koka

nr. 110 / 20 tetor 2007

alukit

 

Ē’akordim

 

Nė ēdo vend tė botės, Veriu ėshtė mė i zhvilluar se Jugu. Janė resurset, pra pasuritė qė marrin shumė shpejt jetė dhe vlefshmėri perspektive bazike. Por ēuditėrisht nė Shqipėri ėshtė e kundėrta. Ē’akordim. Ėshtė politika ekonomike stampė, ajo sociale stampė, janė veprimet e mosveprimet po stampė. Gjithsesi, shtresat shoqėrore qė meritojnė vėmendje e zhvillim, qė kėrkojnė integrim nė strukturat Euro-Atlantike, qė janė tė gatshme e tė afta tė prodhojnė tė mirat e veta materiale, jo vetėm qė nuk kuptojnė se ē’bėhet e ē’do bėhet, por s’dallojnė as shijen e athėt tė ambientit. Tė kėtij ambienti 17 vjet vendnumėro. Tė “mėnēurit” tallen me kėto shtresa, me tė “menēurit” nxjerrin kunjin tė huajt. Pra, njė proēes i gjatė konservimi, ku prodhohen vetėm fjalė tė bukura, premtime, a nuk do tė ishte normale tė shkelte shpejt nė kapėrcyellin e theqafjes?

Ja misioni ynė ėshtė tė themi, aq sa s’mund tė mos e themi. Pak ditė mė parė Grupimi “Creativ City” (Qytetet Krijuese), i mbėshtetur nga Fondacioni Zvicerrian Por Helvatia, paraqiti para personaliteteve tė artit e kulturės nė Shkodėr njė panoramė tė punės sė vet 3 vjeēare nė Shqipėri. Cicėroni, qė normalisht paguhet rreth 1000 USD nė ditė, pasi tregon pėr lyerjan e ca fasadave nė Pogradec e Shkodėr, nė monitor shfaq ca pamje nga Parisi, Londra, Vendet e Amerikės Latine, Italia, etj. dhe shkrihej nga kėnaqėsia qė po ndihmon kaq “shumė”. E para, ai nuk e dinte se tė pranishmit i kishin vizituar ato vende, se kishin njohuri pėr perėndimin. E dyta dhe ēka ėshtė jo vetėm e keqe, por edhe fyese, jo rrallė tė huajt i konsiderojnė shqiptarėt si indianė. Nė tė vėrtetė, kryeqendra e kulturės shqiptare, Shkodra, i ka kaluar prej vitesh fazat e njohjes dhe shijet e audiencės sė kėtij vendi janė perėndimore, paēka se pėrfaqėsimi politik qė nė tė vėrtetė ėshtė motorri i lėvizjes, nuk ėshtė nė nivelet e duhura. Kėtij fruti qė s’po di tė piqet, derisa nė zgjedhjet e ardhshme tė hidhet nė kosh, i ka paguar haraē jo tė vogėl Veriu shqiptar.

Dy ditė pas paraqitjes sėletrave kredenciale tek presidenti i Republikės, ambasadori i ri i Italisė nė Shqipėri vizitoi pikėrisht Shkodrėn. Kjo mendojmė se flet shumė. Njė kolegia jonė, nė takimin me gazetarėt nė ambientet e Konsullatės nė Shkodėr, i bėri njė pyetje lidhur me superstradėn Shkodėr – Hani i Hotit dhe Parkun Industrial nėzonėn e Koplikut, investime tė marra pėrsipėr nga qeveria italiane. Nuk ėshtė temė sot, e njihte apo jo problemin. Rėndėsi ka qė diplomati i karrierės Saba D’Elia, u pėrpoq tė lėrė tė hapur ēėshtjen mbase edhe tė mbyllur, duke theksuar; kohė optimale; marrėdhėnie tė mira; perspektiva integruese etj. Ėshtė momenti t’i kujtojmė lexuesit tonė nė gjithė botėn, se qė nė vitin 2001, gazeta jonė ka publikuar dobėsitė e palės shqiptare dhe ka lėshuar kushtrimin se superstrada rreth 32 kilometėr e gjatė qė do hapte perspektiva tė mėdha punėsimi e biznesi, do futet nėpėr kalendrat greke. Ende as sot nuk ka njė studim, ende nuk ėshtė zgjidhur problemi i shpronėsimit tė tokės, ende nuk ka njė projekt, ende nuk ka preventiv! Madje edhe ankesat e palės italiane janė shpėrfillur. Dhe pikėrisht, si asnjėherė tjetėr, pala italiane, fundet i ka mbartuir nga viti nė vit.

Edhe kėto dy projekte do ishin njė fillim i mirė pėr zhvillimin e zonės Verilindore. Kujtojmė njė insepktim tė para dy vjetėve e pak, tė diplomatėve e biznesmenėve italianė nė kėto dy projekte, ku njė ish prefekt, Gjovalin Kolombi, demonstroi gjeolobing tė dobėt, saqė asokohe mediat e deshifruan ngrirje. Duke qenė afėr kėtyre problemeve, njė prononcim i rėndėsishėm nga Ministria e Jashtme, thotė pėr gazetėn tonė se, superstrada do fillojė aty nga maji i vitit tė ardhshėm. Por ē’do tė bėjė pala italiane, pasi ėshtė vėshtirė qė nė njė takim tė dytė tė fitosh respektin qė s’fitove nė takimin e parė. Sidoqoftė, sot qė shumica e shteteve anėtare tė Bashkimit Europian kanė ratifikuar Marrėveshjen e Stabilizim Asocimit me Shqipėrinė, njė ambicie mė e matur diplomatike pritet tė akondoi ē’akordimet aksidentale. Nė sfondin e njė shfaqjeje apo kurajoje interesash tė dyanshme, tė paktėn pala shqiptare nuk duhet mė kurrsesi tė pengojė vetveten. Nėse ndodh kjo, ne kėtu jemi. Do i kujtojmė edhe shumėēka votuesit.

Sokol Pepushaj

 

 

 

Shkodrani demokrat qe as ne thellėsi te Alpeve shqiptare nuk gjeti sigurinė e jetės

 

Quhet Markoz Tinaj. Ka lindur ne qytetin e Shkodres me 9 shkurt 1977, ku edhe ėshtė rritur duke vazhduar traditėn e tij familjare ne pjesėmarrje te proceseve demokratike te Shqipėrisė, duke dhėnė njė kontribut cilėsorė ne aktivizimin gjate kėtyre proceseve demokratike. Historia e tij, ėshtė  ngjashme si edhe e shume demokrateve te vėrtetė ne shpirt, te etur pėr liri e demokraci, por duke qene njė shembull unikal ne llojin e vet.

Markozi u rrit ne shtratin e ngrohte te familjes se tij, duke u mėkuar me idealet me te pastra demokratike. Pas vuajtjeve te tmerrshme gjysme- shekullore neper burgjet e internimet famėkeqe te regjimit komunist, familja Tinaj pėrqafoi proceset demokratike ne Shkodėr, e cila ishte pishtar i Demokracisė shqiptare. Prindėrit e Markozit, babai Dede Tinaj dhe nena Leze Tinaj, u bene antare te Partisė Demokratike, e para parti opozitare ne Shqipėri qe ne vitin 1991. I mėkuar qe ne djep me idetė antikomuniste, edhe Markozi do te ndiqte rruge e Demokracisė, duke u anėtarėsuar ne Partine Demokristiane te Shqipėrisė ne nėntor 1995. Vetėm tre muaj me pas, qėllimisht pėr ta penguar atė ne aktivizimin politik me Partine Demokristiane si dhe pėr ta larguar nga skena politike, ai ėshtė kėrkuar te mobilizohet ne Shėrbimin Ushtarak, te cilin e kreu nga marsi 1996 deri ne mars 1997. Duke mos u stepur, me forca me te shumėfishuara, me njė dėshirė ne rritje dhe pjekuri me te madhe, pas lirimit nga ushtria Markozi ka vijuar aktivitetin e tij ne mbėshtetje dhe pėrkrahje te Partisė Demokristiane, ku jeta e tij u rrezikua seriozisht gjate rebelimit neo- komunist te vitit 1997.

Me 14 shtator 1998, pasi kishte marre pjese ne ceremoninė e varrimit ne Tirane  te Azem Hajdarit, Liderit te pare te Partisė  Demokratike, ėshtė rrahuar dhe arrestuar nga policia shqiptare duke u mbajtur tre dite ne izolim te plote.

Ne qytetin e Shkodres, duke jetuar i rrethuar me disa ekstremiste socialiste qe e kėrcėnonin me eliminim fizik, shokėt dhe familja e tij, pėr ti shpėtuar jetėn, njoftuan publikisht se ai ka braktisur Shqipėrinė, duke u larguar jashtė vendit. Por ne fakt, pėr te siguruar jetėn e tij te kėrcėnuar seriozisht, ishte strehuar ne shtėpinė e xhaxhait te tij ne fshatin Vermosh ne Komunės Kelmend, tek Dode Tinaj. Ne fshatin e familjes se tij, aty ku kishte rrėnjėt e fisit, ne Vermosh, duke gjetur mbėshtetje nga djali i xhaxhait Ejell Tinaj, i cili ishte kryetar i Partisė Demokristiane te fshatit Vermosh qe ne korrik 1997, Markozi rifilloi aktivitetin e tij ne pėrkrahje te PDK-se dhe te ideve demokristiane. Me 22 nėntor 1998, gjate referendumit pėr kushtetutėn, i cili u bojkotua nga te gjitha partitė e djathta opozitare, ku ne Vermosh votonin banoret e tete fshatrave te zonės Kelmend, Markoz Tinaj ėshtė arrestuar nga policia e zonės bashke me Ejell Tinaj, kryetar i Partisė Demokristiane (PDK) te fshatit Vermosh. Edhe kryetari i Partisė Demokristiane pėr Komunėn e Kelmendit, Leonard Vucaj u arrestua. Pas arrestimit te tyre, te tre kėto persona janė mbajtur ne izolim, duke u keqtrajtuar dhe rrahur barbarisht pėr katėr dite me rradhe ne Tamare, qendra e Komunės Kelmend. Pas kėtij incidenti, Markoz Tinaj, duke qene i kėrcėnuar dhe i frikėsuar pėr jetėn e tij, i ėshtė shmangur ēdo aktiviteti publik, duke qėndruar vetėm ne shtėpinė e xhaxhait te tij dhe duke punuar pune te ndryshme bujqėsore ne token e familjes se tyre. Pas zgjedhjeve te 3 korrikut 2005, Markoz Tinaj ėshtė zgjedhur nga shokėt e tij te Partisė Demokristiane te fshatit Vermosh si kryetar i saj, pėr ta drejtuar atė. Gjate periudhės se qenies ne drejtim te kėsaj partie, Markozi ka organizuar disa here mbledhje ne shtėpinė e xhaxhait te tij. Ne njė nga kėto mbledhje, pikėrisht me 1 nėntor 2006, kur antare te Partisė Demokristiane te fshatit Vermosh ishin mbledhur ne shtėpinė e xhaxhait te Markoz tinaj, policia e zonės se Kelmendit ka shkuar aty pėr te kontrolluar shtėpinė pėr arme. Gjate kontrollit te shtėpisė, Markoz Tinaj ėshtė keqtrajtuar dhe lėnduar nga policia dhe te afėrmit e tij e kane dėrguar me urgjence ne Spitalin Rajonal te Shkodres, ku ai ka marre trajtimin e nevojshėm mjekėsor pėr rreth njė jave. Pas kėtij incidenti, duke mos patur as siguri dhe as garanci pėr jetėn e tij, jo vetėm ne Shkodėr ku ėshtė lindur e rritur, por tashme as ne thellėsi te Alpeve ne Vermosh nga ku rrjedh familja e tij, Markoz Tinaj detyrohet te largohet nga Shqipėria ne kėrkim te shpėtimit te jetės se tij.

Ėshtė kjo drama e kėtij te riu, i cili nuk mundi te gėzojė jetėn ne vendlindje, por as ne token e te pareve. Nuk kishte asnjė faj, asnjė mėkat, pėrveē dėshirės pėr te kontribuar pėr vendin e tij pėrmes aktivizimit dhe pėrkushtimit pėr idetė demokristiane, te cilat kane ndėrtuar qytetėrime dhe civilizime ne mbare globin, me pėrjashtim te Shqipėrisė mesa duket.

 

Politika, frikė nga hapja e dosjeve pėr spiunėt e regjimit

 

U bė njė vit qė politika shqiptare po “gėzon” heshtjen dhe zvetėnimin e hapjes sė dosjeve dhe konfirmimin e “spiunėve” tė sigurimit tė shtetit shqiptar nė periudhėn e errėt komuniste. Pėr kėtė, segmente tė caktuara tė politikės, tė pėrlyera ose jo nė historinė e bashkėpunėtorėve tė shtetit, njė vit mė parė kishin “pėrveshur duart” pėr tė nxjerrė nė dritė identitetin e gjithė shėrbenjėsve tė Komunizmit nėn funksionin e spiunėve, tė cilėt mendohet se janė njė numėr i konsiderueshėm personazhesh tė pėrfshira nė elitėn aktuale tė politikės.

Megjithėse pranohet hapur se nė administratė, nė qeverisje dhe Kuvend, ka bashkėpunėtorė tė sigurimit, ende askush nuk ka kurajėn pėr hedhjen e njė hapi final pėr pastrimin e tyre nga bashkėpunėtorėt e sigurimit. Pėr kėtė ēėshtje Partia Demokratike, Partia Socialiste dhe ajo Demokristiane, saktėsisht mė 25, 26 dhe 27 tetor tė 2006-ės kishin hartuar projektligjet pėrkatėse pėr verifikimin e tė qenit bashkėpunėtor tė Shėrbimeve sekrete shqiptare pėr periudhėn e regjimit komunist tė funksionarėve tė lartė publikė. E megjithatė pas iniciativės sė tre partive politike dhe pas zallamahisė dhe zhurmės sė krijuar nga to, asgjė mė tepėr nuk ndodhi. Madje pėr mė tepėr nė skenėn e funksionarėve politikė shumėkush u pėrpoq tė bėjė apologji tė fortė pėr tė kundėrshtuar hapjen e dosjeve. Por fakti qė ende sot ēėshtja e spiunėve nuk ėshtė begenisur, pavarėsisht iniciativave tė disa partive politike, tregon se frika pėr zbardhjen e dosjeve sekrete ka mbėrthyer klasėn politike. Ēfarė e ka penguar kėtė tė fundit tė institucionalizojė dėnimin e profesionit famėkeq tė bashkėpunėtorėve tė shteti komunist? Njė hamendėsim simotėr me realitetin tregon se pėr vendin tonė do tė ishte njė “hata” e madhe dhe njė shembje jo vetėm historisė 45-tė vjeēare komuniste, por edhe asaj 17-tė vjeēare tė demokracisė. Tė dyja periudhat kanė si personazhe tė kėsaj historie aktorė tė pėrbashkėt, “spiunė” tė regjimit dhe orvatje e dėnueshme e kėtyre tė fundit pėr tė mbijetuar nė demokraci, madje edhe nė drejtime zyrtare. Pėr kėtė konfirmohen kriminelė tė pėrbashkėt, qė provojnė tė hanė “bukė” si spiun dhe si politikan aktual. Kėshtu nė administratėn publike, qeveri apo parlament vazhdojnė tė gėlojnė “koka” tė instrumentit famėkeq diktatorial, tė cilėt pėrveēse ende tė pandėshkuar pėr krimet e shėmtuara, gėzojnė privilegje tė tejskajshme.

Projektligjet pėr “spiunėt”

Projektligjet pėr largimin nga administrata tė ish-bashkėpunėtorėve tė Sigurimit tė Shtetit nuk janė parashikuar nė axhendėn e Kuvendit tė Shqipėrisė nė sesionet parlamentare. Nė kėtė mėnyrė pezullohen sėrish procedurat pėr projektligjet e paraqitura nga tre partitė, PD, PS dhe PDK. Historia ri erdhi nė vėmendjen e tė gjithėve pikėrisht nė fillim tė vitit 2005, kur deputeti Nard Ndoka, paraqiti nė Kuvend projektin pėr hapjen e dosjeve dhe pėrjashtimin nga administrata tė ish-bashkėpunėtorėve tė regjimit. Ndėrkaq nė vijimėsi tė ēėshtjes, nė 9 tetor tė vitit qė shkoi, Kuvendi i Shqipėrisė miratoi rezolutėn e Kėshillit tė Evropės, pėrmes sė cilės kėrkohet zbardhja e historisė sė vėrtetė tė krimeve tė bėra gjatė diktaturės komuniste. Mė pas respektivisht PD, PS dhe PDK dorėzuan nė Kuvend projektet me tituj tė ndryshėm port ė njėjtė nė qėllimin e tyre pėr hapjen e dosjeve respektivisht nė 25, 26 dhe 27 tetor tė 2006. por pavarėsisht projekteve nė fjalė ende sot nuk ėshtė hapur rruga e diskutimit konkret duke reflektuar nė kėtė mėnyrė vullnetin e “fshehur” tė ish-spiunėve tė regjimit, tashmė nė funksione tė ndryshme nė administratėn shtetėrore, apo edhe e atyre qė pėrmes rrotacioneve tė pushteteve nė statusin e politikanėve tė thjeshtė, nėse vėrtet mund tė konsiderohen kėshtu parlamentarėt. Kėshtu heshtja e deritanishme duket se kėrkon qė dosjet e bashkėpunėtorėve tė Sigurimit tė Shtetit, tė mbeten tė mbyllura dhe pėr njė kohė tė gjatė tė papėrcaktuar. Ndonėse parlamentarėt shqiptarė trumbetuan zhurmshėm zbardhjen e tė dhėnave pėr ish-sigurimsat qė janė sot deputet, apo kanė funksione nė administratėn shtetėrore, deri mė tani rezulton se vullneti i tyre ka qenė fals. Pas gjithė kėsaj ēdokush natyrshėm e ēon mendimin nė shtigjet e padėshiruara tė politikanėve shqiptarė, sipas tė cilave shumė prej tyre kanė frikė tė pėrballen me hapjen e dosjeve dhe zbardhjen e identiteteve tė pseudonimeve si”Gjeli”, “Kėndezi”, “Sqepi”, “Ēorapja”, “Ēiklisti”, “Masoviku”, “Alfons Ballsha” , “Shishja e Qumėshtit”, “Naftėtari”, “Demoni”, “I Vogli”, “Qukapiku”, “Inxhinieri”, “Medicina”, “Cigarja”, “Anteu”, “Ēiftelia” , “Nėmėrēka”, “Ylli”, “Serbi”, “Llulla”, “Financieri”, “Qershia”, Kali i Shalės”, “Lėngaraqi”, “Plepi”, “Koromane”, “Daja”, “Poli Veriut”, “Korabi” dhe “Dizenjatoria” qė janė pėrfolur, trumbetuar nė parlament, fushata elektorale dhe shtyp. Ende asnjė hap konkret nga parlamentarėt shqiptarė nė zbardhjen e tyre. Duke u rikthyer nė retrospektivė, politika e para njė viti provoi tensionin dhe debatin e gjerė qė pėrfshiu pothuajse tė gjithė shoqėrinė shqiptare. Meqenėse ky tension mund tė sillte dhe hapjen reale tė dosjeve gjithēka u mbyll duke lėnė pezull nė dritėhijen mediatike, tymnajėn e tė vėrtetės sė dhimbshme.

Frika e politikės

Si nga politikanėt me pėrfaqėsi rozė apo blu, vihet re njė tėrheqje ndaj diskutimit tė problemit tė bashkėpunėtoreve te sigurimit famėkeq. “45 vite diktaturė tė shkuara tė harruara” ishte kjo pėrgjigja e politikanėve ndaj interesit tė gazetarėve pėr zvarritjen e ēėshtjes sė hapjes sė dosjeve tė bashkėpunėtorėve tė sigurimit tė shtetit diktatorial. Vetė ndėrgjegjėsimi i politikės sė para njė viti, pati si slogan “bashkėpunėtorėt e regjimit? Ēėshtje e dorės sė dytė”. Kaq mjaftoi qė projektligjet, si duket e pamenduara mirė, tė tre partive politike arsyetoheshin se do tė shqyrtoheshin nė javėt e ardhshme. Prishaqejfas, tė gjithė ata qė e kishin pėsuar nga puna e zezė, antinjerėzore e spiunėve tė shtetit, vranė nervat duke pritur javė dhe muaj tė tėra pėr tė mbėrritur nė harresėn e zbardhjes sė dosjeve, duke lėnė tė lirė ata politikanė qė syresh sot pėrpiqen tė bėjnė punė tė mira pėr Shqipėrinė, edhe pse nė kohėn e regjimit ishin kryekėput spiunė dhe bashkėpunėtorė tė shpifjeve. Pėr mė tepėr as sot nuk pritet qė nė programin e punimeve parlamentare, tė parashikohet diskutimi i tre projektligjeve tė nisura. Mungesa e vullnetit tė palėve politikė, pėr zbardhjen e bashkėpunėtorėve “spiunė”, mbetet njė histori e errėt e plot viteve komunizėm, por edhe njė dramė e politikanėve shqiptarė qė syresh reklamojnė pastėrtinė biografisė sė tyre.

Ēfarė e detyroi politikėn tė hapte ēėshtjen e “dosjeve tė mbyllura”

Ata qė mė sė shumti kanė ngritur zėrin kundėr indiferencės sė politikės shqiptare pėr krimet e komunizmit, dhe veēanėrisht pėr spiunėt e regjimit, janė shoqatat e tė drejtave tė njeriut. Por parlamentarėt shqiptarė e kanė pasur zakon tė mos i njohin shoqatat, pasi shpeshherė i kanė cilėsuar me pėrmbajtje politike. Nė kėtė situatė ajo qė trallisi parlamentarėt shqiptarė, ishte njė kėrkesė e asamblesė sė Kėshillit Evropian qė ka detyruar deputetėt tė rihapin ēėshtjen nė fjalė. Kjo, pasi u kėrkua qė tė dėnoheshin krimet e kryera nga diktatura, si pasojė e sė cilės u vranė mijėra vetė dhe u dėnuan me burgim apo internim mbi 300 mijė shqiptarė. Shqipėria ishte ndėr vendet e vetme qė nuk e kishte miratuar njė rezolutė tė tillė. Megjithatė veē kėsaj ekspertėt kėrkuan dhe rihapjen e dosjeve tė Sigurimit tė Shtetit, pasi vetėm nė kėtė mėnyrė do tė arrihej qė vendi tė hidhte hapa tė drejtė drejt demokracisė reale dhe kapėrcimin e lidhjes me komunizmin.

KE: Hapja e dosjeve, vetėm pėr zyrtarėt shqiptarė

Nė vitin 2006 nga Evropa kanė ardhur indikacione qė kanė pėrcaktuar indikacionet e standardeve tė krimin komunist. Njė kėrkesė kjo qė tashmė ekziston nė njė natyrė tė institucionalizuar. Pavarėsisht kėrkesės sė KE nė kuadėr tė tė drejtave tė njeriut, pėr shkak tė vullnetit tė gjymtuar tė klasės politike shqiptare, spiunėt dhe historitė e tyre famėkeqe mbeten ende pa njė forcė ligjore kushtetuese, sė paku pėr tė dėnuar krimin e specifikuar tė spiunėve, bashkėpunėtorė tė regjimit komunist. Qartėsisht KE ka kėrkuar dėnimin e historisė me krime. Kėshilli i Evropės ka kėrkuar dėnimin e krimeve tė komunizmit dhe bashkė me kėtė kėrkesė, ishte edhe njė vėrejtje e kėtij kėshilli pėr vonesėn nė dėnimin e tyre pasi Shqipėria ėshtė cilėsuar si njė nga vendet mė tė vonuara nė kėtė drejtim. Por vėrejtja e KE, pėsoi manipulimin e Parlamentit shqiptar duke e trajtuar kėtė ēėshtje nė mėnyrėn mė pak serioze tė mundshme duke lenė pezull gjithshka. Nė fakt sistemi komunist detyroi njė pjesė tė madhe tė popullsisė tė bashkėpunonte me SHIK, ekspertėt kanė kėrkuar hapjen e dosjeve vetėm pėr punonjėsit e administratės, dhe tė deputetėve. Kjo pasi zbardhja e tyre pėr tė gjithė tė implikuarit nė masė, do tė provokonte konfliktet personale, mes spiunėve, tė detyruar ose jo, dhe tė dėnuarve qė vuajtėn nė diktaturė.

Demokraci mbi themele tė rreme

Ajo ēka mund tė konsiderohet njė shqetėsim serioz pėr tė gjithė shqiptarėt ėshtė zhvillimi i demokracisė me aktorė tė cilėt pėrfaqėsojnė njė identitet tė rreme shumė fytyrash. Shumė zėra tė ardhura nga Brenda dhe jashtė, partizanė tė hapjes sė dosjeve kanė theksuar se nuk ėshtė e rėndėsishme tė konfirmohet nėse ka qenė “spiun” njė qytetar i thjeshte, por elita politike nė krye tė vendit, qofshin kėta demokrate, disidente, te majte, te djathte, te ēfarėdolloj ngjyre politike, zbardhjen e figurave tė tė cilėve duhet t’ia kishte borxh demokracia. A mundet te ngrihet nje demokraci e shėndoshe mbi themele te rreme? Zyrtarėt shqiptarė tė implikuar nė kėtė ēėshtje janė dyfish fajtorė, pėr shkak tė asaj qė kanė bėrė dhe pėr arsye se vazhdojnė tė qėndrojnė me grykėsi nė majat e politikės.

 

 

 

Golia kunder Davidit

 

Edi Rama kunder Fatos Nanos? Apo Fatos Nano kunder Edi Rames! Brenda Partise Socialiste eshte nje perplasje gjigantesh. I forte nga vota e drejtperdrejte e popullit socialist, i dobet duke qene jashte Kuvendit. I forte nga mbeshtetja e deputeteve socialiste dhe nga e kaluara 8 vjecare ne pushtet si fitues, i dobet nga pozitat aktuale ne Partine Socialiste.

Te gjithe mendojne se Nano eshte prane krijimit te nje force te re politike. Ne fakt kjo eshte logjika, meqenese ish- kryeministri po troket ne dere nga pas saj. Por nje parti mund te krijoje edhe Edi Rama, gjithmone nese do te rezultoje minorance brenda subjektit te drejton. Nano kerkon mbeshtetjen e antaresise roze. Rama ka tashme ne dore te gjitha strukturat e PS-se.

“Se bashku fitojme” eshte sllogani i Nanos, i cili tingellon dicka i pakuptimte teksa po paraqitet para bazes socialiste si kritizer dhe alternative perballe Rames. “Dialog me Shqiperine” eshte sllogani i Rames, por ne fakt ne shume takime, ai ka zhvilluar nje monolog te gjate, pa ia dhene te drejten antareve apo atyre qe mendojne ndryshe, te shprehen.

“Ushtria e Paqes” e promovuar nga Nano, deri tani rezulton te kete me shume gjenerale se ushtare. Me gjuhen e luftrave, ka shume mundesi te humbase betejen. “Ushtria Socialiste” ka shume, shume ushtare. Gjeneralet nese nuk jane te pakte, deri tani nuk kane dhene kontribut per fitoren e komandatit Rama.

Nano vazhdon te jete karizmatik per bazen socialiste. Edhe nen ze, pjese te strukturave te PS-se ne qytete e komuna, bejne tifo per Nanon dhe nese do tu rikerkohet vota per lidershipin, duket se mendimin e kane te pjekur. Rama ka qene  dhe mbetet karizmatik, por jo brenda strukturave te Partise Socialiste. “Dora e hekurt” e Rames, i cili nje parti- bashkim vullnetar individesh- liberaliste, kerkon ta ktheje ne nje Bashki te Tiranes, ku administrata kryen nje pune kundrejt rroges dhe jane totalisht nomenklature e kryebashkiakut, ka krijuar nje hendek te madh ne mes tij dhe bazes. Mire apo keq, socialistet nga tronditja ideologjike kur pane per here te pare KPD-ne e PS-se “live” ne TV, kaluan ne eufori per demokracine qe lulezon brenda rradheve. Kjo eshte zevendesuar edhe nje tutele, ku edhe per nje prononcim te thjeshte per mediat, duhet ta beje vetem sekretari dhe vetem me leje nga kryetari i madh Rama.

Aktualisht, njerezit qe i shkojne pas apo neper takime Nanos, nuk mund te realizojne asnje interes as ekonomik, as te ndonje natyre tjeter. Mund te flitet per nostalgji per “komandantin” legjendar apo “shlyerje” detyrimesh te qeverisjes 8- vjecare te PS-se nga shume ish- pushtetare apo zyrtare. Rama pervec pushtetit te pakontestueshem ne PS, prej shume vitesh ka edhe Bashkine e Tiranes, me te cilen jane te lidhura shume interesa, brenda dhe jashte subjektit politik me te madh te opozites.

Rama i trembet Nanos: ne loje eshte karrikja e kryesocialistit, por edhe poltroni i nje tjeter mandati si kryebashkiak i Tiranes. Nano nuk i trembet Rames: nuk ka se cfare humbet si proletaret, pervec prangave ne revolucione!

Gjithandej Nano perpiqet te jape idene se largimi nga drejtimi i PS-se, nuk eshte qellim ne vetvete i levizjes se kryesuar nga ai. Ish- kryeministri deklaron se po perpiqet per shendoshjen dhe unifikimin e partise me te madhe opozitare. Edi Rama, pasi u perpoq per nje kohe te gjate ta injoroje permes heshtjes paraardhesin e tij, tashme thuajse ne cdo takim, direkt ose indirekt anatemon Nanon. Askush nuk ka dyshimin me te vogel se tashme kjo perballje ideshe apo konceptesh politike, po kthehet ne nje beteje te vogel personale Nano- Rama. Sigurisht, nje ndikim jo te vogel ka edhe qendrimi ne pozicione diametralisht ne kunderta gjate procesit te zgjedhjes se presidentit te ri te vendit. Takimet ne mes tyre, formale dhe informale, brenda dhe jashte selise roze, kane ndikuar qe ata te njihen edhe me mire ne pozicionet aktuale te sejcilit. Ne ato pak minuta qe kane qendruar perballe, Nano ka mundur te hulumtoje pasuesin e tij ne karriken e lene bosh, por  tashme shume me te fuqishem nga “nje antar, nje vote” dhe nje statut qe i jep pushtet shume pak te kufizueshem ne PS. Ne pozicionin e nje kandidati presidencial qe nuk ka mundur akoma te kete mbeshtetjen e subjektit qe e krijoi dhe drejtoi per rreth 15 vite, Rama ka pare tek Nano shenja te nje brishtesie politike sipas gjasave.

Tashme gjithcka ka ndryshuar. Rama ia shuajti Nanos “endrren” presidenciale duke i vene perballe indirekt Neritan Ceken, i cili vete e ka pranuar publikisht se kishte marre bekimin e kryesocialistit per kandidaturen e tij presidenciale. Edhe Nano, me 6 votat e perkrahesve te tij ne favor te opit- president, i shuajti Rames endrren e lekundur prej rreth 2 vitesh ne shtratin e zgjedhjeve te parakohshme.

Beteja eshte zhvendosur ne Partine Socialiste. Dy “ushtrite” jane vene perballe. Ne pamje te pare, ushtria “zyrtare” socialiste e Rames, eshte me e madhe ne numer. Ushtria “e paqes” e Nanos eshte me e paket. Te dyja jane larg pushtetit, te pakten edhe per dy vite. Pra, kane kohe te mjaftueshme dhe energji per tu “veteluftuar” ne kete front te vetem. Rama eshte karizmatik, por me shume jashte rradheve te PS-se dhe me shume tek simpatizantet. Kjo per vete postin e kryebashkiakut te Tiranes. Nano ka qene karizmatik brenda partise qe vete krijoi dhe ka mbi supe kreditet e 8 viteve qeverisje te vendit, me rreth 56 ministra te emeruar, por prej te cileve te pakten 36 i kane dale kunder ne kete levizje. Pas afrimit me Berishen, Nanos i jane shtuar jo vetem disa kredite te tjera, por edhe nje suport mbase i padukshem ne garen e tij per kreun e PS-se.

Nje nga perballjet me te bujshme ne faqet e librave te shenjte, eshte ajo ne mes Davidit dhe Golise. Per ata qe jane jo shume te njohur me ngjarjen biblike, Davidi ishte nje bari imcak, por me besim te patundur tek Zoti. Me pare kishte mundur ne nje perballje te pabarabarte nje luan qe i kercenonte tufen. Golia ishte nje ushtar gjigant filisteas, rreth 3 meter i larte, i cili vihej ne balle te ushtrise per ti dhene zemer pasuesve per sulm kunder izraeliteve. Filistejte ishin me te shumte ne numer dhe me Golian ne krye, kishin epersi. Pas disa betejave, Davidi paraqitet tek mbreti i Izraelit dhe kerkon te perballet me Goline ne nje dyluftim. Edhe pse shume mosbesues perballe nje te riu shume imcak, duke mos patur asnje alternative tjeter, mbreti izraelit pranon: nje viktime me pak apo me shume, nuk luante rol ne kete lufte! Golia, nje pagan i asaj periudhe, zgjedh shume arme te sofistikuara per tu perballur me djaloshin imcak. Nderkohe, Davidi, nje trupvogel por me besim te patundur tek Zoti, perdor vetem nje gurehedhes, me te cilin kishte vrare edhe luanin qe i kercenonte tufen. Pasi nuk qellon ne shenje me te gjitha armet qe dispononte (Davidi sigurisht ishte i mbrojtur nga Zoti), Davidi merr shenje, dhe me mendjen e zemren tek Hyji, leshon gurin, i cili e godet gjigantin Golia ne mes te ballit, duke e lene te vdekur!

Nuk mund te percaktojme qarte se cili eshte Davidi, Nano apo Rama; ashtu sic nuk mund te themi se cili eshte apo mund te jete ne fund te kesaj perballjeje Golia, gjiganti i keq dhe pagan. Nje gje eshte e sigurte: kush do te jete me bindes me bazen socialiste, qe si rregull duhet te jete Zot ne PS, do te triumfoje. Megjithate, tregimet biblike kane shume me teper moral, ku e mira triumfon mbi te keqen, krahasuar me cdo subject tjeter politik ne Shqiperi, ku nuk ekzistojne rregulla, aq me pak te moralit!

Blerti DELIJA

 

 

 

Deformime presidenciale tė republikės parlamentare

 

Me t'u zgjedhur presidenti Topi fitoi njė protagonizėm politik dhe institucional tėrėsisht nė shproporcion me rolin e Presidencės nė njė republikė parlamentare si kjo e jona. Fillimisht u bė nismėtar i reformės nė drejtėsi, mė pas foli pėr universitetet private, pėr pronėn, bujqėsinė dhe njė sėrė ēėshtjesh qė e shqetėsojnė shoqėrinė shqiptare. Natyrisht ēdo politikan dhe pėr mė tepėr presidenti, ka tė drejtėn dhe detyrimin tė shprehet pėr ēėshtje tė tilla.

Ama ėshtė jashtė natyrės sė Presidencės qė tė bėhet iniciatore apo burim i reformave, ndonėse mund dhe duhet tė jetė pjesė e tyre Nė njė republikė parlamentare, reformat, edhe nė drejtėsi, iniciohen nga ekzekutivi. Prandaj mes tre institucioneve, Qeveri, Parlament dhe Presidencė, e para ka stafin, ekspertizėn dhe buxhetin mė tė madh se dy tė tjerat nė fushėn e drejtėsisė. E thėnė ndryshe, Qeveria ka Ministrinė e Drejtėsisė, e cila pėr nga qėllimi, ekspertiza, kapacitetet apo numri i punonjėsve ia kalon Parlamentit dhe e lė nė bisht Presidencėn, ku juristėt numėrohen me gishta. Dhe kjo ėshtė diēka normale nė njė Republikė Parlamentare, ku iniciativa legjislative vjen nė mbi 90% tė rasteve nga ekzekutivi. Ėshtė ky i fundit qė ka pėr detyrė tė kryejė reforma edhe duke siguruar konsensusin e opozitės kur ėshtė e nevojshme, apo duke kėrkuar votėbesim nė elektorat kur i mungojnė numrat nė Parlament. Kurse Presidenca, nė republikėn tonė parlamentare, ėshtė mė shumė njė institucion simbolik, ndonėse me ndikim ndoshta tė tepruar nė sistemin e drejtėsisė. Pėr kėtė arsye, Presidenca nuk mund tė sillet si ekzekutiv duke 'iniciuar' reforma, jo vetėm sepse i mungon tagri kushtetues dhe kapacitetet teknike, por edhe sepse kėshtu komprometon funksionin e saj unifikues dhe simbol tė shtetit. Nė thelb reformė do tė thotė, sė pari, ligj. Ligji hartohet kryesisht nė zyrat e ekzekutivit dhe aprovohet me vota nė Parlament. Pėr kėtė arsye reforma ėshtė gjithmonė njė proces politik, qė kėrkon numra nė Parlament, ekspertizė dhe kapacitete teknike nė ekzekutiv apo mbėshtetje direkte nė elektorat. Me fjalė tė tjera, mes Ekzekutivit, Parlamentit dhe Presidencės, kjo e fundit ėshtė mė e papėrshtatshmja pėr tė kryer apo iniciuar reforma nė drejtėsi. Pėrndryshe pėr tė kryer reforma Presidentit do t'i duhej tė bėnte aleancė me ekzekutivin, duke dalė nga funksioni i tij si garantues i Kushtetutės dhe duke u kthyer nė transformues tė saj. Fatkeqėsisht kjo duket se ka ndodhur dhe po ndodh. Qė kur Topi u zgjodh president, ekzekutivi mbeti nė hije si promotor i reformės nė drejtėsi, stafetė tė cilėn e mori Topi. Shumėkush e priti me entuziazėm iniciativėn Topi, me shpresėn se ai do kish sukses aty ku kish dėshtuar ekzekutivi. Shpejt doli se 'reforma' Topi konsistonte nė heqjen e Sollakut, pra njė replikim i reformės Berisha. Megjithatė, nėse Berisha si kryeministėr dhe lider i shumicės parlamentare mund ta kėrkojė heqjen e Sollakut, kjo nuk ėshtė e natyrshme pėr presidentin, i cili nuk mund dhe nuk duhet tė jetė iniciator i ndryshimeve institucionale apo kushtetuese, pasi roli i tij ėshtė tė jetė garant i Kushtetutės dhe jo formulues i saj. Ky rol i pėrket Parlamentit dhe Ekzekutivit si tė zgjedhur tė sovranit, duke pėrfshirė edhe ēėshtje tė tilla, si kufizimi i mandatit tė prokurorit. Prandaj thirrjet e Topit ndaj Sollakut pėr t'u larguar, pasi askush nuk duhet tė jetė i pėrjetshėm, bėhen nė adresėn e gabuar. Kufizimin e mandatit e bėn Parlamenti dhe jo Prokuroria, ndėrsa Parlamentin e vė nė lėvizje Ekzekutivi ose partia nė pushtet. Por Ekzekutivi nuk ka si tė vihet nė lėvizje kur reformėn nė drejtėsi ia ka deleguar Topit, tė cilin duket se e konsideron njė zgjatim tė saj nė Presidencė. Kėshtu zhvillohet njė lojė, ku topi kalon herė te Presidenca, herė tek Ekzekutivi dhe herė nė Parlament. Zv.kryeministri thotė qė reforma nė drejtėsi ėshtė punė e Parlamentit, Parlamenti pret reformėn nga Ekzekutivi, Ekzekutivi pret qė Presidenti tė heqė Sollakun, ndėrsa Presidenti ia kalon topin Parlamentit, kur deklaron se nėse Sollaku nuk ikėn, mund tė ngrihen komisione parlamentare. E rėndėsishme ėshtė qė topi mos tė kalojė nga opozita. Nė kėtė lojė 'e ka kush e ka', jo vetėm qė reforma nė drejtėsi nuk po duket gjėkundi, por janė deformuar edhe Ekzekutivi, Parlamenti dhe Presidenca, qė shpesh ėshtė e vėshtirė t'i dallosh nga njėri-tjetri. Kryeministri ndonjėherė flet si president, p.sh., kur deklaron se Sollaku nuk ėshtė mė ēėshtje e tij, ndėrsa Presidenti flet si kryetar i grupit tė PD-sė, p.sh., kur thotė se Sollaku e ka humbur besimin e tij, ēka mund tė ketė ndodhur vetėm kur Topi ishte kryetar i grupit tė PD-sė. I gjithė ky mishmash institucional dhe politik buron nga procesi i deformuar i zgjedhjes sė Presidentit, qė anashkaloi opozitėn institucionale. Shumica e konsideroi dhe vazhdon ta konsiderojė zgjedhjen e Topit nė Presidencė si njė mundėsi pėr tė kontrolluar pjesėn natyrore tė shtetit, duke anashkaluar opozitėn. Atė qė nuk mund ta bėnte me Presidencėn e djeshme apo me numrat e sotėm nė Parlament, shumica dėshiron ta arrijė nėpėrmjet Topit, tė cilin e konsideron tė dėrguarin e saj nė Presidencė. Pikėrisht pėr kėtė arsye, si kryetarja e Kuvendit, ashtu edhe Kryeministri, vazhdimisht i kujtojnė Topit qėndrimin e tij ndaj Sollakut kur ishte kryetar i grupit parlamentar tė PD-sė. A thua se Topi, nėnkryetar i PD-sė dhe Topi President janė i njėjti entitet politik dhe institucional. Pėr pasojė, Presidenca si institucion mori njė protagonizėm politik dhe institucional qė shkon pėrtej natyrės sė saj kushtetuese, duke deformuar vetė sistemin tonė parlamentar. Shumica i 'delegoi' Topit reformėn e drejtėsisė pėr tė cilėn Presidenca nuk ka as stafin dhe as kapacitetet e duhura. Por kjo nuk pėrbėn asnjė problem pėr sa kohė 'reforma' nuk nėnkupton rikonceptimin e sistemit, por thjesht zėvendėsimin e disa titullarėve me tė tjerė mė besnikė. Kėshtu, nė thelb tė reformės nė drejtėsi ėshtė procesi i ngadaltė i zėvendėsimit tė 'socialistėve' me 'demokratė' tek institucionet jashtė ekzekutivit. Marrja nėn kontroll e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė (KLD), Gjykatės Kushtetuese, Gjykatės sė Lartė dhe nėpėrmjet Presidencės marrja nėn kontroll edhe e Prokurorit tė Pėrgjithshėm. Kjo na kthen diku aty nga viti 1997, nė mos mė parė, ku me tė ardhur nė pushtet, herė nė emėr tė reformės, herė nė emėr tė antiberishizmit dhe herė nėpėrmjet 'tė pavarurve', Partia Socialiste vendosi nėn kontroll tė gjithė shtetin. Tė tjerat, manipulimi i zgjedhjeve apo korrupsioni, ishin thjesht pasoja logjike tė kapjes sė shtetit nė tėrėsinė e tij. Sot ndodhemi pėrpara tė njėjtit fenomen. Nė errėsirėn qė shoqėrohet nga zhurma monotone e gjeneratorėve, nėn heshtjen e njė shoqėrie tė paralizuar nga apatia, sistemi po bie qetėsisht. Deformimi presidencial i Republikės sonė Parlamentare ėshtė thjesht njė akt nė kėtė dramė qė nuk dihet edhe sa herė duhet ta shohim.

Blendi KAJSIU

 

 

 

Qe politika te mos mbaje peng politiken

 

"Komisioni Shteteror per Verifikimin e Figures se Zyrtareve dhe Personave te tjere, me vendimin nr. 2, date 11.5.1996 ka vendosur se kerkuesi Frrok Cupi nuk mund te kandidohet per deputet ne zgjedhjet e vitit 1996, per shkak se figuron i rregjistruar ne regjistrin model 1/1 me numer rendor 38".

"Vendimin e Komisionit Shteteror, kerkuesi (Prec Zogaj) e ka atakuar ne Gjykaten e Kasacionit, ku ka parashtruar se eshte e vertete qe pa mbushur moshen 18 vjec, ne vitin 1975, ai ka firmosur nje dokument me anen e te cilit behej informator i Sigurimit te Shtetit, por informatat qe ka dhene nga ajo kohe e deri ne vitin 1983, kane qene te parendesishme dhe nuk kane demtuar persona te tjere, ndersa nga viti 1983 e ka nderprere krejtesisht kete veprimtari".

Jane ekstrakte te merra nga vendime te Gjykates Kushtetuese, me 23 dhe 17 qershor te vitit 1997, kur ky institucion drejtohej nga Rustem Gjata. Jane vetem dy nga ankimimet e shumta qe bene zyrtare apo ish- te tille gjate viteve te ekzistences se Komisionit per Verifikimin e Figures se Zyrtareve te Larte. Ndersa aktualisht, Prec Zogaj eshte deputet i Kuvendit te Shqiperise, Frrok Cupi ka mbajtur nje pozicion shume te rendesishem, ate te Drejtorit te Pergjithshem te Agjensise Telegrafike Shqiptare (ATSH).

"Ciftelia" e kishte pranuar edhe publikisht faktin e te qenit si informator i Sigurimit te Shtetit, pa i mbushur 18 vjec. Megjithate ai thote se "nuk ka marre njeri ne qafe". Mund te jete e vertete, sic mund te jete edhe e sakte alternativa tjeter se nuk ka ndonje dokument qe te provoje as ate qe thote "ciftelia", por as edhe te kunderten e saj. Vetepranimi publik i "ciftelise" duhej te ishte i mjaftueshem qe te linte politiken shqiptare te qete, aq me pak te ulej ne nje karrike te Kuvendit te Shqiperise sot e kesaj dite, duke bere moral edhe per kohen e diktatures sic eshte libri me i fundit "Kufiri".

Ceshtja "Llulla" eshte disi me ndryshe. Si nje nga gazetaret dhe publicistet me ne ze te post viteve '90, "llulla" ka arritur te fshihet mire dhe asgje nuk do te ishte bere publike, nese nuk do te kishte shfaqur ambicjet per tu bere deputet. edhe ai e rreshton vehten tek njerezit qe i kushtojne nje rendesi te madhe moralit, por fatmiresisht qe deri tani ai nuk ka mundur te gjeje hapesire ne vendet e Parlamentit, edhe pse nuk mund te thuhet se ka patur poste shume te rendesishme ne administraten e larte shqiptare.

Ne te dy rastet e mesiperme, Kushtetuesja i ka kushtuar rendesi te madhe faktit se "ishin shkelur te drejtat e njeriut", duke iu mohuar ketyre personave te drejten per tu zgjedhur. Duke ecur disa vite pas atyre qe cituan ne krye, vijme ne ditet tona dhe ne temen e perhershme te politikes, hapjen e dosjeve. Ka mendime por edhe kunder, ndersa te gjithe teorikisht, jemi ne nje mendje se politika duhet te pastrohet, hierarket e saj nuk duhet te kete mekanzima qe ti mbajne "peng" e keshtu me rradhe. Duke qene i sigurte se ky shkrim do te lexohet, per kureshtaret duam te percjellim disa pseudonime qe Sigurimi i Shtetit, u kishte ngjitur bashkepunetoreve te tij ne te gjitha nivelet.

"Corapja" eshte nje ish- ushtarak, i cili prej mese nje dekade spikat jo vetem si botues, por edhe analisto- opinionist i shume mediave vizive dhe ka "namin" si shume i djathte. "Alfons Ballshi" eshte nje tjeter perfaaqesues i spikatur i mediave, ka vetem pak kohe qe ka lene drejtimin e nje gazete,e  cila pas vitit 2005 duket sikur ka rilindur, te pakten duke gjykyar nga reklamat qe i jane shtuar mjaft. "I vogli" eshte nje politikan karriere, aktualisht ka nje post ministror ne kabinetin Berisha dhe eshte nga zonat verilindore te vendit. "Dizenjatori" eshte nje hierark i larte i piramides shteterore, me nje karriere thuajse 10 vjecare ne politike, por me nje sukses te jashtezakonshem dhe te shpejte, duke qene lider i pakontestueshem, me tradicion familjar te ekstremit te djathte, kategori shume e pasur. “Qukapiku” eshte tashme nje ish- deputet nga e djathta ne Kuvendin e Shqiperise, por aktualisht drejtor i nje prej agjencive te krijuara pas 3 korrikut 2005 nga qeveria shqiptare. Bastion i tij ka qene nje nga zonat ne periferi te kryeqytetit, ku edhe sot e kėsaj dite konsiderohet lider i padiskutueshem. “Inxhinieri” eshte nje politikan i spikatur karriere, aktualisht eshte ne Kuvendin e Shqiperise si deputet i te majtes. Me heret, ka qene minister ne disa dikastere te rendesishme dhe mban syze. Nje nga ish- drejtuesit e Kuvendit te Shqiperise ne vite, mban nofken e vene nga Sigurimi i Shtetit “Ylli”. Tashme eshte jashte rradheve te politikes aktive, por ka nje peshe jo te vogel ideologjike ne rradhet e te majtes shqiptare. “Financieri” pėrflitet si nje nga emrat me te cilet ka bashkėpunuar me Sigurimin nje deputet ne Kuvendin e Shqiperise dhe madje minister ne nje dikaster shume te rendesishem qe jo detyrimisht ne vitet e demokracise, ka lidhje me nofken qe i eshte ngjitur. Nje ish- minister i djathte, i cili nuk shquhet shume per penden e tij si publicist, eshte njohur ne regjistrat e Sigurimit te Shtetit me pseudonimin “Shkrimtari”. Eshte perfaqesues i te djathtes shqiptare dhe me heret ka punuar ne institucionet ideologjike te ish- sistemit diktatorial. “Bozhuri” eshte nje perfaqesuesit me te spikatur te gazetarise shqiptare aktualisht, drejtues i lajmeve ne nje nga televizionet kombetare. Duke gjykuar nga mosha aktuale, “rrugen” e shėrbimit ndaj atdheut permes strukturave te Sigurimit e ka nisur qe ne moshe te re, edhe pse mjekra e sotme i jep pamjen e nje personi shume me te madh ne moshe. “Holta” eshte nofka e njerit prej drejtuesve te Shoqerise Civile ne Shqiperi, shume prane mediave. Ne nje periudhe te caktuar, emri i tij madje u pėrfol si konsensual per postin e presidentit te vendit. Nje nga te afėrmit e tij, eshte diplomat me pervoje dhe ne karriere ne politiken e jashtme te vendit tone. Nje ish- deputet, diplomat me karriere te re, eshte i fshehur nen emrin “Profesori”. Aktualisht perfaqeson Shqiperine ne nje shtet fqinj, duke qene nje mbrojtes “i flakte” i te drejtave te shqiptareve qe jetojne e punojne atje. Lista e diplomateve vijon me “Dragoin”, i cili aktualisht eshte diplomat ne nje nga vendet e ish- Lindjes, por me heret ka qene drejtues i nje partie te vogel qe ne shume raste identifikohej me emrin e tij, por duke krijuar edhe konceptin e partive “me nje furgon elektorat”. Gjate viteve te diktatures, ishte nje nga pendat me te spikatura te publicistikes, drejtues edhe ne nje nga gazetat e pakta te asaj kohe. Tashme nen petkun e “te djathtit” drejton nje te pėrditshme shqiptare, por edhe promovues i nje fondacioni me emrin e nje politikani italian. Emri i tij ne Sigurimin e Shtetit eshte “Repsi”. Nje nga polemizuesit me te njohur te shtypit shqiptar, i cili mund te identifikohet si nje mbrojtes i flakte i tezes se “kristianizimit” te Shqiperise edhe gjenetikisht permes pinjollėve te tjere me te njėjtin mbiemėr maskohej aso kohe ne shenimet e Sigurimit te Shtetit me emrin “Fatosi”. Imtesia e trupit te tij, mesa duket ka nxitur ne vendosjen e kėsaj nofke. Nuk dihet nese vazhdon te shkruaje mire por “Stilografi” eshte shume aktiv ne media si “mbrojtes” i myslimanizmit. Me heret, gjate viteve te diktatures ka qene edhe diplomat i njohur, ne fillimet e demokracise ishte nder themeluesit e pluralizmit. Tashme nje shkrim i tij, vlen nje polemike te madhe ne shtyp. Nje deputet i Kuvendit te Shqiperise, figure e njohur e pluralizmit shqiptar, politikan i lėkundur djathtas, ka nofken “Murrizi”. Nuk dihet se pse eshte quajtur keshtu nga Sigurimi i Shtetit, por mbi koke nuk ka shume lesh.

Keto jane vetem disa nga emrat e atyre, te cilet edhe sot e kėsaj dite jane aktive ne jeten shoqerore por edhe ne politiken shqiptare. Opinionet, veprimet e mosveprimet e tyre, kane nje peshe jo te vogel ne shoqerine tone. Kjo liste, e cila eshte shume me e gjate dhe qe ne e disponojme, ka qellim vetem te nxise zbardhjen e nje kapitulli te erret ne jeten e Shqiperise, por edhe te shume figurave publike, te cilat te pakten moralisht, duhet te zhduken nga skena. Askush nuk kėrkon ti burgose, ti penalizoje apo edhe ti demaskoje. Thjeshte te largohen, duke mos iu lejuar te tjereve qe ti mbajne peng perjetesisht, pasi keshtu mbahet peng hqiperia dhe ecja e saj pėrpara. Shume syresh, nga ata qe Sigurimi i Shtetit i “kooptoi” me apo pa deshire, mendojne se gjurmet e tyre tashme jane zhdukur, sidomos ata qe ne periudha te ndryshme te ketyre 17 viteve, mund te kene pasur akses ne arkiva. Asgje nuk eshte prekur, gjithēka ekziston dhe do te ekzistoje. Mbi te gjitha, eshte akoma shume shpejt qe memoria e njerėzve te humbase! Ne numrat e ardhshem, do te bashkėngjisim prane Nofkave te vena nga Sigurimi edhe emrat qe i gjithe opinioni publik ti njohe mekataret e pare qe nuk duan te shlyejne fajet!

Redaksionale

 

 

 

Kur femra zgjidh dhe ngatėrron nyjet

 

Do tė donim qė vlerat tė ishin universale, tė paprekshme dhe sa herė tė flasim pėr to, t’i konsiderojmė si tė tilla, tė kėrkojmė perfeksionimin e tyre. Por, sa jemi tė prirur tė rendim pas vlerave? Sa ėshtė i prirur njerėzimi t’i kthejė kurrizin antivlerave?. Pėr fatin tonė tė keq, nė kėto hapėsira vlera dhe antivlera flenė nė njė “shtrat”, qėndrojnė karshi njėra- tjetrės pa u trazuar. Ndėrkohė qė kjo dukuri shfaqet edhe nė vende tė tjera, mirėpo atje investohet pėr tė shmangur mpleksjen mes tyre, ose i kthehet kurrizi ēdo antivlere.

Besoj se duke u kapur fort pas kėtyre dy nocioneve tė ndryshme, me kahe tė kundėrta, gjithkush do tė mundte tė krijojė njė tablo tė qartė pėr shumėēka sillet rreth nesh. Ky problem mund tė trajtohet nė disa rrafshe: nė atė sociologjik, psikologjik, filozofik, historik, social, ekonomik etj, por gjithashtu mund tė trajtohet edhe nga aspekti i politikės. Analiza nė kėtė rast duhet tė nisė, pikėrisht aty ku pėrfundon mllefi, inati, ashpėrsia, konfliktualiteti, zėnkat, pra aty, ku koncepti i tolerancės njerėzore dominon katėrcipėrisht ndaj urrejtjes.

 

* * *

Pavarėsisht, se tradita ballkanike ka tregues negativė sa i pėrket inkurajimit tė femrės nė vendimmarrje, megjithatė tek-tuk shfaqen zėra artikulues, qė e pranojnė femrėn si partnere, dhe janė tė gatshėm t’u hapin shtegun dhe t’i besojnė menaxhimin, qoftė edhe nė politikė. Plus nėse shtojmė edhe “diktatin” qė vjen nga standardet gjasat pėr pėrmirėsimin e statusit tė grave nė shoqėri janė shpresėdhėnėse. Dikush nga ne mund tė thotė: rroftė perėndimi qė vendos sanksione ndaj burrave kapadai! Tė them tė drejtėn ky gjykim ėshtė i cekėt dhe aspak i argumentuar, sepse pikėsėpari ēdo femėr duhet tė dijė tė reflektojė dhe tė ketė njė objektiv tė caktuar. Sepse ndodh rėndom se mund tė futėsh hundėt nė politikė, apo tė marrėsh pėrsipėr tė jesh nė krye tė punėve nė njė ndėrmarrje, fondacion, universitet, nė qeveri dhe e katranos fare. Mund tė ndodhė edhe mė e keqja: krekosja dhe mbivlerėsimi mund tė na marrė nė qafė pėr gjithė jetėn. Nė kushtet aktuale ėshtė vėshtirė tė vendosen pikat mbi I, apo tė merret njė pėrgjegjėsi kaq e madhe, nėse me vetėdije nuk e pranon ndėrhyrjen “kirurgjikale” pėr tė hequr nga trupi djallėzinė dhe inatin. Ndonjė syresh mund ta hedhė vėshtrimin tek karizma e njė femre, e cila merret si model pėr tė zbutur klimėn e ashpėr shoqėrore, apo egėrsinė e politikės ditore. Do tė pajtohesha, por vetėm nėse e hedhim vėshtrimin pėrtej ngjarjeve qė pushtuan sė fundmi ngjarjet nė parlament. Por, nėse do ta gdhija dhe tė ngrysesha duke ēuar nėpėr mend shiritin e ngjarjes, apo tė pasngjarjes, bashkė me inatin e burrave “fle” pa u trazuar edhe inati, djallėzia dhe intriga e femrave politikane. Pa dashur, aspak ta pėrjashtoj veten nga familja qė i pėrkas, megjithatė besoj se mund tė ecet nėpėr rrugėn e vėshtirė tė politikės, edhe pa inate. Kam bindjen se kjo ėshtė rruga mė e mirė pėr tė mos rėnė nė kurthin e djallėzisė, smirės, intrigės. Nė kėtė mėnyrė, krijojmė njė raport tė drejtė me veten tonė dhe sė dyti promovojmė qoftė edhe “dhunshėm”, tolerancėn dhe mirėkuptimin. Por, siē duket disa tė sojit tonė, pėr tė ngjitur shkallėt e karrierės orientohen drejt inateve, frustacioneve, paranojave, steriotipeve, intrigės, pse jo dhe djallėzisė. Nė kėtė kuptim, me shumė keqardhje konstatoj se ngjarja e fundit nė parlamentin e Maqedonisė, mori njė tjetėr rrjedhė. Ndodhi ajo qė nuk duhej tė ndodhte. Femra mori pėrsipėr tė ndryshojė, jo vetėm shkakun e ngjarjes, por nė mėnyrė inatēore, mori pėrsipėr interpretimin e pasojave nė mėnyrė intriguese. Nga kjo pikėpamje, mė duhet tė them se inati, intriga dhe djallėzia pėr njė moment asgjėsuan tė gjitha aftėsitė tona gjinore pėr tė gjykuar nė harmoni tė plotė, me atė edhe pėr tė cilėn mburremi, tolerancėn, mirėsinė, urtėsinė, delikatesėn, durimin etj..

 

* * *

Gjithsesi pėr ta ngjyrosur sadopak kėtė grintė tė hirtė, besoj fuqishėm nė aftėsitė dhe kapacitet e asaj kategorie tė ashtuquajtur “delikate”, pjesė e sė cilės jam edhe unė. Nga ana tjetėr, jam optimiste se akrepat e orės (faktori kohė) do na bėjnė tė shohim femra tė arrira, tė afta, qė nuk pranojnė tė manipulohen, nuk bėjnė kompromise pėr interesa madhore, qė e shohin luftėn e bėrrylave si njė sfidė, nė pėrplasje me tė cilėn mund tė dėshmojnė vetėm kapacitete, ndershmėri, tė cilat afrojnė shenja barazie nė raportet mes burrave dhe grave nė vendimmarrje. Por, kjo nuk do tė thotė se sahati pėrcakton ēastin, se kur mund tė ndodhė shembja e “kėshtjellės” qė ruhet dhe komandohet nga gardianė burra dhe tė nisė njė epokė e re; ajo e ndėrtimit tė njė shtėpie me kolorit ngjyrash. Nga ky kėndvėshtrim, pjesėmarrja e gruas nė vendimmarrje nuk ėshtė thjeshtė ēėshtje imazhi, por ngadalė nis dromcimin e asaj qė quhet antivlerė nė njė shoqėri tė ngarkuar me steriotipe dhe paranoja. Por a jemi tė gatshėm ne si shoqėri qė tė ndryshojmė raportet nė pėrpjesėtim tė drejtė? A ėshtė e gatshme femra qė tė marrė pėrsipėr qė tė ndreqė gabimet, qofshin ato edhe tė burrave tė lavdishėm? A mund tė jetė njė grua aq e aftė qė tė posedojė kapacitete qė qetėsojnė gjakrat nė politikė, apo tė marrė pėrsipėr rolin e moderatorit nė planin global? Pėrgjigja gjendet nė fondin e shteteve mė pėrparimtare nė botė, ku historia nuk ėshtė pėrrallė, por njė e vėrtetė qė tė shpon sytė. Gra tė mėdha,si Margaret Theēer, Madlen Olbrajt etj, dėshmuan se politika dhe vendimmarrja nuk janė “salltanete” vetėm tė pashallarėve (burrave), por pėrgjegjėsi dhe aftėsi , tė cilat mund tė ndahen fare mirė edhe me femrat. Jam e bindur se kėto gra dhe tė tjera qė nuk i pėrmend dot tė gjitha i kanė ngjitur shkallėt e karrierės duke u ulur nė krye tė punėve tė botės, jo thjeshtė si rezultat i sharmit, egos, apo karizmės sė tyre, por nė sajė tė aftėsive, dijeve, botės se tyre tė madhe pėr tė kuptuar drejt dhe saktė proceset, pėr tė zgjidhur nyjet e ngatėrruara keqas. Tė mos shkojmė aq larg dhe tė afrohemi nė shtėpinė tonė, e cila nxori nga shtrati perlėn e humanizmit nė botė, nėnė Terezėn. Pa diskutim, ajo mbetet statujė e gjallė e vlerės universale. Kjo nėnė e madhe, e mbarė njerėzimit ishte shembull i dashurisė dhe dhembshurisė qė ka femra ndaj njerėzimit, jetės, sėmundjeve, fatkeqėsive etj. Nuk mund tė mos pėrmendet njė tjetėr femėr e madhe, por e njė fushe tjetėr, Inva Mula, ambasadorja e kulturės shqiptare, e cila po vėrteton mė sė miri se talenti, suksesi, vlerat dhe pėrvoja nuk u pėrkasin vetėm burrave. Kėta shembuj janė mė domethėnėsit, por rritja e numrit tė femrave aktive nė tė gjitha fushat, po na bind gjithnjė e mė shumė se femra po e gjen vendin e saj, po merr atė qė i takon nė kėtė botė maskiliste, duke treguar se vlerat ruhen dhe perfeksionohen, performohen mė tej nėse edhe femrat janė nė timonin e proceseve. Nga ky kėndvėshtrim me tė drejtė shtrohet pyetja; po femrat tona, kryesisht ato politikane sa kanė tė pėrbashkėt me kėtė grup? Ėshtė pėr tė ardhur keq qė njė pjesė e femrave, tė pozicionuara mire nė politikė ngarkohen me fustracione, gjė qė i pengon pėr tė qenė tė gatshme tė marrin pėrsipėr promovimin e vlerave dhe shkapėrderdhjen e tė kundėrtės. Dhe mė keq akoma, nėse femra e avancuar nė poste tė rėndėsishme, bie pre e arrivizmit, abuzimeve tė politikės ditore sa arrin tė keqpėrdorė “dobėsinė” femėrore, nė interes tė tė pavėrtetave.

Adelina LILI

 

 

 

Spiunet dhe morali

 

Mė 1 maj tė vitit 1979, Fatos Lubonja ishte i ndryrė nė njėrėn prej qelive tė Burgut tė Tiranės, duke pritur fatin e tij tė mėtejshėm. Vetėm njė vrimė e bėrė nė kartonin e portės sė qelisė ishte komunikimi i tij me jetėn normale. Tė tjerat ishin hetuesit, marrja nė pyetje pėr gjėra, qė as nuk i kishte bėrė dhe qė as nuk mund t‘i bėnte, pagurja e shurrės dhe ankthi pėr jetėn. Ne vetėm mund ta marrim me mend Fatosin, ndėrsa rri dhe dėgjon daullet e festimeve tė 1 Majit, tė cilat shkonin larg. "Nė cepin tjetėr tė qytetit", thotė Tosi nė njėrin prej librave tė tij mė tė njohur (Ridėnimi, Pėrpjekja).

"Nė cepin tjetėr" tė qytetit tė tij tė lindjes ėshtė njėsoj sikur tė thotė "nė njė botė tjetėr", nė njė botė qė nuk u pėrkiste atyre, qė pėr ditė, pėr ēdo orė, pėr ēdo minuta prisnin me ankth nėse do tė ishin mė nė kėtė jetė apo jo. Ai dhe shokėt e tij ishin, me pak fjalė, vetėm, fare vetėm, pėrballė marrėzisė vrastare. Dhe ka shumė gjasė qė tė ndjehen sėrish vetėm. Pak ditė mė vonė dy gazetarė, Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho pėrfunduan tė pushkatuar, tė tjerėt, tė ashtuquajtur "anėtarė tė grupit revizionist tė majtė", morėn dėnime tė rėnda. Shumė libra janė shkruar pėr atė kohė tė absurdit tė pėrgjakur. Kujtime, dėshmi, dokumente, dosierė janė hedhur mbi letėr duke u kujtuar pasardhėsve se nė ēfarė vendi kanė lindur e po rriten, se cili ėshtė njeriu nė dukje i mbarė, qė e has pėrditė nė rrugėn tėnde, apo nė dyqanin ku ble ushqimet, se si mund tė shpėrfytyrohet ndonjėri pėrballė dhunės sė egėr. Shumė prej tyre nuk i pėrmendin emrat e bashkėpunėtorėve tė Sigurimit. Libri i Lubonjės dhe ndonjė tjetėr bėjnė pėrjashtim. "Atyre bashkėvuajtėsve tė pėrmendur qė ngjarjet e pėrshkruara u kujtojnė brengė - dhe vetėm atyre - u kėrkoj ndjesė", shkruan autori, qė me sa duket, ėshtė menduar disi gjatė pėrpara se tė vendosė tė botojė listėn e gjatė tė taborit tė dėshmitarėve tė rremė, qė luajtėn rolin e fiksuar prej Sigurimit. Kjo mėnyrė e tė thėnit tė gjėrave, ka qenė njė nga tė parat "hapje tė dosjeve" nė Shqipėri. E drejtė, pa dredha, pa u ndikuar prej askujt, e ashpėr sa vetė e hidhura e asaj kohe. Por e ndershme. Ndėrsa Lubonja dhe ndonjė tjetėr hapnin dosjet, duke u thėnė tė tjerėve kalvarin e vuajtjeve, por edhe tė spiunllėqeve, edhe politika u kujtua se duhet tė bėjė ndonjė gjė, nė njė kohė qė e gjithė Evropa Lindore ishte pėrfshirė nga njė diskutim i ethshėm: Tė hapen, apo tė mos hapen dosjet? Pėr ta kuptuar mė mirė se ēfarė lloj qenieje mund tė ishte njėri prej llojeve tė shumta tė atyre qė dėrgonin njerėzit prapa hekurave le tė citojmė njė pjesė tjetėr nga "Ridėnimi". Ėshtė fjala mbrojtėse e Fadil Kokomanit. Ai mė kot i flet trupit gjykues, duke i shpjeguar se cilėt njerėz kishin marrė pėr tė dėshmuar nė favor tė akuzės absurde.Ky brumė tė ashtuquajturish njerėz, qė pėrbėnte gjatė kėtij gjykimi skuadrėn e gatishmėrisė spaēiane tė dėshmitarėve, nuk ka kolonė stabėl, si nė mendim, ashtu edhe nė pasion. I ndodhur nė rrethanat e presionit tė mė tė fortit, ai dorėzohet dhe merr trajtėn qė i jep ky. Ata nuk janė tė aftė tė jetojnė me nder. Por vijnė nė burg dhe pa teklif shėtisin birucave e u dalin dėshmitarė kujtdo, njohur e panjohur. Kėta njerėz tė spostuar nga morali njerėzor, pjesa dėrrmuese e tė cilėve, siē po mė zbresin tani nė kujtesėn time, bėjnė pjesė nė korporatėn spaēiane mė tė fėlliqur qė ka parė kombi ynė, kėta shpifės shtatanikė tė kėsaj shoqate gėnjeshtarėsh qė i kanė bėrė sfidė mu nė hundė tė komandės ushtarake spaēiane racės njerėzore, natyrshmėrisė fiziologjike dhe biologjike tė saj, kėta "lumpen" merren nė konsideratė hetimore pėr tė dėshmuar pėr ekzistencėn e njė organizate revizioniste, qė nuk ka ekzistuar e nuk do tė ekzistojė kurrė nė kampe e burgje. Ata kurdisen si kukullat e Obrazovit, me njė lehtėsi tė ēuditshme dhe si figurantė aktorė - nganjėherė pėrpiqen edhe me gjestikulacione - thonė e gugasin tekstin e rregulluar paraprakisht. Dhe kjo vjen, siē e thamė, se kėta janė elementė pa kritere shoqėrore, politike, qė madje edhe Darvini i madh, po qe se do t‘i amnezonte nė ndonjė kategori tė luftės midis llojeve prehistorike, nuk do t‘i fuste dot nė kuadrat tė tabelės sė tij shkencore kategorizuese tė kafshėve. Brendia e kėtyre kufomave politike, e kėtyre, sallamexhinjve tė Lui Bonapartit ėshtė: Po t‘u hedhėsh nga njė copė sallam, ata bėrtasin "Da zdrasvujt imperator!", e, po qe se nuk i hedh ata ēirren "A basso l‘imperatore!". Dhe kjo shpjegohet, pse, siē thotė edhe filozofi i Greqisė sė Lashtė, Epikuri, kėta apendisė tė shoqėrisė njerėzore ēdo gjė, nė tėrė qenėsinė e tyre, e bazojnė jo nė dije dhe as nė emocion, por nė gradacionin mė primitiv qė prezanton elementi njeri dhe pikėrisht nė impulset, nė dėshirėn pėr tė prodhuar ekstremente, nė afektuozitetin kafshėror. Pak ditė mė vonė, pas kėsaj fjale Fadil Kokomani, Vangjel Lezho dhe Xhelal Koprencka u pushkatuan. Spiunėt qė ndihmuan qė t‘i kallin nė varr tė pafajshėm vazhduan jetėn tė qetė duke u kėnaqur me "prodhimin e ekstrementeve", sikurse thotė gazetari fatkeq. Pėr ata qė nuk e dinė, e tillė ishte raca e spiunėve, e atyre, qė me sa duket kanė depėrtuar edhe nė sektorė tė rėndėsishėm tė vendit. Tė paktėn kėshtu ėshtė thėnė shumė herė nga eksponentė tė sotėm tė politikės. Tani, qė ka dalė edhe njė herė nė skenė rishikimi i kėsaj ēėshtjes sė dosjeve, dalin njėherazi edhe njė sėrė pikėpyetjesh. Para se t‘i parashtrojmė ato duhet thėnė se sa mė shumė tė kufizohet pjesėmarrja e kėsaj lloj race nė shoqėri, aq mė mirė ėshtė pėr vendin dhe pėr tė ardhmen e tij. Kjo ėshtė alfa nga duhet nisur diskutimi. Pikėpyetjet qė lindin natyrshėm janė tė tipit: Pėrse dhe kush ka lejuar qė njerėz tė tillė, apo tė ngjashėm me ta, tė depėrtojnė deri nė maja tė pushtetit qendror apo lokal? Si shpjegohet qė kjo temė del nga sirtari sa herė qė vendi kalon situata jo edhe aq tė qėndrueshme politike? Pėrse ky vend, jo vetėm nga pikėpamja ligjore, sepse kėshtu ėshtė shumė kollaj qė ēėshtja tė mbetet nė letėr sikurse duket qė ka mbetur, por edhe nga pikėpamja morale, e frymės sė pėrgjithshme nuk arrin dot t‘i shporrė kėtė lloj "sallamexhinjsh"? Pastaj, cilėt janė ata qė verifikojnė figurėn e njėrit apo tė tjetrit? Mos janė edhe ata tė molepsur nė histori tė tilla? Po ata vetė kush i verifikon? Shumė pyetje pėr njė temė tė vetme, por sigurisht pėr njėrėn prej mė tė vėshtirave qė pėrjeton Shqipėria. Dosjet tė hapen deri mė njė, kjo nuk ka mė nevojė pėr diskutime tė tepėrta. Por tė hapen sipas njė sistemi qė nuk do t‘u lejojė mė spiunėve dhe dallkaukėve qė tė manipulojnė me to, aq mė shumė tė pėrfitojnė pėr qėllime presioni apo pushteti dhe rruga mė e mirė ėshtė "demokratizimi" i tyre. Ėshtė thėnė e stėrthėnė se sikur tė hapeshin pėr kėdo do tė krijoheshin trazira apo probleme sociale apo tė rendit. Nuk ėshtė bash ashtu. Sikur e vėrteta tė dalė nė shesh, sado dhimbje tė shkaktojė, aq mė shumė do t‘ia forcojė moralin dhe, pse jo, edhe pendesėn kėtij populli qė ende nuk ka kėrkuar falje pėr marrėzitė e tij dhe tė liderėve qė mbajti mbi krye. Dhe falja mė e mirė, ajo mė e fundit, ajo mė e pėrkora duhej tė ishte shporrja e mendėsisė diktatoriale, e rendjes haluēiante dhe e brohoritjes sė liderit tė partisė, e kultit tė individit, e vėnies sė partisė mbi gjithēka, e tė luajturit tė zullumqarit tė patėkeq nė emėr tė politikės, e largimit nga ideja se kush nuk mendon si unė ėshtė armiku im. Kėto nė Shqipėri ende nuk kanė ndodhur, pėrkundrazi nė disa raste edhe janė thelluar mė tej, dhe kėshtu qė, i hapėm apo nuk i hapėm dosjet, kush i hapi dhe si i hapi do tė mbetet vetėm njė pikė mė shumė nė debatin politik, por jo njė ndjesė kolektive, pėr njerėzit qė pėrballuan skėterrėn duke mbajtur kryet lart.

Fatos BAXHAKU

 

 

 

Pėr njė strukturė tė debatit shqip

 

Kėto ditė mė ka rėnė shpesh tė debatoj verbalisht, nė gazeta apo media pėr ēėshtje nga mė tė ndryshmet, kryesisht ato qė lidhen me arsimin e lartė meqenėse janė dy rrethana, tė cilat pėrkojnė nė kėtė periudhė: ėshtė fillim viti akademik dhe nga ana tjetėr bashkė me kolegė tė tjerė pedagogė jemi tė pėrfshirė nė aventurėn e gėzueshme tė Universitetit Europian tė Tiranės.

Nga replikat me gazetėn Shekulli, tek gazeta SHQIP, nga debati nė Top Show, tek debatet informale nėpėr korridore fakultetesh, nga debati nė tavolinė tek telefonatat e gjata e tensionuese, njė gjė tė bėn pėrshtypje: gjithandej tė njejtat debate mes shqiptarėsh. Edhe pse tė ditur dhe tė nderuar, edhe pse me pozita apo me pozicione publike, edhe pse me shkollim dhe kontribut profesional tė madh, tė gjithė jemi tė infektuar me tė njejtat simptoma. Nėse do t'i kualifikonim, disa prej kėtyre simptomave mė frekuente janė:

Sė pari, i gjithė debati apo replikat, janė tė orientuara nga parimi qė njė miku im e quan "kush je ti, kush jam unė". Duke e personalizuar debatin deri nė kėtė farė feje, nė sipėrpėrfaqe dalin autorėt dhe nė thellėsi zhytet tema dhe argumentat. Mė shumė se sa replika apo debate pėr tė evidentuar tė gjithė anėt e ēėshtjes kėto debate shndėrrohen gjithmonė e mė tepėr nė njė listė sharjesh pėr tjetrin, avantazhesh pėr veten. Me sindromin "kush je ti, kush jam unė", nuk bėhet gjė tjetėr vetėm riprodhohet "Shqipnia e tavolinave" nė Shqipninė e medias dhe debatit publik.

Sė dyti, defekti i madh njėrėzor qė prej sa ėshtė krijuar "polis-i", qė antikėt e patėn argumentuar "ad - hominen", pra zhvlerėsimi i argumentit dhe debatit vetėm nisur nga autori i debatit, idesė apo alternativės, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė fazė paraqytetare. Kjo i heq debatit thelbin e ēėshtjes dhe zhvendos atė nė njė fushė ku subjektiviteti ndėrpėrsonal nuk ka fund dhe nuk ka anė. Paragjykimi apo mė saktė ushtrimi i shprehjes aq sinjfikative tė SHBLSH-ave, "U BONE TI!", ėshtė njė nga teknikat sesi debati shkatėrrohet krejtėsisht.

Sė treti, pėrgjithėsimi dhe totalizimi i fenomeneve apo futja nė njė bashkėsi tė vetme e tė gjithė aktorėve ėshtė nė fakt njė nga trashėgimitė tė ndyra qė na ka lanė politika nė debatin publik. "Tė gjithė janė tė korruptuar", "tė tė gjithė abuzojnė", "tė gjithė shesin diploma" apo "tė gjithė japin diploma falas", ėshtė njė nga ushtrimet me perverse tė fjalės publike. "Tė gjithė" nuk ekziston: ka njė apo disa probleme, ka njė apo disa bartės tė tyre dhe tė gjitha kėta kanė emėr, adrese, logo. Pėrgjithėsimi dhe e folura "en block" ėshtė shkatėrrimtare pėr debatin publik nė kėtė vend.

Sė katėrti, ēėshtja e kompentencės dhe inkompetencės dhe debate tė tilla janė ngatėrruar aq keq me njėra tjetrėn sa mezi dilet matanė. I atribuhet njė prentendimi i paqenė njė fushe apo njė sektori, nga dikush jashtė sektorit, i atribuohet njė tipar apo kėrkesė llogarie, qė jo vetėm sensi i pėrgjthshėm nuk e parasheh, por as edhe ligji apo norma formale nuk e kėrkon. Tė gjithė dalin jashtė sinoreve tė tyre, gazetarėt prentendojnė ato qė normalisht i takojnė njė specialisti apo njė personi tė ngarkuar me kėtė pune nga shteti apo ente tė tjera. Imkompetenca i ngatėrron punėn keq. Kjo pa i hequr gjithnjė tė drejtėn pėrfaqėsuesve tė opinionit publik, gazetarėve apo grupeve tė tjera tė interesit tė mund tė artikulojnė shqetėsime tė pėrgjitshme tė opionionit publik rreth mbarvajtjes sė shoqėrisė sonė.

Kėtu rendita shpejt e shpejt disa tema dhe argumente tė debatit tė munguar publik nė kėtė vend, por njė gjė ėshtė e qartė gjithaq: asnjė ēėshtje publike nuk mund tė avancojė pėrpara pa njė debat real dhe asnjė debat real nuk mund tė jetė efektiv pa qenė njė debat logjik dhe i normuar.

Henri CILI

 

 

 

"Ekonomia" e shkollimit

 

"Tė lulėzojnė 100 lule, tė hapen 100 shkolla", duket si njė shprehje e thėnė pikėrisht pėr tė portretizuar situatėn e lulėzimit tė shkollave nė Shqipėri. Ēdo vit mbijnė shkolla tė reja private dhe publike dhe prindėrit paguajnė nga "asgjė" deri nė dhjetėra mijėra euro nė vit pėr shkollimin e fėmijėve tė tyre, pa pėrmendur numrin e konsiderueshėm qė i drejtohet shkollave jashtė vendit. Zhvillimi i sektorit privat nė arsim sigurisht pėrbėn njė zhvillim pozitiv.

Presioni i lartė nga krahu i kėrkesės pėr shkollim (gjithkush duket se kėrkon tė shkojė nė shkollė) ka krijuar terrenin e pėrshtatshėm pėr lulėzimin e shkollave tė reja dhe zgjerimin e kapacitetit tė tyre, pavarėsisht nga kosto financiare qė duhet tė pėrballohet prej atyre qė kėrkojnė tė arsimohen. Prirja e pėrgjithshme sot ėshtė qė gjithkush tė zotėrojė njė diplomė shkolle, sidomos tė shkollės sė lartė, pavarėsisht sa kushton dhe pavarėsisht nga pėrmbajtja e kėsaj diplome. Pėr pasojė edhe disa vite biznesit i ngritjes dhe drejtimit tė njė shkolle do tė jetė njė biznes fitimprurės. Lulėzimi i shkollave pritet tė ketė efekte pozitive si nė shtimin e numrit tė tė shkolluarve, ashtu edhe nė rritjen e konkurrencės sė ofertave tė shkollimit. Megjithatė duhet mbajtur parasysh qė kemi tė bėjmė me njė shėrbim tė njė natyre tė veēantė. Arsimimi ėshtė njė shėrbim/investim qė ofrohet sot me rezultate pas shumė vitesh. Pėr mė tepėr, rezultatet e kėtij investimi kanė ndikim nė ardhmėrinė e vendit. Si i tillė biznesi i shkollimit nuk mund tė trajtohet thjesht njė veprimtari ekonomike. Investimi nė arsim ėshtė i tillė qė nuk mund tė tolerojė "kthim negativ" pėr shoqėrinė. Dhe kėtu shqetėsimi pėrqendrohet kryesisht nė cilėsinė e arsimimit nė shkollat publike e private. Shkollat publike, sidomos nė nivel universitar, pėr shkak tė njė tradite, qoftė edhe tė cekėt, njė numri tė konsiderueshėm pedagogėsh dhe studentėsh kanė tė siguruar njė cilėsi tė caktuar pėrgatitjeje tė forcės sė ardhshme tė punės. Megjithatė, kėto shkolla mbeten tė shkėputura nga tregu i punės, zotėrojnė njė infrastrukturė tė dobėt, vuajnė disiplinėn e dobėt dhe pse jo kanė prodhuar tė diplomuar fiktivisht. Rezultati ka qenė njė cilėsi e dobėt e forcės sė punės qė pasqyrohet nė prapambetjen e pėrgjithshme ekonomike por edhe shkencore qė ka Shqipėria. Reformimi dhe disiplinimi i shkollave publike ėshtė mėse i domosdoshėm dhe urgjent. Pavarėsisht difekteve qė ka sistemi shkollor publik edhe pėr mjaft kohė nuk do tė konkurrohet dot prej atij privat. Nė sistemin privat pėrparėsia kryesore mbetet infrastruktura mė e zhvilluar arsimore. Pėrsa i pėrket kurrikulave, cilėsisė sė mėsimdhėnies dhe disiplinimit tė procesit mėsimor, duket se problemet janė tė njėjta me atė shtetėror, me pėrjashtim tė faktit qė kėto probleme janė tė pranishme nė njė numėr shumė mė tė vogėl nxėnėsish/studentėsh. Kjo ul propabilitetin e pėrgatitjes cilėsisht mė tė mirė se sa shkollat publike. Deri mė sot lulėzimi i shkollave private mund tė ketė kontribuar nė lehtėsimin e presionit sasior pėr pjesėmarrje nė shkollat publike. Ėshtė ende herė tė themi se i kanė konkurruar cilėsisht kėto tė fundit. Ndėrsa kėrkesa e lartė pėr shkollim do tė ruajė njė marzh fitimi jo tė vogėl pėr kėdo qė do tė jetė i pėrfshirė nė "biznesin e shkollimit". Rregullatori i kryesor nė kėtė process "lulėzimi" do tė jetė tregu prej tė cilit do tė fillojė tė formėsohet edhe oferta e fuqisė punėtore. Megjithatė, ky rregullator do tė veprojė nė periudhė afatgjatė. Janė autoritetet shtetėrore ato qė duhet tė shpejtojnė procesin e rregullimit nėpėrmjet ndėrhyrjes reformuese si me forcimin e institucioneve tė akreditimit, kontrollit tė cilėsisė mėsimdhėnėse, zhvillimit tė shkollave profesionale, disiplinimit tė procesit mėimdhėnės etj. E megjithatė, tregu dhe qeveria nuk janė tė mjaftueshme pėr tė siguruar zhvillimin cilėsor. Reformimi duhet tė ndodhė nė mentalitetin e pėrhapur pėr tė pasur me ēdo kusht njė diplomė, pavarėsisht nėse diploma sigurohet me tė mėsuar apo me mjete tė tjera. Sa kohė ky mentalitet ėshtė i pėrhapur, kėrkesa pėr shkollim do tė tejkalojė frikshėm ofertėn, duke bėrė tė lulėzojnė shkolla qė nė fakt shėrbejnė si shitore diplomash.

Albert Vataj

 

 

 

A ju kujtohet “Vjedhja” e thesarit!?...

 

Askush deri mė sot nuk ėshtė vėnė nė bankėn e atė akuzuarve as nuk ka dhėnė llogari para drejtėsisė pėr atė hajni sa tė bujshme aq dhe misterioze. Sikur kjo ngjarje tė kishte ndodhur (tė paktėn para njė shekulli), me siguri qė do tė ishte kthyer nė njė anekdotė: E pra kjo ka ndodhur nė fillimin e shekullit tė ri!

Fenomeni i lartpėrmendur ka ndodhur nė kohėn kur nė krye tė Qeverisė drejtonte zoti – Ilir Meta,dhe shteti drejtohej nga z. Rexhep Mejdani. Nė “pamundėsi” me zbuluar hajdutėt, u ndėrtua njė skenar qesharak duke krijuar njė alibi absurde: Thesarin e paskeshin grabitur ca fshatarė me gomarė, dhe ndonėse thesari ishte i mbyllur nė tunel tė betonuar dhe me porta tė hekurta, gjithėsesi, gomarėt tė paisur me “blindshpuesa” tė fuqishėm na paskeshin depėrtuar deri nė thellėsi tė tunelit, duke u “vetėngarkuar” me thesarin e shtetit, ose e thėnė mė shqip, me djersėn dhe gjakun e njė Populli ndėr mė tė varfėrit e botės.

Tashti vetvetiu na lind pyetja, ēfarė do tė kishte ndodhur sikur kabineti qeveritar (i lartpėrmendur) tė ishte drejtuar nga Krye-demokristiani – Nard Ndoka? U detyrova ta bėj kėtė analogji edhe pėr disa arsye tė tjera, dhe konkretisht, sepse Partia Demokristiane ėshtė pėrdorė, vetėm si “Dekor” pėr t’i hedhur pluhur syve, Amerikės dhe Europės. Do tė mjaftonte shembulli qė do tė citoj mė poshtė, pėr tė shuar kurreshtjen e ēdo lexuesi: Nė vitin 2000, nė zgjedhjet e Pushtetit Lokal, Partia Demokristiane (Dega Shkodėr), fitoi, afėrsisht 10.000 vota, duke u rreshtue forcė e tretė politike. Xhelozia e dy forcave tė mėdha politike P.D + P.S., nuk la gurė pa lėvizuar kundėr saj, dhe kjo u manifestua nė mėnyrė tė hapur, pas njė viti, dhe pikėrisht nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2001. Do tė citoj dy deklarata tė bėra gjatė kėsaj fushate nga dy liderėt e P.D-sė dhe tė P.S-ės pėr Degėn e Shkodrės, zotit, Astrit Bushati pėr (P.D.-ėn) dhe Shoku – Ndrekė Ruka (pėr P.S.-ėn): zoti Bushati deklaron: - Partinė Demokristiane nuk e njohim fare. Ndėrsa, shoku Ruka, shprehet – Partia Demokristiane ėshtė Parti fantazėm! Tė dyja deklaratat janė dhanė nė T.V. – Rozafa, ose nė T.V. Shkodra. Kėtė veprim e kam denancuar nė shtyp, por, asnjė efekt nuk ėshtė ndjerė, dhe kjo, (sipas mendjes sime) pėr vetė faktin se nė Partinė Demokristiane, kishte “interferuar” Partia Demokratike, duke i kthyer Demokristianėt nė “vasalė” tė bindur. Ngjarjet e fundit, dhe paftyrėsia e mediave qendrore, tė cilat mė shum se njėherė, dhe me njė (djallėzi fare tė dukėshme) e cituan kėtė forcė politike si – Parti Katolike!

Ju kujtoj gazetarėve tė dalun nga “inkubatori” i xhaxhi Enverit, se, nuk ekziston nė botė ndonjė Parti apo shtet Katolik, me pėrjashtim tė Vatikanit – (Qytet – Shtet). Hadutėt le tė dėnohen por askush mos tė mendojė se do ta lėkundė Partinė Demokristiane nga pozicioni i saj, apo nga misioni i saj Vizionar – Europian. Ēdo keqdashės duhet ta dijė se Bota Demokratike i ka vendosur monitorėt nė ēdo cep dhe askush nuk mund tė “fshihet”...

Ata qė kėrkojnė t’i bėjnė kurthe kėsaj Partie, do tė bien vetė nė kurthen e tyre. Partia Demokristiane ēdo ditė do tė forcohet, nga baza – nė Piramidė, dhe elektorati i saj ēdo ditė do tė rritet dhe do tė ndėrgjegjėsohet pėr misionin historik qė nga dikton koha. Askush mos t’a gėnjejė vehten pėr ta pėrdorė P.D.K – ėn si “fasadė” ndaj Europės, e aq mė pak, si “Tabelė qitjeje”, siē pėrdorė e majta, Partinė Komuniste...

Partia Demokristiane Shqipėtare do tė jetė pėrfaqėsuese e denjė e “QENDRĖS SĖ ARTĖ” nė politikėn shqiptare, dhe njė “amortizator” i fuqishėm nė evitimin e perplasjeve tė ekstremeve qė vijnė nga tė dy krahėt.

Urojmė qė forma e Ligjit, t’i kushtojė mė shum vėmendje “luftės” ndaj “Peshkaqenve” se sa, asaj ndaj “gjuhcave” e “llogjave”. (M.B.). Ka patur ndonjė personalitet tė “zgjuar” i cili e ka quajtur Partinė Demokristiane, Parti “fshatarėsh apo malcorėsh”. Pėrfitoj nga rasti t’ju kujtoj se, pushkėt e malėsorėve, - Dedė Gjon Luli, Isa Buletini, Gjin Pervizi, dhe pendat e “arta” tė Gjergj Fishtės, Ndre Mjedės, Fan Nolit, e deri te “Ambasadori” i Letrave Shqipe – Martin Camaj, tė gjithė ishin me prejardhje fshatare e “malsore”, e po tė mos ishin ata kolosė, e shum (fshatarė tė tjerė), nė Parlamentin Shqiptar do tė flitej dhe tė shkruhej me hiroglifet arabe. Historia ėshtė kokėfortė, dhe, askush nuk mund t’i vejė “digė” por dhe nėse tentohet njė veprim i tillė, vėrshimet, dhe eruzioni i kohės do t’a pėrmbysin.

Nuk duhet harruar se, si, ishte pikėrisht Qeveria e zotit Meta ajo, qė pėrjashtoi nga kabineti i saj, dy nga ministrat mė tė aftė dhe mė tė pa korruptueshėm, (katolikė), zotin – Zef Preēi, dhe zotin Preē Zogaj, dhe pikėrisht sepse nuk pranuan tė bėhen pjesė e tenderave dhe aferave korruptive. Do t’i ftoj kėta intelektualė dhe politikanė tė shquar, tė hidhen me guxim nė “llogoret” Demokristiane, ku mund tė shpalosin me shum sukses dhe dinjitet vlerat e tyre, dhe tė forcojnė deri nė kuotat maksimale imazhin Demokristian, duke u bėrė kėshtu, vazhdues tė denjė tė veprės madhore tė paraardhėsit tanė, tė papėrsėritshmit, demokrat dhe Atdhetar – LUIGJ GURAKUQIT, nderit dhe Krenarisė sė Nacionalitetit Arbėnor. Njė “LEKSION” pėr tė gjithė ata qė nuk e dinė, ose qė nuk duan ta dinė: PARTIA DEMOKRISTIANE SHQIPĖTARE nuk ėshtė “pronė” e katolikėve, por e ēdo Shqiptari, pa dallim feje apo ngjyre. Ėshtė Parti e prosperitetit dhe vizionit tė qartė Perėndimor, me njė Program qė ruan dhe kultivon traditat dhe zakonet mė tė mira, tė cilat Populli ynė i ka trashėguar nė shekuj. Udhėton e sigurtė me hapin e kohės, drejt “majave” tė Demokracisė dhe vlerave tė saj EUROPIANE.

Mark Bregu

 

 

 

Erion Velija- levizja e pritur

 

Prej kohesh edhe ne bisede private, Erion Velija me kishte besuar nje “sekret” te cilin une, me deshiren e tij ia percolla te gjithė teleshikuesve te TV1 Channel. Ideuesi i levizjes “Mjaft”, do te dorezonte drejtimin e struktures me te suksesshme te shoqėrisė civile ne Shqiperi, ne duart e nje grupi tjeter pasuesish. Edhe me kete levizje, sic edhe me heret, Velija kishte bere “llogarite” sic duhet. Pas 4 viteve lidership te padiskutueshem ne krye te “Mjaft”, pas shume leksioneve qe i dhe jo vetėm politikes shqiptare, kishte mbetur edhe leksioni i fundit: veteterheqja nga pozicioni i Drejtorit Ekzekutiv, pėr te dhėnė shembullin e mungesės se deshires per te qene ne krye pafundėsisht! Janė te shume ata qe ia kėrkuan qėndrimin ne “Mjaft” serish, por Erioni nuk pranoi. “Pėrndryshe, do te kthehesha ne nje model, si ai i politikaneve qe kritikova per mese 4 vite”, me tha njė dite Velija.

Ky ishte hapi i pare i tij. U pasua brenda nje kohe shume te shkurtėr nga nje pozicion tjetėr, si pjestar i nje bordi apo organizate te mbėshtetur nga Bashkimi Evropian, pėr te promovuar  kryesisht turizmin dhe bukurite natyrore te vendeve Ballkanike.

Ne bisede private, Velija me besoi idene qe ai kishte ne koke dhe tashme e ka bere publike: pėrfshirjen aktive ne politiken shqiptare. “Nuk mjafton qe vetem te kritikosh dhe kaq. Eshte momenti qe ti tregosh politikaneve qe di edhe te besh gjera me mire se ata, te prodhosh ide dhe alternativa”, pohonte jo pa entuziazėm Eri.

Diku nga gjysma e pare e muajit tetor 2007, duhet te niste te merrte jete projekti i ri politik i Velise dhe i miqve dhe mbeshtetesve te tij. Ne fakt, nuk ndodhi keshtu! Cfare e frenoi djaloshin e ri ne kete sipėrmarrje, e cila pa me te voglin dyshim, do te sillte nje risi ne jeten politike shqiptare?

Velija eshte nje i ri shqiptar, i cili ne jeten e tij ka kaluar dhe pėrjetuar mjaft fenomeve, sic jane edhe rradhat e kohes se diktatures. Ne moshe shume te vogel, ai humbi edhe babain. Megjithatė ai u rrit shume i forte, i bindur ne ate qe duhej te kėrkonte. Keshtu erdhi shkollimi pėrtej Atlantikut, ne vendin e demokracise boterore, SHBA. Para mese 4 viteve, rrugeve te Shqiperise por edhe ne ekrane televizive, u shfaq dora e famshme me 5 gishta te hapur ne maksimum, mese shumti nje dore e kuqe ne sfond te zi. Paralajmėrohej lindja e nje lėvizjeje, e cila tani pas 4 viteve, me mbylljen e eres “Velija” ne drejtim, rezultoi shume e suksesshme. Frymen e re qe solli, e provuan mese miri dy qeverite e majta dhe te djathta, respektivisht Nano dhe Berisha. E shqiptaret kane kujtese te shkurter dhe e anatemojne tashme “Mjaft”-in dhe Veline si te majte, edhe pse para 3 korrikut 2005, me lėvizjet kunder qeverise Nano, fitoi pėrkrahjen e merituar te opozites se atėhershme te kryesuar nga Berisha.

Projekti politik i Erion Velise varion nga atashimi ne krahe te ndryshem politike te ish- pjestareve te “Mjaft” (qe tashme ka nisur!), deri ne krijimin e nje subjekti te ri politik. Duket se gjithēka eshte ne dore te Kuvendit, me sakte te projektit per reformen zgjedhore, qe akoma nuk duket ne udhe te mbare. Nese sistemi do te mbetet ne kushte aktuale, mazhoritar me rregullator proporcional, Velija dhe miqte e tij, do te provojne te promovohen politikisht ne krahe te ndryshem politike, duke ofruar kredite organizative, konceptuale dhe intelektuale, te shpalosura edhe tek “Mjaft”. Pra, do te kerkojne te propozohen si kandidate per deputete ne zgjedhjet e vitit 2009, madje, edhe ne zona ku ata do te mendojne se jane me te sigurte.

Nese sistemi do te ndryshoje ne proporcional, me baze kombetare apo me baze rajonale, nuk pėrjashtohet mundesia e rregjistrimit zyrtar te Velise dhe kolegeve te tij si nje parti politike, per te pare mbėshtetjen reale qe kane ne popull. Ne te dy keto raste, besoj se ne politiken shqiptare do te frynte nje ere e re, ndoshta jo shume potente per te ndryshuar realitetet, por te pakten per te shkundur pluhurat e akumuluar prej 17 vitesh tashme.

Erion Velija u tėrhoq! Tani per tani mbase! Velija asnjehere nuk ka vepruar i vetem, ne koken e tij. Gjithmonė ėshtė kėshilluar me koleget, por edhe me te tjere jashte grupimit, por me kredite publike te vlerėsueshme ne sfera te ndryshme, sic jane mediat apo edhe segmente te shoqerise civile. Nuk pėrjashtohen edhe kėshillimet me autoritete dhe jo vetem diplomatike te huaja ne Shqiperi e jashte saj. Mesa duket, eshte moment pritjeje, por jo refkeltimi. Politika duhet te hedhe hapin e rradhes, me pas duhet te levize edhe Velija dhe miqte e tij. Trysnia e madhe ne spektrin politik, do te rrezikonte mbytjen e nje lėvizjeje te re politike kaq shume kohe para takimit elektoral te vitit 2009. Njekohesisht, edhe konsumi politik do te ishte i demshem per nje alternative te tille, duke patur parasysh se tashme “Mjaft” eshte anatemuar edhe si afer te majtes shqiptare. Kjo eshte nje hipoteze, e cila pret te vėrtetohet, edhe pse nuk fshihen preferencat e Velise te pakten per punen si kryebashkiak te kryesocialistit Edi Rama. Por nje gje eshte e sigurte: Velija nuk do te rreshtohet brenda rradheve te PD-se, jo sepse i ka ardhur ndonje ftese, porse vete ai e ka deklaruar, duke e lidhur gjithēka me lidershipin aktual te kėsaj force politike. Megjithate, si per te pergenjeshtruar gjithēka, nga e ”EUREKA” e TV1 Channel, Erion Velija deklaron se nuk do te pėrfshihet ne asnjė nga dy forcat kryesore politike! Ne fakt tingėllon si premtim, por tashme Velija eshte pjese e politikes shqiptare. Vete interesi i jashtezakonshem qe ka rreth kėsaj figure, e ka perfshire dashje pa dashje ne keto hulli, te cilat mbase Velija i ka parashikuar qe para 4 viteve, kur i dha jete “Mjaft”-it. Edhe kjo tėrheqje e papritur e Erit nga dėshira per tu hedhur ne politiken aktive, mund te fshehe nje surprize te shpejte. Vemendje: shikoni ne afishe te ndryshme publike, por edhe spote te ndryshme televizive! Velija ka dhene prova qe eshte i paparashikueshem!

Blerti DELIJA

 

 

 

 

Kosova, afėr apo larg pavarėsisė…

 

“Kur ne kacavirreshim nėpėr pemė, shqiptarėt kishin historinė e tyre”

Njėqind herė po tė shkosh nė Kosovė, po kaq herė do tė kthehesh prej atij vendi i mbushur me mbresa e kujtime tė pashlyeshme. Edhe nė tė njėqintėn herė ke emocionet e vizitės sė parė. Sa herė qė kthehesh prej atij vendi nuk mund tė rrish pa u ulur pėr tė hedhur nė letėr ato qė ke mėsuar rreth “dheut tė mėrguar”. Pėr historinė e vjetėr e tė re. Pėr gjendjen e pas luftės sė fundit. Pėr administratėn  lokale dhe organizimin e saj. Nuk mund tė rrish pa folur e shkruar pėr marėdhėniet midis etnive qė pėrbėjnė popullsinė e Kosovės, kryesisht tė shqiptarėve qė pėrbėjnė shumicėn dhe serbėve nė pakicė. Pastaj nė fund tė pėrmendėsh edhe “standartet”, termi mė i pėrfolur, jo vetėm prej ndėrkombėtarėve, por edhe prej tė gjitha institucioneve qėndrore e lokale tė vendit.

Shekuj  pushtimesh e dėbimesh. Tkurrje e truallit amėtar.

Nga pushtimi romak e deri te ai i fundit, serb, numėrohen mė tepėr se njė mijė vjet. Nė historinė e Kosovės, invazioni serb pėrmendet tre herė: Nė mesjetė, pas bullgarėve, i dyti vjen pas pushtimit tė gjatė osman, i cili pasohet nga Mali i Zi, prap nga Bullgaria, italia dhe Gjermania me mbylljen e Luftės sė Dytė Botėrore. Pushtimin e tretė serb e gjejmė nė kohėt moderne, nė fund tė shekullit tė kaluar. Edhe pse nė kohė moderne, serbėt pėrdorėn gjithmonė metodat e tyre mesjetare tė pushtimit. Barbarizmat e pėrdorura nė Shqipėrinė Verilindore, pasi vendi mbeti nė mėshirė tė fatit kur po largohej Perandoria, tashmė prej letre, e Osmanllinjėve, janė identike me format shfarosėse qė pėrdorėn paramilitarėt serb apo edhe formacionet e rregullta ushtarake, mbi popullsinė e pambrojtur civile tė Kosovės nė fund tė shekullit tė kaluar.

Qysh nga Stefan Nemanja, zhupani i fillimit tė mijėvjeēarit tė dytė e deri tė Millosheviēi, “zhupani” i fundit, nė fillim tė mijėvjeēarit tė tretė, nuk ka pushuar vala e dėbimeve masive tė shqiptarėve nga trojet e tyre. Kryesisht, Vilajeti i Kosovės ka qenė  “nė marazin” e vazhdueshėm tė pushtetit represiv serb. Njė vit pėrpara krijimit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, shqiptarėt paguan pasojat e luftės serbo-turke, tė cilėt u dėbuan nėpėr acarin e ftohtė tė dimrit tė vitit 1877. Njė vit mė vonė, pak muaj pėrpara ngjarjes madhore tė Prizrenit, qarqet shoviniste serbe, bėjnė spastrimin me dhunė tė mė shumė se 700 vendbanimeve shqiptare tė sanxhakut tė Nishit dhe Pirotit. U bėnė shkrumb e hi me qindra fshatra deri nė afėrsi tė Prishtinės. U pėrvetėsuan pėr kolonėt sllavė mijėra shtėpi, stalla bagėtish, hambarė drithrash e deri edhe magjet e bukės. Ushtria dhe ēetat serbe masakruan me miėra shqiptarė, kryesisht gra, fėmijė e pleq dhe dėbuan nga trojet e tė parėve mė shumė se treqind mijė shqiptarė tė Nishit, Plavės, Gucisė, tė Hotit e Grudės.

Vala e dėbimeve masive vazhdon edhe pas vitit 1912, kur Turqia largohet prej vendeve qė deri atėhere kishin qenė pjesė e Perandorisė sė saj. Synimi serb ishte qė jo vetėm ta kishte Kosovėn, si pjesė administrative tė saj, por ta kishte edhe tė zbrazur prej kosovarėve. Nė periudhėn 1912-1915  njė numėr i madh i shqiptarėve u detyruan tė lėnė vendin e tyre e tė shkojnė nė Turqi e vende tė tjera, apo tė vendosen nė fshatra tė tjera shqiptare. Si rrjedhojė e kėsaj, shumė fshatra rezultuan etnikisht tė pastra serbe.

Edhe nė vitin 1918, fshatra tė tėra u shpėrngulėn. Tė moshuarit kujtojnė fshatin Berivojcė, njė fshat rreth njė km nė jug tė Kamenicės, i cili ishte i banuar kryesisht nga shqiptarė. Me nxitjen e pushtetit serb dhe presionit tė popullatės serbe, i gjithė fshati, me hoxhėn nė krye qė ishte edhe si inisiatorė i kėtij veprimi, brėnda njė nate nisen tė gjithė bashkė nė drejtim tė Turqisė. Nė vend tė tyre hyjnė familje kolone serbe nga Vranja,Lebana etj. “Edhe varrezat e shqiptarėve tė ikur u  shkatėrruan nga kolonėt e nė vend tė tyre ndėrtohet fusha e sportit, madje edhe disa banesa”, shkruan Dr. Jusuf Osmani.

Pėr herė tė dytė nė  Prizren diskutohet ēėshtja e shqiptarėve, vetėm tė Kosovės, por tashmė nuk bėhej fjalė pėr njė “Lidhje…” tė vetė shqiptarėve, por pėr njė “kuvend” qė e organizoi pushteti serb pėr tė konfirmuar vendimet e KANē tė Serbisė. Shqiptarėt e Kosovės nuk konsideroheshin as komb e as republikė. Ata ishin guri i shahut mbi tavolinėn qė kishin shtruar udhėheqėsit e luftės antifashiste nė Ballkan. Ata u bėnė viktimė e marrveshjeve tė “internacionaizmit proletar”. Kosova ishte “thela” e madhe qė i takonte kombit tė favorizuar serb. Titoja nuk hasi nė asnjė lloj pengese prej udhėheqėsve shqiptar nė Shqipėri. Xhanėm ai vet i kishte bekuar qė tė ishin nė krye tė qeverisė komuniste. Kosova u qit nė njė treg ku tė drejtėn e parablerjes e kishte Serbia, si nė historitė e sotme tė ish pronarėve nė Shqipėri. Askush nuk u kujtua tė thoshte njė fjalė. Duhma e erės sė flakėve tė barotit akoma nuk ishte larguar…

Pushteti serb e pagėzoi me gjak tė drejtėn e vendosjes mbi fatin e kosovarėve. Masakra e Tivarit ishte e pashoqe pėr mėnyrėn se si u krye. Me preteksin e mobilizimit tė pėrgjithshėm ushtarak, gjoja pėr tė ēliruar viset veriore tė Jugosllavisė prej tėrheqjes sė gjermanėve, u nisėn drejt Tivarit qindra tė rinjė, tė cilėt nė vend qė tė luftonin me gjermanėt, nė Tivar i priti kasaphana e kurdisur prej serbėve. Edhe kjo ishte nė planet e zbrazjes sė Kosovės.

Edhe mesi i viteve 50-tė tė shekullit tė kaluar qė pėrkon me kohėn e Rankoviēit, kėtij kanibali qė e egėrsonte “era e mishit tė njeriut” (tė kosovarėve), bėhet arenė e dėbimeve dhe e masakrave. Sipas revistės zagrebase “VUS”, nė kėtė kohė kosovarėt detyroheshin tė regjistroheshin si turq dhe mbi 300 mijė vetė janė shpėrngulur nė Turqi, nga tė cilat rreth 130 mijė janė likujduar fizikisht apo kanė mbetur me pasoja tė rėnda fizike e mendore. Era e ndryshimeve nė favor tė kombit kosovar do tė vinte vonė dhe nuk do tė zgjaste shumė: Vetėm kushtetuta e vitit 1974 do ta rendiste Kosovėn “de fakto” si njė ndėr tetė republikat e Jugosllavisė, sė bashku me krahinėn tjetėr tė ashtuquajtur autonome, Vojvodinėn. Ky lulėzim jo mė shumė se 6-7 vjeēarė do tė binte me vdekjen e Titos dhe mė 1981 do tė fillonin lėvizjet mbarėpopullore ku kėrkohej statusi i republikės.

Nė mars tė 1989, regjimi serb e fshinė autonominė e Kosovės “de jure”, sepse “de fakto” ajo kishte vite qė nuk ekzistonte mė si nė statusin e 1974-s. Nė korrik 1990 Kosova pushtohet prej serbėve dhe pas mė pak se tre muajve, mė 7 shtator, Kuvendi i Kosovės shpalli pavarėsinė e vendit nga Serbia…

Dhe vjen viti 1998-1999…Don Zoti, ėshtė i fundit nė jetė tė jetėve. Evropa do ta vlerėsojė njė ditė Elitėn e kombeve tė veta dhe do t’i thėrrasė ndėrgjegjes pėr padrejtėsitė e shekullit. Evropa do ta vlerėsojė njė ditė historinė e lashtė dhe do t’i vlerėsojė shqiptarėt duke i matur me serbėt apo edhe me grekėt. Nuk mė shqitet nga mendja thėnia e njė politikani gjerman, kryetar i njė partie, kur me rastin e vizitės nė Kosovė, nė kohėn e luftės, tha pėrpara gazetarėve: “Ne do t’i ndihmojmė kosovarėt, sepse kur ne kacavirreshim nėpėr pemė, shqiptarėt kishin historinė e tyre.”

Mbi kombin shqiptar, si nė asnjė komb tjetėr tė Ballkanit dhe Europės, ranė “brena” tė rėnda. Valėt e luftrave, tė dėbimeve apo syrgjynosjeve si nė Veriun ashtu edhe nė Jugun e Shqipėrisė, patėn si pasojė plagėn mė tė thellė dhe mė tė pashėrueshme: Tkurrjen e trojeve, cungimin e hartės gjeografike deri nė pabesueshmėri. Paradokse tė riformatimit tė kufijve pas 1912 pati edhe nė mes tė shteteve tė tjera siē ishte Bullgaria me Serbinė, Hungaria po me Serbinė etj, por Shqipėrisė nuk i gjendet askund njė shoqe qė t’i vihet pėrkrah. Faktet flasin vet: Nėse deri mė 1913 Shqipėria ishte e organizuar nė vilajete (megjithė cungimin qė bėri edhe Kongresi i Berlinit), sipėrfqja e vilajetit tė Kosovės ishte rreth 33 mijė km katrorė, vilajeti i Shkodrės ishte afro 11 mijė km katrorė, i Janinės ishte 18 mijė km katrorė. Shqipėria e pas Konferencės sė Londrės, mė 1913, mbeti as mė pak e as mė shumė se sa vetėm sipėrfaqja e vilajetit tė Manastirit: disa qindra metra mė tepėr se 28 mijė km katrorė.

Kur udhėton pėr nė Dardanė…

Pėr herė tė parė emrin “Komuna e Dardanės” e pata dėgjuar nė njė seminar kualifikimi, nė qytetin e Shėngjinit nė Lezhė. Ishte njė aktivitet i organizuar nga njė institut Italian nė bashkėpunim me dy njėsi: njė njėsi rajonale nė Shqipėri, qė ishte qarku i Lezhės dhe njė njėsi lokale nė Kosovė, qė ishte komuna e Kamenicės. Kur po fliste zėvėndėskryetarja e kėsaj komune, Nexhmije Kallaba, ajo nuk pėrmendi emrin zyrtarė tė komunės, Kamenicė, por e filloi diskutimin: “Komuna e Dardanės…”

Nga Prishtina pėr nė Dardanė shkohet nėpėr dy rrugė: Njėra e gjatė qė tė qet shkurt dhe tjetra e shkurtėr qė tė nxjerrė gjatė. Arsyeja se, pse rruga e shkurtėr tė del e gjatė ėshtė se drejtimi Artanė (Novobėrdė) –Llabjan, nė njė sasi tė mirė kilometrash ėshtė e paasfaltuar. Shoqėruesit tanė na tregojnė se nė fund tė kėsaj rruge, aty ku i afrohesh qėndrės sė komunės sė Kamenicės, ndodhet edhe shtėpia e vjetėr e Azem Vllasit.

Kamenica ka njė pozitė tė rėndėsishme strategjike.Ajo kufizohet mė tepėr me territorin administrativ serb se sa me komuna tė Kosovės. Tek pėrmendi kufizimet, mė kujtohet Pjetėr Arbnori, nė njė takim kulturor qė bėhej nė Tropojė, kohė mė parė, kur thoshte: “Shqipėria tashmė e ka njėrėn brinjė tė ngrohtė. Ajo nuk kufizohet mė nė veri me Serbinė, por me Kosovėn.” Po kėshtu mund tė themi edhe pėr Kamenicėn: Po ta pėrfytyrojmė hartėn e Kosovės nė trajtėn e njė rombi, komuna e Dardanės sė bashku me Sharrin (Dragashin), Leposaviqin dhe Pejėn, pėrbėjnė tė katėr kulmet e kėtij rombi. Nga ana tjetėr: Ajo sė bashku me komuna tė tjera si Gjilani, Vitia apo Podujeva, ia mbajnė njėrėn brinjė ngrohtė tė gjithė Kosovės.

Territori kodrinor-malor, pak fusha dhe shumė lumenjė, e bėjnė natyrėn e komunės sė Kamenicės tė begatė. Mė shumė se gjysmėn e sipėrfaqes sė pėrgjithshme tė komunės, mund ta konsiderojmė sipėrfaqe bujqėsore. Nė shpatinat e territorit kultivohet me sukses duhani i cilėsisė sė lartė. Nė kėtė komunė ka blektori tė zhvilluar, pemėtari si dhe mbarėshtohet me sukses bleta. Falė kushteve natyrore tė pastra, bletaria pothuaj ėshtė e pėrhapur nė ēdo fshat tė komunės. Nė fakt, rreth pesė mijė ha sipėrfaqe malore e zhveshur nuk janė pak, por ato, mbulohen, nuk duken, si tė thuash, me afro 22 mijė ha pyje dhe aq mė tepėr qė, natyrėn e Dardanės e hijeshojnė lumenjtė e shumtė. Duke filluar me vetė Dardanėn si fshat, i cili shtrihet nė luginėn e lumit Krivareka dhe nė shpatinat e afėrta. Lumenjė tė tjerė nė veri tė Kamenicės janė edhe lumi i Desivojcės, i Hogoshtit etj. Kėta lumenjė derdhen nė lumin e Moravės, i cili rrjedh nė jug tė komunės. Tė gjithė kėta lumenjė i takojnė pellgut tė Detit tė Zi.

Ujrat si pasuri qė janė, nė shekuj kanė lėnė edhe pasuri mbrapa: Toka tė pjellshme. Kjo ka ndodhur edhe me fshatin e Koretinit, njė fshat nja katėr km afėr Dardanės. Vendi ku ėshtė ngritur fshati me mbi katėr mijė banorė, dikur ka qenė i mbuluar me ujė. Mė vonė ujrat u larguan nėpėrmjet njė gryke qė quhet Gryka e Konēulit, ndoshta si rrjedhojė e rėnies sė nivelit tė ujėrave nė tė gjithė rruzullin. Kėsisoj vendi mbeti moēal, i cili pas tharjes, u shndėrrua nė vendbanimin e sotshėm tė Koretinit. Fshati ka pak banorė tė etnisė serbe. Llogariten tė jenė rreth 10 shtėpi, pesėdhjetė herė mė pak se afro 500 familjet e shqiptarėve.

Mua mė ka thėnė vjehrri se e kemi origjinėn nga Shkodra, thotė Minivere Makaj, mėsuese e gjuhės dhe e letėrsisė shqipe nė shkollėn e fshatit, nė shtėpinė e sė cilės po pinim kafe. Dhe vazhdon: Kam dėgjuar tė moshuarit e fshatit kur thonė: “Kjo tokė (pėr fshatin e Koretinit) vetėm njeriun nuk e ban.” Koretini, njė fshat i grumbulluar ka pak tokė, por ėshtė shumė pjellore. Kjo ėshtė pasuria qė lėnė pas ujrat. Fusha e vogėl pjellore ėshtė e rrethuar me kodra tė vogla e tė buta ku rriten pyjet, por edhe misri, gruri e perimet.

Standartet: Tė verdha, tė kuqe apo jeshile?

Nė shtetet multietnike, pavarėsisht nga pėrqindjet dominuese tė njėrės apo tjetrės etni, qė administrohen nga OKB si Bosnje dhe Hercegovina, Kosova etj, do tė pakėsohet prania e ndėrkombėtarėve, deri nė “mosprani”, si tė thuash, nga plotėsimi i disa standarteve tė vendosura. Pavarėsisht se sot pėr sot nuk flasim pėr status tė barabartė, ta zemė midis Bosnje-Hercegovinės dhe Kosovės, por natyra e kėrkesave tė plotėsimit tė standartve pothuaj ėshtė e njėjtė. “Zemra” e bllokut tė kėtyre standarteve ose “thembra e Akilit” tė tyre ėshtė respektimi i tė drejtave tė njeriut. Ėshtė respektimi i tė drejtave dhe lirive tė tė gjithė etniteteve, pavarėsisht se ato mund tė jenė shumicė, pakicė apo krejt minorancė. Treguesi i plotėsimit tė kėrkesave qė kanė standartet, nė raportet e vėzhguesve, por edhe nė grafiqet e punės sė drejtuesve tė komunave e tė qeveritarėve, janė tre ngjyra qė tė ngjasojnė me ngjyrat e syrit tė semaforit: Tė kuqe, qė do tė thotė “standart i pa plotėsuar”; tė verdha, qė pėrkthehet “standarte nė pėrmirėsim” dhe jeshile qė ėshtė baraz me “standarte tė plotėsuara”. Shumica e standarteve nė komunėn e Kamenicės shėnohen me ngjyrė jeshile, pak janė tė ngjyrosura me tė verdhėn dhe pothuaj aspak me ngjyrėn e kuqe.

Ishte njė kohė kur nė tė gjithė Kosovėn, tė drejtėn e azilit politik nė vendet e BE apo nė SHBA e kishin vetėm kosovarėt. Bota rrotullohet, thotė populli. “Nuk i dihet motit si siellet, sot asht vrant e nesėr kthillet”, ka thėnė Fishta. Erdhėn ditėt kur azilkėrkuesit kosovarė, nuk e kishin mė tė drejtėn tė qėndronin nėpėr Europė. Kėta u zėvėndėsuan me serbėt. Prap rrodhėn ditėt. Falė ngjyrave jeshile tė standarteve edhe serbėt “i sosėn” afatet e diskriminimit etnik nga shumica shqiptare. Kjo stafetė, (e drejta e strehimit jashtė Kosovės), kaloi tek etnia mė e vogėl nė numėr, qė janė romėt. Nė Kamenicė, komunėn me rreth 60 mijė banorė, mund tė ketė vetėm 1000-1200 romė.

Vajza e njė shokut tim, mė tregontė njė komisioner zgjedhor nga Gjakova, tė cilin e takova kohė mė parė nė Neum tė Bosnjes, e grimuar me ngjyrat e romėve kaloi traun e policisė nė aeroportin e Prishtinės dhe hypi nė avion. Askush nuk e ndaloi. Ajo ishte mjeke, por donte tė largohej nga Kosova. Puna e saj.

Po tash? E drejta e romėve nuk ka asnjė dallim me etnitė e tjera. Madje janė disa standarte, nė tė mirė tė tyre, por qė nganjėherė romėt i kanė me bezdi dhe nuk kujtohen pėr to. Dhe duhet t’u lutemi ne pėr t’i pranuar, thotė njė kėshilltarė i Asamblesė Komunale nė Kamenicė. Romėt nuk mungojnė as nė administratė dhe as si infermier nė Qėndrėn Spitalore tė komunės. Gjithshka nė bazė tė pėrqindjes sė popullsisė. Nė Kamenicė nuk mungojnė aktivitetet rinore, ku marrin pjesė tė rinjė nga tė gjitha etnitė. Madje tė rinjėt romė herė pas here janė “pronarėt” e sallės sė kulturės “Isa Kastrati”, ku shfaqin drama dhe japin koncerte festive.

Por le t’u kthehemi edhe problemeve qė dalin. Ngjyra jeshile e treguesve tė plotėsimit tė standarteve, mund tė duket e verdhė apo krejt e kuqe te persona tė veēantė apo edhe te lagje tė tėra fshatrash. Kjo varet se si don me i pa zhvillimet nė Kosovė: me dashamirėsi apo don tė bėsh vetėm kritizerin. Ka shumė sish qė kėrkojnė standarte, por nė anėn tjetėr jo vetėm qė nuk punojnė vetė pėr to, por edhe thonė: ishalla nuk po na plotėsohen. Le tė marim faktin e ndryshimit tė targave tė makinave. Pėr mua ka qenė i zgjuar ai person qė i ka shkuar mendja qė edhe nė Bosnje-Hercegovinė edhe nė Kosovė, ka vendosur tė ketė njė lloj targe makine qė nuk e identifikon mjetin se i kujt rrethi apo rajoni ėshtė. Nė Bosnje, psh, njė makinė e Banja Lukas, nė Federatėn Serbe, udhėton pa probleme nė Sarajevė apo Mostar, sepse targa e makinės nuk e tregon qytetin, madje as Rajonin. Dhe anasjelltas. Po ta keni vėnė re, nė targat e makinave tė Bosnje-Hercegovinės pėrdoret vetėm njė germė e alfabetit latin, qė nuk thotė asgjė pėr qytetin, e cila vendoset nė mes tė gjashtė numrave: tre para dhe po kaq mbrapa. Po kėshtu edhe nė Kosovė. Vetėm se kėtu nuk kemi njė germė tė vetme, por inicialin “KS” nė mes tė gjashtė numrave. Kjo pėr mendimin tim ka ndodhur se, ndėrsa nė Bosnje-Hercegovinė ka patur probleme edhe nė mes tė banorėve tė  Republikės Serbe e atyre tė Federatės sė kroatėve e boshnjakėve, nė Kosovė problemet kanė qenė nė mes tė banorėve tė njė qyteti apo tė fshatrave tė vegjėl tė njė komune. Edhe vendosja e targave tė unifikuara ka qenė njė ndėr rregullat e vendosura nga UNMIKU. Por ē’ndodh? Edhe sot nė zona tė ndryshme tė Kosovės sheh targa tė modelit tė vjetėr: GL (Gjilan), KS (Krushec) etj. Mirpo gjithmonė kjo targė tregon identitetin e saktė tė shoferit qė e nget kėtė makinė. Dhe ndodhė qė nėse ėshtė serb, tė jetė i kėrcėnuar nė rajonin me shumicė tė shqiptarėve ose anasjelltas. Por kjo mosbindje, nėse mund ta quajmė, ngjet pothuaj vetėm me serbėt. Ata nuk e duan targėn me KS, sepse kėshtu u duket se po humbasin identitetin serb tė krahinės sė tyre. “Edhe ankohen pėr pasiguri, edhe vetė nuk i zbatojnė rregullat e vendosura, tė cilat tė ēojnė te siguria”, thotė gazetari Sulejman Dėrmaku.

Administrata zgjedhore e pėrhershme.

Unė personalisht jam i dashuruar pas njė Kodi Zgjedhor. Ky ėshtė kodi zgjedhor nė Bosnje dhe Hercegovinė. Kur kam shkruar njė libėr pėr kėtė, nė mes tė tjerave kam uruar qė edhe vendi im ta kishte njė Kod tė tillė. Dėshiroj tė mos jetė arsyeja e vėrtetė ajo qė mė shkon ndėrmend mua, se pse tash sa vite ne nuk po kemi njė ligj zgjedhjesh qė tė na i bėjė zgjedhjet e pranuara nga palėt. Qė preferenca e partive politike ndaj kandidatėve tė ēfardo niveli tė mos dominojė mbi preferencėn popullore.(Populli i pjell partitė e jo partitė popullin). Qė administrata zgjedhore tė mos jetė e varur nga politika e komisioneri i zgjedhjeve tė mos jetė njė militantė kopuk qė din vetėm tė bėjė zhurmė nė qėndėn e votimit. Njė kod zgjedhor qė do tė na e bėjė votėn vėrtetė tė shenjtė: tė fshehtė, tė lirė, tė pa cėnuar. Pra kodi zgjedhor nuk ėshtė thjesht: mazhoritari apo proporcionali, numri i zonave zgjedhore apo pragu zgjedhor pėr tė qenė parti parlamentare. Kėto nuk janė kolonat e kodit pėr tė na i bėrė zgjedhjet tė ndershme e tė rregullta. Por kam frikė se prap vėmendja qėllimisht do tė spostohet kėndej nga fundi e do tė harrohet ajo qė ėshtė mė kryesore: administata zgjedhore e pėrhershme dhe e kualifikuar, largimi i politikės nga niveli vendor i komisioneve.

Por ja, qė unė hasa edhe njė pėrvojė tjetėr prap shumė afėr nesh, nė Kosovė: Sekretari  i pėrhershėm i zgjedhjeve, ose Zyrtari  Zgjedhor Komunal (ZZK), ose me emėr tjetėr, zyrtari ekzekutiv i zgjedhjeve. Nė administratėn e kuvendit komunal, ashtu si ēdo drejtori tjetėr, funksionon edhe sekretariati komunal i zgjedhjeve. Pra nė administratė, ashtu siē merret dikush me problemin e ujit tė pishėm, tė energjisė elektrike apo me problemet shėndetėsore e tė arsimit, nė kėtė nivel trajtohen edhe problemet e zgjedhjeve. Nė ēdo ditė tė vitit, administrata zgjedhore ėshė nė punė. Sipas Agim Kastratit, zyrtari zgjedhor komunal nė komunėn e Kamenicės, kjo admnistratė gjatė tė gjithė kohės merret me regjistrimin e zgjedhėsve, me plotėsimin e “hartės” sė vendbanimeve, sepse ato ndryshojnė. Ndryshojnė emrat e rrugėve, sepse nė Kosovė ngjet njė gjė e tillė. (Madje kjo ka qenė njė nga detyrat kryesore tė kuvendit komunal. Emrat e rinjė tė rrugėve shpesh kanė qenė arenė debati nė Kuvend midis pėrfaqėsuesve shqiptarė dhe serbė.)

Tre deri nė pesė muaj pėrpara zgjedhjeve tė radhės, administratori i zgjedhjeve, ka pėrfunduar punė me regjistrin e votuesve dhe tani pėrpara ka njė ēėshtje po aq tė rėndėsishme: kualifikimin e komisionerėve zgjedhorė, por edhe tė votuesve. Tė gjithė komisionerėt, qė “kalojnė klasėn”, pajisen me njė ēertifikatė ku vertetohet se ai ka marrė pjesė nė kurset trajnuese dhe ėshtė i aftė tė kryej detyrat ligjore nė qendrėn e votimit.

Zyrtari zgjedhor komunal, emėron edhe menaxherin e zgjedhjeve. Fehmi Kastrati, drejtori i shkollės sė mesme tė Kamenicės, ėshtė njė i tillė. Nė zgjedhjet e mėparshme detyrėn e menaxherit tė zgjedhjeve e kryente njė person i caktuar nga UNMIKU, pra njė i huaj, ndėrsa njė shqiptar ishte zėvėndėsi i tij. Kjo ėshtė njė praktikė e organizmave tė protektorateve, si tė thuash: hap pas hapi punėt lihen nė dorė tė vendorėve, atėhere kur shikohet se ata janė tė aftė qė t’i kryejnė ato. Nė pėrgjithėsi menaxherė tė zgjedhjeve, ose mė saktė, tė ditės sė zgjedhjeve, caktohen drejtorėt e shkollave. Kjo pothuaj tashmė ėshtė kthyer nė traditė edhe pėr faktin se qėndrat e votimeve kryesisht ngrihen nė ambjentet e shkollave. Ka raste kur nė njė shkollė ka tre, katėr e mė shumė qėndra votimi. Atėhere drejtori, jo vetėm si i zoti i shtėpisė, por edhe si person i arsimuar e i aftė ta bėjė kėtė punė, emėrohet prej sekretarit ekzekutiv tė zgjedhjeve nė komunė si menaxherė i qendrės ose mė shpesh, i qendrave tė votimit. Ky person kujdeset pėr gjithshka, pėr plotėsimin e kushteve, siguron bazėn materiale tė qendrės sė votimit. Pra shkurt: merren me tė gjitha problemet e mbravajtjes nė qendrat e votimit.

A nuk do tė ishte njė pėrvojė e mirė edhe pėr ne nė Shqipėri, meqenėse ne nuk e kemi pėr gjė tė merremi “tash e par” me kodin zgjedhor?

Artana: Qyteti i artė.

Kush ishte Artana? Sipas Dr. Jusuf Osmani, drejtor i Arkivit tė Kosovės, i cili ėshtė autor i kolanės pėr “Vendbanimet e Kosovės”, Artana njihet qė nga periudha antike. Ajo kishte pasuri tė mėdha nė ar e argjend. Prej arit, rrjedh emri Artanė, ose qyteti i artė, thotė Shaip Surdulli, kryetar i kuvendit komunal tė Kamenicės. Nė kėtė qytet kishin bisneset e tyre raguzanėt (dubrovnikasit), serbėt, kotorasit e tivarasit, italianėt e grekėt. Shqiptarėt nė kėtė qytet, veē tė tjerash, ishin edhe priftėrinj, kuptohet, sa kohė qė qyteti ishte i pa pushtuar nga turqit. Si qytet i pasur, ai ishte edhe mė tepėr se tė tjerėt nė planet e pushtuesve turq. Me emrin e mėvonshėm, Novobėrdė, ėshtė ndėr qytetet mė tė zhvilluara nė Kosovė dhe krejt gadishullin Ballkanik. Novobėrdė dhe Kamenicė, nė fakt nuk janė emra tė rinjė, por kanė rrėnjė  akoma mė tė hershme nė histori Artana dhe Dardana. Megjithatė, sot serbėt e kunėrshtojnė ndėrrimin e emrave tė komunave. Ata nuk duan tė gėrmojnė fort nė historinė e kahershme. Pse, nuk duan histori serbėt? Me sa duan grekėt. Po tė gėrmojnė grekėt nė histori, dalin te pellazgėt. Po tė kthehen prapa nė histori serbėt, shkojmė te shekulli i 6- 7, atėherė kur sllavėt sapo kishin shkelur Ballkanin. A u intereson atyre qė,  njėra palė tė ketė stėrgjyshėr ilirėt, pra shqiptarėt, dalmatėt etj, e tjetra palė tė quhet “e ardhur”?

Gojdhėna  thotė pėr Artanėn se “Kur Artana ka qenė njė qendėr e zhvilluar, nė kėtė kohė Londra ka qenė njė fshat”. A nuk pėrkon kjo gojdhėnė me thėnien e politikanit gjerman, pėr ekzistencėn dhe pėr kulturėn e lashtė tė shqiptarėve, krahasuar me popujt e tjerė tė Evropės? Ky popull i lashtė a do tė vazhdojė tė rrijė si mik nė trojet e veta? A thua, prap i shkon ndokuj ndėrmend se pavarėsia e Kosovės ėshtė larg?

Gjovalin Gjeloshi

 

 

 

Serbinė dhe klasen politike e ka kapur paniku sepse ėshtė duke humbur betejen e fundit nė ballkan, “KOSOVEN”

 

Ēdo herė qė tė tentohet qė Kosova tė  ndahet do kete konflikte te reja, dhe sipas studiuesve nėse preken kufijt e Kosovės atėherė do lėvizin shumė kufij nė mbarė evropen kjo ėshte edhe frika mė e madhe  e BE-sė dhe e faktorit ndėrkombėtarė.

Interesat  e Francės dhe tė Britanisė se Madhe pėr zonėn e Mitriovicės janė vėrejtur vite mė parė ashtu si edhe gjatė luftės sė dytė botėrore kur me aneksimin e gjithė territorit shqiptarė nen njė sundim atė Italian i cili ju dhurua nga Mbreti Zog me presion ushtarak Italian, Mitrovica dhe vija hekurudhore  Mitrovicė-Kaēanik ėshtė kontrolluar nga Gjermania e cila dirigjonte nga Beogradi dhe me trysninė e Beogradit arriti qė qeverine e Xhafer Deves ta largoj nga pushteti lokal. Fakte kėto historike tė cilat do vlejnė pėr njė kohė tė gjatė tė analizohen, dhe madje janė pjesė e debateve tė sotme mbi cėshtjėn e Kosoves e cila pret pavarėsinė.

Fjala “pavarėsi” pėr Kosovėn ėshtė, tashmė e  tepruar madje mė duket si njė cėshtje pa vlerė, sepse Kosova me strukturat e saj paralele te formuara nga “Qeveria e Bukoshit” ose siē ėshtė njohur “Qeveria e tre pėrqindėshit”, qė nga viti 1992 funksionon si e tillė. Deshten apo nuk deshtėn faktori ndėrkombėtar takimet me qeveritarėt e Kosovės i ka zhvilluar me Bukoshin dhe kabinetin e tij, kjo tregon edhe njė herė se ai faktor i cili nė vitin 1997 formacionet e UĒK-sė i quajti “TERRORIST”, u  bind se ajo nuk ishte asgjė mė shumė se njė forcė guerile e cila luftoj nė mbrojtje tė tėritorit tė vetė, e cila u ēarmatos, komandantit tė sė cilės  faktori ndėrkombėtarė dhe vėtė populli i Kosovės i besuan ndėrtimin e kabinetit qeveritar, dhe udhėhejen e popullin nė rrugėn drejte pavarėsisė sė merituar.

Situata ėshtė shumė e ndėrlikuar madje ėshtė vetė treshja ndėrkombėtare ajo nqė e ndėrlikon situatėn, e cila ėshtė dashur tė pėrfundoj nė tėtor tė vitit tė kaluar, e shtyrė kjo pėr muajin maj tė kėtij viti, por qė interesat e aleatėve tė vjetėr tė Rusis dhe Francės pėr mikun e tyre Serbinė bėnė tė pamunduren dhe e zvarriten deri nė njė tė ardhme tė afėrt kur populli i Kosoves do dalė nė rrugė dhe do shpallė nė rrugė “pavarėsinė”.

Rruga ndoshta nuk ėshtė zgjidhja mė e keqe por siē duket e domosdoshme pasi, 10 vjet nėn sundimin e diktatures se Millosheviqit e cila i hoqi ēdo tė drejtė, madje edhe tė drejtėn e tė qenurit Shqiptarė, e drejtė e cila edhe e ēoj popullin e Kosoves tė dalė nė rrugė dhe tė cirret pėr tė drjeten e tij pėr egzistencė, pėr shkollim tė drejten e tė qenurit Shqiptarė.

Faktori BE nė Ballkan ka dėshtuar ēdo herė edhe kėtė radhė drejtė dėshtimit ėshtė, pasi po paralajmėrohet njė “Dejton” i  ri pėr Kosoven. Serbėt nė anėn tjetėr nxjerrin edhe njė shumė tė konsiderushmė prej 1 milion euro pėr arrestimin e shumė tė kėrkuarit Ratko Mlladiq, duke dashur tė dėshmojnė nė kėtė mėnyrė gatishmerin e qeverisė serbe pėr bashkėpunimin me Hagen. Madje sulmi i diplomacisė serbe i pėrkrahur edhe nga Rusia arrinė deri aty sa tė akuzoj Departamentin Amerikan tė Shtetit si xnitės tė tensioneve nė Kosovė, e ndejta gjuhė dhe tė njėjtat marrėdhėnie tė tarshėguara qė nga Koha e Sllobadan Millosheviqit. Nėse pėr qeverinė Serbe dhe pėr faktorin ndėrkombėtar pėrbėn problem dalja publike e A.K.SH-sė nė Kosovė e cila ėshtė e gatshme se nė rast tė sulmi serb ndaj tokes shqiptare do e mbrojnė me ēdo kusht e jo tentimi i mbajtjes se protestės nga Garda e Car Llazarit e cila dėshiron qė me cdo kushtė tė destabizioj Kosovėn. Cdo vitė nė prag tė vizitave tė personaliteteve tė rėndėsishme pėr Kosoven vritet nga njė qytetarė serb i kosovės, deri mė sot asnjė prej kėtyre akteve kriminale nuk ka apsur si autor shqiptarin e Kosovės. Madje pakicat Kombėtare ne Kosovė sipas legjislacionit nė fuqi i kanė tė pėrcaktuara qartė tė drejtat e tyre te cilat arrijėn  deri aty sa edhe plan programet mėsimore t’i sigurojnė ne Beograd dhe jo tė pėrgaditen nė Kosove, mandatet e pėrfaqėsuesve ne Keshilla Bashkiak dhe Komunal dhe nė administratėn shtetėrore e kanė tė siguruar nė bazė tė pėrqindjes sė popullsiė, po ashtu edhe numrin e deputetėve. 

Disa ditė mė parė Serbėt kanė tentuar qė nė vallėn e tyre kundėr Kosovės edhe kėtė radhė tė fusin Malin e Zi i cili pėrmes njė deklarate pėr shtyp nga ministria e jashtme shprehen qartė se shteti i sapo formuar “Mali i Zi nuk ka pse tė jetė pjesė e njė debati qė eshtė cėshtje e mbrendėshme nė mes Beogradit dhe Prishtinės, dhe Mali i Zi nuk ka pse tė ketė frikė nga njė Kosovė e pavarur, ne duhet tė kemi frikė nga njė Kosovė pa status tė qartė sepse ėshtė populli i cili jeton nė Kosovė qė duhet tė dijė se nė ēfarė rregullimi shtetėror jetojnė”.

Serbia i trembet edhe bashkimit tė Kosovės me Shqipėrin, Bashkim qė nuk do i sjellė asgjė tė keqe as Serbis as Ballkanit. Por mė mirė se tė zhvillohet nje Konferencė dhe tė rishikohet edhe njė herė ēėshtja e shqiptarėve nė Ballkan dhe tė vihet pėrfundimisht pikė mbi kėtė ēėshtje e cila ėshtė jetike pėr frymėmarrjne lirėshmėm tė Ballkanit. Sulmet serbe nė arenen ndėrkombėtare ndaj shqiptarėve janė tė njėjtat e 100 vjetėve mė parė  apo edhe pas luftės sė parė botėrore.

Situata e cila pėrsėsritet me shqiptarėt ėshtė e njėtė mė situatėn e Princ Vidit i cili u sollė mė ēdo kusht nė tokėn shqiptare dhe iu premtua njė pėrkrahje maksimale ndaj fuqive tė mėdha tė cilat ishin po atao qė nuk e pėrkrahen, madje ishin armiku kryesorė i tij dhe i popullit shqiptarė pėr po tė njėjat interesa si ato qė janė sot.

E vetmja gjė qė i ndanė BE-nė dhe Rusinė ėshtė 15 vjeēari i cili Evropen e ka ngritur lartė ndaj dominimit Rus nė bllokun lindor, dhe vetė qėllimi i Rusisė tė rikthehet edhe njė herė nė njė faktor Global, kjo siē e shtynė dhe Bashkimin Evropian tė jetė palė me SH.B.A-nė  nė disa ēėshtje tė rėndėsishme, si edhe pjesa e mbetur jashtė dominimit Amerikan si Serbia e cila ėshtė aleate e pėrherėshme e rusisė.

Por se Kosova do bėhėt e pavarur kėtė nuk e vė nė dyshim askush sepse 2 milion shqiptarė nuk mund tė sundohen nga 98 mij serbė dhe tė bėjnė shėrbėtorin nė shtėpinė e tyre.

Me ndryshimet nė dikasterin e diplomacisė shqiptare ka ndryshuar edhe ritimi i luftes shqiptare ndaj formimit tė njė shteti tė ri shqiptarė nė Ballkan gjithmonė sipas  pakos se Presidentit Finlandez Marti Ahtisari, i cili shapallė Kosovėn shtet tė pavarur nėn mbikėqyrjen e BE-se. Ndėrsa Kuvendi i Kosovės ka filluar miratimin e ligjeve sipas kėsaj pakoje, e pranuar nga tė gjithė edhe nga Rusia e cila pret vetėm miratimin Serb, tė cilet kėtė betejė e kanė tė humbur dhe siē betejen e fundit nė Ballkan.

Simon Shkreli

 

 

 

A ėshtė Europa midis SHBA dhe Rusisė?

 

Kumtet shpresėdhėnėse, tė herėhershme dhe tė drojtura, tė politikanėve tė lartė perėndimorė, qė Rusia do tė ndihmojė pėr nxjerrjen nga ngėrēi, tė ēėshtjes sė ngushtė ballkanike - statusin e Kosovės - e kthyer marrėzisht nė sindrom botėror, mė shumė se shpresė, janė tjerrje diplomatike nxitėse, pėr tė kapėrcyer pa heshtje e pazhurmė, tė njėqind e njėzetė ditėt. Rusia vazhdon tė pėrgjigjet prerė: “Njet” (Jo). Planin Ahtisaari, e ka cilėsuar, tė vdekur. SHBA, qė nga deklarata e presidentit Bush nė Tiranė, tė gjithė personalitetet e Shtėpisė sė Bardhė, kanė pėrsėritur “Yes” (Po): “pavarėsia ėshtė e pashmangshme” dhe plani Ahtisaari pėrbėn zgjidhjen e duhur.

Kėto dy qendrime, rreth zgjidhjes sė nyjes, janė aq tė kundėrta, sa janė edhe qendrimet e dy politikave tė vogla, e Beogradit dhe e Prishtinės. Nga pikėpamja pėrmbajtėsore, mes SHBA dhe Rusisė, nė tė vėrtetė ndodhen Kosova edhe Serbia, pasi zgjidhja duket njė cak, diku midis, drejt sė cilės ushtrohen fuqi politike, pėr ta zhvendosur nė njė kah. Por, politika e shumtė, e pėrdorur pėr kėtė vend tė ballkanik, si tė mos njihej vėrejtja e njohur e Ēėrēill, se Ballkani prodhon histori mė tepėr se sa i duhet, ka disa kohė qė, midis SHBA dhe Rusisė, pėrpiqet ta vendosė apo ta gjejė aty, Bashkimin Europian. Nuk janė tė paktė ata qė, edhe pyesin: a ėshtė Europa mes Amerikės pėrtej Atlantikut dhe Rusisė sė Siberisė sė pasur? Po tė shihet problemi deri nė tė vėrtetėn e tij, vėrehet qė, Shtetet e Bashkuara bėnė ēmos qė zgjidhja tė mbyllje pa luftė. Tė gjithė e dimė, sa maturi shfaqi SHBA, pėr tė mos goditur. Dhe, bota ėshtė dėshmitare qė, njė luftė tė cilėn NATO mund ta pėrfundonte pėr tri ditė, e zgjati plot 78 ditė, vetėm pėr tė qenė njerėzore - nė Kosovė tė shpėtohej populli shqiptar nga zhdukja, nė Serbi tė mos vritej populli serb, duke mundur me luftė shtetin e tij terrorist. Edhe tani, SHBA ėshtė njė realiste e madhe, historike dhe bashkėkohore - kėta dy popuj - serbėt dhe shqiptarėt, tė ndarė i ndihmojnė mė mirė paqes sė Ballkanit; duke qenė Kosova pjesė e Europės sė Bashkuar dhe jo brenda kufijve tė Serbisė. Rusia ka shfaqur, atėherė e sot, kundėrshtimin e vet, duke u vėnė padrejtėsisht nė krah tė Serbisė, pėr t’u faktorizuar nė politikėn botėrore. Ajo, si edhe deri thellė nė histori, do tė donte tė kishte nė Beograd, njė ndikim afatgjatė, pėr tė krijuar aty njė “ishull rus”, nė rajonin qė, me shpejtėsi po i bashkohet Europės. Kjo e zhvesh qėllimin dhe e qartėson secilin qė, Kosova nuk pėrbėn njė ēėshtje kaq pėrcaktuese pėr politikėn e saj, por Rusia pėrpiqet tė gjejė shkak edhe me ēėshtje tė vogla, pėr tė ndėrtuar ballafaqime butaforike kundėr SHBA. Bashkimi Europian, te zgjidhja e statusit tė Kosovės, ka meritėn e tij. Ai, kur u kėrkua zgjedhja, tė sulmohej apo tė mos sulmohej ushtarakisht Serbia, u bashkua me SHBA dhe, si pėrbėrėse, domethėnėse e jetike, e fuqisė ushtarake tė NATO-s, Europa ka pjesėn e vet nė historinė e ēlirimit tė Kosovės. Gjatė kėtyre nėntė vjetėve, tė gjithė kryeadministratorėt e OKB-sė, janė personalitete tė spikatura tė vendeve tė Bashkimit Europian. Europian shumė i njohur ėshtė edhe kryenegociatori Marti Ahtisaari. Bashkimi Europian ka nė Kosovė forcat e veta ushtarake tė sigurisė, nė kuadėr tė KFOR. Gjatė pasluftės, Bashkimi Europian nuk ka qenė diku midis, por mjaft bashkėpunues me Shtetet e Bashkuara, pėr tė mbyllur pasojat e luftės dhe pėrgatitur statusin e Kosovės. Kjo vjen, nga detyrimi qė ka Europa pėr Ballkanin, pjesė territoriale nervoze, por e vlefshme e saj, qė pėrmes proceseve integruese tė pėrshpejtuara, po i jep Bashkimit Europian hapėsira tė reja politike. Qė tė dy kėta faktorė madhorė - partneriteti i pėrhershėm e strategjik me SHBA i Bashkimit Europian dhe investimi i jashtėzakonshėm pėr tė zgjeruar bashkimin nė territore qė “ende nuk i ka plotėsisht tė saj”, bėjnė tė arsyetosh qė, pėr statusin e Kosovės, Europa e Bashkuar nuk rri midis SHBA dhe Rusisė, por BE dhe SHBA mbeten partnerė tė bashkuar nė zgjidhjen e ēėshtjes brenda shtėpisė sė vet. Sa pėr Rusinė, ajo ėshtė respektuar pėrtej ēdo parashikimi, madje ka nxjerrė pėrfitime politike me njė ēėshtje tė dhimbshme, tė njė populli tė vogėl, tė cilin Serbia e bėri viktimė nė luftė, kurse Rusia po synon ta bėjė viktimė nė paqė. Ajo qė gjendet midis dhe i vishet si qendrim gjithė Bashkimit Europian, nuk ėshtė Brukseli i pėrbashkėt, por ndonjė kryeqytet i veēuar qė, nuk ėshtė se gjendet kah Rusia, por vuan problemet e veta tė brendshme, dhe duke u trembur prej vetvetes, i bie mė qafė Kosovės, se qėnka ndikuese pėr keq tek ato. Arsyet e tjera qė nxirren ndaj Bashkimit Europian, si ta zemė, nevoja e madhe pėr gazin rus, ėshtė teprim. Sepse, siē Europės i duhet tregu i gjerė rus pėr tė ēuar mallra e teknologji, edhe Rusisė i nevojitet tregu i madh europian pėr gazin rus. Kosova ėshtė aq e vockėl sa qė nuk mund tė kthehet kurrė nė njė Mur Berlini mes tyre. Pas nėntė vitesh qė nga lufta, tė gjitha palėt kanė marrė ēfarė kanė synuar:

Kosova mėvehtėsinė.

Serbia kthimin tek vetvetja.

Bashkim Europian lehtėsinė e zgjerimit.

Shtetet e Bashkuara mbrojtėsin e lirisė.

Rusia rigjallėrimin.

Koha e tashme, nuk ėshtė tjetėr gjė, veē domosdoshmėria e pėrpjekjeve pėr pranim nga tė gjitha palė, e asaj ēfarė ka ndodhur, nė cakun e fundit, tė shpėrbėrjes sė Jugosllavisė. Ky film tragjik, sė shpejti do tė paraqesė titrat nė anglisht “The End” (Fund), por jo nė rusisht “Konjec” (Fund).

Qemal SAKAJEVA