koka

nr. 24 / 28 maj 2002

alukit

numrat

 

Dilemė!

Krijimi i mbi 60 partive nė njė shtet tre milionėsh nuk mund tė kuptohet nė asnjė mėnyrė si akt emancipues, akt pluralist apo aq mė pak akt qytetarie.

Qė nė vitin 1991, kur u hodhėn themelet e pluralizmit dhe shoqėria shqiptare braktisi totalitarizmin, filluan tė mbijnė partitė si dikur bunkerėt. Nė fillim, tė gjithė u entuziazmuam, dhe bashkė me ne edhe njė pjesė e konsiderueshme e ish-komunistėve. Edhe komunistėt mė fanatikė janė tė ndėrgjegjshėm se populli nuk e dedhi atė sistem, dhe se zgjedhjet e marsit 1992 ishin zgjedhjet mė tė ndershme tė ktyre 10 apo 11 viteve tė pluralizmit.

      Studentėt e dhjetorit 1990, ishin forca promotore e ndryshimeve tė mėdha, qė do tė pėrmbysnin njė sistem despotik totalitar dhe ata ishin pararendės tė ndėrtimit tė shoqėrisė sė re demokratike. Nė atė dhjetor tė stuhishėm ku pėrleshej e reja me tė vjetrėn dhe ardhmėria me tė shkuarėn, tė binin nė sy dy parulla: “Liri-Demokraci” dhe “E duam Shqipėrinė si gjithė Europėn”. Qė nė fillimet e saj, Partia Demokratike, e cila e mori pushtetin pėrmes votės sė lirė dhe plebishitare (ku vulosej vullneti i shumicės), ajo filloi karierėn e saj me njė seri gabimesh: rinisė shqiptare, tė “rreshkur” nė diellin pėrvėlues tė aksioneve dhe tė dalė nga pluhuri i fabrikave (gjysėm primitive), ose tė ardhur nga brazdat e fshatit socialist, i serviri njė dozė “helmi” duke i “dhuruar” ēdo natė filma “porno”. Nė anėn tjetėr, nėn pretekstin absurd tė shtypit tė lirė, zbaviteshin tė rinjtė para revistave me tė njėjtat pamje! Kemi dėgjuar me qindra herė atė shprehje plot ironi e sarkazėm: “tė lumtė o Salė se na kėnaqe me shalė!...” Koha, po hapej dhe gjėrat filluan tė kthjellohen. Nė vizitėn e parė nė Vatikan, ish-Presidenti mburrej para Papės sė Shejtė se Shqipėria ėshtė vendi, me njė kristianizėm 2000 vjeēar, (thua se Papa nuk e dinte njė gjė tė tillė)! Nė udhėtimin tjetėr (nė fund tė botės), nė Brunej, Malejzi e Kuvajt, do tė deklaronte (jo pa mburrje) se, shqiptarėt nė masėn 80% janė tė besimit Islam. Kemi mendimin se nė tė dyja rastet dhėnia e kėtyre “evidencave” ishte krejtėsisht e panevojshme. Kjo politikė e dyfishtė (ndoshta krejtėsisht e paqėllimshme), bėri njė efekt tepėr negativ, si nė aspektin e politikės sė brendėshme dhe nė atė tė jashtme.

      Dhe pikėrisht kėtu fillojnė dilemat: Me Europėn sė cilės i reklamohej pjesa mė e errėt dhe mė vulgare, - “lakuriqėsia”, apo me botėn Islamike, ku njeriu ėshtė i mbyllur hermetikisht si “bunker”? Kjo “dilemė” ėshtė e pranishme nė kokat e shqiptarėve edhe sot, dhe ėshtė pikėrisht kj “skemė” e pakėndėshme qė ia mbush “armėn” Abdi Baletės, tė sulmojė Perėndimin dhe tė na “predikojė” mbylljen hermetike tė femrės dhe nė vend tė kapeles “Republike”, fesin tamuz! Ky “organizim i ē’organizuar” i sillet si laku nė grykė shoqėrisė shqiptare – kė tė zgjedhė?!... Mbi kėto skema antishqiptare, spekulojnė politikanėt “biznesmenė” duke u tallur ēdo ditė me kėtė popull tė vuajtur dhe tė varfėr deri nė kufinjtė e ekstremes, pa pėrmendur qindra e mijėra analfabetė qė kujtojnė kohėn e merhumit...

      Tė pakėt janė ata analistė qė i kanė bėrė njė pasqyrim real, kėtij realiteti tė hidhur, me pėrjashtim tė ndonjė intelektuali tė shquar dhe kurajoz, si Prof. Aurel Plasari, i cili dilemat e sipėrpėrmendura i ka trajtuar me mjaft kompetencė nė “esen” e tij tė famshme: “Vija e Teodosit rishfaqet”. Por ēuditėrisht, edhe pėr kėtė intelektual dhe personalitet tė shquar, i cili me njė pėrkushtim dhe vėmendje tė posaēme po kėrkon tė vėrė nė vend historinė, zbardhjen e atyre figurave aq tė ndritura, siē ėshtė Poeti ynė Kombėtar – Atė Gjergj Fishta, Dom. Ndoc Nikaj, e sa e sa figura tė tjera ndaj tė cilėve, historiografia shqiptare ėshtė mjaft defiēitare. Por edhe kėtu na shfaqet Baleta, i cili duke qenė “kampion” i shpifjes dhe pėrēarjes, edhe Profesorin e nderuar na e ka etiketuar si Vlleh, duke futur nė mes fenė. Gjithsesi tė merresh me Baletėn, duhet tė huazosh nga fjalori i jevgave. Por, qė tė mos dalim nga tema, ēdo shqiptar do tė bėnte kėtė pyetje fare tė thjeshtė: A i duhen dhe a i mban “kurrizi” i kėrrusur shqiptar, mbi 60 parti? Jo. Atėhere, a nuk do tė ishte mė e udhės qė tė kishim maksimumi 3-5 parti, tė grupuara: e Majta, e Djathta dhe Qendra?

      Po tė vėrejmė me kujdes, do tė konstatojmė se mungesa e njė qendre tė fortė nė politikėn shqiptare, lejon pėrplasjen e dy palėve, tė majtės me tė djathtėn e cila ėshtė njėlloj sikur tė godasėsh kokėn me tė dyja duart.

      Nė politikėn e ditės vėrejmė t’i serviret popullit njė diletantizėm i pa precedent. Dikush thotė, po na “pushton” Greku, kur edhe mė naivėt e dinė se nė Greqi kemi rreth 400. 000 shqiptarė, tė cilėt nė sajė tė punės dhe djersės sė ndershme po mbajnė familjet e tyre nė Shqipėri. Atėherė, kujt do t’ia “faturojmė” kėtė? Pra nė pamundėsi pėr tė siguruar jetesėn nė atdhe (dhe kryesisht pėr paaftėsinė e shtetit), ata punojnė nė njė vend fqinjė, tė cilin, duke e konsideruar “armik”, nuk bėjnė asgjė tjetėr veēse “vetvrasje”. Nė Itali kemi mbi 100. 000 shqiptarė qė punojnė, jetojnė dhe mėsojnė. Shoqatat humanitare dhe kleri katolik italian jep nė ndihmė tė konsiderueshme pėr punėsim dhe shkollim tė shqiptarėve. Politikanėt dashakeqė dhe mediokėr shqiptarė kanė paturpėsinė tė vėnė gojė edhe mbi Vatikanin! A duhet tė pranojė Shqipėria nė gjirin e saj tė tillė politikanė, apo t’i flakė nga politika?

Nga: Mark Bregu

Abdi Baleta siē mbrojti E. Hoxhėn, mpreh shpatėn kundėr Amerikės

Lexova “Rimėkėmbjen” e “ofiēinės” tuaj dhe nė njėrėn nga faqet e kėsaj “llafazanje” e cila jua kalon edhe ish jevgave tė Laprakės, ku nė shkrimin: “Kundėr shpifografi”, pashė se disa herė lakonit emrin tim dhe tė gazetės “Shqipėria Etnike”. Duke vazhduar leximin, nė faqen 8 tė saj, ishte cituar si mė poshtė:

      “Edhe tė tillė si Kastriot Myftaraj e Mark Bregu e kanė nga njė kismet qė tė bėhen nė njė farė mėnyre tė njohur nėpėrmjet poshtėrsive. Madje Marku mburret nėpėr Shkodėr se ai e tregoi se ėshtė dikush, pėrderisa me tė polemizojnė. Kastriot m..., ndonėse me vlera njerėzore qėndron shumė mė poshtė se Marku, nė maninė pėr t’u treguar si “polemist” ėshtė njė “shumėfish” i Markut.”

      Si fillim dua t’ju tregoj se mua nuk mė interesojnė fare konfliktet qė ndani mes njėri-tjetrit me z. Kastriot Myftaraj, por gjithsesi mllefet, fyerjet dhe arroganca e juaj ndaj tij, tregon se Kastrioti jua paska nxjerrė tė palarat nė shesh (me njė goditje Kastriotiane). Nuk jam as “kryeplak” qė t’ju zgjidhi davanė qė keni mes njėri-tjetrit, por kam pėr t’ju pyetur ju si “jurist dhe Pedagog” i tė drejtės ndėrkombėtare, mbi ē’baza juridike e mbėshtetni tė drejtėn tuaj pėr t’ju drejtuar nė qytetari me shprehjen – “i poshtėr”! Ju meritoni njė pėrgjigje identike si ajo e juaja, por unė kėtė nuk mund ta bėj, se nuk ma lejon edukata, ajo edukatė e cila nuk mėsohet as duke bredhur mbas dhive nė Gur-bardhė, por as nė sallonet e OKB-sė. Ajo mėsohet nga nėna bashkė me qumėshtine gjiut. Por me sa duket jeni edukuar me qumėshtin e dhive prandaj nė ēdo rresht tė shkrimit tuaj kundėrmoni erė “cjapi e kokėrdhijash”. Ju mund tė bėheni edhe President, por jo qytetar. Ju “shoku” Baleta, mė akuzoni si “katolikocentrist”! Me sa duket, “Katovica” ju ka caktuar rolin e pėrēarjes fetare si tė vetmen “armė” mbas dėshtimit tė sistemit qė ju pati bėrė Ambasador. Dua t’ju kujtoj ju dhe tė gjithė “rrogėtarėve” tuaj se nė Shqipėri ka vetėm katolikė dhe jo katolikocentristė dhe Etnokatolikė, kėto formacione politike janė pjellė e fantazisė tuaj “baritore”... Kullat binjake janė njė fakt. Ju, me djallėzinė qė ju karakterizon, kėrkoni qė gjysmėn e katolikėve shqiptarė ti bėni pro – sllavė dhe gjysmėn pro – turq, por ata nuk shtruan hallvė kur Bini sulmoi Amerikėn. Sikur tė njihnit sadopak historinė, kurrė nuk do tė guxonit tė bėnit gafa tė tilla, prandaj dėgjoni me vėmendje o “bariu” diplomat. Katolikėt shqiptarė, tė pėrqendruar kryesisht nė Trevėn e Veriut, kanė qenė dhe mbeten formacioni mė kompakt dhe kryesisht i pakomprometuar. Ata luftuan me tė njėjtin intensitet, si kundėr turkut ashtu edhe kundėr shkjaut. Tribuni i maleve Dedė Gjon Luli, nė krye tė Lekėve tė Malėsisė luftonte sa kundėr turkut aq edhe kundėr shkjaut. Tė njėjtėn epope tė lavdishme pėrsėriste edhe udhėheqėsi legjendar i Djelmėnisė sė Shalės, Mehmet Shpendi, kundėr hordhive tė Turgut Pashės, por edhe kundėr Serbėve. Ka prapė Mehmet Shpenda. Ju, qė nga “mulliri” nxirrni vetėm krunde, edhe mua mė keni quajtur si “agjent” tė Kishės dhe tė Vatikanit! Abdi “aga”, mos i mat njerėzit me “kutin” tėnd sepse nuk mund tė jenė tė gjithė mercenarė si puna jote. Nė shkrimin tuaj skandaloz, ka vetėm njė tė vėrtetė, kur citoni nė ligjėratė tė drejtė thėnien time: “Katolikėt shqiptarė, njė pjesė (kryesisht bujarėt), kaluan pėrtej detit pėr tė ruajtur fenė e tė parėve, ndėrsa pjesa tjetėr ju ngjit maleve e shpellave, duke preferuar tė jetonte me ujkun, por kurrė me turkun”. Do t’ju kujtoj njė fakt historik. Dibra e Vogėl, mbas njė beteje legjendare me tė tmerrshmin – Hajredin Pasha, la nė fushėn e betejės 22000 dibranė. Nė kėtė luftė tė pėrgjakshme, Hajredin Pasha la nė fushėn e betejės 12000 asqerė. Ėshtė fakt i pamohueshėm se pas kėsaj humbje tė madhe njerėzore, nė qershor tė 1845 e gjithė Dibra e Vogėl u kthye nė muslimanė. Pėr kėtė e dini mirė se nė Dibėr, mbiemrat tregojnė pėr njė periudhė tė afėrt katolike. Qėllimi i dhėnies sė kėtyre evidencave ėshtė si fakt historik dhe aspak pėr qėllim tjetėr. Ai qė mund tė ketė mendime tė tilla, ėshtė i destinuar tė pėrēajė. Kėtė nuk e bėjnė njerėzit e thjeshtė, por ata qė janė specializuar dhe qė me siguri njė i tillė duhet tė jeni edhe ju – Baleta dhe ndonjė katundar qė i vjen keq kur botohet fjala vjen njė foto me gomerė se i djeg mos ėshtė vėnė nė shtyp pėr tė treguar kulturėn antiamerikane. Ju qė humbėt nė vitin 1992, doni tė fitoni nė krahun fetar, por janė shumė tė pakėt ata “syleshė” qė e besojnė demagogjinė tuaj. Ju keni qenė , jeni, dhe mbeteni njė komunist i pandreqshėm. Pėr tė vėrtetuar kėtė qė po ju them, do t’i ofroj lexuesit njė fakt mjaft sinjifikativ: Tė gjithė e dijmė se nė nėntor 1989 u shemb “Muri i Berlinit”. Ēuditėrisht njė vit mė vonė, “shoku” Baleta, na shkruan “kryeveprėn” e tij, tė cilėn po e citojmė mė poshtė:

Vepėr pėrherė e freskėt e udhėrrėfyese pėr shkencėn tonė historike

(Rreth vėllimit 65 tė veprave tė shokut Enver Hoxha)

Ref: Abdi Baleta. Studime historike. 1990

Cilido qytetar i thjeshtė mund tė pyesė, ku ishit ju “shoku” Baleta qė nuk e paskeni dėgjuar “bubullimėn” qė shkaktoi rėnia e Murit tė Berlinit?!...

      Mos vallė jua kishin “dyllosur” veshėt si “Uliksit” kur kalonte pranė ishullit tė “Sirenave”!...

      Do tė dėshiroja qė tė jetė polemika ime e fundit me ju, por nėse ju do tė vazhdoni “avazin” e fyerjeve, atėhere do tė mė detyroni tė mos ju shkruaj me fjalorin e Fishtės, por tė pėrdor fjalorin e Bik Pepės nė vargje...

Nga: Mark Bregu

Shoshi 300 shtėpi, sfidon 20 mijė serbo-malazezė

Dukagjini edhe njė herė nė prill tė vitit 1941 tregoi se ka qenė e mbetet nga trevat mė tė spikatura tė shqiptarizmės, sinonim i qėndresės antiosmane ndėr shekuj, pushkė e mbushur e qemer i ngjeshur kundėr serbo-malazezėve, tėrė njė jetė pa besė pa nore me ēdo pushtues tė vatanit, tėrė njė jetė duke hapur varre e lidhur plagė, pėrkundė djepa e rritur burra pėr t’i dalė zot lirisė, fesė e atdheut tonė hallemadh e tė shumėvuajtur.

      Dukagjini jetoi nė shtetrrethim si askush tjetėr, i strukur mes malesh pėr gjėnė mė tė shtrenjtė tė njė populli e tė njė kombi, pėr njė fjalė qė nė gjuhėn shqipe ka vetėm katėr germa e quhet Liri, pėr kėtė fjalė qė fatkeqėsisht edhe sot pėr ne shqiptarėt e coptuar nė 5 shtete ėshtė njė realitet krejt gjysmak. Dukagjini brenda 30 vjetėve tė para tė shekullit tė kaluar pėrballoi tre super sfida, tre beteja luftarake tė pėrmasave jashtzakonisht tė mėdha dhe duke qenė nė disavantazh tė thellė forcash e mjetesh, arriti tė dalė faqebardhė e kryelartė, duke i lėnė historisė njė testament me vlera tė pashlyera. Nė vitin 1910 Shefqet Dergut Pasha tėrhiqet pa lavdi nga Qafa e Agrit, dhe vetėm pas pesė vjetėsh, mė 1915 tė njėjtin fat do tė pėsonte edhe Veshoviqi e famėkeqi Kostandin Nikiēi, ngjarje qė mbartin madhėshtinė e njė eposi epik tepėr reflektar, ngjarje tė njohura me respekt nga historia.

      Ndėrsa beteja e Shoshit nė Gurin e Kuq e vitit 1941 me jugosllavėt ishte jo vetėm e tė njėjtės pėrmasė, por mė e pėrgjakshmja e mė spaktakolarja e shekullit tė kaluar e Dukagjinit, nė ndryshim nga dy tė tjerat ka mbetur plotėsisht e heshtur nga tekat e indiferencat e censurimit qė i ėshtė bėrė sė vėrtetės nga historia e mpleksur nga ideologjizmat e politizmat e pa nevojshme.

 

Rrethanat historike tė kėsaj lufte!

Lufta e Shoshit nė Gurin e Kuq, nė vitin 1941 ėshtė produkt dhe pasojė e luftės italo-jugosllave nė territorin e Shkodrės nė vitet e Luftės sė Dytė Botėrore. Nė javėn e parė tė prillit 41 deri mė 25 tėatij muaji, populli i Dukagjinit qe i detyruar tė pėrballej me ndėrhyrjen ushtarake jugosllave. Kjo ndėrhyrje ėshtė e lidhur ngushtė me konjukturat politike luftarake tė palėve ndėrluftuese nė konflikt, tė cilat si shumė herė tė tjera Shqipėrinė e shndėrruan nė shesh lufte ku pėrplaseshin interesat e tyre, dhe pasojat mė tė rėnda do t’i paguanin shqiptarėt, dhe konkretisht ishte Dukagjini viktimė e radhės e kėtij fenomeni qė polli kėtė luftė sa tė ēuditshme po aq heroike e madhėshtore, sa edhe tė ndaluar tė citohet nga historiografia e pasēlirimit.

      Nė qoftė se i hedhim njė vėshtrim situatės politiko-ushtarake tė Evropės Juglindore nė periudhėn tetor 1940-prill 1941, rezulton njė tabllo e zymtė tepėr dramatike dhe kaotike njėkohėsisht.

      Ushtria italiane pas inkursioneve entuziaste tė fillimit u pa se nuk ishte nė gjendje tė pushtonte Greqinė, bile kaloi nė disfatė qesharake nė luftėn Italo-Greke. Nė fillim tė marsit tė vitit 1941, rreth 55 mijė trupa tė Britanisė sė Madhe stacionohen nė Greqi nė favor tė mbėshtetjes sė qėndresės greke. Duke parė sfilitjen e Italisė, Gjermania, aleatja e saj e pathyeshme deri atėherė, planizon sulmin kundėr Greqisė. Gjermania, pėr tė mbrojtur shpinėn dhe pėr tė siguruar burime materiale e njerėzore pėrpara se tė sulmonte BS arriti tė lidhte aleanca me Bullgarinė, Rumaninė dhe Hungarinė, njė marrėveshje tė tillė arrin edhe me Jugosllavinė, por pas dy ditėsh shfuqizohet nga vetė gjermanėt, tė cilėt vendosin pushtimin e menjėhershėm tė Jugosllavisė e pastaj edhe tė Greqisė. Zbulimi gjerman ishte nė dijeni tė bisedimeve tė fshehta mes Jugosllavisė nga njėra anė dhe Britanisė sė Madhe e Greqisė nga ana tjetėr. Kėrkesės jugosllave pėr ndihmė Britania e Greqia i sugjeruan se nė rast tė ndonjė sulmi nga Gjermania ajo duhet tė ndėrhynte ushtarakisht nė prapavijat e ushtrisė italiane nė Shqipėrinė e Veriut.

      Plani anglez synonte qė njė pjesė e trupave italiane tė frontit grek do tė vendoseshin nė Shqipėrinė e Veriut, ku pritej sulmi jugosllav, ndėrsa trupat greke tė ēliruara nga presioni italian do tė kishin mundėsi me tė mėdha tė mbronin veriun e Greqisė nga sulmi italo-gjerman. Pas kėsaj 55 mijė trupat britanike tė stacionuara nė Greqi do tė kishin kohė tė imbarkoheshin pa pasur dėmtime. Por ngjarjet precipituan vrullshėm nė kah tė kundėrt tė planit anglez. Nė prill Gjermania nė bashkėpunim me Italinė sulmoi Greqinė por mė pėrpara lau hesapet me Jugosllavinė tė cilėn e dėrrmoi brenda njė kohe rekord. Nė kėtė situatė, qeveria jugosllave, qė ishte nė ikje e sipėr, duke patur parasysh kėshillat angleze, kreditoi 5 milion dinarė pėr aksionin politik nė Shqipėri. Duke nisur pėr nė territorin e Shkodrės dy divizione tė ushtrisė jugosllave tė pėrbėra nga 7 batalione me mbi 20 mijė ushtarė gjithsej, tė armatosur me mjete tė kohės, pėrjashto aviacionin e tanket.

      Sulmi u pėrqendrua nė vijėn Tropojė-Dukagjin-Shkodėr.

      Duke iu referuar dokumentacionit tė kohės, arrijmė nė pėrfundimin se nė kėtė armatė bėnte pjesė edhe oficeri anglez Okli Hill, drejtues i shėrbimit tė fshehtė anglez nė Beograd, i cili e njihte shumė mirė Shqipėrinė, ndodheshin Abaz Kupi, Isa Kosova, Isuf Bataja, tė cilėt vinin pėr tė fuqizuar qėndresėn anti-italiane nė Shqipėri, kėtė e ka konfirmuar edhe Paulin Perja, i pari studiues qė ka marrė pėrsipėr tė ndriēojė tė panjohurat e kėsaj ngjarjeje.

      Kjo manovėr ushtarake duke gjykuar jo vetėm si u zhvilluan ngjarjet, por edhe nga rrethanat dhe mėnyra se si u inicua, ishte njė aventurė e rrezikshme dhe e destinuar tė dėshtonte qė nė hapat e para tė saja, pavarėsisht se kishte brenda dhelpėrinė e nėndheshme tė diplomacisė angleze.

 

Zhvillimi i ngjarjeve

Kalimi i 20 mijė ushtarėve nėpėr Dukagjin ishte vetėm njė fjalė goje, populli tepėr i varfėr u vu nė gjendje shumė, shumė tė vėshtirė e tė pa pėrjetuar ndonjė herė. Marshimi jugosllav filloi pa zhurmė e pa bujė, pa provokacione, sidomos gjatė zonės sė Tropojės, kjo spjegohet se nė ditėt e para trupat ishin tė freskėta e tė pa lodhura akoma nga udhėtimi, dhe akoma nuk ndiheshin keq pėr ushqime, nga ana tjetėr gjatė marshimit deklaronin synimin e tyre tė vėrtetė, tė luftonin kundėr italianėve.

      Forcat jugosllave kaluan pa asnjė problem nėpėr Gash, Krasniq, Nikaj-Mertur, dhe me datėn 8 prill rreth 800 forca kaptuan qafėn e Pejės dhe u futėn nė Theth pa hasur nė qėndresė tek popullata qė gjithsesi i shihte me tepėr neveri. E njėjta tablo pėrsėritet edhe me datėn 9 prill, ku mbi 19 mijė ushtarė tė tjerė nė dy divizione pasi kalojnė Qafėn e Agrit hynė nė Shalė tė drejtuara nga pengje tė marra me forcė. Ushtria pasi hyri nė Shalė stacionohet nė Vuksanaj, Lotaj e Kodėrshėngjergj, ndėrkohė forcat italiane tė pakta nė numėr qė ishin nė Theth, Abat e Kodėr Shėngjergj tėrhiqen me shpejtėsi dhe vendosen nė Shosh. Me datėn 9 prill 40 karabinierė tė ardhur nga Shkodra, shumica e tyre organizojnė njė qėndresė sporadike nė Qafė tė Astrės nė Shosh, por tėrhiqen epa e bėrė aspak tė gjatė kur e marrin vesh numrin e madh tė mizorisė serbe, tėrhiqen nė Prekal e mė pastaj te Ura e Mesit nė Postribė. Mė 10 prill rreth 700-800 vetė tė njė batalioni marshojnė pėrmes shtigjeve tė ngushta e tė thepisura nė drejtim tė Gurit tė Lekės me piksynim zonėn e Dushmanit e tė Qerretit nė Shllak, por tė lodhur nga udha e gjatė dhe tė gjendur nėn kėrcėnimin e njė qėndrese mes gėrxhesh, qė u kallte dekėn, pas njė jave arrijnė tė filtrojnė nė shkallė Logje nė kufirin mes Prekalit dhe Urės sė Shtrenjtė, kurse pjesa kryesore e ushtrisė shpėrngulet nga Shala dhe stacionohet nė Shosh nė vendin e quajtur Fushat e Gjata. Ndėrsa aty nga data 15 prill A. Kupi emėron nėnprefektin dhe rrethkomandantin e ri, emrat e tė cilėve i shėnoi me laps nė njė letėr fletoreje, bile akoma sot pėrqeshet rasti i dy-tre fshatarėve nga Shoshi, natyrisht nga mė naivėt e mė sanguinėt tė cilėt u graduan kapidana nga rrethkomandanti i ri dhe qė nuk patėn as 5 ditė karrierė por u kthyen nė profesionin e vjetėr tė ēobanėve qė ishin.

      Nė kėtė situatė tepėr tė tensionuar, njerėzit pyesnin se si duhet tė vepronin, tė fillonin luftė ishte mė se aventurė, qė heshtnin e quanin pėr dobėsi e prishje tė traditės sė qėndresave tė vazhdueshme, nė kėtė situatė bajraktari i Shoshit, Lulash Gjeloshi, me ndihmėn e autoriteteve italiane arrin tė sigurojė njė sasi tė pakėt armatimi qė nuk mjaftonte as pėr njė tė tretėn e Shoshit, nga njė pushkė pėr shtėpi, armėt u ndanė nė Prekal dhe burrat mė tė zgjuar e mė me autoritet tė krahinės kėshillonin tė rinjtė e mė tė pa duruarit tė mos ndėrmerrnin ndonjė veprim tė armatosur se ishte e pamundur ndėrmarrja e njė ndeshje frontale me forcat intervenuese pasi kujtdo i binte nė sy raporti tepėr disproporcional i Shoshit me 300 shtėpi dhe e shumta 2000-2100 banorė, kur numri i ushtarėve jugosllavė ishte sa dyfish numri i popullsisė sė krejt Dukagjinit pėrfshi edhe Shoshin. Nė kėtė situatė, kur njerėzit akoma nuk dini si tė vepronin, kur njė pjesė ndoshta shumica ishin gati ti jepnin zjarr barutit pa pyetur pėr pasojat e mė pastajme, por pjekuria e pakicės mė tė zgjuar e me pėrvojė fitoi mbi pasionet e zjarrta patriotike tė atyre qė u vlonte gjaku nė damarė e s’donin t’ia dini hiē se ku do i shpinte mushka mė nė fund. Kuptohet se mbisundoi llogjika se nė qoftė se jugosllavėt vetėm do tė kalonin si udhėtarė e do tė luftonin vetėm me italianėt siē e proklamuan, tė mos provokoheshin. Po tė silleshin si zaptues e si plaēkitės, secili duhet t’i dilte zot sė pari konakut tė vet dhe pastaj tė gjithė sė bashku bajrakut e krahinės, pa pyetur e pa ditur se si do tė vejė fundi i kėsaj ndodhie. Shoshi ishte segmenti i fundit i linjės dynese Tropojė-Dukagjin-Shkodėr, i asaj udhe tė gjatė pėrmes shpateve tė pjerrėta e shtigjeve tė ngushta kur pas ēdo tė tatėpjete fillonte njė e pėrpjetė, ku pėr tė kaluar nga njėri vargmal nė tjetrin, nga njėra malėsi nė tjetrėn ishe i detyruar tė kaloje qafė mė qafė, duke kaptuar lugina ovale, brigje e gėrxhe tė thepisura, ku relievi depresiv ka format e veta klasike, sa piktoreske aq sfilitės, qoftė pėr kėmbėsorin, qoftė pėr kalorinė.

      Pas 4-5 ditėve tė para nė radhėt e ushtrisė filloi tė mbretėrojė lodhja, pesimizmi, uria, indisiplina e shthurja qė degjeneroi nė grabitje masive deri nė vrasje tė popullsisė sė pafajshme vendase.

 

Ushtria fillon grabitjet dhe raprezaljet amorale nė Dukagjin

Akoma sot jetojnė shumė bashkėkohės tė cilėt i kanė tė freskėta skenat tepėr rrėnqethėse, vulgare dhe tė neveritshme, skena instinktive dhune e terrori, tė denja vetėm pėr njė hordhi barbare, pėr tė cilat serbo-sllavėt janė vėrtetė perfekt tė ekzekutimit tė kėtyre mizorive qė burojnė nga instinktet e tyre tė shfrenuara nacionaliste. Ushtarėt e kėputur, prej urie, mbėrritėn me hangėr farėn e kollomoqit pa zier e mishin e shtazėve pa pjekė e pa zier, populli ishte i detyruar t’u ēonte bukė kur bukė s’kishte pėr vete, njerėzve u kishte hyrė hataja nė palcė dhe mallkonin fatin e zi qė u erdhi kėtė sene para pranverės. Komanda jugosllave kėrkonte nga ēdo shtėpi nė tre vaktet nga njė bukė qerepi qė duhej tė provohej nga i zoti i shtėpisė nė ishte e helmuar apo jo, duhej tė ishte mundėsisht e ngrohtė, e shoqėruar me njė currek djath, njė thelė tė majme mishi, e nė pagure njė okshe me raki,  plus njė ngarkesė me kashtė apo sanė pėr kuajt e ushtrisė.

      Kėto kėrkesa aq tė parealizueshme, por edhe sikur tė realizoheshin ishin tė pamjftueshme pėr gjithė atė mori ushtari tė uritur nė maksimum. Nė kėto rrethana kuptohet filloi procesi i bastisjeve nė pjesėn dėrmuese tė fshatrave tė Shoshit, si Pepaj, Pylaj, Dardhė, Gurrė, Nicaj, Cilkok, Palaj, Ndreaj, Celaj e deri nė Pepsumaj. U sulmuan kotecat e kollomoqit, kush kishte ndonjė koshiq misėr, atyre qė s’kishin nuk u kursyen as farėn e arės tė varur nė tra. Fshatarėt i detyruan nėn presionin e tytave tė armėve tė shoqėruar me zapiti tė bluanin drithin e grabitur, u sulmuan vathėt e bagėtive pa pyetur fare ēobanin, si pa asgjė tė keqe merrej shumica e tufės e therej menjėherė, bile kur panė se fshatarėt po i strehonin nėpėr shpella filluan t’i mblidhnin nėpėr pyje ku e ku t’i gjenin mė parė. Njė fshatar 90 vjeēar nga Shoshi, Lulash Preka kujton me imtėsi ca detaje tė pėrjetuara nga vetė ai.

      Ndodhesha nė fshatin Gurrė, te njė miku im Ndosh Lulashi erdhėn ushtarėt duke plaēkitur nėpėr katund, pasi morėn ēka gjetėn kollomoq, djathė, mish derri tė thatė e raki, u futėn nė vathė tė bagėtive dhe ēanė me bajonetė nė bark njė dhi tė vetme tė porsa pjellė dhe ashtu duke bėrtitė dhisė ia shkulėn mushkėritė se mishi nuk i hahej se ishte e ligshtė. Jo nė pak raste gjatė bastisjeve bujqve ua zgjidhėn qetė nga kulari, dhe mėshqerrat qė kullosnin nėpėr ograja i bėnė tabelė qitje pėr tė provuar se si thumbonin pastaj pėrfundonin nė kazanin e asqerit, i cili turrej si ariu drejtė bletėve duke ua shfarosur tė zotėve me gjithė koshere, pasi i vinin nė grykė zgjoit barut i kallnin flakėn dhe amzonet e bekuara pėlcisnin ndėrsa ushtarėt si lugetėr u lėshoheshin shqojeve tė mjaltit e i pėrlanin.

      Nė fshatin Nicaj u futėn nė njė kullė aty gjetėn vetėm plakun e shtėpisė, pasi i shfarosėn kosheret e bletėve i kėrkuan miell pėr petulla dhe ia shtruan petulla e mjaltė e raki. Duam mish tė pjekur nė hell, i kėrkuan tė gjorit plak i cili s’kishte ku ta merrte se bagėtinė i kishte te stanet nė karmė, atėherė iu drejtuan plakut do tė fusim ty nė hell, tė cilin e lidhėn kėmbėsh e duarsh pas njė mullari, i vranė qenin, rojen e shtėpisė dhe njė dosė me gjithė gica, e ikėn duke e lėnė tė gjorin cumrak pasi i bastisėn gjithēka nė shtėpi edhe fuēinė e turshive. Ndėrkohė, njė plakė nė Pepaj e urdhėruan tė ngarkonte njė barrė tagji pėr mushkat. E mjera plakė e kėrrusur dhe e lodhur nga lėngata e viteve refuzoi se nuk ishte nė gjendje ta bėnte dot njė gjė tė tillė, atėherė ushtarėt pasi e rrahėn brutalisht i dogjėn tė gjithė mullarėt e tagjisė. Nė kėtė situatė tepėr represive, njerėzit filluan tė merrnin arratinė, pa pėrjashtim, fėmijė, gra e pleq filluan tė braktisin shtėpitė e tyre dhe ashtu nė panik, zbathur e ēveshur me ato pak bagėti qė mundėn tė marrin me vete, marshuan drejt karmave e drejt shpellave atje ku terreni ishte aq i thyer aq i pakalueshėm, pra kėta fatkeqė pėr t’i shpėtuar njė tmerri duhet tė provonin njė tmerr tjetėr, atė tė arratisė nė ato vende ku nuk tė shihte syri i perėndisė. Qershiza e Palajve, Fusha e Bathės, Vojvishta, Qafa e Lisit, Katravici, Gradila, Bircat, Nėnplepi u bėnė streha e shpėtimit nga raprezaljet qė po ushtronte ushtria jugosllave, qė e kishte harruar tė ashtuquajturin mision tė luftės kundėr fuqive tė boshtit, dhe rendi pas njė plaēkitje tė turpshme dhe shumė ofenduese pėr malėsorėt qė asnjėherė nuk e kanė pranuar tė turpėrohen pavarėsisht se skamja ka qenė pėr ta i vetmi sundimtar shekullor.

 

Masakra e pėrgjakshme nė Shosh

Pas kėtyre bastisjeve masive filloi reagimi i natyrshėm i banorėve tė cilėve nuk u mungonte as guximi, as trimėria, ata duruan deri nė atė shkallė ku nuk durohet mė. Kur nė fshatra filloi tė kėrciste pushka ndaj plaēkitjeve e akteve tė dhunės, jugosllavėt, pėr tė terrorizuar njerėzit e pėr tė parandaluar ndonjė kundėrgoditje tė mundėshme nga ana e malėsorėve qė terrenin e kishin ortak shumė tė pėrshtatshėm, arritėn tė kryejnė njė masakėr ēnjerėzore nė fshatin Dardhė, Zef Delia, Pjetėr Delia, Martin Pali, Deli Sokoli e Dedė Vuksani u urdhėruan tė hapin pesė varre dhe pasi hapėn varret e veta me duart e tyre nė prezencė tė gjithė fshatit...

Nga: Prelė Milani

Kur njerėzit shiten mė tė krishterė se Papa

Aty nga fundi i stinės sė parė tė jetės sime, mė pat ra nė dorė njė novelė me titullin “Ndėrgjegja”. Emri i autorit tė kėsaj novele nuk mė kujtohet i saktė, por nga sa mė ėshtė tiposė nė kujtesė kishte njė tingull rus. Pėrshtypja qė mė la pėrmbajtja e saj ėshtė si njė gozhdė qė e godasin vazhdimisht pėr ta ngulur gjithnjė e mė thellė. Ndėrgjegja ėshtė bėrė zhele e flaket pėr dhe sa nga njėri nga tjetri. Sapo ndonjėri bėhet kureshtar ta ngrejė atė shuk nga toka, pėr sa kohė ta mbajė atė rreckė nė dorė, bėhet shumė njerėzor. Thuhet se kjo ngjarje e ka zanafillėn nė Shqipėri, sado qė shenjat janė mjaft bindės pėr sa ka bota nuk do tė doja tė ishte e vėrtetė. Megjithėkėtė e vėrteta e gėnjeshtra janė si dielli e reja nė rastin e pengimit tė dritės sė diellit, por le tė shohim ēfarė na kallxon vazhdimi i kėtij tregimi. Ndėrgjegjen e shndėrruar nė rreckė rastisi ta gjente njė infermiere nė tė dalė tė spitalit. Sapo e ngriti nga toka filloi tė ndjejė brenda vetes diēka tepėr tė ēuditshme. Nuk po i bėhej ta flakte. Ajo u shtang kur dėgjoi leckėn t’i thoshte: Mė mbaj, unė do tė kėshilloj pėr mirė, unė dua tė banoj nė brendinė tėnde, e heshtjen time ta shndėrroj nė fjalėt ma tė kuptueshme prej teje. Me t’i dėgjuar kėto fjalė, u kthye nė vendin e punės e ua shpėrndau paratė gjithė tė sėmurėve tė varfėr qė ia pat marrė si shpėrblim tė punės qė u kishte bėrė. Nė tė dalė tė spitalit u takua me njėrin nga mjekėt qė po merrte punėn. Ky, tha infermierja me vete, i ka vėnė aftėsitė e tija nė shėrbim tė egoizmit mė tė pangopshėm, sa mė shumė pasurohet, aq mė shumė lakmon. Pa tė shohim ē’mund t’i bėjė kjo rreckė? Z. doktor, e thirri infermierja. Do t’u dhroj diēka tepėr tė ēuditshme, e i dha atė shuk nė dorė. Kur doktori po hapte gojėn ta pyeste ē’ėshtė kjo, dėgjoi kėto fjalė: Mė mbaj, unė do tė kėshilloj pėr mirė, unė dua tė banoj nė brendinė tėnde, e heshtjen time ta shndėrroj nė fjalėt ma tė kuptueshme prej teje. Me ta futur kėtė rerckė nė xhep, doktori u dha kėmbėve tė hynte sa mė shpejt nė spital, si tė kishte aty njeriun mė tė afėrt duke dhėnė shpirt, ndėrsa infermierja shfryu kundra vetes sė saj: “O idiote, deshe tė bėhesh “Mė e krishterė se Papa”. Doktori gjeti shpejt e shpejt infermieren asistente dhe e pyeti nėse e njihte njė burrė shumė tė sėmurė qė e pat vizituar disa orė mė parė e qė pėr mungesėn e parave ia kishte shmangur shėrbimin aq tė nevojshėm. Po, iu pėrgjigj infermierja, e kam nė lagje. Shko e ma sill kėtu sa mė parė tė jetė e mundur. Ndėrkohė infermierja shkoi tė kryente detyrėn e ngarkuar, doktori pėr herė tė parė po ziente nga dėshira vetėm tė shėrbente. Ah, sikur tė ishin kėto ēastet e para tė karrierės sime. Iu kujtuan fjalė nga kritikat qortuese qė u bėjnė mjekėve nė shtyp e iu skuq fytyra sikur brenda gjakut tė tij tė hynte befas i gjithė turpi i botės. Iu kujtuan figurat qė e nderojnė mjekėsinė botėrore e shqiptare e iu zvogėlua vetja aq sa s’po e duronte dot. Vetėm profesionin do ta mbaj nga e kaluara ime e shkoi tė vizitonte tė sėmurėt duke rrezatuar mirėsi shėruese. Mos ka hyrė dikush tjetėr nė trupin e tij?! Pyeti njė pacient. Nuk i dua Zotit veē tė jetė gjallė ai qė dėrgova infermieren tė ma sjellė kėtu. Ia heq unė edhe shpenzimet e tjera shėndetėsore. Pas njė gjysėm ore dėshira e doktorit u krye sipas porosisė sė dhėnė, e filloi t’i shėrbente tė sėmurit si t’i ishin shndėrruar duart nė shpirt. Sa para na fitove sot e pyeti e shoqja kur u kthye nė shtėpi. Sot kam fituar mė shumė se tė gjithė jetėn, sepse shpėtova jetėn e njė tė varfėri nė tė shuar. Nė vend tė gruas ia ktheu i vėllai i saj qė ndodhej aty pėr njė vizitė. Lėre more kėtė humanizėm qesharak. Altruizmin ua kemi lėnė shenjtorėve. Ne jemi njerėz e kemi pėr moto jete atė thėnien angleze: “Sė pari dua veten, sė dyti prap vete, pastaj qenin e shtėpisė, mandej tė tjerėt.” Pėrkrah kėsaj thėnie ndėr tė cilėt isha edhe unė, nuk kemi tė drejtė tė quhemi njerėz, e qortoi doktori, vetėm kjo tė bėn njeri, shtoi duke i dhėnė leckėn. Mė mbaj, unė do tė kėshilloj pėr mirė, u dėgjua zėri i rreckės, unė dua tė banoj nė brendinė tėnde, e heshtjen time ta shndėrroj nė fjalėt ma tė kuptueshme prej teje. Tregtari, me t’i dėgjuar fjalėt e ndėrgjegjes u ngrit e arriti ngutshėm nė shtėpi, mori penėn e i uli tė gjitha ēmimet e mallrave deri nė atė pikė qė fitimet tė nxirrnin vetėm jetesėn e thjeshtė tė familjes. Tė nesėrmen nė mėngjes, i bindur se nuk do tė ndryshonte kurrė mė se e lypte e mira e pėrgjithshme t’i shėrbente drejtėsisė si pika mė delikate e shoqėrisė, ndaloi njė kryegjyqtar ia ndezi kureshtjen e ia dha atė shuk nė dorė. Kryegjyqtari, me tė dėgjuar fjalėt e rreckės i ndryshoi tė gjitha vendimet gjyqėsore tė nxitura prej ryshfeteve. Pas kryegjyqtarit zhelja kaloi nė duart e njė politikani tė lartė i cili me tė dėgjuar ndėrgjegjen rreckė dha dorėheqje tė parevokueshme. Thuhet se ajo rreckė kaloi nga duart e atij kryepolitikani, nė duart e nė gazetari. Ky me t’u informuar se ndėrgjegjen e kishin bėrė rreckė tė pandėrgjegjshmit e se ajo i ndėrgjegjėsonte njerėzit vetėm pėr aq kohė sa e mbanin e kur e dorėzonin ktheheshin sėrish nė gjendjen e mėparshme, prandaj rreckės do t’i shkurtohej jeta me shpejtėsi e kėshtu bota do tė ngelej edhe pa aq ndėrgjegje, e duke menduar, e duke menduar kėshtu bėhet sot me tė ende gjallė, ēfarė do tė bėhet pas vdekjes sė saj, vendosi ta heqė prirjen e vet nga ankandi por edhe shtjelloi nė shkrim drejtuar shkencėtarėve tė botės me tė cilin u lutej tė punonin pėr tė shpikur njė diēka qė tė bėnte tė mundur prodhimin e kėsaj rrecke nė njė numėr tė barabartė me banorėt e tė gjithė botės. Tė nesėrmen u gjet i vrarė dhe e varrosėn shpejt e shpejt, si tė kishin frikė edhe nga kufoma e tij. U pėrpoqėn ta kapin edhe ndėrgjegjen e ta shtinė nė njė varr me tė, por nuk ia dolėn. Thuhet se nė ndjekje tė saj janė vėnė tė gjitha forcat e errėta. Sipas burimeve tė sė vėrtetės ajo nuk do tė dorėzohet, e kokėfortėsia e saj do ta bėjė tė vuajė gjithė jetėn. Dikush e kėshilloi tė arratisej nga Shqipėria se andej do t’i lehtėsoheshin vuajtjet por ajo as  kėsaj kėshille nuk iu bind, e vendosur tha: Unė do tė rri ku ka mė nevojė pėrmua. Unė u besoj fuqive tė mia, si Zoti fuqive tė tija. Bota do tė jetė, ose e mija, ose e askujt.

Gjokė Vata

Krenaria e qytetit Shkodėr

 

Shqipėria nė kėrkim tė njė pasaporte identiteti drejt pėrparimit

Ditėt kalojnė, pėr t’u fituar nga ai qė kreu amanetin qė desht tė mbante dhe arriti tė kuptojė lėvizjen e tij tė brendshme, pėr tė arritur nė gjendjen e paqes:

·                     Me Krijuesin e tij

·                     Me veten dhe tekat e saj

·                     Me shoqėrinė e tij, tė vogėl dhe tė madhe.

Me shumė shkrime dhe mendime tė hedhura, nė lidhje me ēėshtjen shqiptare dhe rolin e fesė sė shqiptarit nė kėtė pikė, shoh pjesėmarrėsit nė kėtė pėrpjekje si njė person qė ėshtė ofruar nė tokė e madhe nė tė cilėn do tė ndėrtojė shtėpinė e tij...

Por pas kėsaj fatmirėsie nė dukje, vjen njė fatkeqėsi, qė mund tė shkatėrrojė tė zotin, nėse nuk merr masa nė parandalimin e saj.

Nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm shkaku se kjo tokė gjendet nė njė zonė vullkanore aktive... Duke qenė e tillė, pasojat pėr banorėt e shtėpisė qė mund tė ndėrtohet nė tė, mund tė jenė katastrofike.

Mė duket se njė tokė e tillė, nė marrėdhėniet sociale e politike nė mes tyre, u ėshtė dhuruar edhe shqiptarėve...

Disa prej tyre kanė marrur vendimin pėr tė ndėrtuar nė tė, e disa e kanė kuptuar rrezikun dhe pėrpiqen pėr tė kundėrtėn, duke mos pranuar njė dhuratė tė tillė...

Dhe padyshim kjo luhatje nė marrjen e njė vendimi tė prerė, tė dobishėm pėr tė gjithė, do vonojė, pasi jo tė gjitha duart qė nėnshkruajnė janė tė pastra!

Pėrse e fillova nė kėtė mėnyrė kėtė shkrim, qė kur ju si redaksi mė nxitėt -tė falenderuar prej meje-, tė shkruaj kėtė shkrim pas atij titulli qė kishit sajuar me njė inteligjencė tė dukshme pėr shkrimin tim paraardhės nė gazetėn tuaj...

Mė vjen mirė qė lobet informatike, qė burojnė nga larg, por kapėrdihen fare mirė nga shqiptarėt e kėsaj kohe, pėr tu zbatuar me pėrpikmėri nė skenėn e ditėve, qė shkuan dhe atyre qė do vijnė...

Problemi i pasaportės shqiptare drejt pėrparimit!

      Them drejt pėrparimit e jo drejt Evropės, pasi i pari ėshtė mė i madh dhe mė i saktė nė krahasim me tė dytėn, ku nganjėherė prapambetja morale e shoqėrore bėhet sinonim i pėrparimit nė tė, nė emėr tė njė parimi a koncepti tė gabuar!

Si mund tė shėrbejė feja tek shqiptarėt pėr tė vijuar rrugėn e drejtė, drejt kėtij pėrparimi? A do thėrrasim pėr njė pasaportė islame, sikurse ju zotėrinj tė redaksisė emėrtuat shkrimin tim tė rradhės sė kaluar?

Apo pėr njė pasaportė krisitane (katolike apo orthodokse) drejt njė Evrope kristiane, sikurse u shkrua nė atė shkrim qė mė nxiti tė paraqitem nė dyert tuaja, me shkrimin tim tė kaluar?

Apo me ndonjė pasaportė tjetėr, kur grupimet fetare sa vijnė e shtohen nė Shqipėri, duke garuar me partitė e panumėrta politike?

Pėrgjigja e kėsaj pyetje, ėshtė mjaft e thjeshtė dhe buron nga njė burim hyjnor, qė askush s’ka tė drejtė tė vėrė dorė nė tė, pėr tė ndryshuar a pėrdredhur diēka!

Nuk ėshtė aspak e vėshtirė pėr tu thėnė e pėr tu shkruar, por mjaft e vėshtirė tė praktikohet, derisa tė pastrohen qėllimet dhe tė njesohen me sinqeritet tė plotė, ndaj Krijuesit, sė pari, ndaj vetes e atdheut, mė pas!

Duke iu referuar Kur’anit, them se pėrgjigjja e kėsaj pyetje, ndodhet nė kuptimet e versetit tė mėposhtėm, ku Krijuesi na drejtohet duke na thėnė:

“O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė ėshtė mė tepėr i ruajtur” (Kur’ani: 49/13).

Duke u referuar nė shprehjen e lartpėrmendur, a nuk del nė pah se feja nuk shėrben pėr tė ndarė njerėz e pėr tė krijuar hasmėri nė mes tyre, por fton tė gjithė ata, qė e kuptojnė pėrgjegjėsinė e tė qenurit njeri, pėr tė kontribuar nė ēėshtjen e drejtimit tė njeriut drejt pėrparimit, pėr tė mos dalė mė vonė dikush, pėr tė thėnė: Pasaporta kėshtu e pasaporta ashtu!

Fjalėt pa shembuj janė si pemėt me gjethe, qė tė bėjnė hije tė kėndėshme, por nuk japin fruta, prandaj ja njė shembull real, i ruajtur nė ekspozitėn e historisė pėrparimtare botėrore, nė bashkėjetesėn ndėrfetare dhe bashkėpunimin e besimtarėve tė njė vendi nė ēėshtje mė tė mėdha se ajo e pėrkatėsisė, kur pėrdoret si karrem pėr tė zėnė destabilitetin kombėtar dhe hasmėritė civile ndėrmjet individėve tė njė vendi a rajoni.

Kjo qė po paraqes pėrpara jush, ėshtė njė rrahje e sinqertė besimi, pa tė cilėn njė organizėm nuk mund tė vazhdojė.

Kjo ndodhi atėherė, kur muslimanėt erdhėn nė Palestinė, me nė krye udhėheqėsin e tyre tė njohur Omer ibnul Khattab, qė iu drejtuan banorėve kristianė tė Iljas, me kėto fjalė:

“Kjo ėshtė besa, qė i dha robi i Zotit, prijėsi i besimtarėve, banorėve tė Iljas:

U dha atyre besėn nė vetet e tyre, pasuritė e tyre, kishave tė tyre, kryqave tė tyre dhe gjithė besimtarėve tė tyre, se nuk do u banohen kishat, as nuk do u rrėnohen, as nuk do prishet gjė prej tyre as prej kryqave tė tyre, as ndonjė gjė tjetėr prej mallrave qė posedojnė, as nuk do dhunohen pėr fenė e tyre, as nuk do keqtrajtohet asnjeri ndėr ta”.

Njė shembull i tillė, besoj se ėshtė zgjidhje edhe pėr ne shqiptarėt, qė muslimanė e kristianė sė bashku, mund tė kontribojmė shumė mirė pėr vetet dhe vendin tonė, pėr ēėshtjen e njė identiteti dhe njė pasaporte drejt pėrparimit dhe pjesėmarrjes nė sallonin e madh tė pėrparimtarėve, nė faqet e historisė botėrore.

Ajo pasaportė ėshtė prezente dhe ne nuk duhet tė bėjmė gjė tjetėr vetėm se tė plotėsojmė kushtet pėr ta poseduar dhe pėr tė qenė pėrfaqėsues tė denjė tė saj.

Shqipėria, ka qenė njė vend ku kultura fetare ka nxitur njerėzit e saj, tė duhen me njėri-tjetrin dhe tė jetojnė si njė familje e madhe nė njė vilė madhėshtore.

Sot, njė gjė e tillė, falė edhe pėrparimit informativ, po zhvillohet edhe mė tepėr.

Si do e zhvillojmė kėtė rrugė, atėherė?

Si njerėz qė e kanė kuptuar amanetin e tyre nė jetė dhe qė mundohen ta kryejnė atė me pėrpikmėri!

Muslimanė apo kristianė?

Shumicė apo pakicė

Vetėm besimi nė Zotin e vetėm e tė Pashoq do na nxiste pėr tė eliminuar pengesat qė dalin nė rrugė dhe do na japė kurajo pėr tė sakrifikuar...

Shqipėtarė, tė fortė me besimin nė Krijuesin e Gjithėsisė, me njė qėllim, nga njė burim, pėr njė rrugė!

Dhe pėr ta mbyllur ku ka mė mirė pėr ne sesa tė lutemi, tė gjithė ne si shqiptarė, dhe tė themi ashtu sikurse edhe vėllai i Jezusit, Muhammedi (a.s.), lutej:

“O Zot, unė dėshmoj se Ti je i Vetmi i Pashoq, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Teje dhe se robėt e Tu janė vėllezėr”.

Po ne shqiptarėt, a e dėshmojmė njė gjė tė tillė, me njėri-tjetrin dhe pėr njėri-tjetrin?...

Me dorėn e teologut

Muhamed Sytari

 

Gjergj Fishta, Koliqi e Migjeni janė arkaikė. I pėrkasin periudhės sė postmajmunėrisė.

-Intervistė me shkrimtarin dhe botuesin e njohur shqiptar Dashamir Cacaj-

-Fishta, Koliqi e Migjeni si dhe elita e viteve 1930 janė shkrimtarė arkaikė. Tė mburresh me ta ėshtė njėlloj sikur rracėn tėnde ta mburrėsh me epokėn e postmajmunėrisė

-Franca ka vetėm njė shkrimtar me shkėlqim tė pėrhershėm. Edhe ai ėshtė shqiptar, Ismail Kadare.

-Vetėm Kadare, Visar Zhiti e Frederik Rreshpja ishin “banorė” tė disidencės sė letrave shqipe.

-Nė Shkodėr ka vetėm njė shtėpi botuese. Tė tjerėt janė mjellaxhi apo blloqexhi betoni. Ata s’kanė lexuar njė libėr, s’kanė stafe tė kualifikuar etj.

-Helena Kadare pėr mua ėshtė e fisme dhe fort e bukur

-Shkrimtarėt duhet tė jenė kalorės sė politikės.

 

Pyetje: Shkodra pėr ju?

Pėrgjigje: Njė sagė ku dy a tre figura pozojnė nė suazėn e shkodranėve tė ndritshėm dhe aq.

Pyetje: Me kė qytet e krahason Shkodrė tėnde?

Pėrgjigje: Ka shumėēka nga San Petėrburgu dhe diē nga Parisi. Njė pėrrallė me robotė ėshtė ajo kur rrahim gjoksin se gjindemi ndanė tri ujėrave, a kur pėrmendim ndonjė resurs tjetėr natyror. Kjo metaforė hyn nė lojė nė se krahasohemi me Kukėsin a Kolonjėn.

Pyetje: Me penėn e kujt dėshėron tė shkruhet diēka pėr ty?

Pėrgjigje: Nė atė tė Ritvan Dibrės e tė pakkujt tjetėr. Kam parasysh kur merret nė analizė proza e publikuar prej meje.

Pyetje: A gjykohet drejt kur ende mburremi me Fishtėn, Koliqin a Migjenin?

Pėrgjigje: Tė marrėn pėr etalon shkrimtarėt arkaikė, pėrfshij kėtu edhe elitėn e viteve tridhjetė, ėshtė njėsoj sikur racėn tėnde ta mburrėsh me epokėn e postmajmunėrisė.

Pyetje: Nė kontinentin plak ku bėhet letėrsi e vėrtetė?

Pėrgjigje: Nė Romė e Paris. Italia ėshtė njė tip etne qė pėrfton meteorė tė letrave dhe kėta shullėhen nėn hijen e meteoritėve tė kahershėm. Moravia e Tamaro janė vėrtetė meteorė. Kuazimondo, Ungareti e pse jo edhe Mario Monti maten me Virgjilin vėrtet vital pėr epokėn kur jetoi. Franca ka vetėm njė shkrimtar me shkėlqim tė pėrhershėm. Ndjehem mirė qė ėshtė shqiptar. Njė argument pėr tė thėnė se ku ka shumė ferra mund tė gjėndet edhe ndonjė tulipan.

Pyetje: Nė Paris me gjasė ka edhe gjeni tė tjerė tė letrave?

Pėrgjigje: Tė kalibrit tė Kadaresė nuk besoj. Me emra shkrimtarėsh tė rėndėsishėm mund tė mbushėsh njė vistėr. Kam parsysh bujtės se Parisi gjakoj tė ketė grumbulluar rezidentė elitarė.

Pyetje: A mendoni tė ketė patur disidentė tė letrave tek ne?

Pėrgjigje: Kam bindjen se nė pellgun e pisėt ku jetuam pati flamurmbajtės dhe jeniēerė tė disidencės sė letrave. Kadare veēohet nė tė gjithė Lindjen e pamatėshme. Mjerisht flamurmbajtėsi ėshtė numri njėjės. Jeniēerė janė disa. Tė pėrmend dy emra ėshtė mjaft. Zhitin e Reshpjen, fjalabie. Tė rėndėsishėm nuk besoj tė ketė tė tjerė.

Pyetje: A ėshtė parametėr i madhėshtisė sė njė bordi a poeti tė mirėfilltė numri i vargjeve?

Pėrgjigje: As-se-si. Ndryshe na duhet tė vemė nė krye tė listės sė letrashkruesve Pashko Hanxharin nga Guri i Zi, Dedė Shytin nga Hoti i Stomgolemit apo tė ndjerin Jak Zekaj nga Nėnshati i Zadrimės.

Pyetje: A kemi poetė qė ende nuk njihen nė Shkodėr?

Pėrgjigje: Padyshim dhe janė ajka e poezisė moderne. Vojsava Fesko (Shpori) njėra sosh. Merrni vėllimet “Naivitet fals” e “Limiti i zhgėnjimit” e shpresoj se do tė mahniteni me magjinė e vargut.

Pyetje: Kur nisėt tė shkruani?

Pėrgjigje: Qyshkur u binda se vetmia ėshtė parajsa ime e vetme. Tė jesh shkrimtar te e pakta i rėndėsishėm, je i destinuar tė kacagjelesh tash e parė me sfida e sfidantė.

Pyetje: Hobi tė tjera tė shkrimtarit Cacaj?

Pėrgjigje: Teatri e muzika. Epika e lirika janė rezidente nė ato dy treva tė artit sa kohė ky i fundit eksploron magjinė e vet. Janė binjakė nė intuitėn time anipse jan i dėnuar t’u rri larg.

Pyetje: Le tė stacionohemi nė kėtė kapėrcyell. Dramaturgu mė i zėshėm pėr ju?

Pėrgjigje: Fadil Paērami. Dhe krijoni bindje. Jo vetėm pėr mua. “Shtėpia nė bulevard” nuk mund tė shkruhet dy herė. Aq mė pak nga njė dytės.

Pyetje: Muzikantėt mė pikantė?

Pėrgjigje: Agim Krajka e Zef Ēoba. Habiteni pėr Zefin? Ėshtė pėrtac e disi pa pretendime doni tė thoni? E megjithatė ėshtė i patėmetė. Emblematik nė llojin e vet, nė mos nė rrafsh kombėtar. Besoj tė jeni nė njė valė me mua: nė nivel pesė a gjashtė prefekturash.

Pyetje: Shkrimtari mė i dashur pėr fėmijė?

Pėrgjigje: Mė merr mendim tė paktėn se kė kam mė pėr zemėr, mė saktė kush ėshtė mė afėr botės sė fėmijėve, mė i ėmbėl e mė me tė ardhme. Ēuditeni kur pohoj se ėshtė ai qė siglon kėtė intervistė tė radhės!

Pyetje: A nuk ju duket hallkatje kur jeni publik si poet, narrator, humorist, gazetar, analist politik e letrar etj.

Pėrgjigje: Aspak. Provo tė hysh nė njė vresht e tė jesh njė vreshtar i pėrkryer. Tė duhet edhe gėrshėrė krasitėse, edhe vangė pėr plugimin e nėnshtratit tė hardhive, edhe pompa e spėrkatjes, edhe kofini siē i thotė Dritėro Agolli, e te e mbramja edhe vozėn pėr verė.

Pyetje: Flisni pėr letrat. Rezervoni fjalėt e mira pėr autorėt. Nė promovime librash bėni tė kundėrtėn?

Pėrgjigje: Kur thashė se librat janė si fėmijėt! E kanė thėnė tė tjerė kėtė barazim tė llahtarshėm. Tjetėr ėshtė pagėzimi e tjetėr celebrimi. Libri nuk lanēohet duke organizuar njė celebrim nė pėrkushtim tė tij. Kur ndodh ndryshe, librin e ke dėrguar nė morg, e kush e ka rezidencėn atje, veē fjalė tė mira ka nė adresė tė tij.

Pyetje: Sa shtėpi botuese ka nė qytetin tonė?

Pėrgjigje: Unė di tė ketė vetėm njė. Se kam njė princip timin pėr botuesit. Nuk e konceptoj botuesin me thes mielli mbi shpinė apo me njė mal blloqesh betoni nė oborrin e shtypshkronjės. Aq mė pak botues me dy emra. Tė jesh botues dykrerėsh do tė thotė tė pėrdorėsh dy lugė pėr tė ngrėnė. S’je krijues, s’ke lexuar asnj libėr nė jetėn tėnde, s’ke staf tė kualifikuar, kur je nga fshati i gruas etj., s’mundesh as-se-si tė jesh botues serioz e jetėgjatė.

Pyetje: Ju vetė kur e krijuat Kompaninė Botuese?

Pėrgjigje: Kur isha i vetėdijshėm se isha njė shkrimtar. Pata publikuar 15 libra asohere. E pėr mė tepėr kur gjeta bashkėpunėtorėt brėnda vendit dhe jashtė tij, si dhe veprat letrare nė adresė tė institucionit u bėnė pirg.

Pyetje: E pėrse nėn emrin e Helena Kadaresė?

Pėrgjigje: Ėshtė gruaja qė ka bėrė mė shumė pėr vendin e saj. Njė shkrimtare e fisme dhe padyshim fort e bukur, zor se i vjen mė Shqipėrisė. Helena meriton mė tepėr vėmendje.

Pyetje: jemi qė jemi tek shtėpitė botuese. Ndonjė nė binarė tė mirėfilltė?

Pėrgjigje: Janė dy. Onufri dhe Toena. E para nxjerr miell e krunde. E dyta, krunde dhe miell. Nuk qenka e thėnė tė kesh njė botues pėrsėmbari.

Pyetje: Cila gazetė tė duket mė me nivel?

Pėrgjigje: Dhe mė e guximshme thuaj. Ajo qė pėrkujdeset pėr tė botuar kėtė intervistė. E them me sinqeritet e pa asnjė “derhem” hipokrizie.

Pyetje: Kush janė pėr ju Serembe, Fishta, Camaj e dikush tjetėr?

Pėrgjigje: Gurė kilometrikė nė autostradėn e letrave. Ta dijmė se ku ndodhen, t’jua dėrgojmė nga njė njatjeta dhe t’i parakalojmė rrufeshėm.

Pyetje: Nuk pėrbėn kulm Migjeni?

Pėrgjigje: Nė se flitet pėr letrarėt e viteve tridhjetė, ndryshon puna. Nė ato vite Migjeni vėrtetė pati njė shkėlqim tė mbrapshtė.

Pyetje: Nuk pėrbėn shkollė, fjala bie Migjeni e Fishta?

Pėrgjigje: Nė se pranojmė se akademik bėhesh vetėm nė sajė tė mėsuesit tė ciklit tė ulėt, ashiqare pajtohem me mendimin tėnd i dashur mik.

Pyetje: Ē’gjykim keni pėr autorė pėranash nesh e nė diasporė?

Pėrgjigje: Nivelin mesatar e kalon mbase Elvira Dones e ndonjė tjetėr si ajo. Nė Prishtinė e Shkup, nė Ulqin e Palermo e deri nė Janinė ndeshemi me shkrimtarė mediatikė. Mbase nga fakti se nuk e njohin prijėsin e kur nuk rendet pas tij, udhėt zhbėhen. Ėshtė pėr tė ardhur keq. Motivet gargullojnė ani pse dėgjohet aq shpesh hungurima e tupaneve tė pikėllimit. Mite e legjenda ka me tepri. Mbase ėshtė faji i tyre. Krijuesit shqiptarė i deh duhma e tyre e janė pėr tu mėshiruar.

Pygetje: Shkrimtari a duhet tė angazhohet nė politikė?

Pėrgjigje: Tė jetė kalorės is aj, qė ē’ke me tė. Diē mė i madhėrishėm bėhet Kadare sa kohė hedh mbi supe pelerinėn e politikanit. Mė sė paku e nuk vihet nė rresht me Teutėn, Gjergj Balshėn, Gjergjin tjetėr – atė tė Kastriotėve, Ali Tepelenėn,Mahmud Bushatlliun, Ahmet Zogun, Sali Berishėn dhe e dhėntė zoti tė lindė edhe ndokush tjetėr i kėsaj race.

Pyetje: A falet libri?

Pėrgjigje: Kur nuk ndodh me dorėn e shkrimtarit edhe mund tė falet njė libėr. Por kur ndodh kėshtu, ai libėr ėshtė i dėnuar ose tė mos lexohet ose tė lexohet me shpėrfillje. Rroberoja pranon njė kėmishė tė falur por jo njė libėr tė falur nga shkrimtari. Libri ėshtė njė produkt dhe si i tillė ka njė vlerė. E kjo e fundit do tė thosha ėshtė sipėrane.

Pyetje: Pėrse pėrmendet Homeri?

Pėrgjigje: Sepse i donte tė gjithė qytetarėt e globit tė ishin spartanė.

Pyetje: Cilat nga veprat e tua tė gėrric mė shumė?

Pėrgjigje: Nė ėshtė fjala pėr tė shkuar herėt nė mbretėrinė e engjėjve, do tė veēoja “Silla” dhe “Cartabianca”, pėrkatėsisht botimin e tretė dhe tė dytė. Mė ndiq: flas pėr Sillė-n e Cartabiancėn. E nė se pyetja ka nė shtrat tė sajėn librin mė tė vlertė, mund tė them se i lutem Zotit tė mė japė jetė e shėndet e ta shkruaj.

Pyetje: Njerėzit mė tė rėndėsishėm pėr ju?

Pėrgjigje: Ata tė vathės nėn siglėn “familja reale”. Dy vajzat e mia qė kanė hiē mė pak se hijeshinė e Tanushės sė Krajlit. Djalin, them tė jetė njė piktor asgjėmangut nga ē’qe Juxhin Uitlla. Ju besoj se dini se kush fshihet nėn lėkurėn e tij. Gruaja, lumturisht virtuoze, vendi i sė cilės mbetet vakant.

Pyetje: Keni vėrejtje pėr konfiguracionin e kėsaj interviste?

Pėrgjigje: Ėshtė e pazakontė. Lesharapi. Skajshmėrisht e kėndėshme.

Pyetje: Fundjavėn a ndonjė tjetėr copė kohė tė lirė...

Pėrgjigje: Kėrkoj ndjesė pėr brutalitetin. Shkrimtari s’ka kohė tė lirė.

Pyetje: Pas kuintave: edhe njė herė pėr qytetin tėnd?

Pėrgjigje: Shkodra ėshtė njė sagė ku tupanet e pikėllimit tėrbohen unshėm, ku gozhdohen nė kryq fate e mėkate, ku netėt djersiten e ditėt janė tė mardhura nga deliri alashkodran e te e mbarmja nuk lodhet sė pėrkunduri nė shilarsin e njė kohe tė palexueshme, jo pėr faj tė gjindjes qė lakmon ferrparajsėn se sa tė eunukėve qė i rrinė mbi kaptinė.

Intervistoi: Bujar Ferhati

Tautologji, apo biznes me dhimbjen njerėzore?!

-Vetėm nė prefekturėn e Shkodrės janė tė ngujuara 520 familje

-Kėrcėnohen pėrfaqėsues tė pushtetit vendor, tė rendit dhe intelektualė

      Ka njerėz qė kundėrshtimin e kanė nė shpirt nė palcė, nėn lėkurė, toleranca e tyre ėshtė egoizmi i pėrditshėm... – thotė plaku i urtė, misionari i paqes, “Mėsuesi i Merituar” Z. Pal Kuka pėrfaqėsues i Lidhjes sė Misionarėve tė Paqes tė Shqipėrisė nė Mirditė.

      Nuk ėshtė fjala kėtu thjeshtė pėr njė kundėrshtim, sepse kundėrshtimi i kundėrshtimit tė tė kundėrshtuarve si lojė fjalėsh mjerisht e huazuar nga filozofia e politikės shqiptare tė ditės si njė zgjebė me degėzim disi masiv ka mbėrthyer edhe mjaft nga faqet mediatike tonat lokale, apo kombėtare tė shkruara apo elektronike. E thėnė ndryshe, nė vend tė argumentit, pėr motive nga mė banalet, qė nga naiviteti divulgativ deri tek metastazat e biznesit me dhimbjen e tjetrit, ka shtrirė krahėt filozofia e spekulimit me tė drejtėn e fjalės, edhe pse nė kodin tonė moral si komb pesha e fjalės e koncertuar me Fjalėdhėnien si njė nga institucionet mė tė shenjta tradicionale ruan interesin e vet, vėrtet tragjike, edhe nė kohėt moderne.

      Nė kėtė vėshtrim loja me fjalėt, tautologjia me pasojat e saj publike varion si njė disinformim qė sjell urgjente nevojėn e pėrballjes me ekzigjencėn argumentuese tė fakteve sidomos nė faqet e disa gazetave, ndoshta tė pavarura nga gjithēka, por totalisht tė varura nga pėrgjegjėsia qytetare e institucionale e informimit sa mė dinjitoz dhe real tė qytetarėve tė kėtij vendi mbėshtetur nė Konventat Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut.

      Ka dhjetė vjet qė funksionon me seli nė metropolin verior, Shkodėr, Lidhja e Misionarėve tė Paqes tė Shqipėrisė, po kaq sa ėshtė e vėrtetė qė nė shkurt 2001 ajo e realizoi tė parin Kongres Kombėtar, tė cilin e nderuan dhe e vlerėsuan me pjesėmarrjen e tyre gjithė asosacionet qė veprojnė nė Shqipėri tė vendit e tė huaja. E nderuan pėrfaqėsuesit e trupit diplomatik, tė OSCE-s, pėrfaqėsues tė OJQ-ve tė ndryshme, pėrfaqėsues tė Avokatit tė Popullit, tė pushtetit vendor e qendror dhe personalisht me vėmendjen dhe prezencėn e tij Presidenti i Republikės Profesor Doktor Rexhep Mejdani. Aspak pėr sytė e bukur tė askujt, aspak pėr ngjyrat Rozė apo Blu, aspak pėr curriculumin “majtas”, “djathtas” apo tė “qendrės”, por pėr faktin kokėfortė: viti 2001 shėnoi pėr LMP tė Shqipėrisė 420 familje tė nxjerra nga ngujimi, kjo tragjedi e fatit tonė tejet idhnak me ne edhe nė kohėt moderne. Viti 2001 shėnoi manifestimin masiv kundėr gjakmarrjes, me pėrfshirjen e mbi 6000 tė rinjve e tė rejave nxėnės e studentė nė qendėr tė Shkodrės 2400-vjeēare, ish Venediku Shqiptar i dikurshėm qė sot mjerisht pėrjeton braktisjen masive tė familjeve Zonja tė Shkodėrloces aq tė dashur. Vazhdojmė me fakte: A e dini ju zotėrinj tė papėrgjegjshėm tė fjalės publike se vetėm nė njė rrugicė tė Shkodrės as 150m gjatėsi shėnohen 24 nėna shpirtndezura nga malli pėr bijtė e humbur nga simptomi i vėllavrasjes si njė mortajė moderne? A e dini se vetėm nė Komunat Bushat Barbullush ka 119 fėmijė jetimė pjellė e vėllavrasjes kobzezė e konflikteve deri edhe banale? A e dini se vetėm nė fisin Laēaj Komuna Kastrat, Malėsi e Madhe janė 72 vetė tė ngujuar prej disa vjetėsh nė mes tė cilėve 19 tė rinj dhe adoleshentė? A e dini se objekt i vėllavrasjes pėr gjakmarrje janė bėrė fėmijė dhe gra, gjė qė s’ka ndodhur kurrė nė historinė e Shqiptarit? A e dini se nė Shkodėr mbahen tė ngujuar pėrfaqėsues tė pushtetit vendor tė organeve tė rendit, apo intelektualė? E pra vetėm nė prefekturėn Shkodėr janė tė prekura rreth 520 familje, 250 fėmijė, tė stresuar nėn trysninė e hakmarrjes, kur ėndrra e Shkodrės dhe shkodranėve ėshtė  integrimi real nė proceset euroatlantike si njė aspiratė mbarėshqiptare, etj., etj., etj., fakte. Ua kemi dhuruar ju shkruesaxhi... njė tė ardhme nėn kanun. Ne pėr veten tonė kemi zgjedhė tė ardhmen nė Europė pjesė e sė cilės jemi. Ju lutemi merreni guximin tė njiheni nga afėr ju me realitetin, qė tė mos luani me dhimbjen njerėzore. Nė tė kundėrtėn do tė ishte nė nderin tuaj tė heshtni, tė heshtni seriozisht. Ndėrsa viti 2002 pėr M. Madhe si zonė pilot pėr zhdukjen e ngujimit kolektiv, kėsaj sjellje morale qė vjen nga thellėsitė e Mesjetės, do t’i thotė Jo duke u bėrė zona promotore e njė lėvizjeje mbarėshqiptare pėr kompaktėsi nė komunitet, pėr paqe e harmoni drejt njė “besėlidhjeje” popullore si promovim i njė sjellje civile qė njeh e do tė njohė vetėm shtetin ligjor. Misioni i lėvizjes sonė qytetare nuk bėhet nė anė tė kanunit, as tė reformimit tė tij, njė kuptim i tillė do tė ishte injoruar pėr cilindo misionar, aq mė tepėr intelektual, por ėshtė njė lėvizje nė emėr tė konsolidimit tė shtetit ligjor. Me krimin, me autorin le tė merret ligji, ne tė gjithė sė bashku tė merremi me tė ardhmen tonė europiane si komb, me tė ardhmen e garantuar tė brezave qė tenton tė vonohet nga ulėrimat mesjetare qofshin edhe me maskė kanunore. Kanuni si vlerė dokumentare le tė qėndrojė nė arkiva, ne shqiptarėt me punėn, sjelljet dhe moralin real tė “arshivohemi” nė qytetėrimin euroatlantik tė cilit i pėrkasim nė origjinė, pa tė cilėn s’ka kuptim e ardhmja jonė, jashtė tė cilit s’mund tė ketė kuptim asnjė alternativė tjetėr. Ēdo interpretim si “shoqatomani”, “manipulim”, apo “vjedhje” s’ėshtė tjetėr vetėm njėfantologji apo biznes me dhimbjen njerėzore tė mediatikėve mjeranė.

Nga: Kadri Ujkaj

 

Thirrje tė persekutuarve politikė

      Tė gjithė ish tė Burgosurve, tė internuarve dhe tė persekutuarve tė Shqipėrisė, Shoqatave Kombėtare qė mbajnė vulėn e vuajtjeve tė diktaturės:

Bashkėvuajtės tė nderuar!

      Grupi nismėtar pėr riorganizim, qė pėrbėhet kryesisht nga ish tė burgosur dhe tė internuar politikė, tė Prefekturės sė Shkodrės bėn thirrje:

      Tė ngrihemi tė gjithė duke u zgjuar nga ankthi i mjerimit qė na ka pllakosė, me vitalitetin dhe pėrkushtim qė ka karakterizuar tė parėt tanė dhe qė na karakterizon ne si bij tė tyre, duke kujtuar vuajtjet tona tė kaluara dhe tė tashme pėr tė denoncuar pėrpara opinionit kombėtar dhe ndėrkombėtar diskriminimin e pa skrupull qė po na bėjnė kriminelėt e kuq qė kanė uzurpuar pushtetin me dhunė. Nė radhė tė parė tė pastrohemi nga mėkatet tona dhe kėrkojmė urgjent, mėkatarėt tė largohen nga drejtimi i vuajtjeve tona.

      Tė shkėputemi pėrfundimisht dhe mos tė njifen shoqatat qė mbahen peng nga individė tė veēantė. Tė distancohemi nga shteti i inkriminuar, i kriminelėve aktual. Tė bashkohemi tė gjithė nė njė grupim tė vetėm politik. Tė ngrejmė zėrin pėr tė drejtat tona, integrimin e plotė nė shoqėrinė shqiptare. Tė kėrkojmė urgjentisht pafajsi politike dhe juridike nga parlamenti, Presidenti dhe Gjykata Kushtetuese. Tė futet nė nenet e Kushtetutės nga Parlamenti, trajtimi i veēantė i tė pėrndjekurve politikė. Tė formulohet nga ish tė burgosur dhe tė internuar si dhe nga njė grup juristėsh statusi i tė pėrndjekurve politikė sipas grupimeve ku tė pėrcaktohen me ligj tė gjitha tė drejtat tona tė mohuara deri tani. Shkėputja nga partitė politike dhe krijimi i njė partneriteti tė ri me forcat e djathta nacionaliste. Grupi nismėtar do tė kontaktojė me tė gjitha Prefekturat e vendit nė mėnyrė qė tė shpejtohet sa mė shpejt ky proēes i domosdoshėm dhe tė dilet me njė rezolutė tė pėrbashkėt nė shkallė kombėtare. Nė rast se shteti aktual nuk i merr parasysh kėrkesat tona atėherė me mjete demokratike do tė ndeshemi ballė pėr ballė me qeverinė si dragojt kundėr kulēedrave do tė pėrballen heronjtė me kriminelėt deri nė fitore ose nė vetė flijim. Fitorja ėshtė e jona sepse ne jemi morali ne jemi shtresa mė vitale e kombit qė kemi vuajtur aq shumė dhe salė me moral tė pa thyer.

Nga Shoqata e tė Persekutuarve Politikė Shqiptarė

Mos tė harrojmė pushkatimet, burgjet, internimet dhe pėrdhunimet e 60 vjetėve?!

Vėllezėr tė persekutuar tė ēdo kallepi qofshi, burg, internim apo pushkatim. Sa shpejt harruat. Mos vallė ideali juaj qe tė hidheshit nga njė parti nė tjetrėn dhe tė hidhnit valle sipas orkestrės sė Ramiz Alisė? Mos vallė harruat pėrdhunimin dhe skllavėrinė tuaj dhe tė familjeve tuaja, jo pak por 50 vjet dhe mė e tmerrshmja qė pėrdhunimi, vrasja, prostitucioni dhe ēpronėsimi duke stimuluar perversin moral she shpirtėror tė kėtyre 10 vjetėve, qė na dhanė zhgėnjimin mė tė madh nė jetėn tonė skėterrė. Vėllezėr tė burgosur, mos vallė harruat ata qė nuk shtrinin dorėn edhe kur i shpėrbėnte uria si qenie njerėzore. Kujt i shtriu dorėn Kiēo Venetiku, por vdiq i uritur deri nė ēmenduri?! Kujt i shtriu dorėn Xhelal Kompenka, Sami Dangėllia, Fadil Kokomami, Vangjel  Loxha, Aleksandėr Sokoli, Osman Kazazi. Kėta qė mbaj mend unė nė 15 vitet e burgut tim etj., etj...? Pėrse vdiqėn heronjtė e viteve 45-89-90-97. Kujt dhe ēfarė shėrbimi i bėnė shtresės apo kombit tė tyre?! Mos vallė jeta e tyre qe e kotė dhe kjo jona e pėrdhunimit e mashtrimit e ēpronėsimit e zhgėnjimit e 60 mijė lavireve nėpėr Europė e 10. 000 djemve tė vrarė nga 91-97-98 qenė tifozė tė vdekjes apo viktima tė jetės qė ne po gėzojmė?! Mos vallė hymė nė burg ashtu si na akuzojnė apo shpifin misionarėt e komunizmit pėr njė copė dielli se nuk kishte mish se donim muzikė, se bėmė njė turp nė fshat apo familje dhe ju turrėm kufirit?! Mos vallė qemė tė gjithė tė 16. 000 tė burgosurit tė tillė dhe unė sot po nxjerr sekretin e turpit tė jetės sonė?! Derikur kėshtu, deri kur do t’i bėjmė hosana baraba kėtij turpi, kėsas skėterre qė po i krijojmė vetes toėn me pasivitetin, sharjet e ndėrsjellta, shpifjet e paskrupullta ndaj njėri-tjetrit, deri kur do groposim njėri-tjetrin dhe ne qė kemi mbetur me vulėn e turpit tė kėsaj politike 10 vjeēare e cila s’ka dhe s’ka si tė ketė kollonė, moral dhe atdhetarizėm?... A jemi ne dhe a kanė mbetur nga ata vėllezėr dhe shokė qė  unė kisha dėshirė t’i ndigjoja, tė pija njė kafe dhe tė skalitja nė kujtesėn time historinė e pastėr tė Atdheut tim tė larė me gjak martirėsh. Disa tė zhgėnjyer i treti dheu, por tė tjerėt janė gjallė. Ēfarė pa u japin ata fėmijėve tė tyre: Urrejtjen kundrejt njėri-tjetrit, shpifjet, sharje tė cilat i mbjellin si i kanė mbjellė nė dosjet tona tė kampeve, burgjeve dhe internimeve sigurimi i shtetit dhe agjentėt e tyre ndoshta disa dhe nga viktimat tona. Deri kur do e pasurojmė arsenalin e perversit dhe shpifjeve 50 vjeēare dhe nė adresė tė vetvetes. Unė po ulėrij dhe bėrtas nė kėtė pyll ujqėrish dhe egėrsirash tė Atdheut tim. Tė hapen dosjet se nuk qemė tė tillė...? Ata qė qwenė se nuk mundėn tė paktėn nuk do punojnė pėr komunizmin. Por kur nuk dimė kush janė bashkė me misionarėt e 10 vjetėve i kemi dhe ata kundėr se nga frika tė mjerėt se mos ndonjė gazetė boton firmėn e deklaratės, sė tij i shėrben akoma krimit. O Zot, deri kur do vazhdoni t’i shėrbeni turpit, deri kur! Mjaft pėr hir tė Zotit se do u mallkojnė edhe brezat qė vijnė tė cilėve po u lėmė trashėgim vjedhjen, vrasjen, prostitucionin, drogėn, dhe kur tė mbarojnė komshinjtė do vrasim veten! Unė dua tė zgjoj nga gjumi ata qė mendėrisht dhe moralisht qėndrojnė akoma. Ēfarė na dhanė partitė kėto 10 vjet tė provės sė madhe veē kėtyre qė thashė mė lart dhe ēfarė do tė fitojmė nė tė ardhmen ne dhe fėmijėt tanė? Vetėm diskriminimin, shpronėsimin dhe skllavėrinė e turpit mė tė madh tė gjithė brezave. A kemi shpėtim? Unė them se po tė mblidhemi tė gjithė sė bashku dhe t’i themi turpit ndal. Tė mblidhemi tė themi fjalėn tonė jo mbi bazėn e interesit vetėm se duhet tė sigurojmė njė copė bukė tė turpit, por ashtu si mbanim me shpresė njėri-tjetrin pėr t’i thėnė vdekjes jo nė telat me gjemba, ashtu edhe sot tė bashkuar t’i themi kėtij zhgėnjimi dhe turpi ndal dhe tė fillojmė nga e para. Jo, mė mirė, jo, nga fillimi, por si dimė ne tė themi, deri kėtu. Sot e tutje t’i japim kuptim jetėn sonė, dinjitetit dhe tė dimė ē’t’u lėmė atyre qė e duan Atdheun, familjen dhe Shqipėrinė. Ndryshe tė mjerėt ne as dheu nuk do na falė; mirė komunizmi qė na dėnoi, por s’do na pranojė as toka mėmė mė gjirin e saj. Le t’i japim mė nė fund kuptim jetė t’i japim dorėn njėri-tjetrit se ne dimė tė falim dhe kemi bindjen se dhe Zoti do na falė. Ndryshe vaj medet, pėrse kemi vuajtur dhe kemi bėrė burg politik, mos janė tė vėrteta ato qė thonė kriminelėt dhe shpifėsit e 50 vjetėve qė po vazhdojnė akoma, unė them qė jo. Jo. Po qe se kemi dhe dy ditė pėr tė jetuar u lutem tė mblidhemi sot. Tė mblidhemi sot dhe tė lėmė njė kujtim tė mirė tė jemi njė zė i vetėm dhe t’i themi jo turpit tė 60 vjetėve, t’i themi jo shpifjeve dhe krimeve tė tyre. T’i themi Europės se ne kemi qenė, jemi dhe do tė jemi Europė, se jemi zemra, morali dhe dashuria e saj. T’i themi tė gėnjyerve mos u gėnjeni. T’u themi tė dėrrmuarve fizikisht dhe shpirtėrisht se ne jemi kėtu dhe s’kemi vdekur. T’u  themi bijve dhe bijave tona se ne jemi nderi, krenaria dhe Atdhetashuria e tyre dhe e brezave qė vinė. T’i themi me urtėsi popullit tonė tė dashur bashkė tė kėrkojmė ligjin pėr tė drejtat dhe liritė tona. Tė ndalojmė lojėn e ping-pongut politik dhe moral, tė ndalojmė talljet dhe abuzimet e kėsaj loje mbi kurrizin e kėtij populli. Ta bėjmė jetėn me kuptim duke luftuar shushunjat e saj. Akoma ne jemi tė akuzuarit, ne jemi tė pėrbuzurit, ne jemi tė papėrfillshmit. Kur kjo politikė kuēedėr me ngjyra e di mirė se kush jemi dhe si dimė tė kėrkojmė tė drejtat dhe lirinė tonė. E harruat 1973 dhe dėshmorėt e atij viti lapidar. E harruat 1984 dhe dėshmorėt e kėtij viti. E harruat 1989 dhe Qaf-Barin ku 7 ditė pa bukė me dy gishtat “Liri-Demokraci”. Mos vallė i fituam kėto? Mos vallė na dhanė shpėrblimin me letrat qė po na ēojnė drejt vdekjes? Mos vallė na kėrkuan falje kriminelėt qė na vranė me gjyq e pa gjyq? Mos vallė na dhanė shtėpitė e shtetėzuara qė mbi to ngritėn pallate dhe institucione? Mos vallė na dhanė punėn e papaguar nė kėneta, hekurudha, fabrika, uzina, ndėrtime, miniera ku po dergjen me qindra e mijėra nga vėllezėrit tanė? Mos vallė na dhanė pasuritė tona tė grabitura pėr sebep tėtyre u burgosėm, u vramė dhe internuam gjithė jetėn, 50 vjet? Mos vallė fėmijtė tanė dhe kėta qė mbaruan kėto 10 vjet po punojnė nė specialitetet e diplomės sė tyre? Mos vallė kanė perspektivė nė tė ardhmen e jetės sė tyre? Mos vallė do i lėmė skllavėrinė edhe atyre qė janė tė denjė pėr Atdheun e tyre, por kush ngre kokė e pėson?

      Pikėrisht pėr kėto tė drejta tė ligjshme le tė mblidhemi dhe tė diskutojmė, mbasi nuk e kemi zgjidhur dhe nuk do e zgjidhim dot pozitė-opozitė, tė majtė e tė djathtė, sherr me njėri-tjetrin, jo mė kush do tė shkojė tek partitė; ne duam tė futemi nė jetė, kush nuk do tė mos vijė, kush do le ta mohojė vehten, tė tjerėt tė mblidhemi dhe tė marrim vendime, pėr jetėn tonė, idealin tonė, pėr tė ardhmen e fėmijėve tanė.

Hysen Ismail Haxhiaj

Kryetar i Shoqatės tė Persekutuarve tė Shqipėrisė

Filozofi

Femra shqiptare pėrballė pushtetit tė pistė e kriminal tė parasė

Njė ndėr krijuesit me prolog tė krijimtarisė sė saj nė prozė njė “tranzicion” tė suksesshėm nė pegasin e poezisė ėshtė patjetėr edhe V. Allmuēaj. Njė ndėr shkrimtarėt me njė vizion modern tė qartė dhe artistikisht tė realizuar nė tėrė domethėnien e saj estetiko-filozofike tė prozės sė llojit tė gjatė nė vėshtrimin ideor, kompozicional, nė tė ashtuquajturėn linjė subjektore krahas njė stili tė natyrės shprehėse tė pėrafėrt me atė tė poezisė sė realizuar nė romanin e saj tė parė “Era e pasionit”. Ashtu si nė hullitė e proceseve tė reja tė evoluimit dhe  reformimit konceptual tashmė nė tė gjithė qelizat jetėsore shumėdimensionale tė shoqėrisė shqiptare, edhe nė jetėn e asaj qė krijuesve u pėlqen ta quajnė  “Republika e Letrave”, kriza e parė u shfaq padyshim nė formėn qė mund tė quhet thyerje e kornizave, liberalizim i standarteve, apo frymėmarrje e re deri nė njė krisje cilėsore tė zhanrit nė tė gjitha gjinitė.

      Tė tillė reformė “institucionale” nė vizionin e njė romanciereje, jo thjesht plot frymėmarrje, pėrballė asaj qėmund tė quhej frenato e kornizave, por njė hapėsirė gjithėdimensionale falė njė forme kontemporane tė prozės, qė gjithsesi duke iu shmangur shtigjeve tė narrativės sė konsumuar nė nivelet e njė letėrsie tė rėndomtė ngulmon zotėrimin e atij ēelėsi estetiko-filozofik qė futet etshėm nė gjetjet sa tė mistershme, sa tė kapshme, sa racionale, sa mediative, sa reale, sa vizionare, larg ēdo mbetjeje nė sipėrfaqe, drejt thelbit estetiko-filozofik tė karaktereve letrare, duke depėrtuar nė metafizikėn e secilit e shohim te romani i Allmuēajt. Kjo, madje deri nė habi pėr lexuesin e zakonshėm, ende i paorientuar sa duhet nė vizionet e prozės moderne, tė kuptojė kėtė “pavarėsi” tė personazheve nė veprimet e tyre, ndaj tė cilėve autorja asesi nuk manifeston doza cinizmi tė egėr, apo sentimentalizmi banal, duke ruajtur nė tėrė aksionin estetiko-filozofik tė veprės njė lėvizje tė qartė tė mendimit pėrmes meditimeve, gjykimeve apo pėrshkrimeve me gjakftohtėsi, paanshmėri dhe drejtėsi tė lakmueshme ndaj grupit tė personazheve tė saja, thuajse tė gjitha femrat, jo thjesht nė fatin e tyre tragjik, por edhe pėrballė dilemash, dyshimesh, tallazimesh apo humnerimi shpirtėror e moral nė nivelet e tjetėrsimit deri nė shfytyrim tė njeriut qė duhej tė ishte nėnė dhe jo varr i jetės – pėrballė pushtetit tė pistė e kriminal tė parasė. Gjithsesi Allmuēa preferon “tė ndjekė” personazhet, por kurrsesi tė “ndėrhyjė” nė jetėn e tyre. Njė status i tillė i veprės, tė tilla artibute tė manifestuara deri edhe ndaj personazhesh qė bartin mesazhin bazė tė veprės: Femra shqiptare, ruhuni para parajsės sė premtuar tė pėrtej detit, qė tė mos mbeteni pre e intrigės makabre, sepse jeta kurrė nuk ėshtė tjetėr veēse njė lojė nga mė tė dhimbshmet nė jetėn e njeriut, si Greta apo Alma dėshmon qartė profilin modern tė autores. Sa bukur shprehet kjo pėmes narratorit tė veprės, duke iu referuar Gretės:

      “U bind nė njė ēast se trotuaret ishin poshtėruar nga klientėt qė shisnin pasojat e vetes, se idhulli i madh ishte gėnjeshtar fluturak qė e kthente realitetin nė humbje”.

      “Era e pasionit”, njė prozė interesante sa nga mesazhet, sa nga forma kompozicionale, njė thyerje e plotė e asaj qė quhet vijė subjektore, ku fabula “tradicionale” ka humbur origjinalitetin, tashmė e tretur nė kurbėn subjektore. Autorja i vendos ngjarjet nė njė mjedis sa real, sa sureal, ku dinjiteti njerėzor ka marrė trajtėn e “hijes”, ndėrsa vetė njeriu ka humbur totalisht “pusullėn”nė vorbullėn e jetės nė kėrkim tė asaj qė ka ndjerė apo ndjen nė imazhin e mugėt tė ėndrrės sa pėr lavdi, sa pėr para nėn ethet e erės sė pasionit. Shpėrfytyrimi njerėzor, tjetėrsimi makabre nėpėr labirinthet e egocentrizmit total moral tė lakmisė, kėtij sindromi shkatėrrues sipas Budizmit, duke thyer ēdo formė ekulibri tė pranueshėm pėr natyrėn njerėzore nė raportin mes shpirtit e qėnies, humanizmit dhe meskinitetit e filistinizmit nė kurthin e aventurės njerėzore qė manipulon ėndrrėn e njeriut pėr tė gjetur denjėsisht vetveten nė hapėsirat e reja bashkėkohore, shpaloset ekspresivisht nė fjalėt plot domethėnie tė narratorit referuar, Gretės, njė prototip i femrės sė mbėrthyer tragjikisht nėn kthetrat e aventurės sė tegut tė turpshėm tė mishit tė bardhė: “Brenda vehtes pėrfytyroi zogun me pupla tė djegura tė shndėrruar nė njė katrahurė ku ekspozoheshin lakuriq qėniet e pafajshme. O, Zot, thirri me vete! Ē’mizori. Qenie pa sy, pa krahė, pa jetė”.

      Nė vazhdim tė depėrtimit drejt thelbit estetiko-filozofik tė materies objekt pėrmes narratorit, autorja vazhdon: “Pėrfytyroi fytyrėn e gruas nė murin pėrballė dhe iu duk se edhe ajo mund tė ishte mbeturinė e kohės. O Zot, ku jam, mendoi. Prostitutė, prostitutė, i gjėmonin veshėt”. Le tė “rrugojmė” nėpėr faqet e romanit nė gjurmėt e asaj qė mund tė quhet kurbė subjektore, e cila zor tė “kapet”, por mė shumė se njė imazh plot thyerje e mugėtirė qė dredhon nė formė meditimesh, dilemash, arsyetimesh – njė lėvizshmėri mendimi, larg formės tradicionale,deri nė finalen e veprės, tė ashtuquajturėn kulminante dhe katastrofė. Brenda njė peizazhi tė mrekullueshėm, ku ansambli fantastik natyror qė krijojnė qiejt e kaltėrt, liqeni me kristalimin ujor, pulėbardhat nė hapėsirėn e gjelbėrt, bregu i lagur qė shkėlqen nga drita e hėnės, njė mrekulli natyrore ku jeta thėrret ėndrrėn lėvizėn njė anije mesjetare nėn kthetrat e  nė pėrhumbjen e njė muzgu brenda sė cilės (kėsaj anijeje) dėgjohen klithma nėn kthetrat e vdekjes. Dekori i njė absurdi kafkian tė pėrkryer: Aty ku jeta thėrret nė kupė tė qiellit pėr tė jetuar, vdekja tashmė thuajse e la fituar betejėn. Njė turmė mjerane leprozėsh tė flakur pėdhunisht nė njė ishull qė duket si njollė shihet tė afrohet njė murg, qė, ndonėse thėrret: prisni, o njerėz tė Zotit, ke pėrjetuar shurdhimin qė largohet nė humbėtirėn e natės. Dhe pas kėtij mėngjesi plot klithma jetėsh tė destinuara tė jenė njė ushqim i afėrt i vdekjes, tė cilat “shkonin fluturim nė hapėsirėn e qiellit, brenda qetėsisė dhe zhurmės sė varrit”.

      Nė kėtė sfond, mė tepėr se prolog nė vėshtrim kompozicional, njė episod i jashtėm plotėsues nė vėshtrim subjektor, motivet e tė cilit do tė rimerren mė vonė, qė nė siparin e veprės, impulson veprimin  brendshėm dramatik nė roman duke na pėrgatitur drejt atij kuadri zhvillimesh mes pėrplasjes sė pėrjetshme mes ėndrrės dhe realitetit, mes iluzionit dhe zhgėnjimit, mes shpirtit njerėzor dhe humnerave tė pashoqe tė shpirtit: Marinarė tė zinj qė flakin si mbeturina nė ishull njerėz dhe zhduken nė thellėsitė e territ. Kėmbanat bien, thuhet, pėr ata qė kanė veshė. Tashmė lexuesi ka marrė tė qarta gjithė sinjalet, si dhe “prozhektorėt” e nevojshėm pr tė “udhėtuar” nė labirinthet e veprės.

      Ja sfondi ku do tė luhet teatri i dhimbshėm deri nė absurd i ngjarjeve tė romanit. Njė sfond e mjedis real, sa universal ku njihemi me Alma T, njė vajzė siē do tė mėsojmė (mė vonė) e mrekullueshme e njė familjeje tė varfėr, njė krijesė elokuente, naive dhe e sinqertė nė romantikėn e saj brilante pėr tė kapur tė padukshmen qė i vjen nga fisnikėria e shpirtit, ėndrrėn qė pėr pak kohė iu duk se e “kapi” tek Genci, njė intelektual, sipas sė cilės ai ėshtė gjithnjė vetvetja. Si ka lėnė kėtė hije imazhi tė tretur nė shpirtin e Almės, Genci ka marrė rrugėn e mėrgimit, duke u kthyer nė njė imazh magjepės pėr Almėn, tė cilėn autorja e pėrshkruan me penelata tė hequra nga thellėsitė e shpirtit tė saj si artiste me ndjenjė tė hollė, pas asaj lumturie tė djegur nė njė ditėikje surprizė tė tij.

      Qė nė faqet e para tė romanit, pasi na ka prezantuar me njė sfond ishulli disi misterioz – pa emėr, ku lėvizin qenie pa emėr, autorja ka vendosur tė tyrjelojė drejt thelbit tė karakterit – Alma (shtegut nga na fton nė tėrėsi tė njihemi me karakteret e veprės) tė cilės i mėsojmė vetėm emrin dhe njė mbiemėr inicial T nė dukje pėrmes meditimesh, dilemash dhe gjykimesh filozofike qė vinė pėrmes autorit tė veprės: “Hynte e dilte nga shtėpia e varfėr e saj dhe vetėm kur shkonte nė liqen ndjente thellėsisht vetėekzistencėn”. Pastaj, pėrmes njė digresioni tė shkathėt dhe figuracioni artistik-sistem “epitetesh” – autorja me njė pėrshkrim tė mrekullueshėm na ka dhėnė portretin e saj. Si njė “prolog-uverturė” e botės sė saj shpirtėrore tejet tė pasur: Me fytyrė tė bardhė e tė lėmuar, me flokė tė zinj e tė gjatė, me sy blu tė tejdukshėm. Duke mos arritur tė fsheh simpatinė pėr kėtė personazh laitmotiv nga pikėpamja e mesazhit qė bart autorja ka penelizuar mė tej drejt zbulimit tė kėtij karakteri sa naiv, i pastėr si foshnja, sa tragjik: Ajo i besonte miqėsitė e reja, ose tė shpejta, siē i pėlqente t’i quante qė shpėrthenin lirisht nė mėnyrė tė rrufeshme. Njė natyrė, jo pa interes, pragmatiste, qė i pėlqen tė mbahet me kėmbėt fort nė tokė, me njė pėrvojė tė pasur jetėsore, skeptike i spikatur nė thelbin e saj filozofik qė e trembin dashuritė me personazhe letrash, apo dashuria e dytė me tė njėjtin njeri ėshtė edhe Donika, nėna e Almės. Si e tillė ajo vjen si kompensim i atij optimizmi idealistėsh qė ka Alma ndaj jetės, e derdhur nė krahėt e ėndrrės mrekullore tė moshės, sa Donikės “i dukej se e bija i kishte shkėputur lidhjet me botėn”, nėnkupton autorja.

      Donika vjen nė roman si nevojė e njė orientimi mė realist ndaj jetės pėr njeriun tonė qė duke patur pėrvojėn e hidhur tė optimizmit “tė madh”, mė tepėr se skepticizmit ai nuk ka vend tė besojė nė tjetėr alternativė jete, ndryshe do pėsonte tjetėr katastrofė po t’i dorėzohej verbėrisė nihiliste, njė prirje mjaft e dhimbshme, aspak fantazi, nė realitetin tonė kur me tė gjitha bateritė edhe sot nga zona tė qytetėrimit modern vinė duhi tė pėrbuzjes deri edhenė masmedia tė shqiptarit, kėtij njeriu tė “egėr”.

      Njė ndėr gjykimet sa funksional, po aq domethėnės qė sjell “ėndrra s’mund tė jetė diēka e vjetėr, s’ka si t’i ngjajė sė vėrtetės”, autorja hedh hap tė mėtejshėm nė zbėrthimin e kėtij karakteri sipas konceptit estetik: Jo ē’ndodh, por si ndodh – ky ėshtė thelbi i raportit mes fabulės e subjektit me vizion modern nė njė vepėr letrare. Tashmė Alma ka filluar tė ndjejė e pretendojė gjėra mė serioze ndaj jetės, ka filluar tė ndjejė shijen e vetmisė. Njihet fare rastėsisht me Gencin, intelektual, i cili sapo ka mbaruar konservatorin. I ndėrgjegjshėm se piktura, arti nuk e duron errėsirėn nga pikėpamja e thelbit estetiko-filozofik, nė jetėn rutinė nuk arrin t’i shpėtojė kthetrave tė kozmopolitizimit, me “ėndrrėn” pėr famė mė tė madhe, njė deduksion i autores qė na kujton rrjedhjen tragjike tė trurit tė kombit nė kėto vite, autorja afishon njė shqetėsim qytetar dhe kombėtar tejet dramatik pėr fatet tona pėrballė sfidave tė sė ardhmes nė “parajsėn” e konkurimit tė egėr gjithnjė e nė rritje. Kėshtu sapo Genci ka ndjerė se mes tij dhe Almės ka hyrė njė fazė e re jete “duke mos e fshehur dot atė pasion depėrtues e tė shpėrndarė thellėsisht si njė rrymė e pathyeshme drite”, kthehet i jati i Almės, Bashkimi, ndėrsa Genci, krejt papritur lė lamtumirėn e djegur, njė metaforė fantastike e goditur nė rolin edhe tė njė detaji mjaft domethėnės, ikėn nė Itali duke shpėrfillur joshjet e Gretės, njė prostitutė marionetė nė duart e njė strukture mafioze, duke lėnė Almėn vetėm. Nė kurthin e “ėndrrės”, nė kėrkim tė Gencit tė “vet”, sa real, sa sureal brenda saj, Alma bie pre e mashtrimit tė njė rrjeti prostitutash, ku bėn pjesė edhe Greta. Kalon nė Itali nė strofkėn e kėtij oktapodi, ku pas njė trajtimi shtazarak, humbet edhe njėrin sy. Tashmė e bindur nė vetminė e saj fatale se “Dashuria e parė e saj nuk kish qenė tjetėr vetė njė ikje pas imazheve, kurse dashuria e vėrtetė ka nevojė jo vetėm pėr sy, por edhe pėr mbrojtje”. Ja me kėtė detaj, autorja plotėson gjithė fabulėn me vizion modern, udke na tėrhequr drejt njė prej sfidave mė tė goditura ndaj shoqėrisė shqiptare zyrtare tė kohės: Mbrojini me gjithēka u ka falė natyra jetėn dhe dinjitetin e femrės, sepse ato janė nėnat e motrat tuaja, ato janė nėna e jetės. Nėpėrkėmbja e tyre ėshtė nėpėrkėmbja e dinjitetit njerėzor-moral e substancial tė vetė shoqėrisė shqiptare tė kohės. Poshtėrimi modern i femrės, viktimė e ingranazheve mafioze tė superkrimit, qė nė kushtet e simbiozės nė korrupsionin institucional, vendės apo tė huaj, harlis shtatin nė njė format mjaft tronditės pėr sigurinė qytetare nė tėrėsi, e femrėn nė veēanti si pjesa mė delikate e natyrės njerėzore, ėshtė ndėr denoncimet mė madhėshtore tė kėtij romani sintezė. Njėherėsh me Almė, nė njė plan alternativ nė vėshtrim kompozicional, autorja na jep Gretėn. Ē’ėshtė Greta, si fenomen social? Derivat i krizės morale dhe nė tėrėsi refleks i asaj krize tė dhimbshme qė pėsoi familja shqiptare sa ēoi nė pėrbaltje tė vlerave kategorike morale tė raporteve fėmijė-prindėr nėn ethet ēoroditėse tė psikologjisė sė njė populizmi primitiv, qė edhe nė kėtė thelb kaq tė dhimbshėm tė shoqėrisė shqiptare, induktoi nisjen nga zero. Shto kėsaj edhe rrethanat mjerane shpirtėrore, qoftė edhe tė njėrit prej prindėrve, bilanci ėshtė tejet i qartė. Kėshtu, i jati i Gretės, njė drejtor fabrike qė flirton me sekretaren e zyrės, duke shkėputur marėdhėniet shpirtėrore me familjen e tij, patejtėr njė ndėr nxitėsit qė Gretėn e “kalon” nė rolin e njė vajze “trotuaresh”, siē e quan Fredi, njė i ri pa prindėr, njė ndėr tė “frekuentuarit” e Gretės.

      Me predispozicionin e njė vajze tė shthurur, jo thjesht liberale, Greta tregon pak vėmendje ndaj shqetėsimit normal tė nėnės sė vet e motrės Igli, duke qenė e vendosur tė “shijojė” jashtė ēdo “kolaudimi” tė sjelljes sė saj nė jetė shoqėrinė e konsumit. Si i ka rėnė mohit misionit tė shenjtė pėr tė qenė njė nėnė e denjė nesėr “ka braktisur fytyrat e dashurisė nga vetja sikur tė ishin njė tmerr”. Ka filluar tė shesė me intervale epshin e trupit, ka filluar pirjen e duhanit e tė alkoolit, duke medituar rreth thelbit etiko-filozofik tė karakterit tė saj, autorja pohon: “Ajo luante me gjėra tė rrezikshme, sepse i mungonte pjesa mė e gjallė e qenies – gjaku. Ai ishte shuar si hiri brenda saj”.

      Me njė operim tė llojit tė ve, tejet tė arrirė, nė boshtin e qenies njerėzore, autorja kushtrimon me vikamė kundėr asaj heshtjeje fatale tė familjes dhe tė shoqėrisė shqiptare nė veēanti ndaj atij biznesi qė po realizohet me nėpėrkėmbjen tė gjėsė mė tė shtrenjtė tė njeriut – dinjitetit tė tij moral: njė ndėr njollat moderne mė tė dhimbshme nė sfondin e relievit qytetar moral tė shoqėrisė, pėrcjell pėrmes njė simbolike elegante portretit tė “shpirtit” tė lirė, portret qė tashmė lexohet qartazi qė nuk ka asnjė pikėtakim me Gretėn, viktimė e epshit dhe e pasionit nėn ethet e parasė sė pistė. Kėshtu Greta, pa kursyer asgjė nė pazarin skandaloz tė “trotuareve”, nga boshti i saj si qenie njerėzore-sovraniteti moral, ka marrė rrokullimėn e dinjitetit tė vet me devizėn “Asgjė nė botė nuk ėshtė kotėsi, kotėsia ėshtė vetėm njė shprehje”. Duke vėnė direkt pėrballė figurėn e Gretės dhe tė Almės, qė nė esencėn e vet estetiko-etiko-filozofike pėrfaqėsojnė dy mentalitete, dy filozofi, dy alternativa jete krejt tė kundėrta, autorja shtron pikpamjen filozofike – problemin tjetėr tė madh. Ē’ėshtė njeriu? Pėrgjigja burimon nga vetė pėrgjigjet heterogjene qė i japin alternativave tė jetės kėto dy personazhe substanciale nė vepėr: As i mirė, as i keq, por njė kontradiktė, forma ekzistenciale e qėnies njerėzore, ku janė nė simbiozė pėrherė jeta me vdekjen, ėndrra me realitetin, e mira dhe e keqja. Afirmimi i njeriut apo degradimi i tij fillon pikėrisht nė sensin regresiv, apo progresiv tė alternativės qė ka zgjedhur vetė ai. Kjo pėrgjigje ėshtė thelbi i vėrtetė i qenies njerėzore. Alma, sado tragjike nė fatin e saj, gjithsesi ėshtė antipod i Gretės, skllave e epshit dhe e pasionit shtazarak. Greta tashmė nė kurthin e sindromit tė  degradimit total i pėrket natės, “errėsimit” total tė shpirtit, kurse Alma viktimė e sinqeritetit tė ėndrrės i pėrket ditės, prosperitetit, pavarėsisht baltosjes nė format nga mė tė shpėrfytyruarat qė u jep gjithnjė idealistėve kjo botė e mallkuar – nėntekston autorja. Duke medituar pėr Gretėn, ja si shprehet: “Ju duk se ishte kthyer njė figure tė errėt si nata prapa seė cilės nuk ekziston asgjė. Ajo i pėrkiste murit tė ngurtė ku mbulohej dita nga nata”. Kurse duke medituar pėr Almėn, autorja vazhdon: “Pa thėnė asnjė fjalė, ajo kėrkoi ta shpėtonte kėtė grua nga helmi i errėsirės”. Tė befason forca e simbolikės, madhėshtia e metaforės dhe eleganca e krahasimit.

      Kė pėrfaqėson Alma si fenomen social? Ėshtė femra shqiptare qė nė proceset e reja tė integrimit pėr shumė arsye, pa injoruar realitetin e njė pune nė dekada pėr emancipimin e saj qė bėri shoqėria shqiptare, rezultati i arritjeve qoftė tė pjesėmarrjes publike nė jetė, qoftė nė nivelin e angazhimit civil apo edhe nė familje nė raport me seksin tjetėr, vuan nga doza tė ndjeshme inferioriteti qė gjithsesi nuk evitohen dot pėrmes ecurive statistikore, kur dogmat e trashėgimisė patriarkale-kanunore, deri edhe nė metropolet shqiptare, janė tė ndjeshme, e pse jo tejet tė ndjeshme.

      Shikoni odisetė e ēėshtjve femėrore nė dosjerėt dhe kalendarėt ditorė tė gjykatave e tė masmedias aktuale shqiptare. Nė pėrballim tė sfidave tė kohės shoqėria shqiptare ka obligime tė mėdha nė kompensimin e kėsaj kohe tė humbur nė dėm tė afirmitetit moral tė gruas qė kjo tė mos bjerė pre e skllavėrimit modern shumėdimensional, nė kushtet e klimės sė marrėdhėnieve tė shoqėrisė sė hapur, apelon autorja.

      Po njė tjetėr figurė, jo pa interes, ėshtė edhe Xhuzepe. Njė nekrofil, gjithsesi i pacipė dhe arrogant nė gjithė fizionominė e tij morale e shoqėrore, Xhuzepe ėshtė pėrfaqėsues-prototip i mafiozit, pėrfaqėsues i borgjezisė kriminale ndėrkombėtare, qė nė pėrpjekjet e kombeve, sidomos tė vegjėl e tė prapambetur pėr t’u integruar e prosperuar, ai gjuan shtigjet e pasurimit tė tij kriminal nė akord me gjarpėrinjtė me fytyrė njeriu qė mjerisht shumė herėt nxorrėn kokėn edhe nga gjiri i borgjezisė sė re shqiptare nėn ethet e pasurimit tė shpejtė, frymėzuar nga qarqe politike dritėshkurtėra nėn shembullin e pėrvojave mė tė hidhura qė ka njohur historia botėrore. Duke fokusuar njė ndėr plagėt mė tė dhimbshme tė viteve ’90-tė, autorja fokuson mesazhin madhėshtor. Kujdes me metastazat e superkrimit, qė nėse shteteve tė fuqishme e me pėrvojė u kanė imponuar nė njė farė mase jo tė vogėl kompromisin nė qeverisje, shteteve tė vegjėl e pa pėrvojė tė gjatė demokratike, mund t’ua komprometojnė deri nė neglizhim dinjitetin! Me njė neveri llahtar, pėrmes njė ekspresioni elegant, Allmuēaj shpreh dashurinė pėr Almėn dhe neverinė pėr mafiozin Xhuzepe: “Pėrpara iu shfaq Xhuzepe. Ajo fytyrė ishte neveria dhe vrasėsi mizor i dy brigjeve. Ai qė i kishte premtuar parajsėn e botės, ishte tani figura bardh e zi e akuzės sė ikjes nė humnerėn e errėt tė udhės sė statujave”.

      Nga pikpamja e subjektit konstatojmė se nė kėtė roman kemi nė shkrirje tė fabulės brenda subjektit e boshtit subjektor mbi tė cilin mbėshteten, mbahen momentet kruciale tė veprės, siē janė raportet e ndėrveprimit mes Almės e Gencit, Gretės e Xhuzepes, Almės e Xhuzepes, ky i fundit, momenti final i romanit, ku arrihet ēasti kulmor dhe pika e katastrofės nė linjėn subjektore tė veprės. Boshti i subjektit vjen mjaft funksionalisht me momentet nė dobi tė nxitjes sė mėtejshme tė dinamikės sė veprimit tė brendshėm, i cili gjithėsesi shfaqet mė tepėr si lėvizje e mendimit tė shprehur pėrmes dilemash, arsyetimesh dhe meditimesh, se sa me formėn deskriptive apo renditjen kronologjike tė ngjarjeve nė vėshtrim kompozicional. Kėshtu, bie fjala, nga momenti kyē Alma-Xhuzepe ne konstatojmė se rrjedhja e ngjarjeve rrit tensionin e brendshėm, thellon mundėsitė e mprehjes dhe tė acarimit tė pozitės sė personazheve. Hipokrizia nė sjellje e llojit kriminal me fytyrė njeriu tė Xhuzepes, matrapazit pėbindėsh modern, me mishin e bardhė kthehet nė pėrbuzje totale, nė sjellje prej tutori kanibal sapo kalon detin dhe e dorėzon prenė e vet nė strofullėn e pėrbindėshve me “gjak” njeriu. Ndėrsa futja e ndonjė episodi plotėsues, si ai i “prologut” apo ai digresional, pas faqes 90-tė, pasi na i ka prezantuar mė parė sė brendėshmi pėrmes meditimesh interesante, autorja kthehet tek psikoza e “ikjes” e Gencit, predispozicioni pėr tė shijuar “frutet” e saja, fluturimi drejt lirisė si i pakthyeshėm, kurse tek Alma, ndryshimi si e vetmja gjė qė mund tė priste – episode degresionale qė i japin impulse edhe epicitet veprimit qė anunēon tė ndėrmarrė ajo nė kėrkim tė realizimit tė ėndrrės, tė gjetjes sė Gencit diku nė Brindisi. Nga pikpamja e ndėrtimit tė narracionit, vepra mbėshtetet te pozicioni i rrėfimtarit (autor) sipas llojit tė veprimit, ku nė veprimin e jashtėm autorja tė kujton nė “kameraman” qė regjistron me kujdes nė celulozė veprimet e personazheve pėr t’ua pėrcjellė krejt natyrshėm lexuesve. Kurse nė veprimin e brendshėm, derivat i meditacioneve, dyshimeve, arsyetimeve filozofike, etike, estetike, autori arrin tė zhbirilojė drejt thelbin, nė metafizikėn e karaktereve pėrmes lėvizjeve elegante tė imazheve, ideve pėrgjithėsisht, mendimit tė saj ideoestetik nė gjithė hapėsirėn e veprės. Kujtoni Gretėn: kudo e ndjek portreti “shpirti i lirė”, si sfidė e lirisė sė humbur, nė vetė boshtin e saj si qenie njerėzore, po kėshtu e ndjek nga pas figura e gruas nė mur, qė kėrkon t’i kujtojė neglizhimin banal tė misionit tė nėnės si pėrtėritėse e jetės.

      Nėse do tė flisnim pėr linjat nė roman, vizionarisht ato janė tė lexueshme si dy tė tilla, por nė vėshtrimin tradicional ato nuk dallohen dot me profilin e tyre nė ecje. Mė shumė do tė flisnim pėr njė alternim planesh me nė qendėr tė tė cilit Alma me personazhet plotėsuese, dytėsore dhe, nė anėn tjetėr, Greta- Xhuzepe me plotėsime, apo dytėsimet personazheske. Gjithsesi karakteret realizohen brenda lėvizjes sė tisit mediativ, ekspresionit tė mendimit brenda ndjenjės ēliruese nga korelacioni dhe kondicioni historik-social. Vini re sa surealist jepet momenti i “kompromisit”, po tė quhet disi i tillė momenti kur Alma vendos tė udhėtojė ilegalisht me grupin e prostitutave nė kėrkim tė dashurisė sė humbur! Sa enigmatike janė lėvizjet e Gencit, lamtumira e djegur apo lėvizjet e Xhuzepeve, tė cilat gjithnjė paraqiten si hije qė shoqėrojnė porstituta si Greta, por gjithnjė pa njė artikulim konkret fizik. Pėrshkrimet kanė vendin e vet nė vepėr, krahas gjykimeve, nė tė cilat tretet fati i karaktereve letrare nė refleksionet e natyrave filozofike, etike, psikologjike. Vėmė re pėrshkrimet, edhe pse nuk na jepen si trillim i shkrimtares, kanė brenda tyre tharmin e amalgimit tė vėshtrimit tė brendshėm me atė tė jashtėm, siē ėshtė rasti qė tek episodi hyrės. Duke jetuar me ato qė shohim, njė materie brenda sė cilės pėrjetojmė absurdin tragjik, bėhemi koshientė pėr dramaticitetin e veprimit tė personazheve nė tė ardhmen fara pranė. Turma leprozėsh qė kanė humbur gjithēka presin vetėm mortjen, a nuk kanė nuanca tė plota me turma prostitutash qė kanė humbur “gjakun” dhe presin ditėn fatale tė asgjėsimit total. Kjo ndihet aq fort nė vepėr, sa nė veshėt e Gretės kumbon si ulėrimė e brendshme e shpirtit: “Prostitutė, prostitutė nė veshėt e Almės, kėto fjalė “tingėllonin” Vdekje, vdekje. Detaji i goditur me syrin artificial tė Almės – pėrmendja reale e tė cilit i kushton vdekjen cilindo nga majori qė pėrgjonte si djalli i zi vrasės dyshimin e “kontributit”, definon nė mėnyrė makabre tjetėrsimin kanibalesk tė njeriut nėn pushtetin e superkrimit gjigand, tashmė si njė realitet kėmbėkryq edhe nė milleniumin e ri, aq i artikuluar gjatė tėrė 24 orėve shqiptare nė mediat tona elektronike e tė shkruara. Duke apeluar kėshtu fuqishėm menjė guxim qytetar tė pashoq se Tjetėrsimi modern i kėtij lloji i njeriut tė sotėm ėshtė njė ndėr shfaqjet mė kobzeza tė kanibalizmit si filozofi e manazhimit tė superkrimit nga qarqe tė caktuara qeveritare, kur krimi gjen mbėshtetjen “institucionale”, brenda apo jashtė vendit.

      Megjithatė vepra ka edhe disa mangėsi nėse do t’i quanim tė tilla: Autorja duhet tė punonte mė tepėr pėr lehtėsimin komunikues tė shprehjes sė kumtit ideoestetik, nė mjaft raste na duket se fjala me ngarkesė figurative kthehet nė qėllim nė vetvete. Nuk dua tė ndalem nė faktin qė disa nga personazhet mbeten disi hije, qofshin edhe tė dytė, apo mė larg, nė thelbin e tyre, pėr tė cilėt autorja preferon mė mirė tė deklarojė, se si t’i japė realisht si spunto e veprimit tė jashtėm, apo tė brendshėm tė karaktereve bosht. Bie fjala, megjithėse Greta ėshtė njė ndėr personazhet kyē tė romanit, nė pak raste “shihet” nė dramaticitetin e sjelljes sė saj, refleks i njė krize nė familje. Autorja mjaftohet me deklarimin e tė atit, njė titullar qė ka humbur lidhjet shpirtėrore me familjen, se sa me qėndrimet e tij si spunto e veprimit, pavarėsisht se ndoshta do tė thoshte, autorja: Po, romani modern nuk e duron korelacionin. Mendoj se puritanizmi nė pėrpjekjet e njė kornize statike tė zhanrit ėshtė po aq i kapėrcyer sa ē’ėshtė realizimi prioritar i padiskutueshėm nė raport me modernizmin, por kjo e fundit kurrėsesi s’e zbeh njė roman modern, i cili siē ka nevojė pėr meditimin filozofik, ka po aq nevojė edhe pėr pėrshkrimin elegant, pejzazhin brilant, jashtė kompleksit se po “dal” nė sipėrfaqe, deskreptivizėm tė ngjarjeve. Mos ndoshta, qofsha i gabuar, ndalja nė figurėn e njė babai liberal nė skaj, si i ati i Gretės, si faktor artistik do tė sillte njė kumt shumė mė tė motivuar, po tė kemi parasysh se fataliteti gretave shqiptare, jo i pakėt, por nė mijėra tė tilla vetėm nė gjashtė vjet, po tė kemi parasysh vitin 1996 tė daljes sė kėtij romani, ėshtė refleks edhe i asaj krize qė ka pėrfshirė familjen moderne shqiptare. Numėroni kronikat e zeza, ku nusja zhduk njė familje tė tėrė, ku prindi vret fėmijėt e gruan, apo fėmijėt vrasin njėri-tjetrin, deri prindėrit e tyre, do tė bindeni se dramat e gretave tona edhe aty e kanė njė damar tė fuqishėm ame.

      Para pak ditėsh njė vajzė vritet nga motrat e saja me 60 thika nė trup vetėm se ajo ka denoncuar tutorėt e motrave tė saj prostituta, qė mbijetojnė duke kalbur pėrherė e me boshtin e qenies njerėzore. Po familja ku ėshtė dhe ē’pėrgjegjėsi ndjen nė kėtė ballafaqim tė dhimbshėm deri nė absurd me jetėn e filizave tė saj nė prag tė mijėvjeēarit tė ri? Nga ana tjetėr, duke peshuar disa nga mangėsitė do tė thoja: Cilido artist serioz, po t’i referohemi Sartrit, ka njė “kontratė” tė heshtur me lexuesin e tij tė respektuar, pavarėsisht nga niveli i kualifikimit artistiko-letrar. Nėse kėtė lexues e kėrkojmė vetėm brenda njė rrethi elitar, si qėllim nė vetvete, shkruaj pėr veten time, do tė thotė dikush, atėherė tė gjithė sė bashku kemi rėnė nė sindromin e elitarizmit, hermetizimit tė pashpallur, paqėsor me lexuesin e gjerė, si qėllim nė vetvete. Nė kėtė kontekst autorja ka vend pėr tė kėrkuar kontekste dhe sintaksa-fjalė tė ēliruara nga doza hermetizmi. Vėrtet ekziston njė prirje pėr tė neglizhuar fabulėn tradicionale, “sukes” i arrirė edhe nė veprėn-objekt i kėtij recensioni, por gjithsesi tė vjen keq kur shkrimtarė reputacionalė nuk lexohen dot tė mbėrthyer nė prangat e hermetizmit, sidomos nga mė tė shquarit nė pjesėn tonė me emrin Kosovė, apo nė diasporė.

      Megjithė kėto qė thamė, vepra ka merita dhe vlera tė patjetėrsueshme, falė njė figuracioni tė pasur, si metaforat, epitetet, simbolika e pėrdorur, simulitudat qė rrisin ndjeshėm jo vetėm veprat artistike, por funksionalizojnė realisht mesazhin e veprės qė merr shkas gna njė motiv tepėr i rėndėsishėm nė kohėt tona moderne. Autorja pr dor suksesshėm digresionin, ngjyrimin emocional. Fjala e saj kumbon me njė akustikė tė veēantė nė gjithė domethėnien estetiko-etiko-filozofike tė romanit, i cili gėzon njė aktualitet tė padiskutueshėm nė kuadrin e njė mesazhi jetėdhėnės e universal.

 

Histori

Rruga antike, Shkodėr-Pukė-Prizren.

Rruga Shkodėr-Pukė-Prizren, ėshtė pėrdorur qė nė kohėt mė tė lashta, por ajo pėrmendet gjatė pushtimit Osman, ndėrsa rruga Egnatia u pėrmend pėr nevoja ushtarake. Rruga nė fjalė ėshtė pėrmendur nė radhė tė parė pėr arsye ekonomike, deri mė sot nuk ėshtė ndėrmarrė ndonjė studim i mirėfilltė, por ajo ėshtė pėrmendur nga studjues tė huaj si Han, Nopēa, Karl, Pac, etj. Ėshtė shėnuar me hollėsi nė hartėn e Kolonelit Beduar, nė Venedik mė 1688, por njė pėrshkrim tė kalimit nėpėr kėtė rrugė nė mesjetė na e jep nė ditarin prifti Sanaktu, ėshtė pėrshkrimi i njė nėpunėsi venecian i cili arriti tė kalonte vetė nė atė rrugė, nė sajė tė shoqėrimit nga vendasit, rruga kishte edhe stacione pushimi dhe ruajtje qė quheshin hane. Ato fillonin nga Gomsiqja dhe vazhdonin gjatė rrugės deri nė Prizren, stacionet e pushimit (hanet) nuk ishin vetėm vende me fjetė por edhe vende siguri tė territorit. Gjurmėt arkeologjike tė kohėve tė fundit nė Vaun e Dejės selinė e familjes feudale tė Zahariajve, nė vijim tė rrugės kemi Shqelin, nė Kēirė, fortifikatė e shekullit 1, 2 tė erės sė re, Via Publica, rruga e Pukės, prej nga e ka marrė emrin Puka.

      Nė mes tė rrugės Pukė – Fushė-Arrėzit nė vendin e quajtur Rrap ka qenė njė han qė daton nė shekullin 17, tė erės sonė, shiko fotografinė, nė Flete po nė njė vend pushimi udhėtarėsh gjendej njė fortifikatė e paijsur me depo uji tė shekullit 11. Kalaja e Trunit dhe stalon antike i karvanit nė anėn e majtė tė Drinit, mendimet e tė gjithė studjuesve si Adani, Baci, Kamsi, etj., se rruga Vau Dejės deri nė Vaspas ka qenė vetėm pėr karvane e jo pėr qerre. Kjo nuk ia ul aspak rėndėsinė po tė kemi parasysh se kėtu rreth 150 kuaj lėviznin ēdo ditė, siē na dėshmon dhe Ami, Bue. Kurse nga Vaspasi nė drejtim tė Prizrenit ekzistonte rruga e Qerrit, ku janė zbuluar gjurmėt e saj. Pėr nga rėndėsia ekonomike ajo dha njė rendiment tė madh nė zhvillimin e dy zonave tė Shqipėrisė Etnike, qė lidhė rrugėn e bregdetit shqiptar me tokat shqiptare tė Kosovės. Nė regjistrat kadastrale Osmane tė vitit 1485, na del se ēmimi i drithit, verės, thekrės, etj., nė Kazenė e Shkodrės nė krahasim me tė Pejės, ishte mė i lartė rreth 38%, vera 20%, etj. Kjo diferencė bėri qė drithėrat e prodhuar nė viset e Kosovės tė transportoheshin nė pėrmes rrugės Prizren-Pukė-Shkodėr, pėr t’u tregtuar nė portet e Bunės e Shėngjinit, qė kalonte nė qytete tė tjera tė Adriatikut. Nė kėtė rrugė kishte edhe qarkullim tė brendshėm me mallra si lėkurė, dyll, bagėti, etj. Anasjelltas transportonin kripė, kafe, sheqer, prodhime konfeksionesh, etj.

      Qendrat e banimit nė afėrsi tė rrugės patėn njė zhvillim ekonomik dhe urbanistikė siē ishte Danja, qendėr tipike e Shqipėrisė Etnike, me doganėn e saj, kjo rrugė u bė pėrēuese e kulturės perėndimore. Vlen tė pėrmenden dy fakte: sė pari kėtu kemi Manastirin, e mė vonė Abatsinė e Kababshit, e cila daton tė erės sė re. Ipeshkėvi i Prizrenit tregonte se kultura Europiane kalonte nėpėr kėtė rrugė, lidhjen qė kishte Shkodra me Kosovėn treguar edhe shkrimtarėt Bogdani, Gjon Kazazi, etj.

      Nė aspektin politik nė kėtė rrugė u zhvilluan dy Principata, nė mesjetė, e Zahariajve dhe e Dukagjinasve, territori i kėsaj rruge ishte nė zakonin e Lek Dukagjinit.

      Janė tė pėrafėrta me Shqipėrinė Etnike e deri nė paraqitjen e jashtme tė banorėve si shembull po japim faktin nga Shkodra deri nė afėrsi tė Nishit pėrdoret kėsula me maje. Ėshtė njė fakt i rėndėsishėm kjo arterie tregtare-kulturore qė Shkodra nga lashtėsia u dallua si qendėr me rėndėsi ekonomike-kulturore.

      Goditja e parė qė uli rėndėsinė pėr kėtė rrugė ishte ndėrtimi i hekurudhės pėr nė Selanik, kėtė tregtarėt e Shkodrės e ndjenė shumė. Por ajo mė fatalja ishte ndėrprerja me kufijtė e 1913-ės, sidoqoftė kjo rrugė si e brendshme ka vazhduar deri mė 1939, kur u lidh me rrugė automobilistike.

Zef Koliqi

 

“Teoria e Bėrrylit”

(tregim humoristik)

 Bazuar nė dramėn qė po pėrjetojnė punonjėsit e Telekomit

      Sa mirė qė u takuam pėrsėri. Mė mori malli. Sot paradreke dita ishte e keqe me shi e shtėrngata. U lodha tepėr sepse lava e pastrova gjithė shtėpinė por mbasi pushova pak nė drekė e mora veten. Shyqyr koha u bė pėrsėri e mirė.

      Mjaft e bukur, me tė kėnaq shpirtin moj File – tha Manushaqja.

      Mirė Shaqe. A di ēka po bėjmė. Urdhėro nė shtėpi tė pijmė nga njė kafe me pak sheqer dhe shumė muhabet.

      Tė faleminderit. E di mirė ku e ke hallin. Mos u sill rrotull, por futu fill e nė temė – e ngacmoi si me lezet Shaqja. Thuaja motrės tėnde pse dhe si e hoqėn atė babaxhanin, i cili ka qenė qyshkur s’mbahet mend nė shėrbim tė xha Komit.

      Aman. Tė keqen na lėr rehat. A ka mundėsi tė bėjmė njė bisedė tjetėr. Me tė thanė tė drejtėn nuk kam shumė qejf dhe merak tė marr nėpėr gojė tė tjerėt – ia ktheu pėrgjigjen si me mėrzi Filja.

      Mė duket Shaqe tė pėlqejnė kuriozitetet ose ke diēka tė veēantė qė tė ka mbetur peng.

      Ti mė kėrkon mua qė tė futem nė labirinthet e atij problemi, me fjalė tė tjera tė spjegoj fije pėr pe tė famshmen qė po i thonė “Teori e Bėrrylit”, sikur nuk paske dėgjuar asgjė pėr tė. Atėherė meqė kėmbėngul po tė ndihmoj sadopak. Mė dėgjo me vėmendje dhe mos harro se sot ka kudo me qindra njerėz qė e kanė mėsuar nė shkallėn mė tė lartė pėrdorimin me efektivitet nė fushat konkrete tė interesit teorinė fntastike tė “Bėrrylit”. S’ka teori mė tė shkėlqyer! Edhe ajo e Relativitetit duhet t’ia ketė zili.

      Po futem nė temė. Qė thua ti “Teoria e Bėrrylit” mbėshtetet nė ekzistencėn, veprimin, bashkėveprimin dhe bashkėpunimin me pasoja rezultative goditėse tė dy duarve dhe bėrrylave tė tyre nė lėvizjen e pandėrprerė pėr tė arritur, zaptuar, mposhtur dhe fituar objektiva tė caktuara, vende pune, pėrgjegjėsira, pozita dhe karrika tė pamerituara si edhe pėrfitime tė tjera tė padrejta dhe jo tė ligjshme.

      Mė fal Shaqe qė fola pėr ligjin. Harrova qė ligjin si kurdoherė e bėn Maliqi.

      Dakord – tha ajo me zė tė ulėt dhe tepėr e pėrqendruar nė “shpellėn” e thellė e tė pafund tė mendimeve qė e futėn padashje fjalėt e shoqes sė saj.

      Nė atė moment ju erdhi kafeja nga nusja e shtėpisė, Bukuria, e cila ishte si top tėlyni, e urtė, doracake, me sy e flokė tė zinj, faqet simollat e kuqe tė njė dege, goja, hundėt dhe veshėt vėshtirė me i pa ndokund, qafen si gushpėllumb dhe gjoksi i saj me t’i marrė mendt. Ishte me i thanė me tėrė shpirtin “marshallah” me gojėn plot mjalt zogash tė nektarit tė luleve shumėngjyrta tė maleve tona alpine.

      Unė File – tha Shaqja – nuk kuptoj se ē’hyn kėtu shprehja “Lėvizja e pandėrprerė”. Me sa di njeriu bėrrylat i pėrdor kur zvarritet pėr tokė si gjarpėr ose spiun, kur ngjitet mbi njė mur tė lartė dhe kur i duhet tė kalojė patjetėr pėrmes njė pylli shumė tė dendur me drurė tė shumėllojtė shekullorė.

      Keni tė drejtė. Mos u shqetėso. Ju skjaron nana File.

      Ne atje te puna kemi pasur si i thonė njė kryetar, i cili gjithė jetėn e tij nuk e ēoi kokėn prej librave dhe dokumentacionit tė pafund tė llogarisė e financės. Ditė e natė nė punė, i sakrificės deri nė marrėzi dhe fanatik i detyrės afėr pragut tė budallallėkut. Mos u ēuditni. Kjo ėshtė e vėrtetė.

      Pėr tė mbrojtur tė drejtėn ai kurrė nuk lėvizi nga istikami. Burrat e menēur e tė fortė kurrė nuk dorėzohen. Vetėm “pensioni” e rrėzoi, megjithatė pėrsėri ėshtė nė kėmbė.

      E ēove nė qiell me superlativat tuaja – tha Bija. Gati se nuk e bėre njė mit. Jo se kam ndonjė vėrejtje. Jo, jo. Nė fund tė fundit jam dakord me ty. Ai tė gjitha kėto i ka. Tė lutem mė thuaj, ēka ka bėrė mė tepėr se detyrėn pėr tė cilėn ėshtė paguar? Natyrisht nuk e mohoj se pėr specialist, kompetent dhe drejtues ėshtė i pėrkryer. Jo vetėm kaq. I gjithė qyteti dhe mė tej e njohin si njė ndėr shkrimtarėt mė tė shquar e produktiv tė tij.

      Nuk di ēfarė tė them Bije. Ndoshta nuk e njeh shumė mirė. Gjithsesi duhet thanė se edhe ti ia dhe njė vlerėsim sidomos nė fushėn e krijimtarisė artistike. Unė kam dėgjuar – tha Filja – qė tepėr rrallė ndodh, jo vetėm tek ne qė njė ekonomist kontabėl financier tė jetė njėkohėsisht edhe njė shkrimtar i zoti.

      Po e them me zė tė lartė Bije, ai ėshtė njeri i veēantė. Mė 13 mars 1997, kur u dogj Shkodranga vala goditėse e krimit dhe anarkisė, shefi ynė qėndroi vetėm me njė tjetėr dhe njė centraliste 24 orė nė shėrbim nė krye tė detyrės, duke rrezikuar jetėn pėr mbrojtjen e pasurisė sė ndėrmarrjes. Atė natė flakėt e zjarrit si pėrbindėsha tė ferrit tė vėrtetė kishin mbuluar Bankėn e Shtetit, Komisariatin e Policisė dhe disa objekte tė tjera tė rėndėsishme tė qytetit ku bandat kriminale ushtronin terror psikologjik si djaj tė zinj nė mes tė errėsirės sė plotė.

      Ato ditė tė vėshtira dhe tė rrezikshme, ai vet i katėrti disa herė shoqėroi me makinė miliona lekė nga Shkodra nė Tiranė. Njė rast u ndodh krejtėsisht i vetėm duke pėrballuar peshėn e rėndė tė rrezikut potencial qė vinte prej tyre. Rrezikoi jo vetėm njė herė. Gjithashtu nė atė periudhė pėr muaj tė tėrė punonte ēdo ditė nė zyrė deri afėr mesit tė natės duke e kthyer nė shtėpi shpesh herė nėpėrmes krismave tė pushkėve dhe tė plumbave tė tyre me “sy” dhe “qorr”.

      Dale moj se dole nga tema – i thanė me njė zė shoqet e saj. Ah, po keni tė drejtė, mė falni. Meqė kėrkoni po ju plotėsoj qejfin po edhe dėshirėn domethėnė por kthehem tek ai, mė saktė te pėrdorimi i “Mekanizmit tė Bėrrylit” si edhe te mėnyrat, format e metodat qė u pėrdorėn nga zotni Kapllani, i biri i i Ballabanit, i nipi i Katllanit dhe stėrnip i Shejtanit. E paēim pėr jetė. Soj burri me namuz me ia pasė lakmi shumėkush. Si xhentilmen i ra dhjetės. U tregue maestro nė pėrdorimin me efektivitet tė “bėrrylit”.

      Mund tė thoni se u zbatua konkretisht brryli? Kam dėgjuar – vazhdoi Filja – se kur njeriu plaket shpesh herė atij i shtohen nderimet, por njėkohėsisht jo rrallė edhe kundėrshtimet. Kėshtu ėshtė e ndėrtuar jeta. Bota ėshtė me rrota.

      Kur atij iu afruan ditėt e 25 vjetorit tė detyrės, prapa shpine, nė prapaskenė dhe nė errėsirė, si figura laramane tė veshura me “maska” tė zeza, disa burra tė mirė katėrqindderhemėsh tė kėtij kallepi pėrgatitėn skenarin e famshėm pėr largimin e tij nga puna. Atyre si gjithnjė ju erdhi nė ndihmė mekanizmi fantastik i bėrrylit ose mė sakt vetė bėrryli.

      Ju mund tė pyesni: “Kush janė aktorėt kryesorė, veēanėrisht regjisori i shfaqjes?” Mos u mėrzitni. Ju plotėson dėshirėn shoqja e juaj. Pra, i pari, siē e merrni me mend ėshtė zotni Kapllani. Me thėnė tė drejtėn Kapllani ėshtė burrė i mirė, i urtė dhe i pafjalė ballė pėr ballė, por spec djegės, ambicioz dhe zjarr prapa krahėve. Pėr fe ky zotni niset nga deviza: “urtė e butė dhe tiganin plot”. I lumtė atij sepse ėshtė i zoti pėr kėto punė.

      Si the Bije. Ai ka shumė pėrvojė dhe e zotėron me shkallėsi zanatin. Eh! Them se keni tė drejtė. Ju kuptova thelbin e kėtij mendimi. Mė duket kėrkoni qė tė dilni dikund tjetėr dhe tė zbuloni aftėsinė e vėrtetė tė tij.

      Si thatė “profesionin e njeh nė majė tė gishtave”. Shumė mirė. Provojeni pėr shembull dhe jepni pėr zgjidhje nė problem tė thjeshtė nė formė tė njė ekuacioni, 2sa bėjnė dhjetė lopė plus njėzet dele”. Tė jeni tė sigurta qė pėrgjigjen do ta merrni menjėherė baraz me tridhjet copė. Kėshtu pra kėto qė po themi sot as topi nuk i lot.

      Dikush mund tė kundėrshtojė duke thėnė: “ato janė bashkėsi tė ndryshme, qė cilat nuk mund tė mblidhen”. Kėshtu thonė. Matematika nuk gabom. Kurse zotni Kapllani ka mendim tjetėr. Ai dhe shokėt e tij ecin kurdoherė pėrpara sepse iu ndriēon rrugėn si prozhektor i fuqishėm udhėrrėfyes mekanizmi misterioz i krijuar nga “Teoria e Bėrrylit”.

      Mos harroni se ai ka parasysh edhe njė porosi tjetėr. Pse duhet tė dijė gjithēka njė njeri? Kjo ėshtė e pamundur. Si kudo brezat bashkėpunojnė dhe bashkėveprojnė njėri me tjetrin. Tė rinjtė kanė mė tepėr vitalitet dhe energji, kurse tė moshuarit dije, eksperiencė dhe pėrvojė. Jo vetėm kaq. Cili nė botė ka lindur i ditur? Edhe diēka tjetėr. Pse i kemi tė vjetrit? Pėr pushkė. Mjaft punuan dhe drejtuan, tani tė rrinė urtė dhe tė pėrgjigjen vetėm “pronto”, “signor si”.

      E hoqėn dy javė para mbarimit tė vitit shoqja ime. Mė 3 janar do t’i pėrvishej njė pune me shumė pėrgjegjėsi dhe voluminoze. Nė bazė tė ligjit kjo ishte e drejta dhe detyra e tij. Por nuk e la “Mekanizmi i Bėrrylit”. E kishin mėsuar nė mėnyrė tė pėrkryer pėrdorimin e tij. Bile ata dinin edhe origjinėn babadenpyllin. Kjo ėshtė e shkruar me kujdes dhe ruhet me rreptėsi nė dosjet e arshivavae shekullore tė banorėve tė xhunglės.

      Dakord File. Vetėm u zgjate pak si tepėr. Megjithatė, a mundem me tė pyet edhe pėr diēka tjetėr? Ku e mėsoi kaq bukur Kapllani “Teorinė e Bėrrylit”, sepse mė duket se ai nuk ėshtė ndonjė tip i shquar dhe studioz.

      Aha, mirė e ke Shaqe – tha Filja. Tė ka shkuar mendja pėr bukuri. Mė pėlqen kjo pyetje. Mos u bėj merak. Po tė pėrgjigjem. Kapllani ynė ka fat, ai ka dy vjet qė na erdhi nė oxhak. Nuk ishte pa punė. Nga ana tjetėr nė thellėsinė e mendjes dhe tė shpirtit synonte e vepronte me devizėn e  “Altre Egos” pėr tė realizuar njė objektiv tjetėr. Elbete “O Mete pėr vehte”. “Interesi lėviz botėn”.  Pėr kėtė gjeti edhe disa shokė e miq. “Ma mirė njė mik se njė ēiflig”. Fjalė tė urta motra.

      Kėta zotėrinj janė xhentilmenė me famė. S’lanė gur pa lėvizur pėr tė ndihmuar mikun e tyre. Nė krah iu erdhi edhe “Kėshilli i Ndrikullave”.

      Tė gjithė nė veēanti dhe sė bashku hėngrėn nė supėn qė u pėrgatiti Kapllani. Kaq shumė e tepruan sa u erdhi barku te gusha. Gati sa nuk bėnė bam. Pastaj shpėrthyen me furi. E “mbytėn” vendin rrotull tyre. S’ke ē’bėn. Qėllimi justifikon mjetin. Ėshtė porosi e lashtė. Miku i mirė nė ditė tė vėshtirė. Ai ėshtė si karburanti. Pa tė nuk ecėn makina, nuk funksionon bėrryli dhe as akrobacia e miqėsia.

      Mė kanė thėnė – vazhdoi Filja – tė jesh akrobat ėshtė shumė e vėshtirė sepse duhet tė jesh i fortė fizikisht e rezistent, gjithashtu i shkathėt, i pėrgatitur mirė dhe i paisur me njė forcė tė madhe shpirtėrore. Patjetėr edhe trim, qė do tė thotė ta shikosh rrezikun ndėr sy dhe ta pėrballosh me sukses pa tė lėvizur as ēerpiku i kapakut tė syrit. Pėr shembull nė kėtė moment ti shikon njė njeri qė ecėn rrugės nė punėn e tij, papritmas dikush vrapon, ai pasi e arrin e shtyn duke e rrėzuar pėr tokė me anė tė njė goditje tė fortė bėrryli dhe si pa tė keq vazhdon “avanti”-pėrpara.

      A nuk ėshtė ky veprim njė lloj i veēantė dhune, qė vjen nga ligji i Xhunglės? Mos u ēuditni, bota u takon tė fortėve dhe mė tė fuqishėmve. Nė qoftė se e mohoni kėtė jeni tė detyruar tė vėrtetoni tė kundėrtėn. Atėherė keni fatin pėr tė kandiduar pėr ēmimin “Nobel”.

      Ku janė vlerat njerėzore, sa ka mbetur dhe cila ėshtė dobia e tyre? Kush mund tė pėrgjigjet. Ruaje sa tė duash edukatėn, kulturėn, mirėsjelljen, por pak ujė pijnė sepse pėr fat tė keq pakkujt i hyjnė nė punė. Ato qė “ēorganizojnė” forcat duke i lėnė nė funksionimin e tyre minimal – foli me nxitim duke shfryrė inatin e saj Gurabija.

      Atėherė – shtoi ajo -  futen nė veprim pasojat e asaj qė i thonė “i buti ėshtė mė i keq se m...”. Pėr rrjedhojė njeriu plaket para kohe, bie nė pesimizėm dhe nė plogėshti. Atij ēdo ditė i shtohen problemet dhe streset edhe pėr shkak qė nuk reagon e as kundėrshton, tė cilėt janė burimi kryesor i disa sėmundjeve qė i marrin jetėn para kohe. Njė ditė do i thonė: “i shkreti ku vajti andej mbeti”.

      Pra siē e shihni, meqenėse tė gjithė jetojmė nė mes banorėve tė pyllit duam apo  nuk duam jemi tė detyruar tė marrim nga pak pluhur nga receta e njohur qė na e ka pėrgatitur qeveria e jonė e dashur duke u mbėshtetur te teoria famoze e “Bėrrylit”.

      Nė kėtė recetė – kėshtu po i themi – janė shkruar tė gjitha parimet, normat, kriteret, mjetet, mėnyrat dhe metodat mė efikase me anėn e tė cilave ushtron veprimtarinė e vet “Bėrryli”. Ėshtė njė udhėzues i mrekullueshėm, motra. Nuk mund t’i gjendet kurrkund shoqi. Nuk e dij, a ju kujtohen fjalėt e njė plaku tė menēur, i cili ka thėnė: “sa fillon e mendon i urti, i marri e ka kryer punėn e tij”. Natyrisht atij shpesh herė i vjen nė ndihmė “Mekanizmi i Bėrrylit”.

      Tė lumtė goja moj Bije, sa bukur fole. Na kėnaqe.

      Aktorėt e “regjisorit” tonė – e kapi fillin e bisedės Filja – i luajtėn shumė mirė rolet e tyre nė shfaqjen qė dhanė. Ju lumtė atyre. Menjėherė sapo erdhi urdhėri u dha alarmi: “tė hiqet sa mė parė, me ēdo kusht dhe pa asnjė kundėrshtim. Ai ėshtė bėrė pengesė dhe sė shpejti do tė na prishė planet e projektet tona”. Teloja i tha xha Komit nuk mund tė shkoj i qetė dhe i sigurtė nė duart e mister Tomit pa qenė i qethur dhei rruar mirė si edhe i veshur bukur.

      Pashai i madh ka tė drejtė kur thotė: “Pse ta lėmė kėshtu siē ėshtė Telon tonė. Ai duhet tė bėhet ndryshe. Sot Telo peshon shumė rėndė, prandaj ta vėmė nė dietė qė tė bjerė sa mė shumė. Do tė jetė mė mirė pėr tė, pėr ju dhe pėr ne. Ju lutem na besoni. Neve ditė e natė mendojmė e punojmė pėr popullin dhe mirėqenien e tij.

      Ju mund tė thoni: “Pse kėrkohet tė veprohet kėshtu”. Po pėrgjigjem shkurt e thjeshtė. Teloja ėshtė shumė i rėndė dhe tepėr i madh. Kėshtu siē e kemi nuk mund tė menaxhohet. Ai ėshtė me kosto tė lartė dhe i shtrenjtė, prandaj me ēdo kusht do ta bėjmė mė tė lehtė dhe tė lirė. Ndryshe mbetėm me gisht nė gojė. Me njė fjalė me njė gur vrasim dy zogj, mundet edhe tre. Kėshtu e ka zanati. E para, heqim qafe atė dhe e ēojmė tė bėjė pushim afėr kafes, dominosė ose shatėrvanit tė qytetit. Teloja ynė nuk mund tė rinohet dhe tė ecė nė binarėt e rinj duke patur nė drejtim kuadro si ai. Askush nuk do ta blejė. Atėherė si do ia shesim mister Tomit. Ai nuk ka para me tretė, sepse nuk ėshtė budalla dhe i dhimbsen ato.

      Vaj halli, do mbetemi pėrsėri me Telon e xha Komit. Kjo ėshtė antikombėtare. Ē’na duhet pasuria! Nė Evropė shkohet edhe pa pasuri ose mė saktė me pasurinė e shteteve tė huaja tė instaluara nė tokėn tonė. Kėshtu edhe nė kapitalizėm ne hapim dhe shtrojmė kurdoherė rrugė dhe shtigje tė reja – foli si me vehte Shaqja.

      Tomi – ngriti zėrin ajo – do tė mbetet shumė i kėnaqur, do na pėrgėzojė aq sa kush mund ta dijė dhe sė fundi kemi fatin qė tė dy palėt tė dalim tė fituar, ne dhe ata. Nė tė njėjtin proces shkėmbimi mall-para fiton njėkohėsisht shitėsi dhe blerėsi. Do mbushet buxheti me para dhe shteti do tė vėrė kapelen mė njė anė. Njė Urra. Doli nga sikleti qeveria. Ka halle e shkreta. Vetėm ajo e di. Nuk janė pak tė vijnė falas si nga qielli disa dhjetėra miliona dollarė. Rroftė Evropa, e cila mendon kaq shumė pėr ne. Gjumi i natės shpesh herė nuk e zė.

      Tė kam rixha, nė mes nesh flasim me zemėr tė hapur. Mendoni pėr njė moment sikur jeni ju nė postet tona. Pse njerėzit i kanė xhepat, mos vallė vetėm pėr shamitė e hundėve. Jo ore. Cili mund ta mbajė kėtė teke. Ju lutem thoni me siqeritet, a nuk ėshtė gjynah qė ato t’i lėmė bosh pa asnjė qindarkė. Nė asnjė mėnyrė jo. Nuk mundemi se na vret e mira. Prandaj me ne fitojnė jo vetėm ne por edhe ti, edhe ata dhe tė gjithė.

      Ju mund tė thoni qė princit tonė janė burra tė ndershėm dhe nevojtarė nė kulm. Sidomos moralin e kanė tė lartė sa njė mal dhe tė pastėr si floriri njėzetekatėr karat e mė tej. Nuk korruptohen lehtė ata. Asnjė forcė nuk i lėviz nga vendi. Janė shkėmb graniti.

      Pėr kėtė bėni njė provė, besoj se do ta keni tė lehtė. Dėrgoni njė numėr tė caktuar ftesash disa personaliteteve tė shquara pėr tė kaluar pushimet njėmujore gratis nė vilat pėrrallore tė Floridės dhe Honolulusė. Tė jeni tė bindur qė asnjėri prej tyre “nuk do tė pranojė” por bebet e syve nga qejfi do ju vezullojnė.

      Si thatė? A nuk meritojnė shpėrblime tė veēanta pėr shėrbimet e tyre historike nė dobi tė kombit e atdheut. Nuk ėshtė pak, mė kuptoni drejtė. Teloja i xha Komit do ju shitet tė huajve duke e ndryshuar pronarin dhe mbiemrin e tij. Nesėr do quhet ndryshe... Pėr rrjedhojė i huaji do jetė pronari dhe punėdhėnėsi kurse ne shqiptarėt proletarėt dhe punėmarrėsit e tij.

      S’ka mė mirė. Do ta bėjmė gjumin rehat. Ē’na duhet pasuria dhe kapitali. Fundi si do futemi ndryshe nė Evropė.

      Jo, jo File, nuk ėshtė krejtėsisht ashtu siē the ti – folėn tė gjitha sė bashku. E ardhmja e Shqipėrisė ėshtė aleanca Euro-Atllantike. Po, po – e mbylli bisedėn e saj tė gjatė Filja – por vetėm kurdoherė me nder e dinjitet.

      Yjėsinė e Galaktikave nuk e bėjnė vetėm yjet dhe planetet e mėdhenj. Secili ka masėn, peshėn, pėrbėrjen, cilėsinė dhe forcat e tij lėvizėse.

Luigj Temali

Shqiptarėt nė 22 shekuj, mbi 300 kryengritje, ose nė ēdo 7 vjet “paqe”, njė vit luftė

Nė historinė mijėra vjeēare tė njerėzimit, nė rrugėn e mundimshme tė mbijetesės, zor se mund tė gjendet njė histori mė tragjike, njė tmerr pa fund, njė luftė pambarim, njė jetė pa paqtim, shumė vdekje e ringjallje deri nė amshim, sa legjenda e gjallė dhe e papėrsėritshme qė fillon nga Iliria e moēme e deri tek Shqipėria e sotme. Ku padyshim nuk mund tė gjendet pjesė e trualli tė saj qė tė mos jetė ngopur me gjakun e bijve e bijave tė saj, aq sa po tė ruhej ky gjak i freskėt, Shqipėria Etnike do t’i ngjante njė oqeani tė madh gjaku ku do tė mbyteshin “miq” dhe armiq, qofshin kėta edhe notarėt mė tė zotė tė shekujve. Por me sa duket vetė krijuesi i gjithėsisė nė rrugėn e gjatė e tė stėrmundimshme, e pa tė udhės qė ky “oqean” gjaku tė bėhet “ushqim” i pėrjetshėm i “gjallesave” tė kėsaj treve, tė bėhet betoni i themeleve tė palėkundshme tė “kalasė” Ilire, qė mbijetoi, nė mes rrebesheve, stuhive e cikloneve papushim, e nga ku popuj e kombe tė tjera u fshinė pėrgjithnjė nga harta e botės. Gjithnjė pėr t’i qėndruar besnik titullit tė shkrimit po filloj tė kaloj si nė revistė disa nga kryengritjet mė kryesore qė historia jonė shpesh e munguar, dhe ajo e “Botės” e deformuar na i ka lėnė trashėgim.

-Viti 228 para lindjes sė Krishtit, Senati i Perandorisė Romake merr vendimin t’i shpallė luftė Ilirisė me mbretėreshė Teutėn, e cila edhe nga tradhėtia e brendshme (e Dimitėr Farit) detyrohet t’u lėshojė Romakėve njė pjesė tė bregdetit Adriatik.

-Nė vitin 219 (para Krishtit), Dimitėr Fari qė kishte tradhėtuar Teutėn dhe pėr kėtė ishte shpėrblyer nga Romakėt duke sunduar ato vise shqiptare, kur ai mendoi se u fuqizua organizoi njė kryengritje tė kėtyre zonave tė Ilirisė pėr tė dėbuar pushtuesit Romakė (por dėshtoi).

-Nė vitin 215 (para Krishtit) Filipi V-tė i Maqedonisė i nxitur nga Dimitėr Fari qė ishte stehuar atje, u shpall luftė Romakėve dhe kjo luftė mjerisht zhvillohet nė bregdetin e Ilirisė, e cila pėsoi jo pak nga kjo luftė e tmerrshme qė shpejt humbi edhe vetė Filipi V i Maqedonisė (nė atė kohė Maqedonasit ishin fis Iliri mė i largėt).

-Pėrsėri nė vitin 200 (para Kr.) njė luftė e tmerrshme fillon nė tokat Ilire nė mes Romakėve qė donin tė sulmonin trevėn e Maqedonisė, qė tashmė humbi jo pak toka tė saja.

-Viti 168 (para Kr.). Njė luftė e tmerrshme zhvillohet nė tokėn Ilire, ku mbreti Genci nis luftėn me ushtritė Romake qė donin tė pushtonin Ilirinė. Genci (mberti Ilir) humb edhe pse marrveshja me mbretin Maqedon Perseun nuk u konkretizua, si pėrfundim Genci zihet rob nga Romakėt afėr Shkodrės (kryeqendrės sė Ilirisė) e pas kėsaj Iliria brenda 30 viteve thuajse bie nė duart e pushtuesve Romakė (Shqipėria Veriore dhe e Mesme). Mjerisht po nė vitin 168 (para Kr.) Romakėt fillojnė pushtimet edhe nė pjesėn tjetėr tė Ilirisė nė Epir (Shqipėria Jugore), ku shpejt fillojnė tė bien shumė qytete kryesore nėn sundimin e konsullit Romak, Anicius.

-Nė vitin153 (para Kr.) nė Ilir shpėrthejnė njė sėrė kryengritjesh, tė cilat jo vetėm dėshtuan, por mbi tė gjitha sollėn shumė gjak e shkatėrrim.

-Pėrsėri viti 153 (para Kr.) shėnon njė valė tmerri mbi trevat Ilire, ku vetėm nė Epir Romakėt me nė krye Pal Emilin pasi pushtojnė edhe Maqedoninė shkatėrrojnė rreth 70 qytete tė lulėzuara pėr kohėn, si dhe zėnė rob mbi 150 mijė banorė autokton. Pėrfundimisht nė vitni 148 (para Kr.) Iliria Veriore e Jugore (pėrveē Dardanisė) bėhet krahinė e pushtuar nga Romakėt.

-Por edhe pse nėn peshėn e pushtuesit Romak, Ilirėt nė vitin 145 (para Kr.) u hodhėn nė kryengritje tė pėrgjithshme pėr tė larguar nga toka Ilire pushtuesin pėrtej Adriatikut, por qė fatkeqėsisht edhe kjo “shkėndijė” lirie u shua nga Romakėt.

Nė vitin 50 (para Kr.) njė furi kryengritjesh pėfshin pėrsėri Ilirinė e mbi tė gjitha mbretėrinė e fundit Ilire, Dardanėt, qė u pushtua e fundit nga Romakėt, e pėrsėri nė vitin 49 (para Kr.) trevat Ilire u bėnė arenė e luftėrave tė pėrgjakshme qė kundėrshtonin pushtimin Romak. Gjithsesi edhe pas shtypjes sė kėtyre kryengritjeve, pėrsėri Ilirėt nuk iu nėnshtruan pushtuesit, madje duke arritur qėnė kryengritjen e vitit 6 (gjashtė), tashmė pas lindjes sė Krishtit, e kjo kryengritje zgjati plot tre vjet dhe morėn pjesė shumica e fiseve dhe provincave Ilire. Ilirėt nė kėtė kryengritje arritėn tė krijojnė njė ushtri prej 200 mijė kėmbėsorėsh dhe 9 mijė kalorėsish. Kjo ushtri Ilirėsh me luftimet e tyre lėkundėn nga themelet mbretėrinė mė tė madhe tė kohės, e cila po tė mos tradhėtohesh nga udhėheqėsit e tyre qė u joshėn me grada e ofiqe nga Romakėt, pėr pak ditė do tė mbėrrinin nė Romė ku ndoshta sot atje do tė flitej “Ilirisht” (shqip). Gjithsesi kjo kryengritje dėshtoi sė bashku me kryengritjen edhe vetė Ilirėt iu “bindėn” disi fatit tė mjeruar, ku siē dihet dalėngadalė Ilirėt jo pak pasi iu nėshtruan “fatit” Romak u ingranuan nė jetėn civile e ushtarake tė vetė perandorisė, madje Ilirėt ishin ata qė pėr shumė vite jo vetėm morėn nė duart e tyre fatet e Perandorisė, por shpesh perandorėt Ilirė ishin ata qė shpėtuan e rindėrtuan shumė herė “Kalanė” e stėrmadhe Romake qė nė atė kohė ishte zoti i tokės. Gjithsesi nė historinė e mbijetesės sė Ilirėve nėn pushtimin e perandorive Romake (asaj tė perėndimit, dhe asaj tė lindjes, Bizantit) qė herė “zbutej” simė sipėr e herė “egėrsohej”, nuk qėndruan kurrė duarkryq pėr tė pritur mėshirė nga pushtuesit, por tė drejtat e liritė e tyre i kėrkuan e fituan me luftė e kryengritje, aq sa sipas shumė historianėve Ilirėt nėn pushtimin Romak (Perėndim-Lindje) zhvilluan rreth 200 kryengritje, duke bėrė qė ky pushtues herė “modern” e her mizor tė mos e ndiente veten kurrė tė qetėnė kėtė pjesė tė bekuar tė Europės Plakė. Fatkeqėsisht e kam tė pamundur tė gjej gjithė materialin e plotė tė rreth 200 kryengritjeve, por vetė shifra tė bėn tė besosh se nė kėtė truall tė bukur por tė pafat janė derdhur lumenj gjaku nga tė parėt tanė.

Gjithashtu duke patur njėfarė mundėsie qė nė shekullin e 13-tė (natyrisht pas lindjes sė Krishtit) e mbrapa ka dokumente pėr dhjetėra kryengritje tė tė parėve tanė, po rendisim pėrsėri kronologjikisht disa mė kryesoret qė ishin zjarri i pashuar i lirisė, qė ngrohte shpirtėrat e tė parėve tanė nga njėri shekull mizor nė tjetrin akoma mė mizor.

-Ishte viti 1256 kur Ilirėt u hodhėn nė njė kryengritje tė fuqishme, pėr tė kėrkuar qė tė drejtoheshin nga njė princ vendas, kryengritja drejtohej kryesisht kundėr perandorit tė Bizantit pėr Despotatin e Epirit.

-Viti 1269 Durrėsi e rrethet e tjera kundėrshtojnė me forcė pushtimin e Anzhuinėve, qė sundimtari bizantin thuajse nuk e kundėrshtonte fare.

-Viti 1274 shėnohet si kryengritja e parė mė e fuqishme e shqiptarėve tė asaj kohe kundra pushtesve Anzhuinė (qė fatkeqėsisht qė nė vitin 1267 e nė vazhdim dalėngadalė kishte pushtuar Durrėsin dhe njė pjesė tė madhe tė Shqipėrisė sė Mesme).

-Pėrsėri nė vitin 1280 shqiptarėt tashmė tė braktisur thuajse plotėsisht nga Bizantėt hidhen nė kryengritjen e dytė kundra pushtuesit Anzhuin, ku ky pushtues pėsoi humbje tė mėdha.

-Viti 1319 ėshtė koha e kryengritjes sė tretė kudnra Anzhuinėve, ku suksesi mė i madh i shqiptarėve nė atė kohė ishte marrja e Durrėsit nė duar tė shqiptarėve. Por pėrsėri nė vitin 1319 shqiptarėt kryesisht tė veriut u bashkuan me anė tė lidhjes sė krerėve tė tyre pėr tė kundėrshtuar me forcėn e armėve Princin e Rashės (Serbisė sė moēme) Stefan Urosh Milutinin, i cili pretendonte se ishte zotėruesi i Katolikėve tė Veriut.

-Pėrsėri nė vitin 1320 shqiptarėt shėnojnė njė kryengritje tė fuqishme kundra Princit tė Rashės (Serbisė) Stefan U. Milutinit, madje nė kėtė kohė shėnohet edhe njė bashkėpunim me mbretin e Hungarisė i cili u vjen nė ndihmė kryengritėsve shqiptarė dhe arrijnė tė thyejnė ushtrinė e princit Stefan Milutini.

-Nė vitin 1336 shqiptarėt ngrihen nė kryengritje kudnra mbretit tjetėr tė Rashės (Serbisė) Stefan Dushanit, por nė kėtė kryengritje kudnra rrezikut tė pushtuesit tė ri Sllav, kėrkojnė edhe ndihmėn e Anzhuinėve qė ishin instaluar nė disa qytete shqiptare, por jo me furinė e tmerrshme tė njė pushtuesi qė po “vinte”.

-Nė vitin 1368 nė Durrės kishte zbritur nė pushtues i ri, venedikasit, kundėr tė cilėve shqiptarėt do tė ngriheshin me furi, edhe pse pėr kėtė u pagua mjaft. Mė 1372 shqiptarėt u detyruan tė luftojnė kudnra njė ushtrie tė madhe Napolitane, qė ishte pėrgatitur tė nėnshtronte “rebelėt” shqiptarė.

-Mė 1385 shqiptarėt e Jugut luftojnė trimėrisht kundra princit tė huaj Esau Buondelmonti, i cili donte ti sundonte e nėnshtronte.

-Por viti 1389 shėnon njė kryengritje tė pashoqe nė histori, ku shqiptarėt nė Betejėn e Fushė-Kosovės (nė koalicion me vendet e rajonit) shkėlqejnė nė luftėn heroike kundėr invazioneve barbare turke, duke dhėnė kėshtu edhe heroin legjendar Mirash Kopilin i cili vrau vetė Sulltanin Turk.

-Nė vitin 1409 Shkodra ngrihet nė njė kryengritje tė fuqishme kundra Venedikut i cili kėrkonte nėnshtrimin e pushtimin e Shkodrės me pretekstin se jua kishin “shitur” Balshajt...

-mė 1423 shqiptarėt e Peloponezit luftojnė trimėrisht kudnra invazioneve turke qė kishin filluar tė preknin kėtė trevė autoktone shqiptare, ku siē shkruhet u pagua tepėr shtrenjtė pasi turqit pėr t’u hakmarrė ngrejnė njė piramidė me koka shqiptarėt tė vrarė.

-Viti 1432 pėrsėri pėr shqiptarėt shėnon njė kryengritje tjetėr kundėr pushtimeve turke e cila mjerisht nuk kishte suksesin e kryengritjeve tė tjera, megjithėse udhėhiqej nga princi shqiptar prej njė dere tė njohur, tė Golemajve.

-Mė 1434 Shqipėria Veriore ēohet nė kryengritje me armė nė dorė kundra turqve, e kjo kryengritje udhėhiqej nga princi famėmadh Gjergj Araniti.

-Ndėrsa nga viti 1443 deri nė vitin 1468 shqiptarėt tė udhėhequr nga Gjergj Kastrioti (Skėnderbeu) shkruajnė Epopenė mė tė lavdishme jo vetėm tė tyre, por tė krejt Europės, duke bėrė qė pėr 25 vjet rresht hordhitė “verdhacake” turke tė dėshtojnė nė planet e tyre pėr pushtimin e Shqipėrisė e Europės dhe pėr shkatėrrimin e qytetėrimeve tė hershme tė tyre.

      E kėshtu shqiptarėt nė kėto vite tė stuhishme e tė lavdishme zhvilluan rreth 22 beteja luftarake, ku tė gjitha i fituan, ndonėse mbi ta u turrėn mbi njė milion ushtarė turq tė pajisur me tėrbimin mė ēnjerėzor dhe armatimin mė mizor tė kohės.

      Nga viti 1468 deri nė vitin 1479, pra mbi 10 vjet pas vdekjes sė Kryeheroit, pėrsėri shqiptarėt shkruajnė faqe lavdie duke mbrojtur truallin shqiptar nga Yryēi i ri i ushtrive turke...

-Mė 1481, mbas vdekjes sė S. Mehmetit II mbarė Shqipėria hidhet nė njė kryengritje tė pėrgjithshme kundra pushtuesit turk, e kėtė kryengritje e udhėhiqte djali i Skėnderbeut, Gjon Kastrioti i cili ishte kthyer nga mėrgimi.

-Nė vitin 1488 shqiptarėt bėjnė pėrpjekje tė reja pėr tė luftuar pushtuesin, pėrsėri si udhėheqės kishin Gjon Kastriotin, dallohen nė kėtė kryengritje, Himariotėt, Suljotėt e Mirditasit.

-Mė 1479 pėrsėri njė kryengritje tjetėr e shqiptarėve kudnra turkut, por tashmė e ndihmuar edhe nga Republika e Venedikut.

-Nė vijim tė luftrave pėr liri, shqiptarėt nė vitin 1536 tė ndihmuar edhe nga Papa i Venedikut,  hidhen nė njė kryengritje tė pėrgjakshme kundra pushtuesit turk.

-Nė vitet 1570-1571 shėnohet njė kryengritje tjetėr e fuqishme kudnra invazorėve turq, me rastin e luftės sė madhe tė Lepantit.

-Mė 1572 i pari Pashė shqiptar, Ibrahim Begu sundimtar i Pejės, ēohet peshė me ushtrinė e tij kundra Stambollės.

-Viti 1850 i gjen shqiptarėt nė njė kryengritje tė re, madje ata shkojnė nė ndihmė edhe tė princit Mikel tė Rumanisė qė luftonte kundra ushtrive turke.

-Nga vitet 1600-1616 shqiptarėt kėrkojnė pesė herė ndihmėn e  Venedikut pėr tė luftuar turqit, por shteti i Venedikut thuajse hesht, ndonėse selia e shenjtė i kėrkon tė pėrkrahen shqiptarėt.

-Gjithsesi shqiptarėt edhe tė vetėm vazhdojnė qėndresėn heroike, mė 1612 Janinasit hidhen nė kryengritje kundra turkut, por edhe nė veri mė 1614 fiset e Hotit, Kuēit, Grudės, Kelmendit, Kastratit, Shkrelit e tjerė, hidhen nė kryengritje luftarake, madje ndėr kėto vite tė stuhishme duhet tė theksohen vitet 1610 e 1611, kur fiset e Malėsisė sė Madhe tė udhėhequra nga fisi i Kelmendit e mbėshtetur nga fisi i Hotit e tjerė, shkruan faqe heroizmi qė shkundi disi gjumin e rėndė tė Europės. Pėrsėri fiset e Kelmendit e Hotit nė vitet 1638-1639 janė nė kėmbė me armė nė dorė kundra turqve.

-Mė 1668 tėrė Kosova ngrihet nė kryengritje kundra pushtuesit turk.

-Mė 1696 fisi i Hotit ēohet peshė kundra venecianėve qė kishin marrė Ulqinin, nė vijim tė pazareve tė pushtuesit turk.

-Nė vitin 1699 pėrsėri nė veri tė vendit shpėrthen njė kryengritje e fuqishme ku dallohen Ulqinasit, Tivarasit e Kelmendasit.

-Mė 1737 popullsia e Kosovės mirėpret ushtrinė Austriake dhe bashkohet me kėtė pėr tė luftuar pushtuesin Osmanlli.

-Nė vitin 1769 Pasha i Shkodrės, shqiptari Mehmet Bushatliu rebelohet ndaj Stambollit.

-Suljotėt trima mė 1772 detyrojnė Stambollin t’u njohė njė autonomi mė tė zgjeruar. Viti 1786 shėnon njė luftė tė ashpėr nė mes shqiptarit Mahmud Bushatliu me ushtrinė e tij shqiptare kudnra turkut qė kishte rrethuar Shkodrėn.

-Mė 1803 shėnohet njė qėndresė heroike e Suljotėve trima kundėr pashait shqiptar, por nė shėrbim tė tiranisė turke Ali Pashė Tepelena.

-Nė vitin 1833 kreyngritja kishte thuajse nė tė gjithė Shqipėrinė kundėr ligjit tė “Ri” tė Tanzimatit (Reformave).

-Pėrsėri nė vitet 1835-1836 ka njė sėrė kryengritjesh nėveri tė vendit, ku krerėt e Shkodrės sė bashku me popullsinė e tyre dhe atė tė Malėsisė kanė njėfarė suksesi derisa detyrojnė sundimtarin turk Osman Pashėn tė struket nė kėshtjellėn e Rozafės.

-Mė 1837, Nė Shqipėrinė e Jugut, nėn drejtimin e Ali Beg Fragullės zhvillohet njė kryengritje antiturke.

-Viti 1839 e gjen popullsinė e Prizrenit nė njė kryengritje tė fuqishme e cila pati njė sukses tė pėrkohshėm duke dėbuar sundimtarin turk Ismet Pashėn.

-Mė 1843 kemi pėrsėri kryengritje tė fuqishme nė viset shqiptare tė Shkupit, Tetovės e Prishtinės.

-Nė vitin 1845 hidhet nė kryengritje tėrė Gjakova, ndėrsa nė vitin 1846 kryengritja pėrhapet nė tėrė Shqipėrinė Jugore, ku dallohen ato tė Beratit dhe Gjirokastrės, qė natyrisht turqit shkaktuan jo pak gjak e mjerim.

-Mė 1849 Malėsia e Madhe ngrihet nė kėmbė kundra Stambollit, pėrsėri Malėsorėt mė 1852 ngrihen peshė kundra turkut.

-Mė 1854 Shkodra fillon njė kryengritje tė re e cila shtypet egėrsishtnga Mustafa Pasha, i ardhur nga Stambolla edhe me 10 ushtarė tė tjerė.

-Nė vitin 1856 shkodranėt e malėsorėt “hakmerren” ndaj Mustaf Pashės, tė cilin pasi thuajse e shkatėrrojnė e detyrojnė Stambollin ta largojė nga Shqipėria.

-Mė 1864 Gjakova rrokė armėt kudnra reformave tė shpallura nga Sulltani.

-Nė vitin 1874 shėnohet njė kryengritje e fuqishme qė pėrfshiu Labėrinė e Ēamėrinė e njihet me emrin kryengritja e Kurveleshit.

-Mė 1875 Dibranėt hidhen nė kryengritjen antiturke, tė cilėt si sukses kishin rrėzimin e kalasė turke tė Dibrės.

-Viti 1878 shėnon organizimin mė tė lartė “shtetėror” tė krejt Shqipėrisė Etnike, qė njihet me emrin Lidhja e Prizrenit, nga ku u organizuan dhjetėra kryengritje me armė nė dorė kundra pushtuesit tė vjetėr turkoshak, por edhe kundra lakmive tė pushtuesve tė rinj fqinj, tė cilėt mjerisht edhe Europa i toleronte e shpesh i ndihmonte tė ndajnė si plaēkė tregu trojet tona.

-Mė 1893 njė kryengritje e fuqishme e tėrė shqiptarėve, me qendėr Shqipėrinė Veriore, kundra turqve, por edhe ēetnikėve tė fqinjėve.

-Mė 1897 kryengritja e shqiptarėve tė veriut (malėsorėve) nė mbrojtje tė tokave tona qė fuqitė e mėdha kėrkonin t’ia jepnin Malit tė Zi.

-Mė 1899 u zhvillua kuvendi i Pejės qė kėrkon organizimin ushtarak e diplomatik kundra lėshimit tė trevave shqiptare sllavėve, tė cilėt pėrkraheshin nga Rusia.

-Mė 1903 Gjakova ēohet peshė kundra turqve, nė kėtė kohė ndodh edhe vrasja e konsullit rus nė Mitrovicė.

-Mė 1904 kryengritja e “Maqedonasve” shqiptarė kundėr reformave dhe njėkohėsisht njė “lėvizje” e re pėr pamvarėsi nė Shqipėrinė Jugore.

-Nė vitin 1909 njė kryengritje e fuqishme nė krejt Kosovėn kundra turqve tė rinj (Xhonturqve).

-Mė 1910 zhvillohet kuvendi i Ferizajve, i cili pėrgatit kryengritjen e pėrgjithshme tė krejt veriut tė Shqipėrisė, me kėtė rast kryengritėsit kapin njė tren ushtarak, ku pasi zėnė rob ushtarėt turq, u marrin armėt.

-Viti  1911 shėnon kurorėzimin e tė gjitha luftrave e pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr tė valėvitur nė tokėn tonė flamurin shqiptar pas rreth katėr shekujsh e gjysėm robėri Otomane, e kjo realizohet nga kryengritėsit simbol tė shqiptarisė malėsorėt trima tė Malėsisė sė Madhe.

-Viti 1912 fillon me kryengritjen nė Kosovė e kudo nė Shqipėri, derisa mė 28 nėntor tė kėtij viti nga qyteti i Vlorės shpallet mvehtėsia, por edhe si simbol i kėsaj ngrihet pėr herė tė dytė flamuri kombėtar, por tashmė pėr tė mos u ulur kurrė...

-Gjithsesi nė vijim tė fundit tė kėtij viti dhe nė vitin 1913 shqiptarėve ju ėshtė dashur tė pėrballen me ushtritė pushtuese Serbe e Malazeze dhe Greke, tė cilat kėrkonin tė grabitnin sa tė mundnin troje tė Shqipėrisė Etnike, qė fatkeqėsisht edhe Europa nė konferencėn e vitit 1913 ju a kishte “falur” pa iu dridhur medja e dora.

-Viti 1914 deri nė vitin 1918, shqiptarėt u gjendėn para vorbullave qė shkaktonin mercenarėt shqiptarė tė paguar si agjentė nga fqinjėt grabitqarė, por dhe nė tmerrin e Luftės sė Parė Botėrore, ku edhe kėtu u shkruan faqe lavdie, e derdhėn lumenj gjaku me pushtuesit e vjetėr e tė ri (Austrohungarinė). Viti 1919 dhe 1920 ishin dy momente kulmore qė shqiptarėt i dolėn zot vetes me pushkė e nė rrugė diplomatike, pėr tė mos njohur Konferencėn e “Paqes” nė Paris e cila kėrkonte tė coptonte akoma mė tej troje shqiptare. Por viti 1920 shėnon edhe njė organizim tjetėr tė lartė, civilizues e shtetformues tė shqiptarėve e qė njihet me emrin Kongresi i Lushnjes, i cili jo vetėm krijoi njė qeveri shqiptare, por organizoi ushtarakisht shqiptarėt ku shembulli mė sinjifikativ ėshtė lufta e shqiptarėve kundėr lakmive Serbo-Malazeze nė vitin 1920, qė njihet me emrin lufta e Koplikut. Gjithsesi pas kėsaj kishte njė farė qetėsie e stabilizimi, por kjo nuk zgjati mė shumė se nė vitin 1939 kur Shqipėria u pushtua nga Fashistėt Italo-Gjerman dhe nga ky vit deri mė 28 nėntor 1944 shqiptarėt ishin nė luftė pa pushim, ku u shkruan faqe tė tjera nė mbrojtje tė lirisė e pamvarėsisė. Fatkeqėsisht kėto sakrifica e ky gjak nuk u paqtuan as atėherė kur u tha se Shqipėria u ēlirua (nė fakt tradhėtua e pushtua simos mė keq nga komunistėt), dhe shqiptarėve pėrsėri iu ėshtė dashur tė ngrihen nė janar tė vitit 1945 nė kryengritjen e armatosur antikomuniste (tė Malėsisė sė Madhe e mė gjerė), si dhe nė atė tė vitit 1946 qė njihet si kryengritja e Postribės. Por edhe pėr rreth gjysėm shekulli tė mbajnė gjallė rezistencėn tashmė “paqėsore” kundėr ideologjisė pushtuese me origjinė nga armiqtė fqinjė e cila i kushtoi jo pak mjerim e shkatėrrim kėtij populli ndėr mė tė vjetrit e mė europianėt tė vetė kontinentit. Historia e qėndresės ėshtė e gjatė sa vetė jeta jonė e trazuar nė kėtė pjesė tė bekuar qė na fali zoti tė parėt, por vetėm nė periudhėn e parė tė pushtimit turk e mbas vitit tė pushtimit pėrfundimtar nga turqit pėr shekuj me radhė shqiptarėt zhvilluan plot edhe 100 kryengritje tė tjera, ku tė gjitha sė bashku pėr njė periudhė 2200 vjeēare gjithsej nė kėtė trevė janė zhvilluar mbi 300 kryengritje, ose mė saktė ēdo shtatė vjet ekzistencė, ka pasur njė luftė ēlirimtare e mbrojtėse tė trojeve tona, qytetėrimit tonė dhe shpesh edhe atij europian, i cili edhe tani mjerisht ende nuk na konsideron plotėsisht, ashtu siē jemi nė tė vėrtetė, Treva Martire qė u sakrifikua paprerė pėr vetė Europėn e qytetėrimin e saj...

Ndue Bacaj

Oso Kuka ėshtė simbol i shqiptarizmit

Ėshtė mirė qė lexuesi tė jetė i informuar qė nė fillim qe ky shkrim nuk do tė portretizojė figurėn e trimit Oso Kuka, sepse ky nuk ėshtė edhe qėllimi i tij. Shkrimi ka piksynim vazhdimin e idesė qė ėshtė hedhur tek gazeta “Shqipėria Etnike” nė numrin e saj tė fundit nė njė shkrim qė me plot tė drejtė shpreh njė shqetėsim pėr emėrtimet e rrugėve dhe tė institucioneve, tėcilat janė figura qė nė pėrgjithėsi portretizojnė ata qė u vranė nė Luftėn Nacional Ēlirimtare. Qė duhet tė reduktohen kėto emėrtime ėshtė e padiskutueshme sepse ėshtė lėnė nė errėsirė dhe ėshtė harruar njė pjesė e vyer e historisė sė vėrtetė tė popullit shqiptar ku pėrballė atyre qė u sulėn nė trojet tona u lartėsuan trima qė u pėrjetėsuan me aktet e tyre sublime pėr tė ardhur ky vend i lirė dhe i pavarur deri nė ditėt tona. Mendojmė se mendimi i mirė kur tė bėhet publik duhet tė jetė bindės dhe tė mos dalė me dashje ose pa dashje nga linja qė kėrkon tė trajtojė. Meriton veēanėrisht tė trajtohet shembulli i dhėnė pėr Oso Kukėn. Artikulli qė po i referohet e quan tė drejtė qė shkollės sė mesme “Oso Kuka” tė hiqet ky emėrtim. Motivi qė serviret ėshtė shumė befasues dhe njėkohėsisht shokues p lexuesin. Oso Kuka paska qenė analfabet dhe shumė-shumė gjysėm analfabet, d uke e fyer kėtė institucion ku merret dije dhe kulturė. Kurse si alternativė na del njė kolos i letrave shqipe i cili quhet Martin Camaj. Qė Camaj ėshtė njė figurė e njohur nė letrat shqipe sot as qė diskutohet dhe vlerėsimet pėr kėtė figurė duhet tė jenė kurdoherė tepėr tė larta. Ai ėshtė i nderuar me tė drejtė duke marrė njė shkollė emrin e tij. Qė gjithsecili duhet tė vendoset nė njė peshore vlerash pėr t’i bėrė njė portret tė saktė dhe bindės as qė diskutohet. Pikėrisht kėtu duhet tė gjendet gabimi qė ka bėrė shkrimi i Gazetės Etnike sepse Oso Kuka nė peshoren e vlerave peshon rėndė dhe tepėr rėndė sepse ai pėr shqiptarėt ėshtė bėrė simbol i qėndresės, i trimėrisė dhe i heroizmit. Mund tė ketė shkollė apo jo, por ka gjakun nė themelet e ktij trualli. Oso Kuka me pishtar tė ndezur nė kullė tė barotit pėr brezin qė merr dije nė shkollė mbetet frymėzim i pashoq shqiptarizmi. Jo vetėm njė shkollė e mesme mund tė nderohet me emrin Oso Kuka, por edhe qyteti ynė mund tė quhej qyteti Oso Kuka dhe do tė ishte gjithmonė i nderuar me kėtė emėr qė lind legjenda. Nė vlerėsimin e figurave tė kėtij kalibri duhet treguar tepėr kujdes kur trajtohen publikisht sepse ata janė tė njohura nga tė gjithė, ku secili pak a shumė u bėn atyre njė vlerėsim ku spikat ajo qė ėshtė kulmi i kėtyre figurave. Prandaj ka shumė rėndėsi ajo qė shtruam mė lart, vlerėsimi real dhe i plotė i figurave sepse ato kanė tė pėrbashkėt veprėn qė kanė bėrė pėr kombin dhe njėkohėsisht janė tė pėrvetshėm pėr shkallėn e veprės qė kanė bėrė pėr popullin e vet. Nė kėtė kėndvėshtrim, mėsuesit dhe nxėnėsit e shkollės “Oso Kuka” duhet tė ndjejnė se janė tė privilegjuar nė qytetin e Shkodrės qė marrin dije nė njė shkollė qė ka emrin e njė luftėtari qėu hodh nė erė sė bashku me shokė duke marrė me vete edhe qindra armiq. Prandaj Oso Kuka mbet dhe do tė mbetet gjithmonė Oso Kuka. Kėtė e dinė dhe duhet ta dijė gjithkush. Pėrsėri duke mbetur nė vlerėsimin pozitiv tė shkrimit tė Gazetės Etnike ėshtė shumė me vend qė tė analizohet edhe njė kėrkesė tjetėr qė shtrohet nė kėtė artikull. Shkolla e Gjuhėve tė Huaja sot mban emrin e Shejnaze Jukės, e cila u pushkatua nga gjermanėt. Askush nuk e di a ka qenė komuniste. Kurse tė gjithė e dinė se ka rėnė nga plumbat e pushtuesve. Kėrkohet t’i hiqet emri i saj dhe tė quhet Marije Shllaku. Pėr hir tė vėrtetės duhet bėrė e njohur se Marije Shllaku ka luftuar nė Kosovė dhe ėshtė pushkatuar edhe kjo nga gjermanėt. Pra janė dy figura qė janė luftuar nė njė kohė, kundėr njė armiku, pėr njė qėllim kanė marrė pushkėn, nga plumbat e njė armiku kanė rėnė pėr kombin. Atėherė ballė pėr ballė bėhet pyetja e rėndė. Ky ėshtė ndryshimi mes kėtyre dy figurave. Tashmė them se ēdo gjė ėshtė bėrė e qartė. Ata veēse emrat i kanė ndryshe. Njėra quhet Shejnaze, kurse tjetra Marije. Mendoj se nuk do t’ia vlente tė merreshin vendime bashkie pėr tė zėvendėsuar njė emėr me njė emėr tjetėr sepse befas mund tė gjendemi pėrballė njė pyetje qė nuk ėshtė e lehtė tė gjindet pėrgjigja. Prandaj mendojmė se ideja e mirė duhet pėrēuar duke qenė bindėse pėr tė tjerėt dhe ajo bėhet e tillė vetėm kur ajo mbėshtetet nga fakte tė mbėshtetur nė shembuj sa mė bindės sepse kėshtu gjithshka e shkruar pranohet dhe njėkohėsisht autori arrin qėllimin e tij i cili nė shkrimin tė cilit iu referuam ėshtė i drejtė sepse ai shpreh njė shqetėsim qytetar.

      Ata qė parashtruam nė shkrimin tonė mbeten kurdoherė nė mbėshtetje dhe krah pėr atė qė shtron zotnia qė shkroi tek “Shqipėria Etnike”.

Selim Goga

Prefektura e ka nxjerrė jashtė loje Bashkinė

-Intervistė me Kryetarin e Bashkisė, Shkodėr, Ormir Rusi-

Pyetje -Z. Ormir, afro 12 vjet demokraci, si ju duket atmosfera politike nė Shkodėr?

O. Rusi -Gjithnjė e sa vjen mė e qetė. Shkodra kurdoherė ėshtė shquar pėr njė situatė me tendenca tė forta politike, mjaft elektrizuese qė kanė reflektuar dukshėm. Janė tė shumta gjurmėt qė i kemi edhe sot.

      Unė me rolin e Nr. 1-shit nė udhėheqje tė Bashkisė jam nisur, qė nė fillimet e marrjes sė detyrės nė:

a) rimotivimin e administratės

b) nė organizimin e logjistikės sė Bashkisė

c) nė riorganizimin e infrastrukturės,

sepse Bashkia, duhet ta themi hapur, e kishte humbur autoritetin. Nė vitin 2001 nė hapat e mi tė parė kėrkova medoemos rritjen e autoritetit tė institucionit (Bashkisė) gjė qė ndjehet dukshėm sot, ndėrsa nė fillimet e 2002 vazhdimin e prishjes sė ndėrtimeve pa leje qė sot pėr sot pėrbėjnė njė problem jo tė vogėl pėr ne.

Pyetje -Po me problemet e pėrcaktimit tė tregjeve tė shitjes sė mallrave ushqimore e industriale, pėrcaktimit tė zonave tė lėvizjes sė automjeteve pao marrdhėniet qendėr-bazė?!

O. Rusi -Janė synimet e mia mė kryesore, janė pikat qė dua t’i vė mbi “i”-tė qė u mungojnė. Parėsore sot pėr sot janė sistemimi i tregjeve tė Zdrales, Rusit e Perashit. Sot pėr sot kemi 12 variante. Po mundohemi tė zgjedhim mė tė mirin. Sė shpejti ky kaos tregtimi nėpėr rrugė s’do tė jetė mė barrė pėr qytetarėt. E kam nxjerrė dhe njė urdhėr pėr prishje qė do vihet sė shpejti nė zbatim.

Pyetje -A do tė rrezikoni njė numėr jo tė vogėl familjesh me heqjen e tyre nga rruga ku ato tregtojnė duke ndikuar drejtpėrdrejtė nė tė ardhurat familjare tė tyre?!

O. Rusi -Jo, ne nuk duam t’i heqim tregtinė, por tė sistemohen nė bazė tė njė rregulli logjik qė i pėrshtatet normave qytetare. Europa nuk na pranon nė gjirin e saj bie fjala duke shitur peshkun mbi gazetė pėr tokė, apo djathin, gjizėn, mishin mbi fletė librash. Sa pėr lėvizjet e automjeteve jemi ku e ku mė mirė. Vetėm njė fakt, mendoni pak muaj mė parė rrėmujėn qė bėnin furgonėt mu nė qendėr pėr nė Tiranė. Spostimi pėr nė vendin e sotėm i ka dhėnė njė tjetėr qetėsi rrugės tek Radio-Shkodra.

Pyetje -Papunėsia ēfarė vendi zė, si mendohet tė zgjidhet.

O. Rusi -Ėshtė pyetja mė e vėshtirė, qė skuq mua dhe tė gjithė ne. Sipas studimeve tona rezulton 30-35% ndėrsa Korēa bie fjala e ka tė zgjidhur punėsimin nė masėn 100%. Kuptohet qė janė disa faktorė qė ndikojnė, por afarizmit vendas kėtu tek ne nuk i falet dobėsia e ēeljes sė fronteve tė reja pėr investime.

Pyetje -Problemi i energjisė elektrike dhe ujit tė pijshėm a ju duket shqetėsues pėr Bashkinė tonė.

O. Rusi -Duhet ta them hapur, Shkodra ėshtė ndėr tė parat nė Republikė qė nuk paguan detyrimin e duhur. Madje janė shumė e shumė familje e firma qė e kanė kėtė mundėsi. Me punonjėsit e KESH-it e ministrat e energjitikės kemi kontakte por asgjė. Pėr Bashkinė tonė madje ėshtė bėrė nė plan pune i posaēėm por pagesa rezulton 10-12, maksimumi 15% e popullsisė. Unė mendoj tė veprojė ligji. Qė dy muaj dritat nuk ndėrpriten, por qė ta kesh duhet ta paguash.

Pyetje -Rikthimi i pronave, diēka qė na intereson shumė?!

O. Rusi -Jam jashtė loje. Merret Prefektura?! Sa absurde?! S’e kuptoj?!

Pyetje -Marrdhėniet Bashki-Prefekturė, sa janė nė nivelet qė kėrkon koha?!

O. Rusi -Me gojėn plot e them hapur tė shkėlqyera. Janė tė shumtė ata qė punojnė nė Prefekturė e qė tė gjithė thuajse emėrohen nga ministritė, por unė edhe pse vij nga PD-ja kam ditur tė gjej rrugėt e komunikimit me njėri-tjetrin. Tė gjitha nė bazė tė ligjit.

Pyetje -Vjelja e taksave (tė ardhurave) si po ecėn.

O. Rusi -Shumė mirė nga ē’ka qenė. Njė fakt, p.sh. vjelja e taksės sė pastrimit, unė tėrthorazi e marr tek dhėnia e ēertifikatave. Kur nė vitin 2001 nuk u mor asnjė lek, sot qė nga Janari 2002 e gjer mė 1 Maj 2002 janė vjelur afro 35 milion lekė tė vjetra, apo taksa e regjistrimit tė pasurisė nga 0, sot nė bashkėpunim me hipotekėn arrijmė tė vjelim njė sasi tė konsiderueshme parash qė Kėshilli Bashkiak i pėdor pėr punė tė tjera.

Pyetje -Rendi e qetėsia qytetare a rezulton nė synimet tuaja?!

O. Rusi -Mendoj qė s’mund tė krahasohet nė vite mė parė, por absolute ėshtė e vėshtirė. Dihet qė ka armė nė popull, hasmėria nuk ėshtė njė fenomen qė duhet harruar qė vazhdon tradicionalisht, por duhet thėnė qė roli i policisė ėshtė shumė mė i mirė se ē’ka qenė.

      Duhet t’ju pėrmend njė fakt, njė minus tė thithjes sė taksave nga taksistėt rrugorė. Ndėr 100 taksi, vetėm 1 paguan detyrimin e rregullt.

Pyetje -Nxitja e investimeve tė reja, me ē’sy po shihet nga Kėshilli Bashkiak?!

O. Rusi -Sa do tė doja tė ishin tė ndjeshme, por duhet pranuar qė gjendja cilėsore e mjaft uzinave ėshtė me qindra kilometra larg standarteve kohore europiane.

Indiferenca e majft syresh qė vijnė tė vizitojnė pėr qėllime biznesi tegon gjithēka.

      Megjithatė ėshtė mjaft pozitive qė kėto kohėt e fundit nė Shkodėr erdhėn e po zhvillojnė aktivitet FEFAD-i, Banka Greke, Banka Islamike, Konsullata Italiane e po vijnė Konsullata Turke e ajo Austriake. A nuk pėrbėjnė fakt tepėr domethėnės!

Pyetja e fundit -Fqinjėt tanė, Mali i Zi, si po paraqitet nė rritjen e marrdhėnieve ndėrmjet njėri-tjetrit?!

O. Rusi -Besoj mė sė miri. Mendoj qė nė fund tė majit tė hapet pika kufitare e Muriqanit qė bėn njė lidhje shumė tė drejtpėrdrejtė Shkodėr-Ulqin, nė pak kohė, brenda ditės, apo linja ujore Shkodėr-Tivar nėpėr liqen, sa gjė e bukur aq dhe me vlerė pėr dy anėt.

Intervistoi: Bujar Ferhati

Vllaznia: Krenaria dhe tradita e Shkodrės

Vllaznia! Ky emėr i madh i futbollit shqiptar. Vllaznia! Ky emėr emocionues e krenar pėr Shkodrėn e simpatizantėt e saj nė mbarė Shqipėrinė e mė tej ngado ku ka shqiptarė nė botė. Vllaznia! Ky emėr qė tė sugjestionon dhe e justifikon lavdinė me personalitetin e vet. Ky ėshtė pra ekipi ynė i dashur, ekipi i patjetėrsueshėm i zemrės, Vllaznia. Dhe krenaria pėr tė vjen e ligjshme, plot dinjitet dhe moderne pėr ēdo kohė. Ėshtė ekipi mė i vjetėr i futbollit, ekipi i njė shkolle mė vete pėr futbollin cilėsor shqiptar, plot rezultate e mbi tė gjitha pėrfaqėsues i denjė i njė komuniteti sportiv e t kulturės siē ėshtė Shkodra. Ndaj dhe ėshtė shumė i respektuar. Ndaj ėshtė shumė i ndjekur. Dhe ndaj ėshtė shumė i diskutuar dhe preokupim i kėtij komuniteti. Futbolli ėshtė cilėsia, sakrifica, inteligjenca e sportit. Futbolli ėshtė pėrkushtimi dhe bukuria e tij. Futbolli ėshtė mesazhi dhe investimi i njė komuniteti. E kėtė mė sė miri e mishėron klubi ynė i futbollit, Vllaznia. Tė flasėsh pėr historinė e tij ėshtė tepėr e vėshtirė. Ajo ėshtė shumė. Ajo ėshtė e lavdishme. Por Vllaznia vazhdon tė mbetet e tillė dhe do tė mbetet e tillė. Se ajo pėrfaqėson Shkodrėn. Se atė e lind dhe e rrit njė komunitet si Shkodra qė asnjėherė nuk ka njohur dėshtime, por vetėm ka prodhuar cilėsi e nder pėr kombin tonė. Vllaznia pasi i dha njė titull kampioni Shkodrės si ai i vjetshmi i clii u kthye nė festė tė mbarė komunitetit tė saj, pėrfaqėson si askush tjetėr Shqipėrinė nė Kupat e Europės. Duke kaluar njė tur dhe duke u eleminuar me shumė dinjitet kundrejt Gallatasarait tė madh vazhdon tė na entuziazmojė nė kampionat. Ndonėse jo aty ku duhet nė renditje e objektiva pa modesti duhet thėnė se Vllaznia mbetet nderi dhe e madhja e kampionatit. Mjafton tė kujtojmė ndeshjet e saj tė mėdha nė Tiranė e Shkodėr ndaj ekipeve tė Tiranės, ndaj tė cilėve kemi dalė fitues moral e nė rezultat. Mjafton tė ndjekim kėtė fund kampionati e pėrsėri krenaria shtohet. Tė pakompromis, nė luftė tė ndershme sportive e futbollin shqiptar. Nuk ka ku tė shkojė mė mirė. Ekipi mund tė mundet. Ai mund tė mos i plotėsojė objektivat se i tillė ėshtė futbolli. Por ai nuk mund tė mposhtet. Ai nuk duhet tė humbė vetveten, qėllimin pėr tė argėtuar njerėzit. E aq mė shumė komunitetin e ndjeshėm tė Shkodrės. E pėr kėtė nekemi garanci tė plota. Kemi garanci kėta djem qė stėrviten nga traineri i madh Hafizi. Kemi garanci stafin organizativo-teknik tė ekipit me figura tė mėdha tė sportit e inteligjencės sė Shkodrės. Kemi garanci tė plota Presidentin e nderuar tė Klubit Vllaznia, biznesmenin e suksesshėm dhe sportdashėsin e palodhur Myftar Ēela. Tė bėsh njė ekip futbolli ėshtė njė vėshtirėsi normale. T’i japėsh atij sukesin ėshtė njė punė e inteligjencė prej fituesi. Dhe presidenti Ēela ia ka arritur kėsaj. Nė ekipin e Vllaznisė, pavarėsisht formės momentale ėshtė kontigjenti mė cilėsor i futbollistėve qė duke i shtuar dhe stafin drejtues tė njohur tashmė pėr aftėsitė e tyre pėrbėjnė njė grup shumė tė fortė tė denjė pėr tė pėrfaqėsuar njė emėr kaq tė madh sa ai i Vllaznisė. Kanė mbetur dhe 3 javė Kampionat dhe disa dilema mbeten pėr t’u zgjidhur nė tabelėn e klasifikimit. Natyrisht neve na intereson vetėm njė. Zėnja e njė vendi nderi qė mundėsisht tė na pėrfshijė nė Kupat e Europės. Dhe Vllaznia e meriton kėtė. Lojrat e saja e meritojnė njė vend pėrfaqėsimi. Por futbolli njeh dhe mosrealizime. Dhe kjo nuk duhet tė na dekurajojė por tė na orientojė pėr mė mirė. Dhe mundėsitė janė. Infrastruktura sportive nė Shkodėr ėshtė rritur dhe ėshtė mė cilėsore se kurrė. Komuniteti i Shkodrės sytė, mendjen dhe zemrėn i ka tek ekipi i tij. Njė brez i talentuar futbollistėsh tė rinj stėrviten nė ekipet zingjir dhe shumė prej tyre tani janė pjesė e formacionit tė Vllaznisė apo stolit tė saj. Beqiri, Kaēi, Belisha, Teli, Luka, Daci, etj., janė lulet e fidanishtes sportive tė Shkodrės. Stafi teknik i Vllaznisė ėshtė mė i kopletuari e cilėsori nė Shqipėri. E mbi tė gjitha vėren njė punė tė shkėlqyer afat mesme e afat gjatė tė Presidentit Ēela. Tashmė nė Shkodėr me gjithė mėdyshjet e mė skeptikėve nuk mund tė thuhet se pėr futbollin mungon diēka, bile vėren vetėm ambicie pėr mė shumė rezultate pasi tashmė sportistėve tanė nuk iu mungon asgjė. E kjo ėshtė garancia e suksesit. Suksesi me siguri do tė vijė. Ai ėshtė me ne sepse pėr atė po punojnė tė gjithė, sportistė, drejtues, presidentė dhe mbarė komuniteti i Shkodrės. Suksesi do tė vijė pasi ai asnjėherė nuk i ka munguar Vllaznisė dhe ajo ėshtė pjesė e tij.

Aleksandėr Kaēi

Politikani nga Thaēi

Rrethi i Pukės ka vuajtur nga diktatura komuniste, po tė thuash mė shumė se rrethet e tjera tė Shqipėrisė. Shumė familje u persekutuan, u burgosėn, u internuan, por disa familje tė mira i kanė rezistuar luftės sė egėr komuniste duke mos u pėrulur pėrpara kėsaj lufte tė egėr 50-vjeēare. Cilėsojmė me respekt njė ndėr familjet mė tė mira tė papėrlyera me asnjė njollė tė keqe. Familja e Ded Frrok Bajraktarit, Bugjon – Pukė. Pra, kjo shtėpi ėshtė njė familje mė e mira e Thaēit. Ky fis pėrbėhet nga 16 fshatra tė rrethit Pukė, ku nga kjo shtėpi kanė dalur shumė figura tė shquara, si Frrok Kol Bajraktari, pjestar i Lidhjes sė Prizrenit, Mark Frrok Bajraktari, oficer i Akademisė, komandant i lėvizjes antikomuniste, Zef Ded Bajraktari, oficer i xhandarmerisė akademike nė Pejė, Prizren, Gjakovė, Tropojė, Peshkopi. Dhe me ardhjen e demokracisė nė Shqipėri, nga ky trung familjar janė diplomuar 13 veta me shkolla tė larta nė fusha tė ndryshme tė shkencės. Njė ndėr ta Sokol Frroku,i datėlindjes 1963, lindur nė fshatin Bugjon tė Pukės, i shtėpisė sė Bajraktarit. Ka mbaruar shkollėn e mesme bujqėsore nė Iballė tė Pukės nė vitin 1982, ka mbaruar Institutin Bujqėsor nė Kamės nė vitin 1995, pastaj Fakultetin e Drejtėsisė. Ėshtė student i dhjetorit 1990. Ka punuar si nėndrejtor i Institutit Bujqėsor Kamėz. Ka vazhduar studimet pasuniversitare ekonomik, i dekoruar “Pishtar i Demokracisė”,a vokat, anėtar i kryesisė sė PDK tė Shqipėrisė dhe nėnkryetar dhe kryetar i PDK- sė tė Shqipėrisė deri nė kongres, ish kandidat pėr deputet nė zonėn e Kamzės, ku ka marrė vota mė shumė nga tė gjithė kandidatėt e Shqipėrisė nė PDK-nė. Populi pukjan dhe tė gjithė tė persekutuarit politikė kanė nderin e madh qė ndodhet nė krye tė PDK tė Shqipėrisė Zotin Sokol Frroku.

Shan Sokoli

Poshtė... “patate” – lart... “domate”!

Poshtė patate, nalt domate

Ky asht “ligji” i Miēurinit

Por me “seksin” e nji nate

Nuk ndryshon “geni” i njerzimit.

 

Nga dy sekse lind fėmija

Pavarsisht ēfarė feje janė

E para fjalė nga buzėt e tia

Ėshtė ajo qė quhet Nanė.

 

Evoluimi i Miēurinit

I pėrket botės bimore

Do t’jetė kulmi i zhgėnjimit

Ta pranojmė n’botėn njerzore!

 

Kur “shartohen” gabimisht

Gene t’kundėrta nė njė krijesė

Do tė lindė fėmija me “bisht”

Ose debil me te me u qeshė...

 

Nji kristian, me gjak nga nana

Sa do lart mund ta ēojė zanin

Aq sa kapet me dorė Hana

Mund t’ju mėsojė njerzve – Kuranin...

Sa do nalt tė rritet lisi

Sa do nalt t’i ngrihet maja

E k’putė era pėr midisi

Kur fillon t’i “thahet” rraja.

Mark Bregu

Familja Gjoni nėn diktaturė

      Shteti shqiptar, qeveria shqiptare, tanimė mund tė pagėzohen me plot gojėn, pėrmes fakteve tė shumta Bandė. Ėshtė njė juntė policore e kėtij tė ashtuquajturi shtet qė nga dita nė ditė po vret dinjitetin e kėtij populli, po vret shpresat, po vret njerėz t pafajshėm dhe natyrisht edhe tė ardhmen e kėtij vendi. Rreth 4000 shqiptarė tė pushkatuar nė kėto pesė vitet e fundit, qindra mijėra tė larguar nga Shqipėria dhunshėm, papunėsi, analfabetizėm, dhjetėra mijėra dosje tė hapura nga diktatura komuniste pėrmes listave edhe tė spiunėve komunistė, janė njė tragjedi qė tanimė ėshtė e publikuar pėrmes mediave tė pavarura e opozitare edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Mė e goditura zonė nė kėtė Shqipėri tė mjerė ėshtė prefektura e Veriut, Shkodra. Vrasje, dhunime, grabitje ditėn dhe natėn, nė mes tė qytetit apo nė shtėpi, lėvizja e lirė e bandave tė kėtij shteti bandit dhe pasiguria e popullit, janė bėrė pjesė e jetės sė pėrditshme. Ja, demokratėt Agostin e Valbona Gjoni janė bėrė pjesė e skenarėve tė pėrsėritur dhe kanė qenė shumė herė afėr pushkatimit, vetm se janė demokratė, vetėm se duan njė Shqipėri tė lirė, pa dhunė, pa diferencime politike. Ata, si shumė demokratė tė tjerė shqiptarė qė nė fillim tė proceseve demokratike u rreshtuan kundėr komunizmit. Morėn pjesė nė demonstratėn ku u rrėzua busti i Stalinit mė 14 janar 1990, nė demonstratėn ku u rrėzua busti i Enverit mė 13 dhjetor 1990, nė protestėn e 2 prillit 1991 kundėr votėvjedhjes nga Ramiz Alia dhe ku u vranė katėr vetė, Arben Broci, Bujar Bishanaku, Besnik Ceka, Nazmi Kryeziu dhe ku u plagosėn 162 qytetarė shkodranė, morėn pjesė nė varrimin e deputetit Hajdari mė 14 shtator 1998, por si shumė tė tjerė morėn edhe ndėshkimin politik tė bandave tė dirigjuara nga ky shtet komunist. Agostini e Valbona kanė provuar mbi kurriz shkopinj gome, kanė provuar shqelma e rrahje kafshėrore, kėrcėnime me eleminim fizik pėr veprimtari politike. Demokrati Agostin Gjoni ėshtė bėrė kontingjent edhe i spitalit nga torturat, megjithėse para se tė detyrohej tė largohet nga Shqipėria ishte njė biznesmen qė nga furra e bukės e tij nė lagjen “Daniel Matlia” tė Shkodrės, shumė fukarenj merrnin bukėn e gojės pa para. Edhe ky veprim i tėrboi komunistėt qė Shqipėrinė e kthyen nė njė vend aq tė varfėr, saqė sot kur kėrkon statistika nėpėr dyqante shqiptare sheh lista tė gjata, por qė pronarėt kanė frikė tė publikohen se mos i vrasin diktatorėt. Dhe vėrtetė edhe Agostin Gjonin deshėn ta vrisnin natėn nė gjumė, nė shtėpi tė vet. I patėn vėnė tritol nė banesė dhe vetėm shansi e Zoti qė ishte me kėtė familje pat bėrė qė sot tė mos jenė nė varr, por diku udhėve tė vėshtira tė botės perėndimore. Bandat komuniste demokratėt e vėrtetė i kanė futur nė rreth dhe kėrkojnė t’i pushkatojnė, ndėrkohė qė kriminelėt janė tė lirė dhe pėrditė i sheh tė pijnė e tė shoqėrohen me gjyqtarė, prokurorė, deputetė, shtetarė.

      Ky ėshtė realiteti i zi shqiptar, ku jeta e kundėrshtarėve politikė ėshtė e ēvlerėsuar.

Sokol Pepushaj

Tiranė: Bindjet politike ndėshkohen

Jo vetėm nė veri tė Shqipėrisė apo nė qytete tė ashtuquajtura provinca, por edhe nė kryeqytetin shqiptar Tiranė, bindjet politike ndėshkohen rėndė nga klika komuniste. Demokratėt janė viktima tė dhunės. Politika e hakmarrjes, e orientuar nga sunduesit e pushtetit komunist qė qeverisin sot vendin, e paraqitur kjo nėpėrmjet elementesh tė shumta qė pikėnisin me kėrcėnime, me ndalime dhe keqtrajtime nė rajonet e policisė, me marrjen e fėmijėve peng, deri tek eleminimet fizike, mbeten ato qė i kanė detyruar dhe vazhdojnė tė detyrojnė shumė demokratė tė lėnė vendin e tyre dhe tė marrin rrugėt e botės.

      Pjesė e politikės sė spastrimit, e politikės sė eleminimit dhe e vrasjes sė vullneteve demokratike ėshtė edhe Kujtim Deliallisi.

      Kujtim Maliq Deliallisi, i datėlindjes 11. 12. 1960, ėshtė njė prej atyre shqiptarėve me shpirt dhe zemėr patrioti dhe nacionalisti, i cili do tė rreshtohej qė herėt nė radhėt e para tė lėvizjes pėr demokraci, duke qenė nė tė njėjtėn kohė dhe njė prej anėtarėve tė parė dhe mė pas kryetar i PD-sė nė sesionin e lagjes 36, Kmbinat Tekstile, ku banonte. Gjatė gjithė aktivitetit tė tij politik, Kujtim Deliallisi spikat si njė aktivist aktiv dhe i vendosur. Edhe bashkėshortja e tij, gjithashtu do tė aktivizohej me PD-nė duke dhėnė njė kontribut tė madh, i cili do t’i kushtonte nė punėn e saj si mėsuese, konkretisht me transferimin nė Ndroq, kjo e motivuar vetėm e vetėm pėr bindje politike.

      Pėr aktivitetin nė lėvizjen demokratike, pėr pjesėmarrjen e tij nė tė gjithė mitingjet dhe aktivitetet e PD-sė dhe angazhimi nė zgjedhjet e ndryshme si pėrfaqėsues i opozitės, PD-sė, Kujtim Deliallisi do tė binte nė sy tė shėrbimeve sekrete tė shtetit shqiptar. Kjo pėrforcohet edhe gjatė reagimeve tė hapura qė ai ka bėrė nė lagjen e tij nė Kombinat, Tiranė, kundėr gjithēkaje qė binte ndesh me demokracinė, qė kėrcėnonte vlerat demokratike dhe qė kishte vulėn e pushtetit tė trafikantėve, tė tė korruptuarve, tė vrasėsve, qeveritarėve tė sotėm. Sakaq, pushteti duke e konsideruar si person shumė tė rrezikshėm nis ndaj tij dhe familjes sė tij fushatėn e kėrcėnimeve kafshėrore.

      Absurdi i pushtetit shkon deri tek kėrcėnimi, se nė rast se nuk hiqte dorė nga PD-ja dhe nė rast se nuk do ta kyēte gojėn, atij do t’i merrnin vajzėn peng. Kėrcėnimet e bėra nga persona tė veshur me imunitet shtetėror janė pjesė e asaj qė kanė kthyer nė realitet. Kujtojmė kėtu mjaft fatalitete tė tilla, tė cilat janė bėrė edhe objekt i vėrejtjeve tė bėra Qeverisė sė Shqipėrisė nga faktori ndėrkombėtar.

      Kujtim Deliallisi duke qenė se kishte dy vajza tė moshave 11 dhe 6-vjeēare dhe duke mos rezistuar ndaj kėrcėnimeve, diskriminimit politik dhe nė pamundėsi pėr tė gjetur njė realitet normal pėr familjen e tij detyrohet tė largohet nga Shqipėria sė bashku me vajzat, gruan dhe nėnėn e tij.

      Komunistėt qė janė sot nė pushtet kanė zgjedhur si mėnyrė tė qverisjes sundimin nėpėrmjet eleminimit tė demokratėve, kėrcėnimit tė tyre pėr tė hequr dorė nga PD-ja dhe paraqitjen e emigrimit tė tyre si zgjidhjen e vetme nė kushtet e terrorit, presioneve, keqtrajtimeve, vrasjeve dhe gjyqeve fars.

 

Tė humburit nė Kosovė janė shumė

Pėrjetėsia e idealeve kombėtare ka pėrpirė shumė kosovarė. Ata qė janė nė varre kujtohen me respekt, por edhe atyre qė nuk u dihen varret dhe qė mund tė jenė nėpėr gropa e zabele, por mbase edhe tė arratisur u kujtohen emrat e veprimtaria. Kosova ėshtė njė vend qė ka shkruar shumė histori nė pėrballje me bishėn serbe. Edhe familja Gashi nga Llapushniku historik ka pjesėn e vet nė sakrificėn e shenjtė pėr njė kosovė tė lirė. Ishte njė familje e mirė kosovare. Agim Gashi e Haxhije Gashi kishin rritur fėmijė tė mirė, Ilirin, Mentorin, Edmondin dhe Mirjanin. Por jeta nuk mund tė jetohet aty ku ka padrejtėsi, ku popujt  janė nėn trysninė e pushtuesit. Agim Gashi duke qenė anėtar dhe veprimtar i LDK-sė ka hasur edhe nė presione e ka kaluar konflikte. Pas njė odiseje, nė dhjetor 2000 kjo familje rikthehet nė fshatin e vet Llapushnik. Rinisėn problemet, e kėrcėnimin e terror. Fėmijėt e kėtij kosovari detyrohen tė jetojnė nė ilegalitet nėpėr vende tė tjera. Njėri djalė, Mentori, fotografinė e tė cilit po e botojmė ėshtė larguar nga familja qė nė gusht 1999 dhe as njerėzit e afėrt as kėrkush nė Llapushk nuk di gjė pėr fatin e tij. Edhe pas ēlirimit tė Kosovės i ėshtė bėrė presion Agim Gashit, madje edhe nė shtėpi pėr tė treguar ku e ka djalin, Agimin. Ilir Gashi, pra anėtari tjetėr i familjes Gashi, ka shkėmbyer edhe zjarr me personat qė ndiqnin Mentorin. Dhe kėta persona janė kosovarė. Flitet se ai po kėrkohet tė pushkatohet pėr moszbatim urdhėrash dhe aq! Problemet nė Kosovė janė shumė. Ka pėrēarje mes partive, etnive, territoreve etj. Gjithsesi Mentor Gashi dhe shumė kosovarė tė tjerė janė tė humbur, e pavarėsisht problemeve ata janė gjaku e jeta e Kosovės qė shpresojmė tė bėhet njė vend model nėn kujdesin e perėndimit.

Nga: Shan Sokoli

Lazer Therēaj

Pse u kėrcėnua demokrati Izedin Lani?!

      Dhuna e represioni shtetėror mbi demokratėt shqiptarė nuk po ka tė ndalur. Edhe ditėt e fundit, sipas burimeve tona tė rezervuara, por tė sigurta, segmente tė errėta tė sigurimit tė shtetit, kanė bėrė pėrēapje pėr tė zbuluar ku jeton i fshehur demokrati Izedin Muho Lani. Ai, padyshim kėrkohet tė pushkatohet si shumė demokratė tė tjerė tė pafajshėm. Tė parėt e tij kishin provuar persekucionin politik qė nė vitin 1946 dhe Izedini, duke qenė anėtar e veprimtar i PD-sė qė nė 1991 dhe pjesėmarrės nė tėrė demonstratat e protestat antikomuniste, sidomos pas uzurpimit tė pushtetit demokratik nė pranverėn e 1997-ės nga komunistėt, ėshtė vėnė nė shėnjestėr. Mė 18 gusht 1997, ky demokrat provon burgun politik pėr dy muaj. Akuzohej se mė 24 prill 1997, kur ish kryeministrit komunist tė qeverisė sė stabilitetit Bashkim Finos, nė Bushat i bėnė pritė dhe nuk e lanė tė vejė nė Veri, nė Shkodėr, ky paskėkra qenė organizatori. Por shteti dėshtoi pėr mungesė provash. Megjithatė, rrahjet, torturat kafshėrore dhe parullat e policėve nė burg duke iu kėrcėnuar se “ju tė Sali Berishės do ju rjepim tė gjallė” i kapėrdiu. Edhe pas votimeve tė fundit, ato tė 24 qershorit 2001, tashmė tė kontestuara jo vetėm nga opozita, por me shumė vėrejtje edhe nga organizmat ndėrkombėtare, demokratit shqiptar Izedin Lani, maskat, natyrisht me prapavijė politike, i hodhėn nė erė banesėn, ku falė shansit nuk pati viktima. Po, nėse bėhet fjalė pėr viktima, nė kėto vitet e fundit janė pushkatuar 5000 shqiptarė tė pafajshėm.

Nga: Flori Slatina

Largohen demokratėt

Siē duket komunistėt kanė njė qėllim final, demokratėt qė nuk arrijnė t’i pushkatojnė, pėrpiqen t’i largojnė nga Shqipėria qė tė kenė mė tė lehtė mbajtjen e kolltuqeve tė hajdutėrisė, tė krimit tė organizuar, tė trafiqeve. Ja, edhe demokrati i njohur shqiptar Fatmir Muhamet Bajraku, i cili qė nė krijimin e PD-sė reflektoi pė demokraci tė pastėr, pėr liri njerėzore, pas shumė dhunimesh e presionesh pėr ta vrarė, detyrohet tė braktisė me dhimbje atdheun e vet. Mė 29 qershor 1997, kur bandat fashiste tė Fatos Nanos rrėzuan pushtetin demokratik, demokratit Bajraku i ėshtė rrezikuar jeta seriozisht. Mė 30. 06. 1997, nė mbrėmje, rreth orės 2130-2200, nė sy tė familjes dhe tė gruas, policia e arreston dhe e torturon nė banesėn e vet. Pėr tre ditė bėhet kontigjent i burgut politik, duke e dhunuar dhe duke e kėrcėnuar se do tė zhdukim nėse nuk heq dorė nga bindjet politike tė djathta. Kėrcėnatat kanė vazhduar edhe me letra anonime poshtė derės, duke ngjallur tmerr tek gruaja dhe fėmijėt. Mė 22. 02. 2002, teksa Fatmiri po kthehej me makinė nga Tirana nė Shkodėr, policė me maska e kanė rrahur pa shkak dhe i kanė thėnė se tėrė demokratėt e doktor Berishės do i pushkatojmė. Por edhe mė 12. 12. 1999 sė bashku me demokratin Musa Shega, rreth orės 1930 janė qėlluar me plumba, ku ky i fundit ėshtė plagosur rėndė. Fatmiri e Musaja kishin edhe njė lokal, bar restorant “Flamuri” nė Shtoj i ri, tė cilin bandat ua kanė hedhur nė erė me tritol.

Nga: Xhemal Berisha

Fisi Gera i diferencuar

Mė kot socialkomunistėt shqiptarė nė pushtet “predikojnė” pėr demokraci, pasi dhuna, represioni, diferencimi politik ėshtė i atyre pėrmasave nė mos edhe mė i dukshėm se nė kohėn e Enver Hoxhės. Demokrati Dritan Gera, i lindur mė 16 korrik 1976, ėshtė njė apelim kundėr diktaturės komuniste dhe njė shembull persekucioni politik. Ai, duke rrjedhur nga njė familje antikomuniste, tė shpronėsuar, tė internuar e dėnuar, tė diferencuar nė kohėn e Enver Hoxhės, edhe pėrgjatė kėtyre viteve tė tė ashtuquajturit pluralizėm ka vuajtur, ka pėrballuar tortura ēnjerėzore pėr tė vemten arsye se ėshtė demokrat. Dritan Gera ėshtė shquar qė i mitur, nė fillim tė proceseve demokratike nė Shqipėri nė rrėzimin e busteve tė Stalinit mė 14 janar 1990 dhe tė Enverit mė 13 dhjetor 1990, pėr tė ardhur tek 2 prilli i 1991 kur nxėnėsit e shkollave tė Shkodrės ishin promotori qė protestuan kundėr diktaturės sė ish presidentit komunist Ramiz Alia, dhe ku u vranė katėr vetė. Nė varrimin e Azem Hajdarit mė 14 shtator 1998, ky demokrat, ky i ri shqiptar, si shumė moshatarė tė tij qė aspirojnė pėr njė Shqipėri tė lirė, u torturua nga policia e shtetit komunist. Edhe mė vonė, strukturat e errėta tė sigurimit tė shtetit e kanė provokuar dhe disa herė e kanė kėrcėnuar me pushkatim. Dhuna nė Shqipėri tashmė ėshtė normalitet, ku edhe misionarėt e fesė po grabiten, po vriten, po dhunohen. Nė kushte tė tilla Dritan Gera ėshtė detyruar tė braktisė Shqipėrinė. Jeta e demokratėve ėshtė e kėrcėnuar dhe shteti bandit shqiptar pėrditė po e zgjat kurbėn e krimeve.

Nga: Vasel Gilaj

Ethet pėr president

-Jam i mirė nėno,

-Tė njeh katundi biro

      Pėrveē shėmtive tė shumta, qeveritarėt i ka zėnė tmerri dhe janė nė ethe pėr presidentin e Republikės. Kandidatėt janė shumė; secili mė i keq se tjetri, secili mė i lig se tjetri, secili mė mashtrues se tjetri. I pari ėshtė Fatos Nano qė para shqiptarėve duket si ai fėmija i keq qė i thotė tė ėmės kur merr thuprėn pėr ta rrahur:

-Mos mė rrah, jam i mirė nėno.

      Dhe nėna, qė ia ka plasė zemrėn me prapėsi, duke e rrahur shfryn:

      -Tė njeh katundi, biro.

      Dhe vėrtetė Fatos Nanon e njeh mirė Shqipėria qė nė tė vėrtet ėshtė kthyer mė mbrapsht se njė katund i njė qyteti perėndimor. E njeh si hajdut, si mashtrues, si imoral, si pijanec, si egomanjak, si tė paaftė, pasi plot tre herė ishte kryeministėr dhe gjithherė si xhongler cirku e cinik, iku se ra nga fiku.

      Po Rexhep Meidanin si e njeh katundi?

      Si qyp, si inkopetent, si mumje Egjipti, por kur ishte i ri edhe si djalosh tė zellshėm pėr rrėzimin e kishave e xhamijave nė Elbasan.

      Pėr shqiptarėt tashmė ėshtė bėrė tmerr edhe Sabri Godo, i cili si dhelpėr tregon “kėmbėn” pėr t’ia ēelur derėn “kecėrit”.

      Edhe Godo belbėzon, Jam i mirė nėno, mė bėj president. Por shqiptarėt kanė ē’t’i thonė edhe Sabrushit, Tė njeh katundi biro. Sabrinė e njohim si njėrin ndėr tė pasurit e Evropės, si njė mashtrues, si hartues i kėsaj kushtetute qė ėshtė qindra herė mė e dobėt se ajo e Ahmet Zogut.

      I vetmi ndėr kandidatėt e mundshėm qė s’po thotė asnjėherė “jam i mirė nėno”, ėshtė Pjetėr Arbnori, politikani qė reflekton liberalizėm, politikani qė nuk ėshtė pėrfolur asnjėherė dhe qė ka bėrė jetė burgu politik sa ē’kanė bėrė kandidatėt tjerė jetė komuniste. Por Arbnori, megjithė pėrkrahjen e perėndimit, sidomos pas ngjarjeve tė 11 shtatorit tė vitit tė kaluar nė Amerikė, duket se ėshtė jashtė vėmendjes sė politikanėve shqiptarė. Dhe vetėm ky njeri i mirė mund t’i sheshonte disi raportet politike, mund tė tronditė disi diktaturėn, mund tė rinovojė disi opozitėn, mund tė riparojė “infrastrukturėn” e kompromiseve politike, mund tė digjte mbase edhe ndonjė kompromis tė fshehtė apo edhe tė ngjallė njė disidencė reale ku ekstremet mbase do tavolinizohen, e terrorizmi intelektual banal nė tė dy krahėt e politikės do zbehej. Edhe Katovica do shpėrfytyrohej me Arbnorin President. Madje, qė ėshtė edhe kryefjala, Nano s’do mund tė mbante Shqipėrinė nė destabilitet pra s’mund tė “fitonte” si deti tash, dhe Berisha s’do mund tė “humbte” tė paktėn sa ka “humbur” deri tash.

      Po shtrohet njė problem qė politika shqiptare duket e ka merak tradicional. A duhet presidenti Pjetėr, apo nga raca e Pjetrit, ēka duam tė themi nga raca e disidencės sė sinqertė shqiptare, ēka nėnkuptohet, nga raca e tė persekutuarve politikė qė pėrkrah Amerika, Evropa dhe tėrė bota e qytetėruar? Na duket se nga kjo anė rėndon mė shumė kokrra e kandarit, pasi tė tjerėt, Fatosėt, Rexhepėt, Sabritė, Mehmetėt, Enverėt, Ahmetėt, i njeh mirė katundi.

Editorial nga Sokol Pepushaj

Nė Shqipėri strehohen kriminelėt e kėrkuar nga Haga, Karaxhiē e Mlladiē

Burime konfidenciale qė nuk duan tė identifikohen njoftojnė se shėrbimet e huaja (Interpoli dhe CIA) po hetojnė vendndodhjen nė Shqipėri tė dy kriminelėve tė njerėzimit qė i pret Haga, serbėve Radovan Karaxhiē dhe Ratko Mlladiē. Deri tani tė gjitha tentativat e kapjes e zbulimit nė Shqipėri kanė dėshtuar, e kjo ende mbahet sekret sepse po hetohet edhe pista e atyre qė i mbrojnė e ruajnė si mos mė mirė. Deri tani dyshimet e “protektorėve” tė kėtyre dy kriminelėve bien mbi komunistėt shqiptarė nė pushtet, e kjo me sa duket bazohet nė eksperiencėn e kohės sė kaluar, kur pikėrisht komunistėt e vjetėr shqiptarė strehonin e nderonin po dy kriminelė komunistė Serbo-Malazez, Miladin Ppoviēin dhe Dushan Mugoshėn, tė cilėt nė atė kohė kėrkoheshin nga Italianėt e Gjermanėt. Gjithsesi ėshtė interesant fakti se fotografitė me tė cilat kėrkohen janė tė gjitha me flokė tė gjata e tė parruar, por nuk ėshtė arritur tė sigurohen fotografitė aktuale pasi siē thuhet edhe Karaxhiēi edhe Mlladiēi tani janė rruar e qethur, madje nė formė moderne pėr kohėn. Pėrsėri pėr kėtė manovėr mendohet se nė Shqipėri kanė dorė drejtuesit e partisė nė pushtet, madje shkohet mė larg deri tek Fatos Nano i cili mendohet se i ka detyruar “miqtė” e partisė tė bėhen allafranga se siē ishin mund tė binin nė sy mė shumė si fondamentalistė islamikė tė cilėt i ka tepėr inat vetė Partia Socialiste e udhėheqėsi i saj. Gjithsesi tani kohėt e fundit dyshohet se kriminelėt Mlladiē e Karaxhiē kanė filluar punėn pėr tė ndihmuar partinė “motėr” shqiptare pėr tė nxjerrė udhėheqėsin e saj nė krye tė Shtetit, pra president, tamam si dikur Enverin, e pėr kėtė po studiohet eksperienca e shokėve tė dikurshėm Mugosha e Popoviē. Natyrisht mikpritja shpėrblehet. Dyshimet vazhdojnė e thellohen se takimi i Korfuzit i dy liderve “kundėrshtarė” tė PKS me Nikola Gejxh janė nė vijim tė pazareve pėr tė strehuar kriminelėt e njerėzimit Karaxhiē e Mlladiē, qė njėkohėsisht janė miqtė e nderuar tė Greqisė zyrtare e cila i ka pasė dekoruar.

      E dyshimet s’kanė fund, ata shkojnė deri tek vizita e emisarit nr.2 tė PS nė Beograd Z. Meta, i cili thuhet se ėshtė thirrur atje pėr tė pranuar pazaret qė do t’i shtojnė namin e paret. Natyrisht kėto deri tani janė vetėm dyshime tė shėrbimeve tė huaja (Interpolit e CIA-s) tė cilėt merren me kėrkimin e arrestimin e kriminelėve qė i pret Haga, por qė edhe nėse dyshimet mbesin tė tilla, pėrsėri ėshtė turp pėr ne shqiptarėt qė tė pėrgojohemi si “bashkėfajtorė” me kriminelėt, e pėr kėtė fajtor jemi edhe ne qė pranojmė “qetėsisht” tė qeverisemi nga ata qė kanė vendin me kohė nė Hagė, qė njė ditė do tė shkojnė, por ndoshta atėherė fatkeqėsisht do tė kenė gjetur edhe kėta strofullėn si kriminelėt qė sot kėrkohen Karaxhiē e Mlladiē... Uroj qė kėto tė jenė vetėm dyshime...

Ndue Bacaj

Firence, 19. 05. 2002

Uragani Lin Delija

Nuk thonė kot “rasti asht mbret i botės”!

      Kur gjatė aktiviteteve nė kuadrin e “Javės sė kulturės Shqiptare” qė patėm organizuar si shoqatė “Albania in Toscana”, e gjendeshim nė Komunėn e Borgo San Lorenzo-s, rreth 30 km nga Firence, bashkė me mikun e nderuar Kadri Metaj, profesor i filozofisė dhe estetikės i ardhur apostafat nga Prishtina pėr kėtė ngjarje kluturale, njė italian qė prej vitesh ėshtė njė ndėr miqtė mė tė mirė nė ndihmė tė emigrantėve shqiptarė tė asaj zone, na prezantoi arkitektin Mark Lukoliē, ne na u bė qejfi, por nuk ishim aq kuriozė.

      Por gjendja ndryshoi kur ky zotėri me thjeshtėsi, por gati i shqetėsuar filloi tė na fliste pėr piktorin Lin Delija: “ju qė keni organizuar kėtė javė tė bukur kulture, mund tė bėni diēka pėr veprat e Lin Delisė; shikoni ėshtė artist tepėr i madh i dimensioneve ndėrkombėtare, komuna ku jetoi sė fundi deri sa u nda nga jeta sė shpejti inauguron Muzeumin e qytetit me emrin Lin Delija”, - insistonte ai, gati me shqetėsim dhe ndėrkohė qė ne i treguam interes dhe gatishmėri pėr t’u njohur mė mirė edhe me veprėn e artistit tonė, ai gati u pėrmallua dhe e ktheu bisedėn me njė shqipe qė merrej vesh mirė. Ai paska qenė me prejardhje nga shqiptarėt e Tivarit.

      Pas kėsaj darke ne mbajtėm lidhje dhe nga komuna Antrodoco na erdhi ftesa e inaugurimit tė kėtij muzeumi.

      E them se “ja vlejti barra qeranė”!

      Kur pas tre-katėr orėsh udhėtimi, u drejtuam nė drejtim tė kėsaj komune, rruga filloi tėbėhej gjithjė e “keqe” dhe malet nė tė dy anėt ngrinin shtatin progresivisht, duke na “kurthuar” nė zona gjithnjė e mė tė thella, duke na kujtuar malet tona kur i ngjitesh Malėsisė sė Madhe pėr nė Theth.

      Mė sė fundi, pak si nė mėdyshje ju afruam kėtij lokaliteti, i cili nga larg nuk dukej veē njė grusht apartamente pa jetė afėr tri shpatmalesh ku gjarpėronte njė si lumė i vogėl, i quajtur “Velino”, por atmosfera u bė festive menjėherė sapo ndaluam makinėn, kur pamė njoftimet e vendosura kudo nėpėr mure e rrugė si dhe njė lėvizje e gjallėruar e njerzėve tė gjithė nė drejtim tė njė kishe ku do tė zhvillohej ceremonia dhe brenda kishės puna kishte filluar paraprakisht me praninė e kryetarit tė komunės, pasi njerėzit ishin me dhjetėra nė radhė pėr tė marrė zarfet e vulosura me njė vizatim tė Lin Delisė, dhe qė dilte nė qarkullim pėr postat italiane pėr tė parėn herė.

      Kėtė fat e patėm edhe ne.

      Salla e mbushur plot e pėrplot, aq e ngrohtė pėr Lin Delinė me tė ftuar jo vetėm nga gjithė Italia, por edhe miq nga Gjermania etj., e secili fliste me tė njėjtėn mėnyrė: “i thjeshtė si ai, por edhe i rreptė...”, “Mjeshtri”, “I Madhi”, etj. “Lin Delija ishte vėrtetė njeri dhe artist i madh”, – tha kryetari i bashkisė nė fjalėn hyrėse, pastaj vazhdoi: “...por jo gjithmonė Ai gjeti shpėrblimin e merituar nga administrata dhe sot me dhėnien e emrit tė Tij Muzeumit tė qytetit shpresojmė tė paguajmė njė pjesė tė vogėl tė borxhit ndaj Mjeshtrit tė madh”!

      Atmosfera vinte gjithnjė e bėhejmė e ngrohtė; ku njerėz tė thjeshtė, poetė e miq rrėfenin histori e lexonin poezi kushtuar Artistit e Profesorit tė vet.

      Siē doli nga tregimet, Ai kish kaluar rreth njėzet vjetėt e fundit tė jetės nė atė komunė, duke patur fillimisht shumė dyshime nga ana e njerėzve dhe vėshtirėsi, por me kėmbėnguljen dhe gjenialitetin e njeriut tė madh nė radhė tė parė dhe tė artistit pastaj, ai kishte arritur jo vetėm tė fitonte respektin e tė gjithėve, por edhe tė jepte njė kontribut tė jashtėzakonshėm kėtij qyteti e krejt Rajonit, duke zbuluar gjatė studimeve tė tij edhe piktorin e viteve gjashtėqind tė atij qyteti, tė harruar nga vetė vendasit dhe mė vonė hap edhe akademinė e arteve “Carlo Cesi”, emri ky i piktorit tė harruar dhe tė zbuluar nga Lin Delija, duke e shndėrruar nė njė shkollė tė vėrtetė tė Pikturės sė stilit tė Lin Delisė, falas pėr tė gjithė pjesėmarrėsit, shumė prej tė cilėve profesorė nė universitetet mė tė rėndėsishme tė Italisė, si Romė e Milano dhe qė flisnin pėr Mjeshtrin e Madh shqiptar me njė respekt tė padiskutueshėm.

      “Lin Delija ishte vėrtetė njė njeri dhe piktor gjenial” – vazhdoi  nė ndėrhyrjen e tij Kėshilltari pėr Kulturėn i Rajonit Lazio, Prof. Luigi Ciaramelletti – “dhe ju shqiptarėt prezent kėtu ta dini se ju ka pėrfaqėsuar si mė mirė nuk bėhet” – na u drejtua ne pasi pata rastin tė kem pėrshėndetur edhe unė nė emėr tė palės shqiptare.

      Pėr familjen gjermane Shutz, qė kishte dhuruar disa nga pikturat e Lin Delisė pėr hapjen e muzeut si dhe pėr profesoreshėn Gabriela Trani nxėnėse dhe mike e madhe e piktorit e cila kishte dy albume pėrgatitur me detaje e shkrime qė do tė japin dritė mbi jetėn e artistit, Ai ishte njė Idhull.

      Duhet thėnė se shumė familje me tė dėgjuar hapjen e muzeut, kishin sjellė kush njė kuadėr e kush njė tjetėr pėr ta vėnė nė muze, pėrndryshe vepra e tij, pėr fat tė keq, me sa u tha nga njerėz kompetent, ishte vjedhur...!

      Kjo mė bėn tė shkruaj se edhe ajo pjesė e trashėgimisė sė tij kulturore qė nuk ėshtė vėnė nė muze, ėshtė nė rrezik tė madh.

      Burime tė sigurta flasin edhe pėr rreth 34 kuadro tė pėrmasave tė mėdha disa metėrshe, qė piktori i madh i pati pėrgatitur pėr Kishėn e qytetit tė vet, atė tė Shkodrės. Kjo ishte veēse njė konfirmim i asaj qė Atė Zef Pllumbi map ati thėnė telefonikisht nga Shkodra, pikėrisht ditėn e inaugurimit tė muzeut, i cili bashkė me Atė Ambroz Martinin qenė miq tė ngushtė tė piktorit Lin Delija.

      Kėto tė dhėna qė mbyllin edhe shkrimin mbi kėtė figurė tė shquar shqiptare, protagonist nė kulturėn evropiane e mė gjerė, do tė donin tė ndikonin sado pak nė shpėtimin e asaj qė ėshtė e mundshme nga ajo pjesė e veprave tė mbijetuara, e nga ana tjetėr sidhe tė shprehin dėshirėn tonė qė ashtu siē u kthye nė qytetin e Antrodoco tė Italisė, si Uragan siē donin ta krahasonin mjaft simpatizantė tė tij, ashtu njė ditė le tė shpresojmė se do t’i kthehen atdheut tė vet bashkė me veprat e shumė atdhetarėve tė tjerė tė tretur nėpėr botė e ndoshta nuk ju dihet as emri, qė edhe pse ata u flijuan nė mėrgim pa patur as mundėsinė tė qajnė bashkė me atdheun e vet, tė paktėn pas vdekjes le t’i bėhet pronė shpirtėrore (edhe) vėllezėrve tė vet!

Nga: Dr. Vat Marashi

Edhe njė largim i dhimbshėm

Tanimė e di bota se sistemi komunist nė Shqipėri ishte mė i egri dhe mė ēnjerėzori nė gjithė lindjen. Pėr nga numri i popullatės Shqipėria zė vendin e parė nė Eurpė pėr tė pushkatuar, tė burgosur, tė internuar, tė dėbuar e tė pėrndjekur politikė. Simbas zhvillimeve politike aktualisht po shihet pėrditė e mė qartė se po e ruan me “dinjitet” pėrsėri vendin e parė nė lindje pėr nga varfėria, persekucioni dhe raprezaljet e herė mbas herėshme ndaj disa njerėzve tė veēantė dhe sidomos ndaj brezit tė ri, i cili mbart ide demokratike perėndimore. Dhe kėto veprime pushteti nė fuqi i bėn nė forma e metoda shumė tė stėrholluara, sa vetė ai qė e provon mund ta dijė mė mirė se askush tjetėr. 1997-ta nuk ishte tjetėr vetėm njė rikthim i komunizmit nė Shqipėri pėrmes dhunės e terrorit. Ky rikthim i bėn ata mė hakmarrės e mė urrejtės ndaj demokracisė e njerėzve demokratė si dhe ndaj ish tė burgosurve e tė pėrndjekurve politikė dhe sidomos ndaj fėmijėve tė tyre tė cilėt kanė marrė pjesė aktive nė zhvillimet politike dhe sidomos ndaj atyre qė kanė aftėsi intelektuale dhe organizative. Kėshtu ndodhi dhe me intelektualin demokrat Altin Frano Prendi, i cili ėshtė aktivizuar nė grupin studentor qė nė orėt e para, nė listėn e parė ku ishte nė krye tė listės heroi demokrat Azem Hajdari. Altini mori pjesė nė tė gjitha demostratat, duke filluar nė Tiranė dhe pastaj nė Shkodėr, bashkė me vėllanė e vogėl Edin sidhe babanė e tyre, sepse i ati i tij kishte vuajtur 10 vjet burg politik nėn diktaturė. Me fitoren e demokracisė Altini hyri nė Universitetin “Luigj Gurakuqi” tė Shkodrės, ku u diplomua mė 29. 07. 1997. Edhe nė Universitet zhvilloi veprimtari politike dhe kulturore. Formoi me njė grup studentėsh dhe pedagogėsh organizatėn e pavarur studentore “Konstud” e cila u aprovua nga Gjykata, kryetar i tė cilit ishte Altini. Gjithashtu Altin Prendi ishte anėtar nė organizatėn Skautiste Shqiptare “Besa Scaut” qė mė 1993 ku dhakontribut tė vlefshėm nė kėtė organizatė. Altini ishte edhe anėtar aktiv i Forumit Rinor Demokrat tė qytetit tė Shkodrės, si dhe anėtar i Partisė Demokratike nė qytetin e Shkodrės. Babai i Altinit ka kaluar Kalvarin komunist qė nė moshėn studentore duke bėrė 10 vjet burg politik dhe duke qenė i pėrndjekur dhe i pėrbuzur gjithė jetėn nga ai sistem antinjerėzor tė cilin e provuan edhe fėmijėt e tij posa filluan tė rriten. Ky fakt ndikoi edhe mė shumė qė Altini tė bjerė nė sy tė demonėve tė kuq, tė cilėt demokracinė e pėrdorin si maskė pėr tė mbuluar veprimet e dhunės, por jo pse janė demokratė. Por ata nuk e harruan Altinin dhe veprimtarinė e tij nė dėm tė tyre dhe sidomos nė vitet ‘90-‘91 dhe ’97. Filluan tė pėrdorin metoda tė stėrholluara si “ustabash” tė sigurimit tė shtetit tė dikurshėm diktatorial: presione, kėrcėnime dhe shantazhe pėrmes disa njerėzve qoftė tė maskuar me maska natėn nė rrugė, qoftė dhe gjatė ditės nė vende tė caktuara. Atlini para tre vjetėsh fitoi njė konkurs nė Tiranė pėr Firmėn Pepsi nė Shkodėr dhe mė vonė, me punė tė palodhur, u bė Drejtor i Pepsit pėr Zonėn Veri-Lindore dhe ishte me kėtė cilėsi deri ditėn qė u largua, iku diku larg nė perėndim, duke lėnė vetėm babėn, nėnėn, motrat dhe vėllanė qė aq fort i deshi dhe e deshėn. E urrenin se punonte shumė, me gjithė qė paga nuk ishte nė raport me punėn shumė tė lodhėshme. Kontributi i tij nė zhvillimet demokratike nė Shqipėri ėshtė vėrtetė i madh. U martua me Vetėtima Prendin para njė viti e gjysėm, dhe kjo e diplomuar nė Universitetin “Luigj Gurakuqi” – Shkodėr, ku dhe u njohėn dhe bashkėvepruan nė Forumin Rinor, organizatėn “Konstud”, si dhe nė Partinė Demokratike. Altini ka qenė vazhdimisht anėtar nė Komisionet e zgjedhjeve dhe sidomos ka dhėnė kontribut tė madh pėr Kosovarėt nė Shkodėr duke u lidhur dhe me organizata tė jashtme pėr tė tėrhequr ndihma pėr tė shpėrngulurit nga lufta nė Kosovė.

Altini dhe bashkėshortja e tij Vetėtima janė larguar nga Shqipėria detyrimisht pėr tė shpėtuar jetėn nga raprezaljet qė ushtron mafia e kuqe nė Shqipėri.

Albert Vataj

Ėndėrr qė do tė vazhdojė gjetkė...

Shqipėria, ndonėse njė vend i vogėl nė mes tė Europės plakė, jo rrallė herė ka treguar se ėshtė vendi i ēudirave, i disa ngjarjeve qė vetėm nė Shqipėri janė parė e dėgjuar.

      Njė vajzė e re e quajtur Anita Viktor Matija e dt. 28. 09. 1983 nga qyteti i lashtė i Shkodrės, bėhet viktimė e njė sistemi apo mė mirė tė themi e njė grupimi tė caktuar njerėzish qė nė gjuhėn e rėndomtė popullore quhen shikas, tė cilėt i shėrbejnė me fanatizėm prej tė ēmenduri eprorėve tė tyre sharlatanė. Anita si mbesė e Broz e Sokol Matija, tė cilėt vdiqėn nė internim, paskėsh qenė e shkruar qė t’i vazhdojė vuajtjet e tyre ndonėse nė njė sistem tė quajtur demokratik qė vetėm emrin e ka tė tillė. Ajo si e re qė ėshtė, pėrqafoi menjėherė idetė demokratike duke u bėrė njė shembull edhe pėr shoqet e shokėt e saj nė mbrojtje tė dinjitetit njerėzor tė nėpėrkėmbur pėr sa e sa vite tė diktaturės sė kuqe. Vazhdimisht merr pjesė nė tė gjitha lėvizjet pro demokratike pasi edhe kishte aderuar qė nė moshė tė njomė nė forumet e Partisė Demokratike Shqiptare. Por kjo nuk i shkonte pėr shtat pashallarėve tė kuq nė pushtet dhe nėpėrmjet segmenteve tė caktuara e tė inkriminuara tė sigurimit tė shtetit, vendosin qė ta eleminojnė fizikisht. Kėshtu njė ditė tek po kthehej nga njė takim me disa tė afėrm tė saj, njė makinė pa targa eme perde tė zeza e sulmon drejt pėr drejt pėr ta goditur, por falė zotit ndodhej nė njė mjedis me shumė njerėz ku i shpėtoi vdekjes pasi kishin frikė se pasojat mund tė ishin vėrtetė katastrofike, por nė atė moment e paralajmėruan se pas kėsaj dite do tė shohish se kush jemi ne ose hiq dorė nga ato qė po bėn, (fjala ishte qė tė hiqte dorė nga Partia Demokratike e tė bashkėpunonte me Sigurimin e Shtetit). Kėtė veprim ajo as qė e kalonte nėpėr mend. Vazhdoi tė demaskonte vjedhjen e votės sė lirė, shkeljen e tė drejtave tė njeriut etj., deri sa njė ditė, pikėrisht me datėn 18 janar 2002 arrestohet nė njė miting e mbahet pėr tre ditė nė qelitė e komisariatit nė gjendje paraburgimi. Nė ambjentet e paraburgimit persona tė veshur me uniformė e tė shtyrė se nga kush nuk dihet, e pėrdhunojnė vajzėn e re e simpatike duke krijuar mardhėnie seksuale me dhunė gjė e cila u vėrtetua edhe me epikrizėn e mjekut ligjor.

      Nė tė tilla kushte, kjo vajzė e ndershme dhe e zgjuar qė rrjedh nga njė familje thellėsisht e persekutuar detyrohet qė tė lėrė vendin e lindjes dhe tė emigrojė jashtė shtetit ndoshta pa e mėsuar mirė se ēfarė do tė thotė emigracion, pėr tė shpėtuar jetėn e saj tė re e ndoshta pėr t’i vazhduar ėndrrat e saj rinore nė njė vend tjetėr, kjo jashtė dėshirės sė saj e tė afėrmve tė saj.

      Kam dėshirė qė nė kėto pak rreshta tė kem prekur sadopak moralin e atyre qė e kanė dhe tė thonė me gjithė forcėn e tyre fjalėn, qė ajo tė bėhet pengesė pėr ngjarje tė tilla tė mos ndodhin mė e bashkėmoshatarėt e bashkėmoshataret e Anitės ta kenė mundėsinė qė ta thonė lirshėm fjalėn e tyre ku e kur tė duan.

Flori Slatina

Plagėt e luftės nė Gjakovė

Ishim me shėrbim nga gazeta “Shqipėria Etnike” nė Gjakovė. Edhe sot janė tė “gjalla” plagėt e luftės. Dėmet materiale janė tė papėrfillshme pėrballė atyre njerėzore. Si shumė shqiptarėve tė tjerė nė Batush tė Gjakovės, Valentin Muratit serbėt i kishin djegur shtėpinė. Vėllai i Valentinit, Edmiri dhe i ati Xhaviti kishin marrė pjesė nė UĒK pėr ēlirimin e Kosovės, por luftėtarin kosovar Xhavit Murati e kishin kapur peng serbėt, e kishin futur nė burg dhe sot rezulton i humbur. Vėllai i Valentinit ka ikur nga lufta pasi edhe vetė UĒK-ja e ka pėrēmuar si katolik. Ēudira shqiptare kėto.  Por Valentin Murati ka patur probleme serioze sime serbėt, si me UĒK-nė. Ai nė kohė tė luftės ka qenė mi mitur dhe nuk ėshtė organizuar nė luftė. Edhe vetė UĒK-ja e kish cilėsuar tradhėtar dhe e kish kėrkuar ta pushkatojė, siaps ligjit tė luftės. Ish larguar nga Kosova ky djalosh dhe kish marrė udhėt e botės pėr tė shpėtuar jetėn tė cilėn e ka nė rrezik edhe sot. Ja pra, si u shpėrbė kjo familje gjakovare. Raste tė tilla ka shumė atje. Nė numrat e ardhshėm tė gazetės do i publikojmė.

Pjetėr Vukaj