė Reverdis pėr poetėt. Njė, qė padyshim ka skalitur portretin e tij nė hije-dritėn e epokės historike, ėshtė edhe Vinēenc Prennushi, tė cilin gjatė gjysmėshekullit tė fundit tė XX-ės e anatemuan nga harta e krijuesve qė lanė gjurmė rrezeshpuese nė letėrsinė shqipe. Pėr herė tė parė njihem me poezinė e Prennushit, nėpėrmjet studiuesit Alfred Ēapaliku, i cili ka bėrė njė punė shumė serioze nė mongrafinė e “At Vinēenc Prennushit” (Shkodėr 1996), ku libri hap njė dritare nga ku mund tė shquajmė qartė kristalizimin shpirtėror tė poetit tė mohuar. Unė nuk do ta quaja veten si studiuese, por me obligimin si poete dhe si qytetare e kėtij trualli, ngazėllehem e dergjem nė shtratin e poezisė sė Prennushit, pasi arti i tij mė ka gėrvishtur plagėt e identitetit tim, tė tė parėve tė mi, pėr faktin se jam nga treva e Ēamėrisė, nga gjaku i pellazgėve dhe i aranitasve. Pikėrisht nė maj tė kėtij viti, nė takimin “Fjala poetike Sarda 2005” isha anėtare e jurisė. Njė maturante e Gjimnazit “Jordan Misja”, Suida Arēi interpretoi poezinė “Grueja Shqyptare”, tė V.Prennushit, e cila mori ēmimin e parė unanimisht.

    Nuk mund t’i pėrshkruaj emocionet qė pėrjetova gjatė takimit tim me shpirtin krijues tė poetit, ku nėpėrmjet zėrit tė njė adoleshenteje derdhej zjarri i atdhedashurisė, si jehonė legjendash, e pėrplasej tej faqeve tė malit pėrreth, ku ende shpirti i thellė e i pavdekshėm i poetit qė thėrriste:

“Shqypnija asht’ e shqyptarėve”.

    Nuk mund ta harroj gjendjen e brendshme qė fėrgėllonte si prush, nė gjendjen e interpretimit tė fjalės poetike tė Prennushit, m’u shprishėn tė gjitha qelizat e trupit dhe tė shpirtit tim. Asnjėherė s’u ndjeva mė e mbrojtur sesa tek fjala e poetit.

    Nė sytė e adoleshentes (interpretuese) shkėlqenin lotėt e triumfit, si ushqimi mė i ėmbėl nė magjėn artistike tė fjalės sė shenjtė poetike tė Prennushit, qė do t’mė mbetet gjatė nė kujtesė. Zemra ime ngrihej lart nė qiellin e fjalės. Ky pra ėshtė poeti, kjo ėshtė fjala magjike, qė hyn nė brendėsi tė shpirtit njerėzor me mjeshtėrinė e komunikimit nė art.

    Emocionet e jashtme marrin forcė e ngjyrė me emocionet e brendshme fizike tė librit, qė mė dridhet ndėr duar, duke e rilexuar.

    2. Nė vėllimin me poezi “Gjeth e Luli”, spikat timbri leksikor nė tėrheqjen e gjuhėsisė sė gegėrishtes, me njė shprehje tė pastėr emocionale.

    Poezia e V.Prennushit nė pėrgjithėsi ėshtė njė ligjėrim ėndrrash, akt-formash, e besimit tek njerėzorja, tek jeta, me gjetje befasuese, brenda origjinės sė ėndrrės.

    Ky ligjėrim ndėrtohet me shtresa tė vendosura mbi dhe nėn njė ligjėrim tė lashtė. Poeti, duke qenė njė njeri me dije, i rritur dhe edukuar nė Shkodėr, me kulturėn e besimit katolik gjatė aktit tė krijimit, tenton efektet pėr rindėrtimin e besimit tek poezia dhe fjala e poetit. Ai ndėrton boshtin krijuese me tre akse poetike: a) patriotike, b) shoqėrore, c) fetare.

    Tė tre akset lėvizin nė gjendje tė harmonishme, duke finalizuar koncertin e tij poetik me partitura tė ndryshme gjendjeje muzikore, pa lėvizur shkopin magjik tė dirigjimit, tė qėllimit artistik. Kėto lėvizje gjendjesh, i gjejmė nė shtyllat bazė tė ndėrtimit poetik, tek poezitė: “Tuj dekė”, “I vor’fni”, “Kreni”, “Lulja e reja”, “Shekullit”, “Nana”, dhe deri tek poezia “Nė rrymė tė moteve” e cila (pėr mua) ėshtė njė poezi e pastėr emblematike, ku ēdo rrokje, ēdo fjalė, ēdo varg vallėzon si refren bibliko-artistik. Kjo poezi ka ritėm tė lartė shpirtėror-moral-qytetar. Kėtu himnizohet madhėrishėm nė formė artistike Paqja, qė gjithė vendet e kombet e botės e ruajnė si gjėnė mė tė shenjtė e tė paprekshme. E gjithė vepra e Prennushit paraqet njė tablo serioze, ku burimi i aktit krijues ėshtė rrjedhje e gjendjes sė brendshme shpirtėrore tė poetit, me gjetje origjinale tė figurave, qė Prennushi i gjallon, i madhėron si nevojė e qėllimit tė misionit artistik. E gjithė “loja” artistike, epiqendrėn e vendos nė kufirin e idealit qytetar e njerėzor, pėr tė pėrjetėsuar identitetin e Atdheut, me simbolin e Flamurit. Duke paraqitur nė krijimtarinė e tij personalitetin e njeriut atdhetar qė rreket pėr lirinė dhe dashurinė e amėsisė (atdheut). Ky koncept i rėndėsishėm i Prennushit, si koncepti i pėrjetėsisė sė poetit pėr atdheun e tij. Arti i Prennushit mė kujton njė thėnie tė Gėtes: “Poeti duhet ta dojė atdheun edhe si njeri, edhe si qytetar”. A nuk ėshtė edhe Prennushi njė poet me vlera tė spikatura qytetare tė atdhedashurisė nė poezitė e tij, si: “Shqypni e s’ke”, “Burri Shqyptar”, ku ai ligjėron skenat dramatike qė luheshin mbi fatet e Shqipėrisė (nė atė kohė) gjatė luftėrave botėrore.

“Por t’ka ruejtė, djalė, Zoti krahėt.

T’ka ruejtė krahėt e t’ka falė t’shkathėt:

Eja, pra e t’shtėrngoj n’gji,

Mandej del, prap pėr Shqypni...”

    Kjo ėshtė njė tabllo, pėr dėshirėn, urtėsinė e trimėrinė e heronjve nė poezinė “Burri  Shqyptar”. Edhe pse V.Prennushi shkroi vetėm njė vėllim poetik “Gjeth e Lule”, ai tregon vlerat e njė eruditi, qė ditė tė ngjizė shpirtin me artin e tė shkruarit drejt mėshirimit tė njė vepre artistike jetėgjatė, me temė patriotike, duke krijuar njė Un tė tijin, nė ansamblin e poezisė shqipe.

    Njė ndėr poezitė, (tipike pėr karakterin e shqiptarit), ėshtė “Ushtari i vogėl”. Ėshtė shumė interesant ndėrtimi i poezisė me objektet realė, siē janė: veshja e ushtarit, shpata e pushka, qė poeti pėrdor nė imagjinatėn e lėvizjes, pėr t’i vėnė si elemente tė jashtme nė funksionin e elementit bazė tė poezisė, duke realizuar formėn metafizike tė poezisė.

    Forma gjeneruese e heroit tė poezisė ėshtė “Ushtari i Vogėl” ende fėmijė, qė rrit dhe fuqizon qėndrueshmėrinė artistike nė aktivizimin e aktit poetik me figurėn simbolike tė nėntekstit qė ėshtė elementi themelor (ėndrra), ėndrra pėr t’u bėrė gjeneral.

“Punė fort t’mdha kishem me krye,

Edhe anmiqt kishem me i thye:

Me qindresė e dalė-kadalė

General kishem me dalė”.

    Pra, ėndrra e “Ushtarit tė Vogėl” ėshtė qė tė bėhet gjeneral, t’i shėrbejė me devotshmėri e trimėri vendit tė tij, dhe emocioni rritet me vargun autoritar, pasi:

“General! S’a punė me luejtė:

Me ra n’luftė edhe me muejtė,

Me drejtu gjith at ushtri,

Por ē’dobi, se ndodh i vogėl,

As s’di ē’ujė e ban kėt gogėl”.

    Pėrpilimi artistik i dėshirės sė lindur nga fantazia, e rrit poetin, e ēliron nga qenia e pavetėdijes, duke e zhveshur elementin e parė nė aktin krijues tė gjendjes bazė, qė ėshtė ėndrra.

“E them unė pra sado qi fmi

Me dek kisha pėr Shqypni”

    Njė gjendje tjetėr nė kėtė poezi ėshtė shpirti human i poetit, ku “loja” e heroit tė vogėl, nė mėnyrė krejt naive, si ai fėmija me botė tė pastėr shpirtėrore, di tė falė mė parė se i rrituri. Ja sprova:

“E, masi, me ndihmė tė Zotit,

T’siguroj tokėn e Kastriotit,

Edhe anmiqt un do t’i fali,

Mjaft qi t’m’thonė: Rroftė generali”

    Ideja e autorit gjatė kontestit tė ligjėrimit hap ēelėsin e aktit krijues, si histori tė epokės sė poezisė, ku V.Prennushi zė njė vend komod, pėr tė udhėtuar gjatė, deri nė ditėt e sotme, pa shėnuar ndonjė eveniment tė veēantė nė poezi, prej eunukėve vargėzues, edhe pse sytė e poezisė sė “djeshme”, janė bebet e syrit tė sotėm tė poezisė shqipe, si: N.Frashėri, Mjeda, Fishta, Pali, Camaj, Migjeni, Prennushi, etj.

    Pa shkėlqimin e vėshtrimit tė tyre, ne jemi miopė.

    Zėri muzikor nė poezinė e Prennushit mbėshtet njė vegėl tė lashtė muzikore, qė shfaqet nė ditėt e sotme gjatė tingullit kuptimor tė tekstit, e herė si imazh i lėvizjeve tė notave qė mėrmėrijnė nė shijen e buzėt e lexuesit tė ēdo kohe. Andaj, lexuesi i vėmendshėm pėrzgjedh tė marrė fjalėn e shenjtė tė poetit pėr ta interpretuar si mundėsi tė ligjėrimit. Kėtė gjė po bėj edhe unė, pėr tė realizuar qėllimin e shijeve tė mia, me poezinė e Prennushit.

“Poezia duhet tė mėshirojė qenien e kombit qė ka karakter kombėtar” (Hegel)

    Ky koncept pėr poezinė me karakter kombėtar ekziston tek poetėt e mėdhenj, paqedashės, humanė e njerėzorė. Njėri prej tyre ėshtė edhe Prennushi, qė meriton vėmendjen pėr artin dhe misionin artistik, qė pėrcjell nė letėrsinė shqipe.

    Me tė drejtė Alfred Ēapaliku nė librin e tij thotė: “Ai zė njė vend qė e justifikon piedestalin dhe monumentin prej tingujsh e fjalėsh nė panteonin e letrave shqipe”.

    Struktura e simboleve nė poezinė e Prennushit ėshtė ngjizur harmonishėm nė formėn e shpirtėzimit idealist, duke krijuar nė trungun artistik “Gjeth e Lule”, rrezatimin e figurave poetike, si nevojė e brendshme pėr ndėrtimin e Un-it-Simbol, qė mban vulėn Vinēenc Prennushi. Dhe kėtė pėrcaktim timin e mbėshtes nė dukurinė e teorisė tė poetizimit Prennushian me temė patriotike. Poeti i pėrket kėsaj kategorie njerėzish, ku me mbretėrinė e atdhedashurisė pėrputhen me ata njerėz patriotė, qė kanė sakrifikuar gjithēka pėr lirinė, pėr simbolin mė tė shenjtė qė kanė patur luftėtarėt e lirisė. Gjithashtu edhe ideatorėt e rilindjes kombėtare, qė mendjen e penėn e tyre e vunė nė shėrbim tė njohjes sė identitetit tė shqiptarėve si kombi mė i lashtė nė Ballkan. Kėtė atmosferė idealiste, patriotike e gjej nė poezinė “Grueja Shqyptare”, qė pėr mua ėshtė njė kryevepėr letrare e Prennushit. Po citoj disa fragmente nga poezia, ku autori me intuitėn intelektuale krijon klimėn e ankthshme nė aktin e krijimit:

“T’bin e vet kshtu e pvetė e ama:

-Ē’ke, moj bi, qi kjan e fshan?”

.....

“Nanė, dashtnija m’ka molisė,

Prandej kjaj-o tuj qindisė!

-T’u thaftė goja, bi, ē’po thue?

A kaq shpejt ti m’je tėrbue?”

.....

“Jam shqyptare e bi shqyptari,

E ato fjalė, nanė, s’mund i bari:

Zemrėn dysh un’ s’mund e daj:

M’len t’qindisi, m’len tė kjaj!”

    Ky dialog (amė e bijė) shėnon pikun mė tė lartė emocional, shqetėsimin e nanės dhe dashurinė e brendshme tė bijės, e cila ishte duke qendisur flamurin kuq e zi, pėr tė ngritur lart kulturėn e identitetit kombėtar, duke madhėruar skenėn e interpretimit tė gjendjes shpirtėrore-artistike tė fjalės mė tė madhe, mė tė rėndėsishme nė kėtė poezi, ndėrtuar me gjetjen imagjinative tė dialogut nanė e bijė. Shqetėsimi i nanės nuk e ndaloi dashurinė e sė bijės, edhe pse fryma e fundit, depėrtoi si rreze e artė mbi pėlhurėn e qendisur, qė do tė mbėshtillte trupin e pajetė tė vajzės, simbol i pėrjetėsisė tė kombit shqiptar.

“Se ē’e gjet tė zezėn nanė

Nėn kėt diell e nėn kėt hanė!

Merr pėlhurėn, qi pat endė

Bija e sajė; kishte pasė kenė

Kuq e Zi e m’tė qindisė

Gjet dashtnin qi e kisht’ molisė.

Pėr rreth shqypje, m’dorė prarue,

Fjalėt e hershme, fjalėt e tė parėve:

Se Shqypnija asht e Shqyptarve.”

    Pikėrisht kėtu ėshtė dashuria mė e fortė, e qėndrueshme, dashuria e ėndėrruar e bijės, e cila pasionin e idealit tė madh e realizoi duke sfiduar dhimbjen e trupit pėrmes dritės hyjnore. Kėto efekte artistike shoqėrohen me emocione tė fuqishme, duke shėnuar njė pėrputhje uniteti me: gjetjen e fabulės poetike, staturėn artistike, “lojėn” brilante tė dy personazheve, dhe finalizimi i pėrsosur interpretativ tė autorit, qė arrin kulmin mė tė lartė tė qėllimit artistik.

“Lidhniu tok, si bajshin motit

Ato bijat e Kastriotit,

E broh’ritni n’gzim e n’vajė:

Rrnoftė Shqypnija e flam’ri i sajė.”

    Ky ėshtė shpėrthimi mė i fuqishėm i gjendjes sė poetit, gjatė deklamimit ligjėrues nė mbyllje tė misionit tė tij, tė idealeve tė poetit patriot, qytetar e fetar.

    Shpresoj qė krijimtaria e V.Prennushit tė zgjojė interesin e shumė personaliteteve tė artit e tė kulturės shqiptare, pasi nė ēdo vend tė botės, kėtyre modeleve tė papėrsėritshėm nė llojin e vet, u kushtohen buste mermeri, si kult i fjalės me ideale tė shenjta kombėtare.

    Po e pėrfundoj mendimin tim me njė sentencė tė artė tė Naim Frashėrit:

“Ti Shqipėri mė ep nder

Mė ep emrin shqipėtar”

    Kjo thėnie e poetit kombėtar, Naim Frashėri, vlen 100% dhe pėr poetin Prennushi.

Fatime Kulli

 

Pėr zėvendėsimin e administratės mė tė korruptuar nė botė ka vonesė, por jo harresė

Edhe pse kanė kaluar rreth 3 muaj nga dita kur qeveria demokratike dhe aleatėt e saj kanė marrė nė dorė fatet e Shqipėrisė, shumica e institucioneve nė Shqipėri dhe nė Malėsi tė Madhe ende janė nė duart e ish-pushtetarėve e militantėve socialistė. Demokratėt e vėrtetė qė janė edhe promotori i fitores historike tė tre korrikut, ndonėse qėndrojnė jo vetėm tė papunė por edhe tė zhgėnjyer disi shpresojnė se pritja e gjatė e persekutimit tė tyre tetėvjeēar  njė ditė do tė marrė fund, duke zėvendėsuar ata qė bota demokratike i quan administrata mė e korruptuar nė botė. Largimi i administratės sė majtė nga pushteti nuk ėshtė njė revansh i demokratėve, por njė nevojė historike, pėr tė ēliruar Shqipėrinė nga “ushunjzat” qė pėr tetė vite u pinė gjakun gjithė shqiptarėve demokratė e tė ndershėm, dhe me kėtė “gjak” varfėruan e shpėrfytyruan vendin tonė duke e bėrė qė t’i ngjajnė mė shumė Afrikės sė zezė, se Europės sė bardhė, sė cilės i pėrkasim, e ndėrsa ata pushtetarė tė majtė pėr vete krijuan afarizma, vila luksoze dhe u bėnė milionerėt mė tė mėdhenj tė vetė kontinentit plak. Gjithsesi, ora e ndryshimeve ka filluar tė trokasė kudo nė Shqipėri, por kjo orė duhet tė ecė me hapin e kohės e jo tė pushtetarėve tė majtė qė me makinacionet e tyre kėrkojnė ta ngadalėsojnė apo ndalojnė orėn e ndryshimeve, qė do tė thotė orėn e mbėrritjes sonė nė sofrėn e Europės Perėndimore qė ka vite qė na pret, por qė na mirėpret tė pastruar nga “ushunjzat” qė na kanė zverdhur duke na pirė gjakun tonė arbėror... Demokratėt dhe aleatėt e tyre tė vėrtetė kanė besim tė patundur se demokracia nė Shqipėri do tė triumfojė, por ky triumf bėhet pa kosto nėse respekton kohėn pėr tė cilėn shqiptarėt shpresuan dhe shpresojnė. Qeveria demokratike dhe strukturat e saj nuk duhet tė hezitojnė, ato duhet tė largojnė pa vonesė strukturat militante tė PS e bishtave tė saj, duke i zėvendėsuar me profesionistė dhe njerėz tė ndershėm e patriotė, para tė cilėve populli ta ndjejė veten si para shokut, vėllait e mikut, e jo si deri tani para atyre qė kėrkonin t’u merrnin gjithēka, shpesh edhe shpirtin. Demokratėt duhet ta dinė se janė pėrgjegjėsit kryesorė jo vetėm pėr vete, por edhe pėr aleatėt tė cilėt shpesh nė kėto fillime janė treguar tė papėrgjegjshėm, duke sjellė nė krye tė institucioneve qė u ka lėnė PD-ja njerėz tė marrė hua nga skutat e kuqe tė Partisė Socialiste, ēfarė do tė thotė jo vetėm shpresė pėr tė qėndruar nė punė militantė tė majtė, por edhe mbulim i korrupsionit e hajnisė tetėvjeēare, gjė qė do tė bėjė njė shou pėr tė keq tek demokratėt dhe vetė populli... Natyrisht ky ėshtė fillimi e pas tij vjen korrigjimi, thotė njė fjalė e urtė popullore, por pėr kėtė Partia Demokratike dhe aleatėt e saj tė vėrtetė duhet ta bėjnė tė qartė se po vonuan verdiktin e shqiptarėve do tė shkojnė nė vend, duke zėvendėsuar pa hezitim administratėn mė tė korruptuar nė botė, me administratėn e re me bindje europerėndimore, qė njėkohėsisht do tė thotė edhe demokratike... dhe pėr profesionistė tė vėrtetė e tė ndershėm ka vend pėr tė gjithė, qofshin ata edhe me bindje tė majta apo tė djathta...

Ndue Bacaj

 

Pa titull, por pushtetare

Njė sentencė thotė: “Ēdo popull meriton atė pushtet qė ka”. Atėherė nga kjo rrjedh qė njė popull qė nuk i do pushtetarėt e vet nuk quhet popull i mirė.

    Njė poezi e Gėtes e titulluar “Pa titull” flet pėr tri vlera qė nė jetėn e njė njeriu zėnė vend shumė tė rėndėsishėm. Ato janė: paratė, nderi dhe guximi. Nė poezi, Gėte na flet se si bėhemi dhe ē’duhet tė bėjmė nė rast se ndodh t’i humbim kėto vlera. Pėr njerėzit e thjeshtė ato mbeten nė kuadrin e kėshillave, qė edhe po u kuptuan dhe u zbatuan, do tė ishte shumė mirė. Por qėllimi im ėshtė qė kėto tri vlera t’ua pėrshtasim pushtetarėve tanė. Tani, ndoshta nuk do tė binte krejtėsisht nė pėrputhje me versionin origjinal tė poezisė, sepse siē duket, as vetė poeti, kur e shkroi poezinė, nuk mendoi fare pėr pushtetarėt nė pėrgjithėsi. Por ne do tė mundohemi tė vėmė nė pah dhe tė shohim nė kėndvėshtrim prej pushtetari humbjen e kėtyre tri vlerave.

    A ju ka shkuar ndonjėherė ndėr mend se ē’mund t’i ndodhte njė pushtetari nėse ai do tė humbiste paratė e tij, nderin e tij apo guximin e tij. Njė katastrofė e vėrtetė, apo jo?! Ndoshta ju ka interesuar ndonjėherė se ē’mund tė ndjejnė kėta “tė gjorė” nė rast se pėr njė arsye, apo njė tjetėr do t’u ndodhte kjo fatkeqėsi e madhe. Le tė shohim sė bashku nėse kanė apo nuk kanė ndjenja pushtetarėt tanė.

    “Paratė ke humbur/diē ke humbur/duhet tė mendosh/tė tjera tė fitosh”, thotė Gėte sė pari. Po pse, more zotėrinj “diē” ėshtė tė humbasėsh paratė?! Shikoni se ėshtė gabim! Sepse pastaj na bie mua dhe ty t’i mbajmė ato. E pse duhet t’i mbajmė ne?! Po dinė tė bėjnė ndonjė punė tjetėr ata pėrveē se tė ngrohin karrigen gjatė dimrit dhe tė lirojnė kravatėn gjatė verės? Po nuk kanė faj se atė punė kanė bėrė... nuk mbahet mend qė kur. Kur ne, njerėzit humbasim disa para, mėrzitemi shumė, imagjino sikur tė humbisnim miliona lekė, s’po them miliarda. Humbja e tyre nuk mund tė quhet “diē” dhe kjo ėshtė e vėrtetė t’ia bėsh vetes “bam”. Ėshtė nė tė vėrtetė “katastrofike” tė humbiste ajo para e pushtetarėve tanė, e fituar me aq “mund” dhe “djersė”.

    Mė poshtė Gėte thotė: “Duhet tė mendosh/tė tjera tė fitosh”. Ah, s’qenka edhe aq katastrofike, sepse fatmirėsisht pushtetari ka mend, bile tejet i menēur dhe di fare mirė se si tė dalė nga kjo situatė nė rast se i ndodh. Por, larg qoftė! Ai, me urtėsinė dhe pėrulėsinė mė tė madhe, gjė qė ne tė tjerėt nuk i kemi kėto virtyte (sepse nuk kemi pasur fatin e mirė tė jemi pushtetarė) e ka “kurajon” qė tė pranojė humbjen edhe pse me dhimbje, dhe unė kėtu i jap tė drejtė, sepse i thonė miliona lekė, e nisėn edhe njė herė nga e para.

    Fillon dhe mendon edhe njė herė si tė bėhet sėrish i pasur. Por kjo nuk do shumė mund e mend, sepse ai do tė ndjekė ekzaktėsisht tė njėjtėn rrugė qė ka ndjekur. Vetėm se kėsaj rradhe duhet tė shtojmė intensitetin e punės, aktivitetet fitimprurėse. Cila ėshtė rruga, do tė thoni ju?! Pak a shumė e njihni edhe ju, e njohin tė gjithė. Janė kontratat e shumta me z.Korrupsion, janė karriget e ngrohta qė ndėrrohen sipas kokave dhe stinėve, ose sipas qejfit tė tyre, janė bizneset e ndryshme, sepse ē’ėshtė e vėrteta, nuk sjell ndonjė fitim tė madh njė biznes i vetėm.

    Kjo pak a shumė ėshtė rruga “e ndershme” dhe “e mundimshme” qė pushtetari ynė detyrohet ta ndjekė pėr dy arsye “madhore” dhe qė e bėjnė pushtetar krenar: E para, pėr tė mirėn e vet; dhe e dyta pėr tė mirėn e popullit, d.m.th. pėr tė mirėn tonė. Po pse, thoni ju, e kuptojmė ne?!...

    Marrim frazėn e dytė “Nderin ke humbur/ shumė ke humbur/tė duhet famė tė fitosh/mendimin tė tjerėve t’ua ndėrrosh”. Atėherė ju pyes, a ka ndonjė pushtetar qė nuk ėshtė i ndershėm?! Jo!!! Unė pėr vete nuk njoh ndonjė. Pse, ju njihni?!... Sepse nėse do tė ndodhte kjo, pra nė rast se ndonjė pushtetar aksidentalisht ose pa vetėdije do tė humbte nderin, ēfarė mendoni se do tė ndodhte? Asgjė, do tė pėrgjigjej ndonjėri prej jush, nuk do tė pėrmbysej bota keni tė drejtė, fundi i fundit ē’ėshtė nderi pėr njė pushtetar? Ē’i nevojitet ai nė pushtet? Asgjė??! Tė jeni tė bindur se ata e njohin shumė mirė nderin, madje mė mirė se ne, sepse ata jetojnė me hijen e tij, d.m.th. tė nderit.

    Ne nuk e shohim dhe s’do ta shohim kurrė, sepse ai jeton atje nė zemrat e tyre. Ta zėmė se e kanė humbur nderin. Unė pyes, e pse paskan humbur kaq shumė? Fundja, ata janė liruar nga diēka qė nuk do t’i linte tė punonin tė qetė. Si do t’i hapnin krahėt korrupsionit? Si do tė tenderonin milionat? Si do tė prokuronin, kur “nderi” ėshtė armiku mė i keq i tė gjitha kėtyre. Mė falni, po kjo ėshtė absurde! Pse tė lė nderi tė bėsh jetėn e njė pushtetari?! Sigurisht, jo!!! E pra, ēfarė u duhet nderi pushtetarėve? Asgjė!!!

    Mė poshtė Gėte thotė: “Tė duhet famė tė fitosh/mendimin tė tjerėve t’ua ndėrrosh”. Fama, po! Fama duhet patjetėr, edhe pse pushtetarėve tanė (t’ju rrėfej njė sekret) nuk u pėlqen aspak “tė gjorėve”. Po, po, kjo ėshtė e vėrtetė. Por, eh, u duhet detyrimisht tė bėhen tė tillė. Po pse shiritat e shumtė tė pėrurimeve unė do t’i pres, apo ti? Sigurisht qė jo, i duhet atij t’i presė, e kjo me tė drejtė, pasi ai ėshtė pushtetari, e jo ne. E, pėr tė rifituar nderin, pushtetari “i mjerė” ēfarė nuk bėn pėr tė ndėrruar mendimin e tė tjerėve, d.m.th. mendimin tonė. E ju i dini shumė mirė konferencat e pafundme, premtimet e panumėrta... etj., etj.

    Ai mundohet e mundohet tė rifitojė nderin e tij me ēdo kusht, duke punuar pėr ne me tė gjitha forcat e tij, por ne... Pastaj, ajo fytyrė e pafajshme, ajo mimikė qė shpreh gjithė mirėsitė e kėsaj bote e ne “tė pagdhendurit” nuk bėjmė as pėrpjekjen mė tė vogėl pėr t’i kthyer nderin pushtetarit tonė.

    “Guximin e ke humbur/gjithēka ke humbur/tė jesh i bindur/mė mirė tė mos kishe lindur”.

    A ekziston kund ndonjė njeri mė guximtar se pushtetari ynė?! Kėtė e kanė treguar mė sė miri me “bėmat” e tyre, qė nė tė vėrtetė e kanė merituar ndonjė ēmim, por ne as qė kujtohemi. Kėtyre po u them heronj tė vėrtetė! Po pse more zotėrinj tė rrjepėsh a nuk duhet guxim? Po si nuk rrjepėm njė herė unė apo ti, o qytetar? Po, sepse na mungon guximi. E shihni pra? Po tė gėnjesh pa pikėn e pėrgjegjėsisė, duke bėrė njė mal me premtime, a nuk duhet i gjithė guximi i kėsaj bote?! Sigurisht! Tė marrėsh e tė futėsh nė xhep pa t’u dridhur qerpiku as dora, ato miliona, domosdo qė duhet tė kesh guxim tė madh. E shikoni pra se paskemi gabuar kur paskemi menduar se pushtetarėt janė frikacakė e, nė fakt, na dolėn tė guximshėm. Po, sepse e zėmė se pushtetari ynė, njė ditė prej ditėsh e humbi guximin. Po, mos qoftė e thėnė! Po pse more, kush do tė na rrjepė pastaj? Po tė gėnjejė bukur nė konferencat pėr shtyp, apo kush do t’i fusė ato para nė xhep, unė apo ti?! Ku kemi pasur ndonjėherė guxim pėr gjėra tė tilla, fundja nuk kemi qenė asnjėherė pushtetarė!

    Ne nuk patėm guxim as atėherė kur nė sytė tanė na morėn gjithēka, e ne nuk thamė asgjė, e le pastaj tė bėjmė ē’bėnė ata.

    “Gjithēka ke humbur”, thotė mė tej Gėte. Pra, nėse humbet guximin, ke humbur gjithēka. Ndoshta pėr ne mund tė jetė e vėrtetė, por pėr pushtetarėt ėshtė marrėzia mė e madhe. Ndoshta kėtu ka diēka tė vėrtetė, ose mė saktė, na del e vėrteta sheshit. Sepse, nė rast se fatkeqėsisht pushtetari humbet guximin, ai humbet gjithēka, madje edhe emrin e tij.

    “Tė jesh i bindur/mė mirė tė mos kishe lindur”, thotė nė fund autori. Tani, po tė ishte pėr ne, edhe pranohet, por tė thuhet pėr pushtetarin njė “mallkim” i tillė, mos ndodhtė kurrsesi. Po, sepse ata janė aq tė rrallė dhe fenomenalė, saqė nė rast se ndodh t’u humbim ato, mbetėm pa pushtetarė. Njėherė, e para, pėrderisa vazhdojnė tė veshur me mantelin e pushtetarit, nuk kanė gjasa tė humbin guximin, sepse e kanė si kafshatėn e pėrditshme. Ndėrsa e dyta, tė rrezikojmė aq shumė sa tė mbetemi pa pushtetarė, kjo do tė ishte vėrtet fatale.

    Nuk mbetet pikė dyshimi, pėrfundimisht Gėte i ka pėrjetuar nė mėnyrė kategorike pushtetarėt dhe sidomos pushtetarėt shqiptarė, nė poezinė e tij...

Emiranda Lukaj

 

Dom Gjon Buzuku... nė ekranin e “Milenium”

“Alpublicity”, ditėn e dielė, mė 6.11.2005 organizoi promovimin e dokumentarit artistik “U Doni Gjoni”, realizuar me rastin e 460-vjetorit tė botimit tė librit tė parė nė gjuhėn shqipe, “Meshari” i Dom Gjon Buzukut. Ky film dokumentar u realizuar me skenar tė Dr.Stefan Ēapalikut, regji tė Federik Fistanit, interpretim tė Gjovalin Gjonit, me producent Dom Nikė Ukgjinit. Vlen tė theksojmė qė nė fillim tė shkrimit, se tė sjellėsh nė ekranin e filmit “Mesharin” e Dom Gjon Buzukut, ėshtė njė akt sa historik e kulturor, po aq edhe patriotik. Duhet theksuar gjithashtu se “kuarteti” i lartpėrmendur na solli nė ekranin e “Milenium” njė surprizė sa tė kėndshme, aq dhe befasuese, me njė realizim mjaft dinjitoz. Vlen tė kujtojmė se realizimi i kėtij dokumentari u bė nė kushte mjaft tė vėshtira dhe kjo kryesisht pėr vetė terrenin e vėshtirė ku u realizua filmi. Duhet theksuar se kjo “ekspeditė” udhėhiqej nga meshtari patriot Dom Nikė Ukgjini, i cili nė tė njėjtėn kohė ishte dhe producent i kėtij filmi dokumentar. 450 vjet mė parė, dhe pikėrisht 71 vjet mbas pushtimit osman, Dom Gjon Buzuku na dhuron “Mesharin” duke shpalosur me plot dinjitet vlerat e meshtarit human, si njė klerik shembullor dhe njė atdhetar shembullor, duke pėrkthyer “Mesharin” nė gjuhėn amtare. Kėtu ndėrthuren nė mėnyrė tė harmonishme, trashėgimia fetare me atė nacionale tė pandara nga trungu europian. Kjo edukatė perėndimore “temperoi” dhe ndriēoi mendjet e tė gjithė klerikėve arbėr, duke u mėkuar bashkė me leksionet e teologjisė dhe filozofisė edhe “leksionin” e atdhedashurisė. Dhe nuk ėshtė aspak rastėsi qė nga kėto kolegje dolėn korifejtė e fesė dhe tė atdhedashurisė: Budi, Bardhi, Bogdani e deri tek Doēi e Fishta. Interpretimi i aktorit tė mirėnjohur tė Teatrit “Migjeni”, zotit Gjovalin Gjoni, ishte nė lartėsinė e kėrkesave tė kohės. Regjisori Federik Fistani kishte vėnė nė efiēencė tė plotė arsenalin e njohurive duke na sjellė njė sfond mjaft komod nė pozicionin e tij si regjisor dhe shpesh herė duke debutuar dhe si aktor. Skenari ėshtė ndėrtuar me njė mjeshtėri tė rrallė nga Dr.Stefan Ēapaliku, ku tė gjithė komponentet e filmit ishin ndėrtuar me njė skemė unikale, ku ēdo gjė funksinonte si “ingranazhet” e njė makine, ose e thėnė mė mirė, si tingujt e njė instrumenti muzikor tė mirėakorduar. Dom Nikė Ukgjini e drejtoi kėtė “ekspeditė” nė tė gjith ato vende historike ku paraardhėsi i tij, Dom Gjon Buzuku shkriu tė gjitha energjitė duke prirė me “Pishtarin” e dijes nė netėt e errėta tė injorancės, qė kishte zbritur si njė lukuni ujqėrish bashkė me pushtuesit osmanė. Tė tillė filma dokumentar marrin vlera tė dyfishta nė kėtė “klimė” kur nuk mungojnė pseudohistorianėt dhe pseudoshqiptarėt tė cilėt i kanė kthyer pendat nė “kazma” pėr tė “dizermuar” historinė. Janė pikėrisht kėta “ekzemplarė” qė janė pėrpjekur tė baltojnė tri figurat mė tė shquara dhe tė papėrsėritshme tė nacionalitetit tonė: Gjergj Kastriotin, Pjetėr Bogdanin dhe Nėnė Terezėn! Janė pasaardhėsit e palavdishėm tė atyre kanibalėve qė hodhėn nė Dri eshtrat e Poetit tonė Nacional At Gjergj Fishtės. Pikėrisht nė kėtė kapėrthurje ku “pėrleshen” vlera me antivlerėn dhe kultura me antikulturėn, “Meshari” i Buzukut na vjen nė ekran si njė “maratonomak”...

    Dom Gjon Buzuku punoi dhe meshoi nė kushte tepėr tė vėshtira, gjithnjė nė ndjekje dhe nėn ēensurė, por shpirti i tij i madh dhe mendja e ndritur e “thėrrisnin” pėr tė ēarė errėsirėn dhe pėr tė ndriēuar mendjet e bashkatdhetarėve. Perandoria Osmane jo vetėm qė nuk lejonte hapjen e shkollave shqipe, por dėnonte me vdekje ēdo propagandues qė bėnte njė tentativė tė tillė. Parė nė kėtė kontekst “Meshari” i Buzukut duhet konsideruar si njė vepėr monumentale qė frymėzon brezat dhe gjeneratat e ardhshme, me dashurinė pėr gjuhėn e tė parėve dhe pasurimin e saj.

    25 minuta nė “Milenium” kishin vlera tė pallogaritshme ndaj dhe reagimi i tė pranishmėve nė kėtė spektakėl u shoqėrua me duartrokitje tė shpeshta, gjatė shfaqjes e cila na dhuroi shumė emocione. Mbas shfaqjes nuk munguan diskutimet tė cilat pėrcillnin vetėm mesazhe falėnderimi dhe superlativa pėr tė gjithė stafin realizues. Intelektuali shkodran ka intuitė dhe shije tė hollė artistike, ai di tė vlerėsojė artin dhe artistėt. Mbushja e sallės plot e pėrplot me intelektualė cilėsorė ėshtė njė dėshmi e gjallė dhe njė faktor pėrcaktues pėr vlerėsimin e kėsaj shfaqjeje dinjitoze.

    E mbyll kėtė shkrim modest duke i uruar suksese tė gjithė stafit, dhe duke shfaqur dėshirėn qė spektakle tė tilla tė na dhurojnė dhe nė tė ardhmen.

Mark Bregu

 

A duhet rikthyer pėrkohėsisht dėnimi me vdekje?

Sā ēud’ se si vijnė punėt, sa qė edhe nė kėtė moment qė po mendohem tė mos dal jashtė kntrollit, pėr vetė faktin se i kam hyrė njė ēeshtjeje jashtzakonisht mizore tė ndodhur kėto ditė nė vendin tonė, nga njė “nėnė” tre fėmijėsh apo mė saktė njė pėrbindėsheje-kimerė, qė me qetėsinė mė tė madhe copėton njė fėmijė ėngjėll shtatė vjeēar, vetėm e vetėm se ai fėmijė ishte nipi i njė pushti.

    Q zot i madh, e ju o lexues, mė falni pėr ē’ka do tė them mė poshtė, ku tė them tė drejtėn, s’po mundem me durue pa shpėrthye, tuj e shprehė nė kėtė shkrim atė ē’ka shumica e shqiptarve nuk patėn mundėsinė t’a shprehnin haptazi. Atėhere tė mos humbnim kohė e tė hyjmė direkt e nė temė.

    Kėto ditė shqiptarėt dhe unė bashkė me ta, na panė sytė e na ndigjuan veshėt, njė krim tė paimagjinueshėm. Siē e thashė mė lart, njė histerike-qelbanike apo mā shqip njė shkėrdhatė femėr, pasi i kishte rėnė kokės me garuzhde, kishte grirė me sopatė njė ėngjėll, ku i shkreti i nanės sė vet kishte fatin e keq se ishte thjeshtė nipi i njė hamėshori. Kjo pra ėshtė ngjarja shkurtimisht tė paktėn, kėshtu siē na u servir nga policia e mediat tona.

    Atėherė si i bėhet dhe ēfarė dėnimesh do tė ketė pėr tė ndaluar ose pakėsuar nė minimum krimet e llahtarshme nė vendin tonė, qė na janė bėrė kaq tė shpeshta, sa qė kam frikė se po u la kjo gjendje vrā-vrā, s’na mbetet gja tjetėr veē tė familiarizohemi me to. Kėshtu rrezikojmė edhe si popull tė humbim ēdo sens juridik e ndjenjė njerėzore. Ky do ishte vetmallkimi i vendit tonė, e tmershme, apo jo!

    Vetvetiu lind pyetja, si dilet nga kjo gjendje? Cilat janė, apo mė mirė duhet tė jenė pėrmirėsimet ligjore pėr tė ndalur kėtė kasaphane? Personalisht kam mendimin se hapi i parė duhet bėrė nga ne qytetarėt shqiptarė, shembulli mė i mirė ėshtė ai qė po zhduket: morali e zakonet tona tė mrekullueshme, tė trashiguara brez mbas brezi, ku as imagjinata e njė tė sėmuri nuk mund tė shkonte deri nė kėtė pikė. E dyta e mė kryesoria ėshtė ndryshimi pėrkohėsisht i disa neneve tė kodit penal, ku mė vjen keq t’a them se pavarėsisht nga besimi im fetar si katolik, tė pėrdori fjalėn: vdekje. Pra, siē e thashė edhe nė fillim, jam aq i zemėruar dhe i indinjuar, me kėtė akt lubie, sa qė marr guximin tė dal nga vehtvetja e tė shpėrthej, se nė kėsi rastesh ne shqiptarėt duhet tė marrin shembull majėn e demokracisė SHBA-nė, ku pėrbindshat qė dalin jashtė ēdo natyre tokėsore, dėnohen me vdekje. Pėrfundimisht disi i duhet gjetė rrfana kėsaj tė keqe tė madhe qė na ka xānė derėn e na ka gjetė paradoksalisht nė Demokraci! Me nji mėnyrė apo nė nji tjetėr urgjentisht duhen gjetė rrugėt pėr tė ndalur kėto krime tė kėtyre natyrave apo tė ēfarėdo krimi kjoftė, i madh apo i vogėl, ku me vetėdije tė plotė i merr jetėn tė pa fajshmit.  

Nikolin Pemaj

    

 

28-29

Keshtu shenohen zakonisht paragrafet e kapitujve te ndryshem te Billes dhe per te qene ralist, nuk kam marre mundimin te lexoj se cfare thuhet ne paragrafin 28-29 ne ndonjerit prej librave te shenjte.

Sic edhe kuptohet, 28-29 jane per dy ditet, ndoshta me te shenuara te shqiptareve ane e mbane globit, Pavaresia e Shqiperise dhe Clirimi I saj nga pushtuesit fashiste. Ndersa Pavaresia, duket se ka fituar sovranitetin e saj prej 93 viteve (28 nentor 1912), Clirimi e humbi kete sovranitet me ardhjen e Demokracise ne Shqiperi pas vitit 1992.

Ne shqiptaret, tashme e kemi zakon, ti gjejme “ndonje bisht” cdo dite apo feste, e shenuar po jo. Nuk eshte pa kuptim edhe ajo barcaleta, e  cila po fiton pse jo qytetarine shqiptare…

Ne parajse, dy shqiptare, vihen para Krijuesit dhe ai u kerkon tu beje nga nje te mire, e cila nga njeri tek tjetri, do te dyfishohej. Ne menyre paradoksale, mendja e njerit prej shqiptareve, shpik dicka, ne dem te tij, por edhe te vetes.

-    Nuk dua asnje te mire nga ti. Nese duhet te me besh dicka mua, me hiq njerin sy…?!

Sigurisht, para nje qendrimi te tille, edhe Krijuesi u step perballe shqiptareve dhe ndoshta qe nga ajo dite, duket se nuk I hedh syte shume shpesh mbi Shqiperi.

Pertej kesaj barcalete, e  cila mbase eshte edhe e sajuar, duhet pranuar se ne akoma nuk kemi krijuar nje kuader te sakte te historise sone. Duket se gjithcka qe kemi te dokumentuar, fillon ne vitin 1443, me 28 nentor. Gjergj Kastrioti rikthehet ne Kruje dhe fillon qendresen 25 vjecare ndaj Osmanllinjeve pushtues. Do te kalonin thuajse 500 vite “vellazeri” per disa, “roberi” per shume, nen Turqine. Historia, Turqia po Ne, kishim menduar per nje tjeter dite. Plaku Ismail Bej Qemali, u perpoq dhe ia arriti qe te realizonte edhe nje 28 nentor tjeter, ate te vitit 1912, qe njihet si Pavaresia E Shqiperise. Mesa duket, 28-ta, pas ketij momenti, mori nje “imunitet” qe e  ndjek edhe sot, pas 93 viteve.

Do te ishte vertete nje mrekulli por edhe ogur I mire per vendin tone, nese do te realizohej edhe nje 28-te tjeter. Me kete ide, duket se ka qene edhe Enver Hoxha, ne vitin 1944 dhe deri ne vdekje, lider supreme e dictator I shqiptareve. Sipas dokumentave me te fundit, duket se edhe vete ai, do te kishte deshiruar nje clirim te vendit nga fashistet me 28 nentor. Sigurisht, deshira ishte e madhe pasi Enveri do te rreshtohej me Ismailin dhe Gjergjin ne nje rresht, ne ballet e kombit. Ndoshta pasi nuk deshiroi te manipuloje historine, per te qene “vasal” I Jugosllavise se Titos apo per ndonje arsye tjeter, ne kohen e fillimit te sundimit te tij, u vendos qe 29 te ishte clirimi I vendit nga fashistet. Glorifikimi I 29-es, vazhdoi se bashku me ate te 28-es per rreth 48 vjet, per te mberritur ne vitin 1992, ate te ndryshimeve te medha.

Edhe pse kishte, ka dhe do te kete shume alternative, skema, fakte dhe hamendje per aktin e Shpalljes se Paveresise, kush e solli apo e detyroi Qemalin te vinte ne Shqiperi, kerkoi Paveresi apo Autonomi, I vune pistoleten apo jo, u ngrit se pari Flamuri ne Decic me 1911 apo jo, 28-ta I rezistoi kohes.

Nga viti 1992 deri me 1998, 28-ta u festua zyrtarisht si Dite e Pavaresise dhe e Clirimit njekohesisht. Me numrat e tyre ne Kuvend, te djathtet e ndryshuan Festen e Clirimit. Nga 1998 deri me 2005, vite te qeverisjes se majte, u festuan paralelisht te dy festat, te njohura zyrtarisht nga shteti, Kushtetuta dhe Ligji.

Zhvillimi me interesant ndodhi kete fund nentori. Per 28 –en, nuk pati serish probleme, u festua si cdo vit. Me 29-te, festuan vetem veteranet e Luftes, subjekte te majta politike dhe organizata te ngjashme. Qeveria dhe Kuvendi, heshtje e plote. Presidenti, si bir I nje prej drejtuesve te Luftes, Spiro Moisiut, beri disa vizita ne familjet e deshmoreve.

29-ta e sivjetshme pati ecdhe disa te vecanta, te pakten ne Shkoder. Me shume njerez pati ne takimet e zhvilluara me 29-te nga Veteranet dhe te majtet se me 28-te nga pushteti vendor. Edhe pse u tha se do te dilej ne pune, te gjitha institucionet pergjithesisht pushuan. Energji elektrike pati shume me teper me 29-e se me 28-te nentor 2005.

Demostrimi me I madh, sic pritej u be ne Tirane. Me 28-te, pati vetem disa dhjetera pushtetare qe vendosen kurora ne Varrezat e Deshmoreve te Kombit. Nje dite me pas, te organizuar nga te majtet, Bashkia e Tiranes dhe Veteranet, ne Varreza kishte me qindra, ndoshta 3 edhe mijera qytetare.

Kete vit, mesazhi ishte shume I qarte. E njohu apo nuk e njohu, e festoi apo nuk e festoi opozita, 29-ta do te ece paralel me 28-en.

Blerti DELIJA

 

DRASHKOVIĒ: “NUK MUND TE PRANOJME KRIJIMIN E NJE SHTETI SHQIPTAR NE TERRITORIN SERB”

Nė numrin e fundit tė periodikes zyrtare “la gazette” tė Unionit Ndėrkombėtar tė Gazetarėve Frankofonė (UPF), Ministri i Jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi, Vukė Drashkoviē prononcohet ndėrmjet tė tjerash nw njw intervistw tw gjatw dhwnw nw Paris kryeredaktorit George Gross, edhe pėr problemet e rajonit…

….Muajt e ardhshėm do tė jenė tė rėndėsishėm pėr vendosjen e njė paqeje tė qėndrueshme nė Ballkan falė revolucionit tė “Paktit tė Stabilitetit”.I drejtuar nga BE qysh nga viti 1999 ai ka pėr objektiv qė tė qetėsojė marrdhėniet ndėrmjet shteteve tė rajonit.Sė pari raportet ndėrmjet Serbisė dhe Malit tė Zi.Si do ta pėrforconi “komunitetin e shteteve” qė ju lidh?

-Ēdo gjė varet nga vullneti i popullit tė Malit tė Zi.Unė dėshiroj qė tė jemi tė bashkuar.Pėrse serbėt dhe malazezėt qė kanė qenė gjithmonė sė bashku edhe para krijimit tė Jugosllavisė tė mos vijojnė sėrish? Historikisht dhe kulturalisht ne kemi qenė gjithmonė bashkė.

Por nėse shumica malazeze vendos ndryshe nuk ka vend pėr dramė.Unė mund t’ju them se qeveria e Serbisė do tė respektojė totalisht vendimin e mazhorancės sė popullsisė malazeze nėse ata e vendosin nėpėrmjet referendumit.Unė nuk I druhem rezultatit por shpresoj qė mazhoranca malazeze do tė pranojė kėtė shtet, kėshtu siē e kemi.Nė tė kundėrt, kjo nuk ndryshon asgjė nė zemrėn time.Edhe tė divorcuar ne do tė mbetemi tė lidhur me njėri-tjetrin.

Nė Kosovė, situata e minoriteteve, veēanėrisht e atij serb ėshtė shumė delicate.Si e shohin Serbia dhe Mali I Zi tė ardhmen e kėsaj province? A duhet tė lejoni ju pavarėsinė?

Njė situatė e ēuditshme kėrkon gjithmonė njė zgjidhje tė veēantė.Pėr Kosovėn, pozicioni ynė ėshtė i qartė: Ne pranjmė mė shumė se autonomi por mė pak se sa pavarėsi.Ajo qė kėrkohet nga Serbia ėshtė respektimi i tė drejtave tė njeriut, mbrojtja e tė gjithė monumenteve historike, mbrojtja e kufijve aktualė me Maqedoninė dhe Shqipėrinė.

Ne jemi tė vendosur pėr nėnshkrimin e njė marrėveshjeje ndėrkombėtare pėr ruajtjen e kėtyre kufijve shtetėrorė sepse realisht ata janė inekzistentė.

Konform zgjidhjeve tė tashmė tė aplikuara nga Bashkimi Evropian, njė akord i tillė lejonte mbrojtjen e tė drejtave tė popullsisė serbe qė jetojnė nė Kosovė.Problemi qėndron nė atė se nėse Serbia ėshtė e hapur pėr kompromise, pala shqiptare ėshtė e ngrirė nė pozicionet e saj duke reklamuar njė pavarėsi tė papranueshme.

Ne nuk mund tė pranojmė lejimin e krijimit tė njė shteti shqiptar nė territorin serb.Kultura jonė, epopeja jonė, shteti ynė..tė gjitha kanė lindur nė Kosovė.Shpresoj qė shqiptarėt ta braktisin njė kėrkesė tė tillė ekstremiste sepse prezenca e Kosovės nė gjirin e Serbisė ėshtė pėr tė gjithė njė ēėshtje shpirti, zemre, ndjenjash…

Serbia dhe Mali i Zi ėshtė zyrtarisht kandidat pėr tė hyrė nė Bashkimin Evropian.Ē’farė prisni ju nga ky aderim nė planin politik? Njė mbėshtetje tė Unionit nė ruajtjen e “komunitetit tė shteteve”, pra nė ruajtjen e refuzimit tuaj pėr pavarėsinė e Kosovės?

Tė favorizosh pavarėsinė e Kosovės do tė ishte njėlloj si tė ndihmoje injektimin e njė kanceri nė zemėr tė Ballkanit Perėndimor, nė zemėr tė Evropės Juglindore.Kjo do tė ēonte nė ballkanizimin e tė gjithė Evropės nė vend tė evropianizimit tė Ballkanit…

Mendoj se Brukseli do tė marrė nė konsideratė do tė marrė nė konsideratė zgjidhjen sa mė optimale.Unė e pėrsėris: Qeveria e Serbisė dhe Malit tė Zi ėshtė gati pėr kompromis.Shpresoj qė politikanėt shqiptarė pėrgjegjės tė janė po ashtu.Ne duhet tė jemi tė vetėdijshėm se jetojmė nė Evropėn e shekullit tė 21-tė, tė harrojmė ėndrrat, tė harrojmė pavarėsinė nė sensing e shekullit tė 20-tė apo tė 19-tė…”

ARBEN  LAGRETA

 

Stop dinamitit dhe korrentit ne Liqenin e Shkodres

Praktikisht sasia e peshkut te zene po bie nga viti ne vit,ne nje kohe qe Popullata ka nevoje per proteina cilesore me kosto te ulet,sic eshte peshku

Historikisht Liqeni i Shkodres me i madhi ne Ballkan,kufi natyral mes Shqiperise dhe Malit te Zi,ka qene burim jetese per banoret e rajonit.Vetem gjate periudhes se monizmit

Zenia e peshkut ka variurar nga 900 deri ne l200 ton ne vit,duke furnizuar me peshk te fresket te gjithe zonen veri dhe verilindore te Shqiperise.Gjate periudhes se tranzicionit,

problemet sociale dhe moszbatimi i ligjeve,krijuan hapesira te lira ne ushtrimin e peshkimit,ku cdokush pa njohuri te nevojshme profesionale dhe te etur per fitime,peshkonin me te gjitha format,perfshire ketu edhe lendet plasese e energjine elektrike,ne periudha dhe vende te ndaluara.Kjo menyre pati dhe pasojat e veta,ku pikesepari solli renien e ndjeshme te sasise se peshkut te zene,por edhe shkaterrimin dhe demtimin e ekosistemeve,mbishfrztezimin e resurseve dhe riprodhimin e gjeneratave te reja ne Liqenin e Shkodres,duke patur humbje ekonomike dhe zvogeluar kontributin e tij ne furnizimin ushqimor.

E thene me shifra,kryesisht reniet konsistojne ne speciet autoktone ne masen 50%,ku demtimet me te medha u verenjten ne speciet migratore si ngjala,qefulli,levreku si me komerciale,duke i lene vendin specieve te padeshiruara si sharoku e skorta.Sipas specialisteve te kesaj fushe,deri ne vitin l99l,zenia e specieve migratore varionte ne 200 deri ne 230 ton ne vit,ndersa gjate vitit 2003 e ne vazhdim,zenia e tij shkoj deri ne 22 ton ne vit.

Problemet e shumta sociale,hodhen nder ujera mjaft”peshkatare”,te cilet nuk kishin njohurite me te vogla ne drejtim te zbatimit te kritereve biologjike baze te ketij sektori kaq te rendesishem jetik dhe ekonomik.Keshtu qe rritja e numurit te peshkatareve dhe gjuetia pa kriter,kryesisht ne lumin Buna,perbejne faktorin kryesor te kesaj dukurie negative.Ketu vecojme se nga l00 peshkatare qe ishen ne vitin l99l,ne vitin l999 numeroheshin rreth 800 te tille.Ndersa ne vitet pasardhes,numuri i tyure ka rene ne rreth 500,pasi ato nuk arriten te realizojne te ardhurat e tyre.

Te flasesh per rrugezgjidhje te sakta dhe te plota ne drejtim te shfrytezimit racional te kesaj gjuetie,nuk do te ishte pune fort e veshtire,sa zbatimit t e tyre,pasi ligjet biologjike nuk te lejojne te tolerosh ne kete drejtim.Sjellja e ekuilibrit te strukturave peshkore ne nivelin e meparshem,nuk eshte i pakorigjuar,por kerkon studime,investime dhe kohezgjatje.Sipas specialisteve te peshkut ne keto kushte emergjente qe ndodhet liqeni i Shkodres,nevoitet sensibilizimi i opinionit mbare qytetar dhe komuniteti qe te percaktojne qarte detyrat per evitimin e ketij fenomeni ,sigurimin dhe masat qe duhet te marrin per ndaluar gjuetine e padrejte te peshkut.

Fatkeqesisht,problemet e ekzaminuara,shpalosin sot para cdokuj,nje realitet teper kokeforte,i cili i detyron te gjitha strukturat komunitare qe te krijojne njevizion te ri dhe largpames ne vleresimin kompleks te pasurive ujore,gjithnje ne dobi te komunitetit,me siglen”Mbrojtja e pasurive kombetare si prona me perfitime te medha komunale”.Ky ndryshim esencial,do te ndihmonte,ne rradhe te pare ne trajtimin e resurseve peshkore,kaq te vlefshme per ekonomine e lodhur qe po perjeton populli i Shkodres dhe i gjithe rajoni verior i vendit.Dhe per te ruajtur tere kete teresi ujore,faunen e ketij liqeni nga nderhyrjet e jashtme vdekjeprurese,lipset nje kunderpergjegje e menjehershme me mendime konkrete per rrugezgjidhje te shpejte:

l)Shteti dhe perdoruesit e resurseve ujore te gjalla duhet te ruajne ekosistemet ujore.Edrejta per te peshkuar mbart ne vetvehte detyrimet per te vepruar ne nje menyre te pergjegjeshme,ne menyre qe te sigurohet ruajtja dhe menazhimi efektiv i resurseve ujore te gjalla.

2)Krijimi i strukturave kontrolluese dhe vepruese ne pershtatje me legjislacionin nderkufitar(nje ekosistem nje ligj),te afte te siguroje ruajtjen e specieve kryesore te liqenit.

3)Mbrojtja dhe rehabilitimi i habitateve kryesore te prodhimit dhe i vendstrehimeve te peshqve.

4)Krijimi i mbivleres ne produktet e peshkimit,nepermjet proceseve te konservimit dhe transformimit(tymosje etj),ne perputhje me standartet evropiane.

5)Aktvizimi i akuakultures(rritja artificiale),mbi bazen e te gjitha kritereve,gjithmone duke u nisur nga pozita gjeografike qe ka qyteti i Shkodres,si nevoje e domosdoshme e kohes:

a)shtimi i peshkut per konsum.

b)shfrytezimi i resurseve ujore dhe tokesore ne pershtatshmeri me ruajtjen e vlerave ambjentale.

c)kalimi i nje pjese te peshkatareve ne alivamente(rritesa te peshkut).

c)prodhime resati per popullimin e liqenit dhe ujembledhesve te tjere.

Kushtet natyrore per investime te tilla,jane mjaft favorizuese dhe ne nje numer te madh,mjafton te permendim ketu fushene Bunes.Ne kete menyre Shkodra e rrethuar me ujera,ka mundesi per te zhvilluar nje sektor te fuqishem peshkimi,duke ofruar mundesi punesimi,ushqimi per popullesine dhe te ardhurat e nevojshme te jeteses.

Ne kete aspekt duhet teflitet edhe per peshkimin sportiv,qe per vlerat e tija turistike,clodhese,argetuese dhe ekonomike,ka patur nje zhvillim teper te madh,kryesisht ne bregliqenin perendimor.Mungesa e prezencave te ndryshme peshkore ne keto vitet e fundit,u ka privuar amatoreve kete sport aq te bukur dhe clodhes.Peshkimi sportiv me format e tija dhe vrnde te shumta,eshte mjaft premtues ne zhvillimin e ekoturizmit ne pergjithesi.

Ne liqenin e Shkodres,jetojne rreth 45 lloje peshqish,ku gjysma e ketyre jeton vazhdimisht ne keto ujera dhe pjesa tjeter ka si karakteristike fenomenin e migrimit biologjik.Keshtu l2 lloje peshqish shkojne e vijne ne detin Adriatik nepermjet lumit Buna,ndermjet tyre blini,kubla,ngjala,qefulli i veres dhe ai vjeshtes,levreku,shojza dhe disa peshq te tjere te vegjel,te cilet zhyten ne liqen me tufa te medha.Nje gruph te peshqeve vijne ne liqen nga ujera te embla per rreth tij(si nga lumi Moraqa),por edhe nga degezime lumenjsh malore.Keshtu trofta e malit iken ne vere ne lumenj dhe atje ne vjeshte shumezohet,kurse njila riprodhihet ne pjeset e uleta te lumenjeve.Ne liqen gjendet edhe mrena e eger,e cila njihet si peshk i liqenit te Ohrit dhe vjen ne liqenin e Shkodres nepermjet lumit Drin.

Ne liqenin e Shkodres,tashme jane shtuar shume edhe peshqit e introduktuar si karasi,amuri,pllameza,ballgjeri e disa te tjere.

Liqeni i Shkodres ka karakteristikat e nje liqeni ideal per llojet e familjes se krapit.Kjo kushtezohet kryesisht nga karakteret subtropikale te ketij liqeni.Krapi,eshte nje peshk shume i rendesishem i liqenit te Shkodres.Ai arrin ne nje gjatesi mbi l meter dhe peshe deri ne 20 kg.Si specialitet i ketij uji,krapi rreh ne bregun lindor te liqenit ne ujera te cekta nga fundi i muajit mars deri ne gjysmen e dyte te muajit prill.

Liqeni i Shkodres ka nje zhvillim interesant,ku shume specie te reja peshqish i shtohen atij duke hyre nga drejtime te ndryshme si barkuleci,sharmaku,notaku etj.

Nisur nga obligimi per ndalimin e gjuetise se peshkut me dinamit dhe korrent,nje ndihmese te madhe ne kete drejtim po japin disa shoqata joqeveritare.

Ne liqenin e Shkodres aktualisht veprojne dy projekte:Projekti i Zhvillimigt te Sektorit te Peshkimit te aplikuar dhe financuar nga BB dhe Projekti  Mbeshtetja e Peshkimit Artizanal dhe Mbrojtja Mjedisore ne Liqenin e Shkodres,financuar nga qeveria italiane dhe aplikuar nga COOPI(organizate joqeveritare).Nga dy projektet deri tani jane ndertuar dy qendra peshkimi,njera ne fshatin Shiroke dhe tjetra ne Zogaj,permes te cilave nje grup prej 60 peshkataresh do te trajnohet per ruajtjen dhe mbrojtjen e peshkut ne kete liqen,duke u bere keshtu shfrytezues te ligjeshem(me license) te resurseve peshkore,si burim i te mirave materiale per banoret e ketij rajoni.

Leka  Plani, Radio Shkodra

 

Heroi ynė Kombėtar, Gjergj Kastrioti, nė 600-vjetorin e lindjes, pa datėlindje

Qė nė fillim tė vitit 2005 dhe deri tani qė po i vjen fundi kėtij viti, nė organet e shtypit, tė mediave vizive etj., flitet e shkruhet nė pėrkujtim tė 600-vjetorit tė lindjes sė Heroit tonė Kombėtar Gjergj Kastriotit, Skėnderbeut. Nė vijim tė kėtij pėrvjetori tė madh, qė njėkohėsisht na pėrket sė pari ne shqiptarėve, dhe sė dyti Kontinentit Europian tė cilit i shpėtoi nderin dhe qytetėrimit, nė njė nga momentet mė tė ligshta tė tij, kudo janė organizuar e organizohen simpoziume, akademi, takime solemne pėrkujtimore e tė tjera evenimente, tė cilat mjerisht janė thuajse pa asnjė program tė qartė kombėtar, i cili do tė na bashkonte e do tė na zgjonte ndjenjat disi tė fjetura tė nacionalizmit bashkėkohor, qė na ruan dinjitetin dhe vlerat tona.

    Shkak pėr kėtė hallakatje tė pėrkujtimit tė 600-vjetorit tė lindjes sė Heroit tonė Kombėtar, duket se ėshtė bėrė mungesa e “ēuditshme” e datėlindjes sė Gjergj Kastriotit, ku sado tė gėrmosh nė dokumente, libra shkencorė apo historikė seriozė tė shkruara, nuk gjendet data e lindjes sė heroit tonė tė papėrsėritshėm, por vetėm viti 1405... Gjithsesi, tė paktėn tash 80 vjet qė Shqipėria ka shtetin e vet, duhej tė kishte pėrpjekje serioze tė historianėve, profesorėve, akademikėve apo studiuesve tė ndryshėm pėr tė gjetur datėlindjen e saktė tė Skėnderbeut, qė nuk ka asnjė mundėsi tė mos ekzistojė nė dokumentet e asaj kohe, tė cilat ndodhen tė paktėn nė arkivin e Vatikanit tė sotėm... Pėr kėtė ne na shtohet besimi se ekzistojnė pasi, po nga dokumentet e asaj kohe mėsojmė data tė rėndėsishme tė veprimtarisė e jetės sė Gjergj Kastriotit, si datėn 3 nėntor 1443, tė betejės sė Nishit dhe kthimin e bujshėm nė tokėn e shenjtė arbėrore tė heroit tonė, datėn 2 mars 1444, kur u zhvillua kuvend i bashkimit tė tė gjithė shqiptarėve nė Lezhė, nėn udhėheqjen e Gjergj Kastriotit, si dhe data tė tjera tė betejave e fitoreve, deri data e vdekjes mė 17 janar 1468 etj. Duke parė kėtė kronologji ngjarjesh tė atyre kohėve, pėr datėn e lindjes qė ende nuk dihet, nuk ka njeri tė kėsaj toke qė e beson se nuk gjendet data e lindjes sė Heroit tonė Kombėtar, por besohet pėr neglizhencėn e pafalshme tė Akademisė sonė, tė paktėn sot, e cila duhej tė kishte bėrė pėrpjekje serioze duke kėrkuar e shfletuar arkiva, veēanėrisht nė ato tė vendeve me qytetėrim tė hershėm kristian. Ku kėto vende perėndimore i detyrohen si Zotit nė qiell Gjergj Kastriotit, i cili pėr rreth njė ēerek shekulli ishte shpata e gjallė qė i mbrojti me forcėn hyjnore e tokėsore, nga invazionet barbare turko-otomane, qė kėrkonin tė pėrpinin jo pak vende kristiane, por rreth 15 shekuj qytetėrim, besim e zhvillim. Tashmė kėtij qytetėrimi vazhdon t’i shohin hajrin jo vetėm Europa e bota kristiane, por edhe vetė trashėgimtarja direkte e otomanizmit, Turqia... Gjithsesi duke mos qenė nė gjendje momentalisht tė kontribuojmė sadopak pėr datėn e saktė tė lindjes sė heroit tonė Gjergj Kastrioti, edhe ne mbetemi tė kėnaqur duke pėrkujtuar 600-vjetorin e lindjes, dhe vitin fatlum me shenjė tė Zotit, 1405...

Ndue Bacaj

Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė…

Ishte pasditja e ditės sė dytė tė Fitėr Bajramit, 04. 11. 2005, kur nė Radio Shkodra, drejtoresha e kėtij institucioni, znj. Paskualina Shllaku kishte shtruar njė kokteil me rastin e festės sė bashkėqytetarėve tė saj muslimanė. Ishte njė tryezė e vėrtetė qytetarie shkodrane. Ishte njė takim, qė ndiqte gjurmė historie. Ai shėnonte njėkohėsisht edhe shenjat e njė shpirti tė madh bashkėjetese dhe respekti tė ndėrsjellėt islamo-kristian, qė vinte nga koha e tė parėve, rrezatonte nė tė sotmen dhe hidhte dritė drejt njė tė ardhmeje mė solide e mė tė sinqertė. E falenderova drejtoreshėn pėr veprimin e saj qytetar dhe mesazhin e tij hyjnor.

   Nė atė mbrėmje Bajrami, takova edhe shkrimtarin Fadil Kraja. Sė bashku folėm gjatė. Ėshtė mirė kur njerėzit flasin. Bisedat e drejtpėrdrejta sqarojnė shumė gjėra. Ato lidhin ura komunikimi. Ato forcojnė bindje, sikurse edhe hedhin poshtė tė tjera. Gjithėsesi ėshtė mė mirė tė flasėsh e tė bisedosh me liri, sesa tė fshihesh pas gėmushave tė paragjykimit, thashethemnajės e opinioneve, qė lindin dhe vdesin nė kafene varfanjakėsh nė shpirt, e nė rrugica tė ngushta mendore dhe intelektuale.

-Ėshtė pėrhapur njė opinion shumė i keq pėr Medresenė tuaj- tha, ndėr tė tjera shkrimtari. -Ky opinion ėshtė se Medreseja prodhon hoxhallarė!...

   Kjo thėnie e profesorit tė moshuar mė nxiti tė ulem e tė shkruaj kėto rreshta, me dėshirėn e sqarimit tė "opinionistėve" tė Shkodrės e opinioneve tė tyre tė nxituara.

   Gjėja e parė qė mund tė bėjė dikush nė rast dėgjimi tė tillė lloj opinionesh (qė sidoqoftė, nė Shkodėr gjen me shumicė, nganjėherė edhe mė shumė se numri i kafeneve) ėshtė tė habitet dhe tė qeshė njėkohėsisht me naivitetin e "opinionistėve", qė prodhojnė kėto mendėsi nė njė qytet qė mburret me kulturėn e dijen.

   Medreseja pėr tė gjithė ata qė nuk e dinė, ėshtė njė shkollė e mesme e pėrgjithshme, ku zhvillohen edhe disa lėndė fetare. Ajo ka njė status parauniversitar dhe maturantėt e saj, kanė kandiduar dhe kandidojnė nė tė gjitha degėt e Fakulteteve dhe Universiteteve tė vendit e tė botės. Sa pėr tė shuar ndonjė kureshtje, sot medresistėt studiojnė edhe nė Itali, Austri, Turqi e shumė vende tė tjera tė botės, pa pėrmendur Fakultetet e Shkodrės e Tiranės e pėrtej tyre. Medreseja nuk ėshtė Fakultet teologjie, qė tė konkludohet "prodhimi i hoxhallarėve" nė tė, sepse ata janė mė tė specializuar e mė tė kualifikuar se sa njė maturant Medreseje! Ka ikur koha kur "medresistėt" e vjetėr tė Tiranės a gjetkė tė konsiderohen si kulmi i dijes islame nė kėtė vend!? Sot ėshtė vėrtetė paradoks njė pretendim i tillė!?

   Nga ana tjetėr, do ishte mirė sikur Shkodra tė kishte njė Fakultet Teologjik Islam, nga i cili tė dilnin hoxhallarė, ndjekės dhe pėrēues tė shpirtit tė Kur'anit, Traditės Profetike Muhamedane dhe Traditės sė Hoxhallarėve tanė tė kaluar, prej tė cilėve kemi mjaft ēfarė tė mėsojmė.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė tė mėsojnė nga shpirti i madh i diturisė, kulturės, tolerancės sė shėndoshė dhe arritjeve tė mėdha tė hoxhallarėve tė Shkodrės!

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kenė si simbol krenarie Hafiz Jusuf ef. Tabakun (1797-1904), "Myftinė Plak", jeta e tė cilit qe lidhur jo vetėm me lėvizjet politike tė Shkodrės, por edhe me jetėn kulturore, arsimore, shkencore e fetare tė vendit. Biblioteka e tij, "Kllyēi", deri nė vitin 1967 kishte rreth 2000 libra tė inventarizuar e tė vulosur me etiketat pėrkatėse.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės tė mos harrojnė Haxhi Sheh Shaminė (1814-1891), pėr tė cilin shkruhet se gjatė jetės sė tij ka qėndruar edhe nė Francė, ku ndiqte edhe kurse mjekėsie. "…kishte shkruar shumė artikuj duke treguar se ēka ka qenė e ēka do tė jetė Shqypnia" dhe se "…veprat e tij shenjohen nė Bibliotekėn e Parisit".

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kenė ēka tė pėrfitojnė nga Daut Boriēi (1825-1896), hoxha i abetareve, i fjalorėve tė ndryshėm, i gramatikės shqipe, i alfabetit shqip me shkronja osmane. Nga ky njeri, qė nė funksionin e zv/drejtorit tė arsimit, mė 1858, me 7 prill, nė emėr tė qeverisė e gubernės mbajti fjalėn e rastit, kur u hodhėn themelet e Kishės sė Madhe tė Shkodrės.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė pėrfitojnė nga besnikėria shkencore e njeriut tė fetvasė nė Shkodėr, mė tė shquarit personalitet tė Bushatlinjve tė Shkodrės: Hafiz Halit Bushati (?-1916), dijetarit tė heshtur, besnikut tė arkivimit tė vendimeve juridike islame. "Pėr zotėsinė e tij si jurist nė legjislaturėn islame meriton tė rradhitet nė vargun e specialistėve tė njohun tė kohės… H. Halit Bushati gjatė 20 vjetėve dha dy herė ixhazet dmth ai qiti dy palė hoxhė e myderrizė" ... Personaliteti mė i shquar qė u bėri nder pasardhėsve tė drejpėrdrejtė si dhe tėrė fisit, ėshtė Hafis Halit Bushati...

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kenė pėr shembull nė bindjet e tyre politike Hafiz Musa Dėrgutin (1888-1961), qė pėr komunizmin thoshte: "Dushman i Allahut, pa Din e pa Iman…". Dijetari antikomunist, qė thoshte gjithashtu: "Komunistėt janė tė pafe. Ai qė nuk beson nė Zotin, s'ka moral, s'ka frikė nga ēdo veprim, edhe i mbrapshtė po tė jetė…"

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kenė busull orientimi nė jetėn e tyre shpirtėrore e morale, kulturore e shkencore: Hafiz Muhamed Shaban ef. Domnorin, Hafiz Ibrahim Kadukun, H.H. Abaz Golemin, Hafiz Halil Pukėn, Hafiz Ymer Bakallin, Sheh Ahmet Shkodrėn, etj.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė pėrkujtojnė me respekt e nderim Hafiz Ibrahim Repishtin (1882-1943), nėnkryetarin e komisionit parlamentar pėr jurisprudencėn dhe komisionit parlamentar pėr arsimin.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kenė shembulltyrė tė tyren edhe Hafiz Salih ef. Myftinė (1891-1978), organizatorin dhe themeluesin e Komunitetit Musliman Shqiptar nė New York e New Jersey.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė mos harrojnė shpirtin e madh tė dijetarit tė shquar tė Shkodrės, Hafiz Ali Tarit (1900-1973), antizogistin, qė nė vitin 1932 u arrestua sėbashku me priftin katolik padėr Bernardinin. Pėr tė At K. Gjolaj shkruan: "H. Ali Tari ishte njė njeri i madh pėr kohėn… Kujtohet shpesh fjala e tij me rastin e vdekjes sė At Fishtės… Njė fetar i mirė si H. Ali Tari, kurrė nuk mundet me qenė fanatik".

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė kujtojnė se hoxhallarėt e tyre kanė rrokur armėt edhe kundra forcave serbe e malazeze, nė vitin 1913, kur Shkodra ishte rrethuar prej tyre, si rasti i Hafiz Halil Gavoēit dhe i tė birit Hafiz Sulejman Gavoēi.

   Ah, sikur nxėnėsit e Medresesė sė Shkodrės, tė marrin shembullin e djalit besnik e fisnik tė Shkodrės, hoxhės tonė Hafiz Vehbi Sulejman Gavoēi, njeriut tė dijes dhe autorit tė dhjetra veprave nė gjuhėn arabe dhe nė atė shqipe, i cili akoma jeton nė Damask tė Sirisė.

   Ah, sikur… Po janė aq shumė hoxhallarė, sa s'do t'i pėrfshinte dot ky shkrim dhe s'i pėrfshin dot… Janė shembėlltyrė drite, udhėzimi, jete. Janė pjesė e historisė sė ndritur tė kėtij kombi. Janė pjesė e identitetit tonė kombėtar. Janė hoxhallarėt tanė..! Ah, sikur medresistėt e sotėm tė merrnin dritėn e kėtyre hoxhallarėve, a tė ishin si shembulli i tyre… Ah, sikur ndonjėri prej tyre tė bėhej hoxhė, si kėta hoxhallarė, qė me veprėn dhe qėndrimin e tyre tė qytetėruar, firmosėn krenarinė historike tė qytetit tonė, Shkodrės, qė prej Hoxhės tonė H. Vehbi S. Gavoēi, mėsuam tė themi: "Mburrem qė jam shkodran!"

 

***

Biseda ime me dramaturgun e njohur Fadil Kraja shkoi gjatė. Nė fund tė dy e falėnderuam edhe njė herė drejtoreshėn e Radios, qė mundėsoi kėtė takim tė paharrueshėm, nė tė cilin ne folėm, kėmbyem mendime, pėrforcuam ca bindje dhe hodhėm poshtė ca tė tjera… I shkuam filozofisė sė Senekės: "Ma kundėrshto mendimin, qė tė kuptohet se jemi dy"!

Muhamed Sytari

Thirrės islam- Shkodėr

 

28 Nėntori nė trojet e Shkodrės e Malėsisė sė madhe, sipas fakteve tė jetuara e dokumentuara

Duke qenė se zhurma mediatike qė bėhet pėr datėn e ēlirimit tė Shqipėrisė nga pushtuesit nazi-fashistė ka lidhje direkte me ēlirimin e dy trevave veriore tė Shqipėrisė politike, pra tė Shkodrės e Malėsisė sė Madhe, ne si vendali kėtu menduam tė japim disa argumente historike tė jetuara e trashėguara, tė cilat qartėsojnė jo pak pėr datėn e ēlirimit tė Shkodrės e Malėsisė sė Madhe... Sė pari, ne po kujtojmė se nė Malėsi ka ende njerėz tė moshuar qė kujtojnė shumė saktė datėn kur kolonat e munduara gjermane u kthyen nėpėr rrugėt tona nė drejtim tė ish-Jugosllavisė. Shumica e kėtyre njerėzve me kujtesė tė konsiderueshme thonė se kjo datė ėshtė 28 nėntori i vitit 1944. Si pėr ta pėrforcuar kėtė nė Malėsi edhe sot e kujtojmė njė pllakė impozante nė Hot e cila kishte tė shkruar “Nė kėtė vend, mė 28 Nėntor 1944 kaloi Brigada VI-tė Sulmuese e Ushtrisė Nacional-Ēlirimtare pėr tė ndihmuar ēlirimin e popujve tė Jugosllavisė”. Kjo pllakė ka qėndruar kėtu deri nė vitin 1991, si dhe vėrtetohet edhe sot mė Kumtarin e Muzeut Popullor tė Shkodrės, tė vitit 1978, ku nė faqen 128 ka referencėn e ish-drejtorit tė Muzeut tė Shkodrės, komunistit tė “papėrlyer” Pjetėr Hasi... Natyrisht nėse kjo nuk do tė ishte e vėrtetė nuk do tė kishte guxuar ky kuadėr i lartė i Partisė sė Punės tė fallsifikonte historinė, pasi siē dihet njė ushtri i shkon sherbes nė ndihmė njė shteti tjetėr vetėm kur ka ēliruar vendin e vet, siē kishte ndodhur mė 28 nėntor me trojet e Shkodrės, Malėsisė e Shqipėrisė... Sė dyti, nė arkivin e Partisė sė Punės, sot nė Arkivin e Shtetit gjendet njė trakt interesant i Komitetit Qarkor tė Partisė Komuniste tė Shkodrės, i datės 28 nėntor 1944, i cili, ndėr tė tjera shkruan: “... Vdekje Fashizmit - Liri Popullit. Sot mė 28 nanduer Shkodra dhe Shqipėria po feston ditėn e flamurit pa okupator e tradhėtarė. Gjaku i partizanėve heroikė dhe sakrificat e popullit tonė dhanė frutet e veta. Pesė vjet luftė tė parreshtur, pesė vjet vuajtje e robni u kurorėzuan me fitoren e meritueme...”. Pra edhe vetė komunistėt vendorė e pranojnė se mė datėn 28 nėntor ishte e ēliruar Shkodra si qyteti i fundit i pushtuar nga nazi-fashistėt, gjė e cila ėshtė plotėsisht e besueshme... Sė treti, nė vitet e demokracisė sė parė (1992-1996), ne kemi parė e ndier dėshmi autentike tė komandantėve qė morėn pjesė direkte nė formacionet luftarake pėr ēlirimin e Shkodrės, pra tė komandantit Sadik Bekteshi dhe komandantit tė Brigadės 23-tė Hamit Keēi, tė cilėt kanė konfirmuar si datė tė ēlirimit tė Shkodrės 28 nėntorin e vitit 1944... Gjithsesi, na duket interesant njė telegram i Enver Hoxhės qė gjendet edhe sot nė gazetėn “Bashkimi” tė datės 29 nėntor 1946, dhe ia dėrgon Titos, ku pėrveē urimit tė festės sė Jugosllavisė (qė pėr dreq ishte po 29 nėntori) i thotė tani edhe festat i kemi tė pėrbashkėta... 29 nėntori i Jugosllavisė nuk ėshtė data e ēlirimit tė Jugosllavisė, por ėshtė Mbledhja e dytė e Kėshillit Antifashist Nac.-Ēl. tė Jugosllavisė dhe nė histori njihet si AVNOJ, qė u zhvillua nė fshatin Jajcė tė Bosnjės mė 29 nėntor 1943 dhe ėshtė i njėjtė me 24 majin e vitit 1944 qė komunistėt tonė u mblodhėn nė Pėrmet...

    Gjithsesi ne na duket pak interesante sepse mbrohet me fanatizėm data 29 nėntor, qė ėshtė njė simbol i qartė komunist, kur vetė komunizmi ka rėnė pėr tė mos u ngritur mė kurrė, dhe pėr koinēidencė ky simbol mbrohet e festohet nga mbeturinat e ish-Jugosllavisė komunsite vetėm nė Serbinė e Millosheviēit, kotributi i sė cilės nė komunizmin tonė ka qenė pėrcaktues qė nė vitin 1941 e vazhdim...

Pėrgatiti Ndue Bacaj

 

“MEAT MASTER- Vellezerit Kimēa” krenaria e bisnesit shkodran dhe shqiptar.

Drejt Evropes shkohet vetem me pune, shume pune dhe sakrifica. Prova me e mire, eshte kompania tashme prestigjoze “Meat Master- Vellezerit Kimca”, e cila tashme eshte Krenaria e bisnesit shkodran dhe atij shqiptar. Prodhimet e kompanise shkodrane, kane fituar te drejten e qytetarise net e gjithe globin, dhe kjo e njohur zyrtarisht nga organizmat e mirenjohur dhe te njohur ne bote. Gjithcka e prodhuar nga Meat Master, mund te tregtohet pa me te voglin problem qe nga Evropa, deri ne Amerike, sic eshte kompanite me njohura te Italise, Gjermanise, Zvicres, Kanadase, Australise etj. Kjo eshte bere e mundur ne saje te punes se Vellezerve Kimca, te cilet me 16 nentor 2005, kane marre perfundimisht certifikimin e produkteve te kompanise se tyre Meat Master me standartin ISO 9001:2000.

Ceremonia e rastit, eshte zhvilluar ne prani te autoriteteve me te larte te pushtetit vendor, perfaqesive diplomatike, perfaqesuesve te USAID-it, mediave dhe kolegeve bisnesmene. Mjaft domethenese ka qene edhe pjesmarrja e ministrit te Bujqesise dhe Ushqimit, Jemin Gjana, i cili shprehu kenaqesi per pjesmarrjen.

Pasi ka falenderuar te pranishmit per prezencen, njeri prej bashkepronareve te Meat Master, Ndreke Kimca, ne fjalen e tij ka bere nje panorama te punes se bere deri tani ne kete kompani. Meat Master perfaqeson nje kompani profesionale, me nje fabrike moderne, staf i pergatitur, prodhime cilesore dhe te tradites, te cilat kane fituar tashme besnikerine e konsumatoreve te sj ne  Kosove dhe Shqiperi.

Dy vitet e fundit kane sjelle transformimin rrenjesor te kompanise. Ne vitin 2004, ortaket investuan fuqishem ne modernizimin e fabrikes, rritjen e kapaciteteve prodhuese, teknologjine me bashkekohore, ku vecohet linja e pasterizimit, nder te vetmet ne Ballkan dhe te paktat ne Evrope.

Strategjia e Meat Master eshte bazuar ne tre parime kryesore:

-    Marketing agresiv, reflektuar me nje presence te shkelqyer ne panairet vjetore dhe bashkepunimit me rrjetin ed marketeve, ku kompania perjetoi nje rritje rreth 25% te shitjeve.

-    Ndertimi dhe trajnimi i strukturave te fort ate menaxhimit per te mbeshtetur kete rritje te kompanise.

-    Permes nje programi intensive dhe angazhimi maksimal te te gjitha strukturave te kompanise, ne nje kohe record u nertua nje system i plote i menaxhimit te cilesise, system i cili pas nje verifikimi dhe testimi nga trupa e pavarur italiane, Certiquality, u certifikua me 16 nentor 2005 me stanartin nerkombetar te cilesise ISO 9001:2000.

Ky certifikim do te thote se kompania Meat Master, sot kontrollon dhe analizon rigorozisht cilesine e produktit te saj qe ne perzgjedhjen e lendes se pare, gjate procesit te prodhimit dhe ne pikat e shitjes prane konsumatorit. Eshte i njejti system po standart qe zbtohet nga cdo kompani moderne, konkurente e Meat Master ne Itali, Greqi, Gjermani, Amerike apo kudo ne vendet e zhvilluara.

Gjate ceremonies, drejtuesit e kompanise kane vleresuar mjaft edhe kontributin e shkelqyer te konsulenteve te ISO 9001, Stefano Fergola si dhe te Alban Zusit, te cilet punuan prane Meat Master per ndertimin e sistemit ISO. Gjithashtu eshte vleresuar edhe kontributi i USAID-it, i perfaqesuar ne ceremony nga David Tompson ne drejtim te menaxhimit dhe marketingut te kompanise.

Realizimi i objektivave te kompanise vijon dhe ambiciet behen perhere e me te medha. Keshtu per vitin 2006, po artohen projekte te reja investimi, ku ne realizimin e tyre, thote administratori Cesk Kimca, kerkohet bashkepunimi edhe i institucioneve shteterore dhe i projekteve nderkombetare. Objektivat jane te percaktuara qarte:

-    Ndertimi i thertores se pare moderne per te gjithe veriun e Shqiperise.

-    Certifikimi HACCP dhe marrja e lejeve per eksport ne BE

-    Rritja e presences ne tregun kosovar, synimi i tregut maqedonas dhe malazez.

Ne ceremonine e organizuar, kane pershendetur z. Fergola, i cili ka dorezuar edhe certifikaten e IQNET dhe te Certiquality, perfqaqesuesi i USAID-it Tompson, kryetari i Bashkise Shkoder Artan Haxhi si dhe ministri Gjana, i cili e ka permendur si shembull aktivitetin e Kompanise dhe arritjen e standartit ISO 9001:2000, si e para ne llojin e saj ne hapesiren shqiptare.

Suksesi i kompanise Meat Master- Vellezerit Kimca, do te thote me shume zhvillim, punesim dhe mireqenie per te gjithe. Kompania, sic thote edhe ortaku tjeter, Ardi Kimca, president i Vllaznise ne boks, ka nevoje gjithmone per mbeshtetjen e vazhdueshme te miqve te saj, specialiste venas dhe te huaj, partnered he miq te ndryshem te kompanise qe te na ndihmojne ne projektet tona te zhvillimit.

Te gjithe jemi krenare se te pakten, perms kompanise Meat Master- Vellezerit Kimca, tashme jemi ne Evrope, tek e cila mund te arrihet vetem me shume pune dhe sakrifica.

Blerti DELIJA

 

Kje pėr t’u kthyer

Para disa ditėsh, nė njė shkėmbim letrash me mikun tim, publicistin e njohur tė medias sė shkruar dhe tė radios, Shefqet Meko, qė banon nė USA, sė bashku me letrėn time i dėrgova dhe njė fotokopje tė njė letre tė 25 vjetėve mė parė. Duke mė kthyer pėrgjigje, mė bėri pėrshtypje analiza e thellė me tė cilėn shkruan pėr supershtetin mė demokratik nė botė, Amerikėn; mekanizmat qė e mbajnė gjallė atė, krahas mallit pėr Shqipėrinė e Shkodrėn nė veēanti. Pėr kėtė arsye vendosa ta botoj nė faqet e gazetės.

    Shefqet Meko ka lindur nė fshatin Metushė tė Pogradecit dhe ka kryer Shkollėn e Mesme Veterinare nė Shkodėr, e UB tė Kamzės pėr Veterinari. Prirjet dhe talenti nė fushėn e gazetarisė ka bėrė qė ai tė punojė si gazetar, fillimisht nė gazetėn “Studenti i Bujqėsisė”, mė pas te “Zėri i Rinisė”, “Mėsuesi” dhe nė Radio Tirana, pėr gati 17 vjet.

    Si shumė tė tjerė, pėr t’i ikur varfėrisė, u largua pėr nė Amerikė, ku edhe jeton e punon. Por ikja e tij ėshtė njė ikje e adresuar dhe ikje me “kthim”, mė thotė dhe vetė. Me inisiativėn e vet ka krijuar njė “Institut Shqiptaro-Amerikan pėr lidhje dhe bashkėpunim” me qėllim sensibilizimin e opinionit tė atjeshėm pėr njohjen dhe kontribuimin nė pėrpjekjen demokratizuese tė Shqipėrisė.

    Duke i uruar suksese nė punė, nė familje, vlerėsoj dhe idetė qė pėrcjell nėpėrmjet letrės qė po e bėj publike.

Mark Preēi

I dashur miku im i vjetėr, Mark Preēi:

Duke lexuar letrėn 25-vjeēare m’u kujtuan aventurat tona qė mė duken se ndodhėn 25 ditė mė parė. Ditė dhe vite, por janė vite miku im, qė kujtesa jonė i mbledh; i mbledh nė dy dekada e gjysėm dhe i percepton si “ditė tė shkuara”... Faleminderit qė mė freskon kujtesėn me atė zjarr qė ende na mban gjallė. Unė besoj se askush si ne nuk e shijoi rininė me aq romantizėm dhe shpresė. Unė gjithmonė kujtoj “intervistėn klasike” tuajėn 26 vite mė parė. Tė gjitha i parashikove me njė dėshirė tė pastėr, vetėm njė gjė nuk e shkove nė mendje, se nė vitet 2000 ne do tė ishim nė dy cepat e botės: Ti atje dhe unė kėtu nė USA. Ti ende atje dhe unė i “cfilitur” nėpėr cepat e botės.

    S’ka gjė, kėshtu ėshtė jeta. Njė ėndėrron ikjen, tjetri gėzon ardhjen. Se ai qė ikėn edhe vjen, miku im Mark. Ai qė vdes nuk vjen. Ai qė pret ėshtė vrull e rini, ai qė vjen i mbushur me mall dhe surpriza... Kush vdiq? Kush ėshtė gjallė? Kur vdiq?! Pse s’mė the? Nė kėtė gėrshetim ikje-ardhje ėshtė jeta vetė, ėshtė drama dhe dashuria, shpresa dhe gėzimi, dėshpėrimi dhe kėmbėngulja, zhgėnjimi dhe qėndresa. Aty jemi ne tė gjithė me njė emėr tė mirė dhe mirėnjohės: Shqiptarė.

    Lexova me qejf faqet qė ke botuar te gazeta e shkollės, “Dimension Rinor”. Pajtohem me thirrjen tėnde tė sinqertė “Mos ikni”, edhe pse vetė jam ikanak. Dhe shtoj: ikni ju qė dini e keni dėshirė tė ikni, por mos ikni duke mos ditur ku shkoni. Pra, mos hipni nė skafe duke shkuar kurrkund ose nė funddeti. Ikni me emrin tuaj qė nesėr tė provoni mallin zhuritės tė kthimit. Pa kėtė forcė vullkanike, pra mallin qė kthehet nė zhuri, mall, dashuri dhe forcė pėr qenien tėnde, nuk do tė kishte Rilindje dhe Rilindas. Pa kėtė “tornado” tė mallit njerėzor, nuk do tė shihnim njė shoqėri ndryshe dhe njė shqiptarizėm ndryshe. Dhe nė kėtė kuptim unė jam pėr ikje dhe ardhje, ndryshe nga ty, miku im Mark, qė qysh 25 vjet mė parė ruan tė njėjtėn adresė. Kjo, disi mė bėn me turp, por nuk turpėrohem sepse unė kam respektuar vetveten dhe dėshirat e mia, sikurse ti stoicizmin tėnd shkodran. Tė lumtė Mark! Sepse ti je atje, pa unė gjej rast dhe shkruaj pėr ty nga “mesi i Amerikės”, jo nga mesi i Shkodrės loce. Kėshtu vijmė dhe mblidhemi nė njė pikė pėrmes pikėndryshimeve tona ideore, krahinore dhe kontinentale.

    Mark!

    Ke tė drejtė tė thuash: Yhhoooo Shefqet Meko, si fluturon! Ke tė drejtė. Pa kėto “lajthitje” nuk ka momente argėtuese. Ai qė shkruan ėshtė “pak mangut” sikurse ne “ikanakėt” digjemi pėr atė pjesė tė kujtimeve qė dergjet aty diku mes jush, pa drita dhe ujė, por gjithsesi kujtime shkodrane ose ēaste prej Shqipėrie.

    Unė kam shumė pėr tė thėnė, por ikja e kohės nė SHBA ėshtė si rrjedhja e Bunės nė Shkodėr. Duket avash, por ikėn shpejt dhe ti nuk ndjen se bashkė me rrjedhėn e butė tė Bunės ka ikur edhe jeta jote.

    Ti dhe unė, Mark, kemi lėvizur nė drejtime tė ndryshme. Por nė kėtė lėvizje unė ēmoj mirėdashjen tėnde, duke filluar nga “intervista imagjinare” 26 vjet mė parė, dhe deri mė sot. Ti qysh nė shkollė tė lartė parazgjodhe “statuskuonė” dhe “stoicizmin nenshatjan”, kurse unė ngela shejtan, duke lėvizur nga fshati nė Pogradec, nga aty nė Shkodėr, nga Shkodra nė Pogradec e Tiranė e tash kėtu nė SHBA. Njė kurbė e tėrė lėvizėse marramendėse, nėse e imagjinon njė ēast... Tė kujtohet kur debatonim nė redaksi dhe unė tė “bėrtisja” pėr ndryshim? Ti, miku im, nuk m’u zemėrove edhe pse unė ndoshta e teprova me kėmbėnguljen time tė tė shihja tė pėrfshirė nė “tornado”. Ti kishe stilin tėnd tė qetė, pak dhe saktė. Mė vijnė tė gjitha kėto nė mendje derisa lexoj njė artikull nė internet se Shqipėria ende “Pa drita dhe pa qirinj” dhe instinktivisht mė erdhi nė mendje Fejtoni i Nikolin Shkėmbit “Njė qiri rezervė”, qė ne e botonim nė Tiranė kėtu e 25 vjet mė parė. Ishte Janar 1981 kur gazeta jonė “Studenti i bujqėsisė” me fejtonin “Njė qiri rezervė” do tė shkundte gjithė administratėn dhe do tė na bėnte tė qeshnim tė gjithė me fatkeqėsinė tonė vetėvrasėse tė mosndryshimit dhe indiferencės sė pushtetkontrolluesve. Qysh atėherė, Mark, ne kemi tejēarė mendimin edhe pse nuk na dėgjonte kush...

    “Njė qiri rezervė”, i botuar nė ēensurėn e egėr, ka mė shumė vlerė se sa paēavuret nė lirinė pa fre tė shtypit shqiptar. Ndėrsa kėtej “nė botėn e lirė” shikojmė se si gjithė liria dhe ėndėrrat mbėshtillen rreth karmonedhės sė dollarit dhe vetė kjo kartmonedhė shndėrrohet nė gazetė dhe “liri fjale” pėr aq kohė sa ke mundėsi tė paguash. Ti pėrsėri flet dhe nuk “ha burgun”, por qė tė flasėsh e tė dėgjohesh duhen para ose dollarė nė gjuhėn e kėtushme. Pagesa dhe pagėtarėt janė elementėt mė tė fuqishėm qė mbajnė gjallė perėndimin dhe shoqėritė demokratike. Ka njė mpleksje gjigande dhe tepėr interesante midis Parasė-Lirisė-Ligjit dhe Detyrimit. Ti nuk e sheh dot kufirin ku fillon dhe ku mbaron, p.sh. ku fillon ligji dhe ku nis paraja, apo ku pėrfundon liria jote dhe nis detyrimi. Ėshtė njė detyrim i nėnshkruar me vullnet, porse njė vullnet qė tė nxit drejt pėrgjegjėsisė dhe mė tej, tė bėn pjesė tė njė kompleksi financiar sa gjigand aq edhe tė papėrballueshėm. Ndėrsa dalldisesh mes parasė, detyrimit dhe lirisė pėr tė vepruar, nė atė mėnyrė qė nuk e kupton fare veēse edhe tek arkivoli yt do tė tė vijė e heshtur dhe tinzare ajo qė quhet “bill” ose allaturkshme-shqiptarēe “fatura”. Dhe ti ecėn nė kėtė “kalldrėm” tė pafund: bėj para, pago fatura, pago fatura dhe krijo detyrime tė reja... Ky ėshtė edhe sistemi tė mban gjallė atė qė ne e quajmė demokraci dhe sistem tė ligjit. Vjen ajo qė s’e pret: paraja bėn ligje dhe vetė ligjet kthehen nė para. Pėrballėm ēdo keqsjelljeje nė shoqėri apo publik, para se tė tė kėrcėnojė ligji i ashpėr (nėse nuk ėshtė krim) tė kėrcėnon “gjoba”, tė cilėn nėse e paguan nė kohė dhe shpejt e shpejt tė konverton nxitimthi nė “burrė tė mirė” dhe pa cene nė “biografi”. Po, kėtu ka biografi qė nuk fshihet lehtė, porse ėshtė e tillė qė ndėrtohet pėrmes fakteve, nėnshkrimeve tė tua dhe jo pėrmes pėshpėrimave tė pushtetkontrolluesve ose opinionit tė shefit apo bosit... Ata mbase mund tė influencojnė, por gjithsesi ti je “autor” i biografisė tėnde qė kėtu ėshtė nė disa kopje dhe nuk fshihet apo zhbėhet si nė zyrat e Tiranės apo gjetkė nė selitė e “udhėheqėsve” pluralistė qė janė koba mė e keqe qė ka parė Shqipėria deri mė sot. Por le tė kthehemi kėtu nė SHBA me perceptimet dhe gjykimet e mia.

    Ky ėshtė njė sistem qė i shkon pėr shtat nė mėnyrė perfekte natyrės egoiste dhe mosngopėse tė njeriut. Shkurt: ke hapėsirė, ke shanse, ke mundėsi, merr para borxh dhe ke shans tė shlyesh borxhin, fillon punė “pa mik” edhe pse miku mund tė tė ofrojė mė shumė shanse nėse je i zoti, bėj “aventura” po tė duash dhe je i lirė sikurse je “i lirė tė thyesh kokėn” nėse kjo ėshtė zgjidhja jote ose mosditja jote. Nė gjithė kėtė sistem gjigand, njeriu ėshtė elektron porse me “fuqi lėvizėse”, jo thjesht njė “thėrrime” qė mund tė tė thėrmojė kushdo. Ti nuk thėrmohesh lehtė nė kėtė sistem nėse di lojėn dhe rregullat e saj... Por bėhesh shkrumb e hi nėse injoron rregullat dhe prish balancėn tėnde ose “balancėn” time... Nga ana tjetėr duke jetuar kėtė sistem, joshesh nė hapėsirėn qė vetė Ligji-Para tė krijon dhe ti dalldisesh diku ose nė punė, ose duke ngarė makinėn, ose gjetkė dhe sėrish kthehet tek turina: bėj para dhe paguaj para. Bėj dollarė, paguaj dollarė. Nė kėtė maratonė deri nė varr, ti nuk e di se sa krijon dhe se sa harxhon, por magjikja ėshtė se nė kėtė lojė arrin tė shijosh atė qė do dhe nė fund tė fundit, po pate mend e shijon jetėn dhe krijon vlerat qė synon. Pra na shoqėri para dhe llogari, shndėrrohet nė vlerė dhe shoqėri. Njė rreth vicioz qė kurrė nuk mbaron, por gjithsesi tė gjithė e pranojmė me kėnaqėsi sepse na jep atė qė na mungon dhe na krijon njė shans tė ri, qė gjithė jetėn nuk arrin ta ėndėrrosh nė shoqėrinė shqiptare, ku sundojnė veset dhe njerėzit veselinj veshur me pushtet dhe idiotėsi ligėsjellėse...

    Sa shumė kam pėr tė tė thėnė ndėrsa jam pėrtej oqeanit dhe larg Shkodrės! Por le ta mbyllim dhe tė themi se njė jetė duhet jetuar dhe ne duhet tė ecim drejt tė panjohurės me guxim. Ne duhet tė ikim dhe tė vijmė nė Shqipėri, se vetėm njė ikje-ardhje masive e lirė, e vullnetshme, e pėrditshme dhe ritmike mund dhe duhet ta shpėtojė Shqipėrinė dhe neve qė vimė dhe ikim prej Shqipėrie.

    Ndaj, qėndro ku je, dhe eja kėtu ku jam unė. Shko nė Tiranė dhe kthehu nė Shkodėr. Shko nė Pogradec dhe shėtit buzė liqenit dhe pritmė aty t’i bėjmė nderime Lasgushit Poradecar. Nė gjithė kėtė, thelbėsore ėshtė lėvizja si burim i pasioneve dhe dashurive dhe mallėngjimeve tona. Pa tė unė do tė isha ende nė Pretushė, ndėrsa ti mbase nuk do tė ishte nė Nenshat.

    Le tė zgjohemi tė gjithė pėr tė kuptuar filozofinė e jetės, fuqinė e parasė dhe tė lirisė, rreptėsinė e ligjit dhe detyrimit. Kjo ėshtė jeta dhe po i hoqe qoftė edhe jnėrėn nga tė vėrtetat, ajo kthehet nė njė pluhur inert dhe neve na humbet shpirt dhe shpresa.

Me mall e respekt, Shefqet Meko