koka

nr. 124 / 23 nëntor 2008

alukit

 

OBAMA - NJE FAQE E RE E HISTORISE AMERIKANE

Prej mė se tetė vitesh, harta elektorale e SHBA-sė dominohej nga ngjyra e kuqe. Por vetėm pas pėrfundimit tė zgjedhje, para 19 diėsh, mė 4 nėntor, tė cilėsuara si historike pėr kėtė vend, gjithēka do tė merrte fund. Shefi i ri i Shtėpisė sė Bardhė  me votat e fituara dhe pėrkrahjen e marrė nga dominimi i kuqtė, bėri qė bluja tė dominojė. Senatori demokrat hyri nė histori. Amerika ka regjistruar numrin mė tė madh   pjesėmarrjes nė zgjedhje qė nga zgjedhjet e vitit 1960. Obama fitoi bindshėm duke fituar betejat nė shtetet kyēe tė Ohajos, Floridės dhe Pensilvanisė. Nė fjalimet e deritashme  Obama ka deklarua se forca e vėrtetė e Amerikės buron nga idealet e saj tė demokracisė dhe lirisė. “Atyre qė duan ta pėrmbysin botėn, u themi: Ne do t’ju mundim. Atyre qė duan tė kėrkojnė paqe dhe siguri, u themi: Ne do t’ju mbėshtesim. Dhe tė gjithė atyre qė kanė pyetur veten nėse fanari amerikanė ende ndizet i bardhė, u themi: Ne dėshmuam edhe njė herė, se forca e vėrtetė e kombit tonė nuk vjen nga fuqia e armėve dhe shkallės sonė tė pasurisė, por nga fuqia e qėndrueshme e idealeve tona, demokracisė, lirisė, mundėsisė dhe shpresės sė palėkundur”

Obama, faqe nė historinė e Amerikės

Demokrati Obama ėshtė presidenti i parė afrikano-amerikan i Shteteve tė Bashkuara, disa dekada pas pėrpjekjeve pėr tė drejta tė barabarta tė afrikano-amerikanėve nė jugun e ndarė tė vendit. 47 vjeēari qė pas 20 janarit do drejtojė Shtėpinė e Bardhė, vjen 50 vjet pas fillimit tė Lėvizjes pėr tė Drejtat Civile, qė u dha fund ligjeve tė ndarjes racore nė pjesėn jugore tė Shteteve tė Bashkuara, qė i trajtonin afrikano-amerikanėt si qytetarė tė dorės sė dytė. Afrikano-amerikanėt nuk mund tė ushtronin lirisht tė drejtėn pėr tė votuar nė jug tė vendit deri nė vitin 1965, kur Kongresi miratoi Aktin e sė drejtės pėr tė votuar nėn presionin e aktivistėve tė sė drejtave civile. Mė parė frikėsimi, dhuna dhe ligjet qė donin t’i kufizonin tė drejtat e afrikano-amerikanėve, nuk i lejonin ata tė votonin, megjithėse u ishte dhėnė e drejta e votės qė nė vitin 1870 me amendamentin e 15-tė tė Kushtetutės. Akti pėr tė drejtėn e votės i dha fund kėtyre taktikave diskriminuese. Obama, i ati i tė cilit ishte nga Kenia dhe nėna njė amerikane e bardhė, ka realizuar arritje historike edhe mė parė,

 Nė vitin 1990, ai ishte i pari president afrikano-amerikan i revistės prestigjioze Harvard Lau Reviev, qė konsiderohej posti mė i lartė nė Fakultetin e Drejtėsisė tė Universitetit tė Harvardit. Obama ėshtė senatori i pestė afrikano-amerikan nė historinė amerikane por asnjė tjetėr afrikano-amerikan nuk shėrbyen sot  Senat. 

Po shqiptarėt a ndjehen pjesė e fitores?

Shqiptaro-amerikanėt qė ndihmuan kandidatin demokrat dhe fushatėn e Partisė Demokratike janė emra nė zė,tė respektuar nė vėndin e lirisė e demokracisė njerėzore. Njė pjesė e kėtyre personaliteteve dhanė ndihma dhe donacione financiare nė mbėshtetje tė fushatės Obama- Biden dhe ndėr kėto emra njihen: Harry Bajraktari, Ekrem Bardha, Ilir Zherka, Ilirjan Rusi, Dr.Sami Repishti, Nikolas Pano, Jane dhe Van Kristo, aktori Luan Bexheti dhe shumė emra tė tjerė tė biznesit. Pra, edhe shqiptarėt kanė nderin e vet, paēka se pėr kėtu ėshtė mirė tė mos zgjatemi,

Sfidat e Obamės

Asnjėherė sfidat nuk kanė qenė kaq tė mėdha. Kurrė mė parė nuk ka qenė kaq e rėndėsishme pėr presidentin e ri, qė ta nisė punėn me vrull. Pėr shkak tė krizės globale, luftės nė Irak dhe Afganistan dhe njė mori problemesh si brenda vendit ashtu edhe nė botė vėshtirėsitė, me tė cilat do tė pėrballet Barack Obama po krahasohen me sfidat e presidenti Franklin Roosvelt nė mesin e viteve 30-tė tė shekullit tė kaluar, nė kulmin e depresionit tė madh.

Liderėt botėror vlersime pėr zgjedhjen e Obamės

Si askurrė tjetėr, Liderėt botėrorė u turrėn tė mirėpresin fitoren e senatorit demokrat. Ndėr tė parėt qė kanė pėrshėndetur fitoren e tij, ka qenė Presidenti francez, Nikolas Sarkozi. Ai ka uruar Barak Obamėn pėr atė qė ai e quajti “fitore brilante” tė zgjedhjeve nė Amerikė. “Nė kohėn kur tė gjithė pėrballemi me sfida tė mėdha, zgjedhja e juaj i rrit shpresat nė Francė, Evropė dhe gjetkė nė botė”, tha Presidenti francez. Sipas tij, amerikanėt, besnikė tė vlerave qe kanė pėrcaktuar gjithmonė identitetin e Amerikės, kanė shprehur me forcė besimin e tyre tek progresi dhe e ardhmja. Kėto kanė qenė fjalėt, me tė cilat Sarkozi komentoi zgjedhjen e Obamės President. Ndėrkohė, Presidenti i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barozo e uroi Barak Obamėn pėr fitoren nė zgjedhjet e SHBA duke thėnė se ai shpresonte se do tė ndihmonte nė gjetjen e njė zgjidhjeje tė re, pėr t’i dhėnė fund krizės financiare. “Ne duhet tė ndryshojnė krizėn aktuale nė tė cilėn ndodhemi, pėr tė cilėn kemi njė mundėsi tė re. Ne kemi nevojė pėr njė marrėveshje pėr botėn e re”, deklaroi Barozo. Ai siguron senatorin Obama pėr mbėshtetjen e Komisionit Evropian dhe pėr mbėshtetjen e tij personale nė pėrparimin e kėtij angazhimi, pėr t’i bėrė ballė sė bashku ndryshimeve tė shumta qė i nevojiten vendeve. Afrikanėt i kushtuan mė shumė vėmendje kėtyre zgjedhjeve sepse kandidati demokrat, senatori Barak Obama, bir i njė emigranti nga Kenia, ėshtė jashtėzakonisht popullor nė Afrikė. Pėr tė huajt, Barak Obama pėrfaqėson njė ndryshim nga politikat e Presidentit Bush, qė kanė shkaktuar zemėrim lidhur me luftėn nė Irak dhe tė drejtat e njeriut.

Obama zgjedh kabinetin pėr Amerikėn ndryshe

Presidenti i ri Barak Obama, fillon pėrgatitjet pėr marrjen e Shtėpisė sė Bardhė. Ai ka nisur bisedimet dhe ofertat pėr tė kompletuar kabinetin e tij me bashkėpunėtorė dhe personalitete tė rėndėsishme. Nė postin e shefit tė kabinetit ėshtė vendosur Ram Emanuel. Ai ėshtė njė personalitet i njohur i radhėve tė demokratėve dhe aktualisht kongresmeni nga Ilionisi. Pritet qė Emanuel, me qėndrimet e tij tė forta dhe si bashkėpunėtor i ngushtė i Barak Obamės tė pranojė njė detyrė tė tillė. Ndėrkohė nga mediat amerikane, mėsohet se ish-senatori demokrat i ka kėrkuar 48-vjeēarit Emanuel tė jetė shef i kabinetit tė Shtėpisė Bardhė. Gjithashtu, nė krye tė postit tė Sekretarit Amerikan tė Shtetit ėshtė vėndosur zonja Klinton. Ndėrkohė, detyrė e ndjeshme aktualisht nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ėshtė edhe Sekretariati i Financave, pas krizės financiare nė kėtė vend. Kėtė detyrė, demokratėt pritet t`ia besojnė ish-sekretarit, Lorens Samers, kryetarit tė Thesarit Federal, Pol Volker dhe presidentit tė Bankės Njujorkeze pėr rezerva federale, Timoti Gajtner. Kjo detyrė nė sferėn e financave do tė jetė e pėrcjellė me probleme dhe sfida tė ndryshme, pas krizės financiare dhe miratimit tė pakos prej 700 miliardė dollarėsh pėr tejkalimin e krizės, mjete kėto qė do tė shpėrndahen nga pėrbėrja e re e pushtetit nė SHBA. Obama ka deklaruar se ka disa ide tė mira pėr njerėzit qė do t`i vendos nė pozitat e larta shtetėrore, por ai pėrmendi se kryesisht do tė pėrfshihen dhe republikanė nė kabinetin e tij. Qendra e Inteligjencės Amerikane (CIA) ka nisur qė t`i shpėrndajė dhe informojė Presidentin e sapozgjedhur, me tė gjitha raportet qė kanė tė bėjnė me politikėn e brendshme dhe tė jashtme. Sipas Foksnjuz, Obama mendon qė tė mbajė nė postin e Sekretarit tė Mbrojtjes, sekretarin aktual Robert Gejts, por emėr i mundshėm nė kėtė post pėrmendet edhe Riēard Dancing. Pranim dorėzimi i detyrave nė administratėn amerikane do tė bėhet pėrgjatė 58 ditėve tė ardhshme deri nė inaugurimin e Presidentit Barak Obama mė 20 janar tė vitit 2009.

Sfidat nė politikėn e jashtme

Janė mjaft aktive pėrpjekjet e Presidentit tė ardhshėm dhe ekipit tė tij, pėr tė bėrė zgjedhjet e nevojshme pėr sfidat qė i presin me fillimin e mandatit nė janar. Ekspertėt politikė dhe analistėt e politikės sė jashtme thonė se Presidenti i ri do tė pėrballet me sfida tė vėshtira qė nė fillim.Ėshtė vėrtet largpamėsi diplomatike edhe njė analizė e spikatur e zėvėndėskonsullit amerikan nė Tiranė  Matthew  Wuall, dhėnė njė ditė para zgjedhjeve  nė Amerikė nė “TV 1 Channel” tė Shkodrės pėrballė kolegut tonė Blerti Delija ne emisionin “Eureka”, i cili u tha shqiptarėve se Amerikėn e pret njė beteje qė sado e vėshtirė ėshtė, do jetė e fituar. Shqiptarėt e ndoqėn me vėmendje tė madhe zotin Wuall qė dha mesazhe paqeje dhe demokracie tė vėrtetė.Dhe vėrtet, sapo tė fillojė detyrėn Presidenti i sapozgjedhur Obama, do tė gjendet pėrballė problemeve tė lėna pas nga Presidenti Bush, pėrfshirė krizėn financiare, luftėrat nė Irak dhe Afganistan, mundėsia qė Irani tė prodhojė armė bėrthamore dhe njė numėr situatash tė tjera qė kėrkojnė vėmendje tė menjėhershme. Profesori i Shkencave Politike nė Universitetin “Rice” Uerl Blek, bashkautor i librit “Amerika e Ndarė”, thotė se presidentėve tė rinj u ėshtė dashur shpesh tė pėrballen me probleme tė lėna pas, nga paraardhėsi i tyre. “Ai do tė pėrballet pėr shembull me njė situatė tė ngjashme me atė qė e priti Presidentin republikan Ronald Regan, kur mori pushtetin nė janar tė vitit 1981. Ai do tė trashėgojė tė gjitha problemet qė kanė lidhje me administratėn paraardhėse”, shpjegoi ai. Profesori Blek thotė se njė problem pėr Presidentin e ardhshėm Obama mund tė jenė shpresat e mėdha qė ai ngjalli tek pėrkrahlsit e Tij,  

Sokol Pepushaj

 

Jeta e personit mbrohet me ligj! Po jeta e 10- te deputeteve!?

Greva e urise e 10 deputeteve shqiptare, eshte ky togfjalėshi me i pėrdorur keto javet e fundit dhe jo vetem nga mediat e shkruara dhe audio- vizive. Edhe ne familjet me pak te interesuara per zhvillimet politike ne vend, edhe aty ku varfėria eshte ulur kembekryq prej dekadash, edhe aty ku njerėzit jetojne per shpresen e premtimit te rradhes per nje vend pune, kryefjala ka qene “greva e urise se 10- te deputeteve” te PDK-se, LSI-se dhe “PS ‘91”. Pavaresisht motiveve qe i shtyne keta burra per te ndermarre nje akt vetėflijimi te ngadalshem dhe ne syte e medieve e kolegeve politikane, te gjithe duhet te pėrqendrohemi tek njerėzit. Nje “kod zgjedhor” eshte mjaft i rendesishem edhe per fatet e demokracise se nje vendi te rilindur si Shqiperia. Por nje gje eshte e sigurte tashme: komunizmi, megjithe zgjatimet e tij te ēuditshme permes bijve apo nipėrve qe si rudimente i varen politikes se pas viteve ’90, nuk mund te kthehet me ne Shqiperi! “Kodi zgjedhor” eshte thjeshte nje ligj i rradhes, i cili kėrkon te tentoje standarde me te larta ne zgjedhje shqiptare, kurrhere te hasura keto 18- te vite. Nje ligj qe si shume te tjere, ngjall polemika pėrpara hartimit, ngjall me shume polemika dhe rremuja gjate zbatimit, per tu arkivuar vetem pak muaj pas zgjedhjeve. Rasti me i fresket jane zgjedhjet vendore 2007 dhe tashme ato te vitit 2009, qe sipas te gjitha gjasave, do te zhvillohen me nje kuadėr te ri zgjedhor te fiksuar serish ne nje “kod”.

Pertej hamendėsimeve, etiketimeve nga me te ndryshmet, te gjithe shqiptaret duhet te kene dicka te qarte, madje aq te qarte sa eshte edhe vete drita e diellit, e rradhe ne keto dite te ftohta qe paralajmerojne afrimin e stines se dimrit. Me shume se per fatin e bashkeqytetareve, me teper se per “fatet e demokracise”, politikanet brenda dhe jashte salles se Kuvendit, jane te interesuar per veten e tyre dhe te ardhmen ne Akropolin politik shqiptar. Me deshiren me te madhe do te deshiroja qe ne menyre modeste, te ftoja te gjithe shqiptaret te shohin edhe zhvillimet me te fundit ne vend, qofte antare te PD+ PS, qofte edhe ata te partive qe jane jashte sintonise me kete binom historik qeverises te vendit (pozite- opozite prej 18 vitesh!).

Megjithate, e gjithe kjo “mesele” (me falni qe e quaj keshtu!) ka edhe nje ane tjeter, te cilen askush deri tani nuk eshte kujtuar ta refkeltoje ne mediume te ndryshme. Pavaresisht kontestimeve qe ne procesin e hartimit te saj, pavarėsisht retushimeve dhe shtesave ne trupin e saj, Kushtetuta e Shqiperise e miratuar me shume dyshime te opozites se asaj kohe ne vitin 1998, vazhdon te jete ne fuqi. Ne kapitullin e dyte, pikėrisht ne Nenin 21, thuhet shkurt e sakte: “Jeta e personit mbrohet me ligj”. Ne fakt, nje fjali kaq e shkurter dhe koncize, nuk le shteg per shume komente, te cilat nuk i zgjati as edhe Gjykata Kushtetuese, e vetmja me tager per interpretimin e Kushtetutes. Me kete arsyetim te thjeshte, denimi me vdekje u zevendesua ne te gjitha ligjet shqiptare me “burgim te perjetshem”, pasi u nėnshkrua protokolli per heqjen e denimit me vdekje me Keshillin e Evropes.

A vlen nje nen i tille edhe ne rastin e greves se urise se 10- deputeteve?

Kesaj pyetjeje eshte shume e veshtire ti kthehet nje pėrgjigje juridike nga ana ime, por natyrisht ka edhe pėrgjigje morale, pse jo edhe analogji. Greva eshte nje mjet i luftes demokratike, i pėrdorur kryesisht edhe gjerėsisht ne boten e qytetėruar- kryesisht nga sindikatat dhe grupimet e ndryshme shoqerore. Ka patur raste sporadike, si psh ne Itali, qe lidere te njohur kryesisht radikale, kane nisur greve vetėflijuese (urie) por qe eshte nderprere pas pak diteve. Ne Shqiperi, greva fitoi “te drejten e qytetarise” pas viteve ’90, njeheresh me lirine e organizimit politik. Nje greve e thjeshte, nje oreshe, nje ditore apo edhe pa afat, rrezikon te rastin me te keq kaos ne nje sektor te caktuar apo te gjithe sektoret publike apo privat, por asnjehere nuk rrezikohet jeta e asnjė njeriu (pėrjashto rastet e konfrontimeve fizike). Ndryshe qendron ceshtja per greven e urise. Thjeshte nje pyetje: cili eshte ndryshimi me greven e zakonshme, po e quajme? Me deshiren e vet, nje individ niset drejt vetėflijimit apo vdekjes se ngadalte, duke denuar vetveten, apo sic quhet shkurt ne nje gjuhe te pėrbotshme “eutanazia”. Ne kushtet e mungeses se ushqimit, ne raste ekstreme edhe te ujit te pijshem (sic ndodhi edhe ne greven e 10- te deputeteve), vdekja fizike eshte nje destinacion i sigurte. Gjithe ky arsyetim, ka nje baze nese greva e urise zhvillohet ne kushte te respektimit te saj dhe jo kur “bifteku” te merzitet dhe duhet ndryshuar me “peshk”, por duhet te durosh pasi me pesh merr ere salla e greves!

Ne nje fare menyre, qytetaret, mediat dhe politikanet keto dite mund te quhen deshmitare te nje “vdekjeje kolektive te paralejmeruar” nga nje greve urie.

“Jeta e personit mbrohet me ligj”, citojme serish Nenin 21 te Kushtetutes sone. Po cili ligj duhet ta mbroje ate? Cili ligj duhet te ndaloje nje person ti jape fund jetes qofte edhe me vdekje graduale si greva e urise? Cili organizem e ka per detyre te garantoje respektimin e kėtij neni te rendesishem te Kushtetutes Shqiptare?

Asgje, asnjė ligj, qofte edhe Kushtetuta nuk mund te krahasohet kurrsesi me vleren e nje jete njerezore. Po me jeten e 10-te njerėzve? Po me jeten e 10- te njerėzve- deputete? Mbase ka ardhur koha, ndoshta edhe ka kaluar, qe te mendohet per nje ligj te tille, qe te ndaloje nje forme ekstreme te protestes dhe presionit sic eshte greva e urise. Ne cdo vend te botes, struktura te shtetit: nga psikologet, specialistet e policia, pėrpiqen te shpetojne jeten e nje njeriu qe kėrkon te hidhet nga nje lartesi. Askush nuk kujtohet ta pyese se cila ishte arsyeja qe e beri te ndermarre nje hap te tille, edhe pse me pas mbase mund te arrestohet. I njėjti rregull vlen edhe per “sportistet ekstreme”, te cilet fshehtas policise realizojne akrobacite e frikshme. Me duket se edhe me greven e urise, ka shume pak ndryshime, ndersa rezultati eshte i njejte: vdekja!

Kjo eshte ana tjeter e medaljes e greves se 10- te deputete shqiptare! Te pakten ne kendveshtrimin tim!

Blerti DELIJA

 

 

A nuk janė kėto themelet e mafies ekonomike

Shqetėsimi qytetar pėr konkurrencėn e pandershme

Aty nga data 30 e tetorit u organizua njė Konferencė e stomatologėve shqiptarė. Nė tė morėn pjesė veē mjekėve stomatologė, tė ftuarve tė fushės, anėtarė tė shoqatės, edhe pėrfaqėsues tė Qeverisė, tė cilėt dhanė mendimet e tyre. U diskutua gjerė e gjatė pėr problemet shqetėsuese aktuale qė ka nė vend nė kėtė fushė. Diskutuan edhe pėrfaqėsues tė Shoqatės sė Stomatologėve shqiptarė. Them tė SHSSH, sepse nė fund tė fundit kėtė Konferencė ata e organizuan. Nė kėtė takim u ngritėn njė sėrė problemesh e shqetėsimesh tė vėrejtura gjatė periudhės qė klinikat stomatologjike funksionojnė si private. U ngritėn shqetėsime pėr licensimin e klinikave stomatologjike, pėr cilėsinė e punės sė tyre, pėr cilėsinė e materialeve tė punės etj, etj. Deri kėtu mirė, sepse janė shqetėsime tė mbarė shoqėrisė, shqetėsime tė prodhuesve dhe shqetėsime tė konsumatorve. Por momenti mė interesant dhe mė i papranueshėm qė mua mė bėri shumė pėrshtypje dhe qė e vlen tė prononcohem ishte kėrkesa pėr vendosjen e ēmimeve dysheme pėr shėrbimet stomatologjike. Me kėtė prononcim tė kėsaj shoqate vetė funksioni dhe misioni i saj ndryshoi 100%, sepse qė nė kėtė moment kjo shoqatė del jashtė funksionit tė krijimit nė mbrojtje tė stomatologėve dhe kalon nė Kartel, nė njė Kartel tė ngjizur prej ēmimit dysheme, duke injoruar dhe degjeneruar tregun. Kalimi nė pasojat e kėsaj strukture, humbja e konkurencės, do tė ndjehet prej konsumatorit shqiptar. Konsumatori do tė paguajė sot mė shumė se dije pėr tė njėjtin shėrbim.

Nga e nxjerrim kėtė konkluzion? Kėtė konkluzion e nxjerrim nėse shikojmė shkurt se sa lloj firmash kemi, nė ēfarė struktura tregu veprojnė ato dhe ēfarė janė ēmimet dysheme. Ėshtė e nevojėshme tė shpjegojmė strukturat e tregut pasi shumė njerėz me treg kuptojnė thjesht njė vend qė shit- blihet pa u thelluar se pas kėtyre veprimeve fshihen marrėdhėnie tė fuqishme ekonomike qė janė tė lidhura jo vetėm me kėtė treg mallrash por edhe me tregun e faktorve, tregun e fuqisė punėtore, tregun monetar dhe tregun botėror. Ėshtė lodhur Ngjela nė fushatėn elektorale pėr Kryetar Bashkie duke folur pėr tregun dhe duke treguar rolin dhe rėndėsinė e tij. Nuk ka pasur takim me zgjedhėsit pa folur pėr tregun. Dhe kjo ėshtė mėse e drejtė. Koha po tregon gjithnjė e mė shumė rėndėsinė dhe pasojat e deformimit tė tij nė kurriz tė buxhetit tė konsumatorėve

Organizimi firmave dhe llojet e tregjeve ku veprojnė

Kemi tri forma tė organizimit tė firmave qė veprojnė nė katėr struktura tregu. Sipas organizimit pronėsor firmat i ndajmė nė firma individuale, me ortakėri dhe shoqėri aksionare ose siē quhen ndryshe korporata. Kėto lloj firmash veprojnė nė strukturat e tregjeve.

Firmat individuale janė pėrgjithėsisht tė vogla ku pronarėt janė edhe vetė punonjės. Tė tilla firma tipike mund tė veēojmė kioskat, floktoret, berberanat, stomatologėt, ekonominė e vetmuar fshatare etj, etj. Kanė tė veēantė se me lehtėsi mund tė kalojnė kapitalet nga njė aktivitet nė njė aktivitet tjetėr. Janė tė pa fuqishme pėr tė ndikuar nė ēmimet e tregut, pra janė ēmimpranuese ngase nuk kanė fuqi tregtare etj.

Firma me ortakėri ėshtė ajo formė organizimi ku ortakėt, numri i tė cilve ėshtė i kufizuar, grupohen pėr arsye tė veēorive personale tė pjesėmarrjes nė kapitalin themelor tė ndėrmarjes dhe formojnė njė shoqėri qė tė jetė me emėr kolektiv. Konkurojnė fuqishėm nė treg. Mund tė tėrheqin kapitale tė konsiderueshme nga Bankat. Kanė mė shumė mundėsi investimi dhe pėr realizimin e transaksioneve tė mėdha, etj. Tė tilla, nė rastin tonė kemi nė stomatologji dhe nė shumė degė tė ekonomisė. Ato konkurojnė fuqishėm firmat individuale nė tė gjitha aspektet. Vendosja e ēmimeve dysheme dhe jo aplikimi i “dumpingut” ėshtė pikėrisht njė artificė nė interes tė tyre qė konkuron pandėrshmėrisht deri nė falimentim firmat individuale.

Firmat aksionare ose korporatat. Kuptohet ajo formė organizimi i biznesit ku anėtarėt e tyre aksionerė janė tė bashkuar nė bazė tė aksioneve dhe jo mbi konsiderata personale. Janė tė fuqishme dhe mund tė ndikojnė nė ēmimet e tregut, janė konkuruese dhe mund tė realizojnė investime tė konsiderueshme nė tė tri format e mundėshme, bile edhe duke emetuar dhe shitur letra me vlerė etj.

Kėto lloj firmash veprojnė nė treg. Diferencojmė katėr lloj strukture tregu: Treg tė pastėr konkurencial; monopol; konkurencė monopolistike dhe oligopol.

Diferencimet midis tyre kushtėzohet nga disa faktorė ndėr tė cilėt dy janė mė kryesorėt, lehtėsia ose vėshtirėsia  e hyrjes nė tė dhe e dyta nga shkalla e kontrollit qė firmat kanė ndaj ēmimeve.

- Tregu i pastėr konkurencial jepet me kėto karakteristika: Firmat janė ēmim pranuese, dhe nuk kanė ndikim mbi ēmimin e mallit nė treg. Ato mund tė shesin sasi pa kufizim por duke ju nėnėshtruar ēmimit tė tregut. Janė tė shumta nė numėr, janė tė vogla si madhėsi, kanė njohuri tė plota pėr kostot dhe ēmimet, mund tė hyjnė dhe tė dalin me lehtėsi nga dega si dhe tė shesin prodhimė tė njėjta. Nuk ka tregje tė tillė. Ky ėshtė edhe tregu mė simpatik nė aspektin teorik tė liberalizimit qė shpreh dhe mbron njė konkurencė tė lakmueshme dhe tė nderėshme. Nė kėtė lloj strukture tregu kemi zėvendėsues tė afėrt. Rritja e ēmimit nė mallin zėvendėsues nuk do bėjė gjė tjetėr por veē do rrisė kėrkesėn pėr mallin tjetėr, siē ėshtė duke ndodhur rėndom midis energjisė elektrike me gazin e lėngėt etj.

- Monopoli. Ėshtė ajo strukturė tregu ku njė firmė tė vetme prodhon dhe shet njė lloj malli nė tė gjithė tregun. Pra nė kėtė rast nuk kemi mall zėvendėsues pėr tu pėrfshirė nė lojėn e konkurencės. Kjo firmė ėshtė tepėr e fuqishme qė ofron e vetme mallin e degės. Nuk ka zėvendėsues tė afėrt dhe pėrcakton ēmimin e tregut. Kėtė ēmim e pėrcakton prej fuqisė sė tregut. Nė Shqipėri nuk kemi shembuj tė tillė ose kemi shumė pak me veprime tė pandjeshme nė treg.

- Konkurenca monopolistike. Ėshtė njė shartesė midis njė tregu tė pastėr konkurencial dhe njė monopoli. Ėshtė njė strukturė tregu ku veprojnė njė numur i madh firmash dhe relativisht tė vogla, me prodhime tė ngjajėshme qė kanė ndryshime tė papėrfillėshme, tė lira  pėr tė hyrė dhe dalė prej kėsaj lloj konkurence. Kėtu dallojmė procesin e diferencimit tė prodhimit qė ėshtė edhe tipari kryesor i kėsaj lloj konkurence. Shkurt, ėshtė shprehje e njė konkurence perfekte nė kushtet e botės reale.

Ku konsiston procesi i diferencimit tė mallrave? Kemi diferencim nėpėrmjet reklamave, nėpėrmjet etiketimit dhe amballazhimit, nėpėrmjet vendosjes dhe shėrbimeve qė i bėhen vetė mallit, nė madhėsinė fizike tė tij apo nė shije. Kėto diferencime bėjnė qė tregėtarė tė ndryshėm tė shesin tė njėjtin mall me ēmime tė ndryshme, pėr shembull nuk ka njė ēmim rakia e Skraparit me rakinė e Tepelenės, ose njė Slims nuk kushton njėsoj si nė Kamėz edhe nė Rogner, etj, etj. Pra, ky lloj tregu duhet tė jetė mė i pranueshmi dhe mbisunduesi. Sot pėr sot, ėshtė strukturė mbisundues nė Shqipėri por krahas tij ka lindur edhe struktura e katėrt e tregut, kanė lindur oligopolet.

- Oligopoli. Ėshtė ajo strukturė tregu ku veprojnė njė numur i kufizuar firmash tė fuqishme tė cilat ofrojnė pjesėn mė tė madhe tė prodhimit nė treg. Nė tė bėjnė pjesė aq firma sa  edhe e fundit  ėshtė e aftė tė ndikojė mbi ēmimin. Ekzistenca e njė numri tė kufizuar firmash bėn qė ato tė kenė fuqi tregtare si dhe tė gjenerojnė vartėsi nė marrjen e vendimeve tė tyre. Nė tregjet oligopol ka vartėsi si nė kontrollin e ēmimeve ashtu edhe nė kontrollin e sasive, prandaj nė oligopol kemi firmė drejtuese dhe firma tė tjera pasuese tė lidhura me nivelin e ēmimit dhe tė sasisė. Konkurenca monopolistike dhe oligopoli janė sunduese dhe mė tė mirat e tregut nė raport me monopolin apo kartelet. Nė kėto kushte duhet punuar nė ruajtjen e statukuosė dhe mos degjenerimin e tyre. Sot kjo strukturė ėshtė prezente dhe nė ekonominė tonė.

Kartelet dhe marrėveshjet e fshehta. Kartelet janė marrėveshje legale qė bėhen midis firmave nė oligopol pėr kontrollin e ēmimeve dhe tė sasisė sė prodhimit. Karteli mė i madh sot nė botė ėshtė OPEK. Veprimet e tij trondisin ekonominė botėrore. Vendet anėtare kanė tė pėrcaktuar sasinė e prodhimit, tregjet dhe nivelin e ēmimeve. Nė Shqipėri pėr pasojė tė kėrkesės sė lartė kemi tendenca tė tyre nė fushėn e karburanteve, tė prodhimit tė bukės etj. Kėto tendenca dhe veprime shihen sot nė treg, nė ēmimin e lartė unik tė karburanteve pavarėsisht se nė tregjet ndėrkombėtare ēmimi i tyre ėshtė pėrgjysmuar nga 147 dollarė pėr fuēi nė korrik, nė 63 dollarė pėr fuēi nė nėntor. Kjo shihet nė ēmimin e bukės. Megjithse ēmimi i drithit nė botė ka rėnė, ēmimi nė Shqipėri nuk po ndryshon por ėshtė i fiksuar qė prej mė shumė se njė viti. Ky ēmimi u vendos njėkohėsisht prej gjithė anėtarve tė Sh.F pa asnjė rritje tė kostos sė lėndės sė parė. U desh ndėrhyrja e qeverisė, revolta e popullit qė ky ēmim tė binte nė 80 lekė nė njė kohė qė ka furra qė shesin tė njėjtin prodhim me 60 lekė. Shembuj tė tillė ka edhe nė fusha tė tjera.

Shteti dhe Enti Konkurencės nuk duhet tė lejojnė marrėveshje tė tilla  nxisin konkurencėn e panderėshme. Humbja e konkurencės sė nderėshme falimenton, ose shkatėron qindra biznese vendase dhe sė dyti dėmton konsumatorėt qė do tė pėrballojnė njė ēmim mė tė lartė nga ai qė do pėrballonin nėse do tė kishte njė treg tė pastėr konkurencial, njė konkurencė monopolistike apo njė oligopol. Askush nuk po e ul ēmimin prej kėtyre firmave sepse ka njė marėveshje midis tyre dhe kjo po rėndon pėrditė e mė shumė mbi buxhetin e konsumatorit shqiptar.

Degjenerimi tregut alla shqiptarēe. Mė lartė analizuam strukturat e tregut qė njihen dhe veprojnė sot nė botė. Kėto struktura, pavarėsisht nga shtrirja dhe pjekuria e tyre po veprojnė aktualisht edhe nė ekonominė shqiptare. Deri kėtu jemi nė rregull sepse dihet veprimi i tyre si prej konsumatorve ashtu edhe prej shtetit. Shteti me mėnyra tė ndryshme vepron mbi to pėr tė kufizuar konkurencėn e panderėshme tė tyre nė mbrojtje tė qytetarit. Njėra nga format qė shteti mund tė mbrojė qytetarin ėshtė tė vendosi ēmime tavan. Domethėnė qė t’i diktojė Kartelit njė ēmim tavan qė ai nuk duhet ta shesė mallin e tij mbi kėtė ēmim. P.sh mund tė vendosė qė ēmimi i naftės tė mos jetė mė i lartė se 100 lekė, ose ēmimi i bukės mė i lartė se 60 lekė. Shteti e ka kėtė tė drejtė sepse mbron qytetarin e vet nga konkurenca e panderėshme e Shoqatave- Kartel. Shteti ka tė drejtė qė tė vendosi edhe ēmime dysheme. Ēmim dysheme ėshtė ēmimi qė dikton shteti ku malli nuk do shitet nėnė kėtė ēmim. Kėtė e bėn qė tė mbrojė tregtarėt ose prodhuesit prej konkurencės sė panderėshme.  Pra nė rastin e ēmimeve tavan mbronte qytetarin. Nė rastin e ēmimeve dysheme mbron prodhuesin. Theksoj se kėtė gjė e bėn shteti, vetėm shteti dhe askush tjetėr.

Sot nė Shqipėri ndodhin ēudira. Vetė Shoqatat nė prezencė tė pėrfaqėsuesve shtetėrorė vendosin nė mėnyrė flagrante ēmime dysheme nė dėm tė qytetrve shqiptarė.  Nuk do flas pėr Shoqatėn e Ndėrtuesve qė nėpėrmjet ēmimeve dysheme falimentoi El- Saedin ”me pallatet nė Laprakė qė kishin ēmime tė ulta”, por do trajtoj problemin qė nisa lidhur me Shoqatėn e Stomatologėve.

Ēfarė do thotė tė vendosėsh njė ēmim dysheme nė stomatollogji? Marrim njė rast tė zakonshėm. Heqja e njė dhėmbi nė periferi tė Tiranės ku veprojnė klinika tė vogla kushton 500 lekė. Nė qėndėr ku veprojnė klinika tė fuqishme me mjete dhe kushte mė tė mira kushton 1000 lekė. Ēmimi dysheme presupozon qė tė gjitha klinikat si nė periferi dhe nė qėndėr kėtė shėrbim ta shesin me 1000 lekė. Pra pėr tė shkulur njė dhėmb tė paguash 1000 lekė si nė periferi ashtu edhe nė qėndėr. Cila ėshtė pasoja? Qytetari do paguajė dyfishin e ēmimit e para dhe e dyta do ketė konkurencė tė pa nderėshme midis klinikave tė mėdha e moderne nė qėndėr dhe atyre nė periferi sepse kur ēmimi ėshtė i njėjtė klientėt e periferisė do ti drejtohen qėndrės. Qytetarėt qė nuk kanė lekė do shkulin dhėmbėt me spango ndėrsa ata qė kanė do tu drejtohen klinikave mė tė mira. Nėpėrmjet ēmimeve dysheme firmat e fuqishme do tu marrin klientėt firmave tė vogla duke bėrė qė njė pjesė e tyre tė mbeten pa punė, tė falimentojnė dhe qytetarėt tė shpenzojnė mė shumė.

Nė kėto kushte ėshtė shteti ai qė nuk duhet tė rijė sehirxhi. I takon zonjės Godo qė nuk i mungojnė aftėsitė, guximi e kurajoja tė reagojė ndaj kėtij veprimi. Godo e ka kapur demin nga brirėt, nuk po merret me ”korupsionin e mjekve” por po merret me vendosjen e tė aftėve nė vendin e punės, me ligjshmėrinė e tenderave aty ku abuzohet realisht mė shumė se kudo.

Ēfarė tė keqe kanė kėto marrėveshje nė aspektin politik? Kanė njė tė keqe sepse kėto bashkime tė fuqishme oligopolistike janė tė gatshėm tė financojnė pėr tė pasur pėrfaqėsuesit e interesave tė tyre nė Parlament dhe nė Qeveri. Arritja e kėtij synimi bashkon kapitalin ekonomik me kapitalin politik duke instaluar mafjen shtetėrore nė ekonomi.

Nga Albert Vataj

 

 

Konflikti i pronave po merr jetė njerėzish

Njė ndėr  zonat  problemore nė Shqipėri ku ka mbivėndosje pronash ėshtė Shėn Gjini. Njė zonė bregdetare nė Veri ku janė vėnė nė pranga shumė drejtues vėndor dhe mafia e tokave ka lulėzuar kėto 18 vitet e fundit, ka futur konflikt tė thellė mes pronarėve tė vertete dhe atyre  qė kanė uzurpuar tokėn apo kanė bėrė ndertime informale. Objekt i kėtij shkrimi ėshtė njė konflikt mes familjes Baxhaja dhe asaj Merturi. E para thotė se ka dekumentacion tė rregullt qė e njeh si pronare te njė siperfaqeje, teksa familja Merturi ia ka bllokuar, madje ka bėrė edhe ndertime. Kėshtu, mė 3 korrik   ketij viti Sadri Baxhaja dhe nipi i tij Rejmir Skender Baxhaja shkojnė tek prona e tyre per tė  gjetur nje menyre zgjidhjeje pėr pronėn e zėnė. Por situata ėshtė renduar gjate shkėmbimit tė fjalėve dhe kėshtu nė acarim e sipėr Sadri Baxhaja ka plagosur me thikė shtetasin Luan Merturi. Ky i fundit ka marrė tre plage nė pjesėn e barkut dhe sipas burimeve ėshtė mjekuar ilegalisht duke futur nė kėtė mes Kanunin qė tė ketė nė krah tė vet tė “drejtėn” pėr tė marrė gjak. Sipas kanunit tė Lekė Dukagjinit, i cili ka autoritet edhe mbi ligjet, gjaku lahet vetėm me gjak. Kėshtu qė nga ajo ditė axhė e nip ngujohen, pasi  i pret vetėm plumbi. Tashmė nuk bėhet mė fjalė pėr pronėn, por u kėrcėnohet edhe jeta. Rejmir Baxhaja ėshtė njė djalosh i ri, i datėlindjes 1 maj 1985 dhe sot pa asnjė faj detyrohet tė jetojė nė ilegalitet, si rrjedhojė e kėsaj ēmendurie qė merr pėrditė jetė tė pafajshme njerėzish. Shteti ėshtė i pafuqishėm pėrballė kėtij fenomeni, ku njė lagje e tėre nė vėndin e quajtur Livadet nė Shkodėr pėrbėhet vetėm nga tė ngujuar.                                                                                                                              

Ndue Bacaj  

 

Zjarrfikėsit financiarė tė BE-sė

BE po intervenon kudo - Pėr ruajtjen e Hungarisė nga bankroti shtetėror, pėr aprovimin e paketave tė shpėtimit tė bankave, apo pėr ndihmėn pėr sektorin e automobilėve.

Si pasojė e krizės financiare ndėrkombėtare njė sėrė vendesh evropiane kanė rėnė nė vėshtirėsi. Kėshtu Hungaria e rrezikuar nga bankroti shtetėror merr 20 miliardė euro, pėr tė pėrmbushur detyrimet e saj financiare. Eshtė fjala pėr njė kuader kredish, nė tė cilėn FMN-ja do tė kontribuojė me 12,5 miliardė euro, BE me 6,5 miliardė, ndėrsa Banka Botėrore me njė miliardė. Si kundėrpėrgjigje qeveria hungareze ėshtė e obliguar, qė tė punojė nė konsolidimin e buxhetit. Ajo ka shpallur shkurtimin e rrogave tė nėpunėsve dhe tė pensioneve. Komisioni i BE-sė bėri tė ditur, se do tė rrisė fondet e shpėtimit pėr shtetet anėtare tė ndodhura nė vėshtirėsi tė ngjashme nė deri 25 miliardė euro.

Tė notojmė sė bashku ose do tė fundosemi sė bashku

Para aksionit tė shpėtimit pėr Hungarinė komisioni qė tė martėn (28.10.) aprovoi paketėn gjermane pėr shpėtimin e bankave prej 500 miliardė eurosh. Komisioni bėri fjalė pėr njė ērregullim tė madh tė ekonomisė gjermane, i cili e justifikon njė masė tė tillė. Por jo vetėm nė institutet financiare flitet pėr koordinim.

 Barroso duke folur pėr krizėn Presidenti i komisionit José Manuel Barroso tha pas takimit nė Bruksel se: „Nė ekonominė reale si nė tregjet financiare duhet tė notojmė sė bashku, ose, kėshtu mendoj unė, do tė fundosemi sė bashku. Bashkėpunimi evropian nuk ėshtė mundėsi ekstra. Kjo ėshtė rruga e vetme, me qėllim qė 27 ekonomi tė gėrshetuara me njėra-tjetrėn tė mund ta pėrballojnė stuhinė.”

Komisari pėr ēėshtjet monetare Jokin Almunia (Joaquķn Almunia) kėrkoi nga vende tė veēanta, qė tė shfrytėzojnė hapėsirat e paktit tė stabilitetit, pėr tė minimizuar pasojat e krizės ekonomike. Synimet e stabilitetit duhet tė ruhen medoemos. „Pakti i ri na bėn thirrje qė tė kursejmė nė kohė tė mira dhe tė jemi mė fleksibėl nė kohė mė tė vėshtira. Tani kemi kohė tė tilla

 Kriza ka pasoja nė industrinė e automobilėveSamiti i automobilėve

Kėto kohė tė vėshtira ndikojnė edhe nė ekonominė e automobilėve. Kjo degė nė Gjermani dhe Francė sė bashku me shpėrndarėsit ėshtė njė nga punėdhėnėsit mė tė rėndėsishėm. Dhe prandaj nė Bruksel u zhvillua nė tė njėjtėn kohė edhe i ashtuquajturi samit i automobilėve. Pėrfaqėsues tė kėsaj dege, tė politikės, tė sindikatave dhe tė parlamentit evropian sė bashku me komisarin pėr industrinė, Gynter Verhojgen (Günter Verheugen) kanė menduar, se si t“i japin hov tė ri prodhimit nė rėnie tė automobilėve dhe njėkohėsisht tė prodhojnė makina ekologjike. Kristian Shtrajf (Christian Streiff), president i shoqatės sė industrisė evropiane tė automobilėve, shpjegon vėshtirėsitė: „Ne kemi njė krizė ekonomike, qė rėndon sot tė gjithė degėn, dhe ne nuk e dimė, se sa do tė zgjasė dhe ēfarė pėrmasash do tė marrė. Vėshtirėsitė nė dhėnien e kredive e pengojnė kėtė dege, qė tė financojė operacionet e saj dhe tė ruajė nivelin e investimeve. Dhe konsumatorėt janė shumė tė kursyer nė blerjen e makinave

Klima dhe kriza

Prodhuesit e automobilėve i bėjnė thirrje politikės, qė tė vėrė nė dispozicion kredi me pėrqindje tė favorshme pėrmes bankės evropiane tė investimeve. Shtetet e veēanta vrasin mendjen nėse duhet tė favorizojnė me taksa blerjen e makinave me emetime tė kufizuara gazrash tė dėmshme. Por nga ana tjetėr prodhuesit e automobileve kėrkojnė lehtėsime. Komisari pėr ambjetin Stavros Dimas do tė fusė deri nė vitin 2012 njė nivel maksimal tė emetimit tė gazrave nga 120 gram pro kilometer pėr makinat e reja. Kjo ėshtė njė vlerė tė cilėn deri tani e pėrmbush vetėm njė pakicė e vogėl e modeleve.

Prodhuesit qė ndodhen mbi kėtė kuotė duhet tė paguajnė gjobė. Komisari pėr industrinė Verhojgen mbėshtet kėtu industrinė dhe jo kolegėt e sektorit tė ambjentit. „Natyrisht shtrohet pyetja, nė se ka kuptim, qė politika kėrcėnon me pagime gjobash njė sektor tė industrisė dhe njėkohėsisht i ofron atij, qė ta mbėshtesė financiarisht Verhojgen dhe ndėrtuesit e automobilėve theksojnė, se nuk janė kurrsesi pėr uljen e kuotave tė mbrojtjes sė klimės. Por grupet pėr mbrojtjen e ambjentit druhen, se ky sektor do tė shfrytėzojė krizėn vetėm pėr tė arritur pikėrisht atė qė do dhe pėr kėtė merr edhe para nga fondet publike.

Christoph Hasselbach

 

BE - lodhje nga anėtarėsimet e reja

Nė Bruksel ka rėnė dukshėm interesi pėr dėshmitė qė marrin kandidatėt e zgjerimit tė ardhshėm. Komisioni Evropian paraqiti nė Bruksel raportet vjetore tė progresit pėr shtetet e Ballkanit. Por pėr aq kohė sa nuk ka hyrė nė fuqi Marrėveshja e Lisbonės, disa shtete nuk duan zgjerime tė reja.

Nėn hijen e lajmeve pėr pėrfundimin e zgjedhjeve nė SHBA, komisari i zgjerimit tė BE, Oli Rehn paraqiti raportet e sivjetme tė progresit pėr njė sėrė vendesh si Turqia, Kroacia, Maqedonia dhe konkuruesve si Shqipėria, Bosnjė-Hercegovina, Serbia, Mali i Zi dhe Kosova. Nė Bruksel ka rėnė dukshėm interesi pėr dėshmitė qė marrin kandidatėt e zgjerimit tė ardhshėm. Nga njėra anė evropianėt i mundon kriza financiare dhe ekonomike, nga ana tjetėr BE aktualisht nuk e di edhe vetė si do tė venė punėt mė tej. Marrėveshja e Lisbonės, e cila do tė vendoste rregulla tė qarta edhe pėr zgjerimin e ardhshėm, vazhdon tė jetė e bllokuar. Eshtė krejtėsisht njė ēėshtje e hapur, nėse Irlanda do tė mbajė vitin e ardhshėm njė referendum pėr Marrėveshjen e Lisbonės dhe ē’pėrfundim mund tė kishte ajo. Zgjedhja e Parlamentit Evropian dhe caktimi i njė Komisioni tė ri Evropian vitin e ardhshėm ndodhin nė mes tė krizės pėr Marrėveshjen. Midis 27 anėtarėve tė BE ėshtė e diskutueshme, nėse mund tė ketė zgjerim pa njė marrėveshje tė re bazė. Megjithėse Komisioni Evropian niset nga fakti qė negociatat formale me Kroacinė do tė kenė pėrfunduar deri nė fund tė 2009-ės, ėshtė fare e paqartė se kur mund tė bėhet Kroacia anėtare e BE. Kjo varet kryesisht nga BE, por edhe nga lufta e Kroacisė kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Qė prej tri vjetėsh po zhvillohen negociata me Kroacinė dhe me Turqinė. Me turqit, negociatorėt nė thelb rrinė nė vend numėro. Problemet e brendshme politike, kriza shtetėrore, procedura e ndalimit tė partisė AKP, konflikti me kurdėt, mungesa e lirisė sė mendimit dhe tė sigurisė, tė gjitha kėto pėrmenden sėrish nė raportin e progresit. Sidoqoftė drejtimi i Turqisė nė politikėn e jashtme lėvdohet. Nė Lindjen e Afėrt dhe nė Kaukaz, angazhimi i saj ka efekte pozitive.

Nė Maqedoni, kushtet politike pėr negociatat e anėtarėsimit nuk janė plotėsuar edhe pas tri vjetėsh periudhe pėrgatitore. Edhe kėtu humbi njė vit, sepse zgjedhjet nuk u zhvilluan nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare e parlamenti nuk funksionon si duhet. Sidoqoftė, reformat ekonomike vazhdojnė. Por kjo nuk mjafton pėr tė entuziazmuar dikė nė BE pėr ta zgjeruar atė.

Vetėm nė hapa fare tė vegjėl ecin punėt te konkuruesit e tjerė nė Ballkan. Shqipėria pėrpiqet tė adaptojė standarde evropiane nė politikė dhe nė sistemin e drejtėsisė, por puna ēalon nė zbatimin praktik tė tyre. Nė Bosnjė-Hercegovinė, tensionet midis institucioneve me bazė etnike vazhdojnė tė kenė ndikim negativ nė procesin e reformave. Fare mirė ndahet Mali i Zi i vogėl, megjithėse kėtu mbeten problem korrupsioni dhe kriminaliteti i organizuar. Raporti i Serbisė me BE, veēanėrisht me Hollandėn, vazhdon tė jetė i rėnduar, pėr aq kohė sa nuk dorėzohet i kėrkuari si kriminel lufte, Mladic. Sidoqoftė, BE dhe Serbia kanė gjetur me sa duket njė modus vivendi pėr ta zgjeruar plotėsisht misionin e BE nė Kosovė. Ky hap mė i fundit i Beogradit do tė ketė ndikim pozitiv nė bisedimet nė Bruksel. Nė Kosovė vetė, BE ndodhet fare nė krye tė punės sė tij. Qeveria e Kosovės ėshtė ende nė ndėrtim e sipėr. Gjendja ekonomike ėshtė delikate.

Pėrgjithėsisht, nė radhėt e BE-sė mbizotėron lodhje nga anėtarėsimet. Ndėrsa nė anėn e konkuruesve pėr anėtarėsim ka zėnė vend njė lloj deziluzionimi pėr faktin sa e gjatė dhe sa e mundimshme ėshtė dhe do tė jetė ende rruga pėr nė BE.

Bernd Riegert

 

Krimi, rrezik serioz

Krimi i organizuar;  trafiku i armėve, i drogės, dhe trafiqet e tjera janė fuqizuar aq shumė, sa ndėrkombėtarėt pėrditė po e shtojnė presionin mbi politikėn, e cila duket  e stimulon. Burime tė rezervuara pranė Antikrimit thonė se gjate dhjetė muajve   parė  kėtij viti numėrohen mė shumė se 30 vrasje mafioze. Jo rrallė objekt i mafies sė mirėorganizuar janė bėrė edhe vetė punonjėsit e antikrimit, tė cilėt dekonspirohen dhe mafiozėt mėpastaj i vėnė nė shėnjestėr tė eleminimit fizik nė shenjė hakmarrjaje apo pėr tė rritur autoritetin e vet qė tė  tjerėt tė “vėnė mėnd” e ti lėnė tė qetė. Kėshtu  ka ngjarė edhe me ish punonjėsin e Qėndrės sė Studimeve  tė Luftės Kundėr Terrorizmit dhe Krimit tė Organizuar Ridvan Hoxhaj, i datėlindjes 9 shkurt 1979.Hoxhaj, njė oficer investigues, vitin e shkuar kish arritur tė zbuloi aktivitetin kriminal tė dy grupeve qė trafikonin armė nga Kosova nė Shqipėri, ndėrsa nė maj tė kėtij viti zbuloi e raportoi njė grup kriminal nė Durrės qė merrej me organizimin dhe shpėrndasrjen e drogės  qė vinte nga Turqia e mėpastaj njė pjesė tregtohej nė Shqipėri dhe njė pjesė eksportohej  drejt shtetit fqinjė, Italisė. Por eksponentėt e mafies duket janė shumė tė fuqishėm. Ata marrin vesh ēdo gjė dhe pėrballė ligjit janė tė paprekshėm. Ėshtė vetė ministri i drejtėsisė Enkelejd Alibeja qė ka akuzuar konkretisht prokurorė e gjyqtarė tė lidhur me mafien apo tė korruptuar dhe megjithėse janė shumė sish tė akuzuar penalisht, duket nje duel i humbur edhe ky i ministrit, pasi shumė prej tyre vazhdojnė punėn normalisht, duke i bėrė tėrkuzė procedurat dhe duke shpresuar nė njė shkarkim tė shpejtė edhe tė vetė ministrit. Kėshtu, oficeri Ridvan Hoxhaj u pėrball me sofistifikimin e mafies, tashmė nė rolin e viktimės, normalisht tė dekonspiruar. Ka marrė kėrcėnata nė telefon deri sa erdhi momenti qė kriminelėt e vėnė edhe nė shėnj pėr ta vrarė. Ka qėnė data 18 tetor e kėtij viti,  rreth ores 13 00kur ai teksa po udhėtonte me makinėn e tij nga Tirana nė Durrės, nė qytetin e Vorės ėshtė qėlluar nga njė breshėri plumbash. Makina ka fluturuar me shpejtėsi tė madhe dhe falė shansit u ka shpėtuar plumbave. Por gjithsesi, ajo ka qėnė dita e fundit e punės sė tij, pasi kriminelėt tashmė ia kanė dhėnė mesathin tė qartė. Sot ai ėshtė nė ilegalitet. Krimi i organizuar arriti pikėrisht mė 14 nėntor, pra vetėm para pak ditėsh tė pushkatoi nė mes tė qytetit tė Durrėsit, nė lagjen nr. 4, tek vėndi i quajtur “Dyqan i Luleve”, 25 vjeēarin Saimir Balla, banues nė fshatin Arapaj Durrės. Dhe krimi u bė nė mes tė ditės, nė orėn 12 e 16 minuta. Po krimineli? Ai, si gjithmonė u largua i qetė nga vėndngjarja.

Arben Cubaj

 

Gjeopolitika shqiptare, sėrish e rrezikuar

Gjashtė pikat e propozuara nga Ban Ki Muni, pavarėsisht se paralajmėrojnė njė erė tė re tė gjeopolitikės shqiptare, fatkeqėsisht nuk ka marrė nė Tiranė jehonėn qė meriton ky propozim pėr nga domethėnia strategjike. Pėrqendrimi te rutina dhe grindjet e pėrditshme tė brendshme tė Shqipėrisė, edhe njėherė siē ėshtė bėrė zakon, ka eklipsuar dhe shpėrfillur rrezikun qė paralajmėron ky propozim tronditės pėr tė ardhmen e Kosovės dhe mbarė shqiptarėve nė rajon.

Pikėsėpari, kėto gjashtė pika janė duke cenuar pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, duke rivėnė nė pikėpyetje shumė prej shtyllave thelbėsore tė njė shteti tė pavarur e sovran. Kėtė gjė e bėn madje duke shkuar njė hap mė prapa se vetė Rezoluta 1244, duke i dhėnė mundėsi Serbisė qė tė jetė palė bashkėqeverisėse brenda Kosovės.

Sė dyti, ėshtė duke rishikuar disa elemente qė ishin tė trajtuara dhe kopsitura nė hollėsitė mė tė imėta prej pakos sė Ahtisarit, duke konfirmuar institucionalisht ndarjen e pjesės veriore tė Kosovės.

Sė treti, dhe qė ėshtė mė e rėndėsishmja, ky propozim ėshtė mbėshtetur jo vetėm nga Serbia dhe OKB-ja, tė cilat e kanė hartuar kėtė marrėveshje, por edhe nga Bashkimi Evropian e pėr mė tepėr edhe pėrfaqėsia diplomatike e SHBA-sė nė Kosovės ėshtė shprehur nė favor tė marrjes nė konsideratė dhe shqyrtimit tė kėtyre pikave prej qeverisė sė Kosovės. Asnjėherė prej vitit 1998 nuk ka rastisur tė kemi pasur njė pozicion mė negativ tė komunitetit ndėrkombėtar ndaj ēėshtjes sė Kosovės dhe faktorit shqiptar. Ky ėshtė njė ndryshim radikal, qė dėshmon pėr njė dorėzim, ose zhgėnjim tė vendeve mike tė Perėndimit ndaj aftėsive shtetėformuese tė shqiptarėve nė Ballkan. Rrėnjėt e kėtij ndryshimi duhen parė te paaftėsia e elitės politike shqiptare pėr tė pėrfituar nga mundėsitė e dhėna prej historisė sė viteve tė fundit dhe pėr tė kapitalizuar dhe maksimalizuar pozitėn shumė tė favorshme ndėrkombėtare qė kemi pasur dekadės sė fundit, kur flamurmbajtės tė ēėshtjes shqiptare u bėnė SHBA-ja dhe njė sėrė vendesh tė zhvilluara tė Evropės.

Konkretisht, ky propozim ēon drejt ndarjes sė Kosovės, duke materializuar institucionalisht atė qė kishte ndodhur nė terren dhe qė nė fakt dėshmon edhe pėr dėshtimin e politikės shqiptare, pėr tė siguruar pėrhapjen dhe konsolidimin e pushtetit tė Prishtinės nė tė gjithė territorin e Kosovės. Pra, njė njohje de jure e asaj qė ekziston de facto.

Kjo situatė fatkeqėsisht evokon njė tė kaluar tė hidhur tė Bosnjės, e cila ende sot ėshtė njė bombė me sahat qė rri e ēaktivizuar vetėm prej prezencės nė ēdo kapilar tė komunitetit ndėrkombėtar. Bosnjė-Hercegovina u pranua si anėtare e OKB-sė fill pas Kroacisė e Sllovenisė dhe qeveria e Sarajevės gėzoi njohje tė gjerė ndėrkombėtare, mirėpo kjo gjė nuk i dekurajoi serbėt nė projektet e tyre tė zgjerimit tė territoreve tė kontrolluara dhe tė pastrimit etnik. Edhe pse kėto pėrpjekje nė vetvete u dėnuan nga mbarė opinioni ndėrkombėtar, pasi kishin gjenocidin si instrument parėsor, ato nuk shkuan kot, por u shpėrblyen, pasi paqja e nėnshkruar nė Dejton nė dhjetor tė vitit 1995 njohu de jure atė qė kishte ndodhur de facto nė terren, pra avancimin e pozicioneve tė serbėve. Sot Bosnjė-Hercegovina, nga njė shtet qė fillimisht u njoh nėpėr botė si shtet sovran e i pavarur me territor kompakt, ėshtė njohur nga bota si njė shtet jofunksional, me pushtet tė fragmentuar nė katėr njėsi, qė do tė zhytej nė luftė nėse tė huajt do tė largoheshin.

Njė ndjenjė e hidhur “deja vu” mund tė shihet me Kosovėn, ku entuziazmi i shpalljes sė pavarėsisė dhe njohjes prej shumė vendeve perėndimore nuk u shoqėrua me pėrpjekje tė suksesshme nė terren, pėr tė siguruar ushtrimin e pushtetit nė tė gjithė territorin e Kosovės, pėr tė mundėsuar integrimin e popullsive minoritare, si dhe pėr tė penguar e ēmontuar strukturat paralele serbe tė kontrolluara nga Beogradi. E kundėrta ndodhi, dehja qė erdhi nga shpallja e pavarėsisė dhe njohja ndėrkombėtare uli vėmendjen ndaj asaj qė po gatuhej nė Kosovė prej qeverisė sė Beogradit dhe i dha rrugė tė lirė pėrhapjes dhe ēimentimit tė strukturave paralele serbe jo vetėm nė veri tė Kosovės, por edhe nė komuna tė tjera ku banojnė serbė. Pasiviteti, mungesa e iniciativės dhe kurajos sė qeverisė kosovare, e cila mendonte qė meqenėse ēlirimi erdhi nga avionėt e NATO-s edhe shteti detyrimisht do tė ndėrtohej prej Perėndimit, inkurajoi pėrpjekjet e Beogradit nė terren, tė cilat arritėn kulmin e vet me organizimin e zgjedhjeve serbe nė rehati tė plotė mė 11 maj nė Kosovė. Madje kėsaj radhe shuplaka ndaj pavarėsisė erdhi jo thjesht nga organizimi i zgjedhjeve kombėtare, por edhe i atyre lokale brenda njė shteti tė shpallur tė pavarur, tė cilat nuk ishin lejuar mė herėt as nga UNMIK-u.

Nė pothuaj njė dekadė gjysmėpavarėsi e mandej pavarėsi, ku shqiptarėt kanė pasur gjithnjė e mė shumė autoritet e dorė tė lirė nė terren, jo vetėm qė nuk u mundėsua shtrirja e kontrollit tė Prishtinės nė gjithė territorin dhe integrimi i popullsisė, por u bė njė zmbrapsje konstante nė terren pėrballė iniciativės kėmbėngulėse tė serbėve.

Plani gjashtė pikėsh i OKB-sė ėshtė njė rezultat e pėr rrjedhojė shpėrblim i kėsaj kėmbėnguljeje nė terren tė serbėve dhe njė ndėshkim ndaj mefshtėsisė dhe mungesės sė iniciativės e guximit tė shqiptarėve. Mjerisht sėrish topin nė dorė e ka Beogradi dhe shqiptarėt thjesht reagojnė. Kėtė paaftėsi shtetformuese pas shpalljes sė pavarėsisė tė shqiptarėve e kanė vėnė nė dukje raportet e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, Bashkimit Evropian, apo tė tjerave organizma qė kanė monitoruar Kosovėn. Nė vend qė elita politike shqiptare tė ishte vizionare dhe proaktive, duke mos reshtur nė pėrpjekjet e saj pėr tė kėrkuar konsolidimin e shtetit tė Kosovės, ajo ka qenė e tėrhequr, e sėmurur nga njė kompleks inferioriteti ndaj tė huajve dhe nė rastin maksimal thjesht reaktive nė ato momente kur thika ka shkuar nė palcė, sikurse ndodh tani.

Por, problemi i tė qenit pasiv dhe reaktiv lidhur me ēėshtjen e Kosovės nuk e ka thjesht Prishtina, por edhe Tirana dhe mbarė faktori shqiptar. Ėshtė e pafalshme dhe e pashpjegueshme heshtja e qeverisė shqiptare ndaj kėtij plani tronditės qė rihap “Kutinė e Pandorės”. Tė paktėn ministri i mėparshėm, Besnik Mustafaj, pati kurajon patriotike qė tė deklaronte se po tė vihej nė tryezė ēėshtja e ndarjes sė Kosovės, Tirana nuk do tė garantonte pėr zhvillimet e mėtejshme, tė cilat do tė preknin edhe kufijtė e Maqedonisė. Ndarja e Kosovės cenon disa nga parimet mė thelbėsore tė raporteve ndėrkombėtare tė Ballkanit, pasi krijon njė precedent, ku shtetet qė kanė rrjedhur prej Jugosllavisė tė mos respektojnė kufijtė qė kishin si entitete kur ishin pjesė e Jugosllavisė. Pėrpos kėsaj, rishtron nė tryezė idenė e ndėrtimit tė shteteve tė pastra kombėtare dhe i jep udhė idesė sė homogjenizimit kombėtar nė Ballkan.

Mirėpo Tirana nuk mund tė rrijė pasive nė kėtė lojė, sikurse ka bėrė deri tani e tė reagojė me retorikė vetėm atėherė kur tė jetė bėrė katastrofa. Nėse ndodh ndarja e Kosovės, skenari ėshtė me tė vėrtetė i rrezikshėm, pasi po morėn serbėt veriun e Kosovės, potencialisht gjithė serbėt nė komunat e tjera do tė shkojnė nė veri dhe Serbia nuk do e ketė pėr gjė qė tė shpopullojė luginėn e Preshevės nga shqiptarėt, pasi Kosova nuk do mund t‘i kėrcėnojė me reprezalje nė Kosovė.

Ėshtė e domosdoshme qė elita politike shqiptare tė ndėrgjegjėsohet e tė marrė pėrsipėr pėrgjegjėsitė qė i ngarkon ky moment historik, duke kėrkuar me ngulm nė komunitetin ndėrkombėtar, qė nėse vihen nė jetė standardi i homogjenizimit etnik dhe shkeljes sė parimeve tė Badinterit, ato tė aplikohen kudo e jo vetėm nė kurriz tė shqiptarėve. Mė sė paku, nė kėtė situatė duhet diskutuar qė nė shkėmbim tė komunave Zubin Potok, Zveēan, Leposaviē, trungut shqiptar t‘i bashkohen krahinat e Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės. Por ē‘ėshtė mė e rėndėsishmja, kjo do tė thotė qė nėse komuniteti ndėrkombėtar i jep shtetit xhelat tė Ballkanit mundėsinė pėr tė bėrė njė bashkim etnik, atėherė edhe ne tė bėjmė ēmos qė tė rishtrohet nė tryezė seriozisht ideja e bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė dhe tė rishikohet me kėmbėngulje e ardhmja e territoreve shqiptare nė Republikat e Maqedonisė dhe Malit tė Zi. Nėse sėrish elita politike shqiptare qėndron pasive edhe kėsaj radhe, duke lejuar pa rezistencė qė stabiliteti i Ballkanit tė imponohet nga jashtė, sėrish, pa pjesėmarrjen dhe nė kurriz tė kombit shqiptar, ajo ka pėr tė mbajtur nė histori njė njollė tė madhe tradhtie tė interesave kombėtare.

Adri NURELLARI

 

140 ZOTAT E SHQIPERISE

Flasim pėr integrim nė strukturat Euro- Atlantike, por kemi tė njėjtėn gjėndje me atė tė Mitologjisė. Sipas sė bijės sė Zeusit, Athinasė, vetėm kur ėshtė momenti pėr tė respektuar tė vdekurit (heronjtė), njerėzit janė tė vegjėl pėr tė mos respektuar ZOTAT.

Por tendenca pėr ndėrgjegjėsim, pra pėr detyrim veprimi, sipas historianėve tė lashtėsisė, ( normalisht nė konceptin barbar), pasi po bazohemi tek i dyti poet  i madh i Greqisė sė vjetėr, SOFOKLIU, 496-406 para Krishtit, i cili siē dihet ka jetuar ndėrmjet Eskilit dhe Europidit, na jepen mesazhet qė jashtė ēdo logjike njerėzore vijnė deri sot aktuale pėr Tiranėn zyrtare se “I MADHI NGRIHET NĖ SAJE TE TE VEGJELVE”, dhe “KUSH VLERESON PARANE ME SHUME SE ATDHEUN , ESHTE NJERI I HIĒIT”.

Pra, sot nė Shqipėrinė politike,nė versionin qė u tha, korrelacioni tė ngjan i njėjtė. Por, nė njė tjetėr pamje, njė analizė qė pėrpiqet tė kundrojė pėrtej legjendės tre mijė e ca vjeēare para Krishtit, ose pesėmijė e ca vjeēare nė moshė, shikon edhe ndryeshueshmėritė mes  heronjve tė AKEJVE tė lashtėsisė dhe POLITIKES SHQIPTARE TE NENTORIT 2008 , ose thėnė troē “140 ZOTAVE QE KEMI NE PARLAMENT” qė secili ka nga pak “besimtarė luftėtarė”.

Dhe ndryshimi nuk ėshtė pėr mirė, por pėr keq.

Prapė kėrkon fakte ti deputet?

Atėherė hapi veshėt dhe dėgjo atė qė i thua ma lexo shkrimin, pasi ti nuk di mirė shkrim e kėndim, pasi janė botuar disa diploma fallco dhe pėr kėtė nuk ke faj ti, por votuesi qė tė ēoi aty, e, sot tė eshtė mbushur mėndja se je Zot.

Orakujt e Legjendave thonė se HERKULIN e helmoi Dejanira, e shoqja, e cila edhe  ajo e shpagoi me vetvrasje, (tragjedia Trakinėset), ose Kreanti pergatit vrasjen e ANTIGONĖS por i vetvritet i biri Emoni si dhe gruaja Euridiqja, (tragjedia Antigona). Pra kėtu ka moral. Por ju 140 Zotat e parlamentit qė nuk shkuleni sė andejmi edhe sikur ta dini se vdisni, jo si Heronjtė e Trojės a Babilonisė qė kishin ideal , por pėr tė ruajtur ofiqet, mund tu krahasoj me njė dhelpėr qė futet nė kotec tė pulave nga njė vrimė qė me zor e zė, ha aq shumė sa i fryhet barku dhe vrima nuk e zė tjeter tė dalė sė andejmi dhe shkon e e zė i zoti i pulave aty. Por prapė mund tė shkojmė pėrtej pėrrallės sė La Fonten-it, se ju edhe kur ju zėnė aty, ju shkon mndja tė mashtroni, bėni si tė vdekur sa tė harrojė pak vėmėndje votuesi qė t`ia hani prapė “pulat” edhe pėr katėr vjet tė tjera. Pra, keni hyrė si keni hyrė nė politikė dhe nuk iu zė tashmė “vrima” tė dilni. Nuk iu zė se keni vjedhur dhe keni abuzuar me besimin, se keni krijuar klane mafioze e miratuar ligje qė iu bėjnė ZOTA PREJ VERTETI.

 Deputeti sot pėrfiton 117 000 lekė tė reja rrogė mujore (e ndryshueshme), vetėm telefon 13 000 lekė, e konvertuar nė njė rrogė mesatare tė njė votuesi qė punon gjithė ditėn, pėrfiton po njė rrogė karburant, konkretisht 100 litra nė muaj (madje e tėrhiqni benzol edhe kur makinėn e keni me naftė), ligji i jep shofer, sekretar dhe zyrė elektorale, pėrfiton dietė jo vetėm jashtė Shqipėrisė, por edhe jashtė Tiranės, ka  edhe pagese komisionesh ku tė gjithė jeni nė tė tilla, ka edhe pagesė komisionesh hetimore, ndaj dhe parlamenti gati kurrė nuk gjėndet pa tė tilla,fonde pėr ēdo grup parlamentar, ndaj dhe bashkohen tre katėr parti tė kundėrta pėr tė krijuar njė grup, pa u zgjatur me shpenzime operative, hotele etj.etj., deri tek e “drejta” pėr tė ecur kundėr tabelave, duke fyer edhe policėt e duke demonstruar autoritet para atyre qė thonė “kjo ėshtė makina e deputetit”.

Gjithsesi, ju 140 “Zota” (deputetė) po e bėni votuesin tė kujtojė Luftėn e Trojės, ku  Agamemnoni, mbreti i Mikenės dhe vėlla i Menelaut, mbretit tė Spartės dhe Pirro Neoptolemi, djali i Akilit nga i cili lindi familja Molose dhe e Pirros sė Epirit, Trojėn e fituan me dredhi, por tradhėtria i vrau.

Sokol Pepushaj

 

Klinton- Obama, “gara” vazhdon!

Ne realitetin amerikan por edhe perceptimin e tij ne pjesen tjeter te globit, Sekretari I Shtetit, konsiderohet numri 2 i Shteve te Bashkuara te Amerikes. Nese nuk ka ndonje surprize te minutave te fundit (veshtire te ndodhe ne SHBA!), Hillary Clinton, do te marre pikėrisht kete post ne administraten e re “Obama” pas 20 janarit 2009, kur do te kryhet edhe ceremonia zyrtare e kalimit te pushtetit ne vendin me te fuqishem te botes. Natyrisht, eshte nje tjeter leksion qe vjen nga SHBA-te per pjesen tjeter te njerezimit, pas votes se amerikane me 4 nentor 2008 qe sollin ne Shtepine e Bardhe nje afro- amerikan. Perzgjedhja e Barack Obames, presidentit te ri te SHBA-se, nuk ka qene shume e lehte, nisur nga kandidaturat qe i jane paraqitur nga stafi i tij. Mes tyre vecohen emrat e ish- kandidateve demokrate per presidencen e Shteteve te Bashkuara si John Kerry e Bill Richardson.

Nje kabinet i cili qe ne nisje, mund te konsiderohet si i kontestuar nga lėvizjet sociale te gjinise femerore, me emėrimin e pritshem dhe zyrtar te Hillary Clinton, gjen nje tjeter preference ne shoqerine amerikane. Kalimi i Departamentit te Shtetit nga menaxhimi i Kondoleza Rais tek Clinton, tregon per nje vijimesi te pakten gjinore te politikes jo vetem brenda SHBA-se por edhe ne pjesen tjeter te globit.

Qenia bashkeshorte e Bill Clinton, 8 vite radhazi president i SHBA-se, madje nder me te suksesshmit e epokes moderne, eshte nje tjeter avantazh te cilin eshte nisur ta shfryzetoje Obama, por sipas gjasave do ta perdore me shume vete Hillary Clinton. “Pas cdo burri shteti te forte, eshte mendja e nje gruaje te zgjuar” eshte personifikimi qe i pershtatet mese miri Hillary Clinton, e cila duke shfrytėzuar me shume mjeshtri pozicionin e “First lady” ne presidencen Clinton, u tregua jo pak e zonja edhe si senatore, por fare eshte me e rendesishmja edhe si rivale e Obames brenda vete gjirit te demokrateve amerikane per garen e nominimit si kandidat presidencial.

Normalisht, presidenti i Shteteve te Bashkuara eshte jo vetem figura qendrore e pushtetit per kater vite, por edhe individi me peshen me te madhe specifike edhe ne zhvillimet globale. Menjehere pas tij, per nga rendesia nuk vjen figura e zv.presidentit, sic eshte tashme Joe Biden, por Sekretari Amerikan i Shtetit, ose sipas konceptit evropian, ministrja e jashtme e kabinetit qeveritar “Obama”. Nuk mund te behet fjale per kundėrshti ne piketat e politikes se jashtme te SHBA-se, por dualiteti ne menaxhimin e saj nga Obama- indirekt dhe Clinton- direkt, mund te jene te dukshme.

Edhe gjate fushates se fundit presidenciale brenda Partise Demokratike, u pa qarte se Clinton eshte nje grua totalisht ndryshe, edhe nga ato qe jemi mesuar te shohim ne podiumet me te larta te skenes politike boterore. Sipas mendimit tim, eshte nje gėrshetim shume interesant ne mes Margarite Thecer dhe Angjela Merkel, e sjelle ne kohet e sotme dhe me nje karizėm publike shume me te larte se dy zonjat e njohura ne skenen e politikes se pėrbotshme. Ajo fare vlen te vecohet tek Clinton, eshte kembengulja edhe kur nje shkalle e ndan nga deshtimi i paralajmėruar, qe ne fakt ne politiken e jashtme te cdo vendi por edhe ne diplomaci, eshte nje element jo shume pozitiv. Nderkohe, Clinton ka edhe shume cilėsi te tjera, te cilat jane te natyrshme por edhe te fituara duke qene ne krah te ish- presidentit Bill. Qėndrimi i saj i pjekur, me imazhin  enje gruaje te forte qe jo vetem mbeshtet bashkėshortin por edhe e mbron nga sulmet per ceshtjen “Levinski”, i shpetuan pėrfundimin para kohe te mandatit Bill Clintonit.

Nga ana tjeter, gjate fushates elektorale per nominimin, jo gjithmonė opinionet e rivaleve Obama- Clinton ishin te njėjta per shume ceshtje te politikes se jashtme. Dhe ne diplomaci, nese dicka behet apo realizohet duke u proklamuar ne kancelarite e ndryshme dhe ne media, eshte shume e veshtire te ē’ behet apo te kthehet pas.

Megjithatė, pėrtej te gjitha ketyre fare thame me lart, Hillary Clinton tregoi me force se eshte vertete stature e “burrit te shtetit”, edhe pas humbjes ne pėrballjen me Obamen brenda PD-se. Mbeshtetja e saj, e bashkėshortit Bill por edhe e “fansave” te tyre, pati jo pak ndikim ne fitoren e Obames si presidenti i pare afro- amerikan ne Shtepine e Bardhe.

Eshte e sigurte se dyshja Obama- Clinton do te lene gjurme ne jeten politike dhe sociale te SHBA-se. Ne fakt e kane nisur rrugėtimin si rival ne garen presidenciale, ku rruget u ndane per nje moment, mesa duket per tu bashkuar serish ne Shtepine e Bardhe, ku rivaliteti duket i pashmangshem. Nese per Obamen eshte hyrja per here te pare ne Shtepine e Bardhe, clinton po behet gati te nise edhe 4 vite te tjera jete, pas 8 viteve te kaluara me presidentin Bill Clinton. Edhe ne kete drejtim, duket se Hillary eshte e privilegjuar, qofte edhe me ambientimin me “shtepine  e re”. Mund te thuhet pa me te voglin dyshim se me Hillary Clinton si Sekretare e Shtetit, ne shume aspekte presidenca “Obama” te pakten mund te filloje si vazhdimesi e presidences “Clinton”. Ndersa, per Hillary Clinton 4 vitet e Sekretares se Shtetit, jane nje tjeter “shkolle” dhe eksperience per rikandidimin e pashmangshem si Presidente e SHBA-se, duke shenuar pas afro- amerikanit nje tjeter risi: nje grua ne “Shtepine e Bardhe” per here te pare ne histori. Mbase koha do na jape te drejte, por duhet pritur te pakten 4 vjet te mandatit presidencial “Obama- Clinton”.

Blerti DELIJA

 

Obama tregon pėr familjen e tij

Burri i shtetit qė do tė ngjitet nė postin mė tė rėndėsishėm nė Shtetet e Bashkuara ka bėrė njė rrugė tė gjatė deri aty. Nėna e tij vjen nga Kansasi, ndėrsa babai i Obamės ka qenė amerikan: Obama tregon: „Babai im ka qenė amerikan. Ka lindur dhe ėshtė rritur nė njė fshat tė vogėl nė Kenia. Ai ka ruajtur dhitė dhe shkoi nė shkollė nė njė kasolle llamarine. Gjyshi im ka punuar pėr britanikėt, ka qenė kuuzhinier

Barak Obama lindi nė 4 gusht 1961 nė Honulu nė shtetin federal tė Havait. Prindėrit e tij u njohėn nė universitet. Babai i Obamės u kthye nė Kenia, kur Obama ishte dy vjeē. Obama jetoi sė bashku me nėnėn disa vite nė Indonezi, para se tė kthehej nė Havai, ku u rrit tek gjyshėrit

Obama i vetėdijshėm pėr shanset qė i ofroi Amerika

Nė korrik tė vitti 2004, kur me fjalimin e tij nė kongresin e demokratėve nė Boston u bė i njohur brenda natės, Obama tha: „Unė jam sot para jush kėtu dhe jam mirnėjohės pėr trashėgiminė timė kulturore tė pasur. Jam i ndėrgjegjshėm se ėndrrat e prindėrve tė mi, do tė vazhdojn ėtė jetojnė tek dy vajzat  e mia tė mrekullueshme. Unė jam kėtu dhe e di se jeta imė ėshtė pjesė e rėndėsishme e historisė amerikane. Nė asnjė vend tjetėr nė botė, jeta ime nuk do tė kishte marrė kėtė udhė

Karrierė e menjėhershme

Pasi Barak Obama studioi juridik nė Nju Jork nė universitetin e njohur Harvard. Disa vite ai punoi si punonjės social nė Ēikago, para se tė futej nė politikė nė vitin 1996. Ngjitja e Obamės ka qenė e menjėhershme. Vetėm 8 vite mė vonė nė vitin 2004 ai kandidoi pėr njė vend nė senat pėr shtetin federal, Ilionis- dhe kjo me sukses. Ka qenė viti i fjalimit tė njohur tė tij, fjalimi i Bostonit. Nė kėtė fjalim Obama tėrhoqi vėmendjen me apelin e tij pėr bashkim:

„Amerika nuk ėshtė e ndarė nė njė Amerikė liberale dhe konservative, ekzsitojnė vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Nuk ka Amerikė tė bardhė dhe Amerikė me ngjyrė, Amerikė  tė latinove, tė aziatikėve, ekzistojnė vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.“

Pas kėsaj ēdo gjė u zhvillua me shpejtėsi. Miq tė Obamės e bindėn tė paraqesė kandidaturėn pėr zgjedhjet presidenciale 2008. Kandidatura e tij u shpall nė 10 shkurt 2007 nė Illinois. Ky vend nuk u zgjodh rastėsisht. Abraham Linkol kishte mbajtur nė Springfeld njė nga fjalimet mė tė njohura tė tij, ai kishte paralajmėruar nė vitin 1858 pėr njė komb tė ndarė nga skllavėria.

Barak Obama ishte i vetėdijshėm se dobėsia  e tij ishte mungesa e pėrvojės. Nė Springfeld ai tha: „E di se nuk kisha shumė kohė tė njihja strukturat e pushtetit nė Uashington. Por kam kaluar aq kohė sa ta di se Uashingtoni do ndryshuar

Motoja e fushatės sė tij zgjedhore ishte „change Me kėtė ai preku njė nerv tė amerikanėve, dhe qė me zgjedhjet e para nė Iwoa arriti njė fitore tė papritur. Pastaj erdhi dėshtimi nė Nju Hampshire. Obama futi njė tjetėr slogan nė fushatėn e tij - shpresė.

Tanimė Obama ja doli mbanė. Mbetet qė ai tė tregojė se ai ėshtė vėrtet nė gjendje tė fusė ndryshimin nė politikė. Obama ka premtuar se Shtetet e Bashkuara duhet tė respektohen sėrish nė botė. Ai do t’i japė fund luftės nė Irak, tė nxjerrė vendin nga kriza ekonomike, tė hapė mė shumė vende pune, dhe tė ndihmojė qė mė shumė amerikanė tė arrijnė tė kenė sigurim shėndetėsor.

Zgjedhja e presidentit tė parė amerikan me ngjyrė  ėshtė edhe njė sinjal pėr kapėrcimin e hendekut mes tė bardhėve dhe tė zinjve nė Amerikė. Megjithatė ende afroamerikanėt kanė tė ardhura mė tė ulėta, dhe arsimim mė tė keq. Edhe pėr kėtė Obama ka premtuar. „Kam bindjen e plotė, njė bindje qė bazohet tek besimi nė zotin dhe popullin amerikan, qė ne mund ta lemė pas tė kaluarėn tonė raciste, po qe se punojmė sė bashku. Kjo ėshtė rruga e vetme pėr ta bashkuar vendin tonė 

Christina Bergmann

 

 

“Kod zgjedhor” per Partine Socialiste?

Ne fakt, akoma nuk eshte e mundur te kemi ne dore nje “kod zgjedhor” pėrfundimtar te printuar. Natyrshem, fuqia e tij ligjore ose hyrja ne fuqi behet vetem pasi ta dekretoje presidenti i Republikes Bamir Topi, nese do ta beje nje veprim te tille. Perflitet se pikėrisht garancite qe dha kreu i shtetit nper rikthim ne Kuvend te kėtij kodi, detyruan 10 deputetet te ndėrpresin greve e urise. Ngjarja duket jo shume “probabel” te ndodhe, nisur nga fakti se 112 deputete nder 140 votuan pro kodit, i cili per nje fakt te pakten, do te mbetet ne histori, pavarėsisht jetegjatesise se tij te dyshimte si deri me tani: per te penguar miratimin e disa neneve te tij, 10 deputete u futen ne rrugėtimin e vetėflijimit permes greves se urise!

Qe ne krye te heres, nje nga “patriarket” e pėrllogaritjeve te impekteve qe kane ligje te tilla zgjedhore, Kastriot Islami, thuajse publikisht u shpreh se “eshte nje kod qe favorizon partite e medha” dhe natyrshem pas kėtij postulati, duket se fshihet nje skeme e mirestudiuar nga PS-ja, per te “kthyer ujin e pushtetit” politik ne “kopshtin” e saj ne zgjedhjet e vitit 2009. Mesa duket, per nje arsye apo tjeter, PD-ja u detyrua te ndiqte “ison” e forces me te madhe opozitare.

Nuk eshte sekret fakti se sistemi zgjedhor i implementuar, qe na fakt ne shume raste trumbetohet edhe si ndryshim i sistemit politik ne Shqiperi, ishte propozim i mbėshtetur fuqishem deri ne imponim i Partise Socialiste. “Sistemi spanjoll” i implementuar, ne pamje te pare jep idene se krijon kushte te barabarta per dy subjektet e medha, ndersa subjektet e vogla, mund te pėrmblidhen ne nje togfjalėsh “Zoti i ruajte”! Pragu elektoral rajonal, nese qendron jashte koalicioneve te medha te perbera qe kane si boshte PS-ne ose PD-ne, eshte nje kapėrcyell i pakalueshem per partite e vogla, por edhe per subjekte te bashkuara ne koalicione “liliputesh”. Vetem ne disa rajone apo qarqe, me shume preferencat per individe si Meta apo edhe Koci, mund te dergojne ne Kuvend disa deputete. Ne rajone te tjera, beteja eshte e pabarabarte, por edhe e pandershme teksa votat do te numėrohen nga dy partite e medha, te cilat natyrisht pretendojne marrjen e pushtetit, por edhe lidershipin opozitar, qe koha tregoi se nuk eshte krejt i parendesishem. Shembulli konkret, kodi zgjedhor qe sapo u miratua.

Po ti hedhesh nje sy ndarjes se numrit te deputeteve sipas qarqeve, verehet qarte se teorikisht ose ne leter, favorizohet Partia Socialiste. Kater qarqet “e Veriut” perkatesisht Shkodra, Kukesi, Lezha dhe Dibra, se bashku kane gjithsej 28 deputete ku qytetit me te madh verior i kane pėrcaktuar 11 deputete. Po te kalojme ne Shqiperine  e Mesme, qarqet e Tiranes, Durresit dhe Elbasanit kane se bashku 59 deputete. Qarqet e tjera, te cilat po i konsiderojme si qarqet e “Jugut” dhe perkatesisht Fieri, Berati, Korca, Gjirokastar dhe Vlora, se bashku do te “prodhojne” 53 deputete.

Nese do te fillojme arsyetimin me tezen e “bastioneve” historike, mund te thuhet pa frike se Partia Socialiste eshte e favorizuar nga kjo ndarje, e cila ne pamje te pare, eshte e drejte bazuar ne nje numer te barabarte banoresh per cdo deputet, rreth 30 mije. Me kete pėrllogaritje, popullsia e Shqiperise eshte rreth 4.265.000 banore.

Nje peshe jo te vogel do te kete ne kete pėrllogaritje edhe numri i emigranteve. Eshte e qarte se pjesa qendrore por me shume ajo jugore e vendit, kane nje fluks emigracioni me te larte se pjesa tjeter e vendit tone. Automatikisht mund te deduktohet se numri faktik i banoreve per qarqet e jugut, eshte me i vogel se qarqet e veriut. Qe do te thote, se numri total i votave qe do ta marrin subjektet ne jugun e Vendit, do te jete jo ne proporcion te drejte me ndarjen e 30 mije banore per nje deputet. E thene ndryshe, deputetet nga qarqet e Jugut do te shkojne ne Kuvend, sipas gjasave, me me pak vota partie se ata ne Veriun e vendit apo edhe ne Shqiperine qendrore. Ne kete pike, “teoria e bastioneve” eshte nje favorizim i hapur per Partine Socialiste.

Nga ana tjeter, pjesa me e madhe e emigracionit shqiptar eshte pėrqendruar ne Greqi, natyrisht ne mase nga banore te pjeses jugore te vendit. Edhe ne rast deshire per te votuar, kthimi i tyre ne atdhe eshte shume me i thjeshte (per te mos thene i organizuar!) se sa nga Italia, ku pervec te tjerave, duhet kapėrcyer edhe nje det. E nuk duhet harruar, qe pjesa me e madhe e emigranteve veriore, jetojne e punojne pikėrisht ne kete vend apo edhe ne hapėsira te tjera te BE-se, ne nje distance edhe me te madhe nga Shqiperia. Ia vlen te permendet se nese zgjedhjet do te zhvillohen brenda muajit qershor 2009 (sic e ka pranuar edhe kryeministri Berisha), emigrantet tone nga Greqia e kane shume me te thjeshte te kthehen duke siguruar “lejen” e pronareve, teksa te tjeret nga Italia apo vende te tjera te BE-se, e kane thuajse te pamundur pasi pushimet  e veres jane te pėrqendruara ne muajin gusht!

Duke vijuar arsyetimin me teorine e “bastioneve”, zonat e Jugut jane te favorizuara edhe nga nje tjeter element i pėrcaktuar ne kodin zgjedhor. Mjeti i vetem i votimit, i njohur zyrtarisht per zgjedhjet e 2009- es, do te jete pasaporta nderkombetare. Natyrshem, me kete dokument, per shume arsye edhe ekonomike, jane te pajisur me shume banoret ne Jugun e vendit se ata ne Veri. Kur pajisja e shtetasve ne kohen e duhur me karta identiteti, duke perhere e me shume nje sipėrmarrje e pamundur, eshte kjo nje tjeter pengese per te shprehur preferencen politike permes votes.

Ne pjesen dėrrmuese te rajoneve te vendit tone, popullsia eshte e pėrqendruar brenda apo edhe pėrreth qendrave te medha urbane. Kjo do te thote se numri me i madh i banoreve, rrjedhimisht edhe i zgjedhesve, eshte ne qytetet e Qarqeve. Duke marre si test zgjedhjet me te fundit vendore, ato te vitit 2007, Partia Socialiste ka marre mbėshtetjen me te madhe nga elektorati pikėrisht ne “metropolet” e medha te vendit si Tirana, durresi, Elbasani, Fieri, Vlora, Korca etj. Nga ana tjeter, votat e njesive te tjera vendore, do te numėrohen se bashku me ato te bashkive “ne nje thes” te madh dhe pasi “te pėrzihen”, natyrshem pesha e tyre zvogleohet, duke bere qe rezultantja e tyre te jete serish ne favor te Partise Socialiste. P.sh, me kodin e vjeter zgjedhor, nese nje zone elektorale perbehej nga 4 komuna, prej te cilave ne nje kishte fituar PS-ja dhe ne 3 te tjera PD-ja, probabiliteti me i madh do te ishte qe deputeti i zgjedhur te kishte ngjyren “blu”. Ky rregull tashme nuk ka me peshe, pikėrisht mbėshtetur ne sa thame me lart. Kesaj logjike i duhet shtuar edhe fakti tjeter qe, ashtu si ne Shkoder, pavarėsisht se ne komuna zyrtarisht ka nje numer te konsiderueshem zgjedhesisht per pushtetin vendor, pjesa me e madhe e tyre banojne ne qytet. Fenomeni eshte i njejte edhe me zonat e tjera rurale te vendit dhe meqe “premtohet” se askush nuk mund te votoje dy here me kete kod, sa thame me lart, kthehet thuajse ne “aksiome”.

“Lider, program, ekip” eshte gjetja me e re ne politiken shqiptare, per te mbėshtetur kete kod te shume kontestuar te pakten nga pjesa dėrrmuese e partive parlamentare. Per programet, thuajse eshte e kote te diskutohet, pasi jane te njėjta “pika te forta e jetike”, qe nga nje parti ne tjetren, ndryshojne vetem nga renditja e problematikave. Persa i takon lidereve: Berisha dhe Rama, eshte nje gare e vertete per te pėrcaktuar se cili vepron me “dore me te hekurt” brenda partise respektove por edhe ne qeverine e sotme apo ate te se nesėrmes. Sipas gjasave, Berisha mund te beje disa “eliminime” te deputeteve aktuale nga vendet e para te sigurta te listave rajonale, por do te ruaje berthamen apo “garden e vjeter” dhe besnike. Qofte ne gjykimin pozitiv por edhe negativ te kėtij qėndrimi te pritshem, mund te rezultojė “boomerang” qe bazohet ne impaktin e individėve- deputete te veēante me zonat e tyre njeemerore, por edhe te ministrave- deputete gjate 4 viteve te mandatit qeverises. E njėjta gje mund te thuhet edhe per Ramen, i cili paraqitet me radikal, nisur nga fakti i rreshtimit te “gardes se vjeter” ne zonen “gri” te listave rajonale, duke vendosur ne krye emra te rinj, te ardhur pergjithesisht nga ish- “Mjaft” apo edhe Shoqeria Civile. Qenia ne opozite e PS-se, e minimizon pak efektin “boomerang” te elektoratit, por rrezikohet nga “te vetet” e pakėnaqur, te cileve gjithsesi, u ka premtuar pjese nga “torta e pushtetit” qe mund te ndahet ne vitin 2009. Duke pėrllogaritur edhe ate qe konsiderohet “konsumim nga pushteti”, me force qe i jep lidereve kodi zgjedhor, duket se serish me e favorizuar eshte Partia Socialiste nga ligji elektoral.

Persa i takon “ekipeve”, pjese e trinomit te ri te politikes shqiptare, Berisha vazhdon ti besoje specialisteve- partiake, madje te zgjedhur ne strukturat e larta te PD-se. Edhe KOP-istet tashme jane bere pjese e strukturave te larta, teksa Rama ka ndryshuar strategji permes “Bordeve te Dialogut me Shoqerine”, te cilat nuk jane asgje tjeter perverse nje “KOP” socialist ne prag te zgjedhjeve te vitit 2009. Nisur nga “dora e lire” ne pėrcaktimin e listave rajonale qe iu jep kodi zgjedhor, serish impakti qe mund te kete “ekipi” i Rames ne elektorat me njerėz te diplomuar jashte, me reputacion si “shoqeri civile”, mund te jete me pozitiv se “ekipi” qe te pakten tani per tani ka Berisha, te cilin nuk ka njoftuar se do ta ndryshoje ndjeshem.

Edhe pėrbrenda vete “te majtes” dhe “te djathtes”, PS-ja eshte me e favorizuar se PD-ja. Tradicionalisht, koha ka treguar se me “injektime” te vogla, elektorati i majte eshte me i prirur “te mos e coje voten dem” duke ia dhene subjekteve te tjera te majta qe e kane te veshtire te kalojne pragjet e pakalueshme elektorale ne shume qarqe te vendit. Ne momentin e fundit, me kete logjike, shume pėrrenj votash do ti bashkohen lumit te PS-se. Nga krahu tjeter, te gjitha subjektet qe do te mbesin jashte koalicionit te perbere te drejtuar nga PD-ja, do te votojne alternativat e tyre te djathta, duke bere qe shume vota te vlefshme te sherbejne thjeshte per te plotėsuar presjet dhjetore, mbase te PS-se apo edhe te ndonje koalicioni tjeter te majte, i cili eshte me prane kristalizimit se nje koalicion tjeter i vogel i djathte.

Ne pamje te pare, duket se Berisha “ka rene” ne gracken e Rames permes miratimit te kėtij kodi zgjedhor. Eshte disi e pamundur qe “patriarku” i vetem i politikes shqiptare te rreth 18- viteve, te mos kete bere llogarite e veta. Vetem nese edhe ne Shqiperi, sic ndodh ne SHBA apo edhe ne Itali se fundmi, te vendoset skema e rotacionit te pushtetit vetem tek njera apo tjetra force politike: PD dhe PS!

Blerti DELIJA

 

Piaca moderne e Shkodrės e fillim shek  XX po shndrrohet nė Sokak tė kalldrėmizuar me gur Zall Kiri nė fillim tė shek XXI!

Rrugė kėmbėsore me parametra moderne evropiane apo sokak me parametra mesjetar?!

Nė vitin 1917, me dekovil Shkodėr-Shėngjin, me lumin Buna tė thelluar me dragė pėr hyrjen e anijeve tė mesme, nė vitin 2008 me kalldrėm Zall Kiri me thye kėmbėt nė “rrugėn kėmbėsore demokrate”...

Ministri ynė i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, z. Ylli Pango, “nuk e sheh” se rruga Piaca e Shkodrės, ėshtė duke u ē’tjetėrsuar nga origjinaliteti historik i saj! Ministri “nuk  ka njohuri” se, vetėm brenda njė viti 1916-1917, Shkodra dhe vetė Piaca u lidhėn me dekovil me portin e Shėn Gjinit dhe se po brenda njė viti edhe lumi Buna ishte thelluar me njė dragė, sa pėr tė kaluar edhe njė flotilje e tėrė e kapacitetit tė mesėm.

-Ua, ē’flet o, ku e sheh se po e ē’tjetėrsojmė? Po ne pėr tė mirė po mundohemi, e di ti se sa e ka koston kjo rrugė? Ē’dekovil o, nuk kam njohuri... Nuk kam marrė asnjė Peticion o, pėr nder... vėrejtjet, shqetėsimet e kėrkesat e tuaja do tė dėgjohen...

-A mund t’i hidhni njė sy brenda ndėrtesave nė Piacė, z. Ministėr dhe tė shihni hukubet me sy?

 -Sot kemi erdhur pėr tė shėkuar rrugėn, por do investojmė edhe pėr restaurimin e brendėshėm dhe tė ēative tė ndėrtesave tė Piacės...

Ministri ynė dhe bashkiakėt nostalgjikė demokratė dijnė vetėm... tė bėjnė sokakė tė kohės sė Muhaseres... duan ta ē’tjetėrsojnė me ēdo kusht Piacėn si dikur diktatori Enver Hoxha qė dha urdhėr pėr ta shndrruar si Muzeumi Kombėtar Etnografik...

Sikur njė buldozer dhe njė brigatė tė kishte punuar pėrgjatė kohės socialiste ose edhe pėrgjatė kohės sė demokracisė, Shkodra do e kishte trasenė e hapur pėr njė degė rruge moderne qė duhej ta lidhte me Kosovėn.  Sikur njė dragė, tė kishte punuar me kohė, Shkodra aktualisht do e shihte veten e saj tė lidhur me detin Adriatik. Dhe pse tė mos ketė Shkodra edhe aeroport civil, si Gjadrin bie fjala?!

Nė fondin e Marubit ka njė foto, me njė dragė austriake qė thellon lumin Buna dhe nga deti deri nė liqen ishte futur njė flotilje e tėrė e tonazhit tė mesėm, njė punė e kryer kjo vetėm pėr njė vit dhe e imagjinoni nė vitin 1917! Dhe mos harroni, se sidomos pėrgjatė demokracisė nga demokratėt tanė ėshtė luajtur teatro e kullotur majmė me kėtė temė...

Por, nė vend qė Shkodra moderne t’i paraprjė kėsaj prespektive, tė projektojė portin  aty te Ura e Bunės, bashkiakėt tanė me shumė nostalgji, po aty duke ia zėnė edhe frymėn vendit, na ringjallėn njė ish Bexhisten tė rrėnuar e tė ngrėnė tźje me kohė. Dhe kėtė “Bexhistenin e Ri” restauratorėt e bėjnė “modern me beton, me mermer, me pllaka spanjolle e me vetrata duralumini”! Kėtu nuk ka pasur fare rėndėsi ē’tjetėrsimi nė inversin modern, sepse e kishin llogaritur qė dyqanet do t’i shisnin majm... Dhe ky Bexhisteni i reklamuar kaq me tė madhe, realisht e faktikisht nuk ka funksionuar e as nuk ėshtė futur fare nė efiēencė. Njė lloj Panairi, njė shirit ca llafe Berishe e ec matanė... Pra janė para tė shpenzuara kot e tė hedhura nė erė! Kėta realisht se ia kanė hedhur “luan-qenushit tė Shkodrės njė kockė nė gojė qė tė lėpihet me tė”! 

Dhe ndėrkohė ja edhe paradoksi tjetėr, po kėta  bashkiakėt nostalgjikė, na risjellin mesjetėn nė Piacėn moderne tė fund shekullit XIX-fillim shek XX, me kalldrėm Zall Kiri dhe me stola pėr tavull... Emri “Piaca e Shkodrės” iu ngjit qėndrės sė Shkodrės dhe rrugės nė dy krahėt, nė kujtim tė ish Piacės mesjetare qė ishte te kėshtjella, nga borgjezia pėrparimtare tregėtare e industrialiste, pra kjo rrugė kishte nė origjinė progresin. Tashti tė ē’tjetėrsosh qendrėn dhe pjesėn tjetėr dhe tė pretendosh “ta ruash nė identitet”, dmth ta ē’tjetėrsosh nė ē’identitet njė bisht Piace, realisht kėsaj i thonė regres. Por, ne kemi Projektin e mrekullueshėm   ing. ZeF Ēunit, kemi fondin...  nuk do t’i pengojmė veturat e qytetarėve, punėn e tyre, zjarrfikėsen, ambulancat... pėr dy muaj nė fund tė shtatorit mbaron rruga pedonale me parametra evropianė...  (Ka zėra qė thonė se njė person deklaron tashti se ashtu i kemi thėnė sa pėr tė larė gojėn, se...  Po akoma si ka hyrė uji brenda nėpėr dyqane, hall i fortė se ėshtė ngritur niveli...  kujt i bahet vonė pėr cilėsinė e dobėt e se kanali i ujrave tė bardha ka dalė dredha-dredha... Projekti dhe Fondi u realizua...)

Agron Luka

 

“MRIKA”, 50- VJETORI I OPERAS SE PARE SHQIPTARE

Aktivitete te larmishme ne qytetin e Shkodres, vendlindje e autorit Prenke Jakova

Ne patronazhin e kryetarit te Bashkise Shkoder, Lorenc Luka do te festohet me nje seri aktivitetesh 50- vjetori i operas se pare shqiptare “Mrika” me autor bashkeqyterin tone te madh Prenke Jakova. Menaxhuese e te gjitha aktiviteteve te larmishme eshte Shoqata Kulturore- Artistike “Prenke Jakova”, ndersa grupi organizativ perbehet nga Gjon Shllaku- president i Shoqates “Prenke Jakova”; Ridvan Karakaci- muzikolog dhe violinisti i mirenjohur Lorenc Radovani.

Nga data 1 deri me 6 dhjetor, qyteti i Shkodres do te jete epiqender e kultures shqiptare, ne ate fare mund te konsiderohet si evenimenti me i rendesishem kulturor i vitit, pėrkujtimi i 50- vjetorit te venies ne skene te “Mrikes”, opera e pare shqiptare. Dite pas dite, jane parashikur dhjetra aktivitete, te cilat per teleshikuesit do te pėrcillen nga TV1 Channel, i cili ka ekskluzivitetin televiziv te pasqyrimit te plote te te gjitha veprimtarive. Ajo fare e ben te veēante kete aktivitet, eshte grumbullimi edhe nje here i rreth 30 pjesmarresve ne premieren e para 50 viteve, ndersa TV1 Channel do te pasqyroje te gjitha evenimentet, duke transformuar per nje jave programacionin e tij te perditshem. Nuk do te mungojne as emrat me te njohur te instrumentisteve shqiptare, brenda dhe jashte vendit, ata qe kane ndikuar te ngrihet perhere e me lart muzika shqiptare edhe ne skenat me prestixhoze te globit.

Ne naten e fundit, 6 dhjetor 2008, ne teatrin “Migjeni” pritet te jene te pranishem te gjitha autoritetet me te larta te vendit, si presidenti i Republikes Bamir Topi, kryeministri Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli e shume figura te njohura te jetes publike ne Shqiperi.

Prenke Jakova per operen “Mrika”

Pavaresisht se nuk jeton me, kompozitori i mirėnjohur Prenke Jakova, eshte i gjalle me kujtimet e tij per kete veper te pare ne vendin tone. Te gjitha informacionet tashme, jane hedhur me shume kujdes nga organizatoret ne faqen e internetit www.operamrika.com, ku cdokush i interesuar mund te gjeje ate cfare kėrkon ne lidhje me kete ngjarje te shenuar ne kulturen shqiptare. Pikerisht, duke lundruar ne kete hapesire te arritshme nga e gjithe bota, ne kemi shkėputur nje ekstrakt shume te shkurter te asaj qe ka arritur te na sjelle permes kujtimeve shume vite me pare, i madhi Prenke Jakova: “Besimi i madh qe kishin shoket ne aftesite e mia dhe deshira per te pasuruar repertorin e muzikes shqiptare me vepra te gjinive te larta muzikore, me shtyri qe ne korrikun e vitit 1956 ti hyj punes per kompozimin e operes «Mrika», libret me 80 faqe te shkruar nga poeti Llazar Siliqi dhe ta perfundoj ne muajin tetor te vitit 1957. Per te shkruar kete veper isha njohur me folklorin e pasur te muzikes sone popullore dhe kete ngjyre u perpoqa ti jap gjithe personazheve dhe te gjithe momenteve lirike dhe dramatike, sepse vetem ne kete menyre do t’i sherbejshe artit tone popullor. Ariet, duetet, koralet e ndryshme qe i degjuan qe ne fillim shoket e mi kompozitore, shkrimtare dhe interpretues, me siguruan qe punen e kisha nisur mire dhe me inkurajuan te vazhdoj me besim te plole se vepra do te dali mire. Per t’ja arritur realizimit te vepres, kisha punuar me kohe per forcimin e orkestres sinfonike, solisteve dhe te korit. Nje entuziazem i papershkruar perfshiu te gjithe amatoret e muzikes me 2 maj te vitit 1958, kur u inaugurua fillimi i punes per venien ne skene te operes se pare shqiptare «Mrika». Amatoret bejne mrekullina, ata kane dicka qe nuk e kane profesionistet, sidomos ne qytetin tone qe ka tradita ne art e kulture. Une kisha besim tek ata. Suksesi i madh qe pati premiera me 1 dhjetor 1958 kurorezoi punen e tyre te palodhur. Jam shume i kenaqur per punen e palodhur dhe interpretimin e mire te te gjithe ekzekutuesve, qe prej solisteve, korit, regjise, koncert-maestrave, teknikeve, etj. Falenderoj nga zemra ndihmen e pakursyer te Teatrit te Operes e Balelit, artistin Kristaq Antoniu, pedagogen e zerit Shpresa Nishani dhe baletmaestrin Xhemil Simixhiu, te cilet dhane kontributin e tyre pa asnje rezerve.”

Premiera e para 50 viteve

-  Per te krijuar kete veper skenike me vlera te medha kombetare, kompozitori e filloi punen ne muajin korrik te vitit l956 dhe e perfundoi ne muajin tetot te vitit l958.

-  Puna per venien ne skene te vepres  filloi me 2  maj l958.

-  Premiera u dha me l dhjetor l958.

-  Vepra u drejtua nga vete autori.

-  Rregjizor i kesaj vepre ishte Andrea Skanjeti.

-  Opera u shfaq ne Shkoder l8 here.

-  Opera “Mrika” u shfaq ne Tirane per te paren here ne muajin shkurt l959, interpretuar nga trupa e Shtepise se Kultures Shkoder.

-  Interpretueset e para te Mrikes ne Shkoder ishin Klotilda Shantoja, Florinda Gjergji-  Interpretuesja e pare e Mrikes ne T.O.B ishte Marie Kraja.

-  Opera “Mrika” u interpretuar per here te pare nga trupa e TOB-se ne muajin nentor l959.

-  Opera “Mrika” ne  T.O.B. pati kater rivenie, l966, l968, l975 dhe l989.

-  Nga viti l966 opera “Mrika”  u shfaq ne variant te reduktuar, nga kater ne tre akte.

-  Ne vitin l983 nxenesit dhe pedagoget e shkolles artistike kombetare “Prenke Jakova” ne Shkoder vune ne skene aktin e pare te operas.

Kalendari i aktiviteteve Shkoder 1 - 6 dhjetor 2008

E hene date 1 dhjetor 2008

Ora 18.00 konference shtypi nga organizatoret dhe protagonistet e pervjetorit

 E marte date 2 dhjetor 2008

Ora 17.00 koncert i ansamblit te harqeve “Classic Sound’s” - Shkoder, pregatitur dhe drejtuar nga Anton Kaftalli

 E merkure date 3 dhjetor 2008

Ora 17 00 koncert me artiste te shquar shkodrane

 E enjte date 4 dhjetor 2008

Ora 11.00 -18.00 nata e pare e edizioni 8-te te konkursi Pjeter Gaci, organizuar nga qendra kulturore “Pjeter Gaci” Shkoder

Ora 18.00 ne sallen e bibliotekes “Marin Barleti” Shkoder jepet koncert me artiste te ftuar.

 E premte date 5 dhjetor 2008

Ora 17.30 – 19.00 nata e dyte e edizioni 8-te te konkursi Pjeter Gaci, organizuar nga qendra kulturore “Pjeter Gaci” Shkoder

 E shtunde date 6 dhjetor 2008

Ora 17.00 banda e qytetit Shkoder

Ora 18.00 koncerti jubilar ne sallen e Teatrit “Migjeni”

Esmeralda DELIJA

 

Kėrcėnimi: Jeta e njė nėne dhe e tė birit nė rrezik nga njė pengmarrje e dhunshme!

Nė vendin tonė, siē ne tė gjithė e dijmė, forca e shtetit herė pas here bie nė nivele tė neveritėshme dhe njė masė e madhe pėr arėsye nga mė tė ndryshmet, kėrkojnė me tė gjitha mjetet tė ikin nga ky vend. 

Kohėt e fundit niveli i dhunės dhe i pengmarrjeve ėshtė rritur dukshėm nė Shqipėri dhe nė qytetin tonė nė Shkodėr. Nė mėnyrė mė tė veēantė po bie nė sy shinjestrimi i bizneseve qė merren me kambizėm tė liēensuar tė valutave. Rasti mė i fundit skandaloz u bė publik me dhunė fizike e me grabitje tė njė kambisti. Dhe pėrsėri po e kėrcėnojnė rėndė fizikisht, me falimentim e me njė gjobitje edhe kambistin LUAN VELCANI. Edhe mė e rėndė e mė e degjeneruar bėhet situata, kur zėrat anonime e kanė kėrcėnuar me grabitjen edhe tė tė shoqes RAIMONDA VELCANI dhe tė birit tė tyre ELVIS VELCANI. Sado qė opinioni i pėrgjithshėm qytetar i dėnon fuqishėm kėto dukuri tė shėmtuara, kjo familie mbetet nėn njė kėrcėnim e trysni tė tmerrshme, duke jetuar me frikė e duke u fshehur e strehuar ku tė mundet. Po sa dhe si mund tė jetohet kėshtu?!

Fatime Kulli                                                  

 

“Vargjet e Lira” mė 1936 nuk u ndaluan e nuk u ēensuruan

Emisoni nė Top Show, tė Top Chanel i Alban Dudushit, “Leksione Migjeniane”, me rastin e 70 vjetorit tė vdekjes sė Migjenit, ditėn e enjte dt.18 shtator 2008. Tė ftuar nė studio: Angjelina Ceka (Luarasi), prof. Adriatik Kallulli, prof. Rozeta Uēi, dhe nga Shkodra poeti Ridvan Dibra dhe poetesha Ledia Dushi. Ky emison  ka indinjuar pa masė: nė demokraci ndalohen pėrsėri Arshi Pipa dhe Gjovalin Luka! Mohohen kontributet e sa e sa studiuesve! Injorancė e pajustifikueshme e dy pėrfaqėsuesve poetė shkodranė, qė nuk i njohin e nuk i lexojnė as literaturat e as kontributet e Shkodrės…

 

 

 

U ndalua botimi, “Migjeni, Vepra, mbledhė dhe shpjegue nga Gjovalin Luka”, botim 1954, NSHB Tiranė!

SL e akuzoi Gj. Lukėn “se kishte pushtuar 7-8 prozat e pabotueme”… Njė polemikė e vjetėr e viteve 50-tė; polemika e ringjallur e viteve 2003, 2005, 2006, 2008… dhe njė aktualizim me: Angjelina Ceka (Luarasi), P.S. Luarasi, D.Kaloēi, dr. M. Zeqo, I. Kadare, R. Uēi etj, nė Top Show dhe me “zbulimin e fundit” tė Elsa Demo, “Botimi i ndaluar mė 1936 ekziston”, Shekulli, 28 gusht 2008, f.20-21.

U ndalua botimi “Migjeni Vepra, Mbledhė dhe shpjegue nga Gjovalin Luka, 1954, botim NSHB Tiranė

S. Luarasi e akuzoi Gj. Lukėn “se i kishte pushtuar 7-8 prozat e pabotueme”… Njė polemikė e vjetėr e viteve 1956-1957; polemika dhe debati i ringjallur me: Angjelina Ceka (Luarasi), P.S. Luarasi, D.Kaloēi, dr. M. Zeqo, I. Kadare, R. Uēi etj, nė Top Show dhe me “zbulimin e fundit” tė Elsa Demo, “Botimi i ndaluar mė 1936 ekziston”, Shekulli, 28 gusht 2008, f. 20-21.

“Shish-mashi” dhe alibitė e Skėnder Luarasit te novela “Studenti nė shtėpi” dhe te vjersha “Parathania e Parathanieve”

17 copė proza nė njė kopje-daktilografim, tė mbedhura nga origjinalet e botuara tė Migjenit i ruajmė edhe sot ne, nga materialet e babait. Kėto 17 prozat ka qenė tė botuara dhe ato kanė njė vlerė pėr t’i krahasuar me atė tė botuarat, sidomos nė aspektin gjuhėsor. Gj. Luka ka pasur edhe njė kopje tė daktilografuar tė 7 prozave tė pabotuara tė vitit 1945 qė familia Nikolla ia kishte shitur AISh, dhe atje kishte njė surprizė, novela “Studenti nė shtėpi” ishte po ashtu siē ishte botuar mė 1953. Edhe pėr vjershėn “Parathania e Parathanieve”, GjL ka pasur njė kopje origjinale tė daktilografuar dhe konkretisht kjo kopje u pėrdor si argument pėr tė ndryshuar fjalėn “ishull”, qė e kishte botimi i 1936 dhe ai i vitit 1945, nė kuptimin dhe konceptimin qė del edhe nga konteksti si “idhull”, nė vargun e 14-tė.

Pipa shkruante: “Njė studim mbi Migjenin e vetėm “Vargjeve tė Lira” nuk mund tė jetė i plotė, pa njė studim edhe pėr prozat ... Kėto proza gjithsejt rreth njėzet e pesavet- pa njehė disa novela tė cilat sot gjenden ndėr duer tė ndryshme, e pa njehė edhe do tė tjera qė mund tė kenė humbė pėrgjithmonė ... (sipėrcit.) Atėhere pėr novelat e sigurta 17+8=25. Ēfarė bėri Skėnderi, ia adresoi ndonjėrėn tjetėr kujt?! Bashkoi dy gjysma dhe ndau njė novelė nė dy gjysma, si pėrshembull nė dy gjysma trumcakėsh?! Hė hė...

Tashti te Korrieri, Petro S. Luarasi, jo vetėm se na rinxjerr pėrsėri nė skenė atė “letrėn-dokument tė daktilografuar”, dt. 11 korrik 1953 pėr Zyrėn e Arsimit dhe Kulturės nė KQ. PPSH, nė varjantin e kopjes me letėr kopjative me asnjė element sado minimal qė tė quhej si dokument (as minimumi i minimumeve tė pa firmosur nga SL), por na sajon edhe lojra prestigjiatori se Skėnderi gjoja ia kishte futur kėtė letėr pa protokoll poshtė derės, nė zyrėn e F. Gjatės! Dhe kulmi, Petroja na pohon tashti me plot gojėn, edhe me njė fletė tė re tė panjohur tė librit “Ē’kam parė e ē’kam dėgjuar”, se S. Luarasi, tė gjitha do t’ja bėnte hallall Gjovalinit, edhe tėrė materialin komplet me Vepėr, me 100 faqe biografi, me foto e faksimile, por vetėm ato “200 gabimet te “Studenti nė Shtėpi”, nuk do t’ia falte kurrė”, ose edhe mė hollė ato “bragashat”, se ato e kishin indinjuar aq shumė sa qė s’kish pyetur e s’kish ditur mė se ēfarė kishte bėrė me letra spiunimesh… Pa le se pėrveē 200 gabimeve gjuhėsore, GjL na e kishte lehtėsuar studentin me njė “omision tė hequr”   nėn jorgan, ku Nushi flinte bashkė me tė motrėn… Nė fakt te kjo novelė e botuar nga GjL nuk kishte fare gabime e krahasuar me botimin e 1953 dhe me kopjen e 1945. Por, pikėrisht kėtu qėndronte bllof-alibia dhe mashtrimi i SL. Ai e krahasoi kėtė botim me njė kopje dorėshkrimore Nr. 2 tė cilėn Migjeni, siē pretendonte SL, e kishte redaktuar e korrigjuar edhe nga ana gjuhėsore e ortografike, gjatė kohės sė qėndrimit nė Sanatorium, nė Itali. Dhe kėtė “zbulim” surprizė OL (Nikolla) dhe SL e kishin absolutisht mbajtur tė fshehtė! (Kemi njė studim tė plotė pėr kėto “zbulime”. AL) Tė gjitha “ndryshimet”  por edhe plot trajta gjuhėsore qė S. Luarasi i kishte “ndrequr” vetė mė 1957, si disa apostrofa t’a-ta, t’onė-tonė, hecė-ecė, shum – shumė, kumbulla – kumlla, mėdhaja – mbėdhaja, mish mash – shish – mash etj dhe kėto me poshtėrsinė mė tė madhe ia kishte faturuar GjL si “gabime gjuhėsore e ortografike”! (Nėqoftėse kėto “zbulime” nuk i ka bėrė vetė Petroja?!) Pra Skėnder Luarasi vetėm pėr hatrin e “Studentit nė shtėpi” e paditi aq rėndė Gjovalin Lukėn, kur mirėfilli e ka ditur tė vėrtetėn. Si e bėre kėtė gafė mor trashigimtar e kompetent posthum?! Si or burrė, pse se the kėtė qysh nė fillim te RD-ja po e ruajte te “Korrieri” …

Mirėpo autori i vėrtetė i zhalavitjeve gabimeve me makinė daktilografike tė tė ashtuquajturave materiale pėr botim tė SL mė 1948 dhe mė veēanėrisht i 6-7-8 novelave-proza tė gjata, ka qenė vetė Skėnder Luarasi. Kėtė e ka rrėfyer tash vonė dhe e ka pohuar te Korrieri, “kritiku lerar”, inxhinieri mekanik Petro S. Luarasi. Ashtu se si qėlloi, qė ato kohė Skėnderi kur shkruante pėr tė dashurin Migjen dhe pėr Shkodrėn dashnoren, seē i hypte njė tė nxehtė e njė mall sa, qė pinte nja dy-tre shishe verė Malaga e Bordoje, zakon qė i kish ngelur qysh nga Spanja kur i vriteshin shokėt ndėr duar dhe nga ajo Fusha e Pėrqėndrimit nė Francė, kur dėgjonte luftėn nacional-ēlirimtare me njė radio gjermane, ku mori vesh se andej nga Kolonja gjermanėt kishin vrarė nja 3000 shqiptarė…

Dhe shikoni se u tha te Kritika Zyrtare 1954 se, Gj. Luka kėtė novelėn “Studenti nė shtėpi” e kishte marrė tė botuar nga botimi i 1953 dhe jo nga shkarravitjet e 1948 tė S. Luarasit, megjithse Gj.L. ka pasur nė dorė njė kopje tė daktilografuar tė atyre novelave, tė vitit 1945. Hajde fol tashti po deshe Petro, nxirr ndonjė fletė tė re interpretuese, se ato fletėt e atij Librit tėnd vazhdimisht rinovohen e riinterpretohen… Do tė mjaftonte vetėm njė sy te botimi i vitit 1953 te “Letėrsija Jonė, pėr tė parė se ē’ke katranosur edhe ti vetė z. Petro! Shiko, po ta jap unė njė citim dhe njė fotokopje dhe pėrfundimin nxirre ti vetė: “Dy tregime tė pa botuara tė Migjenit, “Tė ēelen arkapijat” dhe “Studenti nė shtėpi”. Me rastin e 15- vjetorit tė vdekjes sė Migjenit, botojmė dy tregime tė pabotuara tė nxjerrura nga origjinalet qė ndodhen pranė familjes sė tij. (Shėn. Red.)”.  (Revista, Letėrsija Jonė, Nr. 8 gusht 1953, f 16-29) Hapini sytė Petro e Angjelina: Hiqeni maskėn e poshtėrsisė dhe hipokrizisė! E ka kėshtu botimi i vitit 1953 te revista Letėrsija Jonė, “i nxjerrė nga origjinalet e familjes Nikolla”! Pse nuk u tėrbua zotni Skėnderi mė 1953?! Shko gėnje tashti sa tė duash o Petro shakaxhiu, te gazeta Korrieri, gėnje pėr gjindjen e Tiranės edhe tė kolonjarėve, gėnje dhe pėrgėnjeshtro sa tė duash duke shfrytėzuar edhe miqtė enveristė e mehmetistė edhe Nderin e Kombit Nr. 1497, se, “Skėnderi e pėrgėnjeshtron, se u botuan me lejen e families”! Cili Skėnder e pėrgėnjeshtron ai i vdekuri, apo ti vetė?! Ashtu e ka shkruar e botuar revista “Letėsija Jonė” mė 1953, o trap dhe jo Gjovalin Luka dhe as Agron Luka, se aso kohe isha 4 vjeē! Kryeredaktori i redaksisė ishte Shefqet Musarai dhe bashkėpunėtori i tij ishte Dh.S.Shuteriqi...}

Tashti tė merremi edhe paksa me shkencė, kritikė hulumtimore historiko-letrare migjenollogjike, se jemi nė lėvizjet finale. Qysh nė krye tė herės, duhet tė rradhisim njė tog pyetjesh qė janė njėkohėsisht edhe ēeshtje qė Skėnder Luarasi duhej t’i kishte sqaruar me vakt e me kohė dhe gjynah qė ia besoi Petros “post mortum”, megjithse e porositi: “libri me kujtime Ē’kam parė e ē’kam dėgjuar” nuk ėshtė pėr t’u botuar, por i kushtohet vogėlushit Petro, kur tė kem mbyllur sytė, qė tė dijė tė orjentohet pėr tė atin kur tė rritet...” Atėhere: Me ēfarė fakti e vėrteton Petro Luarasi se, i gjith materiali migjenian poezi e prozė dhe 100 fletėt biografi ishin daktilografuar mė 1948, me shpejtėsi tė madhe me shumė gabime ortografike, gabime fjalėsh dhe daktilografimi etj?! Sa km/orė ishte shpejtėsia dhe ē’rrol luajti kėtu rastėsia?! Kishte kopje tė tjera daktilografike me fletė kopjative nga tė 1948, apo jo?! Pse nuk i nxorėt asnjėherė, aso kohe?! Si e kishte paraqitjen “Studenti nė shtėpi” mė 1948, si tė botimit tė 1953 apo si tė botimit tė 1957, ku SL deklarohej: “e botojmė t plotėsuar e tė korrektuar me material fare tė panjohur gjer tani, dhe e shtypim tė gjithė pas njė krahasimi tė imtė me dorėshkrimet origjinale, pasi botimi i tretė i GjL ka shumė gabime…”?! (Bot. i 1957, f 55) Shiheni paradoksin: A thua GjL duhej tė ishte parashikues fallxhor qė ta dinte se si ishte materiali i panjohur nė Sėndykun e Nikollajve?! Po qysh dekani i fakultetit tė migjenologjisė, nuk ia dha shkencės shqiptare asnjėherė, as si faksimile, ato manoskritet me laps, “origjinale tė origjinalit, i e origjinalit”?! A thua i ka M. Zequa, nė MHK?! Po si nuk e konstatoi Luarasi, aq i rrahur me vaj e me uthull, hilenė e Shuteriqit, qysh mė pėrpara, por vajti e u mbyt nė njė lugė ujė, te Shuteriqi a te komitetarėt, me me njė thes letrash tė shkarravitura me shpejtėsi?! Po, a nuk kishte dashur t’i botonte Skėnderi ato letra me rastin e 10-vjetorit tė vdekjes sė Migjenit?! Ishte vetė S. Luarasi daktilografisti, ishte teto Ollga e Nikollaitėve, apo kishin pajtuar ndonjė bakall?! Atė “shkurtesėn” qė e pėrmend Shuteriqi, si psh atė episodin me vėlla e motėr, nėn jorgan te “Studenti nė shtėpi”, Skėnderi e kishte bėrė apo daktilografisti?! (Apo  Zyra e Kulturės dhe Arsimit edhe e Ēensurės nė KQ tė PPSH, aty ku SL e pėrgojoi disa herė GjL?)

Po pse pretendojnė Skėnder Luarasi, Petrua dhe Angjelina e madje edhe M. Zeqo, se edhe ajo biografija me 100 faqe ėshtė identike me atė tė 1956/1957-1961?! Themi kėshtu se nga biografija 1956-1957, me 43 faqe, po tė heqim pjesėt qė zė me citime Andrea Stefi (Corvus), i cili sigurisht se nuk kishte zė mė 1948, si dhe ndonjė gjė tjetėr, atėhere ē’mbetej nga 100 faqet e 1948?! Le pastaj se ēfarė mund tė kishte pėrrallisur Luarasi aso kohe dhe qė i autoēensuroi dhe i zhduku vetė, sapo ra nga fiku xinxėri Xoxia i Madh, kushėriri i Luarasėve... (Nqs se i kishte shkruar ndonjėherė ato 100 faqet…) 

Por, po ta pranoj unė se Gjovalini “pushtoi” materialet e Skėnder Luarasit tė 1948, atėhere ku do t’i ēoni ju, gjithato ato male me kritika, me shpirtligėsi e me lista me 500 gabime, 200 vetėm te “Studenti nė shtėpi”, me 15 faqe nė Ndreqie Gabimesh, me dėrgesa me zarf nė shtėpi, gazetė mė gazetė?! Ēfarė njerėzish pėr seri, trashamanė e cinikė paskeni qenė more?! Ju kujtuat se ju sponsorizoi Arta Dade, PS-ja dhe ish Prokuroria letrare enveriste dhe morėt turr... Po a nuk ju duket, se pas pohimit e atij sqarimit fatal tė Petros, te Korrieri, me tė gjith llogjikėn e botės del se autori e fajtori i vėrtetė i tėrė atyre gabimeve zhalavitjeve tė leksikut migjenian etj, ka qenė vetė S. Luarasi! Apo e kishte fajin maqina mekanike daktilografike?!

 Pse nuk i dėrgoi S. Luarasi, edhe njė fletė tė daktilografuar proteste E. Hoxhės, qysh mė 1948, apo mė 1949, njė edhe mikut tė tij M. Shehut, ose Zyrės sė Ankesave, Zyrės sė Arsimit, Kulturės e Kontrollit pranė KQ tė PPSH, pėr “pushtimin” e lėndės nga Dh. S. Shuteriqi dhe M.N.?! (Ē’tė jetė ky anonim xhanėm, Mane Nishova a Mehmet Myftiu?!) Pse nuk i bėri ndonjė Kritikė tė 1948 edhe njė tjetėr Kritikė tė 1953, me lista me korrektime e redaktime edhe kėtyre?! Nga 48-ta te 53-shi, sikur janė plot 5 vjetė dhe ndėrkohė pse nuk e rikorrektoi e riredaktoi dekani Luarasi, komplet veprėn postume tė Migjenit?! Pse nuk i bėri njė Kritikė edhe pėrkthimit e botimit tė vjershave, prozave tė Migjenit nė rusisht dhe mė nė veēanti tė vjershės “Parathania e Parathanieve” dhe prozės “Studenti nė shtėpi”, nė rusisht mė 1954?!

Po, nga i mori Gjovalin Luka ato novela tė pa botueme, normalisht do tė pyesni? Gj. Luka, nė SHĖNIM, nė bot. 1954, shkruante: “Proza tė pa botueme, njihen deri tashti 7 copė. Kėto janė: Puthja e Cubit, Studenti nė shtėpi, Bukėn tonė tė pėrditshme falna sot…, Historija e njenės nga ato, Tė ēelen arkapijat, Pak poezi, N’ at anė gardhit asgja e re. Po botojmė 5 prej tyne, tue lanė jashtė: Pak poezi dhe N’at anė gardhit asgja e re, qė asht lanė prej Migjenit vetėm sa e fillueme.”

Tashti tė sqarojmė, “Proza tė pa botueme”, quheshin kėto 7 novelat, sepse nuk ishin botuar me gjalljen e Migjenit. Sigurisht si grezo qė ishin, si dorė e pare, kishin disa karakteristika tė ndryshme, fjalė arkaike, trajta dialektale, shenja diakritike tė hundoreve karakteristike shkodrane, apostrofa, neologjizma etj, qė sadokudo kėrkonin edhe aso kohe njėfarė pune nga specialistė korrektorė e redaktorė nė shtypshkronjat e botimit. Siē njihet nė kohėn e Zogut gegnishtia kishte pėrparėsi, megjithse dialektet nuk ndaloheshin etj. Kjo gjendje vazhdoi pėr pak kohė edhe mbas 1944, madje gegnishtia mbijetonte edhe deri te vitet 60-tė. Nė vitet 50-ta veprat e Migjenit ishin botuar, pothuajse ashtu siē ishin, sepse kjo punė, simbas gjykimit tė Gjovalinit, po ashtu siē edhe unifikimi i gjuhės zyrtare (jo i gjuhės letrare, se kjo ėshtė tjetėr gjė), do tė kryhej nė tė ardhmen me njė pjesmarrje kolektive akademike e tė specializuar. Para vitit 1954, pra para GjL, ishin botuar nja katėr copė novela nga ish tė pa botuarat, shto kėtu edhe ato dy copėt qė iu lanė Skėnder Luarasit, pėr botim e pėr njė hetim se mos i gjente ndonjė manoskript me vazhdime etj. Por, ajo qė ka “harruar” dhe qė e anashkalon Angjelina Ceka (Luarasi) dhe Petro Luarasi ėshtė se 7 copė prozat e pa botueme, njiheshin edhe mė pėrpara 1948, ato njiheshin qysh nga 1945. Familia Nikolla disa herė i ka shitur krijimtaritė e Migjenit, jo vetėm mė 1945, por edhe mė pas. Disa persona me kokrra i kishin lexuar dhe kishte kopje tė daktilografuara, kjo ėshtė e vėrteta dhe nuk ėshtė ashtu siē deklarohej S. Luarasi, se ato ishin “njė sekret e monopol i vetėm Olga Nikollės”. Nė letra-kujtimet e dy Luarasėve babė e bir, te Korrieri, tashti shkruhet se, “zbulimi i 7-8 copė novelave mė 1948 (Olga thoshte se janė 8) bėri bujė”, por, ndėrkaq ka kaluar kaq e kaq kohė dhe nuk kanė sjellė asnjė citim nga buja e shtypit tė kohės!

 Me sa kujtoj nga babai, “novelat e panjohura” i ka njohur edhe Arshi Pipa. (Shih, A.P., “Kujtim i Migjenit”, revista “Bota e Re”, N. 3, Tiranė, shtator 1945, f 51-52.) Dhe A. Pipa ka kontribuar edhe pėr botimin e “Vargjeve tė Lira” edhe mė 1944, nė kohėn e regjencės dhe jo vetėm prof. K. Cipo, siē pretendonte SL. GjL kėtė e ka deklaruar nė Pėrgjigjen e tij tė vitit 1954.

Gjovalin Luka, pėr 7 prozat/novelat e gjata tė pa botuara ka pasur njė kopje nga kopjet e daktilografuara tė siguruara mė 1945. Gjovalini ka pasur botimin e 1936 dhe tė 1944 nė origjinal, ka pasur edhe njė kopje tjetėr tė daktilografuar tė 17 prozave tė botuara dhe njė kopje tė 7 novelave tė pabotuara, bazuar nė kopjet e 1945, ka pasur tė gjithė koleksionin e plotė, edhe tė 1939 edhe tė 1941 tė botimit nga E. Koliqi e K. Gurakuqi... 

Vijmė tashti te ajo qė e pėrmend prof. Shuteriqi, nė lidhje edhe me “ndonjė shkurtim-heqie cope tė pa nevojshme”, qė iu bėnė materialit grezo tė 7 novelave tė pa botueme. Ndoshta qysh aty nga 1953, por sidomos pas Kritikės Zyrtare mė 1954, thuhej se “Studenti nė shtėpi”, kishte shkuar nga S. Luarasi edhe nė Zyrėn e Kontrollit pranė KQ tė PPSH-sė. S. Luarasi e komentonte atė me fjalė gojore, por ende pa i paraqitur dorėshkrimet. Shefqet Musarai dhe madje edhe Fatmir Gjata ia kėshilluan SL njė proces gjyqėsor… Por, me atė rast u gjet si i kritikueshėm ai episodi i nėn jorganit, ku fėmijėt e familieve tė varfėra flenin bashkėrisht motra e vėllezėr, nėn jorganin e ngrohtė, ku puthiteshin e ku lėvizte ndonjė si gja e tretė… Kishte pasur raste ku ndodhnin edhe inēeste apo edhe si tentacione infantile, si mė veēanėrisht nė kushte injorance e nė kushte kur pėrziheshin edhe nga dy-tre palė fėmijė me gra tė ndryshme etj. Pra nuk e hoqi Gjovalini atė pjesė, sepse kjo pjesė, siē edhe fjala “bragasha”, nuk ekzistonin te dorėshkrimi nr. 1. Nga llafollogjitė e SL, ajo pjesė u kritikua nga Zyra e Arsim-Kulturės dhe e Kontrollit nė KQ tė PPSH...  Gjovalinit ia ndaluan me urdhėr (jo se e bėri vetė) botimin edhe tė vjershės Trajtat e Mbinjeriut psh. (Te komenti “Tė lindet njeriu”, f 13, Gj. Luka e citonte dhe e komentonte edhe vjershėn “Trajtat e Mbinjeriut” dhe kjo nėnkuptonte qartė se botimin e saj ia kishin ndaluar)

Ah, po kemi edhe ato bragashat se desh harrova. E kam sqaruar njėherė se trajta bragasha pėrbėn njė lloj shqiptimi qė nuk pėrdoret nga shqiptarėt nė Shkodėr, por nė Vrakė e nė gjuhėn nashkelije. Petro, korrektonjėsi e redaktonjėsi i Skėnder Luarasit, edhe mė pėrpara te GSh e RD, por edhe tani te Korrieri, 23 nėntor 2005, f 29, te kolona 1, nė fund e shkruan trajtėn si tironēe “bregashe”. Po pse ia ndėrron formėn origjinale tė dekan Skėnder Luarasit, mor birko, a nuk i ke sytė nė ball se te botimi i 1957, nė f 171 shkruhet: “Hiqi bragashat”! Hiqe edhe ti maskėn e derrit o Petro dhe tani rrotullohu sa tė duash nė njė valle dervishėsh me fustanellė ose po tė duash vish ndonjė palė bragasha apo bregashe kolonjare…

Te njė botim te “Koha Jonė”, “Universi i Migjenit, zbulime tė reja” (11 maj 2006, f 10-11), dr M. Zeqo e ngre nė qiell prof. S. Luarasin edhe “si dekani e si krijuesi i migjenologjisė”! (kur edhe Shuteriqi nuk i lipsej mė e nuk i shkonte mė pėr vizita tė pėrditėshme e pėr kurse vizatimi me lapės…) Unė, kisha kujtuar se shpikėsi i atij termit “migjenologji”, kam qenė unė, por ja qė ky na paska qenė dr. Zeqo! Ndėrkaq nuk besoj se i mbetet hatri mikut Zeqo, se termi “krijuesi i migjenologjis shqiptare”, mbase mė mirė do i shkonte Migjenit vetė! Si dekan mbase edhe do i shkonte S. Luarasit, “medet, po tė mos kish vdekur pa thėnė tė vėrtetėn”, megjithse “njė sekret unė e di akoma shumė mirė”, shkruan M. Zeqo. Epo, sado qė nga ana e llogjikės kjo shkon si “e ėma e Zeqos, maje thanės sė thartė”, kur e di, ē’pret, thuaje! Si shije e si preferencė, babai im, po qe se ke ndonjė farė vlerėsimi pėr tė, preferonte qė si dekan tė ishte ndonjė njeri mė i ditur e mė human se SL, atė mendim kam edhe unė. Hė pėr hė, madje po guxoj tė shtoj se kam mjaft simpati pėr Arshi Pipėn si dekani, para Skėnderit, megjithse AP e kishte pasur SL si profesor...

Ju, dr. Moikomi, i keni rėnė me vare R. Elsjesė pėr atė ish trajtesėn si origjinė sllave tė families sė Migjenit dhe e keni nėnkuptuar edhe Arshi Pipėn pėr atė simbiozėn sllave-shqiptare, siē edhe ndonjė studiues a pseudostudiues nė atė hulli. Jam dakort me ju se, nacionaliteti pėrcaktohet nga atėsia (kom-ja fillimisht pėrcaktohej edhe nga feja), por ka edhe raste qė pėrcaktohet edhe nga vetė pėrzgjedhja e vetdeklarimi, pas ndonjė simbioze bilinguiste etj. Por, te gjyshja malazeze, te amėsia ka njė problem tė vockėl, qė e kishte deklaruar vetė Migjeni, dhe unė e kam shkruar njėherė trajtimin pėr pjesėn e Gjovalinit, prandaj ti si detyrė morale e kishe t’i thoshje nja dy llafe haptazi. Ti edhe Kadareja, qė kur erdhi te shtėpia e F. Shirokės nė Shkodėr, nuk gjeti temė mė tė rėndėsishme por, xhilit e te shqiptarėsia e Migjenit. Se kur i shan Kadareja serbėt si tė pėrzier me ciganė e arixhinj, apo tironsit si tė pėrzier me turq e persianė… Aman, aman, temė me shqiptarėsi sterile, se pakė sllavė, goranė, podgoriēanė, maqellarė e boshnjakė, pak aromunė, xinxėr, shule, sakarakaēanė, ēobanė, vllehė, llaci-facė, eflakė, pak grekėr e ēifutėr, pak magjypė-egjiptianė, pak gabelė, pak osmanllinj e turq, ka nė Shqipėri e nė Kosovė!...

(vijon nė numrin e ardhshėm)

Agron Luka

 

Toponomastika “5” – Prefektura e Kosovės (Kukėsit)

Ne vijim te publikimit te vendimit historik te Qeverise se Mbreterise Shqiptare nr.753 ,date 06 korrik te vitit 1938,per shqiperimin apo pershtatjen e Toponomastikes se Shqiperise ,kesaj radhe menduam te paraqesim Toponomastiken e Prefektures se Kukesit ,qe Mbreteria vazhdonte ta quante shteterisht si Prefektura e Kosoves. Kujtojme se Mbreti Zog i Pare ,ishte shpallur si mbret i shqiptareve (1 shtator 1925) e jo mbret i Shqiperise londineze te vitit 1913,cfare tregonte se Mbreteria nuk hiqte dore kurre nga trojet e Shqiperise Etnike qe i kishte falur Zoti ,por i kishte grabitur me pa te drejte Ropi sllav i djallit , me bekimin e nje pjese te Europes plake… Ne per te mos merzitur lexuesit po publikojme vetem Toponomastiken e ndryshuar …

 

PREFEKTURA E KOSOVES

(KUKESIT)

 

                ISHTE - BEHET

 

1.             Brruti - Thuperi

2.             Gostila - Gushtaj

3.             Myci - Rrasa e Lekes

4.             Dobruna - Ujmir

5.             Nikoliqi - Nikolaj

6.             Peraj - Bardhoshaj

7.             Perollaj - Lugine

8.             Vranishti - Malisht

9.             Zararishta - Trojeza

 

NENPREFEKTURA E LUMES

 

                Ishte - Behet

 

1.             Bardhoci - Bardhoshi

2.             Pobregu - Bregu

3.             Bela - Bardhaj

4.             Borja - Lulezimi

5.             Brekinja - Brekina

6.             Carnaleva - Pyllishta

7.             Kollovozi - Kodraj

8.             Kasharicaj - Kepaj

9.             Novosej - Katundi i Ri

10.          Orcikelaj - Orcikaj

11.          Oreshka - Rreshkaj

12.          Orgjostaj - Burimaj

13.          Shtrza - Shterza

14.          Zapoti - Pikllimaj

15.          Bushtrica - Ranishte

16.          Gjegjani i Ploshtanit - Gjegjaj

17.          Kalili - Kalisi

18.          Matrani - Matrangu

19.          Ploshtani - Plotaj

20.          Arrni - Arreni

21.          Radomira - Bukuroshi

22.          Surroj - Suroj

 

NENPREFEKTURA

E MALESISE SE GJAKOVES

 

                ISHTE BEHET

1.             Babina - Babaj

2.             Myhejani - Mehaj

3.             Tropoja - Trifushe

4.             Kami - Kambe

5.             Lenici - Lendishti

6.             Paci - Pasi

7.             Vladi - Fushe

8.             Zharka - Brezdaje

9.             Bratoshnica - Vllaznija

10.          Dragobija - Dragoj

11.          Grija - Gri

12.          Kocanaj - Kallishte

13.          Margegaj - Markgegaj

14.          Tepla - Pla

15.          Palca - Palci

16.          Peraj - Bjeshka

17.          Raja - Shkambi

18.          Dushaj - Dushkaj

19.          Dojane - Kuvendi

20.          Fang - Fangu i Madh

21.          Vatoc Vidric - Frangi i Vogel

22.          Resuj - Rrethi Uji

23.          Lejtize - Lejthize

24.          Viliq - Leka i Zi

25.          Radogosh - Deshire

26.          Visoc - Sukthi

27.          Mejdan - Sheshaj

28.          Papaj Ballaban - Papaj

29.          Berbat - Ranze.

 

Sic shihet ne tre njesite lokale te Prefektures se Kosoves (Kukesit), se bashku kane pasur nevoje per shqiperim apo pershtatje ne gjuhen shqipe 60 TOPONIME te ndryshme ,nga 144 te tilla te marra na analize nga komisioni e Qeveria mbreterore, gje qe po te shprehet ne perqindje ,ndryshimet toponomastike kapin shifren rreth 40% ...Nje shifer kjo mjaft e larte,ku per fat te keq edhe sot nuk ka ndryshuar shume ,pasi sic kemi thene edhe heret e tjera Ky vendim historik i Mbreterise Shqiptare nuk arriti te zbatohet…deri sot.

NDUE BACAJ

 

Shpirtmadhėsia e Gjergj Kastriot - Skanderbeut

(Sipas librit: “Veprat e lavdishme tė Skanderbeut” - Dh. Frangu).

Pėr Heroin tonė Kombėtar kanė shkruar shumė autorė vendas dhe tė huaj. Shkrimi tė cilin do tė trajtojmė ma poshtė asht marrė nga libri tė cilin e kemi citue ma nalt,dhe qė asht shkrue nga Dhimitėr Frangu, bashkėkohės, arkėtar, ambasador, dhe mbi tė gjitha, nip i Gjergj Kastriotit. Specifika e vėrtetėsisė sė kėtij libri qėndron nė faktin se, ky libėr asht i pari dhe ma i vėrteti qė asht shkrue pėr Kryeprincin e Arbėrit, dhe, se tė gjithė tė tjerėt piknisjen e kanė marrė nga ky autor. Vlen tė falnderojmė zotin Lekė Pervizi pėr pėrkthimin me besnikėri tė kėsaj vepre madhore. Titulli i shkrimit asht marrė nga njeni nder kapitujt e kėtij libri, duke i qendrue korekt nė ēdo frazė dhe ēdo rresht. (M.B)

E zgjodha kėtė kapitull ku evidentohet mėshira Kristiane e cila ishte e kultivueme nė shpirtin e Gjergj Kastriotit, njė virtyt ky, kaq i naltė dhe kaq i nevojshėm nė kohėt qė po kalojmė. (Autori)

... “Gjergj Kastriot - (Skanderbeu), gjithnjė kishte vlerėsue aftėsitė, guximin dhe besnikėrinė e Moisiut tė Dibrės. Prandaj e donte e ēmonte, duke e ba zot tė shum kėshtjellave, vilave e  pronave dhe e kishte nderue tue i dhurue armė, kuaj, xhevahirė, veshje shum tė ēmueshme prej stofnash tė florijtė e mėndafshi, i kishte dhanė shum pare dhe i kishte bā favore tė ndryshme. Kėshtu, Moisiut iu rrit mendja tue andėrrue se mund tė bahej ma i madh se Skanderbeu dhe aq iu rrit ambicja e lakmia sa qė filloi tė kurdiste nė ē”mėnyrė mund t”ia kalonte Skanderbeut nė madhėshti e lavdi. Ndėr shum gjana qė i shkuen nėpėr mend, zgjodhi tė bahet tradhėtari i Princit tė tij, e pasi e vendosi kėtė punė, e vuni nė zbatim. Kėshtu shkoi e iu paraqit Sulltanit (Mehmetit), tė cilit i dha me kuptue se i mjaftonte trimėnia e tij pėr ta dbue Skanderbeun nga vendi i tij e nga gjithė Shqipnia, po t”i jepte Sulltani 15.000 turqė tė zgjedhun, me konditė, qė kur ta dėbonte Skanderbeun, tė bahej zot i shtetit tė tij, tue i pague Sulltanit ēdo vit aq taksė sa tė kėrkonte. Kur e dėgjoi Sulltani, i pėlqeu shum ai propozim dhe ia vuni veshin me vėmendje tė madhe dhe iu pėrgjegj se, ēdo herė qė do t”i mjaftonte guximi pėr t”ia marrė Skanderbeut shtetin e tij, por edhe jetėn, e ta vriste, prandaj do ta thirrte nė dyluftim publikisht. Sulltani i tha se kurdo qė t”ia binte kokėn e Skanderbeut do t”i jepte 100.000 dukatė e do ta bante Princ tė Shtetit tė tij, e nuk do t”i kėrkonte asnjė taksė. I mjaftonte ta kishte tė bindun, besnik dhe mik tė mirė. Pėr ta mbajtė premtimin, Sulltani urdhėnoi qė tė pėrpilohej njė dokument zyrtar me tė gjitha konditat e sipėrpėrmenduna, tė firmosun nga dora e tij. Moisiu u nis me 15000 ushtarė turq, tė gjithė kalorės tė zgjedhun, dhe hyni nga Thrakia e Maqedonisė pėr tė pėrballue Skanderbenė. Ndėkohė Skanderbeu, qė e kishte marrė vesh tradhėtinė e maskarallekun e madh tė Moisiut u trondit shum dhe sa nuk e humbi toruan. Kur erdhi nė vehte, mblodhi menjėherė sa ma tepėr ushtarė qė ia lejonin koha e pakėt dhe nevoja e rastit. E mori vehten, e kur bani organizimin e njerėzve tė tij, i doli qė kishte 10.000 luftėtarė, kalorės e kambėsorė, me tė cilėt shkoi t”i dilte para Moisiut nė fushėn e Dibrės sė Poshtme, ku Moisiu duhet tė kalonte me ato 15.000 turqit kundėr Skanderbeut. Kur arriti nė atė fushė dhe papritmas e pau ushtrinė e Skanderbeut, u trondit shumė kur shikoi se ai kishte njė ushtri tė madhe dhe tė rregullt, dhe mbeti krejt i ēuditun se si Skanderbeu paskej qenė i informuem aq shpejt pėr tradhėtinė dhe ardhjen e tij, dhe po aq i ēuditun se si kishte arritė tė bashkonte aq shpejt njė ushtri tė tillė aq tė bukur e aq tė shumtė. Megjithėse ishte plot frikė, e akuzuem nga ndėrgjegja e tij, tue pa se gjendej nė njė situatė qė nuk mund tė tėrhiqej prapa, doli nga radhėt e ushtrisė turke tue thirrė me zā tė naltė e tue ftue Skanderbeun nė dyluftim, me fjalė fyese e banale. Skanderbeu, i cili nuk kishte tjetėr dėshirė, veēse tė ndeshej me tė, iu drejtue tue thanė: “Ja, more tradhtar, ai Skanderbeu qė ti po kėrkon. Shpresoj se ka me tė ba qė ta paguejsh fajin e pabesisė e tė tradhėtisė sate”. Ndėrkaq disa kalorės qė rrinin pranė Skanderbeut u nisėn pėr me u ndeshė me Moisiun, por ai u bėrtiti qė tė mos lėviznin, dhe nxiti kalin kundėr tij. Kur e pa Moisiu se Princi po i hidhej sipėr, e ktheu kalin dhe u fut nė ushtrinė turke. Skanderbeu e ndoqi mbrapa, por ai u zhduk syve mes shumicės. Tue mendue se nuk ishte mirė tė shkonte i vetėm aq pėrpara ku armiqtė mund ta rrethonin, u kthye te ushtria, ku vendosi menjėherė rregull dhe mbasi doli nė krye tė saj pėrballė armikut, i ftoi qė ta ndiqnin, dhe kėshtu i ndjekun prej tė gjithėve, sulmoi me aq furi dhe vrull me turqit, tė cilėt ishin frikėsue prej ikjes sė turpshme dhe poshtėrsisė sė Moisiut, komandantit tė tyne. Ndėr ta shpėtoi dhe Moisiu si njė frikacak. Tue humbė shpejt kurajon e tue mendue mos kishte qenė ajo njė dinakėri e Moisiut, i kapi aq shumė lemeria sa u ē”rregulluen, u pshtjelluen dhe u shpartalluen lehtėsisht nga ushtria e Skanderbeut dhe u vunė nė ikje, ku shumė prej tyne mbetėn tė vramė e pak ishin ata qė shpėtuan e u kthyen nė shtėpitė e tyne. Ndėr ta shpėtoi dhe Moisiu, i cili paturpsisht u paraqit para Sulltanit pėr me u justifikue, por ky, tue e shikue vrėngėt, e pėrbuzi dhe e talli dhe e quajti tė poshtėr e hiē. Moisiu e pa veten aq tė trullosun dhe tė dėshpėruem sa qė po arrinte nė aktin e fundit, as nuk sinte se si ta ndreqte atė fatkeqėsi tė madhe, e si mund tė dilte para botės nė tė ardhmen, apo dhe nė ēdo vend tjetėr, ose para kujdo qoftė Princi, qė tė mos njihej, mbahej dhe quhej njė tradhėtar. As nuk dinte se kujt t”i drejtohej, duke e kuptue gabimin e randė e tė madh qė kishte bā. Sė fundi, sinqerisht i penduem, i lutej Zotit qė ta mėshironte. I frymėzuem, qė duhet tė kishte shpresė nė Tė, sepse ishte pendue pėr fajin, e me shpresė edhe nė zemėrgjanėsinė e bujarinė e Skanderbeut qė kishte dhanė prova me persona tė tjerė, tė denjė pėr denime tė randa, por qė ishin pendue, dhe prandaj i kishte falė, vendosi ta linte ēėshtjen nė dorė tė Skanderbeut. Kėshtu, i veshun si fshatar, erdhi fshehurazi nė Shqipni dhe u paraqit para Skanderbeut, i gjunjėzuar dhe me njė litar nė qafė, tue mos pushue sė kėrkuemi mėshirė me lot nė sy. Nga kjo pamje Skanderbeu u pėrmallue dhe i erdhi keq, dhe i shtymė nga mėshira me tė cilėn kishte falė dhe armiqtė, ia shtriu dorėn dhe tue ngritė nė kambė e tue qortue ambėlsisht pėr gabimin qė kishte ba, e fali, e veshi me rroba tė bukura e tė ēmueshme dhe e uli ma hanger bashkė me tė. Nė shej se e kishte falė me gjithė zemer, ia ktheu tė gjitha atė qė i kishte konfiskue pėr atė tradhėti. Tue dijtė Skanderbeu se Moisiu ėshtė shumė besnik e njeri shumė i matun dhe i gatshėm pėr ēdo ndėrmarrje tė vėshtirė, e pranoi nė mirėsinė e tij, i bani shumė favore dhe e nderoi me shumė dhurata”. Cilido lexues i vėmendshėm dhe mirėdashės, mund tė konstatojė se, njohja dhe rishikimi i historisė asht njė domosdoshmėni. Shpirtmadhėsija e Kryeprincit tė Arbėrit - Gjergj Kastriot - Skanderbeut duhet tė vlejė si njė mesazh reflektimi pėr ata qė projektuen luftėn famėkeqe tė klasave, pėr ata tė cilėt rishikimin e historisė e shohin me “syzet” e diktatorit. Ky episod vlen shumė pėr ata shkrimtarė e kritikė qė trajtojnė nė shkrimet e tyne Neronin e shekullit tė parė, dhe “harrojnė”neronėt e shek. XX-tė. Ky episod duhet t”ju vlejė tė gjithė atyne qė ngujojnė fėmijėt pėr efektin (tepėr negativ) tė gjakmarrjes. Duhet t”ju vlejė shumė edhe atyne shkrimtarėve tė rrealizmit socialist, qė deshėn tė bajnė “humor” me Kanunin e famshėm tė “Lekė Dukagjinit”. Kėtyne shkrimtarėve vlen t”ju kujtoj vetėm njė citat tė kėtij Kanuni, i cili vlerėson nė kuotėn ma tė naltė atė qė falė gjakun: “Kush falė njė gjak, ka vra njė Mret”. Po ta kishte lexue dhe ta kishte aplikue kėtė citat diktatori, kurrė nuk do t”i kishte vra shokėt e vet. Koha nė tė cilėn po jetojmė asht e mbushun me plot peripeci, me shum diferencime mes shtresave tė shoqnisė, dhe pa dyshim njė element qė don shumė vemendje, asht papunėsia. Vrasjet mbrenda familjes vijnė si rezultat i humbjes sė shpresės. Dėshpėrimi asht shkalla e fundit e varfėrisė qė tė ēon nė krim. “Nga vuajtja - nė mjerim, nga mjerimi nė dėshpėrim, dhe nga dėshpėrimi nė krim”. Mbi tė gjitha, mesazhi qė na pėrcjell autori i Librit tė naltpėrmendun asht mjaft domethanės dhe kuptimplotė:

Urojmė qė urrejtjen ta kthejmė nė dashuri dhe faljen ta aplikojmė ashtu siē e aplikonte Heroi ynė Kombėtar i pa vdekshėm dhe i pa pėrsėritshmi - GJERGJ KASTRIOTI.

Dhe sė fundi: Figura e GJERGJ KASTRIOTIT e dhanun nė planin human dhe nė shpirtmadhėsinė e tij, duhet tė vlejė si njė “leksion” pėr ndėrgjegjėsimin e mendjeve tė tė gjithė atyne skeptikėve apo dashakeqėve qė kanė urrejtje pėr Heroin tonė Kombėtar. Nė tė njėjtėn kohė dhe njė “kambanė” pėr veshėt e “shurdhėt” tė atyne qė akoma nuk e kanė kuptue rishikimin dhe ribamjen e historisė, si njė arsye dhe domosdoshmėri.

Tė gjithė atyne qė duan tė abuzojnė me figuren e ndritun tė GjERGJ KASTRIOTIT, mund t”ju kujtoj kėtė Postulat tė njė Arbėreshi tė Madh, ku citon: “Mjer ai qė nuk e njeh madhėshtinė e shpirtit tė SKANDERBEUT, dhe nuk gjunjėzohet para kėtij GJENIU.”

Duket sikur zėri i fuqishėm i tij na vjen si ushtimė e njė tėrmeti, qė nga Gryka e Radikės, nė Kėshtjellėn e Krujės. Dhe ishte ky “tėrmet” i fuqishėm qė tundi themelet e Perandorisė ma tė fuqishme tė kohės, duke fituar 25 beteja.

Ishte pikėrisht ky ushtarak Gjenial, qė e ktheu Atdheun e Teutės nė njė mburojė tė Kulturės dhe Krishtėrimit Europian”.

Mark Bregu