koka

nr. 76 / 31 maj 2005

alukit

 

Sharmi i fushatės, tendencat pozitė-opozitė

Nuk mjafton tė dalėsh nė ekrane tė TV-ve apo nė shtypin e shkruar, por duhet tė krihesh, tė vishesh shik dhe tė kesh sa mė shumė prezencė te publiku. Tashmė qė jemi edhe nė fushatė elektorale duhet ta tėrheqėsh me sharm elektoratin shqiptar.

Butikėt mė tė famshėn nė kryeqytet, pėrveē VIP-ave veshin me shumė shije edhe politikanėt tanė. Vera ka hyrė nė kohėn e saj kulminante me vapėn dhe veshjet e holla. Njė kėmishė e hollė me vija ose kuadrate tė ndėrthurura mban stampėn e “Nino Vitalit” pėr Gramoz Ruēin, Bamir Topin dhe Edi Palokėn, ndėrsa “Firence” servir pantallona shik dhe kėpucė ultraklasike pėr Arben Malajn, Spartak Poēin dhe Igli Toskėn. Kėto janė disa nga informacionet e marra nė kėta butikė pėr politikanėt tanė qė shpenzojnė shumė nė butikėt  super tė shtrenjtė tė kryeqytetit, pėr t’u dukur sa mė afėr modernes dhe luksit. Por ka edhe nga ata qė shooping-u nė kryeqytet nuk i tėrheq shumė dhe shtrytėzojnė vizitat e tyre jashtė vendit pėr tė bėrė njė rrugė e dy punė: edhe mbarojnė porositė e qeverisė, edhe vishen bukur. Kastriot Islami, ministri ynė i Jashtėm, vesh kostume tė “Versaēes” e tė “Valentinos”: klasikė, modernė dhe kryesisht tė zinj; ai i gjen ato nė butikėt e Evropės. Meqenėse e ka pak tė vėshtirė tė gjejė njė numėr tė pėrshtatshėm pėr trupin e tij tepėr tė shkurtėr, ministri ynė bredh shumė nėpėr Evropė pėr tė kapur njė masė qė i pėrshtatet, por qė e bėn dhe ministėr.

Kėmishat dhe kollaret

Kėmishat e kėsaj vere pėr kėta politikanėt tanė janė tė bardha e me kopsa tė shkėlqyeshme, por ka dhe nga ata qė i kanė origjinale e me kristale zvarovski. Njė nga politikanėt mė me sharm nė veshje ėshtė ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Blendi Klosi (ky rezultat ėshtė dhėnė nga femrat qė punojnė nė kabinetin e tij). Por Blendi ka njė tė metė, tė thonė ato: ai ėshtė i gjatė, por ecėn shumė keq dhe kjo ia prish disi sharmin e kostumit apo aromėn e parfumit. Por atė e sheh edhe sportiv nė luk, dhe ashtu duket mė kėndshėm. Nejse, Blendi ėshtė i ri dhe modern, ndėrsa Braēe vuan nga shtati i tij i shkurtėr dhe, pėr kėtė fakt, nuk e sheh asnjėherė tė kombinuar ashtu siē duhet. Erioni i vogėl pėlqen shumė bluzat me mėngė tė shkurtra, xhinsat e grisuara, kėmishat kryesisht me kuadrate; por kollaren e ka bezdi, pasi gjithmonė nė Parlament e ka tė ērregullt. Nė rastet mė serioze tė vendimmarrjes parlamentare nuk e pėrdor fare, duke treguar “rebelimin” e tij prej mistrec Berati. Kampioni i kollareve tė rregullta ėshtė kryetari i PD-sė, Berisha, i cili po s’pati kollaren nuk del fare nė konferenca shtypi; kėtė e kanė vėnė re tė gjithė. Kollarja pėr njė politikan si ai pėr atė ėshtė shenjė serioziteti dhe burrėrie. Ajo qė kujdeset pėr to ėshtė bashkėshortja Liria, tė cilėn ai e ka aq shumė pėrzemėr, saqė e pėrmend gjithmonė nė mitingje elektorale “Rroftė Liria!”. Kryeministri shqiptar Nano imiton shumė nė veshjen e tij djemtė adoleshentė dhe trendista. Ai ka filluar tė heqė dorė nga kostumet allaberluskon dhe vishet me bluza me ngjyra, syze matrix dhe pantallona tė holla. Por dhe kėmishat pėrbėjnė 80% tė garderobės sė tij: ato janė tė gjitha firmato, kryesisht tė gjigantėve tė modės italiane e franceze. Mos harrojmė kėtu se Nano po i ngjan mė shumė Bleona Qerretit dhe Alketa Veisiut, pėr nga operacionet plastike dhe liftingun qė e ka ndryshuar shumė nė pamje.

Nano nuk do tė plaket kurrė, megjithėse e “ka plakur” njė popull tė tėrė me qeverisjen e tij.

Parfumet     

Rekordin pėr parfumet mė tė shtrenjta dhe mė tė mira e mban kryetari i PDR-sė, Genci Pollo. Genci ėshtė i vetmi qė pėrshtatet me lukun e tij nė ēdo ambient, por ajo qė e bėn atė mė tė veēantė ėshtė parfumi i tij qė ndryshon sipas stinės dhe markave evropiane. Kėtė gjė e konfiromojnė dhe disa pjesėtarė tė partisė sė tij. Kryetari i PDR-sė e ka tė pamundur tė dalė nga shtėpia pa aromėn karakteristike tė parfumeve franceze dhe spanjolle. Ndėrsa ministri i Turizmit dhe Territorit, Bashkim Fino, pėrveē zyrės sė tij ultramoderne dhe sekretares seksi, ka edhe parfume qė e lėnė aromėn e tyre qė te roja nė katin e parė e deri nė korridoret e pafundta tė kėsaj ministrie. Nga informacionet tona Fino preferon tė bėjė shooping pėr lukun e tij nė kryeqytetin helen, Athinė. Njė luks i tillė ministrit i shtohet dhe nga njė ekran gjigand TV-je, i cili ndahet nė katėr pjesė, dhe nė ēdo cep tė tij shihet vetėm sport.

Parfumet pėr tė janė mė afėr aromave karakteristike tė tendencave bregdetare: tė lehta, por shumė eksplozive, megjithėse Fino nuk evidentohet nė veshje tė hijshme pėr fizikun e tij tė shkurtėr.

E si mund tė lėmė pa pėrmendur kėtu kryetarin e Bashkisė sė kryeqytetit, Ramėn (njė nga personazhet mė trendi tė Portokallisė): ēdo gjė nė garderobėn e tij e ka tė lidhur mė Francėn. Ngjyra, vija pa fund dhe pantallona allasoje e shoqėrojnė ngado, duke pėrfshirė kėtu dhe parfumin e tij tė firmės “Paris”, me aromėn e kopshteve tė Luigjit XIV. Ndėrsa bukuroshja e tij Magjistari, qė e shoqėron shpesh, ia shton atij mė shumė alegrinė dhe elegancėn.

Femrat e politikės

Nuk janė shumė, por dallohen lehtė pėr nga luku dhe veshja ultramoderne. Bukuroshen me sy tė pėrgjumur ngjyrė qielli, Arta Dade, e sheh kudo me larmi kostumesh firmato, kryesisht “Donatela Versaēe”, dhe “Nina Richi”, pa harruar tė kopsisė lart nė jakė karficat e mėdha Madelen Ollbrajt (nuk dimė nė ia ka marrė copyright-in zonjės sė nderuar amerikane). Kjo politikane ka preferuar tė vishet me shijet femėrorė tė gjigantėve italianė, por nuk pėrjashton kėtu edhe “Guēin”. Pėr Daden kanė shumė rėndėsi flokėt dhe kėpucėt; garderoba e saj ka mė shumė kėpucė sesa kostume tė kushtueshme. Dade ėshtė njė shembull i mirė pėr shefen e marrėdhėnieve me publikun nė PS, Valentina Leskajn, e cila e kopjon nė detaje lukun dhe veshjen e Dades. Pėr tė Dade ėshtė njė idhull; madje ajo merr shpesh edhe informacione pėr parfumet qė pėrdor Dade, e mė pas porositė qė t’i ketė edhe ajo. Nga ana tjetėr, zv.ministrja e Pushtetit Vendor, Natasha Paēo, pret rastin qė bashkėshortja e kryeministrit tė shfaqet nė TV pėr tė matur me tė gjatėsinė e flokėve tė saj tė ngjitura, dhe mė pas tė porosisė menjėherė njė kostum tė ngjashėm me tė Xhoanės. Madje, edhe kraficat e kushtueshme qė pėrdor Xhoana Nano i gjen edhe te Paēo (mbase te Pacco janė kallp), tė cilat janė identike, por me ngjyra tė ndryshme. Te tė dyja gratė sheh kustume me ngjyra tė forta pjeshke, rozė e tė gjelbėrta. Seks simboli i PD-sė, Jozefina Topalli, ėshtė disi e veēantė nė luk. Ajo nuk kopjon, por prefron tė mbetet vajza “Lolitė” e viteve 60-70: moderne, ēapkėne dhe plot sharm. Jozi pėrdor edhe parfume shumė mbresėlėnėse (kėtė e konfirmojnė burime tė brendshme tė kėsaj partie). Ajo ėshtė e vetmja qė preferon t’i kthejė sytė edhe nga ndonjė stilist shqiptar i kohėve tė fundit. Megjithėse ėshtė njė femėr mjaft tėrheqėse, Jozi nuk ka hequr dorė nga dialekti i saj shkodran, duke e bėrė ndonjėherė jo shumė tė preferuar, pėrsa i pėrket mėnyrės se si shprehet. Ministrja e Integrimit, Ermelinda Meksi, ėshtė gruaja tradicionale shqiptare nė veshje dhe nė luk. Preferon kostume klasike qė nuk bien shumė nė sy: ndonjėherė tė stolisura me ndonjė lule nė jakat e xhaketave ose krafica tė kushtueshme, sigurisht tė blera jashtė vendit.

Pėr Meksin nuk ka shumė rėndėsi luku sesa integrimi i Shqipėrisė, qė nuk shihet gjėkundi. Por nejse, kjo ėshtė ēėshtje e tendencave kryeministrore dhe jo e Meksit. Ajo qė e mbyll sfilatėn e grave tė politikės shqiptare ėshtė fėrst ledi Xhoana Nano. S’ke se si i shan kostumet e saj: tė gjitha klas dhe me elegancė, pasi zonja kryeministrore preferon t’i blejė ato nė Evropėn Perėndimore. Por ajo qė e bėn atė me tė vėrtetė njė femėr tė bukur, si te pikturat e Bokaēios, janė bizhuteritė e saj tė larmishme, tė gjitha me gurė tė ēmuar dhe diamante shumė karatshe.

Dikur nėnat e gratė i vishnin me lesh tė palarė dhije, edhe pėr t’ua hequr ftomat dhe reumatizmin, por sot qė janė bėrė VIP-a i kanė harruar adetet dhe porositė e tyre, pėr t’u dukur sa mė “evropianė”, tė pėlqyeshėm e mendjeprishės.  

Sfilatat e fushatės elektorale tashmė kanė filluar  mė shumė se kurrė: politikanėt pozitarė dhe opozitarė po i shpalosin bukuritė e tyre “marramendėse” nė ēdo vend, por harrojnė se ky popull po gdhihet e ngryset me idenė se si do ta ngrysi kėtė jetė qė po ju duket tepėr e gjatė.

 

Klodiana Bufi  

Si e dorėzoi librin para pak ditėsh ish- Ministri i Punėve tė Brendshme tek botuesi Bujar Hudhri. Rrėfimi i detajuar i pėrkthyesit pėr librat qė pėrkthente me detyrim nė burg

Rrėfen Pjetėr Arbnori: Hekuran Isai mė ka ruajtur librin nė shtėpinė e tij

Si shfrytėzoheshin njohuritė e tė burgosurve

Mirash Ivanaj, Kuteli, Gjon Shllaku, Vexhi Buharaja…

Nė vitet e burgut, intelektualėt shfrytėzoheshin pėr t“i shėrbbyer pushtetit. Udhėheqėsit donin tė dinin c“ndodh nė botė, me historinė, mendimin, letėrsinė, ekonominė, politikėn, shėrbimet sekrete, etj. Pėr kėtė shėrbenin njohuritė e shumta tė Mirash Ivanajt, Mitrush Kutelit, Gjon Shllakut, dhe shumė eruditėve tė tjerė, tė cilėt ishin tė detyruar tė pėrkthenin librat qė iu duheshin pushtetarėve, tė cilėt i mabnin vetėm pėr vete. Ata libra nuk botoheshin pėr masėn dhe nuk dilnin kurrė jashtė rrethit tė ngushtė tė udhėheqjes. Njėri nga kėto libra “Ngritja dhe rėnia e Rajhut tė tretė” i publicistit Uilliam Shirer ishte ruajtur deri nė kėto ditė nga Hekuran Isai, ish-Ministri i Punėve tė Brendshme, nė shtėpinė e tij. Para pak ditėsh, ai, ndėrsa dėgjonte pėrkthyesin e kėtij libri Pjetėr Arbnori tė fliste nė televizion pėr kėto pėrkthime, vendosi ta nxjerrė nga raftet e tij kėtė libėr dhe e dha pėr botim. Tė gjithė historinė qė nis nga ky gjest e deri nė vitet e vėshtira kur punohej nė dhomat e pėrkthimit nė burg, Pjetėr Arbnori e rrėfen pėr gazetėn “Panorama”, nė njė material qė do tė shėrbejė edhe si parathėnie e librit qė pritet tė dalė nė qarkullim nga shtėpia botuese “Onufri”. a.p.

 

    Njė mbrėmje mė ra telefoni.

    - Alo, jam Bujar Hudhri, botues. Zoti Arbnori, a mund tė pimė njė kafe bashkė diku?

    - Me kėnaqėsi.

    - Nė cilėn kafene?

    - Mė mirė se nė shtėpinė time s’ka vend tjetėr.

    - Pėr njė ēerek ore jam gati. Kam pėr t’ju bėrė edhe njė surprizė.

    - Po jam me bashkėshorten.

    - Edhe unė jam me ba    shkėshorten. Kafen e pjek tė mirė, rakinė e kam tė zgjedhur.

    Pėr ēerek ore erdhi zoti Hudhri me zonjėn. Nė dorė kishte njė torbė tė mbushur me diēka.

    Filloi biseda. Unė nuk flas kurrė pėr historitė e burgjeve nė sy tė njerėzve tė mi, aq mė pak nė sy tė fėmijėve, por kur mė vijnė shokė, gjuha shkon ku dhemb dhėmbi. Por gjithmonė bisedoj pėr anėn humoristike tė problemit. U fol pėr gjuhėt e huaja, si i kisha mėsuar, si i ruaja librat, si i kopjoja me dorė, madje edhe fjalorėt. Mė pyeti pėr pėrkthyesit e burgosur qė njihja dhe pėr veprat, tė cilave u kisha dalė pėr zot.

    - Pjetėr, ju kam dėgjuar njė natė nė televizor, duke folur pėr pėrkthimet e burgut. Ishte interesante. Ju ka dėgjuar edhe dikush tjetėr qė s’jua merr mendja, Hekuran Isaj, ish-ministri i Punėve tė Brendshme. Kur thatė se nuk keni nė shtėpi asnjė libėr tė pėrkthyer nė burg, ai mė mori nė telefon dhe mė tha: Veprėn e Uilliam Shirerit “Ngritja dhe Rėnia e Rajhut tė Tretė” e kam unė nė shtėpi tė pėrkthyer nga Pjetėr Arbnori. Mė vjen zor ta takoj, po do t’jua jap ju, qė t’ia dėrgoni.

    Dhe nga torba e mbushur, Bujar Hudhri nxori njė nga vėllimet e vjetra, tė zverdhura, tė shtypura me makinė shkrimi. E njoha menjėherė dhe u gėzova kur pashė emrin tim si pėrkthyes. Mė kishin ndihmuar pėr disa kapituj dy shokė tė burgut.

    - Dua ta botoj se ėshtė libėr me vlerė. Do tė dėshiroja qė tė bėnit juve njė parathėnie, ku tė tregoni se si bėheshin pėrkthimet nė burg.

    - Qoftė e bėrė - i thashė.

    Tani po shkruaj disa faqe me kujtimet e atyre ditėve tė vėshtira. I faleminderit Bujar Hudhrit, i faleminderit edhe Hekuran Isajt. Mė 1955, kam qenė ushtar nė repartin 9808 nė Skelė, Vlorė. Aty erdhi edhe njė rreshter me emrin Hekuran Isai, i cili rrinte me kėshilltarėt sovjetikė se kishte bėrė njė kurs 6-mujor nė Armeni apo Azerbajxhan. Mė vonė, atė e ngritėn nga tre shkallė, deri sa e zgjodhėn Sekretar tė Komitetit Qėndror dhe Ministėr tė Punėve tė Brendshme.

    Nė shtator 1983, bashkė me shumė shokė tė mirė, fillova njė grevė urie 19 ditėshe, sepse na prenė ushqimet e familjes “me qėllim qė t’i lehtėsojnė familjet e tė burgosurve”. Lejohej vetėm njė pako me 2 kg nė muaj me biskota, marmelatė, margarinė, sheqer. Asgjė tjetėr. Pra, ishte njė vdekje e ngadalshme urie.

    Ne qėndruam. Presionet e kėrcėnimet e komandės, ishin tė tmerrshme. Njė ditė, erdhi njė helikopter qė zbriti afėr burgut. Thanė se erdhi ministri i Brendshėm, Hekuran Isaj. Nuk hyri brenda. Nė darkė, na komunikuan se do tė kishim tė drejtė tė blinim njė gjysmė kilogram djath nė muaj dhe gjysmė kile zarzavate, ose fruta nė dyqan. Sigurisht, me paratė tona. Ne e ndėrpremė grevėn...

    Pas tetė vjetėsh, nė 1991 si Nėnkryetar i Komisionit pėr tė Drejtat e Njeriut, shkova nė Burgun e Ri pėr vizitė. Drejtor burgu gjeta Ismail Mustėn, ish-drejtorin tim tė burgut tė Burrelit, i cili besoj se e mban mend sa herė mė ka futur nė birucė me ēimento, nė dimėr. Nuk i dhashė tė njohur. Vizitova Nexhmije Hoxhėn, pėr tė cilėn kam shkruar njė artikull, vizitova edhe Hekuran Isain nė qeli. I pyeta ēfarė mė takonte, a i rrihte njeri, a i jepnin ushqim, a u bėnin takim, a kishin rroba tė mjaftueshme fjetjeje. Hekuran Isai sado qė nuk i dhashė tė njohur, mė njohu dhe mė tha:”Si unė, si ju, e dimė ē’ka qenė pėrpara dhe si ėshtė tani. Kėrkoj vetėm njė gjė: Kam mbaruar hetuesinė. Pres tė dal sa mė parė nė gjyq. Nėse mudn ta shpejtoni procedurėn do t“ju falenderoja. I thashė se nuk ishte kompetenca ime.

    Kaq janė marrėdhėniet e mia me Hekuran Isain, qė nga viti 1955. Mė erdhi mirė qė nuk dha urdhėr pėr tė qėlluar demonstruesit, kur u rrėzua busti i diktatorit Enver Hoxha nė 20 shkurt 1991.

    Mė erdhi mirė kur ma dėrgoi pėrkthimin tim tė librit tė Ė. Shirer: Ngritja e Rėnia e Rajhut tė Tretė. (Pak kapituj janė pėrkthyer edhe nga Abdulla Sollaku e Daut Gumeni).

    Nė pranverė tė vitit 1951, ime motėr Antonjeta, u burgos pėr tė dytėn herė politikisht. Mbasi ndjenji shumė kohė e izoluar dhe pak kohė nė burgun e madh tė Shkodrės, e dėnuar me dhjetė vjet, njė ditė na erdhi nė shtėpi njė zarf i hapur me adresėn e saj tė re: BURGU I ARMIQVE TE POPULLIT. PUNETORIA QENDRORE E ARTIZANATIT E MINISTRISE SE PUNEVE TE BRENDSHME, TIRANE.

    Pritėm sa mori nėna rrogėn e pesėmbėdhjetėditėshit dhe u nisa me dy trasta, njėra me ushqime, tjetra me rroba pėr tė takuar motrėn time njėzetvjeēare. Si arrita me tė pyetur te Medreseja, zbrita poshtė nė njė fushė tė larė, ku mė zuri syri njė kamp pėrqendrimi tė rrethuar me mure tė larta, tela me gjemba dhe korrenti dhe kulla rojash.

    - Te ajo dritarja me hekura e katit tė dytė, roja vrau kot sė koti Kasem Zhupėn, diversantin e hedhur me parashutė bashkė me Ethem Ēakon, - na shpjegoi njė ish i burgosur qė kthehej pėr tė marrė vėrtetimin e punės.

    - Ndėrsa nė arėn aty pėrballė, te shtėpia pėrdhese, ku dallohet njė pllakė mermeri, qe rrethuar dhe vrarė Qemal Stafa dhe qe arrestuar nga fashizmi e fejuara e tij, Drita Kosturi, komuniste e orėve tė para.

    - Drita Kosturi – ndėrhyra unė pėr t’u shitur se di edhe unė diēka - tani ėshtė dėnuar pėrsėri njėzet vjet nga shteti komunist si “spiune e imperializmit”. Tani ka ardhur kėtu nga Shkodra bashkė me motrėn time dhe paska ēdo ditė pėrballė vendin ku iu vra i fejuari dhe u arrestua vetė. E dhimbshme shumė!

    - E dhimbshme, po sa mė pak tė flasėsh, aq mė mirė ėshtė pėr ty!

    Te porta e madhe e hekurt, pranė njė kanali me ujė tė ndenjur, ishin ngulur si kryqe ca dėrrasa tė shkruara me tė zeza: ARMIQTE... ORDINERET... OFICINA... RROBAQEPSIA... MESAGJERIA...

    Pranė secilės dėrrasė, ishin grumbulluar sopratasa dhe torba me emra tė varur qė prisnin radhė, pėr t’u futur brenda portės. MESAGJERIA kishte mė pak torba, dhjetė apo pesėmbėdhjetė. Ish i burgosuri mė tregoi se nė atė sektor, gjendeshin pėrkthyesit.

    Akoma nuk e kam marrė vesh, pėrse ai sektor quhej “Mesagjer”, sado qė kam kontrolluar shumė fjalorė tė huaj dhe sado qė mbahem se kam pėrkthyer libra nga katėr gjuhė tė huaja.

    Pas shtatė vjetėsh, kur motra kreu dėnimin e dytė mė shpjegonte nder tė tjera: Ishin herė dy, herė tri dhoma pėrkthyesish. Nė to ishin tė mbyllur njerėz ndėr mė tė nderuarit e burgjeve, qoftė nga dituria, qoftė nga pozita qė kishin pasur. I shikoja nga larg, por e kishim tė ndaluar tė komunikonim me ta. I pari, ishte Mirash Ivanaj, ish-ministri Reformator i Arsimit i kohės sė Zogut. Mė 1945, Enver Hoxha e ftoi tė vinte nga mėrgimi nga… “pėr tė ndihmuar atdheun”. E thirri nė zyrė, diskutuan gjatė bashkė, nuk u morėn vesh nė asgjė dhe diktatori Hoxha e dėrgoi tė ftuarin nė burg, e dėnoi, e la tė vdiste nga sėmundjet dhe uria. Eshtė proverbiale qė te tabela MESAGJERIA, nuk dukej kurrė njė torbė apo njė sopratas me emrin e Mirash Ivanajt, por ėshtė edhe mė proverbiale fakti qė ēdo drekė, idealisti Ivanaj shtronte njė mėsallė tė pastėr, njė copė bukė, njė pjatė me bollgur tė neveritshėm, njė vezė tė zier, kurrė tė qėruar, gjithmonė tė mbėshtjellė, me muaj pa u ngrėnė, njė copė djath tė thatė qė gjithnjė e ēonte te goja, po kurrė nuk e kafshonte, nė mėnyrė qė tė mos i jipte njeriu gjė, e as tė mos pranonte njė ushqim prej tė tjerėve. Nė kėto kushte, pėrktheu me muaj e vite profesori i nderuar dhe ne, nxėnėsit e asaj kohe, mėsonim dispensa tė pėrgatitura prej tij dhe shokėve tė tij, derisa ai dha frymėn e fundit. Nė Mesagjeri punoi edhe shkrimtari i shkelqyer Mitrush Kuteli alias Dhimitėr Pasko, njė stilist i pėrsosur dhe njohės i shquar i gjuhės shqipe dhe gjuhėve tė huaja. Aty pėrkthente edhe Ali Cungu, nxėnės i dalluar i shkollės teknike amerikane, Beqir Haēi, Gjon Shllaku, pėrkthyesi i Homerit, Vexhi Buharaja, e shumė e shumė tė tjerė.

    Pushteti i ri i “popullit”, e filloi veprimtarinė e vet, duke burgosur dhe pushkatuar intelektualė tė njohur, duke dėrguar nėpėr kampet e vdekjes, nė miniera dhe kanale qindra tė tjerė, duke u dhėnė nė vend tė penės nga njė kazmė e lopatė. Por sapo kaluan tre a katėr vjet, nevoja e pazėvendėsueshme pėr njerėzit e ditur, i detyroi xhahilėt tė grumbullonin njė pjesė tė atyre qė kishin tepruar, t’u hiqnin lopatat dhe kazmat nga duart dhe t’u jepnin nga njė laps, fjalor, libėr special, makinė daktilografike apo ciklostil.

    Nėpėr kampe, komisarėt u porositėn tė pyesnin: Cili dinte gjuhė tė huaja: anglisht, frengjisht, gjermanisht, italisht, latinisht, greqishte tė vjetėr apo turqisht. Gjuha e parė pėr tė cilėn pyetej, ishte rusishtja, por asnjeri prej tė burgosurve tė parė, nuk e dinte atė. Shumė autodidaktė, u vunė pėr ta mėsuar atė me ngutje, meqė mė 1949 rusishtja u bė gjuhė kryesore pėrkthimi. Mė vonė, u zgjidh problemi thjesht: U arrestuan pas 1961 shumė prosovjetikė, qė kur nuk u pushkatuan si spiunė, u vunė tė shėrbejnė si pėrkthyes nėpėr biruca.

    Thirrja pėr gjuhė tė huaja, solli rrėmujė nė fillim. Nė disa kampe, tė dėnuarit, duke pasur frikė nga zhdukjet e pabesa tė intelektualėve tė bėra nga sigurimi fshihnin shkollėn e vet, diturinė e vet, biografinė e vet, paraqiteshin si katundarė tė trashė. Mė vonė, kur u mor vesh qė nė Burgun e Vjetėr, nė Burgun e Ri dhe nė Punėtorinė Qendrore te Artizanatit, u krijuan dhoma pėrkthyesish ku zakonisht nuk tė rrihte njeri, nuk tė dėnonin kot me birucė, ku kishte gjellė “sa tė duash”, “supė me mish”, bukė tė grunjtė sa tė ngopeshe, dolėn aq shumė pėrkthyes vullnetarė sa komandat e burgjeve u ēoroditėn dhe kėrkuan seleksionim.

    Akademia e Shkencave kishte mbetur pa specialistė, ministria e Arsimit kishte mbetur pa tekste. Ministria e Punėve tė Jashtme pa konventa tė pėrkthyera. Partizanėt entuziastė mund tė vrisnin pėr njė minutė dhjetra njerėz tė ditur, por nuk mund tė krijonin me “normė” shkollarė tė pėrgatitur.

    Kam dėshmitarė Engjėll Ēobėn, Drita Kosturin, time motėr Antonjetėn qė pėrkthyesit nuk i rrihnin gjatė punės (mua mė kanė futur shpesh nė birucė), por qė i ushqenin kryesisht me “bollgur” e qė kurrė nuk e kanė parė mishin me sy.

    U ndėrruan brezat. Nė fillim tė vitit 1961, u arrestova dhe gjeta shumicėn e brezit tė vjetėr tė vdekur, tė kaluar nga burgu nė internim, apo “tė lirė” qė gjallonin si “mumje”, as shikonin, as dėgjonin, as flisnin pėr tė mos pėrsėritur burgun qė megjithatė u gjindej sebepi pėr t’iu futur dy herė e tri herė brenda. Pas katėr vjetėve izolim dhe dy vjetėve kamp ndėrtimi, mė transferuan si tė pabindur e tė pakorigjueshėm nė Burgun e Burrelit. Ēdo dimėr kisha racion dėnimin me birucė nė ēimento, zhveshur, pa batanije, as ditėn, as natėn, deri nė minus pesėmbėdhjetė gradė.

    Njė ditė, ne qė ishim mė veshhollė, dėgjuam urdhrin “tė gjithė brenda”, zhurmėn e nallaneve qė shpejtonin me ngut dhe simfoninė e shulave tė rėndė qė mbylleshin me kyēe. “Mos arrestojnė njeri?” tha njėri qė kishte vėnė veshin mbrapa portės. Pastaj qetėsi... Njė derė u hap lehtė dhe njė palė nallane ecėn drejt derės sė jashtme, nė komandė. Heshtje, kthim, thirrje e tė dytit, tė tretit. Takim nuk ėshtė. Dera e depos sė ushqimeve nuk u hap. Fatlumėt! Nuk e mbajtėn asnjėrin nė birucė. Kėpucėt e rėnda tė rojes, po afroheshin nė korridor. Shikova me bisht tė syrit djathtas e majtas. Nxora njė palė ēorape tė leshta nga nėnkresa dhe i vesha. Futa dy-tri shami hundėsh nė xhepa. Pa bėrė zė, i mora njė shoku njė zhile tė leshtė. Kėrciti dera dhe u thirr emri: Pjetėr Arbnori nė komandė! Nė tė ngritur, kapa xhupin e pambuktė mes dyshekėve qė ta kisha pėr ēdo rast.

    Njė numėr oficerėsh madhorė, pėrballė meje nė zyrė. Nė qendėr njė zėvendėsministėr i Punėve tė Brendshme. Mbi tryezėn e ndritshme, njė turrė librash tė rinj, me kopertina tė shkėlqyera botimesh tė huaja.

    Buzėqeshje. Isha mėsuar me buzėqeshjet qė mund tė dukeshin si parathėnie tė dyshimta.

    - Si jeni? Si shkoni? Si sillet komanda me ju? Nėna, motrat a vijnė t’ju takojnė? A keni libra pėr tė lexuar? Ju dini nja katėr a pesė gjuhė tė huaja, apo jo?

    - I zmadhojnė gjėrat, zotėri! Diēka di, po jo aq shumė.

    - Hajt, hajt! E dimė qė dini shumė. Jeni specialist.

    Heshtje.

    - Ju kemi sjellė pėr tė pėrkthyer disa libra qė na duhen. Merrini, shikojini.

    I mora nėpėr dorė. Zemra mė trokiste fort nė gjoks, po pėr natyrėn time, nuk e tregova veten, madje edhe shtrembėrova lehtė, lehtė fare buzėt. U habita. Vite tė freskėta. Edhe tė vitit nė vazhdim. London, Neė York, Paris, Roma. Shtėpi tė famshme botimi.

Pjetėr Arbnori

 

Malėsia e Madhe dhe deputeti Pjetėr Arbnori, dy simbole antikomuniste qė nderojnė demokracinė dhe i duhen ndryshimit

Tashmė zoti Pjetėr Arbnori ėshtė zyrtarisht kandidati pėr deputet i Partisė Demokratike nė zonėn nr.1 tė Malėsisė sė Madhe. Kjo zgjedhje faktikisht ėshtė gjetja mė koherente e dy simboleve antikomuniste qė ndonėse kurrė nuk jetuan bashkė u sakrifikuan gjatė pėr tė njėjtat ideale, tė cilat janė ato tė lirisė, demokracinė e shqiptarisė. Malėsia e Madhe qė nė janar tė 1945 u hodh nė kryengritjen e parė kundėr djajve tė kuq qė sapo kishin ardhur nė pushtet e premtonin selametin e prunė gazepin. Natyrisht kjo kryengritje pėr arsyet qė dihen dėshtoi materialisht, por kurrė moralisht, duke shėnuar njėkohėsisht kryengritjen e parė antikomuniste nė tėrė Europėn Lindore... Ndėrsa Pjetėr Arbnori kaloi gati tre dekada nėpėr burgjet e tmerrshme tė komunistėve, por pa u thyer kurrė, madje me shpresė tek Zoti, liria e demokracia... Sakrificat e Malėsisė e Pjetėr Arbnorit zgjatėn jo pak, por gati gjysmė shekulli, por deshi Zoti e komunistėt e djallit thyen qafėn pėrkohėsisht, e tani nė 2005 besojmė pėrjetėsisht.

    Njė ndihmė e madhe nė kėtė fitore tė demokracisė do tė japin patjetėr dy simbolet tashmė tė bashkuara, Malėsia e Madhe dhe Pjetėr Arbnori, si deputet i saj.

    Kundėrshtitė e disa demokratėve nuk janė shenjė e humbjes por e fitores, e demokracisė sė brendshme tė Partisė Demokratike.

    Pėrkundėr kėsaj forcat e majta, e veēanėrisht Partia Socialiste nuk ka forcėn, kurajon apo diēka tjetėr tė kundėrshtojė katapultimin e kandidatėve tė saj qė as sot e kėsaj dite nuk i njohin se nga shkojnė e vijnė nėpėr korridoret e errėta tė padronit tė PS-sė me emrin Nano...

    Gjithsesi kundėrshtia e disa demokratėve tregon se ata janė tė lirė, ndėrsa bindja e verbėr e socialistėve tregon se janė tė nėnshtruar, e pas kėsaj tė fundit dihet: Liria (demokratėt) do tė sjellin bashkimin e fitoren, ndėrsa tė nėnshtruarit do tė korrin humbjen e PS-sė, qė aq shumė e dėshirojnė shqiptarėt e veēanėrisht Malėsorėt qė nė themel tė lirisė e demokracisė kanė qindra dėshmorė, martirė, vite tė gjata burgu, internimi, shpronėsimi, persekutimi, qė mjerisht edhe nėse duan t’i harrojnė (pėr hir tė progresit), Malėsorėve ka 8 vite qė ua kujtojnė e shpesh i zbatojnė mbi shpinėn e tyre pasardhėsit e komunistėve tė 1945-s, por tashmė me emėr tė ri, Socialistė... Mirėseerdhe zoti Pjetėr Arbnori nė trevėn simbol tė antikomunizmit e shqiptarisė, Malėsi tė Madhe, pasi ju vėrtet gjetėt kėtu njė simbol, por simbol i demokracisė, lirisė e antikomunizmit jeni ju, qė shpesh ju quajnė Mandela i Shqipėrisė, por pa dyshim ju e meritoni tė quheni Mandela i Ballkanit e pse jo i krejt Europės. Malėsia e Madhe qė ndėr shekuj ka ditur tė nderojė e respektojė miqtė e saj tė vėrtetė duke u dhėnė besėn, edhe ju si mik e bashkėsimbol Malėsia ju mirėpret dhe ju garanton fitoren tuaj duke ju quajtur qė tani pa frikė deputeti i Malėsisė sė Madhe... Duke qenė se ne jemi zona e parė zgjedhore nė Shqipėri, pra fillimi, populli thotė: “Fillimi i mbarė gjysma e punės sė kryer”, natyrisht nuk ka si ndodhė ndryshe edhe me ne shqiptarėt...

Ndue Bacaj

 

Intervistė  me z. Agron Luka, kandidat i Partisė Demokristiane nė Zonėn Elektorale Nr. 5 tė qytetit tė Shkodrės

Pyetje: -Z. Agron, pse dhe si u vendos tė kandidoni ju pėr Partinė Demokristiane?

Pėrgjigje: -Duke e filluar me pak humor shkodran, po them se “fatkeqsisht” nuk mund tė ketė aq vende pėr kandidatė sa ka edhe shqiptarė tė gatshėm pretendentė pėr deputetė...E lėmė me kaq humorin, sepse sipas njė trainimi qė kemi bėrė dje me njė ekspert amerikan, nė fjalimet dhe intervistat politike nuk lejohet shumė vend pėr batuta komike, madje as pėr shkodranėt! Shkurt, mua ma propozuan pėrfaqėsuesit e kėsaj partie, kėtė kandidaturė dhe zonė elektorale. Pra unė vij drejt e direkt nga shoqėria civile e pa punė e drejt e nė “thela”.

Si mė normalisht, qė tė tregohem i sinqertė unė jam disi i majtė demokrat, por nė shkrimet e mija gjithmonė kam qenė nė simpati edhe me linjėn moderne demokristiane republikane. Kėndej edhe nuk e pata tė vėshtirė ta pranoja kėtė si ta them gjysėm kandidature ose kandidaturė gjysmake kompromisi, me njė Deklaratė noteriale…

Duke e pėrjashtuar modestinė, sepse kėtu duhet tė jem sa mė rracional dhe  konēiz, po deklaroj se e ndjej veten mjaft tė aftė intelektualisht dhe nė parametrat e tjerė pėr ta kryer kėtė detyrė ndaj qytetarėve tė mij dhe pėr t’i sfiduar kandidatėt e tjerė rivalė tė “partive tė mėdha”, tė cilat pak gjė kanė bėrė pėr Shkodrėn, ndėrsa kanė kontribute madhore nė rrėnimin e Shkodrės, nė premtime boshe dhe nė atė qė quhet “mbushje e xhepit”, pėr ta mbyllur me kaq si fillim…

Ta them me keqardhje e haptaz Shkodrės qytetare i mungon zėri qytetar dhe mė nė veēanti qytetarisė katolike i mungon edhe mė shumė. Kėshtu pra mbasi u mendova nja njė ditė, nė fakt, vetėm gjysėm dite se natėn ia kam kėputur gjumit pėr shtatė palė qejfe si “kandidat deputet”, unė edhe pėr natyrė jam shumė i qetė, kėshtu pra i dhashė njė OK, me “gjuhėn moderne” kuptohet dhe ata mė dhanė OK-un e tyre me atė bishtin mbrapa.

Aktualisht kemi bėrė edhe trainimin nė Hotel Dajti, mėsuam si tė sillemi si politikanė, si tė mos na thahet fyti, si t’ia lexojmė tjetrit mendimet nė bazėn e ngjyrės sė syve, se si duhen ēorapet pak tė gjata etj, mėsuam plot gjėra me ta thanė tė drejtėn, por nuk e ndigjuem kund se si duhen “dorezat” tė shkurta a tė gjata a me nder pa ato fare, meqenėse rroga asht mjaft e majme, ka edhe viza diplomatike…Kaq.

 

Pyetje: -Po pse thatė “kandidatutė gjysmake”, z. Agron, nuk ju pėlqen edhe aq Partia?

Pėrgjigje: -Ti ke tė drejtė qė e bėre pyetjen, nė fakt pėr tė sqaruar votuesit e Zonės Nr. 5, por unė mendova se ti si veteran i demokristianeve, kishe dijeni pėr “kompromisin historik” midis Partisė Demokristiane tė vogėl qė lufton pėr mbijetesė dhe superfuqisė Partisė Demokratike. Pra, tė mos mė pėlqente Partia, i kisha thėnė njė “Jo” shqip dhe aq. Partia mė pėlqen, veē tė tjerave se edhe me kėtė shkon nė “Kuvendin Popullor”, Parlamentin, Foltoren siē e quan nganjėherė shtypi ynė, ose “Muhabetoren e Miletbaēes sė Republikės”, siē e kam quajtur unė me humor shkencor…

Pra sipas “Marėveshjes”, kandidatėt e Partisė Demokristiane nuk kanė emrat e tyre nė lista, pėr ata duhet vetėm vota pėr Partinė Demokristiane. Nė rast fitorjeje tė Partisė, pėr hatrin e kandidatit, atėhere edhe kėtij kandidati mund t’i hidhet ndonjė kofshė a copė krahu nga proporcionali. Me njė fjalė, kėsaj i thonė “kur s’ke pulė origjinale ha (ndėrhyn intervistuesi: Ha sorrė.)..a jo jo, ha pulė inkubatori” ose “futboll me porta hungareze”!

    Por, prit t’i them edhe nja dy mendime serioze si me shaka, PS-ja me Nanon personalisht dhe me tėrė rracėn e jeniēerėve enveristė e don Shqipėrinė tė “Ēliruar” si nė 44-trėn nga Partia Demokristiane, pastaj ti e di se si e ka edhe tel me Nikollėn, kur u prishėn fill mbas atij koncertit triumfal nė Lezhė, nė fakt Nanua do edhe t’ia shtojė PS-sė njė bisht si PSF dmth Partia Socialiste Fetare, me qėllim qė tė shkojė si i shtėpisė edhe tek Papa edhe tek Patriarkana e Stambollit e pse jo edhe nė xhaminė e kryeministrit turk …Nga ana tjetėr frika e kolltukofagjisė e ka detyruar profesor Doktorin t’i imponojė njė “marėveshje” pak si poshtėruese, duke na hequr emrat…

Njė k/deputet korēar mė duket, (qė kishte ardhur edhe me “staf elektoral” i kėrkoi Nikollės edhe dietat, drekėn dhe fjetjen nė Hotel Dajti…) pasi e mori “mandatėn” i bėri njė pyetje trainerit amerikan: “A ka tė tillė kandidatė pa emėr nė demokracinė perendimore amerikane dhe evropiane?” Dhe amerikani iu pėrgjegj: “Sa di unė nuk ka, por ja qė paska nė Allbenia”! Pastaj na dha falas ca mendje se si veprohet kur Partia nuk ka fonde pėr fushatėn elektorale…E shkreta Parti Demokristiane e Varfėr as Zoti nuk e do…

Kur vajtėm tė hanim “drekėn”, kafe bollėk me kripė, ca biskota dhe ndonjė shishe qumėshti, disa k/deputetė qejfprishur qė tashti e morėn vesh “thembrėn e Akilit” ishin tym tė mėrzitur, filluan tė thoshin: “Ēfarė fituam nga qo punė?” Unė ndėrhyra me pak humor: “Si s’fituam, fituam nga njė dosje dhe kafe me kripė pėr tė mos na u tharė fyti”…

Ia dhashė pak zemėr si Menipi atyre tė mjerėve qė udhėtonin nė varkėn e Karonit nė lumin e nėndheshėm nė rrugė pėr nė botėn e pėrtejme…

Pyetje: -Agron, a the se nuk lejohet humori nė intervistėn politike!

Pėrgjigje: -Thashė, por kjo ishte pėr trainigun amerikan, sepse ti, megjithse ne jemi shokė e njihemi ka mot, nuk e din se unė kam bėrė edhe njė “training evropian”, pastaj e harrove Rimėkėmbjen qė mė ka etiketuar edhe si “Agjent tė Vatikanit”!

 

Pyetje: -Pra ka edhe ndonjė mėnyrė qė me humor tė bollshėm mund tė fitosh si deputet edhe me kandidim gjysmak?

Pėrgjigje: -Ka mor ka, ka mėnyra gjithfarėsh. Por unė kam prap biografinė e keqe… A e din ti se nė 97-tėn unė e “pėrmbysa” Berishėn dhe jo Nikollė Lesi, me njė intervistė qė i dhashė senatorit tė NATO-s pėr tė drejtat e njeriut, z. Xhanxhakomo Migone te 15 katėshi, kur i thashė se “ne shqiptarėt fatkeqsisht jemi mėsuar qė tė zgjedhim midis mutave, mutin mė tė mirė” dhe ai e kishte kuptuar fillimisht si “erė muti”, por pastaj e kuptoi dhe tha: “Z. Fasino mendon se muti mė i mirė ėshtė Nano, Berisha duhet tė shkojė”. Unė heshta dhe ai trap qė na kishte qenė edhe si ish maoist, e mori si aprovim…kot s’i thashė se muti mė mirė ishte Berisha, por mu tha fyti, megjithse as njėri e as tjetri nuk mė bėnė deputet…pa le po mė dėmtuan edhe ekonomikisht deri nė nivelin zero, bile nuk mė japin as borxhet as pronat, pa le se edhe mė rrahėn nė 95-sėn sa kam ndenjur tre orė e gjysmė nė operacion…dhe s’po e pėrmendim se sapo mė kėrcėnuan pėrsėri me vdekje pėr 9 maj 2005, nė prezencė edhe tė prefektit qė e kam edhe kundėrshtar… E sheh se ka edhe humor tragjik…

 

Kėrkesė: -Do tė dėshironja diēka nga shkrimet tuaja nė lidhje me Kushtetutėn dhe simbolet nacionale e lokale, pastaj i rikthehemi pėrsėri humorit.

Pėrgjigje: -Po, ja po i bie shkurt e po mundohem tė jem sa mė i pėrmbledhur, sepse i kam stėrshkruar. Shqipėria njėherė ulurinte “E duam Shqipėrinė si gjith Evropa”, pastaj erdhi ai sekretari amerikan qė ia morėm makinėn hopa dhe e futėm edhe nė xhaminė e Et’hem Beut, pastaj njė vizitė lampo e hajdutēe te “Konferenca Islamike”… “Skemat e Letrave me Vlera”, “Skemat Piramidale Rentjere”,”Trazirat”, “Trupat Paqeruajtėse”,  “UĒK-ja…Y,Z,ZH-ja, Meidani pa “J”, “Kushtetuta e 98-tės” dhe mbi tė gjitha ping-pongu Berisha-Nano…

    Sipas “Preambulės” shkruhet: “Ne Populli i Shqipėrisė…”, pra aktualisht ne duam tė shkojmė nė antarėsimin dhe integrimin evropian, me njė biēim kome mileti ku pėrzihet edhe vatani edhe dini e imani, afėrsisht siē ishim nė atė kohėn e parė “kena nisė me u ba milet”, kur edhe vetė termi i ri gjeografik Shqiperi s’kishte shumė kohė qė na ishte prezantuar nė atė bejten “Seferi Humajum” tė Hasan Zyko Kamberit. Dmth edhe pse kaluam afro njė shekull me njė drejtim proēesi evropian, (parametrat e parė tė kėtij proēesi nė shek XV u tronditėn derisa u ndėrprenė e madje u hodhėn nė regres drejt proēeve orjentale islame) ne nuk ishim bėrė tashmė njė nacionalitet dhe nacion i dalluar nė Evropė! Hajde marshalla kushtetucionalistė Imami me Islamin e kallamkusurin…e Venecias! Nga Kushtetuta pėrjashtohen edhe emrat tradicionalė tė formacionit “Albania, gjuhė albanishte, popull alban”, sepse sipas formulimit zyrtar tė kopjuar direkt e dogmatikisht nga Ēabej, ata “ishin tė zhdukur nga pozicioni nacional”. Ndėrsa nė realitet, megjithse nėn ēensurė, ata kanė qenė gjithmonė tė gjallė dhe veprues e madje mbas 1912 u shumėfishua pėrdorimi i tyre. Me ēfarė emri vetprezantohemi ne tė lutem, nė UNO, nė Olimpiada e nė tė gjitha sferat internacionale, po nė atė kopje pėrkthimin pėr Komisionin e Venecias?! Atėhere, more zotėri siē do tė shprehej me indinjatė avokat Ngjela, tė bėj punėn mė paguaj hakun, mė fut nė Kushtetutė! Por emrat s’kanė gojė qė tė ulurasin, deputetėt jo e jo! Pastaj ne kemi edhe njė kėngė: “Dua mė shumė Shqipėrinė”…

Dhe ēfarė ėshtė edhe mė kulmi, si etimologjia e emėrtimeve tė reja kombėtare, nuk pranohet as shqiponja e as njė turrė tjetėr etimologjish e me gjithė proēeset e kronologjitė qė i shoqėrojnė ato, pėr tė arritur deri te pohimi aktual nė fuqi i Demirajt “etimologjia mbetet e errėt”. Njė kulm edhe paradoksi: edhe emra tė rinj edhe tė pa kuptimtė, tė errėt. Dhe pėr tė vazhduar me njė anomali tendencioze e antishkencore ku nė tė gjitha dokumentet e pėrkthimet e materialeve historike “Albania, alban, albanishte”, na pėrkthehen automatikisht me emrat e rinj, aty ku ka “heroi nacional GJ. K. Skėnderbeu” fill me “heroi kombėtar” e deri te pėrkthimet dorė pėr dorė Albania-Shqipėria! Ka ardhur koha qė kėsaj anomalie tendencioze t’i jepet zgjidhja sa mė e pranueshme dhe e arsyetushme.

Unė kam demostruar qė nė flamurin tonė nacional duhet tė jetė njė nga formė shqiponjat mė pėrfqėsuese tė shek XV, tė heroit nacional Gj.K.Skėnderbeut, sepse ai i kishte marrė ato atributet e para si mbarėnacional, qysh nga ajo kohė. Kėshtu ky flamur do tė kishte edhe njė vlerė origjinaliteti edhe njė kronologjike, dhe pėrmbi tė gjitha do tė shpėtonim njėherė e mirė nga ajo prodhimtaria shqiponjatare e shek XX, me pėrmbi 70 copė. Ju i mbani mend ata deputetėt e PS-sė dhe PD-sė me turra formė shqiponjash nė kutija bananesh…dhe fundi na lanė me njė shqiponjė tė re tė Rexhepit…Pastaj stema e republikės me pėrkrenaren me kokė sqapi/dhie ėshtė njė simbol i kultit tė njeriut bir-zoti/perendi dhe njė imitim i kultit tė autokracisė feudale, gjithsesi njė simbol jo republikan. Gjene mirė qė “Briri i thyer” i dhisė Amalteze ėshtė edhe si “briri i bollėkut” dhe deputetėt tonė po ia shohin hajrin mirė. 

Kurse pėr stemėn e qytetit Komuna e Shkodrės, ku kombinohej tradita legjendare, ajo antike dhe ajo republikane mesjetare e qytetit tonė, mbi bazėn e zbulimit tė ri tė albanologes L. Nadin dhe tė studimeve tė mija, ti e di mirė se u bė edhe njė Peticion, ku printe firma autoritare e Vili Kamsit, pastaj dr. prof. Mikel Prendushit, dr. prof. David Luka, dr. Ahmed Osja, deputeti Ferid Hoti etj pėr zėvendėsimin e asaj qė ishte vendosur e madje edhe ajo e fallsifikuar nga me yll gjashtėcepash nė njė mė tė pranueshėm “tetė cepash”..Dhe tė pa truve as iu erdhi zėri, sepse ka diēka qė i ndalon kėta njerėz. Pushtetarė tė PS-sė dhe PD-sė…!? Shiko rregullimi kėtyre nuk kushton pothuajse fare vlera monetare. Vazhdo me pyetje me seriozet.

 

Pyetje: Z.Agron, ēfarė ju premtoni votuesve tė zonės suaj po qe se zgjidheni si deputet?

Pėrgjigje: - Formulimi juaj po mė pėlqen dhe po mė duket disi i lehtė, sepse disa e formulojnė se ēfarė ju premtoni dhe ēfarė do tė bėni si paradhėnie qė t’jua japin votėn. Me kėtė pyetjen tuaj unė mundem t’i premtoj njė turrė gjėrash me formulime sa mė demagogjike e sofiste, me bllofe e stratagjema, strategji e taktika etj dhe pastaj mbasi ta kem marrė votėn as tė mos ia var fare. Por, “Marveshja” pa emrat tanė, ne na penalizon qė edhe tė investojmė.

Unė jetoj nė qytet, nė Piacė me njė dyqan modest, pra nuk kam nga ato fondet madhore tė bosave tė ndryshėm si blu e si tė kuq/rozė e deri te ai “me drapėr e ēekan” i Angjelit, ku era e portokalleve dhe e qitrove qė ndihej deri nė KPD, tash ka mbėrritur edhe nė Shkodėr e deri nė Vermosh…Nuk kam ndonjė karkalec, fadromė apo eskavator tė gėrvish ndonjė kilometėr rrugė fshati a varrezash dhe ti hedh ca zhavor tė nxjerrė nga shtrati i Drinit…           

    E di ēfarė premtoj unė, i ftoj qytetarėt e zonės time tė hartojmė me ndihmėn e njė konsulence juridike, njė Dosje-CD ku tė regjistrojmė tė gjitha pronat industriale tė pa kthyera, tė gjymtuara, tė kaluara nėn pronėsinė e militantėve dhe fajkojve partiakė, pronat tokėsore, shtėpitė “Tė Zėna” dhe pronėsi tė tjera tė konfiskuara e tė pakthyera e tė pa shlyera, arin e grabitur. Tė hartojmė njė lloj Fature sado aproksimative. Unė vetė do jap disa shembulla praktike, se si duhet bėrė kjo. Pra tė sigurojmė njė bazė pėr zė. Ka edhe mėnyra mė tė thjeshta pėr ta zėnė mat qeverinė me gjith atė tallje kolosale qė iu ka bėrė e iu bėn qytetarėve qė i trajton tamam si rajatė e djeshėm. Ja njė: Tė kjofshin falė dynymėt e tokave, mė jep vetėm 1 dynym nė bregdet!  Ja njė tjetėr: Mbaje “shtėpinė e zėnė”, me jep vilėn e kėtij “Tė Pa Strehut” nė Velipojė …Gjithsesi: Qeveri Nano na Faturėn, mė ke borxh ti, prandaj as ta paguaj as dritėn dhe as taksat, hajde tė kusurohemi reciprokisht kėshtu! Kėtė le ta mbajė edhe Berisha!

 Propozoj tė caktohet njė Taksė fikse e pranueshme pėr gjith biznesin e vogėl dhe pa ato turrė bidatet burokratike, tė pėrjashtohen zonat e dėmtura dhe tė plaēkitura nė Shkodėr pėr njė farė kohe. Bėhuni realistė: hapni sytė, vini dorė populli nuk i pėrballon dot edhe sigurimet shoqėrore…Po ktheheni si nė 46-tėn me tatimet e jashtzakonshme, kur mė shumė kushtojnė letrat tuaja tė “lejes feudale” se sa vetė makina e sjellė nga jashtė!

    Duhen mė nė fund njerėz pėr kontrollin lokal tė fondeve publikė qė vidhen e vidhen e s’po ka gja qė e ndal kėtė hemoragji. Si mor tė digjen edhe ato dy qyqe fondesh pėr shkollėn. E din, pa qenė kėrkund ky propozimi pėr “kandidaturė” (po me thonjza) shkova te lagjia pėr kuriozitet, atje mund tė hapej njė vend sa pėr shkollė aty nė shkamb me disa shkallė tė gjera, ashtu ma mirė me shkollė se sa pa shkollė.       

    Shiko, deputeti aty te zona e ka detyrėn, ato “shkencoret e parimoret” ta thashė janė pa pare, populli pret njė pėrmirėsim tė dukshėm dhe tė rrufeshėm, investime potenciale nė Shkodėr.

 

Pyetje: Ēmendim keni pėr sloganin qė prezantoi z. Nikoll Lesi: “Investime dhe arrestime”, nuk ju duket pak si i egėr nė kontrastim me natyrėn e butė tė demokristianes?

Pėrgjigje: Edhe pse kam fare pak ditė qė po dėgjoj e vėrej, kam formuluar disa mendime e ide tė para, por sigurisht dhe absolutisht nuk mė takon mua, aq ma tepėr nė kėtė kohė tė jap sėpaku ndonjė mendim konsultues. Pėr pyetjen qė mė drejton, sigurisht se sloganin e ka menduar shtabi elektoral i partisė, sepse as mund tė mendohet se e improvizoi z. Nikollė Lesi aty pėr aty. (Me tė qeshur) Unė vetė nuk arrestoj njeri. 

Shiko investimet potenciale dhe emergjente pėr Shkodrėn edhe unė me idenė time i kisha formuluar pa e ditur fare slloganin e Partisė. Pastaj pėr "pjesėn e egėr", pavarėsisht se ndoshta ashtu tingėllon ajo ėshtė pjesė e detyrimit ligjor Nr. 1 nė njė shtet qė do tė bėhet shtet, duhet madje edhe dėnimi mbas arrestimit dhe vėrtetimit tė fakteve. Kuptimi i madh i brendėshėm, siē mė duket mua ėshtė “Investime shtetėrore, kontroll dhe dėnime ligjore pėr abuzuesit e vjedhėsit e fondeve publike”. Besoj se aty nuk flitet vetėm nė “kohėn e ardhshme tė pėrparme”, por edhe “nė tė shkruarėn retrospektive”, apo jo…  

Unė pėr vete, qė tė lehtėsoj njė pyetje, i them votuesve: “Mė jepni mundėsinė qė t’ju pėrfaqėsoj dhe do tė bėj maksimumin e mundshėm”, mė thjeshtė “VOTONI NĖ ZONĖN NR. 5 PĖR PARTINĖ DEMOKRISTIANE”!

 

Pyetje: Ēfarė do tė veēonit me pak humor nga parlamentarėt e kaluar si mė tipike?

Pėrgjigje: Shiko, po ma bėn pyetjen gati si ndonjė ish deputeti a deputeti. Tipikė nga ata  ka aq shumė. Por, ja se ē’po mė pjell mendja nja dy tipike. Dy Berishat, njėrit qė s’ia dimė zėrin aspak dhe tjetrit qė edhe ujin nė gotė e pi sikur po ia vjedh kujt, se i shkon koha, pėr tė folur pa mbarim. Caci me stilograf, me ēantėn e fakteve dėng e duke iu derdhur edhe faktet edhe pėshtyma prej goje dhe Tosi, pa ēantė e pa stilograf fare…dhe me sa duket tashmė pasurimi KPD-ar ruan nivelin si nė enėt komunikues.

 

Pyetje: Do tė debatonit direkt me Prefektin dhe kandidatėt e tjerė?

Pėrgjigje: Po ta kisha emrin edhe ndoshta do t’i kisha ftuar nė debat me paratė e mija, se televizionet janė me para apo jo, por po tė mė ftojnė ata mua pse jo shkoj tė debatojmė pėr mirė pėr Shkodrėn tonė. Sidoqoftė njė emision televiziv do ta bėjmė edhe ne sepse nuk jemi edhe aq fukarenj, pastaj se mos ēojnė shumė kandar televizionet e posterat. Nanua nuk gaboi shumė kur tha se ka gabuar Ramizi qė mė la mua majtas e Berishėn djathtas, se duhet tė na i kishte ndėrruar krahėt, dua tė them se punėt vendosen tjetėrkund…

 

Pyetje: Me ēfarė do ta mbyllim?

Pėrgjigje: Me humor mor burrė, se as unė e as ai qė do tė zgjidhet nga zona Nr. 5 edhe sikur ta nxjerrin nė selamet kėtė Zonė, nuk e shpėtojmė dot Shqipėrinė dhe mė veēanėrisht Shkodrėn nga ky hall i madh qė e ka pllakosur dhe e keqia mė e madhe ėshtė se as nuk ka ndonjė fije shprese pėr tė ardhmen me gjith kėtė rrėnim qė ka aktualisht.

    Pėrgjat trainingut shoku nga Pogradeci, qė kisha nė krah, mė thotė: “A nuk bėhet gjė pa para nė kėtė vend ore”! Unė i tregova njė ndodhi nga “Qeveria e Vlorės”. Ministri i arsimit Petro Poga, propozoi tė hapej nė Vlorė njė Akadhemi. Tė nesėrmen nė kasaba tė Vlorės mileti po diskutonte me zjarr kėtė haber dhe dikush i thoshte edhe si Hamidie etj, kur ia mbėrriti njėri: “Qysh i thonė more asaj tė mallkuare fjalė qė nxori djethinaj z. Pogė dhe nga sa do tė na paguajnė”. 

Kur morėm me dalė nė pushim, mbasi pas nja dy orė e kusur qė grinte amerikani, shoku qė kisha nė krah mė pyeti :

-Hė si tu duk leksion-fjalimi?

            -Ka harruar edhe diēka tė vogėl. Xhoxh Bernard Shou ka shkruar, se edhe fjalimi mė serioz nė botė mund tė kthehet si mė komiku e mė qesharaku me disa xheste tė mimikės e pėrdredhje tė zėrit”! 

Nė realitet na ishte ngjitur paksa gaz, qėkurse njėri na imitoi Arbnorin, i cili sidoqoftė ka edhe emėr e proporcional jo si ne demokristianėt qė s’kemi as emra. Mirė ne qė e kthejmė me gaz, po ai rreziku me “staf elektoral” qė donte edhe dietat…

    Dhe mė nė fund, sa pėr tė vėrtetuar se nga ngjyra e syve nuk kuptohet asgjė, qyshse hyra te ai Hotel Dajti, kisha njė ndjenjė humori tė brendėshme. Mu kujtua se njė gazetar italian kishte shkruar kėtė ndodhi: “Shkova nė Albani pėr tė intervistuar Presidentin Ramiz Alia. Atje mė thanė se ishte shumė i zėnė e vetėm mbas nja njė jave, mund tė lirohej. Mė sistemuan te Hotel Dajti, qė ata e mbanin pėr tė madh, por nė realitet ishte edhe mė poshtė se njė hotel katundi. Ulem atje nė lokal i mėrzitur, kur po mė vjen njė tip me njė anglishte tė pjerdhur: -A po ma bani nji intervistė mue, se do t’ju qeras unė?  Mbas nja dy orėve i kisha marrė vesh tė gjitha punėt e Shqipėrisė dhe sekretin e madh tė saj. Nxora celularin dhe preva biletėn e kthimit po atė mbasdite pėr Itali. Ky njeri ishte Sali Berisha dhe sekreti madh ishte se albanezėt/shqiptarėt janė shumė mikpritėsa se atje njė kafe nuk kushtonte me nder as njė merda…Hajde ta pimė nga njė kafe.

Me humor: ftoj Berishėn dhe Nanon, me qė jam edhe i rregjistruar, tė ma japin njė vend deputeti nga proporcionali dhe unė ta mbaj me humor “Kuvendin e Burrave” tė Republikės sė Shqipėrisė! Sa pėr majtas-djathtas kur e bėjnė tropojanėt dhe gjirokastritėt si nuk e bėn njė shkodran…

 

PS-nė nė opozitė mund ta ēojė Meta me Monikė

Kur ndeshen elefantėt nė stepė, drumiset bari. Dy elefantėt e politikės shqiptare, Nano dhe Berisha kanė ngritur feēkat lart dhe janė gati pėr ndeshjen e tyre tė madhe, ndoshta tė fundit duel nė tapetin e politikės sė tyre dramatike, pasi me siguri njėri nga kėta dy dragoj dhe natyrisht kėmishėgrisuri do largohet nga arena politike 15-vjeēare.

    Tė gjendesh mes Nanos dhe Berishės siē gjendet LSI-sti Ilir Meta ėshtė njė fatalizėm rrėnqethės, pasi deri mė tani askush nuk ka arritur tė mbijetojė i vetėm apo aq mė tepėr tė neutralizojė kėtė bipolaritet tė mėdhenjsh. Bijzat e sė djathtės dhe tė sė majtės kanė mbijetuar si rriqnat nė brirėt e nėnės dhi kanė mbijetuar si mizat qė u ngjiten nė rrėzė tė bishtit pelės apo lopės kush t’i dalė pėrpara dhe si penetrues tė tillė shquhen Zogaj, Pashko, Imami, Ngjela, Pollo, etj., tė cilėt duke hedhur mėnjanė moralin politik kanė zgjedhur tė kthehen nė tė shkuarėn e tyre tek nėna qė i polli dhe i rriti, dhe tek babai autokrat qė i rrahu e i shqelmiti. Ilir Meta sot ndodhet nė momentin mė tė vėshtirė tė aventurės sė tij dhe pothuaj ka fare pak zare pėr tė luajtur. Njė nga alternativat e tij tė hidhura ėshtė tė mirėpresė ftesėn “bujare” tė Nanos, pra tė kthehet nė njė aleancė me partinė nga ka dalė, duke harruar tramet qė ka ngrėnė dhe duke ngrėnė tė pėshtyrat e veta qė ka hedhur mbi ish-taborrin e vet tė “lavdishėm”. Meta ka edhe njė alternativė tjetėr tė dytė, tė rreshtohet nė anėn e Berishės, armikut tė tij tė kahershėm, gjė tė cilėn nuk mund ta bėjė dot hapur kurrsesi, nė qoftė se nė prapaskenė ekziston njė aleancė Meta-Berisha socialistėve s’u mbetet alternativė tjetėr veē tė ngrejė flamurin e bardhė! Deri tani Meta duket se nuk lėkundet qė t’i bashkangjitet asnjėrit kampion por pozitat e tij janė tėrėsisht difensive. Sistemi maxhoritar i zgjedhjeve LSI-sė nuk i lejon alternativė fitoreje, pavarėsisht deklaratave shumė optimiste tė ish-kryeministrit. LSI nuk ka ku t’i gjejė votat tjetėrkund veē shportės sė majtė elektorale dhe rrjedhimisht nė mėnyrė tė paevitueshme u dhuron ato (nė sistemin maxhoritar) PD-sė. Nė qoftė se Meta kėrkon me ēdo kusht rrėzimin e Nanos, kjo ėshtė e vetmja fitore qė mund tė arrijė, njė fitore e hidhur qė do provokonte humbjen e sė majtės, ku padyshim merita kryesore do t’i atribuohej Metės, jo Berishės, i cili shihet akoma me skepticizėm nga votuesit deri tek tė tijtė, tė cilėt pėr tė mbetur nė politikė nuk kanė shans tjetėr veē tė rrinė gojėkyēur si ēiraku para ustait.

    Nė fakt ekziston edhe njė alternativė e tretė ku Meta shpreson tė fitojė njė numėr tė mjaftueshėm deputetėsh, gjė tė cilėn edhe do ta arrijė padyshim dhe kėshtu do tė ketė luksin tė jetė guri i peshores, tė jetė pra nė gjendje tė pėrcaktojė kushtet pėr formimin e njė qeverie tė re tė sė majtės. Por ky variant mbetet shumė nė pikėpyetje pasi nuk dihet dot a do tė jetė nė gjendje PS tė korrė njė fitore tė mjaftueshme qė do ta detyronte t’i shtrinte dorėn Metės, ndėrkohė kur Dushku i ri do tė vihet nė zbatim nga tė dyja kampet, fenomen qė favorizon aleatėt e vegjėl PSD, PAD, PA tė cilėt ndonėse pa elektorat janė nė pozita shumė komode dhe nuk mund tė rrezikohen asnjėherė siē mund tė rrezikojė Meta i cili me pėrbuzje vuan ndėshkimin e tradhėtarit. Njė e panjohur tjetėr e kėtij viti elektoral ėshtė edhe LZHK-ja e cila edhe ajo do t’i heqė vota PD-sė, gjysmėhėnės sė Berishės. LSI dhe LZHK do tė zbusin bipolaritetin PS-PD, por kurrsesi nuk kanė shans tė dalin si forcė e tretė ekuilibruese. Humbja mė fatale pėr Metėn do tė ishte njė fitore e PS-sė pa patur Metėn brenda, e njėjta gjė duhet thėnė edhe pėr LZHK-nė, njė fitore e PD-  pa LZHK-nė brenda do ishte humbja mė e keqe e mbretėrorėve.

    Ėshtė vėshtirė tė parashikohet oroskopi i kėsaj stine politike ngaqė optimizmi i shqiptarėve ėshtė nė parametrat mė minimal se kurrė, ku protesta e tyre besoj se do tė shfaqet me refuzimin pėr tė votuar nė njė masė mė tė madhe se kurrė. Por gjithsesi mercenarėt dhe militarėt do tė votojnė pa asnjė mėdyshje dhe nė bazė tė vullnetit tė tyre pasionant do tė konfigurohet parlamenti dhe qeverisja e ardhshme. Tė gjithė hamendėsojnė se kush do tė jetė fituesi, njė PS e konsumuar qė s’meriton dot njė mandat tė ri tek e cila e vetmja rreze shprese qė ka mbetur ėshtė zėri i vetmuar i Edi Ramės. Nga ana tjetėr njė PD e mbushur me mėkatarė qė veē qimen kanė ndėrruar, shkurt llafi ujqėrit e vjetėr tė dy kampeve vallėzojnė tė veshur me lėkurė qengji, tė cilėt po luten, pėrgjėrohen e kėrkojnė falje pėr tė shkuarėn 15-vjeēare qė na lanė jashtė Evropės tė cilėn mendonin se do ta arrinin brenda ditės. Janė pikėrisht kėta ujqėr qė hiqen si engjėj qė i sollėn kėtij vendi humbje e fatkeqėsi mė shumė se Lufta e Dytė Botėrore, janė pikėrisht kėto kurva qė na sollėn vitin kopil tė ’97-s, ndėrsa sot secila betohet pėr virgjėri, ndėrsa nesėr nuk pjerdhin fare pėr votuesit e tyre por turren si hamshorė tė tėrbuar pėr tė poseduar monopolet qė u servir shteti i tyre privat, rozė apo blu qoftė. Ftesa e Nanos ndaj metistėve difton qartė se anija socialiste po ndjen lėkundje tė forta. Ju “trima” socialistė kur dje tė dehur nga pushteti i mbyllėt shtigjet ēdo fraksioni, pėrse legalizuat tani nė mbarim tė kulaēit qeverisė? Socialistėt ndjehen tė trembur, hija e Berishės i tmerron, njė rikthim i tė cilit do tė thotė falimentim i turpshėm i tyre. Nga ana tjetėr Berisha ndjehet i pasigurtė pėr tė marrshuar drejt fronit kryeministror, prandaj thėrret gjithė tė rebeluarit, i pėrgjėrohet LZHK-sė dhe ėshtė gati tė bashkėpunojė edhe me djallin veē tė shporrė Nanon nga pushteti, ndėrsa njė rifitore e Nanos do tė thotė vdekje pa nderė e lavdi pėr kryetrimin Berisha, qė pret tash tetė vjet tė nusėrojė edhe njėherė qė ka pėrdorur tė gjitha mjetet e luftės politike qė nga rebelimi i 14 shtatorit, gurėt, shishet dhe tani mė sė fundi nė rolin e moderatorit tė hapur e luajal dhe mė afėr se kurrė pushtetit pas rrėzimit tė tij tė trishtuar. Sot pėr sot dimė qė jemi nė muajin maj, njė muaj para pėrplasjes sė madhe, tė presim gjakftohtė se ēfarė do tė sjellė 4 korriku.

Prelė Milani

 

Fisheku qorr i Kryeministrit

Sa mė shumė afrohet dita e zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005, aq mė tepėr shtohen drithmat e etheve pėr pushtet.

    S’ka ditė qė nė emisionet e lajmeve tė mos dėgjojmė sharje, fyerje pa doganė e premtime marramendėse pėr kulla tė fildishta e pallate shumėkatėshe, sa po t’i besojė njeri s’tė bėn zemra ta lėsh kėtė vend. Premtimet bėhen nga tė dy krahėt, sa majtas-djathtas, a thua se flasin pėr njerėz qė jetojnė jo nė Shqipėri, por diku tjetėr.

    Tė ēuditiin ankesat prej kukuvajke tė “kėpėdarėve” socialistė qė vazhdojnė t’i bien fyellit tė ndryshkur nė tė njėjtėn vrimė duke pėrsėritur si papagallė ngjarjet e ’97-ės qė erdhėn si rezultat i rėnies sė piramidave mashtruese qė ata vetė i ngritėn duke i mbledhur paratė popullit fukara nga frika se prite Zot po pasurohet.

    Baballarėt e socialistėve, qė drejtuan institucionet shtetėrore e kooperativat bujqėsore, qenė ata qė mbushėn thasėt me para dhe u zhdukėn pa lėnė gjurmė si kripa nė ujė. E pastaj, po ata nxitėn popullin nė revolta pėr t’i kėrkuar qeverisė paratė qė vetė ua vodhėn. Pa pikė turpi e ndere thėrrisnin nėpėr rrugė: “Kapeni hajdutin!”.

    Cili ėshtė ai trutharė qė u beson mė socialistėve se do tė sjellin parajsėn e humbur?! A s’ishte vetė lideri i socialistėve qė u premtoi shqiptarėve se do t’ua kthente paratė qind pėrqind?! E tash del Braēja e thotė nė Televizionin “Klan” se s’kishin ku t’i merrnin qė t’ua kthenin paratė shqiptarėve, sepse vetė huadhėnėsit ia kishin marrė njėri-tjetrit. Populli thotė: “O fol e mba(je), o p... e mos ha!”.

    Mos kujtojnė zotėrinjtė pushtetarė socialistė se prapė populli ynė (ai qė ka mbetur pa u arratisur) ėshtė me mendėsitė e viteve tė para ’90-s kur drejtonin e mashtronin baballarėt e tyre tė cilėve populli u “besonte” symbyllur!

    Nė fshatin Barbullush tė Shkodrės, nė njė tubim ku po i merrej fytyra fshatēe njė tė riu qė nuk dilte nė punėt e kooperativės bujqėsore, mbledhjedrejtuesit ftoi tė atin e djalit plangprishės qė t’i jepte dėnimin e merituar tė birit.

    -Ta ēoni nė Amerikė, atje ku njerėzit vdesin pėr bukėn e gojės! - dha dėnimin pėr tė birin plakshkreta qė u besonte fjalėve tė brigadierit.

    Sikurse atij plaku, shumė vetėve u qe mbushur mendja se pas “ēlirimit” do tė hanin me lugė ari, ose nė kooperativė bujqėsore do tė punonin sa tė mundnin e tė merrnin sa tė donin...

    S’kėndohen kėngėt e reja me avazin e vjetėr, zotėrinj pushtetarė.

    Me slloganin e ’97-s e bėtė “zgjidhjen” nė nėntėdhjetetetėn, me anatemimin e ’97-s u pėrqyrrėt nė zgjedhjet parlamentare tė parlamentit tė “Dushkut” nė 2001-shin e prap pėr pėrrallėn e vjetėr tė ’97-s doni tė merrni votat e 2005-ės. Populli do programe tė reja: luftė korrupsionit me ndershmėri, se me qeverisjen tuaj janė pasuruar bythėshqyerit qė s’kanė ditur tė lidhin ushkurėt e brekėve tė veta, institucione tė besueshme shtetėrore, frenim i prostitucionit dhe i poshtėrsirave tė tjera qė erdhėn nga keqqeverisja, jo vetėm e juaja, por edhe paraardhėsve tuaj, pseudodemokratėve qė menduan se shteti ishte ēiflig pėr tė mbushur xhepat ashtu siē po bėhet sot.

    S’ėshtė parė e dėgjuar prej ndonjė kryeministri si ky i yni qė paradite tė shanė, tė poshtėron, tė pėrēudnon e ta nxjerr bojėn me tė parė e tė mbramė, ndėrsa pasdite “tė fton”: “Eja tė bashkėqeverisim!”.

    Sė fundi, Kryeministri nxori nga sepetet e “pajės” sė vet fishekun qorr tė mauzerrit, “pelegrinin” e “zonave folklorike, bajraktare, arkaike e kanunore” tė Veriut, zotin Rama, i cili me gjatėsinė e tij do tė mund tė mbėrrijė edhe majat e bjeshkėve tona kryelarta e ta “shpėtojė” nga fundosja barkėn e rėnduar nga dhjami i kėtyre 8 viteve nė pushtet.

    Fryn era pėr ndryshime, zotėrinj socialistė. Boll zhurmė, shumė zhurmė pėr asgjė! “Uji i ndenjur qelbet!” - thotė populli. Lėshojeni pushtetin me tė mirė, pa sharė, pėshtyrė e fyer ashtu siē i takon njė udhėheqėsi tė emancipuar qė vetėkrahasohet me  Toni Bler, (bashkėmoshatar), por tė lindur e rritur njėri ku “lind” e tjetri ku “perėndon”. Lėreni kėtė vend tė shkojė atje ku dėshiron, nė Evropėn e Bashkuar, se me rrena, broēkulla mashtruese e mjekrra tė parruara, s’ia mbushim mendjen askujt se kemi sy pėr “Qabe”.

    Le tė kakarisė kuke e vetme sa tė dojė Meksja zonjė, se kemi filluar “negociatat” pėr “asocim e stabilizim” (fjalė tė mėdha pėr njė politikane), por s’bėjnė para nė tregun ku duan tė shiten.

    Ėshtė mirė qė kėtij populli t’i shkulen nga truri vargjet lapidar tė Fishtės: “Qe besa burra, nuk kam nga t’mbaj,/mbasi do thirrun sot derri dajė”.

Broz Simoni

 

Jeta ėshtė e pasigurtė nė Shqipėri

Sundon anarshia nė Shqipėri. Jeta e qytetarėve ėshtė e kėrcėnuar. Edhe nė mesditė, edhe nė mesnatė mund tė grabitet tjetri, mund tė dhunohet, mund tė vritet. Kėshtu ngjan me shtetasin Stak Mirash Demaj. I moshuar, mbi 60 vjeē, mė 20 maj 2005, teksa po shkonte tek vjehrri i vajzės nė Bajzė sė bashku me gruan e tij, Lajde Demaj, ndalohet nė rrugė dhe rrahet barbarisht pa asnjė shkak. Edhe e shoqja qėllohet kafshėrisht. Duhna nga persona tė paidentifikuar, ka qenė aq e ashpėr saqė Stak Demaj mjekohet nė Spitalin e Shkodrės.

    Ja pra, ndėrkohė qė fushata elektorale reklamohet si “elegante”, jeta e qytetarėve shqiptarė ėshtė e rrezikuar.

Zog Hysenaj

 

TJETĖRHERĖ KUR TĖ FLISNI PĖR EKSTREMISTĖT SHQIPTARĖ, MOS HARRONI PA THEKSUAR EDHE KRIMINELĖT SERBĖ!!

Zotni Oliver Ivanoviē, nė rolin e pėrfaqėsuesit tė listės tė votuesve serbė nė Kosovė, tha nė TV se janė bėrė ca pėrparime, nė krahasim me fillimin e punės nė Prlament, kur as komunikonin me shqiptarėt; kurse sot edhe komunikojnė...por nuk po dihet se kur do tė kuptojnė ekstremistėt shqiptarė, nevojėn pėr normaliizimin e situatės? Ata qė kanė vra serbė, nesėr mund tė vrasin edhe shqiptarė?- gajlohet Ivanoviē, as pa i vajtur mendja tė theksonte krimet serbe nė Bosnjė e nė Kosovė etj.!?!

Po atė ditė, Republika Srpska pranoi masakrat serbe nė Srebrenicė, kur janė masakruar 8731 myslimanė!!!

Kurse ne shqiptarėt mbase nuk i kemi harruar masakrat serbe tė tashme dhe tė dikurshme: msakrat e Toplicės mė 1878; msakrat ēetnike nė Keqekollė e nė Prapshticė mė 1921, masakrat ēetnike nė Gjilan 1945, masakra serbe nė Kazermėn e Praqinit mė 3 shtator 1987, nė ora 3 tė mėngjesit, kur oficerėt kriminelė serbė futen nė fjetat nr. 41 e 42 dhe vrasin ushtarėt e shėnjua paraprakisht, nga ēdo Republikė nganjė: pėr ata bindur Vendin dhe Botėn, kinse, "pėr atentatin e shqiptarėve kundėr Jugosllavisė"!!!-dhe masakrat ēetnike nė Kosovė e nė Bosnjė aktualisht, pėr ēfarė disa nga krimnelėt serbė gjenden nė Hagė e tė tjerėt duhet tė arrestohen.

Me njė pikėpyetje tė madhe: mos edhe vetė zotni Olivet Ivanoviē ka marrė pjesė nė masakra, sikur qė ėshtė thėnė dhe ėshtė shkruar!?! Po edhe nėse s`ka marrė pjesė nė ato krime, vetė paraqitja e tij nė TV, fjalimi i ti ėshtė inkriminues dhe i dėnueshėm, vepėr penale pėr tentim tė fshehjes tė krimeve monstruoze serbiane.

Shih-Azem Hadini-Xani:"Tragjedia e Tivarit"-1990.

Nė vitin 1989, kur lėvizja social-shoviniste serbe ishte nė kulmin e promovimit tė saj publik dhe medial dhe mistifikohej si lėvizje unitariste e shpėtimit tė Jugosllavisė, nė njė takim-festė fėmijėsh pėr 8 Marsin nė Berlin, ku kishte nxėnės tė shkollės sė MP, atėbotė nga tė gjitha gjuhėt e popujve tė YU-sė, e edhe shqiptarė dhe ku unė isha mėsues, njė kolege nga Beogradi, nė njė rast, mė ankohet shumė nervoze se si nxėnėsit shqiptarė s’ po e kuptojnė fare dhe s’din se si tė merret vesh me ta. I qetė, ia ktheva se fėmijėt shqiptarė dijnė shkėqyeshėm gjuhėn gjermane / tė cilėn kolegia ime nuk e dinte fare/ si dhe gjuhėn e tyre amtare, gjuhė e cila nė shtetin e quajtuar Jugosllavi flitej nga jo mė pak se 3 milionė banorė, ndėrsa kjo si mėsuese nuk e din asnjė fjalė tė kėsaj gjuhe dhe as tė gjuhės gjermane, sado qė nė Gjermani ka tashmė 3 vjet qė jeton, por me megalomaninė e saj mendon se gjithė bota duhet ta dijė serbishten e saj. Thėnia "Govori jezik u koji te razume celi svet i bog" (Fol gjuhėn nė tė cilėn tė merr vesh gjithė bota dhe zoti) ishte njė nga marrėzitė serbe, e njohur nė ish Jugosllavi, prapa tė cilės s’ ka dyshim fshihej edhe aspirata serbe hegjemone, e cila mė vonė rezultoi me vdekjen e afro 200.000 njerėzve dhe zhvendosjen e milionave.

Kadri Osmani

 

 

Nė Europė nuk shkohet me vese

Pėr fat tė keq, ne shqiptarėt, mė shumė se asnjė popull tjetėr nė Ballkan, po “ripėrtypim” veset mė perverse qė na i lanė nė “derė” pushtuesit e tė gjitha ngjyrave, e nė veēanti ato qė na lanė pushtuesit osman! Vėrtet ėshtė pėr tė ardhur keq kur konstaton se edhe sot mabs 93 vjetėsh pavarėsi, “ushqehemi” nga veset e lartpėrmendura dhe mė konkretisht trashėgojmė demblellėkun, hatėrllėkun, nepotizmin e mbi tė gjitha tarafllėkun. Siē e thamė mė lart, kėto vese dhe fenomene ekzistojnė dhe nė vende tė tjera, por (pėr fat tė keq) tek ne kanė pushtuar ēdo qelizė tė jetės qytetare nė tė gjitha qelizat e shoqėrisė dhe ē’ėshtė mė e keqja edhe pjesėn dėrrmuese tė administratės shtetėrore, nga baza deri nė kupolė...

    Kur flasim pėr dembel-llėkun i referohemi epitafit mjaft tė njohur dhe tė pėrdorur nė ēdo kohė: “dembel Stambolle”. Kur flasim pėr hatėrllėkun apo rehatllėkun, ky i fundit nėnkupton parazitizmin dhe ky “infeksion” na vjen nga i njėjti “virus” i lartpėrmendur. Nepotizmi ėshtė shfaqja mė evidente dhe fenomeni mė negativ i cili vė nė efiēencė paaftėsinė duke e ēuar shoqėrinė drejt degradimit, ndėrsa shtetin drejt greminės. Dhe janė pikėrisht kėto vese tė trashėguara nė shekuj qė vazhdojnė t’i zėnė frymėn shoqėrisė dhe shtetit shqiptar duke na rradhitur nė fundin e “tabelės”, madje jo vetėm nė Europė, por dhe nė shtetet fqinje tė Ballkanit!... E gjithė kjo vetėm sepse kėrkohet qė njeriut t’i gjendet puna dhe jo punės njeriu...

    Duke ndjekur emisionin e lajmeve tė orės 2000 tė dt.10 maj 2005 nė RTV publik Shqiptar, ndėr tė tjera pashė dhe mbjelljen e tri pemėve para Akademisė sė Shkencave. Njė pemė i kushtohej Buzukut, njė Bogdanit dhe njė Papės Gjon Pali II (Vojtilės). Kėtij evenimenti sa simbolik aq dhe madhėshtor i bėri komentin Drejtori i Muzeut Kombėtar, z.Moikom Zeqo me njė ligjėratė mjaft bindėse, me fjalė tė zgjedhura jo vetėm si retorikė, por me paraqitje faktesh me njė kompetencė tė lartė shkencore, ku ēdo figure i evidentoi vlerat duke shpalosur aftėsitė e njė studiuesi serioz. Ajo qė mė ngacmoi (pse jo dhe mė emocionoi) ishte krahasimi qė autori i bėnte Papės Vojtila me Papėt e shekullit XV dhe lidhjet e tyre me strategun gjenial tė tokės arbėrore, Gjergj Kastriotin. Nė ato lartėsi qė ata (papėt) patėn ngritur Kastriotin duke e quajtur “Atlet i Krishtit”, edhe Papa Vojtila ngriti veprėn e Shenjtėreshės sė ardhshme, Nėnė Terezės. Kjo ligjėratė e shkurtėr por mjaft e ngjeshur e Zeqos mė riktheu kujtesėn tek disa figura pseudohistorianėsh dhe pseudopolitikanėsh (emrat e tė cilėve s’ia vlen t’i citojmė) sa herė janė munduar t’i baltojnė Kastriotin e Bogdanin, madje kanė patur paturpėsinė tė akuzojnė dhe Krenarinė e Globit, Nėnė Terezėn, si “agjente e Vatikanit”!?... Jam i bindur se sa mė lart tė ngrihen kėto (tri) pemė tė mbjella para Akademisė sė Shkencave, aq mė shumė do tė “zbehen” vlerat e asaj Akademie qė ka doktoruar antihistorianin e Skėnderbeut, Sabaudin Ferraj dhe ka “graduar” “Profesor” autorin e antihistorisė sė Haxhi Qamilit... Nė demokraci kushdo mund tė shkruajė por jo gjithēka mund tė “pjellė” fantazia e mendjeve tė sėmura ose tė atrofizuara...

    Akademia e Shkencave dhe Fakulteti Histori-Filologji para se tė testojnė ata qė u jep tituj e grada “gratis”, duhet tė testojė dhe reformojė vetveten... Duke i qėndruar besnik titullit tė shkrimit, gjykoj se puna realisht (mes shumė tė tjerėve qė nuk i njoh) u ėshtė gjetur tre intelektualėve tė shquar:

1) Aurel Plasarit - Drejtor i Bibliotekės Kombėtare

2) Moikom Zeqos - Drejtor i Muzeut Kombėtar

3) Edi Ramės - Kryebashkiak i Tiranės.

    Kėtė mendim e jap thjeshtė me gjykimin e qytetarit, pa asnjėlloj paragjykimi partiak, krahinor apo religjioz.

    Dhėntė Zoti qė “kombinati” i kulturės shkodrane tė na “dhurojė” tė tillė intelektualė.

Mark Bregu

 

Filozofia e kurthit

Njė kurth i sofistikuar duket ishte pėrgatitur pėr ta eliminuar fizikisht kėtė familje prej pesė personash. Ėshtė Lin Rrusti, gruaja e tij Mimoza, dy djemtė Ervis dhe Elton si dhe vajza Ermelinda qė u pėrballėn me kėrcėnime me eliminim fizik kohėt e fundit, deri sa gjetėn mundėsinė e braktisjes sė vendit tė tyre. Kėrcėnime me telefon, me letra, por edhe me breshėri plumbash nė drejtim tė shtėpisė sė tyre. E vetmja shpresė jete, rruga pa rrugė e ikjes. Njė plagė kjo qė pėrbėn njė fenomen nė Shqipėrinė postkomuniste, ku anarshia e pasiguria janė permanente. Lin Rrusti, vėllai i policit Eduard Rrusti, punonjėsit tė policisė qė falė edhe bashkėpunimit me zbulimin inteligjent amerikan, arriti tė zbulojė “celulėn” serbo-shqiptare tė kontrabandės sė lėndėve eksplozive C4, ėshtė bėrė objekt i vėmendjes sė gazetės sonė edhe njė herė tjetėr. Por sot familja e Lin Rrustit nuk ka fare adresė. Ne e kemi thėnė shqetėsimin dhe shteti shqiptar ka pėrgjegjėsi pėr dhunėn e ushtruar, siē edhe ka pėrgjegjėsi nėse struktura tė po kėtij shteti dekonspirojnė ata qė bashkėpunojnė me shėrbimet perėndimore dhe mė pastaj tė afėrmit e tyre vihen nė shėnjestėr pėr t’u eliminuar. Nuk mund tė themi pėr hakmarrje bandash apo pėr ndonjė qėllim qė vetė ky shtet fsheh. E vėrteta ėshtė kokėfortė dhe filozofia e kurtheve pėr tė vrarė njerėz tė mirė apo pėr tė pėrmbushur dėshirat e kontrabandistėve nuk mund tė fshihet.

    Kjo tregon se pasiguria pėr jetėn, konkretisht e familjes Rrusti, qė nuk ka adresė as pas publikimit botėrisht tė hakmarrjes mbi tė, ėshtė produkt i vetė shtetit shqiptar qė pėrditė e mė shumė po e largon Shqipėrinė nga integrimi europian.

Albert Vataj

Intervistė me krijuesin e ri Bruno Mema

Pyetje: Me pak fjalė, kush ėshtė Bruno Mema?

Pėrgjigje: Nė fakt e kam tė vėshtirė tė flas pėr veten. Megjithatė mund tė them se jam njė njeri i thjeshtė. Aktualisht maturant dhe mė pėlqen tė shkruaj. Pėrveē kėsaj i adhuroj shkencat politike dhe studimet. Adhuroj tė udhėtoj nėpėr amfiteatre, veēanėrisht ato tė jugut tė Shqipėrisė dhe Malit tė Zi. Kam pasur ėndėrr tė veēantė futbollin, por pėr njė arsye a pėr njė tjetėr mund tė them se kjo ka mbetur thjesht njė ėndėrr e imja edhe pse jam munduar ta bėj realitet nė tė gjitha mėnyrat, por...

Pyetje: Fėmijėria juaj?

Pėrgjigje: Fėmijėri normale, e karakterizuar nga njė jetė tepėr modeste. Mė pas mbarova klasėn e tetė, ku njė pasion i ēmendur pėr futbollin mė detyroi qė tė konkuroja nė shkollėn e Mjeshtrisė Sportive “Loro Boriēi”, ku fatkeqėsisht nuk fitova. Kjo nuk i erdhi si shkak i mospėrgatitjes sime, por pėr aryse qė mendoj se mund tė kuptohen pa dashur tė bėj komente, megjithatė nuk u dorėzova por u aktivizova me ekipin e tė rinjve tė Vllaznisė, edhe pse pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr sepse nuk kisha mundėsi.

Pyetje: Po adoleshenca juaj?

Pėrgjigje: Nuk kam patur njė adoleshencė normale nė jetėn time personale. Mosrealizimi i disa gjėrave qė dikur i kam pasur pasion, mė bėri qė unė t’i futesha rrugės sė letėrsisė. Mendoj se ėshtė e vetmja gjė qė tė ndihmon t’i thuash gjėrat nė atė mėnyrėn e pakufizuar, ashtu si ti vetė i koncepton. Pėrfshij kėtu edhe zhgėnjimet e kėtij realiteti monoton. Ky konkluzion mė ēoi tek poezia nėn atė dhunėn e verbėr tė jetės nė art.

Pyetje: Krijimi juaj i parė. Nė qoftė se kujtoni llojin dhe titullin.

Pėrgjigje: Krijimi im i parė ka qenė i pafajshėm. Ka qenė prozė. Njė prozė e trishtuar, e ndrydhur... Mė e bukura ėshtė se unė i kam vėnė si titull njė fjalė qė nuk ia dija kuptimin. “Melodrama” ėshtė fjala qė unė e pėrvetėsova nga njė kėngė e Andrea Bocellit pėr tė titulluar krijimin tim tė parė pa e ditur nė tė vėrtetė kuptimin e kėsaj fjale.

Pyetje: Mos ju ka shtyrė dikush tjetėr t’i futeni kėsaj rruge?

Pėrgjigje: Si fillim ishin hartimet e shkollės 8-vjeēare. Aty unė fillova ta ndjeja krijimin mė pranė vetes. Gjithashtu kėtė e vuri re edhe mėsuesja ime e letėrsisė Migena Corri, e cila mė dha shtysė qė unė tė vazhdoja mė tej. Kjo ka ndikuar relativisht shumė tek unė.

Pyetje: Sa e rėndėsishme ėshtė pėr ju tė krijoni?

Pėrgjigje: Nė kohėn qė jetojmė mendoj se tė krijosh ėshtė moment relaksi dhe kėnaqėsie. Dhe kam arritur nė pėrfundimin se mė pėlqen kur njerėzit shijojnė poezitė e mia. Ndoshta po tė mė pyesnit pėrpara nuk do ta besoja kurrė se do tė arrinte njė ditė qė unė do tė shkruaja poezi pėr tė tjerėt por ja qė ndodh edhe tė ndėrrojmė krejtėsisht mendim mbi diēka. Ėshtė vetė jeta qė na ndryshon. Ėshtė shumė e lodhshme pėr tė qenė i ndjeshėm. Vjen njė kohė kur letėrsia tė do pėr vete dhe ti duhet t’i jepesh asaj.

Pyetje: Mos doni tė thoni qė poezia erdhi tek ju si rastėsi?

Pėrgjigje: Jo, erdhi si pėr tė sfiduar realitetin e padurueshėm.

Pyetje: Tani jeni maturant. Planet tuaja pėr tė ardhmen?

Pėrgjigje: Sė pari shkolla e lartė, ku mendoj tė vazhdoj juridik apo shkencat politike. Kam njė shije tė veēantė edhe pėr publicistikėn. Megjithatė nuk i dihet.

Pyetje: A e shihni tė ardhmen tuaj tek poezia?

Pėrgjigje: Mundohem ta shoh.

Pyetje: Aktiviteti juaj krijues.

Pėrgjigje: Kam botuar nė disa gazeta tė ndryshme lokale tė Tiranės, nė Revistėn “Test”. Kam botuar nė internet nė Mal tė Zi. Gjithashtu kam pasur kėnaqėsinė e veēantė tė kontaktoj me anė tė telefonit me njė nga vartėsit qė punonte nė Vatikan, pasi edhe atje kam botuar diēka. Ishte njė telefonatė falėnderimi dhe mirėnjohjeje.

Pyetje: Si ėshtė Brunoja nė tė pėrditshmen me shoqėrinė, familjen, nė rrugė...

Pėrgjigje: Nė tė gjitha rastet nuk jam poet, por vėzhgues. Jetoj tė pėrditshmen me normalitet kudo dhe mundohem tė integrohem nė kėtė normalitet edhe pse shpesh herė tė krijon pėrshtypjen sikur ėshtė paksa e vrazhdė.

Pyetje: Koncepti juaj mbi jetėn, realitetin dhe sa mundėsi i ofron ky realitet poetit tė ushtrojė aktivitetin e tij?

Pėrgjigje: Jeta mė duket si detyrė, si provė, ose si njė letėrsi qė nuk ia vlen qė tė krijojmė aq shumė. E, pėrsa i pėrket mundėsive ato janė tė pafundme nė dy anė. Nė anėn negative ku ndodh ai procesi ku pena e ftohtė rroket nga dora e ngrohtė e poetit. Ekziston njė ēast magjik qė poeti shkrihet i tėri nė pėrrallėn e absurditetit tė kohės. Ndėrsa nė anė pozitive ku unė gjej edhe frymėzimet e mia, janė galeritė e arteve, koncertet e mirėfillta, gėzimet familjare e shoqėrore, ku mundohem tė ngjiz vargjet popullore.

Pyetje: Para disa muajsh keni promovuar edhe librin tuaj tė parė me titull “Emri apo fryma”. Njė titull abstrakt ky, pse?

Pėrgjigje: Ndoshta njė sqarim tė mirėfilltė do ta gjeni tek poezia ime e parė, po me kėtė titull qė hap librin tim. Megjithatė ideja ėshtė kjo qė njeriu ėshtė nė dilemė. Nuk arrin ta pėrcaktojė a ka jetuar me frymėn apo me emrin... Dua tė shtoj gjithashtu se edhe kopertina e librit tim ėshtė vetė njė poezi abstrakte.

Pyetje: Libri juaj mban firmėn e njė poeteje tė njohur, Mimoza Ahmeti, dhe nė atė libėr pėrveē vlerėsimeve shkruhet edhe “Kolana e zėrave tė rinj”. Si ndjeheni?

Pėrgjigje: Kolana e zėrave tė rinj do tė thotė bashkimi i zėrave tė rinj. Kjo ėshtė njė sigėl e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti”. Sinqerisht ndjehem krenar qė jam pjesė e kėsaj kolane dhe ndjehem shumė i vlerėsuar nga kritikė tė njohur tė zonės dhe me ato qė kam pasur rastin tė rri me ta, por dua tė theksoj se nga ana tjetėr libri ka pasur vėshtirėsi pėr t’u kuptuar.

Pyetje: Planet tuaja mė tė afėrta.

Pėrgjigje: Kam pėrfunduar njė libėr tė dytė me poezi. Kam provuar tė shkruaj nė gjuhėn Gege edhe pse e di qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’i dhėnė tingullin origjinal tė Gegnishtes. Mendoj se brenda kėtij viti libri im i dytė do tė jetė nė duart e lexuesve.

Pyetje: Dhe nė fund, njė mesazh tuajin pėr lexuesit e gazetės “Shqipėria Etnike”.

Pėrgjigje: Duhet tė lexoni sa mė shumė. Kjo ėshtė kėshilla ime, sidomos pėr rininė e sotme. Pėr shembull emrat e mėdhenj botėror rus dhe francezė. Emrat e mėdhenj shqiptarė qė janė baza e zhvillimit tė letėrsisė. Nė kėto krijime mund tė takojmė personazhe me mė tepėr njerzillėk se personazhet qė takojmė nė rrugė. Unė personalisht ndėr mė tė preferuarit e mi nga letėrsia shqipe, ose mė mirė pėr tė thėnė mė i veēanti ėshtė krijuesi i fjalės artistike Migjeni. “Shqipėria Etnike” mė pėlqen shumė. Ėshtė njė gazetė qė inkurajon edhe tė rinjtė.

Intervistoi Emiranda Lukaj

 

Iku, s’e lanė apo s’deshėn ta linin?!

Ekziston nė tėrėsinė e vet tė shkruar nė mes tė xhentėlmenėve (kuptohet kur merren vesh) njė pikė rreziku, p.sh. kur sipėrmarrėsi bėn zgjedhjen e specialistit pėr biznesin, politikėn, artin apo nė fusha tė ndryshme nevralgjike tė jetės, pra qė nė momentin e pėrzgjedhjes nė kėtė rast, pronari hedh zaret nė njėfarė mėnyre i futet nėse mund ta quajmė kėshtu biznesit tė rrezikshėm i cili edhe mund ta nxjerrė nga bataku ku ka rėnė apo nė tė kundėrt merr pikjatėn qė me rastin mė tė keq merr pėrsipėr shkatėrrimin total e tė ngadalshėm nga ndėrhyrja vend e pa vend apo e zgjedhjes sė gabuar tė tij siē edhe ka ndodhur rėndom, nė shumicėn e rasteve me njerėz tė ditur, tė cilėt kanė rėnė shpesh pre e antivlerės sė pasur, qė gėlon me tė gjithė metastazat me kohėn e antivlerės qė po kalojmė.

    E bėmė kėtė parantezė sepse shkak pėr kėtė jo vetėm u bė titulli qė cituam mė lart “Iku, s’e lanė apo s’deshėn ta linin”. Por nė kompleksitetin e vet problemi i kėtij vėzhgimi ia vlen tė nėnvizohet nė gazetėn tonė pėr vetė faktin se personaliteti i padiskutueshėm artistik i objektit tė shkrimit tonė, siē ėshtė nė rastin konkret Aleksandėr Ruēi, aktor, regjisor, producent i njohur nė nivel lokal, kombėtar, e pse jo edhe ndėrkombėtar nga diaspora e cila e mban si relike krijimtarinė e tij, u nėpėrkėmb si duket pikėrisht nga trysnia e antivlerės qė na rrethon.

    Sepse s’ka si tė jetė ndryshe mbasi kohėt e fundit Sandri fillon dhe fiton pėr 60 ditė njė tjetėr betejė artistike, kėtė radhė si drejtor i njė televizioni lokal me zė nė qytetin tonė. Pėr 60 ditė televizioni fiton njė audiencė tė jashtėzakonshme falė aftėsisė, organizimit, talentit artistik dhe inteligjencės bashkėkohore tė Sandrit, tashmė edhe gazetar me kualitet (fushė kjo e panjohur nga ne deri nė ditėn e transmetimit direkt nė studio tė ceremonisė sė varrimit tė Papa Vojtilės), pikė pėr tė cilėn do tė flasim mė poshtė. Me zhanret, format, siglat, folėsat, emisionet e rinj, kualitetin artistik dhe ekipin me perspektivė pėr njė variete brenda pėrbrenda institucionit, ky televizion pėr 60 ditė rriti kualitetin 60%. Jo pak, pėrqindje qė e kanė zili ndoshta edhe televizionet mė prestigjioze nė rang kombėtar (pėrshtypje kjo e shumicės sė komunitetit).

    Pėr tė arritur kulmin e vet nė pasqyrimin e saktė plot performancė, e kompetencė, vėrtetėsi e profesionalitet tė ditėve kur Papa Vojtila u nda nga jeta. Kėtu duket se antivlera, regresivja, mllefi e fondamentalizmi, paaftėsia e dashakeqi dikė trembi apo u tremb nga realiteti i madhėshtisė befasuese tė Sandrit, tashmė edhe si gazetar, kur pėr tri orė direkt nė studio, pėrballė mijėra shikuesve komentoi me nivel tė lartė funeralin e Papės, duke kontribuar sadopak pėr kėtė figurė madhėshtore siē ishte Papa, qė nė fund tė fundit si gjithė botės sė qytetėruar, i pėrkiste edhe qytetit tonė, si pėr vizitėn, bekimin, shugurimin e meshtarėve dhe dashurinė pėr martirėt e kishės katolike. Ishte direkt merita e Sandrit qė i dha vendin, kohėn dhe vlerėsimin e duhur kėsaj figure madhėshtore qė ndoshta ndonjė televizion tjetėr nė tė njėjtėn kohė dha emisione 360 gradė nė krah tė kundėrt (e drejtė e tij).

    Pra, pas gjithė kėtyre meritave tė arritura nė njė kohė kaq tė shkurtėr na befasoi fakti i dorėheqjes, largimit, pėrzėnies apo eliminimit (nė thonjėza) tė kėtij talenti qė ka dhėnė kaq shumė pėr Shkodrėn, tė kėtij idealisti qė gjithēka e ka vėnė nė shėrbim tė artit. Dhėntė Zoti qė antivlera tė mos jetė krenare pėr fitoren e radhės. Dhėntė Zoti qė Vojtila i madh tė mos jetė shkaku, gjė qė s’mund ta besojmė, sepse njėmend Sandri iku nga televizioni, por me vete mori lavdinė e hirin e Zotit, bekimin e tij e tė Papės sė madh, sepse Sandri pati privilegjin e madh se ishte nė vendin e duhur si drejtues pikėrisht nė njė ditė historike tė lamtumirės sė Papės nė tokė e ngjitjes sė tij drejt jetės qiellore. Kjo ėshtė vlera e Sandrit qė qėndron madhėshtore mbi antivlerėn. Ky ėshtė realiteti ynė, kjo ėshtė Shkodra jonė, ku i paafti ka aftėsi tė jashtėzakonshme tė mbulojė paaftėsinė e vet. Pra iku, s’e lanė, apo s’deshėn ta linin?

Edlira Kuka

 

Haberet e akshamit nė gazetėn “Shqipėria Etnike”

Pėrse u vendos 5 Maji dita e dėshmorėve?

Prej rreth 60 vjetėsh nė Shqipėri ėshtė vendosur qė data 5 maj tė jetė dita e dėshmorėve, qė nė fakt ėshtė 5 maji i vitit 1942 kur u vra Qemal Stafa. Pas njė hetimi kėmbėngulės tė gazetės sonė, se pėrse u vendos kjo datė kaq e vonė si dita e dėshmorėve, ku nė fakt kemi qindra mijėra dėshmorė tė rėnė nė vite e data mė tė hershme nė luftė pėr mbrojtjen e trojeve tona nga pushtues tė ndryshėm. Nė redaksinė tonė papritur vjen njė letėr me nėnshkrimin “Veterani”, ku thotė nė ndihmė tė investiguesve tė 5 majit. Ne menduam tė botojmė atė pjesė tė letrės qė “mbyll” hetimin tonė. Pa koment:

-Sė pari ishte propozuar qė dita e dėshmorėve tė jetė 6 prilli i vitit 1911, kur ishte ngritur flamuri nė Deēiq pas 450 vjetė robėri otomane, por ky propozim ishte hedhur poshtė se kjo luftė ishte bėrė kundėr Turqisė e sulltanit tė saj, qė heroi model i Enver Hoxhės, Haxhi Qamili kishte luftuar nė vitin 1914 pėr t’i rikthyer nė Shqipėri.

-Sė dyti ishte propozuar qė si ditė pėrkujtimore pėr dėshmorėt tė pėrzgjidhet njė datė nga vitet 1912, 1913, 1914, kur shqiptarėt kishin luftuar nė Veri me forcat shovene serbo-malazeze, ndėrsa nė Jug me Andartėt e shovenėt grekė. Sa e kishte dėgjuar kėtė, i dėrguari i Titos nė Tiranė kishte thėnė se ata shovenėt nė Veri jemi ne sllavėt qė ju kemi krijuar Partinė Komuniste dhe ju kemi pru nė pushtet, ndėrsa grekėt janė miqtė tanė ortodoksė tė cilėt me urdhėrin tonė as nuk do tė pėrmenden pėr luftėrat kundėr Shqipėrisė sė Jugut. E ndėrsa fliste kėshtu Velimir Stojniē, vitin 1920 qė kishte pasur njė luftė tė tmerrshme mes shqiptarėve e serbo-malazezėve nuk e pėrmendi Byroja Politike. Nė vazhdim, pėr tė caktuar ditėn e dėshmorėve Stojniēi u dha edhe njė porosi qė as nga luftėrat me gjermanėt nuk do tė zgjidhej njė datė e tillė, pasi gjermanėt (Gjermania Lindore) do tė jetė pjesė e kampit tonė socialisto-komunist. Atėherė Enveri e kuptoi situatėn dhe tha ditėn e dėshmorėve do ta caktojmė nga lufta me italianėt qė nuk kemi asnjė lidhje, madje pėr ta bėrė kėtė sa mė sinjifikative unė mendoj qė si datė tė merret 5 maji, kur fashistėt e “Vatikanit” vranė heroin tonė komunist, birin e “Allahut” Stalin, Qemal Stafėn... Pas kėsaj kishte njė duartrokitje tė gjatė qė e shoqėroi edhe i dėrguari i Titos... i cili duke qeshur tha: “Rroftė 5 Maji!”.

 

Rrahėsit e socialistėve nė 1996, mbrojtėsit e unitetit tė PS-sė nė 2005!

Nė shumė zona zgjedhore nė Shqipėri, Partia Socialiste ka kandiduar pėr deputetė tė saj ish-“Policė tė Berishės”, ku veēanėrisht nė maj tė vitit 1996 ishin treguar aktivė nė rrahjen e masakrimin e protestuesve socialistė nė sheshin “Skėnderbej” e tjerė.

“Fatin” e kėtyre rrahjeve e kishin provuar jo vetėm socialistėt e thjeshtė, por edhe kuadro e drejtues tė PS-sė tė Shqipėrisė. Kur Fatos Nano kandidoi disa nga kėta rrahės pėr partinė e tij, disa nga drejtuesit e rrahur prej kandidatėve pėr deputetė patėn guximin dhe i thanė shefit tė tyre se kėta janė policėt qė i kishin rrahur nė 1996, e si mund tė bėhen nga “Ēomangė tė Berishės” nė deputetėt tanė?! Nano sapo i dėgjoi qeshi nė mėnyrėn e tij tė njohur dhe pa vonuar u pėrgjigj: “Shokė socialistė, kėta vėrtet ju rrahėn, por ju rrahėn nė emėr tė Berishės, dhe ju pas kėsaj rrahjeje krijuar atė urrejtje na mban tė gjithėve tė bashkuar me njė ideal, qė ne tė luftojmė me tė gjitha mjetet pėr tė penguar PD-nė e Berishėn tė vijnė nė pushtet, se po erdhi do tė na rrahė me kėta policė qė ne po i bėjmė deputetė apo tė tjerė.

    Gjithashtu ju kujtoj se ata qė nuk u rrahėn nga “Berisha” kanė ikur nga partia jonė dhe formuan LSI-nė, ndėrsa ju tė rrahurit jeni besnikėt e mi e tė PS-sė... Gjithsesi, vazhdoi Nano, kėta rrahėsit tuaj nė PS do t’ju mbajnė gjallė ato kohėra kur rrahja ishte nė modė, madje po tė jetė nevoja kėta rrahės do t’ju rrahin edhe sot, por tashmė me urdhėrin tim, dhe kjo rrahje do tė quhet e Partisė qė ju e thirrni Nėnė, e rrahja e nėnės kujtdo i bėn mirė...” Socialistėt qė bėnė kėtė pyetje ulėn kokėn tė kėnaqur dhe thanė nėn zė: “Rrofshin rrahėsit tanė tė 1996, qė mbajtėn unitetin tonė deri sot nė 2005”...

 

Shoqja e PS prej Beratit infekton Malėsinė e Madhe

Qė nga ajo ditė kur njė socialiste prej Beratit deklaronte se nuk kėrkon asgjė nga Partia Socialiste e qeveria e saj pėrveē unitetit tė partisė, kanė kaluar disa kohė dhe nga shumėkush mendohej se kjo shoqe e sakrificės po harrohej sė bashku me inisiativėn qė PS boll ia propagandoi. Por pikėrisht kur ky mendim “ogurzi” pėr PS po kristalizohej nė Malėsinė e Madhe shpėrthen fuqishėm pėrkrahja e inisiativės sė shoqes nga Berati. Tashmė kjo inisiativė jo vetėm pėrkrahet siē e thoshte beratsja, por pasurohet me elementė tė rinj. PS-sė nuk i kėrkohet as punė, as bukė, as ujė, as drita, vetėm tė rrijė nė pushtet e unitet, ndėrsa thuhet se mė mirė pa asgjė me PS-nė se ministėr i pasur me PD-nė... Kjo inisiativė menjėherė u regjistrua nga Partia Socialiste si inisiativė me vlerė, madje nga partia lokale u kėrkua qė tė mos quhet kopje e shoqes nga Berati, por inisiativė e socialistėve malėsorė... Siē merret vesh kėtė inisiativė ia pėrcollėn shef Fatosit, i cili kur e pa u gėzua. Mirėpo kur pa nė fund tė letrės se kėrkohej tė jetė inisiativė origjinale e socialistėve veriorė, shefi ngrysi vetullat dhe tha: “Mos e miratoni si inisiativė tė malokėve, se ata nuk dinė tė bėjnė kėsi novatorizmash, por shėnojeni si pėrkrahje tė inisiativės sonė, d.m.th. tė ne jugorėve, qė jemi truri i Shqipėrisė...” Ne si gazetė nuk kemi marrė vesh asgjė mė shumė pėr fatin e kėsaj inisiative, qė me thanė tė drejtėn na “gėzoi” edhe ne si bashkėbanorėve tė trevave tė Veriut...

 

Gazeta “Shqipėria Etnike” “acaron” marrėdhėniet e veteranėve me kandidatėt socialistė pėr deputetė

Pasi numri i parafundit i gazetės sonė botoi disa curriculume tė kandidatėve pėr deputetė tė Partisė Socialiste, ku Tomė Dashin e Paulin Sterkėn i quajti se vinin nga familje e fise tė persekutuara nga shteti komunist, e si rezultat ishin pinjollė tė antikomunizmės sė hershme nė Shqipėri, por qė ishin bashkuar me PS-nė e rinovuar. Pas kėsaj nė redaksinė tonė kanė ardhur e vazhdojnė tė vijnė dhjetra letra proteste, tė cilėt bashkohen nė njė pikė duke na akuzuar se kemi mashtruar me curriculumet e kandidatėve pėr deputetė tė PS-sė. Pasi siē shkruajnė ata, kėta kandidatė jo vetėm nuk vijnė nga shtresa tė persekutuara nga regjimi komunist, por janė nga familjet, fiset dhe disa nga ata vetė ndėr mė tė privilegjuarit e sistemit komunist, tė cilit i kanė shėrbyer me ndėrgjegje tė plotė siē shėrben njė komunist apo Ēekist i vėrtetė. Madje, siē thuhet ėshtė lidhja e pazgjidhshme e kėtyre kandidatėve me komunizmin e socializmin kriteri bazė me tė cilin u besuam dhe i kandiduam, ndonėse edhe e kanė dredhur pak bishtin nė kohėn e Salės... Duke pėrfunduar kėto letra veteranėsh tė gjitha nė fund na kėrkojėn qė sa mė parė t’u kthejmė pėrgjigje, se a janė tė vėrteta ato qė ne shkruajmė, apo ato qė thonė veteranėt, ku nėse qėndron vėrtet persekutimi ata shprehen se do t’i braktisin kandidatėt antikomunistė e tė persekutuar... Ne si gazetė nuk kemi qėllime tė prishim marrėdhėniet e askujt, pėrkundrazi mundohemi t’i rregullojmė, prandaj veteranėve qė na shkruajnė u japim haberin se me shkrimet e gazetės sonė tė parafundit kemi sjellė curriculumet qė shihen dhe jo ato qė fshihen. Shqip, ju keni tė drejtė e ne kemi tė drejtė. Mė 3 korrik s’meritojnė tė votohen.

 

Kandidatėt e majtė pėr deputetė kopjojnė Fatos Nanon

Kandidatėt e majtė pėr deputetė kanė filluar fushatėn mė shpejt se ata tė djathtėt. Nė takimet e tyre me anėtarėsinė apo elektoratin vihet re se tė gjithė flasin dhe premtojnė parajsėn nėse ata bėhen deputetė. Madje pėr kėtė kėrkojnė qė vetėm tė flasin zgjedhėsit dhe sa hap e mbyll sytė (si nė ėndėrr) do tė zgjohen nė parajsėn socialiste qė ka 60 vjet qė shqiptarėt e shijojnė (e disa gojėligj thonė akoma nuk u ngopėm). Nėse do tė vazhdonte kėshtu pa u vėnė re gjithēka do tė shkonte mirė pėr kėta kandidatė, por disa zgjedhės kanė filluar tė shqetėsohen se premtimet apo fjalimet e kandidatėve tė gjitha bėhen pa letėr e laps, pra nuk janė tė shkruara e nuk shkruhen askund, ku siē thotė populli, kėto janė fjalė qė i merr era. Njė ditė tė bukur zgjedhėsit ua thonė kandidatėve kėtė fenomen qė i bėn tė dyshojnė... Gjithsesi kandidatėt pėr kėtė vėrejtje tė zgjedhėsve (apo tė popullit) u justifikuan se kjo ėshtė metoda e shokut Fatos Nano, ku siē e patė ju nė kongresin elektoral foli njė orė e njėzet minuta pa letėr, pa laps dhe kėtė e bėn pasi nuk ka nevojė t’i shkruajė premtimet dhe objektivat nė letėr se i ka tė shkruara nė zemėr e shpirt pėr ju qė i jepni votėn e i siguroni karrigen... Natyrisht, thanė kandidatėt, edhe ne si Fatosi jemi... Zgjedhėsit nga kėto pėrgjigje gjithkund po mbesin me gojė hapur, mirėpo tash sė voni kanė filluar tė kujtohen se jo vetėm premtimet, por edhe pėrgjigjet nuk shkruhen nė letėr, por thuhen vetėm me gojė... nė erė.

I mblodhi kėto habere me ndihmėn e njė komunisti shkodran prej Puke, Ndue Bacaj

 

Burri nga Fierza

Fierza ndodhet nė Rrethin e Pukės. Nė kėtė fshat ėshtė ndėrtuar hidrocentrali i Fierzės ku kemi punuar e jetuar disa vjet me radhė e kemi ndėrtuar kėtė vepėr tė madhe. Shumė herė tė ka zėnė syri nė kėtė vepėr njė burrė tė madh, i veshur me rroba malėsorėsh, me kėsulė tė bardhė qė vinte nga fshati nė hidrocentral, por nuk punonte kėtu. Ai ishte Mark Dedosh Jaku. Kishte lezet tė flisje me tė. Fjalėt e tij tė urta kishin lezetin e tyre. Tė dėgjoje urtėsinė e tij tė bėnte pėrshtypje por ky burrė malėsor vinte rrallė nė vepėr sepse njė hije e zezė e ndiqte prapa disa vite me rradhė.

    Mark Dedosh Jaku kishte disa vjet qė kishte kaluar nė burgjet e diktaturės komuniste. Ai ishte djalė i ri, i pashėm dhe trim, kishte pėrcjellė, kishte ushqyer me bukė dhe ushqime nacionalistėt e kėsaj treve, kishte pėrcjellė nėpėr rrugė e shtigje kalime duke iu shmangur Sigurimit famėkeq, kishte ndihmuar e punuar me nacionalistėt vite me rradhė, por Sigurimi dhe spiunėt e tyre Markun e ndoqėn kėmba-kėmbės dhe nė fund, njė ditė pranvere, kur dielli ndriēonte tokėn e lagur nga shiu pranveror, lulet, bari dhe gjethi i gjelbėr hijeshonte toknė qė po avullonte nga nxehtėsia diellore, Marku filloi tė punonte punėt bujqėsoer tė stinės sė pranverės. Sigurimi i shtetit diktator erdhi nė fshatin Fierzė dhe morėn kėtė djalė bukurosh, e vunė nė pranga dhe pėr shumė kohė e lanė nė birucat e Degės sė Brendshme tė Pukės. Ai akuzohej pėr gjithēka, pėr Pal Bibėn, pėr luftėn e Gojanit, pėr strehim e pėrcjellje nacionalistėsh e shumė e shumė akuza nga mė tė ndryshmet. Populli i fshatit Fierzė u mėrzit pėr kėtė djalė tė bukur dhe fisnik, bujar dhe trim. Sigurimi e lodhi nga torturat, por ai nuk e hapi gojėn se me kė kishte punuar, kė kishte pėrcjellė dhe kėshtu i vuajti vetė torturat. Ai u lirua mbas disa kohėsh, por pėrsėri hijet e zeza i vinin prapa. Ata e sulmonin shumė haptas dhe fshehtas, por ai nuk u dorėzua kurrė. Kur erdhi puna nė hidrocentralin e Fierzės, Markun nuk e lejuan tė punonte sepse ishte njeri nė shėnjestėr tė Sigurimit, por qėndroi burrė i mirė, fisnik dhe trim. Populli kishte, edhe sot ka nevojė pėr urtėsinė e tij. Atė e marrin pėr tė pajtuar gjaqe e ngatėrresa nė fshatrat pėrreth. Fėmijėt dhe familja e tij janė shembull i mirė i fshatit Fierzė. Ai ka miq nė tė gjithė kėto fshatra pėrreth. Nė kėtė trevė malėsie emri dhe figura e tij ėshtė e nderuar. I shkruajmė kėta rreshta nė gazetėn “Shqipėria Etnike” pėr tė kujtuar emrin e burrit tė menēur, tė urtė, Mark Dedoshi. Fierza ka njė figurė burrėrore nė fshat dhe krahinė.

Shan Sokoli

 

Njė mirditas nė Vatikan

Para disa vitesh pashė njė poster elektoral me titullin joshės “Kush ėshtė ky burrė”. Flitej pėr zotin Gjon Gjomarkaj, pėr jetėn dhe veprimet e tij. Aty njoha pak a shumė figurėn e njė intelektuali tė mirėfilltė. Mė vonė rastet dashamire mė dhanė tė tjera informacione pėr zotin Gjon Gjomarkaj. Por libri qė kemi sot nė duar me titullin e bukur “Njė mirditas nė Vatikan” plotėson nė maksimumin e mundshėm portretin e zotit Gjon Gjomarkaj.

    Autori i kėtij libri, Nikoll Toma me sa kuptoj unė nuk e ka pasė tė lehtė formimin struktural tė librit. Nė pėrgjithėsi librat biografikė janė disi tė lehtė, merren disa dokumenta, disa tė thėna dhe hidhet jeta dhe veprimet e personazhit nė libėr. Nikoll Toma ka realizuar njė libėr tė veēantė qė mbėshtjell nė brendėsi biografinė, monografinė dhe theksin e vazhdueshėm shkencor. Ėshtė kjo mbėshtjellje qė e bėn librin tėrheqės dhe tė lexueshėm pėrnjėherė.

    Pikėrisht nė kėta tre pėrbėrės tė librit dėshiroj tė analizoj disa veēori.

 

Biografia

Shkurtimėsia qė jep autori nė kėtė libėr, korigjohet me vlerat qė ai jep nė pak faqe. Duke dhėnė pak tregues personal tė Gjon Gjomarkajt, autori na jep shumė informacion tė fisit tė tij. Me kėtė fis janė marrė autorė tė huaj, si H.H.Lamb dhe Artur Moor. Tabela gjenealogjike e hartuar prej studiuesit H.H.Lamb ėshtė studiuar vazhdimisht po nga tė huajt dhe ka krijuar ide dhe mundėsi tė ndryshme interpretimi. P.sh. i dėrguari i gazetės londineze “Time” Artur Moor shkruan qė nė 1904 se “Ajo (tabela gjenealogjike) mė dha tė pėrdor edhe shumė informata tė tjera mbi subjektin e mirditasve. Prej kėsaj do tė shihet qė njė vijė direkte ėshtė pėrmbajtur prej familjes sunduese ē’prej tė 17-tit shekull e deri nė vdekje tė Bib Dod Pashės nė 1868”.

    Tamam pėr kėto mendime, Nikoll Toma shkruan nė librin e tij tė ri se:

    “Janė pikėrisht kėto tradita tė Mirditės dhe aftėsia e prijėsve tė saj, Gjomarkajve qė kanė bėrė kėtė krahinė tė jetė e njohur dhe e afirmuar jo vetėm nė Mirditė e Shqipėri, por edhe nė Stamboll, Vjenė, Cetinje, Beograd, Romė e Paris...”

    Prandaj autori i librit, Nikolla, na mėson se duke analizuar jetėn e njė personi, analizon automatikisht jetėn e njė familjeje, pastaj tė njė fisi, tė njė krahine e nė fund edhe tė vetė Shqipėrisė. Edhe ky pėrcaktim nuk vlen vetėm pėr fisin e gjomarkajve, por edhe pėr fise tė tjera.

    Janė tė gjitha mundėsitė e analizave tė pastra tė historisė sonė tė kaluar. Mė parė tė huajt shkruanin pėr ne, mė vonė komunizmi nuk i lejoi kėto studime, e tani ėshtė koha pėr veprim. Sot, me sa di unė, Mirdita ka shumė studiues tė nderuar dhe tė zotė, qė shkruajnė tė lirė, pa peshėn e ideologjisė, kushdo qoftė ajo. Krijimi i njė “shpirti skuadre” ėshtė krejt i mundur qė tė ndėrmerren studime me tema nga mė interesantet, tė cilat do na tregojnė ne shqiptarėve dhe pastaj tė huajve historinė origjinale tė tė parėve tanė.

    Shembuj konkretė ekzistojnė siē ėshtė rasti i studimit tė italianit Carlo Padiglione, qė ka studiuar pasardhėsit e Skėnderbeut tė migruar nė Itali mbas Motit tė Madh.

    Kėshtu mund tė vazhdojmė me argumentimin e mundshėm shkencor tė kalimit tė Dukagjinėve nė Gjomarkaj. Pra kėto na thotė zoti Nikollė nė kėtė libėr tė vogėl si vėllim por tė gjerė nė ide.

 

Monografia

Duke e lėnė pak mėnjanė anėn biografike, autori analizon njė seri vetish tė Gjon Gjomarkajt. E vetija e parė ėshtė atdhedashuria e parė nė kuptimin mė tė sinqertė tė kėsaj fjale. Nikolla pėr Gjonin shkruan: “Nė ēetat antikomuniste nė vitet 1944-1945 u pėrfshi dhe Gjon Pjetėr Gjomarkaj, si njė nacionalist besnik i idealeve tė tij”.

    Dhe kur ai i besoi amnistisė sė shpallur dhe ata e futėn nė burg, Gjoni pyet veten: “Si asht e mundur, mė asht premtuar liria dhe si shpėrblim po marr torturėn?”.

    Pėr tė pėrforcuar kėto vuajtje, autori Nikollė jep njė pasazh shumė letrar dhe tė gjetur: “Edhe koha nė burg pėr tė burgosurit ishte e arrestuar”.

    Nacionalizmi i Gjon Gjomarkajt ndeshet nė krejt librin dhe ndeshet patjetėr gjatė gjithė jetės sė tij, edhe sot. Kjo vėrteton vetitė e shqiptarėve tė vėrtetė por dhe tė njė intelektuali origjinal. Harry Lamb qė para 100 vjetėve shkruante: “Shqiptarėt janė e vetmja racė nė Ballkan qė dėshmon tė vėrtetėn”.

    Brenda monografisė, nė libėr del tema e madhe e Kanunit tė Lekė Dukagjinit, dhe kjo e ndėrthurur me ēėshtjet e religjionit. Nė mėnyrė sistematike autori na shpjegon kėto dy tema qė u pėrgojuan pėr tė keq nė sistemin komunist. Janė dy tema ku figura e Gjon Gjomarkajt kalon si nėpėr kuadrot e njė filmi. Lufta e tij parimore prej politikani inteligjent e mbrujtur me besimin te Zoti dhe pėrulėsia ndaj Tij, ndeshet nė ēdo faqe tė librit jo vetėm pėr periudhėn e jetės nė Itali, por edhe mbas vitit 1990 nė atdheun mėmė e sidomos nė Mirditė. Veprimtaria intelektuale e realizuar pėr njė kohė tė gjatė nė Radio Vatikan zbulohet krejt natyrshėm nė penėn e Nikollė Tomės. Aty nuk ėshtė thjesht puna teknike e radios, mė tepėr ėshtė mpleksje e disa problemeve shqetėsuese qė kalonte populli shqiptar nė periudhėn e komunizmit. Dhe pastaj flitet pėr shkollat shqipe. Libri si njė studim i mirėfilltė prek njė nga problemet mė delikate tė historiografisė sė sotme shqiptare. Roli i fesė katolike, ka qenė vendimtar nė hapjen e shkollave shqipe jo vetėm nė Veri tė Shqipėrisė, por edhe deri nė Himarė, nga i ēuditshmi prift Nil Katalani, figurė e madhe e kulturės, qė vdiq dhe u varros nė Himarė nė 1694. Kėto preokupime pėr shkollat shqipe nuk i bėnte as Patriarkana e Stambollit dhe as Dhespoti i Janinės.

 

Theksi shkencor

Libri me 101 faqe i Nikollė Tomės ka brenda shumė fotografi qė janė si tė thuash “shkrime ndryshe”. Ato plotėsojnė vėrtetėsinė e librit dhe jetės sė personazhit Gjon. Duke lėvizur lehtshėm midis biografisė dhe monografisė, Nikolla cek disa tema shkencore qė Gjon Gjomarkaj i ka ndėrmarrė nė jetėn e tij. Studimi i tij “Kisha shqiptare dhe martirėt e saj dje e sot” ėshtė pėrpjekje e domosdoshme pėr gjithė studiuesit tanė, sepse historia e Shqipėrisė, popullit tė saj ėshtė e pandarė nga ngjarjet e kishės, nga vlerat e klerit. Me pak fjalė, nė libėr Nikolla e ka pėrshkruar krejt studimin e bėrė nga Gjon Gjomarkaj.

    Po kėshtu punimet pėr Zojėn e Kėshillit tė mirė, emisionet nė Radio Vatikan dhe tė tjera punime me bazė shkencore janė trajtuar nga Nikolla me durim dhe saktėsi. Kjo mėnyrė trajtimi ka kompetencėn e njė studiuesi por edhe njė shkrimtari. Kjo gjė vihet re sidomos nė trajtimin qė i bėn veprės mė tė fundit tė Gjon Gjomarkajt “Lumnimi i Nanė Terezės, kush ishte kjo grua?”. E njėjta gjė vihet re nė bashkėpunimin me italianin Sisto Capra pėr “Kanunin e Lekė Dukagjinit”. Analiza qė bėn Nikoll Toma pėr kėto studime tė zotit Gjomarkaj, ėshtė e kėndshme sepse lexohet dhe kuptohet lehtė, pothuaj nga kushdo.

    Duke menduar se diēka kam dhėnė pėr librin e Nikollė Tomės, dėshiroj tė lexoj thjesht fjalėt e cituara nė libėr nga Gjon Gjomarkaj:

    “Pėrshtypje mė e fortė e mė e fuqishme ėshtė se nė brendėsi tė njerėzve ėshtė ende e gjallė vlera shpirtėrore si njeri, si besimtar, si pjesėtar i shoqėrisė shqiptare.”

Fatmir Minguli – Durrės

 

Gjakmarrja nuk luftohet me “besėlidhje”

Kėto ditė u mbajt nė Malėsinė e Madhe njė kuvend, “Besėlidhja e Malėsisė”, kuvend qė synonte frenimin e gjakmarrjes, duke vendosur qė ritualin e detyruar tė marrjes sė gjakut ta kufizonte vetėm tek vrasėsi (dorasi) dhe jo tek tė gjithė pjestarėt e familjes apo tė fisit, siē e pėrcakton Kanuni qė nga zanafilla e deri mė sot. Nė kuvend morėn pjesė edhe autoritete zyrtare nga ekzekutivi, gjyqėsori, presidenca dhe nga organizata tė ndryshme jo-qeveritare. Ky kuvend, pėr mendimin tim, tregoi qartė falimentimin e shtetit ligjor nė raport me tė drejtėn zakonore tė ngulitur thellė nė ndėrgjegjen e shqiptarit, si “domosdoshmėri” jetike e sė drejtės nė kushtet e njė shoqėrie pa shtet. Sot nuk mund tė ketė gjėmė mė tė madhe pėr shtetin tonė se sa vetėdalja jashtė orbitės ligjore dhe shkarja nė vetėgjyqėsi makabre e shtetasve shqiptarė. Nė aspektin njerėzor, social dhe human ėshtė pėr t’u pėrshėndetur iniciativa e misionarėve malėsorė, qė synon ndalimin e ndėshkimit kolektiv nė gjirin e familjes qė vret. Si nismė ėshtė fisnike dhe mbetet e tillė pėrderisa kėrkon qė zbusė dhimbjet e njė plage tė vjetėr qė kullon akoma gjak. Si alternativė ėshtė utopike dhe praktikisht e pamundur tė zbatohet, ky “reformim” i vonuar i Kanunit ėshtė vėshtirė tė kapėrdihet nė kushtet e sotme tė njė shoqėrie nė anarkizėm tė thellė mendimi e veprimi. Termi Besėlidhje e Malėsisė sikur na sjell edhe njė herė nė skenė tribute, fiset, bajraqet qė sot nuk mund tė konceptohen mė si njėsi funksionale nė kushtet e njė shoqėrie tė hapur, por vetėm si atavizma tė mesjetės. Natyrshėm lind pyetja: A kanė mundėsi kėta misionarė tė amendojnė Kanunin, a kanė mundėsi tė bindin tė pabindurit, a kanė forcė dhe a ua lejojnė ligjet ekzistuese kėtyre misionarėve tė ndėshkojnė shkelėsit e Besėlidhjes? Ta pranojmė sikur kjo Besėlidhje zbatohet nė Malėsinė e Madhe ashtu siē duan misionarėt, ēfarė vlere do tė ketė kur nuk do tė zbatohet kurrkund nė trevat simotra tė veriut? Nė qoftė se njė kelmendas vret njė dukagjinas, mos vallė vėllezėrit e kėtij vrasėsi janė tė garantuar nga kjo Besėlidhje, se dukagjinasi qė i beson Kanunit klasik nuk do t’i vrasė pėr tė marrė gjak? Nė Shqipėri fenomeni i ngujimit dhe i gjakmarrjes po manipulohet qėllimisht nga shtypi pėr sensacione dhe shoqatat pėr qėllime pėrfitimi. Raporti i vrasjeve tė zakonshme me vrasjet pėr gjakmarrje ėshtė njė me njėmbėdhjetė apo dymbėdhjetė. Gjakmarrja nuk luftohet me Besėlidhje, por me ligje tė rrepta, tė zbatuara me pėrpikmėri, duke dėnuar maksimalisht vrasėsit, gjė tė cilėn nuk na e garanton dot gjyqėsori jonė i korruptuar. Nga ana tjetėr, ėshtė mjaft e vonuar mbajtja e njė referendumi popullor qė t’i linte shteg miratimit tė njė ligji fiks tė Kodit tė Procedurės Penale, ku ēdo vrasje pėr motive gjakmarrjeje tė dėnohej me burgim tė pėrjetshėm, kjo ėshtė rruga e vetme e frenimit tė kėtij fenomeni tė trishtė, rrugė e cila ėshtė e gjatė dhe do kohėn e domosdoshme tė evoluimit si koncept qė pėrbėn njė neurozė pėr shoqėrinė e sotme shqiptare, pa kufi tė qartė ndarės. Imitacionet e tipit “Anton Ēeta”, apo tė shqiptarėve tė Malit tė Zi pėr kushtet konkrete tė vendit tonė janė mė tepėr utopizma dhe shartime dėshtake, se alternativa tė zbatueshme. Sot, fatmirėsisht kemi dhjetra e qindra kisha, xhami, teqe, mijėra shoqata, si kėrpudhat pas shiut, qė tė gjitha nė unison predikojnė “mos vra!”, “mos vidh!”, “tė integrohemi!” etj., ndėrsa kėtu ngjet krejt e kundėrta. Ka ardhur koha tė bindemi dhe tė zbatojmė atė qė vetė populli e ka nėnvizuar nė frazeologjinė e tij se “Perėndia i vėrtetė” pėrtokė ėshtė ligji dhe shteti.

Prelė Milani

Kryeredaktor i gazetės “Dukagjini”, Shkodėr