koka

nr. 74 / 26 prill 2005

alukit

 

Gjon Pali i II - Papa mė i rėndėsishėm i Vatikanit

Papa u zgjodh nė krye tė Vatikanit nė vitin 1978, edhe pse ishte njė kardinal polak pak i njohur. Gjatė drejtimit tė tij, Vatikani bėri fushatė ndaj tė gjithė teologėve qė mendonin ndryshe pėr kishėn. “Kisha nuk mund tė jetė njė shoqatė e mendimtarėve tė lirė”,- ka thėnė papa nė 1981. Ai mbikėqyri rishikimin e katekizmit katolik (pėrmbledhjes sė besimit fetar) pas 462 vitesh. Dokumenti i 1992-shit riafirmoi doktrinėn bazė katolike dhe pėrfshiu tė gjitha ndryshimet e botės moderne, si qėndrimet ndaj inseminimit artificial etj.

Shenjtėria e jetės

Papa qortoi atė qė qe quajti “kultura e vdekjes”, duke dėnuar ashpėr abortin dhe eutanazinė. Aborti - shkruante ai - gjithnjė pėrbėn njė ērregullim tė rėndė moral, pėrderisa flitet pėr vrasjen e njė qenie tė pafajshme njerėzore. Ai, gjithashtu, kundėrshtoi dėnimin me vdekje.

Morali seksual

Papa ka afirmuar qėndrimet e kishės kundėr kontrollit tė lindjeve artificiale, inseminimit artificial, divorcit, seksit jashtė martese dhe marrėdhėnieve homoseksuale, pavarėsisht se ka bėrė thirrje pėr tolerancė ndaj homoseksualėve.

Priftėrimi

Papa nuk ka lejuar qė gratė tė caktohen nė urdhėr, pasi kisha duhet tė ndjekė shembullin e Jezusit, qė zgjodhi vetėm burrat pėr tė qenė apostujt e tij. Ai, gjithashtu, nuk ka pranuar qė tė kėmbėngulte nė kėrkesėn e kishės qė priftėrinjtė tė mbeteshin tė pamartuar.

Antikomunizmi

Papa ishte kundėr komunizmit, duke ndihmuar edhe nė rėnien e shpejtė tė Bashkimit Sovjetik dhe aleatėve tė tij nė Evropėn Lindore. Vizita e parė e tij nė vendin e lindjes nė Poloni nė 1979, tėrhoqi turma prej miliona njerėzish, dhe ata u bėnė edhe kundėrshtarėt e qeverive tė tyre. Papa ka ndėrhyrė edhe nė shumė mosmarrėveshje ndėrkombėtare. Ndėrmjetėsimi i tij nė konfliktin mes Argjentinės dhe Kilit ndihmoi nė shmangien e luftės nė fillim tė viteve 80.

Kristianizmi

Papa Gjon Pali i II ėshtė pėrpjekur tė pėrmirėsojė marrėdhėniet me kishat lindore ortodokse dhe anglikane. Vendimi i kishės sė Anglisė nė 1992, pėr caktuar “nėn urdhėr” gratė dhe pėr zgjedhjen nė krye tė kishės episkopale amerikane nė 2003 tė njė peshkopi homoseksual, u hodhėn poshtė dhe u arrit tė shuheshin mosmarrėveshjet. Shumė liderė fetarė u kritikuan nė njė dokument tė Vatikanit nė 2000-shin, qė pohonte dhe primacinė e Kishė katolike Romane.

Judaizmi

Papa nė shumė raste ka kėrkuar publikisht faljen nė emėr tė Zotit pėr persekutimin e hebrejve. Por disa liderė hebrej e shohin kėtė falje si njė pranim tė kishės pėr rolin e papa Piut XII, i cili nuk bėri aq sa duhej pėr tė luftuar nazizmin dhe holokaustin. Papa Gjon Pali i II ka qenė mbėshtetės i Piut XII, figura e tė cilit po shqyrtohet pėr t’u lumturuar- njė hap ky para shenjtėrimit.

Jeta

Karol Ėojtyla ka lindur nė 18 maj 1920 nė Ėadoėice, Poloni. I ati ishte njė oficer nė ushtrinė polake dhe nėna e tij vdiq mė 1929 kur ai ishte 8 vjeē. Mė 1938 ai nisi tė studionte filozodi dhe letėrsi nė universitetin Krakoė, tė cilin nazistėt e mbyllėn kur e pushtuan mė 1939. Pėr t’i shpėtuar vdekjes apo dėbimit, Ėojtyla punoi nė njė gurrore dhe mė vonė zuri njė punė zyre. Mė 1941, i ati i tij, pjesėtari i fundit i familjes sė tij, vdiq. Pasi vendosi tė bėhej prift, Ėojtyla vazhdoi tė punonte nė gurrore ēdo ditė, por studionte fshehtas nė mbrėmje me kardinalin e Krakoė-t, pasi nazistėt i kishin mbyllur seminaret. Ėojtyla u bashkua nėn urdhėr mė 1946 nė moshėn 26 vjeē dhe shkoi nė Romė pėr studime tė mėtejshme. Mė 1948 ai u kthye nė Poloni. Ai u bė peshkoi mė i ri i Polonisė nė moshėn 38 vjeēare, dhe u caktua kryepeshkop nė Krakoė nė 1964, si dhe u bė kardinalė tre vite mė vonė nga papa Pauli VI. Nė tetor 1978 ai u zgjodh i pari Papė jo italian nė 455 vite. Ai ishte dhe Papa mė i ri (58 vjeē) nė mė shumė se njė shekull.

 

Disa herė buzė vdekjes

Nė maj 1981, ai u qėllua nė bark nė sheshin e “Shėn Pjetrit” nga njė turk me emrin Mehmet Ali Agca.

Nė korrik 1992 bėri njė operacion pėr heqjen e njė tumori beninj nga zorrėt.

Nė prill 1994, ai bėri njė operacion nė legen, pasi theu kėmbėn, duke u rrėzuar nė tualetin e tij.

Nė tetor 1996 ka vuajtur nga apendektomia.

Prej shumė vitesh nga vuajtur nga sėmundja e parkinsonit dhe ka qenė i ulur nė karrige me rrota.

Qė nga muaji shkurt ’05, papa pati probleme me frymėmarrjen dhe dy ditė mė parė pėsoi njė infeksion tė rėndė urinar dhe njė atak nė zemėr, qė e futėn nė njė gjendje tė pashpresė.

 

Papa Gjon Pali II, nje jete prane Zotit

Papa Gjon Pali i II ka vdekur ne oren 21:37 (ora lokale) te dites se djele. E gjithe Bota katolike, por edhe ajo e besimeve te tjera ka nderuar njeriun, qe kontribuoi direkt per Paqen ne Bote dhe per shembjen e Komunizmit. Krahas shume te tjereve, nje nderim i vecante, atij i eshte atribuar edhe nga Shteti Shqiptar, per te cilin ai ka kontribuar direkt me besimin e tij.

"Ati yne i Shenjte Gjon Pali II u kthye ne shtepine e Atit", - ka lajmeruar zyrtarisht vdekjen e Papes Kryepeshkopi Leonardo Sandri.

Papa Gjon Pali II, i cili mbreteroi per 26 vjet ne Seline e Shenjte dhe qe u respektua sa ishte gjalle, si nje lider karizmatik i Botes katolike ka nderrruar jete diten e djele ne moshen 84 vjecare. Ai arriti te vizitonte gjate jetes se tij, plot 129 vende, ku dha mesazhin e tij te paqes dhe te jetes nen udheheqjen e Atit, Birit dhe shpirtit te shenjte. Ndermjet shume vendeve, me 25 Prill te vitit 1993, ai zgjodhi dhe Shqiperine per te cilen ka kontribuar ne menyre te vecante per problemet shqiptare.

Papa, i njohur per energjine, intelektualizmin dhe aktivizmin e tij ne momentin e fundit ka dhene shpirt ne apartamentin e tij ne Vatikan. Shendeti i tij eshte perkeqesuar gradualisht dhe ai ka luftuar me semundjen e parkinsonit dhe artritin, semundje qe i ishin keqesuar dhe bere e pa-shmangeshme shume ne vitet e fundit.

Zedhenesi i Vatikanit Joaquin Navarro-Valls ka thene se megjithe shkaqet e semundjeve te tij, Papa kishte vendosur qe te qendronte ne residencen e tij ne Vatikan, sesa te kthehej ne Spitalin Gemelli ne Rome, ku ai eshte shtruar dy here gjate muajit shkurt. Atij i eshte dhene sakramenti i dorezimit, qe njihet edhe si riti i fundit apo veprim i fundit, qe naten e te enjtes.

Nderkohe, qe pelegrine, turiste dhe shume italiane kane mbushur Sheshin e Shen Pjetrit, Kardinali Sandri ka dhene lajmin e dhimbshem per grigjen katolike, qe ka mbushur siperfaqen e madhe te Sheshit.

Po ashtu, qe naten e te premtes, mijera njerez jane mbledhur ne Krakov te Polonise, ku Gjon Pali i II ka sherbyer si Peshkop perpara se te behej pape. Ata erdhen ne residencen e peshkopit te qytetit, duke ndezur qirinj dhe duke qare. Njerezit ne turme jane lutur per te dhe kane kenduar per bashkeatdhetarin e tyre polak.

 

Si u be Pape

I ngritur nga nje i panjohur ne Polonine e kohes se Luftes se Dyte Boterore, ai eshte nje nga njerezit qe ka udhetuar me shume ne histori dhe ka qene i pari qe ka vizituar Shtepine e Bardhe, nje sinagoge dhe Kuben Komuniste, por edhe Shqiperine e vogel ballkanike. Vetem dy nga 263 paraardhesit e tij, kane sherbyer pak me shume se ai-Shen Pjetri, papa i pare dhe Piu i IX ne Shekullin e XIX.

Mbeshtetesit dhe kritiket jane dakord ne nje pike me njeri-tjetrin per te, qe papati i tij ka lene shume gjurme. Ai ka luajtur nje rol te madh ne permbysjen e komunizmit dhe ka derguar mesazhin katolik tek nje numer imadh njerezish. E tille ishte dhe vizita e tij ne Shqiperi, me 25 prill te vitit 1993- kur ai ka terhequr nje numer te madh jo vetem besimtaresh, por edhe njerezish te besimeve te tjera. Por, ai terhiqte turma te medha njerezish ne daljet e tij publike kudo qe shkonte dhe eshte i njohur per kurajon dhe integritetin e tij. Nje lider konservativ i vendosur, ai ka riafirmuar shume nga hapat e kishes ne ceshtje te tilla te rendesishme si aborti, homoseksualizmi dhe roli i grave ne kishe. Megjithe kritikat, ai mbeti i palekundur ne qendrimet e tij per problemet kryesore, ku perfshihej preferenca per autoritetin qendror brenda kishes, ne te cilen shume kane pare dhe fshehjen e levizjes se tij drejt nje kishe me demokratike.

 

Semundjet e tij

Papa ka vuajtur nga disa probleme te kockave te gjurit dhe legenit si edhe semundja e Parkinsonit, qe i kane sjelle cregullime neurologjike progresive dhe qe e kane bere te marre fryme dhe te pertypet me veshtiresi, kohet e fundit. Me 24 shkurt, doktoret i kane kryer nje trakeotomi per te ndihmuar ate te marre fryme, ndersa ka luftuar gjate edhe nga nje gripi rende, qe e kishte goditur. Te merkuren e kesaj jave, i eshte vendosur nje tub ushqimi ne hunde per t'i siguruar procesin e ushqimit. Tubi i ushqimit i eshte vendosur, pasi ka bere audiencen e rregullt te javes, ku ai edhe ka dale ne dritaren e studios se tij per kater minuta. Pamundur te flase, ai ka perdorur gjeste me duar per te bekuar mijera njerez, qe ishin mbledhur per ta pare. Gjate Pashkeve, Papa eshte munduar t'u fliste turmave, por nuk ka mundur me fjale. Semundja e ka detyruar ate qe te humbiste disa nga evenimentet e zakonshme te Javes se Shenjte te Pashkeve.

 

Mandati i Papes

Gjon Pali ishte lindur me emrin Karol Jozef Wojtyla ne 18 Maj te vitit 1920 ne Wadowice te Polonise. Pasi eshte dorezuar prift ne nentor te vitit 1946, ai filloi pak nga pak te ngjitej ne hierarkine e kishes, duke arritur qe te jete peshkop i Krakovit me 1964. Ai eshte zgjedhur kardinal fshehtas ne Koncistor -keshillin e kardinaleve me 1968, ndersa nje dite me vone i eshte bere ceremonia ne Vatikan. Pervec reputacionit te tij, si nje teolog i jashtezakonshem dhe mbrojtes pa frike i katolicizmit, ai eshte zgjedhur Pape me 16 tetor te vitit 1978. Ky ka qene Papa i pare sllav dhe i pari, qe nuk ishte italian mbas 455 vitesh, qe kuptohet se shkaktoi teper surprize ne Vatikan. Keshtu- ai solli shume energji dhe vendosmeri gjate mandatit te tij-duke u munduar t'i shmange gjithmone problemet gjate udhetimeve te tij. Ai nuk u terhoq edhe pas nje atentati, qe i eshte bere me 1981, kur nje turk me emrin Mehmet Ali Agca, e ka qelluar ate dy here. Papa eshte sheruar dhe me pas e ka takuar Agca ne burg dhe personalisht e ka falur. Ai ka rivendosur marredheniet Diplomatike me Britanine e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara si edhe me Izraelin dhe Organizaten per Clirimin e Palestines. Ai ka pasur nje leterkembim shume te pasur, ku rrjeshtohen rreth 2000 letra publike dhe nje numer i madh i enciklikave dhe letrave apostolike, duke e bere ate nje nga njerezit, qe ka qene me i okupuari ne kete post. Ai ka kanonizuar 482 shenjte, me teper se kushdo tjeter dhe ka krijuar plot 232 kardinale.

 

Papati i tij ndahet ne dy periudha.

"Ne 10 vitet e para ai u mor shume me komunizmin", ka thene komentatori i njohur katolik nga Varshava Jonathon Luxmore. "Qe nga atehere, fokusi i tij, ka qene me shume i perqendruar ne Shoqerine Perendimore". Roli i Gjon Palit te II ne renien e komunizmit ka qene shume determinant. Vizita e tij ne Poloni me 1979 dhe mbeshtetja e tij per Levizjen Solidarnost ishte hallka e ngjarjeve qe ka derguar ne shkaterrimin e rregjimit te Gjeneralit Wojciech Jaruzelski, 10 vjet me vone.

Kurse qendrimi i tij, per sa i perket , moralit ne renie te Kapitalizmit Perendimor, duhet thene se ishte me pak i suksesshem. Megjithate, pikepamjet e tij ne te Drejtat e Njeriut i kane dhene shume admirues, duhet thene se kur ka folur per ceshtjet seksuale, shkencen dhe rolin e gruas ne kishe ka larguar shume katolike liberale.

"Ai ishte nje nga ata qe ju mund ta quani konservator revolucionar", ka thene Giovanni Ferro, redaktor i revistes katolike Jezus. Kush do te jete pasardhesi, kjo do te vendoset nga Kolegji i Kardinaleve, qe do te takohen ne Vatikan ne ditet e ardhshme, kur do te zgjidhet dhe papa i ri. Kushdo qe do e ndjeke, duhet te kete parasysh se po zevendeson nje njeri qe ka jetuar gjate dhe nje nga figurat me te njohura te historise se Papatit.

"Ai do te jete nje shembull i veshtire per tu ndjekur", ka thene Luxmore.

 

Shqiperia e ka vajtuar Papen

Evenimenti me i madh per shqiptaret ka qene ardhja e Pontifit vete me 25 Prill te vitit 1993-, kur Papa Gjon Pali ka meshuar per shqiptaret. Dje, vone besimtaret katolike te Tiranes ndoqen ne mbremje, meshen e mbajtur ne Katedralen e Shen Palit, ku u luten per shpirtin e Papa Gjon Palit II-te. Po ashtu, pergjate te gjithe dites, katoliket e Shqiperise, u luten per te ne kishat e vendit. Keto procesione i drejtoi Imzot Rrok Mirdita, qe dje ka thene se "Papa Gjon Pali II-te ka lene gjurme jo vetem ne Kishen katolike. Ai ka qene pishtar ne te gjitha ngjarjet qe kane ndodhur, duke u ndodhur gjithmone prane nesh". Duhet thene se Ati i Shenjte, Papa Gjon Pali II-te, e ngriti kete vit Arqipeshkvine e Durresit dhe Tiranes ne hierarkine me te larte, duke i dhene titullin "Arqipeshkvia metropolitane Tirane-Durres". Po ashtu edhe kreu i shtetit shqiptar, Moisiu, ka marre pjese ne keto lutje, ndersa llogaritet qe kreret me te larte shqiptare do te jene ne funeralin e pontifit.

Lamtumire Papa Vojtila!

 

Trashėgimia e Papa Gjon Palit II

Trashėgimia e Papės i kalon caqet e kishės katolike. Ati i Shenjtė  ishte njė njeri, i cili me shpresėn dhe besimin e tij ndihmoi nė trasformimin e botės.

Papa Gjon Pali i Dytė ishte papa i parė jo-italian nė mė shumė se 450 vjet. Ai u zgjodh Papė nė njė moment ndryshimesh tė mėdha nė botė. Ai e luftoi totalitarizmin me mirėsi dhe njerėzi dhe me thirrjen e tij drejtuar atyre qė donin liri, duke thėnė “Mos kini frikė.”

Zbignjev Bėrzhinski, gjithashtu me prejardhje nga Polonia, e njihte mirė Papėn. Zoti Bėrzhinski, ish kėshilltar i sigurimit kombėtar gjatė administratės sė presidentit Jimmy Carter, tha pėr njė rrjet televiziv amerikan, se kur Papa e kapėrceu Perden e Hekurt, me vizitėn qė bėri nė vendlindjen e tij Poloni nė vitin 1979, kjo vizitė pati njė ndikim shumė tė madh politik.

“Ky Papė, nė njė mėnyrė shumė tė drejtėpėrdrejtė e shumė tė thjeshtė, sepse ai nuk ishte njė njeri me pretendime, transmetoi njė bindje shumė tė madhe, kaq shumė besim, kaq shumė shpresė sa qė ishte dashamirėse. Dhe pikėrisht kjo i dha atij pushtet nė ēėshtjet politike, pa u futur drejtėpėrdrejtė nė politikė.”

Ish presidenti sovjetik, Mihail Gorbaēov, tha se mbrojtja nga ana e Papės e tė drejtave tė njeriut ndihmoi Evropėn Lindore qė tė dilte nga sundimi komunist. Zoti Gorbaēov e cilėsoi Papėn si udhėheqėsin mė human nė botė.

“Varfėria, luftimi i varfėrisė, thirrjet pėr tė ndihmuar tė varfėrit, pėr tė arsimuar fėmijėt dhe pėr tė ruajtur kulturėn e tyre; mendoj se humanizmi i tij i madh u pa qartė nėpėrmjet kėtyre thirrjeve.”

Senatorja Hillary Clinton, e cila u takua me Papėn kur ishte Zonja e Parė e Amerikės, tha se aftėsia e tij pėr tė falur dhe pėr t’u lutur pėr personin qė u pėrpoq ta vriste atė mė 1981 tregoi humanizmin e jashtėzakonshėm tė Papės.

“Fuqia e tij nė pėrpjekjet pėr t’u bėrė thirrje njerzve qė tė kėrkojnė zgjidhje dhe ripajtim nė mėnyrė paqėsore, ashtu siē veproi ai vetė, do tė jetė njė prej aspekteve mė tė palėkundura tė trashėgimisė sė tij. Shpreson qė kjo tė jetė njė sfidė jo vetėm pėr ne qė jemi nė shėrbim tė publikut, por pėr tė gjithė njerzit nė jetėn e tyre.”

Papa Gjon Pali i Dytė vizitoi mė shumė se 100 vende tė botės dhe ishte Papa i parė qė hynte nė njė sinagoge dhe nė njė xhami. Ai predikoi njė mesazh shpirtėror tė tolerancės dhe paqes si dhe foli kundėr anti-semitizmit dhe racizmit. Presidenti Bush tha dje se Papa ishte njė njeri i Zotit, i cili i tregoi botės se njė njeri mund tė sjellė ndryshime nė jetėn e shumė njerzve.

“Njė prej trashėgimive tė tij mė tė mėdha do tė jetė ndikimi qė ai pati tek tė rinjtė. Ai foli nė emėr tė tė varfėrve, rreth vlerave morale. Natyrisht qė ai ishte njeri i paqe, ishte kundėr luftės dhe unė e kuptoja plotėsisht qėndrimin e tij.”

Kardinali Theodore McCarrick, arkipeshkvi i dioqesė sė Washingtonit, e takoi Papėn pėr herė tė parė nė vitin 1976.

“Mendoj se dy mėsimet e tij mė tė mėdha janė respekti pėr jetėn dhe respekti pėr dinjitetin njerzor. Nė tė gjitha shkrimet e tij, nė tė gjitha bisedat e tij ai shprehej se jeta ėshtė e rėndėsishme, jeta dhe dinjiteti njerzor duhen respektuar.”

Papa Gjon Pali i Dytė e bėri papatin mė popullor. Dhe tani njerzit mbajnė radhėn pėr t’i bėrė nderimet e fundit njeriut qė ishte kryetari i 246 i Kishės Katolike. Trupit tė tij do t’i bėhen nderime nė katedralen e Shėn Pjetrit deri nė varrimin e tij tė premten mė 8 prill.              

 

MEDIA

60 kamera pėr tė ndjekur direkt funeralin

ROME - Televizioni publik italian RAI, nė bashkėpunim me televizionin e Vatikanit (CTV), pėrdori dje 60 kamera pėr t’u dhėnė mundėsi telespektatoreve tė ndiqnin funeralin e Gjon Palit II nė Vatikan. Nga keto 60 kamera, 22 ishin vendosur vetėm nė sheshin Shėn Pjetėr, saktėsoi RAI. Televizioni publik italian theksoi se ka pėrdorur edhe njė helikopter pėr pamjet ajrore derisa qielli mbi kryeqytet u bė zonė e ndaluar pėr shkaqe sigurie. Pamjet e RAI- CTV janė pėrdorur nga dhjetera televizione nė tė gjithė botėn, ndėr tė cilėt CNN, Sky News, BBC World, Abu Dhabi TV, Al- Jaseera dhe Al- Arabiya.

 

KOMENTET

“Mrekullia e fundit e Karol-it”

Nga pikėpamja laike, 5 mbretėr, 6 mbretėresha dhe tė paktėn 70 presidentė dhe kryeministra ishin pjesėmarrės. Myslimanėt shquheshin veēanėrisht, pėrfshirė mbretin e Jordanisė Abdullah, presidentin iranian, Mohammad Khatami dhe atė afgan, Hamid Karzai. Delegacioni i SHBA pėrfshinte presidentin Bush dhe paraardhėsit e tij, Klinton dhe Bush (i vjetri). Britania dėrgoi princin Ēarls dhe kryeministrin, Toni Bler. “Nga Bush deri te Khatami- mrekullia e fundit e Karol-it”, shkruante e pėrditshmja italiane “La Stampa” duke pėrdorur emrin e parė tė Papės.

 

ALARMI

Gjatė funeralit ulet njė avion i dyshimtė

ROME - Dy avionė gjuajtės F- 16 tė forcave ajrore italiane kanė kapur dje njė avion tė dyshimtė dhe e kanė detyruar tė ndėrrojė drejtim pėr t’u kontrolluar mė pas nė aeroportin ushtarak tė Pratica di Mare, jashtė Romės, njoftoi dje ANSA. Sipas informacioneve tė sherbimeve sekrete nė bordin e avionit kishte njė bombė, deklaroi gjenerali Tricarico, shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė forcave ajrore. Avionit, qė duhej tė ndalonte nė aeroportin e Ciampinos, i’u ndėrrua drejtimi pėr nė Pratica di Mare dhe u detyrua tė ulet nė aeroportin ushtarak. Por, mė pas duket se alarmi ka rezultuar i rremė. Nė hapėsirėn ajrore mbi Romė u ndalua trafiku ajror ndėrsa aeroporti i Ciampinos u mbyll pėr fluturimet civile dhe ai i Fiumincinos uli nė 30% numrin e fluturimeve tė parashikuara.

 

Shtypi rus nėnvizon rolin e rėndėsishėm tė papės nė rėnien e komunizmit

MOSKE - Shtypi rus vuri nė dukje sot “rolin tepėr tė rėndėsishėm qė luajti Papa Gjon Pali II nė rėnien e sistemit komunist duke e ngritur atė nė rangun e fituesve “simbolikė” tė peradorisė sovjetike pėrkrah presidentit tė fundit tė BRSS-sė, Mihail Gorbaēov. Gazeta “Izvestia” i bėn homazhe njė “njeriu qė ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm pėr tė ēliruar Europėn nga komunizmi”.

“Gjon Pali II hyri nė histori si kundėrshtari i tė gjitha regjimeve totalitare. Ai luajti njė rol tė rėndėsishėm nė shėmbjen e sistemit socialist”, bėn tė ditur “Gazeta”. “Me emrin e Gjon Palit II ėshtė lidhur njė epokė e tėrė, ajo e shėmbjes sė komunizmit nė Europė”, shkruan nė njė editorial nė faqe tė parė gazeta “Vedomosti”. “Pėr shumė njerėz nė tė gjithė botėn ai ėshtė bėrė simboli i rėnies sė komunizmit pėrkrah Mihail Gorbaēovit, babai i Perestrojkės”, nėnvizon gazeta.

E pėrditshmja popullore “Moskovski Komsomolets” vė nė dukje takimin, nė vitin 1989, nė Vatikan midis Gjon Palit II dhe Mihail Gorbaēovit, nė atė kohė president i BRSS. “Takimi ishte tepėr i rėndėsishėm pasi sot shumė vetė mendojnė se ishte ky papė polak nė Vatikan, katalizatori i rėnies sė regjimit komunist nė Poloni dhe mė pas, shpėrbėrjes sė BRSS- sė”, nėnvizon gazeta mė e lexuar nė Rusi.

 

Miniutė pas minute me vizitėn e Papa Gjon Pali II nė Shqipėri

TIRANE - Vizita e Papa Gjon Palit II-tė nė Shqipėri mė 25 Prill 1993, menjėherė pas daljes sė vendit prej izolimit tė gjatė nėn sistemin komunist, u vlerėsua si njė moment historik. Mė poshtė renditen momente nga takimet nė Tiranė dhe mesha qė Ati i Shenjtė mbajti nė Shkodėr:

 

25 PRILL 1993

- Ora 08: 00 - Papa Gjon Pali II-tė mbėrrin nė Aeoroportin e Rinasit, ku u prit nga autoritetet zyrtare. Pasi pėrshėndeti tė pranishmit me dorė, Ati i Shenjtė u ul dhe puthi tokėn shqiptare.

- Shenjtėria e Tij, Papa Gjon Pali II-tė, iu drejtua popullit shqiptar me fjalėt: “I dimė tė gjitha ngjarjet e trishtueshme qė tė ėshtė dashur tė pėrballosh veēanėrisht nė 25 vjetėt e fundit, vite tė njė mundimi tė vėrtetė, pasojat e tė cilit koha me vėshtirėsi do tė arrijė t’i fshijė”.

- Disa minuta mė vonė, Ati i Shenjtė u nis drejt qytetit tė Shkodrės.

- Ora 10: 45 - Papa hyri nė rrethin e Shkodrės, ku u prit pėrzemėrsisht nga banorė tė Komunės sė Bushatit e tė zonave pėrreth.

- Ora 11: 25- Papa Gjon Pali II-tė mbėrrin nė Katedralen e Shkodrės, i pritur nga mijėra besimtarė katolikė e tė besimeve tė tjera fetare.

- Ora 11: 40- kori i kėngėtarėve nga Tirana, Durrėsi dhe Kosova, nis kėngėn e hyrjes, njė rit pėr pritjen e Papės nė Katedrale.

- Ora 11: 45- Papa Gjon Pali II-tė hyn nė Katedrale dhe shkon para Altarit pėr fillimin e meshės.

- Ora 12:00. Pas pėrshėndetjes sė Nuncit Apostolik, Ivan Dias, nis mesha nė Katedralen e Shkodrės. Nė vazhdim pas ceremonisė sė Alelujės, Nunci apostolik i paraqiti Papės, emrat e kandidatėve pėr Ipeshkėv. Ati i Shenjtė i bekon ata nė emėr tė Zotit si udhėheqės tė Kishės Katolike Shqiptare.

Ati i Shenjtė nė mesazhin e Tij vuri nė dukje pėrvojėn tronditėse tė kishės, nė vitet e regjimit komunist nė Shqipėri.

Mė pas shuguroi katėr ipeshkvėt e rinj, Monsinjor Frano Ilia, Monsinjor Zef Simoni, Monsinjor Rrok Mirdita dhe Monsinjor Robert Ashta.

Nėn tingujt e muzikės kishtare filloi kungimi. E para qė u kungua nga Papa Gjon Pali II-tė ishte Nėnė Tereza.

Ati i Shenjtė u dhuroi besimtarėve tė Shkodrės dhe gjithė Shqipėrisė, figurėn e Zonjės sė Kėshillit tė Mirė dhe bekoi gurin e themelit tė kėtij kulti, qė do tė rindėrtohej pėr tė tretėn herė nė Kalanė e Rozafatit nė Shkodėr.

Prej kėtej Papa shkoi nė Arkipeshkopatė, pėrballė Katedrales dhe nga dritarja e saj pėrshėndeti gjithė besimtarėt qė kishin mbushur rrugėt dhe sheshet e Shkodres.

Papa Gjon Pali II- tė prezantoi drejtuesin e ri tė Arkidioqezės sė Shkodrės, monsinjor Frano Ilia dhe ndihmėsin e tij, Monsinjor Zef Simoni.

Ati i Shenjtė kaloi njė drekė sė bashku me peshkopėt dhe anėtarėt e shpurės papale.

 

25 PRILL NE MBREMJE - Papa Gjon Pali II-tė kthehet nė Tiranė. Fillimisht shkon ne Pallatin e Brigidave, ku u prit nga Presidenti i Republikės dhe personalitetet mė tė larta tė shtetit dhe komuniteteve fetare nė Shqipėri.

Nė vazhdim Shenjtėria e Tij, shkoi nė Nunciaturėn Apostolike dhe prej kėndej u nis me makinėn e Tij, pėr njė shėtitje nėpėr Tiranė, ndėrkohė qė nė sheshin “Skėnderbej” ishin mbledhur mijėra vetė nga e gjithė Shqipėria pėr tė pritur Atin e Shenjtė.

Shenjtėria e Tij, Papa Gjon Pali i Dyte, zuri vend nė podiumin e vendosuar para Muzeut Historik Kombėtar. Nė mitingun madhėshtor tė organizuar me kėtė rast Ati i Shenjtė mbajti fjalimin e lamtumirės duke i’u drejtuar gjithė popullit shqiptar me fjalėt: “VELLEZER DHE MOTRA SHQIPTARE DHE FORT TE DASHUR! ZOTI E RUAJTE ATDHEUN TUAJ. ZOTI E MBROJTTE POPULLIN SHQIPTAR NE MBARE BOTEN. NE EMER TE ZOTIT JU PERQAFOJ DHE JU BEKOJ TE GJITHEVE!”

 

25 PRILL - Nė mbrėmje, Ati i Shenjtė niset pėr nė Romė.

 

26 PRILL - Ati i Shenjtė u dėrgon autoriteteve shqiptare njė mesazh ku thuhej se, “nė pėrfundim tė vizitės nė Shqipėri dhe tek komuniteti katolik qė munda tė takoj, sot ndihej detyrėn pėr t’u falenderuar pėr mikpritjen dhe i lutem Zotit tė plotfuqishėm t’i japė popullit tuaj njė jetė mė tė mirė dhe t’i kthehet paqja dhe zhvillimi social sipas traditave njerėzore e fetare tė kėsaj toke”.

 

Kalvari i tij tokėsor

Maj 1981 - Papa u qėllua nė stomak dhe nė dorė gjatė njė atentati nė Sheshin e Shėn Pjetrit.

Korrik 1992 - Papa i nėnshtrohet njė operacioni pėr heqjen e njė tumori intestinal.

1992 - Shfaqen simptomat e sėmundjes sė Parkinsonit.

Nėntor 1993 - Nxjerr shpatullėn pasi rrėzohet nga shkallėt.

Prill 1994 - Papa pėson njė thyerje nė kėmbėn e djathtė.

Dhjetor 1995 - Papa nuk merr herė pėr herė tė parė nė meshėn e Krishtlindjeve pėr shkak tė gripit.

Mars e Gusht 1996 - Papa anullon aktivitetet publike pėr shkak tė etheve.

Tetor 1996 - Papa i nėshtrohet njė operacioni pėr tė hequr apandisitin.

Qershor 1999 - Papa anullon njė meshė tė hapur nė Poloni pasi rrėzohet.

Mars 2002 - Papa anullon aktivitetet publike pėr shkak tė keqėsimit tė artritit nė gjurin e djathtė.

Shtator 2003 - Papa anullon tė gjitha angazhimet pėr shkak tė problemeve intestinale.

Shkurt 2005 - kalon njė javė nė spital pasi preket nga gripi, dėrgohet sėrish nė spital dy javė mė vonė ku i bėhet njė trakeotomi pėr ta ndihmuar me frymėmarrjen.

Mars 2005 - Papės i vendoset njė tub nė hundė pėr ta ndihmuar me tė ushqyerin.

Mars 2005 - Papa preket nga njė infeksion urinar qė i shkakton temperaturė si dhe njė atak nė zemėr.

 

Gjon Pali II - i pari papė sllav nė histori

I pari papė sllav nė histori, Gjon Pali II, 84 vjeē qė sot ėshtė nė gjėndje tepėr kritike, u zgjodh mė 16 tetor 1978 duke pasuar Gjon Palin I qė e mbajti postin vetėm pėr njė muaj. Pasardhėsi i 263-tė i Shėn Pjetrit, Karol Vojtila lindi mė 18 maj 1920 nė Vadovic pranė Krakovit (Poloni) nė njė familje modeste. I riu Karol pati fatkeqėsinė tė humbiste tė ėmėn kur ishte nėntė vjeē dhe tre vjet mė vonė vėllain e madh, mjek nė njė spital, nga njė epidemi skarlatine nė vitin 1932.

  Fillimisht ai punoi nė njė minierė duke vazhduar ndėrkohė shkollėn e mesme dhe studimet universitare. Mė pas, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ai ngriti njė grup teatri klandestin dhe pėrfundoi studimet si seminarist. Ai u bė prift nė vitin 1946. Pasi punoi si profesor teologjie, ai u bė peshkop nė Krakov nė vitin 1964 dhe merr pjesė nė Kuvendin e Vatikanit II (1962-1965) dhe nė vitin 1967 u emėrua kardinal. Si papė, Gjon Pali II ia kushtoi papatin e tij udhėtimeve apostolike nė tė gjithė botėn duke bėrė rreth 100 vizita jashtė vendit. Veprimtaria e tij nė Poloni dhe zelli i tij luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė shėmbjen e regjimeve komuniste nė Europėn Lindore nė fund tė viteve '80.

      Ai punoi pėr riorganizimin e Kishės Katolike pas krizės sė shkaktuar nga reformat ambicioze tė nisura gjatė Kuvendit tė Vatikanit II dhe shkruajti 14 enciklika, tre nga tė cilėt janė pėr ēėshtje social-ekonomike.

  Paqja dhe mirėkuptimi ndėrkombėtar, sidomos nė kohėn e krizave tė shumta dhe tė konflikteve nė Lindjen e Mesme dhe nė Gjirin Persik, mbrojtja e tė drejtave tė njeriut, pajtimi midis rajoneve dhe solidariteti midis Veriut dhe Jugut kanė qėnė nė qėndėr tė veprimtarisė tė tij dhe tė mesazhit tė tij apostolik. Ai ėshtė shfaqur gjithashtu tepėr i prerė nė ripohimin e parimeve tradicionale tė Kishės katolike nė fushėn e moralit seksual, luftėn kundėr abortit dhe refuzimit tė kontraceptivėve. Mė 13 maj 1981, nė sheshin e Shėn Pjetrit nė Romė, ai u plagos rėndė me tre plumba nga turku Mehmet Ali Agca. Ai e mori veten, por pas viteve '90 ai u pėrball me probleme tė shumta shėndetėsore si sėmundja e Parkinsonit.

 

Ndėrron jetė Papa Gjon Pali II

Papa Gjon Pali i II ka vdekur mė orėn 21.37 (Ora lokale) tė ditės sė djeshme. E gjithė Bota katolike, por edhe ajo e besimeve tė tjera ka nderuar njeriun, qė kontribuoi direkt pėr Paqen nė Botė dhe pėr shėmbjen e Komunizmit. Krahas shumė tė tjerėve, njė nderim i veēantė, atij i ėshtė atribuar nga Shqipėria e vogėl, “pėr tė cilėn-sipas Imzot Rrok Mirditės-ai ka kontribuar direkt me besimin e tij ”

“Ati ynė i Shenjtė Gjon Pali II u kthye nė shtėpinė e Atit", ka lajmėruar zyrtarisht vdekjen e Papės-kryepeshkopi Leonardo Sandri.

Papa Gjon Pali II, i cili mbretėroi pėr 26 vjet nė Selinė e Shenjtė dhe qė u respektua sa ishte gjallė, si njė lider karizmatik i Botės katolike ka ndėrrruar jetė dje nė moshėn 84 vjeēare. Ai arriti qė tė vizitonte gjatė jetės sė tij, plot 129 vende, ku dha mesazhin e tij tė paqes dhe tė jetės. Ndėrmjet shumė vendeve, mė 25 Prill tė vitit 1993, ai zgjodhi dhe Shqipėrinė, njė vend ““pėr tė cilėn-sipas Imzot Rrok Mirditės-ai ka kontribuar me besimin e tij direkt”.

Papa, i njohur pėr energjinė, intelektualizmin dhe aktivizmin e tij nė momentin e fundit ka dhėnė shpirt nė apartamentin e tij nė Vatikan. Shėndeti i tij ėshtė pėrkeqėsuar gradualisht dhe ai ka luftuar me sėmundjen e Parkinsonit dhe artritin, sėmundje qė i ishin agravuar shumė nė vitet e fundit.

Nė fakt, Vatikani, ka lajmėruar herėt dje se Gjon Pali i II-tė ishte futur nė gjėndje kome, ndėrsa zemra dhe organet e tjera i kishin filluar t’i dobėsoheshin pas infeksionit urinar.

Zėdhėnėsi i Vatikanit Joaquin Navarro-Valls ka thėnė se megjithė shkaqet e sėmundjeve tė tij, Papa kishte vendosur qė tė qėndronte nė residencėn e tij nė Vatikan, sesa tė kthehej nė Spitalin Gemelli nė Romė, ku ai ėshtė shtruar dy herė gjatė muajit shkurt. Atij i ėshtė dhėnė sakramentin e dorėzimit, qė njihet edhe si riti i fundit apo veprim i fundit, qė natėn e tė enjtes.

Ndėrkohė, qė pelegrinė, turistė dhe shumė italianė kanė mbushur Sheshin e Shėn Pjetrit, Kardinali Sandri ka dhėnė lajmin e dhimbshėm pėr grigjėn katolike, qė ka mbushur sipėrfaqen e madhe tė Sheshit.

Po ashtu, qė natėn e tė premtes, mijėra njerėz janė mbledhur nė Krakov tė Polonisė, ku Gjon Pali i II ka shėrbyer si Peshkop pėrpara se tė bėhej papė. Ata erdhėn nė residencėn e peshkopit tė qytetit, duke ndezur qirinj dhe duke qarė. Njerėzit nė turmė janė lutur pėr tė dhe kanė kėnduar pėr bashkėatdhetarin e tyre polak.

“Pėr popullin polak, ai ishte njė ikonė”, kanė thėnė polakėt. Ndėrkohė, kjo situatė ka qenė nė tė gjithė Botėn. Shqipėria e ka vajtuar gjithashtu Papėn, qė vizitoi vendin pak vite mė parė, por qė edhe ka ndjekur me kujdes problemet shqiptare. Kurse nė Shėn Pjetėr, tenori shqiptar Gėzim Xhaxhaj, ka interpretuar “Ave Marinė” e Bahut, pak orė para vdekjes sė tij. “Ai ka bėrė shumė pėr pėrmbysjen e komunizmit dhe pėr vendin tim”, ka thėnė ai paskėtaj. 

 

Si u bė Papė

I ngritur nga njė i panjohur nė Poloninė e kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore, ai ėshtė njė nga njerėzit qė ka udhėtuar mė shumė nė histori dhe ka qenė i pari qė ka vizituar Shtėpinė e Bardhė, njė sinagogė dhe Kubėn Komuniste, por edhe Shqipėrinė e vogėl ballkanike. Vetėm dy nga 263 paraardhėsit e tij, kanė shėrbyer pak mė shumė se ai-Shėn Pjetri, papa i parė dhe Piu i IX nė Shekullin e XIX.

Mbėshtetėsit dhe kritikėt janė dakord nė njė pikė me njėri-tjetrin pėr tė, qė papati i tij ka lėnė shumė gjurmė. Ai ka luajtur njė rol tė madh nė pėrmbysjen e komunizmit dhe ka dėrguar mesazhin katolik tek njė numėr imadh njerėzish. E tillė ishte dhe vizita e tij nė Shqipėri, mė 25 prill tė vitit 1993- kur ai ka tėrhequr njė numėr tė madh jo vetėm besimtarėsh, por edhe njerėzish tė besimeve tė tjera. Por, ai tėrhiqte turma tė mėdha njerėzish nė daljet e tij publike kudo qė shkonte dhe ėshtė i njohur pėr kurajon dhe integritetin e tij. Njė lider konservativ i vendosur, ai ka riafirmuar shumė nga hapat e kishės nė ēėshtje tė tilla tė rėndėsishme si aborti, homoseksualizmi dhe roli i grave nė kishė. Megjithė kritikat, ai mbeti i palėkundur nė qėndrimet e tij pėr problemet kryesore, ku pėrfshihej preferenca pėr autoritetin qėndror brėnda kishės, nė tė cilėn shumė kanė parė dhe fshehjen e lėvizjes sė tij drejt njė kishe mė demokratike.

 

Sėmundjet e tij

Papa ka vuajtur nga disa probleme tė kockave tė gjurit dhe legenit si edhe sėmundja e Parkinsonit, qė i kanė sjellė ēregullime neurologjike progresive dhe qė e kanė bėrė tė marrė frymė dhe tė pėrtypet me vėshtirėsi, kohėt e fundit. Mė 24 shkurt, doktorėt i kanė kryer njė trakeotomi pėr tė ndihmuar atė tė marrė frymė, ndėrsa ka luftuar gjatė edhe nga njė gripi rėndė, qė e kishte goditur. Tė mėrkurėn e kėsaj jave, i ėshtė vendosur njė tub ushqimi nė hundė pėr t’i siguruar procesin e ushqimit. Tubi i ushqimit i ėshtė vendosur, pasi ka bėrė audiencėn e rregullt tė javės, ku ai edhe ka dalė nė dritaren e studios sė tij pėr katėr minuta. Pamundur tė flasė, ai ka pėrdorur gjeste me duar pėr tė bekuar mijėra njerėz, qė ishin mbledhur pėr ta parė. Gjatė Pashkėve, Papa ėshtė munduar t’u fliste turmave, por nuk ka mundur me fjalė. Sėmundja e ka detyruar atė qė tė humbiste disa nga evenimentet e zakonshme tė Javės sė Shenjtė tė Pashkėve.

 

Mandati i Papės

Gjon Pali ishte lindur me emrin Karol Jozef Wojtyla nė 18 Maj tė vitit 1920 nė  Wadowice tė Polonisė. Pasi ėshtė dorėzuar prift nė nėntor tė vitit 1946, ai filloi pak nga pak tė ngjitej nė hierarkinė e kishės, duke arritur qė tė jetė peshkop i Krakovit mė 1964. Ai ėshtė zgjedhur kardinal fshehtas nė Koncistor -kėshillin e kardinalėve mė 1968, ndėrsa njė ditė mė vonė i ėshtė bėrė ceremonia nė Vatikan. Pėrveē reputacionit tė tij, si njė teolog i jashtėzakonshėm dhe mbrojtės pa frikė i katolicizmit, ai ėshtė zgjedhur Papė mė 16 tetor tė vitit 1978. Ky ka qenė Papa i parė sllav dhe i pari, qė nuk ishte italian mbas 455 vitesh, qė kuptohet se shkaktoi tepėr surprizė nė Vatikan. Kėshtu- ai solli shumė energji dhe vendosmėri gjatė mandatit tė tij-duke u munduar t’i shmangė gjithmonė problemet gjatė udhėtimeve tė tij. Ai nuk u tėrhoq edhe pas njė atentati, qė i ėshtė bėrė mė 1981, kur njė turk me emrin Mehmet Ali Agca, e ka qėlluar atė dy herė. Papa ėshtė shėruar dhe mė pas e ka takuar Agca nė burg dhe personalisht e ka falur. Ai ka rivendosur marrėdhėniet Diplomatike me Britaninė e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara si edhe me Izraelin dhe Organizatėn pėr Ēlirimin e Palestinės. Ai ka pasur njė letėrkėmbim shumė tė pasur, ku rrjeshtohen rreth 2000 letra publike dhe njė numėr i madh i enciklikave dhe letrave apostolike, duke e bėrė atė njė nga njerėzit, qė ka qenė mė i okupuari nė kėtė post. Ai ka kanonizuar 482 shenjtė, mė tepėr se kushdo tjetėr dhe ka krijuar plot 232 kardinalė.

Papati i tij ndahet nė dy periudha.

“Nė 10 vitet e para ai u mor shumė me komunizmin”, ka thėnė komentatori i njohur katolik  nga Varshava Jonathon Luxmore. "Qė nga atėhere, fokusi i tij, ka qenė mė shumė i pėrqėndruar nė Shoqėrinė Perėndimore”. Roli i Gjon Palit tė II nė rėnien e komunizmit ka qenė shumė determinant. Vizita e tij nė Poloni mė 1979 dhe mbėshtetja e tij pėr Lėvizjen Solidarnost ishte hallka e ngjarjeve qė ka dėrguar nė shkatėrrimin e rregjimit tė Gjeneralit Wojciech Jaruzelski, 10 vjet mė vonė.

Kurse qėndrimi i tij, pėr sa i pėrket , moralit nė rėnie tė Kapitalizmit Perėndimor, duhet thėnė se ishte mė pak i suksesshėm. Megjithatė, pikėpamjet e tij nė tė Drejtat e Njeriut i kanė dhėnė shumė admirues, duhet thėnė se kur ka folur pėr ēėshtjet seksuale, shkencėn dhe rolin e gruas nė kishė ka larguar shumė katolikė liberalė.

“Ai ishte njė nga ata qė ju mund ta quani konservator revolucionar”, ka thėnė Giovanni Ferro, redaktor i revistės katolike Jezus. Kush do tė jetė pasardhėsi, kjo do tė vendoset nga Kolegji i Kardinalėve, qė do tė takohen nė Vatikan nė ditėt e ardhshme, kur do tė zgjidhet dhe papa i ri. Kushdo qė do e ndjekė, duhet tė ketė parasysh se po zėvendėson njė njeri qė ka jetuar gjatė dhe njė nga figurat mė tė njohura tė historisė sė Papatit.

“Ai do tė jetė njė shėmbull i vėshtirė pėr tu ndjekur”, ka thėnė Luxmore.

 

Shqipėria e ka vajtuar Papėn

Evenimenti mė i madh pėr shqiptarėt ka qenė ardhja e Pontifit vetė mė 25 Prill tė vitit 1993-, kur Papa Gjon Pali ka meshuar pėr shqiptarėt. Dje, vonė besimtarėt katolikė tė Tiranės ndoqėn nė mbrėmje, meshėn e mbajtur nė Katedralen e Shėn Palit, ku u lutėn pėr shpirtin e Papa Gjon Palit II-tė. Po ashtu, pėrgjatė tė gjithė ditės, katolikėt e Shqipėrisė, u lutėn pėr tė nė kishat e vendit. Kėto procesione i drejtoi Imzot Rrok Mirdita, qė dje ka thėnė se "Papa Gjon Pali II-tė ka lėnė gjurmė jo vetėm nė Kishėn katolike. Ai ka qenė pishtar nė tė gjitha ngjarjet qė kanė ndodhur, duke u ndodhur gjithmonė pranė nesh". Duhet thėnė se Ati i Shenjtė, Papa Gjon Pali II-tė, e ngriti kėtė vit Arqipeshkvinė e Durrėsit dhe Tiranės nė hierarkinė mė tė lartė, duke i dhėnė titullin "Arqipeshkvia metropolitane Tiranė-Durrės". Po ashtu edhe kreu i shtetit shqiptar, Moisiu, ka marrė pjesė nė kėto lutje, ndėrsa llogaritet qė krerėt mė tė lartė shqiptare do tė jenė nė funeralin e pontifit.

 

Portret

Gjon Pali II, i pari papė sllav nė histori

Eshtė njė njeri qė ka bėrė histori nė postin e kreut tė Vatikanit. Gjatė kohės sė drejtimit tė tij, Bota u ridimensionua ndėrsa falė tij-Bota mundi qė tė dėgjojė mė shumė zėrin e arsyes dhe tė ndėrgjegjes

I pari papė sllav nė histori, Gjon Pali II, 84 vjeē -u zgjodh mė 16 tetor 1978 duke pasuar Gjon Palin I qė e mbajti postin vetėm pėr njė muaj. Pasardhėsi i 263-tė i Shėn Pjetrit, Karol Vojtila lindi mė 18 maj 1920 nė Vadovic pranė Krakovit (Poloni) nė njė familje modeste. I riu Karol pati fatkeqėsinė tė humbiste tė ėmėn kur ishte nėntė vjeē dhe tre vjet mė vonė vėllain e madh, mjek nė njė spital, nga njė epidemi skarlatine nė vitin 1932.

  Fillimisht ai punoi nė njė minierė duke vazhduar ndėrkohė shkollėn e mesme dhe studimet universitare. Mė pas, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ai ngriti njė grup teatri klandestin dhe pėrfundoi studimet si seminarist. Ai u bė prift nė vitin 1946. Pasi punoi si profesor teologjie, ai u bė peshkop nė Krakov nė vitin 1964 dhe merr pjesė nė Kuvendin e Vatikanit II (1962-1965) dhe nė vitin 1967 u emėrua kardinal. Si papė, Gjon Pali II ia kushtoi papatin e tij udhėtimeve apostolike nė tė gjithė botėn duke bėrė rreth 100 vizita jashtė vendit. Veprimtaria e tij nė Poloni dhe zelli i tij luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė shėmbjen e regjimeve komuniste nė Europėn Lindore nė fund tė viteve '80.

Ai punoi pėr riorganizimin e Kishės Katolike pas krizės sė shkaktuar nga reformat ambicioze tė nisura gjatė Kuvendit tė Vatikanit II dhe shkruajti 14 enciklika, tre nga tė cilėt janė pėr ēėshtje social-ekonomike.

Paqja dhe mirėkuptimi ndėrkombėtar, sidomos nė kohėn e krizave tė shumta dhe tė konflikteve nė Lindjen e Mesme dhe nė Gjirin Persik, mbrojtja e tė drejtave tė njeriut, pajtimi midis rajoneve dhe solidariteti midis Veriut dhe Jugut kanė qėnė nė qėndėr tė veprimtarisė tė tij dhe tė mesazhit tė tij apostolik. Ai ėshtė shfaqur gjithashtu tepėr i prerė nė ripohimin e parimeve tradicionale tė Kishės katolike nė fushėn e moralit seksual, luftėn kundėr abortit dhe refuzimit tė kontraceptivėve. Mė 13 maj 1981, nė sheshin e Shėn Pjetrit nė Romė, ai u plagos rėndė me tre plumba nga turku Mehmet Ali Agca. Ai e mori veten, por pas viteve '90 ai u pėrball me probleme tė shumta shėndetėsore si sėmundja e Parkinsonit.

 

Problemet shėndetėsore tė Papės

Maj 1981 - Papa u qėllua nė stomak dhe nė dorė gjatė njė atentati nė Sheshin e Shėn Pjetrit.

Korrik 1992 - Papa i nėnshtrohet njė operacioni pėr heqjen e njė tumori intestinal.

1992 - Shfaqen simptomat e sėmundjes sė Parkinsonit.

Nėntor 1993 - Nxjerr shpatullėn pasi rrėzohet nga shkallėt.

Prill 1994 - Papa pėson njė thyerje nė kėmbėn e djathtė.

Dhjetor 1995 - Papa nuk merr herė pėr herė tė parė nė meshėn e Krishtlindjeve pėr shkak tė gripit.

Mars e Gusht 1996 - Papa anullon aktivitetet publike pėr shkak tė etheve.

Tetor 1996 - Papa i nėshtrohet njė operacioni pėr tė hequr apandisitin.

Qershor 1999 - Papa anullon njė meshė tė hapur nė Poloni pasi rrėzohet.

Mars 2002 - Papa anullon aktivitetet publike pėr shkak tė keqėsimit tė artritit nė gjurin e djathtė.

Shtator 2003 - Papa anullon tė gjitha angazhimet pėr shkak tė problemeve intestinale.

Shkurt 2005 - kalon njė javė nė spital pasi preket nga gripi, dėrgohet sėrish nė spital dy javė mė vonė ku i bėhet njė trakeotomi pėr ta ndihmuar me frymėmarrjen.

Mars 2005 - Papės i vendoset njė tub nė hundė pėr ta ndihmuar me tė ushqyerin.

Mars 2005 - Papa preket nga njė infeksion urinar qė i shkakton temperaturė si dhe njė atak nė zemėr. 

 

Papa prehet nė banesėn e fundit

VATIKAN - Trupi i Papa Gjon Palit II prehet tani nė banesėn e fundit nė Bazilikėn e Shėn Pjetrit nė Vatikan pas njė ceremonie varimi ku morėn mijėra pelegrinė dhe udhėheqės botėrorė. Pas njė shėrbese qė zgjati rreth 3 orė jashtė Bazilikės sė Shėn Pjetrit, arkivoli i thjeshtė me trupin e Papės u dėrgua brenda Bazilikės ku u zhvillua ceremonia private e varrimit.

Pėrpara se tė futeshin brenda nė Bazilikė, mbajtėsit e arkivolit u ndalėn pėrpara dyerve tė mėdha, nėn tingujt e kėmbanės masive tė Shėn Pjetrit dhe duartrokitjes sė turmave.

Qindra mijė njerėz kishin mbushur Sheshin e Shėn Pjetrit pėr meshėn katolike. Dhjetra mijė tė tjerė ishin grumbulluar nė rrugėt pėrreth, ndėrsa miliona tė tjerė ndoqėn shėrbesėn nėpėrmjet ekraneve tė mėdha tė vendosura nė Romė, nė njė total tė pėrgjithshėm prej 4 milionė njerėzish.

Ceremonia e varrimit e Papės ka bashkuar nė njė vend njė numėr tė jashtėzakonshėm udhėheqėsish botėrorė: mbretėr, princėr, presidentė, kryeministra, dhe krerė tė organizatave ndėrkombėtare. Rituali katolik- me lutje nė shumė gjuhė- u ndoq nga pėrfaqėsues tė nėndarjeve tė fesė sė krishtere dhe tė feve tė tjera kryesore tė botės. Lista e tė ftuarve pėrshtatej me kėtė Papė qė zgjati dorėn e miqėsisė drejt feve tė tjera gjatė sundimit tė tij nė Selinė e Shenjtė.

Nėse ndikimi i Papa Gjon Palit II ishte i jashtėzakonshėm gjatė jetės sė tij, vdekja e tij shėrbeu pėr tė sjellė bashkė nė njė vend njė gamė tė gjerė udhėheqėsish politikė dhe fetarė tė botės- qė u bashkuan, pavarėsisht besimeve tė tyre, pėr t’i bėrė homazh njė personi qė pa u lodhur kėrkoi afrim me fetė e tjera. Prania e presidentit iranian Mohammad Khatami- nė tė njėjtin vend me homologun e tij amerikan Xhorxh Bush- sugjeron diēka lidhur me mėnyrėn se si vlerėsohet puna e kėtij Pape nė botė. Kjo ishte njė ditė pėr pėrshpirtje dhe reflektim, por politika nuk mund tė jetė asnjėherė shumė larg. Qeveria kineze nuk pranoi tė dėrgonte pėrfaqėsues, e indinjuar nga vendimi i paprecedent i Presidentit Tajvanez Chen Shuey Bien pėr tė marrė pjesė.

Presidenti Robert Mugabe i Zimbabves shkaktoi gjithashtu njė tė papritur, ai nė fakt po shkelte kufizimet pėr tė udhėtuar vendosur ndaj tij nga vendet e Bashkimit Europian.

Kisha Katolike mbetet njė prej organizmave mė tė jashtėzakonshėm ndėrkombėtarė dhe Papa vetė kishte pikėpamje tė qarta lidhur me njė numėr tė madh ēėshtjesh politike, qė shkonin nga kundėrshtimi pėr luftėn nė Irak tek kritika e tij ndaj kufizimeve tė modelit liberal ekonomik. Kjo pjesėmarrje e jashtėzakonshme nė Romė ishte njė homazh pėr njė person, por nė njė farė mėnyrė kjo nėnvizon edhe rėndėsinė nė rritje tė fesė nė debatin e sotėm ndėrkombėtar. Ndėrsa disa kanė folur pėr njė pėrplasje kulturash midis Islamit dhe Perėndimit, kjo ishte njė ditė kur betejat politike dhe ideologjike u eklipsuan. Ishte njė moment pėr tė cilin padyshim qė edhe Papa Gjon Pali II do tė kishte qenė krenar.

 

VENDLINDJA

Polonia respekton Papa Gjon Palin e Dytė

Mijėra polakė janė mbledhur nė parkun e qytetit tė Krakovit pėr tė parė dje funeralin e Papės nė ekrane gjigande. Autoritete polake thonė se rreth 800 mijė vetė morėn pjesė nė njė meshė me qirinj nė mbrėmjen e tė enjtes dhe qindra mijėra tė tjerė u kthyen pėr tė ndjekur funeralin. Shėrbesa fetare pėr Papėn janė mbajtur edhe nė Brazil. Nė Nju- Jork, dritat e ndėrtesės sė njohur, Empire State janė fikur nė shenjė respekti pėr Papa Gjon Palin e Dytė.

 

MESHA

Thirrjet nė Shėn Pjetėr: Papa Shenjt

Dekani i Kolegjit tė Kardinalėve tė Kishės Katolike, Joseph Ratzinger, kryesoi meshėn e funeralit. Prelati, zakonisht mjaft autoritar nė tonin e tij, nuk i pėrmbajti emocionet kur kujtoi daljen e Papės nė dritaren e apartamentit tė tij vetėm 12 ditė mė parė, tė dielėn e Pashkėve, kur bekoi besimtarėt nė sheshin pėrballė. “Ne mund tė jemi tė sigurtė se Papa ynė i dashur ndodhet tani nė dritaren e shtėpisė sė atit tė tij, nga ku na shikon dhe na bekon.” Predikimi i kardinalit Ratzinger u ndėrpre disa herė nga duartrokitjet e besimtarėve, shenjė kjo respekti nė Itali. Por nga fundi i meshės, njė thirrje e madhe doli nga turma prej rreth 300 mijė njerzish tė mbledhur nė shesh dhe nė bulevardin e gjerė qė tė ēon atje, duke kėrkuar qė Papa Gjon Pali i Dytė tė kanonizohet pa vonesė si Shenjt. Spontaniteti i grumbullit tė njerėzve ishte nė kontrast me ritualin e funeralit, megjithatė ēdo njeri u bashkua me vargun e lutjeve, nė tė cilat kisha u bėn thirrje shenjtorėve tė shumtė qė tė luten pėr shpirtin e tė vdekurit.

 

Disa nga shakatė e Papa Gjon Pali II

Shprehja e tij, “Nėse gaboj, mė korrigjoni”, ka bėrė tashmė xhiron e botės. Karol Wojtyla, nė mė shumė se njė rast ka treguar sensin e tij tė humorit, tė manifestuara shumė herė. Pėr shembull, ndėrkohė qė ishte shtruar nė Polinikėn “Gemelli”, pas operacionit, njė Monsinjor qė kujdesej pėr tė i tha: “Shėnjtėri, A jeni mė mirė tani seē ishit mė parė”. Papa iu pėrgjigj: “Mė fal, por atėherė pėrse nuk operoheni jo?”.

 

***

Gjatė njė ndėr udhėtimeve tė tij tė shpeshta nė Afrikė, i prezantojnė njė sovran, i cili shoqėrohej nga njė zonjė. “Shenjwtėri, kjo ėshtė Nėna Mbretėreshė”, i thanė Papės tek i prezantonin gruan. Por, duke parė se gruaja ishte paksa e re nė moshė, Gjon Pali II pyeti i habitur: “Mos ėshtė e ėma e sovranit?” “Jo Shėnjtėri, ėshtė nėna e fėmijėve tė sovranit, njė nga tetė gratė e Mbretit”. “Ah e kuptova – buzėqeshi Papa, shoh qė kėtu jemi ende nė Dhjatėn e Vjetėr”.

 

***

Nė Introd, njė fshat i vogėl nė veri tė Italisė, ku shpesh ai kalonte pushimet e verės, njė ditė, njė grup personash qė bėnte ēmos pėr t’u dukur- u bllokuan nga truprojat. Papa kureshtar pėr aq shumė zhurmė, pyeti se cilėt ishin. “Shenjtėri, janė ekstrakomunitarė”. “Atėherė ē’presim tė shkojmė tek ata, sepse edhe unė jamė njė ekstrakomunitar”.

 

***

Nė Manila, gjatė Takimit Botėror me tė rinjtė, Karol Wojtyla, qė nė atė kohė pėrdorte shkopin pasi kishte kryer njė operacion, e pėrdori atw sikur tė ishte njė baketw pėr tė dirigjuar njė orkestėr. Mė pas, iu drejtua bashkėpunėtorėve tė tij duke shtuar: “Ja, ky mund tė mė shėrbejė edhe pėr ndonjė gazetar”.

 

Njė jetė, njė epokė

Nė historinė e tij, nė rrugėn e tij drejt zhvillimit, njerėzimi ka vendosur nė piedestalin e historisė shumė personalitete, nga mė tė ndryshmet, qė nė periudha tė veēanta kanė qenė promotorė tė progresit. Pa dyshim gjithėsekush ka rolin e vet, kontributin e tij tė madh duke u bėrė shpesh herė, simbole tė dhjetė vjeēarėve tė tėrė. Padyshim njė nga mė tė mėdhenjtė midis tyre, simbol i epokės moderne qė po jetojmė, do tė mbetet gjithmonė edhe Papa Gjon Pali i Dytė.

Eshtė pikėrisht kjo epokė, njė nga periudhat ndoshta mė tė spikatura tė njerėzimit. Eshtė periudha e hapjes sė madhe nė rradhė tė parė ndaj vetė- vetes, periudha e kapėrcimit tė mureve tė mėdhenj qofshin kėto brenda njeriut, qofshin brenda komuniteteve apo vendeve, qofshn edhe nė njė plan global. Padyshim jo gjithēka ėshtė pėrfunduar, nė fakt ka akoma shumė pėr tė realizuar e ndryshuar nė kėtė botė, duke filluar qė nga qelizat e saj. Por tashmė mekanizmi ėshtė vėnė nė lėvizje, levizja ka filluar me ritme jo tė vogla dhe ajo qė ėshtė me rėndėsishme, ėshtė  pakthyeshmėria tashmė nė drejtimin e saj. Dhe kjo nė radhė tė parė se njerezit nė pėrgjithėsi po e kuptojnė dhe pranojnė esencėn e zhvillimit, forcėn e tė nesėrmes, tė njė jete nė paqe, harmoni, demokraci, gjithmonė e me mė shumė vlera. Ky ėshtė themeli i garancisė pėr tė ardhmen, ky ėshtė tashmė dhe leitmotivi i epokės sonė, qė si ēdo epokė ka simbolet e saj, ndėr tė cilėt mė i fuqishėm midis tyre ėshtė tashmė, pa asnjė dyshim, Papa Vojtila.

Ky gjigand i historisė erdhi nė tribunėn e saj me ide, bindje e qėllime tė qarta, tė cilat i gjejmė tė shprehura me forcė nga ai qė nė fillim tė viteve 60-tė, qoftė nė Krakovin e tij nė Poloni, qoftė nė Selinė e Shenjė, gjatė proceseve reformuese tė saj. Kjo lidhet me tė kaluarėn e tij, me dhuntitė e mėdha, qė ai kishte brenda vetes, me misionin e madh, qė kishte marrė mbi shpatulla. Papa Vojtila pėrjetoi tmerret e nazizmit, jetoi nė miqėsi me bashkatdhetarėt e tij, katolikė apo hebrenj, ndjeu krimet e asaj periudhe mbi ta, u pėrball me komunizmin, u pėrtėrit nga shembja e Murit tė Berlinit dhe nga lindja e njė shprese pėr njė botė tė re, larg ideologjizmave absurde, dhunės, mureve dhe telave me gjėmba. Ai ishte protagonist i kėtyre ndryshimeve. Ai e aspiroi kėtė botė tė re, u bė njė nga ideatorėt e mėdhenj tė saj, e predikoi kudo atė, luftoi pėr ta shndėrruar atė nė realitet, duke u bėrė kėshtu padyshim, simboli mė i madh i saj.

Para disa ditėsh Gorbaēovi thoshte: “Pa Papa Vojtilėn, komunizmi nuk do tė kishte rėnė”. Dhe kjo ėshtė njė e vėrtetė e madhe. Por jo vetem kaq. Papa Vojtila nuk luftoi vetėm komunizmin, nuk ishte thjesht njė antikomunist, ai ishte njė progresist i madh, njė humanist i madh, njė iluminist i madh. Ai luftoi tė kėqijat nė tėrėsi tė kėsaj bote, pėr tė triumfuar e mira nė terėsi. Ai luftoi diktaturat e ēdo lloji, ai i kėrkoi njerėzve tė thjeshtė edhe tė Siēilisė, tė mos i nėnshtrohen mafias, ai i kėrkoi Kinės tė respektojė tė drejtat e njeriut, ai kundėrshtoi kapitalizmin e egėr, luftoi me varfėrinė, injorancėn dhe diskriminimin. Ai kėrkoi tė mbrojė vlerat, duke filluar qė nga ato brenda familjes. Ai i dha njė dimension tė ri katolicizmit dhe Vatikanit, nuk qėndroi brenda mureve tė tij, kėrkoi ta kthejė atė nė funksion tė tė gjithė njerėzimit duke afruar njerėzimin te Vatikani dhe Vatikanin tek njerėzit.

Pėr kėto arėsye, nė tėresi ai nuk i pėrket njė fushe tė veēante, kontributi i tij ėshtė pluridimensional ashtu si edhe jeta e tij u bė simbol i epokės sė re, nė tė cilėn ka hyrė tashmė shoqėria njerėzore. Dhe kjo ndihej dje kur Papa Vojtila ishte gjallė, ndjehet mė shume sot pas vdekjes sė tij, dhe do tė kuptohet e perceptohet akoma mė qartė nė kohėt qė do tė vijnė, nė ecjen e pėrbashkėt nė rrugėt tashme tė projektuara drejt shoqėrisė sė vlerave.

 

Jozef Ratzinger, me emrin

Benedikti i XVI, ėshtė Papa i ri

Ashtu si parashikohej, pasuesi i Gjon Palit II, do tė jetė Kardinali 78 vjeēar  gjerman Ratzinger. Ai do tė drejtojė tashmė katolikėt e tė gjithė rruzullit. Ratzinger do tė mbajė emrin, Papa Benedikt XVI. Deri mė tani, ai ishte kryepeshkop i Mynihut dhe njė nga anėtarėt mė tė lartė tė Kolegjit tė Kardinalėve

Njė papė i ri ėshtė zgjedhur pėr tė drejtuar 1 miliardė katolikėt e botės dhe qė do tė zėvendėsojė Papėn Gjon Pali i Dytė. Kardinali Jozef Ratzinger ėshtė Papa i 265-tė. Ai do tė njihet si Benedikti XVI. Nė fjalėn e tij nė dritaren e Shėn Pjetrit, menjėherė pas zgjedhjes, Papa i ri e pėrshkroi veten si njė punėtor tė thjeshtė tė Zotit.

Ai tha se ishte zgjedhur tė pasonte Papėn Gjon Pali II dhe se ia besonte veten lutjeve tė besimtarėve katolike. Papa Benedikt XVI, 78 vjeēar, ishte kryepeshkop i Mynihut dhe njė nga anėtarėt mė tė lartė tė Kolegjit tė Kardinalėve.

Udhėheqja e kishės, Konklava e Kardinalėve, e zgjodhi Papėn e ri nė ditėn e dytė tė mbledhjes sė tyre nė Kapelėn Sistine nė Vatikan dhe pas katėr raundesh votimi.

Nė Sheshin e Shėn Pjetrit mijėra vetė u mblodhėn ndėrsa tymi i bardhė nga oxhaku i Kapelės Sistine sinjalizoi zgjedhjen e Papės i shoqėruar nga rėnia e kambanave tė bazilikės sė Shėn Pjetrit.  I sapozgjedhuri Papa Benedikti XVI do tė mbajė Meshėn e tij zyrtare tė pėrurimit tė dielėn nė 24 prill, nė orėn 10:00, deklaroi dje zėdhėnėsi i Vatikanit.  Zėdhėnėsi Joaquin Navarro-Valls, deklaroi se Papa, ish-kardinali i Gjermanisė, Joseph Ratzinger, zhvilloi dje njė darkė me kardinalėt katolikė romanė dhe do tė kremtojė  sot njė meshė me klerikėt e lartė nė Kishėn Sistine nė orėn 09:00. Mesha e pėrurimit tė dielėn do tė mbahet nė Sheshin Shėn Pjetėr.

 

Kush ėshtė Benedikti i XVI

Joseph Ratzinger - "Gardiani" i palėkundur i dogmės

Kardinali gjerman, Joseph Ratzinger, 78 vjeē, i zgjedhur Papa i 265-tė i Kishės Katolike dhe ipeshkėv i Romės, ėshtė "gardiani" i palėkundur i dogmės kundėr rreziqeve tė njė Kishe, qė sipas tij, ėshtė shndėrruar nė njė "barkė qė fut ujė".

Ndėrsa konsiderohej si kandidati favorit, ai u zgjodh nė raundin e katėrt tė votimit nga 115 kardinalėt zgjedhės nėn moshėn 80-vjeē, tė cilėt hynė nė konklavė dje pasdite.

Ai vendosi tė mbajė emrin e Benediktit XVI dhe shfaqja e tij u pėrshėndet me entuziazėm.I prekur, ai e quajti veten si "njė punėtor tė thjeshtė dhe tė pėrulur nė vreshtat e Zotit" nė shfaqjen e tij tė parė para se tė jepte bekimin "Urbi e Orbi".

 Teolog i hollė dhe brilant, ai drejtonte para vdekjes sė Gjon Palit II kongregacionin e fuqishėm pėr doktrinėn e besimit, trashėgimtare e inkuizicionit tė shenjtė, qė pėr fat tė keq kujtohet pėr turrat e druve dhe ekzekutimet nė fund tė periudhės sė Mesjetės.

 Pėrkrahėsit e tij, me krenari, e kanė quajtur "inkuizitori i madh" dhe pėrshėndesin veprimin e tij pėr t'i bėrė tė heshtin teologėt disidentė dhe pėr tė shtypur herezitė.

 Dekan i kolegjit tė kardinalėve, ai kritikoi dje ashpėr "diktaturėn e relativizmit", nė njė lloj procesi ndaj atyre qė brenda Kishės, janė joshur nga "rrymat nė modė" dhe mbrojti dogmėn, edhe pse "tė kesh njė besim tė qartė shpeshherė etiketohet si fondametalizėm" nė predikimin e tij gjatė meshės sė mbajtur para hyrjes nė konklavė.

I ngarkuar kėtė vit nga Gjon Pali II pėr tė pėrpiluar tekstet e meditimit tė rrugės sė kryqit pėr javėn e shenjtė, ai hartoi njė pėrmbledhje tė vėrtetė akuzash, ku kritikonte  ashpėr "njollosjen", "mendjemadhėsinė" dhe autosufiēencėn" nė gjirin e Kishės.

 "Shpeshherė, Zot, Kisha jote na duket si njė barkė gati pėr t'u mbytur, njė barkė qė fut ujė nga tė gjitha anėt", u shpreh ai.

Askush nuk u befasua nga toni i kėtij princi tė patundur tė Kishės edhe pse shėndetlig. Ai ka kaluar njė hemorragji cerebrale dhe ėshtė rrėzuar njė herė nė vitet '80- gjatė njė vizite nė Pordenone, nė veri tė Italisė.

I lindur mė 16 prill 1927 nė Marktl-am-Inn, nė dioqezėn e Passaut,  nė Bavari, Joseph Ratzinger u bė prift mė 29 qershor 1951, arkipeshkėv i Mynihut nė mars 1977 dhe kardinal katėr muaj mė vonė, mė 27 qershor 1977, nga Papa Pali VI. Ai ka qėnė njė prej tre kardinalėve zgjedhės, qė nuk i detyrohej Gjon Palit II pėr kėtė titull.

 Kardinalin Ratzinger nuk e duan shumė katolikė progresistė. Nga 1981 deri mė sot, nuk numėrohen mė "jo"tė e tij: Jo! Shugurimit tė grave. Jo! Martesės sė priftėrinjve. Jo! Homoseksualitetit. Jo! Komunizmit. Jo! Turqisė nė Evropė.

     Qėndrimet e tij  janė tė prera, si shikimi i tij blu metalik dhe buzėqeshja e tij ngrirė. Shpeshherė ato kanė kėrcėnuar tė shkaktonin kriza politike. Nė 2004, ai u shpreh kundėr anėtarėsimit tė Turqisė myslimane nė Bashkimin Evropian, duke e cilėsuar si njė "gabim shumė tė madh" dhe si "vendim kundėr historisė".

Pėrballė njė Kishe nė krizė, ai shprehet pėr njė tėrheqje dhe pėr afrimin me lėvizjet mė radikale katolike, ose "fondamentaliste".

 "Lėvizjet e reja tė krishtera, si evangjelistėt, karizmatikėt  apo kishat e lira nė Gjermani janė nė zhvillim tė plotė pasi ato mbrojnė me thonj e me dhembė vlerat e mėdha morale kundėr evolucionit tė mentaliteteve", theksoi ai nė 2004 pėr revistėt italiane "Panorama".

     "Kėto grupe konsideroheshin para pak kohėsh nga Kisha si fondamentalistė dhe ishin kundėrshtarė tė ashpėr tė Kishės Katolike, por ata filluan tė afrohen, pasi kuptuan se vetėm Kisha mbron vlerat morale dhe ne e pranojmė me gėzim kėtė afrim", pėrfundoi ai.

 

Pas zgjedhjes

Nė shumė vende tė Evropės bien kėmbanat

pėr tė pėrshėndetur zgjedhjen e Papės sė ri

Mbasdite, dje, nė vende tė ndryshme tė Europės filluan tė bien kėmbanat nė kishat kryesore menjėherė pas shpalljes sė njoftimit pėr zgjedhjen e Papės sė ri nė Vatikan.

Kėmbanat filluan tė binin dhe nė Mynih, jug tė Gjermanisė dhe njė meshė ėshtė zhvilluar dje nė mbrėmje nė kishėn e Mynihut pėr Papėn e ri Benedikt  XVI, kardinalin gjerman Joseph Ratzinger me origjinė nga rajoni i Bavarisė , njofton peshkopata e kryeqendrės bavareze. Nė Paris kėmbanat e Notre Dame filluan tė binin pak pas orės 16:00 GMT. Menjėherė pas njoftimit pėr zgjedhjen e Papės sė ri filluan tė binin  kėmbanat edhe nė Versajė, nė disa qytete tė Spanjės, Madrid, Toledo, Santander, Kompostella,  si dhe nė Zagreb tė Kroacisė.

 

Ēlirohen besimtarėt

Dhjetėra mijėra besimtarė tė gėzuar brohorosnin dhe duartrokisnin Kardinalin Joseph Ratzinger kur u shfaq dje nė ballkonin e Bazilikės sė Shėn Pjetrit nėn mantelin e papės sė ri Benedikti XVI."Papa! Papa! Papa!", thėrriste nė kor turma e ekzaltuar ndersa prifti gjerman 78-vjecar, i cili zevendesoi Papa Gjon Palin II, buzeqeshte dhe ngrinte duart per te pershendetur turmen. Njerėzit tundnin ēadrat, flamurėt dhe posterat pėr tė pėrshėndetur papėn e ri. Disa u ngjitėn nė shtyllat e ndriēimit dhe shatėrvanet nė sheshin e kalldrėmtė pėr tė patur njė pamje mė tė mirė. Kardinalėt qėndronin pėrbri papės sė ri kur ai u shfaq nė ballkon duke mbajtur duart lart.

Reagime

Kofi Anan pėrshėndet menjėherė

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, pėrshėndeti dje kardinalin gjerman, Joseph Rtazinger pėr zgjedhjen e tij Pape dhe pėr emrin e tij si Benedikti XVI.

      "Sekretari i pėrgjithshėm pėrshendet Shėnjtėrinė e tij , Papa Benedikt XVI pėr zgjedhjen e tij nė krye tė Papatit. Shėnjtėria e tij  i sjell njė pėrvojė tė madhe kėtij funksioni", deklaroi zėdhėnėsi i tij nė njė komunikatė. "Ai i uron Papa Benediktit XVI forcė dhe kurajo nė momentin e marrjes sė pėrgjegjėsive tė tij", pėrfundon komunikata.

 

Valesa:Zgjedhja, alternativa e duhur, por…

 Zgjedhja e kardinalit gjerman, Joseph Ratzinger, nė krye tė Kishės katolike ėshtė "alternativa e duhur", theksoi dje shefi historik i sindikatės polake "Solidarnost", Les Valesa, njė i afėrt i Papa Gjon Pali II. "Kjo ėshtė njė zgjedhje e mirė. Papa i ri do tė vazhdojė misionin e Papės sonė tė shėnjtė, Pali II", i deklaroi Valesa- AFP-sė.

     "Ai ėshtė mjaft i moshuar dhe nuk e di se si do t'i bėjė ballė detyrės", shtoi Valesa.

    

Ēiampi:Moment i madh gėzimi nga italianėt

"Ky ėshtė njė moment i njė gėzimi tė madh pėr tė gjithė italianėt", theksoi gjithashtu nga ana e tij presidenti i Republikės sė Italisė, Carlo Azeglio Ciampi.

 

Silvio Berluskoni pėrshėndet me entuziasėm

Shefi i qeverisė italiane, Silvio Berlusconi pėrshėndeti dje "me devocion" Papėn e ri Benedikt XVI dhe i pėrcolli urimet e tij pėr njė pontifikat "pjellor" nė shėrbim tė tė gjithė njerėzimit.  "Papa i shenjtė, dėshiroj t'ju pėrcjell urimet mė tė nxehta tė qeverisė italiane dhe tė miat personalisht. Nė kėtė moment kaq tė rėndėsishėm pėr kristianizmin dhe pėr tė gjithė botėn mbarė, unė i shpreh shenjtėrisė suaj dėshirėn pėr njė apostolat pjellor dhe tė menēur pėr tė mirėn e tė gjithė njerėzimit", shkruante Berlusoni nė mesazhin dėrguar sovranitetit tė ri papnor.

 

Presidenti francez:I uroj pėrshėndetjet mė tė ngrohta

Presidenti francez, Jacques Chirac i drejtoi dje "pėrgėzimet mė tė ngrohta" papės sė ri Benedikti XVI, kardinalit gjerman Joseph Ratzinger, dhe e siguron qė Franca do tė vazhdojė tė punojė me Vatikanin pėr paqen dhe drejtėsinė."I dėrgoj papa Benediktit XVI pėrgėzimet mė tė ngrohta dhe urimet e mia shumė tė sinqerta pėr misionin e lartė qė iu besua nė krye tė Kishės katolike", shkruan Jacques Chirac nė njė mesazh tė bėrė publik nga shėrbimet e shtypit tė presidencės franceze.  "Franca, besnike e historisė sė saj dhe parimeve qė drejtojnė veprimin e saj, do tė vazhdojė dialogun qė ka pasur me Selinė e Shenjtė, veēanėrisht nė luftėrat e pėrbashkėta nė shėrbim tė paqes, drejtėsisė, solidaritetit dhe dinjitetit tė njeriut", shtoi kryetari i shtetit.

 

Pranvera e mbrame politike

Bashkė me lulėzimin e qershive dhe pjeshkėve, me bulimin e pemėve, me krizantemat qė kanė thyer akullin e kėtij dimri tė gjatė, politika e sapozgjuar nga letargjia ėshtė dyndur nė kacafytjen elektorale tė fundmen e shanseve tė kėtij populli ēudibėrės. Ngado ndjehet atmosfera e njė vėrshimi tė furishėm tė limfės dhe babėzisė elektorale. Nė tryezat e hijerėndėve tė ekraneve dhe bujės mediatike tashmė janė hedhur kartat e emrave, atyre qė do tė pėrfaqėsojnė politikėn nė kėtė zgrip tė agut tė njė vendi apokaliptik. Deri kėtu gjithēka duket se rrjedh natyrshėm, pa ndonjė shamatim apo zullum.

Ajo qė pėrcjell fillin e kėsaj pranvere qė duket se ėshtė me mėdyshje tė vijė nė realitetin gri tė shqipfolėsve ėshtė ajo se ēfarė kjo stinė lulesh dhe riciklimi tė jetės do t’I ofrojė verės politike. Njerzia po pėrpushet gjithandej. Qeveria nga ana e saj po mpreh gėrshėrėt e pėrurimeve dhe po njom vulat e vendimeve lilipudė. Partitė, ato tė mėdhatė, tė vocklat e furgonpartitė kanė hedhur grepat pėr tė peshkuar elektoratin. Tė parėt qė pritet tė bien nė rrjetat e hedhura janė parelinjtė, pjesa mė e madhe e tė cilėve po studiojnė atmosferėn, po pėrpiqen tė bėjnė hesapet paraprake tė kėtyre zgjedhjeve, pėr tė shprehur mė pas gadishmėrinė e tyre ekonomike.

Edhe mileti nuk duket se ėshtė krejt jashtė vemendjes. Pelivanėt elektoral kanė hapur kartat dhe po pėrcaktojnė krehbishtjen elektorale. Pas dy mandateve qeverisese Partia Socialiste ka kurajon dhe moralin politik t’u drejtohet shqiptarėve pėr njė rimandatim tė ri nė emėr tė njė shteti tė tė gjithėve. Se sa dhe se si bėnė qeverisjen karafilėt e kuq, kėtė e di I verbėri dhe shurdhi, militanti dhe indiferenti, dreqi e I biri. E megjithatė asnjė brejtje nė ndėrgjegje si prish rehatinė barkalecave e qafėderrave tė qeverisjes, pėr mė pak tė jenė tė stepur nė pėrballjen me atė elektorat, me tė cilin luajtėn nė mėnyrėn mė mizore. Edhe demokratėt, kėta humbės tė mėdhenj nuk para kanė diēka pėr t’I shtuar fushatave dhe programeve pararendėse elektorale. Ajo qė kanė ndryshuar ėshtė vetėm nė planin taktik. Por s’do tė ishte keq t’I jepnim edhe njė tjetėr shans pėr tė nusėruar. Nuk do tė ishte dhe aq keq, apo jo. E kua ka mė keq se ka sa e kanė pllakosur kėtė kothele Shqipėri socialistėt. Pėr sa I pėrket metistėve, kėta janė mė pehlivanėt e kėtij pragu pranvere. Se kush u ka fryer nė vesh atyre se tė penduarit, tė lėnduarit, tė zhgėnjyerit, tė dėbuarit, indiferentėt do tė jenė armata e tyre elektorale e kėtyre zgjedhjeve. Thua se kėto ustallarė nuk e njohin kėtė biēim millet, I cili ndėrron dy here mendje nga shtėpia deri nė qendrėn e votimit. Pėr sa I pėrket tė tjerėve, as mė shumė e as mė pak ata janė vetėm njė mori elektorale, njė problem, njė zgjatim nė ēarēafin e fletė-votimit. Kurrgja tjetėr sma ha mendje se ofrojnė. E kanė sosur kjo dynja. Zi e mė zi ka, nė pranverat e kaluara edhe nė kėtė pranverė.

Albert Vataj, Sokol Pepushaj

Realiteti gri i qytetit tim

Makina lė pas atė zhurmėn e zakonshme nėpėr autostradė ashtu siē lė nė mendjen time gjithēka qė syri im e prek lehtėsisht. Tek hedh vėshtrimin andej-kėndej nė sfond dalloj njė ngjyrė. Tė jetė vėrtet njė ngjyrė kjo qė si njė perde e hollė bie mbi gjithēka?! Ndoshta...

E, me atė vėzhgim tė turbullt zhytem thellė nė brendėsinė e qytetit. Nė fakt kėmbėt e mia nuk munden tė pėrshkojnė pėrnjėherėsh tė gjitha vendet, por mendja ime fluturon edhe nėpėr skajet mė tė ngushta, edhe nėpėr rrugicat e pashkelura nga vetė shekujt, e le pastaj kėmbė njeriu. E, ashtu kjo mendje si njė fėmijė me njė fantazi tė ēmendur kėnaqet nga gjithēka qė i zė syri. E, nė fakt unė nuk e di a po kėnaqem apo... Tek ec nėpėr rrugėt e Shkodrės qė nuk janė aspak komode, nė sy tė bien apartamente tė lartė por edhe tė vjetėr dhe aty-kėtu, pse jo edhe ndonjė treg nė gjendje tė mjerueshme. Ec sėrish si pėr tė dashur tė largohem nga ky ambjent qė tė zė frymėn, por sėrish gjendem e rrethuar nga apartamente qė pėsojnė ndryshim total nga njėri-tjetri, pėrpara dyqaneve dhe vitrinave moderne, por ja qė pak mė tej tė buzėqeshin, si pėr ironi, edhe kolibet e vogla vend e pa vend, apo edhe nga ata qė shesin nė tokė. Por fundi i fundit edhe ato “dyqane” janė. Edhe ato janė pjesė e realitetit tė Shkodrės. Ah, sigurisht nuk mungojnė dhe disa shtėpi karakteristike shkodrane, qė nė fakt sot duhet tė ishin si monumente tė kulturės shumėshekullore tė qytetit, duhet tė ishin mbartėse krenare lavdėrimesh, duhet tė ruheshin si relike. E nė fakt... Ndoshta edhe pse me njė gjuhė tė hidhur ėshtė mirė tė themi tė vėrtetėn se sot kėto shtėpi pėr ditėt e sotme nuk mbartin asnjėlloj vlere edhe pse e vėrteta bie plotėsisht nė kundėrshtim me realitetin e sotėm.

Shkollat e qytetit tim janė gjithandej, duke filluar nga ato tė ciklit tė ulėt, tė mesėm dhe tė lartė. Dhe kėto shkolla gumėzhijnė nga nxėnėsit qė nė njė tė nesėrme tė afėrt presin tė kenė njė tė ardhme nė qytetin e tyre. Por a pritet njė e ardhme e mirė nga njė vend qė nuk mund tė dihet se ēfarė tė ardhmeje do tė ketė?!

Sėrish bredh nėpėr rrugėt e Shkodrės dhe shoh bustin e Isa Boletinit dhe pak mė tej pėrmendoren e pesė heronjve tė Shkodrės. Tė heshtur rrinė heronjtė tanė, tė menduar si asnjėherė, me njė heshtje qė flet vetė por qė fatkeqėsisht askush s’e kupton. Diēka duan tė thonė... Edhe ata sikur nuk e pranojnė sot Shkodrėn, nuk e pranojnė kėtė realitet...

Ja edhe Kinema “Millenium” qė ėshtė rindėrtuar dhe modernizuar, ku sigurisht kjo ndėrtesė jep hijeshinė e saj nė ambjentin pėrreth.

Ja, pas tij dhe Teatri “Migjeni” qė fatmirėsisht sot ėshtė rikonstruktuar dhe ka marrė njė pamje tjetėr, tani kohėt e fundit. Por qė nga larg ndjehet njė heshtje e plotė. Tashmė janė zhdukur duartrokitjet, buzėqeshjet e spektatorėve qė ishin ēmimi mė i mirė pėr artistėt.

Pse vallė edhe Migjeni po hesht?! Edhe ai nuk po i kėndon mė kėtij realiteti?! Po ku vallė humbi Shkodra e kulturės, e artit, e humorit?! Ku ėshtė qyteti ku gjithēka qė ka tė bėjė me artin, ai vetė, ishte djepi qė i pėrkundte dhe i rriste?! Teatri hesht, e bashkė me tė edhe aktorėt, shkrimtarėt dhe talentet e reja. Bashkė me tė heshtin edhe pena artistėsh e shkrimtarėsh, qė duan tė thonė diēka, qė kanė nevojė qė publiku i mrekullueshėm shkodran tė vlerėsojė punėn e tyre. Ku janė artistėt qė dikur ushqeheshin me duartrokitje, e ndėrsa sot?!... Megjithatė teatri vazhdon tė heshtė. Pėr faj tė kujt? Pėr fajin tim, ndoshta edhe pėr fajin tėnd, pėr fajin e tė gjithėve ne. A mos vallė nuk jemi ne ata qė e duam artin nga njėra anė dhe nga ana tjetėr e mohojmė?!

Sa shumė pyetje qė sot ia shtrova vetes, por pa ditur dot t’u ktheja pėrgjigje tek endesha sa andej-kėndej nėpėr qytet. Tek tė gjitha kėto pyetje dallova atė ngjyrėn, zbulova njė realitet dhe e pranova atė...

Ja pra sipas njė kronologjie e pėrshkrova ndoshta pak nga realiteti i sotėm shkodran, por e sigurtė se kėtė realitet e ndjen edhe ti, edhe pse tė vret.

Sėrish jam nėpėr rrugėt e qytetit. Jam sėrish midis kėtij realiteti qė jetoj ēdo ditė. Qyteti merr gjallėrinė e zakonshme monotone tipike shkodrane. Ecje njerėzish, thjeshtė sa hapėsira e hapit. Nė fakt desha t’ju pyes pėr kėtė realitet, por edhe ju si unė heshtni.

Megjithatė, ky mbetet realiteti qė e pranova unė, e pranove ti, e pranuam tė gjithė ne, madje nė njėfarė mėnyre e pranoi vetė Shkodra. Ėshtė ky realiteti ngjyrė gri i qytetit tim. Megjithatė Shkodra mbetet e pamposhtur, pse jo, me njė nostalgji tė viteve tė mėparshme nė tė gjitha kėndvėshtrimet dhe duke jetuar ajrin monoton dhe rutinėn e pėrditshme tė jetės nė Shkodėr. Gjithsesi tė shpresojmė sot, qė nesėr tė kemi njė Shkodėr mė tė mirė!

Emiranda Lukaj

 

“Dashuri” mes votuesve ēorapegrisur dhe Nexhmije Hoxhės sė Shkodrės, Jozefina Topalli

Meqė askėrkund nuk rezulton tė kenė faj popujt, kur drejtuesit e tyre spekullojnė me besimin, as shqiptarėt s’kanė faj. Meqė gjithkund popujt janė pėrgjegjės pėr ndėrhyrjet apo mosndėrhyrjet kur shoqėrisė i zihet fryma pikėrisht nga ata qė i japin deri ngjyra ironike sovranit, shqiptarėt s’kanė se ku ta kėrkojnė fajin pėrveēse tek vetja, nėse kėsaj here votojnė syqorrazi pėr ata qė nuk kanė bėrė asgjė deri tashti, veē deklarimeve tė tipit “Do fitojmė 9-0” tė Jozefina Topallit.

Koha shqiptarėve nuk u ofroi as edhe njėherė pamje tė plotė personaliteti, lirie, demokracie. Dikur Nexhmije Hoxha nuk e kishte pėr turp tė deklaronte se Enverit ia kishin qepur ēorapet me pe. As shqiptarėt nuk e kanė pėr turp tė thonė se u grisėn ēorapet. Nuk besojmė tė ketė njeri nė botė, madje as Papa Gjon Pali II, as Nėnė Tereza e Lumnueme tė mos u jenė grisur ēorapet. E gjithsesi Jozefina Topalli, ajo qė me ēdo ēmim don tė rizgjidhet deputete e ka pėr turp njė gjė tė tillė. Por nuk e ka pėr turp tė kėrkojė vota. Nuk e ka aspak pėr turp tė valėvitė jorgane partiake pėr tė mashtruar. Ka paradokse nė kėtė linjė. Po tė jetė puna pėr “jorgane” demokracie, kush mė i persekutuar politikisht ėshtė mė shumė se kandidati socialist pėr deputet Tomė Doshi, apo Paulin Sterkaj, pa pėrmendur mandelėn shqiptar Pjetėr Arbnorin qė normalisht edhe socialistėt nuk bėjnė asnjė rezistencė ndaj tij se ėshtė njeri i ėmbėl, i drejtė, i pastėr, i papėrlyer nė afera korruptive apo prapaskena tė pista politike.

Qėllimi ynė ėshtė qė ty votues tė tė avisim njė zgjidhje mė tė drejtė se deri sot bėre vetė, pasi nuk ėshtė normale qė deputetėt tė sillen keq me ty, si deri tashti.

Ēmimi i lirisė sė jetės nė kėtė tokė vėrtet kėrkon sakrifica, kontroll mė sė pari mbi ata qė ti zgjedh, por nuk ėshtė ndonjė sakrificė e madhe tė paktėn tė mos gėnjehesh si krapi nė kollomoq tė qelbur. Kjo sepse njė kulturė e caktuar, njė parim i caktuar, njė metodė pune e caktuar, normalisht do rishfaqet jo vetėm nė njė kohė tė veēantė, por edhe tė caktuar. Dhe deputeti vjen e bėhet i mirė vetėm pėr fushata, duke thėn si dikur Nexhmije Hoxha: “Anėtarėt e frontit demokratik do votojnė kaq me 0”. Po kundėr kujt atėherė e kundėr kujt sot? Shqiptarėt janė tė tėrė shqiptarė dhe kombet qė nuk mund tė ndryshojnė parimet komuniste nė interes tė interesit, dorėzohen shpejt nė duar tė mafias, tė mashtrimit, tė atyre qė jo vetėm i varfėrojnė, por edhe i fyejnė.

Kėsaj here kaq. Sapo tė dalin gjithė emrat s’do tė kemi frikė tė flasim edhe pėr tė tjerė qė kanė shpėrdoruar besimin e elektoratit, pasi ėshtė mirė t’i avisim vetes njė fillim tė mirė.

Sokol Pepushaj

Dhjetė vjet veprimtari e frytshme e OXFAM-it nė Qarkun e Shkodrės

Shkodra me vulėn e natyrės

- Intervistė me Zonjėn Terezina Hila, koordinatore e organizatės humanitare Oxfam, nė Qarkun e Shkodrės

 

    Veēoheni nga simotrat, si njėra nga OJF-tė mė tė suksesshme nė Qarkun e Shkodrės. A mund ta zbėrtheni nė detaje kėtė fakt pėr Ju tė gėzueshėm?

    Kam qenė gjithnjė e rezervuar tė shprehem pėr arritjet edhe pse tė mira tė OJF-sė qė kam nderin tė menaxhoj. Mirėpo, meqenėse u bėnė dhjetė vjet veprimtari tė frytshme, mendoj se kam pėr tė thėnė diēka.

    E nisėm punėn nga hiēi. Vetėm apsionin e patėm pa kamatė. Veē pasionit, patėm njė staf tė kualifikuar dhe me ambicje. Mund tė pėrmend Tofik Fugarinin, Margarita Ēunin, Dritan Krujėn e ndonjė tjetėr. Logjistikėn e nevojshme e patėm supliment.

    Mė sė pari piketuam partnerėt. Pėrzgjedhja kishte parakusht shkallėn e besueshmėrisė, “graden” e intuitės dhe nivelin e mbartjes sė shqetėsimeve tė komunitetit. Broz Lorja nė Ganjollė e Zef Pashuku nė Hajmel, janė pėrfaqėsues tipikė tė ndihmės qė ka ofruar Oxfam-i nė mjedise ku ka pak resurse pėr njė jetė normale.

    Njė tjetėr hap i matur ka qenė hartimi i shumė mini-projekteve ku nė “shėnjestėr” vihet njė pėrvojė e lėnė pas dore, njė mundėsi pėr punėsim apo gjetja e njė tregu impulsiv qė thith e tė jep hakun.

    Kėto e tė tjera impulse janė emėruesi i pėrbashkėt qė e udhėheqin pėrditshmėrinė tonė, e me sa duket kėto janė tiparet qė na dallojnė nga simotrat e shumta nė numėr, si kudo gjetkė, edhe nė Qarkun e Shkodrės, si njė rajon problematik pėr sa i takon resurseve pėr njė jetesė mė tė mirė.

 

    Objektivat e Oxfam-it janė disa. Do tė mė pėlqente ta njihnit lexuesin e “Bujqėsia Shqiptare” me to. Nė fillim iu lutem cilat ishin objektivat prioritare tė OJF-sė qė ju menaxhoni?

    Janė tė shumta e tė larmishme. Kanė njė synim tė vetėm: Shkodra tė kushtėzohet nga produkte qė mbajnė “vulėn” e natyrės. Duam tė mos mbetemi nė analet e hershme, ku qyteti shquhet pėr krijimtari elitare e shpirt bujar. Metropoli i Veriut ėshtė edhe e tjerrėsit dhe artit tė artizanatit, e mundit tė fermerėve tė hapėsirės rurale dhe e durimit tė mbledhėsit tė bimėve medicinale, e traditės mijėvjeēare tė prodhimit tė verėrave kardinale dhe pasionit tė mahnitshėm pėr bletarinė.

    Nė sė ėshtė vendi i mjaftueshėm me revistėn tuaj, revistė e cila qėndron nė skrivaninė time si njė mikeshė e vėrtetė e kėshilluese e urtė, mė jepni mundėsinė tė sajoj njė vistėr me arritjet e Oxfam-it, tashmė dhjetė vjeē nė Qarkun e Shkodrės.

 

    Le ta nisim me bletarinė e mjaltin...

    Duam tė rritim bletė e t’i japim tregut mjaltėn specifike tė Shkodrės qė ēmohet nė Perėndim. Bleta ėshtė e do tė mbetet mikesha shekullore e shkodranit. Nė ritualet e hershme, prania e malit nė tryezė ėshtė mbarėsi. Shija e mjaltit qė prodhohet nė Qarkun e Shkodrės ka njė shije tė pakrahasueshme me tė njėjtin produkt tė prodhuar nė ēdo rajon tjetėr tė vendit tonė. Tė dhėnat pėr treg janė komode. Kjo e testuar me parametrat ndėrkombėtare tė kėtij produkti.

    Veē shijes sė hollė, aromė pikante ka mjalti shumėlulesh dhe veti kuruese ka ai i shqopės, akacies e sherbelės. Kooperativa e Urės sė Shtrenjtė ėshtė organizata qė e menaxhon kėtė produkt.

    Nuk ėshtė mjalti i vetmi produkt i kėrkuar nga tregu, qė mbėshtetet nga Oxfam-i.

 

    Besoj se keni ndėrmend tė flisni pėr pataten e Pultit dhe qepėn e Drishtit: ėshtė radha juaj:

    Po dua tė flas pak pėr kėto dy prodhime cilėsore e tė pėlqyera nga konsumatorėt, le t’i referohemi njė metafore, pėr atė pjesė tė klientelės “buzėhollė”.

    Patatja e Pultit, Vermoshit e Shllakut, ka tul tė bardhė e rezistencė natyrore pėrkundėr sėmundjeve e dėmtuesve. Vlerat ushqimore tė bimės nė fjalė janė tė njohura. Punohet me pėrkushtim me kultivarin “Bardha e Vendit”, objekt studimi edhe i Qendrės sė Permakulturės qė vepron nė veri tė vendit.

    Qepa e Drishtit cilėsohet e “ėmbėl” nė raport me simotrat e saj. Duke qenė pak djegėse, kėrkohet nė tregun elitar. Ėshtė kjo arsyeja qė na nxit ta stimulojmė prodhimin e qepės nė kėtė rajon ku tradita e pėrkushtimi janė tė pranishėm.

 

    Dhe tani ėshtė radha e kujt?

    E bimėve medicinale. Pėr kėtė kategori bimėsh, natyra ėshtė treguar bujare tek ne. Flora e kėtij rajoni matet me dinjitet me perlat e kontinentit tė vjetėr. Tetė muaj ėshtė periudha e vegjetacionit, e kodrina tė panumėrta janė tė veshura me kėtė bimėsi, duke filluar nga brigjet e Liqenit tė Shkodrės, e duke e ndaluar turrin nė alpet e Bjeshkėve tė Namuna.

    Kullotat pėr bletėt nė kėtė hapėsirė rurale janė mikpritėse. Bari i veshit, bari i bletės, milca, babaniku, kina e fyshės, mėllaga, salepi, rrėnjėt e sanezit, xhirokulli e plot tė tjera, janė lėndė e parė nė “industrinė” e mjekėsisė popullore. Esencat qė nxirren prej tyre pėrdoren me sukses pėr kurimin e sėmundjeve tė veshkave, aparatit tė frymėmarrjes e kurimin e plagėve. Por, edhe pėr qetėsimin e trupit tė njeriut pėr pasojė e temperaturave tė padurueshme.

    Numri i banorėve qė aktivizohen nė kėtė front pune ėshtė 20 mijė.

    Veē bimėve qė pėrmendėm pėr efekte kurative, mbledhėsit e bimėve medicinale kujdesen edhe pėr sherbelėn, lisnen, boronicėn, dėllinjėn, lulen e blirit dhe mollėn e egėr.

 

    Besoj tė jetė nė axhendėn e punės suaj pėrkujdesi pėr frutat e pyllit e ato tė kultivuara me merak nga pemėrritėsit shkodranė.

    Frutat e pyllit janė ndėrkohė objekt i pėrkujdesit tė Oxfam-it. Njė shportė me fruta tė kėtij lloji, u jep jetė netėve tė gjata tė dimrit. Gėshtenja e ėmbėl e Shllakut, boronica e arra e Pultit por edhe lajthia, thana, shega e egėr, molla e egėr, mjedra, manat e tokės e manaferrat, janė pjesė integrale e kėsaj flore tė mahnitshme.

    Prodhimet e fushės si fiqtė e Krebajt, grosha e Shalės, ullinjtė e Spatharit, specat e bamja e Oblikės, domatet e trangujt e ultėsirės bregdetare tė Velipojės, Anės sė Malit, Dheut tė Lehtė, Naraēit e Gurit tė Zi, tė freskėta apo tė konservuara, janė garnitura ideale e pjatave klasike e mondane qė i serviren klientelės sė pėrzgjedhur nė lokalet e klasit tė epėrm.

    Ndėrsa fushave me gjokset plot me shtuf ndeshesh me traditėn e kultivimi9t e pėrpunimit tė drithėrave edhe pėr trajtim mė shkencor tė gjėsė sė gjallė. Kėtė traditė e ushqejnė sot bujqit e Bushatit e tė Barbullushit, Mjedės e Shelqetit, Stajkės e Kosmaēit, Ashtės e Trushit, Berdicės sė Madhe e Dajēit tė Bregut tė Bunės.

 

    Kultivimi i vreshtarisė dhe prodhimi i verėrave cilėsore mbete ende njėri nga prioritetet e punės suaj. Pak fjalė ju lutem pėr ta ilustruar kėtė fushė veprimi.

    Rrushi i freskėt dhe vera cilėsore e kanė “selinė” e vet nė Zadrimė. Tradita ėshtė gati 3000 vjeēare. Kancelaritė mė pompoze tė Perėndimit kanė porositur bute me verė nė kėtė lagunė ku klima dhe toka skelektike favorizojnė kultivimin e hardhisė. Sortet tradicionale janė “Kallmeti”, “Merloti” dhe “Sheshi i Zi”.

    Oxfam-i mbėshtet Shoqatėn e Vreshtarėve dhe verėtarėve “Zadrima Malore”, ku aktualisht janė anėtarėsuar 30 fermerė qė posedojnė njė sipėrfaqe prej 20 hektarėsh me vreshta. Shoqata ka kantinėn e verės me kapacitet prodhues prej 2000 hektolitrash verė nė vit. Nė hapėsirėn kohore tė 12 muajve tė fundit, nė kėtė kantinė u prodhuan 300 hektolitrash verė tė cilėn e “pėrpiu” tregu me njė frymė.

    Vera e Zadrimės veēohet pėr ngjyrimin e ėmbėl rozė, shijen karakteristike, aciditetin e imėt por pikant, pėr hijeshinė e tryezave qė buron nga pėrsosmėria e marketingut. Tė shprehesh se njė shishe verė Zadrime tė tundon, ke vėnė pikėn mbi “i” si i thonė asaj maksimės qė pėrdorim nė retorikėn e pėrditshme. Dua tė pėrshėndes zotin Zef Pashuku, kėtė tip impulsiv qė ėshtė kryetar i Shoqatės dhe pronar i kantinės sė verės, nė adresė tė sė cilės pėrcollėm pak fjalė.

   

    Ju stimuloni dhe prodhimet e produktet e “virgjėra” tė viseve alpine. Ndofta paraqet interes pėr lexuesin njė koment sado i shkurtėr.

    Kullotat e pasura alpine dhe rezervatet natyrore, e shėnjojnė Qarkun e Shkodrės, ndėr mė produktivėt nė rajonin e ballkanit perėndimor, pėr mishin e dhisė sė egėr e tė butė, pėr mishin e kaprollit e tė mishit tė egėr, tė lepurit e tė gjelit tė egėr, tė thėllėzės e tė kunadhes. Djathi i dhisė, i fortė e gati krejt i payndyrshėm, por edhe mishi i thatė e i kripur pėr shtatė palė qejfe, janė stoli e tryezave tė pelegrinėve qė mėsyjnė peisazhet mahnitėse tė trevave ku ajri ėshtė i shėndetshėm deri nė kurimin e disa sėmundjeve dhe oshilimit tė emocioneve njerėzore.

   

    Janė organizuar nė qytetin e Shkodrės panaire ku edhe punimet e dorės kanė rėnė nė sy tė vizitorėve. Mos ėshtė jashtė vėmendjes suaj kjo veprimtari?

    Pėrplasja e ngjyrės sė kuqe mbi atė tė bardhė dhe eleganca e pėlhurės ku skicohen vizatime nė trajtėn e labirinthit, e kur mbi kėtė tė fundit shtrihen pejėzat me ngjyrat e ylberit, krijohet imazh magjepsės pėr vizitorin. Dhurimi i njė punimi tė tillė pėrbėn njė kujtim tė ēmuar tė traditės e kulturės shqiptare.

    Gra malėsore e zadrimore, por edhe ato qė banojnė nė zonat informale tė rrethinave tė qytetit verior, e “shtrydhin” fantazinė krijuese e shndėrrohen nė pėrcjellėse aktive tė traditės mė tė mirė. Shtrojet e tryezave, ēorapet prej leshi por me ornamente, qilimat e mrekullueshėm me motive orienti tė grave tė Zogajve, puna e drurit nė zbukurimin e tavanėve dhe korniza me dizenjo tė shkėlqyera, pėrbėjnė gamėn e prodhimeve tė vegjės tė grave artizane e burrave drugdhendės.

 

    Nė mbyllje, iu lutem, njė bilanc:

    Mbėshtesim me projekte 36 grupe banorėsh nė zonat rurale tė Qarkut tė Shkodrės. Rretherrotull grupeve janė pjesėmarrės 460 familje fermerėsh privatė. Mendoj se ėshtė njė numėr qė mund tė merret nė konsideratė si tregues i veprimtarisė sė frytshme tė Oxfam-it, nė kėtė pėrvjetor tė dhjetė tė tij nė Qarkun e Shkodrės.

 

    Zonja Hila, iu faleminderit pėr intervistėn.

 

Intervistoi: Dashamir Cacaj

nė Drejtorinė Rajonale tė Bujqėsisė

dhe Ushqimit nė Qarkun e Shkodrės.

 

Haberet e akshamit nė gazetėn “Shqipėria Etnike”

Partia Socialiste me kandidatė tė djathtė, Partia Demokratike me kandidatė tė majtė

Po t’u hedhėsh njė sy emrave tė fiksuar apo pėrfolur si kandidatė pėr deputetė nė kėto zgjedhje parlamentare, tė dy krahėve tė politikės shqiptare, konstaton ēudira tė denja vetėm pėr librin Gines. Partia Socialiste ka mjaft emra kandidatėsh qė deri sot janė njohur si mbėshtetės pa rezerva tė Partisė Demokratike, madje njė pjesė edhe si “ekstremistė”. Ndėrsa Partia Demokratike i pėrgjigjet jo pak PS me emra kandidatėsh qė deri sot hanin nė ēanakun rozė, dhe mbėshtetnin politikėn socialiste, duke u njohur si majtistė tė thekur. Qytetarėt tė ēuditur pėr kėto veprime tė liderėve Nano dhe Berisha, iu drejtuan redaksisė sonė pėr t’u dhėnė ndonjė haber, pėrse ndodh kėshtu. Ne, pas shumė hetimesh arritėm tė “kapim” disa habere, qė mė tė besueshmet po i publikojmė: Socialistėt thuhet se morėn hua kandidatė tė djathtė, pasi e mendojnė veten tė humbur, e si tė tillė gjatė kėsaj fushate nuk kanė pse tė harxhojnė paratė e tyre kot bosėt e majtė. Ndėrsa tė djathtėt edhe nėse fitojnė pėr tė majtėn do tė fiken aq shumė sa do tė bėhen fukarenj tė majtė, qė PS-ja i ka pėr zemėr...

    Pėrkundėr kėsaj, Partia Demokratike ka afruar kandidatė me bindje tė majta tė cilėt janė prishur (nė pazare) me PS, dhe si tė tillė i japin PD-sė garancinė e fitores me eksperiencėn e tyre tė Dushkut 2001... E pas kėtyre habereve na mbetet tė urojmė votuesit e majtė nė humbjen e tyre me kandidatė tė djathtė, ndėrsa tė djathtėt t’i urojmė nė fitoren e tyre tė “djathtė” me kandidatė tė majtė... Nėse kjo ndokujt i duket disi e pakuptueshme sot, do ta marrė vesh kur tė qajė mot.

Ligji pėr konfliktin e interesave ndan politikanėt nga gratė

Njė ligj interesant qė kaloi nė parlament gjatė kėtyre ditėve tė vitit nė vazhdim ishte dhe ligji pėr konfliktin e interesave tė politikanėve qė duan tė bėhen qė nga deputetė deri qeveritar i lartė i kėtij shteti. Nėse ligji do tė bėhej ashtu siē e kėrkonte opozita thuhej se ligji do tė ishte aq modern sa do t’ua kalonte edhe vendeve me demokraci tė kulluar perėndimore, ku asnjė nga qeveritarėt, shtetarėt apo deputetėt e sotėm nuk mund t’na qeverisė ne shqiptarėve, e pėr rrjedhojė fati nuk do t’na buzėqeshte si kėto vite tė socializmit tė dytė. Mirėpo socialistėt e kuptuan “hilen” e demokratėve dhe jo vetėm modifikuan ligjin, por urdhėruan qė tė gjitha bizneset e qeveritarėve tė kalojnė nė emėr tė grave tė tyre, e nėse gratė pėrfitojnė nga postet zyrtare tė burrave, menjėherė qeveritarėt tanė do tė ndajnė gratė e tyre “hileqare” sė bashku me biznesin. Pas kėsaj disa socialistė tė thjeshtė filluan tė qahen e ankohen se qeveritarėt do tė mbesin vejanė, ēfarė do t’u sillte telashe tė pafundme. Ne si gazetė pėr t’u ardhur nė ndihmė tė dėshpėruarve socialistė tė bazės na u desh tė kėrkojmė ngado njė haber tė mirė, tė cilin e mėsuam nga zyra e zotit Nano, ku na u tha se tė gjithė qeveritarėt socialistė vėrtet mund tė ndahen nga gratė dhe bizneset e tyre, por ama nėn shembullin e kryetarit do tė rimartohen me gra biznesmene, si e nderuara Xhoana Nano, e cila ka filluar qė tani regjistrimin e tyre nė shtetin helen, ku ajo gjendej para se tė vinte nė gji tė Fatosit tonė...

Frrok Ēupi, ekspozitė fotografike me pulat e Haxhi Lleshit

Drejtori i Agjensisė Telegrafike tė shtetit socialist, Frrok Ēupi, pėr t’u dukur sa mė kristiano-perėndimor vendosi tė hapė njė ekspozitė fotografike nga vizita e Papa Gjon Palit II nė Shqipėri mė 25 prill tė vitit 1993. Kėtė ekspozitė mendon t’ia kushtojė ceremonisė mortore tė kėtij Pape tė madh qė bėri mjaft edhe pėr Shqipėrinė. Kur shoku Frrok kėrkoi fotografitė e arkivuara vėrejti se tė gjitha ishin fotografi tė Papės me ish-Presidentin e asaj kohe, Sali Berisha. Ekspozimi i fotografive me Berishėn ishte me rrezik tė madh pėr karrierėn e zotit Ēupi, i cili pėr t’i bėrė qejfin shefit Nano vendosi t’i pastrojė nga ish-Presidenti. Fotografitė i dėrgoi pėr rregullim nė njė studio nė Tiranė, ku dikur bėnte fotografitė pėr gazetėn RD. Madje nė kėtė studio Ēupi kishte bėrė fotografitė e pulave tė Haxhi Lleshit, qė pėr kėto nė atė kohė kishte shkruar edhe njė artikull nė gazetėn e PD-sė. Pasi bėnė pazarin me drejtor Frrokun e lanė qė fotografitė t’i vendosė nė ekspozitė vetė studioja dhe t’i zbulojė atė ditė qė do tė mblidheshin tė njoftuarit pėr tė parė ekspozitėn fotografike. Kėshtu u tha dhe u la, mirėpo punonjėsit e studios kishin pas qenė njerėz tė Berishės dhe jo vetėm nuk kishin pastruar apo prishur fotografitė, por nė vend tė tyre ata kishin vendosur fotografi me pulat e Haxhi Lleshit me tė cilat kishte marrė famė Frrok Ēupi. Kur erdhi koha tė hapet ekspozita fotografike, ē’tė shihnin, njė dyzinė me pula dhe nė mes tė tyre Frrok Ēupi, ndėrsa mbrapa paraqitej Haxhi Lleshi me njė shkop qė u grahte edhe pulave edhe Frrokut... qė siē u tha nga tė pranishmit, Frroku ishte nisur pėr nė Europėn e P...S...

Partia Socialiste organizon konventėn e grave pėr punė burrash

Mė 10 prill gratė socialiste ishin mbledhur nė njė konventė siē e quajtėn ato, ku pėrpara zgjedhjeve tė reja parlamentare kėrkonin mė shumė tė drejta e mė shumė pushtet nga Partia Socialiste. Pėr t’ua garantuar kėto tė “drejta” nė konventė merrte pjesė kryeministri dhe njėkohėsisht kryetari i PS, Fatos Nano, i cili u tha grave socialiste tė flisnin sa tė donin e ēfarė tė donin, por si “bosht” tė fjalės sė tyre gratė duhet tė kishin fjalėt e gruas prej Berati, e cila nuk donte asgjė veēse tė shihte partinė tė bashkuar si dikur rreth Enverit dje e Fatosit sot. Deri kėtu gratė ishin disi tė kėnaqura sepse ishin zgjedhur me kujdes nga Partia Socialiste nė bazė e nė qendėr, por kur e mori fjalėn Fatos Nano nė vend qė tė fliste pėr gratė socialiste, foli pėr shumė burra, madje demokratė. Disa nga gratė socialiste qė ishin vejushka apo tė divorcuara nuk arritėn tė kuptojnė kėtė fjalim tė shefit, dhe mezi pritėn ta mbarojė. Menjėherė njė nga kėto gra u ēua nė kėmbė dhe tha me tė madhe se unė nuk e pranoj tė martohem me asnjė nga ata burrat qė pėrmende ti shef kėtu, pasi janė demokratė qė unė i urrej e nga urrejtja bėhem impotente, gjė e cila do tė na turpėrojė tė tėrave si socialiste, kur kemi njė jetė tė tėrė qė nuk jemi koritur edhe kur kemi “shėrbyer” tek pleqtė komunistė apo mė tė rinjtė socialistė... Nė mes kėtyre debateve njė grua e moshuar disi por e mbajtur tha me tė madhe se kėsaj i thonė konventa e grave pėr punė apo vegla tė burrave...

Xhoana Nano padit tė shoqin se nuk ishte Khatami i Algjerisė

Kryeministri socialist i Shqipėrisė pasi kishte mbėrritur qejfprishur nė ceremoninė mortore tė Papa Gjon Palit II nė Vatikan, kishte vendosur tė sfidonte vetė Vatikanin, qė nuk e kishte lejuar tė paraqitej me dy delegacione, ku pas kėsaj i pari kishte mbėrritur Presidenti Moisiu, e jo Nano. Pėr kėtė zoti Fatos kishte shkuar mė herėt dhe zėnė vend nė radhė tė parė ku do tė uleshin presidentėt. Nė vendin qė ishte ulur Kryeministri ynė, i takonte Presidentit tė Algjerisė Khatamit. Kontrollorėt e sigurisė nė Vatikan qė kishin nė monitore fotografitė e presidentėve po shikonin me habi se ai burri qė ishte ulur nė vendin e Khatamit nuk i ngjante fort Presidentit tė Algjerisė, pasi burri kishte mjekėr mė tė shkurtėr e moderne, gjithashtu nuk kishte gjyslyqe nė sy. Por nė ēehre nuk ndryshonte shumė, pasi ngjante me njė arab tė vėrtetė. Nė kėto momente qė kontrollorėt filluan tė lėvizin, Nano i kėrkon Xhoanės tė largohet se ftesa kėtu ishte pa grua, madje presidenti qė i kishte zėnė vendin vėrtet kishte 6 gra, por ato i mbante gjithmonė tė mbyllura, e kėshtu tha Nano do tė mė kuptojnė mė lehtė. Por Xhoana me ton tė prerė i tha se ti ose duhet tė ēohesh ose do tė mė bėsh vend edhe mua kėtu se jam zonjė e parė unė. Nano nė kėtė debat e sipėr zihet ngushtė nga kontrollorėt tė cilėt i bėjnė shenjė tė lirojė vendin. Atėherė Nano i dėshpėruar i drejtohet bashkėshortes (Xhoanės) se ti ma bėre kėtė reng qė me sa duket je e futur prej Berishės, si kėta tė Vatikanit qė nuk mė pranuan dy delegacione, ku nė njėrin isha unė i parė. Tė nesėrmen gazeta “Sedai Milet”, shqip “Zėri i Popullit”, me germa tė mėdha njoftonte se klanet e Berishės nė Vatikan i krijuan incidentin Fatos Nanos... Mirėpo kur Nano u tregoi gazetarėve se nuk i kishte faj Berisha, por Xhoana, ata tė mjerė me lotė nė sy i kėrkuan falje shefit... qė si gjithnjė i fali, siē thonė dreqit...

I mblodhi kėto habere me ndihmėn e biznesmenėve tė “djathtė” qė duan tė bėhen deputetė tė majtė - Ndue Baca

 

Koalicionet PS+LZHK dhe PD+LSI

Loja politike ne keto zgjedhje, duket se eshte bazuar ne bindjen e “Partise se Abstenuesve te Shqiperise” per te marre pjese ne votimet e veres. Nese pjesmarresit ne keto votime do te jene ne nivelin e zgjedhjeve vendore 2003, rezultati eshte thuajse i paracaktuar.

Edhe kete here, flitet shume dhe shpesh per koalicione parazgjedhore ne mes te majteve ne llojin e tyre dhe te djathteve, serish brenda llojit. Deri ne keto momente, rreth dy forcave kryesore PD dhe PS, nuk eshte formuar asnje koalicion. Sipas gjasave, edhe ne zgjedhje, te gjithe do te jene kunder te gjitheve, te pakten ne proporcional. Ndoshta per here te pare gjate ketyre viteve te demokracise shqiptare, do te konfigurohet realisht nje parlament qe i pergjigjet deri diku vullnetit te zgjedhesve. Perjashtim bejne partite e medha, te cilat do te kerkojne me cdo kusht te marrin sa me shume zona ne mazhoritar, duke mos i kushtuar shume rendesi 40 vendeve qe rregullojne proporcionalisht influencat politike te partive ne elektorat. Ne kete kuader, mbase ne Kuvendin e ardhshem, fale « zonave te lira » qe dy te medhenjte mund tu lene aleateve, ne mazhoritar mund te kete edhe ndonje perfaqesues te te vegjelve ne politike.

E vetmja gje e sigurte ne keto zgjedhje, eshte se pervec PD dhe PS, pragun elektoral do ta kaloje edhe PBDNJ-a. Madje, qe para ketyre zgjedhjeve, eshte e qarte se pavaresisht nese do te fitoje e « djathta » (e majta) apo « e majta » (e djathta), partia qe merr persiper te perfaqesoje jo vetem politikisht minoritetet, do te jete ne qeverisje te vendit. Keto jane ekzigjenca, fatkeqesisht, te percaktuara nga jashte Shqiperise nga forca qe mund te konsiderohen madhore.

Edhe nese nuk do te kete koalicione apo aleanca parazgjedhore, te pakten jo zyrtarisht ato do te funksionojne. Per cudi, aleancat do te jene ne mes kraheve te ndryshem te politikes me synimin e vetem, per te thithur elektoratin e dy partive te medha, PD dhe PS.

Aleanca PS+LZHK

Edhe pse nuk ka shume qe ka lindur, Levizja per Zhvillim Kombetar (LZHK) drejtuar nga Leka Zogu, pretendent i Fronit te Shqiptareve, nuk e konsideron veten parti te vogel. Hap pas hapi, pretendimet e saj publike jane deri edhe ne marrjen e mazhorances qeverisese te Shqiperise. Mbase mund te duket utopi, por ne asnje moment, haptas Partia Socialiste, nuk e ka « ngucur » apo sulmuar LZHK-ne. Sigurisht, PS-ja nuk uron ne asnje moment fitore te LZHK-se, por realisht shpreson ne nje fitore te saj brenda spektrit te djathte te politikes. Eshte e qarte se LZHK-ja, ne masen me te madhe, mund te thithe vota djathtas, qe do te thote automatikisht dobesim i PD-se, forces me te madhe te opozites,  e cila e konsideron veten te djathte qe nga lindja e saj e deri me sot. Ne ato zona qe mund te konsiderohen bastione te PD-se dhe ku PS-ja e ka te qarte se nuk mund te fitoje (rasti i Shkodres, i Kavajes etj), komisioneret socialiste do te mundohen te cojne sa me shume « uje » ne drejtim te LZHK-se. Me forcimin (me karar) te LZHK-se, synohet qe te shfryhet PD-ja, duke rrezikuar me pak fitoren e PS-se, rrjedhimisht edhe penguar ardhjen e demokrateve ne pushtet pas 8 viteve opozite.

Aleanca PD+LSI

Ilir Meta dhe partia e tij, Levizja Socialiste per Integrim (LSI) deklarojne hapur se do te jene mazhorance qeverisese e vendit. Kjo mjafton per te treguar se LSI nuk e rreshton veten me partite te ashtequajtura te vogla te Shqiperise. Fakti eshte i pamundur, por edhe pse kemi te bejme me nje force te majte, edhe pse eksponente te LSI-se nuk i kane kursyer shigjetat ndaj PD-se dhe Berishes, keta te fundit duket se kane vendosur nje armepushim te njeanshem. LSI-ja, e deklaruar qe ne lindje force e majte, ka tendence te marre vota kryesisht tek elektorati i majte. Kjo shtrese e popullsise, politikisht terhiqet nga magneti PS dhe PD-se nuk i vjen aspak keq nese LSI merr nje cope nga torta e pushtetit elektoral te majte.

Epilog ose “loja e shtrigave”

Edhe ne politike, cdo levizje behet ne emer te nje morali. Ne kete zallamahi paraelektorale, moral, ne kuptimin tradicional qe shqiptaret I japin ketij termi, nuk ka. Shprehja “Per inat te vjehrres, shkoj dhe flej me mullixhine” eshte mjaft e pershatshme. PS-se apo PD-se, nuk I intereson shume qe te marrin 50%+1 te votave qe mund ti japin te drejten te qeverisin Shqiperine per 4 vite. E rendesishme eshte qe te pengojne reciprokisht njera- tjetren ne kete drejtim. E ketu vlen me shume se askund shprehja “qellimi justifikon mjetin”.

Keto zgjedhje, per here te pare ndoshta sjellin nje risi ne jeten politike shqiptare. Te pakten dy forcat e medha politike, nuk merakosen shume per fitoren e tyre. Puna e tyre eshte te pengojne reciprokisht njera- tjetren ne fitore, duke perdorur dy Levizje, te cilat asnjehere nuk pranojne apo nuk deshirojne te klasifikohen si parti te vogla.

Blerti DELIJA

 

Ish-tė persekutuarve politikė sot u rrezikohet jeta

Veriu i Shqipėrisė dhe nė veēanti Shkodra, ka qenė dhe fatkeqėsisht vazhdon tė mbetet nga zonat mė tė persekutuara dhe tė nėpėrkėmbura. Pas njė persekucioni 1945-1990, erdhi njė periudhė mė e mirė, ku u mor frymė lirisht. Megjithatė, tashmė prej rreth 8 vitesh, persekucioni ėshtė rikthyer. E, pėr ironi tė fatit tė hidhur, persekucioni vazhdon tė godasė ato familje qė e mbajtėn mbi supe pėr rreth 45 vjet atė gjatė regjimit komunist tė Enver Hoxhės.

    Njė nga pinjollėt e kėtyre familjeve ėshtė Edvin Lin Dema, i datėlindjes 30 shtator 1976, lindur nė qytetin heroik tė Shkodrės dhe nė lagjen “3 Heronj”, bastion tradicional i antikomunizmit shqiptar.

    Historia fillon qė larg dhe gjithēka ėshtė e dokumentuar me hollėsi. Sipas njė dėshmie tė Institutit tė Integrimit tė tė Pėrndjekurve Politikė, Prefektura Shkodėr, me numėr protokolli 82 datė 8 prill 2005, mėsojmė se gjyshi i Edvinit, Ded Coku, babai i nėnės, Kristinės, u pushkatua nga regjimi komunist mė datėn 22 gusht 1945, sipas njė vendimi tė Gjykatės sė Lartė Ushtarake. Ky fakt vėrtetohet edhe nga vendimi nr.15, datė 9 shtator 1994, i komisionit trepalėsh, ku i jepet e drejta e ish- tė pėrndjekurit politik, pika A, numri rendor 402.

    Nėna e Edvinit, Kristina Dema, u internua nė vitin 1947 deri nė vitin 1968. Sipas tė njėjtit dokument tė cituar mė lart, Kristina Dema, me vendim nr.18, datė 1 qershor 1995, nga komisioni trepalėsh iu dha e drejta e statusit tė ish- tė pėrndjekurit politik, bazuar nė nenin 3 tė ligjit 7748, datė 29 korrik 1993, pika C, numėr rendor 114. Ky fakt vėrtetohet edhe nga “Vėrtetimi pėr dhėnie statusi” lėshuar mė 20 korrik 1995 nga Komiteti i ish- tė Pėrndjekurve Politikė, Drejtoria e Ligjeve dhe e Statusit.

    Edhe babai i Edvinit, Lin Dema provoi me supet e tij njė persekucion ekzemplar nga regjimi komunist, por disi mė i kamufluar. Gjithė jetėn e tij e kaloi duke punuar nė fermė, ndėrsa persekucioni pėr bindjet e tij politike, por mbi tė gjitha edhe pėr lidhjet e shumta tė gjakut me hierarkė tė Kishės Katolike nė Shqipėri, nuk iu ndanė. Siē mėsojmė nga njė deklaratė qė Ipeshkėvi Ndihmės Imzot Zef Simoni ka lėshuar mė 22 shtator 2001, mėsojmė se Lin Loro Dema ka patur xhaxha Imzot Pjetėr Dema, Arqipeshkėv i Durrės-Tiranė. Arqipeshkvi i Shkodrės, Imzot Frano Illia, ka qenė djali i hallės sė Linit, ndėrsa dom Injac Dema ishte djali i xhaxhait tė tij. Njėkohėsisht mėsojmė se Lini ka punuar nė Arqipeshkėvinė Shkodėr gjatė periudhės 1993-2000, duke shfaqur pėrkushtim dhe duke mbajtur qėndrim korrekt e dinjitoz. Nėna e Edvinit, Kristina Ded Dema ka patur fatin tė takohet edhe me Nėnė Terezėn dhe Papa Gjon Palin II.

    Nė njė taban tė tillė, i mėkuar me njė dashuri pėr fe e atdhe, por edhe me njė urrejtje ndaj komunizmit, u rrit Edvin Dema. Me nėnėn e tij, Kristinėn, ai merr pjesė nė demonstratėn e 2 prillit 1991. Kristina rrihet me shkopinj gome dhe pėr hakmarrje i marrin djalin Edvinin dhe e godasin nė trup e nė kokė. Kjo vėrtetohet nga njė dėshmi e lėshuar nga Shoqata Politike Antikomuniste “13 Dhjetori 1990”, qė daton Gusht 1999.

    Me ardhjen e demokracisė, familja Dema u dallua si familje qė u vu nė mbrojtje tė demokracisė dhe kontributi i kėsaj familjeje ka qenė shumė i madh, citojmė nga dėshmia e Institutit tė Integrimit tė tė Pėrndjekurve Politikė, Prefektura Shkodėr. Edvini dallohet nė tė gjithė qytetin e Shkodrės si njė aktivist i zjarrtė demokrat, i cili u bė njė figurė shumė e shquar nė organizimin e mitingjeve nga forcat e djathta. Edvini u dallua nė mbrojtjen e votės sė lirė nė tė gjitha zgjedhjet qė u zhvilluan nė Shqipėri. Tė njėjtat fakte vėrtetohen edhe nė dėshminė e Shoqatės “13 Dhjetori 1990”.

    Rikthimi i komunistėve nė pushtet, tė cilėt ushtruan dhe vazhdojnė tė ushtrojnė njė terror tė vėrtetė mbi kundėrshtarėt politikė, jeta e Edvinit dhe familjes sė tij u bė shumė e rrezikuar nė Shqipėri. Edhe e shoqja e Edvinit, Dolores Valentin Leshnjani (Dema), provoi mbi trupin e saj keqtrajtimet e policisė aktuale politike. Jeta po bėhej pėrherė e mė e vėshtirė pėr Edvinin dhe familjen e tij. Pasiguria pėr jetėn u bė njė problem shumė i madh, veēanėrisht pas survejimeve tė vazhdueshme nga sigurimi i shtetit. Sipas dėshmive tė lėshuara nga Instituti i Integrimit tė tė Pėrndjekurve Politikė, Prefektura Shkodėr, por edhe nga Shoqata “13 Dhjetori”, ky djalosh ka qenė shumė mė afėr vdekjes, se sa jetės. Edvini bashkė me gruan u detyruan tė largohen nga Shqipėria, pasi jeta e tyre ishte e pasigurtė brenda kufijve tė shtetit amė.

    Janė kėto, fakte tė gjalla qė ngarkojnė me pėrgjegjėsi politikėn aktuale shqiptare, e cila duke i krijuar terren anarkisė, dhunon haptas liritė e tė drejtat themelore tė njeriut, veēmas tė besimtarėve dhe demokratėve qė aspirojnė pėr njė shtet ligjor.

Edlira Kuka

 

Viktimė e krimit tė organizuar me sfond terrorist

Tė gjithė jemi dėshmitarė tė zbulimit dhe tė kapjes sė grupit kontrabandist tė lėndėve eksplozive. Njė rol shumė tė rėndėsishėm ka patur nė kėtė aksion spektakolar, i cili parandaloi njė seri aktesh tė mundshme terroriste nė Shqipėri, siē ishte ai i biznesmenit Vajdin Lame, edhe njė efektiv i Policisė sė Rendit nė Shkodėr. Punonjėsi i policisė quhet Eduard Rrusti, i cili zbuloi grupin serbo-shqiptar qė kontrabandonte lėndė eksplozive C4. Siē dihet, nė kėtė aksion pati njė rol vendimtar edhe vetė zbulimi inteligjent amerikan, CIA.

    Ndėrsa nuk ka thuajse asnjė informacion pėr punonjėsin e policisė, pasojat po i vuan vėllai i tij, Lin Bardh Rrusti, bashkėshortja Mimoza Rrusti dhe tre fėmijėt, pėrkatėsisht 23 vjeē, 20 vjeē dhe vajza 12 vjeēe. Qė nga momenti i zbulimit tė grupit kontrabandist tė lėndėve eksplozive C4, e gjithė kjo familje kėrcėnohet seriozisht pėr eliminim fizik. Segmente tė grupit serbo-malazez akoma tė pakapur kanė vėnė nė shėnjestrėn e hakmarrjes kėtė familje. Mesazhi qė duan tė pėrcjellin ėshtė i qartė: Lėndėt eksplozive pėrdoren edhe pėr tė eliminuar tė afėrmit e atyre qė zbuluan rrjetin serbo-shqiptar. Nė kėto kushte, e gjithė kjo familje ėshtė e detyruar tė jetojė nė ilegalitet tė plotė. Kėrcėnimi fizik pėr jetėn e tyre ėshtė i provuar dhe pėrherė i pranishėm.

Vasel Gilaj

 

Bracat me thundėr po pushtojnė parlamentin

Zakonisht, kur i bėjmė koment atyre gjėrave si i mendojmė apo arsyetojmė, si pėr mirė apo pėr keq, ndonjėherė edhe duke i vėnė epitete tė ndryshme, besa edhe duke shpėrthyer ndonjėherė duke mos u menduar fort gjatė pėr dėmin qė mund t’i ndodhė kundėrshtarit qė ke, vjen vetėm pėr faktin se kėta soj tipash pushtetarė, si nė pushtet qendror e lokal, me ndonjė pėrjashtim tė vogėl (sa pėr tharm kosi) janė turrur si lukuni ujqish pėr t’na qitė faret nga ky vend. Pėr tė na detyruar tė ikim jashtė duke lėnė Shqipėrinė nė duart e gangsterėve, terroristėve, kriminelėve politikė e ordinerė e fenomeneve tė tjera perverse qė s’po i rreshtojmė se dihen nga tė gjithė si brenda vendit po ashtu edhe nga organizmat ndėrkombėtare, qė pa dijeninė e tyre po i vijnė nė ndihmė kėtyre gangsterėve, kur e mira do ishte qė tė vepronin urgjent e nė mėnyrė tė rrufeshme pėr ta shpėtuar kėtė komb tė mrekullueshėm Europian e tė pafajshėm nga kėta lloj pushtetarėsh e biznesmenėsh mafiozė, tė ndihmuar nga qarqe antishqiptare jashtė atdheut apo edhe nga organizata mafioze kriminale pa pėrjashtuar asnjėherė ato terroriste. Kjo thirrje i bėhet me lutje organizmave e shteteve perėndimore qė ta shpėtojnė kėtė vend e popull nga kėta monstra qė siē e thashė mė lart kėrkojnė ta qesin faret ēdo gjė qė ėshtė perėndimore, njerėzore, qytetare, civilizuese e kombėtare. Kur me tė drejtė amerikanėt po mendojnė tė ndėrhyjnė pėr tė shpėtuar OKB-nė nga aferat e pista, imagjinoni se ēka bėhet nė vendin tonė, ku as edhe njė institucion nuk ėshtė i besueshėm, s’po themi bashkėpunėtor nė krim por edhe po ta thonim atė, aspak nuk do tė gabonim, se faktet flasin vetė e janė kokėfortė.

    Tė gjithė jemi dėshmitarė kėtė kohė zgjedhjesh nė vendin tonė si tė angazhuar direkt e tė paangazhuar nė pėrzgjedhjen e kandidatėve pėr deputetė, nga partitė tona tė nderuara, qė nga mėnyra se si po veprojnė, e me kė po bashkėpunojnė, po fantazojnė, premtojnė, mashtrojnė, kėrcėnojnė duke imituar pikė pėr pikė modelin libanez. Se pėrse e bėjnė kėtė, hajde gjeje, kur dihet qė shqiptarėt i pėrkasin kontinentit europian, e pėr atje aspirojnė tė shkojnė, se po tė pyesėsh edhe mė fanatikun e t’i thuash qė: a do Europėn apo Libanin?; do tė thoshte Europėn, e pėr kėtė fakt ėshtė kėrkesa e vazhdueshme e me ngulm pėr t’u bėrė anėtare e BE-sė Turqia, kjo tregon shumė. Kėto ditė Ambasada Amerikane lajmėroi me tė drejtė qytetarėt e vet qė tė ruhen, gjithashtu deklarata e z.Saltzman ku bėn me dije se krimi ka okupuar po tė thuash tė gjitha instancat e po tenton tė okupojė edhe Parlamentin, ėshtė sinjali mė i qartė pėr shqiptarėt se bota perėndimore kėsaj radhe s’ka ndėrmend tė tolerojė krimin, tė jetė zot i kėtij vendi. Prandaj i bėn me dije qė tė organizohen e tė rrijnė gati, qė mbas zgjedhjeve tė dalin e tė kėrkojnė shtetin e sė drejtės, por me njė ndryshim tė madh e tė domosdoshėm, kėto tubime tė jenė pronė e qytetarėve, e lėvizjeve qytetare, duke qėndruar sa mė larg partive politike, qė janė pėrgjegjėset kryesore pėr gjendjen qė ndodhet sot vendi ynė. Bota e njeh mė mirė se ne thėnien: Streha mė e mirė pėr kriminelin e terroristin ėshtė politika. Mbasi ia kanė arritur me sukses tė fshihen pas biznesit, politikės, e kjo haptas po ndodh nė vendin tonė nė kėto zgjedhje, ku pa dorashka krimi po kandidon pėr t’u pajisur me mandatin e tė paprekshmit, atė politik, se mandatet e tjera i kanė pėrvetėsuar tė gjitha pa pėrjashtim. Prandaj me tė drejtė kėrkojnė mandatin e deputetit, e qeveritarit, ndoshta edhe tė presidentit nė tė ardhmen e afėrt.

Alvaro Drini - Itali

 

Pėrse e braktisi Shqipėrinė demokrati Vladimir Gjinaj

Ėshtė disi e pabesueshme pėr botėn vėrtet demokratike se si nė njė vend nė zemėr tė Europės, siē ėshtė Shqipėria tė dhunohen e nėpėrkėmben tė drejtat e liritė e individit. Nė njė shtet tė lirė e demokratik tė drejtat e liritė e individit janė gjėrat mė tė shtrenjta, qė ruhen e respektohen si sytė e ballit, madje kėto mbrohen me ligje dhe me ndėrgjegje nga e gjithė shoqėria, pa marrė parasysh pozitėn shoqėrore, pasurore, fetare apo bindjet partiake. Mjerisht nė Shqipėrinė tonė pas vitit 1997 nuk po ndodh kėshtu...

    Pėr tė vėrtetuar kėtė mjafton tė kalosh nga zyrat e Partisė Demokratike kudo nė rrethe, dhe lista e anėtarėve tė tyre tė dhunuar, kėrcėnuar, keqtrajtuar, vrarė e shpronėsuar nuk ka fund. I vetmi faj i kėtyre demokratėve ėshtė se janė antikomunistė e antisocialistė, dhe duan njė shtet e qeveri demokratike qė t’i afrojė drejt Europės perėndimore e jo t’i largojė, siē po bėjnė pushtetmbajtėsit socialistė. Ne si gazetė kėsaj radhe menduam tė marrim rastin e tė riut Vladimir Rrok Gjinaj, i cili tashmė mungon nė gjirin e demokratėve qė po pėrgatiten pėr zgjedhjet parlamentare tė kėtij viti. Nė njė bisedė me drejtuesit e Degės sė PD-sė Malėsi e Madhe, ne mėsojmė gjithė kalvarin e persekutimit tė djeshėm e tė sotėm tė familjes Gjinaj nga pushteti komunist apo siē vetėquhet sot socialist. Nga viti 1947 deri nė vitin 1970 Rrok Gjinaj kishte qenė nė njė izolim e persekutim politik si familje kundėr komunizmit. Nė vitin 1980 nė vazhdėn e persekutimit komunist, Rrok Gjinaj burgoset, dhe qėndron si i burgosur politik deri nė vitin 1991, kur lind pluralizmi. Ėshtė interesant se nė vitin 1989 (15 gusht) djali i Rrokut, Vladimiri qė ishte vetėm 14 vjeē, tenton tė largohet nga Shqipėria pėr nė Europė, pasi atdheu i tij ishte bėrė njė ferr i vėrtetė pėr familjen Gjinaj. Mjerisht kėtė fėmijė tė rritur para kohe forcat e kufirit e kapin dhe pasi e mbajnė e torturojnė pėr rreth njė muaj nė burg e lėshojnė si tė mitur. Ardhjen e pluralizmit dhe themelimin e Partisė Demokratike familja Gjinaj e priti me gėzim dhe menjėherė u afruan pranė saj. Vlen tė theksohet se Vladimir Gjinaj ishte pjesėmarrės nė tė gjitha demonstratat paqėsore kundėr komunizmit, ku data 2 prill 1991 ishte njė ditė e shėnuar sepse ky i ri pa me sytė e tij tėrbimin e komunistėve qė po humbnin pushteti, ku vranė 4 dėshmorė tė demokracisė nė Shkodėr dhe plagosėn dhjetra tė tjerė. Pas ardhjes nė pushtet tė Partisė Demokratike nė vitin 1992, kjo familje filloi tė rilindte. Qė nga 2 janari i vitit 1994, Vladimiri bėhet anėtar i Partisė Demokratike, ku pranohet nė grupseksionin e Komunės sė tij Gruemirė. Tashmė ky i ri demokrat ishte bėrė me krahė dhe sa nuk fluturonte nė hapėsirat dhe ėndrrat e demokracisė e lirisė pėr tė cilat ishin sakrifikuar gjatė. Por nuk ishte e thėnė tė zgjaste. Mė 26 maj 1996, Vladimir Gjinaj kishte qenė nė ballė tė propagandės dhe mbrojtjes sė votave tė kandidatit demokrat, nga njėsitet guerrile socialiste, tė cilat kėtė ia mbajtėn shėnim, dhe u “hakmorėn” mbas ardhjes nė pushtet nė vitin 1997. Gjithsesi, Vladimiri edhe pas kėsaj dhune e tmerri socialist qėndroi i palėkundur nė bindjet e tij demokratike e antikomuniste, duke qenė pjesėmarrės dhe aktiv nė tėrė veprimtarinė qėndrestare tė demokratėve malėsorė e mė gjerė. “Festimi” i 13-vjetorit tė krijimit tė degės sė Partisė Demokratike Malėsi e Madhe duket se kishte qenė dita fatale e tė riut demokrat Vladimir Gjinaj. Mė 15 shkurt 2004, kur Vladimiri po priste makinė pėr t’u kthyer nė shtėpi nga festimi nė Koplik, i afrohet njė furgon i bardhė me xhama tė errėt dhe katėr burra me maska e fusin me zor brenda furgonit, ku menjėherė filluan ta rrahin e fyejnė. Vladimirit i kishin kujtuar tėrė aktivitetin e tij antisocialist, por edhe aktivitetin antikomunist tė familjes Gjinaj, dhe pėr kėtė i kishin thėnė se do tė hakmerreshin rėndė, siē ishin hakmarrė me Arben Brocin, Bujar Bishanakun, Nazmi Kryeziun e deri tek Azem Hajdari e tė tjerė, por pėr ty, i kishin thėnė, nuk kemi zgjedhur plumbin, por diēka tjetėr... Pas 40 minutave udhėtim, Vladimirin e kishin ēuar nė njė ndėrtesė (e SHIK-ut tė PS) nė Shkodėr ku i kishin treguar se ishin policė tė shtetit tė Partisė Socialiste, dhe pasi e kishin torturuar kishin arritur t’i kujtojnė se ti Vladimir je edhe besimtar katolik dhe ke kontribuar pėr ndėrtimin e kishės nė Boriē, por ne jemi ateistė dhe besojmė vetėm nė tė pavdekshmin Enver Hoxha... Diku rreth mesnatės e kishin rihipur nė furgon dhe tek Ura e Bunės e kishin hedhur nė rrjedhėn e lumit duke menduar vdekjen e pashmangshme. Por me sa duket vetė Zoti kishte bėrė emėr ta shpėtojė nga kėta kriminelė. Pasi arrin tė largohet natėn nga vendi, vjen nė shtėpinė e tij dhe rrėfen gjithēka i kishte ndodhur, ku dega e PD-sė, Malėsi e Madhe ndjen keqardhje, por nuk mund ta ndihmojė... Tashmė e vetmja rrugė shpėtimi pėr kėtė demokrat ishte largimi me ēdo ēmim nga Shqipėria qė e deshi aq shumė, gjė qė e realizon me shpirt tė thyer e ėndrra demokratike tė mbetura pėrgjysėm... Pas kėsaj qė mėsuam nga dega e PD-sė dhe familjarėt e Vladimirit, ne si gazetė siguruam edhe njė kopje tė fotografisė qė po e botojmė (sė bashku me shkrimin), qė PD-ja e Malėsisė sė Madhe kishte nė dokumentat e anėtarėsisė sė saj... Deri kur kėshtu???

N. Bacaj

 

Per ke duhet (do te) votojne shqiptaret ?

Kjo pyetje na shoqeron qe pas zgjedhjeve te 22 marsit 1992. Deri atehere, te gjithe shqiptaret votonin masivisht per PPSH-ne, Frontin Demokratik, Lidhjen e Gruas, Organizaten e Rinise etj. Sigurisht, te gjitha leva te partise ne edukimin komunist te masave. Ne fund te fundit, edhe alternativat politike ishin te pakta, me sakte vetem nje, ndertimi me cdo kusht i socializmit.

Tashme qe prej 13 vitesh, dilema mbetet e njejta : Te votojme roze (PS) apo blu (PD) ? Edhe ne keto zgjedhje, zgjedhja e votuesve eshte thuajse ne te njejten linje. Perjashto dy Levizjen e reja, LZHK dhe LSI, te gjitha partite e tjera vijojne te quhen dhe te konsiderohen te vogla. Qe te gjitha synojne te fitojne vende ne parlament vetem permes proporcionalit, i cili duhet te ndaje 40 vende. Pa dashur te futem ne analiza te hollesishme, pazi zgjedhjet jane ne prag dhe do te tregojne gjithcka, edhe LZHK dhe LSI se bashku, nuk do te mund te thithin me shume se 10-15% te elektoratit (realisht, shpresoj te jem i gabuar !).

« Pjesa e luanit » te pakten 65-70% do te jete serish e binomit tradicional PS+PD. E ne keto kushte, rol te jashtazakonshem do te kene abstenuesit, te cilet te pakten sipas shifrave te zgjedhjeve lokale te 2003, jane afersisht 50% e popullsise. Pjesa tjeter e popullsise, e cila eshte e lidhur ekonomikisht, politikisht, ideologjikisht apo klanisht me interesa partiake apo individuale, e ka zgjedhur ke do te votoje, por pa ditur qarte se perse do te votoje ate alternative.

Per ke duhet te votojne shqiptaret ? Pyetje e lehte, normale por me nje pergjigje shume te veshtire. Behet fjale gjithmone per pjesen e shqiptareve te cilet jane « miqesuar » shume me abstenimin apo indiferentizmin. Politika jo vetem nuk i ka « joshur » ne keto vite, por madje i ka  « merzitur » me ecejake pa fund. Asnje drite shprese nuk shihet ne fund te tunelit te tranzicionit shqiptar te ketyre viteve per kete pjese te Shqiperise. Te pakten emrat aktuale te lidereve historike Nano dhe Berisha, nuk ngjallin karizmen e para disa viteve. Edhe emrat e rinj, te pakten dy prej tyre Zogu dhe Meta, nuk arrijne te jene bindes. Kjo edhe per faktin e mentalitetit qe zoteron ne elektoratin shqiptar. Djathtas « nje vote per te djathten, jashte PD-se e dobeson ate, duke mos sjelle perfitim as per subjektin qe i hidhet vota ». Majtas « nje vote per te majten, jashte PS-se, e tkurr ate, duke mos sjelle perfitim as per partite e tjera te majta ». Nuk eshte e qarte se sa do te ndikoje ky mentalitet  tek abstenuesit por duhet pranuar se ai eshte mjaft i ngulitur.

Per ke do te votojne shqiptaret ? E veshtire qe te mendohet ndonje surprize ne keto zgjedhje. Dy forcat politike kryesore, PD dhe PS do te jene me te votuarat.Analiza eshte e thjeshte duke u nisur nga ajo qe kemi perjetuar keto 13 vite. E vecanta e ketyre zgjedhjeve, ose me sakte ajo qe pritet prej tyre, eshte qe te votohet fillimisht per individin dhe me pas per logon e partise. Nje gje eshte e sigurte, thuajse te gjitha forcat politike, ne perzgjedhjen e kandidateve, nuk jane ndalur shume ne background-in politik te kandidateve per deputet. Ato jane nisur te “kaparojne” me se shumti individe te fuqishem politikisht, por edhe profesioniste te spikatur ne fusha te ndryshme. Njekohesisht, ne keto zgjedhje ka pak rendesi perkatesia politike e para disa viteve, me shkurt « tifozlleku » qe ata kane bere per logo te ndryshme ne te shkuaren. Kjo shpjegon edhe kandidimin e ish- te djathteve nga te majtet e sotem, por edhe anasjelltas. Me shume se mbrojtja e logos partiake, tashme ka vlere numri i karrikeve qe do te zere ne Kuvendin e ardhshem nje force politike. Ne keto kushte, sic edhe po degjojme, po krijohen aleanca te cuditeshme ne mes individeve dhe pjeseve te vecanta te subjekteve politikisht te kunderta, apo edhe te disa carjeve ne keto formacione.

Ne fund te fundit, edhe ne vendin me te perparuar te botes, demokracia personifikon numra. Ai qe ka 50% te vendeve ne Kuvend, ka te drejte te qeverise. Ne funksion te kesaj po zhvillohet edhe fushata e pashpallur eketorale. Nese do te kete nje rritje te pjesmarrjes se votime, mund edhe te kete surpriza ne kendveshtrimin e asaj qe thame me lart. Ne rast te kundert, do te fitojne ata qe kane fituar gjithmone, por do te humbin shqiptaret, antare te cdo partie qofshin.

Blerti DELIJA

 

Kemi nevojė pėr opinionistė e jo opinione qė tė ēatrafilojnė

Hidhi njė sy shtypit qendror e shikoni kot pėr habi, e bindeni se stėrvitja mbaroi. Atėherė, o burra para e nė lojė. Loja filloi pak si shpejt e si i thonė “moti i mirė shihet nė nadje”. Sipas kėndvėshtrimit tim, nė mos gabofsha, mė duket pak si shpejt, pėr tė vetmen arsye se kėtu ēdo gjė sfumohet shpejt, vetėm pėr faktin se aq shumė gjėra thuhen e ndodhin. Zor se i mbet gjė nė tru qytetarit e jo mė atyre qė nuk kanė tru, ku ēdo gjė t’i thuash, ai kallp se kallp mbetet. Strapacohesh kot t’i mbushėsh mendjen atij qė vepron me epsh e jo me logjikė. Siē duket loja luhet pėr tė tjerėt, ato qė quhen indiferentė ose si i thonė i pamvarur, kur nė realitet indiferenti njihet kurse i pamvaruri zor se ėshtė i besueshėm. Historia ka treguar se gjithsesi njeriu si qenie e gjallė, me dikė ėshtė ose ose anon, thjesht ai pėr diēka lufton, sado i vogėl qoftė ai parim, diku ai i ka varur shpresat. Ky lloj tipi gjithsesi meriton vėmendje e deri diku respekt, faza-faza rreshtohet asnjėanės e ėshtė ndihmė ndaj tė shtypurve, prandaj pėr kėto tė fundit ky lloj tipi ka fituar titullin “i pamvarur”. Siē mund tė kuptohet nga kjo hyrje pak si e gjatė, desha tė dal tek kėto tė fundit, qė falė kredisė qė kanė nė mediat qendrore, s’e kanė aspak tė vėshtirė tė japin opinione nga mė tė ndryshmet, kryesisht ato politike. Kėta zotėrinj tė nderuar e me mend por edhe tė aftė nga goja, gjithashtu me shumė fat, qė media ėshtė e hapur pėr ta e vetėm pėr ta, kanė rastin tė shprehin lirshėm opinionet e tyre ashtu siē e shohin ata apo siē ua pret mendja, nganjėherė si ua do qejfi ose interesi, se kot nuk thuhet “ē’po na shet mend ky”. Shumica e tyre paguhen pėr opinionet e tyre, shkurt i shesin mendtė, zanat hesapi, sidomos tani prag fushatash e kur leku ėshtė pa kriter e jepet pa dhimbje. Gjithashtu ngaqė janė inteligjentė e dinė se sa peshon fjala e tyre, pozicionohen aty-kėtu me mendimin real, por brenda kėtij mendimi sulmojnė mė tė dobėtin nė njė mėnyrė tepėr tė egėr, siē po ndodh me lėvizjet e sė djathtės, duke paragjykuar ēdo lėvizje tė saj deri nė atė pikė sa qė e djathta siē shihet s’ka pėr ta pasur tė lehtė, sepse i takon tė luftojė nė disa fronte e jo nė njėrin siē ėshtė lukunia socialiste e artileria e rėndė e saj e armatosur deri nė dhėmbė me armėt mė tė reja e tė vjetra siē janė: krimi, paraja e pistė, mafia kombėtare e ajo rajonale, e mbėshtetur nė kėsi rastesh fuqimisht nga armiqtė tanė tė pėrhershėm, qė kanė pasur, kanė e kanė pėr tė pasur qėllim qė ky vend tė mos bėjė hajėr asnjėherė. Prandaj tė dashur opinionistė, Shqipėria ka shumė nevojė pėr fjalėn tuaj, mundėsisht edhe pėr pjesėmarrjen tuaj direkte.

    Me ēka thashė mė sipėr, me tė drejtė do tė thotė ndonjėri: mirė po si e ke hallin ti? A kėrkon tė na imponohesh apo tė heshtim? Fundi i fundit ne kemi mendimin tonė, e pak na intereson se ēfarė thonė tė tjerėt. E tek kėta tė tjerė rreshtohem edhe unė. Nė fakt kėshtu nganjėherė rrehem edhe unė, por ē’ėshtė e vėrteta ai qė merr guximin tė japė njė opinion pėr ēėshtje kardinale, e sidomos nė kohė zgjedhjesh diēka duhet tė ketė parasysh, a ia vlen, apo s’ia vlen tė paktėn tė mundohemi tė mos bėjmė dėm. Se, siē thashė, nė kohė zgjedhjesh sidomos nė vendin tonė peshon fort mendimi i atyre opinionistėve, qė media ua ka hapur dyert vetėm atyre, duke iu imponuar shqiptarėve, qė kėta e vetėm kėta janė tė pamvarurit e si thonė ata binduni, e veproni siē thonė ata, e kjo skenė besoj se nuk i nderon. Kurrsesi kėtė arsyetim, njerėzit me peshė nuk e duan, pėr tė vetmen arsye qė koha ndoshta rezervon tė kundėrtėn e asaj ēka ata shprehin. Ka njė mendim ndoshta tė gabuar ku thuhet se shumica pėr brenda kanė njė shpirt sallak. Se tė djathtėn e kanė shumė tė vėshtirė ta pėrkrahin, se e shohin me syrin e majtė, kur nė realitet e mira ėshtė tė shohėsh me tė dy sytė, kur je nė rregull nga pamja se pėr ata tė sėmurė nga sytė ka justifikim plotėsisht. Por gjithsesi unė them qė kėta tipa janė tė vlefshėm, e njė garanci shumė e fortė ndaj asaj qė duan shqiptarėt, njė qeveri e drejtė e efikase, e aftė pėr tė zgjidhur problemet e shumta qė ka trashėguar ky 60-vjeēar, pra zėri i tyre ėshtė garanci pėr shumicėn vetėm nė qoftė se nė pushtet vjen e djathta nė moment do i shohim se kėta opinionistė do e lėnė mėnjanė poteren e sotme e do jenė tė kthjellėt. Gjithashtu jam i bindur se do jenė opozita reale dhe e logjikshme, dhe e pakompromis ndaj qeverisjes sė keqe. Vetėm pėr kėtė fakt kam pak shpresė, se e nesėrmja s’do jetė si sot, se po vazhdoi pėrsėri i njėjti pushtet, e njėjta maxhorancė, kam frikė se nuk do ndihen fort e nuk do jenė aq luftarakė sa shiten. Dhe kėtė nuk ia dėshiroj e s’ia uroj, e shqiptarėt kanė shumė nevojė sot pėr njerėz qė janė me tė vėrtetė asnjėanės, por aleatė me tė mirėn e armik ndaj qė keqes, e denoncues ndaj sistemeve kriminale e tė korruptuara gjithashtu atyre antikombėtare.

Nikolin Pemaj

 

Letėr nė redaksi

Qė tė mos bėhem kontradiktor me njė shkrim qė i kisha dorėzuar Sokolit njė muaj mė parė pėr pėrshtypjet e mia ndaj disa opinionistėve qė ēdo ditė dalin nė tė gjitha mediat mė me peshė nė tregun shqiptar, por edhe duke qėndruar me kėmbė nė tokė, duke mos i bėrė vetes me sy, thashė qė pėrgjigjen po ia jap vetes shpejt e shpejt. E mė del te arsyetimi mė i thjeshtė, qė atė ēka kam shkruar t’i shtohet nė fund vetėm dy rreshta, qė kjo i pėrket deri diku edhe atyre qė shohin vetėm me njė sy, atė tė djathtin. Pra duke mos pėrjashtuar nė radhė tė parė veten, veē me njė ndryshim tė madh, qė unė shkruaj nė njė gazetė, e asgjė mė shumė se kaq, thjesht shkruaj pėr qejf, duke mos marrė asnjė kacidhe (para), por edhe mė kryesorja pėr mua ėshtė qė shkrimet apo opinionin e kam shprehur pa lejen e askujt, i pa influencuar nga shėrbimi partiak (klan), por thjesht sipas mentalitetit tim, bile kam frikė se pikėrisht pėr kėtė punė ikam bėrė dėm njė mikut tim politikan, njeri shumė i nderuar, gjė e rrallė shumė kjo nė realitetin tonė politik. Pėr ta lėnė me kaq, do i lutesha qė tė prononcohej qartė, pse po sulmohet kaq barbarisht e poshtėrsisht nga partia e vet, qė me ngulm e sulm tipik oriental kėrkon t’i imponohet nėpėrmjet kriminelėve e shtypit, qė ai tė largohet nga politika. Pra tė heshtė, kur nė tė njėjtėn kohė ai e tė tjerė si ai, sot e vetėm sot, duhet ta tregojnė veten.

    Kush ka pėr ta lexuar kėtė shkrim, nė sekondė ai qė mė njeh nga afėr do tė thotė qė edhe ky ndėrroi mendim. Por e vėrteta ėshtė ashtu siē ėshtė, pavarėsisht se mė duhet tė shprehem nė njė moment tepėr deēiziv, pra i kemi hyrė nė hise fushatės pėr pushtetin qendror, ku tė jemi tė sinqertė, tė gjithė jemi nė lojė e tė pozicionuar dikush mė shumė, e dikush mė pak. Me vetėdije apo rastėsisht, se nga mėnyra se si po luhet po pėrfshihen tė gjithė, dashtė e pa dashtė ky ėshtė realiteti.

    Kurse sa pėr mendimin tim personal tė shprehur me kohė qė e djathta duhet tė vijė nė pushtet, nuk i heq asnjė presje, pėr vetė faktin e stėrditur qė maxhoranca e majtė e meriton plotėsisht tė bie nė opozitė pėr katėr vitet e ardhshme, e po nuk ndodhi kjo, mė keq pėr ta se do i duhet tė paguajė edhe haraēin e tė tjerėve.

    Por ama e djathta e liderėt e saj nuk duhet t’i rrejė mendja se janė tė dėrguarit e Zotit pėr tė marrė pushtetin, kur nė tė vėrtetė ato duhet tė jenė tė deleguarit e njerėzve e interesave tė tyre. Kjo ėshtė demokracia, e kjo duhet tė jetė e pėr kėtė duhet tė punohet, gjė qė s’ka ndodhur deri tani, prandaj jemi nė kėtė gjendje kaosi total e tė pashpresė, ku ēdo gjė njerėzore e fisnike po pėrdhunohet nga kulshedrat pushtetarė, qė s’po ka “zog nane” qė i ndal, e me veprimet e lėvizjet e fundit politike, po i shkojnė deri nė fund maskarallėkut tė tyre, duke eliminuar edhe ato pak njerėz tė painkriminuar e zotėri tė djathtė nė shpirt, e tė pėrndjekur politik e ekonomik nga komunizmi terrorist shqiptar, qė sot hedh valle gjithė ditėn e ditės nė politikėn kombėtare duke uzurpuar ēdo gjė nė jetėn shqiptare, duke u bėrė pengesa kryesore pėr zhvillimin e kėtij vendi tė pafat me emrin Shqipėri.

Nikolin Pemaj

Viktime e terrorit te kuq vetem pse kontribuoi per demokracine e vertete

Me ardhjen ne pushtet ne vitin 1997 te komunisteve ne Shqiperi permes revolucionit te pergjakshem, jane te shumte demokratet qe jane goditur, madje ne gjerat me te shtrenja te tyre.

Shembulli me i spikatur eshte ai i demokratit te flakte Kujtim Rahova, i lindur ne Shkoder me 20 gusht 1969. Gjithe jeten e tij, Kujtimi ka patur profesionin e bukur te ndertuesit. Per kete qellim, ai mori edhe diplomen e shkolles 2- vjecare te ndertimit ne Shkoder. Me deshiren e mire per te ndertuar edhe demokracine e vertete, hyn ne rradhet e partise se pare opozitare ne Shqiperi. Ishte viti 1993, tregon vete Kujtimi, kur u rreshtova ne rradhet e Partise Demokratike. Ai ishte truproje dhe shofer i kryetarit te PD-se Shkoder Ormir Rusi dhe deri ne vitin 1997 ka qene i punesuar ne Partine Demokratike me rroge te plote.

Pas revolucionit famekeq komunist te armatosur te vitit 1997, edhe Kujtimi do te vihej ne shenjestren e hakmarrjes, madje duke e goditur ne piken me te dobet te tij, femijet.

Tetori i vitit 2003, ka mbetur i ngulitur ne mendjen e Kujtimit. Me date 21 tetor 2003, ndodhi vrasja e djalit tim Fatmir Rahova, lindur me 13 shtator 1996 ne Shkoder, rrefen me dhimbje Kujtimi. Rreth ores 16 te kesaj date, Kujtimi del bashke me te birin per te bere pazarin. Teksa pao ktheheshin ne shtepi, nje veture tip benz me 4 persona brenda, i bllokon rrugen. Nga makina, persona me automatike ne duar qellojne drejt makines ne te cilen udhetonte Kujtimi dhe i biri i tij vetem 7 vjecar. Kujtimi ben te ike me shpejtesi, por nderkohe Fatmiri i vogel mbeti i vrare. Pas kesaj ngjarjeje, komshinjte e Kujtimit treguan se kishin pare vrasesit duke “bredhur” ne lagje por edhe ne afersi te shtepise se Kujtimit.

Kjo vrasje erdhi si pasoje e angazhimeve te te atit, Kujtimit ne favor te demokracise se vertete. Kujtimi ka patur shume konflikte nga viti 1997- 2003 me partine ne pushtet, komunistet e PS-se. Segmente te caktuara gjate kesaj periudhe kane ndermarre akte te shumta kriminale ndaj njerezve te Partise Demokratike.

Eshte kjo ngjarja e dhimbshme qe ka lene gjurme ne jeten e Kujtim Rahoves, i cili tashme pervec dhimbjes per vrasjen e te birit, Fatmirit, ne moshe fare te mitur, ka edhe dhimbjen per humbjen e lirise dhe demokracise se vertete qe nga viti 1997 kur ne pushtet erdhen komunistet e Partise Socialiste, gjuha e vetme e te cileve eshte hakmarrja ndaj demokrateve te vertete.

 

Shenim I redaksise

Pse ka frike Berisha nga bisnesmenet e “persekutuar”?

Tashme sulmet e lidershipit te Partise Demokratike ne kete pragfushate zgjedhore, jane drejtuar jo me ndaj drejtuesve te mazhorances aktuale socialiste, por ndaj bisnemeneve qe duan te konkurojne per deputet nen siglen PS. Sulmet tradicionale te liderit Sali Berisha, jane minimizuar edhe ndaj vete Fatos Nanos apo edhe “kleptokrateve” te tjere, sic I quan doktori. Ne qender te vemendjes jane bisnesmenet, vecanarisht ata qe kandidojne ne Shkoder dhe pikerisht Tom Doshi dhe Paulin Sterkaj. Sigurisht, nuk jane permendur emra konkrete, por nentekstet jo vetem te Berishes, Mustafarajt, Topallit, Memise por edhe te tjereve, nuk lene shteg per shume dyshime.

E cuditeshme eshte frika e PD-se, ndersa deri me sot e kane quajtur Shkodren “bastion” te tyre, nderkohe vete demokratet shkodrane shprehen me mburrje “se nen siglen e PD-se ne rajonin e Shkodres mund te fitoje edhe nje budalla”.

Sulmet qe drejtohen ndaj zoterinjeve si Doshi apo Sterkaj, tregojne friken qe ndjehet per humbjen e “bastionit” pas 15 viteve.

Kush jane bisnemenet Doshi apo Sterkaj?

Duhet pranuar se demokracia, si shumicen e shqiptareve, nuk I gjeti pasanike, si shume te tjere qe preferuan qe ne ’90 “stanin” democrat te Berishes. Me pune, me sakrifica por edhe duke rrezikuar shumecka, ata arriten qe sot te jene bisnesmene te fuqishem, te respektuar, por mbi te gjitha njerez bujare me zemer te madhe. Monopoli “I persekutimit” nga komunizmi, nuk mund dhe nuk duhet te jete vetem I atyre qe historikisht kane konkuruar nen siglen e PD-se. Dritero Agolli, shkrimtar I madh I pranuar nga te djathte e te majte, ka lene shprehjen legjendare “PD dhe PS jane pjelle e mitres se pergjakur te PPSH-se”. Ndersa sot, pas 15 viteve demokraci, eshte krejt normale qe edhe ish- te persekutuar, te pranojne kandidimin me siglen e PS-se, e cila perhere e me shume, jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Internacionalen Socialiste, po gjen mbeshtetje pikerisht per kete fakt.

Sa jane ish- te persekutuar Doshi dhe Sterkaj?

Do te mjaftonin thjeshte mbiemrat e mesiperm per te ngjallur kujtime te hidhura nga koha e diktatures per keto familje. Nga familja e ngushte e Tom Doshit, jane 4 te pushkatuar nga diktatura, ndersa ne farefisin e tij jane thuajse 15 te tille. Sterkajt e Shkrelit te Malesise se Madhe, jane nje legjende e qendreses ndaj rregjimit Hoxhist. Jane me qindra te burgosurit, persekutuarit, por edhe dhjetra te vraret e ketij fisi apo te vdekurit ne burgjet e diktatures. Nga keto familje, nuk jane te pakte ata qe edhe sot e kesaj dite kandidojne apo zgjidhen ne apo nga rradhet e PD-se. Mos valle eshte mekat qe dege te te njejtit fis, te kandidojne edhe per parti te tjera, qofshin ato edhe si PS-ja ? Nje mentalitet i tille, do na kthente ne kohen e diktatures, per te cilen Berisha, Nano por edhe ne te gjithe, jemi te lumtur qe e lame pas.

Ngjall cudi, por edhe reaksion, fakti qe nje parti « e djathte » si PD-ja, nismetare e ekonomise se lire te tregut, sulmon bisnemenet, aq me shume ata qe vijne nga klasa te persekutuara, qe ne menyre te natyrshme duhet te gjenin vetveten ne rradhet demokrate. Eshte momenti i duhur kur Berisha, Topalli, Memia por edhe vete PD-ja te pyesnin veten se pse nje shtrese e tille i eshte larguar dhe nuk e gjen veten ne « stanin » demokrat te ketyre 15 viteve.

 

Patrizia, italianja qė do tė mbahet mend gjatė...

Kur erdhi nė Shqipėri, Patrizia Gherardi ishte prilli i vitit 1999. Po kush e mendonte vajzėn italiane me njė zemėr tė madhe tek themeloi “Casa-familie” fillimisht nė Krajėn e mė pas nė Nenshatė. Kjo u bė e mundur me ndihmėn e komunitetit “Papa Giovanni 23°”, aq tė njohur pėr bamirėsitė e veta brenda dhe jashtė Italisė.

    Pėr Shqipėrinė mė parė i kishte folur Don Antonio Sharra, kur ky i fundit e kishte “zbuluar” atė qė nė vitin 1991.

    Kur Patrizia mendonte tė hapte “shtėpinė e familjes” u pėrball me emergjencėn kosovare, duke kontribuar pa lodhje pėr t’u ardhur nė ndihmė tė dėbuarve nga lufta. Njerėzit qė punonin sė bashku me tė shikonin njeriun qė ēfarė i pėrkiste asaj ishte e tė gjithėve. Nė familjet e varfėra e kishte pėr krenari kur ulej kėmbėkryq, pėrpiqej tė kuptonte hallet e tyre dhe mėnyrėn se si mund tė ndihmoheshin.

    Ajo qė e prekte mė shumė ishte gjendja e handikapatėve, kėsaj shtrese qė ishin thuajse tė harruara si nga shteti ashtu edhe nga shoqėria. Shpesh herė atyre, pėr shkak tė varfėrisė dhe mentalitetit tė gabuar u mungonte dhe pėrkujdesi familjar.

    Shpirt i Patrizias tronditej edhe mė thellė kur takonte “vajzat e rrugės”; fati i tyre i zi. Pėrpjekjet e saj pėr t’i integruar sėrish nė jetėn normale ua kalonte edhe prindėrve tė tyre. Pėr hir tė sė vėrtetės dhe pėr hir tė psikologjisė sonė, kėto viktima sė pari braktiseshin nga prindėrit qė u kishin dhuruar jetėn, e mė pas tėrė opinioni. Tashmė Patrizia, me njė pasion tė jashtėzakonshėm vihej nė rolin e prindit tė vėrtetė. Nė shtėpi krijonte ambjentin familjar pėr tė lehtėsuar sadopak hallin e kėtyre njerėzve. Kėshtu, nė duart e saj pothuajse mėsoi tė ecė Shkėlqimja, njė fėmijė i lindur dhe e braktisur nga e ėma. Mė pas u martua me Simonin, njė vullnetar italian prej tė cilės lindi dy vajza, Alicen dhe Andrean. Kur qanin fėmijėt e shtėpisė, thotė njė bashkėpunėtor i veti, mė parė merrte nė krahė fėmijėt e tjerė se sa vajzat e saj. Gjovalin, thoshte, vajzat e mia e kanė nėnėn, ndėrsa kėta kanė veē Zotin. Vėshtrimi i tyre sa mė vret aq edhe mė detyron qė t’u ndihem vėrtetė si nėna e tyre.

    Dalėngadalė, me ndihmėn e bamirėsve italianė, Patrizia ndėrtoi nė Nėnshat, duke e rikonstruktuar njė shtėpi tė re “mė dinjitoze”, siē thoshte vetė ajo. Tashmė shtėpia e pėrfunduar nė mes tė njė lagjeje ėshtė streha e kėtyre shtresave njerėzore pėr tė cilat kujdesi ndaj tyre ėshtė mė i nevojshėm.

    Veē kėsaj, ajo qė e nxiste pasionin e Patrizias pėr tė shėrbyer me devocion shtresave nė nevojė ishte edhe ngrohtėsia e komunitetit pėrreth. Tė gjithė familjarėt qė rrethojnė “Casa-familje” shkonin shpesh, pinin kafe, bisedonin me tė njėjtin ton si nė shtėpitė e tyre. Madje kur e pėruroi shtėpinė nė gusht tė 2004, Patrizia, me zemėrgjerėsinė e saj ftoi tėrė fshatin. Kėto ftesa i bėnte edhe nė raste festash. Nga ana tjetėr edhe fshatarėt e bėnin njė gjė tė tillė me miken e tyre tė dashur, Patrizia Gherardi.

    Tashmė Patrizia ishte transformuar nė njė “shqiptare” qė veē gjuha e dallonte, fliste me zor shqipen.

    Nė tėrė kėtė hapėsirė, fati nuk qe nė anėn e zonjės sė mirė Patrizia. Pikėrisht mė 13 janar 2005, natyralisht gjeti vdekjen, duke pikėlluar vajzat e saj si dhe gjithė banorėt e shtėpisė sė saj, bashkėshortin Simonin qė pėr shkaqe shėndetėsore nuk iu ndodh pranė nė ēastet e fundit.

    Mirėnjohjen pėr Patrizian e shfaqėn tė parėt fshatarėt e Nėnshatit. Ato poqėn kafet e hidhėrimit, pritėn dhe pėrcollėn mysafirė, tė gjithė ata qė e kishin njohur pak ose qė kishin ēmuar veprėn e saj. Ceremonia mortore thuajse u zhvillua kėtu nė Shqipėri dhe mė pas vazhdoi nė Itali tek prindėrit e saj.

    Duke iu drejtuar bashkėkombasve italianė pėr ndihmė, ajo ka shkruar: “Tani ju pėrshėndes e ju falėnderoj pėr gjithēka qė arrini tė bėni pėr ne.

    Shqipėria ėshtė njė vend i mrekullueshėm, qė tė mėson me kenė i thjeshtė, pėr tė kenė bujar e mikpritės edhe nė varfėri, kur shkon tė takosh dikė, nuk del kurrė nga shtėpia pa njė dhuratė.

    Edhe unė kam dashur t’ju jap njė copė tė vogėl, tė vogėl tė jetės sonė nė mes tė ktyre vėllezėrve, qė kanė nevojė edhe pėr ndihmėn tuaj.”

    Nė korridoret e shtėpisė, Shkėlqimja, tashmė nxėnėse e fillores nė Troshan, thėrret herė pas here emrin e Patrizias, nėnės sė saj tė pazėvendėsueshme. Me siguri zėrin e saj e ndien shpirt i Patrizias nė parajsė. Edhe prej andej dėrgon mesazhe dashurie pėr atė dhe tė gjithė ata qė e njohėn ose dėgjuan pėr njeriun e mirė, italianen Patrizia Gherardi...

Gjovalin Kukaj

Mark Preēi

 

Njeriu ėshtė njė kafshė qė mendon, poeti njė kafshė e rrallė qė mendon e kėndon

Mendime rreth vėllimit poetik “Mos mė lexoni” tė poetit Lazėr Kodra

Pėr njė krijues, botimi i kėtij libri ėshtė i vėshtirė dhe i gėzueshėm sa njė lindje. Libri “Mos mė lexoni” i autorit Lazėr Kodra ėshtė njė lindje e vėshtirė, por shumė e shėndetshme, ėshtė njė prurje e freskėt, origjinale, e pjekur dhe aromatike si vetė buka e magjeve tė malėsisė e gatuar nė vatrat e kullave krenare tė Dukagjinit. Lazėr Kodra nuk vjen si mysafir i vonuar qė e ka zėnė nata jashtė dhe troket pa pritur nė stanin bujar tė poezisė. Unė, si mik dhe koleg i autorit shumicėn dėrrmuese tė poezive tė kėtij vėllimi dhe tė disa vėllimeve tė tjera qė akoma i ka nė dorėshkrim, i kam lexuar kėtu e 17-18 vjet mė parė, atėherė kur autori sapo kishte mbaruar shkollėn e mesme, atėherė kur frymėzimi djaloshar e shpuri nė ahishten e poezisė, nė pyllin e ėndrrave rinore, atje ku edhe u pėrplas buzė mė buzė me flladin poetik duke u dsahuruar me tė si i marrė, dhe kjo dashuri platonike do tė bėhe njė motiv mė shumė i jetės sė autorit, i cili me vėllimin poetik “Mos mė lexoni” paraqitet me autoritet, i pjekur e pse jo edhe befasues. Lazėr Kodra nuk shkruan pėr tė shkruar, por me sinqeritet tjerr, end, qendis e gdhend me penėn e vet duke na dhuruar njė mozaik poetik mjaft tė larmishėm, duke zhbiriluar me zhdėrvjelltėsi del nga kornizat statike tė metrikės poetike dhe piloton me guxim nė horst-grabenet e vargut tė thyer, duke i dhėnė atij harmoni, dinamizėm, duke na servirur njėherėsh edhe qetėsinė ledhatuese, edhe tallazet shpėrthyese, edhe baticėn e zbaticėn e jetės. Poezia e Lazėr Kodrės ėshtė e purpurt, e dashur si vera e pushuar, e larmishme nė motive, e thellė nė pėrmbajtjen filozofike dhe mesazhet qė pėrcjell.

Libri poetik “Mos mė lexoni” ėshtė ngjizja mė e mirė e talentit dhe e pjekurisė artistike me artin emocional tė jetės njerėzore, duke pėrfituar nga shkollat dhe pėrvoja bashkėkohore tė poezisė me qenien e vet individuale dhe optikėn e unit poetik. Ky libėr, pėr mendimin tim pėrfaqėson pa dilema realizimin nė njė rrafsh tė gjerė dimensional tė mendimit pėrmes mjeshtrisė sė komunikimit tė kuptueshėm artistik. E veēanta e autorit Kodra ėshtė se nė stilin e tij poetik, gjuha nuk mbart prirje pėr tė stigmatizuar (stile) shprehje qė i pėrkasin poezisė dhe pėr tė pėrjashtuar segmente gjuhėsore apo shprehje qė i pėrkasin prozės. Lėnda gjuhėsore e autorit ėshtė e tingullt, ritmike, e valėzuar, e vendosur nė funksion tė efektit letrar. Poezia e Lazėr Kodrės ėshtė njė qasje e tradicionales me muzėn ekstravagante bashkėkohore poetike. Metodologjia e autorit ėshtė muzika, instrumenti i tė cilit ėshtė tingulli, fjala e rrethuar mbi ritme kuptimore qė ndėrton spirale poetike figurash tė botės sė pasur alpine. Ky libėr besoj se do tė mbetet dhe do tė mbijetojė nė fondin e vyer tė poezisė sonė tė re. Brenda gjithnajės sė mendimit tė tij, L.Kodra ndėrton varg pas vargu njė basoreliev tė ri ku nė sfondin e tė cilit nuk mungojnė fluturimet erotike pasionante si vetė stina e ekuinokseve dashurore, ku nuk mungon thumbimi dhe ironia ndaj njeriut tė shkretė qė gjithsesi mbetet rob i bio-historisė sė tij gjenetike.

Dhėndrri i thotė nuses

nuses me sy tė zes

gjyshja ėshtė e smurė

tė shkojmė se po vdes

 

Por ēifti vazhdon puthjen

e botėn e ndajnė nė mes

poshtė heshtjes sė puthjes

gjyshja e mjerė vdes.

    Meditimi kryesor i autorit nė kėtė libėr ėshtė mėvetėsia e qenies, optika vetjake qė pranon pamjen ndryshe. Emocioni i kėtij vėllimi qėndron tek fuqia e gjetjes sė vetes nė njė botė iluzive ku perceptimi empirik i sendeve tė sė pėrditshmes kushtėzon pėrthithjen ndjesore volitive tė sė pėrgjithshmes. Vizioni poetik i Lazėr Kodrės shfaqet spontanisht, befasisht, duke pulsuar ndjeshmėri tė hollė e elegante, poeti i kėndon mallit tė fėmijėrisė, madhėshtirė epike tė maleve, dashurisė pėrvėluese qė pėrfundon me njė puthje, poeti i kėndon xhelozisė e dhimbjes, virtytit dhe vesit, i qaset tė mirės e tė bukurės, i vėrsulet me grushta tė ligės, tė keqes e tė shėmtuarės, shkallmon me ēekan vargonjtė e opinionit qė na mbajnė tė lidhur si skllevėr tė nėnshtruar, i kėndon ndjenjės por edhe instinktit. Gjuha e poezisė sė Kodrės nuk vuan nga imitimi, ėshtė e pastėr dhe e ēliruar nga ēdo lloj teprimi, ai na shfaqet herė naiv, herė fėminor, herė mistik e intrigues, herė me njė dėrrasė mangut, e herė me disa tepėr. Autori shfaqet i pjekur, i kthjellėt akull me qėllimin pėr tė vrapuar e shkelur nė vise tė panjohura tė lėvrimit poetik. Autori ėshtė po aq i ngrohtė dhe i ėmbėl nė qenien e vet ndjesore, sa i prekshėm, rrebel dhe i lafitur duke realizuar pikėrisht atė kuptim cilėsor, atė fluturim tė guximshėm pėr poetin e dehur e tė dashuruar pas kėsaj magjie afshndjellėse sa tė lashtė, po aq edhe moderne qė thirret ndrysh poezi e krijuar nga njerėzit mė tė krisur nė llojin e krijuesve. Poeti vėzhgon, percepton, abstragon dhe sė fundi kėndon duke na dhėnė reflektimin e vet filozofik pėr jetėn, botėn dhe ligjėsitė e saj.

Kjo ėshtė Bota

imagjinaria

fantazma

hamendja

magjia

 

Ja, kjo ėshtė Bota

kushtetuta me paterica

ligji, shkopi i gomės

polici

 

Ja, kjo ėshtė bota

me ne

pa ne

e vjetėr

e re.

    Lazėr Kodra nuk vuan tė gjejė mjetet shprehėse tė mendimit tė vet, mendim i cili shpesh herė ėshtė i huaj dhe i parakohshėm nė kėtė botė tė mbarsur me arkaizma ekzotikė, e modernizma tė shpėrfytyruar jo-butaforik, ku hipokrizia, arroganca, servilizmi dhe skllavėria ndaj parasė nuk njohin kufinj, prandaj poeti ndihet i pėrbuzur, i pėrēmuar nė njė shoqėri materialiste ku idealizmi ėshtė shtrirė nė reanimacion, ku shumė mė tepėr ēmohet kurvėria pas sė cilės tė gjithė rendin si tė ēmendur, se poezia, tingulli ledhatues i ēdo ndjenje. Duke notuar nė kėto ujėra tė turbullta, nė drejtim tė kundėrt tė rrjedhės, Lazėr Kodra na shfaqet me profil tė formuar poeti duke na provokuar me ironi, “Mos mė lexoni”, por ja ku ja, ulur kėmbėkryq nė sofrėn e poezisė. Nuk mė pėlqen tė jem poet, por ja ku jam, thotė autori me nėntekst, nuk mė pėlqen tė pi, por dehem, nuk mė pėlqen tė vajtoj, por qaj, nuk mė pėlqen tė shkruaj, por kėndoj, nuk mė pėlqen tė urrej, por dashuroj. Besomėni, o njerėz, na pėrgjėrohet poeti, edhe unė jam njeri si ju dhe njeriu s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė kafshė qė mendon, ndėrsa poeti ėshtė njė kafshė e rrallė qė mendon e kėndon. Ky libėr pa dyshim ėshtė dashuria mė e qartė e autorit Lazėr Kodra pėr letėrsinė qė ai bėn, tė cilėn e pėrkund me ndrojtje e kujdes, por i sigurtė nė njė djep tė shestuar mirė, ku spikat pa dyshim gjallesa e tij poetike me njė gen tė veēantė e origjinal, duke mos bėrė asnjė mrekulli, por duke shkruar emrin e vet nė kėtė gjini.

Prelė Milani

 

Tre defektet e radios tonė Maria

Pėr besimtarėt katolikė shqiptarė e pse jo edhe pėr besimtarėt e feve tė tjera, lajmi i hapjes sė Radio Marisė nė Shkodėr, ka qenė pothuaj aq i gėzueshėm sa lajmi i rihapjes sė tempujve fetarė, duke menduar se kjo radio do tė luejė tė njėjtin rol me atė tė motrave tė saj tė shpėrndame nė tė gjith planetin... Pėr sa i pėrket propagandimit tė vlerave fetare, veprimtaria e saj asht mjaft e lėvdueshme. Ky vėrtet duhet tė jetė synimi kryesor i nji institucioni tė tillė, por jo i vetmi dhe ka shumė randsi mėnyra e pėrhapjes sė kėtyne vlerave, prandej i duhet zgjedh rruga ma e drejtė e qėllimit. Nji ndėr difektet asht shtremnimi i kuptimit tė uratve e sidomos tė asaj ma kryesore tė katoliēizmit qė asht “Ati ynė”, pėr kėtė shtremnim tė papranueshėm, unė nė emėn tė shumė dėgjuesave jam ankue edhe nė nji numėr tjetėr tė kėsaj gazete me shpresėn se drejtuesat e Radio Marisė do tė na pėrgjigjeshin, por me sa duket heshtja do tė vazhdojė, siē ndodh zakonisht kur s’mund t’ia ēajsh rrethimin sė vėrtetės. Si justifikim pėr kėtė ndryshim drejtuesat e radios tonė Maria kanė formulue kėtė: “Uratėt janė ndryshue me vendim tė Konferencės Ipeshkvnore”. Lind pyetja: Cili individ, apo qoftė edhe kolegjum i pėrbamė nga hierarkia ma e naltė ka tė drejtė me vu dorė nė uratė? Le tė shohim ē’ndryshim thelbėsor ka pėsue kuptimi i dy vargjeve tė Atynės. Nė tė gjitha gjuhėt e botės thuhet: Ati ynė qė je nė qiell, Shejtnue qoftė emni yt. Ky varg pėrfshin tė trija kohėt e foljes me shejtnue, tė shkueme, tė tashmen e tė ardhmen. Pra qoftė si ka qenė, si asht e si do tė jetė. Ndėrsa Radio Maria nė mėnyrė krejt tė habitshme thotė: U shejtnoftė emri yt. Siē shihet vetėm nė kohėn e ardhme. Nji tjetėr shtremnim po kaq tė papranueshėm gjejmė nė vargun e fundit tė kėsaj urate. Nė kundėrshtim me tekstin e origjinalit tė respektum pėrpikmėnisht nė tė gjitha gjuhėt e botės, nė vend tė thuhet: Na liro nga tė gjitha tė kėqijat; Radio Maria thotė: Na liro nga i keqi”. Nė tekstin origjinal, siē na orienton edhe vargu i parafundit: Mos mė len me ra nė tundim. Na liro nga tė gjitha tė kėqijat ka kuptimin na liro nga tė kėqijat e brendisė tonė e jo nga i keqi jashta nesh. Kėto shtremnime kanė dy tė kėqija. E para se keqinterpretohet teksti i origjinalit i uratės sė Krishtit, siē e ka thanė vetė Nanė Tereza nė gjuhėn shqipe dhe se me kėtė shtremnim u bihet ndesh si klerikėve paraardhės ashtu edhe atyne qė nuk i kanė pranue kėto shtremnime. Nga ana tjetėr, megjithėse Zoti e Hyu janė fjalė sinonime, pėr popullin fjala Zot pėrdoret ma gjansisht, prandej nė uratėn “Tė falem Mari”, nė tė gjitha gjuhėt e botės thuhet: Nana e Zotit; ndaj klerikėt paraardhės e kanė thanė Nana e tonė Zot. A mos vallė ata kanė qenė gabim?! E nė mos paēin qenė gabim si mund tė korrigjohet korretesa me gabim?! A e bajnė kėtė klerikėt e vendeve tjera ndaj paraardhėsve tė tyne? Nji tjetėr difekt i Radio Marisė nė Shkodėr asht sa i dukshėm aq i papranueshėm, prej drejtuesave tė saj. Kėta drejtuesa si fillim tė komunikimit me dėgjuesat kanė vendosė moton: Qoftė lavdruar Jezu Krishti. Kjo moto nuk pėrdoret nė asnjė Radio Mari tjetėr tė botės, pėrveē rasteve kur dėgjuesi asht klerik katolik. E pra kur nuk pėrdoret nė Radio Maritė e vendeve me popullsi krejt katolike, siē asht bie fjala Italia, ku asht edhe radio qendrore e Marisė, pėrse tė pėrdoret nė Shqipni?! Kėsaj a nuk i thonė: Me u ba ma i kshtenė se papa?! Pėrgjigjja e pyetjes pse nuk e pėrdorin kėtė moto edhe radio Maritė e tjera asht se emni i Krishtit nuk duhet pėrmendė tash e parė qoftė edhe nga mosha qė nuk ia din kuptimin kėsaj moto. Po qe se nji pėrmendje kaq e shpeshtė do tė ishte me vend, do tė ishte normė pėr tė gjitha radio Maritė e botės. Nga ana tjetėr, tek ne ku bashkėjetojnė armonishėm tre besimet kryesore fetare, kjo moto i ka heqė tė drejtėn e komunikimit me Radio Marinė ēdo jokatolikut. Drejtuesat e Radio Marisė justifikohen duke thanė: Asht nė dėshirėn e dėgjuesit citimi i kėsaj moto. Por pėrderisa drejtuesi i emisionit e fillon komunikimin me dėgjuesin me fjalėt: Qoftė lavdruar Jezu Krishti; si mund tė qėndrojė dėgjuesi pa iu pėrgjigj: Gjithmonė e jetės?! Mosthanja e kėsaj fjalie do ta vente nė pozitė tė vėshtirė. Asht pra vėshtirsia e kėsaj pozite qė ia pengon komunikimin me Radio Marinė e ky nuk asht vetėm mendimi im, por edhe i shumė miqve tė tė njohunve tė mi tė besimeve tjera. Vėrtet besimtarit jokatolik nuk i kushton kurrgja me thanė kėtė moto si Radio Maria, por pėrse tė respektojė nji normė tė njianėshme qė e ka vetėm kjo radio. Jo rrallėherė nė Radio Marinė italiane nė orėn e emisionit “Pomerixho insieme”, besimtarė jokatolikė urojnė e pėrshėndesin nga se nuk u asht vu si pengesė motoja e radios katolike e Shqipnisė nė qytetin tonė. Difekti tjetėr qė drejtuesat e kėsaj radioje i rreshton nė armatė tė varrmihsave tė gegnishtes asht pėrdorimi i sė ashtuquejtunės “gjuha standarde”. Radio Maria do tė duhej tė bante ēka i thotė e drejta e jo ēka i servir padrejtsia. E kush nuk e din se gjuha shqipe e ashtuquejtun “standarde” asht nji pjesė e zgjedhės sė diktaturės tė cilėn po vazhdojmė ta mbajmė gjithnji si tė ishte dhuratė e kandshme pėr zverkun. Tė gjithė e dimė se pėr hir tė tosknishtes sė standardizueme, janė shkelė me tė dyja kambėt tė gjitha argumentet gjuhsore e se nė kėtė shkelje bajnė pjesė edhe drejtuesat e Radio Marisė. Aq i shklasin kto argumente sa duke e njohun mirė peshėn e kėsaj shkelje, nuk pranojnė as me diskutue kėtė ēėshtje nėsa pranonin medjet e shkrueme dhe elektronike tė kohės sė Enver Hoxhės e ato tė filizve tė komunizmit. Drejtuesat e Radio Marisė thonė se kjo radio nuk asht radio debatesh, ndėrsa nė nji vend tė rendit demokratik, nuk ekzistojnė radio kundra debateve. E si shembull mund tė marrim Radio Marinė nė Itali, ku diskutohen pa kurrfarė ēensure tė gjitha problemet e jetės, biles drejtuesi kryesor i emisioneve ma tė randsishme tė kėsaj radio, Padre Livio, debaton edhe me ateista, e me shumė dėshirė sepse ai ka nė dorė ngadhnjimin e sė drejtės. Feja nuk i trembet sė vėrtetės sepse asht vetė e vėrteta. Nuk ka si t’i trembet e drejta sė padrejtės, refuzimi i diskutimit tė nji ēėshtje, tregon ma sė miri drejtėsinė e refuzuesit. Askund nuk asht aq i vlefshėm debati sa nė vendet e fillimit tė vendosjes sė demokracisė, sepse mungesa e debatit shkakton mungesėn e shėndetit tė demokracisė foshnje, e asgja nė kėtė botė nuk ka ma nevojė pėr shėndet tė mirė sa demokracia foshnje nga se po tė rritet e pashndetshme ia merr shpirtin diktatura. Kėtė e deklaroi edhe vetė Papa Gjon Pali i dytė me kėto fjalė: Nji demokraci e brishtė shndėrrohet shumė lehtė nė diktaturė. Ky citat duhet me qenė frymėzuesi i tė gjitha programeve tė Radio Marisė nė Shkodėr. Radio Maria duhet me respektue emėrtimin e saj mbasi Shėn Maria asht pėrkrah tė drejtėve pamvarėsisht nga numri i tyne. Dihet se numri i mbrojtsave tė sė drejtės asht fare i vogėl nė krahasim me numrin e tė padrejtve, por ky numėr i vogėl asht numri i ndėrgjegjeve tė mėdhaja. Prandej drejtuesat e Radio Marisė nė fjalė nuk do tė duhej nė asnji mėnyrė me e miratue vendimin gjuhėsor tė kongresit famėkeq tė 1972 pėr gjuhėn shqipe. Ai kongres shkeli njenen nga tė drejtat ma themelore tė nji populli duke i privue zyrtarisht tri tė katėrtave tė shqiptarėve tė drejtėn me folė e me shkrue gjuhėn ma tė pėrparueme tė vendit. E pėr me tregue se sa e pėrparueme asht gegnishtja dėshmon mospranimi i kundėrshtarėve tė saj me hy nė debat gjuhėsor, por ashtu si nėpėr heshtje e nėpėr terr me mujtė e me sanksionue edhe me ligje ligjsimin e varrimit tė gegnishtes, e kėtė me e ba mundėsisht me nji parlament me shumicė tė pandėrgjegjshme e megjithkėtė me tė drejtė vote rrėnuese tė vlerave tė nji thesarit tė jashtzakonshėm. Asht krejt e vėrtetė se ne flasim pėr kėtė ēėshtje si nga burgu i padrejtsisė izoluese, por pėr fatin e mirė tė sė drejtės ka edhe si Migjen Kelmendin qė japin kushtrimin me letėr tė hapun drejtue Parlamentit Shqiptar pėr mosligjėrimin e sė pa ligjrueshmes. Ndėr tė tjera ai ven theksin nė nji fakt tė vajtueshėm qė do tė duhej tė ishte edhe pėr tė padrejtin gegė shumė domethanės: “Gegnishten komunistat e kanė vu vetėm nė gojėn e personazheve negativ tė filmave, tė dramave e tė shkrimeve tė realizmit socialist”; e drejtuesat e Radio Marisė nė Shkodėr duhet ta dinė se e shumta e kėtyne personazheve kanė qenė klerik katolikė. Ky fakt i dhimbshėm nuk ndikon nė standardizimin e nji gjuhe, por kur argumentat faktojnė gegnishten si gjuhėn ma thelbėsore keqsjellja e komunistave ndaj veriorėve e forcon shkakun e mosramjes mohit asaj gjuhe qė nuk e meriton kėtė dėnim komunist. Ligji pėr pėrdorimin e gjuhės do tė ishte sa unikal aq edhe qesharak sepse do tė ishte nji nga ligjet ma diktatoriale, por pėr fat tė keq ligjin e pėrdorimit tė gjuhės po ia bajmė ne vetes tonė duke u pėrpjekė tė flasim e tė shkruejmė tosknishten e standardizueme shumė ma me zell se vetė jugorėt. Shembullin ma tė freskėt na e sjellin drejtuesat e Radio Marisė nė Shkodėr, qė tė dhanun pas kėtij zelli pa mujtė me e zotnue as tosknishten, tash e parė bajnė gafa gjuhėsore. Kėshtu, drejtuesat e Radio Marisė nė Shkodėr shklasin mundin e veprat qė klerikėt e idealeve ma tė nalta pėr fe e Atdhe krijuen nė letėrsi e gjuhėsinė shqiptare. Mikrofoni i kėsaj radio nuk njeh asnji varg tė mrekullive poetike tė poetve veriorė qė drejtuesat e Radio Marisė me sa duket i quejnė fajtorė se kanė shkrue gegnisht, e ēka asht ma e keqja kėto vargje edhe po t’ua japin drejtuesave tė emisioneve tė ndryshme nė Radion tonė Maria, ato do t’i tosknizonin ngaqė tashma aq janė mėsue me tosknishten e standardizueme, sa do ta lexonin gegnishten shum ma me vėshtirsi se nji fillestar i mėsimit tė gegnishtes, e kėtė sukses e arriti Radioja jonė Maria me kėrkesat e saj ndaj toskėnishtes standarde, po aq tė rrebta si tė ishte nji institucion shtetnor i para viteve 1990. Ithtarėt e kongresit tė 1972 e marrin si shembull Radio Marinė nė Shkodėr pėr me ilustrue vlerat e kongresit gjuhėsor tė shqipes nė 1972, e krenohen qė arritėn me i ba pasardhėsat me u ba sfidė paraardhsave. Me sfidue tė drejtėn me padrejtėsi. Drejtuesat e kėsaj Radio Mari ndikue suksesshėm me e ba tosknishten standarde edhe gjuhėn e predikimit nė shumė prej kishave tona. Biles edhe nė kishėn fole tė autorve ma tė mėdhej tė letėrsisė shqipe, si Fishta, Prendushi, Harapi, Palaj e shumė tė tjerė pasardhėsat e tė cilėve po u mėsojnė brezit tė sotėm si mund tė harrohet shpejt e ma shpejt gjuha nė tė cilėn u shkruen kryeveprat e letėrsisė shqipe. Deri fėmijėve tė shkollave e tė kopshteve tė drejtueme prej klerikėve e klerikeve uratėt u mėsohen sipas dėshirės sė drejtuesave tė Radio Marisė nė Shkodėr, ose nė ish-kryeqendrėn e kulturės shqiptare, por qė ideatori  i rrėnimit tė vlerave tė gegnishtes u pėrpoq ta degradojė deri aq sa nji pjesė e degraduesve tė jenė vetė gegėt duke qenė tė bindun se nji qėllim i keq arrihet shumė ma lehtė me ndihmen e atij qė tė ndihmon me rrėnue veten. Ky fakt i dhimbshėm pėr vargun e gjatė tė veprave tė mėdha tė letėrsisė shqipe e nxiti nji mik timin tė mė thotė: Ti po e kėrkon nė lumė, atė qė lumi e ka ēue nė detė. Unė ia ktheva: Mue e disave si mue na asht ba e drejta ritėm zemre ndaj ekzistenca e zemrave tona mvaret nė kėtė ritėm. Nuk duem tė na konsiderojė gjyqi i sė ardhmes kundėrshtarė tė sė drejtės, mohuesa tė sė vėrtetės, sepse nuk ka akuzė ma tė randė se akuzėn e sė ardhmes. E di se ka mbrojtsa tė pavetdijshėm e tė vetdijshėm tė gabimeve tė gabuesave por qėndrimin e tyne nuk mund ta lamė me u ba paraliza jonė. E vėrteta e fton gjithmonė intelektualin tė punojė pėr tė e ai nėse don tė respektojė parimin kryesor njerėzor duhet patjetėr t’i pėrgjigjet ftesės sė s’vėrtetės. Sė drejtės i kemi borxh punėn e jetėn. Kėtė mėsim na japin Zoti e feja. Presioni ia del nė krye vetėm me ata qė lodhen nė rrugėn e qėllimit, rruga drejt cakut tė sė drejtės asht hapė e sakrificė, por vlerėn e emnit njeri e pėrcakton ngulmimi kah e drejta. Asht proverbiale thania: E drejta asht e Zotit; prandej sa ma tė mira t’i kesh marrėdhaniet me tė drejtėn, aq ma tė mira i ke marrėdhaniet me Zotin. Pa pikė dyshimi e ardhmja do tė thotė: Lahuta e Malėsisė do tė jetė jetėgjatė sa malet e skenave tė saja nė malet e malėsorėve qė e frymėzuen, e sa lavdia e herojve tė saj; Anzat e Parnasit do tė vazhdojnė me thimcue, deri sa tė ekzistojė Parnasi; Mrizi i Zanave do ta ketė shkėlqimin deri sa tė fliten fjalėt mriz e zanė; Gjurmėt e Stinve do tė jetojnė sa vetė stinėt. E po sa stinėt, sa jeta e sa vetė koha do tė shkėlqejnė tė gjitha veprat letrare tė atyne qė formojnė Korabin e letėrsisė shqiptare. Si Martin Camaj, Arshi Pip e tė tjerė. Treshja shkodrane Mons. Zef Simoni, Ledja Dushi e Meritan Spahija do tė ndikojnė me krijimtarinė e tyne nė rritjen e vazhdueshme tė kėtij numri krijuesash tė talentuem. Demokracia nuk ka ēensurė e nuk ka faj pėr autoēensurė. Presionin e fanatikve e shkrinė rezistenca e tė vendosunve nė krahun e sė drejtės. E drejta do ta dėnojė padrejtėsinė P.S. Jo ēensurė, por nėse don replikė qė asht e demokracisė. Heshtja asht pranim i sė vėrtetės. Moskėrkesa e ndjesės zmadhim i fajit.

Gjok Vata

 

Uk Avdija u dėnua 25 vjet pėr njė varkė druri

Rrethi i Tropojės kufizohet me disa rrethe tė tjera. Mė afėr ėshtė Rrethi i Pukės tė cilin vetėm liqeni i Fierzės e ndan nga Rrethi Pukė dhe Kukės. Po tė udhėtosh drejt hidrocentralit Fierzė, do tė kalosh edhe fshatin Dardh. Ky fshat ėshtė buzė liqenit tė Fierzės, por pėrtej liqenit ėshtė njė fushė e bukur plot hijeshi natyrore e rrethuar me pyje tė bukura. Poshtė saj ėshtė liqeni i bukur, kjo fushė e vogėl dhe plot hijeshi, kėta pak shtėpi qė kanė jetuar nė kėtė vend tė vogėl, por me bukuri aq tė rrallė gjelbėrimi. Para se tė vinte e tė pėrmbyste mė shumė se gjysmėn e kėsaj fushe plot gjelbėrim, shtėpi dykatėshe, pra fshati me emrin Fusha e Shėngjergjit, kishte bukurinė e tij si rrallė fshatrat e tjerė tė kėsaj treve. Kėtu kishte njė vend kalimi me njė varkė tė vogėl, por e sigurtė mbi lumin Dri. Ishte me teleferik dhe kėtė e pėrdorte pėr tė kaluar pėr tė gjitha kėto fshatra deri nė Tropojė e drejt Kosovės. Kjo ishte njė lidhje mbes hsumė fshatrave dhe rretheve. Me kėtė varkė punonte njė burrė i shkurtėr me trup por me zemėr prej guri. Ishte notari i famshėm, besniku Uk Daut Avdija. Eh. Kush nuk e njeh kėtė burrė. Populli e donte, e respektonte, sepse ishte i punės dhe i besės. Punonte ditėn dhe natėn pėr t’i shėrbyer popullit tė kėsaj treve. Shtėpia e tij ishte afėr lumit Drin po edhe varka e tij qė ai punonte me tė. Shtėpia e tij ishte e hapur ditėn dhe natėn pėr njerėzit kalimtarė. Ai ishte njeri i veēantė, zemėrbardhė, bujar e trim.

    Uk Daut Avdisė, nė vitin 1951 i bie nė derė njė grup nacionalistėsh njė natė tė errėt pa hėnė dhe duke rėnė shi. Ishte pranverė kur kėta burra i kėrcasin nė derė besnikut tė kėsaj treve, duke iu lutur tė kalonte nė varkė kėta nacionalistė qė ishin drejtuar drejt Jugosllavisė, meqenėse ishin vrarė e sakatuar nga Sigurimi shqiptar shumė shokė tė tyre, dhe ata qė kishin shpėtuar, meqė Jugosllavia hapi njė dritė tė zbehtė jeshile pėr ta. Siē thamė mė sipėr, u vranė nga Sigurimi shqiptar Ndoc Kol Biba, nė afėrsi tė fshatit Iballė, ashtu Pėllumb Isufi me vėllanė nga fshati Bugjon i Pukės, Prek Keēani nga fshati Kokdodė e shumė e shumė tė tjerė. Pra, ata u nisėn drejt Jugosllavisė dhe menjėherė Uk Dauti mori varkėn dhe kaloi nė lumin Dri kėta nacionalistė dhe duke e pėrsėritur shpesh herė kėtė kalim ata gjetėn njė bazė tė fortė te ky njeri i hekurt nga besa. Sigurimi i Shtetit vuri forcat e veta nė dispozicion dhe duke u bashkuar me nacionalistėt gjeti formėn me anėn e njė spiuni dhe fotografoi varkėn plot me njerėz tė cilėt ishin nisur drejt Jugosllavisė dhe me anėn e Uk Dautit po kalonin Drinin. Vera e vitit 1953, kur papritur njė skuadėr policėsh me kryetarin e Degės sė Brendshme tė Tropojės, nė orėn 1 tė natės rrethojnė shtėpinė e Uk Daut Avdisė. Fshati u ēua nė alarm, krisėn dhe disa pushkė pėr tė trembur fshatin dhe kėshtu u arrestua njeriu zemėrgjerė, besnik por fatkeq, dhe u dėrgua nė Degėn e Punėve tė Brendshme nė Kukės. Uk Dauti vuajti pėr njė vit e gjysėm nė hetuesi dhe asnjėherė nuk pranoi pėr akuzat qė Sigurimi i bėnte pėr kalimin e nacionalistėve me varkėn e tij, por pas gjithė kėtyre torturave qė ai njeri i hekurt nuk hapi gojėn e tij, Dega e Brendshme dhe hetuesia, duke parė se ai po vdiste nė prangat e torturat qė po i bėhen i tregoi fotografinė qė ishte duke kaluar me varkė njerėzit qė Sigurimi po i ndiqte. Ai tha, po, kjo ėshtė varka ime dhe unė. Atėherė gjyqi e dėnoi 25 vjet burg ku ai bėri 20 vjet dhe u lirua, por kur erdhi nė shtėpi, gjithēka kishte ndryshuar. Uka ishte plak, ishte bėrė skelet, shtėpia e tij ishte pėrmbytur nga liqeni, ishin mbytur arat, livadhet, bashkė me ta ishte mbytur dhe varka e vogėl prej druri ku kishte shpėtuar shumė njerėz nga vdekja. Djemtė dhe nipat e mbesat ishin rritur, gjithēka pėr Ukėn kishte natyrė tjetėr, gruaja i kishte vdekur, ai vetė kishte vuajtur, ishte plakur, por zemra e tij dhe burrėria ishin tė paplakur, tė forta si nė rini.

    Nė Fushėn e Shėngjergjit tė pėrmbytur nga uji, ai gjeti njė shtėpi prej druri, tė vogėl, ku ai pėr disa vjet jetoi bashkė me djalin e tij. Njerėzit e donin, e respektonin, por Uka rrinte nė shtėpi dhe askund nuk shkonte. Uk Dauti jetoi me ankthin e frikės sė luftės sė klasave e cila e ndiqte mbrapa, por ai nuk kishte hyrje as dalje me asnjeri. Jetonte me djalin, Musanė, i cili e donte dhe e respektonte aq shumė sa Ukės nuk i mungonte asgjė vetėm pleqėria e vuajtjet qė kishte kaluar nė rini, ata ia brengosnin zemrėn e mirė qė pati pėr njerėzit qė i shpėtoi nga tmerri dhe vdekja. Uk Daut Avdija vdiq pas disa vjetėsh qė u lirua nga burgu, por para se tė vinte demokracia. Ceremonia e varrimit u bė e vogėl, mbasi lufta e klasave e kishte shpallur armik, por populli e respektoi duke iu dhimbsur dhe me respekt tė madh e kujtojnė kėtė burrė tropojan. Nė vitin 1992, kur filluan tė vinin emigrantėt nga Amerika, ishte ditė vere, dielli pėrvėlonte tokėn e nxehtė nga vapa, dy burra nga New Yorku i Amerikės dhe pasi u ulėn nga avioni nė Rinas, u pėrshėndetėn me tė afėrmit e tyre ku ishin 40 vjet pa u takuar. Bashkė u nisėn drejt veriut, tri makina i shoqėronin duke ecur nė drejtim tė Pukės dhe mė tej ata pyesnin njėri-tjetrin me sy tė pėrlotur pėr vuajtjet e tyre, pėr njerėzit qė nuk rronin mė e shumė e shumė halle familjare. Porsa arritėn nė qytetin e Lezhės ata u ndalėn dhe hynė nė njė klub dhe dikush bėri porosinė pėr kafe dhe duke biseduar dhe duke u ēmallur gjatė kėtyre fjalėve qė shkėmbenin me njėri-tjetrin, njėri nga burrat e ardhur nga Amerika pyeti pėr Uk Dautin, po pėrgjigjja ishte se ai ka vdekur. Burrit kokėthinjur i shpėtuan lotėt dhe kėta sollėn sytė ng ai dhe po shikonin me habi. Kėtu ra heshtje varri. Ata shikonin njėri-tjetrin. Atėherė burri u ēua nė kėmbė dhe nuk piu kafe dhe makinat u nisėn drejt Pukės. Ai u tregoi se kush ishte Uka dhe ēfarė kishte bėrė pėr ta. Pra, ai ishte Uk burri, pra ishte besnik dhe trim. Emri i tij nuk harrohet nė trevėn e Veriut. I shkruajmė kėta rreshta nė gazetėn “Shqipėria Etnike” pėr tė kujtuar burrin besnik tė Tropojės. Emri dhe vepra e tij mbeten tė paharruara.

Shan Sokoli