koka

nr. 32 / 1 tetor 2002

alukit

numrat

 

Sė shpejti nė botim dorėshkrimi i 1210-s me autor Teodor Shkodranin

Dr. Musa Ahmeti

Zbulimi! Nga arkivat e Vatikanit dokumenti mė i vjetėr nė shqip

Ėshtė folur e shkruar, por gjithnjė deri tani nė formė tė supozimeve, "duhet" tė ketė libra, dorėshkrime apo dokumente tė shkruara nė gjuhėn shqipe, tė cilat janė mė tė hershme sesa "Formula e pagėzimit" nga viti 1462 apo nga libri i parė i shtypur nė gjuhėn shqipe "Meshari" nga viti 1555.

Kėrkimet nuk kanė reshtur, por rezultatet deri tashti kanė munguar. Pothuajse tė gjithė studiuesit qė merren me kėrkime dhe hulumtime shkencore, kishin shėnuar Vatikanin, (Bibliotekėn Apostolike apo Arkivin Sekret tė Vatikanit), si njė nga vendet ku do tė ruheshin dokumente apo dorėshkrime tė vjetra nė gjuhėn shqipe. Nuk ishin gabuar ata qė kishin menduar kėshtu. Njė studiues i njohur arbėresh, Nilo Borgji, i cili botoi edhe njė studim tė mrekullueshėm pėr "Perikopenė Ungjillit" nga shek XIV, me grafema greke e fjalė shqipe, i kishte pohuar gjuhėtarit tonė tė famshėm Eqrem Cabejt, se ishte nė rrugė tė mirė tė gjente njė dorėshkrim mė tė vjetėr se "Formula e pagėzimit". Pėr fat tė keq, Nilo Borgjia vdiq, pa arritur tė zbulonte dokumentin apo dorėshkrimin nė fjalė. Njė pohim tė ngjajshėm e bėn e bėn edhe studiuesi i njohur tjetėr arbėresh , Zef Skiori. Ne, duke ndjekur gjurmėt e studiuesve tė mėhershėm, kishim fatin e mirė, qė nė Arkivin Sekret tė Vatikanit, tė zbulonim njė dorėshkrim nga viti 1210 me autor Teodor Shkodranin. Dorėshkrimi pėrbėhet nga 208 fletė. Ėshtė i shkruar nė pergamen dhe i tėri ėshtė nė gjuhėn shqipe. Ndahet nė tri tėrėsi: atė teologjike, filozofike dhe historike. I gjithė teksti ėshtė nė autograf. Autori shėnon emrin e mbiemrin e tij si dhe vitin kur e ka mbaruar dorėshkrimin.

Pėr herė tė parė bėhet fjalė pėr gjuhėn shqipe nė vitin 1284 (jo 1285 siē ėshtė menduar deri mė tani, nė njė dokument tė Arkivit tė Dubrovnikut (Raguzės) nga 14 Korriku i i vitit 1284 ku thuhet: "Dėgjova njė zė qė thėrriste nė mal nė gjuhėn shqipe" (Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca).

Dėshminė e dytė e kemi nga njė autor anonim, qė sipas tė gjitha gjasave ishte prft i urdhėrit domenikan, i cili nė vitin 1308, gjatė udhėtimit nėpėr Ballkan, kur pėrshkruan Shqipėrinė dhe shqipėtarėt, ndėr tė tjera shkruan: "Kėta shqipėtarėt e lartpėrmendur kanė njė gjuhė tė dalluar prej latinėve, grekėve e sllavėve, kėshtuqė nuk merren vesh fare me popujt e tjerė." (Habent einim Albani prefati linguam distanctam a latinis, grecis et slavis ita quod in nullo se inteligunt cum aliis nationibus). Dėshmia e tretė ėshtė ajo e Guljelm Adamit, i cili nė vitin 1332 shkroi me porosi tė Papės Gjon XXII, traktatin "Directorium ad passagium faciendum", duke i bėrė kėshtu edhe njė relacion Filipit VI Valua, mbretit tė Francės, me titull: "DIRECTORIUM AD PASSIAGIUM FACIENDUM" (UDHĖZIM PĖR TĖ KRYER KALIMIN [E DETIT], ku jep tė dhėna pėr Shqipėrinė dhe shqipėtarėt. Kėtu gjejmė edhe fjalinė e famshme qė e bėri tė njohur nė histori: " Dhe megjithse shqiptarėt kanė njė gjuhė krejt tjetėr dhe tė ndryshme nga latinėt, ata kanė shkronjat latine nė pėrdorim dhe nė tė gjithė librat e tyre".

Rėndėsi tė veēantė ka edhe fakti, se autor i kėtij shkrimi ėshtė njė shqiptar nga Shkodra. Pėr autorin, Teodor Shkodranin, pos tė dhėnave qė bėn vetė autori nė fund tė dorėshkrimit, por edhe tė tjerave qė gjinden nė disa dorėshkrime qė ruhen, pos Arkivit Sekret tė Vatikanit, edhe nė Bibilotekėn e Apostolike, pjesa dėrrmuesee tė cilave janė tė shkruara nė gjuhėn greke dhe janė tė pabotuara, ne kemi edhe njohuritė tjera, disa nga tė cilat na i ofroi studiuesi dr. Moikom Zeqo. Dorėshkrimi ėshtė pregatitur pėr botim, ėshtė transkriptuar, transliteruar dhe shoqėrohet pėr botim, me njė koment dhe analizė shkencore.

 

Komente e mendime tė para nga Shkodra

Agron Luka

Meri Luka

Shkodra shqiponja e Albanisė ka shkruar me "gjuhėn popullore" albanisht kronikat e qytetit nė shek XI-XII dhe ruan traditėn me Teodor Shkodranin nė fillim tė shek XIII

Dokumenti i parė i gjuhės albanishte tė shkruar mė parė, pastaj edhe i shqipes.

Meriton pėrgėzimet dhe urimet mė tė mira dr. Musa Ahmeti, zbuluesi i tė parit dokument tė shkruar deri mė sot tė zbuluar tė albanishtes/shqipes sė shkruar.

Por, shkencėrisht, realisht dhe kronologjikisht i bie qė ky dokument tė jetė dokumentimi i parė i gjuhės sė shkruar albanishte, sepse emėrtimet "gjuhė shqipe, shqiptar, Shqipėri" nuk rezultojnė qė tė kenė ekzistuar aso kohe dhe i pėrkasin njė formimi dhe kohe tė pėrgjatė okupacionit turk. Natyrisht njė pėrdorim sipas preferencės sė lirė lejohet nė pėrdorimet vulgare (popullore), porse jo nė terminologjinė ekzakte tė historisė dhe nė ato tė gjuhėsisė.

Pjesa mė e madhe e dijetarėve tė shqipetarologjisė, me nė krye prof. E. Cabejin janė shprehur se emėrtimet "gjuhė shqipe, shqipėtar, Shqipėri", janė tė reja, pėrgjatė kohės turke dhe pėr rrethanat e reja qė krijoi ky pushtim, zėvėndėsuan, kryesisht nė pėrdorimin e brendėshėm, emėrtimet tradicionale nacionale tė mėparshme.

Disa autorė mendojnė nė hipotezė se pėrdorimi si "gjuhė shqipe", si njė pėrdorim i dytė popullor, duhet tė ketė qenė edhe pėrpara shek XVI-XV, mirėpo deri mė sot mungon dokumentimi.

Autorė tė vecuar, pėrfaqėsuar nga Mustafa Kruja, mendojnė se emėrtimet e reja, janė njė "vepėr monumentale e klerit katolik", mirėpo kjo ide deri tani nuk ka asnjė lloj argumentimi , as sa tė quhet si hipotezė dhe jo mė "tė imponojė me detyrim" zhdukjen pėrfundimtare nga pėrdorimi tė emėrtimeve tradicionale nacionale.

Tėrheqim vėmendjen se kemi tė bėjmė "me dokumentin e parė tė derisotėm tė gjuhės albanishte tė shkruar" dhe se emėrtimet e ashtuquajtura "si tė vjetra dhe tė zhdukura nga pėrdorimi", duhet tė kushtetucionalizohen nė funksionin qė ata realisht e kryejnė: nė vetprezantimin tonė nė tė gjithė fushėn internacionale. Mos i harroni kėto vogėlsira!

Fragment analet "In vernacula lingua" ishin cituar nga M.Barleti nė fillim tė shek XVI, porse ato vetė datoheshin pėrpara v.1200.

Nė Janar tė vitit 1504, M.Barleti kishte botuar nė Venedik librin "De obsidione Scodrensi" (Rrethimi i Shkodrės).

Sipas studiuesit M. Prendushi, pėrvec se pėr historinė, ky libėr qe botuar pėr "nevojat e Scuola degli albanesi".1

Pothuajse gati nė njė kohė me Prendushin, ne na kishte rezultuar se botohej edhe me rastin e 25 vjetorit tė rėnies sė Shkodrės.2

(Urojmė qė bashkiatarėt e shkencėtarėt historianė lokalė tanėt tė mos e harrojnė 500 vjetorin e botimit tė librit tė M.Barletit, mė 2004, ashtu sic kishin harruar, 600 vjetorin e tė parit sulm shkatėrrues turk, fatal pėr Shkodrėn, pėr tė cilin kishte shkruar po ky Barlet...)

Barleti kishte shkruar: "...nuk mund tė themi asgjė tė sigurtė rreth ndėrtuesve tė parė tė kėtij qyteti.

Tani vonė mė ranė nė dorė disa anale, qė ėshtė mė drejtė t'i quash fragmente se sa anale, tė cilat janė referuar nga memoria/gojdhėna e tė vjetėrve tanė, (dhe ato) flasin mė shumė pėr rindėrtimin (instaurationem) se sa pėr themelimin e parė (aedificationem). Nė to nė gjuhė tė popullit (in vernacula lingua) ėshtė shkruar: njėfarė Roza (Rosam) me motrėn Fa (Pha) kanė qenė themelueset e para tė qytetit tė Shkodrės. Ato tė dyja mbretėruan pėr shumė kohė me fatbardhėsi e qetėsi. Pastaj thonė se pas tyre, (edhe kėtė e mbajnė mend, sepse ėshtė gjė e freskėt) erdhi si sundimtar njėfarė Nemajani..."3

Prof. Shuteriqi e kishte lidhur "in vernacula lingua" me "gjuhėn shqipe" dhe megjithatė nė mėnyrė paradoksale kėtė dėshmi ai e radhiste si tė v. 1504, kur "i kishte rėnė nė dorė Barletit dhe jo kur mund tė ishin shkruar"!!!4

Mė 1981, ne ishim marrė gjėrė e gjatė me datimin e kėtyre analeve , tė cilat mė 1504 kishin qenė reduktuar nė fragmente. Na rezultonin tė pėrtej vitit 1198, aty te parakoha e Stefan Nemanjės dhe jo tė Uroshit II (1282-1321), siē e kishte datuar pėrkthyesi dhe prof. A. Buda.5

Vetkuptohet se Roza dhe Fa, kanė qenė personazhe mitologjike dhe nuk shtrohej ndonjė lloj identifikimi real i tyre fill para ardhjes sė pushtimit tė Nemanjėve serbė.

Megjithatė, atje flitej pėr njė dokument tė zhdukur nga koha, tani fatbardhėsisht kemi njė tė gjallė.

Pėrgjatė shek XIV, nė krahinėn e Shkodrės "mėsohej shkrim e kėndim edhe sipas mėnyrės tregėtare"

Nė njė dokument tė v. 1367, shkruhej : "Magister Johani, doktor nė gramatikė...premton dhe detyrohet kundrejt presbiterit Andre i Shėn Palit dhe Pultit se do ta mėsojė nipin e tij, Nikollėn, tė lexojė e tė shkruajė mirė, sipas mėnyrės tregėtare, dhe ti mėsojė atij Donatin dhe Katonin qė tė dijė t'i pėrkthejė..."6

Llogjikisht duket se ky nip Nikolla ishte nė ndonjė shkollė jashtė vendit, ose pregatitej pėr kėtė, sepse Donati dhe Katoni ishin latinisht, ndėrsa leximi e shkrimi sipas mėnyrės tregėtare mbase mund tė ishin gjuha vendase, pra albanishte.

Nė njė dokument tjetėr tė v. 1388, shkruhej: "Nė Kėshillin e Vogėl tė Raguzės u muar vendim qė ti jepen 10 perperė Theodorit, birit tė zotit Nikollė nga Drishti, pėr qiranė e shtėpisė , nė tė cilėn duhet tė mbajė shkollarėt e Stanjos qė t'u mėsojė lexim e shkrim".7 (Ja edhe njė Theodor tjetėr.A.L)

Mbetet pėr tu sqaruar nėse ky "shkrimi sipas mėnyrės tregėtare", tė ketė qenė njė albanishte me gėrma latine. (?)

Teodor Shkodrani dhe Teodor Skutarioti tė njė familie?

Nė literaturėn e burimeve bizantine me kohė na kishte tėrhequr vėmendjen Theodor Skutarioti.8

Dyshonim tek mbiemri i tij nėse mund tė lidhej me Scutarin/ Shkodrėn tonė, porse ngelej edhe njė pikpyetje e madhe, sepse ky mbiemėr mund tė lidhej edhe me Skutarinė bizantine, pėrballė Konstandinopolit (Stambollit).

Po kush dhe kur ia kishin ngjitur Skodra-s kėtė emėrtim si Scutari?

Mė 10 Shtator 1474, Gjergj Merula, njė italian aleksandrinas nga qyteti Aleksandria e Piemontit, duke shkruar pėr rrethimin e parė tė vitit 1474, tė Shkodrės nga turqit, thoshte ndėr tė tjera: "Qytetin nė fjalė vendėsit nė gjuhėn e vet dhe tė tė parėve e quajnė Shkodra; sot italianėt i kanė vėnė njė emėr tė ri dhe tė huaj: Scutari..."9

Deri mė 1102 e 1120, Shkodra figuronte nė dokumentet latine edhe si Scodrinense, kur papritur edhe nė kėto dokumente mė 1167, do tė na prezantohet si Scutari.10

Na rezultonte se autorėt mė tė hershėm tė kėsaj forme kishin qenė vetė bizantinėt dhe prej tyre kėtė formė e kishin marrė venecianėt, gjenovezėt, ankonasit etj, ndėrsa fqinjėt sėrbomalazezė e kishin quajtur Shkodrėn si Skadra e Skadar. (Realisht emėrtimi mė i hershėm i regjistruar nė monedha me shkronjat greke ka qenė , ndėrsa regjistrimi i kohės romake jep Skodra)

Tani po na del papritur njė Teodor Shkodrani, qė mė 1210, ka shkruar nė gjuhėn albanishte me gėrma greke.

Dhe ky Theodor Shkodrani, qė ka lindur nė shek XII, nuk mund tė barazohet me Theodor Skutariotin, sepse ky i fundit, ka lindur dhe ka jetuar nė shek XIII. Nė kohėn e perandorit Theodor II Laskari (1254- 1258), Theodor Skutarioti ishte njė nga intelektualėt e shquar. Ai kishte shkruar nė greqisht veprėn "Paraqitje kronikale". Nė kohėn e perandorit Mihal VIII Paleologu (1258-1282) ishte njė nga elementėt aktivė pėr bashkimin e kishave ortodokse dhe katolike. Pėr kėtė veprimtari perandori Androniku II Paleologu e largoi prej fronit episkopal.11

Nė shkrimet e tia Skutarioti shkruan mė se njėherė pėr krahinėn e Albanonit dhe njė pjesė tė mirė tė vendshtrirjes sė saj dhe duket se e njeh mirė. Tė ketė qenė Skutarioti, njė nip i Theodor Shkodranit?

Mė 1199, nė Aktet e Koncilit tė Tivarit, gjejmė edhe firmėn e Theodorit, Peshkopi i Sardės.(?)12 (Ja edhe njė Theodor tjetėr. A.L)

Aso kohe dhe shumė mė vonė nė teritoret tona, dallimet midis kishės perendimore dhe lindore nė klerin poshtė nuk ishin edhe aq tė theksuara, sa i kishte hierarkia e lartė. Pėrveē edhe shumė shkaqeve tė tjera specifike tonat, edhe ndryshimet e shpeshta tė supremacive herė bizantine e herė romake, shkaktonin njė disorjentim dhe si tė thuash njė lloj pėrshtatje tė njė vije tė mesit, qė e kalonte lehtė me tė dy krahėt. Ėshtė kjo edhe arėsyea qė shumė klerikė akoma ishin tė martuar etj, sic e vinte nė dukje edhe Koncili i Tivarit.

Gjithsesi, le tė presim botimin e librit dhe tė shohim se nė ēfarė relacionesh qėndrojnė katėr Theodorėt.

Refrencat:

1. M. Prendushi, "Kontribut shqiptar nė Rilindjen evropiane", 1981, f 89. Shih edhe f 82, pėr analet nė "gjuhėn popullore".

2. Shkrim i dėrguar pėr diskutim nė red. Studime Historike, nė v. 1981, nga ne.

3. M. Barleti, "Rrethimi i Shkodrės", pėrkth. 1967 e 1981, f38.

4. Dh. S. Shuteriqi, "Shkrimet shqipe nė vitet 1332-1850", f 41, Dok. Nr.10.

5. Rreth. cit. shėnimi 59, nė f 162.

6. "Burime tė Zgj. pėr Hist. e Shqip. shek VIII-XV",Vėll. II, 1962, f 195, Dok. Nr 126, nxjerrė nga "Acta et Diplomata", II, 233.

7. po aty, Dok Nr. 127, "Acta et Diplomata", II, f 435.

8. K. Bozhori, F. Liēaj, "Bur. treg. bizantine pėr Hist. Shqip. shek X-XV, 1975, f 167-182, Theodor Skutarioti.

9. Rreth. cit. f 125-137, Gj. Merula.

10. Bur. shek VIII-XV, cit. f 56-57, Dok. Nr 18, 19, 20, 21.

11. Bur. bizantine, cit. f 167.

12. Bur. shek VIII-XV, cit. f 59, Dok. Nr24, nxjerrė nga Farlati, "Illyricum Sacrum", Vėll. VII, f 28-29.

 

Pashko Vasa “Meteor” i kulturės dhe atdhetarizmit

Pashko Vasė (Shkodrani ėshtė njėri nga figurat mė tė ndritura tė kulturės dhe tė Atdhedashurisė, tė periudhės sė Rilindjes sonė Kombėtare. Ai, u lind nė Shkodėr mė 17 shtator 1825, nė njė familje borgjeze me prejardhje nga Mirdita. I rritur nė kushte mjaft komode (pėr kohėn), ai imbaroi studimet e mesme nė Venedik. Zgjuarsia dhe talenti i tij i rrallė shpalosen qė nė moshė tė re, kur, vetėm 18 vjeēar, ai kryen me sukses detyrėn e Sekretarit nė Konsullatėn Britanike nė Shkodėr. Mbas katėr vitesh dhe pikėrisht nė vitin 1847, ai braktis kėtė detyrė “pėr tė ndarė me tė mirėt lavdinė e shpėtimit tė Italisė”, siē e pohon vetė. Nė luftimet e ashpra nė Romė, Bolonjė e Venedik, idealisti i ri shqiptar, shquhet pėr trimėri tė rrallė, dhe nė veēanti pėr pėrgatitjen e tij tė shkėlqyer ushtarake, duke marrė gradėn e oficerit tė “Kalorėsisė Qytetare tė Romės”. Pėr ecurinė e vrullshme tė djaloshit shkodran drejt majave mė tė larta tė karrierės, nuk e shikonin me sy tė mirė disa qarqe egoistėsh dhe dashakeqėsh. Kjo ecje “maratonė” e Pashko Vasės, nxiti smirėn dhe xhelozinė tek italianėt, tė cilėt me paturpėsinė mė tė madhe, thurėn akuza dhe intriga, derisa arritėn dhe ta burgosin, (si “shpėrblim”) i vetmohimit tė tij nė luftėn qė po bėnte pėr ēlirimin e Italisė, nga pushtuesit austriakė! Kėtė madhėshti arbėrore, Pashko Vasa e trashėgonte nga gjaku i kulluar i gurrės kastriotike qė pulsonte nė ēdo enė gjaku e kapilarė. A nuk ishte i madhi Gjergj Kastrioti, ai qė i shkoi nė ndihmė mbretit tė Napolit? A nuk ishte shpata dhe krahu i tij i fuqishėm, qė i doli nė mbrojtje krishtėrimit dhe qytetėrimit europian? A nuk ishte garda arbėreshe, qė shoqėronte Garibaldin nė fitoret e njėpasnjėshme, deri nė ēlirimin e plotė dhe bashkimin e Italisė? Pėr kėtė, besoj se Italia dhe Europa, tashmė janė tė ndėrgjegjėsuar, dhe kėtė reflektim (ndonėse tė vonuar) e kemi parė nė “kryqėzatėn” e fuqishme - Euro-Atlantike, kur ndėshkoi Serbinė shoveniste tė Millosheviēit dhe ēliroi vėllezėrit kosovarė. Tashmė ėshtė nė dorėn e tyre, “administrimi” me korrektėsi i kėsaj mirėnjohje, e cila do t’i shėrbejė pavarėsisė sė Kosovės nė njė kohė sa mė tė favorshme. Qė tė mos i largohemi temės sė shkrimit, siē e theksuam mė lart, Pashko Vasa, si viktimė e kėtyre ambicjeve, kaloi disa kohė nė burg. Kėto tė dhėna janė marrė nga letrat qė ai i ka dėrguar mė 1848 shkrimtarit italian, Nikollė Tamazeut, udhėheqėsit kryesor tė qėndresės sė Venedikut kundėr pushtuesve austriakė. Duhet theksuar se Tamazeu do tė lidhej mė vonė nė miqėsi me poetin e shquar arbėresh - De Radėn. Pashko Vasa ka shkruar dhe kujtimet e tij tė luftės nė Itali, botuar nėn titullin “Burgu im” (La mia prigione) 1850. Pas kėsaj drame tė dhimbshme, Pashko Vasa u vendos nė Stambollė, ku pėrballoi vėshtirėsi tė mėdha jetėsore, derisa u vendos nė Ministrinė e Jashtme. Falė aftėsive dhe talentit tė tij tė rrallė, ai mė pas u ngrit nė sferat mė tė larta tė Perandorisė Otomane, si nė Bosnjė e nė vende tė tjera. Nga viti 1883 e deri sa vdiq nė Beirut (1892), ishte “Guvernator i Pėrgjithshėm” i Libanit.

Vlen t’i kujtojmė ndonjė “pseudo” intelektuali ambicioz e dashakeq, (i cili e ka quajtur Pashko Vasėn “diktator”), se ai vėrtetė i shėrbeu Perandorisė Osmane, por as emrin, as shpirtin e pastėr kristian, asnjėherė nuk i nxori nė “ankand”, siē bėnė shumė pashallarė tė tjerė... Ai, gjatė gjithė kohės qė shėrbeu nė Liban, u shqua si politikan dhe diplomat me diapazon tė gjėrė, duke u kthyer nė njė “arkitekt” tė vėrtetė dhe nė njė “simbol” pėr vendosjen e harmonisė mes dy besimeve: muhamedanėve e kristianėve. “Njė akt pėr t’u pasur zili edhe nė ditėt tona” (M.B). Ai, si njohės i thellė i tė gjitha “fushave” dhe i shumė kulturave, iu mėsoi libanezėve dhe kultivimin e ullirit, (si njė ushqim i frutshėm) dhe simbol i Paqes.

Ėshtė mjaft domethėnės dhe kuptimplotė fakti qė kur shkuan pėr tė marrė eshtrat e kėtij Atdhetari tė Madh, qeveritarėt libanezė (pas njė hezitimi), u shprehėn: “Pashko Vasa ėshtė i juaji dhe ne do t’jua japim eshtrat e tij. Por njėkohėsisht, do t’ju kujtojmė, se burra tė tillė i bėjnė nder kėsaj toke, pėr sa kohė gjenden nė gjirin e saj”.

Krejt ndryshe ndodhi me ideologun e shquar Sami Frashėri. Turqia nuk e lejoi zhvarrosjen e tij, dhe pėrgjigja ishte (afėrsisht) kėshtu: “Ndonėse ėshtė me origjinė shqiptare, ai ėshtė mė turk se ne turqit, pėrveē 55 veprave qė ka shkruar pėr ne, ai ka bėrė edhe “Fjalorin Enciklopedik Turk”, pra na ka mėsuar tė flasim turqisht”. Pashko Vasa (zėdhėnės i borgjezisė), ishte prej vetiu antifeudal dhe kundėr despotizmit. Historia e kohėve tė fundit kishte provuar se, vendi ynė nuk mund tė arrinte ēlirimin pėr tė cilin aspironte, nėn njė udhėheqje feudale.

Mbi pėrpjekjet e Bushatlinjve dhe tė Ali Pashė Tepelenės, Pashko Vasa shkruan se: “Ata kishin “guxuar” tė “synonin” shndėrrime me rėndėsi tė madhe, por rivaliteti qė ishte shfaqur midis tyre, i solli deri nė humbje, ata ishin bėrė tiranė dhe e administronin vendin me njė despotizėm tė shfrenuar dhe pikėrisht pėr kėtė arsye, populi i braktisi kur Sulltani i ndėshkoi”. Kėto fakte historike i kemi trajtuar edhe nė shkrime tė tjera por reagimi nė shtyp, nga ana e simpatizantėve tė pashallėqeve ka qenė i ashpėr... “Historia nuk duhet tė “ndėshkohet” me antihistori” (M.B). Citimi i Pashko Vasės ėshtė mjaft sinjifikativ dhe koha eka vėrtetuar “katėrcipėrisht”. Mjafton t’i referohemi Ali Pashė Tepelenės dhe veprave tė tij mizore, mbi suliotėt e Ēamėrisė dhe mbi himariotėt. Nuk mund tė ketė akt mė tė turpshėm dhe mė ēnjerėzor se sa vrasja e 705 shqiptarėve, tė cilėt mbasi i ishin dorėzuar nė besė, bashkė me armėt e tyre, ai i theri si bagėtinė!... Pėr tė gjithė kohėn qė “pashėroi” ky kriminel, vendosi taksa tė dyfishta mbi popullsinė duke “sfiduar” edhe sulltanėt turq!... Me taksa tė rėnda dhe me grabitje nė fushatat e tij tė turpshme, Pashai i Janinės u bė njė nga njerėzit mė tė pasur tė Perandorisė Osmane. Veprat e turpshme dhe tė shėmtuara tė Ali Pashait, i ka pėrshkruar me mjaft korrektėsi historiani i shquar (dhe i paanshėm), Tajar Zavalani nė historinė e tij: “Historia e Shqipėrisė”, bot. i vitit 1998. Zavalani e konsideron Ali Pashė Tepelenėn si kriminel tipik i shekujve XVIII-XIX. Dhe duke bėrė analogji me Gjergj Kastriotin, konstaton:

“Shikoni sa poshtė kishte rėnė morali i shqiptarėve gjatė tre shekujve tė pushtimit osman!...” Nuk e di nėse i njeh kėto fakte Abdi Baleta?... Tė dy pashallarėt e lartpėrmendur qė citon Pashko Vasa, i lanė tokat njėri nė Stamboll dhe tjetri nė Cetinė, si dėshmi e mercerarizmit dhe padrejtėsive qė u “joshi” karrierizmi dhe despotizmi.

Ata, tė cilėt nuk i “preferojnė” kėto fakte historike, mundohen ti quajnė si “shpifje” tė komunizmit! Kėta, pa dyshim, edhe Pashko Vasėn do ta konsiderojnė si njė “bashkėpunėtor” i komunizmit, ndonėse komunizmi nė atė kohė nuk ekzistonte, asnuk njihej si “nocion”... Si anėtar i Komitetit tė Stambollit, Pashko Vasa bashkė me Sami Frashėrin, patėn shkruar “Memorandumin” qė iu drejtua Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Austro-Hungarisė nė tetor 1878. Nė kėtė dokument dhe nė relacionin e po atij viti, janė parashtruar qartė kėrkesat kryesore tė “Lidhjes sė Prizrenit” dhe aspiratat e popullit shqiptar tė asaj kohe: “Shqiptarėt janė tė vendosur t’i kėpusin tė gjitha lidhjet qė i bashkojnė me Turqinė”, - thuhet nė Memorandum. “Ata kėrkojnė njė administratė tė veēantė, qė t’u pėrgjigjet mė shumė nevojave dhe traditave tė tyre. Shqiptarėt kėrkojnė tė drejtėn tė hyjnė nė gjirin e familjes sė madhe Europiane e sė cilės i pėrkasin”. Mendoj se kėtu ka vend pėr aludim: “Cilit shekull i pėrkasin ata “shqipfolėsa” qė ēdo ditė “vjellin” helm kundėr Europės sė qytetėruar?... Vallė a do ta ketė lexuar kėtė “Memorandum” Abdi Baleta?... Me siguri, sipas logjikės sė “shėndetėshme” tė Baletės, edhe i Madhi Pashko Vasa, i cili Europėn e konsideronte si shtėpinė tonė tė pėrbashkėt, duhet tė ketė qenė “Katoliko-Centrist” ose “agjent” i Vatikanit, si Nanė Tereza, apo si “Elektropensionisti” M. Bregu!... Kėto dokumenta, si dhe Proklamata e “Komitetit tė Stambollės” e majit 1878, ku ėshtė dora e Pashko Vasės, shtronin dhe ēėshtje tė tjera me rėndėsi: “dėshirėn pėr tė jetuar nė paqe e miqėsi me fqinjėt”, vendosmėrinė pėr tė “mbrojtur me kėmbėngulje ēdo gjė qė ėshtė e jona”. Aty lexojmė: Ēdo kryetar qė do tė vepronte pėr tė cėnuar ose pėr tė ndryshuar ndjenjat kombėtare, do tė pėsonte fatin e Abdulla Pashės, dhe tė tjerėve qė u vranė tok me Mehmet Ali Pashėn. “Pėrsėri vlen t’i kujtojmė Abdisė / nga fryjnė erėrat e tradhėtisė!...” (M.B).

Mbi bazėn e kėsaj pune tė madhe dhe veprimtarie patriotike, u hartua traktati i tij i famshėm: “E vėrteta mbi Shqipėrinė dhe shqiptarėt”. Kjo vepėr, vėrtetė madhore dhe me sens tė theksuar patriotik, e shkruar nė frėngjisht, u pėrkthye nė tė njėjtėn kohė edhe nė turqisht e gjermanisht. Dhe, natyrisht kjo kishte vlera tė veēanta pėr tė zgjuar ndėrgjegjen e fuqive europiane, dhe pėr tė dėshmuar para botės se shqiptarėt, ndonėse nėn pushtimin e egėr osman, janė njė nacionalitet Iliro-Alban dhe ndėr mė tė vjetrit nė Kontinentin Europian. Nė tė njėjtėn kohė, kjo vepėr vinte si njė goditje e rrufeshme mbi kokat “boshe” tė atyre pseudo-shqiptarėve “kolaboracionistė”, tė cilėve, gradat dhe ofiqet (qė ju “dhuroi” pushtuesi), kaq shumė ia kishin errėsuar arsyen, saqė e quanin veten “turq” dhe Shqipėrinė “Turqi e vogėl”!...

“A ka dhimbje mė tė madhe, kur (me keqardhje) konstaton, se truri dhe zemra e shqiptarėve mė tė shquar, vihej nė “efiēencė” dhe “konsumohej” mė shumė nė shėrbim tė tė tjerėve se sa nė shėrbim tė Atdheut, dhe kjo, jo aq nga dėshira, por mė shumė nga rrethanat, vėrtetė “jemi popull fatkeq”. (M.B). Gjithsesi gjatė gjithė veprimtarisė sė Pashko Vasės, ajo qė tė bie nė sy ėshtė dėshira e tij e zjarrtė pėr ta parė Shqipėrinė tė lirė dhe tė pėrparuar, ose siē e thoshte ai vetė, - Zonjė.

Vlen t’i kujtojmė lexuesit se, Pashko Vasa, bashkė me Zef Jubanin, nė vitin 1862, morėn pjesė aktive nė organizimin e njė kryengritje nė Mirditė, kundėr autoriteteve pushtuese osmane. Por, edhe kohėn e lirė tė jetės sė tij politike e shfrytėzoi edhe si njeri i pendės. Kėshtu shkroi frėngjisht librat: “Bosnja dhe Hercegovina gjatė misionit tė Xhevdet Efendiut”, (1865), dhe “Skicė historike mbi Malin e Zi, sipas traditave tė Shqipėrisė”, (1872). Veprimtarinė patriotike e zhvilloi sidomos nė Stambollė, ku u njoh me Kostandin Kristoforidhin dhe Hasan Tasinin etj. Pashko Vasa ishte njohės dhe zotėrues i disa gjuhėve tė huaja. Si njeri me pėrgatitje tė shėndosha, historike, gjuhėsore e letrare, ishte njohės i posaēėm i popujve tė Ballkanit e tė Lindjes. Pėrveē italishtes, frėngjishtes, anglishtes, nė tė cilat shkroi disa vepra, ai njihte gjuhėt klasike - greqisht, latinisht, njihte mirė sllavishten, turqishten dhe arabishten.

Nuk gabojmė aspak nėse e klasifikojmė njėrin ndėr intelektualėt mė tė mėdhenj tė kohės sė tij. Ai ka shkruar edhe Romanin “Bardha e Temalit” (1890), “Gramatika e shqipes”, pėr tė huaj (1878), vjershėn e famshme “O moj Shqypni”, (1880).

Si pėrfundim: Pashko Vasa, mbetet njėri ndėr viganėt e letrave shqipe, dhe ndėr mė tė shquarit e “Rilindjes Kombėtare”.

Mark Bregu

 

Pėrse Kosova nxit “lakminė” e tė tjerėve?...

Shkaktar pėr kėtė shkrim u bė puna e madhe studimore e inxhinierit tė shquar tė gjeologjisė, zotit Vasfi Duka, i cili, pėrmes punės sė tij shumė tė vlefshme shkencore, njė meritė tė veēantė dhe tepėr tė lavdėrueshme ka, nė sensin patriotik. Pėrkushtimi i shkencėtarit nė njohjen dhe evidentimin e vlerave tė nėntokės etnike, merr vlera (gjithnjė nė rritje) nė sensibilizimin e tė gjitha shtresave, pse jo edhe tė qeverisė dhe pushtetarėve. Nuk e kam ndėrmend tė hyj nė hollėsitė teknike qė parashtron inxhinieri shkencėtar, sepse nuk ėshtė pjesė e njohjes sime. E pėrbashkėta me zotin Duka ėshtė dashuria dhe dhimbja pėr ēdo pėllėmbė tė truallit tonė Arbėror, qė nė rrjedhėn e shekujve u bė “pre” e “ujqėrve” tė largėt dhe tė afėrt. Ėshtė pikėrisht kjo pasuri (e padukshme) qė ngjall zilinė dhe lakminė e tė pangopurve pėr tė na “gllabėruar”. Gjithsesi, pėr ta bėrė sa mė konkrete dhe tė prekėshme idenė tonė, duhet kaluar nė retrospektivė, nė thellėsitė e shekujve. Dhe pikėrisht nė periudhėn e pushtimit osman.

Bazuar nė kumtesėn e historianit Vasif, (sipas autorit S. Rizaj) Ref. “Kosova gjatė shekujve XV, XVI dhe XVII”, mėsojmė se nė truallin e shtetit osman, qė nė kohėn e pushtimit tė osmanllinjve, ishin nė qarkullim monedhat e argjendta (dir helmer) tė shteteve vijuese: Indisė, Persisė, Irakut, mandej tė Evropės, para sė gjithash tė Bizantit dhe tė Venedikut. Mirėpo, pikėrisht nė kohėn e themeluesit tė shtetit osman, shkruan historiani Vasif, farkėtohej monedha e parė osmane e argjendtė “akēa”.

Nga ana tjetėr, shkrimtari Ismail Galip, periudhės sė sundimit osman i vesh edhe farkėtimin e monedhės sė bakrit (mangir). Por, monedha mė e lashtė e ruajtur osmane e argjendit, e farkėtuar nė Brusė, daton nė vitin 1326. Kjo “akēe” mban emrin e sunduesit Orhan. Pėr t’u dalluar prej “akēeve” tė tjera tė sundimtarėve mongolė, kjo u quajt “akēe- i osmani”.

Selimi II dhe Murati III, ai pohon se nė Kratovė kanė farkėtuar para tė argjendta (akēe), Sulltan Bajaziti II dhe Selimi I. Sulltan Sulejman Ligjvėnėsi, ka farkėtuar para tė argjendta dhe tė arta, kurse i biri i tij, Selimi II, nė vitin 1567 ka farkėtuar para tė argjendta. Kosova dhe nė pėrgjithėsi tokat e Arbėrisė ishin tepėr tė “pėlleshme” nė shumė lloje mineralesh (xeherorė).

Tashmė ėshtė provuar se monedha e parė osmane e artė ka filluar tė farkėtohej prej kohės sė Sulltan Mehmetit II Fatihut. Mirėpo edhe pas farkėtimit tė monedhės sė artė osmane, tė quajtur “Sulltani”, ishte e ndaluar tė tejkalohej vlera e dukatit Venedikas. Monedha e parė e artė ishte ekuivalente me monedhėn e artė tė Venedikut. Nė kohėn e pushtimit osman, farkėtimi imonedhave nuk kufizohej vetėm nė farkėtoren e sulltanit nė Stambollė. Pėrkundrazi, gati tė gjitha xeherorėve tė argjendit nė Rumeli, nė Anadoll dhe nė Afrikėn Veriore u ishte lejuar tė fabrikonin para tė veta. Qė janė farkėtuar shumė para osmane nga argjendi i xeherorėve tė Kosovės nė vėnė nė dijeni thėniet e Benedikt Kuripeshioit, i cili nė vitin 1580 ka udhėtuar nėpėr Vuēiternė, Prishtinė dhe Novobėrdė. Ai thotė: “Toka jep shumė argjend, kėshtu qė Sulltani, tė gjitha paratė e veta i farkėton prej argjendit. Njė ferman i vitit 1582 na vė nė dijeni se nė Shkup gjendet njė farkėtore aktive parash. Legati Venedikas i shek. XVI (1575), Jakov Saranēe, ka shkruar se ndėrmjet Shkupit e Qystendilit nė vendin grachova (Kratova), gjendet farktorja e monedhave. Xehja e arit dhe e argjendit merret nė rrethinėn e Kratovės. Udhė pėrshkruesi i njohur turk, Evlia Ēelebiu, kur nė fillim tė dekadės sė shtatė tė shekullit XVII vizitoi disa vise, veē tė tjerash, shėnoi: “Nė Novobėrdė, nė kohėn e sundimit tė Sulltan Muratit IV, punonte njė farkėtore. Ekzistojnė akēe argjendi tė pastėr. Duket plotėsisht e sigurtė se nė shekullin XIX farkėtoret e monedhave nė brendi tė Gadishullit Ballkanik nuk punonin, sepse nė njė ferman tė Sulltan Mahmutit II (1822) ėshtė kumtuar se hebreu Avram Arid ėshtė autorizuar tė blejė ar e argjend nė rrethinėn e xeherorėve perandorakė nė trevat e Manastirit e tė Prelepit, pėr funksionim tė rregullt tė farkėtoreve perandorake.

Kemi shembuj mjaft tė trishtueshėm, kur pushtuesit dėrgonin kolonė nė xeherorėt, pėr tė mėsuar artin e pėrpunimit dhe mbasi ata ishin specializuar pėr disa vjet, i asgjėsonin mjeshtrat e tyre duke i masakruar nė mėnyrėn mė barbare. Kjo nuk ka ndodhur vetėm gjatė pushtimit osman, por edhe gjatė pushtimeve tė tjera.

Pasuritė nėntokėsore tė tevės sė Kosovės dhe tė trevave tė tjera me popullsi shqiptare, kanė qenė kurdoherė nė “shėnjestrėn” e pushtuesve. Minierat e Trepēes, nė zonėn e Mitrovicės pėrbėjnė njė problem kyē, nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje rajonale dhe ėshtė ky shkaku qė serbėt insistojnė me ēdo mėnyrė tė ndajnė Mitrovicėn nga pjesa tjetėr e Kosovės. Zgjidhja e kėtij problemi madhor do durim dhe maturi nga ana e Qeverisė sė Kosovės.

Ajo, nė bashkėpunim tė ngushtė me organizmat ndėrkombėtare, duhet tė gjejė rrugėt mė adeguate qė me forma demokratike dhe jashtė ēdo forme dhune, tė shkojė drejt realizimit tė qėllimit final - Pavarėsisė. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė “sfidojė” politikėn e pushtuesve shekullorė, dhe do tė rikthejė tė gjitha vlerat morale, politike duke u bėrė zotėruese e tė gjitha atyre resurseve nėntokėsore, mbitokėsore, tė cilat vetė Zoti ia dhuroi me bujari. Urojmė qė shekulli i ri qė sapo kemi hyrė, tė jetė njė ogur i mbarė pėr tė gjithė shqiptarėt, kudo qė janė, dhe njė garanci pė r triumfin e tė drejtave tė tyre. forcat Euro-Atlantike e dhanė provėn e forcės, kosovarėt duhet tė japin provėn e qytetarisė e tolerancės, pa lejuar asnjė abuzim ndaj tė drejtave tė tyre legjitime.

Mark Bregu

 

Tradhėtia e pabesia (greke)

-Po botojmė njė material tepėr sekret, tė vitit 1929, nxjerrė nga dosaj 89/L/12 e sigurimit tė shtetit shqiptar-

Egoisma tepėr e shpalueme (shvillueme), moraliteti i rrėzuėm, bija tė karakterit tė dobėt, vese tė ē’do populli apostat, kan ken dhe jan shkaket e thellė dhe tė vetėm qi na kan pengue m’u konsolidue si Shtet, m’u qeveris normalisht e me shkue pėrpara. Jan kėto vese qi e bėnė Essad Pashėn me fal t’huajvet dy tė tretat e Shqipnis politike qi, me lejen e tyne, me sundue ay nė tė tretėn e mbetun me nji flamur sui generis, me yll. Jan ato vese qi kan pas shtye Mufid Begun me i fal Vlonėn me hinterland Italis e me njoft protektoratėn e saj mbi Shqipni. Jan ato vese qi bėnė Muhamedanėt nė kohėn e pushtimeve tė huaja m’u ba spiunė e mercenarė tė tyne. Po ato vese jan qi kan ba Ahmed Matin me ipotekue (vefa) dhe kolonizue Shqipnin nėr hnaj qi, me lejen e tyne, me vue nėkrye nji qylaf tė art me xhufkė dhe nė kambė ēisme tė bardha me shirita. Jan ato vese q’i bėjnė Muslimanėt intelektualė m’u shėrbye si mercenarė e zabita kėtyne situatave nefaste pėr nji rogė tė shkretė. Jan po ato vese q’e bėjn popullin e vogėl Muhamedan m’u ba veglė e tyne pėr t’i prue nė fuqi e pastaj gjindarmė pėr tri korona ditėn. Sicili kujdeset pėrlėkurėn e vet; ky ėsht i vetmi ideal, u japim rasat tė huajvet me na quajt lėkurė-kuq tė Europės, me na trajtue si indianė e afrikanė e me na vue kah nji Mbret mbikrye si Mbretnit e Hindit e tė Marokos.

Shumė nesh i attribuojn shkaket e ktyne mjerive propagandavet tė huaja; kjo s’ėsht e drejtė; tė huajt bajn punėn e vet; propagandat bahen dhe gjetkė; por nuk gjejn truall tė favorshim; kush punon pėr vete s’ka faj; kush punon kundėr vetes a faj. Tė huajt bajn propagandė dhe kanė tė drejtė; ne pse i dėgjojm? dhe i digjojm, tue dit qi na damtojn.

Dikush ka akuzue dhe elementin e Krishten qi kinse (gjoja) ka kontribue nė kėto mjeri; nji proverb populluer thotė “shtėpi pa tė ligė s’ka”; nė nji popull, sa do me karakter tė fort, munt tė ndodhen dhe persona tė dobėt, por nji popull, pėr m’u gjykue, nuk duhet gjykue tue marr shėmbull persona tė caktuem qi formojn eksepsion, por tue marrė nėr sy popullin tė tan si grumbull (en masse). Si grumbull, pra, elementi i Krishten i ka urrye kėto situata funeste e regjime Turke, pėrveē - siē thamė - disa personave tė caktuėm; por edhe prej ktyne, disa nuk kemi tė drejtė me i akuzue, si Kason, Papadopullin, Boxhorin etj., se kėta nuk punuan kundėr ndėrgjegjes sė tyne; vetėm taktikėn ndėrruan; passi s’e muarr dot kalan ball pėr ball, kėrkojn me e marr kah brenda; ata nuk pushuan sė punuari pėr idealin e tyne; pas fuqis ndihin alleatėt e tyne Muhamedanė pėr shkatrrimin ma tė shpejtė. Kurse elementi Musliman, nji pjes e madhe i ka pėrkrah regjimet e tillė dhe nji pjesė prapė e madhe i ka tolerue. Kqyrni, brenda nė Shqipni kush e ka fuqin armate n’dorė?, a s’e kan Muslimanėt?, pse s’ia kthejn? Shikoni, jasht ndėr Koloni: n’Amerikė, Muslimanėt e pėrkrahėn regjimin e tashm, tė Krishtenėt e luftuan; nė Misir, Muslimanėt indifferent, tė Krishtenėt protestuan; nė Rumani, Muslimanėt s’u ndjenė, tė Krishtenėt nxuar za kundėr regjimit; nė Paris, punėtorėt Muslimanė s’u ndjenė, tė Krishtenėt formuan Shoqni e muar pjesė aktive nė luftė; nė Paris prapė, studentėt e Krishtenė u lidhė e u hodhė nė luftė, studentat Muslimanė pėrkundrazi; nė kryeqytetin e Francės liberale, nė mes tė Europės sė qytetnuėme, nė djepin e rivolucioneve pėr liri, djelm tė rij, studenta universiteti, shpres’ e nesėrme e atdheut, nė vend qi tė bahen apostuj tė liris e indipendencės, iniciatorė tė naltsimit moral pėr vendin e vet, pėrulen e bahen vegla tė Qeveris trathtore e tiranike pėr 500 franga mitė nė muaj qi marrin me anėn e Legatės sė Parisit prej parevet qi dėrgon Mussolini, pėr me formue nji kundėr-Shoqni tė pagzueme “Zemra Shqiptare” me qėllim tė mbytin zanin e liris tė kollegvet tė tyne tė Krishtenė! o tempora o mores! dhe guxojn me pėrdor emnin Zemra Shqiptare e nuk e emnuan Xhepi Shqiptar se do t’ishin tė sinqertė, tė pakėn.

Populi i Krishten e urren, pra, dhe urrejėn e ka shfaq kur dhe ku ka pas liri me e shfaq. Katolikėt, bilė, muarr dhe armėt, derdhė gjakun me lėvizmėn e Dukagjinit e tė Pukės; u sakrifikuan pa masė. Nuk duhet pritun ma tepėr prej pakicės Kristiane; kjo si pakicė, dhe me pas mjetet e fuqin sa pėr kundėr Ahmetit nuk mundet e nuk duhet me marr iniciativė, tue drasht se mos shumica Muslimane, pa pėrjashtim, bashkohen e tanė me Ahmetin e i hipėn sipėr; kjo frikė nuk ėshtė fantastike; kemi precedente; nė lėvizmėn e Nėntorit 1926 e pėsoj Dukagjini; Tre bajrakėt e Postripės, ndonėse kundėrshtare e Ahmetit dhe partizane e Xhemal Bushatit, le qi s’morri pjesė por iktheu dhe pushkėn Dukagjinit prapa krahvet.

Qartaz, pra, risulton se elementi i Krishten e ka urrye e kundėrshtue regjimin e tashm e shokėt e tij, e se elementi Musliman i ka pėrkrahė e tolerue dhe se, me pėrkrahjen e tolerimin e tij, ka kontribue nė trathtinė e dytė kundėr atdheut.

Ėsht trathtue Essadi, Mufidi, Ahmeti; shum bukur; po me ē’fuqi kan ardh nė pushtet e kush i ka mbajt?, ku jan mbėshtet?, ē’janė ushtria e oficerat sod, a s’jan Muhamedanė 90%; Kėta e mbajn, kėta po tė duan pėr nji minutė e kapin gjall; pse s’e bajn? Pa e ndrroni kėtė ushtri me nji tjetėr 90% tė Krishtenė, kishit me pa qi as Essadi, as Mufidi, as Ahmeti s’kishin qėndrue dot nji orė.

 

Pabesia e dytė

Nji observator superficial po tė vizitonte Shqipnin pas armėpushimit tė luftės sė madhe djeri nė vitin 1922, pa dyshim, kishte me konstatue nji enthusiasm tė math qi nuk do tė vėnitej kurrė; thamė superficial se po tė ish i thell nuk do tė binte nė kėtė gabim.

Posa qi u caktuan kufit, u njoh Shqipnia si Shtet indipendent, u pranua nė Ligėn e Kombvet, anthusiasmi u shua si flaka e kashtės; u duk qi s’kishte rėnjė tė thella; qe fiktive e pėr pak kohė sa tė hidhej lumi, sa tė shdukej reziku i coptimit midis Shteteve tė Krishtenė; tė ishin Muslimanė Shtetet fqij, indipendenca e Shqipnis as nuk do tė pėrmėndej; enthusiasmi ish nji kapitulatė e ndėrgjegjevet, nji transaksion i ndjenjavet me nevojėn. Passi u sigurua pozita internacionale e Shqipnis, filloj dasia, filloj grindja midis partivet; e vėrteta ish qi nuk luftonin partit, por nėn maskėn e partivet luftonin plagėt e vėrteta, shkaqet e thellė tė mjerivet. Egoismi, ambicioni personal u ngjallėn; dhe ma e keqja, se nėn maskėn e partivet ndizej lufta midis elementavet fetarė. Muslimanėt u suall si Muslimanė e jo si patriotė; tue dit se me sa mundime u realizua krijimi i Shtetit, bashkimi administrativ i Shqipnis dhe tue dit se sa na kushtuan propagandat e huaja, nė vend qi tė jepnin, qysh nė fillim, prova tėmira pėr possibilitetin e nji bashkjetimi armonik e tė rėzonin, me sjelljen e tyne tė bukur, propagandat e huaja, e ēdo konception tė kundėrt qi ish formue midis pesimistave e drojashvet (hesitant), pėrkundrazi, me tendencat e tyne hegjemonike e me luftėn e mbuluėme, dinake e perfide kundėr tė Krishtenvet, i vėrtetuan dhe u bėnė alleatėt e tė huajvet.

Sikur dihet, nė 9 Prefektura dahet Shteti Shqiptar administrativisht; prej kėtyne vetėm dy kan shumicė tė Krishtenė: Shkodra e Gjinokastra. Muslimanėt Qeveritarė e intellektualė nuk e duronin dot kėtė situatė; pėr shumė arėsye dhe veēaz pėr arsye elektorale, shumica e Krishtenė nė kto dy Prefektura duhej m’u ba pakicė, ose tė paktėn, shumicė e vogėl; ēa bajn pra? Nė 1922, me dekret ligjė, shkėpusin prej Shkodrės krahinėn fjesht katolike Nikaj e Mėrtur, kundėr dėshirit tė popullit, dhe ia ngjitin administrativisht Prefekturės Muslimane tė Kosovės; prapė me dekret ligjė i shkėpusin Shkodrės krahinat fjesht katolike, Kthellė, Baz, Beskash e Selitė dhe i lidhin administrativisht me Prefekturėn Muslimane tė Dibrės. Kėshtu, pra, shumica Katolike nuk bahet vėrtetė pakicė por kufizohet mjaft. Mbas informatave tė mbrame Ahmeti - pėr plotsimin e programit nacionalist! - mendohet me i shkėput Shkodrės dhe Mirditėn pėr t’a lidhė me Dibrė: nė kėtė rasė, shumica Katolike mundet m’u ba pakicė ose barabar. Mė 1922, prapė, me dekret ligjė shkėpusin krahinėn fjesht Ortodokse tė Himarės prej Gjinokastrės dhe e lidhin me Prefekturėn e Vlonės, kundėr protestimevet tė Himarjotvet; prapė me dekret ligjė, shkėpusin Gjinokastrės krahinėn thuse fjesht Ortodokse tė Leskovikut dhe e lidhin me Korēė. Kėshtu pra, shumica Ortodokse nė Pref. e Gjinokastrės arrit m’u ba shumicė e vogėl ose barabar. Kėto bahen n’emėn tė vllaznis.

Muslimanėt me fuqin e shumicės e me dinakri mundėn me marr frenat e Shtetit e m’u organizue si Qeveri. Tė Krishtenėt, si pakicė kah nji anė e viktima tė sinqeritetit kah ana tjetėr, nuk mundėn, me sigurue as vėndin q’u pėrkiste proporcionalisht nė maqinėn Shtetnore. Pėr tė projtur interesat e tyne dhe tė drejtat e veēanta, nuk kishin donji organizatė veē asaj sė Kishės. Muslimanėt, tue pa se organizata Kishtare e udhėhequn mirė do tė formonte forcė t’aftė Kristiane dhe se, nė kėtė rasė, kishin me pasė pengim nė qėllimet e tyne satanike e perfide t’hegjemonis e tė ndrydhjes, u pėrveshėn dinakrisht me e shkallmue e me e dobsue; kėllasin do tė Krishtenė (ortodoksė) vegla tė tyne nėn pretekstin e patriotismit, tė cilėt, tė ndihun prej ushtarvet, rėmbejn do Kishė nė Korēė e Vlonė dhe i destinojn kinse (gjoja) si Kishė tė Shqiptarvet me gjuhė fetare Shqipen. Ma von, me anėn e veglavet tė tyne tė Krishtenė provokuan Kongresin Kishtar tė Beratit dhe ftuan popullin Ortodoks me sgjedh delegatėt; populli refuzoj; delegatėt u sgjodhėn, prej Bashkive muhamedane nė shumicė, nėn pressionin e Qeveris Muhamedane dhe dėrgohen nė Berat. Votohet Statuti i Kishės Shqiptare Ortodokse dhe sgjidhet kryesia provisore e Kishės; tė gjitha kto bahen kundėr dėshirės sė popullit tė interesuėm. Kėshtu krijohet nji situatė ibridike, nji regjim kishtar doē; Kisha disorganizohet, dobsohet, profanohet; grindja midis Ortodoksėvet futet, qėllimi satanik i Muhamedanvet kryhet me sukses. Ēėshtja e Kishės Ortodokse qėndron e varun; Sinodi s’formohet dot; naturisht ka me mbetė e varun djeri sa elementi Ortodoks nuk e njeh ktė status quo doēe dhe nuk lihet i lir me vendue punėt e Kishės sė vet; dhe duhet me mbajt kėtė qėndrim djeri nė fund se ashtu ia don nderi e interesi; nuk duhet me i dhanė leje kurkujt me i regullue punėt e Kishėsku vetėm ay do tė falet. Populli Ortodoks duhet me i dhan ma tepėr rėndsi ēėshtjes kompetencės se sa essencės; le ta sgidhė vetė, ani dhe keq; tė mnos kriohet precedent.

U bėnė tentativė dhe kundėr kishės Katolike por pa sukses se s’u gjetnė vegla: elementi Katolik u ndoth i lidhun top reth Kishės dhe nuk e la Kishėn t’i profanohet prej ndėrhyrjes sė apostatvet. Kėshtu qi kta tė fundit u kufizuan vetėm nė nji komplot kundėr jetės sė Monsignor Mjedės, po dhe kėtė pa sukses.

Pretendojn Muslimanėt, nėn pretekstin e interesavet Kombtare, tė pėrzihen nė punėt e Kishės; kurse pėr Xhamin e tyne nuk i pėrmendin intersat Kombtare; asnji riformė; Arabishtja vazhdon si gjuhė fetare; asnji fjalė Shqip s’digjohet nė xhami; thonė se Kurani s’pėrkthehet; po Mustafa Qemali pse e pėrktheu Turqisht? Kapela nuk guxojn me vue, se prishet dini; sa vijn prej Europe e Amerike, posa dalin nė skelė Shqiptare, u presin strehėn, i bajn synet; as prejudicet ma qesharake nuk kan guxue me poshtnue, e me gjithkėtė guxojn me ba fjalė pėr Shqipni Europiane pėr oksidentalism, pėr unifikim Kombtar; Sublimin e lirin e gruės Muslimane nuk ua ka qejfi ndonėse e dijn fare mirė qi gruja e lirė ėsht faktori kryesuer i qytetnimit dhe i forcės sė nji populli. Na nuk duam m’u pėrzi nė punėt e tyne, ndonėse kemi tė drejtė se interesohemi - jo pėr ta - po pėr fatin e Kombit, por duam t’u japim me kuptue qi s’kan sy e faqe me fol pėr interesa kombtare, se, po t’u dhimbej kombi e atdheu, duhej tė jepnin shėmbulla e prova jo me fjalė po me punė.

Nuk jan, pra, interesat kombtare q’i shtyjn por qėllime tė fshehta; inderesat kombtare jan pretekst; dobsimi i Krishtenimit dhe hegjemonia e tyne e plotė ėsht qėllim i vėrtet. Nuk duan, thonė, qi Kisha Ortodokse tė dipendojė prej Patrikanės e tė emnojė ajo Metropolitėt se kjo punė nuk ėsht n’interes tė Shtetit; shum bukur, argumenti i arsyėshėm deri nė nji pikė; themi deri nė nji pikė se Shteti Shqiptar ėsht de facto Muhamedan, sod bilė dhe de jure; me gjithė ktė, na e pranojm si krejt t’arsyėshėm dhe themi qi Metropolitėt tė mos i emnojė Patrikana, por, kah ana tjetėr, as Kryemyftiu i Tiranės se ahere, pa aspak dyshim, kishte me kėn qint pėr qint ma mirė Patriarkana. Nuk e doni kishėn Ortodokse vegėl tė Patrikanės; shum bukur, as na s’e duam; jemi d’akord nė parim po ndryshojm nė qėllime; na e duam autoqefale kishėn pėr interes kombtar; ju e doni me e shkėput prej Patrikanės, pėr me e ba veglė tė Qeveris Muhamedane tė Tiranės. Vini re pse s’formohet Sinodi?, ndonėse nji pjesė e fajit e kan kallojerėt dizertorė qi kryesojn sod administratėn e Kishės, por fajin kryesuėr e ka Qeveria Muhamedane e Tiranės, e cila pretendon me pas veto n’emnimin e Metropolitvet e me imponue shokėt e Visar Xhuvanit, me qėllim shkatrimi e poshtnimi i Kishės. E tė gjitha kėto bahen n’emėn tė vllaznis.

Nė ndarjen e pozitavet administrative elementi i Krishten ka dalė gjithmonė i damtuėm; kurrė, as nė kohėn ma tė favorshme, s’e ka arritun proporcionin q’i pėrket. Mbi kėtė pikė jan ba biseda herė pas here midis tė Krishtenvet e Muhamedanvet, kėta tė fundit justifikohen, tue than se nė emnimin e nėpunsavet nuk duhet vue roe feja por zotsia; ndonse ky parim s’na duket fare i drejt, e pranojm pėr nji minutė; por pyesim; si dreqin vetėm Muhamedanėt paskan zotsi e tė Krishtenėt jo?, na pėrgjigjen po se dijn muamelė; prapė pyesim: kush gjykon mbi zotsin i pazotsin e nėpunsavet?, na pėrgjigjen: superiori; pyesim: kush bahet superior?, pėrgjigjen: ay qi ka taraf, forcė, pra puna mbetet te forca, gjykon forca, kto bahen n’emėn tė vllaznis.

Nėn regjimin e sodm numuri i nėpunsavet tė Krishtenė ka sbritun djeri 10% po dhe kėta tė sgjedhun me prokė midis personavet tė dobėt moralisht, vegla tė verbėra. Ahmeti ka emnue dhe kryeministėr tė krishten; kjo ėsht nji pėrbuzje pėr popullin Kristian; kryeministri n’emėn ėsht nji sekretar i Beut; asnji kompetencė s’ka; Ahmeti e do pėr vegėl se, me anėn e tij, shtyp ma mirė Kaurėt; pylli nuk do tė mbarohej kurrė sė preri, po tė mos kish dhan bisht sėpatės.

Me rastin e emnimit tė Panteli Vangjelit e ma von tė Z. Fanolit si kryeministra, nji prej politikanvet eminentė Muslimanė mė ka than kto: “elementi i Krishten arriti maximum-in e realizimit tė tė drejtavet, dhe bilė, e kaloj, passi nė nji Shtet me shumicė Muslimane, Qeveria jepet nė duar tė Krishtenė”; tue e falenderue pėr nderimin, iu pėrgjegja kėshtu: “ju keni tė drejtė, por ēa me i ba popullit tė Krishten qi ka nji koncepsion ėt ndryshm tė Qeveris; ay pėr Qeveri nuk kupton kryeministrin as kabinetin e gjith; ay, pėr Qeveri kupton apparatin administrativ tė tan dhe nė kėtė apparat kėrkon me pas pjesėn q’i pėrket”.

Katundet e Vakėfeve: Trebiskė, Treskė, Statobėrdhė, Katund, Graboskė e tjerė, dhe tė Kolonjės: Shtikė e Bezhan, si dhe nė Kurvelesh: Shėrpėzi, jan do djeg e do grabit prej Muslimanvet me tolerim tė Qeveris; banorėt e tyne vashdojn tė jenė emigranta nė Korēė, Pėrmet e gjetkė; pronjat e tyne private e komunale jan zaptue prej Muslimanvet tė katundevet rotull me tolerim tė Qeveris; nuk e quajn veten tė sigurt me kthye nė katundet e veta; kan pas lyp prej Qeveris sė Iliaz Vrionit disa lehtėsime e garanti, si garanti kan pas lyp kėtė qi tė vendohen nė krahinat e tyne Potė-Komanda Gjindarmėrie me gjindarm tė Krishtenė dhe leje pėr banorėt me mbajt armė; Qeveria nuk e pranoj, tue u justifikue se gjindarmėt e Shtetit s’jan tė Krishtenė e Muhamedanė por Shqiptar vllazėn dhe organė tė ndershim tė qetsis publike; sa pėr armė nuk mundet me ba pėrjashtime; e vėrteta ish qi Qeveris ia kish qejfi me ngel shkretė kto katunde e dal ka dal m’u zaptue prej katundarvet Muslimanė rotull, sikundėr ngjau vėrtet. Invokimi i vllaznis pėr atė qi ėsht nė fuqi ėsht mjeti ma i mirė pėr mrritjen e qėllimit dhe mėnyra ma e sigurtė pėr me vue prak ankimevet.

Mundet me na objektue kush se dhe tė Krishtenėt u suall po ashtu ndaj Muslimanvet: ėsht e vėrtetė, me ndryshim qi tė Krishtenėt i bėnė nėn nji flamur me kryq e passi u ramė mė qafė pėr t’i bashkue me pahir nė vathėn Shqiptare kua ta s’donin me hye se u ish mbush mendja qi Muhamedanėt jan Turq e me Turq s’bahet Shqipni; kurse Muhamedanėt i bėnė nėn hien e flamurit Kombtar e simbolit tė vllaznimit; kėta, kurse donin me marr gjaqet duhej me ardhė me flamur me Hanėzė, ahere do tė ishin nė regull, tė pakėn, nė formė, se nė essencė jo; e nuk ėsht n’interes tė tyne me hap defteret e vjetra se dalin pėr tė dhan.

Mirditėn, Krahinė Katolike tė fortė e tė lidhun reth shtėpis Gjon Markajė tradicionalisht, e kishin halė nė sy Qeveritarėt Muslimanė; duhej rrėnue e dobsue, se ndryshe e kishin pengim; kėrkonin shkak; Marka Gjonin, Kreun e Mirditės, ndonse Ministria e Brendshme i kish dhan fjalėn pėr t’a emnue N/Prefekt tė Mirditės ose Major riserve, e talli kaq kohė e nuk e emnoj. Marka Gjoni s’kishte me lypė kėto ofiqe po tė mos ishin emnue Dine Hoxha, nji bajraktar i Dibrės, Major riserve; Bajram Curi kolonel riserve; Husni Curri Major riserve; Sulēe Beg Bushati - ish antar i Sedai-milet - Prefekt i Shkodrės e tash kolonel riserve; Malo Beg Bushati - ish antar i Sedai-milet - Major; Haxhi Isuf Banga - ish Ministėr i Essadit - Major riserve; Deli Meta - bajraktar i Hotit - kapiten riserve e shum t’jerė qi s’u mbaj mėnt emnat. Marka Gjoni e gjith Mirdita e quajtnė kėtė ansi flagrante tė Qeveris - dhe me tė drejtė - si tė fyeme kundėr nderit tė shtėpis Gjon Markae e gjith Mirditės dhe si shkelmim tė tė drejtave Kristiane. Mirdita, e fyėme, u egėrsua e lėvizi kundėr Qeveris qi e quante Turke. Iu offruan Qeveris - ndjesė paēin - Bajram Curri e Gurakuqi si ndėrmjetės pėr pajtim e me prevenue gjakun. Qeveria nuk e pranoj ndėrmjetsin se dėshronte m’u ba lėvizma pėr me gjet shkak me djegė Mirditėn. Dėrgoj ushtri nė Mirditė nėn Kumandėn e Ali Fehmi Kosturit e tė Shefqet Korēės, oficera kta qi Mirdita i kish njohun si oficera Turq nė ushtrin e Turgut Pashės kur luftonte me kėtė mė 1910-11 pėr t’u shlirue nga sgjedha Turke; Qeveria i dėrgoj kta oficera pėr me e ndez ma tepėr mėnin e Mirditės. Lėvizma plasi an’e mb’anė Mirditės, vazhdoj 4 muaj, gjak ud erdh, pare u prishne, Mirdita mė nė fund u munt e u dogj e shkreta, qėllimi i Muhamedanvet u krye. Sa i ka kushtue Shqipnis e Krishtėnimit fanatisma Muhamedane!, po kta nuk mjaftuan me kaq; deshne me djeg edhe Malsin e Lezhės; tue vra parin e saj midis sė cilės dhe Bajraktarin e Manatis, e provokuan m’u ēue pesh, por kėshillat e urta e tė ndyerit Gurakuqi e tė Imzot Bumēit nuk e lanė Malsin e Lezhės m’u ēue e m’u djeg. Kan dash me djeg dhe Zadrimėn - kinse se s’paguante taksat - dhe e bėnė planin, por ndėrhyrja prudente e z. Don Loro Cakės dhe do Krenve Katolikė e ndaluan. E tė gjitha kėto bahen n’emėn tė vllaznis.

Me qi erdhi fjala pėr tė ndyerin Gurakuq, dua me pėrmend qi kur u vra, Muslimanėt, tė mėrguėm po pėr nji qėllim me atė tė Gurakuqit, u gėzuan e kan pie shampanjė; ish kaur i fort, e kishin pengim.

Kinse pėr tė vuem nė vėnd Statutin e Shtetit i cili nuk permeton privilegje nėpagimin e taksaret - them kinse se pėr Statut nuk i ha malli, passi vetė po e shkelin pėr dit - Muhamedanėt iu turrėn Himarės me i prish privilegjet, por e vėrteta ish me gjet rast me shfrye kundėr atyne derrave Himarjotė, atyne kaurve tė pabindun. Nuk e lejon Statuti, thonė, me pas privilegje Himara; mirė, popse disa krahina Muhamedane tė paguajn ? fr. ar? Kjo s’e prishka Statutin?

Tė Krishtenėt persekutohen sistematikisht si politikisht ashtu dhe nė fushėn ekonomike. Shkoni nė zyrat e financavet e kini me pae qi tė Krishtenėt s’kan asnji taks tė prapambetun pėr tė paguem se shtrėngohen e burgosen; shikoni pastaj se sa Bejlerė, agallarė e efendilerė kan kah 5 vjet taksa tė prapambetuna pa paguem.

Kapelet paguajn taksė dogane ma rėndė se qylafet, kurse pėr proteksionism duhej tė gjante e kundėrta, passi nė Shqipni kemi vetėm industri qylafėsh e aspak kapelash; me than tė drejtėn, kėtė pikė s’e kam konstatue vetė me syt e mij, po m’a ka kallzue z. Sederholmi ish delegat iLigės sė Kombvet nė Shqipni i cili me raport ia ka referue Ligės sė Kombvet si dhe shum sende t’jera.

Kėrkoni listėn e bursiervet tė Shtetit e kini me pae qi as 10% s’jan tė Krishtenė. Kėrkoni listėn e pensionarvet e kini me pae mbushun me Muhamedanė shokėt e Ali Muhtarajt e tė Krishtenė as 1%. E kan bae Shtetin ēiflik tė tyne, mjet jetese.

Muslimanėt e ndjejn fajin e math qi, me apostasin e tyne, kan bae; u vjen turp sa nėpėr Europė nuk pėrmendin emnin e vet por tė katundit; nuk dijn si me e shlye ktė faj; mundohen me na bind pėr me e da nė mes me na; mundohen, pra, me na dobsue ndjenjėn fetare e institutin familiar e t’u bahemi shokė; si ajo dhelpėna qi, si iu kėput bishti, kėshillonte shoqet me e pre dhe ato, propozojn martesė civile e krushqi midis tė Krishtenvet e Muslimanvet por me konditė - nuk e thonė po e praktikojn - si tė mos japin; na u themi jo, as tė marrim as tė japim se nė ēdo rasė na jemi tė damtuėm; arėsya ėsht nji dhe e vetme, se na jemi tė Krishtenė e ata Muhamedanė. Kanė rėmbye vajza tė Krishtene me ndihmėn e autoriteteve e kundėr protestimeve tėgjinis e tė katundit gjith. Nė rasa tė tilla, autoritetet, pėr me e bae punėn tė kryeme, ēa bajn?, ndėrhyn gjindarmėria nė potere e sipėr, i kap tė dy, djal e vajzė, i burgos jo veē e veē - meazallah se aty ėsth maryfeti - i venė bashkė nė nji kaush e vetėm tė dy dhe e porosit djalin, malum, pėr veprimet ulteriore, dhe nė qoftė se vajza refuzon, e trėmbin, e rahin gjindarmėt; nesėrmet i paraqesin prpara mexhilis-idares pėr t’i pyetun a e duan njani-tjetrin; e muart vesh? Vetėm nji herė bani vaki qi nji djal i Krishten prej nji katundi tė Fierit, shėrbtor tė Ali Gjiritit nė Vlonė, e desh vajza e ktij dhe e ndoqi pas me vrap gjindarmėria e Vlonės dhe e Fierit nė telash nė lėvizje; i gjeti, e ndau vajzėn dhe ia dorėzoj t’et, kundėr dėshirės sė saj, sa pėr djalin Fierak, pas dy dit u gjend i vram me organet gjenitale tė premė e tė kallun nė gojė pėr ibreti-alem e pėr shembull kaurvet qi kishin me guxue me ba si ay; mbi vrasėn e tij as nji hetim gjyqsuėr, as q’u ba fjalė; pse? - se e vrau gjindarmėria, Qeveria vetė, nacionalistat e mėdhej tė Vlonės. Kėto bahen n’emėn tė vllaznis.

Qeveria Muhamedane e Tiranės mundohet me e mbush Shqipnin me Turq; me spenzime tė saj ka prue prej Anadolli e instalue nė Myzeqe e gjetiu disa mija Muhamedanė Slavofonė nė shumicė tė ndjekun prej Serbie nė Turqi ku nuk deshėn me qindrue pėr mos me vue kapele; kta asnji lidhje s’kan me Shqipnin, pranohen vetėm se jan Muslimanė; dikush e ka deklarue ēiltaz se pėr Muslimanin e Shqipnis ėsht vlla Muslimani i Bosnjės e jo i Krishteni i vendit. Disa kohė ma parė kur shumė famile Negovanas e Belkamenas e lypnė Qeveris sė Tiranės vend e ndihmė pėr m’u instalue nė Shqipni, Qeveria nuk i pranoj se ishin tė Krishtenė; e tė gjith e dijm se sa kan punue Negovani Blekameni pėr idealin kombtar e sa patriotė tė mirė jan.

Muhamedanėt, si thanė ma sipėr, e ndjejn fajin qi kan ba e tash duan me e da nė mes me ne; mundohen, pra, me na dobsue ndjenjėn fetare; hiqen liberala e predikojn qi feja s’lot rol; i pyesim: qi kur nuk lot rol feja?, qi kur ky ixhad? Pse 16 vjet ma parė loste rol e vetėm ajo loste rol? Pse 16 vjet ma parė pėr shkak tė asaj feje ne ishin kaura tė derrit e ju Turq; na rob e ju zot, na bujqėr e ju ēiflikarė, na rajė e ju sovran, na tė sunduėm e ju sunduės, na puntorė me krahė e ju Vezira e zabita?, mos gėnjeni kaq trash se s’ka syleshėn sod qi t’ju besojn, ju dolli bakėri; rispektoeni pak tė vėrtetėn, feja lot rol tė math; pėr atė fe jeni tue punue sod e ksaj dite gjith kėto tė zeza kundėr tė Krishtenvet; akoma dhe dogmat e nji feje lozin rol; pse s’fitoj Smithi n’Amerikė?, pse u rėzua kabineti i Herriot e Poincare-s tash von nė Francė? Jam i sigurt qi ju ma pak se na e besoni kėtė theori; e predikoni vetėm me qėllim dinak pėr me na ba shokė; kjo vihet roe nė ēdo popull apostat; apostatėt urrejn ma tepėr tė Krishtenėt bashkėkombas se sa tė krishtenėt e huaj; vini roe: Muslimanėt e Kretės preferuan sundimin Kristian tė huaj se sa bashkėkombas; Muslimanėt Pomakė Bulgarė nuk durojn dot sundimin bashkėkombas dhe preferojn tė huajn; Muslimanėt e Bosnjės, Serbėr nga kombsia, preferojn sundimin Austriak se sa sundimin bashkėkombas Serb; Muslimanėt e Shqipnis, po t’ishin pakicė, kishin me preferue - me ikjen e Turqis naturisht - nji sundim Kristian tė huaj se sa nji sundim Kristian Shqiptar, a ėsht kėshtu allahile? Kurse kjo nuk gjan pėr tė Krishtenėt; na e deshm Shqipnin, tue dit qi shumica ėsht Muhamedane e tue ba hesap dhe Kosovėn brenda e me gjith provat e kqia tė kaluėme; s’u kėrkuam Muhamedanvet as nji konditė, as nji sakrificė, vetėm nji gjė u kėrkuam: tė na duan tash e tutje e tė duan vendin e vet, nė mos me zemėr, tė pakėn, pėr interes se po na humbi dhe kjo shtrofkė s’kan ku vejn. Mjerisht dhe kėtė konditė elementare nuk e pranojn.

Patrioti i madh Midat Frashėri ka than dy vjet ma parė kėto: “tė gjitha tė kqiat q’i ka ba Shqipnis Armed Zogu ia fal vetėm e vetėm se shtypi tė Krishtenėt e sidomos Katolikėt me gjith Kler”. Nji tjatėr patriot, Eshref Frashėri, me rastin e traktatit Shqiptaro-Turk i ka deklarue shtypit Turk se, ndonėse u ndamė politikisht, zemrėn e shpirtin e kemi tė bashkuem; s’kam ē’u them se, tė pakėn, u ndodhėn ma tė sinqertė se shokėt e tyne. Nacionalistėt e mėdhej tė Vlonės, nėn kryesin e Dr. Sezai Ēomos sod meemur Turk nė Izmir, mė 1921-22 kishin proklamue - nė mėnyrė tė mbuluėme d.m.th. allaturka - boikotash kundėr tregtarvėt tė Krishtenė tė Vonės dhe porosisnin katundarėt Muslimanė tė mos blinin prej tyne.

Formimi i disa Shoqnive tė Krishtenė Shqiptare tash von i ka allarmue Muhamedanėt pa pėrjashtim; pse vallė: druajn vallė se mos kto Shoqni i bajn dam atdheut?, nuk e besoj, se pėr ktė punė ata nuk lėnė radhė pėr ne; pastaj tė huajt e dijn fare mirė qi, pėr qėllimet e tyne nė Shqipni, aleatė ma tė mir kanė ken dhe jan pėr ta Muhamedanėt; zati ktė zanat kan pas. Tjetėr, pra, ėshtė arsya: Kauri nuk duhet me ngritė krye; kauri duhet tė shkojė prapa Begut e Agajt se ndryshe na prishen zakonet; kaurit s’duhet t’i hapet syri; politika brez pas brezi u pėrket Muslimanvet se kta i lozin fen: kan marr ders nė Jildiz; kauri ėsht i mirė pėr qatib e qehaja. Pra o burrani kundėr kaurit; pėr ktė qėllim tė gjith Muhamedanėt u bashkuan; kqyrni, Ahmeti kah nji anė jep urdhėn gjith Legatavet me shkatrrue me ē’do mjet lėvizjen Kristiane; Grupi Bolshevik dėrgoj nė Paris z. Rexhai Kosturi pėr me luftue organizatat nė fjalė; Komiteti “Bashkimi Muhamedan” me qendrė nė Wien s’len gur pa lėvizun; ka shkue deri sa me invokue ndėrhyrjen e huaj nė punėt t’ona tė brendshme; por i huaji nuk ndėrhyn se ka dignitet nacional dhe rispekton edhe dignitetin t’onė, tė cilin Komiteti Bashkimi Muhamedan po e mer nė pėr kambė pėr faqe tė zezė tė tij e pėr dėm kombtar. Pėr tė Krishtenėt Shqiptarė, jan dy diktatura: nji brenda nė Shqipni e nji pėrjashta.

Kto, pra, jan faktet qi provojn qartaz pabesin e dytė tė Muslimanvet kundėr tė Krishtenvet; nė mos jan mjaft, kemi dhe t’jera; kjo ėsht sjellja e tyne nė tė 16 vjett e indipendencės; dhe kan sy e faqe me pretendue tė mos flitet mbi kėso sendesh se prishet vllaznia (sod jemi vllazėn!), vjen pėrēamja (se jemi tė bashkuėm!); ay qi pėrmend kso sendesh ėsht trathtuėr e intrigant, thonė, mirė, po ju si patriotė pse i lini shteg trathtorit e intrigantit t’i dėgjohet intriga?, ky mentalitet ka mbretnue qyshnė fillim e mbretnon dhe sod, ndonse gjith e shohim qi, tue fsheh plagėt, po shkatrohet trupi i tan; mentalitet sa i dėmshim aqė dhe qelbash; kishte me ken shėrbim i madh pėr kombin e triumf pėr tė vėrtetėn me e godit nė rėnjė ktė mentalitet, kto ilei-sheri, kto gėnjeshtra konvencionale tė patriotismit t’on. Kemi konviksion, tė patundun se vetėm e vėrteta shėrben; ndonse nė fillim e thartė, ėsht nė fund e amblė; tė ulen maskat, ipokrizia posht; 16 vjet politikė jan mjaft pėr experimente; kush s’ka mundun me marr vesh nė kaq kohė, s’ka pėr tė marrė kurrė; vashdimi i experimentevet kishte me ken krim kombtar; ėsht koha me nxjer konklusione e me formue prej tyne parime ku m’u bazue pėr paskėtaj; pėr kėtė tjetėr herė do tė flasim.

20.01.1929

K. Tasi

Poste-Restante

Athenes (Grecce)

 

Ahmet Zogu dhe gratė

Zogu, njeriu i dorės sė hekurt

Nė vitet njėzet njė bandit i njohur pėr bėmat e tij i quajtur Man Pica i cili komandonte njė vijė mbrojtėse malore tė rėndėsishme, erdhi dhe i spjegoi kryeministrit nė Tiranė nė prani tė Zogut, arsyet qė e bėnin tė kotė ēdo lloj rezistence tė mėtejshme. Zogu e pėrgėzoi pėr mprehtėsinė ushtarake dhe e ftoi tė vazhdonte bisedimet nė zyrėn e vet.

Pica i entuziazmuar, shkoi nė zyrėn e ministrit tė brendshėm, pa dyshuar se mund tė pėsonte as gjė tė keqe, ku pėr ēudinė e tij u gjend pėrballė dy tyta revolesh dhe aty pėr aty u vendos nė gjendje arresti, dhe me njė gjyq ushtarak tė improvizuar rrufeshėm brenda gjysėm ore u dėnua me vdekje dhe vetėm njė orė pas gjyqit afishet e vėna nė Tiranė e ftonin popullin tė asistonte nė ekzekutimin e tij. Kjo ngjarje ua kalli tmerrin njerėzve dhe e bėri Zogollin tė njohur si njeri i forcės sė hekurt, duke kontribuar nė pėrhapjen e famės sė tij tė frikshme, qė dėshironte ta demonstronte nė ēdo hap. Nė pranverė tė vitit 1922 pas pėrzėnies me forcė tė qeverisė sė Ypit nga forcat kryengritėse tė Bajram Currit, Elez Isufit e Zija Dibrės, Zogu do tė ishte eleminuar pėrfundimisht, sikur tė mos ndėrhynte ministri fuqiplotė Britanik nė Tiranė, i cili e bindi Elez Isufin tė tėrhiqej nga Tirana, qė zotėrohej pothuaj plotėsisht prej forcave rebele, Zogu ishte i vetmi person qė qėndroi nė mbrojtje tė Tiranės nga gjith kabineti i Ypit, ndėrsa pas tėrheqjes sė Isufit pėrfitoi tė kalonte nė hakmarrje tė pėrgjakshme ku nė mėnyrė tė menjėhershme u ekzekutuan 32 rebelė si pjesėmarrės nė kryengritjen anti-qeveritare.

Terrori zogist kundėr kryengritjes sė Dukagjinit tė vitit 1926

Kjo kryengritje megjithėse shpėrthei pėrpara kohės qė ishte parashikuar, jo e mirė organizuar nga Dom Loro Caka e Ndokė Gjeloshi, megjithėse u tradhėtua nga njė pjesė e Pukės dhe e Malėsisė sė Madhe, qė kishin premtuar fillimin njėkohėsisht tė veprimeve luftarake, kjo kryengritje e zuri shumė tė papėrgatitur e nė befasi regjimin e Zogut, aq sa me pak ndihmė nga Malėsia e Madhe, qė nuk luajti fare vendit, e Puka sikur tė mos ishte pėrēarė nga nxitja e fanatizmit fetar, kryengritėsit do ta kishin marrė Shkodrėn pa probleme, gjė qė do ta vinte plotėsisht nė pikėpytje qeverinė e Tiranės.

Pa u ndalur se si u zhvillua dhe se si u shtyp kryengritja, dua tė theksoj bilancin tepėr tė pėrgjakshėm tė kėsaj lėvizje qė thirret ndrysh edhe Lėvizja e Dukagjinit e 1926, fill pas sė cilės u arrestuan rreth 700 vetė. Mė 21 janar 1927, prokuroria e Shkodrės i dėrgoi ministrisė listėn e tė dėnuarve dhe tė gjykuarve nė gjyqin politik. Sipas kėsaj liste ishin gjykuar 306 vetė ndėr tė cilėt 222 kishin marrė dėnime tė ndryshme (me vdekje ose burgim) dhe 86 tė tjerė pafajsinė! Gjyqi politik vazhdoi punėn e tij, deri nė marsin e 27-ės u gjykuan edhe 50 vetė tė tjerė, gjyqi dėnoi me vdekje gjithsej 30 vetė, ndėr tė cilėt 15 nė mungesė, tė dėnuarit u ekzekutuan mė kryesisht tė gjithė me litar.

Raprezaljet pas shtypjes sė Kryengritjes sė Fierit tė vitit 1935

Kjo kryengritje ndodhi nė mes tė muajit gusht dhe udhėhiqej nga Kosta Ēekrezi, i vėnė nė krye tė njė sėrė oficerėsh tė pakėnaqur anti-zogistė. Edhe kjo ngjarje e zuri nė befasi Zogun, ndaj edhe goditja qe njė reagim shumė i ashpėr, pėrcaktuar prej faktit, se sikur tė mos kishte ndodhur vrasja e gjeneralit Ghelardit, sipas Fischerit kjo ēėshtje do tė kishte qenė njė ēėshtje mjaft qesharake (Durozz, 19 gusht 1935).

Pas kryengritjes, nė Fier u krijua gjykata e posaēme ushtarake, mė famėkeqja qė shėnoi njėkohėsisht episodin mė tė shėmtuar tė drejtėsisė sė periudhės zogiste. U organizuan gjithsej pesė proēese gjatė tė cilave duhej tė gjykoheshin 530 persona, tė cilėt u sollėn pėrpara gjyqit. Brenda pak orėsh u dėnuan me vdekje 17 xhandarė, tė cilėt u ekzekutuan menjėherė. Gjykimet tjera kishin tė bėnin me element tė popullsisė civile, qė kishin marrė pjesė nė aksionin e armatosur dhe rezultoi nė 42 dėnime tė tjera me vdekje dhe 160 dėnime me burgim tė pėrjetshėm mes tė cilėve veēojmė emrin e Nuredin bej Vlorės. Kjo ngjarje qe produkt i pakėnaqėsisė sė pėrgjithshme ndaj qeverisė e veēanėrisht ndaj individėve tė urryer si Musa Juka, Xhemal Arjaniti dhe Abdurrahim Klosi, qė pėrbėnin trion mė tė pa skrupullt e shėmbėlltyrėn mė diskedituese tė atij regjimi.

Zogu, me shtypjen e kryengritjes sė Fierit, kishte kundėrvepruar duke tejkaluar ēdo limit kundėrveprimi.

Kryengritja e Et’hem Totos

Nuk meriton tė quhet kryengritje ngjarja e 15 majit tė 1937-ės, ku nė Dhėrmi shpėrtheu njė revoltė pakėnaqėsie e ish-ministrit tė brendshėm zogist nė qeverinė e Medi bej Frashėrit, Et’hem Toto. Ish-ministri marshoi drejt Gjirokastrės dhe liroi 300 tė burgosur qė ndodheshin nė burgun e kėtij qyteti. Pas dy ditėsh qė ngjau incidenti, pėr gjatė rrugės sė Tepelenės, kryengritėsit, nė vendin e quajtur Qafa e Procit u asgjėsuan totalisht, por nė tė vėrtetė kurrė nuk u mėsua sa qe numri i atyre qė u asgjėsuan ashtu si nuk u mėsua dhe nuk dihet qartė e vėrteta e eleminimit tė Et’hem Totos, pavarėsisht se u interpretua sikur ai vrau veten gjatė rrethimit, kur nuk kishte shpresė shpėtimi. Gjykata ushtarake dėnoi me vdekje 4 vetė, ndėrsa me nga 101 vjet u dėnuan 148 tė tjerė. Edhe kėtė revoltė qeveria e trajtoi si tė kurdisur nga tė huajt, duke e pėrshkruar si implikim tė anglezėve, francezėve, grekėve apo dhe tė italianėve.

Inskenimi i komploteve imagjinare

Si mjeshtėr i intrigave politike, Zogu dhe pėrkrahėsit e tij gjakatarė arritėn tė zbulojnė dsia tė ashtuquajtura komplote tė sajuara qė i pėrdori si mjet diktati larje hesapesh dhe pėr tė qeverisur me grusht tė hekurt.

Nė vitin 1928, njė toger shqiptar dhe dy bullgarė u arrestuan pėr komplot pėr vrasjen e presidentit nė Durrės, po nė tė njėjtėn kohė u arrestuan edhe 6-7 persona nga Korēa, pėr tė njėjtin motiv. Sipas planit tė zbuluar, gjoja parashikohej vendosja e dy bombave nė qoshe tė lulishtes tė cilat do tė shpėrthenin me rrymė elektrike nė ēastin kur automobili i Zogut do tė shkonte drejt detit ose drejt vilės. Gjykimi i tė pandehurve u krye keqas dhe pa prova bindėse fajsie, aq sa edhe ministrat e kabinetit, pėrveē ministrit tė brendshėm Kiēo Kota, ishin tė mendimit se komplotistėt nuk duhej tė vareshin, por ata u ekzekutuan nė litar, nė trekėmbėshin e ngritur pėrballė parlamentit, njėri nga tė dėnuarit, gjigand nga trupi (bullgari Geargief), kur u vu nė litar, shembi trekėmbėshin nga pesha e rėndė, prandaj xhandarėt u detyruan ta ngrinin pėrsėri nė kėmbė dhe vetėm pas tre ēerekė ore pas vdekjes sė tė dėnuarit tė parė, u ekzekutua edhe i dyti.

Qesharak fare ishte edhe i ashtuquajturi gjyq qė u sajua pėr komplotistėt e Korēės. Nėn akuzėn se kishin marrė letra imigrantėsh shqiptarė ku viheshin nė dijeni se kėta persona, tė nxitur nga Mustafa Kruja, do tė asgjėsonin presidentin, kur tė vinte pėr pushime nė Korēė ose pranė Liqenit tė Ohrit, jo shumė larg kufirit me Jugosllavinė.

Hetimet diftuan tė kundėrtėn, megjithatė gjykata politike dėnoi nė mungesė me vdekje 8 refugjatė shqiptarė qė ndodheshin nė Vjenė.

Zogu, ngado qė hidhte hapin, nė ēdo qosh shihte komplote, nga kjo miopi e presidentit pėrfituan burokratėt servilė, imoral e hakmarrės, qė nuk nguronin tė denonconin rivalėt tek Zogu, vetėm me qėllim qė tė lanin hesapet me ta. Njė komplot tėrėsisht i sajuar ishte edhe ai i Kavajės.

Dhjetė persona nga Kavaja u akuzuan se paskėshin shkuar nė xhami gjoja pėr t’u lutur dhe aty kishin biseduar rreth komplotit qė do i bėnin Zogut, kur ai do tė vinte pėr pushime nė Durrės. Por tė akuzuarit mundėn tė provonin se akuzuesit ishin besnikė tė presidentit. Nė kėto kushte drejtėsia kėrkoi qė dėshmitarėt e rremė tė merrnin dėnim qė do kishin marrė vetė tė pandehurit nė rast se kėta do tė rezultonin fajtorė. Pas dėshtimit tė kėtij skenari tė pasuksesshėm, pėr tė vėnė nė vend dinjitetin, dy prej akuzuesve qė ishin nxitur pėr tė sajuar kėtė komplot, u dėnuan me varje.

Avancimi i Zogut nė pushtet u mbush me vrasje e terror, tė cilat shumica ishin tė karakterit politik, pa pėrjashtuar edhe hakmarrjet personale. Vetėm deri nė vitin 1928, Zogu kishte shkaktuar rreth 600 vrasje ndaj kundėrshtarėve tė ēdo lloji, duke i dhėnė atij fytyrėn e vėrtetė tė njė tirani gjakatar po aq origjinal sa baca Enver, nė mos mė tepėr nė shuėm aspekte tė veēanta. Zogu, dyshues ndaj kujtdo, i quante kundėrshtarėt e vet herė tė nxitur nga italianėt, kur ishte mirė me jugosllavėt, dhe herė tė nxitur nga jugosllavėt, kur ishte nė muaj mjalti me italianėt.

Zogu deshi tė eleminonte Shefqet Verlacin

Presidenti kishte kohė qė donte tė gjente rastin tė tėrhiqej nga njė martesė qė e parashikonin tė gjithė mes tij dhe vajzės sė Shefqet Verlacit, pasi kishte kohė qė ishte shpallė fejesa dhe pėr mė tepėr tė rinjtė ishin mpleksur thellė nė aventura erotike. Pėr prishjen e kėsaj fejese, Zogu u nxitua edhe nga miku dhe kunati i tij Ceno bej Kryeziu, pasi njė martesė e tillė, po tė realizohej, do tė rriste ndikimin italian nė Shqipėri, pasi Verlaci ishte filo-italian, siē ishte Kryeziu filo-jugosllav. Kemi sqaruar se Ceno Kryeziun e eleminoi vetė Zogolli, duke nxitė njė vrasės nga Elbasani, krahinė ku Shefqet Verlaci konsiderohej si mbret i pa kurorėzuar.

Duke qenė se prishja e fejesės pėrfundonte me hakmarrje sipas sė drejtės zakonore, qė kishte pushtet tė pakufizuar nė atė kohė, Zogu vendosi tė godiste i pari, duke vrarė me njė gur dy zogj, duke zgjedhė dhe problemin e martesės dhe tė “shpagohej pėr vrasjen e Ceno Kryeziut”, qė e kishte vrarė vetė.

Atentati pėr eleminimin e Verlacit nuk pati sukses dhe menjėherė pas hapjes sė lajmit se Verlaci kishte shpėtuar pėr mrekulli nga atentati, Zogun dhe familjen e tij i zuri paniku, mes tė cilėve vetė Xhemal Dinja u largua nga Shqipėria nė drejtim tė pa ditur, ndėrsa Zogu i frikėsuar prej kėsaj disfate, filloi goditjen pėr heqjen qafe tė gjithė kundėrshtarėve.

Ahmet Zogu dhe gratė

Zogu zotėronte te cilėsitė kyēe pėr tė qenė objekt adhurimi i seksit tjetėr gjindore, ai zotėronte njė pamje sa tė hijshme aq edhe madhėshtore, zotėronte paranė e pa farė dhe pushtetin e pa kufi, tri gjėra mė tė pėlqyera pėr tė fituar statusin mbi ēdo femėr. Zogu u martua nė njė moshė relativisht tė lartė, kur ishte 42 vjeē, kjo gjė u zvarrit kaq shumė nga dėshirat e mbretit pėr tė gjetė personin e duhur nė pikpamje tė ndjenjės dhe pozitės shoqėrore, por njė nga shkaqet kryesore ishte natyra bredharake e syri lakmitar i mbretit. Zogu, qė nė vitet e hershme nė kontrast me jetėn tradicionale tė shqiptarėve, nė atė periudhė e mbizotėruar me element patriarkal, shumė statik ndaj dokeve zakonore me norma tė rrepta nė fushėn e moralit, ndėrsa mbreti ishte njė mashkull mondan nė mardhėniet e tij me gratė aq sa po tė diheshin publikisht, opinioni i kohės do ta quante imoralitet dhe mbreti do tė diskreditohej rėndė publikisht. Megjithatė, ndonėse mbreti tregohej i matur nė veprimet e tij intime, por si figurė publike, mbret i ri me dhunti dhe i pashėm, nuk shpėtoi dot pa u bėrė objekt i sensacioneve tė shtypit tė kohės nė Evropė “Daily Express” e datės 28 gusht 1934 fliste hapur pėr mardhėniet e mbretit me njė kėrcimtare tė re austriake tė quajtur Franciska Janko, tė cilėn mbreti e kishte njohur nė Beograd apo Vjenė, qysh nė vitin 1924. Gazeta citonte se kėrcimtarja kishte kėmbė tė pėrkryera, trup tė hollė, flokė gėshtenjė tė ēelėt dhe sy ēapkėne. Ndėrsa gazeta vjenese “Studente” shkruante se austriakja e re ishte veēse vajza e njė kopshtari plak qė kishte marrė titullin baroneshė nė mėnyrė mjaft tė ēuditshme nga sovrani shqiptar.

Zogu shkonte vazhdimisht dhe takohej me tė dhe i blente dhurata tė shtrenjta dhe e merrte sė bashku me tė motrėn ngado qė shkonte. Zogu, shumė i ndjeshėm dhe i dashuruar marrėzisht pas austriakes i krijoi asaj mundėsinė tė vinte nė Tiranė. Zonjusha Janko pranoi duke marrė me vete edhe tė motrėn, si kujdestare, ndėrsa mbreti e strehoi nė njė shtėpi ngjitur me pallatin e tij, duke shpenzuar pas saj mijėra napolona nė kontrast shumė tė thellė me jetėn mjerane tė popullit tė tij qė gremisej nga zgjebja e malarja masive. Zogu ishte pėrpjekur shumė ta mbante tė fshehtė praninė e saj sa mė gjatė qoftė pėr arsye opinioni, qoftė pėr tė mos e marrė vesh e ėma, e cila ishte tepėr konservatore dhe shumė e rreptė, sa po ta merrte vesh do ta flakte automatikisht pėrjashta kėtė dashnore tė pafat, sė cilės i biri i dha titullin baroneshė, dhe nuk kishte tė drejtė tė dilte nga shtėpia vetėm njė herė nė vit, me rastin e pushimeve tė verės nė bregdet tė mbretit, ose nė vende tė panjohura jashtė Shqipėrisė. Nė udhėtimin e Zogut nė vitin 1931 nė Vjenė sė dashurės iu lejua tė takohej hapur me jaranin, gjė pėr tė cilėn Zogu u pendua shumė pasi u bė objekt i zhurmės sė shtypit gjatė gjithė kohės qė qėndroi nė Vjenė. Marrdhėniet e Zogut me Franēeskėn duke se vazhduan deri nė fund tė vitit 1934, ku doli se baronesha Janko nuk qe aspak me fat nga kjo dashuri, shtypi i huaj e trajtonte se lupseku shqiptar u dėrgua nė Vjenė sė cilės mbreti u mjaftua t’i blinte njė pallat qė kushtonte 26 mijė stėrlina (“Daily Express”, 28 gusht 1934).

Akoma mė herėt pėr Zogun thuhej se kishte rėnė nė dashuri me tė bijėn e njė bajraktari tjetėr shqiptar, rival i Zogollit, vajza u vra nga i ati, kur mėsoi historinė e dashurisė me Zogollin, tė cilin e konsideronte aventurier tė pashpirt e tė pacipė. Vrasja e vajzės ndodhi kur zogu dėrgoi njerėz pėr ta grabitur, nga zemėrimi pėr humbjen e sė dashurės sė parė Zogu u betua se nuk do tė martohej mė kurrė. Shprehja i vdekuri me tė vdekurit dhe i gjalli me tė gjallėt e qortoi dhe solli nė vete Zogun qė tė vazhdonte fushatėn bredharake pas fustaneve, qė pas etjes pėr pushtet ishte pasioni i dytė i jetės pėr tė. Nė qershor tė vitit 1934 Zogu rezultoi tė ishte pėrzier nė njė histori tė ēuditshme dashurie. Njė baroneshė, Dorothes De Ropp, e cila kishte varė veten nė fund tė majit ‘34. Baronesha e martuar me njė oficer rus nė Riga ishte larguar nga Rusia pas revolucionit dhe nė vitin 1920 ishte divorcuar nga i shoqi dhe nė vitet ‘30 pėr misione agjenturore u ēfaq nė Tiranė, ku u bė njėkohėsisht e dashura e Zogut dhe e Qemal Masur Beut, ky i fundit nė atė kohė pėrgjegjės i ceremonialit tė oborrit mbretėror, i transferuar mė pastaj si ministėr fuqiplotė nė Greqi. Kjo grua misterioze e vėnė nė shėrbim tė spiunazhit italian e mė vonė atij jugosllav, nė vitin 1933 largohet nga Shqipėria dhe nė Athinė rekrutohet nga komunistėt pėr llogari tė shėrbimeve sovjetike, por u shkėput pėr tė hyrė nė lidhje pėrsėri me shėrbimet italiane e jugosllave, me mbėrritjen e Masar Beut nė Athinė sipas Fic e sherit ajo i rrėfeu gjithēka dinte rreth shėrbimeve tė fshehta italo-jugosllave. Kjo veprimtari e futi nė gjendje tė vėshtirė, gjė qė ēoi nė vetvrasje. Ajo kishte lėnė njė letėr tė shkruar se njė nga kėto shėrbime e kishte kėrcėnuar se do ta vinte nė dijeni pėr aktivitetin e saj nė tė kaluarėn kundėr Shqipėrisė, Masar Beu e kishte braktisur dhe lėnė nė mjerim, pėr rjedhojė ajo kishte vendosur tė vriste veten.

Tė ndjerės iu gjetėn nė dhomėn e saj edhe disa fotografi tė dhėna dhuratė nga Zogu me shkrimin e dorės sė tij.

Prelė Milani

 

Strukturat e shtetit ndjekin dhe persekutojnė demokratėt e malėsisė

Bijtė e ish komunistėve, tė rikthyer dhunshėm nė pushtet pas revolucionit tė armatosur bolshevik nė 97-ėn, vazhdojnė tė ndjekin e persekutojnė nė mėnyrė sistematike demokratėt e malėsisė dhe gjithė ata qė mendojnė e veprojnė ndryshe. Kėshtu ka ndodhur me dhjetra anėtarė e simpatizantė tė partisė demokratike e forcave tė djathta nė trevėn e Malėsisė nė kėto 12 vite tranzicioni. Tė vrarė, tė torturuar e tė detyruar tė braktisin vendlindjen - ky ka qenė bilanci i politikės diskriminuese tė komunistėve tė rinj, veēanėrisht kėto 6-7 vitet e fundit tė qeverisjes sė tyre. Kėshtu ka ndodhur edhe me demokratin nga Bajza e Kastratit, Arben Dodė Haxhaj, i datėlindjes 19 shtator 1975. I lindur dhe i rritur nė njė familje patriote, kundėrshtare e regjimit tė Enver Hoxhės, Arbeni dhe gjithė pjestarėt e familjes, qysh nė vitet e para tė ndryshimeve demokratike u rreshtuan nė anėn e kėtyre forcave progresiste demokratike nė zgjedhjet lokale dhe tė pėrgjithshme. I inkuadruar nė radhėt e partisė demokratike dhe si aktivist me rininė e fshatit, Arbeni nė vitet 99-2000 vihet nė shėnjestėr tė strukturave tė specializuara policore tė shtetit qė nisėn tė ushtrojnė lloj-lloj presionesh pėr ta ndaluar nė aktivitetin e tij politik. Kėshtu, pa kurrfarė preteksti ose shkaku, mė 20 shtator 2002 dy furgonė policie tė komisariatit tė Koplikut i rrethojnė shtėpinė dhe bėjnė kontroll pėr armė dhe bimė narkotike. Edhe pse nuk ka protestuar, veēse ka kėrkuar sqarime pėr veprimet e dhunshme policore, Arbeni ėshtė fyer e goditur nga dy policė civilė qė thuhej se u pėrkitnin forcave tė specializuara nė luftėn kundėr krimit, tė ardhur nga Drejtoria e Policisė sė Shkodrės. Duke mos u mjaftuar me kaq, gjoja pėr ta kontrolluar pėr bimė narkotike, lėshojnė qenin e policisė, i cili e kafshon egėrsisht nė kėmbėn e majtė mes gjurit e shputės duke e lėnė pa ndjenja. Ėshtė detyruar tė mjekohet pėr disa ditė nė ambulancėn e fshatit, por shenjat e kafshimit tė dhunshėm janė edhe sot nė kėmbėn e Arbenit, ndaj tė cilit u shpeshtuan provokimet, letrat denigruese dhe telefonatat anonime me kėrcėnime deri me eleminim fizik tė tij dhe pjestarėve tė tjerė tė familjes, veēanėrisht babės Dodė Nikoll Haxhaj, nėnės Luēe e vėllait Leon.
I gjendur nė kushtet e presionit tė shtuar psikologjik, veēanėrisht nė ditėt pas kontrollit tė shtėpisė dhe kėrcėnimeve qė dukshėm e shtuan pasigurinė e tij pėr jetėn, Arbeni gjen rrugėn pėr t’u larguar pėrgjithmonė nga Shqipėria, duke u instaluar nė njė shtet demokratik perėndimor, pikėrisht atje ku jeta, tė drejtat e liritė e personit mbrohen e garantohen me ligj. Ndėrkohė edhe sot njerėz tė SHISH-it, policisė e strukturave tė tjera tė inkriminuara tė shtetit vazhdojnė tė bėjnė telefonata me kėrcėnime kundėr Arbenit e pjestarėve tė tjerė tė familjes qė ndodhen nė Shqipėri, ndoshta me motivin pėr t’i larguar edhe kėta nga Shqipėria, pasi njihen si kundėrshtarė tė ashpėr tė qeveritarėve aktualė nė pushtet. Pėrveē eleminimit, burgosjeve e torturave ēnjerėzore, kjo ėshtė njėra nga metodat e bijve tė ish-komunistėve pėr eleminimin e kundėrshtarėve dhe pėrjetėsuar pushtetin e tyre kriminal nė Shqipėri. Arbeni dhe dhjetra tė tjerė nga Malėsia, ndoshta kurrė mė nuk do tė mund tė kthehen pranė familjeve tė tyre, pasi jeta e tyre nė Shqipėri ėshtė gjithmonė e kėrcėnuar nga metastazat e krimit tė organizuar dhe mafias qė sot bėjnė ligjin nė Shqipėrinė e shekullit tė ri.Familja e tij dhe vetė Arbeni kanė patur shumė trysni, telefonata kėrcėnuese, duke e detyruar tė braktisė atdheun, thjeshtė pėr tė siguruar jetėn.

Rifat Ymeri
 

600 miljon lekė janė investuar pėr rregullimin e rrugės “Alqi Kondi”

Fondet kanė ardhur vetėm nga qeveria Meta, kurse Majko dhe Nano, kanė investuar 0 fonde pėr Shkodrėn.

Intervistė me Kryetarin e Bashkisė Shkodėr, z. Ormir Rusi

Ėshtė bėrė tashmė, traditė “civilizimi” qė nė zyrat e institucioneve shtetėrore tė shohim njė komoditet luksoz, tė pėrmasave qė i kalon standartet maksimalisht tė modernizuara, pėr njė vend tė vogėl e fukara siē ėshtė Shqipėria, qė gjithnjė mbeti si njė nėnė e pambrojtur nga bijtė e saj. Dhe gjithnjė me “kujdestarė” qė ulen nėpėr kėmbė tė botės duke “lypur”. Megjithatė pa dashur tė gjykojmė antitezėn e komoditeteve, personalitet i institucioneve shqiptare duan tė tregojnė se populli ynė ka kulturėn e sė bukurės, pėr ta shijuar atė. (paēakse kjo bukuri fillon nga “maja” dhe janė ngjitur nėpėr shkallė kartoni).

Pėr t’u ngjitur nė standarte bashkėkohore, duhen rregulluar, ndėrtuar, disiplinuar tė gjitha gjėrat e domosdoshme, qysh nga elementėt fillestare, siē ėshtė rruga nėpėr tė cilėn do hedhim hapin, dhe tė vendosėsh shtyllat e lidhjes jetėsore. Megjithatė tė kėnaqet syri kur hyn nėpėr zyrat e ministrave, ku tė ndenjurat pushojnė rehat nė kolltuqet luksoze, me kondicioner mahnitesh nga mrekullirat, dhe tė duket vetja se ke hyrė nė parajsėn e prallave. Sigurisht, elektrizohen tė gjitha qelizat, dhe ndjehesh vėrtet njeri. Paēkase pėrjeton vetėm pak ēaste kėnaqėsie, ose mė mirė tė thėnė ndryshe vetkėnaqėsi e gėnjeshtėrt, sepse ato komoditete i pėrkasin vetėm zyrtarėve tė “elitės”, sepse realiteti jetėsor i qytetarėve ėshtė ndryshe nga fasadat, tė atyre qė bėjnė mrekullira nė kurriz tė shqiptarėve kurrizdalė. Kėtu ka vend pėr “thonjtė” e penės Migjeniane “Bukuria qė vret”. Dhe ky ėshtė raporti i proporcionalit Zyrtarė shtetėror - Komunitet, ose mė troē; Padron - skllavėri. Tė largohemi nga “Majat” dhe tė shijojmė rrugėt e arnuara pėr tė hyrė nė Shkodėr. Qytetin mė tė madh verior, qytetin e hershėm tė vlerave tė qytetėrimit me kulturė tė lashtė, qė posedon potenciale tė larta kulturore e artistike, i njohur nė tė gjithė botėn, qė padyshim pėr kombin shqiptar ėshtė njė relike muzeale e antikitetit tė kulturės shqiptare. Dhe pėr tė respektuar kėto vlera tė padiskutueshme qė ka patur Shkodra, nuk do ta ndalja vėmendjen kėtu, sepse Fasada nė “Majė” e pėrdhos kėtė origjinalitet, duke mos i majtuar dhe vlerėsuar kėto vlera tė kombit shqiptar, pasi pėr Shkodrėn asnjėherė nuk ėshtė luajtur as gishti i vogėl nga politika tė ndryshme. E kanė madhėruar, kur e kanė pasė nevojė pėr shpirtin e madh e sakrifikues tė shkodranėve, kur duan ndonjė vend nė Parlament. E them kėtė me guxim qytetar e gazetaresk, pasi ēdo i huaj qė hyn pėr herė tė parė nė Shkodėr, do tė shtrembėronte shikimin, nga pamja e shėmtuar e hyrjes sė qytetit, qysh nė Pazar (nė lagjen Liria). Tė duket se po hyn nė mbeturinat mesjetare. Dhe ky portret, a nuk ėshtė njė paradoks i Fasadave tė zyrave tė pushtetarėve shqiptar???

Megjithėse nė Shkodėr jetojnė 100 e ca mijė banorė, duket se ėshtė jashtė orbitės sė qendrės. Shkodra jeton nė njė varfėri tė skajshme, pa mbėshtetjen e fuqishme tė investimeve tė shtetit, pa mbėshtetjen e biznesmenėve shkodran, pasi shumica e tyre janė larguar nga Shkodra, pėr mos sigurinė e jetės sė tyre. Dhe kėshtu Shkodrės iu ngushtuan arteriet e gjallėrimit pėr ndryshim. Megjithatė mentaliteti i qytetarisė shkodrane, ėshtė se Shkodrėn duhet ta ruajnė, ta “trukojnė” sipas parametrave tė civilizimit, vetė shkodranėt. Por si nė tė gjitha zyrat e institucioneve, edhe nė Shkodėr, ndryshimi fillon nga ndėrtesa e Bashkisė, rregullimi, zgjerimi dhe veshja me komoditete, si simotrat nė Tiranė, apo edhe gjetkė. Megjithėse Shkodra, (po e ritheksoj) se ėshtė ndėr qytetet mė tė varfėr nė Shqipėri.

Megjithatė duhet edhe ta pranojmė kėtė antipod, pėr tė treguar, se edhe Shkodra zyrtarisht po shkon drejt civilizimit modern. Kėshtu mendon dhe Kryetari i Bashkisė, z. Ormir Rusi, qė u tregua i gatshėm pėr tė dhėnė kėtė intervistė nė gazetėn “Shqipėria Etnike” i cili pasqyron me optimizėm projektet pėr infrastrukturėn e Shkodrės. Z. O. Rusi, shpesh herė e kemi “lakuar” pėr dobėsitė dhe pamundėsitė nė realizimin e detyrave tė tij si kryetar bashkie. Por medalja ka dy faqe, dhe ne po paraqesim faqen e shpresės, ku z. Ormir Rusi pasqyron me kulturė e pėrgjegjėsi vizionet e tij pėr komunitetin qė derjton. “Shqipėria Etnike”: -“Ēfarė projektesh keni gjetur nė Bashki nga paraardhėsi juaj z. Bahri Boriēi”?

Ormir Rusi: -S’kam gjetur asnjė projekt, pėrveēse detyrat e projektimit. Edhe bashkia sapo ishte ristrukturuar. E gjeta nė gjendjen zero.

“Shqipėria Etnike”: -Kėshtu thanė edhe socialistėt, kur morėn pushtetin pas 1997, “E morėm pushtetin pa zyra, pa ushtri, pa polici etj., etj.” Edhe pėr ju e njėjta gjendje ishte?

Ormir Rusi: -E them me kopetencė kėtė, pasi nuk kam gjetur asnjė projekt tė detajuar pėr Shkodrėn, ditėn qė mora ēelėsat e zyrės. Puna e parė rregullova dhe sistemova bashkinė me personelin e saj. Kam filluar punimet pėr njė shtesė tė bashkisė, pėr t’i krijuar njė mundėsi komunikimi dhe bashkėpunimi qytetarėve me bashkinė. (Dhe paraqet tre blloqe tė shkruar). Kurse kėto qė po shihni janė projektet e bashkisė pėr infrastrukturėn e qytetit qė janė tė gatėshme pėr t’u vėnė nė zbatim praktik, por kushtojnė miljona dollarė, dhe qė presin fondet e shtetit dhe tė investitorėve.

“Shqipėria Etnike”: -Gjatė dy vjetėve, sa fonde ėshtė dhėnė nga shteti pėr bashkinė e Shkodrės, dhe ku janė investuar ato?

Ormir Rusi: -Pėr njė vit janė dhėnė 600 miljon (tė vjetra) pėr rrugėn “Alqi Kondi” sė bashku me kanalizimet e kėsaj rruge plus 280 miljon (nė kėto dy vite tė bashkisė), 8.5 miljon pėr Sheshin e “Rusit”, 3.5 miljon pėr ndriēimin e rrugės “Dervish Begut”, 4 miljon pėr ndriēimin e rrugės Konsullatės italiane dhe kėto janė vėnė nė pėrdorim tė plotė, 2 miljon ėshtė dhėnė nga Ministria e Kulturės (kur ishte ministre znj. Uruēi), pėr restaurimin e Bibliotekės “Marin Barleti” dhe Fototeka “Marubi”. Pėr dy vjet kėto fonde kanė ardhur vetėm nga qeveria Meta, kurse Majko 2 dhe qeveria Nano janė 0 (zero).

“Shqipėria Etnike”: -Jeni Kryetari i Bashkisė, dhe gjithashtu mė i pėrfoluri nė rrethin e Shkodrės (nėpėrmjet televizioneve lokale), sidomos tek emisioni i mėngjesit tek TV 1, ku qytetarėt ishin shumė tė pakėnaqur prej jush, dhe shpesh herė ju akuzonin pėr...

Nė tė vėrtetė, kush ėshtė kryetari Ormir Rusi, pėr prespektivėn e Shkodrės?

Ormir Rusi: -Unė punoj pėr informatizimin e Bashkisė nė bashkėpunim me Sorosin, Emilja Romanos edhe Torinon.

Informatizimi do tė jetė i standarteve krejtėsisht bashkėkohore (ėshtė realizuar nė gjendjen civile).

E dyta -Senatori Franēesko Bosi, ministri italian qė mė ka nisur letrėn qė qėndra e studimeve spaciale nė Firence, ka realizuar fotografimin satelitor pėr gjithė Shkodrėn, dhe ky ėshtė hapi i parė drejt sistemit G.I.S. (gjeografik, informeshė, sistem). Dhe kjo ėshtė arritja e parė nė Shqipėri, dhe mendoj qė kjo do tė jetė shumė shpejt nė Shkodėr. Dhe ky realizim do ta gėzoj kryetari i ardhshėm, pasi mandati im mbaron. Dhe kam frikė se pasardhėsi im, nuk do ta kuptojė rėndėsinė e G.I.S.

“Shqipėria Etnike”: -Pse nuk do tė kandidoni sėrish nė 2003?

Ormir Rusi: -Kjo ėshtė punė partish.

“Shqipėria Etnike”: -Nuk je shumė nė sy tė mirė nga PD nė Shkodėr. Si e komentoni kėtė fakt?

Ormir Rusi: -Nuk kam qėnė nė sy tė mirė dje, por sot me ndryshimin e politikės tė PD Shqiptare me PS ēdo gjė ka ndryshuar dhe mendoj se janė normalizuar mardhėniet tona.

“Shqipėria Etnike”: -Si i keni mardhėniet Bashki-Kėshil bashkiak? Si i keni koordinuar punėt e komunitetit, dhe a keni pasur divegjenca, dhe pėrse?

Ormir Rusi: -Absolutisht jo. (nuk kam asnjė mosmarrveshje). Asnjėherė nuk ėshtė marrė vendim me mekanizmin e votės. Nė ēdo rast, (pamvarėsisht nga tė gjitha forcat politike) vendimet i kemi marrė me konsensus.

“Shqipėria Etnike”: -Cilat janė marrėveshjet me vendet e huaja, pėr tė ndihmuar nė realizimin e projekteve tė Bashkisė? Ose edhe tė vendit?

Ormir Rusi: -Kemi mardhėnie bashkėpunimi me G.T.Z. Gjermane. Me Torinon, Hungarinė. Janė vu edhe njėherė lidhjet qysh nė kohėn e Filip Guraziut me Firencen, Emilio Romario etj. I kam ēuar nė kėmbė kėto lidhje qė kanė qenė tė vdekura kaher.

Gjithashtu kam krijuar lidhje me I.O.M. Amerikane.

Do tė kisha dasht me fut bashkėpunimin me komunitetin, ku kemi arritur tė asfaltojmė rrugė nė bashkėpunim me komunitetin, dhe do tė vazhdojmė tė bashkėpunojmė edhe nė fusha tė tjera. Bashkėpunimi me komunitetin e Bizensmenėve. Kemi synuar tė krijojmė frymėn e bashkėpunimit qė energjia elektrike nė Shkodėr tė mos mungoj, gjithnji me trinomin; Kesh-Bashki-Biznesmen. Por pėr mua shumė i rėndėsishėm ėshtė realizimi i njė segmenti tė unazės qė lidh rrugėn Shkodėr-Podgoricė. Dhe ky segment ka njė kosto prej 2 miljon dollarė, qė shpresoj se vitin e ardhshėm do realizohet me dhėnien e fondit nga shteti.

“Shqipėria Etnike”: -Shkodra ėshtė qyteti mė i varfėr nė Shqipėri. Si mund tė zgjidhet kjo situatė?

Ormir Rusi: -Situatėn e zgjidh punėsimi i qytetarėve.

“Shqipėria Etnike”: -Sa mundėsi punėsimi ka nė Shkodėr?

Ormir Rusi: -Sipas zyrės sė punės, shifra e tė papunėve ėshtė 25%. Nuk e di nėse ėshtė e saktė. Por Bashkia punon pėr zhvillimin e politikave pėr tė krijuar klimėn e favorshme pėr biznesin. Dhe pėr kėtė kam realizu me; Banka Arabo-Islamike, Fevad Bank, Tirana Bank (Bankė greke). Gjithashtu ardhja e Konsullatės Italiane, dhe sė shpejti me Konsullatėn Turke.

“Shqipėria Etnike”: -Shkodra, ish qyteti i karajfilave, sot aromėn e karafilave e kanė zėvendėsuar plehrat qė hidhen vend e pavend, pluhuri i rrugėve, ndėrtimet e shėmtuara, qė i kanė paralizuar mushkėritė gjelbėrimit tė qytetit. Si do ta komentonit kėtė gjendje?

Ormir Rusi: -Ju keni tė drejtė, por pėr plehrat dhe dherat, duhet respektuar mardhėniet qytetare; Bashki-qytetar.

Kurse pėr ndėrtimet pa leje, do tė prishen tė gjitha ndėrtimet pa leje nė trotuaret e rrugėve kryesore tė Shkodrės, nė sheshe qė i kanė zanė frymėn gjelbėrimit. Janė prishė 4 herė nė Shkodėr, dhe do vazhdojmė t’i prishim, tė gjitha ato ndėrtime, qė i prishin portretin e Shkodrės, dhe dėmtojnė komunitetin.

“Shqipėria Etnike”: -Faleminderit z. Ormir. Shpresojmė qė premtimet tuaja tė bėhen realitet. Kemi 11 vjet qė dėgjojmė e besojmė premtime. Pse mos tu besojmė edhe juve?

Pėrgatiti dhe intervistoi

Fatime Kulli

 

Masakra e Tivarit, 5000 shqiptarė tė vrarė dhe dekorimi i kriminelėve nga Enver Hoxha e Titoja

Tashmė pėr njerėzit normalė nuk asnjė pikė dyshimi se historia e komunizmit nė Shqipėri ėshtė mė e zeza e tė gjitha historive qė njohin regjimet e kėtij lloji qė i pėrkisnin shekullit 20-tė, por edhe regjimeve mė tė zeza qė kaloi mesjeta e hershme dhe ajo e vonshme. Madje po tė bėhet njė krahasim figurativ pėr tė vlerėsuar ngjyrėn e zezė tė regjimeve kriminale tė gjitha kohėrave, ngjyra e zezė e komunizmit shqiptar do tė ishte padyshim mė e errėta e tė errėtave, aq sa vetė historia e hershme dhe e vonė do ta kishte tė pamundur pėr t’i gjetur shoqe shoqėruese nė “udhėt e konkurimit” pėr Zi...

Dhe janė pikėrisht udhėt kriminale tė vetmet alternativa qė solli regjimi unė komunist, qė tani nė kujtesėn e njerzve njihet si regjimi i Partisė sė Punės e udhėheqėsit tė saj absolut Enver Hoxha, bėmat e tė cilit edhe sot po tė kujtohen nga shumica e shqiptarėve bėjnė tė dridhen siē thuhet edhe fėmijėn nė bark tė nėnės. Por njė ndėr krimet mė monstruoze, ose supermedalja e medaljeve tė zeza qė ende valėvitet si krim pa ndėshkim nė “gjoksin” e ligėshtuar, por jo shkatėrruar tė komunizmit shqiptar ėshtė pa asnjė mėdyshje ajo qė nė kujtesėn e njerzve njihet si Masakra e Tivarit. E kjo masakėr e ekzekutuar nė vitin 1945 (prill) nga ushtria Serbo-Malazeze, por e bekuar e ndihmuar (qė do ta vėrtetojmė mė poshtė) nga komunistėt shqiptarė, tė cilėt bėnė si kurban tė parė pėr dashninė qė i kishte marruar e qorruar pėr Jugosllavinė e Titon, vėllezėrit e tyre kosovarė, shpirti i tė cilėve ende edhe sot nuk po gjen prehje as nė botėn qiellore, madje oshtimat e kėtyre rreth 5 mijė shpirtrave edhe sot kėrkojnė “Shpagim”, si ndaj kriminelėve sllavė dhe atyre qė mjerisht njihen si shqiptarė. Ku kriminelėt Serbo-Malazezė duhej tė pėrgjigjeshin para gjyqeve ndėrkombėtare (edhe pse tashma pjesa mė e madhe e tyre nuk jetojnė mė), si dhe kriminelėt shqiptarė para gjykatave tona dhe atyre ndėrkombėtare, pasi siē edhe shohin vazhdimisht kriminel fashist qė pėrgjigjen para gjykatave pėr krimet e tyre, shpesh herė shumė mė tė vogla e pa pėrgjegjėsi direkte, sesa autorėt e masakrės tmerrshme tė Tivarit, qė janė konkret e tė pa fshehur kurrė.

Mbasi vetė qenia e Partisė Komuniste Shqiptare nuk ishte asgjė tjetėr pėrveēse produkt of Jugoslaviam ajo programin e saj nacional e shoqėror e kishte thjesht njė derivat tė partisė mėmė Komuniste tė Titos, madje nė hapat e saj tė parė pas vitit 1944, komunistėt shqiptarė ende nuk kishin “mėsuar” tė ecnin vetė, ata vazhdonin tė ecateshin nga Partia Komuniste Jugosllave, si fėmija qė ecatej nga nėna e vet. E pikėrisht nė kėto momente “dhelpra” e kuqe Serbo-Malazeze filloi tė realizojė doktrinėn famėkeqe tė akademikut serb Vasa Ēubrilloviēit, nė tė cilėn nė pikėn e III-tė shkruhet: “Pėr kėtė spastrim (spastrim etnik tė Kosovės, shėn. N.B.) tė shqiptarėve duhet organizuar ushtria nacional-ēlirimtare e Jugosllavisė, e cila pa mėshirė duhet ta pastrojė territorin, sidomos duke shfrytėzuar tezat se shqiptarėt kėnaqen kundėr luftės Nac-Ēl. nė Jugosllavi dhe kanė bashkėpunuar me okupatorėt fashistė” (Vasa Ēubrilloviē - Manjinski problem u novoj Jugoslaviji, mė 03. II. 1944, faq. 1-21).

Nė frymėn e kėsaj “filozofie”, mė 21 nėntor 1944 kryesia e AVNOJ-it amnistoi tė gjithė kundėrshtarėt e saj Ēetnik, ku pėrnjėherė ata u shndėrruan nė Partizanė. Nė zbatim tė platformės pushtuese e kriminale tė Jugosllavisė (mė saktė Serbisė) ndaj Kosovės, Shtabi suprem i Jugosllavisė me datėn 8 shkurt 1945 me firmėn e vetė Titos shpalli gjendjen e jashtėzakonshme dhe administrimin Ushtarak tė Kosovės. Nė fakt njėkohėsisht edhe nė Shqipėrinė Veriore (Janar 1945) me urdhėr tė E. Hoxhės korporata dhe divizione tė NĒL kishin bėrė shtetrrethimin, gjithashtu sipas dokumentave qė gjenden edhe sot nė arkivin e shtetit shqiptar, me urdhėr tė Titos, E. Hoxha dėrgoi pėr tė luftuar pėrtej kufijve tė Shqipėrisė (londineze) Divizionet e V dhe VI, ku bėnin pjesė Brigada e III, V dhe XXV Sulmuese tė cilat kaluan nė drejtim tė Mitrovicės e tė Sanxhakut, si dhe Brigadat e VI, VII, VIII dhe XXII Sulmuese nė drejtim tė Podgoricės e tė Danilovgradit, duke bėrė kėshtu edhe kapėrcimin e kufijve Etnik tė Shqipėrisė. Nė krye tė kėtyre forcave “shkėlqenin” dje dhe sot shumė komunistė shqiptarė protagonistė tė mėvonshėm, por dy e kanė ruajtur plotėsisht “shkėlqimin” e ata janė Ramiz Alia dhe Shefqet Peēi. Pėr tė vėrtetuar mė mirė misionin kriminal tė kėtyre forcave me emrin paradoksal (me veprimet qė kryenin nė fakt) UNĒL po riprodhojmė njėurdhėr tė E. Hoxhės qė jua dėrgonte komandave tė Ushtrisė NĒL i cili gjėndet nė Arkivin Qendror tė Ushtrisė; dosja 45, janar 1945, ku ndėr tė tjera shkruhet: “Tė asgjėsohen pa mėshirė nacionalistėt dhe reaksionarėt shqiptarė, brenda dhe jashtė kufijve (tė Shqipėrisė tė 1913 N.B), pa treguar as mė tė voglėn tolerancė...” E pas kėtij dokumenti autentik del qartė qėllimi i Ushtrisė NĒL qė E. Hoxha dėrgoi nė viset Jugosllave nė ndihjmė tė vėllezėrve sllavė, pra pėr tė vrarė, prerė e shkatėrruar gjithė nacionalizmin shqiptar qė mbante gjallė shqiptarėt e trevave Etnike qė ishin gllabėruar padrejtėsisht nga Sllavėt e jugut... Por gjithsesi edhe pas kėtyre vendimeve e koordinimeve nė mes Titos e Hoxhės ishte e vėshtirė qė tė kolonizonin kėto treva safi shqiptare, e veēanėrisht trevėn martire tė Kosovės, ku padyshim ishte djepi i rezistencės antisllave ndėr shekuj. Pėr tė arritur qėllimin ogurzi tė pushtimit serb tė Kosovės nė planet sekrete tė Jugosllavisė sė Titos u pėrpunua nė janar tė vitit 1945, programi i zbrazjes sė Kosovės ng pjesa mė aktive e popullsisė, tė cilėt gjoja nėn njė program pėr nevojat e UNĒ tė Jugosllavisė nga Kosova do tė rekrutoheshin 70 mijė burra me moshė kryesisht tė re e aktive gjoja pėr tė luftuar, ku ky veprim do tė kryhej me shpejtėsi, pasi gjoja e kėrkonte koha, dhe pėr kėtė kishte dijeni udhėheqja komuniste Kosovare dhe e Shqipėrisė. Dokumenti sekret ka kėtė kodim Av. Alb. Al - 1. 6. 1945. Nė vijim tė kėtij “programi” nė mars tė vitit 1945 pushteti i dhunshėm Serb-komunist pasi grumbulloi mijėra tė rinj kosovarė si rekrutė (ushtarė) bėri njė organizim gjoja ushtarak pėr t’i dėrguar nė frontin luftarak tė Triestes, por pėr tė arritur atje do tė ndiqej itinerari i lėvizjes Prizren-Kukės-Pukė-Vau i Dejės-Shkodėr-Tivar... Kjo armatė nė fakt nuk i pėrngjante njė ushtrie tė vėrtetė, pasi nė mesin e saj ishin grumbulluar edhe fėmijė 12, 14 e 15 vjeēarė, qė ishin thuajse zhveshur e zbathur. Pėr lėvizjen e kėtyre trupave u ngarkua tė kujdesej OZNA (UD-ja e mėvonshme) si dhe Ministria e Brendshme Shqiptare qė nė atė kohė ministėr kishte Haxhi Lleshin. Por nė kėtė kohė forcat ushtarake nacionaliste tė Kosovės qė komandoheshin nga Shaban Polluzha (rreth 5000 forca) u urdhėruan nga shtabi i Titos tė largohen nga Kosova nė drejtim tė Sremit, ku padyshim ishte pėrgatitur njė Tivar i dytė. Por komandanti legjendar nacionalist Shaban Polluzha nuk pranoi duke u shprehu: “Ne nuk nisemi andej nga na thotė dikushi;”E kėshtu u detyrua tė luftojė bashkė me shokėt e tij kundėr forcave pushtuese Serbe e tė E. Hoxhės derisa u vra mė 21 shkurt 1945 nė betejėn masakėr tė Drenicės. Pėr tė realizuar kėtė strategji u mobilizuan njė numėr i madh shqiptarėsh kosovarė qė sipas disa dokumenteve shkonte rreth 17 mijė vetė, tė cilėt u ndanė nė dy grupime, njėri nga rrafshi i Dukagjinit, i pėrqėndruar nė Prizren dhe tjetri nga rrafshi i Kosovės i pėrqėndruar nė Suharekė. Kontrollin e marshimit tė kėtyre forcave shqiptare do ta bėnin forcat ushtarake Serbo-Malazeze, ku spikaste armatimi modern i Jugosllavėve, dhe mos armatosja e shqiptarėve qė gjoja do tė bėhej nė Tivar. Forcat ushtarake jugosllave pėrbėheshin kryesisht nga brigada e 27-tė e divizionit tė 46 serb ku padyshim ėshtė edhe pėrgjegjėsja kryesore e kėtij terrorizmi shtetėror.

Organizimi i marshimit u nda nė tri kolona tė cilat dhe filloi nga Prizreni me 15 mars 1945. Kolona e Parė arriti nė Kukės nė mes tė natės, ku pėr ta vėrtetuar fillimin e tragjedisė sė kėtyre shqiptarėve (kosovarė) po riprodhojmė rrėfimet e dy tė mbijetuarve tė cilėt janė: Bajram Zuka e Rrustem Ahmeti nga Likoshini tė cilėt dėshmojnė se rreth orės 01 pas mesnate u dėgjuan disa tė shtėna pushkėsh, ku pas kėsaj u dha urdhėri qė asnjė tė mos lėvizte nga vendi, urdhėr qė u transmetua nga njėri tek tjetri. Nė mėngjes kolonės ju mblodhėn edhe ato pak armė qė kishte dhe ju komunikua nga shtabi “Se ata qė u pushkatuan natėn ishin dezertorė”. Tė sėmurėt qė nuk mundnin tė ecnin i pushkatuan (gjoja sipas ligjit tė luftės). Pas kėsaj, nė mėngjes rekrutėve u dhanė pėr tė ngrėnė mish Dhie pastėrma dhe shumė tė kripur. Rrugės pėr nė Pukė filloi etja e tmerrshme, tė vjedhat, diarreja dhe temperatura e lartė, ata qė tentonin tė shuanin etjen, apo tė kryenin nevojat e tyre nė vendet qė ndaheshin nga shokėt gjenin vdekjen nga plumbat mbas shpine. Nė Pukė kolona arriti nė orėn 19.00 dhe fjeti nė njė pyll pishash. Tė nesėrmen mjaft prej tė smurėve u gdhinė tė vdekur. Vlen tė theksohet se tek Hani i Laēit nė Pukė nė sy tė gjithė kosovarėve tė tjerė Serbėt ekzekutuan katėr shqiptarė vetėm se nuk mundnin tė ecnin me hapin e tė tjerėve. Nė fakt asgjėsimi i “ushtarėve” shqiptarė vazhdoi gjatė tėrė rrugės, ku pas ēdo kthese, lugine tė thellė, ngjitje malore, kroni uji apo tė ndonjė skute u muar jeta e kėtyre vėllezėrve kosovarė nga dora kriminale Serbo-komuniste. Dhe pas katėr ditėve tė marshimit mė 19 mars 1945 kolona e parė arriti nė Tivar, kur ajo tashma nuk ishte as gjysma... Ndėrsa kolona e dytė pėrveē se hoqi gjithė ato tė zeza qė hoqi kolona e parė, vlen tė theksohen dy momente tragjike qė i kushtuan mjaft jetė njerėzish, sė pari nė Vaun e Dejės humbėn jetėn 50 shqiptarė, tė cilėt i rrėmbeu uji i vrullshėm me gjithė varkė, ndėrsa sė dyti nė pėrleshje me forcat serbe mbi urėn e Bunės humbėn jetėn plot 180 shqiptarė. Kolona e dytė arriti nė Tivar me datėn 25 mars 1945, ku pėr fatin tragjik atje do tė shkruajm mė poshtė. Pas Kolonės sė dytė nė ditėt e para tė muajit prill 1945 nė Tivar arrin kolona e tretė, e cila gjatė rrugės nuk kishte fat mė tė mirė se dy kolonat qė kaluan nėpėr Shkodėr e tjerė u gjendėn para tė papriturave e befasive tė pakėndėshme e kriminale qė kishte organizuar shteti komunist, duke organizuar grupe tė vogla proletarėsh (nėnkupto horrash) qė duke kaluar kosovarėt u thirrnin Ballist, Tradhtarė e deri kėrkonin ti gjuanin me sende qė shteti ju a kishte rekomanduar duke dėshmuar kėshtu se nė Shqipėrinė “mėmė” qė e quanin kosovarėt tashmė sundonin po djajtė e kuq sllav, ndonėse vetėm emrat i dėshmon pėr shqiptarė. Por pikėrisht kriminelėt shqiptarė e shkodranė qė ndihmuan forcat Serbe nė kėtė marshim tragjik me anė tė komandės tyre tė pėrgjithshme ushtarake nė Shkodėr njoftonin komandėn e pėrgjithshme nė Tiranė “... se grupimi i dytė me mbi 3000 vetė sapo arriti nė breg tė detit pranė Tivarit u rrethuan nga Forcat Jugosllave. Prej kėtij grupi u larguan elementėt sllavė, ndėrsa mbi shqiptarėt u hap zjarr”. E kėshtu nė fakt ėshtė vepruar me shqiptarėt e tri kolonave tė cilėt pasi kishin arritur sipas datave tė sipėrshėnuara menjėherė nė vende tė caktuara nė Tivar ishin gjendur nėn breshėrin e tė gjitha llojeve tė armėve Serbo-Malazeze, nga katėr anėt qė tashmė ishin tė rrethuar dhe vdekja ishte mė se e sigurtė. Kolona e tretė pėsoi fatin tragjik tė dy tė parave me datėn 02 prill 1945, kur arriti rreth orėve 12.00 dhe 13.00 dhe menjėherė kjo kolonė u rrethua nga brigada e X-tė maqedonase dhe u mbulua me zjarr nga pushkatarėt Malazez. Duke bėrė kėshtu qė vetėm me Masakrėn e Tivarit tė humbin jetėn tė paktėn 5 mijė shqiptarė tė pafajshėm, tė cilėt ju pėrgjigjėn thirrjes sė ushtrisė Jugosllave pėr t’u mobilizuar pėr tė luftuar kundėr bishės fashiste qė ende ishte gjallė, madje pėrgjigja e shqiptarėve pėr t’u mobilizuar ishte diēka mė e lehtė pasi nė kėtė mobilizim kishin dorė vėllezėrit e Shqipėrisė (Londineze), qė komunizmi i kishte vėllazėruar me armiqt e hershėm sllavė. Gjithsesi sipas dėshmitarėve tė pakėt qė kanė mbijetuar edhe sot po t’i takosh, kur ata fillojnė tė tregojnė pėr kėtė masakėr tė duket se ende ndihet e freskėt ushtima e tmerrshme e tė gjitha llojeve tė armėve qė godisnin nga tė katėr anėt vėllezėrit tanė shqiptarė tė Kosovės, por njėkohėsisht edhe ushtimin e shpirtrave tė pafajshėm qė nuk gjendin vend mė nė trupat e bėrė shoshė e tė coptuar nga kriminelėt e Titos qė Enveri tashmė i kishte bėrė xhan e shpirt.

Ja disa dėshmi ende anonime tė kėtij tmerri: Nė qendėr tė Tivarit ri oficerėt serb vranė pėr terror Syl Gllobarin vetėm se u pėrpoq qė tė bisedonte me ta pėr tė pirė ujė. 80 shqiptarė, pasi njėherė i lidhin e pastaj i zgjidhin i pushkatojnė pėrnjėherėsh, nė sy tė tjerėve, tė cilėt i urdhėruan pėr t’i futur nė njė shesh tė rrethuar me tela me gjemba pėr ti asgjėsuar tė gjithė si mė sipėr. Nė hyrje tė kėtij “kampi” me tela me gjemba i prisnin ushtarėt kriminelė serb qė kėnaqeshin me sadizmin e tyre duke i goditur shqiptarėt me shufra hekuri nė kokė, duke shkaktuar kėshtu pellgje gjaku. Milazim Haxhiu nga Ternavci u vra kur tentoi ti merret pistoletėn njė ushtari Malazez, ndėrsa tė riun shqiptar Ibrahim Koca i cili u bėri thirrje shokėve pėr qėndresė, por e shpuan me bajonet dhe i prenė hundėn, veshėt dhe e bėnė copa-copa. Ndėrsa njė i shpėtuar nga kjo masakėr me emrin Azem Hajdini dėshmon: “Se gjatė daljes nga ngrehina pas pushimit tė zjarrit munda tė njoh tė vrarė, Asllan Mustafėn nga Ternavci, Bislim Pajazitin nga Krasmirovci, Bejt Bislimin nga Kryshevci, Sinan Avdiun e Hysen Zeqon nga Kopiliqi, si dhe dy tė tjerė nga Prekazi. Ndėrsa nė librin “Genocidi serbomadh dhe qėndresa shqiptare” nė faqen 456 gjen edhe emrat e kėtyre viktimave tė marsit 1945: Xhemal Shaqir Hoxha, Xheladin Limon Shala, Xheladin Nuredin Morina, Zeqir Zenel Thaēi, Ramadan Thaēi, Murat Mazreku e tjerė. Ndėrsa nė librin tjetėr “Nė flakėn e revolucionit” Prishtinė 1981 gjen emrat tė masakruarve e pushkatuarve, Hajdin Shukolli nga Suhareka, Ibrahim Baku nga Bllaca, Isuf Kryezive nga Gjakova, Jahir Sula, Jahja Mamusha,Met Pirkunga Bllaca e tjerė e tjerė. E dėshmitė e emrat janė tė pambarimtė pasi masakrat serbe nuk rreshtėn thuajse kurrė... Ku tė gjithė kėta djem nėnash shqiptare qė ishin rekrutuar ishin nga viset me shqiptarė tė Kosovės e Shqiptarisė, ata ishin nga Mitrovica e Podujeva, Vuēiterna, Prishtina, Kaēaniku, Gjilani, Lipjani, Shtimja, Suhareka, Istogu, Peja, Rugova, Gjakova, Rahoveci, Bragashi, Prizreni, Tetova e tjerė. Interesant ėshtė fakti se edhe sot ruhet nė Beograd njė dokument i cili pėrmban bazėn autentike ligjore pėr njė Genocid tė pashoq qė bėnė kriminelėt serb nė Kosovė pas vitit 1944, e ky dokument ėshtė A.sh. Sekret, Raport i pėrgjithshėm I (1. 6. 1945), por edhe dokumenti tjetėr i koduar (K.D.SH., krimet-93/19-64, k-25), ku ndėr tė tjera nė kėto dokumente thuhet se gjatė ripushtimit tė Kosovės, pėrmes njė terrori masiv nė Gjilan u likuiduan 7854 veta, nė Drenicė 4820 vetė, nė Tetovė 4100 vetė, nė Bihor 3820 vetė, nė Prishtinė 3675 vetė, nė Pejė 3540 vetė, nė Mitrovicė e rrethina 1970 vetė, nė Podujevė 1670 vetė, nė Pazar 1410 vetė, nė Shkup e rrethina 1450 vetė, nė Ferizaj rreth 1260 vetė, nė Prizren 1250 vetė, nė Tetovė 900 vetė, nė Gjakovė 730 vetė, nė Gostivar 600 vetė, nė Plavė-Guci 710 vetė, nė Rahovec 750 vetė, nė Roxhaje 715 vetė, nė Kumanovė 780 vetė, nė Preshevė 690 vetė, nė Dragash 500 vetė, nė Kėrēovė 490 vetė, nė Ulqin 515 vetė (kėta me sa duket janė pikėrisht ata fatkeqė qė u takoi tė “pushonin” para se tė mbėrrinin nė Mat’hauzin serb tė Tivarit shėnim N.B), nė Suharekė 420 vetė, nė Dubrovnik 120 vetė, nė rrugėn Kukės-Shkodėr 110 vetė, nė Togir 80 vetė, nė Vershac 30 vetė nė Deēan 30 vetė, nė Tivar 2629 vetė (pra me gojėn e tyre kriminelėt komunistė sllavė e pranojnė qė pėrnjėherėsh u kanė marrė jetėn 2629 shqiptarėve tė pafajshėm, kur shifra mund tė jetė vetėm e zvogėluar, N.B), e tjerė... Pra po tė mbledhėsh kėtė shifėr krimesh del se vetė pushteti jugosllav ka vrarė mbi 47 mijė shqiptarė tė cilėt kishin tė vetmin “faj” se kishin lindur e banuar nė trevat e bekuara etnike gjysh pas gjyshi dhe mijėra vjet pėrpara se tė zbrisnin si turmė arinjėsh serbo-sllavėt nga Uralet e akullta pėr nė kėto vende tė bekuara nga Zoti. E natyrisht kjo shifėr e cila nė fakt ėshtė mė e madhe, por qė gjithsesi pėrbėn njė krim antinjerėzor i cili kurrėn e kurrės nuk duhet tė rrinte pa u ndėshkuar... Nė dokumentat e arshivuara nė Beograd gjendet edhe njė dokument i koduar AQSH. Fondi 2521-1, disja 343 MF nė tė cilėn vetė projektuesi e zbatuesi i masakrave antishqiptare A. Rankoviē pohon njė pjesė tė vogėl tė kėtij krimi, kur thotė: “Gjatė rrugės Prizren-Ulqin janė vrarė pa faj 400 vetė, si rast i gabimeve tė organeve mė tė Ulta”. Natyrisht ky nuk ishte njė rast qė gabohej nga mvarės tė Rankoviēit, por ishte vetė strategjia e shtetit komunist jugosllav.

E pas masakrės sė Tivarit, qė ėshtė edhe ajsbergu i krimeve tė shtetit tė ish-komunistėve tė sllavėve tė jugut, qėndronte “Bekimi” kriminal i klikės komuniste shqiptare, e cila pas kėsaj nė vend qė tė ngrinte zėrin nė tė gjitha institucionet europiane e botėrore, ajo jo vetėm heshti, por fill pas kėsaj dekoron shumė nga kėta kriminelė. Dekorimi i kriminelėve Serbo-Malazez ėshtė bėrė me Vendimin nr. 17 tė datės 5. 9. 1945 dhe ėshtė njė listė prej 55 personash, ku pėrveē dekorimit tė Dushan Mugoshės qė mban nr. 9 nė listė, ėshtė edhe Miladin Popoviēi me nr. 8 (pas vdekjes, pasi ja kishte kthyer patkonjtė prej diellit patrioti trim nga Gjakova Haki Tafa, qė me 13 mars 1945) e vazhdon deri tek krimineli, organizatori e zbatuesi i vrasjes tė rreth 50 mijė shqiptarėve, e mbi tė gjitha regjizori e njė ndėr aktorėt kryesorė tė masakrės nė fjalė, qė njihet si masakra e Tivarit e 1-2 prillit 1945, Ministri famėkeq i Punėve tė Brendshme tė Jugosllavisė Aleksandėr Rankoviē. Nė listė-vendim qė dekorohet antishqiptari i tėrbuar Rankoviē e ka numrin rendor 11 dhe thuhet se dekorohet me urdhrin “Ylli Partizan” i Klasit Parė. Ky vendim kriminal i komunistėve shqiptar nė fund mbyllet me “siglėn” “Pėr Kryesinė e Kėshillit Antifashist Nac-Ēl. Sekretari Koēo Tashko, d.v. dhe Kryetari Dr. Omer Nishani d.v.

Ky dekorim i kriminelėve serbo-malazez nė fakt vinte pas dekorimeve qė u kishte bėrė vetė Titoja udhėheqėsve komunist shqiptarė fillė pas Masakrės sė Tivarit nė prill 1945 natyrisht pėr kontributin qė kishin dhėnė nė shfarosjen e nacionalizmės shqiptare kudo nė trojet etnike shqiptare qė tashmė Jugosllavisė ia kishin rifalur klyshėt e kuq shqiptarė. E motivacioni ishte “Pėr kontribut tė shquar nė Luftėn Antifashiste dhe nė luftėn kundėr tradhėtarėve e bashkėpunėtorėve me pushtuesin fashist” e nga ky dekorim pėfituan Enver Hoxha, Koēi Xoxe, Bedri Spahiu,Mehmet Shehu, Dali Ndreu, Sejfulla Melishova, Baba Faja Martaneshi, Ymer Dishnica, Nako Spiro, Tuk Jakova, e tjerė. Mbase kur litarin qė e kishte lidhur bandėn e kuqe tė E. Hoxhės pas qerres sė Titos e Jugosllavisė e kėputi “baba” Stalini, sė bashku me kėtė lak u kėputėn shumė nga emrat qė shėnuam mė sipėr ish miq e bashkėpunėtorė tė Hoxhės, i cili si maja lakut i mbeti nė dorė Stalinit tė cilit i shėrbeu edhe pas vdekjes... Gjithsesi kur Titon e Jugosllavinė i bėri lanet Stalini, nė Shqipėri Enveri kėtij “shenjtori” qė i falej i bėri shumė kurbane, ku pėr tė justifikuar jo vetėm kurbanet por edhe tradhėtinė e krimin ndaj bashkėkombasve tė vet, masakrėn e Tivarit e tjera u mundua t’ja faturojė ish bashkėpunėtorit tė tij mė tė ngushtė Koēi Xoxes. Ja se ēfarė thuhet nė njė dokument tė Arkivit Qendror tė Shtetit... “Me mijėra kosovarė tė pafajshėm janė pushkatuar ilegalisht nga organet e UDB-sė si gjatė luftės ashtu edhe pas luftės. Nė kėto masakra ka marrė pjesė edhe agjenti i qeverisė jugosllave nė gjirin e Qeverisė shqiptare, tradhėtari Koēi Xoxe, i cili nė cilėsinė e Ministrit tė Brendshėm tė Shqipėrisė nė fillim tė vitit 1945 autorizoi oficerėt e UDB-sė qė tė pushkatojnė ilegalisht dhe pa gjyq, nė tokėn shqiptare mė tepėr se 1000 kosovarė tė pafajshėm. Gjithsesi po t’u referohemi fakteve e dokumentave tė fundit tė vitit 1944, vitit komplet tė 1945 e deri nė muajin maj 1946 Ministėr i Punve tė Brendshme ka qenė Haxhi Lleshi, i cili njėkohėsisht ka dhėnė edhe autorizimin pėrkatės, e kjo pėr hir tė vėrtetės, pasi Koēi Xoxe nuk ka qenė aspak mė pak kriminel se Haxhi Lleshi, Shefqet Peēi apo vetė shefi i tyre E. Hoxha e tjerė nga ky “vathė”. Dhe disi e ēuditshme se pas disa viteve edhe “revizionisto”-komunisti Tito dėnon me tė njėjtėn procedurė ish-Minstrin e tij tė Brendshėm Rankoviē duke i ngarkuar faje tė paqėna, e deri duke ja faturuar atij edhe krimin e pashembullt tė Masakrės sė Tivarit por edhe vrasjen e zhdukjen e mbi 50 mijė shqiptarėve.

Me kėto veprime dredharake komuniste, Titoja dhe Enveri patėn “sukses” si nė kampin shqiptar andej e kėtej kufirit, por pse jo momentalisht edhe nė kampin ndėrkombėtar. Por kjo gėnjeshtėr e ky mashtrim, si tė gjitha tė kėtij lloji nuk vonuan tė sfumohen e tė dalin nė dritė e vėrteta lakuriqe e fajsisė kriminale tė dy liderėve komunistė, Tito e Enver, por edhe e bandave tė tyre tė kuqe qė i quanin Parti-shtet ap shtet-parti. Pa dalur nė dritė ka mbetur deri tani vetėm ajo “forcė” qė kėta kriminelė tė gjallė apo tė vdekur i ka shpėtuar edhe sot e kėsaj dite pa marrė dėnimin historik qė duhej t’ua jepnin organet e drejtėsisė kombėtar e ndėrkombėtare, pasi kėshtu shpresojmė se do t’u lehtėsojmė sadopak dhimbjet familjeve tė viktimave, por do t’jua bėjmė mė tė lehtė dheun shpesh edhe tė harresės vetė viktimave, shpirtrat e tė cilėve ēdo ditė, ēdo natė e ēdo moment kėrkojnė “shpagim” (ligjor). Madje viktimat janė akoma e mė tė shumtė, e kjo pas asaj kasaphane qė filluan tė pėrsėrisin kriminelėt serb nė vitin 1999 nė Kosovėn martire, edhe pse kėtė vit nuk ishim me mantelin e kuq tė komunizmit, por me atė tė zi tė “nacionalizmit” shtazarak. Pėr fat tė mirė Europa e Bota nuk toleroi mė, por mjerisht vazhdojmė tė tolerojmė ne shteti “mėmė” Shqipėria, i cili aktualisht e “ruan” qėndrueshmėrinė e miqėsisė e fqinjėsisė sė mirė me dy fqinjėt dashakeq, Serbinė nėpėrmjet mos “denoncimit” tė Masakrės sė Tivarit, dhe me Greqinė nė mos “denoncimin” e masakrės sė Greqia ka kryer ndaj popullsisė autoktone Ēame. E pėr ta mbyllur kėtė shkrim me nota tė trishta ashtu si unė ende e parashikoj, po citoj pak vargje nga Poema Masakra e Tivarit tė autorit Sabri Ahmeti:

“...Mirėmėngjes Tivar i njė Prillit,

i ajrit me arom baruti,

ende tė paēfaqur nė dukje,

Tivar i asaj natė tė fundmarsit,

tė mijėra ėndrrave,

tė pangjashme me tė tjerat,

midis fatzinjėve qė prekėn tė tetmbėdhjet pranverat.

Vekatore:

Hėnė e brishtė,

e netėve tė mia tė trishta,

vetėm sonte kėputi fijet,

tu bėfsha kallme ylberi

nėpėr gishta...”

Ndue Bacaj

 

Paralele, pėsime dhe mėsime historike

(Me rastin e 60-vjetorit tė Konferencės sė Pezės)

Historia jonė kombėtare, si dėshmitare e pėrpjekjeve tė popullit tonė, sė pari na ka dhėnė e na jep pėrpjekjet, sakrificat e tij pėr ēlirim kombėtar. Sė dyti dhe pse nga tė fundit e kombeve dhe popujve tė Ballkanit fituam pavarėsinė dhe krijuam shtetin tonė modern mė 28 nėntor 1912 ajo dėshmon pėr veprimtaritė madhore pėr ngritjen e modernizimin e institucioneve dhe pėr pėrparimin ekonomiko-shoqėror tė popullit tonė (shteti shqiptar u ndėrtua nė 1/3 e hapėsirės gjeografike kombėtare).

Nė vazhdėn e kėsaj veprimtarie historike nė vite, ditė dhe data tė caktuara tė saj marrin vlera dhe antivlera ngjarje, dukuri dhe personalitete tė veēantė tue krijuar nė kėtė hapėsirė historike paralele tė caktuara tė cilėt lindin mbi faktorė politik e shoqėror me shtytje nga jashtė si agresione dhe ndėrhyrje, po kėshtu dhe nga brenda pėr shkaqe empirike dhe ideologjike tue sakrifikuar koshjencėn kombėtare.

Vėshtruar nė kėto plane vendi dhe populli ynė nuk mund tė veēohej nga teatri i historisė ballkanike dhe evropiane, pse jo dhe botėrore.

Lufta e Dytė Botėrore qė nė fillimet e para tė saj na shtiu nė qerfullin e vorbullės dhe Shqipėria ra pre e pushtimit tė agresionit fashist italian si pjestar i Aleancės sė Boshtit Berlin-Tokjo-Romė.

Mė 7 prill 1939 Shqipėra, e thėnė nė gjuhėn juridike institucionale “Mbretėria Shqiptare” u pushtua, ky pushtim pėr fat tė keq u kalur heshturazi nga Fuqitė e Mėdha. Duhet cituar pėr hir tė sė vėrtetės se 7 prilli 1939, pushtimi i kėtij vendi tė vogėl, duhet njohur si data e fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe jo 1 shtatori 1939, data qė daton pushtimin Nazist tė Polonisė.

Qeveria Mbretėrore, pėr tė mos thėnė asgjė, bėri pak pėr t’ju kundėrvu paraprakisht kėtij agresioni, tue paraqitur disa veprimtari tė sforcuar diplomatike nė organizma ndėrkombėtare ndaj Italisė Fashiste, ndėrsa nė planin e mbrojtjes ajo u gjend bosh dhe e pa pėrgatitur, pėr mė tepėr mori rrugėn e mėrgimit.

Ishte dhembja kombėtare ajo qė i mobilizoi bijt e popullit tonė pėr kundėrveprim ndaj kėtij agresioni si pėr kundėr qeverisė dhe komandės sė lartė tė Ushtrisė Mbretėrore me demostratė dhe rrėmbim armėsh nė depot dhe njėherazi e priti ushtrinė fashiste me zjarrin e armėve tė paka dhe primitive. Zėdhėnės i kėtij kundėrshtimi tue drejtua ato pak luftėtarė major Abaz Kupi dhe kapteri trim Mujo Ulqinaku qė ra trimėrisht si hero pėr t’u pėrjetėsuar dhe fituar pavdeksinė nė Panteonin Kombėtar.

Rezistenca e nisur nė kėtė ēast kulmor do tė vazhdojė nė ngjitje deri nė organizimin mė tė lartė tė saj, atė tė njė Lufte Antifashiste Nacionalēlirimtare. Vitet e para tė pushtimit u shoqėruan me grva dhe demostrata nė qytete tė drejtuar nga intelektualė patriotė. Nė fshatra dhe malėsi me organizimin e grupeve dhe formacioneve tė vogla luftarake me kapedan popullor tė cilėve do t’u shkonte pėr shtat thėnia e Vaso Pashės pėr komandantėt popullorė tė “Lidhjes sė Prizrenit” “... se ato erdhėn nga populli dhe shkuan drejt tij...”.

Nė kėtė kohė kemi njė tabllo politike tė lėvizshme. Fashistėt qė nė fillim krijuan institucionet politike si qeveritė kuislinge kolaboracioniste dhe partinė fashiste. Nga ana tjetėr Lėvizja komuniste shqiptare ja dau tue kapėcyer vėshtirėsitė e kundėrshtit tė “Parti prisit” tė krijojnė Partinė Komuniste Shqiptare, e cila nė pak kohė pėrfundoj organizimin e saj dhe tė hedhė sytė nė organizimin e kryengritjes sė armatosur, duke siguruar sė pari bashkimin e mbarė popullit nė luftė kundėr fashizmit. Kapėrcimi i kėtyre vėshtirėsive dhe hedhja e syve pėr njė rezistencė tė armatosur i takon meritė njė pjese tė lidershipit tė saj, qė nė kėto kushte historike pėrfaqėsohej nga personalitetet me prejardhje patriotike dhe me vlera demokratike si dr. Ymer Dishnica politikan me prejardhje perėndimore, Koēo Tashko njohės i mirė i politikave tė “Frontit Popullor”, i pėrgatitur nė komitern dhe Mustafa Gjinishi, pinjoll i familjes Gjinish tė Peqinit, gazetar dhe agjitator i lėvizjeve demokratike tė viteve 30 si nė Vlorė mik dhe bashkėpunėtor i av. Skėnder Muēos, tė dy u burgosėn nga qeveria mbretėrore, por u falėn nga presioni i opinionit publik.

Kėta burra me punėn e tyre tė pa lodhur dhe tė mbėshtetur dhe pėrkrahur nga nacionalistė tė rrymave tė ndryshme, por me dhėmbje pėr vatanin e pushtuar, tė afirmuar nė Lėvizjen pėr Pavarėsi dhe tė konsolidimit tė Shtetit Shqiptar nė vitet 20 si Ndoc Ēoba, av. Skėnder Muēo, Kamber Qafmolla personalitet politik Abaz Kupi dhe Myslim Peza, etj.

Brenda PKSH Koēo Tashko, Nako Spiro, etj.

Punėn dhe pėrpjekjet e organizatorėve tė Konferencės dr. Ymer Dishnica dhe Mustafa Gjinishit e lehtėsoi tablloja politike dhe rezistenca aktive nė mbarė vendin siē shėnohej nė dokumentat bazė, nė veēanti nė proces-verbalin e konferencės sė Pezės... Kudo nė katėr anėt po buēet “Kushtrimi pėr Liri”, populli ka marrė armėt nė dorė dhe me flamurin e Skėnderbeut po lufton me tėrbim okupatorin dhe veglat e tij tradhėtare... Nė mbarė venin luftohet, nė Gjirokastrėn e Ēerēizit, nė Vlorėn heroike tė Ismail Qemalit, nė Skraparin e Riza Cerovės lufton Gjin Marku dhe Mestan Ujaniku nė dibėr ēeta trime e Haxhi Lleshit. Dy ēeta plakė tė Bazit Canės (Abaz Kupi) e Babė Myslimit (Myslim Peza). Gjithnjė me ato ėshtė dhe ēeta e Qemal Deliallisit qė po i jep grushte dėrrmuese fytyrės gjakatare tė fashizmit, prandaj kėrkohet bashkim dhe drejtim...

Kėto arritje krijuan klimėn e besimit dhe me vullnet tė lirė patriotik u arrit qė tė thirret Konferenca e Pezės. Ajo u mbajt nė Pezė mė 16 shtator 1942 nė tė morėn pjesė rryma tė ndryshme politike:

Rryma nacionaliste Abaz Kupi, Myslim Peza, Ndoc Ēoba, Mustafa Xhani, Haxhi Lleshi, Kamber Qafmolla, Skėnder Muēo, Ramazan Jarani etj.

Nga PKSH si forca politike e organizuar dhe inicuse u pėrfaqėsua nga Ymer Dishnica, Mustafa Gjinishi, Koēo Tashko, Nako Spiro, Enver Hoxha etj.

Kryetar i Konferencės sė Pezės u zgjodh Ndoc Ēoba, sekretar Mustafa Gjinishi.

Qė nė paraqitjen e materialit nga dr. Ymer Dishnica, tė gjithė pjesėmarrėsit ranė dakort me:

-Konferenca vendosi bashkimin e popullit shqiptar nė luftė kundėr pushtuesit fashist.

-Ky organizim u emėrtua “Fronti Nacionalēlirimtar”.

-Fronti do tė bashkojė tė gjithė shqiptarė pavarėsisht nga pėrkatėsia shoqėrore, fetare, krahinore dhe politike.

-Pėr mobilizimin e popullit nė luftė do tė jenė “Kėshillat Nacionalēlirimtare”

Platforma e pėrgjithshme u miratua njėzėri dhe nė unanimitet nga pjesėmarrėsit.

Dy probleme qė ishin pjesė e saja si:

Sė pari Kėshillat Nacionalēlirimtare si forca mobilizuese dhe organizuese tė mos dominohen nga asnjė forcė politike, gjė qė mė vonė ky shqetėsim u vėrtetua. PKSH, fill pas konferencės sė parė tė vendit nė mars 1943 mori frenat e drejtimit tė Frontit Nacionalēlirimtar duke spostuar nė emėr tė parudhės “o me ne o kundėr nesh” drejtuesit e Kėshillit tė Pėrgjithshėm ndėrsa mbrenda vetes deri nė likuidime fizike dhe spostime figurash qėndrore tė saj.

Sė dyti, diskutimi u bė nė Konferencė pėr emėrtimin e ēetave partizane dhe pėr yllin e kuq nė kapele. Kjo ngjalli dyshime tek disa nacionalistė pjesėmarrės ndaj PKSH.

Njė nga ēėshtjet mė delikate dhe tė diskutueshme ishte konceptimi mbi “Shqipėrinė Etnike”.

PKSH kėtė problem e shikonte nė planin ndėrkombėtar, ku e gjithė bota ishte pėrfshirė nė kasaphanėn e Luftės sė Dytė Botėrore. Ēdo ndryshm sipas Aleancės Demokratike, tė hartės politike territoriale, do tė zgjidhej nga Konferenca Botėrore e Paqes pas Luftės.

Kurse sipas Nacionalistėve duhej luftuar qė gjatė luftės, kurse PKSH kėrkonte ta mėnjanonte dhe ta zgjidhte atė pas Luftės (sot Kosova e hedh poshtė kėtė tezė).

Ky debat dhe kundėrshti jashtė klimės sė Konferencės sė Pezės shkoi mė tej nė formimin e njė organizate nacionaliste, aty nga fundi i nėntorit 1942 e emėrtuar “Balli Kombėtar”.

...Kjo nuk ishte njė organizatė e centralizuar si Lėvizja Nacionalēlirimtare, programi i saj mė tepėr ishte pasiv se sa aktiv (Libri “Fitorja e hidhur”, Regjinal Hibert, 1994). Po aty... PKSH e pa tė nevojshme ti jepte disa shpjegime bazės... nė tė vėrtetė pėr ne Balli Kombėtar ėshtė pengesė... duke parė influencėn individuale tė disa udhėheqėsve tė tij... theksi nga ana jonė duhet t’i vihet zhvillimit tė luftės sė armatosur kundėr pushtuesit me pikėsynim tė bashkimit me ēėshtjen e Lėvizjes Nacionalēlirimtare ose ti demaskojmė si bashkėpunėtorė tė armikut.

Kjo klimė krijoi pėshtjellim nė popull qė vendimet e Konferencės sė Pezsės i mirėpriti dhe i pasoi me aksione masive dhe konkrete ēka i dėshmoi Aleatėve tė Mėdhenj se populli shqiptar ėshtė i mobilizuar totalisht nė luftė kundėr nazifashizmit dhe e ndjen veten aleat i denjė i kėsaj Aleance, e cila u pozicionua me njohjen e saj zyrtare nėpėrmjet Deklaratės sė z. Iden ministėr i jashtėm i qeverisė sė Kurorės Britanike mė 12 dhjetor 1942. Duke mos pėrcaktuar pėr hartėn politike kombėtare (etnike) tė Kombit Shqiptar.

Sot kjo deklaratė ėshtė aktuale dhe ne shpresojmė me bindje se ka ardhur “Era” e kombit tonė qė tė rishikohen Traktatet dhe Vendimet e Konferencės sė Londrės tė vitit 1913.

Konferenca e Pezės realizoi nė njė moment tė rėndėsishėm historik bashkimin e popullit shqiptar me luftėn pėr ēlirimin e vendit nga pushtuesit nazifashistė dhe njėherazi krijojnė bazėn drejtuese tė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare nė njė organizatė tė vetme dhe zgjodhi organin drejtues, Kėshillin e Pėrgjithshėm Nacionalēlirimtar tė pėrbėrė nga:

Kamber Qafėmolla - Kryetar

Mustafa Gjinishi - Sekretar

Ndoc Ēoba, Myslim Peza, Abaz Kupi, Enver Hoxha, Ymer Dishnica anėtar tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Frontit Nacionalēlirimtar.

Historia ėshtė dėshmitare, koha punon pėr Kombin dhe popullin tonė por kjo ka nevojė pėr njė politikė koherente kombėtare pėr realizimin e prosperitetit tonė.

Prof. Daut Hoxha - Durrės

 

Njė dritare dritėplotė e dijes njerėzore

(Hap pas hapi me librin “Pėrpara tė Diturve” tė M. Decajt)

Kur po lexoja kėto ditė librin “Pėrpara tė Diturve” tė Muhamet Decajt, se si mė erdhi nė mendje thėnia brilante e Gorkit tė madh: “Ēdo libėr ėshtė njė dritare pėr tė parė botėn”. Nuk gjej pėrcaktim mė kuptimplotė, as mė autentik pėr tė shprehur atė dimension tė mrekullueshėm vlerash njohėse tė fushave tė ndryshme pėr librin e studjuesit tė apasionuar M. Decaj “Pėrpara tė Diturve” sesa pėrcaktimi “Dritare dritėplotė e dijes njerėzore” mbėshtetur nė atė qė sjell sė brendshmi vetė autori, qė sjell gjithė kuintesenca dhe mesazhi filozofik i kėtij libri serioz.

Ėshtė njė risi pėr nga mėnyra e tė konceptuarit, pėr nga almiset qė ka pėrdorur autori nė seleksionimin e brumit nga gatuan gjithė pėrmbajtjen e krijesės sė vet. Ka ky libėr njė kod krejt origjinal tė thurjes, ka si tė thuash njė tharm krejt tjetėr nga ai qė predisponojnė tė vendosin nėn tiraninė e tyre tė krijuesit autorė librash studimorė, reflekset e tė cilėve ky libėr i ngėrthen.

Ka njė kėndvėshtrim krejt tė vetin divulgativ nė substancėn e vet, duke na sjellė njė miksnjohje kėndvėshtrimesh interesante nga studjues tė njė spektri krejt tė larmishėm. Gjithashtu gėzon njė shije tė llojit tė vet qė e dallon nga njė libėr historik, apo estetik, kuka njė konstante vlerash njohėse, tė pakontestueshme siē ngjet me historinė, por po aq mbetet i hapur, asgjė nuk arrin tė ezaurojė deri nė fund, pėrkundrazi tė mban gjallė, ndezur pėr kėrkim thellėsish tė reja mendimi e vlerėsimi siē ngjet me esenė.

Po ndėrkaq vjen si njė amalgamė idesh, konceptesh, mentalitetesh, filozofish e hapėsirash mendimi qė rrjedhin harmonishėm si ujėrat nė njė ultėsirė, secila nė shtratin e vet, tamam siē ngjet me enciklopeditė, pėr t’u fokusuar si vlera tė veēanta nė vlerėn globale tė librit si njė dritare dritėplotė e mendimit njerėzor. Kėsaj radhe kemi tė bėjmė me njė rast fare unikal tė llojit Decaj, falė njė hulumtimi derivat i vetmisė sė njė studjuesi vullnetmadh dhe kurajoz, qė e ka ndjerė si pjesė tė gjithė qenies sė vet krijesėn e tij.

Kėtu gjen vehten artisti, moralisti serioz, politikani, sociologu, historiani, qytetari i thjeshtė, ushtaraku madhor, shkencėtari serioz, krijuesi naiv, por edhe ai i kompletuar, studjuesi i tė tjerėve, por edhe ai i vetvetes, teoricieni i rrallė, por edhe njė njeri fare i zakonshėm.

Kemi tė bėjmė thjeshtė me dhuntinė njerėzore nė ktė rast? Jo, jo! Kemi tė bėjmė me diēka shumė mė tepėr. Me pasionin njerėzor, me pjesėn progresiste tė dinotomisė njerėzore: qė tek kolegu nė fjalė ngjan si dy pika uji me atė qė thoshte Floberi i jashtėzakonshėm nė penėn e tij “A nuk janė pasionet e vetmja gjė e bukur qė ka mbi tokė? Burim heroizmi, entuziasmi, burim i poezisė, i muzikės, i arteve, me njė fjalė i gjithēkaje?

Dhe si pėr tė garantuar konsideratėn tonė pr kėtė libėr sukses aspak i zakonshėm i autorit, H. Boks pohonte: “Atje ku pasioni ėshtė i pėrmbajtur, suksesi ėshtė i sigurtė”.

Dhe kurrsesi nuk ngjet ajo qė shpeshherė dhe aktualisht po e shkatėrron njeriun modern mbrapshtia dhe ligėsia pasionale. Autori vjen nė librin “Pėrpara tė Diturve” me njė vizion brilant moderniteti. Kundėr asaj qė ai e ndjen si tė jashtme, vihet pėrballė ajo qė ndjehet si e brendshme, pėrballė tė dukshmes shohim thelbėsoren, karshi teoricienit tė njė kohe tė kapėrcyer si vizion, mėsojmė mendimin e atij qė i takon e ardhmja, kundėr mendimit tė mbyllur, autokritik lexohet vizioni transparent, humanist. Aty ku shijon mendimin e vetėm, singularin, ke rast tė shijosh mendimin divers, pluralin. Dhe gjithsesi nė kėtė libėr duke ngulmuar nė tė vetėn me tė vetėn kultet e mendimit me kultin e tyre jo vetėm qė nuk lihen tė bėjnė shtrat, por, pėrkundrazi, ke rast tė mėsosh mendimin e njerėzve nga mė tė thjeshtė, qumėshtor tė penės, si tė thuash, por qė guxojnė publikisht pėr t’u bėrė pjesė e mendimit diversiv, global dhe aktiv.

Kėshtu dhe gjithsesi ky libėr nuk vjen si dritare e dikujt, por gjithsesi si dritare e ndėrtuar nga tė gjithė, si dritare e dijes njerėzore ku ka pjesėn e vet edhe autori.

Dhe kur pėrjetojmė jorrallė bastardhimin e fjalės, pėrdhunimin e vlerave tė qytetarėve dinjitozė tė letrave nga gjithėfarė belbėzantėsh, si kulminacion i shpėrdorimit dhe abuzimit civil me tė drejtėn e fjalės sė lirė dhe publike nėn osmozėn e lirisė sė pakufizuar, njė liri e privilegj vetėm i botės shtazore, sepse qytetėrimin civil ka kodet e veta brenda sė cilave komunikon raca njerėzore, apo kur lloj-lloj krymbnajash serviren si kėrpudhat parazite mbi shpinėn e qytetarisė sė vėrtetė krijuese nėn ethet e njė entuziasmi modern brutal, tė njė konformizmi pa moral, apo kozmopolitizmi pa fre libri tė pohon me gojėn plot:

Njeriu nuk kėnaqet nė kufijtė e veprimtarisė fiziologjike, qoftė edhe asaj seksuale qė aq shumė i fryjnė ata qė kėrkojnė tė abuzojnė me idetė frojdiste, njeriu krahas bukės, veshmbathjes e banimit, si kėrkesa e gjetjes sė vetvetes. Njeriu derivoi si qenie racinoale e sociale nga pėrpjekjet pėr tė ndryshuar gjithēka qė e rrethon nė parajsėn e natyrės nė dobi tė afirmimit tė tij civil.

Dhe ky afirmim nė kohėt moderne nuk dhurohet nga slloganet, qofshin ato edhe demokratike. Njeriu, ndjenjat dhe truri njerėzor ka nevojė dhe domethėnie tė thelbit tėtij ekzistencial bashkėkohor kapjen pėr briri tė misionit tė tij real qė buron vetėm nga puna dhe vullneti i madh pėr tė pėrvetėsuar dhe aplikuar dijen njerėzore nė tė gjitha format e shprehjes sė saj.

Dhe njė nga kėto dritare dritėplot e tė dijes ėshtė dhe puna pėr konceptimin dhe realizimin e kėtij libri si kontribut intelektual i studjuesit Muhamet Decaj.

Nuk pėlqej kurrsesi superlativat, por jami obliguar moralisht dhe profesionalisht tė njoh vlerat e kėtij libri qė sjell Decaj nė oazėn moderne absurde sa komike, sa tragjike tė braktisjes sė librit, kėsaj krijese specifike pėr nga thelbi funksional nė fisnikėrinė e shpirtit njerėzor kaq shumė tė egėrsuar.

Kadri Ujkaj, kritik letrar

 

Alarm: Koha po ecėn mbrapsht

Menjėherė ju duhet tė pyesni: Cila ėshtė ajo. Keni shumė tė drejtė por ju lutem mos u mėrzitni. Komandojeni mendjen. Kjo ėshtė shenjė e forcės. Mos harroni ajo ėshtė gjėja mė e shpejtė nė Botė dhe nė gjithė Universin. Ia kalon edhe shpejtėsisė sė dritės. Prandaj do mbajtur nėn fre me njė “sistem sigurie” tė lartė i cili mbėshtetet nė teorinė e “Mekanikės Kuantike” dhe nė zbatimin praktik tė saj nė qarqet e integruara tė aparatėve elektronik mė tė sofistikuar tė kohės. Mos u ēuditni. Edhe truri ynė funksionon mbi bazėn e njė sistemi tė caktuar, i cili vėn nė lėvizje njė “aparat” jashtėzakonisht tė mistershėm. Megjithatė dija njerėzore ecėn pėrpara. Ajo do ta “pushtojė” atė.

Nė qoftė se veproni ndryshe jeni tė humbur. Po doli “makina” nga rruga fluturon nė humnerė. Lus Zotin kurrė mos ndodht. Gjithėsesi asnjėherė mos harroni. Ajo nuk ėshtė zog dhe as hilikopter. Ėshtė makinė. Mė falni. Desha tė them mendje. Prandaj kujdes. Kthesė e fortė. Pikė rreziku.

Po futem nė temė: “Dita e daljes nė pension ėshtė dita mė e bukur”. Fjalė e urtė. S’ka mė mirė. Me tė kėnaq shpirtin. Si the ti. Kush e ka thėnė. Dakord. Mė falni. Por unė mendoj qė emėri nuk ka rėndėsi. Ėshtė e drejta e fjalės. Jo vetėm kaq. Ndoshta mė tepėr. Pėrmbajtja dhe domethėnia e saj kanė vlerė tė veēant. Folėsi mund tė jem unė, ti, ai, ne ju, ata dhe kėshtu me radhė si rreth Roza-Rozina po vjen Drandafila...

A ka lumturi mė tė madhe se sa kur njeriu del nė pension? “Shpėtoni” nga tė gjitha. Nga detyra, shqetėsimet, problemet e vazhdueshme, nga personeli i punės kryesisht nga ata tė vėshtirėt dhe sidomos nga dikushi qė i qėndroi kurdoherė mbi krye si edukator, mėsues, brigadier, pėrgjegjės, shef e drejtor.

Ē’na duhet rinia. Ajo iku e shkoi. Fluturoi si shpend. E kemi “harruar”. Rinia ėshtė pranvera e jetės. A ka stinė mė tė bukur. Nė rini nuk ka pleqėri as pension. Ndėgjo mirė o babaxhan dita mė e bukur ėshtė ajo kur njeriu hedh shu... dy metra pėrpjetė si shtėrvan.

Albumi i jetės ėshtė i madh, shumė i gjėrė dhe gati i pafund. Ai ėshtė edhe njė bukuri qė vret si borė e bardhė poshtė saj me pisllėk, kur shefi yt i quajtur drejtor pa u futur aspak me siklet firmos njė urdhėr i cili godet: “I ka lindur e drejta e pensionit tė plotė pleqėrisė”, prandaj pa vonesė tė bėhet dalje pėr nė...

Na keni thėnė se ju grabitėn me dhunė tė drejtėn pėr tė nxjerrė bilancin e vitit. Gjėra qė ndodhin. Prepotencė e mirėfillt. Ata menduan ndryshe. Kryesisht si padron. Ēdo problem ka njė zgjidhje. Kemi edhe tė tjerė. Nuk na intereson pėrvoja, eksperienca e pėrkushtimi. Ato i zėvendėsojmė dhe i rinovojmė. Nė kėtė fokus tė vjetrit janė konsumuar, rudhur e thinjur kėshtu fuori pėrjashta. Rroftė rinia, sidomos nė Kapitalizėm. Na duhen forca e energji tė reja. Ėshtė kėrkesė e kohės. Ajo ėshtė e veshur me flori.

Ju flisni pėr vehten nė vetėn e tretė njėjės ashtu si shoku Belul. Mė duket e keni gabim. Theksoni se keni drejtuar njė ndėrmarrje pėr njė ēerek shekulli. Punė e madhe. Bėtė vetėm detyrėn. Bile jo mirė. Shihni sa mbrapa kemi mbetur. Ju tė vjetrit na latė kėshtu. Nuk keni punuar si duhet. Tani paguani.

Mund tė thoni sa ėshtė kostoja. Urdhėroni faturėn. Aty keni emėrtimin dhe shumėn pėrkatėse. Nėnshkruani. Nė kėtė rast po japim maksimalen. Sa ėshtė ajo? Njė limit modest i pragut tė varfėrisė. Mė saktė ekuacion mė shumė tė panjohura. Edhe ankoheni. Nuk jeni tė kėnaqur. Mos u bėni mosmirėnjohės. U mbytėm nė shpenzime. Jetė e vėshtirė.

E keni kartė urimi dhe dhuratė me rastin e vitit tė ri. E dėrguam mė 15 dhjetor 2001. Sė bashku edhe librezėn e punės tė shkarravitur. Ju betohemi pa dashje. Ashtu si kot. Forca madhore. Pastaj nė shenjė “nderimi” njė mbledhje ku foli i deleguari. Ishte orator. Mbas pak njė drekė aty ku lahet Taraboshi me ujėt e liqenit.

Thatė se kishit bilanēin. Vėrtetė ashtu ėshtė. Mirėpo harruat njė diēka. Mė mirė njė mik se njė ēiflig. Ata nuk deshėn qė tė lodhnin sepse ishin shokė pėr kokė. Nga ana tjetėr ju kishit njė borxh qė duhej paguar. Nėnvizojeni: “Korektesa, pėrkushtimi, aftėsia, pėrvoja e sakrifica nė detyrė, ėshtė konservatorizėm burokratik, i rritur mbi njė bosht ideologjik, tė cilat janė burim i budallallėkut barazitik dhe armiku mė i rrezikshėm i Ekonomisė sė Tregut”.

Ne duhet tė manifestojmė idealin e grupimit tonė. Prandaj nė kėto rrethana do ta dėnojmė. I veshim edhe ndonjė epitet. Pėr ne vlerat janė nė themel antivlera, tė cilat na dėmtojnė njėlloj ashtu si drita. Urdhėroni e provojeni. Mos e fikni natėn. Nuk do keni gjumė ose s’do flini rehat. Njerėz si ai janė tepėr tė “rrezikshėm”. Ndershmėria dhe pėrkushtimi i tyre na verbon. Na besoni. Nuk kemi nga qejfi. Na ndihmoi fati. Shyqyr Zotit.

Si the ti zotni atje. Ne qėnkemi sjellur keq. Mendoni gabim. Kjo s’ėshtė e vėrtetė. Tani po afron ndeshja finale. Ndryshoi koha. Erdhi ekipi i ri. Kemi programėt dhe pikėsynimet tona. Sa mė parė nė Evropė. Na pėrshėndet Stabilizim Asocimi. Ai ėshtė burr i fort. Me atė nuk bėhet shaka. Pasurinė tonė do ta shesim. Teloja i Xha Komit do tė bėhet pronė e mister Tomit. A ka bukuri mė tė madhe si dita mė e bukur, si vet pensioni. Gjėra tė mrekullueshme ndodhin nė Shqipėri. Marim shėmbull nga Evropa e Amerika. Ato nė pėrgjithėsi drejtohen nga tė “rinj” 60-70 vjeēar. Ėshtė e vėshtirė tė shikosh njė tė vjetėr me thinja. Mos ju duket ēudi. Kjo ėshtė e vėrtetė.

E pėrsėrim. Ē’na duhen vlerat. Ato i pėrkasin sė kaluarės. Janė anakronike. Pra u mbyll loja. Kemi sjell njė ilaē. Ėshtė shumė i mirė si dita mė e bukur. Kėtu keni udhėzuesin. Pijeni me kujdes sa herė tė keni nevojė. E kemi ble shtrenjt. Natyrisht me para nė dorė. Sigurisht me proēedurė tė rregullt. Pėr rrjedhoj, siē e shihni ne nuk jemi tė koruptuar as ozurpator por demokrat dhe tė qytetėruar. Mbi ne ėshtė vetėm interesi. Ai lėviz Botėn. Moralin ēojeni nė muze. Me atė mbesim me duar bosh. Kėtė nuk e lejojmė.

Dita mė e bukur ėshtė dita e pensionit. Sa bukuri ka tufa. U gjetė ēelsi i lumturisė sė jetės. Iku rinia. Ajo u harrue. Qėnkemi gabuar. Njė kome-tragjedi. Koha po ecė mbrapsht nė drejtim tė kundėrt. Vini re. Alarm. Rrezik total pėr Globin. Filloi “tkurrja e Universit”. Ju lutemi na falni. Ishte njė llogaritje gabim. Mė saktė “Koha imagjinare”. Koha reale vazhdon tė rrjedhė sipas “programit tė caktuar”. “Tkurrja do tė ndodh por pas disa miliarda vite. Pėr ne nuk ka shumė rėndėsi. Atėherė ndoshta mund tė kemi kolonizuar planetin X tė Galektikės Y. Do bėjmė qejf si nė ditėn mė tė bukur tė pensionit. Lum si ne.

Nė pension. S’a mė mirė. Oh, oh - me tu kėnaq trupi e shpirti. Jetė o jetė. Rehati e plotė. Pavarėsi brilande. Integritet fantasti. Ditė e natė svaboda. Nuk i jep llogari kurrkujt. Krejtėsisht elektron i lirė pa ngarkesė dhe jashtė berthamės sė atomit. Na besoni. Mikrokozmosi ėshtė i pafund. Zbulimi i tė gjitha tė fshehtave tė tij ėshtė njė zonė tepėr e minuar dhe e rrezikshme me energji shpėrthyese tė pa imagjinueshme. Elektroni nė fjalė ėshtė i njė lloji tė veēantė. Ai ndodhet dikund. Nuk “funksionon”. Pinė kafe, bėn Pazar, pastaj njė shėtitje nė kėmbė ose nė biēikletė sepse nuk ka mjete tė tjera.

Pėrsėri i papunė me profesionist “pensionist”. Ke forcė e dije, eksperiencė dhe pėrvojė pėr tė punuar por askush nuk pyet. Ndėrmarrja e jote tė braktisi, heshtja e ka mbulue, dikur ka qenė “bij fisi” sot virtyti i ėshtė paksue.

Bėni njė xhiro nė qytet. Do tė mbeteni tė kėnaqur mė shumė te habitur. Nė ēdo hap kafene thuajse asnjė nuk punon. Tė gjithė pijnė, bėjnė muhabet, bisnes, zgjidhin ndonjė problem dhe pjesa tjetėr shtyjnė kohėn e ditėve mė tė bukura tė tyre.

Thonė se ekonomia ėshtė baza materiale e jetės dhe mbi themelin e saj ngrihet mirėqenia. Pensionistėve ju siguron pension. Ai na i mbush xhepat plot. Flasim seriozisht. Pėr shėmbėll ditėn e pensionit kėrkoni kartmonedha me prerje njėqindshe. Mandej shikoni. Do tė mbeteni tė kėnaqur. Atėherė flisni si tė dėshironi. Keni tė drejtė tė ankoheni. Ėshtė e natyrshme. Nuk keni faj. Hallet i ndjejnė dhe i pėrballojnė Shteti dhe Sigurimet Shoqėrore. Ndoshta nuk i dini mirė. Mund tė keni harruar. Kuota e derdhur ju kthehet pėrsėri. Ju dukėt pak. Mundėt. E keni fjalėn pėr kontributin tjetėr “Punėn pėr Shoqėrinė”. A ka kontribut mė tė madh? Ajo ishte mbivlera mbi bazėn e tė cilės regjimi i kaluar zhvilloi tė gjitha akset e “mekanizmit” gjigant Shtet si industrinė, bujqėsinė, energjitikėn, arsimin, kulturėn, shėndetėsinė, mbrojtjen etj. Ēdo pensionist ka lėnė gjurmėn e tij. Dikush mund tė thotė ku shkoi ajo, pse njė pjesė e madhe e saj u zhduk etj?

Po japim pėrgjigje natyrisht shkurt. Pėr kėtė ju kujtojmė “Terapinė Glorioze tė shookut”. Mė shqip “Goditja e Pėrqėndruar Shkatėrruese”. Ajo ishte njė strategji e zezė. Pėrmbajtja e saj. “Pa shkatėrrim nuk ka ndėrtim”. Kush e shpiku? Nuk e di plotėsisht. Ndoshta signor Fiku. Mė tepėr s’ka rėndėsi. Po ta kėrkoni do ta gjeni. Atė e shohim shpesh. Kurdoherė nė vend tė parė. Duket si me porosi. Ėshtė profesori i “ecstra catedra”. Burr i menēur. Teorikisht shumė i aftė. E mori nga “Manifesti”. E kishte tė gatshme: “Mbi gėrmadhat e pushtetit tė vjetėr tė ndėrtohet Ekonomia e Tregut. Kapitalizmi”. Me fjalė tė tjera prona shtetėrore tė shkatėrrohet deri nė maksimumin e mundshėm. E pėrkthyer nė vlerė baraz me qindra miliarda lekė dėmtim e humbje. Njė katastrofė e vėrtetė. “Tė jeshė a tė mos jeshė kjo ėshtė ēėshtja”. Hamlet. Shekspir.

Shkatėrrimi solli krimin, anarkinė, varfėri, papunėsi, emigracion, nėnshtrim dhe tė tjera. Erdhi njė ditė Shteti u trondit qė nga themelet. U bė edhe mė keq. Pėr njė periudhė pushoi fare. Edhe pensionet morėn tėposhtėn. Nė krah kishin bonot e privatizimit. “The future is in your hands”. E ardhmja nė duart tuaja. S’ka mė bukur. Tan mjalt e sheqer. Karamele pėr gostitje. Ende sot e kėsaj dite kanė mbetur enigmė. Megjithatė kanė miratimin dhe firmėn e Shtetit. Tė shohim Teorikisht testim. Mė shumė opium. Tepėr pak njė problem pėr zgjidhje.

Telekomi afėr privatizimit. Po pėrgatitet pėr shitje. Shtrohet pyetja. Te kush? Pėrgjigja Monopolet e huaja. Nė ē’mėnyrė, kur dhe si? Tė shohim! Edhe me pasurinė e tė tjerėve mund tė shkohet nė Evropė. Si dikur pėrsėri edhe sot jemi Ylli i dritės. Nė kėtė kuadėr largimi u bė imperativ i kohės. Shkaku: “Mekanizmi i Brylit”. Preteksti: “Pensioni”. Grupi i kreu detyrat e tij. I lumtė. Njė okej. Ata dhanė njė kontribut tė veēantė. Impiantimi i kontabilitetit dhe i financės, hartimi e plotėsimi i dokumentacionit voluminoz pėr kthimin e ndėrmarrjes nė shoqėri aksionere, i godinės tė re Telekom Shkodėr dhe mbi njėqind bilanēe tė nxjerra kishin nevojė dhe kėrkonin deri nė fund kontributin e autorit tė tyre.

Kush e don fjalėn. Ah, po ju andej nga fundi. Shumė mirė. Urdhėro e flisni. “Unė z. kryetar i mbledhjes them me siguri matematike qė puna e ka krijuar njeriun dhe po i hoqe atij atė i ke dhėnė dėnimin mė tė rėndė.

Ēudi! Ē’ėshtė ky mendim? Ku e more? Sipas jush njeriun e paska krijuar puna. Jo ore. Qėnke i zgjuar. Vetėm harruat diēka. Kjo ėshtė propagandė. Bile Marksiste. Shkon edhe mė tej - ateiste. Provojeni, lėreni njeriun pa punė, pa aktivitet, tė rrijė kot me duar lidhė, tė sorollatet, tė qėndrojė pa lėviz nė karrike, divan, kolltuk, nė krevat etj. dhe do shihni se ēdo ndodh. Ai do tė shtoj nė peshė do majmėriset e dhjamoset. Atėherė i vijnė pasojat: ērregullohet tensioni, ritmi i zemrės, nervat e kėshtu me radhė. Sė fundi sėmundja dhe pas saj lamtumira.

Pėrvoja e Botės sė qytetėruar na mėson se pa punėn dhe kontributin e tė gjithėve nuk ka rimėkėmbje ekonomike, nuk ka zhvillim, pėrparim dhe prosperitet tė vazhdueshėm e tė sigurtė.

Si the ti djalosh. Ēojeni zėrin. Po. Po. Ju kuptova. Sipas jush kjo ėshtė politikė. Siē duket jeni kundėr. Jeni pėr ushtrinė e tė papunėve. Tė lumtė. Pa skllevėr, mė saktė pa fuqi punėtore tė lirė ose pa tė papaunė nuk ka kapital, milioner, korupsion, pushtet dhe as... Kjo ėshtė e dhimbshme por e vėrtetė. Faktet janė kokėfort. Kapitali kėrkon punė tė papaguar dhe mbivlerė. Ndryshe ai nuk rritet e zhvillohet. Edhe ju dėshironi tė flisni. Po. “Ai shtohet vet. E ushqen pronari i tij”. Shihni rrotull. Janė qindra e mijėra emigrant shqptar shėrbėtor nė dyer tė Botės. A nuk ėshtė fisnikėri dhe nder i madh nga ana e saj? Na trajtojnė si vėllezėr! Pse! Nuk e besoni! Shikoni ngjarjet e muajve tė fundit. Pėrfundimi u takon juve.

Dita mė e bukur - dita e pensionit. S’ka mė mirė o njeri. Paske qenė nė pranga. Shyqyr qė shpėtove nga puna. Qoftė larg prej teje. Mirė. Tani ku shkove. Kalove nė pension. Tė hodhėn mbrenda nė “kazanin” e tij. Ai ėshtė i madh sa njė moēal. Jeni i vjetėr dhe nuk do tė dalėsh kurr nga ai. Mė vjen keq por ėshtė e vėrtetė. Mos u dėshpro. Jeta ėshtė e shkurtė, e vėshtirė dhe ai “stacioni” i fundit i saj. Pėrsėri s’ke ē’bėn. Duhet qetėsi, kurajo dhe forcė. Ēdo njeri nė ēdo ēast ka me vete tė kaluarėn, tashmend dhe tė ardhmen. Tė uroj ditėt mė tė bukura. Paē zemrėn e bardhė. Qofsh i lumtur.

Luigj Temali

 

Shqipėria e vogėl e krimeve tė pashembullta

Nė asnjė vend tjetėr tė Botės nuk gjen shembuj kaq tragjik sa nė Shqipėri. Tė gjithė ata njerėz qė kishin dhe kanė mendime e veprime antikomuniste, ishin dhe janė ndėshkuar. Gjatė sitemit diktatorial tė Enver Hoxhės nė Shqipėrinė e vogėl janė pushkatuar dhedėnuar me burgje mbi 20 vjet 25 400 persona, pa pėrmendur tė internuarit dhe privimin nga tė drejtat e liritė mė elementare njerėzore tė fėmijėve e grave. Vetėm priftėrinj sistemi komunist ka pushkatuar fiks 153 pas vitit 1967. Dhe ē’ėshtė mė absurdja edhe pas viteve 1990, kur nė Shqipėri u duk nė horizont njė demokraci qė zgjati deri nga fundi i vitit 1996, kur partia demokratike nėn tritol, armė, vrasje e banda u detyrua tė lėshojė pushtetin nė dorė tė ish-komunistėve, kriminelėt nuk u dėnuan me ligj. Kjo ka arsyet e shpjegueshme. Partia Demokratike ishte papėrvojė, nė organizim e sipėr pas njė diktature tė gjatė e tė egėr, ndėrsa socialkomunistėt qė i kemi nė pushtet dhe po menazhojnė sėrish anarshinė e hakmarrjen diktatoriale, kishin pėrvojėn dhe pushtetin ekonomik. Si rrjedhojė, sot janė shumė tė vrarė, tė dhunuar, tė dėnuar politik, viktimė e kėsaj qeverisjeje. Nga viti 197 e kėtej janė vrarė 4300 persona tė pafajshėm. Politika diferencuese, hakmarrėse, vrastare deri nė mizori, ka goditur pinjollėt e ish disidentėve politikė tė periudhės sė Enver Hoxhės. I tillė ka qenė edhe antikomunisti Luan Pjetėr Shkreli nga qarku i Shkodrės, i cili ėshtė vėnė nė ndjekje pėr ta eleminuar fizikisht nga bandat e sigurimit tė shtetit. Nė qarkun Shkodėr, policia vite mė parė pat pushkatuar nė krevat me gruan e fėmijėt edhe Senahi Gjekėn, ku megjithė protestat e shoqatės Antikomuniste “2 Prilli 1991” dhe tė pushtetit vendor tė Shkodrės e Malėsisė sė Madhe pėr zbulimin e dėnimin e autorėve, asgjė nuk ėshtė bėrė, vetėm pėr tė heshtur. Ish presidenti i Republikės Rexhep Meidani, ka patur njė deng ankesa e kėrkesa, tė cilat vetėm kanė mbetur nė sirtaret e shtetit kriminal, pa pėrgjigje.

Si shumė antikomunistė tė tjerė Luan Shkreli, nė varrimin e ish deputetit Azem Hajdari, tė vrarė para selisė sė partisė demokratike, ėshtė rrahur dhe kėrcėnuar me pushkatim mė 14 shtator 1998. Luani edhe sot e ka jetėn tė rrezikuar nė kėtė Shqipėri qė bie vetėm herė anarshie, pasi babai i babait tė tij, Ndoc Marash Shkreli ka qenė njė antikomunist i njohur nė tė gjitha trojet shqiptare, ku nė pėrpjekje me komunistėt ėshtė vrarė nga forcat speciale tė sigurimit tė shtetit mė 1952, ndėrsa babai i nėnės Pjetėr Dedė Malocaj ėshtė pushkatuar me grupin e Prekė Calit, atij njeriu qė mori pjesė si komisioner i vendosjes sė kufijve tė Shqipėrisė. Pjetėr Dedė Malocaj, Prekė Cali dhe dymbėdhjetė antikomunistė tė tjerė u pushkatuan nė Zall tė Kirit tė dielėn e larit tė vitit 1945.

Pra, demokrati Luan Shkreli dhe shumė tė rinj tė tjerė shqiptarė pėr tė shpėtuar jetėn e tyre janė detyruar tė braktisin Shqipėrinė, kėtė Shqipėri ku edhe tė parėt e tyre dhanė jetėn, gjakun, pronat e gjithēka. Kjo pra ėshtė Shqipėria e vogėl e krimeve tė pashembullta.

Flori Slatina

 

Vazhdon kundėrvėnia dhe arrestimi i demokratėve nė Shqipėri

Ende, Shqipėria mbetet vendi mė me probleme tė mėdha. Shkalla tepėr e lartė e mafies politike shqiptare qė po rritet ēdo ditė. Mjaft persona tė cilėt kanė qenė demokratė tė betuar ndaj komunizmit po ndiqen nga forcat e SHISH-it. Ndėr kontrollet e mėdha qė po bėhen ėshtė edhe Hilė Shllaku anėtar i PD i cili tėrė jetėn e tij ėshtė shquar pėr mospėrputhje me sistemin socialist. Pėrpjekjet e Hilė Shllakut pėr tė emigruar nė vendet e botės. Sipas burimeve qė disponon gazeta jonė, kėto ditė nė Aeroportin e Rinasit po ushtrohet njė kontroll i imėt ku ėshtė arrestuar demokrati Hilė Shllaku nga fshati Darragjat i Shkodrės. Sipas informacioneve qė kemi drejtuesit e Aeroportit janė ndryshuar shumė duke patur njerėzit mė tė besueshėm tė sistemit. Nė kėtė mėnyrė z. Hil Shllaku sapo ka zbritur nė Aeroport me avionin e linjės ėshtė arrestuar nga forcat e SHISH-it, i cili ishte kthyer pėr tė varrosur nėnėn e tij. Hil Shllaku ka marrė pjesė nė shoqatėn antikomuniste 13 Dhjetorit, mė 14 janar 1990, mė 13 dhjetor 1990 e ngjarjen e 2 prillit 1991. Ka marrė pjesė nė pėrcjelljen e deputetit Azem Hajdari mė 14 shtator 1998. Edhe herė tė tjera forcat e policisė kanė tentuar ta arrestojnė mė parė se tė largohet nga Shqipėria pėr nė Itali. Nė kėtė mėnyrė familja Shllaku ėshtė detyruar ta emigrojė djalin e tij Eduart Shllaku i datėlindjes 17 maj 1982 nė njė shtet tė sigurtė, qė mos tė ndiej vetėn natė e ditė i kėrcėnuar si baba i tij e familja. Jeta e pasigurtė qė ndodhet nė zonėn e Dajēit e fshatit tė tij Darragjat, ka bėrė qė tė ndiej mallin pėr prindėrit, shokėt e tė afėrmit e tij, pėr tė gėzuar jetėn e viteve tė rinisė sė tij, tė largohet nga Shqipėria.

Zef Nika

 

Nė Shqipėri krimin ėshtė institucional

Fenomente kriminale janė edhe ato pjesė e jetės nė shoqėritė demokratike. Por nė Shqipėrinė postkomuniste absurdi, paradoksi qėndron nė faktin se vetė institucionet shtetėrore jan ngritur mbi bazėn e krimit. Kujtojmė vitin 1997, kur pushteti u uzurpua pėrmes luftės sė bandave tė armatosura me pikėnisje Lushnjėn, mė pastaj Vlorėn dhe qė u pėrmasua nė tėrė Shqipėrinė. Ata qė u prinė rebelimeve, vrasjeve, dhunimeve janė pikėrisht pushtetarėt. Shtypi i pavarur e opozitar, megjithė haraēin qė ka paguar ka guxuar tė pėrmendė dėndur emra si tė Fatos Nanos, Skėnder Gjinushit, Namik Dokles, Gramoz Ruēi, Arben Imamit etj. etj. pėr organizime tė armatosura. Politikanėt, institucionet e shtetit nuk u dėmtuan, por u godit rėndė demokracia shqiptare, tė drejtat e liritė themelore tė jetės, u godit prona private dhe shtetėrore, u vra prespektiva dhe besimi i perėndimit pėr progres dhe qėllim tė mirė tė politikės shqiptare pėr ta radhitur edhe Shqipėrinė nė familjen e madhe evropiane.

203 policėt e pushkatuar nė krye tė detyrės nė pesė vitet e fundit dhe mos kapja e mos dėnimi i asnjė krimineli flet qartė se shteti e menazhon vetė krimin, pasi polici ėshtė shėmbėlltyra e ligjit.

Ata shqiptarė qė aspiruan dhe aspirojnė pėr demokraci janė pushkatuar nga bandat shtetėrore, janė burgosur, janė rrahur, ose janė nė listat e vdekjes. Dhe kėtė e themi me zė tė lartė e me fakte kokėforta. Ja demokrati Aldis Xhevat Sokoli, i datėlindjes 17. 03. 1977, megjithėse kishte edhe probleme gjakmarrjeje, u vu disa herė nėn kėrcėnata tė hapura se do tė pushkatohet nėse nuk heq dorė nga bindjet politike demokratike. Ky i ri ashtu sikur edhe moshatarėt e tij qė duan njė Shqipėri pa diktaturė, pa korrupsion, pa diferencime politike, raciale e etnike ka marrė pjesė dendur nė tubimet e demonstratat paqėsore tė partisė demokratike si simpatizant tė liderit demokrat Prof. Dr. Sali Berishės. Aldis Sokoli ėshtė dhunuar nė varrimin e zgalemit tė lirisė e demokracisė shqiptare ish deputetit demokrat Azem Hajdarit mė 14 shtator 1998. Atė ditė u rrahėn shumė shokė e shoqe tė Aldisit dhe u burgosėn 165 vetė nėn akuzėn absurde tė grushtshtetit, akuzė e cila mė vonė doli njė flluskė sapuni. Dhe ky shtet qė tė dhunon se nuk mendon si ai, se nuk je kurrsesi dakord me padrejtėsitė, tė fut nė listat e vdekjes, siē i futi demokratin Aldis Sokoli apo edhe gazetarė tė “Shqipėrisė Etnike” si Vasel Gilėn apo Klajd Kapinovėn. Pėrballė presioneve tė tilla edhe gazetari ynė Kapinova u detyrua ta braktisė Shqipėrinė, njėlloj si demokrati Aldis Sokoli qė sot janė dikund udhėve tė perėndimit, vetėm pėr tė shpėtuar jetėn.

Desantila Berati

 

Persekutimi i familjes Balaj

Lubia neokomuniste ka shtrėnguar darėn e hakmarrjes politike, ka forcuar terrorin psikologjik e fizik kundėr njerėzve demokratė qė aspirojnė pėr njė shoqėri tė civilizuar nė Shqipėrinė postkomuniste. Ja, shikoni fotografinė e familjes Balaj. Tre fėmijėt e ēiftit Fadil e Vjollca Balaj duken tė qeshur, tė gėzuar. Por kėto qeshje fėminore ata ende nuk e kuptojnė se ua ka vrarė shteti, pasi babin e mamin, ashtu si edhe tė parėt e tyre, politika e ēthurur shqiptare i ka ndėshkuar. I ka ndėshkuar rėndė jo vetėm duke i diferencuar, por edhe duke i kėrcėnuar me eleminim fizik. Albani, Arditi dhe Era, nuk kanė mundėsi ta kuptojnė qė tashti sa vuajtėn prindėrit e tyre pasojat e terrorit pikėrisht tė shtetit tė tyre. Pa pėrmendur persekutimin e regjimit tė Enver Hoxhės qė ishte diskriminues, pa u ndalur hollėsisht mbi vuajtjet e Fadil Balės, ku nga viti 1979-1990 punoi nė sektorėt mė tė vėshtirė tė gjeologjisė dhemė 24 janar 1984 pasi u rrėzua nga lartėsia e 13 metrave nė krye tė detyrės, jo vetėm nuk u ndihmua nga shteti, por pas shėrimit u caktua nė njė punė edhe mė tė vėshtirė brenda sektorit tė gjeologjisė, do ishte e plotė akuza ndaj kėtij shteti me ēmim absurditeti, kur themi me fakte e me zė tė lartė se demokrati Fadil Balaj mė 1992 e kėtej arriti tė krijojė njė farė biznesi, por qė bandat me prapavijė politike ia shaktėrruan mė 1997, periudhė kur komunistėt rrokėn armėt e shpartalluan depot e armatimit e uzurpuan pushtetin qė aksidentalisht e kanė edhe sot. Asokohe, si shumė biznesmenėve tė tjerė edhe Fadil Balės iu vunė gjoba, u kėrcėnua, u tentua edhe ti grabisnin fėmijėt. Pra, nuk i mbeti gjė tjetėr vetėm tė shesė diēka nga ato qė i mbetėn dhe tė marrė udhėt pa udhė tė perėndimit, pėr tė shpėtuar jetėn e vet dhe tė familjes.

Fakte tė tilla ka shumė nė Shqipėri dhe gazeta jonė si tribunė e mendimit tė lir intelektual shqiptar do t’i trajtojė nė vazhdimėsi. Ne patėm rastin dhe demokratin e njeriun e mirė shqiptar Fadil Balaj e takuam nė njė shtet perėndimor, teksa shqiptarėt atje po zhvillonin njė veprimtari kulturore. Ai dhe shumė tė tjerė derdhėn lotė malli pėr atdheun e tyre dhe nga interesimi pėr gjendjen nė Shqipėri nuk tė linin kohė ti pyesje ti. Por njė gjė ėshtė vėrtetė interesante. Kėta emigrantė qė marrin rrugėt e botės, shumė shpejt dhe shumė mirė janė pėrshtatur me kushtet e perėndimit.

Po politikės shqiptare qė reflekton modele tė tilla persekucioni edhe sa kohė i duhet tė edukohet me frymėn e barazisė dhe respektimin e tė drejtave e lirive njerėzore?!

Sokol Pepushaj

Vrasjet politike e krimi rėndon jetėn nė tė ardhmen e Kosovės

Edhe pse kan kaluar dy vite nga vendosja e administrimit ndėrkombėtar, siguria nė Kosovė ende ėshtė e pa sigurtė. Nė janė vrarė rreth 11.000 vetė, 4.000 tė zhdukur, 550 varreza masive, 200.000 shtėpi tė shkatėrruara etj. Ėshtė dėshpėrues fakti i rritjes sė krimit politik. Ende ka nga ata qė janė detyruar tė lėnė vendin nga pasiguria nga shtresat mafioze qė veprojnė personave e familjeve qė kanė kundėrshtuar tėrė jetėn sistemin militar jugosllav. Njė ndėr tė shumtit e larguar ėshtė Paulin Kaceli i datėlindjes 11. 09. 1968 nė Pejė. Ėshtė ky person qė merr pjesė nė demostratat masive tė vitit 1991. qė nga ky vit vazhdimisht ėshtė ndjekur nga agjentėt e policisė sekrete serbe. Nė kėto rrethana shtėpia e tij ėshtė mbajtur nėn kontroll. Edhe pse shumė herė janė detyruar ta kapin uk kanė mundur. Por familja e tij ka pėsuar tortura ēnjerėzore. Duke mos e gjetur nė shtėpi Paulinin i kanė dhunuar pjestarėt e familjes, duke i dhunuar bashkėshorten Landin nė prani tė fėmijės sė vogėl e pjesėtarėve tė tjerė tė familjes e lagjes. Kėshtu duke lėnė vajzėn e prindėrit ėshtė larguar nga Kosova nė gusht 1998, siē mėsohet nga moshatarėt e tij nė Pejė. Perspektiva e Kosovės ėshtė ende e zymtė ekonomia e shkatėrruar e krimi politik rėndon jo vetėm jetėn e tyre por edhe tė ardhmen e Kosovės. Sipas informacioneve qė kemi ende veprojnė 28 deri 32 shėrbime tė ndryshme tė huaja, ndėr kėto edhe shėrimi serb. Nė kėtė list ekzekutohen ēdo ditė aktivistė pėr lirinė e Kosovės, ku policia e UNMIK-ut nuk mund t’i paralajmėrojė vrasjet politike.

Zef Nika

 

Shtabi i UĒK kėrkon personat qė dezertuan gjatė luftės

Sipas burimeve tė gazetės sonė nga ish hierarkėt mė tė lartė tė shtabit tė UĒK nė Kosovė edhe pse ato sot nuk funksionon plotėsisht, ku njė pjesė nuk militojnė nė forcat UNMIK-ut kanė pėrpiluar njė listė me emra qė dezertuan nė luftė e cila mė shum urdhėra e veprime nuk ishin tė dokumentuar. Sipas njė burimi tė besuar mėsohet se kėrkohet Pal Nik Doēi i datėlindjes 5. 9. 1962 nga Prishtina i organizuar nė armatė ushtarake jugosllave si ushtarė nė vitin 1985 nė qytetin e Tivarit, i akuzuar si i rekrutuar nė UDB jugosllave. Ėshtė organizuar nė mars 1998 nė UĒK dhe ka dezertuar frontin e UĒK mė 25 shtator 1998. I ishte ngarkuar njė detyrė sė bashku me grupin prej pesė vetash pėr tė zbuluar njė post milicie serbe. Pasi ka zbluar armatimin dhe infrastrukturėn e postės ka raportuar pranė eprorėve tė UĒK-sė. Ka marrė njė urdhėr tė dytė, pėr asgjėsimin e postės, por ka kundėrshtuar pėr rrezikun e jetė sė tij dhe skuadrės, ku nuk kishte asnjė garanci pėr jetėn. Pas dy ditėsh nga mos zbatimi i urdhėrit i jepet fletė arresti atij dhe shokėve. Eprorėt, paragjykojnė se ishin tė besimit katolik dhe i shpallin agjentė tė UDB-sė nė radhėt e luftės. Duke patur frikėn e ekzekutimit pa gjyq Pal Nik Doēi detyrohet tė largohet nga Kosova nė shtator 1998. Duhet theksuar se mjaft udhėheqės tė UĒK-sė qė kanė drejtuar nė luftė kanė kryer veprime tė dhunėshme si vrasje e tortura ēnjerėzore ndaj tė gjithė atyre qė i kanė kundėrshtuar. UĒK e kėrkon. Forcat ndėrkombėtare kohėt e fundit pohetojnė rreth kėtyre njerėzve qė kanė kryer krime nė popull.

Zef Nika

 

I riu demokrat Robert Lekaj nga pasiguria e jetės detyrohet tė largohet nga vendi

Aty nga fundi i vitit 1950, nga presionet, shantazhet qė ju bėn patriotit demorkat prel Zef Lekaj na pushteti komunist, ma gjakatar ma i egri nė botė komunizmi Enverian i Tiranės, Prela bashkė me tė birin adoleshent Zefin detyrohen tė arratisen nė Jugosllavi pastaj SHBA ku edhe vdiqėn.

Familja e Prelės, e shoqja Drandja mbeti nė mes katėr rrugėve me 4 fėmijė njė ndėr kėta edhe Mark Lekaj. Nė korrikun e vitit 1951, lindi edhe fėmija i fundit Antonjeta nė burg. Pėr 50 vjet rresht familja e Prel Zef Lekaj, u trajtua nga regjimi komunist nė mėnyrėn mė barbare, ju mohuan tė gjitha tė drejtat njerėzore, 50 vjet burgje e internime ku edhe pasunia ju sekuestrue. Kėtė trajtim kishin tė gjitha familjet shqiptare qė kishin njerėzit e arratisur.

Mbas viteve 1990, me ardhjen e demokracisė nė Shqipėri familja e tė ndjerit Prel Zef Lekaj, filloi tė merrte frymė lirisht, e cila u ndihmua nga Partia Demokratike. Me propozim tė shoqatės sė tė burgosurve dhe tė persekutuarve politikė, z. Mark Prel Lekaj punėsohet nė ministrin e rendit publik, nė komisariatin e policisė Shkodėr, oficer policie me detyra tė ndryshme. Dy vitet e fundit shefi i terrorit dhe antidrogės punoi me pėrkushtim dhe zbatoi ligjin.

Personat qė u kapėn pėr veprėn penale tė kultivimit dhe trafikut tė drogės u dėnuan por pastaj kėrkojn dėmshpėrblim sepse z. Mark Lekaj u lirue para kohe pa asnji motvacion nga socialkomunistėt qė erdhėn me dhunė nė pushtet nė vitin 1997.

Urdhėri ishte i ministrit tė rendit publik, kėrkojnė dėshpėrblimin sepse z. Mark Lekaj asht pa punė e pa mbrojtje nga shteti. Kėta persona tė papėrgjegjshėm arrijnė deri aty sa ti kėrcėnojnė jetėn z. Mark Lekaj dhe djalit tė tij tė vetėm z. Robert Mark Lekaj. Bile mė 14 shtator 1998, ditėn e varrosjes sė deputetit demokrat Azem Hajdari, Marku ėshtė keqtrajtuar nga policia dhe ka marr fraktura, ku edhe mjekuar ėshtė nė mėnyrė ilegale. Kėshtu pėr pasigurinė pėr jetėn detyrohet tė largohet nga atdheu i vet nė njė vend tjetėr. Personat nuk publikohen se shqetėsimet pėr z. Mark Prel Lekaj do tė ishn edhe mė tė mėdha.

Bukurije Hysenukaj

 

Qeveria shqiptare kapardiset lakuriq me duar nė xhepa se ka shumė miq: Italinė, Greqinė, Serbinė, dhe pak armiq: popullin e vet

-Fatos Nano u shet mend shqiptarėve qė takon Papėn e Berluskonin dhe nuk e kupton se ata e dinė qė “muajin e mjaltit” e ka bėrė nė Greqi-

Dėgjon shpesh mendimet se Fatos Nano do e mbajė gjatė pushtetin, pasi ai po ndjek pikėsėpari linjėn properėndimore nė luftė kundėr terrorizmit e fondamentalizmit. Dhe kėto shprehje nuk i dėgjon vetėm tek socialistėt, por edhe tek demokratėt. Kėta njerėz tė “kėnduar” qė flasin kafeneve dhe s’kanė parė as tė pinė kafe, kur ftilloheshin nė biseda logjike, kur bėn analizė politike e ekonomike, bie brenda duke pohuar se vėrtetė Fatos Nano ėshtė njeriu mė i pafytyrė nė politikėn shqiptare dhe me mbėshtetjen qė i jep Perėndimi Shqipėrisė qė si rrjedhojė po vijnė nė mbėshtetje tė njė opozite tė ndershme qė shumė shpejt duket do marrė pushtetin, lideri socialist po luan nė fakt shumė mirė me faktorėt politikė dhe psikologjinė e shqiptarėve, duke u bėrė pa, vetėm nė aparencė i pranueshėm.

Pra, me pak fjalė, situatat, qofshin tė nxehta apo jo, ėshtė mirė ti bėjmė tė lexueshme, me aq sa dimė ti deshifrojmė. Nxehtėsia apo qetėsia e situatės sė pari nuk mund tė jetė meritė e opzitės, por kultura e tolerancės e opozitės. Ti shqiptar qė e sheh qeverinė si hajdute, tė kapardisur hoteleve e moteleve me makina dhjetėra mijėra dollarėshe, me roje e dashnore, qė i sheh pėrditė e pėrnatė deri policė e shtetit tė bėhen milionerė me kontrabandė e poshtėrsira deri edhe duke shitur njė pasaportė njė milion lekė, bėji vetes njė pyetje: Nė kohėn e Berishės, pra tė partisė demokratike, qė natyrisht ishte nė njė periudhė tjetėr mė tė vėshtirė dhe mė tė papėrshtatshme, ishe mė mirė apo mė keq?

Natyrisht pėrgjigj nuk do koment, por jepe di shqiptar.

Ėshtė mirė ta kuptojmė se nuk ėshtė koha tė vajtojmė. Kritikat, nėse ka, duhet t’ja bėjmė pozitės, se kėshtu vepron tėrė bota e qytetėruar. Kėtė duhet ta bėsh sė pari ti intelektual e sė fundi me tė njėjtėn forcė ti fshatar qė duhet tė kesh ca iluzione tė humbura, siē ke mjaft shpresa tė vrara...

Kllounėt e politikės shqiptare na duket e kanė hak ti pyesim, kur fillon fjala vjen njė fushatė elektorale, pse bėhen tjetėrkushi, e pasi marrin apo vjedhin votat, tė masin bėrrylin?! Njė lojė, njė makiavelizėm, ėshtė formati qė paraqesin politikanėt para popullit, duke guxuar tė mendojnė se punojnė mjaft mirė, kur u rrinė Gatitu shteteve si Greqia, Serbia, apo Italia.

Ėshtė krijuar njė imazh i keq nė Shqipėri qė ajo forcė politike qė e ka “mirė” me shtete tė fuqishme do udhėheqė, dovjedhė, do bėjė pallė, duke pėrjashtuar veten si faktor, duke i shkruar pra vetes emrin me laps plumbi e duke ai fshirė me gomė kineze.

Nė kėtė kuptim, Nano bėn sikur ka miq shumė. Vete nė Itali, takon Papėn, Berluskonin dhe kapardiset se i ka miq! Kush e beson se Papa kamik njė Fatos Nano qė edhe para shqiptarėve vetė kapardiset lakuriq me duar nė xhepa? Nano, para se tė shkonte tek Papa, natyrisht pėr pak Adrelinė Fetare, kishte kaluar muajin e mjaltit nė Greqi, tek Helenėt. Por para Greqisė kishte ca gjėra edhe me Serbinė apo jo qyshse pat deklaruar se kryeqyteti i Kosovės ėshtė Beogradi.

Nėse qeveria shqiptare dhe Fatos Nano po e “triblojnė” mirė topin pėr momentin, Amerika e madhe dhe shtetet perėndimore, pėrfshi kėtu edhe Italinė, nuk u japin mbėshtetje atyre, por opozitės qė po pėrgatitet tė vijė nė pushtet.

Kllounėve socialistė u kanė dalė fijet e perit mbi pallto, pasi askund nė horizont nuk shihet njė politikė subvencionimi, njė politikė prodhimi, njė politikė menazhimi.

Gjithsesi shteti hajdut shqiptar parakalon krenar, lakuriq me duar nė xhepa, fanar ndriēues nė tėrė Botėn, se ka miq si dikur Enver Hoxha rusinė, Jugosllavinė, Kinėn e Madhedhe nuk po tė ēan mendermethėnė kokėn e vet se ka pak shumė pak “armiq”, popullin e vet.

Editorial nga Sokol Pepushaj

 

Komunistėt si bishat, bijtė si etėrit

Siē dihet, viti 1997 na solli himbjen e demokracisė dhe shkatėrrimin e krejt vendit. Socialistėt, sidomos nga Shqipėria e Jugut, u lidhėn me bandat vullnetare greke, hapėn depot e armėve, liruan udhėheqėsin e tyre Fatos Nano! Bėnė grushtin e shtetit tė pashpallur, dogjėn vendin. Bėnė votat me armė, dogjėn nė benzinė pėr sė gjalli 32 demokratė. Pra mos tė mendojė Fatos Nano se kėto krime shqiptarėt nuk i harrojnė kurrė. Nė kėtė tragjedi, ndihmoi ish presidenti Berisha, qė u lidh me Traktatin Islamik dhe qė dorėzoi armėt pėrpara rebelėve. Shqipėria humbi mė tepėr se sa tė ishin vrarė njė milion njerėz.

Fatos Nano thotė se vetėm ai di tė drejtojė vendin. Hapni sytė, popull shqiptar, se pėr pesė vjet ju e patė se ēfarė ju solli pseudosocializmi. U mbytėn djemtė tuaj nė detė, me qindra u larguan nga vendi, mbase njė milion shqiptarė. Ikėn intelektualėt e kombit. Nano me disa shokė po e mbajnė Shqipėrinė nė turbullinė e territ, pėr tė zbatur dėshirėn e Greko-Serbėve! Greko-Serbėt tash kanė ėndrrėn e fundit, me mujt me ngatėrrue sa ma shumė, pra Fatosat e Tiranės, i kanė ditėt e fundit dhe zhgėrryhen si gjarpri nė prush. Hajnat socialistė vodhėn vendin, deri edhe Thesarin e Shtetit! Populli shqiptar doli rrugėve se shėrbėtorėt e lartpėrmendur nuk hapėn asnjė punė pėr popullin e vet, edhe ata qė punojnė nuk marrin as 50 dollarė nė muaj. Shqipėria ka minierat, fushat, pyjet, plazhet, ėshtė nė gjendje tė mbajė edhe tri herė aq popull, por si ka thėnė Konica:

Kok kungull

Goj buall

Bark rrumull

Ē’mė thu more tė rėntė pika,

Ēfarė tė duhet ty politika.

Socialistėt nuk e lėshojnė kollaj detyrėn, se kanė frikė se u dalin krimet sheshit, vjedhjet, prapaskenat me tė huajt, tradhėtitė qė i bėnė atdheut dhe sidomos Kosovės qė nė Luftėn e Dytė, se ata qė la Hoxha janė edhe sot nė pushtet. Socialistėt nuk kan pėr tė pranuar kurrė vota tė lira. Socialistėt nuk kanė pėr t’i dorėzuar armėt si Berisha!

Qeveria e Nanos, sapo tė afrohen zgjedhjet do tė humbė qindra ose mijėra kundėrshtarė pa gjurmė, siē bėnė nė tė kaluarėn. Deklaratat e Nanos ende i kam nė vesh (Kanė ikur nė Botėn Perėndimore)!? Por nėnat e tyre nuk i shohin kurrė mė. Komunistėt vranė Azem Hajdarin, helmuan nė burg Safet Zhulalin dhe shumė tė tjerė. Qeveria komuniste e Tiranės nga 1944 deri sot nuk nxori asnjė Doktor Shkencash, pėrse-ja dihet. Universiteti i Prishtinės kur festoi 10 vjetorin nxori tetėdhjetė e gjashtė Doktorė Shkencash. Komunistėve nuk u duhen intelektualėt. Sapo erdhi Hoxha nė pushtet i vrau tė gjithė intelektualėt e vendit. Edhe Fatosat qė la mbrapa po bėjnė tė njėjtėn punė, sibijtė e etėrve janė.

Pal Delia, New York

 

Kujtim Ferhati nga diktatura nė diktaturė

Fisi i demokratit shqiptar Kujtim Ferhati ėshtė njė model i krimit antinjerėzor. Gjatė sistemit tė Enver Hoxhės u diskriminua. Daja i tij Osman Zeka ishte arratisur mė 1950 dhe pėrgjatė shumė dekadave Kujtim Ferhati dhe fisi i tij ishin tė etiketuar “Armiq” tė pushtetit komunist. Me tronditjen dhe thyerjen e atij sistemi nė fillim tė vitit 1990, kjo familje u angazhua nė instalimin e demokracisė. Kujtim Ferhati dhe tė afėrmit e tij investuan shumė, edhe duke vėnė jetėn nė rrezik. Vetė Kujtimi ėshtė pjesėmarrės aktiv nė rrėzimin e bustit tė Stalinit mė 14 janar 1990, nė shembjen e bustit tė Enver Hoxhės mė 13 dhjetor 1990, nė protestėn e 2 prillit 1991 ku u vranė katėr shkodranė dhe u plagosėn 163 dhe u dhunuan qindra tė tjerė, mes tyre edhe Kujtim Ferhati, nė varrimin e deputetit demokrat Azem Hajdari mė 14 shtator 1998, ku edhe aty u pėrball me shqelmat e shkopinjtė e gomės tė policisė anarshiste shqiptare. Mė 1997, kur bandat komuniste rrėzuan me armė pushtetin demokratik, nė mbrojtje tė institucioneve shtetėrore, demokratėt Arjan Mehmetaj, Mark Lazri, Kujtim Ferhati, Agron Mehmetaj, vunė jetėn nė rrezik. Ėshtė fakt qė asokohe u vranė shumė demokratė qė tentuan tė mbrojnė institucionet e shtetit. Me atė rast madje Mark Lazrit bandat komuniste i dogjėn edhe shtėpinė.

Kėta bisha komuniste qė pėrditė po vrasin e terrorizojnė demokratėt, edhe sot i kėrkojnė kėta persona dhe tė tjerė pėr t’i ndėshkuar vetėm se janė demokratė. Por shqiptarėt e ndershėm po i pėrballojnė me guxim provokimet. Ata qė e shohin veten afėr varrit, detyrohen tė braktisin atdheun e vet, njerėzit e dashur dhe tė marrin udhėt e perėndimit, siē ėshtė edhe rasti konkret. Pra, me pak fjalė demokratėt e vėrtetė tė dhunuar nė kohėn e Enver Hoxhės, po dhunohen edhe sot, madje edhe haptas.

Vasel Gilaj

 

Gjakmarrja, plaga qė rritet

Ligjet nė shtetin shqiptar nuk po funksionojnė. Kanuni po zbatohet, saqė shoqatat e pajtimit tė gjakmarrjes kanė eklipsuar gjykatat, prokuroritė, hetuesitė. Njė fakt ėshtė rasti familjes sė qytetarit shkodran Selim Bushati. Kjo familje ishte nė gjak. Mė 13 qershor 1999 gjaksit arrijnė t’i vrasin djalin. Sipas burimeve policore, vrasėri ėshtė identifikuar. Ai ėshtė V. Dizdari. Ligji sėrish nuk funksionon. Hakmarrja vazhdon privatisht. Selim Bushati vendos tė hakmerret dhe para 6-7 muajve nė tentativė pėr tė marrė gjakun e djalit sipas zakonit shqiptar, plagoset vetė. Selim Bushati sot ėshtė i detyruar tė ngujohet, tė fshihet dhe djalin tjetėr 13 vjeēar nuk mund ta ēojė nė shkollė. Po nė qarkun e Shkodrės janė shumė fėmijė tė ngujuar, tė privuar nga e drejta e arsimimit, vetėm se tė rriturit vrasin e presin si nė mesjetė dhe ligjet nuk veprojnė.

Esat Ymeri