koka

nr. 56 / 24 shkurt 2004

alukit

 

Gjunjėzimi i pushtetit dhe pushteti i tė gjinjėzuarve

 

Nga Albert Vataj

Kush ka mundėsi tė shohė, asnjėherė mė i bindur nuk ka qėnė se “Nano” ėshtė njė qeverisje nė ikje. Gjunjėzimi i kėtij pushteti ka ardhur si rrjedhoje e pushtetarėve tė gjunjėzuar. Fataliteti socialist, tashmė nuk ka mė asnjė shanse tė vijojė mė tej maskaradėn e qeverisjes me deklarata. Ndėrsa prapa kemi lėnė shtatė vite tė qeverisjes sė majtė, dhe vendi pėrjeton momente pasigurie, ajo qė tė vjen ndėr mend njėherazi ėshtė; se kush do tė jetė vijimsia e kėsaj situate kaotike dhe e kėsaj qeverisjeje qė gjeneroi kėtė realitet. Njė pyetjeje tė tillė duket se ende politika e ka tė vėshtirė qė t’i japė njė pėrgjigje tė saktė dhe prerazi. Kjo megjithė fluksin e reagimeve anti-qeverisjeje, tė artikuluara fillimisht nga lėvizjet apolitike, tė cilat mė pas u mbėshtetėn edhe nga vetė politika, me okeljon e lėvizjeve qytetare. Kjo e fundit mundi ta bėntė kėtė, madje ta bėnte pushtetin t’i rrėshqiste toka nėn kėmbė atėherė kur opinioni mundi tė zgjonte vetėdijen e tij qytetare dhe tė besonte edhe nga klasa politike, se pas saj nuk qėnka vetėm motivi i riciklimit tė pushtetit. Pozitiv ėshtė fakti se riformatimi i kėtij besimi tek klasa politike, erdhi vetėm atėherė, kur shoqėria pa se pakėnaqėsia nuk ishte vetėm e politikės, por edhe e saja, dalė nė skenė me njė forcė admiruese nėpėrmjet lėvizjes “Mjaft”. Gjithsesi pushteti i Nanos po dėshmon dita-ditės se ėshtė mbėrthyer nga paniku. Gjunjėzimi i tij deshifrohet nė manovrat e fundit tė qeverisė, pėr ngritjen e pagave dhe pensioneve, pėr shtimin barnave tė tjera nė listėn e ilaēeve qė kompensohen nga shteti, pėr uljen e ēmimit tė energjisė elektrike dhe telefonisė fikse. Manovra tė cilat duket se rritėn reaksionin e pakėnaqėsisė. Megjithatė ende nuk bėhet prezent njė tregues bindės, nėse “Nano” i ka vėnė gishtin kokės, ose jo. Kjo duke u krahasuar me momentet e tjera tė ngjashme, nėpėr tė cilat ka udhėtuar qeverisja socialiste. Diēka duket se po procedohet ndryshe. Fjalėt e mira nė veshėt e Perėndisė-kur thotė populli.

Se cila ėshtė situata nė tė cilėn ndodhet vendi, e di ēdokush qė jeton nė kėtė vend dhe kjo s’ka nevojė pėr komente. Se si do tė vijohet mė tej, ende ėshtė e paqartė. Opozita pas disa tryezave, mė nė fund duket se e ka gjetur njė tė ashtuquajtur zgjidhje pėr tė nxjėrrė vendin nga kriza e tėjzgjatur, ku e ka degdisur papėrgjegjshmėria e kėtij qeverisjeje. Rotacioni i pushtetit, tashmė nuk ėshtė njė frazė qė ka rėnė nė vesh tė shurdhėr. Ajo duke u bėrė kryefjalė e kancelarive europiane dhe atyre amerikane, dėshmon, se fundi i apokalipsit socialist ėshtė nė grahmat e tij. Qeveria hije, e ofruar si garnityrė e opozitės, gjithashtu mbetet njė sens pozitiv pėr tė ardhmen. Ndoshta zgjedhjet e vitit 2005, do tė jenė ato qė do ta shkurorėzojnė pėrfundimisht kėtė pamundėsi ndryshimesh, qė sinonim kanė qeverisjen e majtė. Protestat e opozitės, degjenerimi i tyre nė akte tė dhunshme, nėse mund tė quheshin tė tilla, nuk kishin mė parė kėtė rol. Vetėm tani qė pushteti ndjehet mė i dobėt se kurrė, e parashikon se ditėt i ka tė numėruara. Kjo nuk ėshtė pak, kur njohim deklarimet bombastike tė Nanos pėr njė pushtet tė pėrjetshėm, nėn motivimin, se vendi ka bėrė hapa perspektiv. Kjo pavarėsisht se nuk ėshtė thėnė ende nga tė huajt, qė monitorojnė zhvillimet nė vend. Ajo qė mund tė thuhet nė kėtė amulli zhvillimesh ėshtė qė qeverisja socialiste se ka parė veten kurrė mė pranė njė kapitullimi. 

 

Pėrtej mureve tė ngujimit

Shumė gazeta tė pavarura shqiptare ditėt e fundit kanė patur tituj tė tillė si “Ngujohet Kryeministri Fatos Nano”, “Kryeministri ra, Kryeministria ėshtė aty”, etj. Dhe vėrtet protesta e 7 shkurtit 2004 ishte e tillė sa pėr pak spiunėt e sigurimsat desh krijuan njė gjakderdhje tė pėrmasave tė paparashikueshme, ndoshta si ato tė fillim vitit 1997. Gjithsesi, ne nuk na shqetėson “ngujimi” i Kryeministrit, as i ministrave, as i qeveritarėve, por ngujimi i njerėzve viktima tė kėsaj politike, ku hakmarrja mesjetare  po dirigjohet nga vetė shteti, saqė gjakmarrja ėshtė fenomeni qė tashmė ka fituar natyrshmėri kudo, nė ēdo cep tė Shqipėrisė. Astrit Bejtja dhe familja e tij janė sot nė fokusin e shqetėsimit tonė. Astriti, gruaja e tij Zana, dy fėmijėt, djali Edini dhe vajza Alisa, e ėma Vaide dhe motra Teuta, ku kėto dy tė fundit flasin pėr gazetėn ndėrkombėtare “Shqipėria Etnike”, janė tė kėrcėnuar me jetė. Nė fakt mė 1999, kur madje diktatura e Ramiz Alisė ishte nė drejtim, babai i Astritit, Ferid Bejtja, ėshtė vrarė nga pushka e gjaksit teksa po dilte nga shtėpia e vet, megjithėse ai kishte besė, ku sipas zakonit shqiptar nuk duhet tė vritesh. Por ngatėrresa kish nisur fill shumė kohė mė parė. Pikėrisht para 24 vjetėsh, mė 1980, kur viktima  pėr ngatėrresė tė njė gardhi kish vrarė njė shtetas. Gjithsesi, me ardhjen e demokracisė, nė fillim tė viteve 1990, tė kėsaj tė ashtuquajture demokraci, kėrcėnatat pėr familjen Bejtja janė shtuar shumė fort, ku edhe kanė jetuar tė fshehur, deri njė ditė qė braktisėn vendin e tyre tė dashur. Edhe vėllai tjetėr Bujari po ashtu. Veēanėrisht pas vitit 2000, kur Astritit i lindi djalė, i ėshtė shtuar rreziku, pasi gjaku kėtu merret edhe deri nė shtatė brezni. E gjaksorėt kėrkojnė hakun. Kohėt e fundit nė banesėn e tyre ėshtė hedhur bombė, ku dėmtimet kanė qenė jo tė vogla. Po policia ē’bėn? Ajo ka mjaft tė merret me kontrabandė, ajo ka mjaft tė kapė vetėm tė vrarėt, si pėrherė sa tė jenė nė pushtet kjo klikė kriminale.

Albert Vataj

A ndryshon strategjia e SHIK-ut nga ajo e Sigurimit

Kur komunizmi erdhi nė fuqi nė Shqipėri mė 1944, mė tė parėn gjė qė ai bėri ishte fuqizimi i Sigurimit tė Shtetit, nėpėrmes tė cilit ata e mbajtėn fuqinė deri nė 1990, pa asnjė kundėrshtim komunizmi me anė tė Sigurimit e bėri tė mundur nėnshtrimin e plotė tė Shqipėrisė.

    Si u arrit kjo? Nė fillim vendosi dhe urdhėroi qė gjithė familjet e njohura dhe tė fuqishme ku ishin njerėz tė pushkatuar ose tė burgosur politikisht. Fuqizoi Sigurimin dhe i dhanė atij forcė mbi gjithēka. Kėshtu veproi shteti.

    Kur Sigurimi arrestonte njė njeri, kryesisht meshkujt nga familjet e fuqishme, ku person akuzohej pėr agjitacion e propagandė, tradhėti ndaj atdheut ose thjeshtė i pakėnaqur me regjimin komunist. Pėr cilėndo nga kėto akuza kushdo mund tė bėnte deri 15 vjet burg politik, familja do tė deklarohej tradhėtare, shkolla do t’u hiqej tė gjithėve dhe asnjė nga fisi i tė arrestuarit nuk ishte kurrė mė i besueshėm.

    Nė qoftė se i arrestuari bashkėpunonte me shtetin, atėherė ai do tė kishte lehtėsim. Bashkėpunim me shtetin do tė thoshte se i arrestuari ishte detyruar me forcė nga Sigurimi tė bėheshe spiun. Ai do tė binte dakord tė spiunonte gjithēka nė tėrė mėnyrat, shokėt, miqtė, komshitė etj. Pėr kėtė gjė ai nuk shkonte nė burg ose merrte lehtėsim. Por shumica e tė arrestuarve edhe pse torturoheshin nga Sigurimi, pranonin tė bėnin burg mė mirė se tė bėheshin spiunė tė Sigurimit.

    Sot, SHIK-u po pėrdor tė njėjtėn strategji. SHIK-u po arreston elementėt e opozitės sė Nanos dhe po i torturon ata qė tė bėhen spiunė apo informatorė pėr SHIK-un. Ky fenomen ka filluar pas 1997, dhe ėshtė bėrė mė i qartė pas vitit 2001.

    Nga viti 2001 deri tani, SHIK-u ka arrestuar dhe ėshtė munduar tė kthejė nė informatorė individė nga familjet e respektuara dhe tė fuqishme siē janė familjet Kaēaj, Gashaj, Lucaj, Lumaj, Smakaj, Imeri, Marvukaj, Malaj, Gilaj, Gjekaj, Alia, Shqutaj, Vuktilaj, Durgaj, Bacuku, Volaj, Buzhiqi, Koēo, Dashi, Razburgaj, Shpati, Vushaj, Loci, Kalaj, Vukcaj, Mana, Kulla, Zeneli. Shumica e kėtyre familjeve janė nga veriu i Shqipėrisė, por kishte edhe nga jugu, siē ishte Koēo nga Vlora, Zeneli nga Delvina. Disa nga kėta individė ishin socialistė qė kundėrtojnė Nanon dhe pėrkrahin Metėn, por shumica ishin demokratė qė kundėrshtojnė sistemin socialist. Kjo ėshtė njė listė e shkurtėr, por jo ekzistuese, e personave apo familjeve qė SHIK-u ėshtė munduar t’i bėjė informatorė.

    Kemi folur me disa nga kėta individė tė cilėt kėrkuan qė emrat e tyre tė mbahen anonim se kishin frikė nga SHIK-u, dhe tė gjithė kanė thėnė njė gjė. “SHIK-u i kish torturar ata qė tė bėheshin informatorė pėr SHIK-un, pėr tė mbledhur tė dhėna kundėr organizatave apo individėve qė SHIK-u ruante”. Nė disa raste, tė arrestuarit qė intervistova pėr kėtė artikull thanė se ishin pėrdhunuar seksualisht nga vetė rojet e burgjeve apo policėt, kur ata kishin kundėrshtuar tė bėheshin informatorė tė SHIK-ut ose tė bashkėpunonin me tė.

    Disa nga personat e arrestuar nga SHIK-u kanė kontaktuar me Avokatin e Popullit nė Tiranė, por nuk kanė gjetur ndonjė ndihmė. Avokati i Popullit ėshtė i vetmi vend ku njė person i arrestuar padrejtėsisht nga SHIK-u ose policia mund tė ankohet. Veēse Avokati i Popullit duket se ka frikė nga SHIK-u ose Ministria e Brendshme.

    Tė vetmin ndryshim qė ne shohim midis Sigurimit dhe SHIK-ut ėshtė se SHIK-u s’mund tė akuzojė tė arrestuarit pėr agjitaciono dhe propagandė apo tradhėti ndaj atdheut. Pėr ndryshe, tė dy pėrdorin tė njėjtėn strategji. SHIK-u, sikurse ishte Sigurimi, ėshtė vegėl nė duar tė shtetit qė i shėrben atij me besnikėri, duke arrestuar, akuzuar, torturuar, dhunuar, pėrdhunuar, terrorizuar, dėnuar apo asgjėsuar ēdonjėrin qė kundėrshtonte Shtetin Socialist tė Nanos, dhe nuk bėhet informator apo spiun pėr tė.

    Vetė Jozefina Topalli, nėn-Kryetare e Parlamentit tė Shqipėrisė e ka shprehur mosbesimin e saj ndaj SHIK-ut para Parlamentit Shqiptar nė maj 2000, nė memorandumin e saj ku ajo u ankua pėr vrasjet dhe dhunimet politike kundėr opozitės.

    Komunistėt erdhėn nė fuqi dhe e mbajtėn fuqinė nė kėtė mėnyrė pėr gati 50 vjet, por a munden socialistėt ta mbajnė fuqinė politike me anė tė SHIK-ut? Ndoshta. Por ne do tė vazhdojmė tė raportojmė tek lexuesit tanė dhe tek bota, po tė na dėgjojė dhe sidomos tek Organizatat e tė Drejtave tė Njeriut, se SHIK-u po pėrdor strategjinė e Sigurimit qė tė mbajė nė fuqi socialistėt.

    Ne u munduam tė flasim me shefin e SHIK-ut nė Tiranė, me Avokatin e Popullit, po nė Tiranė dhe me Ministrin e Brendshėm pėr kėtė situatė, por asnjėri nuk na i ka kthyer telefonatat.

Zef Nika

Pėrkujtohet katėr vjetori i UĒPMB-sė

Bujanoc – 26 Janar

Nė fshatin Tėrnoc tė Bujanocit, u mbajt njė tubim pėrkujtimor me rastin e tre vjetorit tė rėnies heroike tė dėshmorit tė kombit, Besim Faikut nga Tėrnoci, katėr vjetori i shkrepjes sė pushkės sė parė nė Luginėn e Preshevės si dhe katėr vjetori i daljes nė skenė tė UĒPMB-sė.

    Bashkėluftėtari i dėshmorit, Agim Haliti, foli pėr veprimtarinė e Besimit. Duhet tė jemi krenarė, tha Haliti, qė edhe nga ky rajon radhiten nė historinė e kombit dėshmorėt tanė, Besimi dhe Komandant Lleshi, tė cilėt vunė gurthemelin e historisė sė re tė Luginės sė Preshevės.

    Ish-shefi politik i UĒPMB-sė, Jonuz Musliu theksoi se “kėto ngjarje sa tė dhimbshme e aq krenare pėr popullin tonė martir, e ngritėn nė njė shkallė tė lartė problemin e rajonit tė Luginės sė Preshevės, duke e sensibilizuar atė brenda dhe jashtė vendit”.

    Telegram pėrshėndetės nė kėtė manifetsim, i kanė dėrguar ish-luftėtarėt e burgosur nė burgjet e Serbisė: Astrit Jakupi, Artan Livadhi, Shkėlqen Zairi dhe ish-komandanti i UĒPMB-sė Shefqet Musliu, i cili momentalisht gjendet nė burgun e Mitrovicės, ku nė telegramin e Musliut thuhet se “ndonėse unė dhe njė numėr i djemve qė nuk jemi me ju pėr t’iu gėzuar kėsaj feste dhe qė sė bashku ta festojmė kėtė pėrvjetor tė lavdishėm tė kėtij rajoni, ju pėrgėzoj dhe dėshiroj tė jeni tė bashkuar me qėllim realizimin e aspiratave tona shekullore pėr tokėn arbėrore”.

    Fjalė rasti mbajtėn edhe prindi i dėshmorit Faiku dhe babai i komandant Lleshit.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

20 vjet burg pėr Pllumb Bashėn nga Lazarati i Rrethit tė Gjirokastrės

    Ky ka qenė vendimi i para tre ditėve dhėnė nga Gjykata e Shkallės sė Parė e kėtij Rrethi pėr veprėn penale tė vrasjes sė dy shtetasve, ngjarje e ndodhur mė 6 mars 2003... Prokurori Petrit Lamēe ka kėrkuar dėnimin maksimal pėr 50-vjeēarin Pllumb Basha nga fshati Lazarat i Rrethit tė Gjirokastrės, ndėrsa trupi gjykues i kryesuar nga gjyqtari Gjin Gjoni e ka dėnuar pėrfundimisht me 20 vjet vuajtje dėnimi, pasi ka marrė nė konsideratė edhe disa rrethana lehtėsuese pėr ngjarjen tragjike tė ndodhur nė paraditen e 6 marsit 2003 nė qendėr tė fshatit Lazarat. Atė ditė Pllumb Basha, 50 vjeē, babai i Lenartit, i datėlindjes 20 qershor 1977, Tinės, e datėlindjes 23. 08. 1983 dhe bashkėshorti i Glylso Bashės, ka vrarė me paramendim burrin e vajzės sė tij, Tinės, Vladimir Metko, 30 vjeē dhe shokun e tij Albert Metalla, 28 vjeē, pasi tė dy sė bashku e kishin shfrytėzuar pėr prostitucion gati tre muaj nėpėr motelet e Milanos nė shtetin italian. Lajmin e hidhur Pllumbi e kishte mėsuar nga letra e sė bijės, Tinės, e cila nė kushte depresioni tė thellė lajmėronte familjen pėr trajtimin ēnjerėzor qė bashkėshorti Metko dhe shoku i ngushtė i tij Metalla i bėnin nė rrugėt e shtetit italian. Vetėm disa ditė pas letrės, Vladimir Metko dhe Albert Metalla janė parė nė Lazarat, me sa duket pėr tė gjetur vajza tė tjera pėr t’i mashtruar e futur nė rrugėn e prostitucionit  tė detyruar. Sapo ka mėsuar pėr mbėrritjen e tyre, Pllumb Basha me njė automatik kallashnikov qė e mbante pa leje, ka shkuar nė qendėr tė fshatit dhe pa kurrfarė hezitimio ka derdhur njė breshėri tė gjatė plumbash duke lėnė tė vdekur nė vend dhėndrin Vladimir Metko dhe shokun e tij tė ngushtė Albert Metalla, tė dy nga njė lagje nė afėrsi tė qytetit. Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė orėt e para tė ditės, ndėrsa ekzekutori Pllumb Basha ėshtė vetėdorėzuar nė polici vetėm pas 20 minutash. Ndėrkaq djali i vetėm i Pllumbit, Lenarti me frikėn pėr njė hakmarrje nga tė afėrmit e tė vrarėve, ėshtė larguar nga shtėpia duke gjetur strehim tek xhaxhai i tij nė Tiranė, Hetim Basha. Kėtu Lenarti ka qėndruar i fshehur rreth dy muaj dhe nė dy raste ka shpėtuar mrekullisht nga vdekja vetėm falė njerėzve qė e shoqėronin nėpėr rrugėt e kryeqytetit. I gjindur nė kushte tė tilla trysnie dhe nė rrezik pėr jetėn, Lenarti, me ndihmėn e xhaxhait tė tij, Hetimit, e miqve tė familjes ka mundur tė arratiset jashtė shtetit dhe tė vendoset diku ku jeta dhe liritė e qytetarėve mbrohen e garantohen me ligj. Ai kurrė mė s’do tė mund tė kthehet nė vendlindjen e tij tė shtrenjtė, pasi pushka e gjaksit rri ngrehur pėr t’u shkrehur mbi tė. Gjaku lahet me gjak, shkruhet diku nė nenet e tmerrshme tė Kanunit tė maleve, i cili gjithmonė nė kushtet e mosveprimit tė shtetit, nxjerr krye e bėn ligjin. Babai i dėnuar me 20 vjet burg, motra Tina, diku nėpėr rrugėt e Italisė e turpėruar e nėpėrkėmbur egėrsisht, nėna Glylso e moshuar e vetme shtyn ditėt nė shtėpinė e saj nė Lazarat, ndėrsa Lenarti diku jashtė shtetit me sytė e pėrlotur e mallin pėr vendlindjen, por edhe me frikėn e plumbave tė hasmit.

    Kjo ėshtė tragjedia e dhimbshme e familjes Basha, por qė nuk ėshtė e vetmja nė Shqipėri. Nė realitet kjo ėshtė vazhdimėsi e mosfunksionimit tė shtetit dhe papėrgjegjshmėri e klasės aktuale politike qė drejton vendin prej 13 vitesh. Njė tragjedi e dhimbshme nė shekullin 21...

Rifat Ymeri

Kalvar i gjatė vuajtjesh

Si shumė tė tjerė, edhe kjo krijesė qė shihni nė fotografi, Arta Ēesk Dedi, lindi nė internim mė 13. 12. 1976, pasi babai i saj si armik i pushtetit komunist tė Enver Hoxhės ishte internuar nė fshatin Paēram. Dėnim tė cilin, sipas njė dokumenti tė Institutit tė Integrimit tė tė Pėrndjekurve Politikė tė Prefekturės sė Shkodrės, tė cilin e kemio futur nė dosjen e gazetės, e vuajtėn familjarisht deri nė fillim tė proceseve demokratike nė Shqipėr, pra deri nė fillim tė vitit 1990. Kushtetuta komunist, pra nenet 64, 10, 28 dhe 14 tė KP si dhe neni 277 pika 1, xhaxhain e Artės, Luigj Pashuk Jaku, i dėnuan me vdekje si antikomunist pikėrisht mė datėn 27. 07. 1958. Pushkatimi i tij ėshtė bėrė mė 28. 08. 1958. E, kalvari i gjatė i persekutimit duket se nuk po ka fund pėr kėtė familje qė synon njė Shqipėri tė lirė, demokratike, pa dhunė, pa hakmarrje, pa diferencime politike, raciale, etnike, fetare, fenomene tė cilat sot janė prezente nė shoqėrinė shqiptare. Arta Dedi, si shumė tė tjerė qė aspirojnė pėr liri e tė drejta njerėzore, ėshtė kėrcėnuar me jetė shumė herė nga segmente tė anarshisė, normalisht me prapavijė politike. Ajo, sipas dokumentacionit qė kemi siguruar nga Partia Demokratike ka kontribuar shumė dhe qė nga viti 1995 ka qenė anėtar i kėsaj partie dhe anėtar e veprimtar i Lidhjes Demokratike tė Gruas, dega Shkodėr, ku pėr aktivitete antikomuniste ėshtė arrestuar shumė herė, madje mė datėn 14. 08. 2000, pasi po kthehej pėr nė shtėpi nga njė mbledhje e Lidhjes Demokratike tė Gruas, ėshtė kapur nga dy persona qė e kanė keqtrajtuar deri nė pėrdhunim, duke e kėrcėnuar se nėse nuk largohet nga Shqipėria do ta pushkatojnė. Nė fakt shumė gra e vajza janė bėrė viktima tė tilla, por ama vetėm shtatė vitet e fundit janė pushkatuar mbi 6000 shqiptarė. Ata qė kanė patur fat tė dhunohen apo pėrdhunohen e tė mos vriten, kanė braktisur Shqipėrinė pėr tė ruajtur jetėn, si nė rastin konkret Arta. Nė rrėmujat e pėrgjakshme tė vitit 1997, pikėrisht mė datėn 20 tetor tė atij viti, i ishte djegur shtėpia, pėr tė ardhur tek data 12. 12. 2001, kur dyqani i firmės “Dedi” nė Shkodėr u dogj. Gjithsesi, Arta Dedi dhe tė afėrmit e saj janė vetėm njė rast ndėr tė shumtėt qė po pėrjeton shoqėria shqiptare, ndėr mė tė persekutuarat nė botė.

Zog Hysenaj

Kur vidhet vota, vidhet liria

Protestat e fuqishme mbarėpopullore tė kėtyre ditėve, duket se do e ēojnė Shqipėrinė jo vetėm nė zgjedhje tė parakohshme, por edhe me njė qeveri teknike. Kjo pėr arsyen tashmė tė njohur botėrisht se vota e lirė e shqiptarėve jo vetėm qė vidhet me dhunė, me armė, me polici e ushtri, por edhe demokratėt qė kontribuojnė pėr njė ruajtje tė votės qė ėshtė e shenjtė kėrcėnohen, madje nė shumė e shumė raste edhe zhduken fizikisht. Pasojat e votėvjedhjes dhe pėrballja e veprimtarėve tė Partisė Demokratike me absurditetet, ka pasur pasoja tepėr tė rėnda, pra shumė herė tragjike. Kjo metodė ka shtatė vjet qė sundon jetėn politike e shoqėrore shqiptare. Nga ai mitingu madhėshtor qė ka mbetur nė kujtesėn shqiptare pėr tė protestuar pėr votėvjedhjen e zgjedhjeve tė fundit parlamentare nga diktatorėt, ato tė 24 qershorit 2001, i organizuar nė Shkodrėn antikomunsite mė 21 korrik 2001, ku mbi pesė mijė vetė protestuan paqėsisht, kanė ngelur tė hidhura pėrleshjet mes qytetarėve e policisė fashiste tė kėtij shteti qė terrorizon pėrditė e pėrnatė njerėzit. Si ēdo herė, edhe aso radhe, u hartuan listat e hakmarrjes politike. Shkopinj gome, grushta e shqelma, tortura nė birucat e errėta tė diktatorėve tė kuq, emra nė kėrkim, madje edhe manovra e pane pėr tė eleminuar njerėz. Spiunėt qė edhe sot i sheh ngado dhe qė shkojnė tė grupuar se nga njė anė nuk dinė as rrugėt e qytetit dhe nga ana tjetėr kanė frikė nga njerėzit e ndershėm, se po u re nė momente jo tė pėrshtatshme nė qafė, edhe ata dinė tė tė heqin qafe, kanė arritur tė futin nė rreth tė kuq demokratėt B. C., Valentin Baloj dhe Artur Doda, tė cilėt sipas policisė ishin etiketuar si pėrgjegjės tė atij mitingu vėrtet madhėshtor dhe tė ligjshėm, pasi tė kėrkosh tė drejtėn tėnde, mbrojtjen e votės tėnde tė dhunuar ėshtė gjėja mė elementare nė njė shoqėri demokratike. Valentin Baloj, sipas dokumentacionit tė Partisė Demokratike, ėshtė njėri ndėr shqiptarėt qė ka dhėnė shumė pėr njė Shqipėri tė lirė. Si veprimtar e organizator, ai qė nė fillim tė proceseve demokratike, mė 1990 kish protestuar me studentėt kundėr diktaturės sė diktatorit Ramiz Alia. Por lidhur me ngjarjen e 21 korrikut 2001 thuhet tė ketė patur edhe gjashtė policė tė plagosur. Ashpėrsia e pėrplasjes duket ka ēuar nė dyert e gjykatės shtetasin B. C., ku mė 23. 11. 2003 ėshtė dėnuar me katėr vjet e gjashtė muaj burg, duke ngelur nė kėrkim Valentin Baloj e Artur Doda. Kėshtu, kėsaj here ne po botojmė edhe njė poezi nga burgu i Burrelit, nga njė i burgosur, ku paēka se i janė veshur akuza tė tjera ai deklaron se ėshtė dėnuar politikisht. Politika bastarde e kėtij shteti tė pabesueshėm, madje tė urryer pėr shumicėn e shqiptarėve, kalon deri nė hakmarrje banale, si ajo e 17. 07, 2001, ku njė sasi eksplizivi ka shpėrthyer nė banesėn e Kin Balojt, babait tė Valentinit, ku janė plagosur Jolanda Baloj dhe e bija Leunora. Nėse vota vidhet, nėse liria nėpėrkėmbet, tė paktėn e drejta e fjalės nė shtypin e pavarur kumbon si njė apelim i rėndė pėr shtetin komunist qė po i detyron shqiptarėt tė marrin rrugėt e botės pėr tė shpėtuar nga vdekja. Gjithsesi, opozita ėshtė kėtu, dhe sot mė aktive se kurrė.

Sokol Pepushaj

 

Mallkue qofsh moj Qeveri

Shkodėr, Shkodėr, ti moj Shkodėr e lashtė

Brez pas brezi vuajtje, lotėt ty s’t’u thanė

Se trimėreshė e vjetėr je, pėrpara ke kalanė

Ti je nderi i gjithė kombit, kjo fjalė ėshtė si zjarr.

 

Por sot, prej kėtij pushteti e kėsaj qeveri

E tanė Shkodra vishet nė zi

Votėr mė votėr e nė ēdo shtėpi

Deti bashkė me qeverinė

Vranė tė pafajshėm kėtė rininė

Vajza tė reja e djem tė rinj

Nė dallgėt e detit njėzet e nji.

 

Po marrin rrugėn e mėrgimit

Krejt e ftohtė ėshtė rrezja e diellit

Ku marr rrugat drejt kurbetit

Dikush malit e dikush detit

Prej mungesės sė forcės sė shtetit.

Se kur Shkodra me ujė po mbytet

Kryekurva veē krihet e pėrdridhet.

 

Pėr ju vėllezėr e pėr ju motra

S’e harron kėtė ditė tė zezė Shkodra

Prej dhimbjes sė madhe dhe prej tmerrit

Dritė nuk lėshojnė rrezet e diellit

Ēiftelia e ka kėputė telin

Terri i zi e ka mbulue qiellin

Dhe kur shqipja ulet nė atė kala

Tmerr tė madh nė Shkodėr ka pa.

 

Lotėt e manave tė veshur me tė zi

Rafshin n’ty moj qeveri

Si s’mendove pėr kėtė rini

Pse na i mbyte nė det tė zi

Se prej hallit kanė lanė shtėpinė

Pėrmes detit msynė Italinė.

 

Vajton Buna, Vajton Vjosa

Vajton Fani dhe Shkumbini

Vajtono i varfri dhe zengjini

Prej gjamės sė madhe ndalon Drini

Fort vajton i gjith mileti

Kėtė gjamė tė madhe toka s’e deshti.

 

Edhe veglat muzikore

Nxjerrin zė tinguj mortorė

Edhe notat nė pentagram nxjerrin lotė vaji dhe gjamė.

More det mallkue qofsh

A s’t’u dhimbs aspak kjo moshė

Pse s’i la kėta tė rinj tė jetojnė

Ėndėrrat e tyre t’i shijojnė.

 

Data 9 e muajit janar

Natė e premte, moj natė sikleti

Tuj ba thirrje prej mesit tė detit

Tuj ba thirrje pėr ndihmė shtetit

Tuj u pėrshėndetė me robėt e shtėpisė

Lamtumirė tuj i thanė rinisė

Tuj u pėrshėndetė me vėlla e motėr

Kur pėr jetė s’na shihni ma nė votėr

Se kemi gjetė se ku tė flemė

Nė fund tė detit kemi ba folenė.

 

Mallkue qofsh moj Qeveri

Gjithmonė ti je me turpėsi

Pėr ngushllim s’shkove nė asnjė shtėpi

Me zakon dhe si i traditės

Shkue ka lideri i opozitės

Bashkė me njerėzit e familjes

Lotėt i shkojnė Sali Ram Berishės

 

Po e mbyll kėtė poezi

Ju uroj unė me gjith shpirt

Ju mos pafshi asnjėherė zi

Lule pranvere nė ēdo shtėpi

Kush i mbyti i humbtė fara

Mos iu dhaftė kurrė pėrjetė e mara

I mbiftė ferra nė dert tė pragut

Perendia i ardhtė hakut

Bashkė me ju dhe Qeveria

Rroftė e qoftė Demokracia

Viktor Pashk Leka

Mirditė

I dėnuar nė burgun e Burrelit

Rep. 314

 

Ky popull, kjo lėvizje, ky shtet

Nė kėtė analizė tė gjatė, publicisti dhe pėrkthyesi i njohur, Bashkim Shehu, bėn njė shikim tė gjėrė tė gjithė situacionit shqiptar tė ditėve tona. Ku theksi ėshtė nė shikimin e anės demokratike tė problemeve dhe nė mospėrsėritjen e atyre, qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn, me shoqėrinė shqiptare. Analiza e tij, pėrfshin lėvizjet e tre grupimeve kryesore politike

Nga Bashkim Shehu 

1. Qėndrimi i shoqėrisė shqiptare ndaj klasės politike post- diktatoriale nė pėrgjithėsi dhe- tėrthorazi, ndaj politikės si tė tillė- paraqitet, nga njėra anė, si negativizėm global dhe, nga ana tjetėr, si pasivitet i dėshpėruar. Bėjnė pėrjashtim “protestat e piramidave”, me pasoja tektonike shkatėrrimtare, dhe nisma rinore qytetare- dhe shumė e qytetėruar- e kohėve tė fundit, lėvizja “Mjaft”. Por, siē do tė pėrpiqem ta shpjegoj, kėto janė pėrjashtime, qė pėrforcojnė rregullin. Sidoqoftė, ndėrthurja kontradiktore ndėrmjet qėndrimit negativist dhe pasivitetit mė duket mjaft shqetėsuese. 

Sigurisht qė mosbesimi apo edhe pėrbuzja ndaj forcave politike mbizotėruese, nuk ėshtė e pabazuar. Arroganca, autoritarizmi, ndjeshmėria tejet e dobėt ndaj problemeve sociale, po nė mėnyrė tė veēantė, shenjat e njė korrupsioni me shtrirje tė gjerė dhe qė priret tė kthehet nė normė tė pranuar haptazi, janė mė se tė qarta, madje tė evidentuara nga vetė protagonistėt e skenės sonė politike, nėpėrmjet akuzave tė ndėrsjellta dhe riciklimeve e promovimeve tė tė akuzuarve nga akuzuesit. Ndėrkaq, dihet nga historia e vonė e shoqėrive europiane, perėndimore ose lindore, se mosbesimi deri nė pėrbuzje ndaj partive institucionale, tė cilat pėrbėjnė tekefundit substancėn e veprimit tė qeverisjes demokratike e pluraliste, ngėrthen njė rrezik pėr vetė demokracinė. Mė kujtohet njė shembull fiktiv, por shumė domethėnės, qė pėrshkruan Hannah Arendt. Nė njė auditor me 400 studentė, gjatė kohės qė profesori zhvillon leksionin, hyjnė katėr militantė radikalė, qė i presin fjalėn duke shpallur me tė madhe njė breshėri sloganesh. Profesori u thotė militantėve se kjo nuk ėshtė aspak demokratike, ngase ata janė vetėm katėr, ndėrsa universiteti ėshtė njė institucion i ligjshėm dhe janė 400 studentė, qė duan tė dėgjojnė leksionin. A ka tė drejtė profesori? Hannah Arendt, e cila ndoshta mė mirė se kushdo e ka trajtuar temėn e totalitarizmit, thotė se ēėshtja nuk ėshtė aq e thjeshtė, pėrderisa ėshtė vetėm profesori ai, qė u kundėrvihet katėr militantėve agresivė, e studentėt vetėm rrijnė e bėjnė sehir, disa tė trembur, disa duke u zbavitur dhe duke e shijuar shpirtėrisht situatėn e vėshtirė tė pėrfaqėsuesit tė autoritetit institucional. Po ta zmadhojmė shkallėn e vėshtrimit, kemi shembuj realė tė shoqėrive tė ndryshme europiane nė procesin e krizave tė rėnda tė qeverisjes demokratike, siē i kanė zbėrthyer njė sėrė mendimtarėsh, mes tyre edhe Hannah Arendt.

2. Gjithė duke i konsideruar krejt legjitime pakėnaqėsitė dhe zhgėnjimet e qytetarėve, si ndaj qeverisė, ashtu edhe ndaj opozitės berishiane, e cila ka lėnė kujtime tepėr tė hidhura dhe sikur ngulmon t’i gjallėrojė tė tilla reminishenca, qoftė dhe nėpėrmjet gjuhės qė pėrdor, mendoj se tė kėqiat e jetės sonė politike vijnė edhe nga mungesa e njė shoqėrie civile politikisht aktive nė vitet e post-diktaturės. Kjo mund tė shpjegohet, sė pari, me faktin se nėn regjimin komunist nuk pasur fare shoqėri civile, sepse nuk mund tė kishte grupime qytetarėsh qė tė vepronin nė mėnyrė autonome pėr tė ndikuar nė politikė. Dhe, sė dyti, mund tė shpjegohet me faktin se totalitarizmi i Shqipėrisė sė Enver Hoxhės, si rrallėkund nė Europėn Lindore, nėpėrmjet njė dhune tė skajshme mbi individin ka sjellė si reagim njė individualizėm tė skajshėm, rrjedhimisht njė dėshirė pėr t’u vetėmbyllur kundrejt gjithēkaje qė ndodhet jashtė caqeve tė sferės private. P.sh., flitet shumė pėr korrupsion tė pushtetit dhe korrupsioni nėnkupton lehtėsira tė paligjshme ndaj atyre taksapaguesve tė pasur qė korruptojnė, ose, thėnė shqip, qė vjedhin paranė publike duke mos i paguar taksat pėrpjesėtimisht me tė ardhurat dhe fitimet e tyre. Por, meqenėse ėshtė fjala pėr fonde publike, qytetarėt nuk e shohin veten si tė vjedhur, sikundėrqė e shihnin veten tė vjedhur nė rastin e piramidave tė famshme financiare, dhe sikundėrqė nuk e shihnin veten tė vjedhur nė rastin e “lojės” me votat, mė e madhe e mė e frikshme nė maj tė ’96-s, dhe mė e vogėl, por jo mė pak skandaloze nė lidhje me Dushkun.

3. Muajt e fundit, nė skenėn politike shqiptare vėrehet njė ndryshim i rėndėsishėm: Shfaqja, gjithnjė e mė me forcė, e lėvizjes “Mjaft”. Pėr mendimin tim, ėshtė njė ngjarje shumė shpresėdhėnėse, jo vetėm ngase lėvizja po tėrheq nė veprimet e saj njė numėr pėrherė nė rritje protestuesish, po edhe ngase njė forcim i tillė ėshtė faktor sensibilizimi nė mbarė qytetarinė. Megjithatė, dėshiroj tė pėrqendrohem te disa ambiguitete tė kėsaj lėvizjeje. Krahas ēėshtjeve konkrete tė pėrzgjedhura si motiv proteste, lėvizja “Mjaft” ka shpallur se i kundėrvihet klasės politike nė tėrėsi. Me tė drejtė, Fatos Lubonja thekson se kjo do tė kėrkonte natyrshėm qė lėvizja tė dilte si forcė e tretė politike. Ose duhet tė bėjė diferencime brenda klasės politike ekzistuese. Edhe brenda opozitės, po edhe nė forcat qeverisėse, do tė shtoja. Pėrndryshe, nėse mė lejohet tė shtoj gjithashtu, kemi njė refuzim tė asaj qė ėshtė e mundshme demokratikisht, sepse zhvlerėsohen tė tėra forcat politike qė janė votuar nga qytetarėt pėr t’u pėrfaqėsuar nė parlament, si parti nė pushtet apo si parti opozitare. Rrjedhimisht, zhvlerėsohet procesi i pėrfaqėsimit parlamentar, sadokudo i brishtė ky mekanizėm pėr shkak tė parregullsive tė njohura ose abstenimeve ngaherė mė tė shumta nė votime, pa llogaritur spektaklet e pakėndshme qė japin harėpashere deputetėt, ose mė mirė njė pjesė e tyre, por duke krijuar njė imazh globalisht negativ pėr institucionin. Nuk besoj qė ky arsyetim i imi pėr nevojėn e diferencimit nė klasėn politike - dhe rrezikun e sė kundėrtės - tė jetė ca si tepėr largvajtės.

4. Jo vetėm nė Shqipėri, po edhe nė demokracitė mė tė zhvilluara, kemi njė rėnie tė besimit ndaj klasės politike. Paralelisht, kjo gjen shprehje nė lėvizje sociale alternative. Analistėt mė tė kthjellėt mendojnė se ato mund tė shpien si nė rigjallėrimin e demokracisė, ashtu edhe nė njė populizėm retrograd me ngjyra autoritariste.

Po le tė kthehemi te realiteti shqiptar dhe te lėvizja “Mjaft”. Padyshim, qėllimi i lėvizjes “Mjaft”, i shprehur jo vetėm nė deklarime, po edhe nė stilin e tė protestuarit, ndjek tė parin nga drejtimet e mundshme tė lartpėrmendura, prandaj dhe kjo lėvizje mė duket shpresėdhėnėse. Porse nuk pėrjashtohet qė rezultatet tė bien ndesh me kėtė qėllim. Duan apo nuk duan frymėzuesit dhe drejtuesit e lėvizjes “Mjaft”, ajo nuk mund tė ruajė njė barazlargėsi ndaj qeverisė dhe opozitės, pėr faktin e thjeshtė se, normalisht, opozita nuk mund tė ketė pėrgjegjėsi po aq tė madhe sa qeveria pėr problemet e njė vendi. Ēėshtja ndryshon kur krijohen kushte anormale nė kuptimin institucional tė fjalės. Nė vazhdėn e lėvizjes “Mjaft” dhe duke u pėrpjekur tė nxjerrin pėrfitime nga sensibilizimi i shkaktuar prej saj, vėrshuan, me njė stil tė tjetėrllojtė, militantėt e opozitės. Kemi, pra, ngjarjen e dhunshme tė 7 shkurtit. Edhe mesazhi pėr qytetarėt, nė mėnyrė tė pashmangshme, ishte i tjetėrllojtė. Por, kur them qė rezultati mund tė bjerė ndesh me qėllimin, me kėtė nuk duhet nėnkuptuar se lėvizja “Mjaft” po ndihmon objektivisht rimėkėmbjen e autoritarizmit tė Berishės. Pas ēdo gjase, pėrkundrazi, i fituari nė kėtė mes del ai tė cilit Berisha i bėn thirrje tė ikė, Nano pra.

5. Nano, kryekundėrshtari apo kryehasmi i Berishės, po shfaqet kohėt e fundit me ndoca zakone tė pazakonta. Duket se ai ėshtė i vendosur, kėsaj radhe, qė tė mos e lėshojė pushtetin. Sinjalet qė dha me kongresin e partisė tė bėjnė tė mendosh se ai ėshtė i vendosur qė, nė raste protestash tė dhunshme tė opozitės, tė vėrė nė pėrdorim shkopinjtė e gomės dhe qelitė e komisariateve tė policisė dhe ta shtyjė kėshtu deri nė zgjedhje. Fare lehtė mund tė pėrfytyrohet si do tė ishin tė tilla zgjedhje, ku do tė humbnim tė gjithė. Ndėrkaq, nėse Berisha vazhdon me protesta, por nė mėnyrė paqėsore, kjo mund t’i shtojė shanset qė rreth opozitės tė mblidhen sa mė shumė simpatizantė, ēka do tė ndikonte psikologjikisht, qė opozita tė arrijė mė e fortė nė zgjedhje. Po lėvizja “Mjaft”? Hė pėr hė, mbas ndodhisė sė 7 shkurtit, ngjan si e topitur. Duket sikur ia kanė rrėmbyer terrenin dhe sikur nuk ka ēfarė tė bėjė. Por, nė tė vėrtetė mund tė bėjė shumė, sot ndoshta mė shumė se kurrė, duke mos mbetur nė deklarata tė pėrgjithshme kundėr Berishės pėr tė krijuar tablonė e njėfarė barazlargėsie. Nė situatėn e sotme, lėvizja “Mjaft” mund dhe duhet tė vazhdojė tė japė shembullin e vet sesi protestohet, dhe fenomeni i dhunės politike nuk ėshtė njė motiv i parėndėsishėm pėr protestė paqėsore e tė qytetėruar. 

 

VIKTIME E TERRORIT SHTETEROR

Kujtim Deli Rahova nga fshati Shtoj i Komunes Rrethina te Rrethit te Shkodres, eshte nje nga demokratet qe ka vuajtuar terrorin shteteror dhe per te cilin sot familja nuk di se ku ndodhet.

Kujtimi ishte antar i shoqates demokratike – politike – nacionaliste “Azem Hajdari”. Ne varrimin e liderit te pluralizimit shqiptar, Azem Hajdari, me 14 shtator 1998, ai ishte nder ata qe u dhunuan nga policia dhe nga kjo dite e ne vazhdim, Kujtimi iu nenshtrua nje terrori dhe presioni psikologjik te papare. Megjithate, si nje demokrat i flakte, ai nuk u perkul. Ne zgjedhjet parlamentare te 24 qershorit 2001, Kujtimi do te ishte vezhgues i Partise Demokratike ne nje qender votimi ne zonen e tij elektorale. Ai punoi gjysem i fshehur, pasi tashme policia e kishte futur ne listen e demokrateve te cilet ata dhe madje edhe familjaret, terrorizoheshin ne forma nga me te ndryshmet. Kercenimet dhe terrori psikologjik, nuk do ta perkulnin Kujtimin ne mbrojtje te vlerave dhe idealeve demokratike. Ne zgjedhjet e 12 tetorit te vitit 2003, ai perseri do te ishte nje aktivist i vyer, me nje kontribut te madh ne fitoren e demokracise ne qytetin e Shkodres. Presionet rriteshin nga dita ne dite. Jeta e tij, pas shume kercenimeve u be e pasigurte ne vendlindje, te cilen me shume dhimbje, u detyrua ta braktise. Edhe sot e kesaj dite, familjaret dhe te afermit, nuk kane asnje informacion per Kujtim Deli Rahova nga fshati Shtoj i Kumunes Rrethina, rrethi Shkoder. Edhe ky demokrat i paperkulur, eshte viktime  e terrorit shteteror mbi demokratet.

SOKOL PEPUSHAJ

DIJET E TE “DITUREVE” PO DEMTOJNE KOMPLEKSIN IMUNITAR

Ti popull thua se Shqiperia eshte plot enverizem, plot padrejtesi, i ngjan nje dinastie. Asgje s’ke thene. Ti popull mendon se po te vjedhin perdite e pernate, po te mashtrojne, po te vrasin endrrat e shpresat. Asgje prej gjeje s’ke menduar. Fjala jote popull, mendimi yt popull, sa kohe qe te rrine ne keto “ujra” te qeta, s’ka vlere fare. Po edhe e atehere, le te mos themi gje, ne qofte se s’kemi kujt t’ja themi, pasi natyrshem synojme te flasim me popullin.

Ne kemi thene shume here se diktatura duhet rrezuar me vote, ti popull mendjen tende. Ne kemi thene se na duket mungon rendi e siguria, mungon ekonomia, mungon drita e uji, mungon shteti ligjor i njejte per te tere, ti popull mendjen tende se mendjen tende, perderisa mendjen, duart, energjine, nuk i aktivizon ne ca pune me te dobishme.

Popull, thua i ke duart vetem per te ndezur qirinje?

Nuk mund te sakrifikoj, the?

Po mire atehere, na thuaj cfare do humbesh me shume se ke humbur, nese sakrifikon per te miren tende, per pak me shume fytyre shqiptarizmi?

Gjithsesi, kur ti popull heshte, pranon te keqen si te mire, ke fshehur identitetin, apo jo?

Nejse, atehere le te prekim disa pjese censure qe ti popull, duket nuk i sheh.

Ekonomia dhe mbyllja hermetike eshte e para. Kjo ka bere qe Shqiperia te kete edhe boset me te fuqishem, edhe fukarenjte me te shkundur te kesaj bote.

E dyta eshte mashtrimi dhe huri qe te pret ngado. Kjo ka bere qe ti popull te jesh i bindur si qengj e te mos shohesh larg.

E treta eshte vrasja e shpreses dhe mungesa e perspektives. Kjo ka bere qe te mos kesh synime dhe te humbesh dhe ndjenjen kombetare.

Qe tu biem gjerave shkurt, kur zeri i sovranit eshte i mekur, kur zeri i opozites shpreson ne pamundesine, kur si sovrani si opozita duart i kane ne “thesin” e te pamundures, do te thote qe kombi pranon apriori te kaperceje me vullnet te pavullnetshem kufirin e normalitetit. Atehere nuk gjenerohet asgje e mire, atehere nga dijet e te “diturve” demtohet rende kompleksi imunitar kunder te keqijave, pra kunder qeverisjeve tip dinasti.

Keshtu pra popull, ne mendojme se si “kongresmenet” me vlera intelektuale ne trajta te epidemise se gomarllekut, ashtu edhe te punesuarit per te gjuajtur me gure, jane pjese e nje trungu qe po brehet perdite. Po tu thuash te dy paleve: Futini duart ne xhepa, do te thone: Edhe xhepat i kemi te grisur. Po te “diturit”, “sherbetoret” tuaj, si i kane xhepat?

SOKOL PEPUSHAJ

Pamjaftueshmeria e MJAFT. Rivleresim per nje levizje

Kur me shume se nje muaj me pare aktiviste te levizjes MJAFT I intensifikuan protestat e tyre qytetare deri ne ate pike sa I kerkuan kryeministrit Nano doreheqjen per shkak te papergjegjshmerise se ketij te fundit ne tragjedine e 9 Janarit,shumekush krijoi bindjen e palekundur se tashme ne Shqiperi po pervijohej nje opozite e re jashte dyerve te parlamentit, me nje botekuptim tejet te ri e madje te panjohur te termit PROTESTE.  Ky intensitet I protestave te Mjaft solli nje rivleresim te qytetareve ndaj kesaj levizjeje nje pjese e te cileve nxituan ta etiketonin ate si opozita reale ne Shqiperi. E drejtuar nga nje grup te rinjsh te shkolluar ne perendim dhe e financuar fuqishem nga ambasada holandeze, levizja ngjalli simpati jo vetem tek qytetaret por edhe te disa nga figurat me te spikatura te politikes dhe te letrave shqipe te cilet madje nuk nguruan tu ofrojne asistence ketyre te rinjve. Menyrat e tyre te te thenit mjaft, qe nga damkosja e nje telajoje me shenjat e kuqe te duarve, kontributi per shkarkimin e nje ministri te papergjegjshem e deri tek vendosja e gomones me letrat e qytetareve para godines se kryeministrise bene qe shqiptaret te binden se me ne fund dikush jashte kulisave te politikes e ngriti zerin per morine e problemeve me te cilat ata perballen cdo dite. Krahas organizimit te protestave te njepasnjeshme, drejtues te Mjaft u kthyen ne personazhet me te spikatur ne mediat shqiptare nga ku nuk nguronin ti benin thirrje kryeministrit qe te kerkonte falje publike per tragjedine e 9 Janarit. Ne te kundert, me te njejten kembengulje ata I kerkonin Nanos doreheqjen, duke sfumuar keshtu ne nje fare menyre strategjine e opozites parlamentare per rrezimin e qeverise. Ne takimin e zhvilluar me kryeministrin, drejtuesi I levizjes Mjaft Erjon Velija e ktheu eren teresisht ne favorin e tij dhe te kauzes qe perfaqesonte, jo aq per deklaratat sesa per menyren origjinale te protestes ndaj kreut te ekzekutivit. Ne ndryshim nga drejtues te organizatave dhe shoqatave te tjera te pranishme ne takim, Velija kishte “guxuar” ta ftonte kryeministrin te kerkonte falje publike per indiferencen e treguar ndaj tragjedise dhe e gjitha kjo permes nje bluze ne te cilen ishte formuluar pikerisht kjo kerkese. Pas takimit me kreun e qeverise, Velija deklaroi vazhdimin e protestave gje qe realisht nuk ndodhi.Ketu levizja Mjaft duket se I tha mjaft edhe vetvetes. Kjo nderprerje e protestave aq origjinale te Mjaft lidhet ne fakt edhe me nje nderhyrje te ambasadorit amerikan Xhefri e cila megjithese u perfol nga mediat, nuk u pohua por as nuk u pergenjeshtrua nga protagonistet. Menjehere pas ketyre zhvillimeve, ne menyre disi te papritur levizja Mjaft u rikthye ne “dashurine” e saj te vjeter: protestat ndaj Keshit madje duke I udhehequr ato edhe ne qytete si Kukesi ndoshta me nje synim te vetem,per t`iu shmangur per disa kohe kryeqytetit. Aktualisht levizja Mjaft ka pesuar nje renie te lire e cila ne realitet nuk kerkon edhe aq mund te merret vesh se nga erdhi. E veshtire eshte te mesohet nese kjo levizje do te kete me rastin e arte I cili pavaresisht rrethanave, iu shfaq nje muaj me pare por qe tani duket teper I larget. Keta te rinj te diplomuar kryesisht ne perendim megjithese vendosen duart me boje te kuqe ne nje telajo, megjithese ironizuan telekomin me spangofonin, megjithese zbukuruan pemet me leter higjenike, megjithese... u mjaftuan duke I thene vetes MJAFT.

Taulant Kopliku

Protestat e opozites dhe qeveria hije

Opozita shqiptare, po jep shenja te nje ringritjeje te shpejte, kete here e bashkuar fuqimisht. Nje enderr e kahershme jo vetem e liderit te saj Sali Berisha, por e gjithe popullit opozitar, i cili ndahet nga ai qeverises me vetem disa perqind, sipas zgjedhjeve te fundit. Realisht, edhe kete here, si ne te gjitha levizjet demokratike, shtysa erdhi nga veriu, vecanarisht Shkodra. U desh qe te humbisnin jeten e tyre te pafajshme 21 veriore, pjesa me e madhe shkodrane, qe opozita te kujtohej te kerkonte llogari ndaj qeverise. Pakenaqesise popullore opozitare por jo vetem, per tragjedine e 9 janarit 2004 ne Karaburun, iu bashkuan me te drejte edhe pakenaqesite per rritjen e cmimit te energjise rreth 38%, te cmimit te impulseve te telefonise se ofruar nga operatori shteteror Albtelekom, te cmimit te bukes dhe mallrave te tjera kryesore per nje minimum jetik te mbijeteses. E ndersa tashme te gjithe e kane te qarte se Parlamenti eshte thjeshte nje arene e perhershme e fitoreve te mazhorances aktuale dhe te kryeministrit Nano, sheshi eshte i vetmi vend ku mund te drejtohet opozita, e vene ne balle te popullit opozitar. Per hir te se vertetes, nuk jane te pakte as perfaqesuesit e popullit pozitar qe i jane drejtuar shesheve te protestave, vecanarisht ata qe edhe pse ne administrate shteterore, marrin nje rroge ne kufinjte e paperballimit te jeteses.

Pergjigja e pare e popullit opozitar, erdhi me 7 shkurt. Nese nuk do te kishte patur disa thyerje xhamash, protesta do te kishte qene nje shprehje e paster e demokracise se drejtperdrejte. Nuk ka rendesi nese ishin te inflirtuar te SHISH-it apo edhe protestues te varferuar maksimalisht ata qe hodhen guret. E rendesishme eshte qe kjo skene, te mos perseritet ne protestat e ardhshme, te cilat opozita politike eshte e vendosur te vazhdoje. Interesant eshte edhe qendrimi i perfaqesuesve te huaj ne Shqiperi. OSBE, Keshilli i Evropes dhe Ambasada Amerikane, u shpreh hapur kunder dhunes se ushtruar ndaj institucioneve, qe ishin vetem disa xhama te thyer. Por me i rendesishem, eshte evoluimi i qendrimeve te mepasme. Thuajse ne unison, haptas apo me kamuflim, u pershendeten protestat, por vetem me nje kusht: te jene paqesore. Nje gje e tille, para se te huajve, i intereson shqiptareve, e ne menyre te vecante klases politike opozitare, vecanarisht per imazhin e Shqiperise ne Evrope. Nuk ka asnje politikan te opozites, qofte edhe vete Sali Berisha, qe do te gezohej ne nje vonim te mundshem te nenshkrimit te marreveshjes se asocim-stabilizimit te vendit tone me BE-ne. Mberritja jone ne Evropen e Bashkuar, eshte endrra me e madhe e te gjithe shqiptareve, pavaresisht polemikave normale politike pozite- opozite. Gjeorgjia dhe Shqiperia, gjeorgjianet dhe shqiptaret, jane shume larg, qofte edhe ne mentalitet. Karakteri yne, eshte shume i ashper dhe prej tij, per mire apo per keq mund te perfitohet lehte. Nese me 7 shkurt, populli opozitar do te futej ne Kryeministri, panorama do te ishte e qarte: djegie dhe shkaterrim, por edhe vjedhje e grabitje nga te tjere qe fshihen pas petkut te protestuesit paqesor deri ne momentin e volitshem. E pra, ne Gjeorgji, njerezit u futen edhe ne Parlament, dolen jashte paqesisht dhe nuk u thye as edhe nje karrike. Nuk ka ardhur akoma koha qe ne Shqiperi, te konsumohet nje “Revolucion i Trendafilte”, prandaj te mos e kerkojme kot.

Protestat, jane mjeti me i shkelqyer i shprehjes se demokracise se drejtperdrejte nga zgjedhesit. Per kete, opozita e cila do te jete minorance zyrtarisht, deri ne veren e vitit 2005, kerkon ndryshimin e pushtetit, e thene ndryshe: te vije vete ne pushtet duke rrezuar mazhorancen, socialistet. Pervec votes se lire, protesta eshte mjet ideal per ti kerkuar qeverise te jape doeheqje. Ne kushtet aktuale, te nje varferie te tejskajshme, te monopolizimit te cdo aspekti te jetes nga nje grup njerezish, populli opozitar, i cili eshte edhe me i neperkemburi, ka te drejte ti kerkoje perfaqesuesve te vet qe u ka dhene voten, te dalin ne shesh. Megjithate, 8 kryetare te partive opozitare, nuk mund te ofrojne shume, vecanarisht zgjidhje per problemet jetike, qe i detyrojne njerezit te protestojne ne sheshe te Shqiperise. Platforma, qofte edhe provizore per rruget e zgjidhjes se problemeve dhe jo thjeshte sulmi pa dhene alternative, do te shtonin forcen e opozites, pse jo edhe numrin e protestuesve ne shesh. Opozita, ne perberje te saj qofte publike, apo edhe ne brendesi, ka kapacitete te jashtezakonshme qe mund te ofrojne alternativa shume me te mira se ato qe ka aktualisht mazhoranca, e cila sic eshte normale, eshte konsumuar nga rreth 7 vite pushtet absolut. Qytetaret, do te kishin mundesi te zgjidhnin jo vetem ne mes protestave dhe antiprotestave, por edhe ne mes zgjidhjeve te ofruara nga mazhoranca dhe minoranca.

Sigurisht, kjo nuk mjafton. Shqiptaret kane te drejte te dine edhe emrat e atyre qe do ti qeverisin, nese opozita vjen ne pushtet, gjithmone permes mekanizmit te votes se lire te qytetareve. 8 kryetare te partive opozitare, nuk jane garanci per nje qeverisje me te mire te kjo aktualja, aq me shume kur thuajse te gjithe jane konsumuar ne moskonseguencen ideore, duke pranuar se kompromiset e perkohshme, jane te pranueshme ne mbare globin. Ketu, duhet te ndalen gjate partite e vecanta te opozites, por edhe vete opozita ne bllok. Rinovimi dhe fytyrat e reja, jane mese te domosdoshme. Sic e ka thene edhe nje botues i njohur ne nje te perditeshme protesta nuk eshte nen moton “Nano ik, hajde Berisha”. E ne keto kushte, duke filluar nga vete lideri i opozites dhe te gjithe kryetaret e partive opozitare, duhet te deklarojne publikisht se terhiqen nga te gjitha postet kushtetuese, vecanarisht ekzekutive, nese opozita vjen ne pushtet. Ketu duhet te perfshihen qe nga posti i Presidentit te Republikes, Kryetari i Kuvendit, zv.kryeministri dhe ministrat. Atehere, opozita do te ishte shume e besueshme, do te ndikonte qe te terhiqte ne rradhet e saj, edhe mjaft te majte, te cilet ndoshta per hir te alergjise se trashiguar nga viti 1997 per kryetare te vecante te partive politike, votojne per PS apo aleatet, edhe pse tashme duhet te blejne buke me cmim me te larte. Ndoshta, duhet te ndiqet edhe shembulli i Partise Republikane, ndoshta ka ardhur koha e Presidenteve te Nderit, ndoshta ka ardhur koha te krijohet edhe nje Senat, ku te zene vend pse jo te perjetshem, ish-presidentet, ish-kryeparlamentar, ish-kryeministrat. Politika shqiptare do te qetesohej, jo te pastrohej nga politikanet me pervoje mbi 13 vjecare, per te cilet jo rradhe kemi dhe do te kemi nevoje. Me pas, do te ishte rradha e emrave. Do te dalin nga partite opozitare, mund te jene apo jo antare te tyre, por te zgjedhur dhe te besuar te tyre. Mundesisht sa me shume tekniciene, sa me pak te politizuar, sa me pak ne poste drejtuese kyce te partive politike. Nuk eshte e veshtire qe 8 parti politike te formojne nje kabinet qeveritar me 18 apo 20 ministra.

Protestat si zgjidhje per zgjedhje te parakoheshme. Duket e veshtire, vecanarisht pas forcimit te jashtezakonshem te pozitave te Fatos Nanos ne Kuvendin e Shqiperise. Historia e ketyre viteve te demokracise, ka treguar se Nano thuajse gjithmone eshte rrezuar pas protestave masive te shtresave te ndryshme te shoqerise. Megjithate, ka edhe nje tjeter perllogaritje. Gjate gjithe rrezimeve te tija, Nano nuk ka mbijetuar ne pushtet jo me shume se 12 muaj, ndersa tani po i afrohet dy viteve ne pushtet. Disa analiste, thone se numri i pjesmarresve ne protesta, eshte i rendesishem. Kujtoj vetem nje fakt: ishin me mijera protestuesit ne sheshin Tien- an Men te Kines ne fillim vitet ’90, por te gjithe kane te fiksuar nje te ri, i cili i del i vetem para tankut ushtarak dhe arrin ta ndal. 3 mije, 7, 10 apo 20 mije protestues, nuk mund te rrezojne nje qeveri, vecanarisht kur zgjedhjet e vitit 2001, jane quajtur te drejta pas kompensimit te opozites me presidentin konsensual, i cili tashme ka mbetur pa atesi apo amesi politike. E rendesishme eshte paraqitja e platformes per zgjidhjen e problemeve te shumta qe detyrojne shqiptaret te dalin ne shesh. Por me e rendesishme, eshte paraqitja me nje staf, qeveri-hije apo quajeni si te doni, te besueshme, te ciles duhet ti besojne shqiptaret. Eshte kjo detyra me urgjente e opozites. Por edhe nese kjo, nuk do te arrihet brenda nje kohe shume te shkurter, protestat do te fillojne te shuhen dhe gradualisht do te arrijme ne zgjedhjet e vitit 2005. Nuk duhet harruar qe ne rast fushatash, populli pozitar eshte me i mobilizuar dhe i stimuluar se ai opozitar.

Blerti DELIJA

INTELEKTUALET S’ MJAFTON TI AFROSH, DUHET TI DEGJOSH

Disa here opozita u eshte drejtuar intelektualeve, sidomos para  fushatave zgjedhore, eshte folur shume per ta cka tregon se intelektualeve u njihet dhe u dihet vlera. Por domosdoshmeria e angazhimit te tyre ne zgjidhjen e problemeve te vendit, a dihet, a pranohet, a realizohet? Per kete te vjen keq qe pozitivja eshte eklipsuar. Perse ky fenomen i tille? Perse kerkohet perseri sot ti afrohen intelektualet opozites? Intelektualet e dine se te mires duhet ti afrohesh, pasi ajo kurre nuk vjen tek njeriu si ne parralle. Megjithate, kjo eshte nje teme ne vete. Kohe pas kohe drejtues kryesore te opozites, pohojne se eshte siguruar afrimi i intelektualeve nga shoqeria civile, madje shtojne se nje gje e tille eshte bere me mjaft sukses. Dicka fosforon nga kjo e vertete. Por e verteta e plote nuk mund te fhsihet pas dy apo tre zv.rektoreve te respektuar a ndonje tjetri, te cilet arriten te pranojne kandidimet e ofruara ne poste drejtuese te pushtetit vendor. Ata jane per vtu respektuar sepse sakrifikuan shume nga vetja, per tu vene ne sherbim te qytetareve te tyre, te se djathtes opozitare. Po si eshte atehere  e verteta e afrimit te intelektualeve nga opozita? Nje gje eshte e vertete. Per afrimin e intelektualeve tek opozita, eshte folur shume me teper se c’ eshte arritur.

Intelektuali i mirefillte eshte opozitar. Ndaj eshte intelektual. Zerat e tYre i degjojme te ngrihen shpesh ne media, sidomos ne ate te shkruar. Por vetem kaq. Prove per kete eshte vete fakti se megjithese pohohet se , pa siguruar perfshirjen e e intelektualeve opozitare, nuk mund te vije e Djathta ne qeverisje, nje rotacion i tille i qeverisjes, nuk eshte arritur, cka tregon se kjo perfshirje nuk eshte siguruar. Perse atehere intelektualet nuk vihen vertetesisht ne pozitat qe u takojne? Perse nuk marrin ato ne dore vertetesisht zhvillimet politike ne vend? Shume intelektuale shprehen se kjo kekese per afrimin e tyre eshte demagjogji e rradhes. E Djathta flet shume per intelektualet, sidimos kur ndjehet ne veshtiresi, por ne te vertete mbeshtetet vetem ne fanatiket e partise qe pergjithesisht nuk jane intelektuale dhe ne disa grupime ordinere qe nuk bindin per konseguence e qe lekunden pas interesash. Qe ketej vjen mendimi se intelektualet e vertete nuk degjohen. Intelektuali s’ mjafton vetem te afrohet, ai duhet te degjohet. PD-ja duhet ti degjoje intelektualet, e kete gje duhet ta beje sidomos kur ata kundershtojne.

Koha tek ne provoi se ne shtresen tone intelektuale ka dy kategori: Intelektuale te vertete dhe “Inteligjente”. “Inteligjentet” jane ata intelektuale qe afrohen lehte e qe i pershtaten me deshire e bindje kerkesave te drejtuesve opozitare, prirur nga perfitime personale. Ata nuk jane per ndryshime, ata jane konjukturale, lehtesisht te lekundshem, pasi nuk udhehiqen nga bindje te djathta te ngulitura, Tek ato nuk behet fjale per perkushtim. Si te tille, jane bashkeudhetare shume te perkohshem. Vereni ku jane sot dhjetera ish- deputete demokrate te te gjithe legjislaturave te meparshme. Vereni ku jane dhjetra e dhjetra ish- kuadro nivelesh nga me te ndryshmet te periudhes se qeverisjes demokratike. E keqja e madhe, eshte se opozita vazhdon te ndjeke kete praktike pune e marredheniesh me intelektualet “inteligjente” pa korrigjuar vehten, pa nxjerre mesime, pa i pare gabimet ne sy. Eshte ky nje moment delikat qe kushtezon lekundjen e madhe te intelektualeve, lekundjen e besimit. Lekundet keshtu besimi, kur zhvillimeve te tilla te perseritura nuk di ti vesh emrin, nese jane deshira te qellimshme, apo gabime te perseritura te rradhes e faje. Kjo ka bere qe te largohen nga inkuadrimi partiak jo vetem intelektualet “inteligjente”, por edhe intelektuale te mirefillte. Dhe keshtu, duke u quajtur te gjithe “renegate”  e tradhetare distancohen nga e djathta dhe vlera te medha qe disa here bejne te dyshosh se cila nga keto eshte opozita e vertete. Kjo eshte ajo e quajtura vrasje e ndergjegjes e shpreses per to dhe elektoratin qe i ndjek a qe do ti ndiqte. Kujt i intereson kjo? Vec opozites se vertete jo.

Ne percaktimin me te besueshem si koncept, si nocion, intelektual do te thote njeri qe kulturen e pergatitjen e tij, e ve ne sherbim te angazhimit per ndryshime. Keta intelektuale nuk i shohim te afrohen ashtu si duhet tek opozita. Kontributin e tyre, nuk kemi fatin ta gezojme ne te mire te zhvillimeve te vendit. Perse ngjet kjo? Intelektuali e di mire se kusht vendimtar qe opozita te vije ne qeverisje, eshte bashkimi i partive e djathta ne nje bllok antiqeveritar. Perse nuk realizohet ky bashkim? Perse edhe sot, kur me shume se kurre kerkohet nje gje e tille, vemendja per bashkimin e partive te djathta, spostohet me kerkesen per afrimin e intelektualeve opozitare? Lideret opozitare edine e duheta ta dine se eshte me lehte te afrohen ne nje front antiqeveritar partite e djathta se sa intelektualet opozitare ne mbare vendin. Nje afrim i intelektualeve qe kerkohet sot nga PD-ja do te ishte me i lehte, me i vertete dhe me i besueshem te realizohet, nese do te bashkoheshin me pare partite e djathta ne nje front. Intelektualet e vertete e dine mire nje gje te tille dhe e kane kerkuar dhe e kerkojne ate me insistim edhe sot. Ata jane simpatizante programesh te partive te ndryshme te djathta. Atehere perse nuk degjohen ata? Perse nuk realizohet nje gje e tille? Perse kerkohet te vihen ne levizje gjymtyret- pjese te nje trupi e perjashtohet koka qe i drejton ato? Sepse grupet intelektuale me prirje te djathta, te pakten shpirterisht udhehiqen nga keto parti. Keto diagnoza jane lehtesisht te percaktueshme. Politika kerkon aftesi per ti percaktuar drejt ato e te jape receta te sakta per sherimin e gjendjes. Perse nuk ngjet keshtu?

MARIAN SHESTANI

Interesa greke dhe libaneze pengojne prosperitetin e Shkodres.

Kompania e mirenjohur “Spacelift” ne prodhimin e cementos, pret me kot prej rreth 8 vitesh te filloje ndertimin dhe me pas shfrytezimin e Fabrikes se Cementos ne Komunen e Postribes, rrethi Shkoder. Ka qene vitit 1998, kur perfaqesues te firmes se mirenjohur gjermane, iu drejtuan qytetit te Shkodres dhe me pas Postribes. Me ngulm, per shume kohe realizuan analiza pas analizash, studime pas studimesh, investuan qindra mije dollare. Realizuan nje projekt shume te vlefshem, shume modern dhe shume ekologjik per ngritjen e nje fabrike cementoje. Pas nje pune voluminoze, duke marre edhe pelqimin e Komunes Postribe, dokumentacioni u percoll ne Tirane ne Ministrine e Rregullimit te Territorit dhe Turizmit. Ketu mbaron pjesa e bukur, pjesa pozitive e fabules qe po i mohon Shkodres nje investim prej 140 milion dollare amerikane.

Fillesa

Ne nje nga sallat e hotel “Rozafa”, diku aty nga fundi i vitit 1997 apo fillimi i vitit 1998, ishte Gjergj Zefi, atehere eksponent i larte i PAD-se ne Tirane, ai qe prezantoi projektin per ndertimin e nje fabrike Cementoje ne Postribe. Fillimisht, Zefi deklaroi, edhe ne prani te perfaqesuesve te firmes gjermane, se vlera e investimit do te ishte rreth 500 milion marka gjermane. Kaq. Kjo konference shtypi, shenoi fillimin dhe mbarimin e endrres qe u soll ne Shkoder nga nje bir i saji, por qe nuk u materializua kurre.

Ne vitin 1998, punet filluan me mbare. Firma gjermane “Spacelift” u afrua me vullnetin e mire, duke realizuar takime qe nga prefektura, keshilli i rrethit, Komuna Postribe. Te gjithe ishin dakort dhe e stimuluan kete projekt, me i madhi i realizuar ndonjehere ne qarkun e Shkodres. Me natyren e tyre, gjermanet filluan punen studimore dhe analizuese duke filluar nga perberesit e terrenit, prej nga do te merrej edhe lenda e pare per prodhimin e cementos. Mijera dollare u harxhuan ne keto projekte dhe me ne fund, u arrit ne krye. Dosja voluminoze, ka mese dy vite qe eshte dorezuar ne Ministrine e Rregullimit te Territorit dhe Turizmit. Te gjithe kane firmosur, mbetet qe te vendoset vetem firma e kryeministrit Fatos Nano, por si kryetar i Keshillit te Rregullimit te Territorit te Republikes. Megjithate, sipas fjaleve te kryekomunarit te Postribes, Faz Shabaj, i cili ka kerkuar sqarime per ceshtjen, problemi i Fabrikes se Cementos Postribe, nuk ka kaluar akoma per shqyrtim ne KRRTSH.

Shifra

- Me deshiren me te madhe, banoret e Postribes ishin te gatshem te leshonin 81 hektare toke per tu shfrytezuar nga firma gjermane, qofte per ndertimin e Fabrikes, por edhe per shfrytezimin e tokes per nxjerrjen e lendes se pare.

- Investimi kap shifren 140 milion dollare amerikane, dhe jepej si kredi per firmen gjermane nga bakna prestixhoze, mes te cilave edhe banka amerikane.

- Cilesia e cementos, do te ishte shume e larte e markes 900, dhe ne nje vit, me fillimin e punes, Fabrika do te prodhonte 1.2 milion tone. Garancia e punimeve me kete cemento, eshte shume me e larte e importuara, por edhe cmimi shume me i leverdisshem se i importit.

- Komuna e Postribes, aktualisht ka 1600 familje qe trajtohen me ndihme ekonomike, ndersa qyteti i Shkodres, me shume se 6500 te tilla. Procesi i ndertimit te Fabrikes, do te punesonte direkt 1000 vete, ndersa edhe shfrytezimi do te punesonte po kaq, pra 1000 punetore.

- Rreth 10% e vleres totale te investimit, do te perdorej per ruajtjen e mjedisit ne zonen ku do te ngrihej Fabrika, per te eleminuar rrezikun e cdo ndotjeje te mundshme.

- Si rregull, qe nga koha qe eshte dorezuar projekti ne Tirane dhe deri me sot, Fabrika e Cementos ne Postribe duhej te ishte ndertuar, madje edhe te fillonte prodhimi.

Interesa greke dhe libaneze

Pala gjermane, sic eshte ne natyren e ketij kombi, nuk i ka humbur aspak shpresat, madje nuk eshte stepur. Ata tashme e njohin mentalitetin shqiptar dhe vazhdojne te enden sa ne Tirane, Shkoder, Postribe, nga njera ministri ne tjetren.

Ndersa kryekomunari i Postribes Faz Shabaj, eshte disi me pesimist. Jane interesa greke apo libaneze, na thote ai qe mesa duket pengojne fillimin e ndertimit dhe me pas te shfrytezimit te Fabrikes se Cementos. Me pas te tregon ne detaje te gjitha perpjekjet dhe ecejaket per pergatitjen e projektit, dhe si ka ngecur ai pa u futur ne mbledhje te ndryshme te KRRT-se se Republikes. Madje qe nga koha e zanafilles se projektit me te madh ne qarkun e Shkodres, jane nderruar tre kryeministra duke filluar nga Pandeli Majko, Ilir Meta dhe tani Fatos Nano. Asnjeri, deri ne keto momente nuk e ka shqyrtuar, te pakten per te thene se eshte i papranueshem. Ndersa per te vendosur poshte firmen, as qe behet fjale.

Bisnesi i ndertimit

E gjithe Shqiperia, nga Vermoshi ne Konispol, i ngjet nje kantieri gjigant ndertimi. Pa frike, mund te pohojme se gjate ketyre 13 viteve demokraci, thuajse te gjitha parate e shqiptareve, qofte edhe te emigracionit jane derdhur ne ndertim. Nga nje kolektivizim i jashtezakonshem i komunizmit, sic ishte e natyrshme, u kalua ne nje iniciative privare ne cdo gje dhe per cdo gje. Industria vendase, ne kete drejtim , ishte e rrenuar. Nuk prodhohej asgje, duke filluar nga tullat, hekuri dhe cementoja. Rruga me e shkurter dhe me fitim prurese, ishte importimi, kryesisht nga vendet fiqnje. Sic eshte e qarte, monopolet e keteyre lidhjeve bisnesnore, i kishin ose vete pushtetaret e te gjitha ngjyrave, ose njerez afer tyre. Kuptohet, se nje monopol i tille, pervec se sjell fitime kolosale ne nje vend qe ndertohet cdo dite, do te vije duke minimizuar. Realisht keshtu ndodhi. Vit pas viti filluan te prodhohen tulla ne vend, madje vetem ne Shkoder, ka disa punishme prodhim tullash, tjegullash dhe blloqesh. Tashme, edhe hekuri prodhohet ne nje pjese te metalurgjikut te Elbasanit. Monopoli i vvetem lkryesor, eshte ai i cementos. lIderi i opozites, Sali Berisha, por edhe te tjere, kane bere hapur lidhje te pushtetareve aktuale, deri edhe te sekretarit te pergjithshem Ruci, me monopolet e ndertimit ne Shqiperi. Edhe tonelatat qe hyjne permes tokes, apo detit me anije te ngarkuara me cemento, kane nje visto te gjere nga doganieret. E kjo ndodh vetem kur njerez te gjithepushtetshem, jane pas. Nje mik i imi, i cili ishte i interesuar pikerisht ne kete sfere, prodhimin e cementos ne vend, me tregonte nje dite se per te mos filluar pune Fabrika e Fushe-Krujes, ishte blere nga nje monopolist i madh i cementos, dhe mbahej e mbyllur duke perballuar nje kosto te madhe humbjeje vjetore, disa milione dollare. Komentet jane te teperta, vecanarisht per fatin e Fabrikes se Cementos Postribe.

Epilog

Nje dite, Fabrika e Cementos ne Postribe, do te ndertohet dhe do te prodhoje. Nese do te merziten gjermanet, dikush tjeter do te vije, pasi aty ndodhet lenda e pare e nevojshme per prodhim cementoje. Ndoshta kryekomunar nuk do te jete me Faz Shabaj, do te jete nje tjeter, pasi do te duhet te kaloje mjaft kohe. Nje dite, pushtetaret tane, do te pasurohen shume, aq shume sa do te pelcasin nga shendeti financiar i ngritur ne kurriz te postribakeve, apo shkodraneve. Do te marrin fund monopolet e cementos te pushtetareve tane ne Shqiperi dhe atehere, do te filloje pune Fabrika e Cementos ne Postribe. Sa kohe do te duhet? Kesaj pergjigjeje veshtire ti pergjigjet dikush me saktesi. Megjithate, nje gje eshte e sigurte: kur te filloje punen Fabrika e Cementos Postribe, shtepite e reja ne Shkoder, do te ndertohen me kosto me te ulet dhe pervec kesaj, Veriu do te njohe nje prosperitet shume te madh ekonomik.

 

Blerti DELIJA

 

Lajmi

Nė ditėt e fundit tė dhjetorit 2003, Terezina Summa, e njohur si njė mjeke e shquar kardiologe nė qytetin e saj nė Shkodėr, botoi librin e jetės, “Familja Summa”. Njė histori e shtrirė nė 2 mijėvjeēarė, e njėrės prej familjeve mė tė vjetra tė historisė kombėtare. Nga kjo familje, kanė dalė shumė konsuj, tregtarė, klerikė, mjekė dhe luftėtarė. Ata kanė qenė nga tregtarėt e parė nė Milano dhe nė Shkodėr dhe luftėtarė tė sė resė ngaherė.

Njė emėr fisi shqiptar nė dy mijėvjeēarė

Flitet pėr Familjen e njohur Summa, paraardhėsit e tė cilėve, pėrmėnden qė nė shekullin e XIV. Demetriues Summa, stėr-stėrgjyshi i tyre baron, mundi Stefan Dushanin e madh nė vitin 1331. Mė pas, ata “fshihen” nė histori dhe nė shekullin e XVII, pėrmenden si tregtarė. Kjo familje do tė vazhdojė tė prodhojė pastaj, pa u rreshtur: Diplomatė, priftėrinj, tregtarė dhe mjekė. Kanė lidhje tė ngushtė me Papėt e Romės dhe me heronjtė shqiptarė si Skėnderbeu. Bėmat e tyre, do tė pėrshkonin kontinentin, teksa ata u atashuan pranė personazheve tė mėdhenj tė kohės, si Caresha e Rusisė; apo ndėrsa udhėhiqnin kryengritjet. Njė pinjolle 80 vjeēare e tyre, Terezina Summa, e ka sjellė kujtimin e tyre nė ditėt e fundit tė vitit 2003, me njė monografi tė shkėlqyer, njė model shkrimi pėr pak familjet e Mėdha shqiptare tė mbetura

 

Ben Andoni

Janė disa familje nė Botė, qė kanė pėr detyrė qė tė vazhdojnė njė rrugėtim tė gjatė. Gjaku i fortė dhe destini hyjnor i bėjnė tė pathyeshėm, ndėrsa rrebeshet e historisė thjesht i vadisin rrėnjėt e tyre. Tė tilla familje numėrohen me gishtat e dorės, ndėrsa pėr njė vend janė nga xhevahiret, me tė cilat krenohet. Dhe, qė nė rast rreziku i duhet t’i mbajė si hajmali, pėr tė vazhduar mbijetesėn.

E tillė ėshtė Familja Summa nė Shqipėrinė e Veriut nė Shkodėr. Njė qelizė qė ka zenė jetė qė nga viti 1331 dhe qė vazhdon tė jetojė sot nė disa kontinente. I pari i tyre, Baroni i San Sergios (Shirgji i sotėm, pranė Bunės), Demetrius Summa, e ka pasur tė paimagjinueshme, se ēfarė vrage do tė linin nė histori pinjollėt e tij. Por, vazhdimėsia duket se ėshtė hyjnore. Ai, nė kohėn e tij, mundi rivalin mė tė madh tė kohės, Stefanin Dushanin, mbretin e famshėm serb, qė kohė mė vonė do tė fuste nė zotėrimet e tij tė gjithė Ballkanin. Familja Summa duket se reziston bashkė me tė gjitha bashkėvendasit e tyre, qė flisnin tė njėjtėn gjuhė dhe ndanin tė njėjtat shqetėsime. Qė nga ai vit, trashėgimtarėt e Summajve nuk pėrmėnden shumė, pėrveē se nė vitin 1600 me Kolė Summėn. Ai pėrmėndet si tregtar i nderuar dhe njė pasanik i madh i qytetit tė Shkodrės dhe Ulqinit. Pasardhėsit e tyre do tė vazhdojnė me emra tė tjerė tė nderuar, qė do tė jenė nga tė gjitha profesionet e nderuara tė kohės. Nga fotografitė, qė janė ruajtur nė shtėpi dhe qė kuptohet se pėrfshijnė njė trashėgimi tė paktėn 100 vjeēare, tė ndjekin vėshtrime burrash me veshjet mė moderne tė kohės, nė studiot e fotografėve tė ndryshėm nė Vjenė, Milano, Piza, Padova, Raguza etj.

Libri

Qė 13 vjeē e ka bluar nė mėndje, Terezina Summa, historinė e Familjes sė saj, me tė cilėn pa dashur ėshtė pėrshkruar dhe njė pjesė e historisė sė vendit. Pak ditė mė parė, kur libri ėshtė botuar kėndshėm nga “Florimont”, ai ka zenė njė vend tė nderuar, nė mes tė pak botimeve tė kėtij lloji. Falė pėrkushtimit dhe profesionalizimit tė lartė dhe pavarėsisht pasionit amator tė autores. “Kur mė vdiq halla, unė isha edukuar me tregimet e saj tė mahnitshme, pėr fisin. Qė atėhere, kisha dėshirė tė madhe, qė tė mos e lija fisin tim tė humbte”, ka thėnė autorja e kėtij libri. ”Ky punim asht thjesht nji pasqyrė, ku mund tė admirohet e kaluemja e tė parėve tonė dhe tė sillemi tė kontrollojmė vetvehten, qi tė mos devijojmė, por tė ndjekim me pėrkushtim shembullin e traditat e familjes sonė shekullore dhe tė lidhemi me tė sikur shermasheku me lisin, deri nė vdekje”. Kėtė punė, qė e ka nisur i vėllai i saj Agustini, “i aksidentuar” nė kushte ende tė panjohura pėr familjen. Kėtė kujdes tė tij, Terezina e vazhdoi duke mbledhur dokumenta tė ndryshme pėr Familjen e saj. Qė nga arkivi i Shtetit dhe duke vazhduar me trashėgiminė fantastike tė arkivit-thesar tė Familjes Summa. Pas shumė viteve, kėtė pasion, kardiologia 80 vjeēare, e ka pėrmbushur me shumė pėrkushtim, duke dhėnė njė libėr, qė ka parametra tė mirė profesionalė. Ajo vetė ka nguruar nė vlerėsim dhe me modestinė e fisme, i ėshtė shmangur nė libėr, lavdeve pakuptim tė fisit tė saj. Nė fakt, njė detyrė, qė do tė dukej e tejkaluar, po tė mendosh back-ground e njerėzve tė saj. Libri pėrmban origjinėn e familjes, lidhjet e saj me Papėt dhe Kastriotėt, Pemėn gjenealogjike tė familjes. Nė libėr zenė vend Summajt si diplomatė; Lėvrues tė gjuhės shqipe; Luftėtarė; Profesionet e tyre; Shtėpitė; Jetėt private dhe persekutimin dhe nė fund edhe Varrin ose jetėn e amėshuar. Librin e ndjek njė bibliografi e pasur, qė i jep vėrtetėsi dhe shumė seriozitet botimit, qė i ka marrė autores sė nderuar rreth 40 vjet pėrpjekje tė parreshtura.

Hija e tyre

Hija e fisit Summa (Suma do tė thirrej nė vitet e diktaturės) do tė kalonte shumė mbi ngjarje tė kohės. Ata, si pak kush, kanė lėnė gjurmėt e tyre nė historinė kombėtare vazhdimisht. Kanė qenė luftėtarė, lėvrues tė shqipes, diplomatė tė nderuar, tregtarė, mjekė dhe klerikė tė njohur. Cilėsirat mė tė mira tė racės, qė shtoheshin me shkollimin e mirė dhe gjėndjen ekonomike, i bėri ata, qė tė aktivizoheshin nė shumė fusha njėkohėsisht. Lirshmėria e tė folurit nė disa gjuhė, kontaktet e mėdha me Perėndimin, trashėgimina, ishin elementė qė i dallonin nga bashkėkohėsit e tyre nė periudha tė ndryshme. Kjo i bėri ata, qė tė vlerėsonin vendin e tyre Shqipėrinė, si njė vend, qė duhet tė kishte dinjitet.”Edhe kur qenė prelatė dhanė shembullin e tyre tė pėrvujtnisė, edhe kur qenė tregtarė dhanė shembullin e bamirsisė, edhe kur qenė politikanė u pėrpoqėn pėr njė moral politik”, shton autorja e librit Terezina Summaj. E gjithė kjo trashėgimi nuk mund kurrsesi qė t’i shpėtonte udhė pėrshkruesve tė huaj. Historianėt e mėdhenj Jireēek dhe Shuflaj, apo klerikėt si At Valentini do t’i pėrshkruanin gjatė nė librat e tyre, pinjollėt e ndryshėm Summaj. Ndėrsa, Lir dhe tė tjerė do tė pikturonin disa prej tyre.

Pak histori

Mbiemri “Sumė” ekziston si fjalė e rrallė dialektike nė foklor dhe ka kuptimin majė kodre, ndoshta nga burimi latinisht “majė e lartė” (summa) apo me njė kuptim tjetėr, kėsaj rradhe ushtarak:”Autoriteti, komanda e lartė”, vėren autorja. Vijėmisinė shqiptare tė fisit, ajo e argumenton me toponimin “sumė”, qė ėshtė e pėrhapur nė Shqipėrinė Veriore si nė Drisht, Nėnshat, Zadrimė, Barbullush, Krujė, Blinisht, Velipojė e tutje. Autorė, qė nga Barleti i famshėm deri tek Noli e Kristo Frashėri, prekin dėndur prejardhjen e kėtij fisi. Nė “Acta et Diplomata”, nė njė dokument tė 14 prillit 1332, thuhet se “Demetrius Summa quidam natione haud dubbie albaniensis” (Demetrius Suma padyshim shqiptar). Shuteriqi gjen njė material tjetėr pėr vitin 1300, kur pėrmend pėrsėri ata. Madje, ai gjen se Dom Nikollė Summa ėshtė ambasador i Gjon Kastriotit nė Raguzė. Shuflaj i vendos Summajt, si familje patrice nga qyteti i Drishtit (Drivastos Antica) me kryevėnd Sumėn. Shuflaj vetė mbante lidhje me Balshajt e Zetės, Dukagjinėt e Lezhės dhe me Familjen Summa, nė bregun verior tė Bunės. Qė nė vitin 1368, pjesėtarė tė familjes Suma, jetonin nė Shkodėr dhe ishin tė ardhur nga Drishti. Kurse Jireēek, shkruan autorja, njė mediavalist i shquar i historisė sė shqiptarėve, emrin e Familjes Summa e pėrmend thjesht si emėr romak. “Ajo qė i vė vulėn shqiptarsisė sė fisit Suma pėr kėtė periudhė ėshtė Papa Nikolla V, i cili mė 20.09.1451 emėronte Nunc Apostolik, franēeskanin e shquar shqiptar Eugjen Summėn”, vėren autorja. Summajt pėrmėnden nė rregjistrin e Kadastrės sė Shkodrės dhe nė Krisobulėn e Deēanit, qė nė 1355, si shqiptarė. At Valentini cilėson se ky fis e mban origjinėn nga Drishti me tri degė: Dega Mirditė, Pult e Postribė;b.dega Bregu i Bunės (Shirgj e Barbullush);c.dega Tuz-Grudė. Lidhja e tyre me papėt ėshtė e kahershme dhe po ashtu dhe me Kastriotėt. Papa Nikolla V mė 1451 dhe Papa Kalisti III dėrgojnė pranė Gjergj Kastriotit, diplomatin e tyre nė veshje tė Nuncit, Komisarit Apostolik e Inkuizitor tė Pėrgjithshėm “fratin Eugje Summėn, shqiptar me fis e gjak”. Ky mbahet si  njė nga pinjollėt mė tė nderuar tė fisit, jo vetėm pėr shkak tė ofiqit, por edhe personalitetit tė tij. Pas tij, vijojnė klerikė dhe diplomatė tė njohur. Pa vazhduar njė linjė kronologjike tė tyre, gjė tė cilėn e ka bėrė mjeshtėrisht autorja, Summajt ishin diplomatė shumė tė njohur. Jakov Suma i paraqitet Carinės sė Rusisė mė 1759, ku i kėrkon qė shqiptarėt tė bashkohen nėn flamurin e Rusisė. Ky personazh i njohur ėshtė zėvendės konsull i Venedikut nė Shkodėr. Ai ėshtė i zgjedhur nga Kara Mahmut Bushatliu. Kola i vėllai i tij ishte zėvendės konsull i Britanisė nė Shkodėr. Tė njėjtėn detyrė ka kohė mė vonė dhe nipi i tij, djali i vėllait, Antonio. Kola, njė nip tjetėr, ėshtė po konsull i Britanisė sė Madhe nė Shkodėr. Kėshtu vazhdojnė Ndreka dhe tė tjerė, por pėr Venedikun. Pa asnjė dyshim, pėr shkak tė shkollimit, ata janė edhe lėvrues interesantė tė gjuhės shqipe dhe kjo pėrmėndet nga autorė tė ndryshėm. Tė cilėt kanė parė se nė arkiva ruhen edhe letrat e tyre korrespondenciale. Ato i pėrkasin gjysmės sė parė tė shekullit tė XIX dhe janė letra tė brėndshme tė familjes Suma. Familja, ndėrkohė, ka nxjerrė luftėtarė tė ndershėm dhe shumė patriotė; aqsa ka edhe tregtarė tė nderuar dhe shumė mjekė me emėr, ku e fundmit nga mė tė pėrmendurat, mbetet edhe autorja e librit, Terezina Summa.

***

Nga hapėsira, ku qėndron sot nė Perash, shtėpia e pasardhėsve tė Summajve ka shumė dritė. Njė dritė natyrale, qė duket se shkon me dritėn e madhe hyjnore, besimtarėt e sė cilės Summaj, shkojnė jetėn kahmote. Kėtu jeton Doktoresha Terezina dhe Henriku, vėllai i saj mė i ri. Nė kėtė shtėpi ka njė “thesar” vlerash, dijesh, por mė shumė dashurish. Ku mė e madhja ėshtė ajo pėr Zotin ose pėr binomin, qė ka mbajtur derėn e fisit gjithkund hapur “Fe e Atdhe”.

Terezina del vetė pėr tė hapur derėn dhe pėr tė pėrcjellė miqtė, qė e nderojnė. Shtrėngimi i dorės sė saj, tė duket se, tė afron me njė pjesė tė historisė sė Shqipėrisė, qė ti e prek. Pastaj mbyllet dera…dhe Familja Summa vazhdon tė jetojė historinė e saj tė pėrditshme mijėvjeēare. (Fund-dhjetori 2003-Shkodėr)

Pse e shkrova historinė e Fisit

Flet Terezina Summa, autorja e librit kushtuar fisit tė saj. Si e mbajti tė pashuar dėshirėn pėr 40 vjet dhe si arriti, qė tė pėrfundonte kardiologia 80 vjeēare, librin kushtuar “Fisit Summa”

Terezina Summa ėshtė njė grua e bukur, qė i ka  kaluar kufijtė e 80 viteve. Nė Shkodėr e njohin pėr njė nga mjekėt mė tė mira kardiologe dhe njė nga pasardhėset dinjitoze tė Familjes Summa. Pjesa mė e madhe tė cilėve tashmė janė nė histori, apo kanė filluar jetėn e vėrtetė nė amėshim. Qė 70 vjet tė shkuara, nė kokėn e saj fisnike, ėshtė mbėshtetur njė ėndėrr, e cila mori jetė, vetėm nė vitin 2003: Botimi i historisė sė familjes sė saj. Ajo e kurorėzoi kėtė histori, tė nisur nga i vėllai i saj i ndjerė, Agustini, tė cilit i ka kushtuar edhe librin e jetės “Familja SUMMA”. Terezina ka mbajtur gjallė traditėn e familjes, teksa ka kėmbėngulur pėr dhjetė vjet me rradhė, vetėm pėr tė fituar mundėsinė e shkollės sė lartė nė mjekėsi. Dhe, si ndodh me pasionet e mėdha: Ajo nuk dėshtoi, por i dha Shqipėrisė dhe qytetit tė saj, njė nga doktoreshat mė tė mira kardiologe. Ėndrra e dytė ishte thirrja e gjakut, qė ajo e materializoi me librin e fundit. Me kėtė, ajo i ka bėrė homazh pėrveē fisit tė saj dhe racės shqiptare, pėr tė thirrur nė apel bėrjen e punėve tė tilla. Ku modestia dhe nderimi pėr paraardhėsit ėshtė homazh sė pari pėr Shqipėrinė.

Njeh mirė pesė gjuhė (Italisht, frėngjisht, anglisht, gjermanisht dhe rusisht) dhe ka njė kulturė tė trashėguar dhe qė e fiton pėr ēdo ditė, me shumė pėrkushtim. Terezina ka treguar me kėtė libėr, se ē’mund tė bėj njė njeri i sėrės sė saj. Fatkeqėsisht, kėta njerėz janė tė pakėt dhe kjo e bėn ndėrmarrjen dhe qėnien e saj tė nderuar, pėr ēdo kohė tė respektuar.

Sa vite ka qė fle nė mėndjen tuaj, ideja e njė libri tė tillė?

“Qė nė moshė shumė tė re. Domethėnė… kam kenė nja 13 vjeē, kohė kur mė ka vdekur halla. Ideja ishte pėr me mbajt mėnd, me ba qė tė pėrjetėsohet origjina, dhe me ba qė familja jonė tė njihet, se kush jemi. Dhe, mos me kenė si ato familjet, pra, qė tė mos hupi dhe tė mos harrohet si familje. Idenė mė parė e ka pasur dhe vėllau jem, Agustin Suma. Ky biles ka punuar nė muzeumin e qytetit. Kujtoj se, nė ēlirimin e vendit nuk i jepte fonde Komiteti, sepse ishte viti 1945, dhe ai vetė, duke mos iu dhėnė ato fonde, mori njė dhomė tek halla jonė, nė shtėpinė e Bep Murzhanit, dhe atje hapi muzeumin e parė. Kuptohet se u bė drejtor i tij. Ai ishte muzeumi i parė i Shkodrės, historik dhe etnografik. Ky ėshtė marrė me etnografi mė shumė, por edhe me histori dhe ka qenė nė Itali. Ishte i apasionuar pas muzeumit, por ka qenė avokat me profesion. Nė kohėn e luftės, ne kishim frikė se ishte viti 1943-1944, prandaj e kėrkuam qė tė kthente nė Shqipėri. Atje, atij, i takoi me ndejt vetėm dy-tre vjet. Ne i kemi mbajt ende librat e tij”.

Pėrveē jush e kishte edhe Agustimi kėtė ide?

“Agustini e kishte pasur mė pėrpara kėtė ide, unė thjesht vazhdova punėn e tij. Ai vdiq “aksidentalisht”, nė njė aksident tė provokuem, nga 1949. Mua mė kishte mbetur njė peng, sepse edhe ai kishte grumbulluar diēka. Ai punonte me pasion vetė nė muzeum dhe punonte dėndur nė arkiva. Madje, unė dokumentin pėr Jakov Sumėn, e kisha prej tij. E kam marrė nga Arkivi i Shtetit. Eshtė e rregjistruar nė faqet e para tė librit”.

Kur nisi tė skicohej libri, kur filluat, qė tė hidhnit shėnimet dhe strukturėn e tij?

“Nė kohėn e Partisė sė Punės. Por, vetėm se ishte njė ide, sepse unė nuk kisha si me thėnė dhe nuk mund t’ja besoja kurrkujt, pėr me i dhėnė materialin tem. Tė gjithė kohėn, jam pėrpjekur pėr tė grumbulluar e grumbulluar, gjithmonė e mė shumė material. Kjo ishte disi e kollajt me u ba, sepse ishte njė punė familjare dhe kisha edhe kushurijt e mi qė ndihmonin. Nga kėta ishte edhe Karlo Suma, qė ka dashur tė bėjė diēka. Unė vetė kam studiuar shumė dhe shkoja hulumtoja shumė libra, pasi e kam pasur pasion si njeri. Nga ana tjetėr, doja me plotėsu edhe dėshirėn e vėllait tem Agustin. Edhe ai vetė donte tė bėnte njė libėr”.

Nė familjen tuaj, ēfarė dokumentash ka pasur pėr historinė e familjes?

“Ēfarė tė them?! Unė nuk mund t’i tregoj tė t’ana. Vetėm se ka libra, korrespondenca qė nė 1700, qė ka pasur doktori i parė i fisit, qė ka qenė Kolė Heqimi (Summa). Ai ka qenė stėrgjyshi im. Ne kemi fotokopjet e tė gjithave letrave, qė shkruante qė nė luftėn e Vidinos, ku ai ka shkuar me vezirin e Shkodrės mė 1824-1828 (afėrsisht?). Ato janė dokumentat tona, mandej ato qė kanė folur tė tjerėt pėr ne. Janė tė shkruajtura nė shqipen e vjetėr dhe numėrohen si shkrimet mė tė vjetra shkodranēe. Janė letra tė shkruajtura qartė dhe me alfabetin latin, por njė fije mė tė vjetėr, kuptohet. Ne i kemi dokumentat e gjyshit, qė mė 1789”.

Summajt, ēfarė profesionesh kanė aplikuar mė shumė?

“Pėr sa i pėrket familjes sonė, unė se di se kanė qenė shkrimtarė. Por, ata kanė bėrė shkollėn dhe e kanė pasur tregtinė shumė tė pėrparuar. Ata kanė qenė ndėr tė parėt tregtarė, qė kanė qenė nė Milano. Atje kanė pasur dhe shtėpinė e vet dhe sot ėshtė ende “Rruga Sumaj” nė Milano. Henriku (I vėllai) ka shkuar vetė dhe e ka parė nė Milano. Janė dy degė kryesore tė familjes. Ndėrsa i jati ka dalė doktor, tė tjerėt u ka pasur ėnda tregtinė. Kanė pasur gjėndje tė mirė, kuptohet, qė kanė vazhduar tregtinė”.

Summajt pėrmendet nė Rusi, dhe nė Itali, po ku tjetėr?

“Nė Itali ka shumė. Kjo ka mundėsi, sepse nė kohėn e Turqisė kanė shkuar shumė dhe prej tyre ka nė Udine, Milano, Padova. Kena qenė mė tė lidhur me ata, qė kanė dhėnė e marrė shpejt. Kemi dhe kėta tė fundit, kėta tė kanalit tė Angjelin Summės. Ky ishte demokrat dhe kėta kanė ikur nė kohėn e Fan Nolit. Ata kur ra ky, ikėn nė Paris. Fillimisht Angjelini shkoi nė Vjenė me gjithė familje dhe me tre fėmijėt e tij. Mė pas, kanė pasur frikė se i vrisnin dhe ikėn nė Paris. Ai vetė ka vdekur nė metronė e Parisit. Thuhet aksidentalisht... Ai ka lėnė dy djem njė vajzė. Njėri ka vdekur nė Barcelonė nė 1993 dhe ka qenė doktor; tjetri Franon nė Amerikė dhe nė Kanada; vajza ėshtė nė Bruksel”.

Kush ka qenė njeriu, qė ju ka ndihmuar mė shumė pėr iniciativėn tuaj?

“Ka qenė halla ime Luēie Summa. Kjo ka qenė murgeshė shtėpie. Mė pėrpara familjet e pasura, si ne, linin nga njė murgeshė shtėpie. Unė jam rritur nėn kujdesin e saj. Unė kam pasur nėnėn qė shėrbente, por isha e lidhur mė shumė me hallėn. Madje flija me tė. Edhe kjo kishte shumė kulturė, sepse tė gjithė kanė qenė nė Itali dhe nė Venedik. Pėr ēdo  kohė shkonin atje. Tė gjithė tė parėt e kanė mbaruar shkollėn nė Venedik dhe nė Milano. Disa kanė filluar shkollimin nė vend ndėr jezuitė dhe pastaj kanė vazhduar andej. Tregimet e saj ishin tė bukura dhe ajo mė ka ndihmuar shumė pėr ndėrmarrjen time”.

Po vėllezėrit e tjerė, ju kanė ndihmuar?

“Askurrkush. S’mė ka ndihmuar kurrkush. Njė vėlla imi mė ka lėnė disa dokumenta. Por, ai ka vdek herėt. Nuk ka qenė i martuem. Unė e kam bėrė librin nė kujtim tė tij, sepse ai kishte qejf ta bėnte dhe kishte idenė”.

Si i shikoni paraardhėsit tuaj, nė raport me bashkėvendasit ?

“Ata me tregtinė e tyre kanė shkuar deri nė Bishtin e Pallės. I kanė aktivizuar tė gjitha brigjet e detit tė Shqipėnisė. Kanė qenė nė Ulqin. Por, kanė bėrė dhe njė fshat me emrin e tyre. Kanė kenė dhe nė Maqedoni dhe janė hapur shumė dhe mė tej. Dua tė them se kanė qenė shumė tė kulturuar dhe i ka dashur shumė populli. Kanė qenė tė gjithė tė vėmendshėm ndaj halleve tė tij. Nuk i kanė parė shumė dasitė fetare. Kur bėnin gostat kėta, atėhere ftoheshin tė gjithė pa pėrjashtim. Madje bėnin dy gosta: Pėr myslimanėt ditėn e premte dhe pėr katolikėt ditėn e hane. Kur ishte dita e premte, ftonin njerėz, pėr tu bėrė gostat tamam. Dhe, nuk i pėrzinin as nė gosta dhe as kurrkėnd”.

Sa e ndjen vlerėsimin e shkodranėve pėr familjen?

“Kur e kanė marrė vesh, se do tė nxjerr kėtė libėr, mė kanė thėnė se kur do ta nxjerrėsh, mė kanė “nervozu”, pėr ta bėrė sa mė shpejt. Kuptohet se nė kohėn e Partisė nuk mund tė bėja gjė. Mandej, nė kėtė kohė, ka pasur edhe njerėz, qė donin ta pėrvetėsonin librin tim”.

Ēfarė do tė bėjė mė mirė, sikur tė filloje nga fillimi?

“Mė duket se i kam plotėsu tė gjitha. Kėshtu e kam idenė. Njeriu nuk ėshtė i kėnaqur asnjėherė dhe don shumė e mė shumė, qė tė flasė dhe tė thotė. Unė jam marrė mė shumė mjekėsinė dhe nuk mė takon, qė tė bėj mė shumė pėr kėtė punė”.

Keni pasur ndonjė model pėr hartimin e tij?

“Nuk kam pasur kurrfarė njė model. Janė gjėra spontane, qė vinė vetė. Bile thonin ata qė mė kanė kėshilluar, se ėshtė i vetmi libėr, qė po bėn ti...”.

Nuk je bazuar tek ndonjė nga botimet e familjeve tė tjera?

“Jo nuk jam bazuar, tek asnjė prej tyre. Ky ėshtė thjesht libri im.”

Keni fshehur pėr shumė kohė dhe talentin pėr tė shkruar. Do shkruani prapė?

“Nuk e di. Por me shkrujt prapė?! Mė kėrkojnė nė Radio Maria me bėrė disa pyetje rreth mjeksisė. Mė kanė thėnė edhe me bėrė disa leksione. Unė vetė, u kam thėnė se nuk ėshtė bukur kėshtu. Mė mirė do tė ishte me pyetje. Pėr dy ditė kam grumbulluar edhe disa materiale, me ato qė kėrkojnė ata”.

Ēfarė bėn gjatė ditės Terezina Summa?

Nuk jam e kėnaqur fare me sa di. Dua tė di gjithmonė diēka tė re. Edhe librat, “nuk mė dalin” gjithmonė, prandaj shikoj libra tė rinj, ndjek shumė televizorin, ndjek radion dhe tė rejat e tjera.”

Ēfarė mban ende pėr tė botuar?

“Kam ditarin tim. Por, janė gjėra krejt personale. Do ta pėrgatis, por don kohė…(qesh) Por, a e di, ėshtė marre me dit, punėt e mia njerėzit”

 

Njė model pėr librat e kėtij lloji, qė priten tė shkruhen

Flet Dr.Moikom Zeqo, botuesi dhe njė nga njerėzit, qė e mbėshteti nė punimin e saj

“E kam njohur gruan e nderuar Terezina Suma nė vitin 1978. Nė atė kohė, kisha nisur njė aksion vetjak pėr tė ndjekur pikturat e vjetra  nė Shqipėri. Kisha qenė nė Korēė; kisha qenė nė Vlorė; dhe kisha zbuluar disa piktura tė vjetra nė Durrės. Por, befasia mė e madhe ishte nė Shkodėr dhe pikėrisht  nė shtėpinė e Terezina Sumės. Ajo mė priti mirė. Ishte njė nga mjeket mė tė nderuara tė zemrės nė Shkodėr dhe me ēiltėrsi mė tregoi thesarin e shtėpisė sė saj, qė ėshtė njė thesar i shumėfishtė: Etnografik, historik dhe pikturik. Dispononte shumė piktura. Mbaj mėnd Krishtin nė Kopshtin, quhej “Krishti nė gjethet e manit”. Ishte njė pikturė e njė piktori venecian. Duhet tė ishte e shekullit tė XVII. Befas, pashė njė miniaturė tė jashtėzakonshme tė njė vajze tė re, e cila quhej Terezina Bojaxhiu. Terezina Bojaxhiu nuk ishte gjė tjetėr veēse emri i Nėnė Terezės. Unė nga shtypi i Kosovės isha informuar se kush ishte Nėnė Tereza. Pak kohė mė vonė, Nėnė Tereza mori edhe Ēmimin Nobel. Unė e fotografova kėtė pikturė tė vajzės sė re, qė quhej Terezina Bojaxhi, apo Bianki dhe e botova nė gazetėn “Bashkimi”. Kam qenė i ndėrgjegjshėm se botoja njė portret tė rinisė, njė portret laik, kėshtu e kam shkruajtur, qė nė vitin 1978, paēka se ishte njė herezi. Por, i bindur qė nuk njihej nė Shqipėri dhe nuk do tė mė hapte telashe. Unė e bėra kėtė, pikėrisht nga mosnjohja, qė kishin tė tjerėt. Unė jam krenar, qė kam botuar portretin duke menduar se ishte i Nėnė Terezės. Vetėm mė vonė, duke patur dyshime, nuk ishte fjala pėr Tereza Bojaxhiun, siē ishte Nėnė Tereza, por flitej pėr njė Terezė mė tė vjetėr. Kėtu ėshtė edhe sekreti i origjinės sė vetė Nėnė Terezės, qė ka lindur nė Shkup, nga njė familje nga Prizreni. Dhe, nga vetė dėshmia e vėllait tė saj, origjina ka qenė nga Shkodra nga Shiroka. Pastaj kam gjetur arkiva tė tjera pėr Terezina Bianki, qė e tregon atė dhe me njė reputacion fetar. Ajo mbante dhe pesė murgesha dhe ėshtė marrė dhe vetė me pikturė. Ajo ka njė pikturė tė Shėn Agustinit, njė pikturė tė Gjon Pagėzorit. Ajo ėshtė njė figurė qė ka kontribuar pėr shkollat, madje dhe pėr rrugėn Shkodėr-Lezhė; ose ka paguar kėmbanėn e njė Kishe; ka pritur Ndre Mjedėn dhe ka vdekur nė Venedik. Kohė mė vonė, gjatė vitit 2003 kam shkuar disa herė nė shtėpinė e Terezina Sumės dhe i thashė: Vėrtetė e kam botuar shkrimin e kėsaj pikture, duke menduar se ishte fjala pėr njė pikturė laike tė Nėnė Terezės. Por, tani e kuptoj qė ėshtė fjala pėr njė Gonxhe Bojaxhiu tjetėr, qė ėshtė njė parathėnėse e Nėnė Terezės. Gjatė kėtyre bisedave, ajo mė informoi, se kishte bėrė njė libėr nė dorė pėr “Familjen Summa”. Jam shumė krenar, qė e kam ndihmuar pėr botimin e librit, qė ėshtė njė libėr substancial, sepse ėshtė njė modul pėr tė shkruar pėr Familjet e Mėdha tė Shqipėrisė, ato me tradita shekullore. Nė kėtė familje ka poetė; ka klerikė tė mėdhenj, qė nga koha e Anzhuinėve, koha e Gjergj Kastriot Skėnderbeut; ka konsuj, qė kanė qenė nė Venedik, nė San Petėrburg, madje deri nė Lisbonė tė Portugalisė. Familja ka njė numėr tė madh librash tė vjetėr; ata kanė njė numėr tė madh pikturash, dhe relike familjare, qė i kanė pak familje tė tjera nė Shqipėri. Mė ka bėrė pėrshtypje, pėrkushtimi i madh i Doktoreshė Terezina Summės, njerėzve qė iu ka shėrbyer. Ajo tani ėshtė mbi 80 vjeē, por modestia e saj ėshtė e madhe, ku i ėshtė dashur shfrytėzimi i shumė materialeve, dhe pėr njė kohė pėr 30-40 vjet. Ajo e ka shkruar librin shumė objektive pa superlativa dhe pa ndėrhyrje emocionale, pėr tė bėrė komentin e kėtyre fakteve. Botimi i kėtij libri ėshtė kryevepra e saj, e jetės sė saj, sepse ėshtė e fiksuar sipas parimit latin:Ēdo gjė e shkruajtur mbetet”. Mendoj se ky libėr do tė hapė hulli tė reja pėr tė shkruajtur, libra pėr familjet e mėdha tė Shqipėrisė”.  

 

Ku jetojnė sot, pinjollėt Summa

Ata jetojnė nė shtėpinė e Angjelin Agostin Summės, paraardhėsit tė tyre. Terezina e pėrshkruan kėshtu shtėpinė ku jeton

Ndodhet te Arra e Madhe karshi Shkollės “Dėshmorėt e Prishtinės”. Trashėgimtarėt e kėtij djali mė tė vogėl tė Agostin Sumės, Angjelinit janė: Agostini, Terezina, Gjysepina dhe Enriku.

Kėsaj shpi, pėr t’ju pėrshtatė kohės, ju ba rikonstruksion para 35 vjetėsh. Megjithatė, ēdo gja e bukur dhe me vlerė artistike antike asht rujtė me kujdes dhe asht sistemue aty ku i pėrkiste.

Dera e oborrit asht e madhe, e punueme mirė nė dru, e fortė dhe me dy kapakė, rezja ėshtė e punueme bukur. Ka pullaz me tjegulla. Sa hapet dera tė mbėshtjell pėrshtypja e njė hapėsire tė pafund drite (sepse oborri asht shumė i madh). Majtas janė pemėt dhe tė ngjan me hyrjen nė nji pyll. Djathtas, drejt shtėpisė, asht nji rruginė relativisht e gjanė me dritė dhe aromė tė trėndafilave nė dy krahėt e saj. Nga drita e fortė kalojmė nė errėsirėn e shėmshirėve, qė zėvendėsojnė drandofillat nė tė dyja anėt e rruginės. Ky korridor terhjekes asht gati dhjetė metra i gjatė. Pak para se me arritė te shtėpia, prapė dalim nė dritė. Nė tė majtė, ke njė pus tė vjetėr, qi nga koha asht sheshue. Pranė tij rrin plot madhėshti njė qyp madhėshtor, pėr vaj ullini me kapacitet prej afro njėqind litrash. Ky qyp asht nji kryevepėr artistike, me vjezgat e kapakut tė zbukuruara nė formė kėrmilli. Asht me tė vėrtetė shumė i madh dhe shumė i vėshtirė me u spostue. Bri kėtij qypi asht edhe gryka e pusit shumė antike, e skalitun nji cope nė gur dhe me disa ornamente tė thjeshta simetrike. Afėr shtėpisė, rreth saj, e sidomos nė hymje ka pemė e lule gjithfarėsh. Aty ndodhet  edhe lugu i madh i gurtė. Harqe guri tė punuem bukur, gjyle hekuri e guri me dimensione tė ndryshme etj. Sa hyn nė shtėpi tė bjen nė sy statuj e njė fėmije nė mermer tė bardhė, punuem shumė bukur. Kjo hymje ka edhe njė pasqyrė rrumbullake nė mur, me mulazhe greke e romake tė vendosuna aty-kėtu. Kur ngjitesh trembėdhjetė kambė shkallė, hapet ēardaku i madh. Nė ballė majtas, ndodhet pasqyra e madhe shumė e lartė, qi arrin gati nė tavan, e zbukurueme me ornamente tė punueme nė allēi: lule, luaj etj. dhe nė ballė lart paraqet figurėn e njė burri me kunorė lari. Kjo pasqyrė trashigohet qysh nga shekulli XVII, asht funksionale dhe shumė pak e damtueme. Nė ēardak ndodhet edhe llampadari i madh porcelani me qirinj, rreth katėr rafte nė mur, me kapakė tė punuem nga artizanat ma tė zgjedhun. Ato flasin pėr disa brezni, ka kapakė dritaresh, kapakė arka nusesh: nga ma e vjetra me qeparisa dhe zogj e deri te ato tė malcis dhe katundit. Ka edhe djepa malcorėsh tė punuem shum bukur. Po tė hyjmė nė dhomėn e pritjes nė njifarė mėnyre hyjmė nė muzeun personal tė familjes. Aty gjenden pikturat portrete tė piktorit Delacroix, qė paraqesin Agostin Sumėn me kostum kombėtar, Gjon Muzhanin, Tereza Sumėn (Biankun) etj.

 

Gjenealogjia e tyre (e shumė-shkurtuar)

*Demetrius Summa-Nė vitin 1331 njihet si fisnik i Shirgjit me titullin baron.

*Kolė Summa. Nė vitin 1600 pėrmėndet si tregtar i zoti e pasanik i qytetit tė Shkodrės, Ulqinit e rrethinat.

Nga ky erdhi Jakė Kolė Summa (shek XVI-diplomat). Nga Jaku erdhi Mark Jak Summa (tregtar).

*Marku la tre djem: Jak Mark Summėn (konsull i Venedikut-1796), Andrean me tre djem dhe njė vajzė (Antonin, Palin e Pjetrin) dhe Kolė Mark Sumėn (Doktori i Bushatlliut 1765-1832).

*Dr. Kolė Summa la Gjonin, Agostinin dhe Franēeskun dhe njė vajzė Rozėn. Djemtė shkuan nė Institutin e Lartė Komercial nė Milano.

Nga Gjon  Kolė Summa (Tregtar nė Itali) erdhi Nikola. Ky ishte konsull i Britanisė deri mė 1917 nė Shkodėr. La pesė djem dhe tre vajza (Vitoren, Pinėn, Enmilin, Luigjin, Ernestin, Loron dhe Gjonin.

*Nga Agostin Kolė Summa erdhėn tetė trashėgimtarė: Ninia, Luēija, Zef, Cina, Filip, Jak, Pina dhe Angjelin.

Nga Franēesk Kolė Summa erdhėn gjashtė trashėgimtarė Karlo, Gasprin, Danin, Lizėn, Tonin dhe Marinė.

*Tė vetmit Summaj (katolikė) me emėr tė tyre janė stėrnipėrit e Kolės. Nga Angjelin Agostin Summa ėshtė edhe autorja e librit. Ndėrsa i vėllai i saj Henriku i ka vėnė emrat e paraardhėsve tė tij Agustinit dhe Angjelinit, tė bijve tė tij dhe Summajve tė rinj, tė mijėvjeēarit tė tretė.

 

Tė jemi e mira e vetes, jo e tė tjerėve

Shumica e shqiptareve, jane ndregjegjesuar se gjendja e sotme eshte bere e padurueshme dhe kerkon zgjidhje nje ore e me pare, sepse tentakulat e krimit, pergjithesisht e keqja, pra antimorali, jane shtrire kudo. Sic e kemi theksuar edhe me pare, tentakulat e krimit jane shtrire ne cdo qelize te jete shqiptare e deri tek disa konsullata, ambasada, fondacione ose shoqata te huaja e perfaqesuesit e tyre ne vendin tone. Fitimet e tyre antiligjore prandaj keta te fundit japin deklarata pro kesaj qeverie e kesaj gjendjeje te poshteruese e te padurueshme per ne shqiptaret evropiane. E ne, c’eshte me e keqja, ushqehemi me pallavra te ndryshme, nuk kemi guximin t’ua themi troc se jemi shtet sovran, antar te perhershem te OKB-se me te drejta te plota si shtetet perendimore dhe nderhyrja e ambasadoreve e ndryshem nuk lejohet. Kete perfaqesues te huaj e dine, por duhet te thone qe aleati i vetem ne luften kunder terrorizmit global, ishte dhe mbeti kombi shqiptar dhe jo qeveria shqiptare. Ne shqiptaret kemi parimet morale te trashiguara, ai qe na mbron nje here sic eshte clirimi i Kosoves, ja shperblejme 100 here. E pra na duhet ta dime se qeveria nuk ka asnje merite per solidaritetin total ne mbeshtetjen e luftes kunder terrorizmit. Por ne s’ duhet te heshtim per gjendjen e sotme, pra duhet te flasim, te bertasim me te madhe se shqiptaret duhet te jetojne dhe te kene shtetin e tyre te zhvilluar evropiano-perendimor sic e kane Amerikanet e shume shtete te Evropes, e te mos jemi sic thote nje fjale e vjeter: “E mira e te tjereve dhe e zeza e vetes”.

Historia jone shume shekullore tregon se asnje here nuk jemi trajtuar sic e meritonim. Po jap disa shembuj.

1. Ndihmuam Romen nga sulmet barbare nga deti dhe u pushtuam nga romaket.

2. Ndihmuam Sparten ne lufte kunder Persianeve dhe u pushtuam nga greket.

3. Ndihmuam Evropen duke e mbrojtur nga turqit e me bekimin e Evropes, u pushtuam nga otomanet.

4. Luftuam kunder nazi-fashizmit, e nga takimi Ruzvelt- Cercill- Stalin mbas luftes, ne na lane nen pushtimin satrap- komunist 60 vjecar.

Pra, sot ne shqiptaret duhet te vendosim vete per te ardhmen tone euro- atlantike e ku kombi shqiptar te pakten te jetoje si njeri i qyteteruar e jo i shkelur nga krimi e turpi. Ne ishim ata qe permbysem sistemin komunist por jo krimin komunist e lidhjet mafioze te tij. Prandaj, une jap mendimin per opoziten e liderin e saj qe e njoh personalisht, te marrin mendimin e levizjeve qytetare, intelektualeve, akademikeve, nacionalisteve, ish- te burgosurve politik, ish-pronareve, rinise, pensionisteve etj., e te mos afroje LAVIRE POLITIKE apo intrigante te lindur, sepse ato nen smiren e tyre apo kushedi se cfare influencuan per Nano-presidentin e sotem Moisiu, e mund te influencojne per Nano- kryeministrin e qeverise se ardhshme. E pra koha per ndryshim nuk pret. Sot opozita e faktoret e tjere atdhetare duhet te bejne epoke per Shqiperine evropiane dhe te mos terhiqet ne asnje menyre nga kerkesa mbare shqiptare per ndryshimin e kesaj gjendjeje te padurueshme, e te ndertojme ate qe shqiptaret meritojne: PROSOPERITETIN!

NIKOLIN PEMAJ

Pergjigje e detyruar nje miku te mire

Prej disa ditesh qyteti I Shkodres po vuan nje regjim te papare,deri diskriminues ne furnizimin me energji elektrike. Urdheresat e njepasnjeshme te KESH-it kane bere qe lagje te tera ne qytet te cilat regjistrojne nivelin me te ulet te arketimeve te privohen edhe nga ato ore te pakta te furnizimit me energji, nderkohe qe vete banoret e ketyre lagjeve shprehin indinjate per rikthimin e denimit kolektiv. E gjithe kjo, ndoshta edhe rastesisht vjen pak kohe pas emisionit SHQIP ne Top-Channel ku ne debatin per energjine elektrike me drejtorin e pergjithshem te KESH-it Harasani isha I pranishem jo ne rolin e nje qytetari, as ne ate te biznesmenit e aq me pak ne rolin e kryetarit te bashkise. Si gazetar I TCH ne Shkoder kisha marre persiper te informoja publikun e gjere se ne cfare mase jane raportet mes KESH-it dhe konsumatoreve shkodrane. Ne ato pak mendime qe dhashe sqarova se keto raporte jane praktikisht te ngrira dhe duke lene menjane kerkesen per gjetjen e fajtoreve mbetet qe hapin e pare te bashkepunimit ta hedhe korporata. Pas nje nderhyrje te shkurter te z.Harasani pati nje reagim te ashper te aktorit te humorit Zef Deda qe detyrimisht mbylli debatin tim me drejtorin e KESH-it ndoshta pa u nisur mire. Debati sic edhe eshte ndjekur nga nje mase e madhe teleshikuesish, trajtoi me se shumti problemet sociale sesa ato teknike qe detyrojne shkodranet te mos e paguajne energjine elektrike, kjo edhe per faktin se te ftuarit ne studio nuk kishin njohje ne fushen e energjitikes gje qe ishte teresisht evidente. Dy dite pas ketij emisioni,edhe pse nuk kam ndonje kenaqesi te lexoj gazetat partiake me bie rastesisht ne dore nje e tille ne te cilen nje miku im I mire (jo ne thojza), I sugjeronte drejtorit Harasani qe vetem me pak matematike mund ta mbyllte debatin ne favor ose e thene ndryshe duke mundur ata (shkodranet). Gjate shkrimit te tij, miku im nuk linte pa permendur, madje disa here inkompetencen e te ftuarve ne emision, sikur ne te kishim deklaruar te kunderten. E meqe zoteria miku im me shifrat qe ofronte gjate shkrimit te tij kerkonte te mbyllte debatin qe u hap dhe u la I tille gjate gjithe emisionit SHQIP, do doja ta sqaroja mbi ato cfare une nuk I thashe ate nate drejtperdrejt nga Shkodra, kjo pasi debati ne nje fare menyre degjeneroi dhe per kete personalisht nuk kam asnje ndjenje pergjegjesie.

Jam qytetar I Shkodres dhe duke jetuar ne kete komunitet nuk kam sesi te mos jem ne kontakt te vazhdueshem me pakenaqesine deri ne kufinjte e urrejtjes te qytetareve shkodrane ndaj KESH-it. Edhe pse zoti Harasani kerkoi te reagonte nepermjet lojes se shifrave, as ai dhe as ju miku im nuk mund ta mohoni se viti 2003 ka qene viti me I zi ne furnizimin me energji te Shkodres. Cdo njeri qe ka kaluar muajt e veres se nje viti me pare ne kete qytet e ka te qarte se cfare do te thote diskriminim ndaj nje komuniteti te tere I cili arriti kufinjte e vuajtjes pa fund, e gjitha kjo per pak me shume drite.

Nje tjeter problem I cili ne disa raste ka perfunduar ne tragjedi njerezore eshte djegia e vazhdueshme e banesave qe ne mos per shkak te luhatjeve apo demtimeve ne rrjetin elektrik eshte shkaktuar nga qirinjte e lene ndezur nga mungesa e energjise. Si pasoje e renies se vazhdueshme te zjarreve, viti I kaluar regjistroi rreth 50 banesa te djegura nderkohe qe ky fillimviti ka rezultuar mjaft tragjik me tre femije te shkrumbuar mes flakeve. Nese ju miku im do te thoni se cfare hyn KESH djegien e shtepive ne Shkoder, atehere do te tregoheshit mjaft I pamatur, sepse ju njoh mjaft mire dhe nuk mund te them qe jeni I pa ditur, sidomos kur behet fjale per energjine elektrike. Duhet ta keni te qarte se ndjesa publike eshte iniciativa me minimale qe KESH duhet te ndermarre, ndersa demshperblimi I ketyre njerezve te pafat do te ishte ne nje fare menyre detyrimi moral ne kompensim te asaj cfare atyre u ka shkaktuar. Sidoqofte si une ashtu edhe ju jemi te bindur se kjo korporate e eres Harasani nuk ndjen as me te voglen peshe te fajit, gje qe detyrimisht na ben vetem te mendojme sesi te ruajme secili shtepine tone.

Nje tjeter problem eshte biznesi I vogel, miku im. Thuajse te gjitha njesite e vogla tregetare si minimarkete, dyqane te ndryshme te mallrave te konsumit, lokale etj, kane pesuar deme te pallogaritshme nga mungesa e vazhdueshme e energjise, megjithese shumica e tyre paguajne ne menyre sistematike faturat. Aktualisht ne nje perqindje te madhe keto njesi perdorin burime te tjera te energjise elektrike edhe pse me nje kosto teper te larte,

nderkohe qe nje pjese tjeter jo e vogel I eshte nenshtruar ketij regjimi duke rrezikuar falimentin.

Tjeter teme eshte ajo e fatures aforfe e cila eshte pak te quhet e ekzagjeruar. Personalisht kam verifikuar faturat e konsumatoreve te cilet kane te vendosur kontatore ne banesat e tyre dhe kete e deklaroj me pergjegjesi te plote se fatura me e ngarkuar nuk I kalonte 1500 leke te reja, pra me pak se gjysma e shumes se vendosur nga enti rregullator I energjise. Asnje konsumator familjar ne Shkoder nuk e ka te qarte perse nuk pajiset me kontator, dhe per kete kushdo ka te drejte te ngreje njemije e nje hamendesime.

Nuk dua te zgjatem aspak ne strategjine e denimit kolektiv qe KESH aplikon ndaj Shkodres. Kjo eshte nje shkelje flagrante e te drejtave te njeriut qe eshte evidentuar edhe nga te huajt por qe gjen justifikim vetem ne zyrat e KESH-it.

Shkodra, qyteti me I madh I veriut qe furnizon gjithe vendin me energji elektrike, sot perjeton diskriminimin me te tmerrshem nga nje korporate dhe drejtuesi I saj te cilet I tundin cdo dite ne fytyre ketij qyteti faturat e papaguara te energjise, duke harruar se malli qe kjo korporate ofron duhet te jete I sakte si ne cilesi ashtu edhe ne sasi, gje qe realisht nuk ka ndodhur. Keto miku im I mire ishin te pathenat e mija ne emisionin SHQIP qe nuk besoj se do donin mendim aq te kualifikuar per tu thene. Te besh loje shifrash, jo edhe aq te kuptueshme per nje mase te gjere te qytetareve, eshte mungese etike, sidomos kur behet fjale per qytetin tend. Sidoqofte ne vazhdojme te jemi miq te mire, apo jo?

Taulant Kopliku

BUJQESIA NUK ECEN PERPARA ME FERMERE QE JETA U KA IMPONUAR NJOHURI EMPIRIKE

Shqiperia duke qene thellesisht vend agrar, ne sfiden qe ofron ekonomia e tregut, imponon dhe lind nevojen per nje pamje tjeter agrare. Dhe kjo pamje ndryshe, i perket pike se pari shkollimit. Me fermere qe jeta u imponuar njohuri empirike per bujqesine, sfida behet e veshtire, madje e pamundur. Ja perse fermeri qe do apo nuk do, eshte i detyruar te hyje ne lojen e tregut dhe kerkohet i emancipuar. Menyra qe duhet ndjekur eshte e diskutueshme dhe e debatueshme. Realisht zonat rurale, atje ku neshte vendosur bujqesia dhe blegtoria, po i nenshtrohen nje levizjeje demografike, te natyrshme per nje shoqeri te hapur e demokratike. Njerezit po zhvendosen drejt zonave urbane. Ndonese kjo levizje ndosh, prapseprape bujqesi do te kete, ndoshta edhe me rentabel. Fermeri qe si te thuash e ka ndare mendjen per te jetuar me kete dege ekonomie, niset nga parimi i plotesimit e kenaqjes se nevojave te materiale. Perparimi i tij material, varet nga fakti se sa nevoja ndjen ai per te rritur nivelin e arsimit te tij, te femijeve te tij. Pranohet fakti qe fermeri me kete nivel dijesh qe zoteron sot nuk mund ti afrohet e jo me te matet me sojin e tij evropian. Sistemi tashme i lene prapa me shkollat e mesme bujqesore pavaresisht rolit qe ka luajtur, mendoj se ne keto kushte nuk mund te ofroje zgjidhje te kenaqeshme, aq me teper te perballoje sfiden e tregut. Megjithe tranzicionin tone te eger dhe te sterzgjatur, drita ne fund te tunelit duket edhe ne kete fushe, vecanarisht kur arsimimi i njerezve behet nga nevoja e jo nga parimi thjeshte per te kryer nje shkolle.

Tre jane rruget qe mendoj se do te pergatisin apo ti bejne “nxemjen” fermerit per tu pershtatur ne ekonomine e tregut qe i perkasin fushes se arsimit:

1. Me ane te ekstensionimit nepermjet rruges shteterore dhe pse jo private.

2. Me ane te kurseve formuese afatshkurtra apo afatmesme profesionale per dege shume te vecanta.

3. Me ane te sistemit te shkollave te formimit profesional te tipit 3+2.

 

Arsimimi bujqesor me ane te kurseve.

Ne nje fare menyre zbutpadurimin tone ne nje integrim te shpejte te tregun global qe besoj se nuk duhet te jete me nje enderr. Gjithashtu ngjan me nje perpjekje per te fituar kohen e gjate qe kemi humbur. Kurset mendoj, kerkohet te jene thellesisht me sens praktik dhe te kene nje baze te fuqishme ku preken me dore si te thuash, ato qe mesohen teorikisht. Nje eksperience te besueshme jep Qendra e Formimit Profesional “At Gjon Fausti” ne fshatin Krajen te Zadrimes me kursin e mekanikes dhe te elektrikut qe krahas teorise, kane nje baze te kenaqeshme didaktike. Por kurse te tilla, mund te organizohen per traktorist, autokombanjer, baxhier, lulishtar, lavertar, zdrukthatar, hidraulik etj. Keto kurse mund te jene produkt i iniciativave private por edhe i shtetit qe vec perfitimeve te karakterit shoqeror, nuk do te kete ndonje pasoje tjeter.

Arsimimi bujqesor me ane te sistemit 3+2

Edhe per kete aspekt te arsimit bujqesor, kam parasysh Qendren e siperpermendur. QFP “At Gjon Fausti” eshte ideuar nga nje prift tashme i njohur ne te gjithe vendin, dom Antonio Sharra. Toka e Zadrimes, e lene pergjysem djerre dhe rreziku per te humbur vlerat si toke bujqesore, mesa duket e ka nxitur don Antonin per te ndertuar kete qender. Qendra ka rreth 100 nxenes dhe nje staf mesuesish prej 15 vetesh. Eshte krejt iniciative private qe financohet nga Karitasi.

Se pari, eshte nje eksperience perendimore e konfirmuar si e suksesshme dhe gjeresisht e zbatuar atje. Besoj se kur dikush ben nje pune qe ja sheh hajrin, te tjeret qe e rrethojne nuk kane pse mendohen gjate por te fillojne menjehere nga puna.

Se dyti, kerkohet qe te jene ne fshat, atje shte bujqesia dhe blegtoria dhe mundesite demostruese, jane shume afer. E tille eshte dhe qendra jone.

Se treti, programi qe zbatohet eshte i tille qe pajis nxenesit fermere te ardhshem me ate informacion qe duhet te zbatoje per token dhe bagetine qe zoteron dhe me te cilen siguron jetesen, e qe merren per tre vjet. Shkolla ka nje serre moderne prej 300 m2, 0.5 ha pemetore dhe o.5 ha vreshte ku demostrohet ana teorike ne praktike. Ka edhe nje kabinet kompjuterik interesant. Ne perspektive, po kerkohen burimet burimet financiare per te ndertuar nje stalle moderne dhe eshte porositur nga nje shoqate qe operon ne fushen e blegtorise per sigurimin e 2 krereve lope. Kjo eksperience e re, besoj se ka te gjitha komoditetet e nevojshme per te pergatitur fermeret e ardhshem vecanarisht ne aspektin edukativ dhe ate profesional ne rritje.

Se katerti, motivimi i nxenesve eshte i ndryshem nga ai i meparshmi. Duke qene se shkolla nuk perjashton askend, dhe favorizon me te aftet me dy vjet plus, krijon mundesine qe njohurite te shfrytezohen per nevojat e fermes private por edhe per vte bere karriere ne shkollat e larta.

Zhvillimi i Qendrave te tilla, eshte ne sherbim te arsimit bujqesor te fermereve ne nje te ardhme te shpejte, vendosja e tyre ne zona rurale qe favorizohen nga infrastruktura, rritja cilesore e tyre do ti hape rruge deges me te re te agroturizmit, dege qe po perparon me hapa te nxituar ne vendet e zhvilluara. Ne kete zhvillim mendoj se duhet te kujtohet edhe shteti me financime te ketyre qendrave apo kurseve  te cilet ne treg , nepermjet konkurences demostrojne aftesine e tyre.

MARK PRECI

QE PD-ja TE MOS PERSERISE GABIMET

Keto dite ne Shqiperi perjetohet piku i nje dukurie revolte popullore kunder qeverise Nano, cka flet per nje rindergjegjesim ne ngritje te mendimit dhe qendrimit opozitar mbarepopullor. Shume opinioniste dhe analiste e gjejne shkakun e ketij momenti tek levizja e re politike e PD-se, tek kerkesa e saj per te hapur e per te thithur mendimin e gjere opozitar te intelektualeve, botes akademike e bisnesit. Na duket se eshte evidente te kuptohet dhe te propagandohet se shkaku kryesor i ketij rindergjegjesimi dhe e kesaj revolte eshte ne rradhe te pare shkaterrimi eksterm i jetes shqiptare nga qeverisja e majte kleptokrate. PD-ja si parti politike qe perfaqeson aspiratat demokratike te shqiptareve, deshiren e nevojen e tyre per ndryshim, tenton te ngrihet ne rolin e saj drejtues, prej kaq kohesh e spostuar, duke e kapur situaten e duke u vene ne udheheqje te saj. Eshte nje moment historik qe ka nxjerre ne plan te pare detyren e rendesishme te menaxhimit te efektshem te situates, gje kjo qe kerkon nga PD-ja te ngrihet me shume se kurre ne nivelin e nje partie qe me ne fund do te dije te kuptoje e te realizoje a zbatoje ato moca politike qe do ti cojne shqiptaret ne realizimin e aspiratave te tyre demokratike. Rruga per permbysjen e qeverisjes se mbrapshte socialiste, per shkuarjen ne zgjedhje te lira e per ardhgjen ne pushtet te qeverisjes se djathte, duhet te jete  e qarte, e sakte dhe teresisht e efektshme me qellim qe te mos perseriten me deshtimet e se shkuares e te realizohet synimi. Sot pas shume e shume luhatjeve eshte e qarte per te gjithe se bashkimi me cdo kusht i se Djathtes, perfshirja ne te e mendimit e qendrimit te gjere intelektual eshte kyci per arritjen e ketij synimi. Ndaj Levizja ne politiken e PD-se eshte gjetja e sakte e momentit, por qe ajo te realizoje synimet e saj kerkohet po ashtu te luhet qarte e sakte deri ne fund. Nuk lejohet me te mos perllogariten deri ne imtesi cdo gje qe kerkohet.

Shqiperia dhe shqiptaret nuk vuajten se nuk paten parti te djathta apo mendim te djathte intelektual, por sepse kjo e djathte u perca dhe u largua. U percan gjithnje partite e djathta dhe u largua masa e mendimit intelektual e opozitar, qe nga te perndejkurit e pakenaqur deri tek intelektualet e shumte me emer, disa prej te cileve te zhgenjyer, u larguan me dhimbje nga Shqiperia. U zbatua me apo pa dashje politika “perca e sundo”. Se kush e perca, dihet mire. Por ne emer te cilit sundim, kjo mbeti ne sirtaret shpirterore sekrete. Me pragmatistet filluan heret te dyshojne deri qe dyshimi i tyre u kthye ne bindje e me tej ne distancim te prere. Shume te tjere, eshte nese filluan te dyshojne, nuk i lejuan vehtes te krijojne bindje ekstreme, duke e lene konkluzionin ne kuadrin e gabimeve dhe paaftesive. Ndersa nje mase  e madhe, duke pare veem deshtime ne politiken e opozites e asnje permiresim te jetes se tyre, u rreshtua ne grupimin e te lekundurve, duke krijuar ate mase te madhe te elektoratit te zhgenjyer, te ftohur qe nuk shkon fare ne kutite e votimit  e qe perben nje humbje te madhe per opoziten. Sepse dihet se shumica e tyre jane te djathte, ose me prirje te tilla, pasi dihet se elektorati socialist ka qene pergjithesisht konstant. E, meqenese te gjithe e thone se opozita ne pushtet do te vije permes votes, eshte urgjente qe levizja politike te synoje riafrimin e e kesaj mase te madhe te elektoratit, pjesen me te madhe te te cilit, opozita e kishte me pare. Levizja e re politike per hapjen e PD-se, duhet te realizoje kete perfshirje. Por tashme dihet mire se shqiptaret do te rindergjegjesohen vetem nese krijojne bindjen se do te kene nje qeverisje te afte, te tille qe do ti permiresoje realisht jeten e tyre. Pa kete bindje kjo mase e shqiptareve nuk do te rreshtohet ne llogoret e luftes per ardhjen e opozites vertete ne pushtet. Opozite e vertete mbetet ajo qe i siguron kete qeverisje. Por a eshte qeveria hije e shfaqur keto dite ne media ajo qeveri qe kerkohet? Ne rastin me te mire, ai grup politikanesh te djathte te paraqitur ne qeverine hije te PD-se mund te jete opozite e djathte, por jo qeveria qe presin shqiptaret. Lind pyetja: Perse ato emra te respektuar nuk qenkan te pranueshem per ate qeveri qe enderrojne shqiptaret? Ja se cfare degjon keto dite te shprehet ne pergjigje te kesaj pyetjeje:

Se pari ben pershtypje se thenia me media se botimi i kesaj liste te qeverise, nuk synon hapjen e nje debati rreth ketyre figurave eshte perpjekje pa sukses te fshehe pikerisht deshiren per testim te opinionit per keto figura, metode tashme e njohur kjo. Por ajo qe eshte me kryesorja, eshte fakti se opinioni ne mase eshte i pakenaqur me faktin se PD-ja, per interesa personale te ndarjes se tortes se posteve qeveritare, po ve ne dyshim kete interes te madh te shqiptareve. Te rreshtosh ne postet drejtuese te 19 ministrive (sa shume) 14 antare te Kryesise se PD-se, duke shtuar numrin  e ministrave aq sa te plotesohen qejfet e te gjitha kryesise se PD-se, kjo tregon se deshira per te afruar mendimin intelektual, ate akademik  e te bisnesit, eshte emagogji e se ky mendim kerkohet jo si potencial i vlerte i kombit, por si garnitura e atij grupimi politikanesh te Pd-se, per rreth liderit te tyre qe jane prezent ne politiken shqiptare pas daljes se PD-se ne opozite e qe kane sjelle vetem deshtime te politikes se saj, duke ulur pjesmarrjen e elektoratit shqiptar ne zgjedhje ne kufinjte e 30% e duke mos realizuar asgje nga programi i PD-se ne opozite. Qytetaret shqiptare nuk dalin ne proteste per te bere te mundur perseritjen e politikave te deshtuara te PD-se per te ardhur ne pushtet por duke besuar se do te gjenden rruge te reja per te zgjidhur problemet e medha jetike qe ato perballojne. Qeveria qe serviret nuk tregon keto rruge te reja dhe si e tille nuk i sherben, perkundrazi e kompromenton opoziten qytetare. Njerezit, e sidomos simpatizantet e partive te vogla te djathta nuk shikojne ne perberjen e ketij projekti vleresimin real te koalicionit te djathte. Si e tille qeveria e reklamuar jo vetem nuk ngjall besim te sjelle kontribute ne te mire te synimit te opozites ne kete moment kulminant te rritjes ekstreme te pakenaqesise masive ndaj qeverise socialiste, por perkundrazi do te demtoje kete synim. Problemi me kardinal i politikes opozitare, eshte mosarritja e bashkimit te te Djathtes. Kjo manover politike qe nxjerr koken ne media nuk i sherben permiresimit te imazhit te PD-se lidhur me perpjekjet e pamjaftueshme te saj per bashkimin e te Djathtes, ajo perben nje plage te madhe te politikes se saj qe nuk po riparohet.

Tek ne klasa politike therret ne skene popullin dhe e kerkon ndryshimin permes tij. Kjo tregon se politika tek ne eshte e ndergjegjshme per te vleresuar e kerkuar mendimin e gjere intelektual e popullor e per te pritur prej tij. E prej tij, nuk pritet vetem hovi i turmes permbysese, por edhe mendimi i vlerte i mendimtareve qe dalin prej tij. Nese politika me fjale e kerkon kete mendim e keto mendimtare, nese ajo e le kete kerkese vetem ne sllogane, atehere ajo mbetet demagogji. Si matet kjo? Permes perfaqesimit dhe angazhimit te ketij mendimi, jo vetem per te mohuar qeverisjen ekzistuese por kryesisht per te pohuar rruget e reja per zgjidhjen e halleve te popullit. E veprat behen te mundura vetem duke qene ne ato poste te administrates shteterore ku materializohet kontributi i tyre per ndryshim. A jane ato sic thuhet potenciale te kombit per zhvillim? Nese keto potenciale nuk angazhohen ne qeverisje te vendit, atehere dikush e quan politiken te tille qe e njeh trategjine, njeh edhe taktikat, por nuk eshte konseguente ti zbatoje deri ne fund ato. Populli i etur per ndryshim e sheh ate permes nje qeverie nga ato qe kane drejtuar e drejtojne gjithe keto vite politiken e djathte shqiptare. Le te mbeten neser keto drejtues inspirues te maxhorances se ardhshme te djathte. Problemi prioritar e kriter baze mbetet garancia per ndryshim te jetes se shqiptareve. Le te mbeten ato ne drejtim te partive qe do te dine te zgjedhin gjithnje te tjere specialiste te afte, duke ruajtur keshtu aspektin politik te qeverisjes. Le te mbeten ato drejtues te programeve te partive te tyre, duke siguruar kontrollin mbi efektshmerine e zbatimit te tyre nga qeveria.

PD-ja tashme duhet te fitoje pjekurine e asaj partie qe eshte e afte te orientohet e pozicionohet drejte, te asaj partie qe di te beje politiken qe ta coje opoziten ne ate qeverisje qe garanton daljen e Shqiperise nga shkaterrimi e prapambetja, qe garanton rruget qe te cojne ne zgjidhjen e problemeve te medha qe kane shqiptaret, te cilet me ne fund meritojne nje jete me te mire.

MARIAN SHESTANI

 

ZEF HOTI, ZOGU I ZANES

DJALI I STARES, TRIMI I SPANJES

Do te ishte e pafalshme per ne malesoret te mos vleresonim bijte e kesaj treve qe dhane jeten ne trojet e Evropes plake per nje qyteterim dhe besim te perbashket qe Zoti na ka fale qe ne lindjen e jetes. Por vleresimi ne kete rast ka nje vecanti pasi behet fjale per nje deshmor internacionalist qe komunizmi shqiptar kerkoi te na e “vjedhe” te vdekur, pasi i gjalle nuk i perkiste kurre kesaj ideologjie antishqiptare. E ky deshmor i pavdekshem eshte Zef Prel Hoti, i cili kishte lindur ne treven simbol te shqiptarise, ne M.Madhe, katundi Stare (Rapshe) te malit te pare te Malesise, Hotit rreth vitit 1909. Femijeria e tij ishte e veshtire madje nje vella ja kishin vrare, ku ne moshen 16-17 vjecare iu desh te perballoje jo vetem kushtet e veshtira ekonomike te kohes, por edhe te marre gjakun e vellait. Gjithsesi ne keto vite, Zef Hoti u largua nga vendi i tij per ne France, ku thuhet se franceskanet e cuan dhe ndihmuan atje per te vazhduar shkollen. Kur ai filloi ta ndjente veten ne Francen e kultures dhe qyteterimit si ne shtepine e tij, Evropa dhe bota filloi te digjej flake nga dy ideologji qe kishin ne themel krimin dhe diktaturen dhe dalloheshin nga krahet ku krahu i djathte i kesaj ideologjie quhej fashizem dhe krahu i majte quhej komunizem. Mjerisht fashistet kishin zgjedhur si fushe beteje per te marre puhstetin me dhune, Spanjen ( e kete e ndihmonin fashtistet e ardhur ne pushtet ne Itali dhe Gjermani) dhe nga ana tjeter ishte populli spanjoll qe kerkonte te shpetonte nga kjo kolere. Kushtrimi u dha nga radiot e kohes ne korrik te vitit 1936. Kete kushtim e degjuan edhe shqiptaret, por nder te paret ishte hotjani Zef Hoti i cili qe ne tetor 1936 shkoi ne krah te popullit spanjoll per te luftuar junten fashiste te gjeneraleve spanjolle, duke mos marre asgje parasysh, pasi vdekja atje ishte me afer se jeta. Lufta ne gjithe territorin e Spanjes ishte e ndezur, madje ishte veshtiresuar se tepermi per vullnetaret internacionaliste pasi se bashku me luftetaret e lirise, kishin penetruar luftetaret e roberise se kuqe, qe propagandonin komunizmin, madje keta komuniste internacionaliste arriten qe ne fund te luftonin fashistet, te shkaterronin objektet e kultit, te luftonin klerin katolik si gjoja bashkepunetor te fashizmit. Mjerisht lufta filloi te zbehej ne syte e shteteve qe e njihnin ideologjine e kuqe qe ishte mblellur ne shtet prej 20 vjetesh ne BS-ne e Lenin- Stalinit. Deshmori malesor Zef Hoti luftoi perkrah popullit spanjoll duke “perseritur” aleancat e perbashketa te shqiptareve te veriut me mbreterit spanjolle gjate luftrave shekullore kunder perandorise osmane qe kerkonte te gelltiste Evropen e qyteterimin e saj. Trimeria e ketij deshmori shqiptar, ishte e pashoqe, derisa ne janar te vitit 1937, ne betejen per mbrojtjen e Madridit nga fashizmi, ra heroikisht duke derdhur gjakun e tij ne kete treve te bekuar evro-perendimore. Ideali per te cilin ra deshmor Zefi, ishte liria, per te cilen ai dhe breza te tere para tij, kishin luftuar e sakrifikuar duke ia ditur cmimin me mire se askush tjeter, te shtrenjtes liri qe ne Spanje, te zinjte edhe te kuqte donin te mbysnin jo vetem per spanjollet, por per gjithe popujt e kontinentit  dhe me gjere. Mjerisht, lufta e kthyer ne nje fare katrahure, beri qe ne Spanje te mos fitojne luftetaret e lirise, por “vellai” i komunizmit, Fashizmi, i cili me 28 mars 1938 ngrit ne Madrit flamurin e tij, duke fituar pushtetin e shtetin. Pas kesaj luftetaret internacionaliste te lirise, u kthyen ne vendet e tyre. Por atje mbeten perjetesisht trupat e shume deshmoreve nga Evropa, edhe nga Shqiperia, nje nder ta ishte edhe trimi Zef Hoti. Fashizmi ne Spanje, me ne krye Frankon, qeverisi edhe rreth 35 vjet prapa, ndersa ne shqiptaret patem fatin e zi te na qeverisin homologet e kuq te Frankos, komunistet per 10 vjet me gjate se atje. Eshte interesant fakti qe ndersa Frankoja ngriti memoriale jo vetem per luftetaret e tij, por edhe per kundershtaret, ku thuhet se ne cdo pervjetor te kesaj lufte vendoste njelloj buceta me lule e kurora ne dy memorialet, komunistet shqiptare kundershtareve politike te luftes dhe fjales, u humbte jo vetem varret, shenje e nishan por edhe farefisin e tyre deri ne 10 brezni. Dicka tjeter qe tingellon keq sot per ne shqiptaret eshte se kemi hyre se kemi hyre ne vitin 14-te qe jemi “cliruar” nga komunizmi dhe rezultatet thuajse jane zero, ndersa spanjolleve po kaq vite iu deshen te kalojne per tu bere antare te NATO-s dhe BE-se, cka tregon shkallen e ulet te ngaterreses qe u la fashizmi, ne krahasim me shkallen e larte qe na la komunizmi ne. Gjithsesi deshmori Zef Hoti sot eshte lene ne harrese dhe per kete fajin e ka komunizmi qe lame pas, pasi kerkoi me cdo kusht ta beje antar te tij pas vdekjes. Mjerisht kjo psikologji vazhdon te kultivohet edhe sot tek veteranet qe e quajne deshmorin Zef Hoti si “prone” te tyren kur ai ne fakt eshte nderi i gjithe shqiptareve ne pergjithesi dhe malesoreve e hotjaneve ne vecanti. Nuk mund te lesh pa thene se po te kishte patur fatin te shpetonte gjalle Zefi, komunizmi me siguri do ta kishte rezervuar fatin e shokeve te tij, bashkeluftetare te Spanjes, te cilet u akuzuan, burgosen, pushkatuan apo “vetepushkatuan”.

Se fundi, gjaku i ketij deshmori internacionalist te lirise ne trojet e Evropes, na jep te drejten te themi se i perkasim po Evropes, e cila duhet te na pranoje ne sofren e saje, pasi per kete Evrope ne kemi derdhur gjak gjithnje.

Duke mbyllur kete shkrim per deshmorin Zef Hoti, i cili ne janar 2004 mbushi plot 67 vjet nga ajo dite qe dha jeten ne mbrojtje te Madridit nga fashistet dhe askush nga shteti dhe pushteti nuk u kujtuan ti bejne as kujtimin me te vogel, ta nderojne me nje takim te thjeshte dhe me fjale qe i meriton, ndonese ai meriton shume me shume duke e shpallur qytetar nderi te komunes apo me gjere. Ani, s’ka gje pasi njerezit e thjeshte ne cdo pervjetor, ne mendje e shpirt, kujtojne vargjet lapidar te poetit te Malesise Dode Kacaj qe ia ka kushtuar deshmorit qe i zbardhi faqen Shqiperise:

Ku rrin shqipja ne malet e Hotit,

Ku kane linde burra barotit,

Ku kane linde burra me name,

Qe kane bri hekur me dhame,

Leu Zef Hoti, zogu i zanes,

Djali i Stares, trimi i Spanjes.

.....

Shqipja e Hotit nder brigada,

Fluturon me plaget e ngrata,

Front ne front e flake barot,

Lufton njelloj si me kene ne Hot.

Amanet ju shoket e mij,

Po ju la nje porosi,

Kur te shkoni ne Shqiperi,

Tek ai mal atje ne Stare,

Ndalni pak shprazni batare,

Kam nje nane, ne ma gjetshi gjalle,

Me i thane ma ban hallall,

Se tash me bajne nanat spanjolle,

Nje varr te bukur rreze nje molle,

Ka me u gjete nje shok prej frontit,

Me ma pru nje gure prej Hotit,

Malet rriten dhe bjeshket qeshin,

Por djemte si Zefi kurre nuk vdesin.

NDUE BACAJ

 

DREJT BISNESIT QE GJENERON PRODHIM

-    Interviste me z. Dede SMAKAJ, president i firmes “NORDIN”

 

SHE: A mund te na thoni se cila eshte veprimtari e firmes qe ju drejtoni?

DS: Fillimisht duhet te kujtoj per ju dhe lexuesit e SHE, se firma qe une drejtoj eshte thmeluar ne vitin 1994 me nisje aktivitet tregtar. Gradaulisht e zgjeruam aktivitetin dhe sot operojme ne shume fusha: ndertim, transport madje kohet e fundit po tentojme te hyjme edhe ne fushen e blegtorise. Aktualisht pothuajse kam perfunduar ndertimin e nje ferme derrash dhe po ideojme per vepra te tjera. Perpjekjet e fundit per te hyre ne fushen e blegtorise, i mundeson edhe qendra ku ndodhet firma jone, ne qytetin e Lacit te Vaut te Dejes.

SHE: Cilat jane disa nga objektivat e realizuara nga firma juaj?

DS: Po ta shprehim ne shifra, pergjate ketyre 10 viteve, firma jone ka kryer nje volum pune rreth 100 milion leke. Kemi ndertuar shkollen 8-vjecare ne Lac, apartamente banimi po ne Lac. Mjaft i suksesshem ka qene bashkepunimi me nje partner si Banka Boterore me rikonstruksionin e kanalit vadites qe niset nga Mjeda per te Fushen e Zadrimes me nje fond prej 20 milion lekesh. Kuptohet, te bashkepunosh me kete institucion kaq prestixhoz mbare boteror, duhen marredhenie reciproke besimi dhe jo kushdo mund te jete partner me te. Se fundi me nje fond prej 2 milion lekesh, kemi perfunduar qendren e re shendetesore ne fsahtin Kac. Nje objekt mjaft funksional dhe qe po sherben per qellimin per te cilin eshte ngritur.

SHE: Si i keni marredheniet me pushtetin lokal, pasi shume bisnesmene shfaqin aankesa ne kete drejtim?

DS: Une personalisht, marredheniet i kam korrekte, pasi gjithe veprimtaria ime ekonomike dhe financiare, eshte konform ligjit dhe nuk kam ndermend “te eksperimentoj” jashte ketyre kontureve. Prej vitesh kjo firme, ben pastrimin e qytetit dhe asnjehere, prej askujt, nuk kam patur ankesen me te vogel. Kjo ka ardhur sepse kam respektuar me shume korrektesi te gjitha kushtet e kontrates. Megjithate mendoj qe shume gjera duhen ndryshuar dhe permiresuar, sidomos ne aspektin ligjor. Prej vitesh flitet per decentralizimin e pushtetit lokal, por si per gjithcka ketu tek ne, gjerat levizin shume ngadale dhe me veshtiresi. Tenderat qe sherbejne dhe zbatohen ne Bashki, bie fjala, jane ende monopol i ministrive perkatese. Ndodh qe nje firme , ta themi nga Elbasani, te fitoje tenderin per nje rruge ne Lac te Vaut te Dejes. Do ta mendoja absurditet nje veprim te tille, kur ka mjaft firma vendase qe kane si te thuash “tagrin e nevojshem” per te marre persiper nje pune te tille. Pervec kesaj, perfituesit e projektit, jane bashkeqytetaret e mije, jam dhei kam cdo dite nder sy dhe per rrjedhoje, krahas pergjegjesise shteterore, kam dhe ate morale.

SHE: Si e shikoni te ardhmen e bisnesit ne pergjithesi?

DS: Fola pak me siper per tenderat, por mendoj qe e ardhmja e bisnesit tim ne vecanti dhe e bisnesit ne pergjithesi, nuk duhet te jene ato qe jane aktualisht. Bisnesi duhet te kerkoje ne “dashuri te reja” dhe me e aferta dhe me e sigurta, duhet te jete transformimi ne bisnes prodhues. Bisnesi qe rri ne pritje te tenderave, me duket i ntejkaluar, pasi nuk ka te ardhme. Jo pse tenderat nuk duhen zhvilluar, por sepse nuk gjenerojne prodhim. Kjo forme eshte e perkoheshme. Keshtu bisnesmenet do te mbeteshin te pritje te kerimit te “vipave” te tenderave. Kapitali qe vihet ne forma monetare, po nuk u invertua, mbetet i ngurte dhe nuk gjeneron zhvillim, per te cilin Shqiperia ka aq nevoje. Se bashku me stafin drejtues te firmes sime, po punojme qe syte dhe mendjen ti drejtojme nga aktiviteti prodhues. Perpjekja ime e fundit per fermen e derrave, ne kete sens eshte. Mendoj qe te kete 100 krere dosa dhe ta mbylli ciklin e rritjes, prodhimit dhe tregtimit te mishit te derrit. Ky aktivitet jep me shume te ardhura dhe ploteson me mire kerkesat e qytetareve. Mendoj qe ne te ardhmen ta zgjeroj aktivitetin ne fushen e blegtorise me nje frme shpendesh dhe per shkak te vecorive te pozicionit te favorshem, te ndertoj nje vend per rritje peshku.

SHE: Cilat jane disa nga fushat ku mund te bashkepunohet nga partnere brenda dhe jashte vendit me firmen tuaj?

DS: Pervec atyre qe thame me lart, une zoteroj dhe kam ne pune edhe dy teleferike ne rrethin e M.Madhe, me aftesi te konsiderushme shfrytezuese te pyjeve ku mund te kerkoj bashkepunim. Gjithashtu edhe ne fushen e blegtorise, ka vend per e bashkepunuar. Une shpreh gatishmerine per te bashkepunuar me kedo, qe eshte gati te riskoje ne fushen e bisnesit prodhues si te vetmen garanci per zhvillimin e vendit ne pergjithesi.

SHE: E njihni gazeten qe po ju interviston?

DS: Per te qene i sinqerte, ka shume kohe qe e lexoj rregullisht dhe mendoj se eshte nje ze qe duhet respektuar ne opinionin e Shkodres dhe krejt Veriut. Me kete rast, i uroj rritje te besimit dhe te rrisni numrin e lexuesve. Gjithashtu suksese ne krijimin e opinionit brenda dhe jashte vendit, mbi te vertetat e zhvillimeve shoqerore dhe politike “pa rimelin” gazetaresk. Zhvillimi i vendit vjen kryesisht nga alternativa e tregut te bisnesit prodhues. Ndoshta eshte vendi qe te ftoj bisnesmenet dhe investitoret shqiptare si dhe ata me origjine prej kendej, qe te riskojne me se pari se kudo ne vendin e origjines. Mundet qe te fitojne me pak kapital, por do te fitojne me shume vlera morale per te cilat njeriu, edhe ne shoqerine kapitaliste ka nevoje, vec parave. Gjithashtu ju falenderoj qe i kushtuat vemendje aktiviteti tim si firme dhe qe me dhate mundesine te shpreh disa pikpamje rreth bisnesit dhe perspektivave qe ka Shqiperia.

Intervistoi MARK PRECI

EDHE MALESIA E MADHE I JEP PERANDORISE OSMANE VEZIRE

Eshte disi sensacionale te mendohet se nga treva me anti-otomane e krejt Shqiperise Etnike, Malesia e Madhe, te kete patur vezir. E kjo te duket e tille, pasi eshte pikerisht kjo treve, qe nder shekujt  e shumte te pushtimit otoman nuk u pajtua kurre me reformat, taksat e sundimit aziatik, duke u kthyer keshtu ne treven simbol te luftrave, perpjekjeve per liri dhe autonomi. Aq e madhe kishte qene qendresa sa kishte detyruar perandorine qe malesoreve tu linte nje autonomi mjaft substanciale per ate kohe. Por ja qe kishte ardhur nje dite dhe nga mali i Shkrelit, me sakte nga fshati Bzhete, fisi i Malotajve, “te linde” nje vezir, i cili te sundoje Shkodren ne fillim te shekullit te XIX. Veziri i Shkodres njihet me emrin Ahmet Luca. Por po te shfletosh dokumentate e kohes, ky Ahmet Luca (Malota) te ishte bzhejani i islamizuar Tom Luc Malotaj. Gjithsesi eshte interesant se kete, mendohet se e vrau per xhelozi Mustafa Pashe Bushatlliu, pra nje hierark shqiptar i perandorise. Dhe pikerisht shkrelasit, per kete organizojne nje kryengritje kunder Mustafa Pashes ne Shkoder, ku studiuesi dom Nike Ukgjini, e pershkrua keshtu: “ Me 1814 jane shkrelasit ata qe organizojne luften hakmarrese kunder Mustafa Pashe Bushatliut ne Shkoder, sepse ishte ai qe per xhelozi vrau vezirin e posazgjedhur te Shkodres, shkrelasin tone (Ahmet Luc Maloten)”.

Tom Luca, i cili ishte islamizuar ne vitin 1775-1780, qe derguar nga qeverisja turke te beje arsimimin plotesues ne Stamboll. Kur u kthye si vezir, duke menduar se do te beje shume per fene islame si njeri mjaft i zgjuar qe ishte, mendoi se paku se shkrelasit e vet, do ti terhiqte nga vetja dhe do ti islamizonte. Faktet tregojne, se nuk ia arriti te ndikoje as ne vellazerine e vet, Malotaj jo me tek te tjeret. Ne kete menyre ai mbylli jeten ne paqartesi dhe erresire. Shkrelasit duke marre per baze ligjet kanunore, u organizuan per ti marre gjakun dhe ne pamundesi te fitonin mbi Pashen, ne shenje hakmarrje vrane djalin e tij 19-vjecar ne Kakarriq. Thuhes se Zefi i vogel (Zef Gjergji) trim i njohur ne Kosove per luftrat kunder turkut, eshte i treti brez i Ahmet Luces, vezirit te Shkodres. Pra sic shihet, veziri i ri i dale nga treva e M.Madhe, ka qene nje njeri i mencur. Natyrisht dalja e ketij veziri ne krye te Vilajetit te Shkodres, qe pervec trevave te tjera, perfshinte edhe Malesine, ishte nje ngjarje qe tronditi familjet e tjera qe prej shekujsh tashme, i sherbenin pushtuesit otoman. E pikerisht ishte edhe ajo e Bushatllinjeve, ku pinjollli i saj Mustafa Pasha, nen pretekstin se nuk po arrinte te islamizonte njerezit veziri i ri, i beri edhe goditjen qe i mori jeten. Per vdekjen e vezirit, qeveria otomane heshti, pasi luften ne mes familjeve e fiseve shqiptare, e nxiste dhe financonte vazhdimisht me grada e ofiqe. Por ate qe nuk e beri qeveria, e bene vete shkrelasit trima, duke i marre hakun djalit te tyre, i cili edhe pse kishte nderruar fene nuk kishte nderruar gjakun e atdheun. Gjithsesi veziri i Shkodres, Ahmet Luca ka qene i pasi dhe i fundit hierark i ketij niveli ne perandorine otomane nga treva e M.Madhe. Pa dyshim, sido te kete qene, ky vezir eshte biri i Malesise dhe pjese e pastudiuar e historise.

NDUE BACAJ

 

Sensibilizim

Vleresimi per mediat e Shkodres, eshte emancipim qytetar.Ne prag te shqyrtimit te propozimit te Unionit te Gazetareve te Veriut (UGV) drejtuar Keshillit te Bashkise Shkoder per ti dhene titullin “Krenaria e Qytetit”: Radio Shkodres, TV Rozafes dhe Shkodra TV1.

 

Z. Anton LEKA, Kryetar i KB Shkoder

Z. Artan HAXHI, Kryetar i Bashkise Shkoder

Z. Namik KAMBERI, Nenkryetar i KB Shkoder

Zj. Elena ZORBA, Sekretare e KB Shkoder

Keshilltareve te te gjitha forcave politike ne KB Shkoder

Per dijeni

Z. Sali BERISHA, Ish- President, Kryetar i PDSH

Z. Ndue DODAJ, Kryetar i PS Shkoder

Z. Lorenc LUKA, Kryetar I PD Shkoder

 

Perpara se te shkruaj keto rreshta, mendova gjate si ta titulloj: leter e hapur apo dicka tjeter. Zakonisht, letrat e hapura, kane qene, jane dhe do te jene me ngerkesa politike. E quajta thjeshte sensibilizim.

Mora guximin t’ ju drejtohem te gjithe zoterinjeve te nderuar, cituar me lart, per nje ceshtje qe une si gazetar prej rreth 10 vitesh me aktivitet ne qytetin e Shkodres, kolege te mije te nderuar me me shume eksperience, te tjere me me pak apo edhe fillestare ne kete profesion, ta mbajne koken lart ne cdo kohe.

Eshte e kote te kujtoj se prej mese nje viti, ne Shkoder ekziston shoqata “Unioni i Gazetareve te Veriut” (UGV) me qender ketu. Mendojme se kemi patur nje aktivitet te suksesshem, por jemi koshiente se duhet te bejme shume me teper. Gjithsesi, gazetaret ne kete treve te harruar dhe te varfer te Shqiperise, kane nje ze zyrtar dhe te njohur ne baze te ligjeve ne fuqi. Asnjehere nuk kemi ngurruar ta ngrejme lart zerin tone, jo vetem per koleget shkodrane apo veriore, por edhe ne shkalle Republike. Ky ka qene synimi yne kryesor me krijimin tone, te cilin ne pjesen me te madhe e kemi permbushur. Vec kesaj, kemi arritur te institucionalizojme lidhje me homologet tane ne Itali, Angli, Poloni, M.Zi, Kosove, Maqedoni etj. Nga ana tjeter, kemi ofruar dhe mendojme se kemi vendosur ura bashkepunimi me mjaft ish-drejtues apo drejtues aktuale te pushtetit vendor, te zgjedhur apo te emeruar, perfaqsues te institucioneve vendase apo te huaja, diplomate ketu apo ne Tirane. Jemi ne pritje te antaresimit tone zyrtar te Federaten Nderkombetare te Gazetareve (IFJ) me qender ne Bruksel. Nenvizojme se ne perberjen tone, ka gazetare te mediave te ndryshme, te perkatesive te ndryshme shoqerore apo politike, te unifikuar nga deshira per lirine e shtypit dhe te shprehjes.

Mendojme se jemi trupa me profesionale, qe mund te gjykoje per nivelin e shtypit apo mediave ne Shkoder, Veri por edhe ne Shqiperi. Jo per mungese modestie, por tashme pjesa me e madhe e jona, ka kaluar nje stazh te konsiderueshem, jo vetem ne mediat e Shkodres e Veriut, por edhe ne Tirane.

Mediat e para private ne Shqiperi, sidomos ato audio-vizive, i kane zanafillat nga viti 1996. Shkodra pati fatin e mire qe te kete televizionin e dyte privat ne Shqiperi, TV Rozafa, sinjali i te cilit doli ne qytetin tone aty nga nentori i vitit 1996, pra akoma nuk jane mbushur 8 vite jete. Edhe vete pluralizmi i mirefillte, fillesat ne vendin tone, i ka diku aty nga korriku i vitit 1992, me zgjedhjet e para demokratike per pushtetin vendor. Pra edhe Keshilli Bashkiak i Shkodres, nuk ka me shume se 12 vite jete. Duhet llogaritur qe nga ajo kohe, keshilltaret nuk kane qene te njejte, nuk kane qene politikane profesioniste, e aq me pak njohes e specialiste te mediave, vecanarisht atyre private audio-vizive. E njejta situate eshte edhe sot ne vitin 2004.

Diku aty nga fundi i pranveres se vitit 1997, kur ne Shkoder te gjithe mendonin te linin qytetin per te shpetuar koken, lindi edhe Shkodra TV1, me nje te vecante: Eshte nder televizionet e para te Republike, me nje programacion te plote dhe te kompletuar thuajse ne cdo sfere. Ne ate kohe, shume kryetare kishin braktisur Shkodren dhe familjen ne drejtim te shteteve te huaja. Shume ish- te tjere, keshilltare kishin marre arratine saqe edhe partite qe i kishin zgjedhur, nuk i kontaktonin dot. Nje grup i vogel gazetaresh te Shkodra TV1 dhe TV Rozafa, duke rrezikuar koken, me automatike dhe pistoleta ne gjoks ( e tille ishte koha, edhe pse dikush e ka harruar!), sfidonin vdekjen- jo rrezikun. Fale tyre, shkodranet qe strukeshin ne shtepite e tyre qe ne oret e para te pasdrekes, mesonin c’ po ngjet ne rruget e qytetit te tyre, i cili pasqyrohej vetem nga mediat lokale dhe gazetaret e tyre me vertetesi.

Nderkohe, para shume e shume dekadave, Shkodra kishte nje radio me emrin e saj. Nje nga te paktat ne Shqiperi, edhe pse sot e kesaj dite shteterore, eshte nje krenari e qytetit me te madh verior. Eshte i vetmi ze qe ka Shkodra, eshte zeri i saj, ku spikerat degjohen dhe njihen vetem nga timbri i zerit: Eshte Radio Shkodra!

Shume nga ju, keni ndjekur dhe ndiqni media te ndryshme, jo vertem lokale. Shfletoni shpesh gazeta, degjoni radio, shikoni televizion. Nuk ka gazete ne Shqiperi qe te mos punojne ne te, te pakten dy shkodrane. Nuk eksiston asnje radio ne vendin tone qe te mos kete dy kolona nga djemte e vajzat e Shkodres. Nuk ka asnje mundesi qe Top Channel, Tv Publik Shqiptar, TV Klan, TeleNorba, Vizion Plus, News24, TV Koha, TV Arberia dhe te gjitha me rradhe, qe te mos krenohen me gazetaret, operatoret dhe tekniket e markes “made in Shkodra”. E pra kjo, nuk eshte pak, nuk eshte pa domethenie. Te gjithe jane, jemi dhe do te jemi, prodhim i shkolles se mrekullueshme te trashiguar ne shekuj te gazetarise shkodrane. E ne kete kuader, per mediat audio-vizive, merita e krijimit te kesaj shtrese eshte e pamohueshme e Radio Shkodres, Tv Rozafes, Shkodra TV1 dhe me vone e TV Antena Nord. Edhe ju keni nje motiv me shume te krenoheni me ne, me mediat tona, me bijte, miqte, te njohurit tuaj.

Te nderuar zoterinj,

Ishte nje hyrje disi e gjate, por e nevojshme. Gazetaret dhe njerezit e medias ne pergjithesi, tashme jane nje shtrese e konsoliduar. Shume nga ne, prej vitesh sigurojme jetesen me kete profesion. Ne jemi pjese e ketij realiteti Verior e shkodran. Vuajme te njejtat probleme qe ka edhe shtepia jone e perbashket, Shkodra. Mediat, stacionet radio apo televizive, jane institucione njesoj si Bashkia, Prefektura, Tatim-Taksat etj. Madje, pozicioni i tyre eshte me i disfavorshem, pasi shteti nuk i jep buxhet, grante apo onde te tjera. Megjithate, “mbajne me buke” dhjetera familje te qytetit tone. Edhe Tv apo Radiot private, vuajne varferine, papunesine, mungesen e qetesise, te sigurise. Shkaterrohen nga mungesa e energjise elektrike. Gjithsesi, prej mese 7 vitesh e gjysem, ato kane mbijetuar ne Shkoder.

Nje televizion lokal ka nje moto “Dritarja ku qyteti sheh veten”. Kete e kane pranuar thuajse te gjithe, duke filluar nga drejtues te pushtetit vendor, keshilltare e politikane te niveleve te ndryshme. Eshte e vertete. Shkodra ka pare e degjuar veten, problemet e saja, rrudhat e saja, lotet, buzeqeshjet, dhimbjen, gezimin, zhgenjimin, dashurine ne TV dhe Radiot lokale. Askush nuk e ka ngritur me shume se ne zerin ne mbrojtje te interesave dhe te drejtave te shtepise sone te madhe. Gjithmone kemi qene ne pararoje, gjithmone nuk kemi pritur ti kundevihemi te gjitheve, kur e ka kerkuar interesi i Shkodres. Per interesa humane, ndoshte i kemi rene ndesh edhe ndonjerit nga ju. Ne radiot e ekranet e mediave lokale, shihen edhe gjera qe ndoshta ndokujt nuk i pelqejne, apo nuk jane per shijet e tija. Mbase kane te drejte. Por duhet te mendohet edhe per mbijetesen e gazetareve dhe me pas te mediave. Te gjithe ne, duke filluar nga une, ne datat e caktuara kerkojme te marrin shperblimin per punen e bere. Shpenzimet nuk jane te pakonsiderueshme, duke ditur se cilat jane te ardhurat e mediave, por edhe potenciali i treves ku zhvillojme aktivitetin. Edhe pse jemi shume poshte nivelit te pagave te kolegeve tane, ne kemi punuar dhe do te punojme. Eshte ky kontributi yne modest qe do te japim per qytetin. Shpenzimeve te mesiperme, u duhen shtuar edhe ato per naften e gjeneratoreve, per riparimin e aparaturave te prishura nga ikje- ardhjet e dritave, blerjet e materialeve te punes, nderrimi i teknologjive, riparimi i defekteve te ndryshme gjate punes, mbulimi i shpenzimeve per te ftuarit tane etj. Te gjitha keto shpenzime, jane te paperballueshme nga mediat ne tabanin ku zhvillojne aktivitetin: qytetin e rrethinat e Shkodres. Vetem permes korrupsionit, trafiqeve, krimeve ekonomike, mund te sigurohen te ardhura te mjaftueshme, duke ruajtur linjat e programacionit qe shume nga ju, me te drejte apo jo, i kerkoni.

Nese ju, si pushtet vendor me nje jete rreth 12 vjecare, mund te konsideroheshit vellai i madh i Mediave me nje jete rreth 8 vjecare, sa here u kujtuat te na shtrinit doren? Nuk behet fjale per ndihme monetare, edhe pse rasti i TV Teuta (Durres), ju kishte mbeshtetur edhe ne kete linje. Kush nga ju, paraardhesit tuaj, qofte edhe pasardhesit, keni ngritur apo do te ngrini problemin e ecurise se mediave? Kush ka diskutuar me pergjegjesi mbi nivelin aktual te mediave dhe rruget per permiresimin e tij? Kush eshte kujtuar te kerkoje drita te pakten per mediat lokale, edhe pse per bisnese te tjera, kerkohet me te madhe? Cilat jane ato parti politike, institucione te pushtetit vendor apo edhe te tjera qe iu eshte kerkuar para per pasqyrimin e aktiviteteve te tyre ne mediat lokale (ne Tirane e ne rrethe, gjithcka eshte me para ne dore, per minutazh)? Pyetjet do te vazhdonin pa fund, dhe pergjigjet do te ishin te gjitha negative: Askush!

Para disa muajve, kur paraqitem nje kerkese per ti dhene titullin e merituar “Krenaria e Shkodres” tre mediave me prestixhoze te qytetit: Radio Shkodra, TV Rozafa dhe Shkodra TV1, nuk na u kthye kurre nje pergjigje zyrtare. Gojarisht, na u tha se nje komision “te urtesh”, i atashuar prane Komisionit te Vleresimit te Figurave te KB Shkoder, e hodhi poshte propozimin. Zyrtarisht u tha: “Mediat jane te pa rrituara akoma dhe pa nivel”. Ne Demokraci, me i moshuari eshte 14 vjec, pasi kaq kohe ka qe ka hyre ky sistem ne Shqiperi. Ne jemi rreth 8 vjec. Ata qe ndjehen me te medhenj se kaq, i perkasin te kaluares diktatoriale dhe komuniste, pavarsisht trukut apo parukerise qe kane bere. Ndersa per nivelin, nuk mendoj se nje profesion te ri dhe te lire si gazetaria apo mediat private, ta gjykojne “te urte te rinj” por me moshe, zemer e shpirt te vjeter, pse jo ne prag te vdekjes.

Te nderuar keshilltare,

Perseri para jush, kemi paraqitur nje propozim per ti dhene titullin e merituar tre mediave te Shkodres: Radio Shkodra, TV Rozafa dhe Shkodra TV1. Sipas rregullave, kemi percaktuar edhe motivacionet tona, te cilat mund te mos pranohen apo te ndryshohen. Ndoshta komisioni i “te urteve” nuk do ta kaloje serish ne seance plenare propozimin e Unionit te Gazetareve te Veriut (UGV). Eshte ne te drejten tuaj: nje qytet mbi 2400 vjecar, te qeveriset nga 14 vjecare. Ju duhet te vendosni per fatin e te gjithe shkodraneve, edhe tonin, edhe te mediave. Ky eshte sistemi. Heren e pare, nuk iu lane te vendosni. Kete here mos bini ne gabim: Edhe nese i famshmi komision i “te urteve” nuk kalon propozimin tone, ju i keni modalitetet ta kaloni ne mbledhjen e KB Shkoder dhe ta miratoni. Para se vleresim per mediat (nocion abtrakt), eshte vleresim per punen tone, te bijve tuaj, te afermeve, te njohurve dhe miqve.

Realisht, ne i jemi drejtuar te gjithe Keshilltareve dhe forcave politike te mbeshtesin propozimin tone. E dime se mazhoranca ne KB Shkoder eshte e djathte, por ne kerkojme mbeshtetjen e te gjitheve, pasi kemi qene pasyqyre e te gjitheve, avokate te qytetit tone te perbashket Shkodra, e cila i dhem njesoj si te majteve ashtu edhe te djathteve. Ne lidhje me kete propozim, eshte vene ne dijeni edhe nje mik i shoqates sone dhe gazetareve, ish- presidenti Sali Berisha, Kryetar i PDSH, por edhe personalitete te tjera shqiptare e me gjere.

E dime se kemi ecur perpara, e dime se nuk jemi perfekte, e dime se duhet te bejme shume me teper. Ne kemi nevoje per stimuj, kemi nevoje qe dikush te vleresoje punen tone, te veshtire, me sakrifica por e bukur dhe humane. Sigurisht, “nuk do te shembet Roma” nese propozimi yne nuk do te miratohet. Sic jane miratuar dhjetera te tjere pa e merituar, ashtu mund te mos miratohen edhe shume te tjere qe e meritojne. Nese miratohet, do te fitoni nje respekt dhe mirenjohje dyfish me te madhe nga te gjithe ne, do te shenoheni ne historine e demokracise se re shqiptare si Keshilli Bashkiak qe me vleresimin per mediat e Shkodres, treguat emancipim qytetar. Njekohesisht, na nxitet te rrisim nivelin tone, njekohesisht edhe prestixhin. Ne nje dite, Keshilli i Bashkise Durres, para pak vitesh, nderoi me te njejtin titull dy televizionet e tija: Shijak TV dhe Teuta TV. Ata qe i kane ndjekur, e kane konstatuar se nivelet e tyre, nuk jane me lart se mediat lokale te Shkodres, perkundrazi. Njekohesisht, keshilltaret durresake, nuk kane moshe me te madhe se 14 vjec ne demokraci, por treguan nje emancipim shume te larte qytetar. Ndersa ju, perfaqesoni nje kulture mbareboterore, nje qyteterim qe ze fill mbi 2400 vite te kaluara. Pervec traditave te vjetra, krijoni edhe te reja, filloni nga vleresimi i mediave. Keni per te pare, do te ndjeheni me te emancipuar dhe ne me te detyruar perballe jush dhe Shkodres.

Blerti DELIJA

Kryetar

Unioni i Gazetareve te Veriut (UGV)

Federates Sindikale te Gazetareve

Prefektura Shkoder

Kryeredaktor i TV Rozafa

Si po shkatėrrohet arsimi nė Shkodėr

Rivendosja e z B Vajushi nė krye tė Arsimit Qarku Shkodėr ndėrsa pėr tė majtėt pėrbėnte njė ēudi,  pėr tė djathtėt nuk pėrbėnte ndonjė surprise. Kjo sepse  qė tė bėsh karrierė nė pushtetin socialist duhet tė kesh minimalisht vlera morale deri nė imoralitet, tė shkelėsh ligjin, tė abuzosh, tė vjedhėsh e tė mashtrosh etj. etj “virtyte socialiste”

Ajo ēka po ngjet nė arsimin nė Shkodėr pėr gjatė 1 viti ėshtė ndoshta e pa  papreēedent jo vetėm pėr rrethin Shkodėr, por ndoshta edhe nė gjithė Shqipėrinė.

    Njė grup  drejtuesish jo vetėm tė paaftė, por edhe mashtrues dhe abuzues, tė cilėt po sillen me arsimin nė Shkodėr sikur tė jetė njė pronė tė tyre private po realizojnė jo vetėm dhunimin tė arsimit, por edhe shfrytėzimin e posteve drejtuese pėr pėrfitime personale jo ligjore.

Dhe me tė drejtė vetmja pyetje qė  mund tė shtrohet ėshtė se si ka mundėsi qė tė lejohet njė gjė e tillė nė fushėn e arsimit, e aq mė tepėr nė arsimin e Shkodrės, njė qytet me  tradita arsimdashėse. Dhe e gjitha kjo fshihet nėn emrin e “Reformės arsimore”.

Pėr tė punuar si mėsues duhet tė paguash?

Po tė shkosh nė dyert e DA Shkodėr, jo vetėm nuk mund tė gjesh punė, por

 duhet tė qėndrosh me ditė tė tėra prapa derės sė DA pėr t’u takuar me drejtorin e DA Shkodėr dhe pėrgjigja e tij ėshtė: “ Gjeje ti vendin e punės dhe unė tė emėroj ?” Ndėrsa pėr tė filluar punė nuk ka nevojė tė shkosh fare tek zyra drejtori i DA, pasi emėrimet (dhe transferimet) bėhen nė klube tė  miqve tė drejtorit tė DA,  n.p.mjet celularėve dhe shkresat tė  vijnė nė dorė mjafton tė paguash para. Nė fillim kėrkesat ishin me lekė shqiptarė ndėrsa tani me euro dhe dollarė. Pothuajse tė gjithė mėsuesit qė fillonin punė nė arsim pyeteshin nga kolegėt e tyre: Sa je ti  1 apo 1.5 ( nėnkupto 1 apo 1.5 milion) Dhe pėrgjigja ishte pėr njėren  prej  kėtyre dy shumave. Ndėrsa tashti qė tė fillosh  punė nė arsim duhet tė paguash me euro. Dhe a e dini se sa ėshtė shuma ? 1000 deri 1500 euro aq sa duhet tė paguash pėr tė shkuar nė Itali me gomone. Dhe po ti shumėzosh me  emėrimet qė bėhen ēdo vit  (qė mund tė jenė mbi 100 emėrime) atėherė imagjinoni se sa ėshtė shuma qė pėrfitohet padrejtėsisht. Dhe po t’i shtosh kėtu edhe emėrimet nė fshat kjo shumė shumėfishohet. Ndėrsa pėrsa i pėrket emėrimeve  provizore drejtori i DA Shkodėr ia ka lėnė tė vjedhin ndihmėsave tė tij tė afėrt.

    E ndėrsa mėsuesit e thjeshtė duhet tė orvaten me muaj tė tėrė me shpresė pėr tė filluar punė nė arsim ose pėr t’u transferuar,  pėr t’u emėruar si mėsues shpejt me  shuma mė tė vogla duhet tė kesh lidhje me B Vajushin, ose klanin e tij, kryetarin e PS Ndue Doda e ndonjė Dodė tjetėr. Madje edhe njė pjesė e personelit tė DA ka lidhje familjare ose miqėsore me personat e lartpėrmendur

A janė evidentuar pagesat pėr kualifikimet  5 dhe10 vjeēare si dhe pėr pagesat pėr dipllomat qė firmosen nė DA

Ēdo vit njė numėr mėsuesish    plotėsojnė kushte pėr kualifikimin 5 apo 10 vjeēar. Dhe seicili prej tyre paguan me nga 5 qind lekė tė reja pėr t’u paisur me dėshminė pėrkatėse. Dhe numri  mėsuesve tė kualifikuar ēdo vit, ėshtė mjaft i madh.

Ndėsa pėr ēdo person qė i duhet tė pėrdorė diplloma e shkollės sė mesme, apo dėftesa e shkollės 8-vjeēare, ajo duhet tė vuloset nė DA Shkodėr. Dhe pėr ēdo vulė tė vėnė nga DA, duhet tė paguash rreth 200 lekė tė reja. Dhe numri i dėftesave qė janė firmosur dhe vulosur nė DA Shkodėr flitet se ėshtė rreth 2000 copė.

Por a janė tė evidentuara kėto fonde tė cilat janė tė konsiderueshme? Apo ndoshta  janė evidentuar vetėm shuma minimale, ndėrsa pjesa tjetėr mund tė jetė  futur “gabimisht” nė xhepin e drejtuesve tė DA.

Mashtrimi dhe vjedhja mund tė shkojė deri nė vjedhjen e fondeve tė dhėna pėr ndėrtim shkollash

Pėrflitet se nga ana e Ministrisė sė Arsimit ėshtė  akorduar njė fond  financiar prej rreth 25 milionė lekė pėr tė rikonstruktuar  shkollėn nė fshatin Abat, Dukagjin qė ėshtė zona elektorale e deputetit tė PS Lekė Ēukaj. Madje flitet se firma e ndėrtimit qė ka marrė pėrsipėr tė ndėrtojė kėtė shkollė ėshtė vėllai i L Ēukės. Por nga firma e ndėrtimit ėshtė rregulluar vetėm ēatia e kėsaj shkolle, vlerė e cila nuk mund t’i kalojė pak milionė lekė. Po ku kanė shkuare pjesa tjetėr e kėtij  fondi?

Po kėshtu qarkullojnė zėra pėr njė kontroll financiar  nga ana e kontrollit tė shtetit pranė Prefekturės Shkodėr, kontroll nga i cili kanė vėnė nė dukje abuzime tė jashtėzakonshme financiare me  dieta e udhėtime si dhe  abuzime me rreth 63.000.000 lekė me tendera. lekė.  Madje  Kontrolli i Shtetit i ka kėrkuar zyrtarisht Ministrit tė Arsimit tė largojė nga detyra drejtuesit e sotėm tė DA Shkodėr pėr shkelje financiare.

Drejtorė shkollash apo taksidarė ?

Nga ana e drejtorive tė shkollave u kėrkohen nxėnėsve qė tė paguajnė nga 5000 lekė tė vjetra pėr tė paguar rojet e shkollave. Po kėshtu pėr ēdo vertetim ( dėftesė) qė lėshohet nga shkollat duhet tė paguash nga 5000 lekė. A ka bazė ligjore, ose ndonjė udhėzim nga Ministria e Arsimit pėr vendosjen e kėtyre shumave tė cilat duken absurde? Po a dihet se ku shkojnė kėto shuma, si pėrdoren?

 P.sh.m. nė shkollėn e mesme 28 Nėntori pėr regjistrimin e nxėnėsve nė vitin e I-rė u kėrkuan 2000 lekė tė reja pėr ēdo nxėnės ndėrsa pėr klasat e ndėrmjetme nga 1000 lekė tė reja. Me tė drejtė lind pyetja? Cilat janė rregullat e mbledhjes dhe krijimit tė kėtyre fondeve. Jo vetėm qė asgjė nuk dihet me saktėsi, por e gjithė kjo veprimtari e drejtuesve tė krijon pėrshtypjen e abuzimeve tė mėdha financiare.

Me siguri DA Shkodėr “virtytet e saja pushtetore” e saja ka synuar qė t’ia ngjesė edhe drejtuesve tė shkollave? Se deri ku ka arritur kjo nuk dihet?

Mėsuesit  jo vetėm ndodhen tė pambrojtur por edhe po dhunohen

Tė gjithė mėsuesit e rrethit Shkodėr ndihen tė dhunuar psikologjikisht dhe tė diskriminuar.  Dhunimi  dhe frikėsimi i  mėsuesve ėshtė motoja e drejtuesve tė sotėm tė DA. Mėsuesit  nuk e ndjejnė vetėn tė sigurtė nė punė. E gjithė kjo ka rritur ndikuar negativisht nė procesin mėsimor duke rritur  formalizmin dhe fiktivitetin.  Mbledhjet me drejtuesit e arsimit pėr rreth 1 viti po zhvillohen si seance dhune psikologjike, ndėrsa kontrollet pėr tė frikėsuar mė tek mėsuesit.  Dhe e gjithė kjo nė emėr tė njė disipline falso, e cila po pėrdoret pėr tė mbuluar abuzimet qė po bėhen. Dhe ēka ėshtė mė e keqja po zbatohet nga njerėz qė kanė qenė tė padisiplinuar pėr vetė gjatė gjithė kohės kur kanė punuar si mėsues ( p.sh.m. drejtori i D.A Shkodėr kur ka qenė mėsues “hynte nga dera dhe dilte nga dritarja e shkollės” dhe  pėr pothuajse 5 vjet nuk ka lėnė sėmundje pa shkruar nė raportat e tija ( ndoshta edhe sarsin) pėr tė munguar nė punė sepse merrej me tregėti bananesh( bananexhi) e mė pas si punonjės informator i SHISH- shėrbimit informativ).

Nga ana tjetėr shkohet deri atje sa  drejta e D.A pėr tė transferuar personelin arsimore tė shfrytėzohet duke bėrė njė zbatim tė diferencuar tė akteve normative mbi arsimin dhe kontratės kolektive, me synime tė qarta dhunuese?

Dhe pėr ēudi, askush nuk reagon ?

 Sindikata e Pavarur e Arsimit Shkodėr edhe pse sheh se po shkelet kontrata e punės e mėsuesit hesht ?  Edhe  partitė politike, tė paktėn tė djathtė  heshtin kur shohin se po shkelen ligjet pėr arsimin, dhe arsimi po dhunohet ? (Vetėm njė drejtues politik guxoi e ngriti zėrin pėr kėtė dhunim tė arsimit nė Shkodėr.)  Kjo heshtja e tyre flet shumė. Ata po mundohen tė bėjnė tė paditurin, apo mos ndoshta me postet e tyre drejtuese politike, apo sindikaliste  kanė pėrfituar ndonjė privilegj tė vogėl tė cilin nuk kanė pse e humbin, pėr tė mbrojtur tė drejtat e mėsuesve. Ndoshta heshtja e disa drejtuesve tė partive tė djathta nė Shkodėr  ka qenė pjesė e njė pakti ose ėshtė shpėrblyer me votat qė kėshilltarėt socialistė nė Kėshillin e Bashkisė Shkodėr i dhanė disa drejtuesve tė kėtyre forcave tė djathta pėr nė Kėshillin e Qarkut Shkodėr.

Po  Ministria e Arsimit  ?

    Me tė drejtė lind pyetja se a  ka dijeni M.A pėr kėto shkelje dhe abuzime ? Patjetėr qė  duhet tė ketė ? Ministri i Arsimit ėshtė vėnė nė dijeni nga ana e mjaft mėsuesve tė cilėt kanė bėrė ankime pranė tij pėr vendimet e padrejta tė DA Shkodėr, pėr dhunėn dhe shkeljen e kontratės kolektive qė po bėn DA Shkodėr.  Por siē duket ministri i arsimit i ka dhėnė dorė tė lirė kėtyre personave tė papėrgjegjshėm, pasi ata realizuan njė spastrim politik nė radhėt e arsimit Shkodėr, duke larguar  nga drejtimi i arsimit tė gjithė ata tė cilėt ishin me bindje tė djathta. Mesiguri qė  edhe ministri i arsimit ka pjesėn e vet nė tė gjitha kėto pėrfitime tė paligjshme, pasi vetė drejtori i DA Shkodėr shprehet me tė madhe se unė nuk largohem nga detyra pasi  e kam blerė kėtė vend dhe do ta blej pėrsėri. Dhe rivendosja e B.V si drejtor i Arsimit Qarkun Shkodėr verteton  mė sė miri kėto fjalė tė shprehura publikisht nga ana e drejtorit tė DA Shkodėr. Dhe me tė drejtė  e vetmja pyetje qė mund t’i drejtohet Ministrit tė Arsimit i cili duhet tė quhet Ministri i Shkatėrrimit tė Arsimit .

Z Ministėr !

Sa ėshtė ēmimi i  njė vend pune si Drejtor i  Drejtorie Arsimi ?

Si mund tė emėrohet si drejtor tė D.A Qarku Shkodėr njė person qė ka shkelur ligjet mbi arsimin dhe kontratėn kolektive tė mėsuesit ?

Si mund tė  emėrohet si drejtor tė D.A Qarkun Shkodėr njė person qė ka abuzuar me detyrėn e tij dhe  me fondet e shtetit.

Me ē‘tė drejtė ju emėroni drejtor tė D.A Qarku Shkodėr njė person qė ka njė vit po dhunon nė mėnyrė tė vazhdueshme arsimin Shkodėr?

Me ē‘tė drejtė ju emėroni si drejtor tė D.A. Shkodėr njė person qė po shkatėrron arsimin nė Shkodėr

Njė grup mėsuesish Shkodranė

Jemi njė grup mėsues qė i kemi kushtuar pothuajse gjithė jetėn tonė arsimit duke punuar me pėrkushtim. Por kjo dhunė psikologjike qė po provojmė sot nuk e kemi pro vuar as para viteve 90  gjatė diktaturės.  Prandaj ju lutemi tė botoni kėtė shkrim nė Gazetėn Tuaj “Shqipėria Etnike”me pėr arėsyen e vetme qė ėshtė shqetėsimi ynė  pėr shkatėrrimin qė po i bėhet arsimit nė Shkodėr, m.gj.se nuk po ju paraqesim emrat tonė pasi kjo do tė shoqėrohej me veprime tė dhunshme deri nė largimin tonė nga puna.

 

INTIMITET  NJERĖZOR    

Ishte pjesa mė e bukur e jetės sime momenti  kur unė provova njė  njėsi tė thellė dashurie nė shpirtin tim. Para meje u gjend njė vajzė qė mė trazoi  ēdo ndjenjė nė shpirtin tim. Nga ai  ēast ēdo gjė  ndryshoi nė jetėn time. Aty filloi njė fshehtėsi  brenda meje qė i dha dimensione tė reja qenies dhe shpirtit tim. Kushdo mund ta ketė provuar njė gjendje tė tillė fshehtėsie  brenda unit tė tij. Nė ēaste tė tilla njeriu zbulon tė fshehtėn e shpirtit tė tij, tė bukurėn, hyjnoren. Kjo gjendje e fshehtė  dhe e bukur brenda njeriut, krijon atė qė ne mund ta quajmė  intimitet njerėzor.     

     Intimiteti njerėzor fillon brenda dyerve tė fshehtėsisė, aty ku mungon  ēiltėrsia, ku shpirti kėrkon tė ruaj diēka tė bukur, diēka tė dashur, diēka  tė ngrohtė, tė shenjtė, diēka hyjnore. Kushdo  mund ta ndiej njė gjendje tė tillė brenda shpirtit tė tij. Brenda intimitetit njerėzor pėrmbahet pak ēiltėrsi dhe shumė fshehtėsi. Sipas pikėpamjes sime, pėrveē ēiltėrsisė qė i ke paraqitur njė miku, njė shoku apo njė njeriu tė zemrės, ruhet pėrsėri njė fshehtėsi brenda shpirtit tė njeriut, qė nėn njė membranė  disi transparente, ka diēka qė nuk ėshtė thėnė, qė ėshtė ruajtur  diku nė thellėsi. Ajo mbetet gjithmonė  njė mister qė ruhet thellė nė bėrthamen e shpirtit njerėzor. Pikėrisht kėtu qendron  joshja e shpirtit tė njeriut, ėmbėlsia notuese e intimitetit, dashuria zbavitėse, kureshtja e trazuar, bukuria mahnitėse qė rri nė pėrgjim  tė njė lumturie. E kjo bukuri gjendet gjithmonė pranė shpirtit njerėzor. Njeriu i zhytur nė njė hapsirė qė nuk shikohet, por  qė imagjinata e sjell si njė lėng i butė ndjenjash, rri gjithmonė  nė pritje dhe nė pėrjetim tė kėsaj lumturie. Shtrin duart ta kap por se arrin dot. Megjithatė njeriu ka idenė se ėshtė i pėrfshirė nė  kėtė lumturi. Tė jetė ėndėrr vallė?! Jo! Tė jetė  e vėrtetė vallė ?! Pėrsėri jo….  !  Shpirti duket se e ka pushtuar atė : Ėshtė e butė, ėshtė e brishtė, ėshtė e ngrohtė……..!    

     Nė thellėsi tė intimitetit njerėzor  zbulohet esenca e kuptimit tė jetės, bukuria mahnitėse e dashurisė njerėzore, qėllimi i vėrtetė i ekzistencės, ngrohtėsia shpirtėrore e kėtij intimiteti. Aty  gjendet  kėnga e jetės, poezia e shpirtit.      

     Intimiteti hyn tek njeriu herė si njė fllad pranvere qė i flladitė  njėsitė e shpirtit tė tij, herė si njė furtunė qė e merr pėrpara njeriun dhe e  shpie  atė nga ta dojė ai.     

     Intimiteti tė ushqen fantazinė, tė ushqen ndjenjat, kėnaqėsinė e shpirtit, aftėsinė krijuese. Ai luan me dėshirat, me ndjenjat dhe pasionet njerėzore. Ai shpesh provokon ndjenja, ndryshon mendime, pushton shpirtėra njerėzorė.  Ai prish ēdo ekuilibėr njerėzor.      

     Si dallgė deti nė furtunė notojnė pasionet, notojnė dėshirat. Virgjėresha e fantazisė  nuk tė lė tė qetė, dallgėt e pasionit tė joshin dėshirat pėr njė aventurė, pėr njė intimitet dashurie. Sigurohu  mirė, o njeri, para se tė realizosh aventurėn! Ēdo dėshirė njerėzore nuik mund tė transplantohet  nė njė akt final tė njė dashurie tė pastėr. As nė njė marrėdhėnie seksi. As  ēdo pasion….!  As ēdo qėllim ……!  As ēdo ndjenjė…..! Njeriu duhet ta kuptojė kėtė. Njeriu mund ta kuptojė kėtė, por, ah, ē’ti bėjė dualitetit tė tij ?!  Njeriu ėshtė trup  ashtu siē ėshtė edhe shpirt. Ai ėshtė materie siē ėshtė edhe ndėrgjegje. Ai ėshtė lėndė siē  ėshtė  edhe antilėndė. Ai pėrbėhet nga virtyte por edhe nga vese njerėzore. Vesi e shtynė drejtė aventurės,  virtyti e ndalon duke e kaluar nėpėr filtrin e gjykimit.      

     Intimiteti tė kėrkon njė zgjidhje  ashtu  siē  tė qanė njė  hall. Ai me sinqeritet tė shpjegon ēdo  gjė    fshehtėsi pasi ka besim tė plotė tek shpirti yt. Por njėkohėsisht  ai ruanė diēka tė fshehtė pėr vete. Dhe ruan  gjenė mė tė dashur, mė tė shenjtė, mė tė shtrejtė. Intimiteti  nuk ėshtė ēiltėrsi Njeriu duhet ta kuptojė  mirė se ndryshe  nuk do tė krijoheshin  dy fjalė pėr  tė njejtin kuptim. Intimiteti tė futė nė njė fshehtėsi qė pėr tė tjerėt mbetet gjithmonė enigmė.  Ēiltėrsia  nuk mund tė mbetet fshehtėsi  mes dy pėrsonave  qė i kanė besuar njeri – tjetrit. Ēiltėria  ėshtė e njejtė dhe  e  njėflefshme  pėr tė gjithė  njerėzit e sinqertė e tė pastėr nė shpirt.         

     Intimiteti njerėzor ėshtė njė erozion qė gėrryen  nga brenda shpirtin e njeriut, bėrthamėn e tij. Njeriu i pėrfshirė  nga vala e kėtij intimiteti e  shikon mirėfilli se ėshtė bėrė skllav  i njė dashurie tė madhe. Ai e di mirė se veprat e mėdha, mendimet e mėdha  dhe dashurtitė e mėdha  kanė njė fillim tė thjeshtė. Ato mund  tė lindin nė njė kthesė rruge, nė njė lėndinė , nė njė bregdetė, nė njė shikim tė parė.     

     Njeriu qė kur lindet e deri sa vdes jeton gjithmonė  me shpresė  nė tė  ardhmen e tij. Shpresa  lind bashkė  me njeriun dhe gjendet gjithmonė  nė berthamen e shpirtit njerėzor. Pra shpresa  gjendet nė hapsirėn e intimitetit njerėzor. Shpresa gjithmonė e kundėrshton  vdekjen, pra ėshtė  njė shmangie prej saj. Ėshtė e tillė sepse lind brenda shpirtit tė njeriut dhe meqenėse shpirti ėshtė i pėrjetshėm  edhe shpresa  ėshtė e pėrjetshme. Gjithmonė absurdi, shpresa dhe vdekja shkėmbejnė replika mes  tyre, duke ngarkuar me faj secili njeri – tjetrin. Njeriu ėshtė dėshmitar i kėtyre replikave tė hidhura tė kėsaj loje ēnjerėzore. E njeriu jeton gjithmonė  me shpresa  nė ta ardhmen :  “…….. neser “,  “ mė vonė “,  “ do tė vijė njė  ditė “,   “ kur tė rritesh do ta  kuptosh  “,  e sa e sa projekte  tė tjera shpresash ! Pra bėhet fjalė : “ kur tė vdesėsh “…….. Kjo revoltė  e trupit ėshtė vetė aburdi, qė nė shpirtin e njeriut krijon pakėnaqėsinė pėr jetėn. Dhe gjithė kėto pėshtjellime  ndjenjash e mendimesh  ziejnė papushim  nė kazanin e kėtij intimiteti njerėzor.    

       brendėsi tė  ēdo bukurie gjendet  diēka  ēnjerėzore, pra hyjnore. Qėndrojmė pėrpara njė luleje dhe mahnitemi me bukurinė dhe pėrsosmėrinė  e saj. Ēdo  gjė ėshtė harmonizuar nė ndėrtimin e saj :  simetria e ndėrtimit, ngjyrat tėrheqėse, aroma, funksioni, bashkėlidhja me format e tjera tė jetės. Intimiteti  na shpjegon  nepėrmjet meditimit, se prapa kėaj bukurie qėndron Krijuesi i Gjithėsisė,  krijuesi dhe harmonizuesi i gjithshkaje nė Univers. Nė ēdo bukuri  Ai paraqiti njė fshehtėsi dhe fshehu njė qartėsi, njė harmoni, njė muzikalitet. Kushdo qė mediton nė intimitetin e tij mund ta dėgjojė kėtė muzikė, kėtė akord muzikor  tė harmonizuar  nė formėn mė tė pėrsosur  nė shpirtin e njeriut.    

     Intimiteti ekziston kudo mes dy sekseve tė kundėrta, por edhe mes dy njerėzve  me sekse tė njejtė qė kanė miqėsi tė ngushtė ose kanė  pikėpamje, ide e botėkuptime tė pėrbashkėta. Tek njerėz tė tillė ka pėrputhshmėri  karakteri, vullneti, qėllimi, veprimi praktik.      

     Ēiltėrsia ėshtė hapsirė, ėshtė dritė, ėshtė shkėlqim ndjenjash dhe shpirti.    

     Intimiteti ėshtė fshehtėsi, errėsirė, konspiracion njerėzor qė bashkon ide, pikėpamje, ndjenja  dashurie e respekti, qėllime, pasoine njerėzore.  Njeriu ėshtė magazinė ku ruhen tė fshehtat e shpirtit dhe  tė materies, tė lėndė dhe tė antilėndės, tė burimit  dhe tė shfaqjes. Njeriu ėshtė njė sekret  i hapur, por  edhe i mbyllur. Kur vdes, ai merr me vete tė gjitha ato tė fshehta qė njerėzit nuk gjeten kurrė ēelės as kod  pėr t’i hapur ato, pėr t’i lexuar. Ato  thesare, ndoshta, u varrosen bashkė me tė zotin e tyre pa u zbuluar as nga intimiteti, as nga ēiltėrsia. Ato mbeten libėr i pa lexuar, muzikė e padėgjuar, ndjenjė shpirti e pa kuptuar. Njeriu ėshtė  enigmė  e mbyllur e burimit hyjnor.      

     Njeriu ėshtė shpirt i urdhėruar nė materien me katėr paracaktimet  fillestare tė Krijuesit.     

     Njeriu ėshtė mrekulli e krijuar nga Zoti i Gjithėsisė……

     Pikėrisht kėtu e ka burimin intimiteti, kėto e ka burimin ēiltėrsia njerėzore !     

Riza  Spahija     

NJĖ HAP PARA DHE NJĖ HAP PRAPA

Vjeshtė. Bie shi dhe fryen erė. Ditėt kalojnė. Po afron dimėri.Sė shpejti do “takohemi” me tė. Paskemi qėnė tė pa fat! Nuk e besonim! Menjėherė pas rezultatit tė zgjedhjeve pėr pushtetin vendor me 13 tetor 2003 Shkodra u gdhi nga 9 me 16 orė pa energji elektrike. Qyteti mė i madh i Shqipėrisė veriore me 110 mijė banorė, pleq, tė sėmurė, fėmijė tė vegjėl dhe tė porsa lindur nė mes tė errėsirės.  Deri kur kėshtu? Si mund tė pėrparojmė dhe tė futemi nė Evropė me qirinj, kandila e bishtukė si nė kohėn e Mesjetės?

     Natė. Dola pėr njė shetitje.Pas pak takova njė shok i cili mė tha: Ku do tė shkosh o burazer? Njė xhiro deri te Kafja e Madhe- i thashė atij.  “Mirė- mirė, por kujdes. Ecė me ngadalė. Nuk e shikon sa bukuri ka rruga, veēanėrisht trotuari! A e ndėgjon “muzikėn”tonė tė integrimit.Zhyrmojnė papushim gjithė andej gjeneratorėt e vegjėl, tė cilėt “luftojnė” me tė gjitha forcat e tyre kundėr errėsirės dhe abskurantizmit qeveritar. Ka edhe mė shumė. Edhe nė rrugėn para Prefekturės sė Qarkut ėshtė vėshtirė tė kalosh sidomos natėn.

    Njė Urra! Rrofshin zgjedhjet e 12 Tetorit 2003! I “gjithė populli” grusht ēeliku rreth  partisė( lum si ti o njeri me tė gjitha kėto parti ) votoi me dėshirė, vullnet, pasion dhe gėzim tė papėrshkruar pėr pėrfaqėsuesit e vet nė pushtetin vendor.  Nuk mbeti  gati “asnjė” nė shtėpi! Njė pjesėmarrje tepėr e jashtzakonshme!  Bile e  mrekullueshme! Nė shkallė vendi shumė mė pak se 50 pėrqind e votuesve; nė Tiranė e Durrės rreth 40 %, nė disa qytete e rrethe 30 % dhe nė Shkodėr 27 pėrqind. Rezultate tė papara! Ku ka mė mirė! “Bukuri” qė vret!

    Pėrfytyroni sa tė rregullta e demokratike ishin kėto tė uruara. Si nė shqipėri! Mė pak se gjysma dhe nė mjaft zona e qytete 2/3 e votuesve nuk morėn pjesė nė zgjedhje.Megjithatė konsiderohen tė ligjshme! Ē’tė bėsh! Nevoja s’ka gjygj. Jo vetėm kaq. Ehu! Sa ka zanati! Nė mjaft raste ai ėshtė mister! Me mijėra njerėz nuk patėn mundėsi tė votonin sepse nuk e kishin emėrin nė lista. Shkaqe e faktorė tė ndryshėm. Dikush i kishte hequr me qėllim ose jo dhe derguar dikund tjetėr. Kishte edhe marifete tė tjera.Lojėra shpejtėsie!Tė gjitha “mallra” birinxhi! Lum si ne! Hajde tė vallzojmė:”Roza-Rozina po vjen Drandafilja…”.

     Sipas ODIHR-it zgjedhjet u konsideruan tė rregullta dhe tė ligjshme.  ” Zgjedhje njė hap para dhe njė hap prapa”. Pastaj u deklarua:”Dy hapa para dhe njė hap prapa”. Kthesė e fortė! Kujdes! Pikė rreziku! Nė fillim ka vetėm njė hap para. Nė asnjė mėnyrė dy. Ėshtė e ndaluar. Dikur Leninin shkruante:” Njė hap para dhe dy hapa mbrapa”. Ē’tė bėsh! Edhe ata atje, shumė larg nesh nė kohė e hapėsirė kishin shumė probleme, vėshtirėsi dhe halle. Megjithatė ne nuk jemi Rusia.

    Nė fund e kaluam provėn u bėnė dy hapa. Domethenė nė rregull. S’ka qėndrim vendnumuro. Makina lėviz. Ne ecim pėrpara. Evropa na pret. Nuk ka rendėsi shpejtėsia. Kohė kemi boll! Nata ėshtė e gjatė.

    Kreu i misionit vėzhgues tė ODIHR Robert Barry dhe shefja e delegacionit tė vėzhguesve afatshkurtėr tė Kėshillit tė Evropės Helene Lund deklaruan me 14 tetor 2003 se “konfuzioni nė listat e zgjedhėsve deri tani nuk ka ndikuar nė rezultatin e votimit”etj. Ju falemnderit. Me mijėra shqiptarė nuk mundėn tė votojnė sepse nuk e kishin emėrin nė lista; ata u sorollatėn poshtė e pėrpjetė, mbetėn tė merzitur e tė zhgenjyer dhe megjithatė asnjė ndikim nuk pati nė rezultatin e zgjedhjeve. Zotėrinj e kuptoni pėrgjegjėsinė e  prononcimit tuaj?Sė dyti, si ndieni kur deklaroni kėshtu? Mė  sa duket nė mėsimin e matematikes paskeni qenė dobėt!

    Po ecim mė tej. Sipas gazetės “Shekulli” dt. 15 tetor 2003”Misioni i Vėzhguesve Ndėrkombtar i vlerėsoi zgjedhjet “si njė progres”, ndėrsa pyetjes nėse kėto zgjedhje ishin tė ndershme ose jo ambasadori i ODIHR u pėrgjigj shkurt: “Po edhe jo”.

     Sa mirė! Konkluzioni juaj ėshtė njė shpikje “gjeniale”!Ku ka mė saktė! Ai tė len pa mend! Domethenė zgjedhjet ishin tė ndershme dhe jo tė ndershme! Me fjalė tė tjera stop e non stop baraz me absurdin, si me thenė “as nė Tiranė as nė lagjėn Tophanė”. Po vazhdoj. “Po”sipas jush paska njė ngarkesė pozitive tė ndershmerisė sė zgjedhjeve, kurse “Jo” njė tjetėr negative tė pandershmerisė sė tyre. Pėr rrjedhojė “Po” dhe “Jo” tė vėna nė kushte vlerėsimi tė barabarta, eliminojnė njera tjetrėn  duke u barazuar me zero. Shkurt Shqipėria ende vazhdon tė qėndroj nė pozicionin vend-numuro.

    Edhe diēka tjetėr. Ē’doni tė thoni “zgjedhje si progres”. Para fjalės progres keni vėnė parafjalėn “si”, e cila nė kuptimin e saktė ia ulė vlerėn atij.  “Si”  ėshtė njė “zbritje” e veēantė me “ngarkesė negative” dhe afėr paskajores!Tė paktėn tė kishit deklaruar:”zgjedhjet ishin njė progres”. Ose e kundėrta. Sipas jush ne kemi arritur progres vetėm me njė “si” para tij. Mund tė jetė kėshtu ose edhe pak mė ndryshe. Gjithėsesi vini re!Termometrit tuaj i mungon zhiva dhe shkalla e nivelit.

    Gjatė fushatės tė zgjedhjeve pėr pushtetin vendor tė 12 tetorit 2003 u njohėm dhe mėsuam pėrmendėsh disa slogane me rendėsi si: “Eja me ne”,”Ti japim tė ardhme shkuarės tonė”, “As majtas dhe as djathtas, por nė Shkodėr” etj. Duke u thelluar  nė domėthenien e kuptimit  ideo- filozofik e politik ėshtė e natyrėshme dhe e drejtė tė dallosh e tė vlerėsosh mjaft elementė racional e tė ekujlibruar nė pėrbėrjėn e tyre. Mirėpo kjo ėshtė si njė fushė e gjėrė, e cila sa mė tepėr tė “plugohet” aqė mė pjellore bėhet. Po vazhdoj. Autorėt kishin njė merak. Jemi deri–diku nė udhė kryq! Veēanėrisht qyteti ynė. Shkodra po paguan padrejtėsisht pa i patur borxh kurrkujt shumė “kusure”! Megjithatė nevojitet mė tepėr kujdes me sloganet politike. Kurrkush s’duhet tė harroj se ēdo e kaluar ka njė tė ardhme dhe ēdo e ardhme vjen sėbashku me njė pjesė tė sė shkuarės sė saj. Kjo ligjėsi shtrihet nė ēdo fushė tė jetės.

     Ne jemi ndėr popujt mė tė vjetėr tė Evropės me njė histori tė lashtė dhe kulturė tė shkelqyer. E kaluara jonė pavarėsisht nga luftėrat,shkatrrimet, dramat, vuajtjet e panumurta, tragjeditė,errėsira dhe mangėsitė e saj ka patur shumė arritje, fitore, mjaft ditė me diell dhe simbolet e pavdekshme tė saj. Ajo ėshtė “vaditur” me djersė e gjak dhe me pėrpjekje tė panumurta qė larg nė shekuj nė histori dhe deri nė ditėt tona. Njė popull qė ka nxjerrė nga gjiri i tij shumė dijetarė,luftėtarė dhe burra shteti tė pėrmasave botėrore, veēanėrisht njė nga komandantėt e strategėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave Heroin tonė Kombtar Gjergj Kastrioti Skenderbeun si edhe Nanė Terezėn e pakrahasueshme nė histori me asnjė tjetėr, e cila ėshtė Nėna e tė gjithė botės ėshtė vital e i pavdekshėm, ai ka dhe do tė ketė kurdoherė tė ardhme.

    E ardhmja nuk “montohet”mekanikisht nė trupin e sė kaluarės. Ajo qė nė fillim ekziston dhe qėndron si embrion duke qenė pjesa mė thelbėsore e saj. E shkuara gjatė ciklit tė pa fund tė jetės lind nga gjiri i saj tė renė, e cila rritet dhe zhvillohet nė “fushat” virgjire tė sė ardhmes.

    “As majtas dhe as djathtas, por nė Shkodėr”. Parullė e veēantė dhe me shumė kuptime. Mė parė njė parantezė: Edhe shoqėria e jonė mbėshtetėt nė dy “shtylla” tė fuqishme: nė sistemin pluharist partiak dhe nė ekonominė e tregut. Ajo mund tė pėrfytyrohet si njė e tėrė nė formėn pėr shėmbull tė njė metri me pjesėt pėrbėrėse tė tij. Aty shtrijnė “trupin” e tyre nė pjesėn qė u takon tė gjitha partitė politike e shoqatat e ndryshme, tė cilat kanė anėtarėt, simpatizanėt dhe elektoratin e vet. Ajo ashtu si njerėzit ka njė trup dhe dy krahė: tė djathtin e tė majtin, qė janė pjesė integrale e tė pandarė tė saj. Pėr tė funksionuar nė mėnyrė normale ata kanė nevojė pėr njeri tjetrin, sepse natyra i ka krijuar pėr bashkėveprim e ndihmė reciproke; ndryshe po u demtua njeri cilido qoftė do tė demtohet edhe tjetri dhe sėbashku organizmi shoqėror.

    Gjatė fushatave elektorale sloganet kanė vlerėn dhe rendėsinė e tyre. Ata shpesh herė paraqiten si sinteza tė mendimit filozofik dhe udhėheqje pėr veprim tė atij grupimi politik e organizativ, i cili udhėheq luftėn pėr pushtet ose fushatėn  pėr tė vjelur “pėrpara burra” sa mė shumė vota elektorale duke pėrcaktuar mundėsinė e fitores tė kandidatit tė caktuar. Tė kuptohemi. Pas sundimit 50 vjeēar tė partisė shtet dhe vitėve tė vėshtira tė tranzicionit ka lindur dhe vepron me efektivitet mekanizmi i fuqishėm pluharisto partiak i rotacionit tė pushtetėve dhe roli dominues i dy partive tė mėdha nė jetėn politike dhe ekonomiko-shoqėrore tė vendit. Pėr rrjedhoj kushdo qoftė, pavarėsisht nga pozicioni klasor, bindjet personale dhe fuqia financiare nuk mund tė mos ketė parasyshė e tė llogarisė mirė natyrėn e vertetė,alternativen, statutin, programin dhe objektivat e partisė me ndihmen e tė cilės kėrkon fronin e pushtetit pėr ti shėrbyer objektivit tė caktuar dhe mė gjėrė. Pa pėrkrahjen dhe mbėshtetjen e fortė e tė gjithanėshme tė partisė, tė anėtarėve e simpatizantėve tė saj nuk ka fitore. Pėrjashtimet janė tepėr tė rradha. Ata u pėrkasin supėr miliarderėve. Nė rrugėn e gjatė dhe tė vėshtirė pėr pushtet qė buron  formalisht nga “vullneti” dhe “dėshira” e popullit, mė shqip nga vota e tij “njėshi” pa partinė ose me lidhje tė dobėta me tė ėshtė njė “numur” jashtzakonisht i vogėl dhe shpesh herė nė pozicionin afėr zeros.

    Zgjedhjet pėr pushtetin qėndror dhe vendor me anė tė mekanizmit tė votės sė “lirė” mbetėn edhe pėr njė kohė tė gjatė njė shans i madh pėr ecjen tonė pėrpara   trasenė e pėrparimit dhe integrimit tė pandėrprerė. Nė kėtė kuadėr partitė politike paraqitėn si lokomotiva, tė cilat drejtojnė, shpejtojnė, ngadalėsojnė ose pengojnė pėrmasat e ritmet e zhvillimit ekonomiko-shoqėror tė njė vendi. Nėpėr fushata elektorale pėrcaktohen konturet dhe objektivat e kėtij zhvillimi. I “shkreti” shpesh herė si nė njė rreth vicioz mbetėt i zhytur nė “moēalin” e sloganeve e tė premtimeve pa fund. Vet rezultati i zgjedhjeve nuk ėshtė njė ogur i mirė. Po ecim mė tej. Nga tė gjithė u premtua njėherėsh, si nė njė kor, ujė, drita, rrugė e autostrada. Tė tjerat thuajse u anashkaluan.Por,ato janė tė domosdoshme dhe jetike pėr njerėzit. Shumė pak-kush foli pėr vende tė reja pune, shtėpi banimi pėr qindra familje pa strehė, pėr mungesėn totale tė shėrbimit ambulator e spitalor tė zonave rurale; zbutjen dhe zhdukjėn e varfėrisė, veēanėrisht tė asaj ekstreme; pėr korupsionin, krimin e gjakmarrjen;  analfabetizmin dhe mangėsitė e mėdha nė shkollimin e fėmijve, nė mbrojtjen nga fatkeqėsitė e natyrės, emigracionit galopant, tė trurit shqiptar etj.etj. Mbi tė gjitha pėr alternativat konkrete tė zhvillimit, rrugėt, mėnyrat dhe mjetėt pėr realizimin e tyre.

    Tė fuqishmit kėrkojnė votat pėr tu bėrė edhe mė tė fuqishėm. Natyrisht pushteti ėshtė  nė rradhė tė parė i tyre. Mundėsia financiare i shtyn drejt atij. Ai rrjedhė nga vet sistemi. Kapital ose pasuri qė lėviz drejt rritjes tė vazhdueshme plus prapashtesėn “izem” baraz kapitalizem. Ata riskojnė, bėjnė shpenzime edhe pėr pushtet, tė cilat llogariten jo pak. Qėllimi justifikon mjetin. Mbi tė gjitha objektivi. Ka edhe shkaqe tė tjera. Nė kėto beteja nuk ka tė mundur. Edhe humbėsit janė tė fituar. Rroftė nana parti. Kandidimi ėshtė  njė “llogari” e veēant kreditore. Ehu! Sa ka zanati! Si dyqani mos rrjedhtė pikon.

    Nė emisionin Vizion Plus e Premte datė 31 tetor 2003  njė  jurist  i njohur dhe me potencė nė mes tjerave tha:  “Ata qė nuk votojnė prezumohen ose konsiderohen, mė shqip pandehėn sikur janė dakort me tė gjitha kandidaturat. Kėshtu ka vendosur Komisioni Mbi Partizan”. Pravilno daragoi gaspodin! Arėsytim i shkelqyer! Pėr ata qė nuk shkuan te kutitė e votimit “Baballarėt” e Kombit i marin me mend sikur kanė dashur tė votojnė prandej mendohen dhe paragjykohen qė janė dakort me tė gjitha partitė dhe kondidaturat. Janė dakort dhe nuk votojnė! Hajde gjeje mė hollė edhe sikur tė keshė pesė universitete shkollė.

    Kjo ėshtė “filozofia” e mohimit dhe ēvlerėsimit tė votės sė lirė, e cila qė nė embrion asfikson dhe mbytė  sferėn e gjallesės e tė aktivitetit tė saj mbi tė cilėn mbėshtetėt i gjithė mekanizmi i shtetit demokratik phuharisto-partiak. Te vota e “lirė” lind, rritėt,konsolidohet dhe forcohet shteti ligjor. Ajo presupozon pjesėmarrje masive. Ndryshe themelet e tij janė tė dobėta dhe tė pasigurta. Nė kėto kushte e rrethana ai mbėshtetėt mbi pakicėn, e cila nuk mund tė mbajė mbi supėt e saj tė gjithė peshen e rendė tė kėsaj “godine”. Forca e “gravitacionit” tė shumicės njė ditė do ta pėrmbys atė. Ata qė nuk votuan ose abstenuan janė rreth 70  % e elektoratit ose e thanė me shifra disa qindra e mijėra votues. Duke shtuar edhe mijėra tė tjerė, tė cilėt nuk i gjetėn emėrat e tyra nė listat atėherė situata bėhet mė dramatike dhe shqetėsuese.

    “Ata qė nuk votojnė konsiderohen sikur janė dakort me tė gjitha kandidadurat”. Njė tautologji e mirėfilltė! Kulmi i absurdit! Ka edhe mė shumė. O Zot i madh! Janė dakort me tė gjithė por nuk i votojnė tė gjithė!  Rast unikal dhe pa precident nė botė? Ju lutem, pranoni njė pyetje : si i pandehni bashkėqytetarėt tuaj? Kaq naiv! Apo ndoshta edhe mė keq! E keni gabim. Prandej uleni shpejtėsinė, kontrolloni frenat dhe rregulloni drejtimin. Ndryshe mund tė gremiseni. Ata qė ju i konsideroni si turmė ose tufė nė kushte e rrathana tė tjera mund tė ......... Kuptojeni vetė. Edhe njė pyetje. Pse nuk pranohet e verteta ashtu siē ėshtė sado e hidhur qoftė? Pse nuk thuhet  burrėrisht “Ata qė nuk votuan konsiderohen qė nuk janė dakort me tė gjitha kondidaturat dhe partitė e tyre”. Situata: kriza e besimit. Shkaku: Korupsioni e krimi po shkatrrojnė vlerat morale e shpirtėrore tė njė populli tė tėrė. Ka edhe mė tepėr.

     Antivlera deri nė maje tė “Piramidės si njė “shtrigė” mizore e dalė nga njė moēal i ndyrė kafshon ēdo ditė me tė gjithė “dhembėt”ēdo pjesė tė trupit tė shoqėrisė tonė. Ajo ėshtė e fuqishme sepse ka nė dispozicion pushtet, para dhe armė me anėn e tė cilave godet dhe kėrrus “Nanėn” Shqipėri, tė sotmen, shpresėn, endėrrat dhe jetėn e ēdo shqiptari. Kush e mohon atė mbyllė sytė  para rrezikut duke futur kokėn nė renė si struci. Pasojat  do tė jenė tė pariparueshme.

    Pėr fat tė keq kėto ditė kombit tonė i ndodhi edhe njė tragjedi tjetėr. Njė gomone me 36 veta natėn e sė premtes duke u gdhi e shtunė datė 9 e 10 janar 2004 u mbyt nė Detin Jon 5 milje afėr Karaburumit tė Vlorės. Si pasojė vdiqėn mizorisht 21 persona, 5 u zhdukėn dhe 11 veta mbijetuan. Njėgjysėm ore pas fatkeqėsisė tė mjerėt i kėrkuan ndihmė shtetit, por ai u tregua i “pa aftė”qė tė shpėtoj bashkėatdhetarėt e tij. Gjini dhe Ela 20 dhe 19 vjeē nė lulėn e rinisė njoftuan ndėr tė parėt, ata  kishin vetėm njė muaj qė ishin martuar dhe  amaneti i tyre i fundit :”Po mbytemi, por mos u merzitni”.

    Atė natė nga goja e zv:kryeministrit u ndėgjuan kėto fjalė:” Shteti po merė tė gjitha masat, por mjetėt tona tė lundrimit e kanė tepėr tė vėshtirė ti zbulojnė pa dalė drita sepse i pengon errėsira e madhe dhe valėt e egra tė detit”. Top Channel e premte 9 janar 2004.  Pasi qėndruan gjithė natėn tė vetmuar dhe pa asnjė ndihmė nėn tmerrin e goditjeve tė valėve tė terbuara me acar, shumica e fatkeqėve vdiqen njė nga njė  dhe tė tjerėt u zhdukėn  nė thellėsinė e detit. Vetėm nė mengjez kur zbardhi drita njė anije ushtarake italiane i mori tė mbijetuarit dhe trupat pa jetė tė viktimave.

     Si erdhi kjo kohė! Dikur Flota e jonė Luftarake Detare, e cila nė vitin 1960, para 44 vitėve, e detyroj Bashkimin Sovjetik, fuqinė e dytė mė tė madhe ushtarake tė Botės, qė tė tėrhiqej me turp nga baza e Vlorės, nuk paska sot anije tė atij niveli qė tu bėjė ballė errėsirės dhe valėve tė detit nė njė distancė rreth 5 milje afėr bregut kur njė gomone me 36 persona u pėrball me ato egersisht pėr jetė a vdekje tė gjithė natėn!?

    ” Ne-tha pėrfaqėsuesi i qeverisė:”do tė godasim me ashpėrsi shkaktarėt e ngjarjes tragjike. Krimi ėshtė nė grahmat e fundit tė tij”.TV Publik e shtunė 10 janar 2004. Deklarata si kofini pas tė vjelave! Megjithatė njė plus nė letėr. Edhe njė porosi. Kujdes nga euforia. “Grahmat e fundit tė krimit”! Sipas jush atij i erdhi fundi!?  Sihariq i madh! Ishallah! Ardhtė sa mė parė ajo ditė. Tė gjithė dėshirojmė. Por pavarėsisht nga “tollumbacet” dhe “fishekzaret” e hedhura drejt qiellit pėr njė shpresė e besim tė ri, pėr fat tė keq ato pėr mjaft kohė do tė jenė tė zbehta dhe pa shkelqimin e koloritin e duhur.  Prandej mė modest me  ”Shpikjet gjeniale” tė kėtij lloji qė prodhohen nė laboratorė prej rėre!

     Por shkaktarėt e vertetė tė tragjedisė  nuk do tė zbulohen dhe denohen kurrė. Ata qė shkatrruan bujqėsinė dhe zhdukėn kombinatėt, fabrikat, uzinat e fermat e mėdha shtetėrore, pa pėrmendur mė tepėr, duke i kthyer nė germadha si edhe lanė me qindra e mijėra shqiptarė tė papunė dhe nė mėshirėn  e fatit pėr ti destinuar qė tė marin rrugėt e kurbetit e tė detit fėrkojnė duartė e mjekrat e tyre tė pudrosura nga qejfi duke pirė uiski nėn shoqėrinė e madamave tė bukura dhe i gėzohen suksesit tė tyre.

     Nė emisionin e TV Klan me Blendi Fejziun tė ditės sė ejte datė 6 nentor 2003 kryetari i Bashkisė sė Tiranės z. Rama tha:”Rrjedhja e vazhdueshme e elektoratit tė PS-sė ėshtė njė rrjedhje qė duhet analizuar dhe qė duhet bėrė platformė pėr njė ngritje tė re tė partisė”. Rezultati rreth dyqindmijė votues mė pak. Ēdo tė thotė kjo? Natyrisht shumė.....Koha do ta tregojė. Ajo ėshtė mėsuesja dhe dėshmitarja mė e madhe. Nė kėtė vėshtrim njė gjė ėshtė e sigurt: nė ritmet e zhvillimit tonė ne po humbasin shumė kohė, vlera njerėzore, materiale e financiare.  Mjerisht pėrgjegjėsia po shkrihet si bora nė mal pėr tė krijuar ujėrat nėn e mbitokėsore tė pasurive tė mėdha. Pėr shkaktarėt e vertetė  miliona tė ardhura financiare nė kesh e llogari rrjedhėse, grada dhe dekorata tė pa fund!

    traditėn  tonė shekullore ekziston njė zakon i mirė qė prinjėsi ose udhėheqėsi  i ēfarėdo rangu qoftė asnjėherė nė asnjė rrethanė nuk i ka akuzuar publikisht pa mbėshtetje ligjore duke i fyer dhe ulur nė detyrė bashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė, me synim qė pas njė farė kohe ti kthej pėrsėri atje ku ishin, sikur tė mos kishte ndodhur asgjė nė karakterin, cilėsitė,detyrat dhe postet  e tyre.Natyrisht kjo mėnyrė veprimi ka synimet, objektivat dhe motivet e saj. Ajo ėshtė  njė kopje e keqe e teorisė sė kurbaēit dhe tė kulaēit pėr de-personalizimin e njeriut veēanėrisht tė pushtetarėve pėr ti bėrė kuadro tė bindura e amorfe, njė lloj roboti nė duart e kultit tė individit tė sundimtarit tė gjithėpushtetshėm. Por, pėr dreq dardha ka bishtin prapa. Pasojat e kėtij veprimi nė opinionin publik janė tė hidhura dhe me shije tė keqe. Ato futėn nė ndėrgjegjėn e njeriut nė mėnyrė tė natyrėshme dhe gradualisht.Kėshtu hap pas hapi si pa u kuptuar fillon ftohja, mungesa e besimit, qėndrimi kundėr dhe mė vonė edhe revolta. 

    Mė 28 dhjetor 2003 ditėn e dielė u zhvillue raundi i dytė i zgjedhjeve pėr kryetarin e bashkisė tė qytetit Tiranės. Sipas tė dhėnave deklarohet   pjesėmarrja nė votime ka qenė 27 pėrqind dhe fitues kandidati i PS Edi Rama. Njė fitore e “merituar”por si e “Piros sė Epirit”. Nga ana tjetėr Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve ėshtė shprehur i kėnaqur nga mbarėvajtja e proēesit tė votimit dhe qėndrimi korekt i partive politike. Pavarėsisht nga rezervat mendohet qė “fitimtari” mishėron dhe mbart vlera  qytetare e intelektuale jo tė zakonshme. Kėtė e vertetoj edhe Kongresi i 6-tė i P S-sė. Fjalimet e tij kėrkuan tė sillnin njė erė tė re nė jetėn, veprimtarinė, fizionominė, pėrmbajtjėn, statutin, programin dhe funksionimin e saj. Thelbi :legalizimi i mendimit ndryshe dhe i fraksioneve nė parti. Mė shkurt, njė reformim tė mėtejshėm cilėsor tė karakterit liberal e social demokrat tė partisė me tendencė veprimi drejt modernizimit dhe rritjes tė efektivitetit drejtues tė saj.

     Tė kėsaj natyre e niveli por mė racionale dhe tė majta ishin edhe fjalimet e kandidatit tjetėr ish Presidentit tė Republikės profesor Rexhep  Mejdanit. Nė njė kuadėr mė tė gjėrė ka tė ngjarė qė z. Rama mund tė jetė njė nga personalitetėt mė tė rendėsishėm tė sė ardhmes tė afėrt tė Partisė Socialiste, por  edhe njė  pėrfaqėsues besnik dhe i aftė i borgjezisė sė re shqiptare. Nė kėtė dualitet do tė ketė njė kontradiktė thelbėsore! Cila ėshtė ajo? Tė shohim! Nga ana tjetėr vegjelisė, e cila numėron nė rradhėt e saj disa qindra e mijėra vetė do i mungojė pėr mjaft kohė nė vartėsi me nivelin, kushtėt dhe rrethanat e krijuara tė njė kapitalizmit tė egėr, foshnjor e tė pa-konsoliduar shtabi udhėheqes politik i mirėfilltė me natyrė e pėrmbajtje social demokrate perėndimore dhe prijėsi i vertetė i tyre. Por njerėzit kohėn e afrojnė ose e largojnė, ajo ėshtė nė vartėsi tė tyre.

     Mjerisht ushtria e kryetarit tė bashkisė ka mbetur shumė mė pak se njė e katėrta e saj dhe njė pjesė mjaft e  lodhur, por gjithėsesi e rreshtuar nė parim pėr tė shėrbyer me vetėdije e bindje nė zbatim tė vizioneve,programeve dhe objektivave progresive pėr zhvillimin e modernizimin evropian tė kryeqytetit tonė. Pas fitores nė mes tė tjerave ai deklaroj:”Mėnyra se si shkoi votimi nė Tiranė nuk e lenė jashtė pėrgjegjėsisė edhe OSB. Shefi i misionit tė OSB nuk mund tė luaj rolin e Ponc Pilatit dhe tė lajė duart...”Top Channel 29.12.2003.

     Njė diskutant nė Vizion Plus me datėn 3 tetor 2003 tha:”Shteti fuqizohet duke shitur asetėt e tij”. Nė kėtė kuadėr kėto ditė qeveria miratoi shitjen e bankės sė Kursimeve, e cila ėshtė banka mė e madhe e nivelit tė dytė Bankės Austriake “Raiffeissen Bank”nga ku Buxheti i shtetit do tė pėrfitojė 147 milion dollarė. Me 13 janar 2004 kjo shitje u konkretizuar duke kryer likujdimet pėrkatėse. Ku ka mė bukur! Njė fitore e shkelqyer! Ma mirė pa Bankėn e Kursimeve! Ē’na duhet pasuria e jonė dhe fitimet nga kursimet e Shqiptarėve? E dyta, kėshtu ka urdhėruar Evropa. Ajo pėr ne ėshtė “Nanė Madhja”. Gjithėmonė na ka dashtė tė miren. Prandaj duhet tė jemi mirėnjohės. Ndryshe do rrėshqasim nė mėkat.Tė mos harrojmė Paqėn e “Shėn Stefanit”, “Kongresin e Berlinit”, vendimet e “Ambasadorėve tė Londres” tė vitit 1913, pushtimin e egėr Fashist e Nazist gjatė luftės sė Dytė Botėrore dhe vendimet e “Konferencave tė Postdamit e tė Jaltės” tė fuqive tė mėdha pėr Shqipėrinė  si edhe tė tjera e tė tjera! Ato nuk numėrohen! Ajo ka vendosur:”Ju Shqiptarė duhet tė shkoni pa pasurinė tuaj kryesore nė Evropė.Kėshtu jemi mė tė sigurt! Pse jo!? Na shqetėson edhe “Shqipėria Etnike”! Pėr ju mendojnė e punojnė monopolet e huaja, prandaj i kemi derguar atje. Rrini tė qetė dhe flini rehat. Pėr ēdo nevojė kėtu jemi”. Dikur Hrushovi deklaronte: “Bashkimi i madh Sovjetik ju siguron pėr gjithėēka. Shqipėria s’ka nevojė tė zhvilloj industrinė e rendė dhe tė prodhoj drithėra buke, sepse ju furnizojmė sa tė dėshironi , ndėrsa juve tė kultivoni rrush, limonj e portokalle. Ju duhet tė bėheni njė kopsht i lulėzuar Toēka”.

     Ku dijmė ne shqiptarėt tė administrojmė me efektivitet kursimet  tona? Le pastaj edhe kur thonė:” Ata s’bėjnė dot shtet!” Budallenjtė! E kanė plotėsisht gabim! Mjerisht nuk na kuptojnė! Ne po pėrpiqemi qė pasuria e jonė tė jetė sa mė e manovrueshme, e pėrparuar dhe moderne. Me fjalė tė tjera efektive e doracake. Shkurt, sa mė e vogėl dhe rentabile! Shėmbulli i mėsipėrm e verteton atė. Ju sigurojmė qė ėshtė mė mirė. Prandej duhet tė shesim pjesė pjesė e hap pas hapi tė gjithė pasurinė tonė themelore ose siē quhet ndryshe “strategjike” te monopolet e huaja! Ka urdhėruar Brukseli.”Laje-lepe, digje-peqe”. Vetėm kėshtu ai gėzohet, duartroket dhe na ndihmon. Rrugė tjetėr nuk ka! Njė kujtesė tė vogėl! Mos harroni. Edhe ne i kemi pantallonat me xhepa.

    Dikush nga ju mund tė thotė: kėrcen beu nga beleja. Jo, nuk ėshtė  krejtėsisht ashtu.Por edhe nėqoftėse ėshtė e vertetė Bob, mundimi nuk do tė shkoj kot. Pas atij vjen shpėrblimi. Interesi vėlla interesi pa atė nuk vjen progresi. Si forca e gravitetit e lėviz Botėn. Shikoni! Sipas gazetės “Shekulli” 21 dhjetor 2003“Banka e Kursimeve aktualisht ėshtė banka mė e madhe nė vend dhe zotėron rreth 50 pėr qind tė depozitave tė kursimeve tė shtetasve shqiptarė baraz me 1.3 miliard dollarė”. Dėshirojmė tė themi njė tė fshehtė por mos e merni si njė peshė tė lehtė. Me njė gur kemi vrarė shumė zogjė. Tė ardhurat do na vijnė pa punuar. Rroftė Kapitalizmi! Kriterėt,treguesit dhe metodat e pėrdorura pėr vlerėsimin e privatizimit e tė shitjes tė kėsaj banke tė fuqishme janė tėrėsisht tonat. Sekret shtetėror. Siē e kuptoni nuk jemi dhe nuk mund tė jemi njėlloj. Sejcili nė pozicionin e tij.  E ardhmja ėshtė “monopol” i kokave tė mėdha, tė cilėt kanė timonin e anijės tonė qė lundron duke u lėkundur pa pushim nė mes valėve tė egra tė korupsionit e tė krimit drejt Evropės.

    Ne kemi nevojė pėr frymėzime tė reja shpirtėrore si edhe pėr Shkėmbin e granitit nė mes tė oqeanit tė kėngės  “Pėr ty Atdhe” e kompozitorit tė  madh artistit tė popullit Pjetėr Gaci qė kėndohet ēdo mėngjez nga TV prestigjioz Top Channel, e cila ėshtė njė himn pėr Shqipėrinė. Por pėr cilen? Pavarėsisht nga kjo ajo me rrezatimin e saj  kalon si drita mbi kohėt dhe sistemet shoqėrore duke pėrhap njė thirrje tė fuqishme, e cila nxitė, ushqen, freskon dhe fuqizon sedrėn kombtare tė mbarė shqiptarėve.

    Nė shkrimin “Kulti i Perandorit” botuar nė gazetėn  “shqipėria etnike” 13 gusht 2002 nė mes tjerave lexojmė:

    “...Unė i organizova duke formuar njė “bashkėsi” solide, i frymėzova, i drejtova dhe i hodha nė luftėn glorioze pėr pushtet e kurorė...”

    “...bashėsia ka njė kryetar dhe ai jam unė...”

    “... Kush ėshtė kundėr tė deklarohet ballazi nė shesh tė burrave. Ēdonjeri prej nesh tė mendojė e tė veprojė si me zemėr nė dorė. Mendimet e liga janė kundėrshtari ynė mė i madh. Ata nuk do ti lejojmė kurrė. Do ti godasim qė nė embrion. Nderi u takon atyre qė me devocion e korrektesė kryejnė detyrėn. Pra pėrpara o burra mos hezitoni fushat e livadhėt shkelqejnė si ar, hidhuni nė sulm, me duar lidhė mos qėndroni, dita jonė agoi, ajo pėr ne ka ardhė...”

    “ Ju jeni krijesat e mija. Pa mua nuk do tė ishit kėtu...”

    “... Ata ma vunė bėrrylin, deshėn me ma fu, fu, fu, por unė me tė gjitha mjetėt qė disponoj do ti fo, fo, fo, nė qendėr tė..... sė tyre...”

    “...Unė ju kam udhėhequr dhe kurdoherė do ju drejtoj drejt fitoreve tė reja...”

    “... Sejcili prej jush e ka shpirtin nė trupin e tij, kurse mua mė ndodh e kundėrta, trupin e kam nė folenė e shpirtit tim...”

    “...Qė larg nė qiellin tonė tė kaltėrt shoh shpresa e dėshira tė mėdha, lajme e gėzime tė reja, ndėrrimin e gjithėēkaje qė lėviz, Globin qė rrotullohet mė shpejt;shikoj frone qė shkojnė dhe vijnė, sidomos njerin nga ata, i cili si njė top bingoje do tė vijė njė ditė qė tė ulėt nė prehėrin tim...”

    Pas njė viti e gjysėm nė njė mbledhje tė madhe e solemne nė mes tė tjerave po ai dora vet tha:“...Harruan qė familja jonė e madhe i ngjanė tufės tė zogjve qė nuk lodhet sė kėrkuari dhe fluturuari drejt majave tė reja e fushave plot begati…”

    “...Kėrkuan tė mė quajnė tė “humbur” dhe tė “dobėt” dhe harruan se si i zgjedhuri i familjes pėr ta drejtuar, mbrojtur dhe forcuar atė, ka trashėguar kodet, doket, zakonet dhe virtytet tuaja mė tė mira....”

    “...Mua mė quajnė “Njeriu me fat”. Prapa meje vjen historia. Rruga qė kemi pėr tė bėrė ėshtė e gjatė, por ne shohim dritėn nė fund tė tunelit dhe drejt saj vrapojmė…”.

    Tė keqėn do ta luftojmė papushim dhe me dorė tė hekurt…”

    “… Nė kėtė luftė ka vetėm njė shans- tė fitojmė, tė fitojmė dhe prapė tė fitojmė...”

    Kurrė nuk kam harruar se kujt i pėrkas dhe nga vij…” Nga gazeta “Shekulli”14 dhjetor 2003.

    Ne kemi nevojė pėr njė “Ringjallje Shpirtėrore e Morale” mbarė kombtare.Mbi ēdo gjė Shqipėria. S’ka gjithė pėrfshirje Euro-Atllantike pa integrim Shqiptar.

    Njė parti e qeveri, kushdo qofshin ata, tė cilėt i kthejnė “shpinėn” vegjelisė dhe lejojnė pėr njė kohė tė gjatė varfėri ekstreme e tragjedi nuk kanė tė ardhme. Me 22 nėntor 2003 televizori Top Channel dha pamje tė mjerueshme tė 34 familjeve nė fshatin Vig Mnelė Shkodėr, tė cilėve me 6 tetor 2003 lumi Gjadėr i ka pėrmbytur e shkatrruar plotėsisht shtėpitė, bagėtitė dhe tė korrat e tyre duke mbetur me disa ēadra fushimi pathuajse krejtėsisht tė konsumuara, pa ushqime, veshėmbathje dhe mjete tė tjera jetese. Njerėzit kėrkojnė bukė dhe pak ngrohje sa pėr tė mbajtur gjallė frymėn. Aty ka edhe pleq, tė sėmurė, fėmijė tė vegjėl e tė porsalindur. Mjerisht pak kush i ndihmon! Vetėm disa ndihma nga pak shoqata bamirėse. Kurse shteti pathuajse asgjė! Gjynah!

    Njė grua e vjetėr tha:” Nuk ėshtė Veri gjallė. Tė kishte qanė ai nuk do na kishte lanė me cof kėtu….” E hidhur por e vertetė. Jemi tė detyruar edhe pa dashje tė kujtojmė termetin e tmerrshėm tė 15 prillit 1979, shkatrrimet kolosale qė ai shkaktoi si edhe punėn e madhe, humanizmin e jashtzakonshėm dhe kontributin e pashėmbullt tė vullnetarėve nga tė gjitha rrethet e zonat e Shqipėrisė pėr likujdimin e pasojave tė tij. Pohimi i plakės ėshtė njė akt padi e madhe me pėrmasa kombtare, por nga ana tjetėr ndofta edhe njė filozofi, alternativė e program zhvillimi disi mė ndryshe. Fjalėt e saj na detyrojnė......; ato janė njė apel dhe mesazh pėr tė gjithė sidomos pėr politikanėt dhe qeveritarėt tonė.Nuk ndėrtohet kapitalizmi dhe njė shoqėri e civilizuar kur njerėzit lihėn nė mėshirėn e fatit, nė mes tė katėr rrugėve, tė urisė, ftohėtit e mjerimit.

    Ditėt  po kalojnė njera pas tjetrės. Jemi nė mesin e dimėrit. Sot 27 janar 2004. Mjerisht vazhdon bombardimi i Shkodrės me “topat” e errėsirės. Pėrsėri kufizime tė mėdha. Mė sakt, pa drita dhe energji elektrike! Jetojmė si nė Mesjetė. Ka edhe me keq. Sipas TV “Rozafa” drejtuesit e Konfederatės sė Shkodrės denoncuan me indinjat pėr transferimin e  Drejtorisė sė Ndėrmarrjes Elektrike nga Shkodra nė Burrel dhe pėr largimin nga puna tė 260 punonjėsve tė saj. Ja kjo ėshtė kujdesi “Atėror” dhe dora e ngohtė e “Portės sė Lartė”. Po vazhdojmė tė kalojmė pjesėn mė tė madhe tė kohės me qirinj e kandil. O kohė mizore! O rrethe vicioze pa mbarim! Pse kėshtu me Shkodrėn? Deri kur!

    Kėto ditė kaluam shumė ngjarje tė hidhura. Pėr fat tė keq Pozitėn dhe Opozitėn nuk i bashkoi dot as zija e kėtyre ditėve. Implikimi i zyrtarėve tė lartė tė policisė sė shtetit me trafikantėt e qėnieve njerėzore solli ngjarjen tragjike tė 9 e 10 janarit 2004. Sipas ambasadorit amerikan Xhefri nė Top Channel 21.1.2004”Pa luftuar trafikimin e qenieve njerėzore, korupsionin dhe krimin nuk do tė ketė investime pėr Shqipėrinė”.etj

    Rotacioni i pushtetėve tė partive politike ėshtė domosdoshmėri pėr pėrparimin nė rrugėn e Ekonomisė sė Tregut dhe tė Demokracisė. Por, pėr kushtėt e vendėve nė zhvillim sidomos tė atyrėve post komuniste siē ėshtė  Shqipėria duket qė ky rotacion ėshtė i mbarsur me disa mangėsi dhe tė meta, tė cilat nuk lejojnė njė zhvillim tė shpejt, tė sigurt e permanent tė vendit.

    Mė konkretisht nė ēdo kohė e rrethanė partia nė pushtet e ēdo spektri politik qoftė monitoron dhe do tė monitoroj me tė gjitha forcat dhe mjetėt qė ka nė dispozicion zgjedhjet e ēdo lloji e pėrmase duke ndikuar subjektivisht nė rezultatin e tyre. Kraba tėrheq kurdoherė nga vetja e saj. Ēdo kundėrshtim mund tė jetė jo mė shumė se njė utopi. Shumica e zgjedhjeve tė zhvilluara pas viteve 1996  e vertetojnė kėtė. Lufta pėr mbijetesė politike merr formėn dhe pėrmbajtjėn” tė jesh a mos tė jesh kjo ėshtė ēėshtja” Hamlet.

     Ne kemi nevojė pėr njė Asamble Kushtetuese e pėrbėrė nga pjesa mė e pėrgatitur e elites intelektuale shqiptare, e cila krahas funksioneve tė tjera tė jetė organi mė autoritar, qė me strukturat e saj tė monitoroj me sovranitet tė plotė proēeset zgjedhore nė Shqipėri.

    Gjithashtu na duhet njė sovranitet i plotė politiko-ekonomik i pushtetėve tė gjyqėsorit dhe tė mediave tė shkruar e asaj elektronike. Ky sovranitet pavarėsisht nga arritjet e konsiderueshme ka nevojė pėr korigjime e plotėsime tė tjera.

    Ka ardhur koha qė qėndrimi nė pushtet i njė partie ose grupimi politik tė kushtėzohet edhe me pjesėmarrjen e njerėzve nė votime.Kur shumica e elektoratit nuk marin pjesė nė votime pushteti i dalur nga ato duhet tė konsiderohet me paterica dhe jo ligjitim.   

    Qėndrimi  nė pushtet pėr 10 vitėt e ardhshme tė mos jetė i pakufizuar nė kohė por tė pėrfshijė kufirin maksimal tė dy legjislaturave. Kjo do ti sjellin shumė tė mira Shqipėrisė.

    Alternimi i kushtėzuar i pushtetėve ėshtė alternimi i  jetės, korigjimi rezultativ i tė metave dhe gjykimi i rreptė i padrejtėsive. Pa atė nuk ka demokraci tė vertetė, zhvillim tė shpejt e tė sigurt tė vendit dhe integrim Euro-Atllantik.

    Luigj Temali

Shteti shqiptar i pafuqishėm pėrballė kanunit tė Lekė Dukagjinit

Fenomeni i gjakmarrjes ėshtėė ndėr plagėt mė tė rėnda nė Shqipėri. Shteti, jo vetėm nuk mbron jetėn e njerėzve me konflikte, por s’ka mundėsi tė ligjshme t’i tranferojė nė zonat tė sigurta personat ose familjet qė sot janė tė ngujuara. Sot, mbi 3000 familje shqiptare janė tė ngujuara, ku kanuni i Lekė Dukagjinit ėshtė mė i fuqishėm se shteti. E vetmja mundėsi shpėtimi e jetės ėshtė largimi nga Shqipėria. Njė lagje nė Shkodėr ėshtė pagėzuar “Lagjja e Gjakut”; megjithėse privatisht, ėshtė ruajtur me roje, ka patur shumė viktima, ku janė vrarė deri fėmijė e gra.

    Edhe ish-Kryetari i Kėshillit Bashkiak tė Shkodrės, Ndoc Ēefa, edhe njė polic, por edhe shumė tė tjerė qė kishin probleme gjakmarrjeje, janė detyruar tė emigrojnė nga Shqipėria, pasi shteti nuk u siguroi jetėn e tyre dhe tė familjeve. Organizata “Lidhja e Misionarėve tė Paqes tė Shqipėrisė”, qė merret me pajtimin e gjaqeve, ku presidente e saj ėshtė gruaja e Kryeministrit, Xhoana Nano, nuk ėshtė e aftė tė ndalojė apo kufizojė fenomenin. Pra, edhe shteti thyhet pėrballė Kanunit. Shtete si Amerika, Anglia etj., kanė ndihmuar shqiptarėt me probleme konfliktesh duke i pranuar si azilantė, por shtete si Belgjika edhe i kanė rikthyer. Nė shumė raste riatdhesimesh shqiptarėt me probleme konfliktesh janė vrarė sipas zakoneve kanunore shqiptare, ku gjaku merret edhe pas 200 vjetėsh.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

Biznesmenėt vazhdojnė tė largohen nga Shqipėria

I rrahur, i keqtrajtuar dhe nėn presione tė vazhdueshme nga mafiozėt kriminelė, pėr arsye konkurence, grosisti mė i madh i veriut shqiptar nė tregtimin e medikamenteve dhe pajisjeve mjekėsore, Ilir Temali, duke mos pasur asnjė mbrojtje dhe garanci pėr jetėn, sė bashku me familjen merr rrugėn e emigrimit pėr SHBA.

    Ilir Temalin e njohin tė gjithė, jo vetėm nė qytetin e tij tė lindjes nė Shkodėr, por edhe nė tė gjithė Shqipėrinė, sidomos nė zonėn e veriut shqiptar, ku ai ushtron aktivitetin e tij tė biznesit. Iliri, pjellė e njė prej familjeve mė tė vjetra, tė nderuara dhe tė respektuara tė qytetit tė Shkodrės, pasi ka spikatur nė jetėn e tij studentore, si dhe mė pas nė jetėn shoqėrore si njė intelektual i mirėfilltė, nė periudhėn e ndėrrimit tė sistemeve ishte ndėr tė parėt qė u rreshtua nė radhėt e Partisė Demokratike, duke qenė ndėr anėtarėt mė aktivė tė saj. Pėr kėtė flasin aktivizimet e tij tė shumta, si nė aktivitete tė forumeve partiake dhe sidomos me pjesėmarrjen aktive tė tij nė mbėshtetje tė forcave tė djathta politike, gjatė protestave tė vazhdueshme kundėr drejtimit komunist tė vendit.

    Por, ne mund ta themi kėshtu, mbėshtetja mė e madhe e Ilirit nė drejtim tė Partisė Demokratike, ka qenė nė kohėn e angazhimit tė tij nė fushėn e biznesit. Falė kulturės, inteligjencės dhe profesionalizmit, shumė shpejt arrin sukseset e tij nė kėtė fushė, duke krijuar njė bazė tė shėndoshė financiare, tė cilėn nuk kursehet ta vėrė nė dispozicion tė Partisė Demokratike, pėr nevojat e ndryshme tė saj, sidomos nė periudha tė fushatave tė zgjedhjeve, duke mbėshtetur jo vetėm kandidatėt e Partisė Demokratike, por nė pėrgjithėsi edhe tė forcave tė djathta politike. Vitet e fundit, si rezultat i njė pune tė kujdesshme dhe shumė profesionale nė biznesin e tij, Ilir Temali arrin tė bėhet grosisti mė i madh nė tė gjithė zonėn e veriut shqiptar nė tregtimin e medikamenteve dhe pajisjeve mjekėsore. Tė gjitha depot farmaceutike, farmacitė e thejshta dhe institucionet mjekėsore tė rretheve Pukė, Kukės, Fushė-Arrėz, Koplik dhe Shkodėr, prej vitesh furnizohen pranė firmės sė tij nė qytetin e Shkodrės, e cila aktualisht ka marrė njė zhvillim shumė tė madh.

    Por, pikėrisht nė kulmet e tij tė punės, kur tashmė ai krijoi autoritetin e duhur nė kėtė fushė, jo vetėm nė shėrbim tė farmacive dhe spitaleve, por shumė herė duke qenė i gatshėm tė dhurojė ilaēe falas pėr njerėzit me gjendje tė dobėt financiare, ai vihet nė shėnjestėr tė mafies dhe tė kriminelėve, tė cilėt nisur edhe nga fama e madhe qė merr zoti Temali, si dhe mė tepėr pėr motive konkurence, nisin “gjuetinė” ndaj kėtij personi. Kėshtu, gjobave tė vazhdueshme qė adresohen nė shtėpinė e tij, duke e kėrcėnuar direkt edhe familjen e tij, presioneve tė ndryshme pėr tė ndėrprerė aktivitetin e tij, i shtohet sė fundmi edhe njė keqtrajtim tepėr brutal nė adresė tė tij. Gjatė kthimit nga plazhi i Velipojės, disa kilometra larg qytetit nė bregdetin e Adriatikut, ku ai disponon njė vilė madhėshtore, ai bie nė njė pritė tė pabesė, nga ku, nga persona ende tė panjohur rrihet barbarisht, nga persona tė maskuar, tė cilėt vazhdimisht nga goja e tyre i kėrkonin tė mbyllte aktivitetin e tij tė biznesit tė tregtimit tė medikamenteve dhe pajisjeve mjekėsore.

    Nė kėto kushte, kur jeta e tij dhe e pjesėtarėve tė familjes sė tij ėshtė nė pikėpyetje tė plotė, ai vendos tė largohet pėrfundimisht, jo vetėm nga Shkodra e tij e dashur, por krejtėsisht nga Shqipėria, duke emigruar nė SHBA, nga ku i duhet tė fillojė njė jetė krejt tjetėr, duke lėnė pas nė Shqipėri gjithė ato investime qė i ka bėrė me gjak dhe djersėn e ballit.

    Me kėtė rast nuk ėshtė e humbur vetėm familja Temali, por ndoshta edhe mė tepėr Shkodra, rajoni i veriut shqiptar, me tė cilin ai ka bashkėpunuar, si dhe njerėzit e thjeshtė, tė cilėt shumė herė, nė kushte tė vėshtira financiare, kanė gjetur tek ai mbėshtetjen e duhur, nė dhurimin falas tė medikamenteve.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

 

Keqtrajtohen e kčrcčnohen protestuesit paqčsorč

Protest e simpatizantčve tė Partisč Demokratike e 7 shkurtit 2004, ka pčrfunduar me keqtrajtime e kčrcčnime nga ana e gardistčve dhe e forcave tė policisč. Pas zhvillimit tė tubimit nė Sheshin “Skčnderbej”, pčrmasat e tė cilit kanč qenč ndčr mė tė mčdhatč e organizuara, shteti pčrdori metodat e veta jodemokratike ndaj pjesčmarrčsve tė kčsaj proteste paqčsore. Keqtrajtimet dhe kčrcčnimet kanč qenč tė shumta gjatč protestčs dhe pas saj.

    Zyra Kola, ančtare e kryesisč sė PD-sė e nčndegčs 42, dčshmon dhunčn e ushtruar ndaj saj nga gardistčt. Ajo ėshtė goditur rčndč nė pjesčn e pasme tė qafčs nga qyta e automatikut tė njė gardisti ndčrsa po protestonte paqčsisht para Kryeministrisč.

    Rrezart Ura, ančtar i PD-sė dega Shkodčr, ndčrsa po kthehej nė qytetin e tij tė lindjes ėshtė ndaluar dhe kčrcčnuar nga policia.

    Shefi i opozitčs, Sali Berisha, ka dčnuar provokimet e njerčzve tė “Kabinetit Nano” ndaj protestuesve paqčsorč dhe ėshtė shprehu: “Fatos Nano nė grahmat e fundit tė regjimit tė tij, pčrpiqet qė tė organizojč akte tė terrorizmit politik, por ne i themi kčtu tė mos luajč me lčvizjen qytetare, mos tč luajč me lčvizjen civile sepse je i pashpresč!”

Sokol Pepushaj