koka

nr. 52 / 25 nëntor 2003

alukit

 

Nė themelet e historisė

     Gjatė viteve tė post-komunizmit, duke pretenduar se historia, gjatė afro gjysėm shekulli ėshtė politizuar, po spekullohet nė mėnyrė abuzive dhe me metoda tepėr primitive, saqė po e kthejnė nė “pėrralla me mbretėr”! Me bindje tė plotė dhe duke qenė plotėsisht i vetėdijshėm, mund tė them se deri nė vitet ’60-’61, ato ēfarė janė shkruar pėr historinė e Shqipėrisė kanė qenė tė mbėshtetura mbi fakte dhe baza reale nga historianė tė vėrtetė. Nė qoftė se mbas viteve 1960-1961 filloi tė politizohej historia, duhet tė jemi tė bindur se gjatė viteve tė tranzicionit u bastardhua fare! Njerėz inkompetentė (deri dje mėsues fshati), duke marrė “testin” e tė persekutuarit (pėr tė stimuluar aftėsinė), sot drejtojnė katedra ndėr universitete dhe “mbrojnė” tituj dhe grada shkencore! Janė pikėrisht kėta kontigjente, tė cilat tė pajisura me “mantelin” e demokratit na pėrfaqėsojnė edhe nė simpoziume ndėrkombėtare!? Janė pikėrisht kėta tė diplomuar, qė “thurin” vepra sipas fantazisė sė tyre “baritore” dhe po t’u shtojmė kėtyre dhe simpatitė politike pėr ndojnė “merhum”, na del njė “turli” i neveritshėm edhe pėr kafshėt! Dhe, kur ndokush ia heq “peten” kėsaj maskarade, menjėherė do tė marrė epitetin “komunist”. Nė qoftė se njė studiues i thjeshtė e kundėrshton ndonjėrin nga kėta (tė ashtuquajtur historianė), ai menjėherė do tė tundė diplomėn e fituar nga “kuleta” e fryrė... Dua tė deklaroj publikisht, se diplomat dhe patentat e fituara padrejtėsisht nė kėtė periudhė tranzite, janė dy fatkeqėsi tepėr tė rrezikshme: e para “shtemperon” trurin dhe e dyta rrezikon jetėn e njerėzve.

     Pseudohistorianėt, historinė e Shqipėrisė e pėrkufizojnė me “epokėn” e palavdishme tė pushtimit osman dhe me emrin Shqipėri, qė e shumta mund tė variojė nė tre deri nė pesė shekuj. Disa tė tjerė (paksa mė tė zgjuar), historinė e pėrkufizojnė me Krishtin, (histori dymijė vjeēare). Por, ka nga ata “shumė tė zgjuar” qė deklarojnė se, historia fillon nė vitin 1941, kur u themelua Partia!?

     Unė, si studiues (dhe jo historian) e ndjej si detyrė tė hedh pakėz “dritė”, disa shekuj para Krishtit dhe kjo jo pėr tė treguar se jam mė i “kėndueshėm” se historianėt, por pėr tė treguar se jam mė i imunizuar nga konformizmi, skematizmi dhe shabllonizmi, sėmundje kėto tė trashėguara nga sistemi qė lamė pas. Unė nuk mund tė jem aq “naiv” sa tė quaj histori ēdo tregim apo “pėrrallė”, si tė ashtuquajturėn “histori” e Haxhi Qamilit, ku autori kėrkon t’na sjellė nė kujtesė kryengritjen e muzhikut rus Pugaēov...

     Ndėrsa nostalgjiku u sulltanėve osmanė, Hysamabaudin Ferraj, na e quan krenarinė e kombit Gjergj Kastriotin, bukėshkalė dhe “kusarė” kuajsh! Dhe me kėtė akt “patriotik” gradohet doktor i shkencave!? “Ata qė diplomuan kėta “historianė” nuk lartėsuan Haxhi Qamilin, as nuk fyen Skėnderbenė, por fyen historinė dhe baltosėn atdhenė!” (M.B.).

     Kush vallė mund tė hedhė poshtė “Historinė e Skėnderbeut”, tė shkruar nga Marin Barleti? Kush mund tė hedhė poshtė “Historinė e Skėnderbeut”, tė shkruar nga Fan Noli (1947), me tė cilėn mbrojti doktoraturėn nė Boston tė Shteteve tė Bashkuara?

     Askush nuk mund tė hedhė poshtė “Historinė e Skėnderbeut” tė shkruar nga Sabri Godo, i cili ndonėse e politizoi “pakėz”, duke u munduar qė thjeshtėsinė e Kryeprijėsit Gjergj Kastrioti ta krahasojė me “vijėn e masave” dhe impozimet e “Xhaxhit” (gju mė gju me popullin). Por, ndonėse Godo e politizoi pėr hir tė artit tė “realizmit socialist”, ai kurrė nuk i lejoi pendės sė tij qė tė bėjė gafa tė tilla tė tipit Ferraj. Jam i bindur se po tė kishte qenė gjallė “Xhaxhi”, Ferraj kurrė nuk do tė kishte guxuar tė bėjė marrėzi tė tilla, sepse bashkė me ata qė e diplomuan, do tė kishte pėrfunduar nė “Ferrin e Dantes”... Ndonėse u zgjata pak, po hyj nė temė, por mendoj se kjo hyrje e gjatė ishte e nevojshme dhe kryesisht pėr ndonjė student mik tė Universitetit “Luigj Gurakuqi” dhe pėr ndonjė replikė miqėsore. “Pėr tė qenė sa mė larg pėrgjegjėsisė” referencėn do ta pėrdor qė nė fillim tė shkrimit, me ndonjė ndryshim tė vogėl gjuhėsor, nė mėnyrė qė tė bėhet mė i kuptueshėm” (M.B.). “Historia e Shqypnies - Ē’me kohė t’vjetra e deri m’tashmet”. Shkodėr - Shtypshkronja “Nikaj”, f. 9.10.

     Shqypnij ē’me kohė t’vjetra, pat kenė e ndame, n’Shqypni t’sipėrme e n’Shqypni t’poshtme, e para quhej Iliri dhe tjetra Epir. Fiset e ilirėve tė vėrtetė shtriheshin ē’prej liqenit tė Shkodrės deri nė kufijtė e Himarės (Akrokeraunės), ndėrsa tė epirotėve, ē’prej Himare deri nė gjirin e Artės, sado qė n’kohė t’vjetra quhej Iliri gjitihė krahu prej bregut t’Tunės e deri n’Adriatik, duke pėrfshirė dhe Dalmacinė, Liburnien e Pavoninen. Deri nė 400 vjet para Krishtit, tregimet e ndodhitė na vijnė nė formėn e gojėdhanave, ndėrsa mbas ksaj kohe fillon njohja e dokumentuar ose Hisotria. 360 vjet para Krishtit, ilirėt e Ilirisė kėrkuan tė zgjerojnė kufijtė, duke u shtrirė nė krahun e Maqedonisė, por Filipi i Maqedonisė, i ati i Lekės sė Madh, i ndaloi me njė qėndresė tė fortė. Mbas katėr vjetėsh, Krajli i ilirėve, Bardhyli, dėrgoi ushtri tė reja pėr tė pushtuar Maqedoninė, por kėsaj here ilirėt dolėn tė mundur dhe Filipi i Maqedonisė fitimtar, hyri nė Iliri e mbasi e pushtoi, e emėrtoi Maqedoni. Sundimi maqedonas vazhdoi pėr afro 22 vjet pa ndonjė trazim tė madh, deri sa bijtė e Bardhylit - Kliti e Glauku, me anėtarėt e vet, u munduan tė pėrmbysin sundimin maqedon e tė fitojnė lirinė e mėparshme. Por edhe kėsaj here, me njė luftė tė pėrgjakshme, ilirėt u thyen prej Lekės sė Madh, t’birit tė Filipit, i cili e detyroi Ilirinė me i dhanė ushtri ndihmėse pėr luftėn qė kishte fillue me Persinė.

     Leka i Madh, mbasi n’pak vite e pati shtruar thuajse tė gjithė botėn, mbas vdekjes sė tij nuk la njeri tjetėr pėr tė mbajtė sundimin me nji dorė tė fuqishme dhe kėshtu sundimi i tij u nda ndėr princat e tij. Me kėtė rast amullie tė krijuar nė fuqinė maqedonase, ilirėt nėn komandėn e Glaukut e shkundėn sundimin maqedonas dhe e mėkėmbėn mbretėrinė ilire. Glauku la pas vetes Pleuratin e mbas tij e mori sundimin Agroni (prijės shumė i idhėt e i egėr), i cili 250 vjet para Krishtit, u shty nė drejtim tė Greqisė, ku bėri luftėra tė pėrgjakshme. Emri i ilirėve u rrit dhe Iliria u bė fuqia mė e madhe e kėsaj ane.

     Ilirėt, qė nė kohė tė vjetra, kishin pėr kryeqytet Shkodrėn dhe aty e kishin “selinė” prijėsit e tyre. Agroni, i cili vdiq nė vitin 232 para Krishtit, la njė djalė tė vogėl, t’pasun me grua tė parė, qė quhej Pinez. Gruaja e dytė e Agronit, Teuta, vejushė e Krajlit tė vdekur, trimėreshė e fortė, qė matej me mė tė mirin burrė e me aftėsi drejtimi tė pakundshoqe, mori drejtimin e shtetit Ilir, nė emėr tė djalit tė vogėl dhe sundoi me shumė sukses, duke ndalue ngatėrresat dhe zgjeruar tregtinė me vendet fqinje tė Adriatikut, deri nė pushtimin e Ilirisė nga Romakėt.

     Duke qenė se luftėn Iliro-Romake e kemi trajtuar nė njė shkrim tjetėr, para afro njė viti, nė tė njėjtėn gazetė (“Shqipėria Etnike”), e quajmė tė panevojshėm ta trajtojmė atė periudhė.

     Qėllimi i kėsaj kujtese historike ishte pėr t’u kujtuar profesorėve tė diplomuar, se historia nuk fillon me pushtimin osman, ose me ēlirimin e Shqipėrisė nga fashizmi, apo nazizmi. Ndėrsa studentėve tė shkollave tė mesme dhe universitare (me shumė dashamirėsi) do t’u rekomandoj tė kėrkojnė material ndihmės pėr tė ballafaquar tė vėrtetat historike tė shkruara pa asnjė paragjykim politik dhe t’i ballafaqojnė kėto me historinė qė u servirin pedagogėt dhe kjo pėr tė vetmin qėllim tė mirė tė pasurimit tė njohurive nė kėtė fushė shumė tė rėndėsishme tė shkencės, mbi tė cilėn ėshtė abuzuar kaq shumė dhe qė vazhdon tė abuzohet dhe sot.” (autori). Shembujt e lartpėrmendur tė “Historisė sė Haxhi Qamilit” dhe asaj tė “Skėnderbeut”, shkruar nga autorė tė papėrgjegjshėm dhe me pėrmbajtje anti-nacionale, pėrbėjnė njė shkelje flagrante dhe antikushtetuese, ku pėrgjegjėsia bie mbi ata qė i kanė testuar kėta autorė, tė cilėt nuk janė asgjė tjetėr veēse manipulatorė servilė dhe konformistė, tė cilėt rrjedha e kohės do t’i diskreditojė dhe opinioni mbarėkombėtar do t’i denigrojė si antihistorianė.

Mark Bregu

 

Luigj Gurakuqi, “Emblemė” nė gjoksin e Shqipėrisė

     Po afrohet 28 Nėntori, data e Shpalljes sė Pavarėsisė. Nė kėtė datė pėrkujtimore, ku ėshtė skalitur njėra nga ngjarjet mė madhore nė historinė tonė kombėtare, hyn me tė gjithė madhėshtinė njėra nga figurat mė tė shquara tė kėtij evenimenti madhor, “Martiri i Kombit” Luigj Gurakuqi. Asnjėherė mė shumė se sa nė kėtė pėrvjetor nuk mund tė ishte evidentuar shkėlqimi i kėtij “Pishtari” tė pashuar. Asnjėherė nuk ėshtė ndjerė mė shumė prania e kėtij “Vigani”, vepra e tė cilit mbart vlerat mė esenciale tė njė atdhetari dhe idealisti tė papėrsėritshėm. Luigj Gurakuqi, pėrkrah Gj. Kastriotit dhe Nėnė Terezės, ėshtė pjesė e “trinomit” tė mė tė mėdhenjve korifej qė ka lindur nėna-Arbėri. Ai ėshtė dhe do tė mbesė nė shekuj “Emblemė” nė zemrėn e atdheut, tė cilin aq fort e deshi dhe pėr tė cilin derdhi gjakun e kulluar arbėror.

     Ky pėrvjetor i Pavarėsisė duhet t’u kujtojė pedagogėve dhe studentėve tė Universitetit “Luigj Gurakuqi”, se ėshtė nder i madh pėr kėtė institucion tė mbajė emrin e kėtij pėrēuesi tė “artė” tė idealeve tė shenjta tė atdhedashurisė, tė kėtij simboli absolut tė besės, nderit, urtisė, trimėrisė dhe sakrificės sublime. Dua t’u kujtoj nė veēanti studentėve dhe studenteve tė kėtij universiteti se nuk mund tė gjendet ndonjė model mė i pėrkryer pėr edukimin moral dhe patriotik dhe pėr ushqimin me “manėn hyjnore”, se sa biri i Shkodrės, nderi dhe lavdia e Kombit, Luigj Gurakuqi. Asnjėherė mė shumė se sot nuk ėshtė ndjerė e nevojshme prania e “leksioneve” tė Gurakuqit, kur krimi, kontrabanda, korrupsioni dhe prostitucioni kanė “pushtuar” ēdo qelizė tė shtetit dhe tė shoqėrisė shqiptare.

     Janė pikėrisht kėto vese perverse qė po e “gėrryejnė” si njė eruzion dhe po shembin strukturat morale tė shpirtit njerėzor, tė atij shpirti qė nuk e mposhtėn stuhitė dhe uraganet mė tė fuqishme tė kohėrave! Studentė dhe studente tė nderuar: Askush nuk mund tė dalė mbi forcėn dhe vitalitetin tuaj rinor, ndaj dhe ju bėj thirrje, si prind dhe si qytetar i kėtij qyteti krenar, tė bėheni pjesė e kurajos dhe e idealizmit tė papėrsėritshėm “Gurakuqian”. Mund tė ndodhė qė edhe nė radhėt e pedagogėve tuaj tė ketė tė tillė me prirje materialiste, konformiste dhe antikombėtare, por ndaj atyre ju duhet tė mbani qėndrim tė papėrkulur. Asnjė kompromis me ata qė duan tė baltojnė Heroin, se vetėm kėshtu do t’i shėrbeni atdheut dhe do tė bėheni garantė tė njė tė ardhmeje mė tė begatė, mė tė kulluar dhe mė tė sigurtė pėr atdheun. Nė qoftė se sot Shqipėria pėrballet me fenomenet qė cituam mė lart, kjo nuk vjen vetėm nga varfėria materiale, por kryesisht nga ajo shpirtėrore. “Pėr Gurakuqin mund tė duhet tė shkruhen volume, por kėsaj radhe mendova tė sjell nė kujtesėn tuaj njė Idealist tė papėrsėritshėm me dėshirė dhe shpresė se do tė bėheni pjesė e mishėrimit tė veprės sė Tij. Dhe padyshim, pėr tė arritur kėtė objektiv madhor, duhet sakrifikuar diēka nga kėrkesat e moshės dhe tė kohės” (Autori - M.B.).

     Vlen tė kujtojmė diēka nga kultura qė zotėronte Gurakuqi: Ai u aktivizua nė disa drejtime, duke dhėnė kontributin e Tij, si statist, politikan, poet, publicist, ekonomist, gjuhėtar, kritik letrar, pėrkthyes, etj. Ai iu drejtua veprave tė mėdha tė letėrsisė botėrore e mund tė thuhet me bindje tė plotė se ai ishte njė nga njohėsit mė tė mirė nė kohėn e tij, tė Homerit, Virgjilit, Tirteut dhe Horacit, Pindarit dhe i Tibulit e deri tek Danteja. E bėra kėtė pasqyrim pėr t’i kujtuar njė pedagogu tė atij universiteti, i cili mė pati sugjeruar se emėrtesa e Universitetit tė Shkodrės, me emrin e Gurakuqit, nuk ishte njė gjetje e pėrshtatshme, sepse (sipas tij) Gurakuqi na paskėsh qenė politikan! Ndonėse pėrgjigjen ia kam dhėnė edhe verbalisht, gjej rastin t’i kujtoj se Gurakuqi ishte i pari Ministėr i Arsimit Shqiptar, pas pushtimit pesėshekullor osman; ishte n/Kryetar i Kongresit tė Manastirit (1908); Drejtor i tė parės shkollė “Normale” nė Elbasan (1909) dhe Drejtor i Arsimit nė vitet 1916-1917. Tė njėjtin veprim tė menēur bėri edhe Korēa, duke i dhėnė Universitetit tė saj emrin e tė madhit Fan Stilian Noli. Elbasani e pėrjetėsoi Universitetin e saj me emrin e shquar tė Aleksandėr Xhuvanit, Gjirokastra me emrin e albanologut tė madh Eqrem Ēabej.

     Jam i bindur se shumė studentė nuk njihen me veprėn e Gurakuqit, ndaj do t’i kėshilloj tė thellohen nė studimin e veprave tė tij dhe i garantoj se sa mė shumė tė “gėrmojnė” nė kėtė “minierė” dhe sa mė thellė tė “sondojnė”, do tė gjejnė vetėm “ar” dhe “brilante”. 28 Nėntori po afron. Flamuri ynė kombėtar do tė “pushtojė” lartėsitė e qiellit dhe padyshim, bashkė me flamurin, do tė ngrihet edhe lavdia e protagonistit kryesor, birit tė shtrenjtė tė Shkodrės, Martirit tė Kombit, Luigj Gurakuqi.

Gurakuq! Ti nuk ke vdekur

Bir i shtrenjtė i Arbėrisė

Legjendar udh’ton ndėr shekuj

Nuk tė vret plumbi i tradhėtisė.

Ti je gjak i Kastriotit

Flamurtar i Pavarėsisė

Monument n’zemėr tė kombit

“Dritė dhe Diell” i historisė.

Autori

Mark Bregu

 

Vatikani plot mistere...

     Jemi nė Piazza San Pietro, aty afėr, krejt afėr Capella-s Papale dhe shohim si Papa Gjon Pali II flet para gjithė besimeve. Nė ēast mendja tė vete tek luftėrat gjithandej. Tek luftėrat mes njerėzve. Dhe ti thua: Mos ndoshta njerėzit e kėsaj toke nuk dinė se njė ditė do tė vdesin, se mbi kėtė dhe dhe nė jetėn tjetėr, me ngatėrresa s’do fitohet asgjė, veēse do tė humbet? Ashtu, pėr paqe, pėr bashkėjetesė, pėr mirėsi, flitet edhe nė Mekė. Atėherė, ēfarė kuptojmė dhe ēfarė s’kuptojmė ne, njerėzit e pėrkohshėm tė kėsaj toke?

 

Njerėzit s’jetojnė pa Perėndi, Perėndi s’mund tė kishte pa njerėz

     Po tė shtrydhim mendjen pėr tė thurur njė begraund tipik njerėzor, do thonim se njerėzimi ėshtė njė, ndėrsa format, qė nėnkuptojnė besimet, janė disa, shumė. Madje edhe mė shumė mund tė jenė pas disa qindra vitesh. Edhe Perėndia, normalisht ėshtė njė. Madje Perėndia s’mund tė ishte pa njerėz. Se ja, Jezu Krishti njeri ishte. Edhe Muhamedi, njeri. Edhe Nėnė Tereza shenjtore, njeri, bile edhe qė e njohėm.

     Nėse nė veprat e njeriut vlerėsohet prejardhja e tij, nga veprat e Nėnė Terezės, kapacitetit mė tė vlerėsuar tė kėsaj bote ndoshta edhe pėr shumė shekuj, Shqipėria ėshtė njė vend i nderuar, i bekuar, njė vend ku lindja, jeta, vdekja, janė krenari. Ose mė mirė tė themi, duhej tė ishin ashtu. Se e meritojmė. Jemi kombi mė i hershėm nė Ballkan, apo jo? Edhe ndėr mė tė njohurit nė botė. Kjo u tha edhe ditėn e 19 tetorit nga goja e Papa Gjon Palit II, nė Vatikan, kur Perėndia pranoi lutjen e gjithė botės pėr Lumturimin e mė tė ndritshmes sė globit, Nėnė Terezės shqiptare. Ja, pra njeriu s’jeton pa Perėndi, e cila bėn mrekulli mirėsie pėr njeriun.

     Aty, nė Piazza San Pietro, ka nga tė gjitha racat, besimet, kulturat. Mesha ėshtė shumė e gjatė. Shumica e njerėzve kanė ecur tėrė natėn pėr aty, pa ngrėnė, pa pirė njė kafe, njė gotė ujė, njė cigare duhan. Nė pamje tė parė, ndoshta duket pa rėndėsi, por s’ėshtė krejt ashtu. Bile do tė thoshim se ėshtė njė mister, njė mrekulli, pasi as pėr nevoja vetjake nuk u ndie as edhe njė domosdoshmėri. Zoti ėshtė njė. Edhe njeriu ėshtė njė.

 

Shqipėria, shembull

     Sikur bota tė ishte e drejtė, siē porosisin Ungjilli e Kur’ani, siē dha shembull shenjtorja shqiptare, Nėnė Tereza, do ishte normale qė Shqipėria tė gjente nė botė atė qė ka dhėnė. Dhe ne i kemi dhėnė botės kulturė, i kemi dhėnė mirėsi, i kemi dhėnė shembull, Nėnėn mė tė madhe, Nėnė Terezėn.

     Po pse atėherė Shqipėria ėshtė kaq e zbuluar nga pėrkujdesja, pse perėndimin nuk na afron, nuk na respekton, nuk na jep atė qė meritojmė dhe aspak mė shumė? Pėrderisa jemi tė bekuar, s’mund tė jemi tė mallkuar. Duket se duhet tė jemi mė tė menēur, pasi edhe Perėndia tė jep gjithēka ti fiton. E ne, kemi “fituar” njė klikė drejtuesish tė pafe, njė dinasti mashtruesish e trafikantėsh, qė pėr zot kanė padrejtėsitė, diferencimet, krijimin e njė klime tė ashpėr pėrēarėse mes religjioneve. Edhe bazė e terrorizmit jemi etiketuar vetėm prej politikanėve, qė kur t’u vijė dita tė kėrkojnė vota ėshtė fare normalitet tė mos u jepet. Le tė votojnė ata pėr njėri-tjetrin. Nė popullin shqiptar, theksojmė nė popullin nuk ėshtė shfaqur asnjė kamikaz, asnjė terrorist. Nė popullin shqiptar po, gjen njerėz tė mirė, gjen humanizėm, gjen drejtėsi, gjen shenjtorė. Se do mjaftonte shembulli i Nėnė Terezės qė politika tė ndėrrojė mendim pėr popullin e vet, qė e ka nė terr, qė e ka pa bukė, pa perspektivė. Pėrndryshe, kėsaj politike konfliktesh pėr kolltuqe, do i kujtonim proverbin italian: Kush nuk ndėrron mendim, nuk ka mendim. E pra e pra, as ambasadori Skiptar nė Vatikan, Zef Bushati, nuk ka ndėrruar mendim pėr popullin qė pėrfaqėson. As ditėn e Lumturimit tė Nėnė Terezės, as mė pėrpara, as mė pastaj nuk u bė i gjallė. Nuk organizoi njė veprimtari me flamurin tonė, me shqiptarizmin tonė. Nė fakt as gazetat e mediat vizive italiane nuk ia pėrmendėn fare emrin. Ndoshta, nuk e dinin se ka Zef Bushat. Ndoshta nuk e dinin se Shqipėria ka trup diplomatik nė Vatikan. Dhe ne ndoqėm me interes gjithēka pėr shumė ditė me radhė nga qendra e botės, nga Vatikani.

     Por fatmirėsisht, ndryshe ngjau me pėrfaqėsinė kosovare nė Romė. Djem e vajza, burra e gra, pa dallim besimi, pėrgjatė Romės sė lashtė manifestuan me flamurin shqiptar, me shalla nė qafė. Madje aty u mblodhėn edhe shumė shqiptarė nga brenda kufijve territorialė tė Shqipėrisė. Mes tyre edhe autori i kėtyre radhėve, edhe Emin Spahia, edhe Alban Kraja, edhe Rexhep Mehmeti...

     E pra, gjysma e Shqipėrisė, Kosova, por edhe pak nga shqiptarėt, kėrkuam t’i marrim perėndimit atė qė na takon, vlerėsimin, respektin, si vendi i Nėnė Terezės, si vendi i njerėzve tė bekuar e tė bashkuar, si vendi i njerėzve tė mirė.

 

Pasaportėn shqiptare Nėnė Terezės ia ka dėrguar dorazi Ramiz Alia nė fillim tė vitit 1991

     Janė turrur shumė studiues shqiptarė kėto kohėt e fundit, ndoshta edhe me synimin pėr tė marrė tituj shkencorė pėr monografi tė jetės sė Nėnė Terezės. Dikush thotė ka jetuar nė Shirokė tė Shkodrės, dikush vetėm Partia Demokratike e afroi, e pėrralla tė tjera. Por Nėnė Tereza shyqyr nuk i pėrket kohės sė Gjergj Kastriotit, nuk i pėrket vetėm Shqipėrisė. E njeh gjithė bota. Dhe jeta e saj aq madhėshtore ėshtė e shkruar atje, nė Vatikan.

     E rėndėsishme ėshtė qė Nėnė Tereza nė 163 vende tė botės kishte mbi 4000 motra, tė pėrhapura nė 610 shtėpi misionare. Ndėrsa Shqipėria ėshtė vendi i fundit qė pranoi ndihmėn e saj. Biles, unė kujtoj si sot reagimin qė gjeti nė fillim tė vitit 1991, qėllimi i mirė i ish-Ministrit tė Bujqėsisė Shqiptare, specialisti Ahmet Osja, qė deklaroi se i fal Nėnė Terezės makinėn e vet. Por Ahmeti ėshtė shqiptar i mirė, nuk ka qenė komunist, si shumica e drejtuesve tė partive sot. Dhe Ahmeti, le tė flasė sot ėshtė apo nuk ėshtė ashtu? Mos vallė e kundėrshtuan ata qė po mbajnė sot peng politikėn dhe krenarinė e ligjshme shqiptare? Mos vallė edhe ata qė po “zbulojnė”, siē kanė shkruar nė shtyp, se Nėnė Tereza ishte vllehe...?!

     Nė tė ardhmen do e botojmė tė plotė jetėn e Nėnė Terezės, por mė 1989 Ajo shkeli pėr tė parėn herė vendin e gjakut tė vet, Shqipėrinė. Ish-Presidenti komunist, Ramiz Alia, dhe autoritetet e asaj kohe, vendosėn t’i propozojnė Nėnė Terezės dhėnien e pasaportės shqiptare. Por nuk i komunikuan asgjė, nga frika se mos Ajo e refuzonte. Edhe nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Arkivave tė Shtetit, nė Tiranė, gjendet njė dokument i tillė. Kėshtu, pas njė viti e pak, nė fillim tė vitit 1991, ish-Presidenti Ramiz Alia, ngarkoi strukturat shtetėrore tė komunikojnė e tė kėrkojnė ndihmėn e Bashkėsisė sė Krishterė “San Egidio” tė Romės. Nėnė Tereza, qė e kishte zemrėn tė madhe si Hyjni, e pranoi ofertėn. E, kėshtu, pasaporta diplomatike, ku nė tė shėnohej nėnshtetėsia shqiptare, me ndėrmjetėsinė e Komunitetit tė “San Egidio-s” iu dėrgua dorazi Nėnė Terezės.

     Edhe ky fakt ndoshta ėshtė i panjohur pėr botėn shqiptare dhe mė gjerė. Dhe Vatikani, Italia, gjithė bota, janė tė vėmendshėm normalisht, qė pėr kėtė Pasqyrė tė Njerėzimit, pėr kėtė Pasqyrė tė Humanizmit e Ēiltėrsisė, mė sė pari tė jemi tė ēiltėr ne, shqiptarėt. Nėnė Tereza ishte dhe ėshtė e tėrė botės, e ēdo qenieje njerėzore mbi kėtė tokė...

 

Vatikani...

     Shteti mė i madh e mė i vogėl i globit. Aty jetojnė sot vetėm 1000 banorė. Aty janė mrekullitė, aty ėshtė kultura, aty ėshtė e ardhmja. Njė shesh i madh i bekuar, i rrethuar i tėri me mur mbi 30 metra tė gjerė, njė vijė e bardhė, pak metėr pėrreth murit, ėshtė kufiri i shtetit tė Vatikanit. Brenda asaj mrekullie-shtet, janė bankat, ėshtė policia, ėshtė ushtria. Aty janė spitalet mė tė mira tė botės, aty janė trupat diplomatikė, aty janė kardinalėt. Ky shtet i vogėl ėshtė aq i madh e modern sa ka edhe hekurudhėn e vet... Ka gjithēka aty, nė Shtetin e Vatikanit. Edhe mediat e veta, edhe mrekullitė e mrekullueshme.

Sokol Pepushaj

 

I fundmi i luanėve

     Vetėm 23 mijė nė tė gjithė Afrikėn, nė tė gjithė botėn! Pak, shumė pak. Fatkeqėsisht, jo vetėm luanėt, por edhe popullatat e grabitqarėve tė tjerė tė Afrikės janė tkurrur nė mėnyrė alarmante. Kėto janė faktet, shprehet Laurence Frank, njė biolog nga Universiteti i Kalifornisė, Berkley.

     Para 20 vjetėve, popullata e luanėve ishte mjaft e shėndetshme, numėroheshin rreth 200 mijė. Vonė ėshtė vėnė re se luanėt po zhduken nga shumė zona, ku zakonisht haseshin. Fat tė ngjashėm ndajnė me ta dhe qentė e egėr, qė dikur gjendeshin pothuajse kudo pėrgjatė rripit sub-saharian, kurse tani numėrohen diku mes shifrave 3000 dhe 5000. Citat (kafshė e ngjashme me leopardin) qė dikur takoheshin kudo nė Afrikėn dhe Azinė perėndimore, sot nuk janė mė shumė se 15000.

     Megjithatė shoku mė i madh ėshtė se pakkush ka dijeni se sa afėr zhdukjes janė kėto specie. Njerėzit dinė pėr elefantėt, gorillat, rinocerontėt, por pothuajse asgjė rreth faktit se kėto kafshė janė nė zhdukje e sipėr.

     Ēfarė ka ndodhur? Cila ėshtė arsyeja? Pėrgjigja ėshtė e thjeshtė: Njerėzit. Njerėzit me pushkė, kurthe dhe lėndė helmuese. Biologu L. Frank pohon se njerėzit gjithmonė kanė vrarė grabitqarėt, por ka njė limit kur bėhet fjalė veē me heshta dhe shigjeta. Kasapahana filloi me ardhjen e europianėve dhe tani, pas njė shekulli, grabitqarėt e Afrikės rrezikojnė tė pushojnė sė qeni njėherė e pėrgjithmonė banorė tė planetit tonė. Me grabitqarėt e mėdhenj, pothuajse kudo nė botė ka ndodhur ky skenar, por nė Afrikė situata mund tė merret nėn kontroll.

     Kjo s’ėshtė e lehtė. Deri mė sot strategjia ka konsistuar nė krjimin e parqeve kombėtare dhe rrezervateve, d.m.th. shmangia e kontaktit mes njerėzve dhe kafshėve. Por kjo s’mund tė zgjasė gjithmonė, argumenton biologu L. Frank. N.q.s. kėto specie, tashmė tė rralla, duhet tė mbijetojnė, atėherė duhet tė ketė popullatė tė shėndoshė tė kėtyre specieve edhe jashtė rrezervateve. Por jashtė parqeve ata rrezikojnė nga njerėzit, popullata e tė cilėve bashkė me atė tė kafshėve shtėpiake, ėshtė rritur shumė. Problemi s’ėshtė se grabitqarėt sulmojnė njerėzit mė shumė se sa bagėtitė nė ferma e ēifligje. Laurence Frank, Drejtor i Projektit Laikipia mbi Grabitqarėt (Laikipia Predator Project), pas shtatė vitesh studimi mbi marrėdhėnien mes njerėzve, kafshėve shtėpiake dhe grabitqarėve tė mėdhenj nė krahinėn e Laikipias, nė Kenia, mendon se njė bashkėjetesė paqėsore ėshtė e mundur. Biles me njė kosto tė ulėt.

     Parqet dhe rrezervatet nuk garantojnė siguri pėr speciet qė duam tė mbajmė. Popullatat e vogla janė gjithmonė tė ekspozuara nga ērregullimet gjenetike, dhe sėmundjet kanė potencialin tė zhdukin pėrnjėherė komunitetet e vogla. Luftėrat dhe konfliktet bėhen shkak i zaptimit tė parqeve nga njerėz tė uritur qė vrasin kafshėt pėr tė mbijetuar. Por edhe nė kohė paqeje grabitqarėt qė lėvizin me distanca tė gjata, si luanėt apo qentė e egėr, vihen nė shėnjestėr sapo kalojnė kufirin e parqeve.

     Projekti Laikipia duket se ka pėrgjigjet pėr kėto probleme. Laikipia ėshtė njė pikė nė hartėn e Afrikės, me njė sipėrfaqe 10 mijė km2 nė shtetin e Kenias. Kjo zonė ėshtė kthyer nė njė laborator tė stėrmadh, ku njerėzit dhe grabitqartė e mėdhenj bashkėpunojnė.

     Nė vendet ku ka ferma e stalla, ku ka blegtori, grabitqarėt e mėdhenj janė vrarė ose vriten kryesisht nga fermerėt. Ndėrsa nė Laikipia kjo bashkekzistencė po studiohet nga afėr nė mėnyrė qė tė gjenden zgjidhjen pėr tė shmangur konfliktin mes tyre, grabitqarėve dhe fermerėve.

 

Si mund tė shpėtohet njė luan?

     Nė fermat blegtorale tė Laikipias vetė fermerėt tregojnė kujdes tė veēantė pėr kafshėt e egra dhe grabitqarėt nė veēanti. Prezenca e tyre rrit numrin e ekoturistėve qė vitizojnė krahinėn. Si rrjellojė, Laikipia ėshtė e vetmja zonė nė Kenia ku ka rritje tė shėndoshė tė popullsisė sė kafshėve tė egra. Vetėm nė Laikipia numėrohen mbi 100 luanė, shumė cita dhe leopardė, dhe hienat pikaloshe apo me vija. Nga fundi i vitit 1998, pas njė mungese 20 vjeēare, u rishfaqėn qentė e egėr, qė tani numėrohen rreth 100 individė.

     Megjithė ngurrimet e fermerėve pėr tė vrarė grabitqarėt, prapė ka njė kufi, i cili ka tė bėjė me numrin e bagėtive qė fermerėt mund tė tolerojnė tė humbin. Statistikat tregojnė se ēdo vit, mbi 20% e luanėve nė krahinė vriten. Duhet tė theksohet se dihet shumė pak rreth sjelljes sė kėtyre grabitqarėve nė zonat e banuara nga njerėzit. Studimi i luanėve dhe gjurmimi i lėvizjes sė tyre me anė tė radio-kollareve tregoi se nė Laikipia luanėt jetojnė nė grupe tė vogla, dhe luanėt meshkuj lėvizin nga njė grup nė tjetrin. Kjo ėshtė e kundėrta e sjelljes sė tyre nė natyrė tė patrazuar nga njerėzit, d.m.th. jetesė nė grup tė madh dhe ku luanėt meshkuj nuk ndėrrojnė grup. Njė ndryshim tjetėr nė sjelljen e luanėve nė Laikipi ėshtė se luanėt gjuajnė vetėm, jo nė grup, dhe shumica e luanėve janė tė rinj. Shkalla e lartė e vdekjes/vrasjes sė luanėve, ka ērregulluar mėnyrėn e tyre tė jetesės, por prapė ėshtė herėt pėr tė folur mbi efektet afatgjata.

     Laurence Frank dhe kolegėt e tij kanė si synim tė parė reduktimin e numrit tė vdekjeve/vrasjeve tė luanėve. Ato duan tė informojnė fermerėt se sa ėshtė rreziku real i grabitqarėve pėr bagėtinė e tyre. Nė Laikipia, mesatarisht grabitqarėt vrasin 0,8 % tė lopėve dhe 3% tė deleve nė vit, d.m.th. njė numėr qė ėshtė vetėm njė e treta e numrit qė ngordhin nga sėmundjet. Grabitqarėt preferojnė prenė e egėr, zebrėn, antilopėn, buallin, megjithėse bagėtitė janė pre shumė mė e lehtė pėr ta.

     Prapė, kėto statistika s’janė ngushėllim i madh pėr ndonjė fermer, bagėtitė e tė cilit sulmohen natė pėr natė nga ndonjė luan “vesveseli”. Luanėt, qė pasi sulmojnė bagėti pėr herė tė parė rrallė heqin dorė nga ky “zakon” i ri. Studimet e grupit tė projektit Laikipia mund tė ndihmojnė fermerėt tė gjurmojnė e tė vrasin individėt e duhur. Rezultatet, ndryshe nga ē’besohej, tregojnė se s’janė vetėm luanėt meshkuj qė sulmojnė bagėtitė, por edhe luaneshat.

     Mėnyra mė e mirė pėr tė mbrojtur grabitqarėt ėshtė tė parandalosh takimin e tyre me bagėtitė, pohon L. Frank. Sa mė pak bagėti tė gllabėrohen nga luanėt, aq mė pak luanė do tė vriten nga fermerėt, plotėson ai.

     “Boma” ėshtė njė gardh rrethues tradicional afrikan, ku bagėtitė lihen gjatė natės. Njė bomė e fortė, me shkurre gjembaēe, me portė tė forcuar me fletė metalike, i jep fund vizitave tė hienave dhe pakėson nė minimum atė tė luanėve dhe leopardėve. N.q.s. gardhi ruhet dhe me qen qė jep alarmin, e pasuar nga njė e shtėnė nė ajėr nga njė roje, atėherė mund tė thuhet se bagėtitė janė mė se tė sigurta. Mėnyrat tradicionale janė efektive dhe shumė tė lira, thotė Franku. Njė roje paguhet 30 USD nė muaj, kurse njė ka ose kope kushton rreth 300-400 USD. Njė ēoban qė shpenzon edhe 10 USD pėr njė portė metalike pėr gardhin, mund tė reduktojė nė zero humbjen/vrasjen e dhive dhe deleve.

     L. Frank ka bėrė edhe llogaritje tė tjera, atė tė ēmimit tė tolerimit (mosvrasjes) tė njė grabitqari. Kostoja e mbrojtjes sė bagėtive, plus kosto e bagėtive tė humbura/vrara pjestohen me numrin e grabitqarėve qė “vizitojnė” stallat. Luanėt, s’ėshtė pėr t’u ēuditur, janė mė tė shtrenjtėt. Tė tolerosh njė luan kushton 360 USD nė vit, baraz me njė lopė, ose 9 dele. Hienat janė mė tė lirat, 35 USD, kurse leopardėt kushtojnė rreth 180 USD, sa gjysma e shumės pėr njė lopė.

     Megjithatė, pėr disa kostoja prapė ėshtė e lartė; plumbat, kurthet e helmet janė mė lirė. Shumė njerėz i konsiderojnė kėto kafshė si parazitė, pa asnjė vlerė. Ata duhet tė kenė njė vlerė pozitive financiare qė njerėzit tė marrin mundimin e tė shpenzojnė pėr tė mbrojtur bagėtitė e tyre, dhe grabitqarėt nė tė njėjtėn kohė.

     Ka dy rrugė nėpėrmjet tė cilave kėto kafshė gjuetare mund tė bėhen burim financiar pėr njerėzit. E para ėshtė ekoturizmi. Fermerėt e Laikipias ka kohė qė e shfrytėzojnė kėtė industri. Vėshtirėsitė janė nė parandalimin e prishjes sė territorit ku luanėt dhe grabitqarėt e tjerė gjuajnė. Ēobanėt tradicionalė janė gati, por kanė nevojė pėr ndihmė. Njė tjetėr vėshtirėsi ėshtė kufizimi i tregut qė mund tė ofrojė turizmi. Jo tė gjitha kafshėt e egra mund tė soditen, duke patur njė sfond tipik spektakolar afrikan. Pėrkundrazi, shpesh ata gjenden tė maskuara pas shkurrve apo barit tė lartė tė savanės. Ekoturizmi ėshtė edhe i brishtė nė tė njėjtėn kohė; luftėrat civile apo alarmet terroriste e kanė dėmtuar rėndė kėtė industri nė Kenia.

     Rrugė tjetėr ėshtė sporti i gjuetisė. Shumė s’e aprovojnė, biles vetė L. Frank ėshtė pėrkrahės me gjysmė zėri i kėsaj alternative. Nė Kenia ka 25 vjet qė ligjėrisht ndalohet gjuetia e kafshėve tė egra. Nga ana tjetėr, megjithėse pak ironike kjo, sporti i gjuetisė ka qenė shtytėsi i gjallėrimit tė kafshėve tė egra nė Afrikėn e Jugut dhe nė Namibi, dhe ėshtė tashmė nė rang industrie nė Tanzani, Botsvana dhe Zimbabve. Sporti i gjuetisė kėrkon mirėmbajtjen e territoreve tė tėra, tė cilat mundėsojnė rritjen e popullatave tė shėndosha tė kafshėve tė egra tė mjaftueshme pėr “tė prodhuar” individė trofe, luanė apo leopardė meshkuj mė tė mėdhenj e mė tė bukur se zakonisht. Njė gjuetar shpenzon 30 mijė USD pėr tė vrarė njė luan tė madh, ose rreth 15 mijė pėr njė luaneshė. Vetėm nė Laikipia mund tė fitohen rreth 500 mijė USD nė vit duke vrarė grabitqarėt problematikė, tė cilėt vriten se vriten nga fermerėt. Njė shumė e tillė do tė siguronte tė ardhura tė mjaftueshme pėr rritjen dhe ruajtjen e njė popullate tė shėndoshė luanėsh pėr njė dekatė.

     Duhet tė theksohet se ky sport i gjuetisė duhet tė ketė kufij dhe rregulla rigoroze nė mėnyrė qė tė mos dėmtojė popullatėn e kafshėve tė egra. Gjuetia e shfrenuar ka shkaktuar zhdukjen e disa lloje kafshėsh dhe shumė specie tė tjera i ka degdisur nė limitin e zhdukjes.

Fatos Kopliku

Biolog gjenetist molekular

Londėr

 

Prodhime tė edukatės komuniste

Letėr drejtuar gazetės “Shqipėria Etnike”

     Duke qenė se kam jetuar shumė nė Perėndim dhe duke shpresuar se ju jeni njė dritare e hapur pėr mendime tė ndryshme, tė vlefshme pėr kombin tonė, dua tė jap mendimet e mia lidhur me disa prodhime qė mua mė duken komuniste nė gazetėn tuaj. Sipas njė artikulli shkruar nė gazetėn tuaj nr. 46, redaksia juaj si ka mundėsi qė ka nderin tė njoftojė shoqatėn me emrin absurd “Dukagjini”? Vetė them se ata janė enveristė, pasi me artikullin e tyre nė gazetėn “Shqipėria Etnike” kanė cėnuar rėndi dinjitetin, krenarinė dhe zakonet e popullit tė Dukagjinit, qė unė i ēmoj fort. Unė dhe shumė njerėz tė ndershėm qė e duam fort Shqipėrinė, kemi parė shpesh herė nėpėr libra e gazeta, intervista e shkrime absurde intrigash si p.sh. shkrimtarė tė “famshėm” si Dritėro Agolli e Ismail Kadare, qė deri dje kanė folur gjuhėn greke ose turke, sepse s’kanė ditur apo dashur tė dinė ēka ėshtė gjuha jonė aq e mirė shqipe. Kur ata kanė gjetur njė shqipe tė sakatuar, qė nuk ėshtė fyerje ta etiketojmė “bastarde”, kanė gjetur qėllimin, bashkė me Enver Hoxhėn, pėr ta asgjėsuar krejtėsisht inteligjencėn e kombit. Pra, kanė detyruar me pėrdhuni, (pasi nuk ėshtė bėrė referendum, si nė botėn perėndimore, pėr kėtė gjė), tė gjithė popullin shqiptar brenda kufijve territorial qė tė flasė atė shqipe, thjeshtė si tė Gjirokastrės, ku pati lindur Enveri. Ėshtė mė mirė qė Shqipėria tė shkruajė gjuhėn e tė parėve, siē flitet e shkruhet nga gjithė shqiptarėt nėpėr botė, e gazetat e librat tė thonė ato qė janė pėr t’u thėnė. Pra, enveristėt nuk shkruajnė kurrė qė kur ishin X-si apo Y-i nė kryesinė e shtetit shqiptar shokėt apo bashkėpunėtorėt e Osama Bin Ladenit, i ēelte drita nė shtetet arabe e i errte nata nė Tiranė. Biles, i zbardhte dita tjetėr nėnshtetas shqiptarė, po ju qė keni dalė doktorė profesorė, mendoj se nuk dini ēfarė shkruani, se tė jetė normale nuk shkruani gjėra qė nuk duhet pėr vendin tuaj, Shqipėrinė tonė. Unė them se gjėrave tė mira gjithkush me mendje nė kokė u ban mashallan. Lexova nė gazetėn “Shqipėria Etnike” historinė e doktoreshė E. Shala, e cila ishte njė mjeke shumė e nderuar, e respektuar, e aftė, biles ndėr mė tė mirat qė kishte qyteti i Shkodrės. Bukur, fort bukur kėtu, por jo mirė pėr shkrimin qė thashė nė fillim tė letrės sime. Po kopjoj tek-tuk, shkurt, ndonjė frazė tė shkruar nė gazetėn “Shqipėria Etnike” nė nr. 46.

     Aty thuhet: “ēfarė do tė zhvillohet e trashėgohet brezave nė kushtet e reja dhe ēfarė do tė mbesė nė muze, se shoqėria e re qė kėrkojmė tė krijojmė e tė integrohemi, kėrkon njė pėrpjekje tjetėr, njė konceptim tė ri, qė dukagjinasi tė mos shikohet si sinonim i sė keqes, por si njė element i domosdoshėm i krjimit tė kėsaj shoqėrie tė re dhe integruese...”

     Zotėri, tė tilla klishe i kanė pėrdorur komunistėt prej vitit 1941, kur misionarėt serbo-sllavė erdhėn nė Shqipėri, asgjėsuan partinė komuniste qė ishte krijuar qė nė kohėn e Ahmet Zogut, si Zef Mala me shokė, qė pat thėnė “Me pre kryet tem del nji tjetėr”. Kėshtu e di unė, kėshtu ėshtė historia.

     Mė tej lexojmė nė gazetė kėshtu: “...Atėherė duhet tė jemi ata qė me punėn tonė t’i minimizojmė kėto fenomene negative dhe t’i japim njė fytyrė tė re, pėrpjekjeve pėr t’u integruar nė jetėn shoqėrore-qytetare, nė jetėn civilizuese...”

     Si shqiptar, por edhe si i qytetėruar perėndimor them se kėto mėnyra absurdi i keni shpjeguar qė prej vitit 1943, kur agjentura serbo-komuniste formoi klikėn tradhėtare Enver-Mehmet-Hysni, tė cilėt filluan pastrimin, mė sė pari tė shokėve tė tyre mė tė mirė, tė patriotėve mė tė mirė, tė trimave mė tė mirė. E, kėto mėnyra pastrimi vazhduan pėr afro 50 vjet me radhė, deri nė zhdukjen e yndyrės sonė kombėtare.

     Prapė po citoj diēka nga gazeta juaj: “Sot ėshtė e pakuptimtė tė ndodhė vrasja e gjakmarrjes, prototip i tė cilėve shikohet dukagjinasi i kėsaj shėmtie njerėzore...”

     O zotėri tė kėsaj shoqate, jeni munduar tė paraqitni popullin e Dukagjinit, si njė popull shumė primitiv. Ėshtė dashur qė para se tė filloni tė bėni shoqata, para se tė shkruani, tė lexoni libra, fletore e gazeta, tė cilat do t’u kishin hapur horizont fort mė tė gjerė se librat e Enver Hoxhės. Gjakmarrja nuk ekziston vetėm nė Dukagjin, por Veri e Jug kėtu nė Shqipėri, por edhe nė shtetet perėndimore si Itali, Francė e vende tė tjera. Po tė kishit mė shumė kulturė e njohje, do tė kishit mėsuar sa tė tmerrshme janė gjakmarrjet nė Siēili, Napoli, Caserta e tė tjerė. Ha ucciso tre persone per il suo fratello. Pra ec e vraja djalin a dikė, ti, nė daē. Sigurisht jeni larg njohjes sė demokracisė botėrore e rregullave atje. Sigurisht qė nuk keni parė filmin amerikan, ku prifti qė i kishin vrarė vėllanė, kishte prerė nė masėn e duhur faqet e ungjillit dhe kishte vendosur patllaken nė libėr. Pėr t’iu lutur Zotit, ė...?!

     Kur ju shprehni se kanuni i maleve me Lekė Dukagjini duhet tė mbesė nė muze, unė mund tė shprehem se nuk duhet ashtu dhe atyre qė mendojnė ashtu mendoj t’u them tradhėtarė tė zakoneve shqiptare. Dukagjini me principatėn e vet ka qenė njė ndėr mė tė pėrparuarat nė Europė. Edhe sot e kanė ditėn e gjithė ditėn e gjithė bota e nderon Kanunin e Lek Dukagjinit, me ligjet e tij dhe me rregullat shoqėrore, njerėzore e morale. Ėshtė e vėrtetė qė Kanuni me kėto ligje nuk e ka paraparė logjikėn neo-komuniste me tė gjitha mėnyrat e reja tė saj, konceptim tė ri, domethėnė me masakrue nėnėn, babanė, vėllanė, motrėn, djalin vajzėn, etj., fytyrė e re, domethėnė me pėrdhunue kunatėn, motrėn, etj., etj., shoqėri e re, domethėnė me vjedhė, me vra, me poshtėrue nė tė gjitha mėnyrat qė tė jetė e mundur, shoqata e re, domethėnė me krijue mėnyrėn qė me tradhėtue sa mė shumė nė gjithė format. Ėshtė e vėrtetė qė bashibozukėt osmanllinj dhe sllavo-komunistė, kanė pėrdorur tė gjitha mėnyrat e tė gjitha poshtėritė qė ka qenė e mundur tė imagjinohen, pėr tė degjeneruar Kanunin e popullit tė Dukagjinit, ku ishte rrėnja e pemės mijėra vjeēare qė prodhonte frutet patriotike, gjuhėn, zakonin, besėn, trimėrinė, e tė gjitha traditat e mira tė popullit shqiptar, tė pamundura pėr t’u cėnuar prej 3000 vjetėsh, kanuni ndalon rreptėsisht tė bėhet hakmarrje tek njė djalė qė nuk ėshtė afėrsisht 18 vjeē ose i armatosur. Ėshtė rreptėsisht e ndaluar me kanun tė cėnohet njė grua apo fėmijė tė familjes sė armikut. Kėto duhet tė thoni ju, pėr tė qenė mirė me shqiptarizmin, pasi kėto qė bėhen sot janė prodhime tė edukatės komuniste, por qė thuhet se gjoja i ka kanuni. Por kanuni ėshtė i shkruar qartė me rregullat e tij nė libėr. Pra, pėrpar se me dalė me folė nė televizor apo nė gazetė pėr kanunin, duhet ta lexoni e ta studioni, ta analizoni e jo me folė nė mėnyrė absurde pa patur asnjė njohuri.

     Unė dua t’i dal zot vazhdimisht vendit tim, kombit tim dhe i them e do i them gjėrat me kulturė e pa tė keq.

Pjetėr Gjelosh Kushi

Kelmend: PD-ja pėrballet me hilet

     Zona mė e persekutuar e Shqipėrisė, Kelmendi, nuk ka shfaqur asnjė mėdyshje apo vonesė nė zgjimin pėrballė batėrdisė sė diktaturės komuniste. Nėse Enveri dikur dėrdėlliste pėr “lugė floriri” apo mirėqenie dhe Jugu ngrinte grushtin lart, kelmendasit e ngrinin grushtin, por duke pėrkulur poshtė gishtin e mesit. Kėshtu pra, qė nė fillim tė viteve ’90, kelmendasit votuan pėr partinė demokratike, e megjithatė nė dy “ndeshjet” e zgjedhjeve vendore tė fundit, pra tė 1 tetorit 2000 dhe tė 12 tetorit 2003, vota e lirė e popullit u pėrball natyrisht jo me burgjet, kampet e punės, internimet, mbylljen e kufijve, pushkatimet, por me hilet e njė partiēke tė vockėl, paterica e njė politike qė gjithsesi nuk ėshtė demokratike, e aftė tė risjellė ato hapėsira e mirėsi qė zona kishte nga viti 1992, kur pėr herė tė parė njerėzit e ndjenė veten tė lirė tė punojnė pėr veten, tė besojnė pėr veten, tė kursejnė pėr veten.

     Demokrati Kolė Aliaj, aktualisht kryetar i Komunės sė Kelmendit, nė zgjedhjet e 12 tetorit, ka njė kapėrcyell tė kalbur qė duhet kaluar. Ėshtė njė Nikollė Lesian, qė pretendon tė ketė fituar, ėshtė njė monstėr qė kafetiset me tė njėjtin spektator si mė 2001-shin dhe qė pat vonuar pėr afro njė vit mandatin e ish-kryetarit demokrat tė asaj kohe Prelė Gjelaj. Pas kėtyre elementėve, normalisht fshihet njė dorė e keqe e njė objektivi pėr tė provokuar deri nė ē’gradacion vete zemėrimi i malėsorėve pėr tė luftuar diktaturėn e kuqe, qė normalisht nuk mund tė rikthehet haptas nga PS-ja pa kaluar nėpėrmjet njė “ene” tė njė modeli nė dukje ndryshe, pra nga partia e Lesit qė pėr hir tė sė vėrtetės duhet pranuar se nė fillim tė vitit 1997 ishte aktori i parė dhe i fundit qė bėri thirrje pėr luftė civile pėrmes gazetės “Koha Jonė” dhe qė pati fund rrėzimin me dhunė tė pushtetit demokratik. Kėto mė mirė se askush i dinė kelmendasit, qė votėn kundėr PD-sė kanė tė drejtė ta identifikojnė me votė pro diktaturės.

     Nė Kelmend pra, ka fituar PD-ja, paēka se pretendohet se kanė votuar 10 tė vdekur. Ėshtė afėr mendėsh qė nėse ata 10 tė vdekur votuan, s’mund tė votonin tė tėrė pėr PD-nė. Vetėm nė iu besoftė fallit tė Nikolė Lesit apo Fatos Nanos. Pastaj nė Tiranė janė 18000 tė tillė dhe gjithsesi ēafkat si Ilirian Celibashi qė bėn mėk-mėk sa herė kollitet PS-ja, dhanė verdiktin se nuk pėrbėjnė problem aq vota! Nėse bėhet fjalė pėr fshatin Brojė, atėherė do i kujtonim partisė fantazėm tė Lesit se Kolė Aliaj ka marrė 87 vota, ndėrsa Ndue Lelēaj 80 vota. Po manipulime a mund tė ketė patur? Thuhet se nė Selcė janė manipuluar 74 vota e nė Vermosh 30 vota kundėr kryetarit aktual tė komunės, Kolė Aliaj, qė gjithsesi edhe kėto nuk pėrbėjnė ndonjė problem, pasi kelmendasit kanė pėrballur edhe vjedhjen e lirisė sė jetės e kokėn e krenarinė nuk e kanė pėrkulur. Gjithsesi, PD-ja dhe kryetar Kolė Aliaj kanė synimet e veta tė qarta pėr zhvillimin e zonės. Funksionimi i pikės kufitare atje do e bėjė Kelmendin njė zonė me ekonomi tė mirė. Por mbi tė gjitha do jetė pėrkushtimi njerėzor dhe pėrdorimi i fondeve nė mėnyrė tė drejtė e jo siē mendojnė xhambazėt mjeranė dhe klanet.

Korresp. i “Shqipėria Etnike”

 

Masakėr zgjedhore nė Shkodėr

“Ujku i Kuq” kafshoi zgjedhėsit nė listat e votimit.

Qendrat e votimit nė mėnyrė tė papritur largohen nė distancė tė madhe nga votuesit.

Tė vdekurit nunk ērregjistrohen.

Kodi i ri zgjedhor jepet mbasi u krye masakra nė listat zgjedhore.

     12 shtator 2003. Shkodra gdhihet e shqetėsuar. Mijėra zgjedhės nga krahu i djathtė janė pėrjashtuar nga votimi. Nga tė pėrjashtuarit janė militantė tė PD-sė e forcave politike tė djathta. Mė shumė bien nė sy tė burgosur politikė, qė ende iu duken tė stamposura shenjat e prangave nė duart e tyre, qė dikur i nguleshin nė mish.

     Kjo ėshtė njė katastrofė zgjedhore, thonė zgjedhėsit. “Ujku i Kuq” ka kafshuar mbi 10 mijė votues nga listat e votimit, thonė komisionerėt e shumtė.

Konkluzioni: Mesatarisht nė tė gjitha qendrat e votimit tė Bashkisė sė Shkodrės u janė grabitur gjer nė 30% e votuesve, duke i hequr nga listat. Megjithė sa mė sipėr, Shkodra, bastioni i demokracisė fitoi, fitoi Partia Demokratike dhe kandidati, profesor doktor, ish-zv/Dekan i USH “Luigj Gurakuqi”, zoti Artan Haxhi.

     Pėr tė parė katastrofėn zgjedhore qė ndodhi nė Bashkinė e Shkodrės, menaxhuam krahas tė tjerave qendrėn e votimit 0314.

Masakra 0314

     Do tė kalojnė dekada e do tė mbahet mend nė historinė e pluralizmit nė Shqipėri, si njė njollė e zezė, masakra apo katastrofa zgjedhore qė kulmoi nė qendrėn e votimit 0314. Po pse u sulmua kaq ashpėr kjo qendėr votimi? Arsyet janė serioze. Kjo qendėr votimi ka seksionin e PD-sė ndėr mė tė mirėt nė Bashkinė e Shkodrės, ndaj dhe u godit duke u pėrjashtuar mbi 30% e zgjedhėsve nga listat. Me qindra zgjedhės s’e gjenin votėn nė lista, njė sasi e madhe familjesh edhe pse banojnė nė mė shumė se njė vit nė Shkodėr, s’figurojnė nė listat e votimit, ēka bėn shkelje tė ligjit pėr zgjedhjet dhe pėrkatėsisht tė Nenit Nr. 3, Nr. 50 e Nr. 58. Grupi i punės i seksionit evidentoi mbi 300 zgjedhės qė u ishte hequr e drejta pėr tė votuar. U kėrkua qė tė regjistroheshin nė listat e votimit qindra votues duke dorėzuar dhe listat emėrore, or Celibashi e Celibashėt u gjetėn tė shurdhėr e tė verbėr.

     Nga 1052 votues qė ishin afishuar duke shtuar mbi 300 qė do tė rritej shifra 1352, jo vetėm qė nuk u shtuan, por u hoqėn nga lista paraprake edhe 40 votues, ēka mbetėn nė lista 1012 votues, duke pėrjashtuar nga lista mbi 300 votues.

     Largimi i papritur nė distancė tė largėt nga zgjedhėsit duke lėnė qendrėn e Stacionit tė Trenit qė ishte mė parė e duke e vendosur nė Shkollėn “Ndoc Mazi”, se tė gjithė e dinė sa largėsi ėshtė nga shtėpitė pėrtej Kirit e pas shinave deri te Fabrika e Kėpucėve e te Varrezat e Dėshmorėve, pėr tė vajtur te Shkolla “Ndoc Mazi”.

     Nga kjo zhvendosje janė lėnė jashtė votimit tė paktėn 100 zgjedhės tė moshuar e tė sėmurė, kėshtu qė numri i pėrjashtimit nga votimi shkon nė 400 votues, kryesisht tė partive tė djathta. Ata shkonin pėr tė votuar por emri s’figuronte. Ca, me qindra votues endeshin duke kėrkuar qendrat skaj mė skaj Shkodrės. Celibashi e Celibashėt e kthyen Bashkinė e Shkodrės nė “1” qendėr votimi, duke ndarė edhe bashkėshortėt sipas modelit tė “luftės sė klasave”. Nė lista figuronin tė vdekur dhe tė gjallėt qė s’ndodheshin fare.

     Njė i moshuar nga Lagja “Tre Heronjt” tregon: “Vajza ime ka vdekur 29 vjet mė parė dhe djali para disa muajve dhe qė tė dy e kishin emrin nė listėn e votimit, ndėrsa djali tjetėr 25 vjeēar qė e kam gjallė, nuk figuronte nė listė, a thua se isthe edhe ai i vdekur! Ai vazhdon: Sapo pashė sidomos emrin e djalit tė vdekur, meqenėse plagėn e kisha tė hapur, zemra sa s’mu ēa dhe ashtu sikur mė urdhėroi dikush, instinktivisht u drejtova nga varrezat: “Ēohu o bir, ēohu se tė ka dalė emri nė listėn e votimit!” dhe vaji mė mbyti...”

     Duke u mbėshtetur nė Ligjin 9087, dt. 19/06/2003, Neni 117, Pika 1, Shkronja A, pėr manipulimet e zgjedhjeve, Qendra e Votimit Nr. 0314 quhet me zgjedhje tė pavlefshme me manipulime tė tilla. Edhe krahasuar me manipulime skandaloze kjo qendėr ka figuar aq shumė sa askush nuk e kishte pritur.

     Social-komunistėt ta thyejnė lapsin dhe pastaj tė thonė: “Urdhėro e shkruaj!” Tė pėrjashtojnė nga listat e votimit, pastaj tė thonė: “Urdhėro e voto! Urdhėro e fito!”

     Me Celibashin e Celibashė tė tillė e me lista tė tilla nuk shkohet nė zgjedhjet parlamentare qė po na presin krahėhapur pėr fitore tė sigurtė. Celibashi e di se... po vjen PD-ja nė pushtet, se pushtat s’mund t’i pranojė populli tė pusht-et-ojnė.

Pal Rupaj

 

Zef Bushati, gjenerali pa ushtarė

Drejtuar:

Unionit Kristian Demokrat Europian

Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės

Partisė Shqiptare Demokristiane tė Kosovės nė Diasporė

Unionit Shqiptar Demokristian (Kryesisė sė mbetur USHDK)

Degėve tė PKDSH nė rrethe (anėtarėve tė thjeshtė tė PKDSH)

Intelektualėve Demokristianė apo Kristian Demokrat Shqiptarė

 

Partia Kristian Demokrate e Shqipėrisė, e themeluar dhe regjistruar nė Gjykatėn e Faktit, Tiranė, mė 14 shtator 2001, ju informon dhe ju bėn thirrje!

     PKDSH lindi si rezultat i luftės sė pa princip tė ish-kryetarėve tė ish-PDK, si nevojė e domosdoshme e pėrfaqėsimit tė alternativės politike me orientim Kristian tė ish-Demokristianėve tė vėrtetė idealistė, pas ēarjeve dhe pėrēarjeve nga ish-kryetarėt e PDKSH-sė, qė pėr interesa meskine karrieriste, pragmatiste, pėrfitime materiale e financiare tė paligjshme shkelėn mbi moralin Kristian, mbi mundin dhe kontributin e anėtarėsisė sė thjeshtė demokristiane, shkatėrruan strukturat e PDK-sė duke shitur e blerė kush majtas e kush gjoja djathtas partinė sipas ofertave tė rastit, duke shkelur statutin, programin dhe boshtin politik bėnė tė mundur kėshtu humbjen e fizionomisė sė alternativės sė ish-PDK-sė si parti e qendrės sė djathtė, mbi tė gjitha hodhėn baltė nė kodin moral tė Demokracisė Kristiane.

     Kjo luftė e pamoralshme shumė shpejt dha rezultatet negative nė tė gjitha fushat zgjedhore.

     Nėse nė 1992, ish-PDK shėnoi zyrtarisht mbi 49000-49950 vota, nė vitin 1996, pas ēarjeve qė ndodhėn brenda nė parti, pas Kongresit tė Tetorit 1996, rezultatet shėnuan jo mė shumė se 13000 vota pėr ish-PDSH. Grykėsia e ish-drejtuesve tė PDK-sė e ish-Kryetarit z. Zef Bushati nė fakt tė shkarkuar nga Kongresi i Tetorit 1996 me vendim tė kėtij forumi superior statutor me rezultatin 300 vota kundėr dhe vetėm 2 pro tij.

     Pas uzurpimit tė partisė nga Z. Bushati, tashmė kryetar i shkarkuar nga forumet mė tė larta legjitime tė ish-PDK, pushteti i atėhershėm i dha mbėshtetje Z. Bushatit, sot ambasador i Shqipėrisė nė Vatikan, pėr ta pėrdorur si gjeneral pa ushtarė, sipas teorisė sė limonit tė shtrydhur.

     Pėr rrjedhojė Z. Bushati pėrjashtoi Partinė nga Partia!!!

     Ish-demokristianėt e vėrtetė u ndoqėn e u pėrndoqėn, u pėrndoqėn pa mėshirė duke i ndjekur nga puna, survejuar e deri duke i vėnė pėr t’i eleminuar deri edhe fizikisht. Kėshtu z. Bushati nga 1996-1997 deri 2000 ushtroi sundimin e tij prej pseudo-demokristiani, nėpėrmjet derdhjes totale tė ish-PDK.

     Nė vitin 2000, z. Bushati rishiti partinė dhe siglėn e saj PDKSH kėtė radhė tek socialistėt e ish-Presidentit Mejdani dhe ish-Kryeministrit Meta pėr tė siguruar kolltukun e Ambasadorit tė Shqipėrisė nė Vatikan, duke bėrė koalicion (kuptohet fiktiv) tė hapur me tė majtėn e lartpėrmendur, njė tjetėr paradoks i z. Bushati.

     Nė kėto momente, demokristianėt tė cilėt ishin tėrhequr, pėr arsyet e larpėrmendura e pėrndjekjeve sistematike, u zgjuan dhe tentuan tė shpėtonin PDK.  Por z. Bushati me mbėshtetjen e ish-Presidentit Mejdani e ish-Kryeministrit Meta, me urdhėr tė tyre emėron z. Lesi, duke i lėnė njė letėr me vulė si kryetar i Partisė Demokristiane, (si shpėrblim thuhet pėr 25000 $, tė marra nga Z. Bushati pėr shitjen e partisė)!

     Por skenari nė dėm tė Demokristianizmit nuk mbaron me kaq. Z. Bushati i lė njė vendim me vulė tė PDK-sė edhe z. Sokol Frroku, duke e mandatuar kėshtu kryetar tė PDKSH-sė deri nė Kongresin e radhės. Me kėto veprime, Z. Bushati bėri fakt rishpėrndarjen e PDKSH, ndėrsa ish-demokristianėt qė shpresonin se kėtė rradhė do tė bashkoheshin, morėn edhe njė herė grushtin e radhės nga ata qė mė sė shumti nuk ishin demokristianė asnjė ditė!!!

     Pra, Z. Bushati, nė zbatim tė urdhėrave tė eprorėve tė tij, vulosi pėrfundimisht pėrēarjen e PDKSH-sė.

     Z. Sokol Frroku bėri Kongres tė PDKSH-sė mė 3 Qershor dhe u zgjodh Kryetar i PDKSH-sė.

     Z. Nikollė Lesi bėri njė Kongres tjetėr pas 12 ditėsh dhe u zgjodh Kryetar i PDKSH-sė. Dy kryetarė me njė parti, z. Frroku, avokat, anėtar i kėshillit vendimor i PD-sė nė minibashkinė Kamėz; z. Lesi, deputet i PS-sė nė Parlamentin Shqiptar.

     Paradokset s’kanė tė sosur!

     Demokristianėt protestuan si tek njėri ashtu edhe tek tjetri. Ky i fundit, megjithėse vazhdon tė jetė nė gjyq pėr siglėn e PDK-sė nga z. Frroku, raundet nė gjykatat e korruptuara i fiton, kuptohet deputeti i PS-sė duke paguar (me tė thėna), av. z. Frroku, Kryetari i PDKSH-sė shpreson tė fitojė nė Gjykatėn e Shkallės sė Dytė, nė Apel! Ndėrsa partia nė ankand, pa identitet!

     Nė shtator 2001, fill pas ngjarjeve tragjike tė 11 Shtatorit nė Kullat Binjake nė Amerikė, njė grup pushtetarėsh demokristianė (pushtet vendimor) tė ish-PDK si dhe demokristianė tė vėrtetė e idealistė organizuan lėvizjen reformatore demokristiane dhe pranojnė dhe mbėshtesin inisiativėn e av. z. Fran Dashi, ish-Kryetar i PDK-sė, Dega Shkodėr, mjaft frytdhėnės pėr PDK dhe themeloi Partinė Kristian Demokrate tė Shqipėrisė. Av. z. Fran Dashi zgjidhet unanimisht Kryetar i PKDSH.

     Qė nga kjo ditė, ish-demokristianėt e vėrtetė e idelistė iu pėrveshėn punės pėr shtrirjen e partisė nė rrethe tė ndryshme tė vendit, me moton: Pėr kthimin e identitetit tė humbur tė lėvizjes Kristian Demokrate, bėrjen e strukturave tė PKDSH, futjen nė zgjedhjet vendore tė 12 tetorit 2003 me modesti (themi me modesti se pa asnjė mbėshtetje reale apo financiare).

     Tani PKDSH ėshtė parti nė pushtetin lokal, duke fituar nė disa komuna e bashki anėtarė kėshillash vendorė. Nė periudhėn fill pas themelimit dhe atė parazgjedhore PKDSH mori kontakte me tė dy pretendentėt pėr Kryetarė tė PDKSH, pėr t’i vėnė edhe njė herė nė provė tė bashkimit dhe rezultoi se z. Lesi nuk pranoi as tė ulet nė tavolinė, ndėrsa Kryetari i PDKSH, z. Frroku pranoi tė ulet nė bashkėpunim duke dhėnė kontributin me kontigjentin e tij ish-demokristian nėn siglėn e PKDSH, biles me rezultate tė mira nė degėn e Tiranės nė zgjedhjet e 12 tetorit 2003.

     Nė kėto momente zgjedhjet kanė 3 javė qė kanė pėrfunduar dhe rezultatet nuk janė komunikuar akoma nga KQZ. Manipulimet vazhdojnė si nga PD ashtu edhe nga PS, secila nė interes tė vet dhe nė dėm tė partive tė vogla, pėr rrjedhojė dhe nė dėmin tonė. Kėsaj situate i paraprin ligji pėr zgjedhjet e pushtetit vendor, i cili pėrjashton partitė e vogla jo parlamentare nga e drejta pėr tė pasur komisionerė nė komisionet zgjedhore e ato tė qendrave tė votimit gjithashtu dhe nga e drejta pėr tė rinumėruar votat pėr subjekt nė rastet kur vėrehet se ka shkelje e fallsifikim pėr rezultatin e lartpėrmendur, duke ia deleguar tė drejtėn vetėm dy partive tė mėdha dhe tre apo katėr partive satelit tė tyre.

     Jemi nė pritje tė shpalljes sė rezultateve tė zgjedhjeve nga komisioni qendror i zgjedhjeve, i cili po e kryen detyrėn e tij nė thellimin e manipulimeve tė mėtejshme tė rezultatit tė zgjedhjeve vendore tė 12 tetorit 2003.

     Sapo tė marrim pėrgjigjen zyrtare nga KQZ-ja do t’ju bėjmė prezent menjėherė rezultatet qė kemi arritur dhe ne konkretisht.

     Nga tė dhėnat e deritanishme del se jemi radhitur brenda 20-shes nga 63 partitė e regjistruara nė kėto zgjedhje tė fundit.

     Theksojmė se PDK ka pėrsėri rrėnie mė tė ndjeshme nga sa kishte mė parė, ndėrsa PBDKSH ka zero pikė, po kėshtu edhe PSKSH zero pikė, respektivisht PBDKSH me dy Kryetarė, z. A. Perbibaj dhe z. E. Dungu, ndėrsa PSKSH me Kryetar z. F. Bruk.

     Vlen pėr t’u theksuar se PKDSH me gjithė fallsifikimet qė na janė bėrė kemi shėnuar rezultate tė kėnaqshme, jemi parti nė pushtet, nė pushtetin vendor.

     Nė pėrpjekjet tona parazgjedhore u duk se PSHDK e Kosovės do tė na mbėshteste, fakti tregoi se Kryetari i PSHDK tė Kosovės, akademiku z. Mark Krasniqi na mbėshteti, por vetėm me fjalė. Ndoshta ata i kishin mundėsitė pėr mė shumė.

     Nė kushtet ku sapo jemi themeluar si parti politike me njė emėr tė ri me orientim perėndimor europian me dėshirėn dhe pėrpjekjet tona pėr tė rifituar emrin e mirė, identitetin politik dhe dėshirėn pėr t’u anėtarėsuar nė UKDE dhe IKD e shohim tė udhės tė punojmė pėr riorganizimin e Unionit Kristian Demokrat, zgjedhjen e Kryetarit tė kėtij Unioni dhe plotėsimin e kėsaj Kryesie.

     PSHDK e Kosovės me sa shohim nuk angazhohet, siē duket elementit jo demokristian brenda saj, me prirje fondamentaliste islamike, nuk i intereson riorganizimi i kėtij forumi mbarėkombėtar e pėr rrjedhojė na mbajnė me fjalė tė mira por pa bereqet.

     PKDSH mendon se Unioni Shqiptar Kristian Demokrat duhet tė rifillojė jetėn dhe veprimtarinė politike e atdhetare pėr evidentimin e forcimin e vlerave Kristiane Demokrate mbarė Kombėtare.

     PKDSH u bėn thirrje tė gjithė anėtarėsisė, simpatizantėve, sidomos intelektualėve ish-demokristianė, Partisė SHDK Kosovės nė Diasporė, Kryesisė sė mbetur tė USHDK, tė gjithė atyre qė e shohin veten tė distancuar nga qėndrimet e z. Bushati apo tė tjerėve qė zėnė shkak me hir apo pa hir tek z. Bushati e qė me indiferencėn e tyre bėjnė bojkote dhe mė tė rėndė se ai, tė na ndihmoni tė bėjmė tė mundur shkrirjen e akullit qė ka mbėrthyer Lėvizjen Kristian Demokrate mbarė Shqiptare.

     Mendojmė se partitė e Diasporės, pėr vetė mundėsitė qė disponojnė duhet t’i japin shtytje USHKD tė funksionojė normalisht e me njė frymė tė re pėr vetė kushtet e momentit delikat qė kalon kombi shqiptar nė trojet etnike kudo qė ndodhet!!!

     Ne, PKDSH mendojmė se Kryetari dhe dy zv/Kryetarėt e USHDK t’i kenė si poste partitė e Diasporės, ndėrsa njė zv/Kryetar dhe Sekretarin e kėtij Unioni t’i lihet PKDSH, Selia e USHKD tė jetė nė Tiranė, nė shtetin amė, nė Shqipėri. Ne mendojmė se z. Lazėr Krasniqi, aktualisht anėtar i Kryesisė sė kėtij Unioni, njėkohėsisht edhe inisiator i themelimit tė kėtij Unioni qė nė vitet 1991 dhe z. Dedė Hajdari, zv/Kryetar i kėtij forumi do tė kenė predispozicionin dhe detyrėn pėr ta vėnė nė lėvizje tė funksionojė ky organ superior politik mbarė shqiptar dhe pėr rrjedhojė tė paraqitemi mė dijnitozė jo vetėm para faktorit politik shqiptar, por edhe atij ndėrkombėtar, si njė komb qė di tė ringrihet i freskėt e i vetėdijshėm pėr realizimin e aspiratave liridashėse pėr vetėvendosje, pavarėsi e integrim nė familjen e madhe europiane.

     Presim me besim se thirrja jonė do tė bėhet realitet dhe USHKD do tė rivendosė identitetin tonė politik e kombėtar!!!

PKDSH, Dega Mirditė

Kryetari

Zef Lleshi

Sqarim

     Nė numrin e kaluar tė gazetės “Shqipėria Etnike” ėshtė botuar shkrimi me titull: “Emėrimi i drejtorit Spartak Lame nga Tirana, nė drejtorinė rajonale tė shėrbimit tė transportit nė Shkodėr, ėshtė fyerje dhe poshtėrim qė i bėhet kėtij qyteti”.

     E ndjej pėr detyrė tė sqaroj, se tė dhėnat janė marrė nga burime tė njėanėshme, duke mos dėgjuar edhe palėn “akuzuese”, konkretisht Drejtorin e Drejtorisė Rajonale tė Shėrbimit tė Transportit Shkodėr, z. Spartak Lame. Pėr tė pastruar ndėrgjegjen dhe pėr hir tė etikės korrekte nė profesionin e gazetarit, them se ka patur ndonjė pasaktėsi nė disa elemente tė shkrimit. Dhe ndonjė nga tė dėmtuarit e reformės nga Drejtori Spartak Lame e ka shfrytėzuar pėr dobėsi, pasi i prishej ndonjė interes personal nė fushėn e dypunėsimit. E theksoj, se s’kam patur asnjė qėllim keqinformimi pėr tė akuzuar drejtorin, veēse ėshtė njė pakujdesi pėr tė ballafaquar burimet e marra pėr objektin e shkrimit.

Fatime Kulli

 

Nderohen 19 karabinierėt italianė tė rėnė nė Irak. Me kėtė rast Konferenca Ipeshkėvnore Shqiptare celebroi njė meshė nė Kishėn Franēeskane nė Shkodėr

     Janė pėrkujtuar dje pasdite 19 karabinierėt italianė tė vrarė nė Irak, tė cilėt kishin shkuar pėr tė ndihmuar policinė vendase. Nė pėrkujtim tė viktimave nė Kishėn Franēeskane nė Shkodėr, u celebrua njė meshė pėr shpirtėrat e tė rėnėve. Kėtė meshė e celebroi Imzot Angjelo Massafra, Arqipeshkėv i Arkidioqezit tė Shkodrės dhe President i Konferencės Ipeshkėvnore Shqiptare, nė gjuhėn italiane. Ishin tė pranishėm i gjithė trupi diplomatik i Konsullatės Italiane nė Shkodėr, i pėrfaqėsuar nga Konsulli Roberto Orlando. Gjithashtu ishin tė pranishėm tė gjithė italianėt qė ndodhen pėr punė e mision nė Veriun e Shqipėrisė. Nė nderim tė tė rėnėve morėn pjesė drejtuesit mė tė lartė tė Policisė sė Shkodrės, tė pėrfaqėsuar nga Drejtori i kėsaj Drejtorie Asllan Dogjani. Gjithashtu ishin tė pranishėm autoritete lokale si Prefekti Leqejza, pėrfaqėsuesi i Shoqatės Mbarėkombėtare tė Pajtimit Emin Spahija, si dhe tė gjithė rregulltarėt e rregulltaret e kishės katolike qė ndodhen nė Arkidioqezėn e Shkodrės. Nė fjalėn e rastit, Mons. Massafra, ndėr tė tjera u shpreh...

     Pas celebrimit tė meshės, qytetarė tė ndryshėm, pėrfaqėsues tė policisė, autoriteteve vendore si dhe nxėnėsit e Shkollės jopublike “Cor Jezus”, sė bashku me drejtoreshėn e saj Giana Maria Grande, kanė ngushėlluar pėrfaqėsuesit e konsullatės pėr kėtė humbje.

Zef Nika

 

Mikut tim Nikollė Daka

Ka ca ditė qė gdhendin veten,

Nė kujtesėn tonė,

Aq sa po ta kishim jetėn,

Baraz me gjithmonė,

Nuk sulmohen prej harrese,

Nga e sheh se dėshira e ėndjes,

I thellon vijat e gdhendjes,

Deri n’rrėnjėt e kujtesės.

N’ditėn qė na njohu ne,

Shiu i parė i vjeshtės sė re,

Ra mbi dhe.

Mendja ime qiell me re,

Zemra ime nji fole,

E braktisur nga miqėsia,

Qė u tremb nga fatkeqėsia,

Porsi zogjtė nga stuhia,

Me ato pikla shiu tė ftohtė,

Era na gjuante fytyrėn,

Si pėr tė na tallė mėnxyrėn

E kthimi i ditėve tė mia,

T’kohės s’ngrohtė,

Qe shndėrruar nė shigjetė,

Qė mėrzia thellė, ma thellė e ngulė nė jetė,

Ecja pa ditur pėr ku,

Kuturu si jeta ime,

Ma as fjalėt shpresė e ndrrime,

S’mė pėrkisnin

E mė nxisnin

Si diēka qė veē mė vrisnin,

Si diēka qė veē mė tallnin,

E mė kallnin tmerr e tmerr,

Si vetmia e mėrzia,

Si ai shi e ajo erė

Qė vajtonin

E mė dukej sikur thonin:

Nuk do t’ketė kurrė ma pranverė.

Por ja paska ca tė mjerė,

Qė edhe fatin prekin shpirt,

Ktyre skllevėrve t’trishtimit,

U dhuron atė ēast tė hirt

Qė e quajmė dora e lehtsimit.

Zemra jote diell miqsie,

Shpirti yt gurrė dashurie,

Zėri yt ajkė miklimi,

Hyri n’qenien time t’ngrirė,

Si hyn drita nė errėsirė,

Zemėr, shpirt nė njė i shkrime,

Bashkė i ndamė dhimbje e gėzime

Edhe kur fatkeqja ngjarje,

Pjellė e padrejtėsisė,

T’bėri skllavi i qelisė,

Ai largim pėr ne s’qe ndarje,

Ne tė dy qemė njė frymėmarrje,

Njė frymėmarrje e dashurisė

Edhe tash qė je n’Amshim

E tek Ai qė ėshtė gjithkund,

Zemra yte rrahė tek unė,

Je pjesė e mendimit tim,

Jemi njė siē ishim dje

Kėshtu qofshim edhe atje,

Ku ti je.

E ku lutesh veē pėr ne,

Pėr Shqipėrinė qė aq e deshe,

Se as tash nuk rrin nė heshtje,

Edhe sot,

Fjala yte bėhet lot,

Para zemrės me hirė plot.

Gjokė Vata

 

Maskaradė politike

-Intervistė me anėtarin e kryesisė sė antikomunistėve tė “13 Dhjetorit 1990” zotin Shuaip Daut Rragami-

Pyetje: Si do i pėrcaktonit zgjedhjet vendore tė 12 tetorit?

Pėrgjigje: Ėshtė turpi i radhės i komunistėve. Kėto nuk ishin zgjedhje tė lira. Veē manipulimit me listat e zgjedhėsve, ku iu mohura e drejta e votės demokratėve, pai vjedhje haptas tė votave, madje edhe tė kutive tė votimit, siē pati shumė presione, deri nė therje me thika. Pra zgjedhjet ishin njė maskaradė e vėrtetė politike.

Pyetje: Pse mendoni qė nė Shkodėr njė ditė pasi fitoi PD-ja bashkinė, energjia elektrike u kufizua dhe rreth 18 orė nė ditė nuk kishte energji?

Pėrgjigje: Partia Socialiste ndėshkoi bastionin e antikomunizmit. Protestat e popullit ku i drejtoi kryetari i Sindikatave tė Pavarura tė Shqipėrisė Gėzim Kalaja, bėnė qė tė vijė nė Shkodėr Ministri i Energjitikės Viktor Doda dhe tė ketė nė njė farė soji drita vetėm pėr njė javė dhe vetėm kaq.

Pyetje: Si mendoni ju, do e pranojė kryeqendra e veriut shqiptar diferencimin politik sa tė mos furnizohet as me energji?

Pėrgjigje: Besoj qė kurrsesi. Ka ardhur fundi i durimit. Unė si anėtar i Shoqatės Antikomuniste “13 Dhjetori 1990”, meqė nuk kemi ē’humbim mė shumė do organizoj njė grevė urie qė tė paktėn tė tėrheqim vėmendjen e Trupave Diplomatike tė akredituara nė Shqipėri dhe tė mbarė botės perėndimore. Meqė nuk kemi asnjė tė drejtė njerėzore, tė paktėn drita tė kemi.

Pyetje: Shumė shokė tuajt janė vrarė, ju a keni frikė qė deklaroheni kėshtu publikisht?

Pėrgjigje: Kam provuar arrestime tė shpeshta pa asnjė shkak. Dy herė ka patur tentativa tė mė shtypin me makinė me qėllim qė eleminimi tė jetė ordiner. Pra, kam kaluar shumė peripeci ku kam qenė mė afėr vdekjes se sa jetės, kėshtu qė do tė luftoj me tėrė format demokratike pėr tė drejtat e liritė njerėzore nė Shqipėri.

Pyetje: Diēka nga veprimtaria juaj antikomuniste?

Pėrgjigje: Kėtu do tė zgjatem pak. Qė kur kam lindur, mė 06. 01. 1953, kam lindur si antikomunist. Pse do tė thoni ju. Po, qė nė vitet e para tė ēlirimit tė Shqipėrisė, daja im Sait Tagani u pushkatua pa gjyq nga strukturat e diktaturės sė Enver Hoxhės. Isha pra i dėnuar qė para lindjes. Kėshtu, nė shtator 1978 u arrestova pėr tentativė arratisjeje dhe agjitacion e propagandė. U dėnova tetė vjet burg politik. Mė 1988 u arrestova prapė nėn akuzėn pėr tentativė tė pėrmbysjes sė pushtetit popullor nga ish Sekretari i Parė i Komitetit tė Partisė sė Punės, shoku Muho Asllani, qė ishte edhe anėtar i Byrosė Politike tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė. Nė hetuesi u torturova ēnjerėzisht nga hetuesi Sokol Puto. Qė nė fillim tė vitit 1990 isha normalisht me tė parėt qė dolėm haptas pėr demokraci. Mė 13 dhjetor 1990, kur rrėzuam bustin e Enver Hoxhės, ishim pėrballė plumbave tė bishės sė kuqe. Dhe nė tėrė zgjedhjet vendore e parlamentare kam qenė pėrkrahės i fuqishėm i Partisė Demokratike, pavarėsisht se gjithėherė jemi kėrcėnuar edhe me jetė. Duke qenė anėtar i stafeve drejtuese tė ish deputetėve tė PD-sė, Menduh Dėrguti e Sabri Bushati, tė fituar dhe nė dy legjislaturat e fundit i deputetit aktual Valentin Palaj, jam vėnė nė vėmendje tė strukturave tė errėta tė kėtij shteti fashist qė tashti nė zgjedhjet e fundit, pra tė 12 tetorit arriti tė vjedhė haptas votat nė Tiranė e Durrės.

Pyetje: A mendoni se forcat demokratike do fitojnė shpejt, pasi pakėnaqėsia mbarėshqiptare ėshtė vėrtetė e lartė, gjė qė e vėrteton edhe mospjesėmarrjen e mė shumė se 40% nė votime?

Pėrgjigje: Ju thoni 40%, shteti thotė mė shumė, ndėrsa unė them mė pak se 30%. Gjithsesi, edhe me kėto rezultate tė publikuara, Partia Socialiste nuk ka fituar mė shumė se 15% tė votave tė votuesve shqiptarė. Megjithatė, po e mban pushtetin vetėm me dhunė dhe ne demokratėt do pėrballemi me kėtė bishė deri sa ta rrėzojmė nga froni.

Intervistoi Sokol Pepushaj

 

Malėsia e Madhe, treva qė ēdo ditė braktiset nga banorėt e saj

     Ndoshta Malėsia e Madhe ėshtė treva mė e braktisur nga banorėt e saj, pas rikthimit nė pushtet tė komunistėve tė rinj socialistė nė vitin 1997. E kjo braktisje mjerisht nuk ka vetėm karakter ekonomik, por mbi tė gjitha ka karakter politik. E kjo ndodh sepse shteti absolut i social-komunistėve nuk i duron demokratėt e vėrtetė qė mbrojnė e propagandojnė demokracinė e simbolin e saj Partinė Demokratike.

     Nė kėtė luftė tė paepur pėr demokraci, demokratėt e Malėsisė sė Madhe janė tė parėt e tė gjitha trevave tė Shqipėrisė, jo vetėm nė mbrojtje tė atyre vlerave tė viteve 1992-1996, por janė tė parat qė pushteti komunist i burgos, keqtrajton dhe u rrezikon jetėn, duke i detyruar tė braktisin atdheun e tyre tė dashur. Padyshim vargu i demokratėve tė syrgjynosur qė kanė gjetur strehė nė udhėt e vėshtira tė botės ėshtė mjaft i gjatė, dhe pėr kėtė gazeta jonė vazhdon tė shkruajė me qėllimin e vetėm tė sensibilizojė opinionin kombėtar e ndėrkombėtar, pėr t’i thėnė ndal kėsaj hemoragjie qė po shkreton tė sotmen e shkatėrron tė ardhmen. Gjithsesi kėtė rradhė do tė bėjmė fjalė pėr njėrin nga demokratėt mė qėndrestar e aktiv tė Partisė Demokratike tė Malėsisė sė Madhe, i cili ėshtė z. Bashkim Zenel Broja, i datėlindjes 12 dhjetor tė vitit 1974, nė fshatin Kamicė sė Komunės Qendėr. Demokrati Bashkim Zenel Broja, qė nė fillimet e lėvizjes demokratike, ndonėse i ri, ka marrė pjesė nė tė gjitha mitingjet e protestat kundėr regjimit komunist, madje ky demokrat do tė anėtarėsohej nė PD qė mė 6 prill 1995, ku pas kėsaj, aktiviteti i tij u shtua dukshėm, duke propaganduar demokracinė e ndihmuar kandidatėt demokratė nė tė gjitha legjislaturat zgjedhore. Z. Bashkimi, gjatė qeverisjes sė Partisė Demokratike, duke shfrytėzuar hapėsirat ligjore qė tė jepte shteti i tė drejtės, arriti tė krijojė njė biznes tė fuqishėm. Gjithsesi, ky demokrat ka qenė i punėsuar edhe nė policinė e shtetit, si shofer i shefit tė zhdukjes sė krimeve tė Komisariatit tė Policisė M. Madhe. Madje, ky demokrat arriti tė mbijetojė nė kėtė punė deri mė 30 janar 1998, kur militantėt komunistė, pasi e keqtrajtuan e larguan nga puna, me motivacionin si demokrat i “pandershėm” dhe pjesėmarrės nė mitingjet e Partisė Demokratike. Natyrisht demokratin e biznesmenin Bashkim Broja nuk e larguan nga rruga e nisur nė mbrojtje tė demokracisė. E kėtė rrugė antisocialiste e antikomuniste ky demokrat e pagoi mjaft shtrenjtė, duke i shkatėrruar mjaft nga biznesi i tij i ndershėm, por edhe duke u burgosur nė Tiranė pėr rreth dy vite e gjysėm, madje pėr kėtė burg ka mjaft dėshmitarė qė kaluan nė keqtrajtimet e policisė kriminale socialiste, ku vlen tė theksohet keqtrajtimi e burgosja nė njė kohė me zotin Edi Paloka, anėtar i Kryesisė sė PD-sė dhe njėkohėsisht zėdhėnės i kėsaj partie. Kjo ndodhi kur z. Bashkim kishte shkuar nė pėrkrahje tė mitingjeve tė PD-sė kundėr qeverisė socialiste. Keqtrajtimet e kėrcėnimet edhe pas burgosjes qė i bėri pushteti z. Bashkim nuk iu larguan, madje kėrcėnimet pėr vrasje e marrje peng i thuhej se nuk do tė vonojnė, por tashmė i thuhej se ne do tė tė marrim shpirtin pėrfundimisht, more kėlysh i Sali Berishės. Nė kėto kushte qė i rrezikonin jetėn seriozisht, ky demokrat u detyrua qė tė shesė tė gjitha ato pak pasuri e biznese qė i kishin mbetur, dhe me kėto para ai siguroi largimin nga Shqipėria qė e deshi aq shumė. Me largimin e kėtij demokrati Partia Demokratike nė Malėsi tė Madhe humbi njė ndėr anėtarėt mė aktivė, mė trima e tė vendosur nė mbrojtje tė demokracisė sė rrezikuar. Por PD humbi edhe njė ndėr financuesit e saj nė fushatat lokale e qendrore, ku duhet theksuar se ky biznesmen vazhdimisht pas vitit 1997, ka derdhur para nė arkėn e boshatisur tė PD-sė, qė kėto para e ndihmuan mjaft pėr ringjalljen e aktiviteteve dhe pėrballjen e fushatave zgjedhore. Mjerisht edhe tani pėrsėri pushteti socialist vazhdon tė njėjtėn politikė tė persekutimit e keqtrajtimit tė demokratėve tė vėrtetė, ēfarė tregon se koha e braktisjes sė Shqipėrisė e veēanėrisht e Malėsisė sė Madhe vetėm shtohet...

Ndue Bacaj

 

Si po e paguan Fran Ndrejaj lirinė e mendimit?

     Sapo filluan lėvizjet e para demokratike nė Shqipėri, Fran Ndrejaj, i datėlindjes 17. 04. 1948, i pėrqafoi ato pėr dy arsye. E para ishte se nė shpirt ai ishte demokrat dhe e dyta pėr vite tė tėra ai dhe familja e tij kishin kaluar njė persekutim tė pashoq, duke e pėrdorur si shembull edhe pėr tė tjerėt nė llojin e persekutimit.

     Qė nė fillimet e kėtyre lėvizjeve, nė kohėn kur nė pushtet ishin akoma ata qė e shtypėn dhe persekutuan popullin tonė, nė 2 prill 1991, Frani u pėrball me vėshtirėsi. Nė kėtė datė simbol pėr qytetarinė shkodrane nė demonstratėn e organizuar nė kėtė qytet, Frani plagoset rėndė nė kėmbėn e majtė, por jo keq, se mund tė kishte edhe fatin e atyre qė dhanė jetėn dhe u bėnė simbol i Shkodrės, si A. Broci, B. Bishanaku, B. Ceka, e N. Kryeziu, por edhe shumė e shumė tė tjerė, qė edhe sot e kėsaj dite kanė mbetur tė gjymtuar e askush nuk kujtohet se ishin dallėndyshet e para e pranverės demokratike shqiptare.

     Duke menduar se Franit ia mbyllėn gojėn, ai pėrkundrazi mori energji tė reja duke pėrhapur i detė demokratike e duke u vėnė nė ballė tė demonstratave e protestave nė revoltat mbarė popullore. Partia Demokratike Shqiptare sa herė qė kishte nevojė pėr tė gjente te ky njeri besnikun e saj, por veēanėrisht nė kohė fushatash e zgjedhjesh duke qenė komisioner nė tė gjitha votimet e bėra nė vendin tonė pas viteve ’90. Ai pėr asnjė ēast nuk u luhat nė bindjet e tij dhe asnjėherė nuk u shit siē ka ndodhur rėndom.

     Deri sa vjen viti 2003, ku ai pėrsėri caktohet komisioner po pėr PD. Vazhdimisht, gjatė kėtyre viteve, atij i janė bėrė presione e kėrcėnime edhe pėr jetėn, por kjo e fundit ishte vėrtetė e rėndė, ku persona tė cilėt nuk dihet se tė ē’lloji janė e detyruan qė tė braktiste vendin e tij qė e donte aq shumė. Farsa e kėtyre zgjedhjeve u provua gjatė dhe pas procesit tė votimit, ku ka kaluar mė shumė se njė muaj dhe akoma nė shumė komuna e bashki nuk ka dalė rezultati i tyre. Por si Frani ka edhe tė tjerė, sepse klika nė pushtet ėshtė e mirėorganizuar pėr ta mbajtur atė me ēdo formė e ēdo mėnyrė qoftė kjo edhe me gjak siē edhe erdhi nė pushtet nė vitin 1997, qė do tė mbetet nė historinė e Shqipėrisė si viti mė i zi, duke patur parasysh me dhjetra tė vdekur e tė zhdukur.

     E ngritėm kėtė rast me dėshirėn e mirė qė ata qė kanė sadopak shqiptarizėm tė denoncojnė kėtė dhe raste tė tjera tė kėsaj natyre pėr t’i prerė rrugėn njė herė e mirė kalvarit tė vuajtjeve siē ėshtė edhe rasti i zotit Fran Ndrejaj, i cili u detyrua tė degdiset rrugėve tė botės nė njė moshė aspak tė pėrshtatshme, vetėm e vetėm se mendon ndryshe dhe e do lirinė e mendimit, qė fėmijėt e tij dhe bashkėmoshatarėt e tyre tė mos rriten si prindėrit e tyre tė ndarė nė klasa shtypės dhe tė shtypur.

Albert Vataj

 

Kosova, a do tė shėrojė plagėt e luftės

     Zhvillimet nė Kosovė natyrisht qė kanė hyrė nė njė fazė tė re dhe konkretisht nė fazėn e statusit tė saj pėrfundimtar. Ndėrsa faktori ndėrkombėtar po negocion bisedimet Beograd-Prishtinė, e konkretizuar nė atė tė Vjenės, ende mbetet pak pėr tė thėnė diēka rreth vlerave pėrfundimtare nė lidhje me atė qė mund tė konsiderohet si kapitulli i fundit tė njė historie tė pėrgjakshme. Ndėrsa diplomacia po bėn pėrpjekjet e saj pėr tė afruar pėrfundimtaren e zgjidhjes nė rajon, njė tjetėr realitet lėvrin nė Kosovėn e pasluftės, nė Kosovėn e plagėve qė vazhdojnė tė lėngojnė. Pasojat e asaj tė kaluare, tė cilėn kosovarėt dhe kosova e kanė shumė tė vėshtirė tė shkėputen, po mbajnė ende realitetin si tepėr tė tensionuar, si tė pavolitshėm pėr tė ndėrtuar bazamentin e njė tė ardhmeje pėr tė gjithė, larg gabimeve, rrethanave dhe pasojave qė gjalluan kur Kosova derdhi gjak, personazhet e sindromit tė “Kosovės sė rrethuar” janė tė shumtė. Arsyet gjithashtu janė nga mė tė larmishmet, nga mė tė gjithfarėllojshmet. Besnik Kika, i lindur mė 1980 nė fshatin Hashkali tė Komunės sė Gjakovės, i pėrket komunitetit, siē quhet atje tė magjypėve tė Kosovės. Dihet nga raporte tė ndryshme tė mediave pėr urrejtjen, deri patologjike tė Kosovarėve ndaj kėtij komuniteti, tė cilėt nuk u pėrfshinė nė strukturat ēlirimtare tė Kosovės dhe pėr pasojė u paragjykuan si vegla tė regjimit tė Beogradit dhe ingranazhe tė regjimit tė Millosheviēit nė territoret e populluara nga Shqiptarėt. Nuk mohohet fakti se shumė syresh tė kėtij komuniteti u rekrutuan nga regjimi i Beogradit, duke i shėrbyer atij. Jemi para njė fakti, gjithnjė sipas burimeve qė pėr rrethanat nuk duan tė identifikohen, kundrejt kėtyre personave qė kanė bashkėpunuar me tė vėrtetė me serbėt. Besnik Kika ėshtė njė nga ata “viktima” tė kohės sė luftės, e cila kėrkohet nga drejtėsia kosovare pėr bashkėpunim me serbėt gjatė kohės sė luftės dhe duhet tė ndėshkohet si tradhėtar i kombit. Aktualisht Besnik Kika ėshtė njė ndėr shumė tė tjerė qė rrezultojnė tė zhdukur. Megjithatė, tė njėjtat burime informojnė se personi nė fjalė ka qenė i rekrutuar dhe ka luajtur rolin e njė spiuni. Natyrisht jo i vetmi, ai vetėm kėshtu ka menduar tė mbijetojė, ose mė saktė tė shpėtonte familjen e tij nga barbarėt mesjetarė tė paramilitarėve serbė, tė cilėt ushtronin ekspeditat e tyre gjakatare nė Kosovėn e kohės sė luftės. Sot e kaluara ėshtė njė mjet qė kosovarėt e shfrytėzojnė si ndaj hakmarrjeve tė drejtpėrdrejta ndaj personave, por dhe komuniteteve si ajo e magjypėve tė fshatit Hashkali. Roli i kėtij komuniteti gjithsesi mbetet i dyshimtė gjatė luftės dhe menjėherė pas kapitullimit tė Millosheviēit. Megjithatė, si shumė hakmarrje tė mbartura nga e kaluara, edhe kjo ėshtė tregues negativ pėr mundėsinė e ridimensionimit nė Kosovė tė njė realiteti ku tė gjithė tė jenė tė barabartė, ku tė gjithė tė mund tė ndėrtojnė tė ardhmen e tyre nė Kosovė dhe Kosova tė ketė kėtė jo vetėm si njė shembull tė bashkėjetesės, por edhe njė shans pėr ta rrugėtuar zgjidhjen e statusit tė saj pėrfundimtar drejt finales, pėr tė cilėn u sakrifikuan sa e sa jetė, u flijuan sa e sa vite tė mbuluara me perden e zezė tė vrasjes, gjakut dhe hakmarrjes.

Sokol Pepushaj

    

Turpėrohet shteti

     Po, ishte njė turp pėr shtetin arratisja e kriminelit Dritan Dajti nga kati i dytė i Gjykatės sė Faktit nė Tiranė, i cili ishte dėnuar me burgim tė pėrjetshėm nga Gjykata e Shkallės sė Parė, nėn akuzėn e vrasjes me paramendim tė ish-biznesmenit Agim Beqo. Po turpet e kėtij shteti janė varg. Ky shtet mė sė pari duket i lidhur me krimin. Krimineli Dajti i nxjerr pistoletėn trupit gjykues dhe ikėn pa probleme, shteti u nxjerr pistoletėn njerėzve tė pafaj, madje i vret, edhe ditėn edhe natėn, edhe nė rrugė, edhe nė shtėpi. Ata qė nuk arrin t’i pushkatojė, i detyron tė largohen nga Shqipėria. Kėshtu ngjet edhe me kėtė tė ri qė shihni nė fotografi. Quhet Aleks Balto Palaj, lindur mė 02. 05. 1982, i cili pasi u vu nė shėnjestėr tė strukturave tė errėta anarshiste, zgjedh ikjen si tė vetmin shpėtim tė jetės. Aleks Palaj, nė zgjedhjet parlamentare tė 24 qershorit 2001, normalisht qė do ishte anėtar i stafit tė deputetit demokrat Valentin Palaj, ku edhe u kėrcėnua me eleminim fizik. Ne edhe sot kujtojmė me dhimbje se zona nr. 4 ishte mė e nxehta nė tėrė Shqipėrinė. Valentin Palaj dhe forca politike qė ai pėrfaqėson, Partia Demokratike fitoi aty falė edhe shembullit tė mirė tė Aleksit, i cili detyrohet mėpastaj tė paguajė ēmimin mė antinjerėzor, pėrpjekjen pėr ta eleminuar fizikisht. E, si ky djalosh janė edhe shumė tė tjerė. Ata akuzojnė shtetin, kėtė shtet qė persekuton e vret.

Vasel Gilaj

 

Flamur Bunjaj akuzė pėr shtetin diktatorial

     Tėrė bota e di se pėr herė tė parė pas 23 vjetėsh, pikėrisht mė 11 nėntor 1990, Dom Simon Jubani celebroi meshėn e parė nė Shqipėri tek varrezat e Rrmajit nė Shkodėr. Atė ditė sistemi komunist dhunoi shumė besimtarė. Si mos mė keq, policia fashiste e Ramiz Alisė, keqtrajtoi edhe Flamur Rrok Bunjaj, lindur mė 7 shtator 1960, nė rrethin e Malėsisė sė Madhe. Flamur Bunjaj, jeta e tė cilit ishte e rrezikuar, mė 3 janar 1991 detyrohet tė arratiset nė ish-Jugosllavi, ku qėndron deri nė qershor tė vitit 1993. Gjithsesi, Flamuri dhe familja e tij janė dalluar si pėrkrahės sė lėvizjeve demokratike nė Shqipėri, pasi dajat e tij Nikė Lulash Smajli e Ded Lulash Smajli ishin pushkatuar, ndėrsa daja tjetėr Prel Smajli ishte dėnuar 15 vjet burg politik dhe shumė tė tjerė nė burgjet luciferr tė komunizmit.

     E, pasiguria pėr jetėn kėtė njeri e ndjek hap pas hapi. Nė zgjedhjet parlamentare tė 24 qershorit 2001, jo vetėm nuk e lejuan tė votojė, por edhe e ndoqi dhe e dhunoi policia, njėlloj siē ngjau nė kėto zgjedhjet e fundit pėr pushtetin vendor, ku vetėm nė Tiranė u pėrjashtuan nga e drejta e votės rreth 18000 demokratė. Duroi sa duroi demokrati Flamur Rrok Bunjaj dhe njė ditė u detyrua tė marrė rrugėn pa rrugė tė perėndimit, nė kėrkim vetėm tė sigurisė sė jetės.

Zog Hysenaj

 

Letėrsi e zgjedhur

Kur tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar

Kur tė gjesh verė, pije pa u menduar

Kur tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar

Se as pėr mjekrėn tėnde as pėr timen

S’kujdeset Zot i Madh i lavdėruar...

     Vajza me atė shikim depėrtues ishte pėrballė dhe rubaia e Khajamit nė mendje, nė zemėr, nė gjuhė. Ajo vajzė me tufėn e madhe tė flokėve hedhur shpinės, me ata sy shėgjetues. Po gjete vajzė... Ja, pra, vajza ishte e gjetur, por mollė e ndaluar. Si mund ta puthte pa pushuar, si mund ta bėnte pronė tė vetėn, kur s’kishte asnjė lidhje me tė as njohje.

     Kur tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar... Ai u mendua seriozisht pėr atė vajzė tė shfaqur pa pritmas. Armata e madhe e pulsioneve kishte rrebeluar, duke braktisur labirintet e subkoshiencės dhe po sulmonte objektin, qė duhej puthur pa pushuar. Ndėrgjegja e tij qė vėshtronte vajzėn me tėrė atė uri vizive paraqitej tepėr kaotike. Tė banonte ajo vajzė nė atė lagje dhe ai tė luante lojėn “shih me sy e plas me zemėr”? nė takimin e parė viziv ajo i qe dukur njė objekt i ėndėrrt i pakapshėm e jashtėtokėsor si njė UFO, po sa herė e shikonte, i dukej se i shkurtohej distanca me tė, bėhej objekt ēo herė e mė konkret dhe ēdo herė i vinte nė mendje Khajami. Ai sensualitet ngjyrash dhe aromėrash po rriste te ai njė entusiazėm, qė i shėrbente si armė pėr veprim. Zotėronte njė ndjeshmėri vetėvėzhguese, qė i hapte njė imagjinatė pa cak nė atė univers.

     -Kjo vajzė nuk duhet tė mė shpėtojė, - vendosi mė nė fund, - Kjo vajzė me kėtė emėr tė ēuditshėm: Xhada.

     Mendohej nė qetėsi dhe nuk e pėrballonte dot tundimin edhe pasi ajo ishte zhdukur. Ishte njė punė e mundimshme rindėrtimi i portretit tė saj joshės. Si e kishte parė nė fillim fare? Ajo po shkonte nė drejtim tė MAPO-s sė qytetit duke lėnė pas blinj, mimoza, trėndafilė, palma, sallgamė, aromėra tė shumta, sensualitet. Po tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar... Vajza shkonte pėrkrah njė plake, tė cilėn (O mrekulli!) Mondi e njihte. Prania e plakės bėri qė ai imazh tė mos i dukej aq i largėt e fantast. Mendoi tė zinte muhabet me plakėn, po ajo siē dukej, nuk e mbante mend edhe pse dikur i kishte thėnė: “Qofsh jetėgjatė, mor bir!”, “Marrsh njė nuse tė bukur!”. Megjithatė, bėri ē’bėri dhe e takoi plakėn, nga e cila mori vesh se vajza ishte mbesa e saj. Ai pati rastin t’i jepte edhe dorėn vajzės. Eh, kur dora e saj e butė u mblodh nė panxhėn e tij! Po tė gjesh vajzė... Plaka e detyroi ta largonte vėshtrimin e uritur nga vajza, sepse zuri t’i tregonte se si “shpirti i hallės” kishte mbaruar shkollėn e mesme, po nuk i kishte dalė e drejta pėr studime nė shkollėn e lartė pėr arsye biografie. Plaka mendoi, bile, se “njeriu i hyqymetit” mund t’ia rregullonte shkollėn mbesės, ndaj nxitoi t’ia parashtronte tė gjitha hallet, ndėrsa vajza u skuq dhe e tėrhoqi plakėn nga krahu... Puthe pa pushuar... puthe pa pushuar... Po prit, mos, pse po ikėn kaq shpejt. Po nuk do tė ikėsh. Tani unė u lidha me ty, tani do tė di si t’i forcoj kėto lidhje. Po tė gjesh vajzė...

     Plaka qė do tė shėrbente si ganxhė iku nė qytetin e saj dhe Mondit iu vėshtirėsua puna pėr tė depėrtuar te vajza qė... puthe pa pushuar. Ajo kishte mbaruar shkollėn e mesme, nuk kishte vazhduar dot tė lartėn dhe qėndronte pa punė nė shtėpi. Ajo sigurisht donte punė dhe ai sigurisht kishte mundėsi t’ia gjente. Por kishte drojėn se mos prapė i duhej tė barte verė e tė pinte ujė, siē i kishte ndodhur herė tė tjera. Disa herė kishte sjellur bukuroshe nė ndėrmarrje, duke u siguruar punė tė preferuar, por pastaj ato ishin bėrė gjahu i drejtorit, nėndrejtorit, sekretarit tė byrosė, instruktorit tė byrosė sė partisė dhe Mondi kishte mbetur duarthatė. Ata ishin mė tė fuqishėm dhe femrat e bukura ishin fati i tyre, ishin njė e mirė qė u shtohej vargut tė tė mirave qė u vinin atyre pėr arsye tė posteve qė mbanin, ndonėse edhe ai kishte njė post me rėndėsi. Jo mė kot thoshte populli: Njė e mirė nuk vjen vetėm. Po si pra? Si do tė bėnte? Asnjėherė nė jetėn e tij nuk e kishte trullosur njė femėr aq shumė. Herė-herė vetja e tij ndahej mė dysh. Po tė gjesh vajzė... Budalla!, i thoshte njėra gjysmė, qė ishte e lidhur mė shumė me ndėrgjegjen. Sa femra tė bukura shikon nė kėtė botė, or budalla, nuk bėhen dot pronė e jotja. Gjysma tjetėr e ngrinte kokėn nga ledhi i nėnndėrgjegjes dhe i thoshte: Nuk e shikon qė kjo vajzė ka diēka qė lidhet me ty misteriozisht?... Po tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar... E vure re si tė shikoi nė takimin e parė? Mos vėshtro ē’thonė filozofėt: Me gruan e bukur ėshtė vėshtirė tė bisedosh, sepse ēdo reagim nė fytyrėn e saj duket si pohim dashurie. O, Mondi, tė jesh i bindur se shikimi i saj dhe ēdo lėvizje e muskujve tė fytyrės sė saj ishin njė reagim dashurie, njė pohim, njė... puthe pa pushuar. E pe si lėvizi buza e saj e sipėrme pėr tė formuar buzėqeshjen?

     Ditėn tjetėr ai e pa te dyqani i bukės. Prapė nuk qe vetėm edhe pse halla nuk ishte mė. Ajo ishte zėvendėsuar nga njė grua, tė cilėn Mondi e njihte vetėm pėr fytyrė, por nuk kishte as pėrshėndetje me tė. Duhej tė krijonte pėrshėndetje edhe me atė grua. Ai desh tė hynte nė radhė tė bukės pėr vajzėn, tė ngjitej sė paku bėrryl mė bėrryl me tė, po pikėrisht, ndėrsa po merrte atė vendim, nja dy-tre vetė i thanė si nė kor:

     -Shoku Mondi, ke ardhur pėr kontroll?

     -A je i qeverisė? - nxitoi tė pyeste njė plakė, - na e shiko punėn e bukės, mė qafsh nėnėn!

     -Ėshtė gjynah tė shahet buka, po kjo nuk ėshtė bukė, - ia priti tjetri.

     I vetmi rast qė Mondi desh tė mos ishte person i njohur, tė mos i binte kujt nė sy. Nė atė katrahurė shikimesh ai kapi atė tė Xhadės. Ajo e shikonte me siguri si njė VIP. Ai ishte supėrmeni dhe tė tjerėt njeriucėt, liliputėt. Ai qėndronte tani nė mes tė Skyllės dhe Karibdės. Donte tė ishte person i shquar, por donte tė ishte njėkohėsisht anonim si e vetmja mundėsi tė komunikonte me Xhadėn. Atėherė do t’i afrohej pa rėnė nė sy dhe t’i thoshte: Si ndodhi qė nuk vajte nė universitet? Pse nuk e ke bėrė problem tek ne? Ta kisha ditur se ti je vajza e Qerimit... Por mali i shigjetave shikuese sa vinte e bėhej mė i madh dhe e ndante gjithnjė e mė tepėr nga vajza e dėshiruar... Po tė gjesh vajzė, puthe pa pushuar...

     Njė ditė tjetėr Mondi u pa i tjetėrsuar. Gjithēka te ai ishte ndryshe: Veshja, ecja, e folura, e qeshura, demonstrimi i entusiazmit. Mė fort ndriēonte dielli, mė i kaltėr dukej qielli, mė bukur kėndonin zogjtė, mė tė mirė ishin njerėzit, “realiteti socialist ishte i madhėrishėm”!... U hap udha drejt fitores, ulėritė nė brendėsinė e shpirtit...

     Vajza me emrin e ēuditshėm Xhada ishte e pafejuar dhe ai do tė bėnte ēmosin ta fejonte me kushėririn e vet, Kurtin, i cili kishte kohė qė po e kėrkonte pėr nuse, por, siē i kishte thėnė babai i Kurtit, “akoma nuk kishte bėrė Zoti emėr”.

...

     Nuk e kishte parė atė ditė as dy ditė tė kaluara. Por bėnte ēmos ta shihte me sytė e shpirtit. Sa energjitė i harxhonte pėr tė ndėrtuar portretin e saj! Njė fytyrė qumėshtore, me sytė ngjyrė deti dhe qielli bashkė, me flokėt e drejtė e tė dendur qė ndeshnin mesin e shpinės, goja e vogėl e rrethuar me buzėt e trasha gati tė pėlcisnin nga gjaku i ėmbėl, gjoksi i gufuar... Ai i shikonte qartė tiparet njė nga njė, po, kur donte t’i “montonte”, dėshtonte tėrėsisht: portreti i saj vinte krejt i fragmentizuar. Atėherė kėnaqej me flokėt, tė cilėt i shikonte mė qartė. Sa bukur dukej ajo bashkė flokėsh kur i derdhej supeve tė butė si e bardhė e vezės! Kishte lexuar diku se flokėt e gjatė ia shtonin feminilitetin femrės dhe tani thėnia i dukej shumė e saktė. Me imazhin e atyre flokėve ai kalonte tėrė ato ēaste ekstaze dhe kėnaqėsie tė patreguar edhe pse akoma tė ėndėrrt. Por gjėja mė interesante ishte buzėqeshja. Ajo e kishte robėruar krejtėsisht shpirtin e tij. Si pėrvileshin ato buzė tė lėngta, si ndriēonin ata dhėmbė sigurisht mė bukur se tė ishin tė artė. Ajo ishte nga ato femra qė, edhe po tė vishej me uniformėn e zborit, me siguri nuk humbte gjė. Po gjete vajzė...

     Por mbi tė gjitha: Aj, ajo e qeshur! Ishte ajo e qeshur e saj e veēantė qė u bė shtysa tė sillte tani ndėrmend vargjet e Ismail Kadaresė:

S’tė erdhi shkesi me qeleshe

Me pardesy sezoni ai tė erdh,

Por rrjedh ai nga lloji i shkesėve

Si macja qė nga tigri rrjedh.

     Vėrtetė ai njeriu me shkollė tė lartė e me njė bagazh diturish do tė bėhej shkes, do tė bėhej personazh negativ i vjershave e ndoshta romaneve? Ai nuk e donte kėtė gjė dhe nuk do ta kishte besuar se do ta bėnte ndonjėherė, por... ah, ai shikim zhbirues i shoqėruar me atė buzėqeshje tė lehtė tė mistershme plot aromėra dhe sensualizėm! Nė atė buzėqeshje ai kishte lexuar njė mesazh tė ndrojtur simpatie pėr atė vetė. Po, po. Edhe pasi e kishte marrė vesh se ai ishte i martuar e me dy fėmijė, prapė i kishte buzėqeshur me atė ėmbėlsi, me po atė hir hyjnor. E dinte mirė ai. Nuk ishte pa pėrvojė. Vėrtetė thuhej se ēdo mashkull ka nė kokė imazhin e njė femre tė paarrirė, por ajo femėr nuk ishte Xhada. Ajo do tė bėhej e arrirė dhe shpejt. Kishte gjashtė vjet martesė dhe, gjatė asaj kohe kishte zėnė e lėnė tri dashnore dhe, sė fundi, kishte shtėnė nė dorė tė katėrtėn edhe pse gruan e kishte pėr ta pirė nė kupė. Po tani do t’i kushtohej Xhadės. Rasti pėr tė hyrė nė marrėdhėnie me tė ishte martesa me kushėririn e vet, Kurtin. Nė atė shtėpi mund tė hynte e tė dilte kur tė donte, nė mesditė e nė mesnatė dhe nuk thoshte njeri “ē’do Mondi kėtu?”. Problem shqetėsues i dashnorėve nė provincė ėshtė pikėrisht vendi i takimit, kurse Mondi atė e kishte gjetur. Vėrtetė do tė bėhej e tija ajo Helenė qė e kishte drithėruar aq shumė egon e tij? Fito njė zemėr, puthe dhe rrėmbeje/ Dhe adhuroje si altar prej feje/ Njėqind Qabera s’vlejnė sa njė zemėr/ Zemėr kėrko, Haxhi, jo gur Qabeje...

     Para tri vjetėsh kishte zėnė njė dashnore me emrin Xhevrije. Nė fillim e kishte marrė si pastruese pėr zyrat, pasi ishte pa shkollė. Si diplomė ajo kishte vetėm bukurinė dhe bukura e solli nė zyrat e drejtorisė. Nė ditėn e dytė tė punės Mondi kishte nxituar ta puthte qė tė mos ia rrėmbenin tė tjerėt. Xhevrija nuk i bėri fjalė tė puthurės as asaj qė erdhi mė pas, sepse e dinte pse kishte ardhur tė punonte aty. Pavarėsisht si u lidh ajo dashuri, pavarėsisht se Xhevrija ishte “njė copė analfabete”, Mondi ia bėri jetėn shumė tė gėzuar, derisa ajo njė ditė vdiq nga korrenti elektrik. Ai pat qarė pėr vdekjen e saj, sa nuk i kujtohej tė kishte qarė ashtu mė parė. Dhe shumė kohė pat jetuar me kujtimet e saj. Si vinte nė zyrė para orės shtatė dhe e gjente gati Xhevrijen, si shtrohej ajo mbi tryezėn e punės nė fillim pastaj nė divanin qė ai e pat sjellur posaēėrisht pėr ta bėrė mė tė kėndshme dashurinė ose siē thoshte e ndjera Xhevrije, “pėr t’i hedhur mė shumė sheqer”...

     Dhe ja, tani Mondit po i buzėqeshte njė fat i ri, i paimagjinuar. Pastaj ē’ishte njė “copė analfabete” me tre fėmijė nė krahasim me Xhadėn, e cila mund tė krahasohej jo vetėm me Helenėn e pavdekshme, po edhe me perėndeshat Afėrdita, Hera, Atena. Ai po e shikonte veten tani nė rolin e Paridit. Hera i premtonte pushtet, Atena i premtonte famėn e luftėtarit dhe menēurinė, kurse Afėrdita... eh ajo... ajo i premtonte vajzėn mė tė bukur nė botė. A nuk do tė fitonte Xhada kurorėn “Miss Bota”, po tė konkuronte atje? Ja, pra, ajo ishte mė e bukura qė po i premtonte perėndesha Afėrdita. Tani i mbetej tė zgjidhte ndėr tri ofertat e perėndeshave dhe zgjodhi ofertėn e Afėrditės, ndaj i dha asaj Mollėn e Sherrit. O burra tė shkonte nė pallatin e artridėve dhe t’i merrte Menelaut Helenėn. Por Mondi nuk kishte nevojė ta bėnte kėtė heroizėm, sepse Helena e tij s’kishte Menela.

     Po gjete vajzė, puthe pa pushuar...

 

2.

     Po nuk qe aq i lehtė realizimi i premtimit tė Afėrditės. Xhada ishte tėrėsisht nėn pushtetin e babait dhe tė njė Pushteti mbi pushtetet qė e pėrbėnin “pėrshtypjet e tė tjerėve” apo “opinioni vrasės”. Ajo Helenė jetonte mė shumė pėr tė tjerėt se pėr vete ose aspak pėr vete. Rėndėsi kishte jo si ishte ajo, por si e ēmonin ata “tė tjerėt”. Ata pėrcaktonin vlerėn, ata shtronin trasenė e jetės, ata, ata, ata. Ah, ata tė tjerėt! Ai organizėm pėrbindėsh qė pėrbėhej nga “tė tjerėt” nuk ishte mė pak antropofag se Sfinksi, se Centauri, se Tritoni, se lestrigonėt. Pėrbindėshi “Tė tjerėt” kishte njė gojė po aq tė stėrmadhe si tė atyre tė mitologjisė dhe jo gojė e llahtarshme bluante e bluante. Antropofagėt e zakonshėm nuk i hynin nė sy pėrbindėshit “Tė tjerėt”.

     Pushtetari i vogėl Mondi Voka do ta kishte mė vėshtirė me Qerim Lanin se Paridi me Menelaun. Vėrtetė tani nuk do tė kishte tragjedi si atė tė Trojės, por pushtetarit tė vogėl do t’i mjaftonte edhe tragjedia e vogėl. Si t’ia vinte kthetrat asaj vajze joshėse? Si ta binte sa mė shpejt te kushėriri i tij dhe ta kishte pranė, pranė? Duhej tė zbriste poshtė nga Pegasi, nga Olimpi, tė ulej nė tokėn prozaike, tė bėhej zvarranik i neveritshėm. Ndėrsa Paridi luftonte me Akilin, Mondi duhej tė pėrballej me Qerim Lanin, tė kapej pas atyre njerėzve qė i urrente aq shumė me emrin “shkues”. Ai Parid i ardhur nga Partenoni ngarkoi dajėn e Xhadės pėr tė bėrė “shkuesi” te Qerim Lani, pasi thuhej se “dajkos” i ecte shumė fjala. Baba Qerimi kėrkonte tė lidhej nėpėrmes vajzės me Pushtetin. Vėrtetė Mondi ishte i “Pushtetit”, po ai ishte kushėri jo shumė i afėrt, kurse burri i vajzės do tė ishte Kurti, njė “kllasė punėtore”. Mos mė ngut, lum miku, i tha Qerimi dajės. Nuk ngutej daja, po ngutej Mondi qė donte tė pėruronte sa mė parė fejesėn, donte tė pėrshpejtonte procesin e ardhjes nė lagje dhe nė fis sa mė parė tė asaj vajze, qė kishte filluar t’i prishte edhe gjumin e natės. Pas dajės ai u veshi edhe disa tė tjerėve petkun e “shkesit” tė neveritshėm, por Qerimit “i rritej hunda” edhe mė shumė.

     Edhe duke u zvarritur si rrėshqanor mund tė arrish diku. Dhe Mondi arriti te Paēe Dashja. Thuhej se ajo “bėnte ligjin” pėr ē’t’i tekej. Ajo ishte delegatja e tė gjitha kongreseve tė partisė qė kur kishte qenė tetėmbėdhjetė vjeēe. Flitej se kishte bėrė dashuri jo vetėm me drejtorė, kryetarė e sekretarė tė parė, po edhe me sekretarė tė Komitetit Qendror. Edhe me Enver Hoxhėn ishte pėrqafuar disa herė e kishte bėrė fotografi, por dashuri tė mirėfilltė me tė nuk kishte bėrė. Mondi ishte “peshk i vogėl” pėr Paēen, po kohėt e fundit ajo ishte disi nė rėnie nga mosha, kurse Mondi nė ngjitje drejt pushtetit. Ai mund t’i siguronte asaj shumė tė mira materiale, tė cilat ajo kohėt e fundit nuk i kishte me bollėk si mė parė.

     -Pėr ideal tė partisė, ta rregulloj unė! - i tha Paēe Dashja, - A e do pėr vete a pėr Kurtin? Tė plasi ty tė kushuririn! Uh, ēfarė muti qė je. Do t’ia kėndosh nuses sė kushėririt, hė? Mua mė thonė kurvė, po, pėr ideal tė partisė, kushėrinjve nuk u kam dhėnė gjė kurrė. Boll mė janė lėpirė, po u kam luajtur bėrrylin. Njėrit nga ata ia pata rrasur shputė turinjve, kur zuri tė mė ēermonte. Ah, sa tė butė e ke!, mė thoshte dhe... Tė butė dhe tė ėmbėl e kam boll, por ty nuk tė bie gjė nė sqep, i thashė dhe ia pėrflaka turinjtė. Nejse, unė ty do tė ta sjell mollėn nė dorė, pėr ideal tė partisė. Mua tė gjithė mė thonė putanė, po shumė burra tė zot i kam tallur duke i ēuar te uji e duke i kthyer pa pirė. Femra kėnaqet jo kur dashuron, po kur vuajnė tė tjerėt pėr tė. Kėshtu na thoshte pedagogu nė shkollėn e partisė. Vuan ti qė s’ta var kush, mor profesor, i thosha unė. Tė tjerėt nuk vuajnė dhe femrat nuk gjejnė shumė kėnaqėsi nga vuajtja e burrave...

     Paēe Dashja kishte fjalė shumė e punė shumė. Njė ditė ajo arriti tė bėnte shkues drejtorin e ndėrmarrjes. Vajtja e drejtorit nė shtėpinė e Qerimit ishte ngjarje me rėndėsi. Dhe ē’kėrkonte njė “alamet drejtori”? Fare pak. T’i merrte vajzėn Qerimit pėr njė mik tė vetin. Po tė mos ishte miku i tij, nuk do t’ia hynte punės ai njeri qė kushedi sa herė kishte ndenjur gju mė gju me Enver Hoxhėn.

     -More matuf! - iu shkreh Paēe Dashja Qerimit, - U bė bytha jote tė vijė drejtori e tė kėrkojė vajzėn pėr fejesė! Po ia bėre fjalėn drejtorit mėdysh, pėr ideal tė partisė, ta nxjerr mutin prej goje!

     -Jo, moj Paēe, nuk m’i ka ngrėnė macja trutė, - tha Qerimi, - Ky pastė faqen e bardhė qė ka begenisur tė vijė te klasa punėtore!

     -E di qė tė ka ardhur keq qė s’ta kam dhėnė, kur mė zije rrugėn aty-kėtu, po unė njė kisha e kujt t’ia jepja mė parė? Ti njė copė punėtor ke qenė gjithmonė.

     -Unė prap jam nė ato fjalė, Paēe.

     -Nuk po tė bie gjė nė dhėmb, o Qerim. Edhe vajzėn po ta marr edhe ty po ta lė thatė.

     Ardhja e drejtorit nuk qe ngjarje e madhe vetėm pėr Qerimin. I gjithė fisi, bile, edhe lagja u grumbulluan pėr tė pritur sa mė mirė drejtorin me njė collufe tė gjatė mbi ballin e shogur dhe me dy collufe nė vrimat shpellore tė hundės. Sikur tė kėrkonte edhe disa vajza tė tjera do t’i jepshin me gėzim atė ditė. Secili nga kushėrinjtė pėrpiqej t’i binte sa mė shumė nė sy drejtorit, secili ėndėrronte tė rregullonte diēka pėr vete. Shumica e njerėzve janė gjithēka, por jo vetja e tyre, thoshte Mondi plot inat. Jeta e tyre ėshtė njė parodi.

     Gati tė gjithė mikpritėsit e drejtorit mendonin njėlloj. Ndryshe nga ata mendonte Mondi. Gjatė asaj rrėmuje ai mundi t’i shkėpuste jo vetėm njė buzėqeshje Xhadės. Femrat seks zbukurues, femrat ndezin gjaqet, shpėrthejnė luftėra. Shumė herė ato s’kanė asgjė pėr tė thėnė, por kėtė “asgjė” e thonė me shumė shije, ngjallin shumė shpresė, e bėjnė jetėn shumė joshėse. Mos vallė edhe buzėqeshja e Xhadės ishte njė asgjė e thėnė me shumė shije? Dashuria vjen, kur beson nė tė. Fillimi i mirė, gjysma e punės. Pse ta fillonte me dilemė? Kaq herė qė ajo i kishte buzėqeshur, kaq herė qė e kishte bėrė tė lumtur, kaq herė qė e bėri t’i donte mė shumė njerėzit, qė ata tė mos i dukeshin, siē thonte shpesh “njeriu pėr njeriun ujk”, por “njeri - sa krenare tingėllon kjo fjalė!” Jo vetėm njerėzit, po edhe kafshėt, bimėt, malet, bota mbarė i dukej mė e bukur, mė e dashur, mė pėrdėllyese...

     Njė ditė mė parė e kishte takuar jo si zakonisht te dyqani i bukės  duke kaluar para MAPO-s industriale me dy gra tė moshuara, me njė vajzė dhjetė vjeēe, me njė djalė njėzet vjeē, i cili pėr njė ēast, e paralizoi tė tėrin nė praninė e tij nė atė vend pranė Xhadės. Ai mund tė ishte ndonjė njeri i gjakut, por mund tė ishte njeri qė i vėrvitej, ose, pse jo, edhe dashnori i saj, pėr tė cilin ai, nė tė vėrtetė, me gjithė verifikimet tepėr tė sakta, nuk kishte asnjė lloj informacioni. Bėri, ē’bėri dhe e frenoi motoēikletėn pranė tyre. Ata kthyen kokat si me komandėn “djathas ndero” dhe ai nuk diti si tė manovronte nėn peshėn e shikimit tė Xhadės. U mundua tė formulonte ndonjė pyetje pėr ata njerėz, tė tėrhiqte edhe mė vėmendjen, tė hetonte ē’ishte ai djalė dhe qėllimi i ndodhjes sė tij aty. Fjalėt nuk ngjiteshin dot deri te praku i gojės qė tė kalonin matanė, por grindeshin nė gropėn e gurmazit. Pėr tė mos u bėrė i dyshimtė ai bėri sikur po rregullonte diēka nė motoēikletė. Lėvizi ca leva, ca vidha, ēelėsa, kabllo elektrike. Por gjithsesi mbeti guak. Pak kohė pat edhe tė shqyrtonte lėvizjet nė fytyrėn e Xhadės, shikimin zhbirues, lėvizjet e muskujve qė shoqėronin kureshtjen, habinė, simpatinė, lindjen e buzėqeshjes. Vėrtetė Xhada nė atė moment ngutjeje nuk buzėqeshi, por fytyra e saj e shprehte atė, pozicioni i syve, qerpikėve. Pra ishte larg asaj poze qė bėjnė femrat kur duan tė shprehin bezdinė pėr praninė e njė mashkulli tė padėshiruar. Megjithatė ai nuk pati rastin tė fliste fare me Xhadėn as me shoqėruesit. Djali i pranishėm ngjallėsi i asja xhelozie traumatizuese, u duk mjaft indiferent, aq sa edhe murana e dyshimeve tė Mondit filloi tė rrėzohej...

     ...Ceremonia e fejesės ishte e zhurmėshme e kaotike. Kėmbim pa fund bisedash, ku secili fliste pa i lėnė radhėn tjetrit, secili kėrkonte tė demonstronte sa mė shumė veten, sikur tė ishin ata njerėzit qė po i lidhte ajo ceremoni. Njė magnetofon transmetonte pa pushim kėngė qė s’ua vinte veshin njeri, dikush dilte mbi tė gjithė me urimin e tij “Mirė se tė ka pru Zoti, drejtor!”. Lėvizje karrikesh, tabakashė me ėmbėlsira ep ije ngjyrėshumta pėr qerasje. Kurse Mondi priste njė moment qė do tė ngrihej mbi tė gjithė tė tjerėt si Kulla Ejfel mbi godinat e tjera tė Parisit, siē i pėlqente atij tė shprehej. Ishte ai moment evident, kur Xhada do tė dilte me tabakanė e kafeve. Me kohė i kishte bėrė sytė katėr, duke pritur atė moment, por, kur erdhi, nė tė vėrtetė Xhada, sytė e tij u bėnė katėrmbėdhjetė. Sapo hyri nė dhomė, ajo i dha njė herė tufės sė madhe tė flokėve, pa i ngritur sytė tė shikonte njerėzit, bile as hundėn e drejtorit. Tė pranishmit merrni kafetė me delikatesė dhe derdhnin urimet e tyre standarde. U trashėgofshi! Pėr hajr u qoftė! Shpejt edhe pėr djalin ishalla. I paēi me jetė!...

     Mondit nuk i shpėtonte pa vėnė re ndonjė lėvizje e Xhadės. Kėmbėt, duart, valėzimi i flokėve, fundi me pala, buzėt qė i rrinin tė mbėrthyera. Kur u ndal para Mondit, ē’ėshtė e vėrteta, ia hodhi njė vėshtrim nė fytyrė dhe ai ndenji gati tė mos e linte rastin tė ikte. Raste tė tilla nuk pėrsėriteshin. Ai i buzėqeshi asaj me shumė finesė dhe ajo, pėr ēudi, ia kthente me tė njėjtėn monedhė, ēka nuk e kishte bėrė pėr asnjėrin, bile as pėr “shokun drejtor” qė ishte strumbullari i banketit.

     -Mos bėn sikur nuk ta ka ėnda, - i tha Xhadės Paēe Dashja me tė humorin e saj tė veēantė. Sikur tė mos ishte femra, diamanti do tė ishte njė gur i rėndomtė. Ēoje kryet, vajza e Qerimit, se kurvar boll e ke kėtė baba. Eh, tė jem edhe njė herė si ti, moj Xhadė!... Mos e ul kokėn se ke thesarin mė tė madh. Ha-ha-ha! Mos tė tė vijė keq, Qerim, ė? Pėrderisa e ke bėrė vajzėn me dy tė kuqa, do t’i lakmojė bota, do t’ia lypė, do t’ia marrė, s’ke ē’i bėn! Kėshtu, moj Xhada. Mos do t’i shkosh Kurtit e virgjėr?

     Paēja i derdhi tėrė kėto fjalė, po Xhadės nuk ia hapi dot buzėt qė t’i shpėrthente buzėqeshja e lirė. Atė privilegj e pat vetėm Mondi, ēka ai e quajti hapin e parė. Nė kėto ēaste entusiazmi ai po mendonte si tė hidhte hapin e dytė. Buzėqeshjen e kishte marrė, por ajo ishte vetėm njė fillim i mirė, ishte njė shpresė. Edhe Zyhra Shpendja i kishte buzėqeshur, po, kur ai i kishte shtrėnguar dorėn, ajo e kishte shikuar vėngėr, i kishte prapsur dorėn dhe nuk i kishte buzėqeshur mė.

     Ai u mendua edhe ca. Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkėtohet, po, nėse femra nuk do, asgjė nuk tė ndihmon. A nuk i kishte prerė sopata atij deri tani? A po i buzėqeshte suksesi? Kur gjiithēka vete sipas dėshirave tuaja, atėherė mė shumė duhet t’ju frikėsojė mossuksesi. Sidoqoftė Mondi po priste momentin e dytė pėr tė mėsuar diēka mė shumė. Pritja ishte shumė e ankthtė, por ai po e pėrballonte pa e dhėnė veten. Kur tė mbaronte banketi dhe shkesėrit tė dilnin nga shtėpia, sigurisht do t’iu jepnin dorėn tė gjithė njerėzve mikpritės, pra edhe Xhadės. Atėherė do t’i vinte ai ēast qė Mondi e quante “momenti i dytė”. Si tė gjithė tė tjerėt, ai do t’ia pėrfshinte pėllėmbėn e butė nė tė vetėn dhe do t’ia shtrėngonte me kujdes, duke parė me vėmendje tė ethshme reagimin qoftė edhe me lėvizje tepėr tė imėt tė muskujve tė fytyrės, ēka atij nuk do t’i shpėtonte pa vėnė re, si tė ishte me mikroskop nė sy. Ndėrkaq njė pjesė e mendje i thoshte se nuk ishte rasti pėr atė punė, se ajo kishte emocione tė tjera dhe nuk kishte mundėsi as tė mendonte nė ia shtrėngonte dorėn Mondi apo ndonjė tjetėr. Por pjesa tjetėr e mendjes sė trazuar i thoshte se nuk duhej lėnė rasti, se hekuri punohet sa ėshtė i skuqur. “Momenti i dytė” po vonohej. Koha nuk po ecte. Llomotitjet e njerėzve tė ngopur me pije e meze s’kishin tė sosur aq, sa Paēe Dashja mezi po e mbante flamurin si e parė.

     -Ėshtė i ėmbėl fort dreqi! Edhe pak sheqer t’ia kishte shtuar perėndia ishte ēmendur njerėzia, pėr ideal tė partisė!

     Kur do tė vinte pra ai momenti qė... Sukseset e ndėrmarrjes. Disiplina nė punė. Ngritja e ca kuadrove nė pėrgjegjėsi. Si njė analizė nė ndėrmarrje, nė komitetin e partisė. Po tė mos ishte Paēe Dashja, banketi do tė kthehej nė njė miniaktiv partie. Si do t’ia shtrėngonte dorėn Mondi Xhadės? Sigurisht nė atė shkallė, sa ajo tė kuptonte se ėshtė shprehje e dashurisė, se ėshtė njė propozim i mirėfilltė. Ta kishte tė qartė ajo qysh nė fillim se ai nuk ishte aq naiv sa me duart e tij tė shtrydhte rrushin e tė tjerėt tė pinin mushtin.

     Mė nė fund u tha formula e fundit tė urimit: Miqėsia na qoftė pėr harj e pėr tė mirė u ardhshim gjithmonė! Dhe njerėzit u ngritėn nė kėmbė.

     -Miqėsinė ta kemi tė pandarė! Tė na rrojė partia! Tė rrojė pėr jetė kujtimi i shokut Enver! - uroi drejtori.

     Pse kishte kaq emocion Mondi, qė mbahej se kishte pėrvojė nė veprimtarinė erotike? Ēasti i tepėrpritur erdhi. Drejtori, sekretari i partisė, Paēe Dashja, dy burra tė tjerė kaluan duke u pėrshėndetur me shtrėngim duarsh. Xhada u jepte dorėn pa ngritur kokėn. Njė grua e pėrqafoi gjatė duke ndėrprerė ritmin e ceremonialit. Po gjete vajzė, puthe pa pushuar...

     -Ēoje kryet, se tė gjithė jemi mbledhur pėr tė bėrė me njė mėzat! - tha Paēe Dashja,- Vajza e re na rri si vajzat qėmoti. Unė s’kam pasur asnjė klasė shkollė, kur jam fejuar e nuk e kam ēarė zbutkun, pėr ideal tė partisė! Kur kam qenė nė shkollėn e lartė tė partisė, kisha njė profesor qė binte vdekur pėr mua. Kur rrinim ndonjėherė vetėm pėr vetėm, mė thoshte: Dėgjo Paēe, nė leksion jemi tė detyruar tė themi atė ē’na porosit partia, po psiqika jonė nuk mund tė pėrshtatet me monogaminė. Nė Malėsi, thoshte ai, ėshtė e pėrhapur poligamia. Atje ka revoltė kundėr monogamisė sė imponuar. Bjeri shkurt, profesor, i thosha unė, qė e dija ku i digjte atij. Unė po ta jap ndoshta, se mė pėlqen edhe mua, po ma lėr atė monogaminė. Ngrije kokėn! - i tha prapė Xhadės dhe vajza buzėqeshi lehtė, ndėrsa tufa e madhe e flokėve u zuri turinjtė.

     Tė gjithė tė pranishmit, shumica tė pirė, qeshėn me hokat e Paēes, ndėrkaq Mondit i erdhi radha tė pėrmblidhte dorėn e butė tė Xhadės me pėllėmbėn e tij prej burri. E shtrėngoi ca dhe nuk vuri re ndonjėfarė reagimi te ajo. E shtoi ca dozėn e shtrėngimit dhe ajo e shikoi atė nė sy, por me njė shprehje fytyre enigmatike qė nuk mund tė quhej as buzėqeshje, por as mvėrejtje apo ngėrdheshje. Nė sytė e saj ai mundi tė lexonte diēka tė padeshifruar, siē lexohen frazat nė njė gjuhė tė huaj. Mos vallė ajo lloj memecėrie joshėse ishte mesazhi i dashurisė? Xhada nuk e kishte pasur zor ta kuptonte simpatinė e tij ndaj saj, po jo vetėm simpatinė. Sa djem beqarė, burra tė martuar, bile edhe tė moshuar ia kishin shfaqur hapur simpatinė. Edhe para Besnikut, me tė cilin ajo qe dashuruar me shpirt. Para njė jave njė burrė kishte dashur ta puthte me zor nė njė rrugicė tė lagjes. Ajo e shtyu dhe desh ta qėllonte.

     -Unė tė dua shumė! - i tha ai, - Unė jam gati tė bėj vetvrasje, po nuk iu pėrgjigje dashurisė time!

     -E di qė ti mė do, po unė tė urrej! - tha ajo.

     -Unė kam vuajtur pėr ty qyshkur ke qenė trembėdhjetė vjeē! Mbarovaa! Shpirti im! O dashuromė, o vramė se po vras veten!

     -Kur tė duash mund tė vrasėsh veten. Po mė dole mė kėshtu, tė vras unė!

     Nuk e gjeta momentin, tha me vete Mondi. Dihet qė sot kjo ka emocione tė tjera. Po pėrcaktohet fati i saj. Xhada ėshtė njėlloj si nusja me duvak. Prapė kujtoi vargjet e Ismail Kadaresė nga vjersha “Nuset me duvak”:

Mbulonte duvaku fytyrėn e nuses

Siē mbulon perdja e teatrit njė dramė

     Drama, pra, ishte Xhada, pavarėsisht nėse do tė mbulohej apo jo me duvak. Po Mondi do ta zhdramatizonte. Po si mund ta zhdramatizonte ai, kur ishte njė shkues me pardesy sezoni, njė shkues qė rridhte nga tigri ashtu si macja edhe pse dukej kafshė e zbutur dhe joshėse? Njeriu nuk mund tė bėhej plotėsisht njeri, pa u bėrė rrethanat njerėzore, ngushėlloi veten. Tė tilla janė rrethanat, tė tillė jemi ne.

     Pasi u largua ca, ia hodhi prapė shikimin dhe ajo u duk sikur po buzėqeshte. Tani ai po ēlirohej nga njė si ngėrē qė i kishte kapur gjoksin.

     -Alamet cope mori ky Kurt Loqja, - tha Paēe Dashja, - Ti, Mondi ke tė drejtėn e natės sė parė, se je shkues. Po s’ia bėre ti atė punė, do t’ia presė shiritin tjetėr kush, pėr ideal tė partisė!

     -Prit tė largohemi njė ēikė, Paēe, se na turpėrove, - tha Mondi.

     -Luaj vendit, o Loqe, se t’ia kėput drejtori. Ia ēon i ati nė shtrat pėr interes, budalla! Luaj shpejt, dėgjomė mua, se pėr ideal tė partisė, mė vonė nuk ta var. Sa e ke zogun nė dorė, preji krahėt, se, pėrndryshe tė iku.

     -Po ule zėrin, Paēe, tė lutem!

     -Pse ta ul zėrin? Kujt s’ia ka ėnda zbutkun? Nuk gjeta njeri deri mė sot nga ata qė s’ua ka ėnda, pėr ideal tė partisė! Adem Roli shtatėdhjetė e ca vjeē dhe s’e ke idenė si mė lėpihet. Nuk je i zoti, mor Adem, i them unė. Ta provojmė, thotė ai. Praktika kriteri i sė vėrtetės...

Ramiz Lika

 

Vritet Fran Vukaj, fisi Ramaj nė ngujim

Pavarėsisht se nga zgjedhjet lokale qė sapo u zhvilluan nė vendin tonė, ka kaluar diēka mė shumė se njė muaj, problemet qė ato kanė lėnė pas, si pasojė e politikave qė ndiqen, janė tė shumta nė Shqipėri. Ky vend e ka shumė tė vėshtirė tė ndahet nga e kaluara dhe pasojat janė vėrtet tragjike e vazhdojnė tė kushtojnė jetė njerėzish. Pėr pasojė gjen vend pėr zbatim kanuni mesjetar me motiv hakmarrjen dhe gjakmarrjen dhe duhet tė ngujohet njė fis i tėrė. Rasti mė i fundit qė ka ndodhur nė Malėsinė e Madhe ėshtė pikėrisht ai nė qendėr tė Bajzės, Kastrat. Pas njė zėnke pėr motive politike nė njė ndėr lokalet e Bajzės, ka mbetur i vrarė shtetasi Fran Vukaj, 48 vjeē, nga fshati Vukėl i Komunės Kelmend, i cili ėshtė vrarė nga Gjelosh Ramaj, banor i fshatit Razėm, Komuna Shkrel. Ngjarja e rėndė qė ka tronditur mbarė Malėsinė e Madhe, sipas dėshmitarėve tė kontaktuar nga gazeta “Shqipėria Etnike”, ka ndodhur pasditen e 8 nėntorit 2003, rreth orės 15.00. Gjelosh Ramaj ka lėnė tė vrarė Fran Vukajn. Policia, qė ka shkuar nė vendngjarje nuk ka patur ē’tė bėjė mė tepėr se tė shpallė nė kėrkim shtetasin Gjelosh Ramaj, tė akuzuar pėr krimin e vrasjes. Kjo pritet tė zgjasė edhe mė tepėr nė kohė, pasi sipas zakonit dhe kanunit, fisi Vukaj ka marrė vendimin ekstrem qė tė ngujojė fisin Ramaj.

Vasel Gilaj

 

Shkelen haptas tė drejtat e liritė e njeriut

     Shqipėria pėrditė e mė shumė po e largon veten nga Europa. Konfliktet, deri banale, por qė kanė marrė e po marrin jetė njerėzish tė pafajshėm, me tė drejtė kanė tėrhequr vėmendjen dhe kanė shtuar presionin e OSBE-sė dhe organizmave tė tjerė perėndimorė mbi Shqipėrinė. Ja njė rast konflikti i shtetasit Tare Fyraj, i lindur nė qytetin bregdetar tė Vlorės, por qė prej rreth 40 vjetėsh banues nė qytetin verior tė Shkodrės, ku ka shėrbyer si ushtarak. Me ardhjen e demokracisė nė Shqipėri, familjes Fyraj i lindi njė konflikt me familjen Oblika, ku shkak ishte njė pronė e familjes Fyraj, por qė familja Oblika pretendonte ta merrte nė mėnyrė tė paligjshme, nėn pretekstin banal se Tare Fyraj ėshtė i ardhur e jo vendali. Ngatėrresa shkon deri atje sa i zoti i pronės detyrohet tė pėrdorė forcėn, duke plagosur shtetasin Osman Oblika, pasi atė pronė e administronte me tėrė dokumentacionin ligjor. Pėr atė konflikt janė interesuar edhe organet pėrkatėse kompetente, por pa sukses. Nga ky konflikt janė kėrcėnuar e rrezikuar disa familje tė tjera, vėllezėr tė Tares dhe fėmijėt e tyre. Njė nga ata qė i ėshtė kėrcėnuar rrezikshėm jeta ėshtė Elton Fyraj, djali i vėllait tė Tares, megjithėse ai jeton nė Tiranė. Kontributi politik i shtetasit Elton Fyraj nė radhėt e partisė demokratike, duke qenė edhe anėtar i stafit elektoral tė deputetit Shaban Memia, njėrit nga figurt qendrore tė opozitės shqiptare, jo vetėm nuk i ka ulur mundėsitė e presioneve, por i ka shtuar tepėr mė shumė. Si rrjedhojė e kėrcėnatave me telefona e letra anonime, por edhe duke e rrahur, nga shkurti i vitit 2000 deri nė dhjetor 2002 qe detyruar tė largohej nga Shqipėria. Por edhe pasi u rikthye nė Shqipėri, nuk mundi tė rezistojė mė shumė se dy muaj. Nė shkurt 2003 sėrishmi u nis pėr larg, fort larg, pėr nė perėndim, pėr atje ku mendon e shpreson tė gjejė lirinė e vėrtetė.

Denada Kraja