koka

nr. 105 / 30 qershor 2007

alukit

 

Ligji i ri: Femrat me minifunde do dėnohen

Ē’moralizimi i shtetit, mė sė pari vjen pikėrisht nga zyrat e shtetit. Sekretare me minifunde, me bark jashtė, me gjinj provokues, nuk do tė ketė mė as nė Shqipėri. Ėshtė njė projektligj i qeverisė shqiptare qė shumė shpejt do kalojė pėr votim nė Parlament. Kjo nuk do tė thotė se zyrtarėt janė “idhnuar” me hiret, por ėshtė njė nga kėrkesat e BE-sė, serioziteti nė zyrat e shtetit.

Ėshtė autoritet, moral, figura e gjithė femrave qė punojnė nė zyra apo institucione shtetėrore, madje edhe publike, nė gjithė botėn e zhvilluar perėndimore.

Fundet mė tė shkurtėra se tetė centimetra poshtė gjurit, takat e larta apo tė pagomuara, kostumet me ngjyra tė ēelėta apo kėmishat e bluzat qė nxjerrin hiret provokuese nė pamje, do e shohin veten nė kryelisten e mėkateve. Mbartėsit do largohen nga puna.

Edhe meshkujt nė gjithė administratėn shtetėrore apo nė varėsi tė tyre, do jenė tė veshur serioz. Pra, me kostume ose rroba autoritare. Pa varėse e vathė nė vesh, pa ekzagjerime. Kushdo qė do shkelė kėto rregulla njerėzore, do e shohė veten tė larguar nga puna.

Nė kėtė fushė spastrimi nga amoraliteti, tė diktuar nga BE, hiret femėrore tė zhveshura dhe apatilleku i meshkujve, nuk do tė jenė tė vetmet vese qė do perėndojnė. Normalisht Shqipėria do ketė njerėz mė tė aftė, pasi “konkurset” mėnjanojnė disi, parjen poshtė gjurit, duke e zhvendosur atė nėse jo nė kokėrr tė syrit, tė paktėn nė fytyrė.

Ky ėshtė akti i parė i komedisė sė sakrificės nė kėtė “stinė” tė gjatė teatral qė zanafillen e ka tė kahershme dhe shumė zyrtarė, madje edhe deputetė e marrin si njė triumf qė nuk do triumfojė, pavarėsisht njė kostoje tė vockėl qė zyrat e shtetit do u kthejnė familjeve.

Sidoqoftė, shteti nga njė shpellinė, del nė lėndinė, pasi mė shumė punė efektive do materializohet zyrave tė sherbimit dhe mė shumė adrenalinė e kulturė do reflektohet pėrballė tė huajve. Mozaiku i tė qėnit pėrmbushės, pėrballė pėrgjegjėsive qė ka njeriu si qėnie, nuk do ketė format tė tillė qė pasues i modelit nga pozita nominale, tė jetė zyrtari apo zyrtarja e pamoralshme.

Por njė aromė jo shumė e mirė ėshtė ky ligj moralizues pėr partitė politike, tė cilat janė jashtė tij. i pari i socialistėve Edi Rama nuk shihet mė me vath nė vesh, megjithėse ligji nuk e detyron. Gjithsesi, tė bėsh hapa tė sigurtė drejt pushtetit, duhet seriozitet. Jo nga kėto tė fundit, ku kryesocialisti i Shkodrės Edip Shiroka, sheh ėndrra me sy hapur si dikur E. Hoxha, kur thotė: “Gazetarėt (njė grup qė pėrcakton ai) nuk do kenė tė drejtė tė shkruajnė pėr PS-nė!”

Figurativisht mund tė themi se i duket se e ka veshur partinė nė mbathje hekuri, pėr tė mbajtur tė ndershme: Dhe kė, PS-nė, tė cilėn qė me Enverin e kanė drejtuar njerėz me mbartje tė akuzuar pėr vese.

Sidoqoftė, morali nuk do jetė me tabu as nė Shqipėri. Tani e mbrapa ligji ėshtė pėr administratėn, jo pėr partitė.

Sokol Pepushaj

 

Pėr Kristian Demokratėt, puna e madhe sjell rezultate, por kjo do tė thotė shqetėsime pėr Berishėn

Nuk ėshtė njė e fshehtė qė marrėdhėnia ndėrmjet Partisė Demokratike dhe Partisė Kristian Demokrate ka qenė gjithnjė e fortė. Gjatė gjashtėmbėdhjetė vjetėve qė shkuan kemi parė se Partia Demokratike i ka konsideruar gjithnjė tė sajėt Kristian Demokratėt, duke mos u kushtuar vėmendje. Sali Berisha, Kryeministri dhe Kryetari i Partisė Demokratike i ka tradhėtuar dhe thyer herė pas here premtimet pėr mbėshtetje tė bėra Kristian Demokratėve. Por kėtė herė gjėrat janė ndryshe. Kristian Demokratėt janė riorganizuar. Ata e hoqėn Nikollė Lesin, pasi ishte shumė i lidhur me Berishėn dhe Nanon dhe vuri Nard Ndokėn nė krye tė partisė, i cili deri tani duket mė i efektshėm se Lesi nė drejtimin, udhėheqjen dhe zgjerimin e anėtarėsisė sė partisė. Zoti Ndoka buzėqeshi kur e pyetėn pėr suksesin e tij nė 2007-ėn dhe tha: “Ka ardhur koha qė PD dhe PS ta kuptojnė se shqiptarėt nuk janė tė kėnaqur me asnjėrėn prej tyre. Ata duan ndryshim dhe ne pėrfaqėsojmė kėtė ndryshim. Megjithatė kemi shumė punė pėr tė bėrė pėrpara se tė ndjehemi tė qetė. Nė fakt ne nuk duhet tė ndjehemi asnjėherė tė qetė duke e ditur se si PD dhe PS i bėjnė punėt. Ne duhet tė vazhdojmė tė punojmė shumė dhe tė sjellim rezultate pėr popullin shqiptar qė tė fitojmė mbėshtetjen e tij”. Sapo zėvendėsoi Lesin, Z. Ndoka u kthye nga baza. Ai mori aktivistė tė rinj, rekrutues, bashkėrendues, drejtues, sigurues fondesh etj., dhe ndryshoi mėnyrėn e sjelljes sė anėtarėve tė rinj nė parti. Ai i pėrqendroi veprimtaritė e tij nė tre fronte: 1. Anėtarėsimet e reja nga Shqipėria e Veriut, ku gjenden mbėshtetėsit e tij mė tė mėdhenj, qė janė katolikėt e pėrndjekur politikisht; 2. Duke u bėrė i pranishėm nė universitete dhe institucione tė tjera tė edukimit ku po pėrgatitet inteligjenca e re; 3. Duke marrė njė pozicion tė patundur ndaj Partisė Demokratike, sidomos ndaj Berishės, duke i bėrė tė kuptojė se partia e tij nuk duhej konsideruar mė si njė aleate e sigurt. “Z. Ndoka hyri dhe mė tha se tė dua ēdo ditė pėrballė universitetit, pavarėsisht nėse ėshtė shi apo diell. Unė dua qė ta kesh tavolinėn aty, pikėrisht pėrballė hyrjes kryesore tė universitetit me materialet tona mbi tė, edhe nėse fiton vetėm njė person”, thotė Arben Mitaj, njė rekrutues nė kėtė parti. “Ka ditė kur fitoj njė person, por ditėn e nesėrme kthehem sėrish dhe vazhdoj tė bėj atė qė mė ėshtė thėnė tė bėj”, vazhdon ai. “Dhe vendosmėria jonė e shqetėson PD”, thotė ai. “Dhe kanė arsye pėr t’u shqetėsuar”. Deri tani Kristian Demokratėt kanė mundur tė formojnė njė Grup Parlamentar, duke tėrhequr demokratė dhe socialistė nė partinė e tyre; ata kanė tė paktėn njė ministėr dhe Berisha mund tė jetė i detyruar t’u japė edhe njė atyre; ata morėn rreth 5.5% tė votave nė shkallė kombėtare gjatė zgjedhjeve vendore tė vitit 2007, duke u dhėnė tė drejtėn tė kenė vėzhguesit dhe komisionerėt e tyre nė zgjedhjet e ardhshme; ata do tė thonė fjalėn e tyre nė zgjedhjen e ardhshme presidenciale, pėr tė cilėn qarkullojnė emra nga partia e tyre pėr kėtė post; katolikėt, si demokratė ashtu dhe socialistė po i lėnė partitė e tyre pėr t’u bashkuar me Partinė Kristian Demokrate; edhe LZHK i ka lejuar Kristian Demokratėt tė udhėheqin koalicionin. “Megjithėse shumica e anėtarėve tė kėsaj partie janė katolikė, kjo parti ka vlerat dhe platformėn e duhur, si dhe ka formuar zonėn e saj zgjedhore, katolikė dhe tė pėrndjekur politikė. Ata janė tė organizuar mirė dhe tė disiplinuar. Pėr mėnyrėn se si po punojnė, ėshtė e pamundur qė partitė e mėdha tė mos e vėnė re se Kristian Demokratėt janė bėrė njė forcė qė duhet ta marrin parasysh. Ata janė njė forcė e vėrtetė politike tani. Sa mė shumė qė largohen nga Berisha, aq mė shumė shihen si njė forcė qė Berisha duhet ta pranojė pėrndryshe ata mund tė formojnė kurdoherė njė koalicion me Partinė Socialiste duke bėrė Partinė Demokratike tė jetė pakicė nė Parlament, duke rrezikuar kėshtu pozicionin e Berishės si Kryeminstėr”, thotė Kimete Kastrati, analiste politike. “Ne e fituam Komunėn e Kastratit pėr shkak tė punės sė madhe dhe vendosmėrisė pėr t’u sjellė votuesve diēka tė vėrtetė, diēka qė nuk ka tė bėjė shumė me Demokratėt. Votuesit e kanė humbur besimin nė Partinė Demokratike. Ata kanė etje pėr njė parti tė re qė tė pėrfaqėsojė vlerat dhe nevojat e tyre” thotė Gjok Mitaj, qė udhėhoqi fushatėn e vitit 2007 pėr Ndue Lelēajn, njė Kristian Demokrat. “Ne kemi vėnė re se disa nga anėtarėt tanė, qė janė katolikė, kanė lėnė partinė tonė dhe janė bashkuar me Kristian Demokratėt, dhe kjo na shqetėson”, thotė zėdhėnėsi pėr zyrėn e Paulin Sterkajt, Deputet Socialist. “LZHK ėshtė e gėzuar qė sheh suksesin e arritur nga Kristian Demokratėt”, thotė Armando Ruco, Nėnkryetar i LZHK. “Z. Ndoka mundi ta riorganizojė kėtė parti shumė mirė dhe jam krenar qė jam pjesė e kėtij koalicioni”, thotė ai. “Berisha nuk duhet t’i konsiderojė mė si aleatė tė sigurt”, thotė Z. Pisha, njė veprimtar politik nė Shkodėr.

Megjithatė sukseset e partisė nuk u arritėn me lehtėsi. Z. Mitaj, i cili pėr shkak tė detyrės sė tij si rekrutues pretendon se ėshtė sulmuar nga kundėrshtarėt e tyre dhe burgosur dy herė nga forcat e sigurimit, thotė se gjatė zgjedhjeve vendore tė vitit 2007, ai vuri re se Partia Demokratike ishte e shqetėsuar pėr punėn qė po bėnin. “Shqetėsimet e tyre u bėnė tė dukshme gjatė marrjes nė pyetje qė m’u bė kur isha i burgosur nė Shkodėr”, vazhdon ai. “Megjithėse Berisha pėrdori SHIK-un pėr tė na arrestuar, rrahur dhe frikėsuar, ne mundėm tė korrnim njė fitore tė thellė. Ai nuk mund tė na mbajė mė si tė parėndėsishėm”, thotė Gjon Zefi, kreu i fisit Zefi, fisit mė tė madh nė Bushat. Deklaratat se SHIK-u u pėrdor nga Berisha kundėr Kristian Demokratėve gjatė zgjedhjeve tė 2007-s dhe se shumė ankesa u paraqitėn nė Zyrėn e Avokatit tė Popullit kundėr SHIK-ut, nuk u mohuan nga Avokati i Popullit nė Tiranė, por ai nuk pranoi tė bashkėpunojė mė. Gjithsesi, zėdhėnėsi i Berishės pranoi se Avokati i Popullit ka shprehur shqetėsimin e tij pėr numrin e ankesave politike qė kishte marrė kohėt e fundit kundėr SHIK-ut. Sidoqoftė, analistėt dhe votuesit bien dakord me faktin se Kristian Demokratėt ia kanė bėrė jetėn mė tė vėshtirė Berishės tani qė ai duhet ta pranojė faktin se ata janė forca politike e tretė mė e madhe nė Shqipėri dhe qė nuk ėshtė dakord me tė pothuaj nė ēdo gjė.

Stafi i Gazetės

 

Vizita e presidentit tė SHBA nė Shqipėri

Presidenti Xhorxh Bush vizitoi trojet e shenjta tė Zotit nė qiell, nė emėr tė “Zotit” nė Tokė (Amerikės)

Xhorxh Bush ėshtė i pari president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, qė viziton jo thjeshtė Shqipėrinė, por mė saktė viziton trojet themel tė Europės plakė, viziton ato troje qė ndėr shekuj linden e rriten Shenjėtor, Martirė e Burra shteti, ku pa gjakun, sakrificat, mendjen dhe guximin e tyre Europa nuk do tė ishte kurrė kėshtu, ta themi hapur Kristiane e pėr rrjellojė pa kėtė qytetėrim e zhvillim nė hapsirat e tė cilit jetojnė edhe ata qė pėr ditė e natė flasin e punojnė kundėr tij. Xhorxh Bush ėshtė presidenti i shtetit mė tė fuqishėm tė Botės, qė jo mė kot njerzimi e quan Amerikėn si “Zotin” e tokės, tė bekuar nga Zoti nė Qiell. Ėshtė pikrisht ky “Zot” i Tokės qė ėshtė garancia dhe simboli mė i mirė pėr tė gjithė ata popuj e shtete qė duan lirinė, demokracinė e shpresėn tek e ardhmja. Mjerisht ne shqiptarėve pėrdhunue pėr rreth gjysėm shekulli na “ndanė” jo vetėm nga “Zoti” i tokės, por edhe nga Zoti nė Qiell, ku pas kėsajė na u dha aq mbrapsht se ende jemi nė rrugė duke kėrkuar tė gjejmė fillin e komunikimit me kėta “dy” Zota. Mjerisht nė kėto kohė tek ne shqiptarėt ende gjinden njerz qė nė vend qė t’i falen Zotit vazhdojnė t’i falen Djallit, qė herė shfaqet si shenjėtor e herė si njeri. Fatkeqsisht njė grup i tillė njerzish u shfaq edhe ditėn e vizitės sė Presidentit Amerikan me 10 qershor, por ata me gjithė trukimin qė i bėnė mediat afėr tyre, ata humbėn nė mes maleve tė Mirditės, ashtu siē kishin humbur djajtė e verdhė e tė kuq ndėr shekuj e vite. Xhorxh Bush erdhi nė Tiranė e Shqipėri, jo thjesht si njė president i njė shteti qė viziton njė shtet tjetėr, por si njė “ndėrmjetės” i Zotit tė tokės me Zotin nė Qiell. Mbeturinat e zotave tė rremė qė ende vegjetojnė nė trojet tona kėrkuan tė nulifikojnė vizitėn, duke pėrdorė si argument pėrgjegjen e detyruar tė pyetjes sė bėrė nga njė gazetare e njė media (Vizion Plus), ku Xhorxh Bush pėr tė treguar se e njeh vendin qė do ta vizitojnė tha se unė e di se Shqipėria ėshtė me shumicėn e besimit Musliman. Por me kėtė Presidenti i SH.B.A. tregoi se njeh jo vetėm historinė e sotme, por edhe atė tė shkuar, pasi Shqiptarėt me tė vėrtetė sot janė me shumicė tė besimit Musliman, por me qytetrim e mendėsi Europerėndimore, nė themelet e tė cilės kanė investimin mė tė madh tė njė populli tė vetė Europės qė nė agimin e jetės mbi kėto troje. Ne pėr tė vėrtetuar kėtė po mjaftohemi tė cilsojmė vetėm njė pjesė tė vogėl tė tyre. Fillimisht dy martirėt dhe Shenjėtorėt e parė tė kėtij besimi nė tėrė Europėn, janė Flori dhe Lauri nga Kosova martire (martirizua nė fundin e shekullit tė parė e fillimin e shekullit tė dytė). Katėr Papėt qė drejtuan selinė e Shenjtė (Shėn Eluteri, Shėn Gaji, Shėn Gjoni dhe Papa Klementi XI). Niket Dardani i cili qė nė shekullin e katėrt shkroi Hymnin e Kishės Kristiane (Tė Deum Laudamus = Ty Hyj tė Lavdrojmė) dhe ky Hymn i Shenjtė vazhon tė jenė nė themel tė Kishės Kristiane Europerėndimore. Kostandini i Madh, i cili ishte jo vetėm Perandori mė i suksesshėm i Perandorisė Romake qė vuri bazat e qytetrimit qė ka Sot Europa, por mbi tė gjitha ishte ky perandor qėme Ediktin e Milanit tė vitit 313, lejojė qė besimi Kristian tė pėrqafohej e pėrhapej pa asnjėlloj persekucioni pagan, si dhe zyrtarizoi nė vitin 321 ditėn e diel si ditė pushimi e ushtrimi tė riteve kristiane tė besimtarėve tė Perandorisė, qė nė atė kohė pėrfshinte shumicėn e Europės dhe Botės sė konsiderueshme. Madje edhe Nėna e Kostandinit tė Madh, Helena ka hyrė nė histori si zbuluesja e Kryqit tė vėrtetė qė kishin kryqėzuar Jezu Krishtin... (Kostandini ishte nga Nishi i Kosovės). Vargu i shenjėtorėve dhe martirėve ėshtė shumė i madh sa vetė historia e Kristianizmit, dhe ka nė themelet e veta rreth 600 tė tillė nga raca jonė Shqiptare, ku tė fundit janė 40 martirėt e martirizuar nga paganizmi i dytė Komunizmi, e deri tek Shenjtorja jonė Nėnė Tereza. Por mbi tė gjitha duhet tė kujtojmė Shpaten mbrojtėse tė qytetrimit e besimit Kristian, Gjergj Kastriotinm Skėnderbeu, i cili nė vitet mė tė vėshtira tė shekullit XV ishte e vetmja mburojė qė shpėtoi jo vetėm vendin e shqipeve, por krejt Europen qė dridhej para duhisė sė perandorisė Otomane. Natyrisht duke i ditur tė gjitha kėto Amerikanėt nuk e “zbuluan” sot Shqipėrinė, por u interesuan shumė mė herėt pėr kėto troje e kėtė popull Europian. Nė vitin 1873 pėr herė tė parė vijnė nė Manastirin shqiptar (sot nėn shtetin Maqedon) dy misionare amerikane tė cilat takohen me patriotin Korēar, Gjerasim Qiriazin me tė motrėn Sevastin. Pikrisht kėta dy amerikane ndihmojnė nė hapjen e shkollės shqipe pėr Vajza nė Korēė nė vitin 1891, kur pėr ta mbrojtur nga pushtuesit turq e emėrtojnė si shkollė anglishtje... Nė vitin 1908 njė kontribut tė madh jep humanisti Amerikan Carls Erikson, i cili mbas kongresit tė Manastirit ushtron njė veprimtari aq tė madhe nė favor tė shqiptarėve sa ministri i jashtėm Otoman Rifat Pasha deklaronte se Erikson nuk ėshtė amerikan por Shqiptar.

Nė vitin 1914 Kryqi i Kuq Amerikan hap nė Tiranė spitalin e parė me 30 shtretėr, tė cilin ja dorzon shtetit shqiptar pas kongresit tė Lushnjės tė vitit 1920. Eriksoni sė bashku me misionarin Kenedi dhe tė njohurin Harri Fultz hapin Shkollen teknike nė Tiranė e mė vonė atė bujqėsore nė Kavajė. Humanisti Erikson ishte edhe kėshilltar pranė Delegacionit shqiptar nė Konferencėn e Paqes nė Paris, ku siē dihet ishte vetoja e presidentit amerikan tė atėhershėm Vilson ajo qė shpėtoi kėtė Shqipėri qė kemi sot nga coptimi nė favor tė fqinjėve kryesisht sllav. Eriksoni ishte ai i pari qė hodhi idenė e njė Universiteti shqiptar... Mbreti Zog me 4 gusht tė vitit 1931 e dekoron me Urdhėrin “Kumandar i Urdhėrit Skėnderbeu”. Ne nė Malėsi tė Madhe e kujotjmė edhe sot ndihmėn e dhėnė nga Amerikani Carls Krajli nė vitin 1911, i cili erdhi pranė kryengritėsve antiotoman nė zjarrin e luftės pėr liri e flamur. Shteti shqiptar, veēanėrisht nėn drejtimin e Mbretit Zog I kishte marrdhėnie tėmira me tre presidentėt Amerikanė, Calvin Coolidge (viti 1925), Herbert Hoover (1930) dhe Franklin Ruzvelt (1935). Nė vitin 1930 ndėrtohet nė Tiranė e para pėrfaqėsi diplomatike e SH.B.A., ndėrsa marrdhėniet ishin vendosur qė nė vitin 1922 me “ambasadorin” e parė Maksuell Bllejk (shef misioni). Amerika ishte ai shtet qė nuk e njohu pushtimin fashist tė 7 prillit 1939, ndėrsa ishte ndėr tė parat qė njohu autoritetin e nacional – ēlirimtares, edhe pse i vinte era komunizėm. Kushtet pėr njohjen e mėtejshme tė qeverisė e shtetit shqiptar kishin qenė Zgjedhjet e lira dhe njohja e traktateve tė lidhura nė mes Shqipėrisė e Amerikės para 7 prillit tė vitit 1939. Megjithėse vasalitetin e Enver Hoxhės ndaj botės komuniste lindore, Shqipėrinė e ftuan tė pėrfitojė nga Plani Marshall i vitit 1947, por Enver Hoxha i urdhėruar nga Titoja nuk e pranoi kėtė ndihmė qė e pėrvetėsoi totalisht ish Jugosllavia komuniste. Nė vijim tė marrėzirave udhėheqja komuniste ndėrpret edhe marrdhėniet diplomatike me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, madje pas kėsaj duke u bėrė megafoni shpifės i “Botės” komuniste ndaj tempullit tė Lirisė e Demokracisė. Gjithsesi prishja me Amerikėn ishte vetėm e shtetit diktatorial, pasi pėr shqiptarėt Amerika ishte Shpresa dhe Ėndrra qė i mbajti gjallė pėr rreth gjysėm shekulli komunizėm. Kur djepi i komunizmit u hodh nė lumin Vollga nga Gorbaēovi me ndihmėn e Presidentit tė atėhershėm tė SH.B.A., babait tė presidentit tė sotėm Xhorxh Bush, pasardhėsi i Enverit, Ramiz Alia me 30 maj tė vitit 1990 u takua me kongresmenin amerikan Tom Lantosh dhe ish kongresmenin Joseph Dioguardi, por ky takim ishte vetėm formal pėr tė ardhur tek vizita e takimi uragan (22 qershor 1991) i Sekretarit Amerikan tė shtetit Xhejms Bejker me kryetarin e atėhershėm tė opozitės dhe sot Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha. (Kėtu ne nuk po cilėsojmė vizita e takime tė tjera tė personaliteteve amerikane, duke pėrfshirė edhe ish President Amerikan). Vizita e Xhorxh Bushit e datės 10 qershor (2007) ėshtė pa dyshim mė e rėndėsishmja, pasi vjen nė njė moment, kur Shqipėria politike ėshtė nisur nė rrugėn e mbarė tė integrimit nė NATO dhe Bashkimit Europian, si dhe kur fatet e Shqipėrisė Etnike janė vėnė nė tavolinėn e zgjedhjes, siē ėshtė konkretisht pamvarėsia e Kosovės tė ēliruar kryesisht me ndihmėn e Amerikės Madhe dhe aletėve tė saj. E ndėrsa forcat kriminale tė Millosheviēit i largoi nga Kosova ish Presidenti Klinton, hijet millosheviējane tė Koshtunicės e kompani qė kėrkojnė tė pengojnė pamvarėsinė e Kosovės ėshtė duke i shkatėrruar pėrfundimisht Presidenti i Sotėm Xhorxh Bush, ku njė gjė tė tillė e rikonfirmoi edhe gjatė vizitės sė tij...

Sigurisht pėr ne shqiptarėt kjo vizitė ėshtė jo vetėm historike, por mbi tė gjitha shpresėdhėnėse pasi njė fjalė e urtė popullore thotė se kur ke Zotin me Vehte tė tjerėt (qofshin edhe Shenjter) nuk kan ēfarė tė bėjnė... Gjithsesi ne shqiptarėve pas kėsaj na del pėr detyrė qė tė mos ngatėrrojmė kurr ma Mikun e vėrtetė me atė tė rremė.

Ndue Bacaj

 

Kalvar vuajtjesh

Ashtu si dhe mjaft familje tė tjera shqiptare qė po pėrballohet me problemin e gjakmarrjes ėshtė edhe familja e Gjergj Ndoc Guri nga fshati Qarret. Nė vitin 1992, njė kushėri i tij Rrok Pjetėr Guri para lokalit tė vllezėrve Guri nė Kolatėn e Digės Koman ka vrarė pėr vetėmbrojtje shtetasin B. G. nga Komani. Gjykata shqiptare e ka nxjerrė tė pafajshėm, por largimi i tij nė drejtim tė paditur ka shtuar hakmarrjen ndaj Gjergjit, e cila vazhdon me kėrcėnimin e jetės sė tij e tė familjes. Familja e viktimės e rėndon dy herė nė gjak, njėherė si kushėri i tij dhe sė dyti ngjarja ka ndodhur nė oborrin e lokalit tė tij ku nė atė moment shėrbente nė ambientet e lokalit. Ndonėse disa herė misionarėt e pajtimit kanė shkuar pėr t’i pajtuar ato nuk kanė pranuar asnjė falje. Kėshtu Gjergji detyrohet tė lėjė lokalin e biznesin e tė largohet nė vende tė tjera. Kalvari i vuajtjeve nuk ka tė sosur, ka patur disa raste tentativ pėr eleminim fizik tė tij, por ka arritur tė mbijetojė. Nė vitin 1997 ėshtė vendosur eksploziv nė banesėn e tij, por pėr fatin e mirė kanė shpėtuar. Me gjithė kujdesin e vazhdueshėm gruaja e tij ka ra nė kurthėn e personave tė maskuar duke e dhunuar fizikisht e pėrdhunuar duke humbur dhe njė fėmijė 2 muajsh. Ndėrsa Gjergjin e kanė kėrcėnuar disa herė pėr tė mos denoncuar nė polici se do tė vrasin gruan e dy fėmijėt. Nė kėto rrethana Gjergji detyrohet tė strehohet nė vende tė ndryshme ku policia e shteti shqiptar nuk mund tė sigurojė banesėn e familjen. Ēdo ditė jeta e tij ėshtė e kėrcėnuar prandaj kthimi i tij nė vendlindje do tė shkaktojė humbjen e jetės.

Situata nė Shqipėri ėshtė e rėndė nga fenomeni i hakmarrjes. Janė 1650 familje shqiptare tė ngujuara sot. Duket se Shqipėria e ka tė largėt ditėn e integrimitnė strukturat Euro Atlantike.

I.Delaj

 

Presidentėt e Shqipėrisė

Per rreth 45 vite, Sekretari i Pare (apo i pergjithshem) i Partise Komuniste (me pas i Partise se Punes), ka qene edhe President “de facto” i Shqiperise. Pak kush e kujton se “de jure”, per nje kohe te gjate Haxhi Lleshi ka qene kryetar i Presidiumit te Kuvendit Popullor, ose me pak fjale, President i vendit. Te gjithe kujtojne ose mbajne mend deri ne vitin 1985 Enver Hoxhen, Sekretar i Pare, Komandat i Forcave te Armatosura, Kryetar Shteti e shume funksione te tjera, te cilat ne fakt e kthenin “de facto” ne president pervecse Diktator te njohur boterisht e per shqiptaret, publikisht, vetem pas vitit 1990. Nga ky vit e me pas, mund te thuhet se Shqiperi filloi nje epoke normale te organizimit te shtetit dhe hapat e pare ne kete drejtim, filloi ti hedhe Ramiz Alia, pasardhes i Enver Hoxhes, por me deshiren e madhe te te qenit president. Edhe pse Kushtetuta komuniste nuk e njihte nje pozicion te tille, Alia nuk hezitoi te krijoje edhe nje Keshill Presidencial, te kryesuar nga ai, dhe rrjedhimisht duke marre emertimin “de facto” President i Shqiperise. Po cilet kane qene modelet e presidenteve shqiptare te pas vitit ’90?

Ramiz ALIA: Zgjidhet president i Shqiperise me 30 prill 1991 dhe qendron ne kete post me pak se nje vit. Faktikisht, rregjistrohet ne historine e vendit tone si i pari president, me emertimin qe ruhet edhe sot. Ne aparence eshte zgjedhur nga nje parlament pluralist i dale nga zgjedhjet e 31 marsit 1991, por ne fakt vetem me votat e deputeteve te Partise se Punes. Nuk arriti asnjehere ti jape ngjyre institucionit te presidences shqiptare edhe pse tentoi te krijoje staturen e nje burri shteti ne demokraci.

Sali BERISHA: Eshte zgjedhur president i vendit me 9 prill 1992, menjehere pas fitores se zgjedhjeve te 22 marsit nga Partia Demokratike, kryetar i te ciles ishte. Mund te konsiderohet si presidenti i pare real i Shqiperise, duke qene ne menyre paradoksale nje kryetar shteti me kompetenca dhe tagra shume te medha per nje republike presidenciale si vendi yne. Mund te konsiderohet modeli i nje presidenti shume te forte. Edhe pse “de jure” ka doreheqje nga posti i Kryetarit te PD-se, ai vazhdoi te ishte “de facto” ne kete pozicion, edhe pse u pasua nga Eduart Selami dhe Tritan Shehu. Eshte zgjedhur per here te dyte president i Shqiperise me 3 mars 1997, ndersa vendi i ishte ne mes te nje lufte civile dhe ku thuajse te gjitha institucionet e shtetit nuk funksiononin, me perjashtim te Presidences. Mandati i dyte zgjati dicka me shume se nje vit dhe u nderpre me ardhjen e PS-se ne pushtet. Eshte zgjedhur vetem me votat e PD-se.

Rexhep MEIDANI: Zgjidhet president me 24 korrik 1997. Erdhi ne kete post duke lene ate te Sekretarit te Pergjithshem te PS-se. Ne fakt, dha doreheqje nga te gjitha funksionet, edhe si antar i thjeshte i Partise Socialiste. Ne te gjithe kuptimin e fjales, ka qene nje president i dobet, me kompetenca me shume se honorifike dhe pa nje peshe te madhe ne fatet e vendit. Mund te pranohet se e ka luajtur vertete funksionin e nje kryetari socialist te shtetit. Eshte zgjedhur si kryetar shteti vetem me votat e PS-se dhe nuk eshte rikandiduar.

Alfred MOISIU: Eshte zgjedhur president me 24 korrik 2002. Regjistrohet ne historine e Shqiperise si i pari president konsensual. Ishte “pjelle” e dashurise se shkurter Nano- Berisha, por ne qendrimet e tija ne postin e presidentit, duket se nuk i ka mbajtur shume krahun asnjerit. Ka kthyer mjaft ligje te ardhura nga mazhoranca e majte deri ne 3 korrik 2005, por me shume ka qene pengese ne kete drejtim per mazhorancen e djathte te ardhur ne pushtet pas dates se mesiperme. Gjithsesi, ka qene me aktiv se pararadhesi ne jeten politike shqiptare, por ka toleruar edhe drejtimin e disa dikastereve, per shume muaj, nga zv.ministra, teksa kryeministri Nano nuk kishte numrat e nevojshem ne Kuvend per te emeruar ministra. Mes te tjerave, do te mbahet mend edhe si presidenti qe ka deklaruar publikisht se ka menduar me shume se nje here, te vrase veten. Eshte ne loje si nje nga kandidaturat per president te vendit, por shanset per tu rizgjedhur i ka mese minimale.

Deri tani, keto jane modelet e krijuara nga presidentet e Shqiperise. Tashme kane dale ne treg”, emrat e kandidateve te cilet duhet te zevendesojne Alfred Moisiun. Sipas gjasave, klasa aktuale politike ka percaktuar se presidenti i ri, duhet te jete nga rradhet e politikes. Jane thuajse 24 kandidatura te mundshme, te shpallura apo te veteshpallura, por ne fakt, 4 jane me te lakuarit. Nuk perjashtohet edhe fakti se mund te kemi nje kryetar shteti, krejt te panjohur, sic ndodhi edhe me Alfred Moisiun.

Fatos NANO: Eshte personi me CV-ne me te pasur politike, nder te gjithe emrat e permendur deri tani. Ne pjesen me te madhe te aktivitetit te tij politik, eshte paraqitur si kundershtari me konfliktual i Sali Berishes, me te cilin kane shkembyer akuzat nder me te rendat. Gjate viteve te karrieres, ka provuar mese shumti postin e Kryeministrit dhe Kryetarit te PS-se. Mund te quhet si krijuesi i institucionit te doreheqjes ne politiken shqiptare. Ka dhene doreheqje per tu rikthyer serish ne krye te institucioneve. Shquhet per frymen liberale dhe te decentralizimit gjate qeverisjes se tij. Ne menyre te cuditshme, thuajse prej 2 viteve, paraqitet si nje njeri jokonfliktual, duke kerkuar instalimin e frymes se dialogut dhe te mirekuptimit ne mes kraheve te politikes. Nuk eshte kandidat zyrtar i asnje force politike deri tani, por ne baze te kushtetutes, ka mundesi te mbledhe 20 firma deputetesh per ta kandiduar. Kembengul ne faktin se mund te jete nje kandidature konsensuale per president.

Bamir TOPI: Nje figure e nderuar e Partise Demokratike, por te qenit aktualisht nenkryetar i saj, e kompromenton disi konsensualitetin politik ne zgjedhjen si kryetar shteti. Gjate gjithe karrieres se tij, eshte mesuar te jete nr. 2 dhe kjo mund ta penalizoje edhe ne  te qenit president integral dhe i pavarur nga strukturat e PD-se e vecanerisht nga kryeministri dhe kryetari Berisha. Jo vetem nga opozita, me shume se president, shihet me syrin e nje kryeministri, pasues i kryeministrit aktual. Eshte publikisht kandidat i PD-se, ndersa nuk ka marre mbeshtjetje zyrtare e te hapur nga partite e tjera qe formojne mazhorancen. Nuk e ka problem te mbledhe 20 firmat e nevojshme per tu kandiduar.

Sabri GODO: eshte kandidat i shpallur nga PR-ja, por konsiderohet rezerve. Mosha e thyer, e cila paraqitet si problem per Alfred Moisiun, nuk permendet nga ata qe e propozojne. Ka nje karriere te gjate politike, por ne disa qarqe i eshte permendur se nuk ka arsimin e larte, kusht mesa duket i pashkruar, per presidentin e ardhshem te vendit. Pas largimit nga drejtimi aktiv i republikaneve shqiptare, duke i lene vendin Fatmir Mediut, paraqitet me shume ne pozicionin e analistit politik. Ne historine e re te Shqiperise, njihet edhe si bashkekryetari i Komisionit per Hartimin e Kushtetutes aktuale. Konsiderohet si person me integritet, edhe pse historikisht, ne te gjitha rastet e rrethanat, eshte paraqitur dashamires i te djathtes, edhe ne analizat e ndryshme qe ka bere. Mund te futet ne loje, por vetem nese deshton tryeza e partive per konsensus.

Jozefina TOPALLI: Nuk rezulton deri ne keto momente si emer kandidati per postin e presidentit. Mund te futet ne loje mbase, si nje propozim i minutave te fundit per shume arsye. Ka nje eksperience relativisht te gjate ne politike, ka patur poste te rendesishme gjate karrieres se saj, gezon reputacion shume te mire edhe jashte vendit, eshte grua dhe mbi te gjitha i perket besimit katolik. Ky faktor mund te kete ndikimin e vet, nisur nga fakti se tentohet balancimi i postit te presidentit, duke vene ne krye nje individ te nje besimi tjeter nga ata qe e kane patur gjate viteve te demokracise. Ka nje integritet te jashtezakonshme, staturen e nje lidereje dhe politikaneje te zgjuar. Nese emri i saj futet ne garen per kandidim, do te bashkoje jo vetem votat e te djathtes, por edhe nga rradhet e te majtes.

Lista e kandidateve te mundshem per president, vazhdon edhe me shume te tjere. Megjithate, mendojme se me te mundshmit jane 4 personat e sipercituar, teksa realisht, me shume se asnjehere, politika shqiptare po behet e palexueshme nga qytetaret dhe analistet e ndryshem.

Blerti DELIJA

 

Eduart Sufaj i kėrcėnuar detyrohet tė largohet nga Shqipėria

Shtetasi Adriatik Islami nė pamundėsi pėr tė gjetur dorvrasėsin e tij Afrim Sufaj ka marrė

vendimin ekstrem pėr tė vrarė e vėllain e dorėvrasėsit Eduart Sufaj, edhe pse ai nuk ka kurrfarė faji apo pėrgjegjėsie pėr ēfarė ka ndodhur, dhe pėr pasojė fatkeqėsisht Eduart Sufaj eshtė detyruar tė largohet nė drejtim tė paditur, nga frika se mos e vrasin. Edhe pse jetojmė nė vitin 2007 nė Shqipėri jeta e njeriut vazhdon tė jetė maksimalisht e rrezikuar qoftė edhe kur duhet tė mbrojė vehten apo tė afėrmit e tij nga persona problematik dhe tė inkriminuar.

Dėshmi pėr kėtė ėshtė ngjarja e ndodhur me datėn 01 qershor 2007 nė qytetin verior tė Shkodrės, dhe pikrisht nė lagjen “Partizani”. Incidenti ka ndodhur nė mes dy shtetasve, Adriatik Islami dhe Afrim Sufaj, ku kjo ngjarje ka si shkaktare Adriatik Islamin, i cili ka sharė, ofenduar dhe kėrcėnuar motrėn e Afrimit nė prani tė tij. Por ēuditrisht menjėherė pas kėtij momenti, pa kaluar asnjė gjysmė ore nė mes tyre ka shpėrthyer konflikti qė ka shkuar deri nė incident, pasi janė rrahur nė njė moment Afrimi e ka goditur shumė rėndė Adriatikun me armėn e ftohtė qė mbante (thiken).

Sipas dėshmive dhe deklarimeve tė pjesėmarrėsve nė kėtė ngjarje shumė tė hidhur Afrimi e ka kryer kėtė akt tė dhunshėm sepse nė prani tė vėllait i ka propozuar, kėrcėnuar, sharė dhe ofenduar motrėn. Kur dihet se motra e Afrimit nuk e ka dashur kurrė kėtė djalė, tė cilin vetėm e ka urryer gjithnjė, por Adriatiku gjithmonė i ka folur me fjalė banale kėrcėnuese. Si pasojė aktualisht Eduart Sufaj, lindur me 18 prill tė vitit 1979 me banim nė fshatin Hysaj tė M. Madhe, Qarku Shkodėr, totalisht i pafajshėm nė kėtė ngjarje ėshtė detyruar ta braktisė vendin e tij, dhe tė largohet nė drejtim tė paditur, pėr arsye sepse ėshtė nė kėrkim tė gjaksorit tė tij.

Gjithashtu edhe nėna e Eduartit ka bėrė thirrje nėpėr mediat e Shkodrės qė dikush ta ndihmojė djalin e saj aq sa tė jetė e mundur, mbasi ėshtė momenti mė i rrezikshėm pėr jetėn e tij. Ajo thotė se ėshtė detyruar tė largohet nga shtėpia duke shkuar tek babai i saj nė Komunėn Velipojė nga frika qė ka pėr tė jetuar e vetme nė shtėpi, pasi burri i ka vdekur para katėr vitesh nga infrakti, duke mos menduar kurrė atė qė i ka ndodhur djalit tė tij. Gjaksori Adriatik Islami banues nė Shkodėr mėsohet se ėshtė dėnuar edhe dy herė tė tjera si shkak i konsumimit tė tepėrt tė alkoolit, gjėr qė e kishin ēuar edhe nė ngatėrresa e konflikte tė tjera me qytetarė tė ndryshėm. 

Vasel Gilaj

 

PER ZEF PRELEN NUK KA KTHIM

Plage ,dhimbje,hemorogji qe nuk ka te ndalur.Jane keto fenomenet qe shoqerojne vendin tone tash shtatembdhjete vjet. Tash shtatembdhjete vite pluralizem te brishte qe ka mbushe me plage qe rrjedhin gjak cdo cep te shqiperise.

Jane shtat vjet qe Zef Prelaj eshte detyruar te largohet nga atdheu.

Me shume dhimbje ka lene mbrapa vendin ne te cilin eshte lindur dhe rritur dhe ka formuar personalitetin e tij,ka lene mbrapa vuajtjet dhe sakrificat,shoket ,miqet dhe te afermit ka mbydhe ne harrese te gjithe ato vite jete.

Dhe te mos shohin me sy fushat dhe malet me te cilat ka qene bashkudhetar ne kete vend e ne kete jete. Varret e prinderve dhe te fisit do ti kete mbuluar bari dhe harresa mbasi ska kush u shkon tek kryet.

Shtepite me dyer te mbydhura nuk tymnojne me. S’ka kush u hape dyer dhe dritare. Nje braktisje dhe harrese qe te dhembe deri ne shpirte.

Kurre s’do ta kishte menduar Zefi se nje dite do ti behej i paduerueshem qendrimi ne ate vend per te cilin kishte endrruar nje gjysem shekulli.

Jeta eshte me shtrenjte se sa endrrat. Dhe keshtu me nje pale rroba ne trup, e vetmja pasuri qe muar me vete Zef Prelaj u detyrua forcerisht te lene shtepine dhe vendin, e te ike ne nje bote te re,ne nje vend te ri,ne nje vend te panjohur por qe varte shpresat e shpetimit te jetes se tij dhe families.

Shume vite me pare njerez si Zefi do te linin eshtrat ne kufi nga plumbat e pashpirte te rojeve te kufirit vetem se donin te iknin nga ferri komunist.

Ndersa Zefi ne vitet te mevonshme ,kure vetem se thuhej se ishim te lire,prape vdekja ishte me afer se kemisha qe kishte veshur dhe kjo vdekje i vinte nga shqiptaret e tij qe flisnin te njejten gjuhe dhe kishin lind ne te njejten toke por vetem se mendonin ndryshe nga ai dhe se donin ti privonin lirine tij.

Lirine per te menduar i lire dhe ndryshe.

Zefi e donte lirine,per vete dhe te tjere dhe per kete ai e kishte pesuar ne kurrize te vete nga falangat e errta te nje sistemi te vjeter por qe eshte akoma me i rrezikshem ne ditet tona.Ai eshte i veshur me kemisha te tjera,ai te vret ne erresire e te qan ne drite.

Ai (regjimi i vjeter me kemishe te re)nuk e kurrsen vdekjen per kundershtarin. Mjafton qe ata te vazhdojne te jetojne ne pushtet te gjithmonshem dhe te pakufi deri aty sa tu njihet e drejta per ti marre lirine dhe jeten kundershtarit te mendimit.

Jane shtat vite qe Zefi i mungon vendit dhe shokeve.

I mungon shokeve te idealeve per liri dhe demokraci,u mungon shesheve te mitingjeve dhe protestave per drejtesi dhe barazi njerzore.

U mungon te afermve qe ndoshta s’do ta shohin me,sepse kthimi per te eshte pothuajse i pamundur.

Ai e di mire se ku do te kthehet dhe cfare e pret. E ka provuar disa here dhe nuk mund te beje perseri prova me jeten ne ate moshe.

Me mire large rrezikut dhe te mbaj nje mal me dhimbje e plage ne shpirte se sa te provoj rrezikun e kthimit.

Kjo eshte nje vdekje per se gjalli qe po merr djalerine shqiptare.

Gazeta „Shqiperiaetnike“

 

Padi penale pėr ish-Kryeministrin NANO

NĖ pamundėsi pėr tė qenė pėr momentin nė republikėn e Shqipėrisė;

NĖ mungesė tė njohjes se ligjeve pėrkatėse tė republikės se Shqipėrisė;

Duke u mbėshtetur nė konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, e ratifikuar nga Republika e Shqipėrisė;

bėj kallėzim penal kundėr z. Fatos Nano, ish kryeministėr i republikės se Shqipėrisė, pėr shkelje tė konventės Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut dhe pėr shpėrdorim tė pėrgjegjėsisė se kryeministrit tė republikės se Shqipėrisė, pėr shkak se nė mars tė vitit 1998 urdhėroi Drejtorin e pėrgjithshėm tė policisė se republikės se Shqipėrisė, z. Sokol Bare, qė tė privoj pėrdhunshėm nga e drejta elementare  pėr tu ushqyer (pėr tė ngrėnė bukė) rreth 1.400 burra tė arratisur nga Republika e Kosovės nė republikėn e Shqipėrisė.

Arsyetim:

NĖ gjysmėn e dytė tė marsit 1998, kur forcat policore dhe ushtarake serbe sulmuan krahinėn e Dukagjinit nė republikėn e Kosovės dhe ndėrmorėn krime tė pėrmasave tė mėdha ndaj popullsisė se atjeshme civile, rreth 1.400 burra tė Kosovės brenda njė nate u arratisen nė Rrethin e Tropojė nė republikėn e Shqipėrisė. Tė gjithė kėta u vendosen nė njė kullė tė zbrazėt dhe nė livadhet rreth kėsaj kulle, ndoshta nė Fshatin Vucidol tė Rrethit tė Tropojė. kėta burra tė tmerruar, tė lodhur nga udhėtimi i gjatė nė kėmbė dhe tė uritur, sapo arritėn ilegalisht nė atė vend, u rrethuan nga policia e Bajram Currit. Kur rrjeti i logjistikės i UĒK-sė u pėrpoq ti furnizonte me bukė kėta tė arratisur, tė lodhur e tė uritur, policia ua ndaloi dhėnien e bukės, me shpjegim se ishte dhėnė urdhri qė me dėnim urie tė detyroheshin tė regjistroheshin si refugjatė lufte dhe tė shpėrndaheshin nga ai vendstrehim. meqė gjendja ishte alarmante, nga rrjeti i logjistikės se UĒK-sė nė Tropojė (konkretisht nga Ilir Konushevci / Mėrgimi), u informova pėrmes telefonit satelitor qė tė shkoj nga Tirana, ku gjendesha pėr momentin, pėr tė ndėrmjetėsuar te policia e Bajram Currit qė tė lejonin tu jepej bukė tė arratisurve. Rreth orės 22,00 luta z. Perlat Gojaci (shtetas shqiptar, me banim nė tiranė), qė tė na voziste mua dhe z. Gafurr Elshani (atėherė anėtar i kryesisė se LPK-sė, tani avokat nė Prishtinė) deri nė Bajram Curri. Z. Perlat Gojci na voziti me xhipin e tij (nėpėr qafė tė Malit) deri nė Bajram Curri dhe atje arritėm rreth orės pesė tė mėngjesit. Nga Ilir Konushevci dhe tė tjerė veprimtarė tė rrjetit tė logjistikės se UĒK-sė u informuam pėr gjendjen e llahtarshme tė tė arratisurve. Gjithashtu na informuan pėr rrethimin e tė arratisurve nga policia dhe pėr bllokimin (konfiskimin) nga policia e dy xhipave (foriostradave) tė UĒK-sė, tė ngarkuar pėrplot me bukė dhe djathė. kėshtu rreth 1.400 burrave tė arratisur nga Kosova u privuan nga e drejta elementare pėr tu ushqyer dhe tani po vuani nga uria.

Nga Bajram Curri shkuam tė vendstrehimi i rreth 1.400 burrave tė arratisur nga Kosova. Atje policia na lejojė tė kapėrcenim rrethimin policor pėr tu takuar tė arratisurit, me kusht qė me vete tė mos kishim bukė pėr t’ ju dhėnė tė arratisurve, meqė kishin urdhrin pėr tė ndaluar kėdo qė do pėrpiqej tu jepte bukė tė arratisurve.

Kur iu afruam vendstrehimit tė te arratisurve pamė gjendje tė llahtarshme. meqė ishte mėngjes i hershėm (rreth orės gjashtė), pamė mbi njė mijė veta tė shtrirė nė livadh, rreth kullės se atyshme, meqė vetėm rreth katėrqind veta kishin mundur tė strehoheshin brenda nė kullė. Bėnte ftohtė. TĖ arratisurit, tė shtrirė pėrtokė nga lodhja, uria e pagjumėsia, vetėm se kolliteshin nga ftohja qė kishin marrė nga toka dhe nga tė ftohtit. pėr tė pėrballuar udhėtimin e gjatė e tė rrezikshėm, ata nuk ishin tė veshur trashė. Ajo pamje ishte vėrtetė llahtariste...

Prej aty u kthyem nė Bajram Curri dhe rreth orės tetė tė mėngjesit takuam Shefin e policisė, z. Januz Hyka (me sa mbaj mend). Ia pėrshkruam gjendjen qė pamė dhe e lutem qė tė lironte dy xhipat e konfiskuar, qė t’ua dėrgonim tė arratisurve tė uritur e tė plevitosur. Ai refuzoi lutjen tonė, me arsyetim se e kishte urdhėruar Drejtori i pėrgjithshėm i policisė, z. Sokol Bare, qė tė mos lejonte furnizimin me bukė, nė mėnyrė qė tė arratisurit tė detyroheshin nga uria qė tė regjistroheshin si refugjatė. Nga zyra e shefit tė policisė nė Bajram Curri, pėrmes telefonit satelitor qė dispononte rrjeti i logjistikės i UĒK-sė, u lidha me z. Fatos Klosi, atėherė shef i SHIK-ut. Ia paraqita gjendjen dhe e luta pėr ndihmė. Ai shfaqi habi dhe keqardhje dhe u lidh me z. Hyka pėr ta lutur qė tė lejonte tu shpihej tė arratisurve buka e konfiskuar. Por z. Hyka u arsyetua se nuk mund tė shkelte urdhrin e eprorit tė tij, z. Sokol Bare. TĖ njėjtėn lutje ia bėri disa herė edhe shefi i degės se SHIK-ut nė Tropojė, me arsyetim se ai nuk ishte nė dijeni tė njė urdhri tė tillė.

sėrish shkuam nė vendstrehimin e tė arratisurve. Luta qė tė tuboheshin dhe tė zgjidhnin tre veta qė do tė pėrfaqėsonin tė arratisurit nė komunikim me organet shtetėrore tė republikės se Shqipėrisė. NĖ atė moment, me gjithė fuqinė e zėrit, mbajta njė fjalė rasti, pėr tu dhėnė shpresė dhe forcė morale pėr tė pėrballuar urinė dhe tė ftohtit.

Nga mesi i atyre tė arratisurve u afrua njė burrė trupmadh dhe mu lut qė t’ ia mundėsoja lidhjen pėrmes telefonit satelitor me zyrėn (ambasadėn) e qeverisė se republikės se Kosovės nė tiranė. Ai u prezantua me emėr e mbiemėr (qė fatkeqėsisht ia paskam harruar), me profesion mėsues anglishte, nga Fshati Junik, Kryetar i LDK-sė pėr Junikun. Ia mundėsova lidhjen me Shefin e zyrės, z. Ramajli, dhe meqė aparati satelitor kishte parlofon, mundėm tė dėgjonin shumė veta bashkėbisedimin e tyre. Personi nė fjalė ia paraqiti gjendjen e llahtarshėm z. Ramajli dhe e luti pėr ndihmė. Ai u pėrgjigj tepėr brutalisht, se nuk ishte kompetent pėr t’ i ndihmuar...

U zgjodhėn tre veta qė t’ i pėrfaqėsonin ata tė arratisur. Policia lejoj qė t’i merrnim me vete nė Bajram Curri, pėr tė lutur z. Hyka qė tė lejonte tė arratisurit e uritur tė ushqeheshin me bukė.

gjithė dita na kaloi duke lutur z. Hyka dhe duke komunikuar me Tiranėn, por kot. NĖ mbrėmje, rreth orės 19.00, njė polic trupmadh, pėr tė cilin gjonin se ishte komandant, duke ndjerė keqardhje pėr gjendjen e krijuar, mė ndau anash dhe mė sugjeroi qė tė merrja z. Hyka dhe tė niseshim me te pėr nė tiranė, me mendim se do provonte tė dėrgonte natėn xipat me bukė tė arratisurve, tashme skajshmėrisht tė uritur e tė plevitosur. Ishte mbrėmja e ditės se tretė tė urisė se pėrdhunshme.

E luta z. Hyka tė udhėtonim pėr nė Tiranė qė tė shihnim mundėsitė nėse do hiqej bllokada e urisė. U arsyetua se nuk kishte me se tė udhėtonte. Iu luta qė tė gjente ndonjėrin nė Bajram Curri, qė kishte xhip dhe qė pranonte tė na voziste me pagesė pėr Tiranė. Gjeti njėrin qė kishte xhip tė mirė, me gjasė me emrin Fatmir Arifi.  Ai kėrkoi, me sa mbaj mend, 300 USD. U nisem, por z. Hyka nuk harroi t’ i merrte me vete ēelėsat e xhipave tė UĒK-sė, tė ngarkuar me bukė e djathė dhe tė bllokuar nė oborr tė ndėrtesės sė policisė. Kjo e hidhėroi komandantin e policė, qė kishte ndėrmend tė shpinte bukėn natėn, kur do udhėtonim z. Hyka dhe unė. pėr kėtė nisje me telefon satelitor informova z. Fatos Klosi dhe e luta tė na priste nga mesnata, bashkė me z. Sokol Bare dhe mundėsisht tė kontaktonte edhe Kryeministrin Nano pėr hallin e shkuarjes tonė.

NĖ Tiranė arritėm pas orės 12.00 tė mesnatės. Z. Klosi na priti nė zyrėn e tij nė selinė qendrore tė SHIK-ut nė Tiranė. Informoi edhe z. Sokol Bare, i cili pas pak erdhi. Z. Hyka paraqiti gjendjen e rėnduar tė rreth 1.400 tė arratisurve nga Kosova. Z. Klosi dhe z. Bare ishin pėrpjekur tė kontaktonin Kryeministrin Nėno, por nuk po ua hapte celularin (siē informuan ata). Biseduam rreth njė orė dhe z. Bare arsyetohej se nuk guxonte tė shkelte vendimin e eprorit tė tij, Kryeministrit Nėno. Edhe z. Klosi e luste z. Bare, me shpjegim se ai nuk ishte i informuar pėr njė vendim tė tillė. gjatė bisedave u rrit tensioni dhe z. Bare mė bėri me dije se do mė arrestonte qė aty. Z. Klosi u fjalos, duke i thėnė se miku nuk mund tė arrestohej nė zyrė tė tij, pasi do delte besėprerė...

Nga zyra e z. Kosi, z. Hyka unė dhe shoferi, u nisėm pėr Bajram Curri. Pronari dhe shoferi i xhipit, kur mėsoi hallin dhe gjendjen, nuk pranoi tė merrte dollarė as pėr karburant, me shpjegim se edhe ai do jepte kontribut patriotik pėr luftėn ēlirimtare tė Kosovės. Po udhėtonim tė mėrzitur e tė mllefosur, meqė nuk kishim mundur tė zgjidhnim asgjė.

Rreth orės 10.00 tė ditės se katėrt tė urisė, z. Hyka urdhėroi policinė tė mblidheshin nė oborr tė ndėrtesės se policisė nė Bajram Curri. Ai urdhėroi policėt tė forconin rrethimin e tė arratisurve, me shpjegim se ashtu e kishte urdhėruar z. Bare. Me atė rast mora fjalėn unė dhe ju drejtova rreth 100 policėve tė pranishėm, duke u thirr me patetikė e romantizėm nė traditėn bujare tė malėsorėve tė malėsisė se Gjakovės (Tropojės) dhe policėt reaguan me dorėzim tė shėrbimit policor (dezertuan). Pas rreth dy orėve, me gjasė i informuar pėr gjendjen e krijuar, z. Bare dėrgoi me helikopter njėsitin policor “brisku” (siē e quanin atėherė njė polici speciale). NĖ zyrėn e z. Hyka hyri komandanti i atij njėsiti dhe pas prezantimit pyeti shefin Hyka se ku mund tė gjendej z. Ibrahim Kelmendi. U paraqita, meqė gjendesha nė zyrė. Ma komunikoi vendimin pėr arrestim. Ia ktheva gjithė emocione, se po tė ishte shqiptar nuk do mė arrestonte. Ai ma ktheu se ishte shqiptar Labėrie dhe krenar. Kur u informua se pėr ēfarė behej fjalė, urdhėroi z. Hyka tė ia jepte ēelėsat e xhipava tė bllokuar dhe e shpuri bukėn tek tė arratisurit e uritur pėr vdekje, duke thyer urdhrin qė kishte dhėnė Kryeministri Nėno, pėrmes Drejtor Sokol Bare...

Gjykoi se me kėtė rast z. Nėno, nėse vėrtetė e ka urdhėruar z. Bare, ka shkel konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut dhe ligjet pėrkatėse, pasi edhe robi i luftės dhe krimineli i arrestuar, nuk mund tė dėnohen me uri, gjegjėsisht nuk mund tė privohet nga e drejta pėr t’ u ushqyer.

 (Dėshmitarė: Rreth 1.400 tė arratisurit e atėhershėm nga Kosova, z. Fatos Klosi / Shef i SHIK-ut nė Tiranė, Shefi i degės se SHIK-ut nė Tropojė, tė gjithė policėt e atėhershėm tė degės se policisė nė Bajram Curri, Qerim Kelmendi, Fanol Bardhi dhe dhjetėra tė tjerė tė sektorit tė logjistikės se UĒK-sė nė Tropojė, z. Sokol Bare / drejtor i pėrgjithshėm dhe z. Ilir Cano, zv.drejtor i policisė se republikės se Shqipėrisė, pronari dhe shoferi i xhipit, z. Fatmir Arifi, qė na voziti nga Bajram Curri nė Tiranė dhe anasjelltas, z. Perlat Gojaci, e tė tjerė.).

NĖ fillim tė gushtit 1998 Kryesia e LPK-sė (Bedri Islami / Kryetar, Bardhyl Mahmuti / nėnkryetar, Ali Ahmeti / anėtar, Jashar Salihu / anėtar, Agush Buja / anėtar dhe unė, Ibrahim Kelmendi, anėtar) u prit nga Presidenti Rexhep Mejdani. (...) Pasditen e tė njėjtės ditė kishim tė caktuar pritje edhe nga Kryeministri Nėno. Mua nė mesditė m’ u desh tė fluturoj pėr nė Cyrih tė Zvicrės. Kryesia kishte marrė vendim tė shkarkonte z. Xhavit Haliti / Zekėn, tė cilin e kishte emėruar me herėt se pėrfaqėsues tė LPK-sė dhe tė UĒK-sė nė republikėn e Shqipėrisė, dhe nė vend tė tij kishte emėruar Ramiz Lladrovcin dhe Halil Selimin. pėr kėtė vendim Kryesia kishte ndėrmend tė njoftonte Kryeministrin Nėno. meqė nuk munda tė merrja pjesė nė takim, Kryetari Bedri Islami dhe anėtarė tė tjerė tė kryesisė se LPK-sė mė informuan, se z. Nėno nuk e kishte pranuar shkarkimin e Xhavit Halitit dhe se kishte shfaqur kėrcėnimin, se po provuam tė shkarkonim Xhavit Halitin, do merrte vendim qė tė bllokonte gjithė sektorin e logjistikės se UĒK-sė nė Shqipėri. kėtė kėrcėnim kushtetues tė z. Nėno dhe mosdėgjimin e Xhavit Halitit pėr tė respektuar vendimin e kryesisė i pata kuptuar si lidhje “miqėsore” e dy profiterve kryesorė tė luftės (z. Nanon dhe z. Haliti). Ky qėndrim mund tė kualifikohet si shpėrdorim i detyrės nga z. Nėno, pėr pėrfitime financiare tė tij dhe tė Xhavit Halitit, meqė ky i fundit “menaxhonte” pjesėn mė tė madhe tė financave tė UĒK-sė...

(Dėshmitarė: anėtarėt e kryesisė se LPK-sė se atėhershme.)

Lus kryesinė e Kuvendit tė republikės se Shqipėrisė tė formoj komision hetimor, pėr tė shqyrtuar pėrse janė bllokuar hetimet lidhur me atentatin ndaj Ilir Konushevcit-Mėrgimi (mė 09.05.1998), nė rrugėn Fushe- Arrėz -Bajram Curri, i cili ishte pėrgjegjės i logjistikės sė UĒK-sė nė republikėn e Shqipėrisė. Ėshtė pėrfolur se Prokuroria ka mbyllur dosjen me urdhėr nga “lart”...

Si shtetas shqiptar po i jap vetės tė drejtė tė denoncoi z. Nėno edhe pėr dezertim nga detyra e Kryeministrit dhe pėr arratisje tė panevojshme nga Republika e Shqipėrisė me 14 shator 1998...

(Dėshmitarė tė gjithė ata qė dinė e duan tė dėshmojnė dhe ata janė me mijėra.)

Po si shqiptar po i jap vetes tė drejtė tė denoncoj Kryeministrin Nėno pėr martesė me njė tė dyshuar pėr spiune tė njė shėrbimi tė huaj, me dėshirė qė tė kontribuoj tani, qė kjo zonjė e dyshuar pėr spiune, tė mos ketė mundėsi tė behet “Zonje e pare” e republikės se Shqipėrisė, meqė z. Nėno po pretendon tė na bėhet president...

 (Dėshmitarė: Z. Fatos Klosi dhe tė tjerė tė punėsuar atėherė nė SHIK dhe qė duhet ti dinė provat pėrkatėse pėr bashkėshorten e z. Nėno.).

Lus prokurorinė e pėrgjithshme dhe institucionet Kompetente tė hetuesisė dhe tė drejtėsisė tė republikės se Shqipėrisė qė tė marrin nė shqyrtim kėtė kallėzimit penal dhe denoncim kundėr z. Fatos Nėno. Shpreh gatishmėri tė vi nė Tiranė, nėse organet kompetente parashohin se jam i nevojshėm pėr tė bėrė personalisht kallėzim penal e denoncim kundėr z. Fatos Nėno.

Me respekt,

Ibrahim Kelmendi

ibrahim_kelmendi@yahoo.de

(Tel.: 00377 44 151959)

MĖ 22 qershor 2007

 

Paulin Radovani, fytyra njerezore e bisnesit shqiptar

Kemi folur shume here per kete person, i cili mund ta themi se i ka kaluar kufinjte gjeografike te Veriut por edhe te Shqiperise. Ka energji te pashtershme, ide dhe realizime ne cdo cep te Qarkut te Shkodres, Shqiperise por edhe me gjere. Eshte nje nga bisnesmenet me me pervoje, por njekohesisht edhe krejt ndryshe nga koleget e tij. Sigurisht, mendon per krijimin e kushteve optimale per aktivitetin e tij, per fitimin nga biznesi i tij i paster, por edhe per punonjėsit. Madje, nuk perton edhe te angazhohet direkt, nga instancat vendore deri ne qeveri edhe per probleme qe i demtojne interesat e punonjėsve te tij.

Paulin Radovani, nje figure publike me nje angazhim te larte qytetar, vazhdon te persose profilin e tij te nje biznesmeni njerėzor, te veēante ne kategorine qe perfaqeson. Shume nga koleget e tij, por edhe shume te tjere te rreshtuar politikisht, kane mbetur te habitur teksa Radovani publikisht, ka kėrkuar qe taksa e sheshte 10%, te mos preke pagat nen nivelin 15.000 leke. Arsyetimi i tij eshte shume i thjeshte, por edhe shume bindes. Paga 15.000 leke, eshte caktuar tashme si niveli minimal i rrogave ne qarkun e Shkodres. Eshte njesoj si pensioni apo edhe ndihma sociale. Nuk ka asnjė logjike te tatohet ne masen 10%. Realisht, Radovani nuk ka pse te shqetėsohet, ashtu sic nuk e kane vrare shume mendjen koleget e tij: ato para duhet ti paguajne vete punetoret, pa patur asnjė humbje ai si biznes. Por prandaj ai eshte ndryshe nga te tjeret. Forca e tij qendron tek lidhja me punonjėsit. Ne logjiken e tij, tek pagat 15.000 lekeshe, Radovani nuk harron edhe sigurimet shoqerore, nje pjese te te cilave duhet ti paguaje serish punėtori. Pra, cdo muaj, vetem ne keto dy raste, punėtori duhet te heqe nga paga minimale mbi 3.000 leke, qe dikujt nuk i duken shume, por ndikojne direkt edhe ne rendimentin e punes. Me te drejte para mediave te shkruara dhe audiovizive, biznesmeni ka kujtuar se me demtimin financiar te punonjėsve te tij, demtohet edhe aktiviteti i tij. Punonjesit nuk do te kene rendiment, do te punojne pa cilesine e duhur, shkurt do te punojne pa qejf, sic thuhet ne Shkoder. E theme edhe me siper, eshte nje arsyetim i thjeshte, por qe nuk i hiqet as edhe nje presje!

Pak kush e di se Paulin Radovani ka patur nje ndikim shume te madh edhe ne qeverine shqiptare, per pėrcaktimin e nivelit minimal te pagave ne rajone te ndryshme te Shqiperise. Fale imazhit, besimit qe ka krijuar, por edhe ndershmerise ne menaxhimin e biznesit te tij, fjale Radovanit ka vertete peshe edhe ne ministrine  e Financave, te Ekonomise edhe tek vete kryeministri Berisha. Pagat minimale marramendėse qe u propozuan fillimisht, deri ne nivelin 25.000 apo 30.000 lekeve, perfshi edhe sigurimet shoqerore, nuk do te demtonin me shume biznesin, se sa familjet shkodrane e shqiptare. Shume biznese do te shkurtonin personel, ndoshta te tjera do te largoheshin fare nga Shqiperia. Serish Radovani ka zgjedhur logjiken e thjeshte dhe faktet konkrete. Me dokumenta ne dore, jo me dopjo-bordero sic bejne shume bisnesmene aktualisht, ai ka bindur se rroga minimale ne Shkoder duhet te jete 15.000 leke, aq sa eshte realisht, sic edhe ne Tirane- 17.000 leke e keshtu me rradhe!

Kontributet qytetare dhe profesionale te Paulin Radovanit jane te shumta dhe ai cdo here propozon ide te reja. Edhe ne takimin e fundit te Unionit per Zhvillimin e Veriut, ku eshte zgjedhur edhe president, Radovani hodhi idene e krijimit te nje fondi per stimulimin e artit, kultures, shkences, mediave, Shkodres e Veriut ne pergjithesi, vlerave te vėrteta njerezore. Ai u beri thirrje te gjithe kolegeve te tij, qe te kontribuojne per realizimin e kėsaj nisme, e cila do te krijoje nje imazh te ri dhe te nevojshem. Ne prani te konsullit te Italise ne Shkoder, Stefano Marguccio, te drejtorit te BIA-s Alessandro Limata, te bisnesmeneve italaliane por edhe styre shqiptare, Radovani i ftoi te gjithe ti bashkohen idese se tij per taksen e sheshte 10% vetem per pagat mbi 15.000 leke. Kjo eshte pergjegjesi qytetare, eshte mirėnjohje edhe respekt per punetoret shkodrane dhe familjet e tyre, por edhe nje thirrje e mesazh per nje shtet me fytyre me sociale dhe ne sherbim te shtetasve te tij.

Bisnesmeni Radovani, arriti te unifikoje edhe qėndrimet e dy sindikateve kryesore ne vend. BSPSH dhe KSSH, permes kryetareve respektive Tukaj dhe Smajli, mbeshteten idene e tij per mostatimin 10% te pagave nen nivelin 15.000 leke. Drejtepersedrejti, eshte nje mbėshtetje qe i vjen idese se Radovanit nga te gjithe punonjėsit e Shkodres dhe Qarkut tone, te cilet 100% aderojne ne keto dy sindikata kryesore. Kjo eshte jo vetem nje arritje, por edhe nje siguri per te vijuar ne kete drejtim, te ofrimit te kushteve sa me optimale te punes dhe te jetes per punonjėsit shkodrane.

E kemi thene edhe me heret dhe publikisht nga faqet e “Shqiperise Etnike”, Paulin Radovani i ka kaluar kufinjte e Qarkut me shtrirjen e biznesit te tij. Prej vitesh eshte koha, kur aftesite e kėtij bisnesmeni- qytetar, duhet te vihen edhe ne sherbim te drejtperdrejte te komunitetit, duke i besuar menaxhimin e pushtetit vendor. Por ai nuk ka qene dhe nuk mund te jete pjese e kulimave, skemave te ndryshme te percudnuara per interesa te ngushta meskine. Asnjehere, askush nuk ka mundur ti mbylle gojen, ta beje te heshte, te gjunjėzohet. Per here e me shume, ne Keshillin Bashkiak por edhe ne tryeza dhe pozicione te tjera, ai ka folur, ka ngritur zerin me dinjitet, pasi i tille eshte Paulin Radovani. Per kete e vleresojne dhe e mbėshtesin jo vetem punetoret e tij, sindikatat dhe opinioni i gjere publik.

Sokol Pepushaj

 

Jo vetėm... semafor!

“Sot nuk mund tė jesh njeri i mirė. Nuk mundesh dot t’i rezistosh kėtij realiteti arrogant deri nė palcė, e veshur me poshtėrsi dhe simbol i sė keqes. Sillet e sillet rreth teje duke qėndruar vigjilente pėr tė kapur momentin e duhur qė tė tė sulet gjithė egėrsi. As nuk ia vlen qė tė marrėsh mundimin tė bėhesh njė njeri i mirė. Sikur... sikur bota tė ishte pak mė ndryshe, ose... tė ishte ndryshe ose... mė mirė tė themi tė vėrtetėn, kjo botė e ndryrė tė ishte krejtėsisht ndryshe. Sikur tė mundesha do t’ia shqyeja botės ato lecka tė shqyera tė mbuluara nga dhumi q e kishte mbuluar. Sa do tė mė pėlqente kjo botė lakuriq dhe sa do tė kėnaqesha qoftė edhe pėr njė ēast ashtu tė zhveshur dhe ta godisja pa pushim, me kamxhik. Ēfarė lehtėsimi do tė ishte sikur ta nxirrja pėrjashta gjithė mllefin dhe mėrinė qė kam pėrbrenda. Sa fantastike do tė ishte, ja po e imagjinoj vetveten me njė kamxhik tė stėrmadh nė dorė duke goditur me tė gjitha forcat e mia kėtė botė tė stėrlashtė. Por kjo nuk do tė jetė e mundur kurrė. Thjeshtė mė ėshtė caktuar njė detyrė shumė e ndryshme sesa tė jem xhelat i botės. Fundja gjithėsecili nga ne duhet tė luajė rolin qė i takon e mė pas tė ik, ndoshta duke mallkuar fatin e tij edhe nė ēastet kur mbyll sytė. Ashtu do ta mallkoj fatin tim. Mė ka marrė malli tė qesh. Tė qesh prej vėrteti dhe jo tė bėj atė “zgėrdhimje” karakteristike qė mė duhet ta kem si vulė pėrpara tė tjerėve. Aha, tė tjerėt, i urrej kaq shumė. Mė vjen ndot kur ndjej njė frymė njeriu. Urrej ēdo kontakt me njerėzit. Urrej mėnyrėn se si flasin, qeshin, shkojnė, veprojnė, lendojnė. Urrej intrigat, pashpirtėsitė, hipokrizitė. Ēdo buzėqeshje e tyre simbolizon dhembje pėr mua. Ēdo jetė ėshtė njė shpat qė pret e dhemb e unė nuk kam fuqi as tė vetmbrohem e mbi tė gjitha ēdo prekje e tyre, ēdo kontakt me ta ėshtė njė mallkim i fortė ndaj fatit pėr praninė time. Sikur tė zhdukesha dikund. Jam e sigurt se ēdo vend tjetėr kudo qė tė ndodhej do tė ishte shumė mė i mirė, do tė kishte mė shumė jetė njeriu... e unė do tė isha tjetėr. Por e di qė kurrė kėmba ime nuk do tė shkelė njė vend tjetėr, ky ėshtė ferri im qė mė duhet tė kaloj pjesėn tjetėr tė kohės sė pakuptimtė qė mė ka mbetur. Mė vjen keq qė nuk e njoha kurrė as aromėn e parajsės. Mbrėmė pashė njė ėndėrr. As vetė nuk e kam tė qartė pėr domethėnien e saj, por mė ka bėrė tė mendoj. Ėndėrrova njė sfond tė zymtė ngjyrė gri dhe unė ndihesha sikur ajri do tė mė merrte frymėn. Mė dukej sikur po mbytesha. Doja tė arratisesha, pėrpėlitesha me atė pak fuqi qė mė kishte mbetur qė tė ikja asaj zymtėsie, por nuk mundesha. Dukej gjithēka e mbyllur dhe dukej sikur koha kishte ndaluar – vetėm dhimbja vraponte drejt meje. E pėr ēudi nuk arrija do tė qaja. Edhe pse e ndjeja tė domosdoshme qė tė qaja nuk arrita dot tė nxirrja asnjė pikė loti. Pėr ēudi edhe lotėt mė ishin mbaruar. Nė pėrpjekje pėr tė nxjerrė njė pikė loti, diku nė hapėsirėn e ngurtė tė asaj zymtėsie, papritur m’u shfaq njė dritė jeshile. E kisha fare pranė. Ndoshta dy hapa... ndoshta edhe tre, nuk arrita dot t’i numėroja hapat. Ajo dritė sikur mė tėrhiqte drejt vetes si magnet. Mė ftonte jo ta ndiqja, por ta kapja. Dukej sikur vetėm tė zgjatja dorėn e prekja me gishtat e mi. Harrova pėr njė moment atė nevojėn e zjarrtė pėr nė kėrkim tė lotėve dhe u pėrqėndrova tek ajo dritė jeshile. Teksa e vėshtroja m’u kujtua qė ngjyra e jeshile donte tė thoshte “Shpresė”. Pra mė nė fund njė dritė shprese edhe pėr mua. Pėr mua qė shpresės i kisha harruar edhe emrin. Ē’pret – i thashė vetes – vrapo ta kapėsh, moj e ēmendur. Kape mundėsinė e vetme tė jetės tėnde. U nisa pėr tek ajo, por.... Sa bėra hapin e parė dhe zgjata dorėn ta kapja, duheshin edhe ndoshta jo mė shumė se tre centimetra qė ta arrija. Edhe njė hap mė shumė... por... nuk munda tė hidhja hapin e dytė. Nuk arrija tė lėvizja sepse... sepse njė zinxhir gjigand kishte lidhur kėmbėt e mia. Edhe nė ėndėrr isha e lidhur. Sa ironike, edhe tre centimetra ta arrija, tė pakten ta prekja shpresėn time dhe nuk mundesha dot. Atėherė teksa pėrpiqesha edhe njė herė duke u munduar tė lirohesha nga ata zinxhirė njė zė i frikshėm qeshte e tallej me mua, e ndėrkohė, “Shpresa ime” largohej larg e mė larg dersa zymtėsia e pėrpiu. Tani mendoj se tė gjithė njerėzit nė ėndėrr janė tė lirė, ndėrsa unė jo. Ah unė nuk jam njeri, prandaj.... Jam thjeshtė njė send, njė dru i kalbur. Por nganjėherė, pėr ēudinė time, mė vjen mirė qė nuk jam njeri, sepse unė i urrej njerėzit nė ēdo qelizė. Prandaj mė mirė tė jem njė copė dru se sa njė krijesė si njeriu. Them nuk jam mė, sepse dikur isha njeri. Jam e sigurt qė po. Dikur isha e lirė nė ėndėrr, jetoja me shpresėn se nesėr do tė jetė mė mirė se sot. Arrija tė jetoja, tė buzėqeshja, tė ndaja sensin e kohės... madje arrija edhe tė doja njerėzit, arrija tė doja ato qė sot mė duken qeniet mė tė neveritshme. Madje dikur arrija tė imagjinoja edhe gjėra tė bukura. Dikur, imagjinoja veten veshur me tė bardha. Dikur imagjinoja njė shtėpizė tė bukur me dy-tre tė vegjėl qė sillen e sillen nėpėr shtėpi. Ende i kam nė veshėt e mi pasthirrmat e tyre tė gėzueshme sa tek njėri cep tek tjetri nėpėr shtėpi duke bėrė punėt e shtėpisė. Imagjinoja sikur dera do tė trokiste lehtė, dhe unė do ta ndjeja se do tė ishte “ai”. Po kthehej nga puna, si ēdo natė. Duhej tė ishte i lodhur, dhe hidhja sytė nga darka e ngrohtė qė e priste. E ndėrkohė fėmijėt rropateshin kush tė arrinte mė pėrpara qė t’i hapte derėn dhe...

Tė gjitha kėto dikur bėnin pjesė nė ėndrrat e mia. Tani nuk kam mė ėndrra, as nuk do tė kem mė kurrė. Nuk ka pėr tė ekzistuar kurrė as “ai” e as “fėmijėt”. Tani nuk ekzistoj as “unė”.

Hapi sytė dhe pa rreth vetes. Sa shumė kishte qėndruar ashtu, me sy mbyllur, duke menduar gjithė ato gjėra. Hodhi vėshtrimin nga dritarja. Ishte errur dhe ajo duhej tė shpejtonte qė tė bėhej gati. E priste njė natė tmerrėsisht e lodhshme. “Ata” do tė vinin pas pak dhe po nuk e gjetėn nė punė e dinte se ēfarė e priste. U vesh me tė shpejtė dhe pėr njė ēast vėshtroi veten para pasqyrės. Nuk ndjeu asgjė. Thjesht ēdo ditė qė kalonte e njihte vetveten mė pak...

Emiranda Lukaj

 

Zef Bushati: PDK nuk mund te drejtohet nga Grupi i Deputeteve

- Kandidatura me e goditur per president me eshte dukur Jozefina Topalli.

- Kam patur fatin te jem ambasador i dy papeve; Papa Gjon Palit si dhe Papa Benediktit XVI, e rralle kjo per nje Ambasador prane Selise se Shenjte ne Vatikan.

Interviste dhene gazetarit Blerti DELIJA

Pas aktivitetit disa vjecar diplomatik ne Seline e Shenjte, cilat jane impenjimet aktuale te Z. Zef Bushati?

Pergjigje: E kam perfunduar mandatin kater vjecar te Ambasadorit me 15 Shtator 2006 pra mbas 4 vite e gjysem.Ish Ministri i Jashtem Mustafaj kur u ktheva ne Shqiperi me priti ne nje takim dhe me tha se nuk e kishte ai kompetencen per te vendosur ne lidhje me detyren e re  qe do te me ngarkohej.“ Per ju zoti Bushati – me theksoi Mustafaj - vendos direkt kryeministri Berisha ! ” Qe nga ajo dite kane kaluar  9 muaj dhe une jam duke pritur detyren qe do te me ngarkoje Kryeministri

Berisha.

Natyrisht qe kam edhe impenjime te tjera ku me i rendesishmi eshte ai ne fushen e politikes.

Menjehere, sapo jeni kthyer ne atdhe, i jeni afruar Partise Demokristiane, ku mund te konsideroheni lideri historik i saj. Cilat kane qene arritjet dhe te metat pas nje kohe te gjate mungese ne rradhet e saj?

Pergjigje: E zgjodha vete detyren e Sekretarit te Mardhenieve me Jashte ne bashkebisedim me z.Ndoka. Shume demokristiane me kerkuan  qe une  te  rikthehem  ne postin e Kryetarit,disa te tjere me kerkuan qe te merrja detyren e Sekretarit te Pergjithshem,etj. Po une gjykova qe PDK-se pavaresisht nga arritjet dhe te metat nuk i vlejne konfliktet e brendeshme mbasi jo rralle here ato e kane lodhur dhe demtuar partine.E rendesishme eshte te japesh kontributin tend. Pastaj gjykova qe edhe Nard Ndoka duhet te provohet ne detyren e kryetarit ashtu sic u provova une apo Nikolle Lesi.Kur z.Ndoka ishte deputet i PD-se une i pata kerkuar qe te vinte me PDK.Ai atehere e hodhi hapin e pare duke ardhur ne grupin parlamentar “E Djathta e Qendres” ku une isha kryetar.Keshtu qe ne njefare menyre bashkpunimi yne eshte i kahershem. E gjykoj pozitiv faktin qe PDK ka nje grup parlamentar me 8 deputete,por nga ana tjeter nuk me vjen mire qe ne Statutin e PDK se eshte hequr neni i cili ndalonte te antaresoheshin ne PDK ish antaret e PPSH dhe ish bashkpuntoret e sigurimit te shtetit. Kjo ka qene e vecanta jone antikomuniste e per kete shkak ne u deklaruam si  forca e bardhe e politikes shqiptare qe nuk mbartnim asnje mekat nga e kaluara komuniste madje dhe nga e sotmja. Tani nga te bardhe jemi bere portokalli. Zoti per hajer.

Si rradhe here, Partia Demokristiane duket e fuqishme: me 8 deputete, nje minister, disa zevendesministra dhe drejtore drejtorishe, prefekte etj. A mendoni se eshte rritur faktori demokristian ne Shqiperi, apo numrat e krijuar “me zgjuarsi” e kane kthyer ne faktor qeverisjeje?

Pergjigje: Per here te pare e kam deklaruar ne Shkoder ne nje takim te organizuar nga kryetari i PKD avokat Fran Dashi,qe situata e krijuar ne PDK eshte  nje dhurate e zotit dhe jo si rezultat i punes dhe i votave te elektoratit demokristian.Pati edhe deputet qe u bashkuan me PDK jo per  ideale por per interesa. Ne teori kjo eshte e pranueshme mbasi nje parti politike eshte grupim  interesash i nje grupi njerezish qe kane ideale te perbashketa te cilat shprehen ne programin e partise si dhe rregulla te vendosura ne statutin e saj.E keqja qendron ne faktin se disa prej ketyre deputeteve sic thashe nuk u bashkuan rreth programit e ne perputhje me statutin,madje ndonje prej tyre deklaron qe nuk eshte as antar i PDK-se,por thjeshte eshte bashkuar per interesa personale Dy deputete synonin qe te beheshin ministra bujqesie,ndonje tjeter minister transporti,me pas kerkonin qe te ishin ata propozuesit e emrit te prefektit apo te drejtoreve duke bere presion se nuk do te votonin e nuk do ti bindeshin grupit parlamentar etj.Keshtu si rezultat i presioneve qe ju bene kryetarit te PDK se z. Ndoka, u emrua nje prefekt ne Elbasan qe nuk ka qene asnjehere demokristian,e po keshtu nje numer drejtoresh ne qytete te ndryshme pa qene kurre ne PDK. Pa dashur ti bej avokatin z.Ndoka e them me bindje se ai eshte ne pozicionin me te veshtire. Probleme ne detyren e ministrit,probleme ne drejtim te PDK-se te cilave u shtohen perdite presionet qe i vine nga deputete te vecante apo edhe nga drejtues dege per te emruar njerezit e tyre ne detyra. Funksionimi i strukturave si kryesia apo keshilli kombetar ndoshta mund ta zbuste kete presion duke shperndare pergjegjesine dhe duke rritur kerkesen e llogarise ne PDK.

Pra qe te rikthehem: zoti na e dha kete dhurate por individe te vecante nuk lejuan qe te menaxhohet per interesat e PDK –se por per ato personale.Ketu vecoj deputet Tom Doshi,Jak Ndoka,etj.te cilet e kane treguar me qendrimet e tyre se ne PDK i kane sjelle idealet e aspak interesat.

Te kthehem edhe nje here tek pyetja: tete deputete  sollem nje rritje 1%, ministri po emron sa te mundet drejtore demokristian dhe jo demokristian, dy zevendes ministrat, prefekti dhe drejtoret po bejne punen e shtetit e nuk e di se cfare ndikimi do te sjellin ne PDK apo ne elektoratin demokristian. Faktorin demokristian do ta ndihmonin nese ata do te dine te punojne me te. E sa per faktor ne qeverisje mendoj se e kane te veshtire per ta arritur. Megjithate nje dite ata duhet te japin llogari para partise ne forumet e saj ne kryesi apo keshill kombetar apo qofte edhe ne kongres mbasi ato poste i kane marre ne emer te PDK dhe elektoratit te saj.

Ne zgjedhjet e 18 shkurtit per pushtetin vendor, PDK arriti nje rezultat te mire elektoral, pa qene ne qeveri dhe pushtetin lokal realisht. Pra, vetem permes “frymes” demokristiane nese mund te shprehemi keshtu. Per ju, kane me interes numrat ne parlament e ne qeveri apo kjo “fryme” demokristiane?

Pergjigje: Rezultati i 18 Shkurtit ishte vertete pozitiv por jo ai qe pritej. Rezultati i zgjedhjeve lokale 2007 e renditi PDK ne vendin e gjashte me 4.44%. Ne krahasim me rezultatin e zgjedhjeve te fundit parlamentare te vitit 2005 ku ne PDK  ishte vetem nje deputet, z.N.Lesi dhe ku u fitua  3.34%,  rritja erdhi  vetem me 1%, pra sic shihet qarte tete deputete i sollen PDK-se nje rritje prej 1% ose 0,1%  secili. Po ta krahasosh  me zgjedhjet lokale 2000 ku PDK shenoi rezultatin e mire duke fituar 2,34%  ka vend per diskutime. Duhet te kuptojme nje gje mjaft te rendesishme dhe thelbesore. PDK u themelua ne vitin 1991. Deri ne vitin 2002 pati nje rritje e cila vijoi deri ne 2006 e natyrisht po rritet cdo dite. Partia Demokristiane ka marre pjese ne koalicion me PD me postin e zvministrit te transporteve Nikolin Kurti,u rendit e shtata ne dhjete partite kryesore ne vend dhe mori pjese ne kabinetin qeveritar ne qeverine e stabilitetit me postin e ministrit te kultures Engjell Ndocaj,ne vitin 97 u be parti parlamentare me dy deputet,PDK kishte fituar 147 keshilltare dhe dy komuna duke u renditur forca e dyte,apo e trete ne 26 bashki,etj.etj.Besoj se ju kujtohet qe ne kemi marre rreth 8000 vota ne Shkoder kur kryetar i deges ishte Fran Dashi,ne bastionin e PDK-se. PDK u be antare i Internacionales Demokristiane,etj. Pra PDK hyri ne zgjedhjet e 2007 –tes jo nga pika zero sic deklaroi dikush por si nje parti me nje histori dhe me plot arritje e rezultate. Pozitiv ishte edhe fakti qe PDK u perfaqesua me antare ne te gjitha nivelet e komisioneve.Kjo solli dyfishim te numrit te keshilltareve dhe te komunave ne krahasim me zgjedhjet e fundit lokale. Se sa demokristian jane keta kryetare komunash ate do ta tregoje koha. Disa i njoh dhe me bindje them qe do ta mbyllin karieren ne PDK si Ndue Lelcaj ne komunen Kelmend apo Rrok Lini ne komunen Dajc,Lezhe,ndersa ato emrat e kryetareve qe na i propozoi PD si veshtire qe do te duken ndonjehere ne zyrat e PDK-se.Pra me pak fjale e rendesishme eshte fryma demokristiane sic e quani ju ajo sjell vazhdimisht “numra” ne parlament e qeveri,perndryshe nese nuk egziston kjo fryme numrat nje dite do te perfundojne me perfundimin e mandatit dhe nuk do te egzistojne me.

Sic jeni ne dijeni, tashme PDK mund te perfitoje nga nje pjese e “tortes” se pushtetit. Jane realizuar nje seri emrimesh ne qender dhe ne baze. Cili eshte opinioni juaj, a mendoni se gjithcka eshte e goditur dhe ne linje me parimet demokristiane?

Pergjigje: Kete ceshtje e trajtova edhe me siper.Emrimet kane qene te dy modeleve.Emrime te ardhur nga rradhet e PDK dhe emrime te bera nen presion e te propozuara  nga deputete te vecante. Zoti e befte mire se elektorati shikon dhe eshte ai neser qe do te na votoje ose jo.

 

Ne menyre te cuditshme, ne krye te PDK-se, duke filluar nga kryetari por edhe deputetet, nuk bejne pjese ne garden “e vjeter” demokristiane. A kemi te bejme me nje menjanim te tyre, apo terheqje vetjake pas kushteve te krijuara?

Pergjigje : Nuk e gjykoj me vend menyren e funksionimit te PDK. Kete mendim e kam shprehur edhe ne mbledhjen e kryesise.Partia Demokristiane nuk mund te drejtohet nga “grupi i deputeteve”. Asnje parti ne bote nuk e ka kete menyre drejtimi dhe funksionimi.Partine e drejtojne organet e zgjedhura ne perputhje me statutin.Kryetari e perfaqeson,kryesia, keshilli kombetar dhe kongresi jane organet drejtuese. Deputetet erdhen ne kete parti e cila ka 16 vjet qe funksionon.Ata duhet te beheshin pjese e partise dhe e organeve te saj dhe cdo vendim marrje duhej te diskutohej e te vendosej ne organet e partise. Por meqenese u ndertua arsyetimi qe “pushteti” na vjen prej grupit te deputeteve u deklarua se kete pushtet  deputetet  do ta ndajne mes tyre. Keshtu sa here qe kishte per tu propozuar emri i ndonje drejtuesi mblidhej “grupi i deputeteve” Askush nuk guxoi te protestoje kunder ketij vendimi se grupi i deputeteve pastaj nuk i ofronte post drejtori. Keshtu disa servile qe ndejten afer deputeteve perfituan ndonje karrige drejtori.Kjo beri qe nje pjese e madhe e antareve apo drejtuesve te PDK te mbeten te pakenaqur dhe ftohen lidhjet me drejtuesit e partise.Por deri kur mund te shkoje keshtu kjo situate ne PDK ? Nuk mendoj se do te zgjase per shume kohe.Edhe pse ka kater muaj qe kryesia nuk mblidhet qe nga dita e perfundimit te zgjedhjeve,edhe pse nuk u be asnje analize per rezultatet nje dite do te mblidhen organet drejtuese,keshilli kombetar,do te zhvillohen konferencat e degeve do te behet kongresi i partise dhe gjithshka do normalizohet e do funksionoje konform statutit.

Vitet e fundit, jane verejtur disa rokada ne drejtimin e larte te PDK-se. Ju i late partine z. Nikolle Lesi, ndersa ky i fundit ia la z. Ndoka. A ka qene gjithcka demokratike dhe ne respektim te statutit dhe te ligjeve te funksionimit te partive politike? Ne emer te kujt jane bere keto levizje, te cilat nuk kane kaluar asnjehere pa reagimin e antaresise?

Pergjigje: Shprehja e juaj “Ju i late partine z. Nikolle Lesi” nuk eshte e vertete. Une nuk i kam lene partine z.Lesi.Per hir te se vertetes,kam dashur apo nuk kam dashur une,z.Lesi erdhi ne PDK duke u antaresuar ne degen e Lezhes.Me tej ish kryetari i saj Gjon Gjoka dha doreheqje dhe e coi degen ne konferencen e jashtezakonshme.Konferenca zgjodhi per kryetar te deges Lezhe Nikolle Lesin i cili simbas statutit automatikisht u be dhe antar i Keshillit Kombetar. Keshilli kombetar ne mbledhjen e rradhes kerkoi largim nga detyra te sekretarit te pergjithshem dhe te nenkryetarit dhe zgjodhi per nenkryetar Sokol Frrokun e per Sekretar te Pergjithshem Nikoll Lesin.Gjate ketyre diteve kur po ndodhnin ndryshime ne kupolen e PDK-se nuk mund te le pa permendur edhe nje ngjarje qe veshtire se do te shlyhet nga kujtesa ime.Me 2 Dhjetor 2001 ndodhesha ne Shengjin per nje dreke me Kujtim Gjuzin aso kohe Sekretar Organizativ i PDK, me ish kryetarin e deges Lezhe Gjon Gjoka si dhe me dy drejtuesit lokale te deges se PD-se per Lezhen. Dy kriminele hyne ne restorant pa maska, me fytyre te zbuluar, qe sa hyne ne deren e lokalit nxorren pistoletat, ecen dhjete dymbedhjete metra me pistoleta ne duar dhe sa arriten tek tavolina ku qendronim ne drejtuan pistoletat ne drejtimin tone. Mbushen pistoletat dhe na kercenuan mua dhe z.Gjuzi.Me pas njeri me vendosi pistoleten ne gjoks qe te mos levizja dhe tjetri iu versul ish sekretarit organizativ Gjuzi duke e goditur me qytat e pistoletes dhe duke i shkaktuar plage te renda ne koke. Mbasi kercenuan te gjithe te pranishmit u larguan me shpejtesi nga lokali me nje fuoristrade mitsubishi te bardhe dhe dy vetura.Kjo ngjarje e cila padiskutim lidhej me PDK ende ndodhet e denoncuar ne prokurori e nje dite do zbardhen autoret.Nejse.Mbas dekretit te Presidentit te Republikes per emrimin tim si Ambasador ne Vatikan une dhashe doreheqje me shkrim nga partia per aq kohe sa do te punoja ne sherbimin dipllomatik dhe ne perputhje me statutin ngarkova nenkryetarin z. Sokol Frroku  ta drejtonte PDK deri ne kongres. Si rrodhen ngjarjet me vone i dine me mire se une Sokol Frroku e Nikolle Lesi. Kur u ktheva ne atdhe kryetar te PDK gjeta z.Nard Ndoka.

Shkodra, eshte konsideruar nga ju, si bastioni i Partise Demokristiane. A mendoni se ka marre ate qe ka merituar gjate qeverisjeve te djathta, aq me teper se tashme ne pushtet eshte edhe PDK?

Pergjigje: Jo vetem bastioni por vendi ku u projektua dhe u themelua PDK. Eshte i pashlyer e i paharruar kontributi i Nikolin Pavacit, Ndrek Bazhdarit, Karlo Cefes, Gjergj Livadhit, Skender Fushes, Xhorxh Kacarrozit, Dr.Kol Nukut, Xhulio Zefit, Ndreke Ndocit, Fran Dashit, Kanto Zagorianit, kryetarit tone te pare te komunes Velipoje Mark Matusha, Liliana Rrogullimes,ish nenkryetarit te palodhur Rrok Kurti, penes se Mark Bregut e plot e plot te tjereve demokristiane qe i rujt e i bekofte zoti mbasi i sollen PDK-se ne Shkoder 8000 vota duke e renditur forcen e trete politike.Po cfare moren demokristianet ne shkoder pervecse kenaqesise shpirterore.Asnjehere nuk moren ate qe merituan. Mua me vjen mire qe sot demokristianet shkodrane perfaqesohen ne qeveri me Zvministrin e Jashtem Anton Gurakuqi,ne parlament me deputetin Tom Doshi me te cilet duhet ti forcojne lidhjet dhe bashkpunimin per te pergatitur degen ne zgjedhjet e ardhshme.Shume shpejt do te vi ne Shkoder te takohem me miqte e mi demokristiane me te cilet kam punuar se bashku per ti dhene jete dhe emer PDK-se, atehere kur nuk kishte celulare,televizione,gazeta,makina,por kishte nje ideal te paster,te bardhe e te palekundur demokristian.

Me ardhjen ne krye te PDK-se, z. Ndoka percolli mesazhin e bashkimit te te gjitha fraksioneve demokriatiane, te grupimeve te ndryshme prane ose jashte saj. A eshte arritur ky qellim? Nese jo, cfare e pengon ?

Pergjigje: Ky ka qene nje preokupim i vazhdueshem i yni.Gjate kohes kur PDK drejtohej prej meje u krijua PBDK- nga Emanuel Dungu,me pas PSK-nga Fran Bruka me vone kur isha ambasador me informuan se u krijua dhe  PKD- e drejtuar nga avokat Fran Dashi.Kjo tregon se dicka nuk fonksionon sic duhet.Demokracia brenda rradheve te partise,respektimi me rigorozitet i programit dhe i statutit te partise,vlersimi mbi bazen e kontributeve,e plot elemente te tjere.Nese ne nuk e konsiderojme partine si shtepine tone dhe vehten si banor te kesaj shtepie,por e konsiderojme si pronen e nje individi apo te nje grupi njerezish bejme gjithmone gabim.Partia nuk drejtohet ne formen e monarkise.Mbreti eshte ai qe ndan dhurata.Partia eshte nje demokraci e gjere kontributesh dhe te zgjedhurit ne drejtim te partise vine si rezultat i zgjedhjes nga antaresia e kesaj partie.Ato cdo dite duhet te raportojne perpara antaresise per cdo veprim qe do te kryejne,qofte ky politik apo financiar.Sot PDK financohet nga shteti me mbi 150 milione leke ne vit.Edhe per shpenzimet e tyre kerkohet transparence dhe raportim ne forumet drejtuese te partise madje dhe marrje vendimi per destinacionin e shpenzimeve mbasi keto jane leket e partise.Keto qe permenda jane probleme qe dihen dhe diskutohen.Por me mire se sa te diskutohen klubeve eshte te diskutohen ne forumet e partise.Po keshtu duhet te diskutohet me transparence e brenda forumeve edhe cdo propozim per emrim.

Difekti nuk duhet kerkuar vetem ne qender por edhe ne dege.A bejne mbledhje organet drejtuese te deges? A mblidhet kryesia apo keshilli drejtues i deges ? A diskutohen kandidaturat,po aksionet politike,po aktivitetet, po antaret e rinj,po forumi rinor dhe ai i gruas, po analiza e zgjedhjeve, po pergatitja per zgjedhjet e reja,po kryetari i deges,etj.etj.? Apo mendja e drejtuesve lokale eshte se kush do marre postin e drejtorit ? Po 8000 votues psh.nuk mund te behen 8000 drejtore.

Keshtu qe duke mos gjetur pergjigje per gjithe keto ceshtje e duke u krijuar pakenaqesi krijohet nje parti e re.Me tej behet shume i  veshtire bashkimi. Kryetaret e ketyre partive marrin nje pasaporte sherbimi apo te drejta te tjera dhe nuk duan ti humbasin ato duke u bashkuar me partine meme.

Nje pjese e antaresise demokristiane ne shume rrethe te vendit, ndjehet perhere e me pak e perfaqesuar nga te zgjedhurit apo te emruarit e PDK-se. A mendoni se pushteti po perdoret nga nje grusht i vogel njerezish, per interesa te ngushta?

Pergjigje : E kam sqaruar me lart qe disa deputete po perdorin voten  ne parlament per interesat e tyre. Por keto jane te perkohshem ne PDK deri sa tu mbaroje mandati.Me vone nuk do kene me asnje lidhje me kete parti. Jane edhe nje grusht njerezish te tjere qe i jane afruar PDK-se keto muajt e fundit vetem per perfitime,edhe keto jane te perkohshem e do te largohen.Ne PDK do te qendrojne idealistet, ata jane baza e partise.

Deri tani, brenda PDK-se keni nje rol thuajse honorifik, megjithe kontributin e dhene. A do te kenaqeni me kaq, apo do te kerkoni nje pozicion me dinjitoz? Pse jo, edhe pretendime per nje institucion kushtetues?

Pergjigje: Gjate mandatit tim si Ambasador ne Vatikan kam punuar shume. Punova qe mardheniet midis RSH-se dhe Shtetit te Vatikanit te nisin  rrugen institucionale.Veprimi i pare institucional nisi me  Ratifikimin e Ligjit nr.8902 “ Marreveshtjes ndermjet Republikes se Shqiperise dhe Selise se Shenjte per Rregullimin e Mardhenieve te ndersjellta” me 23 Maj 2002,shpallur me dekretin nr.3371 date 14.06.2002 si dhe me tej me Ligjin “ Per Procedurat e Njohjes se Zotesise Juridike te Personit Juridik Kishtar te Kishes Katolike ” te propozuar nga Keshilli i Ministrave me vendimin nr.41 date 20.01.2005 miratuar me 31 Mars 2005 nga Kuvendi i Shqiperise.Presidenti Moisiu e vizitoi Vatikanin gjate mandatit tin 5 here,po ashtu 3 here Berisha dy here ne opozite dhe nje here si kryeminister si dhe shume punera te tjera voluminoze disa prej te cilave me eshte dashur qe ti kryej gjate ketyre muajve te fundit edhe vullnetarisht.Kam udhetuar shpesh per ne Rome.Kam patur fatin te jem ambasador i dy papeve; Papa Gjon Palit si dhe Papa Benediktit XVI, e rralle kjo per nje ambasador prane Selise se Shenjte ne Vatikan. Mendoj se ne shtator do ti futem me seriozisht puneve ne Shqiperi.

Po diskutohet gjeresisht per zgjedhjen e presidentit te ri te vendit. PDK nuk ka nje emer te percaktuar qarte. A eshte e drejte nje gje e tille, mbase edhe e pare ne kendveshtrimin e kryeministrave dhe presidenteve qe nga viti 1912 e deri me sot, ku te gjithe jane te besimit islam dhe ortodoks?

Pergjigje: Po.Mendoj se pyetja eshte e drejte.PDK duhet te kishte ndertuar nje strategji te sakte per Presidentin e Republikes dhe nuk duhej te bente deklarata konfuze e spontane.Nje here u deklarua qe PDK do te mbeshtese kandidaturen e Moisiut,pastaj kandidaturen e Topit,behet edhe takimi Nano - Lesi nga ku u deklarua se nuk perjashtohet edhe kandidatura e Nanos e ne fund deklarata surprize e Ndokes per kandidaturen e Spiro Pecit.Une e kam diskutuar me Ndoken dhe Lesin dhe kam shprehur mendimin tim qe edhe PDK duhet te kete nje kandidature alternative.Nuk jam nisur e ndikuar aspak nga fakti qe PR paraqiti si kandidature Godon,PBL paraqiti Lacon etj. Por duke gjykuar ne rradhe te pare per interesat tona kombetare kandidatura me e goditur per President te Shqiperise me eshte dukur Jozefina Topalli.Kete mendim ja kam shprehur edhe zoterinjve qe citova me lart duke i kerkuar qe edhe te bejne nje lob ne parlament pro zonjes Topalli.Po sic edhe del nga intervista “grupi i deputeteve te PDK” nuk ulet me kryesine per te diskutuar e keshtu vendimet dhe veprimet me shume jane individuale qe shprehin interesat e grupeve dhe qarqeve te caktuara jashte PDK por jo ato te PDK.

Aktualisht, PDK ka 8 deputete. Nese do te kete zgjedhje te parakohshme, a do te konfirmohet ky numer, ku pjesa derrmuese jane “plangprishes” nga parti te tjera, edhe te majta?

Pergjigje: PDK ka shume pune perpara.Pozitiv eshte fakti se egziston nje baze mjaft e mire ku mund te mbeshtetesh dhe kjo baze nuk jane “miqte” e “shoket” te cilet te duan per interesa e shpejt te lene ne balte por  idealistet e vertete, ata qe votojne per PDK ne cdo kohe edhe kur ajo eshte ne opozite.Keta quhen e jane demokristiane.Ata te cilet besojne ne vlerat e demokracise kristiane.Ata te cilet besojne se Partia Demokristiane frymezohet nga trashegimia shumevjeēare e mendimit humanist,nga pervoja historike europiane e ne veēanti nga Doktrina Kristiane. Filozofia Kristiane me shume se ēdo filozofi tjeter diti t’i rezistoje ndryshimeve sociale,ekonomike e politike duke fituar nje adoptim te admirueshem progresiv dhe gjithmone duke dhene zgjidhje e rezultate pozitive.E bazuar ne moralin e besimit, lirise, humanizmit,  tolerancen, konsensusit, respektit etj,ajo shndrrohet jo vetem ne jeten sociale por edhe ne ate politike si nje rregullator i ndersjellte e universal ne menyre te tille qe etika personale harmonizon interesat e individeve ne nje shoqeri kapitaliste.Partia jone dhe ato qe besojne ne keto vlera do ta pasurojne akoma me shume te ardhmen e popullit tone sepse keto vlera jane te lidhura fort gjate historise ne ndergjegjen e shqiptareve dhe te popujve europiane.Ne duam t’i vendosim keto vlera te medha ne sherbim te individit te lire te ekonomise te tregut dhe demokracise pluraliste. Te mbrosh individin dhe jeten e tij perben nje detyrim si natyral, si moral, ashtu edhe shpirteror.Ne zemer te programit tone ndodhet mbrojtja dhe zhvillimi i lirise, Paqes, Prones dhe Mireqenies se Njeriut,Familjes,Komunes,Rrethit, Prefektures, Shqiperise dhe Europes.

 

ĒELET SHKOLLA SHQIPTARE E POLITIKES

TIRANE Para pak ditėsh, nė kuadėr tė aktiviteteve tė larmishme qė u zhvilluan nė Tiranė me rastin Javės Evropiane u bė edhe lancimi i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike tė financuar nga Kėshilli i Evropės nė ambjentet e Kuvendit tė Shqipėrisė.

Nė prani tė pėrfaqėsuesve tė Trupit Diplomatik, Ambasadorit tė Prezencės sė OSBE-sė, Pavel Hacek, deputetėve tė Parlamentit tė Shqipėrisė, tė Drejtorit tė Zyrės sė Informacionit tė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė, Olsi Dekovi si dhe tė seleksionuarve tė brezit tė parė kėsaj shkolle, fjalėn e hapjes e mbajti Ambasadori i Delegacionit tė Komisionit Evropian nė Tiranė, Helmuth Lohan.

Nė vijim kanė pėrshėndetur Kreu i Delegacionit tė Shqipėrisė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, Aleksandėr Biberaj, Koordinatori i Pėrgjithshėm i Shkollės sė Studimeve Politikės pranė Kėshillit tė Evropės nė Strasburg, Franēois Friederich si dhe Kėshilltarja Speciale e Kėshillit tė Evropės nė Shqipėri, Delphine Freymann.

Lanēimi i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike u mbyll me njė koktej pėr nder tė tė ftuarve.

PREZANTIMI

Ndėrkohė, njė ditė pas ceremonisė sė mėsipėrme ka startuar edhe Kursi i Parė i Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike nė sallėn “Teuta” tė Hotel “Tirana International” me temė “Politikat Demokratike”.

Grupin prej 28 personash tė seleksionuar nga e gjithė Shqipėria ndėrmjet afro 200 kandidaturave e kanė pėrshėndetur Olsi Dekovi, Drejtor i Zyrės sė Informacionit tė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė i cili ftoi tė merrnin fjalėn zotėrinjtė Franēois Friederich, Koordinator i Pėrgjithshėm i Shkollės sė Studimeve Politikės pranė Kėshillit tė Evropės dhe Hans de Jonge.

Nė fjalėn e tij, De Jonge, si njė ndėr ish-funksionarėt veteranė tė Kėshillit tė Evropės me njė stazh pune prej afro 4 dekadash u foli tė pranishėmve shkurtimisht pėr historikun e kėtij organizmi tė rėndėsishėm ndėrkombėtar si dhe pėr misionin e tij duke e cilėsuar atė si “organizata mė e vjetėr nė botė e cila vijon tė jetė akoma aktive.”.

Ndėrsa nė vijim, duke u ndalur nė rajonin e Ballkanit, Hans de Jonge u shpreh:

“Aktualisht Kėshilli i Evropės ka tė antarėsuar gjithsej 46 vende por meqenėse edhe Mali i Zi do tė anėtarėsohet sė shpejti, le tė themi qė tani se ka 47 vende.”

Nga ana e tij, Koordinatori i Pėrgjithshėm i Shkollės sė Studimeve Politikės pranė Kėshillit tė Evropės, Franēoise Friedrich, informoi shkurtimisht tė pranishmit pėr axhendėn e Shkollės sė Verės tė kėsaj shkolle e cila do tė zhvillohet sė shpejti nė Strasburg.

Nė vijim, 28 personat e seleksionuar tė brezit tė parė tė kėsaj shkolle ndoqėn pėr 3 ditė me radhė leksione dhe patėn rastin tė pyesnin dhe tė bashkėbisedonin me profesorėt dhe lektorėt mė tė njohur tė shkencave politike tė Shqipėrisė si Dr. Pėrparim Kabo, Dr. Ermal Hasimja, MA. Bernard Zeneli, Prof. Gjergj Sinani, Prof. Llambro Fico, Piro Misha etj.Vlen tė nėnvizohet se Shkolla Shqiptare e Studimeve tė Politikės ėshtė shkollė e njė niveli elitar.Pikėrisht nė pėrputhje me kėtė synim, organizatorėt e saj kanė seleksionuar kandidatė qė kanė arritur rezultate tė larta nė karrierėn e tyre tė deritanishme.

PAK HISTORI

Shkolla e parė e Studimeve Politike e mbėshtetur nga Kėshilli i Evropės u krijua nė Moskė nė vitin 1992 pėr tė trainuar brezin e ardhshėm tė udhėheqėsve politikė, ekonomikė, socialė dhe kulturorė.Kjo shkollė pėrmban njė seri seminaresh, leksionesh dhe konferencash vjetore mbi tema tė tilla si integrimi evropian, demokracia, tė drejtat e njeriut, shteti ligjor dhe globalizmi.Programi vjetor pėrfshin aktivitete kombėtare tė cilat pėrmbyllen me njė sesion nė selinė e Kėshillit tė Evropės nė Strasburg.

Gjuhėt e huaja zyrtare nė tė cilat intervistohen tė gjithė aplikantėt e kėsaj shkolle janė pikėrisht ato tė Kėshillit tė Evropės; anglishtja dhe frėngjishtja.

Deri tani janė ngritur shkolla tė tilla nė Rusi, Gjeorgji, Bullgari, Moldavi, Kosovė/UNMIK, FYROM, Serbi, Bosnjė-Hercegovinė, Kroaci, Rumani, Armeni, Ukrainė, Azerbaixhan dhe sė fundi nė Shqipėri.

Ndėrkohė, vetė fakti qė Mali i Zi konsiderohet “de facto” qysh tani si shteti i 47-tė anėtar i Kėshillit tė Evropės, vetėm njė vit pas fitores sė Referendumit tė Pavarėsisė, mund tė thuhet me plot gojė se ėshtė kandidati potencial i radhės pėr ēeljen edhe aty tė kėsaj shkolle.

Nė brezin e parė tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike janė seleksionuar 4 persona nga qyteti i Shkodrės ndėr tė cilėt njėri ėshtė prej kohėsh rezident nė Tiranė.

ARBEN  LAGRETA

 

Shqipėria nė mes Partisė nė Qeveri dhe partisė shtet

Qė nė shtator tė vitit 2005, kur Partia Demokratike dhe Aleatėt e saj formuan Qeverinė si rezultat i votimeve tė 3 korrikut, Shqipėria ende vazhdon tė kenė probleme tė disakordancės sė theksuar nė mes ekzekutivit (Qeverisė) dhe shtetit, apo mė saktė Institucioneve kryesore tė shtetit, si Presidenti, Kėshilli i lartė i Drejtėsisė, Prokuroria, Gjykatat e institucione tė tjera qė janė mandatuar para tre korrikut tė vitit 2005. Nė tė gjithė Botėn me demokraci tė konsoliduar edhe nėse ka ndonjė disakordancė tė vogėl kjo ndodh pėr arėsye tė pamvarėsisė sė vėrtet tė institucioneve shtetėrore qė janė garant i kushtetutės dhe demokracisė, por nė njė vend si Shqipėria, e cila ende ėshtė nėn duhmen e mentaliteteve tė Partisė – shtet, mentalitete tė cilat shpesh janė mbartur jo vetėm nga trashigimtarėt e partisė – shtet (Partisė komuniste – Partisė Punės dhe trashigmtares sė tyre Partisė Socialiste), por edhe nga parti tė reja me orientim antikomunist, vazhdon tė sjellė mungesė tė theksuar tė qeverisjes sė kėtij vendi. Madje kjo disakordancė nė mes Qeverisė dhe Shtetit ka bėrė qė tė mos luftohen sa duhet trafiqet, korrupsioni e deri krimi i organizuar, qė po bashkon rishtas ato fije qė ishin kėputur nė fillim tė qeverisjes demokratike. Shqiptarėt ēdo ditė dėgjojnė se Qeveria dhe gjymtyrėt e saj denoncojnė ish zyrtarė tė cilėt kanė abuzuar apo pėrvetsuar shuma marramendėse Eurosh, dollarėsh apo lekėsh shqiptare, si dhe mėsojnė se arrestohen trafikantė, mafiozė dhe kriminelė (me mantel apo jo politik), dhe pėr ēudi pa vonuar kėta elementė tė rrezikshėm pėr shoqėrinė, ose nuk hetohen fare ose lirohen dhe nė raste tė rralla marrin denime qesharake. Pėrkundėr kėsaj nė mes Qeverisė dhe Shtetit (institucioneve qė thamė mė lart) ka vetėm deklarata dhe kundėrdeklarata tė fajsisė pėr njėri – tjetrin. Mjerisht pushteti i katėrt, Mediat ( E shkruara dhe vizive) qė duhet tė ishin tė pa-anshme nė misionin e tyre tė Shenjtė tė informimit publik nė shėrbim tė atdheut e demokracisė, jo vetėm nuk janė shumica tė tilla, por nė tė shumtėn e rasteve janė bėrė zėdhėnėse tė krimeve, kriminelėve dhe asaj pjese tė opozitės sė majtė qė i ka mbetur ora para vitit 1992, ndonse sot kanė veshur njė kostum alla Europian. Kėto Media tė blera (apo tė lindura) nga Mafia kombėtare e ndėrkombėtare me prapavijė politike thuajse totalisht tė majtė (Natyrisht shqiptarėt e kuptojnė se nuk janė tė gjitha Mediat tė tilla, dhe kanė filluar t’i dallojnė mirė), sot punojnė me parimin “Qenore”, se QENI LEH ATY KU HANE, dhe kjo lehje u kushton mjaft shtrenjtė shqiptarėve, dhe politikės konfliktuale qė mbjell e ndjellė pushteti i katėrt apo mė saktė harxheti i politikės sollake (Sollake ka jo vetėm kuptimin e majtė, por edhe tė mbrapshtė). Vlen tė thuhet se siē ėshtė qeveria me antarė tė PD-sė dhe Aleatėve tė saj (ligjore), Institucionet e shtetit janė tė mbushura me antarė (tė fshehtė) apo pėrkrahės tė hapėt tė Partisė Socialiste dhe partive tė tjera tė majta, tė cilėt shpesh nuk ngurojnė tė japin vendime nė favore tė interesave politike e jo ligjore. Pėr tė vertetuar kėto mjafton tė analizohen emrat e kryetarėve tė Gjykatave (por edhe e gjygjtarėve), Kryeprokurorit, Prokurorėve, antarėve tė kėshillit tė lartė tė drejtėsisė, Institucioneve tė tjera tė Shtetit e deri tė atyre tė Presidencės, tė cilėt janė nga Vatha e vjetėr apo e re Komunisto – socialiste, shpesh herė edhe tė akuzuar si pjesė e agjenturės sė ish sigurimit tė shtetit komunist, mafies, trafikantėve dhe organizatave kriminale tė njohura kombėtarisht e ndėrkombėtarisht.

Gjithsesi kjo ndarje nė mes Qeverisė Demokratike dhe Institucioneve tė Shtetit, apo mė saktė vetė Shtetit ju kushton shumė shtrenjtė Shqiptarėve e Shqipėrisė nė rrugėn e nisur pėr nė Europėn e Bashkuar. Ky realitet i hidhur tashma nuk mund tė fshihet, pasi ėshtė e qartė pėr tė gjithė ATA qė kanė sy pėr tė parė, veshė pėr tė dėgjuar dhe mendje pėr tė gjykuar, se Shqipėris dhe Shqiptarėt NĖ KĖTO MOMENTE NDODHEN NĖ MES NJĖ PARTIE DHE ALEATĖVE NĖ QEVERI, tė mandatur nga populli qė me 3 korrik 2005, dhe PARTISĖ (SOCIALISTE) SHTET TĖ PA MANDATUAR, POR QĖ MBAN PENG ME FORCĖ SHTETIN, QĖ NATYRISHT Partia Demokratike dhe Aleatėt duhet ta lirojnė Pengun nga pengmarrėsit, me ēfarėdo ēmimi, pasi liria dhe demokracia e meritojnė...

Ndue Bacaj

 

Shkodra nė zgjedhjet vendore a bėri zgjedhjen e duhur pėr 4 vitet e ardhshme?

Zgjedhjet e 18 shkurtit ai dhanė Bashkisė Shkodėr drejtues tė afirmuar pėr t’u pėrballur me sfidat qė koha e kėrkon e me kėtė due tė them pa mohua punen e parardhsve, por vetėm pėr ta ēuar edhe mė pėrpara e me njė dinamikė tė re. E mendoj se nė punėt mė prioritare qė kėrkojn ndryshim pėr njė mirėqeverisje nė truallin e bashkisė ku nėnkuptojmė rrugėt, sheshet e gjelbėrimin, ndriēimin deri te pastėrtia si dhe menaxhimin e mirė tė ujit e dritave. Udhėheqja e Re, drejtuesit kryesorė, kėshilltarėt e partive tė djathta e tė majta duhet tė bashkėpunojnė pėr tėmirėn e Qytetit tė tyre mbasi janė banorė tė tij. Duke parė me kėnaqėsi ndryshimin si nė ndėrtimin e Rrugėve e trotuarėve tė ri, ndėrtimin e mirėmbajtjen e lulishteve e rritjen e kapaciteteve nė sherbim tė qytetarėve, drejtuesit e ri me prioritet duhet tė ndėrhyjnė sa mė parė nė trafik ku mė duket se ėshtė Thembra e Akilit. E pėr kėtė mendoj se ndarja me vija tė bardha si dhe caktimi mė nė harmoni i vendqendrimit tė mjeteve tė vendosura nė anėt e rrugėve e ku ka sheshe do tė disiplinonin lėvizjet qė kanė mbetur nė vetėrregullim e pse jo edhe duke u garantuar Qytetarėve kėtė shėrbim tė munguar e pėr tė hedh nė arkėn e Bashkisė disa mijėra lekė mbasi pagesa 1000 lekshe vjetore ėshtė tepėr simbolike. Rregullimi apo kthimi nė stacione, sidomos i mjeteve Furgon duhet rishikuar duke i dhanė zgjidhje sidomos 5 akseve hyrje  - dalje nė truallin e Bashkisė, duke filluar me Aksin Qendror qė ėshtė Ura e Maxharit qė ėshtė edhe rrugė ndėrkombėtare e pėr tė dalė te ura e Bahēallekut qė kalon drejt Tiranės. Nė Stacionin e Furgonėve qė udhėtojnė mesatarisht nė mbi 2500 – 3000 qytetarė drejt Kryeqytetit e qė pėr farė tė keqe ėshtė diku afėr Pazarit tė Vjetėr e afėr Gjymrykut tė dikurshėm e qė nė fakt janė zona mundėsi dhe ka vende nė mos nė Qendėr afėr saj kjo edhe pėr tė balancuar distancat qytetarve mbasi pėr tė udhėtuar drejt Tiranės duhet tė paraqitesh nė krye tė pazarit e kuptohet se vendqėndrimi i ri duhet bėrė kundėr njė pagese. Po kėshtu edhe nė Rus Maxhar linja e Furgonėve qė mbulon Malėsinė e Madhe ėshtė zėnė me motokarro, makina stacionere si Auto dyqane e mjete tė shėrbimeve tjera e udhėtarėt qė drejtohen pėr nė Malėsi tė Madhe apo Mal tė Zi janė tė detyruar tė ngasin nėpėr rrugica apo mbas pallateve pėr tė zbuluar se ku janė furgonėt qė bėjnė kėto rrugė apo linjė por edhe mė keq se mjaft prej tyre paguajnė haraē e kjo vetėm pėr mungesė stacioni qė nė fakt e kanė pasė nė tė djathtė tė rrugės nga kryqėzimi deri te Rruga e Dobraēit tash me tė xanė me mjetet qė thamė mė lart ndoshta me bekimin e Bashkisė ose me nėnvleftėsim qė Bashkia i bėn padrejtėsisht linjės Malėsi e Madhe, tashmė e ndarė nga Shkodra por gjithsesi mbetet N/Prefekturė e saj e Shkodra ka detyrim t’i rregullojė kėto mjete duke i kthyer nė vende qėndrimin e mėparshėm tashma tė mohuar e nė se Bashkia tregohet bujare e nuk cakton vende qėndrime me vija tė verdha si bashkitė si motra mbetet pa ēfrytėzua trollin e vet qė nė fakt ėshtė mundėsia pėr tė hedhė gjatė gjithė ditės e deri natėn vonė disa para deri tani tė munguara nė arkėn e saj. Mirėpo pėr tė rregulluar kėto sherbime duhen marrė disa masa tjera edhe kėto tė mundshme siē janė sistemimi i kazanėve tė mbeturinave afėr trotuarėve edhe ma mirė ndėrtimi i xhepave pėr vendosjen e tyre nė trotuar duke i larguar nga Bulevardi e rrugėt kryesore tė Qytetit si dhe zmontimin e Rompave qė pėrdoren si skela e mbasi mund tė bėhen portative pėr tė kaluar mjetet e furnizimit tė dyqaneve apo shėrbimeve tjera sidomos me rrugėt e ngushta tė qytetit e ku kalimi i mjeteve bėhet nė dy sense. Problem mbetet edhe Autobuzi Urban nė qoftė se udhėton me kėto mjete je i detyruar tė sillesh nėpėr rrotull tė Yjenages mbasi nga ish Fermentimi duhet tė kthehesh e tė dalėsh te kryqėzimi i Rusmaxharit atėherė tė kthehesh pėr Bahēallek edhe me kėto mjete vonesė e stėrmundim edhe kėtu Bashkia duhet tė vėjė dorė duke e studiuar si dhe hapur duke krijuar mundėsinė qė kėta mjete tė shėrbimit tė domososhėm urban tė paktėn njanin Sens tė kalojn nė qendėr tė qytetit sidomos nga sheshi Parrucė e pėr tė dalė  pėrkatėsisht nga Prefektura Bashkia e Koloseu nė kryqėzimin e Universitetit apo siē thuhet te dugajt e reja e nė vijim mendojmė se ky ndryshim destinacionit rrit dukshėm fluksin e udhėtarėve duke lėnė nė prioritet edhe lėvizjen nė unazėn e qytetit qė shpresojmė tė pėrfundojė sa mė parė. Vendosja e vijave tė kalimit kėmbėsorėve duhet bėrė sa mė parė tė paktėn nė kryqėzimet kryesore tė qytetit si dhe vėnia nė punė e semaforėve, vendosja e tabelave dhe e shenjave drejtuese tashmė tė munguara duhet tė jetė prioritet sidomos i Zyrės Transportit pranė Bashkisė. E mbasi kemi hyrė nė sezonin turistik pėr mjetet autobus, furgon e tjera a e keni menduar sistemimin e tyre qė deri para dy a tre vjetėve ka funksionuar mirė mbasi nisja e tyre lehej para teatrit pėrballė me 5 Heronjtė e edhe para turizmit e nė ditėt tona duhet bėrė natyrisht me njė kontrapagesė e tani edhe ato ruajnė mungesėn e venqendrimeve qė thashė mė lart mbasi shpėrqėndrimi i tė gjithė stacioneve ndodhi nė vitin 2001 kur Bashkinė e drejtonte Kryebashkiaku Rusi i cili ishte i detyruar ta bėnte njė spostim tė stacioneve sepse trotuaret e gjysa e rrugėve e mė shumė ishin bllokuar nga tregtarėt e mallrave tė rrugės e ku me mjaft vėshtirėsi arriti tė sistemojė deri nga gjysma e vitit 2002 tė cilėt i vendosi nė disa pika tregtare nė pjesė tė ndryshme tė qytetit aty ku edhe sot vazhdojnė tė punojnė mirė nė dyqanet e tyre me qera ose tė blera e mandatin 3-vjeēar i kaluar megjithė ankesat e shoferėve tė lartpėrmendur tė kėtyre stacioneve tė sforcuara me kėrkesa e ankesa e deri nė greva atyre ???? nuk u ndigjue zėri i tyre megjithėse tė liēensuar e tatimpagues tė rregullt. Rrugėt e Qytetit kryesoret qė pėrmendėm mė lart kanė mjaft probleme por probleme kanė edhe rrugėt e dyta a tė treta mbasi shumica e tyre janė tė bllokuara qė 97-tėn e deri sot nė 2007 ku qytetarve mund t’u kushtojė vonesa e mjeteve emergjencės si ndihma kundėr zjarrit, ndihma e shpejtė mjekėsore apo ndihma e Policisė, shėrbime kėto tė domosdoshme ditėn e natėn. E pėr tė ēfrytėzuar mirė e me kapacitet tė plotė kėto Bulevarde e rrugė kryesore nuk duhet harrue edhe mirėmbajtja e tyre sidomos mbasi tė kemi tė bėjmė me ASFALT duhet ndaluar lagia me ujė mbasi uji ėshtė armiku kryesor e nė kohė rekord e shkatėrron duke lėnė pa ujė edhe pjesėn kryesore tė qytetit e ku pėr ta ēuar nė Rezervar duhen miliona kv. Energji Elektrike mall qė po e blejmė me ēmime mjaft tė larta edhe kėtė duhet ta ruajmė shumė? Tė gjitha kėto qė thashė mė lart nė kėtė shkrim mund tė arrihen me punė dhe pėrkushtim nė se ne ditėm tė zgjedhim njerėz tė aftė pėr tė drejtuar Bashkinė apo siē thuhet kėtė familje tė madhe mbi 100.000 antarė atėherė kemi bėrė zgjedhjen e duhur. Urojmė qė kėshtu tė jetė. Urojmė punė tė mbarė Kėshillit Shumėpartiak tė Bashkisė e Suksese Kryetarit Z. L. Luka.

Lek Luma

 

Defaktorizimi i “frymes” demokristiane

Pas zgjedhjeve te 18 shkurtit 2007, Partia Demokristiane u rreshtua nder forcat kryesore politike ne vend. Rezultati 4.44% ne shkalle kombetare, duhet te konsiderohet historik. Aq me teper, kur thuajse legjitimoi edhe peshen e Grupit Parlamentar te PDK-se, qe me 8 deputete eshte faktor, por qe konsiderohet si nje bashkim amorf i deputeteve te ardhur nga grupe dhe bindje te ndryshme. E ne fakt, 4.44% mund te pėrkthehet nese kemi te bejme me zgjedhje parlamentare, me mbi 6 deputete.

Rezultati i PDK-se duhet te konsiderohet shume me i suksesshem se edhe i forcave te tjera politike, edhe ne mazhorancen aktuale. Vertete, Partia Republikane dhe ajo Demokrate e Re, moren rezultate mbi 5%, por nuk duhet harruar se keto subjekte ishin pjestare ne rang ministri ne ekzekutivin shqiptar. Per ta bere me te kuptueshme, pas ketyre logove, fshiheshin armata te medha votuesish qe direkt ose indirekt, ishin ne varesi te dikastereve te drejtuara nga PR dhe PDR. Aq me teper, kur prej rreth 18 muajsh, keto forca politike kishin mundur te gezonin “feta” te tortes se pushtetit, permes emėrimeve te qindra antareve dhe drejtuesve nga niveli i ministrave, zevendesministrave, drejtoreve te drejtorive, prefektėve e me poshte. Pra, nje elektorat i konsoliduar por edhe i mikluar materialisht me marrjen dhe gezimin e pushtetit me te gjitha privilegjet e mundshme.

Po si mund te shpjegohet atehere rezultati aq pozitiv i Partise Demokristiane?

Se pari, duhet te shpjegohen rrethanat ne te cilat PDK hyri ne zgjedhjet e 18 shkurtit 2007. Pika me e forte e kėtij subjekti, ishte padyshim grupi parlamentar, i cili permes lojes se numrave, arriti ti imponohej mazhorances, ne menyre te veēante me ardhjen ne krye te Nard Ndokes. Filozofia e bashkimit, e cila u implementua me shume sukses, por edhe shpalosja e politikave sociale, te skalitura bukur ne sloganin “Koha per njeri- tjetrin”, krijoi nje profil te veēante per nje force politike shqiptare, larg sloganit absurd te zgjedhjeve te 3 qershorit 2005 “Investime dhe Arrestime”. U arrit thuajse 100% unifikimi i te gjitha fraksioneve dhe grupimeve te rrjedhura ne vite nga PDK-ja dhe rrjedhimisht, edhe i antaresise se shperndare dhe te ēoroditur ne skakieren elektorale shqiptare. Gradualisht, ne mbare vendin, nga Vermoshi ne Konispol, filloi te pėrhapej ajo qe une por edhe shume te tjere e konsiderojme, besoj me te drejte, “Fryma Demokristiane”. Tashme nuk shihej me nese ke qene per vite me rradhe, pjese  nje fraksioni apo grupimi, ke 16 vite ne PDK apo vetem 6 muaj, ke patur tesere te nje partie tjeter apo edhe ish- antar i PPSH-se. Kjo pati te miren por edhe te keqen e vet: ne nje stan u grumbulluan delja por edhe ujku, me pamje te plakur dhe me dhembe te rene, por me nje etje te madhe per t’iu afruar tortes se pushtetit. Ne fakt, disa prej ketyre ujqerve pleq, nuk kursyen as edhe disa qindra mije leke te hedhur ne takime e fushata, duke i konsideruar si investim ne kohe per poste e ofiqe. Filluan tratativat konkrete, madje u nėnshkruan marrėveshje bashkėqeverisjeje ne mes PD-se dhe PDK-se, ne mes Berishes dhe Ndokes. Sigurisht, kryeministri por edhe mazhoranca, kėrkonin nje testim real te PDK-se ne elektorat dhe sfida ishte 18 qershori. Do te konfirmonte apo jo numrin 8 te deputeteve demokristiane, mbėshtetja popullore me vota?

Ajo qe ishte mbjelle me shume kujdes, ne emer te nje ideali dhe filozofie te kulluar, ndertimtare e Bashkimit Evropian drejt te cilit udhetojme pafundėsisht, dha frutet e veta. Demokristianet fituan mbėshtetjen popullore, me te madhen qe kane patur ndonjehere ne vitet e demokracise. Keshtu, u hapen dyert e parajses se pushtetit per disa, per te tjere, te pergjegjesive te medha ne qeverisjen e vendit. Ashtu sic pritej, ne rradhet e qeverise shqiptare u futen nje minister, zv.ministra, drejtore drejtorishe. Ne qarqe dhe ne drejtori rajonale, u punėsuan prefekte dhe drejtore rajonale. Me ne fund, pas 17 viteve, realisht Demokristianet erdhen ne pushtet, prej nga, nen shembullin e PBDNJ-se, eshte ne favorin e Shqiperise dhe shqiptareve, qe te mos zbresin edhe per shume vite. Gjithnje, nese do te kene mbėshtetjen popullore.

Cdo e mire, sjell nje te keqe pas! “Fryma” demokristiane, tashme ka filluar te fashitet. Antaresia ne shume komuna e bashki, ndjehet disi e harruar, pse jo e zhgėnjyer. Ne dyert e zyrave te pushtetit, nuk jane futur demokristiane, me sakte, pjesa me e madhe e tyre nuk jane demokristiane. Nuk flitet per antaresi apo stazh e militim ne struktura partiake, pasi ne kete rast, do te lindnin probleme qe ne kupolen me te larte te PDK-se dhe Grupit Kuvendor. Thjeshte, nuk jane marre parasysh kontributet, qofte edhe ato profesionale apo qytetare, angazhimi publik ne interes te shoqerise. Cfare eshte edhe me keq, jane kthyer dhe madje rrezikohet ne kthehen ne pushtet, ata te cilet edhe me voten e demokristianeve, u rrezuan me 3 qershor 2005.

Tashme pak kush kujtohet per partine, organizimin e saj, pėrhapjen e “frymes” demokristiane, e cila ne asnjė menyre, sic kane treguar edhe faktet, nuk identifikohet dhe nuk duhet te identifikohet me besimin fetar. Te gjithe jane te zene me punet e pushtetit aty ku e kane marre ate me emrim apo me zgjedhje dhe aty ku nuk eshte arritur, thuren plane, skenare per te patur ne zotėrim nje thele pushteti. Deputetet kane “ēifligjet” e tyre te pushtetit, emrojne por edhe shperndajne privilegje duke filluar nga te afermit e tyre, rrethi familjar dhe miqte. Sic eshte e natyrshme, kryetari dhe kryesia, per cdo propozim qe u vjen nga baza, mund edhe te mos kene njohje personale. Ne keto kushte, shpėrdorohet edhe besimi ne skemen vertikale te pėrzgjedhjes nga baza ne qender. E keshtu, shume emėrime behen ne baze tarafesh, miqėsish, njohjesh, por edhe garancish per “nje hise” kur dikush te ulet ne kolltukun qe prodhon privilegje dhe para.

Tashme realisht PDK ndodhet ne udhėkryq: ne mes defaktorizimit “te frymes” demokriatiane dhe faktorizimit permes pushtetit me te cilin abuzohet ne emer te parimeve demokristiane. Ne kete moment, duhet nje ndėrhyrje, pse jo nje tjeter Levizje, per rikthimin e vlerave me te mira, qe realisht nuk kane munguar dhe nuk do te mungojne ne PDK. Pozicioni aktual demokristian mund te konsiderohet edhe “i arte”, duke marre si shembull PR-ne dhe PDR-ne. Mbase ne takimin elektoral te rradhes, mund te kete nje rritje ne elektorat, ne baze te arsyetimit te njohur: shume pushtet- shume vota. Por ne ndryshim nga partite e tjera, PDK arriti te percoje “fryme”, nje koncept i ri per politiken shqiptare, i cili premtonte shume me teper se nje grup deputetesh, qofte edhe prej 10 vetash. Nje “fryme”, e cila realisht mund te na ofronte me shume edhe me Evropen. Megjithate, nuk eshte akoma vone. Dikush duhet te flase, e dikush duhet te veproje! Ky nuk eshte fundi, por fillimi i nje ringritje te faktorit demokristian ne Shqiperi, nese vertete PDK e dėshiron kete! Ne Shqiperi, jane rreth 100 parti politike. Partia Demokristiane nuk duhet te identifikohet thjeshte, “si njera nga ato”.

Nga Blerti DELIJA

 

Si e kam njohur Lulin e Vocerr

Kam qenė nė moshėn e voglis 11 vjeē, kur po mbaroja shkollen fillore. Ishte viti 1953. Dėshira ime ishte tė vazhdoja shkollen e mesme meqė shkolla 7-vjeēare kishte shum pak nė Pukė. Ishte tetori i vitit 1953 kur u hap lajmi se nė fshatin Iballe, aty ishte qendra e kėsaj krahine, do tė vinte Deputeti i kėsaj zone pėr takim me popullin  dhe tė gjitha fshatrat pėrreth shkuan nė takim me Deputetin. Edhe unė u nisa me fshatarėt e mi. Dikush mė tha pse isha nisė, pse nuk kisha qėndrua nė shpi. Askush nuk e dinte se pse shkoja edhe unė nė takim me Deputetin. Mbas pak kohe ne arritėm. Iballja kishte shumė njerėz tė grumbulluar duke brohoritur, duke kėnduar e hedh valle siē e kanė zakon malsorėt mikpritės. Mirėpo pak pak erdhi Deputeti qė pritej kaq me padurim. Nuk munguan brohoritjet, ushtoi jehona nė kėtė fushė rrethuar nga malet. Populli e priti me gėzim kėtė ardhje. Ky burrė i bukur qė nuk ta pake rrallė syri nė Shqipėri, i veshur ushtarak, ishte gjeneral Gjin Marka Toma. Pasi u pėrqafua me popull u gjet nė tribunen e vogėl i shoqėruar nga disa personalitete, por kryesisht nga Sekretari i Komitetit tė Partisė, Zenel Islami. Tribuna e vogėl ndriēonte nga kėta burra. Zani i tyre ushtoi malet nga fjalėt qė i thanė popullit, i cili brohoriste pa pushim. Mbasi mbaroi metingu Deputeti u takue me dashamirsi me shumė njerėz. Unė po rrija diku afėr dhe porsa u afrue unė i dola pėr afėr, ju drejtova mezi nga njerėzit  munda t’i afrohem sepse isha i vogėl dhe s’kisha mundėsi ta takoj por mezi e preka nė mangen e xhaketės ushtarake dhe kėshtu gjenerali i cili disi e cika nė rroben e stolisur me grada dhe shirita tė kuq. Ai shikoi anash dhe kur pa qė unė isha afėr tij mė kapi nga dora dhe mė afroi afėr tij. Mirėpo njė djalosh qė e shoqėronte dhe nėn krah mbante njė automatik disi deshti t’mė largonte, por Deputeti mė solli afėr veti dhe mė pyeti: “Ej ti ēun, ē’kemi, si e kalon me shndet, a mson dhe ēfar klase isha. Ai nuk e kuptoi se unė desha tė flas.

Me leje shoku Deputet! Fol tė lumtė goja, - m’u pėrgjigj. Unė jam nė klasėn e katėrt. Mbas nji muaji mbyllet shkolla. Tė lutem mė ndihmo qė tė shkoj nė shkollė tjetėr. Atėherė kishte pak kėrkesa pėr tė vazhdue shkollė pėrveē fillores. Ai m’u pėrgjigj, pra Deputeti: Mirė, tė shkojsh, tė lumtė, edhe ju djemt e ktyre anve tė shkoni mirė. Po unė prap vazhdova. Unė kam njė hall shoku Deputet. Urdhėro fol. Pse kam babėn nė burg politik dhe disa s’po t’i thom. Nė kėtė kohė Zeneli po bisedonte me njerėz tė tjerė qė e kishin rrethue me shum dashamirsi. Ai njihej pothuaj me shumicen e tyre, por menjiherė e preu biseden e erdhi tek Gjenerali ku i tha: Shoku Zenel, tė lutem ndihmoje ktė djalė, ēoje nė nji shkollė profesionale. Sekretari i kom. Partisė, Zenel Islami mė pyti nė ē’fshat banon, i kujt shtėpi je. Mbasi i tregova, ai uli pak sytė pėr tokė dhe u mendue pak dhe mė tha: Do t’ndihmojmė, mos ben merak. Kėshtu u ndam me kėto burra shteti. Tė gjithė mė shikonin sikur tė isha lakuriq dhe u ēuditėn si guxova me fol me Deputetin. Po ta shikoje tė hinte friga nga bukurija, nga veshja e ktij burri. Unė u largova menjiherė i gėzuar sikur tė kisha fituar parajsen, bile as fshatarėt e mi nuk i prita. Ika pėr shpi.

Kaluan disa ditė, edhe shkolla u mbyll se atėherė shkollat ishin verore. Fillonin nė mars dhe mbaronin nga data 10 nėntor. Nė muajin dhetor u nisa pėr Pukė nėpėr pyje dhe gjatė rrugės takova 20 veta dhe ju luta t’mė merrnin me vete, pa ju tregue se pse do tė shkoja nė Pukė dhe kėshtu ditėn e dytė mbrrim nė qytet dhe secili shkuam nė punėt tona. Unė u drejtova te Kom. Partisė. Aty ishte njė polic dhe pasi mė pyeti se ēfarė kisha, unė i tregova due tė takoj sek. I. Zenel Islamin. Ai si me tallje mė tha a do tė pranohesh nė parti more xuxar. Me sa duket ishte andej nga jugu. Jo i them, kam njė hall. Por ma thuaj mua. Unė heshta. Ai pėrsėri mė tha, fol, pse rrin si mumje. Asnjeren fjalė s’e kuptova. Ik mė tha se do t’i zhguli veshėt. Unė u frikova sa desha tė ik, por mendova gradat dhe trupin e nji Gjenerali. Polici m’u duk si nji mėsues i keq qė kishim kur isha nė klasėn e dytė dhe mora zemėr prapė  dhe u largova pak. Ai iku pėr tė ndezur nji cingare duhan. Unė u futa nė Komitet dhe poshtė shkallėve tė katit dytė ishte njė tavolinė dhe do parulla ku unė u msheha mrapa tyre dhe po shikoja kur Zeneli po vinte. Dhe pas dy minutash ai erdhi dhe sa u fut mbrenda te dezhuri, qė as ai nuk mė pa kur u futa te shkallėt ai ishte vetė i tretė, unė dola dhe i thashė me leje, shoku sekretar. Por polici mė kapi nė krah. Po ti nga u fute dhe mbasi unė u tėrhoqa duke i shpėtue policit u drejtova tek Zeneli. Ai u tha le tė vin tek unė. Pasi mė dha dorėn u ngjitėm nė zyren e tij nė katin e dytė. Ai mė pyti dhe ju kujtua takimi im nė Iballe me Deputetin. Dhe si pėrfundim i dha porosi njė djaloshi qė me sa duket punonte nė komitet dhe bashkė me mue, mbasi u pėrshėndetem me sekretarin i cili mė uroi u bėfsh djalė i mirė dhe tė shkoftė mbarė shkolla u nisėm nė kom. ekz, seksioni i Arsimit. Aty ishte shef arsimi Vat Deda dhe ai i dha porosinė e Zenel Islamit. Ai diku shkroi emrin tim e tė fshatit. Unė u largova, por nuk u lajmėrova sot e asaj dite.

Atėherė unė mbas disa kohėsh mora vesh se Zenel Islami kishte shkue nė Bashkimin Sovjetik nė shkollė. Shpresat e mija humbėn pėr shkollė, por tani mbeti vetėm tė shkoja nė punė dhe kėshtu unė shkova nė Kryezi nė punė. Mirėpo e keqja ime vjen mbrapa meje. Nė vitin 1959 u dogj Stabilimenti i Kryeziut dhe mue mė hoqėn dhe mė ēuen nė pyll sepse isha me pėrbėrje klasore tė keqe. Kėshtu edhe puna me shokė, me bashkėmoshatarėt e mi u ba si shkolla. Nė vitin 1960 unė shkova nė Llixhat e Elbasanit, se nė pyll fitova edhe sėmundjen e reumatizmės. Atje u nė u shoqėrova me njė burrė nga Berisha e Pukės dhe u gėzova se isha vetėm. Me datėn 28.11.1960 rreth orės 9 erdhi nji veturė dhe ne ishim duke shėtitur nė oborrin e hotelit dhe nga vetura doli nji burrė i shkurtėr por i pashėm. Por shoku im nga Berisha foli menjiherė: O kush qenka ky, thotė. A e njeh mė thotė mue. Unė po shikoja, por i hutue nga shikimi dhe pa i dhanė pėrgjigje thotė asht Zenel Islami i Pukės. Unė mbeta i ngrirė nė kamė dhe sytė m’u mbushen me lot. Po ky i tham asht nė B. Sovjetik tash sa vjet. Jo ka ardh. Asht Kryetar i Kom. Ekz. Elbasan dhe ky i thotė shoqėruesit. Ai doli nė katin e tretė tė hotelit se atje paskan dhomė pėr qetėsi udhėheqėsit e rrethit. Dhe i thotė dy vetė nga Puka don me tė takue, janė kėtu nė Llixha dhe na ftoi. Ne tė dy bashkė me shoqėruesin u ngjitėm lart nė katin e tretė dhe hymė nė dhomėn ku ishte Kryetari. Ai u ēue nė kambė dhe na priti me shumė dashamirsi, bile me atė shokun tim u pėrqafue. E njihte pėr afėr dhe u gėzua qė na takoi. Ky ishte Prendush Gjergji nga Berisha. Kishte qenė kryetar Kėshillit tė fshatit pėr 15 vjet dhe njihej mirė me Zenel Islamin. Biseduen njėri me tjetrin gjatė se ishin dashamirė njeni me tjetrin dhe pas pak mė tha, mė fal djalosh, por mė kishte marrė malli pėr Prendushin, kisha vite pa e pa. Mė pyeti si je dhe nga je, nga ē’fshat. Unė i kallxova, mirėpo Prendushi i tregoi i kujt isha, si ma quanin baben. Ai u mendua pak, por i thashė, shoku Kryetar nė qoftė se tė kujtohet, megjithėse kanė kalue shumė vite jam ai djali qė tė kam takue nė Iballe, kur ishte Deputeti Gjin Marku pėr ēėshtje shkolle. Po thotė, ti ishe edhe nė Pukė me mė takue dhe ishe futur nėn shkallėn e Komitetit dhe qeshėn me tė madhe kur i tregoi Prendushit si kishte ndodhur. Mandej mė pyeti a shkove nė shkollė? Jo i thashė. Po nuk tė ndihmoi Shefi i Arsimit qė i dhashė porosi. Jo i thashė. Pėrsėri mė pyeti se ku punon. I thashė nė nji sektor pylli. Kush ėshtė pėrgjegjės sektori. Ėshtė Mark Nikolla prej Berishe. Ai pyti shokun tim, Prendushin se kush ishte dhe mbasi i kallxoj ai tha po ata janė djem t’mirė ata vllazen. Bani shumė tė fala nga unė Zenel Islami nga Elbasani. Mos harro! Ne u ndamė, u pėrshndetėm me ta dhe mė tha, vazhdoje shkollen me korrespondencė tani je i rritur e jo si atėherė qė u fute nėn shkallėt e Komitetit me u mshefur nga polici me mė takue mue. Kėshtu u ndame dhe mos me u takue mė.

Pasi u pėrshėndetme ai na porositi sa vite qė doni tė vini kėtu nė llixhat e Elbasanit qė unė tė jem kėtu tė vini kur tė doni t’mė takoni mue dhe ne u larguem me shumė dashamirėsi dhe respekt. Bile Prendushi u mėrzit kur u ndame. Sytė ju mbushen me lot dhe Zeneli i tha mos u mėrzit nė do tė takohemi e kam dėshirė tė vij nė ato fshatra tė Pukės sepse kam shumė mall pėr to. M’u ban tė fala shumė personave me emer. Kam mall shumė pėr Pukėn, pėr njerėzit, pėr malet, pėr gurėt e tyre. Kam shumė vite pa ardhur nė Pukėn time, por besoj sė shpejti nga vera do tė vi. por s’erdhi kurrė asnjėherė. Kėshtu unė kisha 7 vjet pa e pa dhe ai pėrsėri mė porositi tė vazhdoja me korrespondencė shkollėn meqė e kishte kuptue se e kisha shumė marak dhe ai s’mundi t’mė ndihmojė.

Pasi u ktheva nga Llixha shkova nė punė dhe nji natė i shkoj nė zyrė pėrgjegjėsit dhe i tham kam disa tė fala pėr t’i thanė. Ai mė thirri duke rujt si sekret bisedėn, por kur e ndigjoi me vemendje mė tha si e paske takue Zenel Islamin, por kur i tregova bisedėn qė kishim ba ne tė dy me tė nė Elbasan ai u gėzua dhe mė pyti imtėsisht pėr bisedėn pėr shndetin e tij dhe i dhashė tė falat e tij me vllazen dhe familjarisht. Bile dhe kur u ndamė pėr s’dyti herė, ai m’u pėrgjigj, e din se kush asht ai more djalė. Ai ėshtė burri ma me shkollė dhe burri qė s’ka nxjerrė Puka dhe zor nxjerr ma ma t’mirė. Ai ka qenė disa herė nė shpinė time, kam dėshirė ta shof. Ne biseduam prapė me pėrgjegjėsin dhe i tregova si e kisha njohur. Ai mė tha do tė mbaj porosinė e tij pėr ty se tė falat e dyta kanė qenė pėr ty qė tė kem kujdes ktu nė punė.

Ishte korriku i vitit 1961 kur po udhėtonim nji grup njerzish pėr disa halle familjare. Ne u takuam rastėsisht nė Iballe qė po udhėtonim drejt qytetit tė Pukės meqenėse nuk kishte makinė ne u nisėm nė kėmbė, ku pėr 8 orė e ma shumė nuk arritshim atje. Duke udhtuar nė tė dalė tė fshatit Iballe u grumbulluam tek njė lis i madh dhe prisnim njeni tjetrin siē e kan zakon malsorėt. Ne u ulėm nė ktė lėndinė dhe po pushonim sa tė vinin shokėt qė ishim mbrapa nesh. Pasi u bashkuem dikush tha, ndezim nga nji cingare duhan dhe kemi shumė rrugė pėr tė ecur. Disi ra njė heshtje. Vetėm kutitė e duhanit po i vėrtitėm mirėpo nji plak i majtur disi foli me nji za tė varur: shikoni or burra, do t’ju jap nji lajm tė keq me dhimbje tė fortė jua them. Tė gjithė heshten. Ra nji heshtje vorri. Dikush nuk e ndezi cingaren e duhanit. Pra, filloi plaku, para 5 ditėsh ka ndodh nji ngjarje tronditėse pėr mbarė popullin e Rrethit Pukės. Ata ishin nė pritje rrėnqethėse tė kėtij lajmi, pa ditur se ē’po flitej nga goja e plakut. Dikush tha mos bre burrė, ēfarė na paska ndodhur. Po ju tregoj. Zenel Islami i Pukės ka qenė me detyrė nė Elbasan dhe paska vra veten. Tė gjithė u hutuem nga lajmi i hidhur. Nji kushėriri im qė ishte me mue tha: unė e kam pasė dashamir, kemi punue bashkė me rininė nė fillim nė vitet e ēlirimit. Tė gjithė u prekėn nė shpirt, dikush qau me lot, kurse unė qava me tė madhe sa tė gjithė u habitėn. Pusho, mė thotė kushriri, ti nuk e ke njohur. Pse bėrtet? Unė pėrsėri po qaja me lot pa pushim. Dikush mė bėrtiti, por plaku mė doli zot: mos i folni, qaj biro pėr Zenelin, qan mbarė populli Pukjan. Edhe tė tjerėt filluan tė qajnė, dikush tha ēohemi se jemi vonė. U nisėm. Plakut i bėri pėrshtypje unė si qava dhe tha, ėshtė djalė i shpis mir prandaj qau. Ky nuk e ka njohur Zenelin. Mirėpo nė mbramje kur ra nata ne vendosėm tė rrimė pėrjashta meqenėse ishte verė, ishim rreth 20 veta. Ndezme nji zjarr tė madh dhe nji burrė mė pyti sa u mėrzite ti more djalė. Edhe ty tė dhimbsen burrat e mirė. Unė ju tregova tė gjithė historinė si e kam njohur Zenel Islamin (Lulin) e Migjenit. I shkruaj kėto rreshta pėr tė kujtuar kėtė burrė Pukjan qė kurrė s’ka pėr tė xjerrė trualli i Pukės, burrė besnik intelektual si Zenel Islamin. Populli i Rrethit Pukės s’do ta harrojė vrasjen e komunizmit tė kėtij burri. I pėrjetshėm qoftė kujtimi i tij nė zemrat e mendjet e Pukjanėve.

Shan Sokoli

 

A ėshtė Shqipėria realisht pjesė e Europės?

Konica dhe Fishta – Pararendės tė Europianizimit tė Shqipėrisė

Faktikisht, deri mė sot jemi europianė vetėm nė hartėn gjeografike tė Europės, ndėrsa nė parametrat qė kushtėzon tė qenurit Europian, gjendemi shumė larg. Ēuditėrish, ky konstatim asht ba para nji shekulli, madje dhanėja e kėshillave pėr t’u ba tė ngjashem me Europėn janė dhanė para (afro njė shekulli) nga dy teorifej, dhe pėrfaqėsues tė denjė tė racės arbėnore. Duke shfletue Librin plot vlerė: “RRĖMBIMI I EUROPĖS”, vepėr e intelektualit tė shquem, studiuesit dhe historianit kapacitiv, - Z. Aurel Plasari, ndeshemi me fakte historike, tė pa shpallura dhe tė mbuluara qellimisht nga “mjegullnaja” gjysėm shekullore.  Janė dy mesazhe qė ju dėrgohenm shqiptarėve nga dy penda nder ma tė “temperuarat” nė “langjet” ma esenciale tė kulturės dhe atdhetarizmit arbėnor, - Konicės dhe Fishtės.

Po e fillojmė me, esteton, kritikun dhe linguistin absolut tė Madhin Faik Konica. Ja, mesazhi i Konicės qė i dėrgon Qeverisė sė Vlorės, me dt. 4 Dhetor 1912, ndėrsa ish-deputeti i Parlamentit turk Ismail Qemal Bej Vlora, shpallte “mosvarėsinė” e Shqipėrisė, dhe organizonte Qeverinė e parė (tė pėrkohshme) tė shtetit shqiptar. Nė emėr tė Federatės sė Shqipėtarėve tė Amerikės, Konica, si lider i kėsaj Federate shkruante: “Federata Pan – Shqiptare e Amerikės – “VAJRA” i dėrgon urime tė nxehta ngjarjes qė do tė mbetet e kujtueshme. Lutemi, me kėtė rast, tė mos e bėni Shqipėrinė njė shtet oriental si Shiva, Bukharaja, Afganistani, Tunizija etj. 

Mbani pėr ideal njė shtet shqiptarė si Norvegjia, Danimarka, Holanda, Belgjika. Prandaj duam njė Princ prej njė familjeje mbretėrore Europiane, i cili tė na lidhė me traditat oksidentale. (Ref. Nosi, materiale, 86). Ky pati qenė njė mesazh mjaft i dislokuar prej tė parėve shtetarė shqipėtarė mbledhur nė atė moment historik nė Kuvendin e Vlorės. Por, qė mandej qe shpėrfillur, ose u mbulue nė heshtje. Pyetja lindė vetvetiu. Kuj i prishej puna? “Nė pėrmbledhjet me dokumenta tė botuara gjatė periudhės sė diktaturės mbi Pavarėsinė e Shqipėrisė, ose, veprimtarinė e Qeverisė sė Vlorės, mesazhi historik i Faik Konicės, ėshtė pėrjashtuar nė mėnyrė tė ngulmėt.” (Dr. Aurel Plasari).

Nga ana e tij, prej Kuvendit Franēeskan tė Shkodrės, ishte Atė Gjergj Fishta ai qė u diftonte shqipėtarėve dallimet mes njė qytetėrimi dhe njė tjetri, si dhe mes njė kulture dhe njė tjetre. Duke u nisur nga fakti qė kultura asht – produkt i shpirtit njerėzor, ai diftonte se si kėto dallesa nuk mundė tė burojnė veēse prej ndryshimeve qė ekzistojnė nė mendėsitė e popujve tė ndryshėm. Ai, saksonte konkretisht dallesat mes sistemit kulturor “aziatik” dhe kulturės Europiane, duke ngulmuar nė specifikat e saj, sikurse e bante nė artikullin me titullin sugjistativ: “Kur do tė bashkohen Shqipėtarėt”, shkruar 80 – vjet mė parė. Me idetė e tij (aq tė avancuara) a thue se Fishta paraprinte ideologjinė e Kancelarit Gjerman, - Adenauer, i cili thoshte: “E quanim si qėllim tė politikės t’onė tė jashtme bashkimin e Europės, sepse, asht mundėsia e vetėme pėr tė ruajtur qytetėrimin t’onė, Europian dhe Kristian, kundėr tėrbimit totalitar.”

Jam i mendimit se, ky citat don nji analizė tė thellė dhe angazhim serioz, pėr t’u pėrballė me standartet tepėr tė vėshtira qė na ofron Europa, pėr tė qenė realisht pjesė integrale e saj”. (M. B.)

Konstatoj (me keqardhje) dhe qofsha i gabuar nė kėtė konstatim, por, edhe sot e kėsaj dite e shoh se, Konicėt, Fishtėt, Nolėt e Gurakuqėt nuk duken gjėkundi nė “horizontin” shqipėtar.

Thanja “sentencė” e Konrad Adenaurit duhet tė vlejė si njė sinjal “alarmit” pėr Qeverinė, Parlamentin, Presidentin dhe pėr tė gjitha forcat politike nė Shqipėri, qė tė zgjedhim: “Europė apo Azi mbrenda Europės, tashma asht fare e kuptueshme se faktori gjeografik nuk tė ban domosdoshmėrisht – Europian. Europa na sygjeron vazhdimisht, realizimin e standarteve, e pėr tė qenė sa ma pranė tyne, i kemi marrė mesazhet para njė shekulli, nga vetė Shqipėtarėt progresistė.

Pėr tė bashkėrendue “unitetin” me realitetin gjeografik tė Europės do tė ishte karakteristik, me sa kuptohet, pėr “enciklobedistat” e shek. XIV, njeni nder tė cilėt e pėrkufizon Europėn kėshtu: “Europa, quhet njė e treta pjesė e mbarė botės, dhe emri i sajė i vjen prej Europės, bija e Mbretit – Agenor, Mbret i Libisė. Jupiteri (Zeusi), e rrėmbeu atė dhe e dėrgoi nė Kretė, duke quajtur tė shumtėn e vendit me emrin e sajė”. Europa fillon te lumi Tany (Don) dhe shkon pėr gjatė Oqeanit tė Veriut deri nė fund tė Spanjės. Pjesa Lindore e Jugore vjen prej Detit tė quajtur – Pont (Deti i Zi) puqet me detin e Madh (Mesdhe) dhe mbaron nė ishujt e Kadisėt (Gjibraltarit). Asht e njoftun formula e GOETHES: “Ēfarė e bashkon Europen, asht, ,kultura, ndėrsa ēfarė i ndajnė, janė idetė”. (Gesprahce, 14. Maj 1808), fq. 85.

“Kufijtė e kėsaj Europe kanė qenė vendosur nė bazė tė shpirtit tė frymės, dhe jo mbi parime gjeografike. Ndėrsa, sipas Poetit Valery: Europa ekziston aty ku zotėron ndikimi i besimit tė Krishterė, i botės Latine, dhe i Letėrsisė Helene. Pra, as bota greke vetėm, dhe as ajo Latine vetėm, pa Krishtėrimin, nuk kanė mundur tė konsistojnė Europėn.” Ref.: (Novelle Revue Franēaise, nr. 8. 1919).

Pra, sipas – Valery – tri parime mbi tė cilat mbėshtetet Europa: Tradita qytetare qė pėrfshin nė sintezė – Edukimin Helen, Tė drejtėn Romane dhe besimin e Krishterė.

Shartimi i idealit tė krishterė mbi konceptin perandorak – roman e ka ndikimin e tij qė nė periudhėn e sundimit tė perandorėve August e Tiber, dhe pikėrisht mbi kėtė koncept filozofik asht vulosur historia e Europės. Sistemi totalitar (qė lamė pas) mė kot u mundua ta prishė kėt “ekuivalencė” nė Europėn Lindore, dhe u mundua ta prishė kėtė “ekuivalencė” nė Europėn Lindore, dhe veēanėrisht nė Shqipėri, duke i rrafshue kishat, por fakti qė ky shkatėrrim u rikoperue, dhe po rikoperohet vazhdimisht, tregon epėrsinė e frymės Kristiane qė mbizotėron nė Europė e ma gjėrė. Udhėtimi i Shqipėrisė drejt tė gjithė komponentėve europiane asht i pa ndalshėm, dhe kjo, pėr shumė faktorė; nė Europė ka emigrue pjesa ma vitale e nacionalitetit t’onė, qė don tė thotė truni, dhe zemra, dhe pa dyshim kjo “armatė”, njė ditė tė bukur me ma shum “Diell”, ata do tė kthehen tė ngarkuar si njė “pemė” me fruta. Koncepti dhe botkuptimi europian asht dhe do tė jetė i pa shmangshėm pėr shqiptarėt, dhe jam i bindun se, besimet nuk do tė bahen asnjėherė barrjerė pėr tė penguar arritjen e standarteve. Historia ka tregue se, ishin ideologjitė e gabueme dhe mungesa e drejtuesve tė aftė, ajo, qė e la Shqipėrinė nė prapambetje, dhe jo, besimet e ndryshme.

(vijon nė faqen 14)

A ėshtė realisht Shqipėria pjesė e Europės?

“EUROPA ASHT SHTEPIA JONĖ” – thotė Profesori i nderuar Shkodranė – Sami Repishti, dhe askush nuk mundė tė vejė nė dyshim kėtė – Postarat. Asht mjaft inkurajues fakti (ne theksojmė) qė nė Europė kemi me mijėra studentė qė studiojnė ndėr universitetet ma presticiozė tė Europės, dhe qė pa dyshim ata do t’na sjellin Europėn kėtu. Por, ka shum mundėsi qė shteti shqiptarė pėrmes trupit diplomatik tė akredituar ndėr kėto shtete, tė ketė ma shum informacion pėr kėto kualitete dhe tė krijojė kushte optimale pėr punėsimin e tyne nė Shqipėri. Kam ndigjue nė njė emision televizori njė “gafė” qė mė ka ēuditė: njė student qė kishte studiuar nė Universitetin e Padovės nė Itali, njė zyrtar i njė digasteri i kishte ba pyetjen ma absurde: A njihet ky Universitet nga Qeveria dhe shteti Italian! Tė ketė nėnpunės kaq mediokėr nė institucionet t’ona, nuk asht vetėm turp, por, ma shum fatkeqėsi kombėtare. Pėr sa kohė qė nė institucionet t’ona shtetnore do tė mbizotėrojė, militantizmi, nepotizmi, telanizmi apo krahinorizmi, Europa do tė jetė shum ma larg se sa Holu – Luluja...

Me sa duket inteligjenca shqipėtare, me Konicen, Fishten, Gurakuqin, Nolin e Frashėnllijtė, aspiraten pėr ta parė Shqipėrinė si pjesė integrale tė Europės, e panė edhe nė kėndvėshtrimin religjioz, duke njoftė avancimim qė ky religjion i kishte dhanė shkencės ndėr shekuj, dhe nuk gabonin. Njė listė sintetike tė kėtyne kontributeve nė shkenca e dije e ka dhanė tė hartuar, - Johann Fuschi: “Nė shekullin e VII-tė gjejmė rregulltarin Beda, i cili i hapi matematikės rrugė e perspektiva tė reja. Nė atė kohė qe Virgjili, Kryeipeshkėvi i Salzburgut, i pari qė tha se toka duhet tė jetė e rrumbullakėt dhe se ka antipode nė anėn tjetėr tė botės.

Guido d’Arezzoja zbuloi shkallėn muzikore dhe ligjėsitė e muzikės, si dhe parimet e harmonisė. Djakoni Gioja shpiku busullėn qė pėrdorin sot detarėt. Alberti i Madh ose konti Bollstadt, domenikan, zbuloi zinkun dhe arsenikun. Sahatin e parė astronomik e ndėrtoi Rikard Wallingforti nė vitin 1326. Benediktini – Basikus Valentinus pėrdori i pari kiminė nė mjekėsi, ndėrsa Luca di Borgoja pėrdori algjebrėn. Jezuiti Regiomontana shpiku sistemin metrik. Kanoniku Nikola Kopernic dhe Kardinali Nicola de Gusa thanė para Galileut qė rrotullohet toka dhe jo Dielli. Benediktini spanjoll – Poncius shpiku metoden pėr tė arsimue shurdhė – memecėt, ndėrsa jezuiti Lama, ishte i pari qė u mėsoi tė verbėrve tė lexonin. Baruch Spinoza, (domenikan), shpiku lentet e syzeve nė shek. XVII. Barometrin e shpiku rregulltari Bertold Schvartz.

Nė vitin 1720, 60 vjet para vllezėrve Montgolfier qė bota i mbanė pėr azornautėt e parė, rregulltari Bartolomeo de Gusmano, ndėrtoi nė Lisbonė balonin e parė dhe realizoi me tė fluturimin e parė nė prani tė familjes mbretėrore tė Portugalisė. Tė parin rrufepritės nuk e ka shpikur Franklini, por rregulltari Prokop Dewis, sikur se prej kohėsh asht vertetuar. Baskovici themeloi nė Milano tė parin observator astronomik. Mė i madhi dhe mė i njohuni astronom i kėtyne kohėve ka qenė pa dyshim, Jezuiti Angelo Secchi. Po ashtu asht e vėrtetė, sikur se thuhet nė Historiche Zeitschrift, se franēeskani Rogerius Bacon pati zbuluar nė parim Lokomitiven, avulloren, teleskopin etj.” (Kirche und Kultur, 21).

Tė gjitha kėto zbulime shkencore dėshmojnė fuqinė e mbrendėshme shtytėse tė Krishtėrimit drejt qytetėrimit modern, dhe qė e bajnė kėtė Religjion si njė komponent shtytės tė dinamikės sė zhvillimit Europian, dhe si njėrėn ndėr kolonat bazė tė Kontinentit. (M. B.)

Ndaj, ēdo shqipėtarė duhet tė krenohet me atė Elitė intelektualėsh qė na treguan se e vetmėja rrugė qė na siguron njė tė ardhme tė begatė dhe qė i pėrkasim historikisht, gjeografikisht dhe kulturalisht, asht – EUROPA.

Mark Bregu

 

Ujnat e Shźjta tė Skodrinon-it!

Nė njė Simpozium, qė u mbajt me 6 qershor 2007, nė “Fshatin e Paqes”, Shoqata e Mbrojtjes Ekologjike dhe Shfryėzimit tė Bashkėsisė Ujore Shkodėr (M.E.SH.B.U.SH), komuniteti qytetar-fshatar, specialistėt e hidroenergjitikės, intelektualėt mė nė zė tė Shkodrės, kundėrshtuan me argumente dhe nuk janė  dakort me “Projektin Qeveritar” aktual, i cili kėrkon t’a devijojė dhe t’ia heqė komplet lumin Drin/Drinaza qytetit tė Shkodrės, pėr ndėrtimin e H/C tė Bushatit. Asistoi edhe i dėrguari personal i kryeministrit, dr. Ferid Hoti etj. Si pjesmarrės, nė kėtė  simpozium dhe  me rastin e “Ditės sė Liqenit tė Shkodrės” dėshiroj t’i  paraqes lexuesve,  disa mendime.

Tė mendojmė edhe pėr brezat e ardhshėm

Mund t’ju duket sikur s’ka lidhje, por nė fakt ka. Shpresoj t’a keni parė njė emision televiziv, se si nė Seul tė Koresė sė Jugut, njė autostradė gjigande dy katėshe, kishte  varrosur nėn tė tė gjallė njė pėrrua afėrsisht sa Lana. Pėr t’a kthyer qytetin nė identitet, me kėtė “ish lumė tė shenjtė“ u prish, e u pre me sharra e me oksigjen e gjith kjo autostradė. E rilindėn lumin me gjelbėrim e ujė tė pastėr nėn dritėn e diellit. Nė luftė me kohėn aty punuan edhe arkeologėt, tė cilėt zbuluan dhe restauruan disa mrekullira, ndėr tė tjera edhe njė urė guri mesjetare. 

Tashti, le tė supozojmė pak ēaste sikur “Projekti Qeveritar“, meqė po i vjen edhe “era fonde“, do tė zbatohet dhe do tė ndėrtohet Hidroēentrali i  Bushatit. A mund t’a imagjinoni pastaj se ēfarė ndėrmarje kolosale do t’i duhej brezave tė ardhshėm, pėr t’ia kthyer nė identitet “lumin e shźnjtė Drī“ Shkodrės? Dhe pėr ēfarė, pėr njė hidrocentral kaq tė vogėl! Edhe Shkodra i kishte “Ujnat e Shźnjta“, qysh nga lashtėsia, kishte edhe njė urė tė mrekullueshme guri, qysh nga koha romake. Brezat e ardhshėm do tė na kritikojnė rreptė.

 Po, ēfarė pėrfaqėson ky projekt? “Projekti Qeveritar“, as mė pak e as mė shumė, ėshtė njė kockė e stėrrjepur, qė i hidhet Shkodrės, ėshtė njė mbeturinė e viteve 70-tė tė shekullit tė kaluar, qė mbeti pa u ndėrtuar sepse u prish “dashuria e pėrjetėshme“ shqiptaro-kineze dhe natyrisht mbaruan edhe fondet. Ishte “Projekti“ i mullixhiut, i ēobanit, i lundėrtarit dhe i “Kryerevollucionarit tė Botės“, qė do tė ngjitej me pamporr me eklluzat imagjinare, nga deti nė zemėr tė gadishullit, qė shihte edhe ėndėra nė diell se do t’a bombardonte “J’Evropėn kurvėn e mbarsur dhe tė molepsur me revizionizėm dhe imperializėm“ me bomba bėrthamore nga tunelet e Gjadrit! Dhe “me nder“ ky “Projekt“ po kėrkon pėrsėri, si njėherė e qėmoti, t’ia heqė lumin Drinin/Drinazėn, Shkodrės!

T’ia heqėsh, apo t’ia shterrosh Drī-Drīnazėn, Shkodrės ėshtė njė demoni, si t’ia presėsh damarin kryesor tė gjakut, zemrės natyrore e historike Shkodrės. Ėshtė njė epidemoni, t’a presėsh artificialisht (pėr njė hidrocentral kaq tė vogėl!) sistemin origjinal natyror tė qarkullimit tė Drinit, nga burimet e Dardanisė, nga burimet liknidet/liqenet Prespa-Ohrida, tė lidhur me liqenin Labiatan, deri nė derdhjen nė Gjirin e Drinit. Po t’a shikosh me hollėsi atje ku ka pasur Drina ka pasur edhe iliro-epirotė edhe farefisni tė tyre edhe lidhje gjuhėsore!

Shkodra ishte pika e mesit e gjith gjiut tė Jonit/Adriatikut, sepse Joni dhe Adriatiku janė e njejta gjė, siē shkruante Skylaksi, ishte mesi i Gjiut tė Evropės, siē e shkruante njė autor tjetėr antik! Shkodra dhe tėrė prapavija e saj liqenore dhe tokėsore duan detin e saj e portet detare tė saja. Adriatiku po pret shkodranėt... Tė heqėsh Drinazėn dhe ta spostosh si derdhje nė gjysmėn e Bunės, do tė thotė  qė Shkodra tė mos ketė mė shanse pėr lidhje tė lundrueshme direkte me detin! Nė qoftė se niveli i ujit ulet rreth 1,5 m atėhere shumica e liqenit tė pjesės sonė do tė katandiset nė njė moēalishte.

Drini hidronimi i shźnjtė i ilirėve adrianė, i  Shkodrės dhe i shkodrianėve, qė ka emėrtuar edhe Detin Adriatik  

De facto, ne e kemi edhe sot “lumin e shźnjtė Dri“, siē e kanė pasur edhe pararendėsit tanė, prej disa mijra vjeēarėsh. Por, Drinin e kemi pasur edhe brenda kuptimit te emri i lashtė i qytetit tonė SKODREINON. Dhe jo vetėm kaq, por Drinėt ilirė i kanė dhėnė emrin detit Adriatik. 

Prof. E. Ēabej e kishte konstatuar Drishtin, si “qytet me Dri“, meqėnėse edhe sllavėt e quanin Kirin, qė kalon atje poshtė si Drimac. Por, nė fakt sllavėt, siē e gjejmė mė 1337 te “Kronika e Danillos“, e quajtėn ashtu  si “ ua“, si njė degė e vogėl e Drinit tė Shkodrės. Si ēuditėrisht, Ēabej, e kishte harruar Shkodrėn ku Drini, jo vetėm historikisht, e kishte ndarė qytetin e poshtėm mespėrmes, por edhe nė kohėn e Ēabejit, e ndante pėrgjysėm lagjen e qytetit Bahēallekun! Ēabej sėbashku me Xhuvanin, nuk ishin shtyrė mė tej se sa analiza e Hanit, i cili shihte njė lloj “S“-je disi enigmatike nė ballė tė fjalės dhe pastaj njė etimologji me njė etimon tė lidhur me fjalėn albanishte/shqipe “kodra“. Hani, Albanologu i Madh, e krahasoi SKODRA-n me njė qytet KODRIOPO (Kodriopolis) nė Friuli.  

Xhaxhai im Kol Luka,  e miratonte njė ide ku nė trupin e emėrtimit mė tė vjetėr mbase mund tė pėrfshihej edhe lumi Drini. I ngarkuar  nga A.SH.SH. dhe Instituti Histori-Filologji, Kol Luka ka kryer njė seri studimesh “Gjeografija toponomastike e Shkodrės nė dy Kadastrat e Shkodrės nė shek XV”, ku pėrfshihet edhe zėri Dri. (Rev. ST. Fil. Nr. 1, 2 , 1976 etj)  Njė ide fillestare si njė kompozitė Shko+Drini, mua ma ka shėnuar me shkrimin e tij i nderuari prof. Zija Shkodra, nė vitin 1983 dhe kjo ka qenė diskutuar edhe nė redaksinė e rev. “Studime Historike”. (Ruhet edhe kopja origjinale me shkrimin e prof. Z. Shkodra) Nė Simpoziumin “Shkodra nė Shekuj”, nė vitin 1993, prof. dr. David Luka, nė studimin “Rreth prejardhjes sė emrit Shkodėr”, demostroi sipas rregullave shkencore, nė masėn e njė hipoteze, kompozitėn foljen “shko” dhe emrin e lumit si Shko+Dri.

Nė vitin 2001 dhe 2003, ne demostruam tė qartė njė ide tė hershme tonėn se hidronimet ilire si “Dri/Adria” i kishin dhėnė emėrtimin detit Adria/Adriatik. (Shih revista “Kuvendi”, Miēigan, nėntor 2004, f 134-149, “Deti Adria/Adriatik emėrtim i lashtė ilir”, edhe te gaz. 55 etj.)  Mbi bazėn e tė dhėnave tė autorėve si Hekateu, Theopompi, Scymni, Skylaksi, Straboni, S. Bizantini etj, dhe tė vėrtetimit  te Aristoteli, ne e demostruam tė plotė se “Adria, krahinė, lum, gji deti, mal, qytet dhe fise, grykėderdhje lumi, banori adriates, “vendi  ku dhitė pillnin nga dy tre keca nė vit dhe pulat nga dy vezė nė ditė”, ndodhej nė bregun ilirik tė Adriatikut me njė pėrhapie tė gjerė. Ishte ky bazament hidronim ilir, qė siē e shprehnin qartė Theopompi dhe Hekateu, i kishte dhėnė emėrtimin detit Adria/Adriatik, driadave nimfa, antroponimeve si Driant, Driop etj. (Nė studimin tonė janė paraqitur edhe referencat e citimet e plota nga autorėt antikė) 

Tė gjitha kėto tė dhėna rezultonin mė tė hershme se sa deklarimet dhe pretendimet e   historianit romak Varroni  (shek i p.e.r.) dhe tė tė gjith historianėve e gjeografėve italianofilė modernė, qė e deklaronin si italike origjinėn e emėrtimit tė detit Adriatik, nga njė Hatria/Atrio, me dy varjante. Romakėt e autorėt e tyre deformuan plot emėrtime ilire, madje e deformuan  emrin e fisit tė adrianėve aq tė shpėrfytyruar, sa qė e bėnė  tė mos njihej absolutisht se kishte pasur ndonjėherė lidhje me fiset adriane, afėr malit Adria! Adrianėt e njohur pėr tregėtinė e skllevėrve qė i shisnin nė tregjet e Italisė, Greqisė dhe Egjiptit u kthyen vetė nė skllevėr. Romakėt ndėrhynė edhe nė emrin e qytetit tonė. Edhe sllavėt kanė bėrė plot tė tilla lojra me qėllim tė qartė. Edhe gjuhėtarė e historianė modernė, si J. Hubschmidt, kanė deklaruar se emri Skodra mund tė jetė me njė origjinė parailire etj. 

 Emri i vjetėr, i qytetit tonė pėrbėn njė kompozitė me tre elemente: a) njė “S-Sh” ballore tė lashtė, qė ėshtė njė fjalė e shkurtuar; b) njė element tė vendndodhjes sė polisit dhe akropolit nė kodra; c) elementin hidronim Drini, i cili e ndante njė pjesė tė poshtme fushore  tė polisit. I pari regjistrim i shkruar grafik, na prezantohet nė shek II-III p.e.r., nė monedhat me germat greke si ΣΚΟΔΡΙNΩΝ-ΣΚΟΔΡΗIΝΩΝ e pastaj  nė ato monedha kemi edhe ndarje si Σ-ΚΟ-ΔΡΙ-ΝΩΝ e pastaj edhe si  ΔΡIΝΩΝ–ΔΡΗIΝΩΝ, madje edhe me njė metatezė si ΣΚΟΡΔΙΝΩΝ etj. Helenėt,  e vjetėr, me rastin e vendosjes sė hegjemonisė mbi emporiumet tregėtare, ndoshta e shkruan emrin Skodrinon, siē e gjetėn tė pėrmbledhur, duke u bazuar te njė formė vendase si Sh’kodrīni, qė do tė kishte qenė si Sh+kodra+drini, ku kemi njė shkurtim nga pėrplasja e dy “d-ve” dhe duke shtuar njė mbaresė tipike helene “on”. Me sa duket mbaresa vendase duhej tė kishte qenė “an”, siē te Labiatan etj. “S-SH”, nė gjendjen e hipotezave mbase pėrfaqėsonte edhe fjalėn “Shkamb” tė shkurtuar, fjalė qė e gjejmė te lumi Shkumbin/Skampinus ose si te lumi Skamandrios i Trojės. (?) Barleti vetė e quante formacionin shkambkodėr. Mė pas, ne kemi ngritur edhe njė hipotezė tjetėr, se mund tė kemi kompozitėn SHŹN + KODRA + DRī (Nė lat. kemi edhe Skodrinense etj) Nė kėto “Dri-ana” kullosnin edhe drźjtė dhe rridhnin riźdhat, currilat etj. Kėtė “Shėn”, si fjalė tė shkurtuar tė reduktuar thjeshtė si S-SH ne e gjejmė te tradita e jonė, tek emėrtimet e shźnjtorėve kristianė si Sh’mitr, Sh’njon, Sh’njin, Sh’njergj, Shi’lore, Sh’jak, Sh’njalli i Gogve, Sh’llak etj dhe mendojmė se me sa duket ky nocion e derivatet e tij pėrdoreshin edhe nė ilirishten e vjetėr, siē psh e gjejmė “Kodra e Shėnediellit/Sh’kodėrdiilli”, Sh’Mėrtaj, Sh’Pėrdhe; Sh’Diella, Sh’Prenda, Shtunia/Saturni, Shėn Dėllia, Shtiken etj, siē edhe kocepti Zot e Zojė qė na vijnė nga Zeusi, nga politeizmi. Alfabeti helen dhe romak nuk kanė pasur germė pėr tingullin “Sh” dhe me sa duket nuk i kanė reflektuar mirė disa shenja tė veēanta diakritike pėr hundoret karaktristike tė shkodrianėve veriperendimorė dhe kjo shihet nė varjantet shkrimore si -, ku para i-sė hundore ėshtė futur edhe njė H me vlerėn fonike tė E-sė hundore.

Emėrtimin KODRA, siē edhe diminutivin KODRINA, krahas  KODRIOPOs sė Hanit, ne e gjejmė edhe te KODRION, njė qytet tė shek III p.e.r. qė e ndėrtoi Pirroja i Epirit. Kuptimi Kodra, nuk ka lidhje dhe nuk duhet bazuar me konceptimin latin “quadrum=sipėrfaqe me katėr anė”, por me konceptin autokton. Kodra, pėrfaqėson njė kokė, njė masiv relativisht tė ngritur dheu, me bimėsi, me pyllėzim ose edhe djerrė, pjesėrisht  hyn edhe njė formacion i pėrzier dheu e shkėmbi.                (vijon)

Edhe nė rumanishten kemi CODRU=si mal i pyllėzuar. Kodri e gjejmė edhe si antroponim mashkullor te legjenda e famshme e Athinės, dhe si antroponim ilir femėror Skodrina, nė nekropolin e Durrėsit. Vetė lumi Drī  me njė źī hundore, simbas linguistėve evropianė dhe prof. Ēabejt, pėrfaqėson njė “Drei-Dria-ecje, rrjedhje”, sipas rrėnjės sanskritishte indoevropiane dhe tregon emėrtimin ilir pėr lum, sepse siē edhe diktohet lehtė se “lum-i” derivonte nga latinishtia “flumen”. Krahas si Drī, lumi quhet edhe si Drinaz. Kėtė formė ne nuk e interpretojmė si ndonjė lloj diminutivi, se ndoshta kjo degė na paska pasur mė pak ujė, se kishte shterruar e se kishte shpėrthyer fare vonė. Nuk e interpretojmė as me lidhje me formėn diminutive sllave Drimac, pėrkundrazi mendojmė se sllavėt kanė bastardhuar edhe formėn vendase te krahina Drinana/Tedrina nė njė Zadrimė, si te Zadari, siē kanė bėrė edhe me “Jadranskoe More” nga Deti Adriat/Adriatik, apo siē te Jablanica nga “Mali Albanic” etj.  Jemi tė prirur t’a interpretojmė lumin si njė Drī+anzė, pra qė i shkon qytetit pothuajse anash dhe fushės nė dy anė. Dimė se dega e vogėl e Lezhės, quhej si Lōdrī, pėr tė cilėn mendoj se lidhet si kompozitė si Drini i Lundrės, siē e gjejmė edhe te kompozita Viilū=Vija e Lūndrėz, tė cilėn noteri venedikas i 1416,  e ka shėnuar si “Via di Lundrica”! Po ashtu ky noter shėnon edhe “Baladrini” pėr “Balldrź-Balldrīź. Vetė fjala “lūndra”, qė do tė thotė “trung i zgavruar” ėshtė  shumė e moēme dhe me sa duket ishin ilirėt qė e ēuan kėtė terminologji qė gjendet edhe nė gr. e vjetėr, pėrtej Adriatikut, edhe nė abrucishten e vjetėr, aty nga shek XII-XI p.e.r. Mendoj se shprehja e Coronnelit te harta e tij, mė 1688, “antico alveo del fiume Drinasio”, nuk tregon njė shterrje tė plotė, njė prishje tė ballancės nė nivelet e shpėrndarjes apo ndonjė kalim total tė ujit nė krahun e lumit fushor Dri tė Lezhės. Besoj se ka tė bėjė me devijimet tekanjoze tė Drinit nė hapėsirėn e gjerė tė zhavorishteve tė tij, pastaj dihet se nė verė niveli i lumit ėshtė shumė i pakėsuar.  

Plini i Ri e shkruante kėshtu vendndndodhjen e qytetit Skodra: “...mbi brigjet e lumit Drin ndodhet Skodra...” (“Natyralis Historia”, Historiae, III, 22,26) Ndėrsa Barleti e shkruante: “Pjesės sė poshtme tė qytetit i bie mespėrmes lumi i Drinit, mbi tė cilin ishte ndėrtuar njė urė e mrekullueshme guri...Shkodra ishte njė pjesė nė fushė e njė pjesė nė kodėr...ka kėtė tė veēantė se gjėndet mbi njė kodėr krejt shkėmb...qysh kur u hodhėn themelet e atij qyteti, rrethimi i mureve shtrihej atje poshtė nė fushė mė tepėr se dy mijė hapa nė formė katrore... (Rr.Sh. f 39-40; Kėto gjurmė ish muresh ne i kemi konstatuar nė Dri)

Tit Livi (shek I p.e.r.) dhe Ptolemeu (shek II) shkruajnė se Barbana/Buna derdhet nė Dri dhe se “gryka e lumit Drilon” derdhet nė detin Adriatik, te gjiri i Drinit etj. Njė nga kronikanėt turq, sa duket nė ndonjė rast shiu e prurjesh “alla Drin”, shkruan: “E ke parė lumin e Drinit? Nga tė gjithė lumenjtė e botės ai ėshtė mė i madhi”, ndėrsa njė tjetėr shkruan: “Nuk ėshtė gabim ta krahasosh grykėn e liqenit tė Shkodrės dhe Bunės me grykėn e Bosforit. Vetėm nga tė ardhurat e peshkut merren tė ardhura tė konsiderueshme”. Romakėt jo mė kot e mbiemėrtuan “Liqenin Labiatan”, si Labeatum, me qenė se edhe i afrohej si “Lago Beatum”. Por, realisht, tė shźnjtė e tė kjartė janė ujnat e Liqenit, Drinit, Kirit e Bunės dhe i gjith formacioni ujėmbajtės nėntokėsor, pėr tė Tre Shkodrat, MbiShkodra, Shkodra e NėnShkodra.

Paradoksi: Guri i Poseidonit qė flente “gjumin nėnujor”nėn diktaturat, tashti nė demokraci ėshtė dėnuar edhe me betonim!                 

Jo rastėsisht mu aty te kthesa e Drinit, rranzė kalasė, siē edhe nė Epidamn/Dyrrah e nė Korfuz, ishte edhe tempulli i Poseidonit. Ky ishte “Zoti i Detrave, liqeneve, lumenjve, tėrmeteve e kuajve”, qė ishte si i barabartė ndėr tė tre vėllezėrit bijtė e Rheas dhe Kronit, por qė Zeusi ia bėnte gjithmonė me tė padrejtė me autokracinė e tij. Asht antikulturė qė ky gur ciklopik tempulli, bashkė me njė sasi e gjatėsi tė madhe tė tillė muri gurėsh si pendė mbrojtėse nga uji, mbetėn  nėn ujė tė pakontrolluar, dhe tė pa nxjerrė. A nuk mund tė nxirrej ky gur, a sėpaku tė kopjohet ky simbol dhe tė vendosej nė njė vend tė dukshėm?! Ky  delfin/triton dhe tėr/trefurku/Cfurku na del edhe nė monedha. Aktualisht ėshtė shkatėrruar nė mėnyrė tė vajtueshme e gjith zona arkeologjike, bashkė me tė gjitha kodrat!

A pritet qė Kukuvajka e Trojės t’ia kėndojė edhe ku ku-nė e fundit shkatėrrimit tė “Zonės Arkeologjike” dhe Ekologjisė sė Shkodrės?!  

 Nga qeramikat e Kolonjės, tė mijėvjeēarit II-III p.e.r. kemi disa terrakota nė forma njerėzore grash me gjinj e krahė tė bėshėm, tė cilat ngjasojnė me simotrat e gjetura nė Troja dhe nė Shkodra, nė shtresat e lashta. Nė muzeun e Shkodrės janė dy trupore tė derdhura nė bronz, me njė teknikė arkaike dhe pa ndonjė bukuri artistike, siē ishte arti antropomorf, tė cilat na kujtojnė edhe pėr rite sakrifikimesh njerėzore dhe ndikimesh me origjinė tė lashtė egjiptiane e fenikase.  Kėto aplikime sakrifikimesh njerėzore nga ilirėt i pėrmendin burimet e shkruara, por edhe arkeologėt i kanė vėrtetuar nė qytezėn e Gajtanit. 

E shźnjtė asht pėr ēdo shkodran tė kulturuar (qė kupton dhe qė nuk mvaret nga dogmatika  anti ikonave e anti statujave pagane etj), statueta prej bronzi e shek V-VI p.e.r. qė paraqet njė Zojė, me veshje andrinore me njė ojnohe qė po hedh venė nė njė kylix. Po tė shikohet me vėmendje veshja e saj, aty do tė vėrejmė tė rafiguruar kultin e gjinjve tė nėnės tokė, kultin e peshkimit, kultin e prodhimeve tė natyrės dhe kultin e drekave/darkave/hźjeve e pijeve me servirje tė venės. Kjo “damė antike shqiptare”, siē quhet nė Luvėr, nė fakt ėshtė  “Shźjtnoria Zoja Antike SHKODRIANIA”. Ėshtė thėnė se “qumėshti karstik” ka qenė njė shtesė si shpikie muratorėsh mesjetarė, se ka qenė njė lloj kopjimi nga legjenda e murimit tė fqinjėve sllavojugorė, se nuk ka dokumenta vazhdimėsie etj”. A nuk mundet tė kopjohet dhe tė zmadhohet kjo “Zojė e Shźjtė” dhe tė vendoset diku nė qytetin tonė, sa e kemi mbushur me gjithfarė gjigandosaurėsh, qė tek e fundit as nuk e meritojnė tėrė kėtė gjigandomani! Natyrisht kur tė mos gėrmosh, e tė shkatėrrosh ēdo gjė, kėtė gjė do tė gjesh, siē edhe e kishte shprehur vetė edhe prof. Dh.S.Shuteriqi aty nga viti 1982, se “gėrmimet arkeologjike nė Shkodėr thuajse nuk kanė nisur fare”! Domosdo se nuk kishin si tė nisnin, me gjith atė predispozicion antishkodran, kur jo vetėm mė 29 nėntor 1944 pyetej se ku ishte ajo “Tambella”...por ende edhe nė vitet e 60-ta e dėgjoje kėtė trashamani tė kultivuar! As “Enverėt e Vegjėl” e “Elbasanllinjtė e Shkencave” nuk e kishin me sy tė mirė Shkodrėn dhe shkodranėt nė pėrgjithsi, megjithse ata janė imponuar me zotėsi dashje pa dashje. Por edhe kur nisėn ca gėrmime arkeollogjike, dhe filluan tė flasin fuqimisht, me nja tre sezone verore gėrmimesh, ato iu besuan njė bėrthame modeste e cila u la pa asnjė lloj ndihme, dhe mė nė fund pas vitit 1990 “Zona Arkeologjike” degjeneroi nė njė shkatėrrin banal tė plotė!  

Ngjitur me pendėn mbrojtėse tė rrymės sė Drinit, aty poshtė kėshtjellės, nė njė thellėsi rreth 2,5 m, kur tashmė aty buronte edhe uji i lumit Drin, u gjetėn njė sasi e konsiderueshme amforash tė mėdha konike, tė cilat me vendosje nė njė stativ, pėrdoreshin pėr transport anijesh. Coprat e terrakotave dėshmuan edhe tritonė-delfinė detarė! Pra aty, duhej tė kishte qenė ndonjė magazinė dhe ndonjė ish njė skelė dhe ishte fare e qartė edhe se kjo shtresė nuk ishte sterili... Por medet se fondet kishin mbaruar! Ad’dio gėrmime arkeologjike, futjani dhe flini gjumin letargjik tė injorancės, jeni tė dėnuara o objekte idhujtare!

 E shźnjtė asht nusia me fėmi pėr gjiut qė sakrifikohet me murosje nė mur, “Gjini im u ngurostė e kėshtjella u forcoftė”, tė shźnjta janė burburimet e qumėshtit gėlqeror, si njė reaksion kimik nė formacionet karstike dhe si njė fenomen kapilariteti djersitje e lagėshtirės. E shźjtė asht edhe mjegulla qė naltohet deri nė Valdanuz, ku punojshin tre vllaznit dhe njė ekzemplar shźjt i vjetėr ėshtė edhe ai plaku qė ruante “sekretin e murimit, pėr mosrrėzimin e mureve”, qė nė shtresėn e tij mesjetare ishte nė epokėn e m’kat/gjynahit heretik, mjaft tė dėnueshėm. Nė shek XV, tashma vendin e nuses sė lashtė gadishullore e ka zanė “Zoja e Shkodrės, kėshilluesja  e mirė planetare”, nana e Jetu Krishtit, tė cilėn e kishin parė edhe “duke ruajtur muret e fortifikimet”, siē e shkruan Barleti. Njė dokument mesjetar shkruan se gjatė njė kontrolli qė ishte bėrė nė muret e kishės sė Shėn Mėrisė, e cila ishte kthyer nė njė teqe dervishėsh, pasi hoqėn krostėn e gėlqeres, ishte konstatuar se aty kishte qenė afresku mural i “Zojės sė Shkodrės”. (Shih cit. e mė poshtėm) Kjo do tė thotė se e famshmia fugure qė iku nė Itali, nė Gjenacan, kishte qenė njė riprodhim i njė ish afresku mural.

 Ėshtė e vėrtetė se gėlqierja fillimisht nuk ishte pėrdorur nė lidhje llaēi, por prodhimi i saj ka qenė i njohur pėr suvatime dhe pėr njė shtresė tė hollė lidhjeje, tė gurėve qiklopikė, qysh nga lashtėsia.  Sigurisht njiheshin edhe fenomenet karstike. Futuni te tuneli qė del nga ana e Bunės dhe do t’a konstatoni se si  rigojnė dhe  pikojnė akoma shkėmbijtė me “qumėshtin” gėlqeror. Tė gjithė qė e kanė pas arritur e dinė se si u prishėn edhe disa tyrbe qė prodhonin nga ky lloj qumėshti dhe madje ka edhe njė dokument tė viteve 1772-1787 ku shkruhet edhe pėr njė “vend-kulti qumėshti: ”Nė tė tretėn derė prej druri pėrveē disa kockash dhe nofullash tė kafshėve tė mėdha tė therura, duket njė kybe/nichia e mbrenda sajė njė trajtė varri. Deri ndėr ditėt tona cirkonte ose rigonte preėj varrit, diēka sikurse qumėsht, qė si sot gati edhe tre shekuj mė parė, ishte mbledhur me veneracion tė veēantė dhe shėrbente si vetmi shėrim, pėr gra qė nuk kishin qumėsht gjiri o qė kishin sėmndje tė gjinjve”. (Gjendet nė Dok. e pabotuara tė Farlatit, nė Bibl. e Seminarit nė Padova, Cod. 315, p. 4a.) Dokumentet pėrmendin se ka pasur aty edhe njė tyrbe tė “Baba Mujos”, dhe domosdo mendja na shkon te Muji qė pinte dhe donte “qumėsht orėsh”, te reliktet e folklorit “Muja e Fata” etj. Rojhėza/Ohrėza-Fatia, ne na kujton edhe lidhjen me liqenin e Ohrit. “Tri mojrat/motrat e Fatit/Fatijet/Parkat”, na kujtojnė njė “Rojzė tė Fatit” qė muroset. (krhs. me “Źjllit Rojsa” (S-Z) dhe me emėrtimin antik bizantin tė kėshtjellės sė Kotorrit,  si Roza nga njė ish Roihzon/Rizon mė i lashtė, qė ishte edhe kėshtjellė, lum edhe vendkulti.) Vendmurosja e saj bahet njė vendkulti po ashtu si “Protektoria qumėshtore e lashtė e Trojės”, ėshtė pak a shumė si ajo murrana, bokėrrima e Trojės, qė nė gjuhėn e qiellorėve quhej “Varri i Mirinė truphedhur sė sakrifikuar”. Ishte njė fortesė, por edhe njė vend-kulti i shźnjtė, ku “kishin mbretėruar me fatbardhėsi dy motrat “Roza dhe Fa”. 

E jashtzakonshme asht anija ilire me gjarpėrin orėmirė, qė na tregon pėr lundrimin nė Shkodėr, por ka edhe nji gjarpėn ekzemplar liqeni i Shkodrės, qė ushqehet me peshk, nėqoftėse nuk ėshtė zhdukur komplet siē edhe peshku blini. I mrekullueshėm e spektakolar asht i gjith ai  formacion shkambkodėr, siē e shėnonte Barleti, por siē e shėnonin vetė kronikanėt turq “rruga atje tė ēon, por arėsyea asht se ata i besojnė asaj kėshtjelle”. Aty pėrbri asht “Mali i Larit/Dafinės”, asht liqeni, qė kishte blī peshk (gr. e vjetėr ), ishte kantjeri i  anijendėrtimit  me komandantin e flotės sė anijeve karava, vėllai i Gentit qė quhej Karavanti. Ruhen disa emėrtime tė lashta, shumė origjinale siē edhe te greqishtia e vjetėr.

Drini/Drinaza, kjo degė kryesore, gjatė gjith historisė mijravjeēare ka kaluar pranė Shkodrės, pavarėsisht nga nivelet vjetore tė prurjeve e dredhimet majtas-djathtas. Edhe me njė shikim tė thjeshtė me sy e konstaton nga niveli i prurjeve ranore e xhavoreve, se kjo ka qenė dega ma kryesore e Drinit.

Njihet njė thanie e Herodotit, e “Babait tė Historisė“, e cila mund tė interpretohet  edhe si njė lloj parashikimi objektiv, edhe si njė lloj profecie: “Ilirėt, maqedonasit dhe thrakasit janė popuj tė aftė dhe po tė kenė njė njeri qė t’i organizojė ata mund tė pushtojnė botėn”. “Profecia” padyshim ishte realizuar me Aleksandrin e Madh. Kjo krenari dhe vetėdije e lashtė e gadishullorėve tanė dhe e “gurit tė parė tė themelit” tė njė lloj panevropianizmi, vazhdonte ende tė ruhej nė kohėn e Marin Barletit. “Kjo pra, ėshtė ajo Maqedonia, qė sot nė gjuhėn popullore quhet Albani, sepse thuajse tė gjithė banorėt e tij vendi flasin gjuhėn albanishte..., kjo pra, ishte ajo Maqedonia, e cila ta them me fjalėt e Plinit, dikur pati zotėruar mbarė botėn”. (Rr. Sh. bot. shqip, f 34-35) 

Jo mė kot Aleksandri i Madh i akordoi ilirėve disa Privilegje me njė Testament para vdekjes, i cili pėrdorej edhe si Preambula e “Statuteve tė Shkodrės”! Dhe, sado qė thuhet se ky ėshtė njė lloj dokumenti apokrif, siē e kemi argumentuar nė njė studim, ky dokument i mesjetės sė hershme, i kopjuar nga njė ish origjinal edhe mė i hershėm, gjen njė mbėshtetje tė qartė edhe nė “Biblėn e Vjetėr” te libri i Makabeut. Dhe mos harroni, se nė dokumentin e Shkodrės  shkruhet e zezė nė tė bardhė pėr  kushrininė e afėrsinė gjuhėsore tė popujve ilirikė, qė ndihmuan Aleksandrin e Madh. Nė njė lloj mbledhje tė pėrbotėshme tė tė katėr kordinatave, nga India deri nė Gjibraltar e nga jugu arabik e deri te Hiperboreanėt veriorė, qė u bė nė Babiloni nėn kryesinė e Aleksandrit tė Madh, “Birit tė Zeusit”, qyteti i Shkodrės dhe ilirėt, ndėr tė tjerė, pėrfaqėsuan Evropėn dhe Evropė aso kohe quhej gadishulli ynė. Ishte shqiponja e zezė vetė Zeusi pellazgjik, ishte shqiponja e “TreGerionėve tė Epirit” shqiponja e origjinės tonė tė lashtė. Helenėt jo vetėm qė e degdisėn “TreGerionin bazileusin baritor tė Epirit, nė fund tė Botės nė Perendim”, por shpikėn edhe njė legjendė se “tre vėllezėrit evropoidė, Iliri, Kelti dhe Gali ishin bijtė e ciklopit Polifem”, i cili sadokudo ishte biri i Poseidonit. Dhe, kush i “mbyll tė dy sytė e veshėt nė lesh”, pėr kėto studime?! Kėndo o muzė mninė/mėrinė e ...

 

Mbi kthimin nė identitet tė Stemės heraldike origjinale tė Qytet Shtetit Republikan “Komuna e Shkodrės“ dhe Piacės sė Shkodrės!

 Bashkia Shkodėr nuk bėn dot as aq shpenzime, sa pėr njė basoreliev tė thjeshtė pėr Stemėn Heraldike origjinale tė Qytetit Shtetit Republikan “Komuna e Shkodrės“! Jo vetėm, se kėtė stemė, qė mban aktualisht, ia kanė sjellė me porosi nga lart, por edhe sepse me sa duket, pėr disa shkodranė historia fillon, kur Gjergj Strazimir Balsha u nėnėshtrua, i dorėzoi Shkodrėn dhe i dėrgoi njė vajzė shumė tė bukur nė harem Sulltan Muratit I, ndėrsa “dhėndėrri“, krahas disa veshjeve tė shtrenjta orjentale, ia riktheu Shkodrėn, sėbashku edhe me njė doganė nė Vaun e Dejės nė “Rrugėn Tartareske“ dhe me njė tjetėr, nė Tebunė atje te, “Rruga e Kandarit“. Mė 1391-1395-1402 dhe mė pas, Gj.S. Balsha dhe i biri Balshai III, siē edhe Konstandin Balsha, ishin rreshtuar me tė gjitha forcat, nė anėn e okupatorėve turq dhe tė Shahin Beut, i cili ia kishte mbyllur Shkodrės tė gjitha rrugėt tregėtare, kriporet, daljen nė det etj. Nė kėto kondita u krijua Komuna Qytetare Republikane e Shkodrės, e cila nėnėshkroi edhe njė marrėveshje me Shahin Beun e Shkupit, pėr njė pagesė vjetore deri nė 2000 dukate nė vit etj, pėr tė ruajtur vetqeverisjen, lirinė,  ligjet e veta etj.

Kėshtu Bashkia, edhe pse i janė paraqitur studime e argumentime tė plota dhe njė Peticion me firmat e shumė autoriteteve shkencore (si tė prof. W. Kamsit, dr. prof. M. Prendushit, dr. prof. D. Luka, dr. prof. A. Osja, dr. Ferid Hoti, A. Luka etj) vazhdon t’a mbajė dhe e ka mjaft pėr zemėr, si “stemė heraldike tė qytetit“, njė monedhė tė feudalėve Balsha dhe tė peshkopit tė Shėn Stefanit tė Shkodrės, kur kėta nė bazė tė “Statuteve tė Shkodrės“, ishin shpallur edhe si tradhėtarė nga qytetarėt dhe Komuna e Shkodrės, siē na i kanė lėnė tė shkruar edhe dy rilindasit tanė evropianė Marin Barleti dhe Marin Beēikemi.

 “Statutet e Shkodrės“ rradhiten nga tė parat nė Evropė, ku kleri ishte i detyruar tė dilte pėrpara njė gjykate laike. Se ēfarė ndryshimi kolosal ka stema heraldike origjinale, nga ajo e sajuara nga njė monedhė e Balshajve nga padre G. Valentini,  as ka nevojė tė zgjatemi kėtu. 

 Dihet, se Fati luajti keq me Ilirinė, Epirin e Albaninė dhe me vetė Shkodrėn. Regresi, me pushtimin turko-osman ishte aq katastrofik, saqė Barleti gdhendi disa fjalė lapidare: “Sikur tė ngjallej Aleksandri i ndjerė..., sikur tė kthehej nė kėtė jetė Pirroja, me siguri qė nuk do t’a njihnin atdheun e tyre, nėnėn e kryetrimave, do ta braktisnin vendin qė e patėn lėnė vatėr tė lirisė dhe do ta pėrbuznin si tė svetėnuar” (H.S. bot.1967, f 50)       

Besoj se sytė nė ballė e mendjen nė kokė e kemi tė gjithė. Po, si nuk iu hap Shkodrės, njė dalje e re andej nga fusha e Drinit? Si nuk iu hapėn, as nė “Projekte” tė shek XXI tė paktėn, nja dy bulevarde moderne me e lidh drejt e pėr drejt nė vij tė penit Shkodrėn?! Si dreqin me mbetė Shkodra pa lundrimin liqen-lum-det, pse me mbetė edhe pa aeroportin civil tė Gjadrit?! Si gjithmonė pa plan, ndėrto shkel e shko, me arrna e as sa pėr 10 vjet prespektivė! A nuk mund tė vendoset as “Stema heraldike origjinale” e Qytet-Shtetit Republikan, nė Bashki?! Nuk mund tė kopjohen as disa basorelieve nė gur tė “Shkollės sė Albanėve/Shkodranėve” nė Venedik?! A nuk u ndėrtoka dot as njė kopje nga Varri i Gentit nė Gubio dhe t’a vendosim diku aty te Qafa e Tregut! Aq, antikulturė qenkan shkodranėt, sa tė mos duan  monumentin mortor pėr Basileusin Genthi, kur ka aty rrotull gjithfarė tyrbesh me arabeska, aq sa qė dr. Moikom Zeqo tė propozojė t’a vendosin nė atriumin e M.H.K. nė Tiranė! Pėrse, Kisha e “Martirit tė parė tė Kristianizmit dhe Protektorit tė Shkodrės” Shėn Stefanit Protomartir, e kthyer si Xhamija e Sulltan Muratit I, Fatihut pas 1479, nuk mund tė kthehet nė njė objekt-pavjon muzeumi shtetėror, pėr vetė historikun e atij objekti?! Ku ta gjejnė disa vende tė tjera t’i kishin kėto realitete historike, ne i kemi dhe po duam t’i fshijmė me tul buke! Nuk besoj se ka ndonjė lloj arėsye qė dikush “nė emėr tė besimtarėve etj”, t’a identifikojė veten, me okupatorėt e ndryshėm qė me rradhė pushtuan vendin tonė!

Pėr tabela e fasada boshe, pa asnjė brendi konkrete, pėr inaugurime, premtime e rrena me okė e pėr britma populiste s’ka mė nevojė askush. Restauronie ma, at Qyqe Piace, ku bajnė ligjin Fiqt e Egėr, ku pėrveē djegies nga vandalėt e 13 Marsit 1997, restauratorėt  e Monumenteve tė Kulturės, na kanė vjedhur edhe grilat e dritareve... Dhe kėtu as nuk po ankohemi, as pėr shtėpitė e tokat e Zėna, as pėr vendimet gjyqėsore etj, etj, miliona e mikiona lekė dame nga shtet-pushteti demokrat-socialist... 

Ka ardhur koha tė kemi  konsensuse tė arsyetueshme dhe progrese tė dukshme e afatgjata pėr vendin tonė!           

Agron Luka